Республикалық референдумның құжаттарын сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 41/502 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 мамырда № 28240 болып тіркелді
"Республикалық референдум туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 21-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Орталық референдум комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық референдумның құжаттарын сақтау қағидалары бекітілсін.
2. Референдум комиссиялары республикалық референдум құжаттарын сақтау жөніндегі жұмыста осы қаулыны басшылыққа алсын.
3. Осы қаулы оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
Төрағасы
Н. Абдиров
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау
комиссиясының Төрағасы
2022 жылғы 27 мамырдағы
№ 41/502 қаулысымен бекітілген
Республикалық референдумның құжаттарын сақтау қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық референдумның құжаттарын сақтау қағидалары "Республикалық референдум туралы" Конституциялық заңның 21-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және республикалық референдумның құжаттарын сақтау тәртібін айқындайды
2 тарау. Республикалық референдумның құжаттарын сақтау
2. Қазақстан Республикасының Орталық референдум комиссиясында (бұдан әрі - Орталық референдум комиссиясы) мынадай құжаттар сақталуға және кейiннен Қазақстан Республикасының Ұлттық архивіне тапсырылуға тиiс:
Орталық референдум комиссиясының қаулылары, отырыстарының хаттамалары;
облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың референдум комиссияларының референдум нәтижелері туралы хаттамалары;
Орталық референдум комиссиясына келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерi.
3. Облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың референдум комиссиялары бұқаралық ақпарат құралдарында Орталық референдум комиссиясының референдум қорытындылары туралы хабары жарияланғаннан кейiн тиiстi облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, қалалар мен аудандардың мемлекеттік архивтеріне:
аумақтық референдум комиссияларының қаулылары мен хаттамаларын;
аумақтық референдум комиссияларына келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін тапсырады.
4. Учаскелік референдум комиссиялары отырыстарының хаттамалары, азаматтардың хаттары, ұсыныстары, өтiнiштерi мен басқа да құжаттары тиісті аумақтық референдум комиссиясында сақталуға және кейіннен мемлекеттік архивтерге тапсырылуға тиіс.

Об утверждении Правил хранения документов республиканского референдума
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 41/502. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2022 года № 28240
B соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан "О республиканском референдуме" Центральная комиссия референдума Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила хранения документов республиканского референдума.
2. Комиссиям референдума руководствоваться настоящим постановлением в работе по хранению документов республиканского референдума.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
Н. Абдиров
Утверждены постановлением
Председатель Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 27 мая 2022 года № 41/502
Правила хранения документов республиканского референдума
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила хранения документов республиканского референдума разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 21 Конституционного закона "О республиканском референдуме" и определяют порядок хранения документов республиканского референдума.
Глава 2. Хранение документов республиканского референдума
2. В Центральной комиссии референдума Республики Казахстан (далее – Центральная комиссия референдума) подлежат хранению с последующей передачей в Национальный архив Республики Казахстан следующие документы:
постановления, протоколы заседаний Центральной комиссии референдума;
протоколы областных, городов республиканского значения и столицы комиссий референдума о результатах референдума;
обращения физических и юридических лиц, поступившие в Центральную комиссию референдума.
3. Областные, городов республиканского значения и столицы комиссии референдума после опубликования Центральной комиссией референдума в средствах массовой информации сообщения об итогах референдума, передают на хранение в государственные архивы соответствующих областей, городов республиканского значения и столицы, городов и районов:
постановления и протоколы территориальных комиссий референдума;
обращения физических и юридических лиц, поступившие в территориальные комиссии референдума.
4. Протоколы заседаний, письма, предложения, заявления граждан и другие документы участковых комиссий референдума подлежат хранению в соответствующей территориальной комиссии референдума с последующей передачей в государственные архивы.

5. Әскери бөлімдерде құрылған учаскелік референдум комиссияларының кұжаттары әскери бөлімдердiң iстерiнде сақталады.
2
6. Дауыс беруге арналған бюллетеньдерді мөрленген күйінде, оның iшiнде жекелеген жойылған бюллетеньдерді, сондай-ақ референдумға қатысуға құқығы бар азаматтардың тiзiмдерiн және оларға құжаттарды облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың референдум комиссиялары Орталық референдум комиссиясына тапсырады, онда референдум қорытындылары жарияланғаннан кейінгі бір ай бойы құпия ақпарат құқығында сақталады, ал кейiн жойылады.

5. Документы участковых комиссий референдума, образованных в воинских частях, хранятся в делах воинских частей.
6. Бюллелетени для голосования в опечатанном виде, в том числе отдельно погашенные бюллетени, а также списки граждан, имеющих право участвовать в референдуме, и документы к ним передаются областными, городов республиканского значения и столицы комиссиями референдума в Центральную комиссию референдума, где хранятся на правах конфиденциальной информации в течение одного месяца после опубликования итогов референдума, а затем уничтожаются.

7. Сақтауға жатпайтын құжаттар белгіленген мерзім өткеннен кейін жойылады.
8. Жою өртеу, балқыту, көлемі 2,5 шаршы сантиметрден аспайтын бөліктерге ұсақтау, бөлшектеу, еріту немесе химиялық ыдырату, пішінсіз массаға немесе ұнтаққа айналдыру арқылы жүзеге асырылады.
9. Жойылған құжаттармен бөгде адамдарды таныстыруға, олардың мазмұнын қалпына келтіруге мүмкіндік беретіндей толықтай жоймауға жол берілмейді.

7. Документы, не подлежащие хранению, по истечении установленного срока уничтожаются.
8. Уничтожение производится путем сжигания, расплавления, измельчения на кусочки размером не более 2,5 квадратных сантиметров, дробления, растворения или химического разложения, превращения в бесформенную массу или порошок.
9. Не допускается ознакомление посторонних лиц с уничтоженными документами, неполное уничтожение, позволяющее восстановить их содержание.