"Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2022 жылғы 1 наурыздағы № 133-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 4 наурызда № 27026 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13217 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесі, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сыртқы сауда қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
Е. Баттаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі

О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 марта 2022 года № 133-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2022 года № 27026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13217) следующее изменение:
Перечень товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту внешнеторговой деятельности Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
торговли и интеграции Республики Казахстан
Е. Баттаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу

2022 жылғы 1 наурыздағы
№ 133-НҚ
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 ақпандағы
№ 81 бұйрығына
1-қосымша
Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесі, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі
1-бөлім. Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлардың жекелеген түрлері, мөлшерлемелер көлемі және олардың қолданылу мерзімі
р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды
Тауардың атауы1
Тауарларға қатысты кедендік баж мөлшерлемесі
Кедендік бажын қолдану мерзімі
Қазақстан Республикасының шегінен тыс әкетілетін2
Еркін сауда аймағы туралы шартқа қатысушы елдерге әкетілетін3
1
1
2
3
4
5
2

от 1 марта 2022 года
№ 133-НҚ
Приложение 1 к приказу
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан от 17 февраля
2016 года № 81
Перечень товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия
Раздел 1. Отдельные виды товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия
№ п/п
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Наименование товара1
Ставка таможенной пошлины в отношении товаров
Срок действия таможенной пошлины
вывозимых за пределы Республики Казахстан2
вывозимых в страны – участницы Договора о зоне свободной торговли 3
1
2
3
4
5
6

4101
Ірі қара малдың (қодастарды қоса алғанда) немесе жылқы тұқымдас (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе өзге әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделмеген немесе одан әрі өңдеуге түспеген) жануарлардың түгі бар немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген, өңделмеген терілері
1 тоннасына 200 еуро
тұрақты
3
4102
Осы топқа 1(в) ескертпемен алып тасталғандардан басқа, қойлардың немесе қозылардың (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе өзге әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделген немесе одан әрі өңдеуге түспеген) жүні бар немесе жүнсіз, бөлінген немесе бөлінбеген, өңделмеген терілері
1 тоннасына 200 еуро
тұрақты
4
4103
Осы топтағы 1(б) немесе 1(в) ескертпемен алып тасталғандардан басқа, түкті немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген өңделмеген (жас немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, пикелденген немесе басқа әдіспен консервіленген, иленбеген, бірақ пергаментке келтіріліп өңделген немесе одан әрі өңдеуге ұшырамаған), өзге де терілер
1 тоннасына 200 еуро
тұрақты
5
5101
Кард немесе тарақпен тарауға ұшырамаған жүн
0
2023 жылғы 30 сәуірді
қоса алғанға
дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2023 жылғы 1 мамырдан бастап
6
5102
Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған, биязы немесе қылшықты, жануарлар қылы
0
2023 жылғы 30 сәуірді
қоса алғанға
дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2023 жылғы 1 мамырдан бастап
7
5103
Иіру қалдықтарын қоса алғанда, бірақ түтілген шикізатты қоспағанда, жануарлар жүнінің немесе биязы немесе қылшықты қылының қалдықтары
0
2023 жылғы 30 сәуірді
қоса алғанға
дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2023 жылғы 1 мамырдан бастап
8
5104 00 000 0
Жүннен немесе жануарлардың биязы немесе қылшықты қылынан жасалған түтілген шикізат
0
2023 жылғы 30 сәуірді
қоса алғанға
дейін
10 %, бірақ 1 тоннасына 50 еуродан кем емес
2023 жылғы 1 мамырдан бастап
9
7204
Қара металдардың қалдықтары мен сынықтары; қайта балқытуға арналған қара металдардың құйма металдары (шихталық құймалар)
5 %, бірақ 1 тоннасына 5 еуродан кем емес
тұрақты
10
7302 7302 10 220 0 қоспағада
Темір жол немесе трамвай жолдары үшін пайдаланылатын, қара металдардан жасалған бұйымдар: рельстерді біріктіруге немесе бекітуге арналған рельстер, жанама рельстер және тісті рельстер, ауыстырылатын рельстер, қатаң қиылысу айқастырмалар, ауыстырылатын штангалар және өзге де көлденең қосылғыштар, шпалдар, түйіспе жапсырмалар және төсемдер, сыналар, тірек тақталар, ілмекті рельс бұрандамалары, төсемдер мен кергіштер, тұғырлар, жақтаулар және өзге де бөлшектер

4101
Необработанные шкуры крупного рогатого скота (включая буйволов) или животных семейства лошадиных (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоенные или недвоенные
200 евро за 1 тонну
постоянно
3
4102
Необработанные шкуры овец или шкурки ягнят (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с шерстным покровом или без шерстного покрова, двоенные или недвоенные, кроме исключенных примечанием 1 (в) к данной группе
200 евро за 1 тонну
постоянно
4
4103
Прочие необработанные шкуры (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоенные или недвоенные, кроме исключенных примечанием 1 (б) или 1 (в) к данной группе
200 евро за 1 тонну
постоянно
5
5101
Шерсть, не подвергнутая кардо- или гребнечесанию
0
До 30 апреля 2023 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
С 1 мая 2023 года
6
5102
Волос животных, тонкий или грубый, не подвергнутый кардо- или гребнечесанию
0
До 30 апреля 2023 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
С 1 мая 2023 года
7
5103
Отходы шерсти или тонкого или грубого волоса животных, включая прядильные отходы, но исключая расщипанное сырье
0
До 30 апреля 2023 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
С 1 мая 2023 года
8
5104 00 000 0
Расщипанное сырье из шерсти или тонкого или грубого волоса животных
0
До 30 апреля 2023 года включительно
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
С 1 мая 2023 года
9
7204
Отходы и лом черных металлов; слитки черных металлов для переплавки (шихтовые слитки)
5 %, но не менее 5 евро за 1 тонну
постоянно
10
7302 за исключением 7302 10 220 0
Изделия из черных металлов, используемые для железнодорожных или трамвайных путей: рельсы, контррельсы и зубчатые рельсы, переводные рельсы, крестовины глухого пересечения, переводные штанги и прочие поперечные соединения, шпалы, стыковые накладки и подкладки, клинья, опорные плиты, крюковые рельсовые болты, подушки и растяжки, станины, поперечины и прочие детали, предназначенные для соединения или крепления рельсов

8112 51 000 0
Өңделмеген таллий; ұнтақтар
5%
тұрақты
21
8201-8215
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған құрал-саймандар, керек-жарақтар, пышақ бұйымдары, қасықтар мен шанышқылар, олардың қымбат бағалы емес металдардан жасалған бөліктері
10%
тұрақты
22
8607 19 100 1
Жиналған немесе бөлшектелген түрдегі біліктер; дөңгелектер және бұрын пайдаланылған оның бөлшектері
5 %
тұрақты
Ескертпе:
1 Әкету кедендiк бажы мөлшерлемелерін қолдану мақсаты үшiн тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасы кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға ыңғайлы болу үшiн келтiрiлген. <4> сілтемеде көзделген жағдай ерекшелік болып табылады.
2 Еуразиялық экономикалық одаққа кіретін елдерді және Қазақстан Республикасының әкету кедендік бажын төлеуден босатуды көздейтін еркін сауда аймағы туралы екіжақты және көпжақты келісім жасаған елдерді қоспағанда.

8112 51 000 0
Необработанный таллий; порошки
5%
постоянно
21
8201-8215
Инструменты, приспособления, ножевые изделия, ложки и вилки из недрагоценных металлов, их части из недрагоценных металлов
10%
постоянно
22
8607 19 100 1
Оси в собранном или разобранном виде; колеса и их части бывшие в употреблении
5%
постоянно
Примечание:
1 Для целей применения ставок вывозных таможенных пошлин товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Наименования товаров приведены для удобства пользования. Исключением является случай, предусмотренный в сноске <4>.
2 За исключением стран, входящих в Евразийский экономический союз и стран, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние и многосторонние соглашения о зоне свободной торговли, предусматривающие освобождение от уплаты вывозных таможенных пошлин.

3 2011 жылғы 18 қазанда Санкт-Петербург қаласында жасалған Еркін сауда аймағы туралы шарт пен 2011 жылғы 18 қазандағы Еркін сауда аймағы туралы шартты оның Тараптары мен Өзбекстан Республикасы арасында қолдану туралы Хаттама күшіне енген елдер.
4 Кедендік әкету бажын төлеуден босатылған қосымша алюминий қорытпаларын қоспағанда.
5 Кедендік әкету баждарын төлеуден босатылған қосымша алюминий қорытпаларын, сонымен қатар алюминий-бериллий лигатурасын, сонымен қатар алюминий-скандий лигатурасын қоспағанда.

3 Страны, для которых вступили в силу Договор о зоне свободной торговли, совершенный в городе Санкт-Петербурге 18 октября 2011 года, и Протокол о применении Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года между его Сторонами и Республикой Узбекистан.
4 За исключением вторичных алюминиевых сплавов, которые освобождаются от уплаты вывозных таможенных пошлин.
5 За исключением вторичных алюминиевых сплавов, алюмобериллиевой лигатуры, а также лигатуры алюминий-скандий, которые освобождаются от уплаты вывозных таможенных пошлин.

2709 00 900 9
Шикі мұнай
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
тұрақты
3
2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2 қоспағанда 2710 12
Жеңіл дистилляттар мен өнімдер
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
тұрақты
4
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Орташа дистилляттар
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
тұрақты
5
2710 19 42, 2710 19 460 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
тұрақты
6
2710 20 110 0, 2710 20 150 0, 2710 20 900 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар: өзге де мақсаттар үшiн
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 200 еуро 15 ақпаннан – 15 қазанға дейін
7
2710 19 310 0, 2710 19 350 0, 2710 19 480 0, 2710 20 190 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
тұрақты
8
2710 19 510 1, 2710 19 510 9 – 2710 19 550 9
Ауыр дистилляттар: сұйық отындар
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
тұрақты
9
2710 19 620 1, 2710 19 640 1, 2710 19 660 1, 2710 19 680 1, 2710 20 310 1, 2710 20 350 1, 2710 20 370 1, 2710 20 390 1
Мазуттар
1 тоннасына 30 доллар
1 тоннасына 30 доллар
1 тоннасына 15 еуро 1 мамырдан – 1 қыркүйекке дейін
10
2710 19 620 9, 2710 19 640 9, 2710 19 660 9, 2710 19 680 9, 2710 20 310 9, 2710 20 350 9, 2710 20 370 9, 2710 20 390 9
Ауыр дистилляттар: сұйық отындар: өзге де мақсаттар үшiн
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
тұрақты
11
2710 19 710 0, 2710 19 750 0, 2710 19 820 0, 2710 19 840 0, 2710 19 860 0, 2710 19 880 0, 2710 19 920 0, 2710 19 940 0, 2710 19 980 0
Жағар майлар: өзгелері
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
12
2710 91 000 0, 2710 99 000 0
Өңделген мұнай өнімдері
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
13
2712 90 990 0
Өзгелері
1 тоннасына 60 доллар
0
тұрақты
14
2713 20 000 0
Мұнай битумы
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
1 қазаннан бастап 31 мамырды қоса алғанда 1 тоннасына 15 еуро
15
2713 90 100 0, 2713 90 900 0
Битуминозды жыныстылардан алынған мұнай немесе мұнай өнімдерін қайта өңдеуден қалған өзге де қалдықтар
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 15 еуро 15 қазаннан – 15 сәуірге дейін
16
2715 00 000 0
Битум қоспалары
15 %
0
тұрақты
Ескертпе:
1 Әкету кедендiк бажы мөлшерлемелерін қолдану мақсаты үшiн тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасы кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға ыңғайлы болу үшiн келтiрiлген.
2 Еуразиялық экономикалық одаққа кіретін елдерді және Қазақстан Республикасының әкету кедендік бажын төлеуден босату көзделген еркін сауда аймағы туралы екіжақты және көпжақты келісім жасаған елдерді қоспағанда.

2709 00 900 9
Нефть сырая
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
постоянно
3
2710 12 за исключением 2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2
Легкие дистилляты и продукты
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
постоянно
4
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Средние дистилляты
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
постоянно
5
2710 19 42, 2710 19 460 0
Тяжелые дистилляты: газойли
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
постоянно
6
2710 20 110 0, 2710 20 150 0, 2710 20 900 0
Тяжелые дистилляты: газойли: для прочих целей
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
200 евро за 1 тонну с 15 февраля по 15 октября
7
2710 19 310 0, 2710 19 350 0, 2710 19 480 0, 2710 20 190 0
Тяжелые дистилляты: газойли
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
постоянно
8
2710 19 510 1, 2710 19 510 9 – 2710 19 550 9
Тяжелые дистилляты: топлива жидкие
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
постоянно
9
2710 19 620 1, 2710 19 640 1, 2710 19 660 1, 2710 19 680 1, 2710 20 310 1, 2710 20 350 1, 2710 20 370 1, 2710 20 390 1
Мазуты
30 долларов за 1 тонну
30 долларов за 1 тонну
15 евро за 1 тонну с 1 мая по 1 сентября
10
2710 19 620 9, 2710 19 640 9, 2710 19 660 9, 2710 19 680 9, 2710 20 310 9, 2710 20 350 9, 2710 20 370 9, 2710 20 390 9
Тяжелые дистилляты: топлива жидкие: для прочих целей
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
постоянно
11
2710 19 710 0, 2710 19 750 0, 2710 19 820 0, 2710 19 840 0, 2710 19 860 0, 2710 19 880 0, 2710 19 920 0, 2710 19 940 0, 2710 19 980 0
Масла смазочные: прочие
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
12
2710 91 000 0, 2710 99 000 0
Отработанные нефтепродукты
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
13
2712 90 990 0
Прочие
60 долларов за 1 тонну
0
постоянно
14
2713 20 000 0
Битум нефтяной
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
15 евро за 1 тонну с 1 октября по 31 мая
15
2713 90 100 0, 2713 90 900 0
Прочие остатки от переработки нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
15 евро за 1 тонну с 15 октября по 15 апреля
16
2715 00 000 0
Смеси битумные
15 %
0
постоянно
Примечание:
1 Для целей применения ставок вывозных таможенных пошлин товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза. Наименования товаров приведены для удобства пользования.
2 За исключением стран, входящих в Евразийский экономический союз и стран, с которыми у Республики Казахстан заключены двухсторонние и многосторонние соглашения о зоне свободной торговли, предусматривающие освобождение от уплаты вывозных таможенных пошлин.