"2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 27 қаңтардағы № 7 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 2 ақпанда № 26729 болып тіркелді. Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі 2023 жылдың 1 қаңтарына дейін
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 01.01.2023 (бұйрықтың 5 т.)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 27 қаңтардағы № 7 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26660) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
2. Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі, 2022 жылғы 5 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады және 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 2 ақпандағы
№ 11 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 27 қаңтардағы
№ 7 бұйрығымен бекітілген
2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 января 2022 года № 7 "Об утверждении Правил возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 февраля 2022 года № 26729. Срок действия приказа - до 1 января 2023 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.01.2023 (п.4 приказа).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 января 2022 года № 7 "Об утверждении Правил возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26660) следующее изменение:
Правила возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, распространяется на правоотношения, возникшие с 5 января 2022 года и действует до 1 января 2023 года.
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 февраля 2022 года № 11
Утверждены приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 января 2022 года № 7
Правила возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года
Глава 1. Общие положения

1. 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларының 24-2-тармағына, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының 2022 жылғы 17 қаңтардағы № 22-01-38.1 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің 2022 жылғы 11 қаңтардағы отырысында берілген Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К.Тоқаевтың тапсырмаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 9-тармағына, Жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер нәтижесінде келтірілген салдарды жою мәселелері жөніндегі үкіметтік комиссияның 2022 жылғы 18 қаңтардағы хаттамалық тапсырмасына сәйкес әзірленді және 2022 жылғы қаңтарда орын алған Қазақстан Республикасының жекелеген өңірлеріндегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу тәртібін айқындайды.
2-тарау. 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу тәртібі
2. 2022 жылғы қаңтарда жекелеген өңірлерде орын алған тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу жоғалған мүліктің құнын немесе Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және жасалған сақтандыру шартының талаптары бойынша сақтандырылған мүлікті қоспағанда, аталған санаттарға (бұдан әрі – мүлік иелері) тиесілі бүлінген мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу арқылы жүргізіледі.
3. Көлік құралдарын айдап әкету жағдайлары (2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан көлік құралдарының жойылуының дәлелденген фактілерін қоспағанда) қылмыстық заңнама шеңберінде тергеп-тексеріледі.
4. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шешімімен құрылатын 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды айқындау жөніндегі өңірлік комиссияның (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) немесе "Күш бірлікте" зардап шеккен бизнесті қолдау қорының және (немесе) "Жаңа Алатау" қорының Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін қарау комиссиясының (бұдан әрі – Қорлар комиссиялары) шешімі жоғалған мүліктің құнын немесе бүлінген мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу үшін негіз болып табылады.
Өңірлік комиссия өз қызметін осы Қағидаларға қосымшаға сүйене отырып, Үлгілік ережеге сәйкес жүзеге асырады.

1. Настоящие Правила возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 24-2 Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325, пунктом 9 Плана мероприятий по реализации поручений Президента Республики Казахстан К.К. Токаева, данных на заседании Мажилиса Парламента Республики Казахстан 11 января 2022 года, утвержденного приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 17 января 2022 года № 22-01-38.1, протокольным поручением Правительственной комиссии по вопросам ликвидации последствий, причиненных в результате беспорядков в отдельных регионах от 18 января 2022 года и определяют порядок возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах Республики Казахстан, произошедших в январе 2022 года.
Глава 2. Порядок возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года
2. Возмещение имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах произошедших в январе 2022 года, производится путем возмещения стоимости утраченного имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного имущества, принадлежащего указанным категориям (далее – владельцы имущества), за исключением имущества, застрахованного в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности и по условиям заключенного договора страхования.
3. Случаи угона транспортных средств расследуются в рамках уголовного законодательства, за исключением доказанных фактов уничтожения транспортных средств в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года.
4. Основанием для возмещения стоимости утраченного имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного имущества является решение Региональной комиссии по определению имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года, создаваемой решением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы (далее – Региональная комиссия) или комиссий по рассмотрению заявок субъектов малого и среднего предпринимательства Фонда поддержки пострадавшему бизнесу "Сила в единстве" и (или) Фонда "Жаңа Алатау" (далее – Комиссии Фондов).
Региональная комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с Типовым положением согласно приложению к настоящим Правилам.

5. Жоғалған мүліктің құны немесе бүлінген мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құны мүлік иесіне мына көздердің бірінен:
- бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік бюджеттен;
- "Күш бірлікте" зардап шеккен бизнесті қолдау қорының және (немесе) "Жаңа Алатау" қорының (бұдан әрі – Қорлар) жеке қаражатынан ақшалай қаражат төлеу жолымен өтеледі.
6. Жоғалған мүлiкті (жылжымайтын мүлiк, жабдықтар, көлiк құралдары, тауарлық-материалдық құндылықтар) түрлерiне қарай өтеу үшін қаражат көзін айқындау Жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан келтірілген зардаптарды жою мәселелері жөніндегі үкіметтік комиссияның құзыретіне жатады.
7. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес меншiк құқығы немесе мүлiкке өзге де заттай құқық, осы мүлiктiң құрамы осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетiлген тиiстi құжаттармен расталады.
8. Мүліктің өтелетін құнының мөлшерін айқындауды қаржыландыру көзіне қарай Өңірлік комиссия және (немесе) Қорлар комиссиялары жүзеге асырады.
9. Жоғалған немесе бүлінген мүлік құнын өтеу мөлшері бүлінген мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) үшін қажетті шығыстарға және (немесе) мүліктің зақымдануы салдарынан оны арзандату көлеміне не жоғалған немесе зақымданған мүліктің тозуын ескере отырып, мүлік құнын өтеу кезінде осы жердегі қолданыстағы нарық бағасы бойынша жоғалған мүліктің құнына қарай белгіленеді.
Бүлінген мүлікті қалпына келтіруге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес әзірленген оны қалпына келтіру шығындарының сметасы немесе калькуляциясы бойынша расталады.
10. Мүлікті бағалауды және (немесе) ілеспе аудиторлық көрсетілетін қызметтерді жүргізуге, сметалар жасауға және бүлінген мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) шығындарының калькуляциясына байланысты көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына және (немесе) Қорларға жүктеледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың түпнұсқасын орындаушы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына және (немесе) Қорларға, сондай-ақ мүліктің иесіне ұсынады.
11. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және (немесе) Қорлар осы Тетіктің 10-тармағында көрсетілген қызметтерді көрсету үшін бағалау және аудиторлық компаниялардың тізбесін алдын ала айқындайды және тізбені жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастырады және оны "InfoKazakhstan.kz" электронды платформасында орналастыру үшін "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына ұсынады.
Жергілікті атқарушы органдар және (немесе) Қорлар қызметтерді көрсету фактісі бойынша осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген қызметтерге ақы төлейді.

5. Стоимость утраченного имущества или стоимость работ на восстановление поврежденного имущества возмещаются владельцу имущества путем выплаты ему денежных средств из одного из следующих источников:
из государственного бюджета в соответствии с бюджетным законодательством;
из частных средств Фонда поддержки пострадавшему бизнесу "Сила в единстве" и (или) Фонда "Жаңа Алатау" (далее – Фонды).
6. Определение источника средств для возмещения в зависимости от видов утраченного имущества (недвижимое имущество, оборудование, транспортные средства, товарно-материальные ценности) относится к компетенции Правительственной комиссии по вопросам ликвидации последствий, причиненных в результате беспорядков в отдельных регионах.
7. Право собственности или иное вещное право на имущество, состав этого имущества в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан подтверждаются соответствующими документами, указанными в пункте 14 настоящих Правил.
8. Определение размера возмещаемой стоимости имущества осуществляется Региональной комиссией и (или) Комиссиями Фондов в зависимости от источника финансирования.
9. Размер возмещения стоимости утраченного или поврежденного имущества определяется исходя из расходов, необходимых для восстановления (ремонта) поврежденного имущества, и (или) размера уценки имущества вследствие его повреждения либо стоимости утраченного имущества по рыночным ценам, действующим в данной местности на момент возмещения стоимости имущества, с учетом износа утраченного или поврежденного имущества.
Расходы на восстановление поврежденного недвижимого имущества подтверждаются сметой или калькуляцией затрат на его восстановление, разработанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
10. Оплата услуг, связанных с проведением оценки имущества и (или) сопутствующих аудиторских услуг, составлением смет и калькуляцией затрат на восстановление (ремонт) поврежденного имущества, возлагается на местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и (или) Фонды.
Оригиналы документов, указанные в части первой настоящего пункта, предоставляются исполнителем в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и (или) Фонды, а также владельцу имущества.
11. Местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы и (или) Фонды предварительно определяют перечень оценочных и аудиторских компаний для оказания услуг, указанных в пункте 10 настоящих Правил, и размещают перечень на интернет-ресурсе местного исполнительного органа и предоставляют в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" для размещения на электронной платформе "InfoKazakhstan.kz".
Местные исполнительные органы и (или) Фонды оплачивают услуги, указанные в пункте 10 настоящих Правил по факту оказания услуг.

12. Осы Қағидалардың 1-тармағында көрсетілген жоғалған мүліктің құнын немесе бүлінген мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу үшін мүліктің иесі "InfoKazakhstan.kz" электрондық платформасы арқылы Өңірлік комиссияға және (немесе) Қорлар комиссияларына белгіленген нысанда толтырылған, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішті ұсынады.
Мүлік иесі жеке өтініш бере алмаған жағдайда, мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішпен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сенімхат негізінде әрекет ететін тұлғалар жүгіне алады.
Мүлік иесі не оның өкілі өтініште көрсетілген мәліметтердің және оған қоса берілген барлық құжаттардың дұрыстығын растайды.
13. Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішті Өңірлік комиссия және (немесе) Қорлар комиссиялары "InfoKazakhstan.kz" электронды платформасына келіп түскен күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде қарайды.
14. Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішке мүліктің иесі қылмыстық қудалауды жүргізетін органның мүлік иесін 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі жаппай тәртіпсіздіктерге байланысты қылмыстық істер бойынша жәбірленуші деп тану туралы қаулысының көшірмесін, сондай-ақ мыналарды береді:
1) жеке кәсiпкерлер үшiн – жеке кәсiпкердiң жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi, жеке кәсiпкердiң талоны, ал заңды тұлғалар үшiн – заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелгенiн растайтын құжаттың көшiрмесi;
2) меншік құқығын немесе мүлікке өзге де заттай құқықты растайтын құжаттар, сәйкестендіретін құжаттар;
3) мүліктің сақтандырылмағаны туралы өтініш немесе сақтандыру шарты не сақтандыру шартының (бар болса) электрондық көшірмесін жасау. Өңірлік комиссияның шешімі бойынша егер сақтандыру шартының талаптарына сәйкес жаппай тәртіпсіздіктер, төтенше жағдай кезінде келтірілген залал сақтандыру жағдайы болып табылмаса, сақтандырылған мүлікке келтірілген зиянды өтеу жүргізіледі;
4) мүлiк иесiнiң ұсынылған құжаттардың дұрыстығы үшiн қылмыстық жауапкершілігі жөнінде ескертiлгенi туралы жазбаша хабарлама;
5) бағалау, сараптау немесе залал мөлшерін анықтау үшін тартылған өзге де тұлғалардың өздері ұсынған құжаттардағы мәліметтердің дұрыстығы үшін қылмыстық жауапкершілігі жөнінде ескертілгені туралы жазбаша хабарлама;
6) залал мөлшерін анықтау үшін тартылған бағалау және өзге де компаниялардың көрсеткен қызметтеріне ақы төлеуге арналған шот-фактура немесе шот;

12. Для возмещения стоимости утраченного или стоимости работ на восстановление поврежденного имущества, указанных в пункте 1 настоящих Правил, владелец имущества представляет в Региональную комиссию и (или) Комиссии Фондов посредством электронной платформы "InfoKazakhstan.kz" заявление, удостоверенное электронно-цифровой подписью о возмещении причиненного имущественного вреда, заполненное по установленной форме.
В случае невозможности личного обращения владельца имущества с заявлением о возмещении причиненного имущественного вреда могут обратиться лица, действующие на основании доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Владелец имущества либо его представитель подтверждает достоверность представленных в заявлении сведений и всех приложенных документов.
13. Заявление о возмещении причиненного имущественного вреда рассматривается Региональной комиссией и (или) Комиссиями Фондов в течение пяти календарных дней с даты его поступления на электронную платформу "InfoKazakhstan.kz".
14. К заявлению о возмещении причиненного имущественного вреда владелец имущества представляет копию постановления органа, ведущего уголовное преследование, о признании владельца имущества потерпевшими по уголовным делам, связанным с массовыми беспорядками в отдельных регионах в январе 2022 года, а также:
1) для индивидуальных предпринимателей – копию документа, удостоверяющего личность индивидуального предпринимателя, талон индивидуального предпринимателя, а для юридических лиц – копию документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица;
2) документы, подтверждающие права собственности или иное вещное право на имущество, идентификационные документы;
3) заявление о том, что имущество не застраховано или договор страхования либо сформировать электронную копию договора страхования (при наличии). По решению Региональной комиссии проводится возмещение ущерба застрахованному имуществу в случае, если согласно условиям договора страхования, ущерб в ходе массовых беспорядков, ЧП не является страховым случаем;
4) письменное уведомление владельца имущества о том, что он предупрежден об уголовной ответственности за достоверность предоставляемых документов;
5) письменное уведомление оценочных, экспертных или иных привлекаемых для определения размера ущерба лиц о том, что они предупреждены об уголовной ответственности за достоверность сведений, содержащихся в предоставляемых ими документах;
6) счет-фактура либо счет на оплату услуг оценочных и иных привлекаемых компаний для определения размера ущерба;

7) бүлінген жылжымалы мүлік үшін – қалпына келтіру жөндеу жұмыстарының сметасы, шығындар калькуляциясы;
қалпына келтіруге жатпайтын сәйкестендірілетін жылжымалы мүлік үшін – мүлікті залал келтірілген күнгі тозуын ескере отырып бағалау туралы есеп;
8) тауарлық-материалдық құндылықтар үшін – осы Қағидалардың 16, 17 және 18-тармақтарында көзделген мерзімдерге сәйкес мемлекеттік кірістер органдарынан, фискалдық деректер операторларынан айналым сомалары туралы мәліметтерді сұратуға және алуға келісім беру;
9) жоғалған жабдық үшін – аудиторлық ұйым берген фактілердің, ұрлықтың (тонаудың) анықталғаны туралы есеп;
10) 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан мүліктің бүліну, жойылу және (немесе) тоналу фактілерін растайтын өзге де құжаттар, фото және бейнематериалдар (бар болса).
Жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру бойынша мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) техникалық жағынан күрделі объектілер үшін – аккредиттелген сараптамалық ұйым қол қойған және растаған техникалық зерттеу қорытындысы;
техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін – техникалық зерттеу жөніндегі сарапшы қол қойған және растаған техникалық зерттеу қорытындысы;
2) жеке кәсіпкерлер үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер талоны, ал заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
Жекелеген өңірлерде орын алған тәртіпсіздіктер салдарынан осындай құжат жоғалған немесе жойылған жағдайда – ішкі істер органдары берген уақытша жеке басын куәландыратын куәліктің көшірмелері;
3) жылжымайтын мүлiктің меншiк иесiнен (не оның сенiм бiлдiрiлген өкiлiнен) еркiн нысандағы өтiнiш;
4) жылжымайтын мүлік объектісінің (тұрғын үйдің) техникалық паспорты;
Мұндай құжат жоғалған немесе жойылған жағдайда заңнамада айқындалған тәртiппен және мерзiмде алынған осы құжаттың телнұсқалары не көшiрмесi берiледi;
5) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы берген жылжымайтын мүліктің болмауы (болуы) туралы анықтама;
6) ағымдағы жөндеу бойынша – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес жасалған ақаулық ведомосі және сметалық құжаттама (шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін қолданылатын жағдайда);
7) күрделі жөндеу және реконструкциялау бойынша – жобалардың ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысын алған және сметалық есептері бар жобалау-сметалық құжаттама.
Қалпына келтірілмейтін көлік бойынша:

7) для поврежденного движимого имущества – смета восстановительного ремонта, калькуляция затрат;
для идентифицируемого движимого имущества, не подлежащего восстановлению – отчет об оценке имущества с учетом его износа на день наступления ущерба;
8) для товарно-материальных ценностей – согласие на запрос и получение сведений из органов государственных доходов, операторов фискальных данных о суммах оборота согласно срокам, предусмотренным пунктами 16, 17 и 18 настоящих Правил;
9) для утраченного оборудования – отчет об обнаружении фактов, кражи (хищения) выпущенный аудиторской организацией;
10) иные документы, фото и видеоматериалы, подтверждающие факты повреждения, уничтожения и (или) хищения имущества в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года (в случае наличия).
По восстановлению недвижимого имущества необходимо представление следующих документов:
1) для технически сложных объектов – заключение по техническому обследованию подписанное и заверенное аккредитованной экспертной организацией;
для технически не сложных объектов – заключение по техническому обследованию, подписанное и заверенное экспертом по техническому обследованию;
2) для индивидуальных предпринимателей – копию документа, удостоверяющего личность индивидуального предпринимателя, талон индивидуального предпринимателя, а для юридических лиц – копию документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица;
В случае утраты или уничтожения такого документа, вследствие беспорядков, произошедших в отдельных регионах – копии временного удостоверения личности, выданного органами внутренних дел;
3) заявление от собственника недвижимого имущества (либо от его представителя по доверенности) в произвольной форме;
4) технический паспорт объекта недвижимости (жилища);
В случае утраты или уничтожения такого документа предоставляются дубликаты либо копия данного документа, полученная в порядке и сроки, определенные законодательством;
5) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества, выданной Государственной корпорацией "Правительство для граждан".
6) по текущему ремонту – дефектная ведомость и сметная документация, составленная согласно государственным нормативам в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утверждается акимами районов или городов областного значения (в случае ее применимости для субъектов малого и среднего предпринимательства).
7) по капитальному ремонту и реконструкции – проектно-сметная документация получившее положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов и со сметным расчетом;";
По транспорту, не подлежащему восстановлению:

1) көлік құралының болуын растау және автомобильдерді есепке алуды тіркеу жөніндегі мемлекеттік орган берген құқық белгілейтін құжаттар;
2) тозуды ескере отырып бағалау туралы есеп;
3) жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың көлік құралдарын толық сақтандыру шартының (КАСКО) болмауы туралы өтініш.
Ломбардтар, айырбастау пункттері бойынша келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішке осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ мынадай құжаттар ұсынылады:
1) бүлінген, жойылған, ұрланған жылжымалы мүлік (оның ішінде жабдық, тауарлық-материалдық құндылықтар) үшін – Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі (бұдан әрі – ҚР ҚПК) шеңберінде залал сомасын анықтау бойынша сот сараптамасының (сот-бухгалтерлік есеп немесе сот-тауартану) қорытындысы;
2) жылжымайтын мүлік үшін – ҚПК шеңберінде сот сараптамасының (сот-құрылыс) қорытындысы;
3) белгілі бір өтемақы шегінде залалды өтеуді талап ету құқығын мемлекетке беру туралы, сондай-ақ қылмыстық істі тергеп-тексеру шеңберінде анықталған және алынған ұрланған мүлікті мемлекет меншігіне беруден бас тарту туралы белгіленген нысандағы жазбаша өтініш.
15. Осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайда Өңірлік комиссия және (немесе) Қорлар комиссиялары мүліктік зиянды өтеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды. Өтінішті қараудан бас тарту өтініш берушіні өтінішті қайта беру мүмкіндігінен айырмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі жоғалған тауарлық-материалдық құндылықтардың орнын толтыруға қолданылмайды.
16. Жоғалған (ұрланған) тауарлық-материалдық құндылықтарды өтеу сомасын есептеу осы Тетіктің 17 және 18-тармақтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері негізінде мына формулалардың бірі бойынша жүргізіледі:
1-формула.
S = Х * N/M, мұндағы
Х – сауда және өзге санаттағы субъектілер үшін 1,2, қоғамдық тамақтандыру субъектілері үшін 0,5;
S – өтеу сомасы;
N – салық есептілігі нысандарының және (немесе) электрондық шот-фактуралардың деректеріне сәйкес шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі айналымының немесе кірісінің сомасы;
Бұл ретте айналым мемлекеттік кірістер органдарына мынадай мәліметтердің бірінің ең көп сомасы негізінде айқындалады:
ҚҚС төлеушілер үшін – 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған, 2021 жылғы 1,2,3-тоқсан үшін қосылған құн салығы бойынша декларациялар бойынша айналым сомалары (300.00-нысан), 2022 жылғы 15 қаңтардан кешіктірілмей берілген 2021 жылғы 4-тоқсан үшін электрондық шоттар деректері бойынша айналым;

1) подтверждение наличия автотранспортного средства и правоустанавливающие документы, выданные государственным органом по регистрации учета автомобилей;
2) отчет об оценке с учетом износа;
3) заявление об отсутствии договора полного страхования транспортного средства индивидуальных предпринимателей и юридических лиц (КАСКО).
По ломбардам, обменным пунктам к заявлению о возмещении причиненного имущественного вреда предоставляются документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта, а также следующие документы:
1) для поврежденного, уничтоженного, похищенного движимого имущества (в том числе оборудования, товарно-материальных ценностей) – заключение судебной экспертизы по определению суммы ущерба (судебно-бухгалтерская или судебно-товароведческая) в рамках УПК;
2) для недвижимого имущества – заключение судебной экспертизы (судебно-строительная) в рамках Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК);
3) письменное заявление установленного образца о передаче государству права требования на возмещение ущерба в пределах определенной компенсации, а также об отказе и передаче в собственность государства похищенного имущества, обнаруженного и изъятого в рамках расследования уголовного дела
15. При представлении неполного пакета документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил, Региональная комиссия и (или) Комиссии Фондов принимают решение об отказе в возмещении имущественного вреда. Отказ в рассмотрении заявления не лишает заявителя возможности повторно направить заявление.
Положение части первой настоящего пункта не распространяется на возмещение утраченных товарно-материальных ценностей.
16. Расчет суммы возмещения утраченных (похищенных) товарно-материальных ценностей, производится на основании сведений органов государственных доходов по одной из следующих формул, за исключением случаев, указанных в пунктах 17 и 18 настоящего Механизма:
Формула 1.
S = Х * N/M, где
Х – 1,2 для субъектов торговли и иных категорий, 0,5 для субъектов общественного питания;
S – сумма возмещения;
N – сумма оборота или дохода субъекта малого и среднего предпринимательства согласно данным форм налоговой отчетности и (или) электронных счетов-фактур;
При этом оборот определяется на основании наибольшей суммы из следующих сведений органов государственных доходов:
для плательщиков НДС – сумма оборотов по декларациям по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) за 1, 2, 3 кварталы 2021 года, представленным в органы государственных доходов по 5 января 2022 года включительно, оборот по данным электронных счетов за 4 квартал 2021 года, выписанных не позднее 15 января 2022 года;

оңайлатынған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын және ҚҚС төлеушілер болып табылмайтын тұлғалар үшін – 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған, 2020 жылғы 2-жартыжылдық және 2021 жылғы 1-жартыжылдық үшін шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларациялар бойынша айналым сомасы (910.00-нысан);
бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын және ҚҚС төлеушілер болып табылмайтын тұлғалар үшін - 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған, 2021 жылғы 1, 2, 3-тоқсандар үшін бөлшек салықтың салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларациялар бойынша айналым сомасы;
жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібін қолданатын және ҚҚС төлеушілер болып табылмайтын тұлғалар үшін – 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған, 2020 жылға арналған корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан) немесе жеке табыс салығы бойынша декларациялар (220.00-нысан) бойынша жиынтық жылдық кіріс сомасы;
Егер тұлға 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде көрсетілген кезеңнің бір бөлігіне ғана ҚҚС төлеуші ​​болса (2021 жылғы 1 қаңтарға дейін кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген жағдайда), кірісін анықтау үшін салықтық есептілік нысандарының (300.00, 910.00, 913.00, 100.00, 220.00 нысандары) бір түрі бойынша ең көп сома қолданылады.
М – зерттелетін кезеңдегі айлар саны.
Ескертпе: әдетте, 12 ай, алайда, егер кәсіпкерлік субъектісін тіркеу күні немесе ҚҚС бойынша есепке қою күні немесе салық режимі ауысқан күні зерттелетін салықтық кезеңге сәйкес келсе, айлар саны 12-ден аз болуы мүмкін. Мұндай жағдайда айлар саны ҚҚС бойынша тіркелген не есепке қойылған не салық режимі ауысқан айдан бастап есептеледі.
2-формула.
S = Х * N/D*30, мұндағы
Х - сауда және өзге санаттағы субъектілер үшін 1,2, қоғамдық тамақтандыру субъектілері үшін 0,5;
S – өтеу сомасы;
N – кәсіпкерлік субъектісі жұмысын бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), бірақ 2021 жылғы 1 қаңтардан ерте емес, 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының түсімдер туралы тәуліктік мәліметтері негізінде есептелген айналым сомасы;
D – шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі жұмысы бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейінгі күндер саны;
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген формулалар бойынша есептеу нәтижесінде алынған сомалардың ең көбі таңдап алынады.

для лиц, применяющих специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации и не являющихся плательщиками НДС сумма оборотов по упрощенным декларациям для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) за 2 полугодие 2020 года и 1 полугодие 2021 года, представленным в органы государственных доходов по 5 января 2022 года включительно;
для лиц, применяющих специальный налоговый режим розничного налога и не являющихся плательщиками НДС сумма оборотов по декларации для налогоплательщиков, применяющих налоговый режим розничного налога (форма 913.00) за 1, 2, 3 кварталы 2021 года, представленным в органы государственных доходов по 5 января 2022 года включительно;
для лиц, применяющих общеустановленный порядок налогообложения и не являющихся плательщиками НДС сумма совокупного годового дохода по декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) или декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) за 2020 год представленным в органы государственных доходов по 5 января 2022 года включительно;
В случае если лицо в период с 1 января 2021 года по 31 декабря 2021 года являлось плательщиком НДС в течение только части указанного периода (при условии регистрации в качестве субъекта предпринимательства до 1 января 2021 года), для определения дохода применяется наибольшая сумма по одному виду ФНО (формы 300.00, 910.00, 913.00, 100.00, 220.00).
М – количество месяцев в исследуемом периоде;
Примечание: как правило, 12 месяцев, вместе с тем количество месяцев может быть менее 12 в случае, если дата регистрации субъекта предпринимательства или дата постановки на учет по НДС, или дата смены налогового режима приходится на исследуемый налоговый период. В указанном случае количество месяцев исчисляется с месяца регистрации либо постановки на учет по НДС, либо смены налогового режима.
Формула 2.
S = Х * N/D*30, где:
Х – 1,2 для субъектов торговли и иных категорий, 0,5 для субъектов общественного питания;
S – сумма возмещения;
N – сумма оборота, рассчитанная на основании суточных сведений о поступлениях контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных с даты начала работы субъекта предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП, (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу), но не ранее 1 января 2021 года, по 5 января 2022 года включительно;
D – количество дней с даты начала работы субъекта малого и среднего предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП, (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу) по 5 января 2022 года включительно;
При этом выбирается наибольшая из сумм, полученных в результате расчета по вышеуказанным формулам.

17. Егер зардап шеккен шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі 2021 жылғы 30 маусымнан кейін тіркелген болса және ҚҚС төлеуші ​​болып табылмаса, айналым сомасы шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі жұмысын бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының түсімдер туралы тәуліктік мәліметтері негізінде мынадай формула бойынша айқындалады:
S = Х * N/D*30, мұндағы
Х – сауда және өзге санаттағы субъектілер үшін 1,2, қоғамдық тамақтандыру субъектілері үшін 0,5;
S – өтеу сомасы;
N – кәсіпкерлік субъектісі жұмысын бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының түсімдер туралы тәуліктік мәліметтері негізінде есептелген айналым сомасы;
D – кәсіпкерлік субъектісі жұмысы бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейінгі күндер саны;
18. Егер зардап шеккен кәсіпкерлік субъектісінің қызметін жүзеге асыратын бірнеше орны болса, залал сомасы ретінде ТЖ салдарынан зардап шеккен қызметін жүзеге асыру орны (орындары) бойынша мыналардың ең азы алынады:
қызметті жүзеге асыру орындарының санына бөлінген және ТЖ салдарынан зардап шеккен қызметін жүзеге асыру орындарының санына көбейтілген, осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес есептелген сома;
нақты зардап шеккен объектіде тіркелген деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының (машиналарының) түсімдер туралы тәуліктік мәліметтері негізінде есептелген сома:
19. Жалпы залал сомасы 5 млн. теңгеге дейінгі жылжымайтын мүлікті, бүлінген және (немесе) қалпына келтіруге жатпайтын жылжымалы мүлікті, жоғалған жабдық пен тауарлық-материалдық құндылықтарды қалпына келтіру үшін – мемлекеттік кірістер органдарынан, айналым сомалары туралы фискалдық деректер операторларынан осы Қағидалардың 16, 17 және 18-тармақтарында көзделген мерзімдерге сәйкес мәліметтер сұратуға және алуға келісім.
20. Мәлімделген және есептеу сомалары осы Қағидалардың 16, 17 және 18-тармақтарына сәйкес жоғалған тауарлық-материалдық құндылықтарды өтеу сомасына жүргізілген есептеу қорытындылары бойынша мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері негізіндегі коэффициенттер бойынша ерекшеленген жағдайда жоғалған тауарлық-материалдық құндылықтарды өтеу сомасы мынадай жағдайлардың бірінде:
егер есептеу сомасы мәлімделген сомадан жоғары болса, мәлімделген сомаға дейін азайту жағына қарай;
егер мәлімделген сома есептеу сомасынан жоғары болса, есептеу сомасына дейін азайту жағына қарай азаяды.

17. В случае если пострадавший субъект малого и среднего предпринимательства зарегистрирован позднее 30 июня 2021 года и не является плательщиком НДС, сумма оборота определяется на основании суточных сведений о поступлениях контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных с даты начала работы субъекта малого и среднего предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП, (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу) по 5 января 2022 года включительно по следующей формуле:
S = Х * N/D*30, где:
Х – 1,2 для субъектов торговли и иных категорий, 0,5 для субъектов общественного питания;
S – сумма возмещения;
N – сумма оборота, рассчитанная на основании суточных сведений о поступлениях контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных за период с даты начала работы субъекта предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП, (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу) по 5 января 2022 года включительно;
D – количество дней с даты начала работы субъекта предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП, (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу) по 5 января 2022 года включительно.
18. В случае если пострадавший субъект предпринимательства имеет более одного места осуществления деятельности, в качестве суммы ущерба по пострадавшему (пострадавшим) в результате ЧП месту (местам) осуществления деятельности принимается наибольшая из:
суммы, рассчитанной согласно пункту 16 настоящих Правил разделенной на количество мест осуществления деятельности и умноженной на количество пострадавших в результате ЧП мест осуществления деятельности;
суммы, рассчитанной на основании суточных сведений о поступлениях контрольно-кассовой машины (машин) с функцией фиксации и передачи данных, зарегистрированной на конкретном пострадавшем объекте по Формуле 2, указанной в пункте 16 настоящих Правил.
19. Для восстановления недвижимого имущества, поврежденного и (или) неподлежащего восстановлению движимого имущества, утраченного оборудования и товарно-материальных ценностей с общей суммой ущерба до 5 млн. тенге – согласие на запрос и получение сведений из органов государственных доходов, операторов фискальных данных о суммах оборота согласно срокам, предусмотренным пунктами 16, 17 и 18 настоящих Правил.
20. При различии заявленной и расчетной суммы по коэффициентам на основе сведений органов государственных доходов, по итогам произведенного расчета суммы возмещения утраченных товарно-материальных ценностей согласно пунктами 16, 17 и 18 настоящих Правил, сумма возмещения утраченных товарно-материальных ценностей уменьшается в одном из следующих случаев:
до заявленной суммы в сторону уменьшения в случае если расчетная сумма выше заявленной;
до расчетной суммы в сторону уменьшения в случае если заявленная сумма выше расчетной.

21. Егер мүлік иесі осы Қағидалардың 16, 17 және 18-тармақтарындағы есептеулерге сәйкес көзделген өтеу сомасымен келіспеген және ҚПК сәйкес қарау шеңберінде нақты келтірілген залалдың сомасын өтеуді алуға ниет білдірген жағдайда оған осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттарды қоса беру қажет:
– бүлінген, жойылған, ұрланған жылжымалы мүлік (оның ішінде жабдық, тауарлық-материалдық құндылықтар) үшін – Қылмыстық-процестік кодекс шеңберінде залал сомасын анықтау бойынша сот сараптамасының (сот-бухгалтерлік есеп немесе сот-тауартану) қорытындысы;
– жылжымайтын мүлік үшін – Қылмыстық-процестік кодекс шеңберінде сот сараптамасының (сот-құрылыс) қорытындысы;
– белгілі бір өтемақы шегінде залалды өтеуді талап ету құқығын мемлекетке беру туралы, сондай-ақ қылмыстық істі тергеп-тексеру шеңберінде анықталған және алынған ұрланған мүлікті мемлекет меншігіне беруден бас тарту туралы белгіленген нысандағы жазбаша өтініш.
22. Өтініштің және тиісті құжаттардың негізінде Өңірлік комиссия және (немесе) Қорлар комиссиялары заңнамада белгіленген тәртіппен облыс, республикалық маңызы бар қала, астана және (немесе) Қорлар бюджетінен зиянды өтеуге қаражат бөлуді көздейтін шешімнің жобасын әзірлейді.
Өңірлік комиссияның және (немесе) Қорлар комиссияларының шешімі әрбір өтінім бойынша, оның ішінде залал түрін ескере отырып, қаржыландыру көзі туралы мәліметтерді қамтиды.
Мүліктің құнын өтеуден бас тартылған жағдайда Өңірлік комиссия және (немесе) Қорлар комиссиялары өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.
23. Ақша қаражатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органның және (немесе) Қорлардың тиісті шешімімен айқындалатын бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиісті шешім қабылданған күннен бастап бір ай ішінде мүліктің меншік иесінің өтінішінде көрсетілген ағымдағы немесе жинақ шотына аударады.
24. Жергiлiктi атқарушы орган Өңірлік комиссияның 2022 жылғы қаңтардағы Қазақстан Республикасының жекелеген өңірлеріндегі тәртіпсіздіктер салдарынан зардап шеккен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен зиянды өтеу үшiн қаражат бөлудi көздейтiн шешiмiнің негiзiнде Тәртіпсіздіктер салдарынан зардап шеккен шағын және орта бизнес субъектілерінің өңірлік тізілімін (бұдан әрі – Өңірлік тізілім) осындай субъектілердің тізбесін, өтелуге жататын сомаларды, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектісінің санаты көрсете отырып қалыптастырады.

21. В случае, если владелец имущества не согласен с суммой возмещения, предусмотренной согласно расчетам в пунктах 16, 17 и 18 настоящих Правил, и намерен получить возмещение суммы ущерба по фактически нанесенному ущербу в рамках рассмотрения согласно УПК, ему необходимо дополнительно к документам, указанным в пункте 14 настоящих Правил приложить следующие документы:
для поврежденного, уничтоженного, похищенного движимого имущества (в том числе оборудования, товарно-материальных ценностей) – заключение судебной экспертизы по определению суммы ущерба (судебно-бухгалтерская или судебно-товароведческая) в рамках УПК;
для недвижимого имущества – заключение судебной экспертизы (судебно-строительная) в рамках УПК;
письменное заявление установленного образца о передаче государству права требования на возмещение ущерба в пределах определенной компенсации, а также об отказе и передаче в собственность государства похищенного имущества, обнаруженного и изъятого в рамках расследования уголовного дела.
22. На основании заявления и соответствующих документов, Региональной комиссией и (или) Комиссиями Фондов в установленном законодательством порядке разрабатывается проект решения, предусматривающий выделение средств на возмещение вреда из бюджета области, города республиканского значения, столицы и (или) Фондов.
Решение Региональной комиссии и (или) Комиссии Фондов содержит сведения об источнике финансирования по каждой заявке, в том числе с учетом вида ущерба.
В случае отказа в возмещении стоимости имущества, Региональная комиссия и (или) Комиссиями Фондов направляется заявителю письменное извещение с указанием причин отказа.
23. Денежные средства перечисляются администратором бюджетной программы, определенным соответствующим решением Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа и (или) Фондами в течение одного месяца со дня принятия соответствующего решения на текущий или сберегательный счет, указанный в заявлении собственника имущества.
24. Местный исполнительный орган, на основании принятого решения Региональной комиссии, предусматривающего выделение средств на возмещение вреда из бюджета области, города республиканского значения, столицы субъектам малого и среднего предпринимательства, пострадавшего в результате беспорядков в отдельных регионах Республики Казахстан в январе 2022 года, формируют региональный Реестр субъектов малого и среднего бизнеса, пострадавшего в результате беспорядков (далее – Региональный реестр), с указанием перечня таких субъектов, сумм, подлежащих возмещению, а также категории субъекта предпринимательства.

25. Қалыптастырылған Өңірлік тізілім растайтын құжаттар (Өңірлік комиссиялардың шешімдері, бағалау актілері және Өңірлік комиссия тәртіпсіздіктер салдарынан келтірілген залалдың сомасын бағалау бойынша өз шешімін қабылдау үшін негіз етіп алған өзге де құжаттар) қоса беріле отырып, Жаппай тәртіпсіздіктерден зардап шеккен шағын және орта бизнес субъектілерінің жалпы тізілімін және оларға келтірілген залалдың сомасын қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне, сондай-ақ "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына жіберіледі.
26. 2022 жылғы қаңтарда орын алған Қазақстан Республикасының жекелеген өңірлеріндегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылмайтын жеке тұлғаларға келтірілген мүліктік зиянды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қыркүйектегі № 860 қаулысымен бекітілген Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға тұрғын үй-жайлар беру, материалдық залалды өтеу, қажетті көмек беру ережесінде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Жеке кәсiпкерлердiң меншiгiндегi коммерциялық көлiк құралы болып табылмайтын жеңiл автомобильдерге қатысты залалды өтеу осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тәртiппен жүзеге асырылады.
2022 жылғы қаңтардағы
жекелеген өңірлердегі
тәртіпсіздіктер салдарынан
шағын және орта кәсіпкерлік
субъектілеріне келтірілген
мүліктік зиянды өтеу
қағидаларына қосымша
2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды айқындау жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды айқындау жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленді және 2022 жылғы қаңтардағы Қазақстан Республикасының жекелеген өңірлеріндегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиян сомасын айқындау жөніндегі өңірлік комиссияның (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) мәртебесіне, қызметіне байланысты мәселелерді реттейді.
2. Өңірлік комиссия алқалы орган болып табылады және өз қызметін 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта бизнес субъектілеріне келтірілген мүліктік зиян сомасын айқындау үшін қажетті кезеңде жүзеге асырады.

25. Сформированный Региональный реестр с приложением подтверждающих документов (решения региональных Комиссий, акты оценки и иные документы, на которых Региональная комиссия основывала свое решение по оценке суммы ущерба, понесенного в результате беспорядков) направляется в Министерство национальной экономики Республики Казахстан для формирования Общего Реестра субъектов малого и среднего бизнеса, пострадавших от массовых беспорядков, и сумм причиненного им ущерба, а также в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
26. Возмещение имущественного вреда, причиненного физическим лицам, не являющимися субъектами малого и среднего предпринимательства, в результате беспорядков в отдельных регионах Республики Казахстан, произошедших в январе 2022 года, осуществляется в порядке, предусмотренном Правилами предоставления жилых помещений, возмещения материального ущерба, предоставления необходимой помощи физическим лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2008 года № 860.
Возмещение ущерба в отношении легковых автомобилей, не являющихся коммерческими транспортными средствами, владельцами которых являются индивидуальные предприниматели, осуществляется в порядке, указанной в части первой настоящего пункта.
Приложение
к Правилам возмещения
имущественного вреда, причиненного
субъектам малого и среднего
предпринимательства в результате
беспорядков в отдельных регионах
в январе 2022 года
Типовое положение о региональной комиссии по определению имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о Региональной комиссии по определению имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего бизнеса в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года (далее – Положение) разработано в соответствии с законодательством Республики Казахстан и регулирует вопросы, связанные со статусом, деятельностью Региональной комиссии по определению суммы имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах Республики Казахстан в январе 2022 года (далее – Региональная комиссия).
2. Региональная комиссия является коллегиальным органом и осуществляет свою деятельность в период, необходимый для определения суммы имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года.

2-тарау. Өңірлік комиссияның құрамы
3. Өңірлік комиссия облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шешімімен құрылады және бекітіледі.
4. Өңірлік комиссияның құрамы бес мүшеден кем болмауға тиіс. Өңірлік комиссияның құрамына жергілікті атқарушы және өкілді органдардың өкілдері, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен Қазақстан Республикасы Қаржы мониторингі агенттігінің аумақтық органдарының, өңірлік кәсіпкерлер палаталары мен қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіреді.
5. Өңірлік комиссияға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кәсіпкерлікті дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін облыс әкімінің орынбасары жетекшілік етеді.
6. Жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлікті дамытуға жауапты құрылымдық бөлімшесі Өңірлік комиссияның құжаттарды жинауды және қалыптастыруды жүзеге асыратын жұмыс органы болып табылады.
7. Өңірлік комиссияның қызметін бастау және тоқтату туралы шешімді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы қабылдайды.
3-тарау. Өңірлік комиссияның міндеттері
8. Өңірлік комиссияның міндеттері:
2022 жылғы қаңтардағы _________ облысындағы (республикалық маңызы бар қаладағы) тәртіпсіздіктер салдарынан жеке және заңды тұлғаларға келтірілген мүліктік зиянның өтеуге жататын сомасын айқындау;
өтініш беруші берген құжаттарды қарау;
бүлінген ғимараттарға, құрылыстарға, жоғалған мүлікке (қажет болған жағдайда) тексеру жүргізу;
өтініш беруші ұсынған мәліметтер мен құжаттарды тексеруді ұйымдастыру.
9. Жүктелген міндеттерді орындау үшін Өңірлік комиссия:
белгіленген тәртіппен өтініш берушіден қызмет мәселелері бойынша қосымша ақпарат пен құжаттарды сұратады;
2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан жеке және заңды тұлғаларға келтірілген мүліктік зиян сомасын айқындау бойынша құжаттар топтамасын қарау кезінде Өңірлік комиссияның отырыстарына өтініш берушілерді және (немесе) лауазымды тұлғаларды, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды шақыра алады (қажет болған жағдайда);
2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиян сомасын айқындау мақсатында өтініш беруші ұсынған мәліметтер мен құжаттарға тексеру жүргізеді (қажет болған жағдайда) ;
өтініш берушінің хабардар етілген келісімімен және заңнама талаптарын сақтай отырып, мемлекеттік кіріс органдарынан шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтерді талап етеді;
өз құзыреті шегінде қолданыстағы заңнамада көзделген тәртіппен және шарттарда шешімдер қабылдайды.

Глава 2. Состав Региональной комиссии
3. Региональная комиссия создается и утверждается решением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
4. Состав Региональной комиссии не может быть менее пяти членов. В состав Региональной комиссии входят представители местных исполнительных и представительных органов, представители территориальных органов Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, региональных палат предпринимателей и общественных объединений.
5. Региональная комиссия возглавляется заместителем акима области курирующего вопросы развития предпринимательства области, города республиканского значения, столицы.
6. Рабочим органом Региональной комиссии, осуществлявшим сбор и формирование документов, является структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственного за развитие предпринимательства.
7. Решение о начале и прекращении деятельности Региональной комиссии принимается местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
Глава 3. Задачи Региональной комиссии
8. Задачи Региональной комиссии:
определение суммы имущественного вреда, причиненного физическим и юридическим лицам в результате беспорядков в __________ области (городе республиканского значения) в январе 2022 года, подлежащего возмещению;
рассмотрение документов, поданных заявителем;
проведение обследования поврежденных зданий, строений, утраченного имущества (при необходимости);
организация проверки сведений и документов, представленных заявителем.
9. Региональная комиссия для исполнения возложенных задач:
запрашивает в установленном порядке у заявителя дополнительную информацию и документы по вопросам деятельности;
при рассмотрении пакетов документов по определению суммы имущественного вреда, причиненного физическим и юридическим лицам в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года может приглашать (при необходимости) на заседания Региональной комиссии заявителей и (или) должностных лиц, заинтересованных государственных органов и организаций;
проводит (при необходимости) проверку сведений и документов, представленных заявителем в целях определения суммы имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года;
с информированного согласия заявителя и с соблюдением требований законодательства истребует сведения, необходимые для принятия решения, из органов государственных доходов;
принимает в пределах своей компетенции решения в порядке и на условиях, предусмотренном действующим законодательством.

4-тарау. Өңірлік комиссияның қызметін ұйымдастыру
10. Төрағаның шешімі бойынша Өңірлік комиссияның отырыстары мынадай нысандарда өткізіледі:
1) Өңірлік комиссия мүшелерінің бірлесіп қатысуы (бетпе-бет нысан не онлайн форматтағы бетпе-бет нысан);
2) өтініш берушінің не ол уәкілеттік берген адамның қатысуымен Өңірлік комиссияның көшпелі отырыстары.
3) айрықша жағдайларда сырттай.
11. Өңірлік комиссияның отырысы қажеттігіне қарай, бірақ аптасына кемінде бір рет өткізіледі.
12. Өңірлік комиссия бетпе-бет нысанда (онлайн форматтағы бетпе-бет нысан) өткізілетін отырыста оның мүшелерінің жартысынан астамы болған кезде, отырысқа қатыспаған Өңірлік комиссия мүшелерінің отырыс өткізілетін күні алынған жазбаша пікірлерін ескере отырып, шешім қабылдауға құқылы.
13. Өңірлік комиссия отырысының күн тәртібін Төраға, ал ол болмаған кезде – тиісті шешімнің негізінде Төрағаның міндетін атқарушы Өңірлік комиссияның мүшесі бекітеді.
14. Өңірлік комиссияның отырысын Төраға, ал ол болмаған кезде – тиісті шешімнің негізінде Төрағаның міндетін атқарушы Өңірлік комиссияның мүшесі шақырады.
15. Өңірлік комиссияның отырыстарын шақыру Өңірлік комиссияның отырысы өткізілетін күнге дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын Өңірлік комиссияның мүшелеріне электрондық нысанда (ақпараттың тұтастығы мен құпиялылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін электрондық поштаны немесе байланыстың өзге де түрлерін қоса алғанда, электрондық байланыс арналарын, сондай-ақ хабарламаны алу фактісін анық айқындау мүмкіндігін пайдалана отырып немесе адресатқа тікелей қол қойғызу арқылы табыс етіледі) және/немесе ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда хабарламалар жіберу жолымен жүргізіледі.
16. Өңірлік комиссия төрағасының немесе ол болмаған жағдайда Өңірлік комиссия төрағасының міндетін атқарушы Өңірлік комиссия мүшесінің шешімі бойынша Өңірлік комиссияның отырысында мәселелерді шұғыл қарау қажет болған кезде көрсетілген мерзімдер қысқартылуы не ұзартылуы мүмкін.
17. Өңірлік комиссияның отырыстарын шақыру туралы хабарлама қажет болған жағдайда Өңірлік комиссияның бетпе-бет отырысына қатысу үшін шақырылатын өзге де адамдарға жіберіледі.
Шақырылатын адамдардың тізбесін Төраға немесе бұйрықтың негізінде Төрағаның міндетін атқарушы Өңірлік комиссияның мүшесі айқындайды.
18. Хабарламада мыналар көрсетіледі:
1) Өңірлік комиссия отырысының өткізілетін күні, уақыты, орны және форматы;
2) Өңірлік комиссия отырысының күн тәртібі.
Хабарламаға қаралатын мәселелерге байланысты қажетті материалдар қоса беріледі.

Глава 4. Организация деятельности Региональной комиссии
10. Заседания Региональной комиссии по решению Председателя проводятся в следующих формах:
1) совместное присутствие членов Региональной комиссии (очная форма, либо очная форма в онлайн формате);
2) выездные заседания Региональной комиссии в присутствии заявителя либо уполномоченного им лица;
3) в исключительных случаях заочно.
11. Заседание Региональной комиссии проводится по мере необходимости, но не менее одного раза в неделю.
12. Региональная комиссия правомочна принимать решения при наличии на заседании, проводимом в очной форме (очная форма в онлайн формате), более половины его членов, с учетом полученных на дату проведения заседания письменных мнений отсутствующих на заседании членов Региональной комиссии.
13. Повестка дня заседания Региональной комиссии утверждается Председателем, а в его отсутствие – членом Региональной комиссии, исполняющим обязанности Председателя на основании соответствующего решения.
14. Заседание Региональной комиссии созывается Председателем, а в его отсутствие – членом Региональной комиссии, исполняющим обязанности Председателя на основании соответствующего решения.
15. Созыв заседаний Региональной комиссии производится путем направления членам Региональной комиссии уведомлений в электронной форме (с использованием электронных каналов связи, включая электронную почту, или иные виды связи позволяющие обеспечить целостность и конфиденциальность информации, а также возможность достоверно определить факт получения уведомления, или вручаются непосредственно адресату под роспись) и/или электронной форме посредством информационной системы не менее чем за 2 (два) рабочих дня до даты проведения заседания Региональной комиссии.
16. По решению Председателя Региональной комиссии или в случае его отсутствия члена Региональной комиссии, исполняющего обязанности Председателя Региональной комиссии, при необходимости срочного рассмотрения вопросов на заседании Региональной комиссии, указанные сроки могут быть сокращены либо продлены.
17. Уведомление о созыве заседаний Региональной комиссии при необходимости направляется также иным лицам, приглашаемым для участия в очном заседании Региональной комиссии.
Перечень приглашаемых лиц определяется Председателем или членом Региональной комиссии, исполняющим обязанности Председателя на основании приказа.
18. В уведомлении указывается:
1) дата, время, место и формат проведения заседания Региональной комиссии;
2) повестка дня заседания Региональной комиссии.
К уведомлению прилагаются необходимые материалы, связанные с рассматриваемыми вопросами.

19. Өңірлік комиссияның отырысын өткізу нысанына қарамастан, мәселелерді шешу кезінде Өңірлік комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие болады.
20. Өңірлік комиссияның мүшелері Өңірлік комиссияның жұмысына жеке өзі қатысады. Дауыс беру құқығын беруге, сондай-ақ басқа адамдар үшін дауыс беруге жол берілмейді.
21. Өңірлік комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер Өңірлік комиссияның қатысып отырған мүшелері санының көпшілік даусымен қабылданады.
22. Дауыстар тең болған жағдайда, Өңірлік комиссияның төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
23. Қабылданған шешіммен келіспеген Өңірлік комиссия мүшесі шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда ерекше пікір ұсына алады, ол хаттамаға қоса тіркеледі.
24. Өңірлік комиссияның мүшесі (Өңірлік комиссияның отырысын өткізу нысанына қарамастан) өзі қабылдаған шешімнің жазбаша дәлелді негіздемесін де ұсына алады. Осы құжатты Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссия отырысының хаттамасына қоса тіркейді.
25. Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссия төрағасының шешімімен жергілікті атқарушы органның жұмыскерлері қатарынан тағайындалады. Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссияның мүшесі болып табылмайды және дауыс беру құқығы жоқ.
26. Өңірлік комиссияның хатшысы:
1) Осы Ережеде көзделген тәртіппен Өңірлік комиссияның қарауына шығарылатын мәселелер қатарынан Өңірлік комиссияның кезекті отырысының күн тәртібін қалыптастырады және оны Өңірлік комиссияның төрағасына бекітуге ұсынады;
2) Өңірлік комиссияның отырысын шақыру туралы хабарламаларды дайындауды және таратуды, қажетті материалдарды жинауды және таратуды ұйымдастырады;
3) отырысқа шақырылған адамдарды Өңірлік комиссия отырысының өткізілетін күні, орны мен уақыты туралы хабардар етеді, оларға отырыстың күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдар жібереді;
4) келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтініштердің келіп түсуі тұрғысынан "InfoKazakhstan.kz" электрондық платформасының мониторингін жүргізеді;
5) Өңірлік комиссия отырыстарының хаттамаларын жүргізеді және оларға қол қояды;
6) Өңірлік комиссияның қарауына ұсынылатын материалдардың түпнұсқаларын есепке алуды және сақтауды жүргізеді;
7) Өңірлік комиссияның отырыстарын өткізу кезінде және отырыстар арасындағы кезеңде оның қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
8) Өңірлік комиссия отырысының хаттамаларынан үзінділерді олардың орындалуын қамтамасыз ету мақсатында белгіленген тәртіппен таратуды жүзеге асырады;
9) Өңірлік комиссия отырысы хаттамаларының көшірмелерін, сондай-ақ Өңірлік комиссия отырысы хаттамасынан үзінді көшірмелерді (үзінді көшірмелердің көшірмелерін) куәландырады;

19. Вне зависимости от формы проведения заседания Региональной комиссии, при решении вопросов каждый член Региональной комиссии обладает одним голосом.
20. Члены Региональной комиссии участвуют в работе Региональной комиссии лично. Передача права голоса, как и голосование за других лиц не допускаются.
21. Решения по вопросам, входящим в компетенцию Региональной комиссии, принимаются большинством голосов от числа присутствующих членов Региональной комиссии.
22. При равенстве голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал Председатель Региональной комиссии.
23. Член Региональной комиссии, не согласный с принятым решением, может в течение 1 (одного) рабочего дня с момента принятия решения представить в письменной форме особое мнение, которое приобщается к протоколу.
24. Член Региональной комиссии (независимо от формы проведения заседания Региональной комиссии) также может представить письменное мотивированное обоснование принятого им решения. Данный документ приобщается секретарем Региональной комиссии к протоколу заседания Региональной комиссии.
25. Секретарь Региональной комиссии назначается из числа работников местного исполнительного органа решением Председателя Региональной комиссии. Секретарь Региональной комиссии не является членом Региональной комиссии, и не обладает правом голоса.
26. Секретарь Региональной комиссии:
1) формирует повестку дня очередного заседания Региональной комиссии из числа вопросов, выносимых на рассмотрение Региональной комиссии, в порядке, предусмотренном настоящим Положением, и представляет ее на утверждение Председателю Региональной комиссии;
2) организует подготовку и рассылку уведомлений о созыве заседания Региональной комиссии, сбор и рассылку необходимых материалов;
3) информирует лиц, приглашенных на заседание, о дате, месте и времени проведения заседания Региональной комиссии, направляет им материалы по вопросам повестки дня заседания;
4) ведет мониторинг электронной платформы "InfoKazakhstan.kz" на предмет поступления заявлений о возмещении причиненного имущественного вреда;
5) ведет протоколы заседаний Региональной комиссии и подписывает их;
6) ведет учет и хранение оригиналов материалов, представляемых на рассмотрение Региональной комиссии;
7) осуществляет организационное обеспечение деятельности Региональной комиссии во время проведения заседаний и в период между заседаниями;
8) осуществляет рассылку выписок из протоколов заседания Региональной комиссии в установленном порядке с целью обеспечения их исполнения;
9) удостоверяет копии протоколов заседания Региональной комиссии, а также выписки (копии выписок) из протокола заседания Региональной комиссии;

10) Өңірлік комиссияның хатшысына осы Ережемен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
27. Өңірлік комиссия мүшелері өз қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) Өңірлік комиссияның құрамында әрекет ете отырып, Өңірлік комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша талқылауға және дауыс беруге қатыса алады;
2) Өңірлік комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастыру мәселелері бойынша өтініштер жасай алады, ұсыныстар енгізе алады;
3) Өңірлік комиссияның жұмыс жоспарларын қалыптастыру бойынша жазбаша ұсыныстар енгізе алады;
4) Осы Ережеде көзделген тәртіппен Өңірлік комиссияның отырысын шақыруды талап ете алады;
5) Өңірлік комиссия отырысының хаттамасына Өңірлік комиссия отырыстарының күн тәртібі мәселелері бойынша қабылданатын шешімдер бойынша өзінің ерекше пікірін енгізуді талап ете алады;
6) Осы Ережеде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыра алады.
28. Өңірлік комиссия мүшелері өз қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді;
2) Өңірлік комиссияның мүддесі үшін адал, парасатты және әділ әрекет етеді;
3) Өңірлік комиссияның отырысына қатысады;
4) Өңірлік комиссияның хатшысына себептерін көрсете отырып, Өңірлік комиссияның отырысына қатысу мүмкіндігі жоқ екені туралы алдын ала хабарлайды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін мақсаттарда өзінің лауазымдық жағдайын (Өңірлік комиссияның мүшесі ретінде) пайдаланудан бас тартады.
29. Өңірлік комиссияның мүшелері мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Өңірлік комиссияны хабардар етуді қамтамасыз етеді және тиісті шешімдер қабылдау кезінде дауыс беруден (тиісті шешім қабылдаудан қалыс қалу) қалыс қалады.
5-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өңірлік комиссиясы отырысының хаттамасын ресімдеу
30. Өңірлік комиссия отырысының нәтижелері бойынша Өңірлік комиссияның хатшысы ол өткізілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде отырыстың хаттамасын жасайды.
31. Өңірлік комиссия отырысының хаттамасында:
1) өткізу орны, уақыты, форматы (бетпе-бет, онлайн форматтағы бетпе-бет, сырттай);
2) отырысқа қатысып отырған адамдар;
3) отырыстың күн тәртібі;
4) дауыс беруге қойылған мәселелер және олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
5) қабылданған шешімдер көрсетіледі.
32. Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссия отырысы хаттамасының дұрыс және уақтылы ресімделуін, оның ішінде хаттамаға енгізілген шешімдер тұжырымдамаларының Өңірлік комиссия отырысында қабылданған шешімдерге сәйкестігін қамтамасыз етеді.

10) выполняет иные функции, возложенные на секретаря Региональной комиссии настоящим Положением.
27. При осуществлении своей деятельности члены Региональной комиссии могут:
1) действуя в составе Региональной комиссии, принимать участие в обсуждении и голосовании по вопросам, отнесенным к компетенции Региональной комиссии;
2) делать заявления, вносить предложения по вопросам формирования повестки дня заседания Региональной комиссии;
3) вносить письменные предложения по формированию планов работы Региональной комиссии;
4) требовать созыва заседания Региональной комиссии в порядке, предусмотренном настоящим Положением;
5) требовать внесения в протокол заседания Региональной комиссии своего особого мнения по принимаемым решениям по вопросам повесток дня заседаний Региональной комиссии;
6) осуществлять иные функции, предусмотренным настоящим Положением.
28. При осуществлении своей деятельности члены Региональной комиссии:
1) обеспечивают соблюдение законодательства Республики Казахстан;
2) действуют добросовестно, разумно и справедливо в интересах Региональной комиссии;
3) участвуют в заседании Региональной комиссии;
4) заранее уведомляют секретаря Региональной комиссии о невозможности своего участия в заседании Региональной комиссии, с указанием причин своего отсутствия;
5) воздерживаются от использования своего должностного положения (в качестве члена Региональной комиссии Региональной комиссии) в целях, противоречащих законодательству Республики Казахстан.
29. Члены Региональной комиссии обеспечивают информирование Региональной комиссии в случае возникновения конфликта интересов и воздерживаются от голосования при принятии соответствующих решений (воздерживаться от принятия соответствующего решения).
Глава 5. Оформление протокола заседания Региональной комиссии области, города республиканского значения, столицы
30. По результатам заседания Региональной комиссии, секретарь Региональной комиссии в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня после его проведения составляет протокол заседания.
31. В протоколе заседания Региональной комиссии указываются:
1) место, время проведения, формат (очно, очно в онлайн формате, заочно);
2) лица, присутствующие на заседании;
3) повестка дня заседания;
4) вопросы, поставленные на голосование, и итоги голосования по ним;
5) сведения об источнике финансирования по каждой заявке, в том числе с учетом вида ущерба;
6) принятые решения.
32. Секретарь Региональной комиссии обеспечивает правильность и своевременность оформления протокола заседания Региональной комиссии, в том числе соответствие формулировок решений, внесенных в протокол, принятым на заседании Региональной комиссии решениям.

33. Хаттамаға Өңірлік комиссияның төрағасы (отырыста төрағалық етуші), Өңірлік комиссияның мүшелері және Өңірлік комиссияның хатшысы қол қояды.
34. Өңірлік комиссия отырысының хаттамасы 1 (бір) данада ресімделеді, оған бекітілген, қаралған құжаттардың мәтіндері, жазбаша пікірлер және хаттамаға қосымша болып табылатын өзге де материалдар қоса тіркеледі.
35. Өңірлік комиссия хаттамасының сканерленген көшірмесі де ақпараттық жүйеде электрондық түрде сақталады.
36. Хаттамаға қол қойылғаннан кейін Өңірлік комиссияның хатшысы оған қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Өңірлік комиссияның барлық мүшелеріне хаттаманы таратуды ұйымдастырады және "InfoKazakhstan.kz" электрондық платформасы және (немесе) электрондық пошта арқылы өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабардар етеді.

33. Протокол подписывается Председателем Региональной комиссии (председательствующим на заседании), членами Региональной комиссии и Секретарем Региональной комиссии.
34. Протокол заседания Региональной комиссии оформляется в 1 (одном) экземпляре, к которому приобщаются тексты утвержденных, рассмотренных документов, письменные мнения и иные материалы, являющиеся приложениями к протоколу.
35. Сканированная копия протокола Региональной комиссии также хранится в электронном виде в информационной системе.
36. После подписания протокола секретарь Региональной комиссии в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты его подписания организует рассылку протокола всем членам Региональной комиссии и информирует заявителя о принятом решении посредством электронной платформы "InfoKazakhstan.kz" и (или) электронной почты.