"Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 12 шiлдедегi № 588 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 15 шiлдеде № 28826 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9729 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сотталғанды зерделеу және онымен тәрбие жұмысын жүргiзу нәтижелері бойынша қорытындылар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесінің орталықтандырылған автоматтандырылған деректер қоры (бұдан әрі – ҚАЖ ОАДҚ) арқылы ай сайын ЖТЖ күнделігіне жазылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Психолог жаңадан келген сотталғандарға бастапқы психодиагностикалық тексеру жүргiзедi, олардың әрқайсысына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Психологиялық картаны толтырады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Өткiзiлген жұмысты талдау нәтижелері бойынша психолог тиісті қызметтерге жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің негiзгi бағыттары бойынша ұсыныс бередi, олар ҚАЖ ОАДҚ арқылы ЖТЖ күнделiгiне жазылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. ЖТК мүшелерi жасақ бастығына және психологқа сотталғандармен жасақ буынында жұмыс жасау кезінде көмек көрсетеді, сотталғандардың түзелу (тәртіпті түзеу) мәселелерін шешуге, ұстау режимін сақтауға, оларға заңға бағынушылықтың тұрақты дағдыларын қалыптастыруға ықпал етеді, тәрбиелік және демалыс іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады, сотталғандармен тәрбиелiк әңгiмелесу жазбасын және ЖТК ұсынымдарын ҚАЖ ОАДҚ арқылы ЖТЖ күнделiгiне және Психологиялық картаға енгiзедi, жеке бағдарламаны, ШТМББ немесе НЖЖА-ға (оның жеке басын сипаттайтын деректер, мінез-құлқы, жазаны өтеу кезінде оқуға және еңбекке деген көзқарасы) дайындауға, мекеме түрiн өзгертуге, сотталғандардың мекемеден тыс жерге шығуына сипаттайтын материалдарды әзірлеуге және іске асыруға қатысады, сотталғандардың ерікті ұйымдарының жұмыстарына көмек көрсетеді, сондай-ақ сотталғандарға көтермелеулер, тәртіптік жазалаулар қолдану мәселелерін қарастырады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 июля 2022 года № 588. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2022 года № 28826
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9729) следующие изменения:
в Правилах проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Выводы по результатам изучения осужденного и проведения с ним воспитательной работы заносятся ежемесячно в дневник ИВР посредством централизованной автоматизированной базы данных уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее-ЦАБД УИС).";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Психолог проводит первичное психодиагностическое обследование вновь прибывших осужденных, на каждого из них заполняет Психологическую карту по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. По результатам анализа проведенной работы психолог дает рекомендации соответствующим службам по основным направлениям работы с вновь прибывшими осужденными, которые заносятся в дневник ИВР посредством ЦАБД УИС.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Члены СВО оказывают помощь начальнику отряда и психологу при работе с осужденными в отрядном звене, способствуют решению вопросов исправления (коррекции поведения) осужденных, соблюдению режима содержания, привитию им устойчивых навыков правопослушного поведения, принимают участие в организации и проведении воспитательных и досуговых мероприятий, вносят записи воспитательных бесед с осужденными и рекомендации СВО в дневник ИВР и Психологическую карту посредством ЦАБД УИС, участвуют в разработке и реализации индивидуальной программы, подготовке характеризующих материалов (данные, характеризующие его личность, поведение, отношение к труду и обучению за время отбывания наказания) к УДО или ЗМН, изменению вида учреждения, выезда осужденных за пределы учреждения, оказывают помощь в работе добровольных организаций осужденных, а также рассматривают вопросы применения к осужденным поощрений, дисциплинарных взысканий.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"26. Сотталғандарға тәртіптік жазалаулар ҚАК-тің 133-бабында көзделген тәртіпте мекеме бастығының немесе оның міндетін атқарушы адамның не оның орынбасарының қаулысымен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысанда қолданылады.
Бұзушылық фактісі бойынша сотталғанмен ЖТЖ күнделігіне тіркеумен тәрбиелік сипаттағы әңгіме жүргізіледі, қажеттілігіне қарай психологиялық көмек, психотүзету іс-шаралар өткізіледі.
Мекеме әкімшілігі көтермелеу немесе жазалау шараларын қолдану туралы қаулы шығарылған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ҚАЖ ОАДҚ-ға осы мәліметтерді енгізеді.
Егер тәртіптік жазалау басқа мекемелер арқылы транзитпен жүруі (бұдан әрі – транзиттік мекеме) кезінде салынған жағдайда транзиттік мекеме әкімшілігі тәртіптік жазалауға тарту туралы қаулы бар материалдарды сотталғанның жеке ісіне қоса береді.
ТИ-ға жабу транзиттік мекемеде орындалады, транзиттік мекемедегі ТИ-ға жабу орындалмаған жағдайда не толығымен орындалмаса, осы жазалау мекемеге келген күні, соның ішінде тиісті іс-шараларды өткізумен карантинде болған күндерді есепке алумен орындалады.
Сотталған жіберілген мекемеге келген күні, оның әкімшілігі жеке ісіне қоса берілген, тәртіптік жазалауларға тарту туралы материалдардың негізінде тиісті мінез-құлық дәрежесін бере отырып, ҚАЖ ОАДҚ-ға тиісті мәліметтерді енгізеді.
Мекеме әкімшілігі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей прокурорға сотталғанға қатысты тәртіптік жаза қолдану туралы қаулының көшірмесін жолдайды.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Мекеме комиссиясының басқа жағдайға ауыстыру туралы шешіміне хаттама жасалады, үзінді жеке iске қоса тiгіледі, ал ҚАЖ ОАДҚ-ға тиісті жазба жазылады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Сотталғандарды бостандыққа дайындау бойынша жұмыстардың нәтижелерi ҚАЖ ОАДҚ-да көрсетiледi, материалдар сотталғанның жеке iсiне тiркеледi.
Жазаның өтелмеген бөлігін неғұрлым жеңіл жаза түріне ауыстырудың немесе шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың формальді мерзімі келген сотталғандарға қатысты (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 72 және 73-баптарын қолдану тәртібінде) мекеме әкімшілігі сотталған таңдаған тұрғылықты жері бойынша пробация қызметінен сотталғанның босап шыққаннан кейінгі болжамды тұратын орны мен оның жұмысқа орналасу перспективасы (туыстарының жазбаша келісімі, ұйымның, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тұрғын үй, жұмыс орнын беруі) туралы деректерді дер кезінде (екі айдан кем емес) сұратады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. Дисциплинарные взыскания к осужденным применяются постановлением начальника учреждения или лица, исполняющего его обязанности либо его заместителя в порядке предусмотренном статьей 133 УИК, в форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
По факту нарушения с осужденным проводится беседа воспитательного характера, при необходимости оказывается психологическая помощь и психокоррекционные мероприятия с фиксацией в дневнике ИВР.
Администрация учреждения не позднее следующего рабочего дня со дня вынесения постановления о применении мер поощрений или взысканий вносит данные сведения в ЦАБД УИС.
Если дисциплинарное взыскание наложено в период следования транзитом через другие учреждения (далее – транзитное учреждение), администрация транзитного учреждения, материалы с постановлением о наложении дисциплинарного взыскания прилагают к личному делу осужденного.
Водворение в ДИЗО исполняется в транзитном учреждении, в случае не исполнения водворения в ДИЗО в транзитном учреждении либо исполнено не полностью, данное взыскание исполняется в день прибытия в направляемое учреждение, в том числе в счет дней пребывания в карантине с проведением соответствующих мероприятий предусмотренных осуществлению в карантине.
По прибытию осужденного в направляемое учреждение, его администрацией, на основании материалов о привлечении к дисциплинарной ответственности, приложенных к личному делу, вносятся соответствующие сведения в ЦАБД УИС с рассмотрением присвоения соответствующей степени поведения.
Администрация учреждения не позднее следующего рабочего дня направляет прокурору копию постановления о применении в отношении осужденного дисциплинарного взыскания.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Решение комиссии учреждения о переводе в другие условия протоколируется, выписка прилагается в личное дело, а в ЦАБД УИС делается соответствующая запись.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Результаты работы по подготовке осужденных к освобождению отражаются в ЦАБД УИС, материалы приобщаются к личному делу осужденного.
В отношении осужденных, у которых наступает формальный срок замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания либо условно-досрочного освобождения (в порядке применения статей 72 и 73 Уголовного кодекса Республики Казахстан), администрация учреждения заблаговременно (не менее чем за два месяца) запрашивает со службы пробации по избранному месту жительства осужденного данные о предполагаемом месте проживания осужденного после освобождения и перспективе его трудоустройства (письменное согласие родственников, предоставление жилья, места работы организацией, органами местного самоуправления).";
пункт 55 изложить в следующей редакции:

"55. Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде психологиялық көмек көрсету бөлігінде психолог мынадай құжаттаманы:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша психологиялық картаны;
2) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандардың туысқандарына арналған кеңес беру журналын;
Қажет болған жағдайда журналдардағы бағандар саны көбейтілуі мүмкін.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Сотталғандардың ерікті ұйымдары мынадай сипаттағы секциялардан тұрады: бос уақыт және өзі-өзін тәрбиелеу; қолданбалы өнер және шығармашылық көркемөнерпаздар; өндірістік, санитариялық-гигиеналық және сотталғандардың өзгеде бағыттағы мүдделері.
Сондай-ақ, мекемелерде өзін жақсы жағынан көрсеткен сотталғандардың арасынан мекемелердің ұжымдары кеңесі (бұдан әрі – МҰК) және жасақтардың ұжымдары кеңесі (бұдан әрі – ЖҰК) құрылады. Осы секцияларда тұрған сотталғандардың шешімімен секциялардың жетекшілері сайланады.
Секциялардың жетекшілері не сотталғандардың ерікті ұйымдарының өзге де мүшелері басқа сотталғандарға тапсырма бере алмайды, өз қызметін тек өз еркімен ынта білдіру және мекеменің тыныс-тіршілігін ұйымдастырудағы мәселелерде ұжымдық шешім қабылдау негізінде жүзеге асырады.
Мекеме, жасақ ұжымының кеңесі өз қызметін мекеме қызметтерінің тоқсандық жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
Секциялардың жетекшілерінің қатысуымен ЖТК отырыстарында СЕҰ жоспарларын іске асыру мәселелері талқыланады.".
Осы Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
осы Қағидаларға 18-қосымша алып тасталсын;
осы Қағидаларға 19-қосымша алып тасталсын;
осы Қағидаларға 20-қосымша алып тасталсын;
осы Қағидаларға 22-қосымша алып тасталсын;
осы Қағидаларға 23-қосымша алып тасталсын;
осы Қағидаларға 24-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

"55. При проведении воспитательной работы с осужденными к лишению свободы, в части оказания психологической помощи психолог ведет следующую документацию:
1) психологическую карту по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) журнал консультаций для родственников осужденных по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
При необходимости, количество граф в журналах может быть увеличено.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Добровольные организации осужденных состоят из секций следующего характера: досуга и самовоспитания; прикладного искусства и художественной самодеятельности; производственной, санитарно-гигиенической и иных направлений интересов осужденных.
Также в учреждениях из числа положительно зарекомендовавших себя осужденных создаются советы коллективов учреждений (далее – СКУ) и отрядов (далее – СКО). Решением осужденных, состоящих в данных секциях, избираются старшие секции.
Старшие секции либо иные члены добровольных организаций осужденных не могут давать поручения другим осужденным, осуществляют свою деятельность исключительно на основании добровольного волеизъявления и коллективного принятия решений в вопросах организации жизнедеятельности учреждения.
Совет коллектива учреждения, отряда осуществляют свою деятельность согласно квартальным планам работ служб учреждения.
На заседаниях СВО с участием старших секции обсуждаются вопросы реализации планов ДОО.";
приложение 2 к настоящим Правилам изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу;
приложение 18 к настоящим Правилам исключить;
приложение 19 к настоящим Правилам исключить;
приложение 20 к настоящим Правилам исключить;
приложение 22 к настоящим Правилам исключить;
приложение 23 к настоящим Правилам исключить;
приложение 24 к настоящим Правилам исключить.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 12 шілдедегі
№ 588 бұйрығына
қосымша
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ КАРТА
Тегі: __________________________________________________
Аты: __________________________________________________
Әкесінің аты: __________________________________________________
Тұған күні:_______________________
Ұлты ____________________________
Білімі: ____________________
Мамандығы: ___________________________
Қамау алдындағы жұмыс орыны: ______________________________________
__________________________________________________
Қарулы күштердегі қызмет: _____________________
Сотталықтарының саны: ___________
Бап, мерзімі: ___________________________________
Мерзімінің басталуы: __________________
Мерзімінің аяқталуы: __________________
Қылмыстың қысқа фабуласы: ______________________________________
__________________________________________________
Қылмысты (алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаң күйде / аффект күйінде) (қажетінің астын сызу) жасаған
Мәжбүрлеп емдеу тағайындалды: Жоқ; Иә; (есінің дұрыстығы жоққа шығарылмайтын психикалық бұзылулардан зардап шегуші ретінде; психикаға белсенді әсер ететін заттарды (ПБЗ) пайдаланумен байланысты психикалық, мінез-құлық бұзылыстарынан (аурулардан) емделуге мұқтаж деп танылғандар ретінде; кәмелетке толмағандардың, жас балалардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстық құқық бұзушылық жасаған он сегіз жастан асқан адам ретінде) астын сызу)
Соттың мәжбүрлеп емдеуді тоқтатқан күні: ___________________________________
ШТМББ:_______________________
ЖЖА:__________________________ БТМ:_________________________
Келіп түскен күні: __________________
Қайдан келді: _____________________
Профилактикалық есепке алу (түрі, күні, есепке қою негізі, бастамашы қызметі):
__________________________________________________
Өмірбаяндық деректерді талдау
Тәрбиенің ерекшеліктері (толық / толық емес отбасында, туыстарында, балалар үйінде, интернатта, қамқоршыларда/асырап алушы ата-аналарда; ата-анасыз қай жастан бастап, отбасында қанша бала / бала саны бойынша; ата-аналар тарапынан назардың болмауы орын алды; балалық / жасөспірімдік жаста бас тарту; шамадан тыс қорғаншылық, "отбасының кумирі"; шамадан тыс қатаң тәрбие, ата-аналар/ата-аналар мен балалар арасындағы/балалар арасындағы жанжалдар, бір баланың(олардың) екіншісінің(олардың) кемітуі есебінен көтерілуі (керегінің астын сызу, өзгені көрсету):
Ата-аналардың мәртебесі (жоғары/орташа/төмен білім беру, кәсіби және әлеуметтік; қайғылы қаза болу, аурудан мезгілсіз қайтыс болу, қай жаста) (керегінің астын сызу, өзгені көрсету): __________________________________
__________________________________________________
Отбасы (үйленген / тұрмыста, бойдақ / тұрмыста емес, азаматтық неке, жесір(а) ажырасқан(а); отбасымен байланыс: отбасымен байланысты қолдайды/қолдамайды/жоғалған/отбасылық қарым-қатынас жақсы/қанағаттанарлықсыз; отбасы құрметті, ақылды/дисфункционалды, маргиналды өмір салты; балалардың болуы (саны, Жасы, жынысы) (керегінің астын сызу, өзгені көрсету): _____________________________________
___________________________________________
Қолайсыз тұқым қуалаушылық (жақын туыстарында психикалық аурулардың, алкоголизмнің, Нашақорлықтың, уытқұмарлықтың; ауытқушылық, делинквенттік мінез-құлықтың, суицидтік әрекеттердің немесе аяқталған суицидтердің болуы; бұрын сотталған, діни сектада тұрған және т. б.) (қажеттісінің астын сызу, өзгені көрсету): ___________________________
Анамнез (бас сүйек-ми жарақаттары, тыртықтардың, тыртықтардың, күйіктердің болуы және т. б.; үйден кету/қаңғыбастық/оқу орындарын елемеу фактілері; аса құнды құмарлықтар мен қызығушылықтар; ББЗ теріс пайдалану; садизмнің, жануарларға/қоршаған ортаға физикалық агрессияның көрінісі; отбасылық қатынастардың бұзылуы, ажырасулар; жұмыс орындарының жиі ауысуы, теріс себептер бойынша жұмыстан шығу; құмар ойындарға/бәс тігуге әуестену және т. б.) (қажеттінің астын сызу, өзгені көрсету): _______________________________
___________________________________________________________________
Аутоагрессия (суицидтік және кез келген аутоагрессивтік мінез-құлық, оның ішінде көрсету сипаты: бөгде дене, тамақтанудан бас тарту, дене жарақаты және т. б.) (қажеттісінің астын сызу, барлық фактілерді, күндерді, тәсілдерді, себептерді көрсету): __________________
Д-есепке алу: (наркологиялық, психоневрологиялық, соматикалық, туберкулездік; мүгедектіктің болуы) (қажетінің астын сызу, диагнозын көрсету)
Зорлық-зомбылық жыныстық қатынасқа мәжбүрлеу / жыныстық артықшылықты бұзу (гомосексуализм) (көрсету): _________________________
__________________________________________________
Қызығушылығы, хоббиі, іскерлігі, дағдылары (көрсету): ________________________________
Өзінің жұмыспен қамтылуына қатынасы (оң, бейтарап, теріс) қажетінің астын сызу, өзгені көрсету): __________________________________
__________________________________________________
Психологиялық сипаттама: (керегінің астын сызу, қажет болған жағдайда сипаттау, нақтылау)
Нейро-лингвистикалық бағдарлау (НЛБ) (визуал, аудиал, кинестетик, дискрет) ____________________________________________
Конституция (астеник, жеңіл атлетика, пикник, диспластика) ____________
____________________________________________________________________
Темперамент (тұрақты экстроверт, тұрақсыз экстроверт, интроверт; холерик, сангин, флегматикалық, меланхолик): ___________________________
__________________________________________________________________
Мінез акцентуациясы (баллмен): _______________________________________
__________________________________________________
Өзін-өзі бағалау (жеткілікті, шамадан тыс, төмен, тұрақсыз) __________________________________________________________________
Жүйке-психологиялық тұрақтылық (жоғары, жақсы / орташа, қанағаттанарлық, төмен / қанағаттанарлықсыз) ___________________________
____________________________________________________________________
Жанжалдағы мінез-құлық стилі (қарама-қайшылық, ынтымақтастық, ымыраға келу, қашу, сәйкестік) _______________________________________
____________________________________________________________________
Бастапқы диагностика нәтижесінде суицидтік қауіп (жоқ, әлсіз, орташа, жоғары) _______________________
Суицид және өзіне қандай да бір қасақана зақым келтіру қатерлері: суицид жасау ниеті туралы белсенді ойлар мен мәлімдемелер; өзіне дене жарақатын салудың айқын қаупі; суицид жасау/өзіне зақым келтіру (кез келген түрдегі)/тамақтанудан бас тарту әрекеттерінің болуы; әлеуметтік қолдаудың болмауы (жұбайымен (зайыбымен) ажырасу, ауыр бұзылған қарым-қатынастар, әлеуметтік ортаны қабылдамайтын туыстық байланыстардың үзілуі); өмірін аяқтау қаупі/суицид жасаудың тыңғылықты жоспары; созылмалы мүгедектік ауруы, психикалық денсаулық жағдайы, басқалармен қақтығыстар және басқалар: ____________________________________________________________________
Мазасыздық (жеке, жағдайлық; төмен, орташа / орташа, жоғары)
____________________________________________________________________
Депрессия (жоқ, әлсіз, орташа, күшті) ______________________________
____________________________________________________________________
Бейімделу (төмен, қанағаттанарлық, қалыпты, жоғары; жылдам, баяу)
____________________________________________________________________
Невротизация (Н)/Психопатизация (П) (П-жоғары, п-төмен, Н-жоғары, Н-төмен)
____________________________________________________________
Агрессия (аутоагрессия, жанама, физикалық, ауызша агрессия, негативизм)
___________________________________________________________________
Деструктивті агрессияға бейімділік: даулар/жанжалдар кезінде басқа адамға дене күшін қолдану; ашушаңдық (кішкене қозу кезінде жағымсыз сезімдерді көрсетуге дайын болу: қызба мінез, дөрекілік); негативизм (пассивті қарсылықтан бастап қалыптасқан әдет-ғұрыптар мен заңдарға қарсы белсенді күреске дейінгі мінез-құлықтағы оппозициялық тәсіл); реніш (нақты және ойдан шығарылған әрекеттер үшін басқаларға қызғаныш пен жеккөрушілік); күдік (сенімсіздік пен сақтықтан бастап, басқа адамдар жоспарлап, зиян келтіретініне сенуге дейін); сөздік озбырлық (теріс сезімдерді (айқайлау, бажылдау) түрінде және ауызша жауаптар (қарғау, қорқыту) арқылы білдіру; кінә сезімі (субъектінің жаман адам екендігіне, зұлымдыққа, сондай-ақ оның өкінуіне деген ықтимал сенімі)
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фрустрация (төмен, орташа, жоғары)____________________________________
_______________________________________________
Қаттылық (төмен, орташа, жоғары) _____________________________________
________________________________________________
Жалғыздық (төмен, орташа, жоғары) ___________________________________
_______________________________________________
Үмітсіздік (жоқ, жеңіл, орташа, ауыр) _____________________________
Эмпатия (өте жоғары, орташа, төмен, өте төмен) __________________________
_____________________________
Интеллект (сөйлеу, логикалық-математикалық, дене-кинетикалық, визуалды-кеңістіктік, әлеуметтік, жеке, шығармашылық; төмен, орташа, жоғары; жылжымалы, кристалданған) ___________________________________________
__________________________________________________
Есте сақтау (ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді, жедел, қозғалыс, эмоционалды, бейнелі, ауызша-логикалық) ___________________________________________
__________________________________________________
Назар аудару (еріксіз (пассивті), ерікті, шоғырланған, көлемді, тұрақты, ауыспалы, таратылған.) ___________________________________________
Айқын белгілер (қылилық, үлкен туатын дақтар/сүйелдер, тыртықтар, күйіктер және т. б. дененің, беттің ашық жерлерінде, өркештің болуы, ақсақтық, дененің жұптасқан бөліктерінің айқын білінетін асимметриясы, дене бөлігінің болмауы: көз, қол, аяқ және т. б.) ______________________
Сөйлеу (баяу, тегіс, тұтқыр, тыныш, қозған, қозғалмалы, айқын, табанды, мәдени, сауатсыз, жергілікті диалектілердің болуы, екпін, сөйлеу кемшіліктері: сыбырлау, мұрын, бұралу, кекіру, саңырау, сөйлеу - жиі қайталанатын паразиттік сөздер және т. б.) _______________________________________
Мінез-құлық / моторлық әдеттер (қолды ысқылау, саусақтардың буындарын қысу, назолабиалды үшбұрышты, иекті, шашты басынан сипау, аяғынан аяғына дейін басу, қолды тігістерде/Арқада/қалтада ұстау, қолдардағы заттарды бұру, басын иыққа еңкейту, аяғын аяққа қою, тырнақтарды тістеу, ән айту, би билейді, қолмен/аяқпен ырғақты ұрады және т. б.) __________________________________
_____________________________________________________________________
Мінез-құлық: (сабырлы/мүйізді, жабық / ашық, эмоционалды / сабырлы,сенімсіз / қызығушылық танытады, қашықтықты сақтайды/ сақтамайды, сергек/босаңсыған, белсенді / енжар, сенімді/сенімді емес, қарапайым / бос,сөйлейтін / үнсіз, қатал / гуманистік, агрессивті / мейірімді, батыл / қорқақ, бейім авантюрам, импульсивен / Мұқият продумывает өз іс-әрекеттері және т. б.) (керегінің астын сызу, өзгені көрсету): ___________________________________
____________________________________________________________________
Толеранттылық/төзімсіздік (зияткерлік, этникалық, конфессиялық, мәдениетаралық, гендерлік, жыныстық, Медициналық, жас, сыныптық; төмен, орташа, жоғары) (қажеттісінің астын сызу, өзге де көрсету): _________________
____________________________________________________________________
Шынайылық (төмен, қанағаттанарлық, жоғары) _____________________
___________________________________________________________________
Рұқсат етілген/норма/байқалады (әдепсіз тіл тигізу, ұқыпсыз сыртқы келбет, тексеруге (жұмысқа, оқуға) кешігу, өсек айту, жанжалдарда ұстамау( оларды арандату), ұсақ бұзақылық, дөрекілік, цинизм, қандай да бір арандатушылық, спирттік ішімдіктерді пайдалану, өтірік айту, дене күшін қолдану және т. б.) (керегінің астын сызу, өзге де көрсету):_________________________________
_________________________________________________________________
Басым қажеттіліктер: (физиологиялық, өзін-өзі сақтау, әлеуметтік топқа жату, жеке басын құрметтеу, өзін-өзі көрсету және т. б.) (керегінің астын сызу, өзгені көрсету): __________________________________________________
Құндылықтар (жеке, әлеуметтік, материалдық, идеялық және т.б.) (қажеттісінің астын сызу, толығырақ және өзге де құндылықтарды көрсету): _______________________________________________

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 июля 2022 года № 588
Приложение 2
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
ПСИХОЛОГИЧЕСКАЯ КАРТА
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество: ____________________________________________________________
Дата рождения: ____________________ Национальность ____________________
Образование: _________________ Профессия: _____________________________
Место работы до задержания: ___________________________________________
Служба в вооруженных силах: ___________ Количество судимостей: _________
Статья, срок: ________________________________________________________
___________Начало срока: __________________ Конец срока: ______________
Краткая фабула преступления: _________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Преступление совершил (в состоянии алкогольного, наркотического,
токсикоманического опьянения / в состоянии аффекта) (нужное подчеркнуть)
Назначено принудительное лечение: Нет; Да; (как страдающему психическими
расстройствами, не исключающими вменяемости; как признанному нуждающимся
в лечении от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных
с употреблением психоактивных веществ (ПАВ); как лицу, старше восемнадцати лет,
совершившему уголовное правонарушение против половой неприкосновенности
несовершеннолетних, малолетних) (нужное подчеркнуть)
Дата прекращения принудительного лечения судом: ______________________
УДО:_______________________ ЗМН: _________________________________
УМБ:_________________________
Дата поступления: ________________ Откуда прибыл: ___________________
Профилактический учет (вид, дата, основание постановки, служба инициатор):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Анализ биографических данных
Особенности воспитания (в полной/неполной семье, у родственников, в детском доме,
интернате, опекунов/приемных родителей; с какого возраста без родителей, сколько
в семье детей/ какой по счету ребенок; имело место отсутствие внимания со стороны
родителей; отверженность в детском/подростковом возрасте; чрезмерная опека,
"кумир семьи"; чрезмерно жесткое воспитание, конфликты между
родителями/родителями и детьми/между детьми, возвышение одного(них) детей
за счет принижения другого(их), (нужное подчеркнуть, иное указать):
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Статус родителей (высокий/средний/низкий образовательный, профессиональный и
социальный; трагическая гибель, преждевременная смерть от болезни, в каком
возрасте) (нужное подчеркнуть, иное указать): ________________________________
_________________________________________________________________________
Семья (женат/замужем, холост/не замужем, гражданский брак, вдовец(а) разведен(а);
связь с семьей: поддерживает/не поддерживает/утеряны связи с семьей/отношения
в семье хорошие/неудовлетворительные; семья добропорядочная,
интеллигентная/неблагополучная, маргинальный образ жизни; наличие детей
(количество, возраст, пол) (нужное подчеркнуть, иное указать):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Неблагоприятная наследственность (наличие у близких родственников психических
заболеваний, алкоголизма, наркомании, токсикомании; отклоняющегося,
делинквентного поведения, суицидальных попыток или завершенных суицидов; ранее
судимые, состоящие в религиозной секте и др.) (нужное подчеркнуть, иное указать):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Анамнез (черепно-мозговые травмы, наличие рубцов, шрамов, ожогов и т.п.; факты
ухода из дома/бродяжничества/прогулы учебных заведений; сверхценные увлечения
и интересы; злоупотребление ПАВ; проявление садизма, физической агрессии
к животным/окружению; нарушения семейных отношений, разводы; частые смены
мест работы, увольнения по отрицательным мотивам; увлечение азартными
играми/пари и др.) (нужное подчеркнуть, иное указать):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Аутоагрессия (суицидальное и любое аутоагрессивное поведение, в том числе
демонстративного характера: инородное тело, отказ от приема пищи, телесное
повреждение и др.) (нужное подчеркнуть, указать все факты, даты, способы,
причины): _______________________________________________________________
________________________________________________________________________
Д-учет: (наркологический, психоневрологический, соматический, туберкулезный;
наличие инвалидности) (нужное подчеркнуть, указать диагноз):
________________________________________________________________________
Принуждение к насильственному половому акту/расстройство сексуального
предпочтения (гомосексуализм) (указать): ___________________________________
________________________________________________________________________
Увлечения, хобби, умения, навыки (указать): _________________________________
________________________________________________________________________
Отношение к собственной трудозанятости (положительное, нейтральное,
отрицательное) нужное подчеркнуть, иное указать): ___________________________
________________________________________________________________________
Психологическая характеристика:
(нужное подчеркнуть, при необходимости описать, уточнить)
Нейро-лингвистической программирование (НЛП) (визуал, аудиал, кинестетик, дискрет)
_______________________________________________________________________
Конституция (астеник, атлетик, пикник, диспластик) _________________________
Темперамент (стабильный экстраверт, нестабильный экстраверт, интроверт; холерик,
сангвиник, флегматик, меланхолик): _______________________________________
_______________________________________________________________________
Акцентуация характера (в баллах): _________________________________________
_______________________________________________________________________
Самооценка (адекватная, завышенная, заниженная, неустойчивая) ______________
_______________________________________________________________________
Нервно-психологическая устойчивость (высокая, хорошая/средняя,
удовлетворительная, низкая/неудовлетворительная) __________________________
_______________________________________________________________________
Стиль поведения в конфликте (противоборство, сотрудничество, компромисс,
избегание, уступчивость) _________________________________________________
Суицидальный риск в результате первичной диагностики (отсутствует, слабый,
средний, высокий) _______________________________________________________
Риски суицида и умышленного нанесения себе каких-либо повреждений: активные
мысли и высказывания о намерении совершить суицид; демонстративные угрозы
нанесения себе телесных повреждений; наличие попыток суицида/ самоповреждений
(любого вида)/ отказов от приема пищи; недостаток социальной поддержки
(развод с супругом(ой), тяжелые нарушенные отношения, разрыв родственных связей,
не принимающее социальное окружение); угрозы покончить с жизнью/
организованный план совершить суицид; хроническая инвалидизирующая болезнь,
состояние психического здоровья; конфликты с окружающими, другое:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Тревожность (личностная, ситуативная; низкая, средняя/умеренная, высокая)
________________________________________________________________________
Депрессия (отсутствует, слабая, средняя, сильная) _____________________________
Адаптация (низкая, удовлетворительная, нормальная, высокая; быстрая, медленная)
________________________________________________________________________
Невротизация (Н)/Психопатизация (П) (П-высокая, П-низкая, Н-высокая, Н-низкая)
________________________________________________________________________
Агрессия (аутоагрессия, косвенная, физическая, вербальная агрессия, негативизм)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Склонность к деструктивной агрессии: при спорах/ссорах использование физической
силы по отношению к другому лицу; раздражение (готовность к проявлению
негативных чувств при малейшем возбуждении: вспыльчивость, грубость);
негативизм (оппозиционная манера в поведении от пассивного сопротивления до
активной борьбы против установившихся обычаев и законов); обида (зависть и
ненависть к окружающим за действительные и вымышленные действия);
подозрительность (в диапазоне от недоверия и осторожности до убеждения в том, что
другие люди планируют и приносят вред); вербальная агрессия (выражение
негативных чувств как через форму (крик, визг), так и через содержание словесных
ответов (проклятия, угрозы); чувство вины (возможное убеждение субъекта в том, что
он является плохим человеком, поступает зло, а также ощущаемые им угрызения совести)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Фрустрация (низкая, средняя, высокая) ______________________________________
Ригидность (низкая, средняя, высокая) _______________________________________
Одиночество (низкое, среднее, высокое) _____________________________________
Безнадежность (отсутствует, легкая, умеренная, тяжелая) _______________________
________________________________________________________________________
Эмпатия (очень высокая, средняя, заниженная, очень низкая) ___________________
________________________________________________________________________
Интеллект (речевой, логико-математический, телесно-кинетический, социальный,
личностный, визуально-пространственный, творческий; низкий, средний, высокий;
подвижный,) ____________________________________________________________
Память (долговременная, кратковременная, оперативная, двигательная,
эмоциональная, образная, словесно - логическая) _____________________________
Внимание (непроизвольное (пассивное), произвольное, концентрированное, объемное,
устойчивое, переключаемое, распределенное.) _______________________________
_______________________________________________________________________
Выраженные приметы (косоглазие, большие родимые пятна/бородавки, шрамы, ожоги
и т.п. на открытых участках тела, лице, наличие горба, хромоты, резко выраженная
асимметрия парных частей тела, отсутствие части тела: глаза, руки, ноги и др.)
_______________________________________________________________________
Речь (медленная, плавная, тягучая, спокойная, возбужденная, отрывистая, отчетливая,
настойчивая, культурная, малограмотная, наличие местного говора, акцента,
недостатки речи: шепелявость, гнусавость, картавость, заикание, глухонемой,
присловья - часто повторяемые слова-паразиты и т.п.) ________________________
_______________________________________________________________________
Манеры/моторные привычки (потирание рук, похрустывание суставами пальцев,
поглаживание носогубного треугольника, подбородка, волос на голове, переступание
с ноги на ногу, держит руки по швам,/за спиной/в карманах, вертит в руках предметы,
наклоняет голову к плечу, кладет ногу на ногу, грызет ногти, подпевает,
пританцовывает, отбивает ритм рукой/ногой и т.д.) ___________________________
_______________________________________________________________________
Поведение: (спокоен/возбужден, закрыт/открыт, эмоционален/невозмутим,
недоверчив/ заинтересован, соблюдает/ не соблюдает дистанцию,
насторожен/расслаблен, активен/ пассивен, доверчив/не доверчив, скромен/распущен,
болтлив/молчалив, жесток/гуманен, агрессивен/доброжелателен, смел/труслив,
склонен к авантюрам, импульсивен/тщательно продумывает свои действия, иное):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Толерантность/Интолерантность (интеллектуальная, этническая, конфессиональная,
межкультурная, гендерная, сексуальная, медицинская, возрастная, классовая; низкая,
средняя, высокая): _______________________________________________________
_______________________________________________________________________
Искренность (низкая, удовлетворительная, высокая) __________________________
_______________________________________________________________________
Допустимо/норма/наблюдается (нецензурная брань, неряшливый внешний вид,
опоздание на проверку (работу, учебу), сплетни, несдержанность в конфликтах
(их провоцирование), мелкое хулиганство, грубость, цинизм; какие-либо провокации;
употребление спиртных напитков, ложь, применение физической силы и т.п.):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Доминирующие потребности: (физиологические, в самосохранении,
в принадлежности к социальной группе, в уважении своей личности,
в самовыражении и др.) (нужное подчеркнуть, иное указать): __________________
_______________________________________________________________________
Ценности (личностные, социальные, материальные, идейные, иные): ____________
_______________________________________________________________________