Экономикалық қызмет түрлерiн кәсiптiк тәуекел сыныптарына жатқызу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 86 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 11 наурызда № 27085 болып тіркелді.
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Экономикалық қызмет түрлерін кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі      С. Шапкенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 5 наурыздағы
№ 86 Бұйрығымен
бекітілген
Экономикалық қызмет түрлерін кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.08.2022 № 312 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Экономикалық қызмет түрлерін кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және экономикалық қызмет түрлерін кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 марта 2022 года № 86. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2022 года № 27085.
В соответствии с пунктом 3 статьи 17 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска.
2. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утвержден
приказом Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 5 марта 2022 года № 86
Правила отнесения видов экономической
деятельности к классам профессионального риска
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.08.2022 № 312 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 17 Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" и определяют порядок отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска.

2-тарау. Экономикалық қызмет түрлерін кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызу
2. Экономикалық қызмет түрлерінің жіктелуі кәсіптік тәуекелдің 22 сыныбын анықтайды.
3. Экономикалық қызмет түрлерін кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызу үшін бастапқы деректер ретінде алдыңғы бес жылдағы келесі статистикалық көрсеткіштер пайдаланылады:
экономикалық қызмет түрі бойынша қызметкерлердің орта жылдық тізімдік саны, адам;
экономикалық қызметтің жекелеген түрлері бойынша зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлер саны, адам;
еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғалар кезінде зардап шеккендердің саны, адам;
еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғалар кезінде қаза тапқандар саны, адам;
еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғалар кезінде зардап шеккендерге төленетін төлемдердің жылдық есептелген сомасы, оның ішінде жазатайым оқиғадан зардап шеккен бір адамға есептелген төлемдердің орташа мөлшері;
еңбек қызметіне байланысты қызметкерлер қайтыс болған жағдайда есептелген төлемдердің жылдық сомасы, оның ішінде есептелген төлемдердің орташа мөлшері;
қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартында айқындалған мөлшерде пайда алушыға сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемесін қабылдағаны үшін сақтандырушымен төленген сыйлықақылардың жылдық сомасы;
экономикалық қызмет түрі бойынша еңбекақы төлеудің жылдық қоры;
жұмыс уақытын жоғалту – зардап шеккендерде, соның ішінде қайтыс болғандарда есепті жылы аяқталған еңбекке жарамсыздықтың күнтізбелік адам-күндерінің саны.
4. Экономикалық қызмет түрлері төменде көрсетілген индикаторлардың мәндері негізінде кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызылған:
экономикалық қызмет түрлері бойынша зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлердің үлес салмағы, %;
1000 қызметкерге шаққандағы өндірістегі жазатайым оқиғалар жиілігінің коэффициенті;
1000 қызметкерге шаққандағы өліммен аяқталған жазатайым оқиғалар жиілігінің коэффициенті;
1000 қызметкерге шаққандағы өліммен аяқталған жазатайым оқиғалар жиілігі коэффициентінің 1000 қызметкерге шаққандағы өндірістегі барлық жарақаттану оқиғаларының жиілігі коэффициентіне арақатынасы;
экономикалық қызмет түрлері бойынша зардап шеккендердің санын бөлу, %;
экономикалық қызмет түрлері бойынша зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлер санын бөлу, %;
еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғалар кезінде зардап шеккендерге төленетін төлемдердің есептелген жылдық сомасының және еңбек қызметіне байланысты қызметкерлер қайтыс болған жағдайда есептелген төлемдердің жылдық сомасының экономикалық қызмет түрі бойынша еңбекақы төлеудің жылдық қорына арақатынасы, %;
еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғалар кезінде зардап шеккендерге төленген төлемдердің есептелген жылдық сомасының және еңбек қызметіне байланысты қызметкерлер қайтыс болған жағдайда есептелген төлемдердің жылдық сомасының сақтандырушыға экономикалық қызмет түрі бойынша төленген сыйлықақылардың жылдық сомасына арақатынасы,%.

Глава 2. Отнесение видов экономической
деятельности к классам профессионального риска
2. Классификация видов экономической деятельности выделяет 22 класса профессионального риска.
3. В качестве исходных данных для отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска используются следующие статистические показатели за предыдущие пять лет:
среднегодовая списочная численность работников по виду экономической деятельности, человек;
численность работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда по отдельным видам экономической деятельности, человек.;
численность пострадавших при несчастных случаях, связанных с трудовой деятельностью, человек;
численность погибших при несчастных случаях, связанных с трудовой деятельностью, человек;
годовая начисленная сумма выплат пострадавшим при несчастных случаях, связанных с трудовой деятельностью, в том числе средний размер начисленных выплат на одного пострадавшего от несчастного случая;
годовая сумма начисленных выплат в случае смерти работников, связанной с трудовой деятельностью, в том числе средний размер начисленных выплат;
годовая сумма премий, уплаченных страховщику за принятие последним обязательства произвести страховую выплату выгодоприобретателю в размере, определенном договором обязательного страхования работника от несчастных случаев;
годовой фонд оплаты труда по виду экономической деятельности;
потери рабочего времени – число календарных человеко-дней нетрудоспособности, которая закончилась в отчетном году у пострадавших, включая умерших.
4. Виды экономической деятельности отнесены к классам профессионального риска на основе значений нижеуказанных индикаторов:
удельный вес работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда по видам экономической деятельности, %;
коэффициент частоты несчастных случаев травматизма на производстве на 1000 работников;
коэффициент частоты несчастных случаев со летальным исходом на 1000 работников;
соотношение коэффициента частоты несчастных случаев с летальным исходом на 1000 работников к коэффициенту частоты всех несчастных случаев травматизма на производстве на 1000 работников;
распределение численности пострадавших по видам экономической деятельности, %;
распределение численности занятых работников во вредных и других неблагоприятных условиях труда по видам экономической деятельности, %;
соотношение годовой начисленной суммы выплат пострадавшим при несчастных случаях, связанных с трудовой деятельностью и годовой суммы начисленных выплат в случае смерти работников, связанной с трудовой деятельностью к годовому фонду оплаты труда по виду экономической деятельности, %;
соотношение годовой начисленной суммы выплат пострадавшим при несчастных случаях, связанных с трудовой деятельностью и годовой суммы начисленных выплат в случае смерти работников, связанной с трудовой деятельностью к годовой сумме премий, уплаченных страховщику по виду экономической деятельности, %.

5. Экономикалық қызмет түрлерін кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызу төмендегі алты кезеңге сәйкес жүргізілді:
1) бірінші кезеңде алдыңғы бес жылдың статистикалық көрсеткіштердің орташа арифметикалық мәні негізінде экономикалық қызмет түрлерін жіктеудің бес сандық деңгейі бойынша осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген индикаторлардың есебі жүргізілді.
Негізгі индикатор ретінде 1000 қызметкерге шаққандағы өндірістегі жарақаттанудың барлық жазатайым оқиғаларының жиілік коэффициенті қабылданды;
2) екінші кезеңде 1000 қызметкерге шаққандағы өндірістегі жарақаттанудың жазатайым оқиғаларының жиілігі коэффициентінің республикалық көрсеткіштен асатын экономикалық қызметтің тиісті түрінде зардап шеккендердің үлес салмағы бойынша үстем болатын экономикалық қызметтің барлық бес сандық жіктелімін бөлу арқылы кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызылатын экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жиынтығын айқындау;
3) үшінші кезеңде жалпы жиынтықтағы экономикалық қызметтің әрбір түрі бойынша индикаторларға мәндердің өсу тәртібіне сәйкес дәрежелер берілді: ең төменгі мән (нөл) 1 – дәрежеге ие, ең үлкен мән-экономикалық қызметтің барлық түрлері бойынша тиісті көрсеткіштің шамасы бойынша әртүрлі мәндерінің санына тең дәреже (тең мәндерге бірдей дәреже берілді);
4) төртінші кезеңде экономикалық қызметтің әрбір түрі бойынша жалпы жиынтығында дәрежелердің орташа өлшемді мәндері мен олардың сомалық мөлшері есептелген;
5) бесінші кезеңде топтастырудың сандық (барлық жиынтық бойынша орташа мәнді ескере отырып, деректерді ең төменгіден ең жоғарғысына қарай ретке келтіру) және сапалық (кәсіптік тәуекел сыныптарының жалпы санына тең) белгілері бойынша аралықтар айқындалды;
6) алтыншы кезеңде экономикалық қызметтің барлық түрлері дәрежелердің орташа өлшенген мәндерінің жиынтық шамасының тиісті аралығына сәйкес кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызылды.
6. Экономикалық қызмет түрлері осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызылады.
Экономикалық қызмет түрлерін
кәсіптік тәуекел сыныптарына
жатқызу қағидаларына
қосымша
Экономикалық қызмет түрлерін кәсіптік тәуекел сыныптарына жатқызу
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 268 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кәсіптік тәуекелдің 1-сыныбы
60xxx Бағдарлама және теле-радио хабарлама жасау жөніндегі қызмет
62xxx Компьютерлік бағдарламалау, консультациялық және басқа ілеспе көрсетілетін қызметтер
65xxx Міндетті әлеуметтік қамсыздандырудан басқа, сақтандыру, қайта сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру
66xxx Қаржылық көрсетілетін қызметтер мен сақтандыру саласындағы қосалқы қызмет
69xxx Құқық және бухгалтерлік есеп саласындағы қызмет

5. Отнесение видов экономической деятельности к классам профессионального риска было произведено в соответствии с нижеуказанными шестью этапами:
1) на первом этапе, по пятизначному уровню классификации видов экономической деятельности на основе среднего арифметического значения статистических показателей за предыдущие пять лет был произведен расчет индикаторов, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
В качестве основного индикатора принят коэффициент частоты всех несчастных случаев травматизма на производстве на 1000 работников;
2) на втором этапе, определение общей совокупности видов экономической деятельности, подлежащей отнесению к классам профессионального риска на основе выделения всех подвидов экономической деятельности по пятизначному уровню классификации, доминирующих по удельному весу пострадавших в соответствующем виде экономической деятельности, коэффициент частоты несчастных случаев травматизма на производстве на 1000 работников которых превышает республиканский показатель;
3) на третьем этапе, индикаторам по каждому виду экономической деятельности общей совокупности были присвоены ранги в порядке возрастания значений: наименьшее значение (ноль) имеет ранг 1, наибольшее значение – ранг, равный числу разных по величине значений соответствующего показателя по всем видам экономической деятельности (равным значениям присваивался одинаковый ранг);
4) на четвертом этапе, по каждому виду экономической деятельности общей совокупности были рассчитаны средневзвешенные значения рангов и их суммарная величина;
5) на пятом этапе, были определены интервалы на основе количественного (упорядочивания данных от минимального к максимальному с учетом среднего значения по всей совокупности) и качественного (равного общему количеству классов профессионального риска) признаков группировки;
6) на шестом этапе, все виды экономической деятельности были отнесены по классам профессионального риска согласно принадлежности их суммарной величины средневзвешенных значений рангов, к соответствующему интервалу.
6. Виды экономической деятельности относятся к классам профессионального риска согласно приложению, к настоящим Правилам.
Приложение к Правилам
отнесения видов экономической
деятельности к классам
профессионального риска
Отнесение видов экономической
деятельности к классам профессионального риска
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 268 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1 класс профессионального риска
60xxx Деятельность по созданию программ и телерадиовещание
62xxx Компьютерное программирование, консультационные и другие сопутствующие услуги
65xxx Страхование, перестрахование и пенсионное обеспечение, кроме обязательного социального обеспечения
66xxx Вспомогательная деятельность в сфере финансовых услуг и страхования
69xxx Деятельность в области права и бухгалтерского учета

72xxx Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер (72199 қоспағанда)
84300 Міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы қызмет
73xxx Жарнама қызметі және нарық конъюнктурасын зерттеу
97ххх Үй қызметшісін жалдайтын үй шаруашылықтарының қызметі
98xxx Өзіндік тұтынуы үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді көрсету өндіру бойынша үй шаруашылықтарының қызметі
99ххх Аумақтан тыс ұйымдар мен органдардың қызметі
Кәсіптік тәуекелдің 2-сыныбы
53xxx Пошталық және курьерлік қызмет (53100 қоспағанда)
55xxx Уақытша тұру жөнінде қызмет көрсету
58xxx Баспа қызметі
64xxx Қаржылық делдалдық, сақтандыру және зейнетақымен қамтамасыз етуді қоспағанда
74xxx Өзге де кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
77xxx Жалдау, прокат және лизинг
79xxx Туристік агенттіктердің және операторлардың қызметі, брондау және ілеспе қызмет
82xxx Коммерциялық қызметті қолдауға бағытталған офистік әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
85xxx Білім беру
88xxx Тұратын жермен қамтамасыз етусіз әлеуметтік қызметтер көрсету
90xxx Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
92ххх Құмар ойындар және бәс тігуді ұйымдастыру бойынша қызмет
93xxx Спорт, демалыс және ойын-сауықты ұйымдастыру саласындағы қызмет
94xxx Қоғамдық бірлестіктер (ұйымдар) қызметі
95xxx Компьютерлерді, жеке пайдаланатын заттар мен тұрмыстық тауарларды жөндеу
Кәсіптік тәуекелдің 3-сыныбы
45xxx Автомобильдер мен мотоциклдерді көтерме және бөлшек саудада сату
63xxx Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет
70xxx Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
72199 Жаратылыстану және техникалық ғылымдары саласындағы өзге де зерттеулер мен әзірлемелер
84xxx Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру (84230, 84250, 84300 қоспағанда)
86xxx Денсаулық сақтау саласындағы қызмет (86101, 86210, 86900 қоспағанда)
91xxx Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің және өзге де мәдениет саласындағы қызметтер
96xxx Өзге де жеке көрсетілетін қызметтерді ұсыну
Кәсіптік тәуекелдің 4-сыныбы
02ххх Орман шаруашылығы және ағаш дайындау
03xxx Балық аулау және балық өсіру
46xxx Автомобильдер мен мотоциклдер саудасынан басқа, көтерме саудада сату
47xxx Автомобильдер мен мотоциклдерді сатудан басқа, бөлшек саудада сату
59xxx Кино-, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламалар, дыбыс жазбалар және музыкалық шығармаларды шығару саласындағы қызмет
61xxx Телекоммуникациялар
68xxx Жылжымайтын мүлікпен операциялар
78xxx Жұмысқа орналастыру саласындағы қызмет
86210 Жалпы дәрігерлік практика
86900 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
87xxx Тұруды қамтамасыз етумен әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну
Кәсіптік тәуекелдің 5-сыныбы
14xxx Киім өндіру
18xxx Полиграфиялық қызмет және жазылған ақпарат жеткізгіштерін жаңғырту
26xxx Компьютерлер, электрондық және оптикалық жабдықтар өндіру
32xxx Өзге де дайын бұйымдар өндіру
53100 Жалпыға қызмет көрсету шегіндегі пошталық қызмет

72xxx Научные исследования и разработки (за исключением 72199)
73xxx Рекламная деятельность и исследование конъюнктуры рынка
84300 Деятельность в области обязательного социального страхования
97ххх Деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу
98xxx Деятельность домашних хозяйств по производству товаров и услуг для собственного потребления
99ххх Деятельность экстерриториальных организаций и органов
2 класс профессионального риска
53xxx Почтовая и курьерская деятельность (за исключением 53100)
55xxx Предоставление услуг по временному проживанию
58xxx Издательская деятельность
64xxx Финансовое посредничество, кроме страхования и пенсионного обеспечения
74xxx Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
77xxx Аренда, прокат и лизинг
79xxx Деятельность туристских агентств и операторов, бронирование и сопутствующая деятельность
82xxx Деятельность в области офисного административного и вспомогательного обслуживания, направленная на поддержание коммерческой деятельности
85xxx Образование
88xxx Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания
90xxx Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
92ххх Деятельность по организации азартных игр и заключению пари
93xxx Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений
94xxx Деятельность общественных объединений (организаций)
95xxx Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров
3 класс профессионального риска
45xxx Оптовая и розничная торговля автомобилями и мотоциклами и их ремонт
63xxx Деятельность в области информационного обслуживания
70xxx Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
72199 Прочие исследования и разработки в области естественных и технических наук
84xxx Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение (за исключением 84230, 84250, 84300)
86xxx Деятельность в области здравоохранения (за исключением 86101, 86210, 86900)
91xxx Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
96xxx Предоставление прочих индивидуальных услуг
4 класс профессионального риска
02ххх Лесоводство и лесозаготовки
03xxx Рыболовство и рыбоводство
46xxx Оптовая торговля, за исключением торговли автомобилями и мотоциклами
47xxx Розничная торговля, кроме торговли автомобилями и мотоциклами
59xxx Производство кино-, видеофильмов и телевизионных программ, деятельность в сфере звукозаписи и издания музыкальных произведений
61xxx Телекоммуникации
68xxx Операции с недвижимым имуществом
78xxx Деятельность в области трудоустройства
86210 Общая врачебная практика
86900 Прочая деятельность в области здравоохранения
87xxx Предоставление социальных услуг с обеспечением проживания
5 класс профессионального риска
14xxx Производство одежды
18xxx Полиграфическая деятельность и воспроизведение записанных носителей информации
26xxx Производство компьютеров, электронного и оптического оборудования
32xxx Производство прочих готовых изделий
53100 Почтовая деятельность в рамках предоставления услуг общего пользования

56xxx Тамақ өнімдерімен және сусындармен қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсету (56101 қоспағанда)
71xxx Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет (71122 қоспағанда)
75ххх Ветеринариялық қызмет
81xxx Ғимараттарға қызмет көрсету және аумақтарды абаттандыру бойынша қызмет
84230 Әділет және сот төрелігі саласындағы қызмет
86101 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Кәсіптік тәуекелдің 6-сыныбы
01xxx Өсімдік және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда көрсетілетін қызметтерді ұсыну (01111 қоспағанда)
80xxx Қауіпсіздікті қамтамасыз ету және тергеу жүргізу бойынша қызмет
Кәсіптік тәуекелдің 7-сыныбы
10xxx Тамақ өнімдерін өндіру (10511, 10611 қоспағанда)
11xxx Сусындар өндіру
21xxx Негізгі фармацевтикалық өнімдер мен фармацевтикалық препараттар өндіру
56101 Жол бойындағы белдеулерде орналасқан объектілердің қызметінен басқа, мейрамханалардың кызметі және тамақ өнімдерін жеткізу бойынша корсетілетін қызметтер
84250 Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызмет
Кәсіптік тәуекелдің 8-сыныбы
12xхх Темекі өнімдерін өндіру
13xxx Тоқыма бұйымдарын өндіру
15xxx Былғары және оған жататын өнімдерді өндіру
22xxx Резеңке және пластмасса бұйымдар өндіру
Кәсіптік тәуекелдің 9-сыныбы
01111 Тұқым өсіруді қосқанда, дәнді және бұршақ дақылдарды өсіру
10511 Консервіленген сүттен басқа сүтті өңдеу және сыр өндіру
39ххх Ластануды жою жөніндегі қызмет және қалдықтарды жою саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер
51xxx Су көлігінің қызметі (51101 қоспағанда)
Кәсіптік тәуекелдің 10-сыныбы
10611 Ұн өндіру
27xxx Электр жабдықтарын өндіру
29xxx Автомобильдер, тіркемелер және жартылай тіркемелер өндіру
35xxx Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау (35111, 35121, 35130, 35303 қоспағанда)
49xxx Құрлық және құбырмен жүретін көліктің қызметі (49311, 49410 қоспағанда)
50xxx Су көлігінің қызметі
71122 Геологиялық барлаулар мен ізденулер бойынша қызмет (ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерсіз)
Кәсіптік тәуекелдің 11-сыныбы
07xxx Металл кендерін өндіру (07101,07102, 07292, 07298, 07299 қоспағанда)
31xxx Жиһаз өндіру
52xxx Жүкті қоймалау және қосалқы көлік қызметі
Кәсіптік тәуекелдің 12-сыныбы
05xxx Көмір өндіру (05101, 05102, 05103 қоспағанда)
17xxx Қағаз және қағаз өнімдерін өндіру
43xxx Мамандандырылған құрылыс жұмыстары (43298, 43991, 43999 қоспағанда)
Кәсіптік тәуекелдің 13-сыныбы

56xxx Предоставление услуг по обеспечению питанием и напитками (за исключением 56101)
71xxx Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа (за исключением 71122)
75ххх Ветеринарная деятельность
81xxx Деятельность по обслуживанию зданий и благоустройству территорий
84230 Деятельность в области юстиции и правосудия
86101 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
6 класс профессионального риска
01xxx Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях (за исключением 01111)
80xxx Деятельность по обеспечению безопасности и проведению расследований
7 класс профессионального риска
10xxx Производство продуктов питания (за исключением 10511, 10611)
11xxx Производство напитков
21xxx Производство основных фармацевтических продуктов и фармацевтических препаратов
56101 Деятельность ресторанов и предоставление услуг по доставке продуктов питания, за исключением деятельности объектов, находящихся на придорожной полосе
84250 Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях
8 класс профессионального риска
12xхх Производство табачных изделий
13xxx Производство текстильных изделий
15xxx Производство кожаной и относящейся к ней продукции
22xxx Производство резиновых и пластмассовых изделий
9 класс профессионального риска
01111 Выращивание зерновых и зернобобовых культур, включая семеноводство
10511 Переработка молока, кроме консервирования, и производство сыров
39ххх Деятельность по ликвидации загрязнений и прочие услуги в области удаления отходов
51xxx Деятельность воздушного транспорта (за исключением 51101)
10 класс профессионального риска
10611 Производство муки
27xxx Производство электрического оборудования
29xxx Производство автомобилей, прицепов и полуприцепов
35xxx Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом (за исключением 35111, 35121, 35130, 35303)
49xxx Деятельность сухопутного и трубопроводного транспорта (за исключением 49311, 49410)
50xxx Деятельность водного транспорта
71122 Деятельность по проведению геологической разведки и изысканий (без научных исследований и разработок)
11 класс профессионального риска
07xxx Добыча металлических руд (за исключением 07101,07102, 07292, 07298, 07299)
31xxx Производство мебели
52xxx Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность
12 класс профессионального риска
05xxx Добыча угля (за исключением 05101, 05102, 05103)
17xxx Производство бумаги и бумажной продукции
43xxx Специализированные строительные работы (за исключением 43298, 43991, 43999)
13 класс профессионального риска

25xxx Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын өндіру (25111 қоспағанда)
30xxx Басқа көлік құралдарын өндіру
41xxx Ғимараттар құрылысы (41201, 41202 қоспағанда)
43298 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де құрылыс-монтаж жұмыстары
Кәсіптік тәуекелдің 14-сыныбы
05103 Тас көмірді байыту
06xxx Шикі мұнай және табиғи газ өндіру
19xxx Кокс және мұнай өңдеу өнімдерін өндіру
33xxx Машиналар мен жабдықтарды жөндеу және орнату (33125, 33171 қоспағанда)
36ххх Суды жинау, өңдеу және тарату
41201 Тұрғын ғимараттарының құрылысы
42xxx Азаматтық құрылыс (42111, 42990 қоспағанда)
49311 Автобуспен тасымалдау
Кәсіптік тәуекелдің 15-сыныбы
16xxx Жиһаздан басқа, ағаш және тығын бұйымдарын өндіру; сабаннан және тоқуға арналған материалдардан жасалған бұйымдар өндіру
28xxx Басқа топтамаларға енгізілмеген машиналар мен жабдықтар өндіру
35111 Жылу электр станцияларымен электр энергиясын өндіруі
35303 Жылу энергиясын беру
42990 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де инженерлік имараттар құрылысы
49410 Жүк автомобиль көлігінің қызметі
Кәсіптік тәуекелдің 16-сыныбы
09xxx Кен өндіру өнеркәсібінде саласындағы кызметтер көрсету (09100 қоспағанда)
20xxx Химия өнеркәсібінің өнімдерін өндіру
23xxx Өзге де бейметалл минералдық өнімдер өндіру (23510, 23611 қоспағанда)
24xxx Металлургия өндірісі (24100, 24410, 24430, 24440 қоспағанда)
33171 Теміржолдардың жылжымалы құрамын жөндеу
35121 Электр энергиясын жеткізу
37ххх Ақаба суларды жинау және өңдеу
41202 1, 2-санаттағы стационарлық сауда объектілерін қоспағанда, тұрғын емес ғимараттар құрылысы
43999 Арнайы біліктілігі талап ететін өзге де құрылыс жұмыстары
Кәсіптік тәуекелдің 17-сыныбы
05101 Тас көмірді ашық тәсілмен өндіру
09100 Мұнай мен табиғи газды өндіруге ықпал ететін қызметтерді көрсету 23510 Цемент өндіру
24100 Шойын, болат және ферроқорытпалар өндіру
25111 Құрылыстық болат конструкциялар өндіру
33125 Арнайы мақсаттағы басқа да машиналар мен жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Кәсіптік тәуекелдің 18-сыныбы
07102 Темір кендерін ашық тәсілмен өндіру
23611 Құрастырмалы темірбетон және бетон конструкциялар мен бұйымдар өндіру
Кәсіптік тәуекелдің 19-сыныбы
08xxx Өзге де пайдалы қазбаларды өндіру
24410 Асыл (бағалы) металдар өндіру
35130 Электр энергиясын тарату
42111 Жолдар мен автомагистральдар құрылысы
51101 Кестеге бағынатын жолаушылар әуе көлігінің қызметі
Кәсіптік тәуекелдің 20-сыныбы
07299 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де металл кендерін өндіру және байыту
24430 Қорғасын, мырыш және қалайы өндіру
24440 Мыс өндіру
Кәсіптік тәуекелдің 21-сыныбы
05102 Тас көмірді жер асты тәсілмен өндіру
07292 Мыс кенін өндіру және байыту
07298 Бағалы металдар мен сирек кездесетін металл кендерін өндіру
38ххх Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; материалдарды кәдеге жарату (қалпына келтіру)
Кәсіптік тәуекелдің 22-сыныбы
07101 Темір кендерін жер асты тәсілмен өндіру
43991 Шахталар құрылысы

25xxx Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования (за исключением 25111)
30xxx Производство прочих транспортных средств
41xxx Строительство зданий (за исключением 41201, 41202)
43298 Прочие строительно-монтажные работы, не включенные в другие группировки
14 класс профессионального риска
05103 Обогащение каменного угля
06xxx Добыча сырой нефти и природного газа
19xxx Производство кокса и продуктов нефтепереработки
33xxx Ремонт и установка машин и оборудования (за исключением 33125, 33171)
36ххх Сбор, обработка и распределение воды
41201 Строительство жилых зданий
42xxx Гражданское строительство (за исключением 42111, 42990)
49311 Перевозки автобусами
15 класс профессионального риска
16xxx Производство деревянных и пробковых изделий, кроме мебели; производство изделий из соломки и материалов для плетения
28xxx Производство машин и оборудования, не включенных в другие группировки
35111 Производство электроэнергии тепловыми электростанциями
35303 Передача тепловой энергии
42990 Строительство прочих инженерных сооружений, не включенных в другие группировки
49410 Деятельность грузового автомобильного транспорта
16 класс профессионального риска
09xxx Предоставление услуг в горнодобывающей промышленности (за исключением 09100)
20xxx Производство продуктов химической промышленности
23xxx Производство прочей не металлической минеральной продукции (за исключением 23510, 23611)
24xxx Металлургическое производство (за исключением 24100, 24410, 24430, 24440)
33171 Ремонт подвижного состава железных дорог
35121 Передача электроэнергии
37ххх Сбор и обработка сточных вод
41202 Строительство нежилых зданий, за исключением стационарных торговых объектов категорий 1, 2
43999 Прочие строительные работы, требующие специальной квалификации
17 класс профессионального риска
05101 Добыча каменного угля открытым способом
09100 Предоставление услуг, способствующих добыче нефти и природного газа
23510 Производство цемента
24100 Производство чугуна, стали и ферросплавов
25111 Производство строительных стальных конструкций
33125 Ремонт и техническое обслуживание прочих машин и оборудования специального назначения
18 класс профессионального риска
07102 Добыча железных руд открытым способом
23611 Производство сборных железобетонных и бетонных конструкций и изделий
19 класс профессионального риска
08xxx Добыча прочих полезных ископаемых
24410 Производство благородных (драгоценных) металлов
35130 Распределение электроэнергии
42111 Строительство дорог и автомагистралей
51101 Деятельность воздушного пассажирского транспорта, подчиняющегося расписанию
20 класс профессионального риска
07299 Добыча и обогащение прочих металлических руд, не включенных в другие группировки
24430 Производство свинца, цинка и олова
24440 Производство меди
21 класс профессионального риска
05102 Добыча каменного угля подземным способом
07292 Добыча и обогащение медной руды
07298 Добыча драгоценных металлов и руд редких металлов
38ххх Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация (восстановление) материалов
22 класс профессионального риска
07101 Добыча железных руд подземным способом
43991 Строительство шахт