"Өтініш берушінің байланыс саласында қызметтер көрсету жөніндегі жұмысты жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын біліктілік талаптарын және құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 21 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 58/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 ақпанда № 26906 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙРАМЫН:
1. "Өтініш берушінің байланыс саласында қызметтер көрсету жөніндегі жұмысты жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын біліктілік талаптарын және құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 21 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10373 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өтініш берушінің байланыс саласында қызметтер көрсету жөніндегі жұмысты жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын біліктілік талаптары және құжаттар тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің 2022 жылғы 22
ақпандағы № 58/НҚ
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20
қаңтардағы № 21 бұйрығымен
бекітілген
Өтініш берушінің байланыс саласында қызметтер көрсету жөніндегі жұмысты жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын біліктілік талаптары және құжаттар тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Өтініш берушінің біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
Қызметтің барлық кіші қызмет түрлері үшін
1.
Техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамы
Өтініш берушінің байланыс саласында қызметтер көрсету жөніндегі жұмысты жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын біліктілік талаптарына және құжаттар тізбесіне қосымшаға сәйкес байланыс саласындағы қызметті көрсету бойынша қызметпен айналысу үшін қажетті ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (бұдан әрі – Мәліметтер нысаны)
2.

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 21 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие заявителя на осуществление деятельности по предоставлению услуг в области связи"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 февраля 2022 года № 58/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2022 года № 26906
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 21 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие заявителя на осуществление деятельности по предоставлению услуг в области связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10373) следующее изменение:
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие заявителя на осуществление деятельности по предоставлению услуг в области связи, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
цифрового развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 22 февраля 2022 года № 58/НҚ
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 21
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие заявителя на осуществление деятельности по предоставлению услуг в области связи
№ п\п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие заявителя квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
Для всех подвидов деятельности
1.
квалифицированного состава технических руководителей и специалистов
форма сведений, содержащих информацию необходимую для осуществления деятельности по предоставлению услуг в области связи согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие заявителя на осуществление деятельности по предоставлению услуг в области связи (далее – форма сведений)
2.

"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17 және 19-баптарының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген байланыс операторының деректер таратуды өлшеу жүйесі мен қосылу ұзақтығын өлшеу жүйесі бар болуы міндетті трафикті есепке алу жүйелері, қолданыстағы тексеру сертификаты
Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінен үзінді көшірме
"Өлшем құралдары" электрондық тізілімін пайдалана отырып тексеріледі
Мәліметтер нысаны
3.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес барлық байланыс желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау шараларын жүргізуді қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ барлық байланыс желілеріндегі абоненттер туралы қызметтік ақпаратты жинау және екі жыл ішінде сақтауды жүзеге асыру мүмкіндігі бар аппараттық-бағдарламалық және техникалық құралдар
Мәліметтер нысаны
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
4.
Меншік құқығында және өзге заңды негізде телекоммуникация құралдары (байланыс құралдары)
Меншік құқығын немесе жалға алу шартын растайтын құжаттардың көшірмелері
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
5.
Қазақстан Республикасы аумағындағы басқару орталығы
Меншік құқығын немесе басқа заңды негізін растайтын құжаттардың көшірмелері
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
Жылжымалы жерсеріктік байланыс қызметтерін көрсету үшін
6.
Жерсеріктік байланыстың жердегі станциялары
Меншік құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
Мәліметтер нысаны
7.
Шетелдік байланыс операторларының телекоммуникациялық желілерімен тоғысқан нүктелердің техникалық әзірлігі
Жылжымалы жерсеріктік байланыс операторларымен ынтымақтасу мүмкіндігін растайтын келісімдердің немесе ниеттену туралы хаттамалардың көшірмелері
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
шетелдік байланыс операторларымен тоғысқан жерлердің географиялық координаталарын көрсете отырып, мөр мен басшының қолы қойылған өтініш берушінің хаты
Ұялы байланыс қызметтерін көрсету үшін
8.
Радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат және (немесе) Радиожиілікті бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының Радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссияның оң шешімі және (немесе) жиіліктерді беру бойынша конкурстың (аукционның) оң шешімі және (немесе) ұялы байланыс қызметін көрсетуге берілген радиожиіліктерді бірлесіп пайдалану шарты
Ұялы байланыс қызметін көрсетуге берілген радиожиіліктерді бірлесіп пайдалану шартының көміршесі
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
Қалааралық телефон байланысы қызметтерін көрсету үшін
9.
Магистральдық байланыс желілері
Байланыс желілерін пайдалануға енгізу актілерінің, сатып алу-сату шарттарының көшірмелері
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
10.
Телекоммуникация желілерін орталықтан басқару жүйесіне қосылудың техникалық әзірлігі
Мемлекеттік техникалық қызметтен келісім хаты
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
Халықаралық телефон байланысы қызметтерін көрсету үшін
11.
Магистральдық байланыс желілері
Байланыс желілерін пайдалануға енгізу актілерінің немесе сатып алу-сату шарттарының көшірмелері
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
12.
Өтініш берушінің акционерлері (қатысушылары) арасында акциялар пакетін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) бөлу жөніндегі ақпарат
Өтініш берушінің құрылтай құжаттарының көшірмелері және бағалы қағаздарды ұстаушылар (серіктестік қатысушыларының) тізілімдері көшірмелері
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
13.
Шетелдік байланыс операторларының телекоммуникациялық желілерімен тоғысқан нүктелердің техникалық әзірлігі
Кейін трафикпен алмасуды жүзеге асыру үшін шетелдік байланыс операторларымен ынтымақтасу мүмкіндігін растайтын ниеттері туралы шарттардың немесе хаттамалардың көшірмелері
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
шетелдік байланыс операторларымен тоғысқан жерлердің географиялық координаталарын көрсете отырып, мөр мен басшының қолы қойылған өтініш берушінің хаты
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
14.
Телекоммуникация желілерін орталықтан басқару жүйесіне қосылудың техникалық әзірлігі
Мемлекеттік техникалық қызметтен келісім хаты
Құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады*
Ескертпе:

системы учета трафика, которая должна иметь систему измерения длительности соединений и систему измерения передачи данных оператора связи, внесенную в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан, действующий сертификат поверки в соответствии с требованиями статями 17 и 19 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений"
выписка из реестра государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан
Проверяется с использованием электронного реестра "Средств измерений"
форма сведений
3.
аппаратно-программных и технических средств для обеспечения проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий на всех сетях связи, а также сбора и хранения в течение двух лет служебной информации об абонентах всех сетей связи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи"
форма сведений
Предоставляется электронная копия документа *
4.
средства телекоммуникаций (средства связи) на праве собственности и ином законном основании
копии документов, подтверждающих права собственности или договора аренды
Предоставляется электронная копия документа *
5.
центр управления на территории Республики Казахстан
копии документов, подтверждающих права собственности или иных законных основаниях
Предоставляется электронная копия документа *
Для предоставления услуг спутниковой подвижной связи
6.
земных станций спутниковой связи
копии документов, подтверждающих права собственности
Предоставляется электронная копия документа *
форма сведений
7.
технической готовности точек стыка с сетями телекоммуникаций иностранных операторов связи
копии соглашений или протоколов о намерениях, подтверждающих возможности сотрудничества с операторами спутниковой подвижной связи
Предоставляется электронная копия документа *
письмо заявителя с подписью руководителя с указанием географических координат стыка с зарубежными операторами связи
Для предоставления услуг сотовой связи
8.
разрешение на использование радиочастотного спектра и (или) положительное решение Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан по распределению радиочастот и (или) положительное решение конкурса (аукциона) по распределению частот и (или) договор совместного использования радиочастот, выделенных для оказания услуг сотовой связи
копия договора совместного использования радиочастот, выделенных для оказания услуг сотовой связи
Предоставляется электронная копия документа *
Для предоставления услуг междугородной телефонной связи
9.
магистральных линий связи
копии актов ввода в эксплуатацию или договоров купли-продажи магистральных линий связи
Предоставляется электронная копия документа *
10.
технической готовности подключения к системе централизованного управления сетями телекоммуникаций
письмо-согласование от Государственной технической службы
Предоставляется электронная копия документа *
Для предоставления услуг международной телефонной связи
11.
магистральных линий связи
копии актов ввода в эксплуатацию или договоров купли-продажи линий связи
Предоставляется электронная копия документа *
12.
информации по распределению пакетов акций (долей участия в уставном капитале) между акционерами (участниками) заявителя
копии учредительных документов заявителя и реестра держателей ценных бумаг (участников товарищества)
Предоставляется электронная копия документа *
13.
технической готовности точек стыка с сетями телекоммуникаций иностранных операторов связи
копии договоров или протоколов о намерениях, подтверждающих возможности сотрудничества с зарубежными операторами связи, для последующего осуществления обмена трафиком
Предоставляется электронная копия документа*
письмо заявителя с подписью руководителя с указанием географических координат стыка с зарубежными операторами связи
Предоставляется электронная копия документа *
14.
технической готовности подключения к системе централизованного управления сетями телекоммуникаций
письмо-согласование от Государственной технической службы
Предоставляется электронная копия документа *
Примечание:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіпте жасалған және электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған.
Өтініш берушінің байланыс
саласында қызметтер көрсету
жөніндегі жұмысты жүзеге
асыруға сәйкестігін растайтын
біліктілік талаптары және
құжаттар тізбесіне
қосымша
Байланыс саласындағы қызметті көрсету бойынша қызметпен айналысу үшін қажетті ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
1. Қызметтің барлық кіші қызмет түрлері үшін:
1) Тиісті білімі мен мамандығы бойынша кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамының тізімі:
тегі, аты, жөні, лауазымы ________________________________________;
тағайындау туралы қол қойылған бұйрықтың нөмірі және күні _________;
мамандығы бойынша жұмыс өтілі _________________________________;
білімі бойынша мамандығы ______________________________________;
жоғарғы техникалық білімі туралы дипломның нөмірі мен берілген күні
_______________________________________________________________;
байланыс саласында даярлық және біліктілігін арттыру бойынша курстардан өткені туралы куәліктерді немесе сертификаттарды беру нөмірі мен күні
________________________________________________________________.
2) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17 және 19-баптарының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген байланыс операторының деректер таратуды өлшеу жүйесі мен қосылу ұзақтығын өлшеу жүйесі бар болуы міндетті трафикті есепке алу жүйелері:
тексеру сертификатының нөмірі мен берілген күні __________________ .
3) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес барлық байланыс желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау шараларын жүргізуді қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ барлық байланыс желілеріндегі абоненттер туралы қызметтік ақпаратты жинау және екі жыл ішінде сақтауды жүзеге асыру мүмкіндігі бар аппараттық-бағдарламалық және техникалық құралдар:
сәйкестік сертификатының нөмірі мен берілген күні _________________;
жедел-іздестіру, қарсы барлау шараларын жүргізу функцияларымен телекоммуникациялық құрылғыларды пайдалануға енгізу актісінің нөмірі мен берілген күні
_____________________________________________________.
2. Жылжымалы жерсеріктік байланыс қызметтерін көрсету үшін:
Жерсеріктік байланыстың жердегі станциялары:
сәйкестік сертификатының нөмірі мен берілген күні _________________.

Созданные и удостоверенные электронной цифровой подписью в порядке, определенном Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703.
Приложение
к Квалификационным
требованиям и перечню
документов, подтверждающих
соответствие заявителя
на осуществление деятельности
по предоставлению услуг
в области связи
Форма сведений, содержащих информацию необходимую для осуществления деятельности по предоставлению услуг в области связи
1. Для всех подвидов деятельности:
1) Список квалифицированного состава технических руководителей и специалистов,
имеющих соответствующее образование и опыт практической работы
по специальности не менее трех лет:
фамилия, имя, отчество ___________________________________________;
должность _____________________________________________________;
номер и дата подписания приказа о назначении ________________________;
стаж работы по специальности _____________________________________;
специальность по образованию _____________________________________
номер и дата выдачи диплома о высшем техническом образовании ________;
номер и дата выдачи свидетельства или сертификата техническом образовании
о прохождении курсов по подготовке и повышению квалификации в области связи
______________________________________________________________.
2) системы учета трафика, которая должна иметь систему измерения длительности
соединений и систему измерения передачи данных оператора связи, внесенную
в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан,
действующий сертификат поверки в соответствии с требованиями статей 17 и 19
Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений":
номер и дата выдачи сертификата поверки __________________________.
3) аппаратно-программных и технических средств для обеспечения проведения
оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий на всех сетях связи,
а также сбора и хранения в течение двух лет служебной информации об абонентах
всех сетей связи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи":
номер и дата выдачи сертификата соответствия _________________________;
номер и дата выдачи акта ввода в эксплуатацию телекоммуникационного оборудования
с функциями проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий
_______________________________________________________________.
2. Для предоставления услуг спутниковой подвижной связи:
земных станций спутниковой связи:
номер и дата выдачи сертификата соответствия _____________________.