Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы өткізген кезде оның құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2022 жылғы 6 қаңтардағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 13 қаңтарда № 26492 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 530 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2022 № 530 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы өткізген кезде оның құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек саясатын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Р.К. Сәкеевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің м.а.
С. Шапкенов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
2022 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы өткізген кезде оның құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы өткізген кезде оның құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидалары "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – заң) 4-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы өткізген кезде оның құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил возмещения стоимости гарантированного социального пакета из средств государственного бюджета при их реализации получателям государственной адресной социальной помощи через портал социальных услуг
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 января 2022 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2022 года № 26492. Утратил силу приказомМинистра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 530.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.12.2022 № 530 (вводится в действие 01.01.2023).
В соответствии с пунктом 2 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения стоимости гарантированного социального пакета из средств государственного бюджета при их реализации получателям государственной адресной социальной помощи через портал социальных услуг.
2. Департаменту развития политики социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сакеева Р.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
Приложение к приказу
и.о. Министрa труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 6 января 2022 года № 1
Правила возмещения стоимости гарантированного социального пакета из средств
государственного бюджета при их реализации получателям
государственной адресной социальной помощи через портал социальных услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения стоимости гарантированного социального пакета из средств государственного бюджета при их реализации получателям государственной адресной социальной помощи через портал социальных услуг разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" (далее – Закон) и определяют порядок возмещения стоимости гарантированного социального пакета из средств государственного бюджета при их реализации получателям государственной адресной социальной помощи через портал социальных услуг.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) – әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйесі, ол халықтың жекелеген санаттарына "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" және "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеуі шарттарымен оларды сатып алу мүмкіндігін беретін ақпарттандыру объектісін білдіреді;
2) кепілдік берілген әлеуметтік топтама (бұдан әрі – КӘТ) – бір жастан он сегіз жасқа дейінгі балалары бар табысы аз отбасыларға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын түрлерде және көлемдерде көрсетілетін көмек;
3) табысы аз адамдар (отбасылар) – жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен адамдар (отбасылар);
4) уәкілетті орган – республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың мемлекеттік атаулы әлеуметтiк көмек тағайындауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – уәкілетті орган);
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.08.2022 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға әлеуметтік қызметтер порталы арқылы кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы өткізген кезде оның құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу тәртібі
3. Уәкілетті орган өнім берушіге КӘТ-тің құнын өтеуді Заңның 2-бабы 7-тармағының бірінші абзацына сәйкес кепілдік берілген әлеуметтік топтама шеңберінде ұсынылатын көмектің түрлері мен көлемдеріне кепілдік берілген сома шегінде жүзеге асырады.
4. Уәкілетті органның алушының осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнім берушіге кепілдік берілген соманы өтеуге арналған өтініші (бұдан әрі – өтініш) және осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес өнім беруші порталда ұсынған және электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған растаушы сканерленген құжаттар негізінде жүзеге асырады.
5. Өнім беруші жеткізуді жүзеге асырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға:
1) "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 50-қосымшаға сәйкес Р-1 нысанына сай орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) портал социальных услуг (далее – портал) – информационная система социально-трудовой сферы, которая представляет собой объект информатизации, предоставляющий отдельным категориям населения возможность приобретения товаров и (или) услуг на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии с законами Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" и "О государственной адресной социальной помощи";
2) гарантированный социальный пакет (далее – ГСП) – помощь малообеспеченным семьям, имеющим детей в возрасте от одного года до восемнадцати лет, в видах и объемах, определяемых Правительством Республики Казахстан;
3) малообеспеченные лица (семьи) – лица (семьи), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице;
4) уполномоченный орган – местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, района в городе, города районного значения, осуществляющий назначение государственной адресной социальной помощи (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.08.2022 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок возмещения стоимости гарантированного социального пакета
из средств государственного бюджета при их реализации получателям
государственной адресной социальной помощи через портал социальных услуг
3. Возмещение стоимости ГСП поставщику осуществляется уполномоченным органом в пределах гарантированной суммы на виды и объемы помощи, предоставляемой в рамках гарантированного социального пакета, в соответствии с абзацем первым пункта 7 статьи 2 Закона.
4. Возмещение стоимости ГСП уполномоченным органом осуществляется на основании заявления получателя на возмещение поставщику гарантированной суммы (далее – заявление) по форме согласно приложению к настоящим Правилам и подтверждающих сканированных документов согласно пункту 5 настоящих Правил, представленных и заверенных электронной цифровой подписью поставщика на портале.
5. Поставщик не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня осуществления доставки предоставляет в уполномоченный орган:
1) акт выполненных работ (оказанных услуг) в соответствии с формой Р-1 согласно приложению 50 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8265);

2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 320 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11426 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу және кепілдік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну қағидаларына 50-қосымшаға сәйкес нысан бойынша КӘТ алушылардың ведомосын;
3) "Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде шот-фактураны электронды нысанда жазып беру қағидаларын және оның нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 370 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18583 болып тіркелген) сәйкес электрондық шот-фактураны ұсынады.
6. Уәкілетті орган өнім беруші КӘТ-тің құнын өтеуге құжаттарды ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды қарайды және қабылдайды немесе осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген себептерді көрсете отырып, өнім берушіге пысықтауға қайтарады.
Порталдағы "Өнім берушінің жеке кабинеті" модуліне және өнім берушінің ұялы байланысының абоненттік нөміріне қайтару себебін көрсете отырып, құжаттарды қабылдау туралы немесе пысықтауға қайтару туралы хабарлама жіберіледі.
7. Өнім беруші қайтару туралы ақпаратты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жоя отырып, уәкілетті органға КӘТ-тің құнын өтеуге арналған құжаттарды қайта жібереді.
8. Уәкілетті органның өнім берушіге КӘТ-тің құнын өтеуге құжаттарды қайтару себептері мынадай:
осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбау;
орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісінің және (немесе) КӘТ алушылар ведомосінің сканерленген көшірмелерін ұсынған кезде оларда қойылған қолдың болмауы;
ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың дәйексіздігі.
9. КӘТ-тің құнын өтеу уәкілетті орган осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген КӘТ-тің құнын өтеуге арналған құжаттарды қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
10. Табысы аз отбасы КӘТ-ті кепілдік берілген сомадан асатын бағамен порталы арқылы сатып алған кезде табысы аз отбасы кепілдік берілген сома мен нақты құн арасындағы айырманы өз қаражаты есебінен дербес төлейді.
Әлеуметтік қызметтер порталы
арқылы мемлекеттік атаулы
әлеуметтік көмек алушыларға
оларды өткізу кезінде
мемлекеттік бюджет
қаражатынан кепілдік берілген
әлеуметтік топтаманың құнын
өтеу қағидаларына қосымша
Нысан
_______________________
_______________________
басқарма / жұмыспен қамту
бөлімі және әлеуметтік
бағдарламалар
Өнім берушіге кепілдік берілген соманы өтеуге өтініш
Мен, ____________________________________________
(Тегі, аты, жөні (болған жағдайда))

2) ведомость получателей ГСП по форме, согласно приложению 50 к Правилам назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи и предоставления гарантированного социального пакета, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 320 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11426);
3) электронный счет-фактуру в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370 "Об утверждении Правил выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18583);
6. Уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня предоставления поставщиком документов на возмещение стоимости ГСП рассматривает и принимает их или возвращает поставщику на доработку с указанием причин, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил.
В модуль "Личный кабинет поставщика" на портале и на абонентский номер сотовой связи поставщика направляется уведомление о принятии или о возврате документов на доработку с указанием причины возврата.
7. Поставщик в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения информации о возврате повторно направляет в уполномоченный орган документы на возмещение стоимости ГСП с устранением причин возврата.
8. Причины возврата уполномоченным органом документов поставщику на возмещение стоимости ГСП:
представление неполного пакета документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил;
отсутствие подписи (ей) в акте выполненных работ (оказанных услуг) и (или) ведомости получателей ГСП при предоставлении их сканированных копий;
недостоверность представленных сведений и документов.
9. Возмещение стоимости ГСП осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия уполномоченным органом документов на возмещение стоимости ГСП, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
10. При приобретении малообеспеченной семьей через портал ГСП по цене, превышающей гарантированную сумму, разницу между гарантированной суммой и фактической стоимостью ГСП малообеспеченная семья оплачивает самостоятельно за счет собственных средств.
Приложение
к Правилам возмещения
стоимости гарантированного
социального пакета из средств
государственного бюджета
при их реализации получателям
государственной адресной
социальной помощи через
портал социальных услуг
Форма
_______________________
_______________________
управление/отдел занятости
и социальных программ
Заявление на возмещение поставщику гарантированной суммы
Я, ___________________________________________________________________
в соответствии (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))

☐ "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-бабына сәйкес өнім берушіге өтемақы төлеуді сұраймын:
өнім берушінің атауы______________________________________________
өнім берушінің ЖСН/БСН-сі _______________________________________
БСК ____________________________________________________________
ЖСК/IBAN (банктік шотының нөмірі) _____________________________
_______________________________________________________________
кепілдендірілген сома _____________________________________________
теңге, (сомасы)
әлеуметтік қызметтер портал арқылы сатып алғаны үшін
____________________________________________________________________
(тауардың немесе қызметтің атауы)
саны _________ _______________ тапсырыс № _______________ (саны, өлшем бірлігі)
өнім беруші кепілдік берілген әлеуметтік топтаманың құнын оларды әлеуметтік қызметтер
порталы арқылы мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға өткізу кезінде
мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларының 6-тармағына сәйкес растайтын
құжаттарды ұсынған кезде
Күні "__" ____ 20__ ж. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы

☐ со статьей 4-1 Закона Республики Казахстан "О государственной адресной
социальной помощи" прошу возместить поставщику:
наименование поставщика _____________________________________________
ИИН/БИН поставщика ________________________________________________
БИК ________________________________________________________________
ИИК/IBAN (номер банковского счета) ___________________________________
наименование банка __________________________________________________
гарантированную сумму _______________________________________________
тенге, (сумма)
за приобретение через портал социальных услуг _____________________________
(наименование товара или услуги)
в количестве _________ __________________________ заказ № ________________
(число, единица измерения)
при предоставлении поставщиком подтверждающих документов в соответствии
с пунктом 6 Правилам возмещения стоимости гарантированного социального пакета
из средств государственного бюджета при их реализации получателям
государственной адресной социальной помощи через портал социальных услуг.
Дата "__" ____ 20__ г. ЭЦП услугополучателя