"Жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 385 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 21 маусымдағы № 355 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 22 маусымда № 28561 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 385 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17023 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензия нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензия нысаны осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия нысаны осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия нысаны осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кен іздеушілікке арналған лицензия нысаны осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Қатты пайдалы қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2022 жылғы 21 маусымдағы
№ 355 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 385 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензия
20___ жылғы "___"__________күні №_______________
1.________________________________________________________________________
____________________________________________________________________ берілді
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және азаматтығы/заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері) (жер қойнауын пайдалану құқығымен жалпы иелену кезінде барлық иелер толық мәліметтерді көрсетумен аталынады) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жер қойнауы учаскесін пайдалану құқығын береді
Жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес мөлшері:____________________________ (әрбір иесі бойынша пайыздық мәнде көрсету)

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 385 "Об утверждении форм лицензий на недропользование"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 21 июня 2022 года № 355. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2022 года № 28561
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 385 "Об утверждении форм лицензий на недропользование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17023) следующие изменения:
форму лицензии на геологическое изучение недр, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
форму лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форму лицензии на добычу твердых полезных ископаемых, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форму лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
форму лицензии на использование пространства недр, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
форму лицензии на старательство, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования по твердым полезным ископаемым Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 21 июня 2022 года № 355
Приложение 1 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 385
Форма
Лицензия на геологическое изучение недр
№_______________ дата "___"__________20___года
1. Выдана ________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и гражданство физического лица/наименование, место нахождения юридического
лица) (при общем владении правом недропользования перечисляются все владельцы
с полным указанием сведении) (далее – Недропользователь) и предоставляет право
на пользование участком недр в целях проведения операций по геологическому
изучению недр в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и
недропользовании"
Размер доли в праве недропользования:
_________________________________________________________________________
(размер в процентном выражении по каждому владельцу)

2. Лицензия шарты:
1) лицензия мерзімі: берілген күннен бастап үш жыл
2) жер қойнауы учаскесінің аумағы_________________________________
____________________________________________________________________
(геологиялық зерттеу аумақтарын құрайтын блок (блоктар) кодтарын және сандарын көрсету)
3. Лицензияны берген мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
___________________________ (лицензияны берген мемлекеттік органның атауы)
_____________________басшының (уәкілетті тұлғаның) қолы (қағаз жеткізгіштегі лицензиялар үшін)
Мөр орны (болған жағдайда) (қағаз жеткізгіштегі лицензиялар үшін)
Берілген жері: Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 385 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия
20___ жылғы "___"__________күні №_______________
1._____________________________________________________________________
____________________________________________________________________берілді
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және азаматтығы/заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері) (жер қойнауын пайдалану құқығымен жалпы иелену кезінде барлық иелер толық мәліметтерді көрсетумен аталынады) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жер қойнау учаскесін пайдалану құқығын береді.
Жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес мөлшері: _______________________ (әрбір иесі бойынша пайыздық мәнде көрсету)
2. Лицензия шарты:
1) лицензия мерзімі (барлауға арналған лицензия мерзімін ұзарту кезінде ұзарту мерзімінің есебімен көрсетеді): оны берген күннен бастап ______________
2) жер қойнауы учаскесінің аумағы __________________________________
________________________________________________________
(жер қойнауы учаскеcін барлау және айқындау аумақтарын құрайтын (құрайтын) блок (блоктар) кодтарын және сандарын көрсету)
3) Кодекстің 191-бабында көзделген жер қойнауын пайдаланудың шарттары:
3. Жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелері:
1) 20__ жылғы "__"_________ дейін қол қою бонусын _________________________ теңге мөлшерінде төлеу;

2. Условия лицензии:
1) срок лицензии: три года со дня ее выдачи
2) границы территории участка недр
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(указать количество и код блока (блоков), составляющий (составляющие)
территорию геологического изучения)
3. Государственный орган, выдавший лицензию
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование государственного органа выдавшего лицензию)
_________________________________________________________________________
подпись руководителя (уполномоченного лица) (для лицензий на бумажных носителях)
Место печати (при наличии) (для лицензий на бумажных носителях)
Место выдачи: город Нур-Султан, Республика Казахстан
Приложение 2 к приказу
Приложение 2 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 385
Форма
Лицензия на разведку твердых полезных ископаемых
№_______________ дата "___" ___________ 20___года
1. Выдана ________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и гражданство физического лица/наименование, место нахождение юридического
лица) (при общем владении правом недропользования перечисляются все владельцы
с полным указанием сведении) (далее – Недропользователь) и предоставляет право на
пользование участком недр в целях проведения операций по разведке твердых
полезных ископаемых в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и
недропользовании" (далее - Кодекс)
Размер доли в праве недропользования:
_________________________________________________________________________
(размер в процентном выражении по каждому владельцу)
2. Условия лицензии:
1) срок лицензии (при продлении срока лицензии на разведку срок указывается
с учетом срока продления):
__________________________________________________________ со дня ее выдачи
2) границы территории участка недр _________________________________________
_________________________________________________________________________
(указать количество и код блока (блоков), составляющий (составляющие) территорию
разведки и определяющий (определяющие) участок недр)
3) Условия недропользования предусмотренные статьей 191 Кодекса:
3. Обязательства Недропользователя:
1) уплата подписного бонуса в размере ____________ тенге до "___"______ 20__ года;

2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 563-бабына сәйкес мөлшерде және тәртіппен жер учаскелерін пайдалану үшін лицензиянын мерзімі ішінде (жалдау төлемдерін) ақы төлеу;
3) пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операцияларға арналған жыл сайынғы ең төмен шығыстарды жүзеге асыру: барлау мерзімнің бірінші жылынан бастап үшінші жылына дейін әрбір жыл ішінде __________________________________________________ қоса алғанда;
барлау мерзімнің төртінші жылынан бастап алтыншы жылына дейін әрбір жыл ішінде ______________________________________________ қоса алғанда;
(блоктар санын ескере отыра, қолданыстағы лицензияны берілген күніне айлық есептік көрсеткіштер саны көрсетіледі)
4) Кодекстің 278-бабына сәйкес Жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелері:
4. Лицензияны қайтарып алу негіздері:
1) ұлттық қауіпсіздікке қатер төндіруге алып келген, жер қойнауын пайдалану құқығының және жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің өтуі жөніндегі талаптарды бұзу;
2) осы лицензияда көзделген шарттар мен талаптарын бұзу;
3) осы Лицензияның 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген міндеттемелерді орындамау.
5. Лицензияны берген мемлекеттік орган ______________________________________
____________________________________ (лицензия берген мемлекет органның атауы)
_____________________ басшының (уәкілетті тұлғаның) қолы (қағаз жеткізгіштегі лицензиялар үшін)
Мөр орны (болған жағдайда ) ( қағаз жеткізгіштегі лицензиялар үшін)
Берілген жері: Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы.
Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 385 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензия
20___ жылғы "___"__________күні №_______________
1. ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________берілді
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және азаматтығы/заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері) (жер қойнауын пайдалану құқығымен жалпы иелену кезінде барлық иелер толық мәліметтерді көрсетумен аталынады) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жер қойнау учаскесін пайдалану құқығын береді
Жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес мөлшері:___________________(әрбір иесі бойынша пайыздық мәнде көрсету)

2) уплата в течение срока лицензии платежей за пользование земельными участками
(арендных платежей) в размере и порядке в соответствии со статьей 563 Кодекса
Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет
(Налоговый кодекс)";
3) ежегодное осуществление минимальных расходов на операции по разведке твердых
полезных ископаемых:
в течение каждого года с первого по третий год срока разведки включительно
_________________________________________________________________________;
в течение каждого года с четвертого по шестой год срока разведки включительно
_________________________________________________________________________;
(указывается количество месячных расчетных показателей, действующих на дату
выдачи лицензии, с учетом количества блоков)
4) Обязательства Недропользователя в соответствии со статьей 278 Кодекса:
4. Основания отзыва лицензии:
1) нарушение требований по переходу права недропользования и объектов связанных
с правом недропользования, повлекшее угрозу национальной безопасности;
2) нарушение условий и обязательств, предусмотренных настоящей лицензией;
3) Неисполнение обязательств, указанных в подпункте 4) пункта 3 настоящей Лицензии.
5. Государственный орган, выдавший лицензию _______________________________
_________________________________________________________________________
(наименование государственного органа выдавшего лицензию)
_______________________________ подпись руководителя (уполномоченного лица)
(для лицензий на бумажных носителях)
Место печати (при наличии) (для лицензий на бумажных носителях)
Место выдачи: город Нур-Султан, Республика Казахстан
Приложение 3 к приказу
Приложение 3 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 385
Форма
Лицензия на добычу твердых полезных ископаемых
№_______________ дата "___" ___________ 20___года
1. Выдана _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и гражданство физического лица/наименование, место нахождение юридического
лица) (при общем владении правом недропользования перечисляются все владельцы
с полным указанием сведении) (далее – Недропользователь) и предоставляет право на
пользование участком недр в целях проведения операций по добыче твердых
полезных ископаемых в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и
недропользовании" (далее – Кодекс)
Размер доли в праве недропользования:
__________________________________________________________________________
(размер в процентном выражении по каждому владельцу)

2. Лицензия шарты:
1) лицензия мерзімі (өндіруге арналған лицензия мерзімін ұзарту кезінде ұзарту мерзімінің есебімен көрсетеді): оны берген күннен бастап ____________
2) жер қойнауы учаскесі аумақтарының_________ шаршы км көлемі,
географиялық координаттары:______________________________________
(географиялық координаттардың нүктесін көрсету)
3) Кодекстің 208-бабында көзделген жер қойнауын пайдаланудың шарттары:
Жер қойнауы учаскесінің (кен орынның) атауы, орналасқан жері:
__________________________________________________________________
(атауы, облыс, аудан)
Пайдалы қазбаның атауы: _______________________________;
Жер қойнауы учаскесі аумақтарының схемалық орналасуы осы лицензияға қосымшада келтірілген
3. Жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелері:
1) 20__ жылғы "__"_________ дейін қол қою бонусын _________________________ теңге мөлшерінде төлеу;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 563-бабына сәйкес мөлшерде және тәртіппен жер учаскелерін пайдалану үшін лицензияның мерзімі ішінде (жалдау төлемдерін) ақы төлеу;
3) пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларға жұмсалған жыл сайынғы ең төмен шығыстар бойынша міндеттемелердің мөлшері:
____________________________________________________________;
(қолданыстағы лицензияны берілген күніне айлық есептік көрсеткіштер саны көрсетіледі)
4) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын жұмыстардағы және көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылықтың ең төмен үлесінің мөлшері: ______________;
5) қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру бойынша Жер қойнауын пайдаланушы міндеттемесінің мөлшері: ________________________;
6) ғылыми-іздестіру, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік- конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру бойынша Жер қойнауын пайдаланушы міндеттемесінің мөлшері: _________________________________;
7) Кодекстің 278-бабына сәйкес Жер қойнауын пайдаланушының қосымша міндеттемелері:
4. Лицензияны қайтарып алу негіздері:
1) ұлттық қауіпсіздікке қатер төндіруге алып келген, Кодекстің 44-бабының 1-тармағының талаптарын бұзу;
2) осы лицензияның 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген лицензия шарттарын бұзу;
3) осы Лицензияның 3-тармағының 7) тармақшасында көзделген міндеттемелерді орындамау.
5. Лицензияны берген мемлекеттік орган
__________________________________________________________________________
_________________________________________ (лицензияны берген мемлекеттік органның атауы)
_____________________________басшының (уәкілетті тұлғаның) қолы
(қағаз жеткізгіштегі лицензиялар үшін)
Мөр орны (болған жағдайда) (қағаз түріндегі лицензиялар үшін)
Берілген жері: Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы.
Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 385 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия
20___ жылғы "___"__________күні №_______________
1._______________________________________________________________________
______________________________________берілді (жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және азаматтығы/заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері) (жер қойнауын пайдалану құқығымен жалпы иелену кезінде барлық иелер толық мәліметтерді көрсетумен аталынады) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жер қойнау учаскесін пайдалану құқығын береді
Жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес мөлшері:______________________ (әрбір иесі бойынша пайыздық мәнде көрсету)

2. Условия лицензии:
1) срок лицензии (при продлении срока лицензии на добычу срок указывается
с учетом срока продления): ___________________________________ со дня ее выдачи
2) границы территории участка недр площадью ________________________ кв.км, со
следующими географическими координатами: __________________________________
(указать точки географических координат)
3) Условия недропользования предусмотренные статьей 208 Кодекса:
Наименование, местонахождение участка недр (месторождения):
__________________________________________________________________________
(наименование, область, район)
Наименование полезного ископаемого: ________________________________________
Схематическое расположение территории участка недр прилагается к настоящей лицензии
3. Обязательства Недропользователя:
1) уплата подписного бонуса в размере ____________ тенге до "___"______20__ года;
2) уплата в течение срока лицензии платежей за пользование земельными участками
(арендных платежей) в размере и порядке в соответствии со статьей 563 Кодекса
Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет
(Налоговый кодекс)";
3) размер обязательства по ежегодным минимальным расходам на операции
по добыче твердых полезных ископаемых: ____________________________________;
(указывается количество месячных расчетных показателей, действующих на дату
выдачи лицензии)
4) размер минимальной доли внутристрановой ценности в работах и услугах,
используемых при проведении операций по добыче: ____________________________;
5) размер обязательства Недропользователя по финансированию обучения
казахстанских кадров: ______________________________________________________;
6) размер обязательства Недропользователя по финансированию научно-
исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ:
_________________________________________________________________________;
7) Обязательства Недропользователя в соответствии со статьей 278 Кодекса:
4. Основания отзыва лицензии:
1) нарушение требований пункта 1 статьи 44 Кодекса, повлекшее угрозу национальной безопасности;
2) нарушение условий лицензии, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3
настоящей лицензии;
3) Неисполнение обязательств, указанных в подпункте 7) пункта 3 настоящей Лицензии.
5. Государственный орган, выдавший лицензию
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование государственного органа выдавшего лицензию)
__________________________________________________________________________
подпись Руководителя (уполномоченного лица) (для лицензий на бумажных носителях)
Место печати (при наличии) (для лицензий на бумажных носителях)
Место выдачи: город Нур-Султан, Республика Казахстан
Приложение 4 к приказу
Приложение 4 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 385
Форма
Лицензия на добычу общераспространенных полезных ископаемых
№_______________ дата "___" ___________ 20___года
1. Выдана _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и гражданство физического лица/наименование, место нахождение юридического
лица) (при общем владении правом недропольования перечисляются все владельцы
с полным указанием сведении) (далее – Недропользователь) и предоставляет право
на пользование участком недр в целях проведения операций по добыче
общераспространенных полезных ископаемых в соответствии с Кодексом Республики
Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс)
Размер доли в праве недропользования: _______________________________________
(размер в процентном выражении по каждому владельцу)

2. Лицензия шарты:
1) лицензия мерзімі (өндіруге арналған лицензия мерзімін ұзарту кезінде ұзарту мерзімінің есебімен көрсетеді): оны берген күннен бастап ____________
2) Жер қойнауы учаскесі аумақтарының_________ шаршы км көлемі,
географиялық координаттары: _______________________
(географиялық координаттардың нүктесін көрсету)
3) Кодекстің 31-бабында көзделген жер қойнауын пайдаланудың шарттары:
Жер қойнауы учаскесінің (кен орынның) атауы, орналасқан жері:
________________________________________________________________
(атауы, облыс, аудан)
Пайдалы қазбаның атауы: _________________________________________
Жер қойнауы учаскесі аумақтарының схемалық орналасуы осы лицензияға қосымшада келтірілген
3. Жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелері:
1) 20__ жылғы "__"_________ дейін қол қою бонусын _теңге мөлшерінде төлеу;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 563-бабына сәйкес мөлшерде және тәртіппен жер учаскелерін пайдалану үшін лицензияның мерзімі ішінде (жалдау төлемдерін) ақы төлеу;
3) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларға арналған жыл сайынғы ең төмен шығыстарды жүзеге асыру:__________________________________________________________;
(қолданыстағы лицензияны берілген күніне айлық есептік көрсеткіштер саны көрсетіледі)
4. Лицензияны қайтарып алу негіздері:
1) ұлттық қауіпсіздікке қатер төндіруге алып келген, Кодекстің 44-бабы 1-тармағының талаптарын бұзу;
2) осы лицензияның 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген лицензия шарттарын бұзу;
3) Кодекстің 278-бабына сәйкес лицензияны қайтарып алудың негіздері:
5. Лицензияны берген мемлекеттік орган
_________________________________________________________________________
(лицензияны берген мемлекеттік органның атауы)
_____________________________басшының (уәкілетті тұлғаның) қолы (қағаз жеткізгіштегі лицензиялар үшін)
Мөр орны (болған жағдайда) (қағаз түріндегі лицензиялар үшін)
Берілген жері: _______________________ Қазақстан Республикасы (астана, республикалық маңызы бар қаланың, облыстың әкімшілік орталығы)
Бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 385 бұйрығына
5-қосымша
Нысан
Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия
20___ жылғы "___"__________күні №_______________
1.______________________________________________________________________
___________________________________________________берілді (жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және азаматтығы/заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері) (жер қойнауын пайдалану құқығымен жалпы иелену кезінде барлық иелер толық мәліметтерді көрсетумен аталынады) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жер қойнау учаскесін пайдалану құқығын береді
Жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес мөлшері:______________________
(әрбір иесі бойынша пайыздық мәнде көрсету)

2. Условия лицензии:
1) срок лицензии (при продлении срока лицензии на добычу срок указывается
с учетом срока продления): ______________ со дня ее выдачи
2) границы территории участка недр площадью _______________ кв.км,
со следующими географическими координатами:
__________________________________________________________________________
(указать точки географических координат)
3) Условия недропользования предусмотренные статьей 31 Кодекса:
Наименование, местонахождение участка недр (месторождения):
__________________________________________________________________________
(наименование, область, район)
Наименование полезного ископаемого: ________________________________________
Схематическое расположение территории участка прилагается к настоящей лицензии.
3. Обязательства Недропользователя:
1) уплата подписного бонуса в размере _____________ тенге до "__"_______ 20__ года;
2) уплата в течение срока лицензии платежей за пользование земельными участками
(арендных платежей) в размере и порядке в соответствии со статьей 563 Кодекса
Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет
(Налоговый кодекс)";
3) ежегодное осуществление минимальных расходов на операции по добыче
общераспространенных полезных ископаемых: _____________________________;
(указывается количество месячных расчетных показателей, действующих на дату
выдачи лицензии)
4. Основания отзыва лицензии:
1) нарушение требований пункта 1 статьи 44 Кодекса, повлекшее угрозу
национальной безопасности;
2) нарушение условий лицензии, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3
настоящей лицензии;
3) Неисполнение обязательств, указанных в статье 278 Кодекса:
5. Государственный орган, выдавший лицензию
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование государственного выдавшего лицензию) ________________________
подпись руководителя (уполномоченного лица) (для лицензий на бумажных носителях)
Место печати (при наличие) (для лицензий на бумажных носителях)
Место выдачи: ______________________, Республика Казахстан (административный
центр области, город республиканского значения, столица)
Приложение 5 к приказу
Приложение 5 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 385
Форма
Лицензия на использование пространства недр
№_______________ дата "___" ___________ 20___года
1. Выдана ________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и гражданство физического лица/наименование, место нахождение юридического
лица) (при общем владении правом недропользования перечисляются все владельцы
с полным указанием сведении) (далее – Недропользователь) и предоставляет право
на пользование участком недр в целях проведения операций по использованию
пространства недр в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах
и недропользовании" (далее – Кодекс)
Размер доли в праве недропользования: _______________________________________
(размер в процентном выражении по каждому владельцу)

2. Лицензия шарты:
1) лицензия мерзімі (өндіруге арналған лицензия мерзімін ұзарту кезінде ұзарту мерзімінің есебімен көрсетеді): оны берген күннен бастап ____________
2) Жер қойнауы учаскесі аумақтарының_________ шаршы км көлемі,
географиялық кординаттары:
(географиялық координаттардың нүктесін көрсету)
Жер қойнауы учаскесі аумақтарының схемалық орналасуы осы лицензияға қосымшада келтірілген.
3. Жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелері:
1) 20__ жылғы "__"_________ дейін қол қою бонусын ________________ теңге мөлшерінде төлеу;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 563-бабына сәйкес мөлшерде және тәртіппен жер учаскелерін пайдалану үшін лицензияның мерзімі ішінде (жалдау төлемдерін) ақы төлеу.
4. Жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың нысаналы мақсаты:
___________________________________________________________________
(Кодекстің 249-бабына сәйкес операциялардың кіші түрлерінің бірі)
5 Лицензияны қайтарып алу негіздері:
1) осы лицензияның 3 және 4-тармақтарында көзделген лицензиялардың шарттарын бұзу;
2) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген қызметіне тыйым салған жағдайда.
6. Лицензияны берген мемлекеттік
орган__________________________ (лицензияны берген мемлекеттік органның атауы)
_____________________________басшының (уәкілетті тұлғаның) қолы
(қағаз жеткізгіштегі лицензиялар үшін)
Мөр орны (болған жағдайда)(қағаз түріндегі лицензиялар үшін)
Берілген жері: Қазақстан Республикасы, Нұр-Сұлтан қаласы.
Бұйрыққа
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 385 бұйрығына
6-қосымша
Нысан
Кен іздеушілікке арналған лицензия
20___ жылғы "___"__________күні №_______________
1.________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_____________берілді (жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жер қойнау учаскесін пайдалану құқығын береді.
2. Лицензия шарты:
1) лицензия мерзімі (өндіруге арналған лицензия мерзімін ұзарту кезінде ұзарту мерзімінің есебімен көрсетеді): оны берген күннен бастап ___________

2. Условия лицензии:
1) срок лицензии (при продлении срока лицензии на использование пространства недр
срок указывается с учетом срока продления): ____________________ со дня ее выдачи
2) границы территории участка недр площадью __________ кв.км, со следующими
географическими координатами: _____________________________________________
(указать точки географических координат)
Схематическое расположение территории участка недр прилагается к настоящей лицензии.
3. Обязательства Недропользователя:
1) уплата подписного бонуса в размере _____________ тенге до "__"______ 20__ года;
2) уплата в течение срока лицензии платежей за пользование земельными участками
(арендных платежей) в размере и порядке в соответствии со статьей 563 Кодекса
Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет
(Налоговый кодекс)".
4. Целевое назначение использования пространства недр:_________________________
__________________________________________________________________________
(один из подвидов операций в соответствии со статьей 249 Кодекса)
5. Основания отзыва лицензии:
1) нарушение условий лицензий, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей лицензии;
2) при запрете деятельности, предусмотренного экологическим законодательством
Республики Казахстан.
6. Государственный орган, выдавший лицензию
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование государственного выдавшего лицензию)
подпись руководителя (уполномоченного лица) (для лицензий на бумажных носителях)
Место печати (при наличие) (для лицензий на бумажных носителях)
Место выдачи: город Нур-Султан, Республика Казахстан.
Приложение 6 к приказу
Приложение 6 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 385
Форма
Лицензия на старательство
№_______________ дата "___" ___________ 20___года
1. Выдана ________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
физического лица) (далее – Недропользователь) и предоставляет право на
пользование участком недр в целях проведения старательства в соответствии с
Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс).
2. Условия лицензии:
1) срок лицензии (при продлении срока лицензии на старательство срок указывается
с учетом срока продления): __________________________________ со дня ее выдачи

2) Жер қойнауы учаскесі аумақтарының_________ га көлемі, географиялық координаттары:__________________________________________ (географиялық координаттардың нүктесін көрсету) және осы аумақтың жер бетіндегі ең төменгі нүктесінен үш метрден аспайтын тереңдіктегі төменгі шекара
3) Кодекстің 31, 270-баптарында көзделген жер қойнауын пайдаланудың шарттары:
Жер қойнауы учаскесінің (кен орындарының) атауы, орналасқан жері: ____________________________________________________________________ (атауы, облыс, аудан)
Бағалы металдар мен асыл тастардың атауы: _________________________
Жер қойнауын пайдаланушы 20__ жылғы "__"_________ дейін қол қою бонусын _________________________ теңге мөлшерінде төлеуге міндетті.
Жер қойнауы учаскесі аумақтарының схемалық орналасуы осы лицензияға қосымшада келтірілген
3. Жер қойнауын пайдаланушы:
1) он тоннадан аспайтын бір жүк көтергіш жүк машина түрінде механикаландыру құралын, бұрғылау жабдығын, сонымен қатар шөмішінің көлемі бір текше метрдің жартысынан аспайтын меншік экскаваторын және (немесе) бульдозер пайдалануға;
2) ұсынылған жер қойнауы учаскесінде пайдалану шектері негізінде бұрғылау және өзге жер жұмыстарын жүзеге асыруға құқылы.
4. Шашыранды алтын бойынша кен іздеушілік жұмысын жүргізген кезде жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік бір жылда елу килограммнан аспайтын алтын өндіруге жол беріледі.
5. Жер қойнауын пайдаланушы:
1) кен іздеушілік учаскесіндегі су объектілерінде және су қоры жерінде экскаваторлар мен бульдозерлерді пайдалануға;
2) химиялық реагенттер мен жарылғыш заттарды қолдануға;
3) күрделі құрылыс жайларды тұрғызуға және салуға;
4) топырақ пен айырып алынған тау-кен массасын учаскесінің шегінен тыс жерге шығаруға құқылы емес.
6. Лицензияны қайтарып алу негізі:
1) экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының бұзылуы салдарынан жер қойнауын пайдалану жөніндегі қызметке тыйым салу туралы сот шешімінің күшіне енуі;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген мерзімде қол қою бонусын төлемеген жағдайда;
3) кен іздеушілік салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді бермей кен іздеушілік жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
4) кен іздеушілікке арналған лицензияның кен іздеушілік бойынша жұмыстар жүргізуді, механикаландыру құралдарын пайдалануды шектеу, химиялық реагенттерді, жарылғыш заттарды пайдалануға, күрделі құрылысжайлар тұрғызуға, топырақ пен тау-кен массасын кен іздеушілік учаскесінің шегінен тыс жерге шығаруға тыйым салу туралы шарттарын бұзу;
5) оның бар болғанын талап ететін, кен іздеушілік жоспарынсыз кен іздеушілік жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
6. Лицензияны берген мемлекеттік орган ______________________________________
____________________________________________________________
(лицензияны берген мемлекеттік органның атауы)
____________________________басшының (уәкілетті тұлғаның) қолы
(қағаз жеткізгіштегі лицензиялар үшін)
Мөр орны (болған жағдайда)(қағаз түріндегі лицензиялар үшін)
Берілген жері: _______________________ Қазақстан Республикасы
____________________ (облыстың әкімшілік орталығы).

2) границы территории участка недр площадью _______________га, со следующими
географическими координатами: ____________________________________________
(указать точки географических координат) и нижней границей на глубине трех метров
от самой нижней точки земной поверхности данной территории
3) Условия недропользования предусмотренные статьями 31, 270 Кодекса:
Наименование, местонахождение участка недр (месторождения):
_________________________________________________________________________;
(наименование, область, район)
Наименование драгоценных металлов и драгоценных камней: ____________________;
Недропользователь обязан оплатить подписной бонус в размере __________________
тенге до "__"_________20__ года.
Схематическое расположение территории участка недр прилагается к настоящей лицензии.
3. Недропользователь в праве:
1) использовать средства механизации в виде одной грузовой машины
грузоподъемностью не более десяти тонн, бурового оборудования, а также
экскаватора и (или) бульдозера с объемом ковша в совокупности не более половины
кубического метра, принадлежащих ему на праве собственности;
2) осуществлять бурение и иные земляные работы на глубине не более трех метров
от самой нижней точки земной поверхности территории участка старательства.
4. При проведении старательства по россыпному золоту Недропользователю
допускается добывать золото не более пятидесяти килограммов в календарный год.
5. Недропользователь не вправе:
1) использовать экскаваторы и бульдозеры на водных объектах и землях водного
фонда, приходящихся на участок старательства;
2) применять химические реагенты и взрывчатые вещества;
3) возводить и строить капитальные сооружения;
4) вывозить за пределы участка старательства грунт и извлеченную горную массу.
6. Основания отзыва лицензии:
1) вступление в силу решения суда о запрете деятельности по недропользованию
вследствие нарушения требований экологической и промышленной безопасности;
2) при неуплате подписного бонуса в срок, предусмотренный налоговым
законодательством Республики Казахстан;
3) проведение работ по старательству без предоставления обеспечения исполнения
обязательств по ликвидации последствий старательства;
4) нарушение условий лицензии на старательство об ограничении проведения работ
по старательству, использования средств механизации, запрете использования
химических реагентов, взрывчатых веществ, возведения капитальных сооружений,
вывоза грунта и горной массы за пределы участка старательства;
5) проведение работ по старательству без плана старательства, когда его наличие требуется.
7. Государственный орган, выдавший лицензию
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование государственного выдавшего лицензию) _________________________
подпись руководителя (уполномоченного лица) (для лицензий на бумажных носителях)
Место печати (при наличие) (для лицензий на бумажных носителях)
Место выдачи: ______________________, Республика Казахстан
____________________ (административный центр области)