"Бағалаушылардың іскерлік және кәсіптік әдебінің үлгілік кодексін және өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптарды және бағалаушылар палатасының қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 сәуірдегі № 487 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 18 мамырдағы № 512 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 мамырда № 28131 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бағалаушылардың іскерлік және кәсіптік әдебінің үлгілік кодексін және өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптарды және бағалаушылар палатасының қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 сәуірдегі № 487 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалаушылардың іскерлік және кәсіптік әдебінің үлгілік кодексін және өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптарды және бағалаушылар палатасының қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптар бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген бағалаушылардың іскерлік және кәсіби әдебінің үлгілік кодексінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бағалаушылардың іскерлік және кәсіби әдебінің үлгілік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және өзінің кәсіби міндеттерін орындаған кезде бағалаушылардың іскерлік және кәсіби әдебіне қойылатын талаптарды анықтайды.";

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 апреля 2018 года № 487 "Об утверждении типового кодекса деловой и профессиональной этики оценщиков и требований к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", стандартов и правил палаты оценщиков"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 18 мая 2022 года № 512. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2022 года № 28131
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 апреля 2018 года № 487 "Об утверждении типового кодекса деловой и профессиональной этики оценщиков и требований к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", стандартов и правил палаты оценщиков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16897) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении типового кодекса деловой и профессиональной этики оценщиков и требований к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", стандартов и правил палаты оценщиков";
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 30 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) требования к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", стандартов и правил палаты оценщиков согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
В Типовом кодексе деловой и профессиональной этики оценщиков, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий типовой кодекс деловой и профессиональной этики оценщиков (далее – Кодекс) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" и определяет требования к деловой и профессиональной этике оценщиков при выполнении ими профессиональных обязанностей.";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 мамырдағы
№ 512 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 сәуірдегі
№ 487 бұйрығына
2-қосымша
Өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң), бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптар өтініштерді қарауға қойылатын талаптарды (бұдан әрі – Талаптар) белгілейді.
2. Өтініштер Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (бұдан әрі – ӘРПК) сәйкес қаралады.
2-тарау. Өтініштерді қарау рәсімі
3. Осы Талаптардың 6-тармағында белгіленген тәртіппен берілген бағалаушылар палатасына өтініштер міндетті түрде қабылдануға, тіркелуге, есепке алынуға, қаралуға тиіс. Өтініш берушіге өтінішті қарау нәтижелері туралы жауап, оның ішінде тексеру актісі (ол болған кезде) жіберіледі.
4. Осы Талаптардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келетін өтінішті қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.

Требования к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", стандартов правил палаты оценщиков, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательном Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 мая 2022 года № 512
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 апреля 2018 года № 487
Требования к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", стандартов и правил палаты оценщиков
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие требования к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон), стандартов и правил палаты оценщиков устанавливают требования к рассмотрению обращений (далее – Требования).
2. Обращения рассматриваются в соответствии с Административным процедурно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан (далее – АППК).
Глава 2. Процедура рассмотрения обращений
3. Обращения в палату оценщиков, поданные в порядке, установленном пунктом 6 настоящих Требований, подлежат обязательному приему, регистрации, учету, рассмотрению. Заявителю направляется ответ о результатах рассмотрения обращения, в том числе акт проверки (при его наличии).
4. Отказ в приеме обращения, соответствующего требованиям пункта 6 настоящих Требований, запрещается.

5. Осы Талаптардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін, бірақ дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы не мемлекеттік немесе қоғамдық қауіпсіздікке төнетін қауіп туралы мәліметтерді қамтитын өтініш мемлекеттік органдардың құзыреттеріне сәйкес оларға дереу жіберілуге тиіс.
6. Өтініш берушінің бағалаушылар палатасына жазбаша нысанда не электрондық құжат нысанында берілген өтінішінде:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы не заңды тұлғаның атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), өкілінің сенімхат бойынша (ол өтінішке қоса тіркелген кезде) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
2) жеке тұлғаның не заңды тұлғаның бірінші басшысының не сенімхат бойынша өкілінің сенімхат бойынша ұялы байланысының абоненттік нөмірі және электрондық мекенжайы;
3) бағалаушылар палатасының және (немесе) өтініш берілетін лауазымды адамның атауы;
4) бағалаушылар палатасы мүшесінің Қазақстан Республикасының бағалау қызметі саласындағы заңнамасының талаптарын бұзуы;
5) өтініштің берілген күні;
6) өтініш берушінің немесе оның өкілінің қолы;
7) өтінішке қоса берілетін құжаттар мен өзге де ақпараттың тізбесі көрсетіледі.
7. Өтініш осы Талаптардың 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде бағалаушылар палатасы өтініш берушіге өтініштің қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсетеді, оны талаптарға сәйкес келтіру үшін қисынды мерзім белгілейді.
8. Егер өтініш беруші оны осы Талаптардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келтірмесе, бағалаушылар палатасы белгілеген мерзімде бағалаушылар палатасы өтінішті қайтарады.
9. Өтінішті қайтару қайта жүгінуге кедергі келтірмейді.
10. Тексеру жүргізу туралы шешім бағалаушылар палатасының атқарушы органының тиісті бұйрығымен ресімделеді және бағалаушылар палатасы мүшелерінің Қазақстан Республикасы бағалау қызметi туралы заңнамасының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын сақтауын, бағалаушылар палатасы мүшелерінің іс – әрекеттеріне арналған өтініштерді қарауды бақылауды жүзеге асыратын бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы (бұдан әрі – бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы) орындайды.
11. Өтініш берушіні хабардар ету (хабардар ету) мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) өтініш берушіге тыңдау немесе әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де іс-шаралар өткізілетін уақыт пен орын туралы хабарланады;
2) хабарлама (хабарлама) тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен, телефонограммамен немесе жеделхатпен, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық мекенжай бойынша мәтіндік хабарламамен не хабарлаудың немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланыла отырып жіберіледі;

5. Обращение, не соответствующее требованиям пункта 6 настоящих Требований, но содержащее сведения о готовящихся или совершенных уголовных правонарушениях либо об угрозе государственной или общественной безопасности подлежит немедленному перенаправлению в государственные органы в соответствии с их компетенцией.
6. В обращении заявителя в палату оценщиков, поданном в письменной форме либо в форме электронного документа указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, почтовый адрес физического лица либо наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер юридического лица, фамилия, имя, отчество при его наличии) первого руководителя, фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя по доверенности (при ее приобщении к обращению);
2) абонентский номер сотовой связи и электронный адрес физического лица либо первого руководителя юридического лица, либо представителя по доверенности;
3) наименование палаты оценщиков и (или) должностного лица, которому подается обращение;
4) нарушения членом палаты оценщиков требований законодательства Республики Казахстан в области оценочной деятельности;
5) дата подачи обращения;
6) подпись заявителя или его представителя;
7) перечень прилагаемых к обращению документов и иной информации.
7. При несоответствии обращения требованиям, установленным пунктом 6 настоящих Требований, палата оценщиков указывает заявителю, каким требованиям не соответствует обращение, устанавливает разумный срок для приведения его в соответствие с требованиями.
8. Палата оценщиков возвращает обращение, если заявитель не привел его в соответствие с требованиями пункта 6 настоящих Требований в срок, установленный палатой оценщиков.
9. Возврат обращения не препятствует повторному обращению.
10. Решение о проведении проверки оформляется соответствующим приказом исполнительного органа палаты оценщиков и выполняется специализированным органом палаты оценщиков, осуществляющим контроль за соблюдением членами палаты оценщиков требований законодательства Республики Казахстан в области оценочной деятельности, стандартов и правил палаты оценщиков, рассмотрения обращений на действия членов палаты оценщиков (далее – специализированный орган палаты оценщиков).
11. Уведомление (извещение) заявителя проводится в следующем порядке:
1) заявитель извещается о времени и месте проведения заслушивания или иных мероприятий, необходимых для осуществления административной процедуры;
2) уведомление (извещение) направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова;

3) егер өтініш беруші көрсетілген мекенжай бойынша іс жүзінде тұрмайтын болса, хабарламалар (хабарламалар) заңды мекенжайы бойынша немесе оның жұмыс орны бойынша жіберілуі мүмкін.
Заңды тұлғаға арналған хабарламалар (хабарламалар) оның орналасқан жері бойынша жіберіледі;
4) өтініш беруші хабарламаны (хабарламаны) қабылдаудан бас тартқан кезде оны жеткізетін немесе табыс ететін адам хабарламаға (хабарламаға) тиісті белгі қояды, ол бағалаушылар палатасына, лауазымды адамға қайтарылады.
12. Өтінішті қарау мынадай мән-жайлардың ең болмағанда біреуі болған кезде:
1) бағалаушылар палатасының мамандандырылған органының бағалаушылар палатасы мүшесінің өтініште көрсетілген нақ сол нысана туралы және нақ сол негіздер бойынша бұзу фактілерін растау немесе олардың болмауы туралы шешімі болған жағдайларда;
2) нақ сол адамға қатысты, нақ сол нысана және нақ сол негіздер бойынша шығарылған, заңды күшіне енген сот актісі болған жағдайларда;
3) бағалаушылар палатасы өтініш берушіден өтінішті кері қайтарып алуды қабылдаса.
3-тарау. Өтініштерді қарау тәртібі
13. Қарау үшін өзге субъектілерден, лауазымды тұлғалардан ақпарат алу не жергілікті жерге барып тексеру талап етілмейтін өтініш келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қаралады.
Қарау үшін өзге субъектілерден, лауазымды тұлғалардан ақпарат алу не жергілікті жерге барып тексеру талап етілетін өтініш келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қаралады және ол бойынша шешім қабылданады.
Өтініш негізінде қозғалған әкімшілік рәсімнің мерзімі, мамандандырылған орган басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттілігіне байланысты екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы өтініш берушіге және (немесе) бағалаушылар палатасының мүшесіне мерзім ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады.
14. Нақ сол адамға қатысты нақ сол нысана және нақ сол негіздер бойынша шығарылған, күшіне енбеген сот актісі болған кезде өтінішті қарау сот актісі заңды күшіне енгенге дейін не оның күші жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
15. Тексеру жүргізу барысында өтініште көрсетілген фактілер ғана зерттеуге жатады.
16. Бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы жүргізген өтінішті қарау нәтижелері бойынша бағалаушылар палатасы мүшесінің Бағалаушылар палатасы заңының, стандарттарының және қағидаларының талаптарын бұзу фактілерін растау немесе олардың болмауы туралы алдын ала шешім шығарылады.
17. Өтініш берушіге және өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесіне бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді, ол туралы олар алдын ала, бірақ шешім қабылданғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей хабардар етіледі.
Тыңдау мынадай жолдармен жүзеге асырылады:

3) если по указанному адресу заявитель фактически не проживает, уведомления (извещения) направляются по юридическому адресу или по месту его работы.
Уведомления (извещения), адресованные юридическому лицу, направляются по месту его нахождения;
4) при отказе заявителя принять уведомление (извещение) лицо, доставляющее или вручающее его, делает соответствующую отметку на уведомлении (извещении), которое возвращается в палату оценщиков, должностному лицу.
12. Рассмотрение обращения, подлежит прекращению при наличии хотя бы одного из следующих обстоятельств:
1) имеется решение специализированного органа палаты оценщиков о подтверждении или отсутствии фактов нарушения членом палаты оценщиков о том же предмете и по тем же основаниям, которые указаны в обращении;
2) имеется вступивший в законную силу судебный акт, вынесенный в отношении того же лица, о том же предмете и по тем же основаниям;
3) палатой оценщиков принят отзыв обращения от заявителя.
Глава 3. Порядок рассмотрения обращений
13. Обращение, для рассмотрения которого не требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается в течение пятнадцати календарных дней со дня его поступления.
Обращение, для рассмотрения которого требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается и по нему принимается решение в течение тридцати календарных дней со дня его поступления.
Срок административной процедуры, возбужденной на основании обращения, продлевается мотивированным решением руководителя специализированного органа или его заместителя на разумный срок, но не более чем до двух месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, о чем извещается заявитель и (или) член палаты оценщиков в течение трех рабочих дней со дня продления срока.
14. При наличии не вступившего в силу судебного акта, вынесенного в отношении того же лица, о том же предмете и по тем же основаниям, рассмотрение обращения приостанавливается до вступления судебного акта в законную силу либо до его отмены.
15. В ходе проведения проверки исследованию подлежат только факты, указанные в обращении.
16. По результатам рассмотрения обращения, проведенной специализированным органом палаты оценщиков, выносится предварительное решение о подтверждении или отсутствии фактов нарушения членом палаты оценщиков требований Закона, стандартов и правил палаты оценщиков.
17. Заявителю и члену палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, специализированным органом палаты оценщиков предоставляется возможность выразить свою позицию к предварительному решению, о котором они уведомляются заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия решения.
Заслушивание осуществляется путем:

1) өтініш беруші мен өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесі алдын ала шешім бойынша, оның ішінде бейнеконференцбайланыс немесе өзге де коммуникация құралдары арқылы тыңдауға шақырылған;
2) ақпараттық жүйелерді пайдалану;
3) өтініш берушіге және өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшелеріне өз ұстанымын баяндауға мүмкіндік беретін байланыстың өзге де тәсілдері арқылы жүзеге асырылады.
18. Өтініш беруші және өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесі оны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде алдын ала шешімге қарсылық беруге немесе айтуға құқылы.
19. Бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы тыңдау хаттамасын жасайды.
Тыңдау хаттамасында мыналар көрсетіледі:
1) тыңдау орны мен күні, оның басталу және аяқталу уақыты;
2) бағалаушылар палатасының атауы, лауазымды адамның, хатшының тегі мен аты-жөні;
3) өзіне қатысты өтініш жіберілген өтініш беруші, бағалаушылар палатасының мүшесі және (немесе) заңды негізде тыңдауға қатысатын өзге де адам туралы мәліметтер;
4) қаралатын мәселенің мазмұны;
5) қатысушылардың түсініктемелерінің, сұрақтары мен жауаптарының, сөйлеген сөздерінің мазмұны көрсетіледі.
20. Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы келіп түскен өтініштің негізінде мынадай мәліметтерді қамтитын тексеру актісін жасайды:
тексеру актісін жасау күні;
өзіне қатысты тексеру жүргізілген бағалаушылар палатасының мүшесі туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), бағалаушылар палатасына мүшелік туралы куәліктің нөмірі;
тексеру түрі;
тексеру жүргізудің негізі, тексеру мәні;
тексеру жүргізу туралы шешім (күні мен нөмірі);
тексеру кезеңі (тексерудің басталу және аяқталу күні);
оларды алу көздері көрсетілген тексеру материалдары (құжаттар мен ақпарат);
өтініште көрсетілген фактілерді зерттеу нәтижелері, анықталған бұзушылықтардың сипаттамасы не бұзушылықтардың жоқтығы туралы ақпарат;
тексеру жүргізген бағалаушылар туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы);
тексеру жүргізген адамдардың қолдары;
бағалаушылар палатасының ішкі құжаттарында белгіленген ақпарат.
21. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы бағалаушылар палатасы мүшесінің Бағалаушылар палатасы Заңының, стандарттарының және қағидаларының талаптарын бұзу фактілерін растау немесе олардың болмауы туралы шешім қабылдайды.
22. Бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы өтініш берушіге және өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесіне өтінішхат мәлімделген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтінішті қарау материалдарымен танысу мүмкіндігін береді.
Өтініш беруші мен өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесі тексеру материалдарымен танысқан кезде бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын қамтамасыз етеді.

1) приглашения заявителя и члена палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, на заслушивание по предварительному решению, в том числе, посредством видеоконференцсвязи или иных средств коммуникации;
2) использования информационных систем;
3) иных способов связи, позволяющих заявителю и члену палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, изложить свою позицию.
18. Заявитель и член палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
19. Специализированный орган палаты оценщиков составляет протокол заслушивания.
В протоколе заслушивания указываются:
1) место и дата заслушивания, время его начала и окончания;
2) наименование палаты оценщиков, фамилии и инициалы должностного лица, секретаря;
3) сведения о заявителе, члене палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, и (или) ином лице, на законных основаниях участвующем в заслушивании;
4) содержание рассматриваемого вопроса;
5) содержание объяснений, вопросов и ответов, выступлений участвующих лиц.
20. По результатам проведенной проверки специализированным органом палаты оценщиков на основании поступившего обращения составляется акт проверки, включающий в себя следующие сведения:
дату составления акта проверки;
сведения о члене палаты оценщиков, в отношении которого проводилась проверка: фамилия, имя, отчество (при его наличии), номер свидетельства о членстве в палате оценщиков;
вид проверки;
основание проведения проверки, предмет проверки;
решение о проведении проверки (дата и номер);
период проверки (даты начала и окончания проверки);
материалы проверки с указанием источников их получения (документы и информация);
результаты исследования фактов, указанных в обращении, описание выявленных нарушений либо информацию об отсутствии нарушений;
сведения об оценщиках, проводивших проверку (фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность);
подписи лиц, проводивших проверку;
информацию, установленную внутренними документами палаты оценщиков.
21. По результатам рассмотрения обращения специализированный орган палаты оценщиков принимает решение о подтверждении или отсутствии фактов нарушения членом палаты оценщиков требований Закона, стандартов и правил палаты оценщиков.
22. Специализированный орган палаты оценщиков предоставляет заявителю и члену палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, возможность ознакомления с материалами рассмотрения обращения в срок не позднее трех рабочих дней со дня заявления ходатайства.
При ознакомлении заявителя и члена палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, с материалами проверки, специализированный орган палаты оценщиков обеспечивает соблюдение Закона Республики Казахстан "О государственных секретах".

4-тарау. Шағымдану рәсімі
23. Бағалаушылар палатасының шешімімен, сондай-ақ тексеру актісімен келіспеген кезде, өтініш беруші және (немесе) өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесі шешім қабылдауға байланысты әрекетке (әрекетсіздікке) шағымданып, өтініш берушіге және (немесе) бағалаушылар палатасының мүшесіне тиісті жазбаша өтінішті бағалаушылар палатасының алқалы басқару органына, бағалаушылар палатасының алқалы басқару органына өтініш берушіге және (немесе) бағалаушылар палатасының мүшесіне өтініш жіберілген адамға қатысты шешім қабылдау немесе әрекет (әрекетсіздік) жасау туралы белгілі болды.
Шағым жасау үшін өтіп кеткен мерзім бағалаушылар палатасының алқалы органының шағымды қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды. Мерзімнің өтіп кету себептері шағымды қарау кезінде анықталады және шағымды қанағаттандырудан бас тарту негіздерінің бірі болып табылады.
24. Бағалаушылар палатасы шағымды қабылдауды, тіркеуді, есепке алуды, қайтаруды және кері қайтарып алуды осы Талаптардың 2-тарауы 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарының ережелеріне сәйкес жүзеге асырады.
25. Шағымды бағалаушылар палатасының алқалы органы қарайды, онда нақты мән-жайларды зерттеудің нысанасы мен шектері айқындалады.
Шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнін құрайды.
26. Бағалаушылар палатасының алқалы органы осы Талаптардың 17 және 19-тармақтарының ережелеріне сәйкес өтініш берушіні тыңдайды.
27. Бағалаушылар палатасының алқалы органы өтініш берушінің шағымды қарау материалдарымен осы Талаптардың 22-тармағының ережелеріне сәйкес танысу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
28. Бағалаушылар палатасының алқалы органы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) шағымды қанағаттандырусыз қалдыру туралы;
2) жіберілген бұзушылықтарды көрсете отырып және оларды жою жөніндегі ұсыныстармен тексеруді жүзеге асыру үшін бағалаушылар палатасының мамандандырылған органына шағымды қарау материалдарын жіберу туралы;
3) шағымды қараусыз қалдыру туралы шешімдердің бірін қабылдайды.

Глава 4. Процедура обжалования
23. При несогласии с решением палаты оценщиков, а также с актом проверки заявитель и (или) член палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, обжалует действие (бездействие), связанное с принятием решения, представив соответствующее письменное обращение в коллегиальный орган управления палаты оценщиков не позднее трех месяцев со дня, когда заявителю и (или) члену палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, стало известно о принятии решения или совершения действия (бездействия)
Пропущенный для обжалования срок не является основанием для отказа в принятии жалобы коллегиальным органом палаты оценщиков. Причины пропуска срока выясняются при рассмотрении жалобы и являются одним из оснований для отказа в удовлетворении жалобы.
24. Палатой оценщиков прием, регистрация, учет, возврат и отзыв жалобы осуществляются в соответствии с положениями пунктов 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 Главы 2 настоящих Требований.
25. Жалоба рассматривается коллегиальным органом палаты оценщиков, которым определяются предмет и пределы исследования фактических обстоятельств.
Срок рассмотрения жалобы составляет двадцать рабочих дней со дня поступления жалобы.
26. Коллегиальный орган палаты оценщиков проводит заслушивание заявителя в соответствии с положениями пунктов 17 и 19 настоящих Требований.
27. Коллегиальный орган палаты оценщиков обеспечивает возможность ознакомления заявителя с материалами рассмотрения жалобы в соответствии с положениями пункта 22 настоящих Требований.
28. Коллегиальный орган палаты оценщиков принимает одно из следующих решений:
1) об оставлении жалобы без удовлетворения;
2) о направлении материалов рассмотрения жалобы в специализированный орган палаты оценщиков для осуществления проверки с указанием допущенных нарушений и предложениями по их устранению;
3) об оставлении жалобы без рассмотрения