"Аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 542 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 20 маусымдағы № 223 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 22 маусымда № 28560 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары − Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 542 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18158 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 20 маусымдағы
№ 223 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 542 бұйрығына
2-қосымша
Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт (кәсіпшілік немесе әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу кезінде)
_________________ (елді мекен)
20 ___ жылғы
"___" ___________
___________________ облысы (ауданы) әкімдігінің балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы 20 ___ жылғы "____"_____________№____шешімі (қаулысы)
негізінде_________________________________________________________________
(кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды)
жүргізу мақсатында Ереже негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері" деп аталатын, __________ бір тараптан және
__________________________________________________________________________
(уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері)
__________________________________________________________________________
__________________
негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Пайдаланушы" деп аталатын
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі, мекенжайы) атынан
__________________________________________________________________________
(пайдаланушы өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
__________________________________________________________________________
екінші тараптан төмендегілер туралы осы шартты жасасты.

О внесении изменения в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 542 "Об утверждении типовых форм договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 июня 2022 года № 223. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2022 года № 28560
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан − Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 542 "Об утверждении типовых форм договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18158) следующее изменение:
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
Приложение к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 20 июня 2022 года № 223
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 542
Договор на ведение рыбного хозяйства (при ведении промыслового или любительского (спортивного) рыболовства)
_________________
(населенный пункт)
"___" ___________ 20 ___ года
На основании решения (постановления) акимата ________________________________
области (района) о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
от "___" __________ 20__ года в целях ведения
__________________________________________________________________________
(промыслового, любительского (спортивного) рыболовства)
__________________________________________________________________________
(территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа) действующего
на основании Положения, в дальнейшем именуемый
"Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа",
с одной стороны и _________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица, адрес)
в лице ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность представителя пользователя)
именуемый в дальнейшем "Пользователь", действующий на основании
_________________________________________________________________________
заключили настоящий Договор о нижеследующем.

1-тарау. Шарттың нысаны
1. "Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері" осы шартқа қоса беріліп отырған балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортында алаңы, мөлшері және басқа параметрлері көрсетілген, ________________ облысы _________________________ ауданында орналасқан "Пайдаланушыға" ___________________________________жүргізу мақсатында
(кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды)
бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдын (дар) ында және (немесе) учаскелерінде балық шаруашылығын жүргізу құқығын береді.
2. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі және/немесе олардың нөмірлері __________________________________
2-тарау. Тараптардың құқықтары
3. "Пайдаланушы" "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
1) жануарлар дүниесiнiң өздерiне рұқсат етiлген түрлерiн ғана пайдалануды жүзеге асыруға;
2) ауланған жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның ішінде балық аулау олжаларын және бұл ретте алынған өнiмдi меншiктенуге, сондай-ақ оларды тасымалдауға және сатуға құқығы бар.
4. "Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері" Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген құзіреті шегінде осы шартты біржақты тәртіппен мынадай жағдайларда:
1) осы шарттың талаптары жүйелі түрде бұзылғанда (жылына үш немесе одан да көп рет);
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары жүйелі түрде бұзылғанда (жылына үш немесе одан да көп рет);
3) "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10890 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша Балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарына сәйкес міндеттемелер орындалмағанда немесе толық орындалмағанда бұзады.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
5. "Пайдаланушы" "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгiленген тәртiппен жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемақыны уақтылы енгізуге;
3) жануарлар мекендейтiн ортаның нашарлауына жол бермеуге;

Глава 1. Предмет договора
1. "Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа" предоставляет право ведения рыбного хозяйства на закрепленном (- ных) за "Пользователем" рыбохозяйственном (ых) водоеме (ах) и (или) участках в целях ведения ____________________________________________________________________ (промыслового, любительского (спортивного) рыболовства)
расположенного (ых) в _____________________ области ___________________________ районе, площадь, размеры и другие параметры, которых указаны в прилагаемом к настоящему Договору паспорте рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
2. Перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и/или их номера______________________________________________________________
Глава 2. Права сторон
3. "Пользователь" в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" имеет право:
1) осуществлять только те виды пользования животным миром, которые им разрешены;
2) собственности на добытые объекты животного мира, в том числе рыболовные трофеи, и полученную при этом продукцию, а также на их перевозку и реализацию.
4. "Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа" в пределах компетенции, установленной с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", расторгает в одностороннем порядке настоящий Договор:
1) при систематическом нарушении условий настоящего Договора (трех и более раз в год);
2) при систематическом нарушении требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (трех и более раз в год);
3) при невыполнении или неполном выполнении обязательств в соответствии с Планом развития субъектов рыбного хозяйства по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10890).
Глава 3. Обязанности сторон
5. "Пользователь" в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) своевременно вносить плату за пользование животным миром в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) не допускать ухудшения среды обитания животных;

4) жануарлар дүниесiн халық пен қоршаған ортаға қауiпсiз, табиғи үйiрлер тұтастығының бұзылуына және жануарларға қатыгез қарауға жол бермейтiн тәсiлдермен пайдалануға;
5) мыналарды:
бақылау үшін аулауды жүзеге асыру үшін – уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – Инспекция);
ғылыми-зерттеу үшін аулауды жүзеге асыру үшін – жеке және заңды тұлғаларға;
әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүзеге асыру үшін – жеке тұлғаларға сервитут беруге;
6) биологиялық негіздеменің негізінде бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде балық шаруашылығы мелиорациясын, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының кәсіптік запасының деректерін жыл сайын түзетуді жүргізуге;
7) әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемеде (балық аулайтын және көліктік), қабылдау пунктінде, бригадада немесе звенода "Аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекаралары аншлагтарының үлгілерін, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-03-02/96 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7573 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша (бұдан әрі –Үлгілер) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуге және оны Инспекцияның лауазымды адамдарының талап етуі бойынша ұсынуға;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 185 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 6196 болып тіркелген) бекітілген Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулап алу, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, берілген жолдамалар туралы мәліметтерді уәкілетті органға ұсыну ережесімен белгіленген тәртіппен және мерзімде Инспекцияға ауланған балық ресурстары және басқа да су жануарлары, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай және берілген жолқұжаттар туралы мәліметтерді ұсынуға;
9) жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның iшiнде сирек кездесетiн және құрып кету қаупі төнгендерiн қорғауды және олардың өсімін молайтуды қамтамасыз ету және олардың санының азаюына жол бермеуге;
10) балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарларына сәйкес жануарлар дүниесi объектiлерiнiң өсiмiн молайтуды қамтамасыз ететiн қажеттi iс-шараларды жүргiзуге;

4) пользоваться животным миром способами, безопасными для населения и окружающей среды, не допускающими нарушения целостности естественных сообществ и жестокого обращения с животными;
5) предоставить сервитут для осуществления:
контрольного лова – территориальным подразделениям ведомства уполномоченного органа (далее – Инспекция);
научно-исследовательского лова – физическим и юридическим лицам;
любительского (спортивного) рыболовства – физическим лицам;
6) на основании биологического обоснования производить рыбохозяйственную мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, ежегодную корректировку данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных;
7) вести на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, судне (рыбодобывающем и транспортном), приемном пункте, бригаде или звене журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 25-03-02/96 "Об утверждении образцов аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для охоты и рыболовства сроки и места, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7573) (далее – Образцы) и предъявлять его по требованию должностных лиц Инспекций;
8) представлять в Инспекцию сведения о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме и выданных путевках в порядке и в сроки, установленные Правилами предоставления сведений в уполномоченный орган о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме, выданных путевках, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 185 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6196);
9) обеспечивать охрану и воспроизводство объектов животного мира, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, и не допускать снижение их численности;
10) проводить необходимые мероприятия, обеспечивающие воспроизводство объектов животного мира в соответствии с планами развития субъектов рыбного хозяйства;

11) үлгілер бойынша қыстау шұңқырларының, уылдырық шашатын жерлердің шекараларын, балық аулауға тыйым салынған балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерінің және жерлердің шекараларын белгілейтін аншлагтарды орнатуға;
12) қорықшылық қызметiн құруға және оның күзет қызметін ұйымдастыруға;
13) қорықшыларды көлік, байланыс құралдарымен, айырым белгілері бар арнайы киіммен, қорықшының төсбелгісімен, қорықшының куәлігімен қамтамасыз етуге;
14) "Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 29 қарашадағы № 363-Ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9203 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша және тәртіппен Инспекцияға мәліметтер ұсынуға;
15) жеке тұлғаларға олардың ауызша және/немесе жазбаша өтініштері бойынша әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жолдама беруге;
16) кәсіпшілік күш-жүгер нормативтерін сақтауға;
17) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 21 тамыздағы № 341 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15739 болып тіркелген) бекітілген Шаруашылық қызметі нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеуге;
18) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау мен қадағалау мақсатында тексерулерді жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
19) қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асырғанда Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес экологиялық рұқсат алуға;
20) балық аулауға тыйым салынған уылдырық шашу кезеңінде және балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігінің қозғалысын келісуге;
21) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауға міндетті;
22) Қазақстан Республикасы заннамасында санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарға сәйкес су объектілерінің жағауларын немесе олардың бөліктерін олар пайдаланатын жерлерде күтіп ұстауға міндетті.
6. "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10168 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсат беру қағидаларында белгіленген талаптарды сақтаған жағдайда, "Пайдаланушыға" жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беруге міндетті.

11) устанавливать аншлаги, обозначающие границы зимовальных ям, нерестилищ, границы рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и мест, запретных для рыболовства по Образцам;
12) создать егерскую службу и организовать ее охранную деятельность;
13) обеспечить егерей средствами транспорта, связи, специальной одеждой со знаками различия, нагрудным знаком егеря, удостоверением егеря;
14) представлять в Инспекцию сведения по формам и в порядке, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 363-Ө "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9203);
15) выдавать путевки на проведение любительского (спортивного) рыболовства физическим лицам по их устному и письменному заявлению;
16) соблюдать нормативы промыслового усилия;
17) возмещать компенсацию вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, в соответствии с Методикой исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан − Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 341 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15739);
18) не препятствовать осуществлению проверок в целях государственного контроля и надзора за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира;
19) при осуществлении эмиссий в окружающую среду получать экологическое разрешение в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан;
20) согласовывать движение водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период и в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках;
21) соблюдать требования пожарной безопасности;
22) содержать берега водных объектов или их части в местах их использования в соответствии с санитарно-эпидемиологическими и экологическими требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан.
6. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан обязан:
1) выдать "Пользователю" разрешение на пользование животным миром на условиях соблюдения им требований, установленных Правилами выдачи разрешений на пользование животным миром, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10168).

4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. "Пайдаланушы" осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін ешкімге толығымен де, ішінара да бермеуі тиіс.
8. Бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарлар дүниесiн қорғау, өсімін молайту және орнықты пайдалану жөніндегі iс-шараларды қаржыландыру "Пайдаланушының" өз қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
9. Осы шарттың шеңберінде "Пайдаланушының" құқықтары бұзылған жағдайда Инспекция немесе "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Бой бермейтін күштің мән-жайлары
10. Егер Шарттың қандай да бір міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау бой бермейтін күштің мән-жайларынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы оларды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
11. Бой бермейтін күштің мән-жайлары деп Тараптардың бақылауына көнбейтін, олардың қателігімен немесе салақтығымен байланысты емес және тосын сипатқа ие осы Шартты орындауға кедергі келтіретін оқиға танылады.
12. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда, Пайдаланушы бұл жайында почтамен немесе факсимильді байланыспен бой бермейтін күштің мән-жайлары басталған уақытты және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарлама тапсыру және (немесе) жөнелту арқылы "Жергілікті атқарушы органды (Әкімдікті)" және Инспекцияны дереу хабардар етеді.
13. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде, Тараптар орын алып отырған жағдайдан шығудың амалын іздестіру үшін Инспекция өкілдерінің қатысуымен дереу кеңес өткізеді және бой бермейтін күш мән-жайларының зардаптарын барынша азайту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін барлық құралдарды пайдаланады.
14. Осы тарауда көрсетілген бой бермейтін күштің мән-жайларын құзыретті мемлекеттік органдар мен ұйымдар растаған болса, олар заңды болып танылады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Шарт қол қойылған сәттен бастап күшiне енедi және____ жыл мерзiмге жасалған.
16. Осы Шарттың қолданылуы мынадай:
1) балық шаруашылығын жүргізуден ерікті түрде бас тартқан;
2) осы шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;
3) "Пайдаланушының" қызметі тоқтатылған;
4) балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерi бекiтiлiп берiлген жер учаскелерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекет мұқтажына алып қойылған жағдайларда тоқтатылады.
"Пайдаланушы" қызметі тоқтатылған жағдайда күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелерін пошта арқылы жазбаша хабарлама жіберу арқылы қызметінің тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.

Глава 4. Ответственность сторон
7. "Пользователь" ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
8. Финансирование мероприятий по охране, воспроизводству и устойчивому использованию животного мира на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках производится за счет собственных средств "Пользователя".
9. В случае нарушения прав "Пользователя" в рамках данного договора, Инспекция или "Местный исполнительный орган (Акимат)" несут ответственность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
10. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств настоящего Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
11. Обстоятельством непреодолимой силы признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
12. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы, Пользователь незамедлительно уведомляет об этом Инспекцию путем вручения и (или) отправки письменного уведомления по почте либо факсимильной связью, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
13. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят совещание с участием представителей Инспекции для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все не противоречащие законодательству Республики Казахстан средства для сведения к минимуму последствий обстоятельств непреодолимой силы.
14. Обстоятельства непреодолимой силы, указанные в настоящей главе признаются правомочными, если они подтверждены компетентным государственными органами и организациями.
Глава 6. Заключительные положения
15. Настоящий Договор вступает в силу с момента подписания и заключен сроком на ____ лет.
16. Действие настоящего Договора прекращается в случаях:
1) добровольного отказа от ведения рыбного хозяйства;
2) истечения срока действия настоящего Договора;
3) прекращения деятельности "Пользователя";
4) изъятия земельных участков, на которых произведено закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, для государственных нужд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае прекращения деятельности "Пользователь" в течение десяти календарных дней уведомляет территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа о прекращении деятельности путем отправки письменного уведомления по почте.

17. Балық шаруашылығын жүргізу бойынша дауларды шешу кезінде Тараптар осы Шарттың талаптарын және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
18. "Пайдаланушыға" бекітіліп берілген осы шартқа қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспорты осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
19. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде жасалса және оған екі тараптың уәкілетті өкілдері қол қойса заңды күшке ие болады және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
20. Тараптар осы Шарттан туындаған дауларды келіссөздер арқылы шешуге тырысады, ал егер Тараптар келісімге келе алмаса, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен шешіледі.
21. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар ___ данада жасалды.
7-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолтаңбалары
"Уәкілетті органның
ведомствосының
аумақтық бөлімшелері"
_______________________
(атауы)
_______________________
(почталық мекенжайы)
_______________________
(банктік деректемелері)
_______________________
(лауазымы, аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
_______________________
(қолы, мөрі (бар болса)
"Пайдаланушы"
___________________________
(атауы)
___________________________
(почталық мекенжайы)
___________________________
(банктік деректемелері)
___________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі
___________________________
(қол, мөр орны (жеке
кәсіпкерлік субъектісі болып
табылатын адамдарды
қоспағанда)

17. При разрешении споров по ведению рыбного хозяйства, Стороны руководствуются условиями настоящего Договора и законодательством Республики Казахстан.
18. Паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка установленной формы, согласно приложению к настоящему Договору, закрепленного за "Пользователем", является неотъемлемой частью Договора.
19. Все изменения и дополнения к настоящему Договору имеют юридическую силу и являются неотъемлемой его частью, если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями обеих сторон.
20. Стороны стремятся к разрешению споров, возникающих из настоящего Договора, путем переговоров, а в случае не достижения Сторонами соглашения, разрешаются в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
21. Настоящий Договор составлен в __ экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
Глава 7. Юридические адреса, реквизиты и подписи сторон
"Территориальное подразделение
ведомства уполномоченного органа"
_______________________________
(наименование)
_______________________________
(почтовый адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_______________________________
(подпись, печать (при наличии)
"Пользователь"
_____________________________
(наименование)
_____________________________
(почтовый адрес)
_____________________________
(банковские реквизиты)
_____________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
_____________________________
(подпись, печать (за исключением
лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства)