"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 27 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 6 сәуірде № 27463 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінде және оларды есептеу әдістемелерінде (бұдан әрі – Нормативтер):
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 5 апреля 2022 года № 27. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2022 года № 27463
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794) следующие изменения и дополнения:
в Нормативных значениях и методиках расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, утвержденных указанным постановлением (далее – Нормативы):
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері Нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақыларынан ұлғаю кестесі бойынша есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің ұлғаю сомасына сәйкес қайта сақтандырушының рейтингтік бағасына немесе өткен есепті күнгі Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің мәніне байланысты жасалған қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері және бейрезиденттері - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақыларының сомасына 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін ұлғаяды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері Нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер көлемінен ұлғаю кестесі бойынша есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің ұлғаю сомасына сәйкес қайта сақтандырушының рейтингтік бағасына немесе өткен есепті күнгі Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің мәніне байланысты жасалған қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері және бейрезиденттері - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелерінің сомасына 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап ұлғаяды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттары бойынша инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кіріс (зиян) есебінен құрылған (қалыптастырылған) активтердің ағымдағы құнының 1 (бір) пайызына тең мәнге ұлғайтылады.";
3-тараудың 1-параграфы мынадай мазмұндағы 10-1 және 10-2-тармақтармен толықтырылсын:
"10-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының 2022 жылғы 28 ақпан – 1 қыркүйек аралығындағы кезеңде төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындамауы, егер мұндай орындамау мыналардың:
теңгенің шетел валюталарына қатысты биржалық бағамының өзгеруіне байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері мен міндеттемелерінің құнын күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде 10%-дан астам қайта бағалау;
базалық мөлшерлеме және (немесе) дисконттау мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бағалы қағаздарының құнын күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде 10%-дан астам қайта бағалау;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы 2022 жылғы 21 ақпанға дейін сатып алған бағалы қағаздар эмитентінің рейтингін Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "В-" деңгейіне дейін және одан төмен азайту;
инвестициялары төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің есебіне қабылданатын екінші деңгейдегі банктің рейтингін Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "В-" деңгейіне дейін және одан төмен азайту салдары болған жағдайда, бұзушылық болып есептелмейді.

"9. Минимальный размер маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации увеличивается на сумму страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование страховым (перестраховочным) организациям - резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам перестрахования, заключенным в зависимости от рейтинговой оценки перестраховщика или значения норматива достаточности маржи платежеспособности перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан на предыдущую отчетную дату, в соответствии с суммой увеличения минимального размера маржи платежеспособности, рассчитанной по Таблице увеличения минимального размера маржи платежеспособности от страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование согласно приложению 3 к Нормативам, до 1 января 2023 года.
Минимальный размер маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации увеличивается на сумму обязательств, передаваемых (переданных) в перестрахование страховым (перестраховочным) организациям - резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам перестрахования, заключенным в зависимости от рейтинговой оценки перестраховщика или значения норматива достаточности маржи платежеспособности перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан на предыдущую отчетную дату, в соответствии с суммой увеличения минимального размера маржи платежеспособности, рассчитанной по Таблице увеличения минимального размера маржи платежеспособности от объема обязательств, передаваемых (переданных) в перестрахование согласно приложению 3-1 к Нормативам, с 1 января 2023 года.
Минимальный размер маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации увеличивается на значение, равное 1 (одному) проценту от текущей стоимости активов, созданных (сформированных) за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях.";
параграф 1 главы 3 дополнить пунктами 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"10-1. Невыполнение норматива достаточности маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организацией в период с 28 февраля по 1 сентября 2022 года не считается нарушением в случае, если такое невыполнение является следствием:
1) переоценки стоимости активов и обязательств страховой (перестраховочной) организации более, чем на 10% в течение 30 (тридцати) календарных дней в связи с изменением биржевого курса тенге к иностранным валютам;
2) переоценки стоимости ценных бумаг страховой (перестраховочной) организации более, чем на 10% в течение 30 (тридцати) календарных дней в связи с изменением базовой ставки и (или) ставки дисконтирования;
3) снижения рейтинга эмитента ценных бумаг, приобретенных страховой (перестраховочной) организацией до 21 февраля 2022 года, до уровня "В-" и ниже рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств;
4) снижения рейтинга банка второго уровня, инвестиции в который принимаются в расчет норматива достаточности маржи платежеспособности, до уровня "В-" и ниже рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств.

10-2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Нормативтердің 10-1-тармағына сәйкес төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындамау фактісі анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілген бұзушылық анықталған күннен бастап 6 (алты) айға дейін мерзімде нормативтерді белгіленген ең аз мәннен кем емес деңгейге дейін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын уәкілетті органға келісуге жібереді.
Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімдерде орындамау бұзушылық болып табылады.";
4-тарау мынадай мазмұндағы 41-1 және 41-2-тармақтармен толықтырылсын:
"41-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының 2022 жылғы 28 ақпан – 1 қыркүйек аралығындағы кезеңде өтімділігі жоғары активтерінің жеткіліктілігі нормативін орындамауы, егер мұндай орындамау мыналардың:
1) теңгенің шетел валюталарына қатысты биржалық бағамының өзгеруіне байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері мен міндеттемелерінің құнын күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде 10%-дан астам қайта бағалау;
2) базалық мөлшерлеме және (немесе) дисконттау мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бағалы қағаздарының құнын күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде 10%-дан астам қайта бағалау;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы 2022 жылғы 21 ақпанға дейін сатып алған бағалы қағаздар эмитентінің рейтингін Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "В-" деңгейіне дейін және одан төмен азайту;
4) инвестициялары өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебіне қабылданатын екінші деңгейдегі банктің рейтингін Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "В-" деңгейіне дейін және одан төмен азайту салдары болған жағдайда, бұзушылық болып есептелмейді.
41-2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Нормативтердің 41-1-тармағына сәйкес өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін орындамау фактісі анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілген бұзушылық анықталған күннен бастап 6 (алты) айға дейін мерзімде нормативтерді белгіленген ең төмен мәннен кем емес деңгейге дейін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын уәкілетті органға келісуге жібереді.
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімдерде орындамау бұзушылық болып табылады.";
5-тарау мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:
"44-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының 2022 жылғы 28 ақпан – 1 қыркүйек аралығындағы кезеңде активтерді әртараптандыру нормативтерін орындамауы, егер мұндай орындамау мыналардың:

10-2. Страховая (перестраховочная) организация в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня выявления факта невыполнения норматива достаточности маржи платежеспособности в соответствии с пунктом 10-1 Нормативов направляет на согласование в уполномоченный орган план мероприятий по повышению нормативов до уровня не менее установленного минимального значения в срок до 6 (шести) месяцев со дня выявления указанного нарушения.
Невыполнение норматива достаточности маржи платежеспособности в сроки, установленные планом мероприятий, является нарушением.";
главу 4 дополнить пунктами 41-1 и 41-2 следующего содержания:
"41-1. Невыполнение норматива достаточности высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организацией в период с 28 февраля по 1 сентября 2022 года не считается нарушением в случае, если такое невыполнение является следствием:
1) переоценки стоимости активов и обязательств страховой (перестраховочной) организации более, чем на 10% в течение 30 (тридцати) календарных дней в связи с изменением биржевого курса тенге к иностранным валютам;
2) переоценки стоимости ценных бумаг страховой (перестраховочной) организации более, чем на 10% в течение 30 (тридцати) календарных дней в связи с изменением базовой ставки и (или) ставки дисконтирования;
3) снижения рейтинга эмитента ценных бумаг, приобретенных страховой (перестраховочной) организацией до 21 февраля 2022 года, до уровня "В-" и ниже рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств;
4) снижения рейтинга банка второго уровня, инвестиции в который принимаются в расчет норматива достаточности высоколиквидных активов,
до уровня "В-" и ниже рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств.
41-2. Страховая (перестраховочная) организация в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня выявления факта невыполнения норматива достаточности высоколиквидных активов в соответствии с пунктом 41-1 Нормативов направляет на согласование в уполномоченный орган план мероприятий по повышению нормативов до уровня не менее установленного минимального значения в срок до 6 (шести) месяцев со дня выявления указанного нарушения.
Невыполнение норматива достаточности высоколиквидных активов в сроки, установленные планом мероприятий, является нарушением.";
главу 5 дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:
"44-1. Невыполнение нормативов диверсификации активов страховой (перестраховочной) организацией в период с 28 февраля по 1 сентября 2022 года не считается нарушением в случае, если такое невыполнение является следствием:

1) теңгенің шетел валюталарына қатысты биржалық бағамының өзгеруіне байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері мен міндеттемелерінің құнын күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде 10%-дан астам қайта бағалау;
2) базалық мөлшерлеменің және (немесе) дисконттау мөлшерлемесінің өзгеруіне байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бағалы қағаздарының құнын күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде 10%-дан астам қайта бағалау;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы 2022 жылғы 21 ақпанға дейін сатып алған бағалы қағаздар эмитентінің рейтингін Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "В-" деңгейіне дейін және одан төмен азайту;
4) инвестициялары активтерді әртараптандыру есебіне қабылданатын екінші деңгейдегі банктің рейтингін Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "В-" деңгейіне дейін және одан төмен азайту салдары болған жағдайда, бұзушылық болып есептелмейді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерді әртараптандыру нормативін бұзушылықты анықтаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде әртараптандыру нормативтерін Нормативтердің 42-тармағының талаптарына сәйкес келтіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын активтерді әртараптандырудың осы нормативтерінен асып кеткен күннен бастап 6 (алты) ай ішінде уәкілетті органға келісуге жібереді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерді әртараптандыру нормативтерін іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімдерде орындамауы бұзушылық болып табылады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Сақтандыру, қайта сақтандыру, ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзіндік ұстап қалуының мөлшерін актуарий сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесі бекіткен қайта сақтандыру саясатына сәйкес есептейді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасау және оған (міндеттемелер көлемі бөлігінде) өзгерістер енгізу күні жеке сақтандыру шарты бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзіндік ұстап қалуының ең жоғары мөлшері сақтандыру (қайта сақтандыруға кіретін) шарттары бойынша:
төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің мәні Нормативтерде белгіленген төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің ең төмен мәнінен 0,2 тармаққа асқан деңгейден төмен емес болған кезде Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "ВВВ"-дан төмен емес рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нақты төлем қабілеттілігі маржасының мөлшеріне қатысты 100 (жүз) пайыздан аспайды, бірақ 16, 5 миллион АЕК-дан (16 500 000 АЕК) көп емес;

1) переоценки стоимости активов и обязательств страховой (перестраховочной) организации более, чем на 10% в течение 30 (тридцати) календарных дней, в связи с изменением биржевого курса тенге к иностранным валютам;
2) переоценки стоимости ценных бумаг страховой (перестраховочной) организации более, чем на 10% в течение 30 (тридцати) календарных дней в связи с изменением базовой ставки и (или) ставки дисконтирования;
3) снижения рейтинга эмитента ценных бумаг, приобретенных страховой (перестраховочной) организацией до 21 февраля 2022 года, до уровня "В-" и ниже рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств;
4) снижения рейтинга банка второго уровня, инвестиции которого принимаются в расчет диверсификации активов до уровня "В-" и ниже рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств.
Страховая (перестраховочная) организация в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня выявления нарушения норматива диверсификации активов, направляет на согласование в уполномоченный орган план мероприятий по приведению нормативов диверсификации в соответствие с требованиями пункта 42 Нормативов в течение 6 (шести) месяцев с даты превышения данных нормативов диверсификации активов.
Невыполнение нормативов диверсификации активов страховой (перестраховочной) организацией в сроки, установленные планом мероприятий, является нарушением.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Размер собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) страхования, перестрахования, сострахования (совместного перестрахования) рассчитывается актуарием в соответствии с политикой перестрахования, утвержденной советом директоров страховой (перестраховочной) организации.
Максимальный размер собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по отдельному договору страхования на дату заключения и внесения изменений в договор страхования (перестрахования) (в части объема обязательств) не превышает по договорам страхования (входящего перестрахования):
100 (сто) процентов по отношению к размеру фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации с рейтингом не ниже "ВВВ" рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или других рейтинговых агентств, но не более 16,5 миллионов МРП (16 500 000 МРП), при значении норматива достаточности маржи платежеспособности не ниже уровня, превышающего минимальное значение норматива достаточности маржи платежеспособности, установленное Нормативами, на 0,2 пункта;

төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің мәні Нормативтерде белгіленген төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің ең төмен мәнінен 0,2 тармаққа асқан деңгейден төмен емес болған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нақты төлем қабілеттілігі маржасының мөлшеріне қатысты 100 (жүз) пайыздан аспайды, бірақ 8, 2 миллион АЕК-дан (8 200 000 АЕК) көп емес;
төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің мәні Нормативтерде белгіленген төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің ең төмен мәнінен 0,2 тармаққа асқан деңгейден төмен болған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нақты төлем қабілеттілігі маржасының мөлшеріне қатысты 80 (сексен) пайыздан аспайды, бірақ 8, 2 миллион АЕК-дан (8 200 000 АЕК) көп емес.
Топтық сақтандыру кезінде, сондай-ақ қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру, туристі міндетті сақтандыру шарттары бойынша осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген есептеу әрбір сақтандырылушы бойынша жеке жүргізіледі.
Ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) кезінде осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген есептеу әрбір сақтандырушының (қайта сақтандырушының) сақтандыру сомасы үлесіне қарай жүзеге асырылады.";
3-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда 3-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2022 жылғы 1 наурыздан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Стратегиялық
жоспарлау және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2022 жылғы 5 сәуірдегі
№ 27 Қаулыға
1-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының және сақтандыру
тобының пруденциялық
нормативтерінің және
сақталуға міндетті өзге де
нормалар мен
лимиттердің нормативтік
мәндеріне және оларды
есептеу әдістемелеріне
3-қосымша
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақыларынан ұлғаю кестесі
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Қайта сақтандырушының халықаралық немесе ұлттық шкала бойынша рейтингтік бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақыла-рының көлемі, барлығы (мың теңгемен)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасынан пайыз

100 (сто) процентов по отношению к размеру фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, но не более 8, 2 миллиона МРП (8 200 000 МРП), при значении норматива достаточности маржи платежеспособности не ниже уровня, превышающего минимальное значение норматива достаточности маржи платежеспособности, установленное Нормативами, на 0,2 пункта;
80 (восемьдесят) процентов по отношению к размеру фактической маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, но не более 8, 2 миллиона МРП (8 200 000 МРП), при значении норматива достаточности маржи платежеспособности ниже уровня, превышающего минимальное значение норматива достаточности маржи платежеспособности, установленное Нормативами, на 0,2 пункта.
При групповом страховании, а также по договорам обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, обязательного страхования туриста, расчет, указанный в части второй настоящего пункта, осуществляется по каждому застрахованному отдельно.
При состраховании (совместном перестраховании) расчет, указанный в части второй настоящего пункта, осуществляется исходя из доли от страховой суммы каждого страховщика (перестраховщика).";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 3-1 в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 марта 2022 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 5 апреля 2022 года № 27
Приложение 3 к
Нормативным значениям и
методике
расчетов пруденциальных
нормативов
страховой (перестраховочной)
организации и страховой группы
и иных обязательных к
соблюдению норм и лимитов
Таблица увеличения минимального размера маржи платежеспособности от страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование
Наименование перестраховочной организации
Рейтинговая оценка перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
Сумма страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование по действующим договорам перестрахования, всего (в тысячах тенге)
Процент от суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование по действующим договорам перестрахования