"Қазақстан Республикасының Құрметті (штаттан тыс) консулдарының функциялары мен өкілеттіктерін айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 23 мамырдағы № 08-1-1-1/201 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2022 жылғы 19 тамыздағы № 11-1-4/428 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 тамызда № 29253 болып тіркелді
1. "Қазақстан Республикасының Құрметті (штаттан тыс) консулдарының функциялары мен өкілеттіктерін айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 23 мамырдағы № 08-1-1-1/201 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 8508 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізуді БҰЙЫРАМЫН:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2016 жылғы 25 сәуірдегi № 240 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысының 95-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 129) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Құрметті (штаттан тыс) консулдарының функциялары мен өкілеттіктерін айқындау жөніндегі нұсқаулықта:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Құрметті консулдың функциялары мен өкілеттіктері";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Құрметті консул өзінің өткен жылғы консулдық қызметі жайлы жылдық есебін әр жылдың 31 желтоқсанына дейін Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне, ол болмаған жағдайда - Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне ұсынады.
Мемлекеттік немесе орыс тілінде жасалған жылдық есепте Құрметті консулдың консулдық округте уақытша немесе тұрақты тұрып жатқан Қазақстан Республикасы азаматтарына қатысты қызметі жайлы, Қазақстанның қатысуымен құрылған ұйымдар мен фирмалар, консулдық округке келіп кеткен Қазақстан Республикасының әуе және теңіз кемелерінің экипаждары туралы, жүзеге асырылған консулдық іс-қимылдар туралы ақпарат, болу мемлекетінің консулдық қызметке қатысты жаңа заңнамалық актілері туралы мәліметтер, имидждік жобалардың жүзеге асырылуы, сондай-ақ консулдық округтың сауда, экономика және мәдени өміріндегі негізгі оқиғалары туралы баяндалады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Құрметті консулды тағайындау және оның қызметін тоқтату";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 23 мая 2013 года № 08-1-1-1/201 "Об утверждении Инструкции по определению функций и полномочий Почетных (нештатных) консулов Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 11-1-4/428. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2022 года № 29253
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 23 мая 2013 года №08-1-1-1/201 "Об утверждении Инструкции по определению функций и полномочий Почетных (нештатных) консулов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8508) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 95 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240, и подпунктом 129) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Инструкции по определению функций и полномочий Почетных (нештатных) консулов Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Функции и полномочия Почетного консула";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Почетный консул до 31 декабря каждого года представляет в загранучреждение Республики Казахстан в государстве пребывания, а при его отсутствии - в Министерство иностранных дел Республики Казахстан, отчет о своей консульской деятельности в истекшем году.
В годовом отчете, составленном на государственном или русском языке, излагаются сведения о деятельности Почетного консула в отношении временно находящихся и постоянно проживающих в консульском округе граждан Республики Казахстан, организаций и фирм с казахстанским участием, экипажей морских и воздушных судов Республики Казахстан, посетивших консульский округ, информация об осуществленных консульских действиях, о новых законодательных актах государства пребывания, относящихся к консульской деятельности, реализации имиджевых проектов, а также об основных событиях в торговой, экономической и культурной жизни консульского округа.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Назначение и прекращение деятельности Почетного консула";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"23. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің ұсынысы негізінде Құрметті консулды болу мемлекетінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі немесе оның міндетін атқаратын адам тағайындайды және міндеттерінен босатады.
Құрметті консул функцияларын одан әрі ұзарту мүмкіндігі беріле отырып бес жылға тағайындалады.
Құрметті консулды тағайындауға байланысты мәселелерді болу мемлекетімен келісу дипломатиялық арналар арқылы жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 25-1 тармақпен толықтырылсын:
"25-1. Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі Құрметті консулдың консулдық патентінің мерзімі аяқталғанға дейін екі айдан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне Құрметті консулдың өкілеттіктері мен функцияларын ұзарту қажеттігі туралы хат жібереді.";
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2)-тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы А. Рахметуллин

"23. Почетный консул назначается с согласия государства пребывания и освобождается от обязанностей Министром иностранных дел Республики Казахстан или лицом, исполняющим его обязанности на основании предложения загранучреждения Республики Казахстан.
Почетный консул назначается сроком на пять лет с возможностью дальнейшего продления своих функций.
Согласование вопросов, связанных с назначением Почетного консула, с государством пребывания осуществляется по дипломатическим каналам.";
дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
"25-1. Загранучреждение Республики Казахстан не позднее чем за два месяца до истечения срока консульского патента Почетного консула направляет в Министерство иностранных дел Республики Казахстан письмо о необходимости продления полномочий и функций Почетного консула.";
2. Департаменту консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанностей Министра
А. Рахметуллин