"Кадрлардағы жергілікті қамту үлесін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 193 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 4 сәуірдегі № 113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 сәуірде № 27413 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кадрлардағы жергілікті қамту үлесін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 193 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17021 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кадрлардағы елішілік құндылық үлесін есептеу әдістемесін бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 28-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Кадрлардағы елішілік құндылық үлесін есептеу әдістемесі бекітілсін";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кадрлардағы жергілікті қамту үлесін есептеу әдістемесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Шапкенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министірлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 4 сәуірдегі
№ 113 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықта әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 18 мамырдағы
№ 193 бұйрығымен
бекітілген
Кадрлардағы елішілік құндылық үлесін есептеу әдістемесі

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 193 "Об утверждении Методики расчета доли местного содержания в кадрах"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 апреля 2022 года № 113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2022 года № 27413
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 193 "Об утверждении Методики расчета доли местного содержания в кадрах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17021) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Методики расчета доли внутристрановой ценности в кадрах";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Методику расчета доли внутристрановой ценности в кадрах.";
Методику расчета доли местного содержания в кадрах, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
СОГЛАСОВАН
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство энергетики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 4 апреля 2022 года № 113
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 18 мая 2018 года № 193
Методика расчета доли внутристрановой ценности в кадрах

1. Кадрлардағы елішілік құндылық үлесін есептеу әдістемесі (бұдан әрi – Әдiстеме) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 28-бабының 1-тармағына сәйкес әзiрлендi.
2. Әдiстеме жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарт бойынша мiндеттемелерiн орындауына мониторинг жүргізуді және бақылауды жүзеге асыру мақсатында жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттарда кадрлардағы елішілік құндылық үлесін есептеуге, сондай-ақ өтiнiм берушiлердiң жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурстық ұсыныстарды даярлауына арналған.
3. Кадрлардағы елішілік құндылық жұмыскерлердің әр санаты бойынша бөле отырып, келiсiмшартты орындауға жұмылдырылған персоналдың жалпы санында қазақстандық кадрлардың пайыздық қамтуылуың мәнiн айқындау негiзiнде белгiленедi.
4. Қазақстандық кадрлардың пайыздық қамтылуы мынадай санаттар бойынша айқындалады:
1) бiрiншi санат – басшылар мен олардың орынбасарлары;
2) екiншi санат – құрылымдық бөлімшелердің басшылары;
3) үшiншi санат – мамандар;
4) төртінші санат – білікті жұмысшылар.
Бiрiншi санатқа басшылар мен олардың орынбасарлары жатады.
Екiншi санатқа Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде (бұдан әрі – Еңбек кодексі) белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін құрылымдық бөлімшелердің басшылары жатады.
Үшінші санатқа Еңбек кодексіне сәйкес белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін мамандар жатады.
Төртінші санатқа Еңбек кодексінде сәйкес белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін білікті жұмысшылар жатады.
5. Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта үш санат бөлінісінде қазақстандық кадрлардағы елішілік құндылық бойынша міндетемелер болған жағдайда, қазақстандық кадрлардың пайыздық қамтылуы мынадай санаттар бойынша айқындалады:
1) бiрiншi санат – басқарушы құрам;
2) екiншi санат – жоғары және орта кәсiптiк бiлiмi бар мамандар;
3) үшiншi санат – бiлiктi жұмысшылар.
Бiрiншi санатқа жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың ағымдағы қызметiн басқаруды жүзеге асыратын атқарушы органның құрамына кiретiн адамдар, олардың орынбасарлары, филиалдардың басшылары, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың жекелеген бағыттағы қызметiн басқаруды, құрылымдық бөлiмшелердiң қызметiн үйлестiру мен бақылауды қоса жүзеге асыратын адамдар жатады.
Екiншi санатқа жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың құрылымдық бөлiмшелерiн басқаратын және жер қойнауын пайдаланушының қызмет процесiне тiкелей басшылықты жүзеге асыратын қызметкерлер, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оператордың штатында тұратын, арнайы бiлiмi және жұмыс дағдысы, тәжiрибесi бар қызметкерлер жатады.
Үшінші санатқа Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес біліктілік талаптарына сай келетін білікті жұмысшылар жатады.

1. Методика расчета доли внутристрановой ценности в кадрах (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс).
2. Методика предназначена для расчета доли внутристрановой ценности в кадрах в контрактах на недропользование для целей осуществления мониторинга и контроля соблюдения недропользователями обязательств по контракту, а также для подготовки заявителями конкурсных предложений на получение права недропользования.
3. Внутристрановая ценность в кадрах устанавливается на основе определения значений процентного содержания казахстанских кадров в общей численности персонала, задействованного при исполнении контракта, с разбивкой по каждой категории работников.
4. Процентное содержание казахстанских кадров определяется по следующим категориям:
1) первая категория – руководители и их заместители;
2) вторая категория – руководители структурных подразделений;
3) третья категория – специалисты;
4) четвертая категория – квалифицированные рабочие.
К первой категории относятся руководители и их заместители.
Ко второй категории относятся руководители структурных подразделений, соответствующие квалификационным требованиям, установленным в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан года (далее – Трудовой кодекс).
К третьей категории относятся специалисты, соответствующие квалификационным требованиям, установленным в соответствии с Трудовым кодексом.
К четвертой категории относятся квалифицированные рабочие, соответствующие квалификационным требованиям, установленным в соответствии с Трудовым кодексом.
5. В случае наличия в контракте на недропользование, заключенном до введения в действие Кодекса, обязательств по внутристрановой ценности в кадрах в разрезе трех категорий процентное содержание казахстанских кадров определяется по следующим категориям:
1) первая категория - руководящий состав;
2) вторая категория - специалисты с высшим и средним профессиональным образованием;
3) третья категория - квалифицированные рабочие.
К первой категории относятся лица, входящие в состав исполнительного органа, осуществляющего управление текущей деятельностью недропользователя и (или) оператора, их заместители, руководители филиалов, а также лица, непосредственно осуществляющие управление отдельными направлениями деятельности недропользователя и (или) оператора, включая координацию и контроль деятельности структурных подразделений.
Ко второй категории относятся работники, возглавляющие структурные подразделения недропользователя и (или) оператора и осуществляющие непосредственное руководство процессами деятельности недропользователя, а также работники, состоящие в штате недропользователя и (или) оператора, обладающие специальными знаниями и навыками, опытом работы.
К третьей категории относятся квалифицированные рабочие, соответствующие квалификационным требованиям согласно Трудовому кодексу.

6. Тиiстi санаттар бойынша қазақстандық кадрлардың пайыздық қамтылуын мынадай формула бойынша айқындалады:
VKC h = ----- x 100 %, мұндағы: Vo
- h – кадрлардағы елішілік құндылықтың үлесі;
- VKC – тиiстi санаттағы қазақстандық кадрлардың саны;
- Vo – келiсiмшартты орындауға жұмылдырылған тиiстi санаттағы персоналдың жалпы саны.
Есептеу мысалы:
Екiншi санат бойынша қазақстандық кадрлардың пайыздық қамтылуын есептеу үшiн бастапқы деректер:
(Vo) – жер қойнауын пайдаланушының келiсiмшартты орындауға жұмылдырылған екiншi санаттағы персоналының жалпы саны 1200 адамды құрайды;
(VKC) – тиiстi санаттағы қазақстандық кадрлардың саны 1000 адамды құрайды.
Осы санаттағы қазақстандық кадрлардың пайыздық қамтылуы:
1000 h = ---- x 100 % = 83 % - ды құрайды.

6. Процентное содержание казахстанских кадров по соответствующим категориям, определяется по следующей формуле:
VKC
h = ----- x 100 %, где:
Vo
h – доля внутристрановой ценности в кадрах;
VKC - численность казахстанских кадров соответствующей категории;
Vo - общая численность персонала соответствующей категории, задействованного при исполнении контракта.
Пример расчета:
Исходные данные для расчета процентного содержания казахстанских кадров по второй категории:
(Vo) – общая численность персонала недропользователя второй категории задействованного при исполнении контракта составляет 1200 человек; (VKC) – численность казахстанских кадров соответствующей категории составляет 1000 человек.
Процентное содержание казахстанских кадров данной категории составляет:
1000
h = ----- x 100 % = 83 %.