"Адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1462 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2022 жылғы 2 қыркүйектегі № 750 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 6 қыркүйекте № 29429 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1462 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17561 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоса беріліп отырған адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары бекітілсін.";
Адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 1462 "Об утверждении Правил оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 сентября 2022 года № 750. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2022 года № 29429
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 1462 "Об утверждении Правил оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17561) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 13) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 указанного приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур.";
Правила оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, утвержденный указанным Приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и оказания юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
К. Мусин
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Соты
___________________________
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
___________________________
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
___________________________
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
___________________________
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
___________________________
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
___________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2022 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 750 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№1462 бұйрығымен
бекітілген
Адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Заңының 23-бабы 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Бюджеттік қаражат есебінен төлеуге адвокаттармен көрсетілетін заң көмегінің келесі түрлері жатады:
1) Заңның 26-бабы 2-тармағында қарастырылған жағдайларда жеке тұлғаларға құқықтық кеңес беру;
2) Қазақстан Республикасының қылмыстық процессуалдық кодексінің 67-бабының үшінші бөлігінде, 68-бабының төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде, 76-бабының екінші бөлігінде, 174-бабының екінші бөлігінде, 428-бабының төртінші бөлігінде, 478-бабының алтыншы бөлігінде, 495-бабында қарастырылған жағдайларда жеке тұлғаларды қорғау мен өкілдік ету;
3) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексінің 749-бабының және 750 бабының екінші, үшінші, төртінші, бөліктерінде қарастырылған жағдайларда жеке тұлғаларды қорғау;
4) Қазақстан Республикасының Азаматтық процессуалдық кодексінің 112 және 325-баптарында қарастырылған жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
К. Мусин
Согласовано
Верховный Суд
Республики Казахстан
____________________
Согласовано
Генеральная Прокуратура
Республики Казахстан
____________________
Согласовано
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
____________________
Согласовано
Министерство финансов
Республики Казахстан
____________________
Согласовано
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
____________________
Согласовано
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
____________________
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 2 сентября 2022 года № 750
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 сентября 2018 года № 1462
Правила
оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" (далее –Закон), и определяют порядок оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур.
2. Оплате за счет бюджетных средств подлежат следующие виды оказываемой адвокатом юридической помощи:
1) правовое консультирование физических лиц в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона;
2) защита и представительство физических лиц в случаях, предусмотренных частью третьей статьи 67, частями третьей, четвертой, пятой и шестой статьи 68, частью второй статьи 76, частью второй статьи 174, частью четвертой статьи 428, частью шестой статьи 478, статьей 495 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
3) защита физических лиц в случаях, предусмотренных статьей 749 и частями второй, третьей, четвертой статьи 750 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
4) представительство физических лиц в случаях, предусмотренных статьями 112 и 325 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.

3. Бюджеттік қаражаты есебінен төлеуге заң консультанттары көрсетілетін заң көмегінің келесі түрлері жатады:
1) Заңның 26-бабы 2-тармағында қарастырылған жағдайларда жеке тұлғаларға құқықтық кеңес беру;
2) Қазақстан Республикасының Азаматтық процессуалдық кодексінің 112-бабында қарастырылған жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету.
2-тарау. Адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібі
4. Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша адвокаттың бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтінішінің (бұдан әрі – Өтініш) негізінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісімді заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жасаған адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуді аумақтық әділет органдары жүргізеді.
5. Адвокаттың бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтініші заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде келесі құжаттарды қоса бере отырып жасалады:
1) Адвокат көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу тізілім негізінде жасақталған адвокаттың құқықтық консультация беру бойынша орындаған жұмыстары туралы актілер, оларда:
адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
тегін заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың деректері нөмірі, сериясы (ол бар болса) кім және қашан берген, қолданылу мерзімі не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер;
ауызша немесе жазбаша берілген заң консультацияларының саны;
құқықтық сипатта жасалған жазбаша құжаттардың саны;
заң көмегі көрсетілген сағаттың жалпы саны;
адвокаттың қолтаңбасы көрсетіледі;
тегін заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның қолы;

3. Оплате за счет бюджетных средств подлежат следующие виды юридической помощи оказываемой юридическим консультантом:
1) правовое консультирование физических лиц в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона;
2) представительство физических лиц в случаях, предусмотренных статьей 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
4. Территориальный орган юстиции производит оплату гарантированной государством юридической помощи и возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, адвокатам, заключившим соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи через единую информационную систему юридической помощи, на основании заявления адвоката об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Заявление).
5. Заявление адвоката об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств составляется в единой информационной системе юридической помощи с приложением следующих документов:
1) акты о выполненной адвокатом работе по правовому консультированию, составленные на основании реестра учета гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом (далее-реестр), в которых указываются:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) адвоката;
фамилия, имя и отчество (при его наличии), а также данные документа удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии), кем и когда выдан, срок действия либо данные, подтверждающие (идентифицирующие) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов физического лица, которому оказана бесплатная юридическая помощь;
количество устных или письменных юридических консультаций связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
количество составленных письменных документов правового характера;
общее количество часов оказания юридической помощи;
подпись адвоката;
подпись физического лица, которому оказана бесплатная юридическая помощь;

4) азаматтық істер бойынша судьялардың немесе соттардың заң көмегіне мұқтаж адамдарды ақы төлеуден және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босату және төлеуге жататын сомаларды бюджет қаражаты есебіне жатқызу туралы ұйғарымдары, оларда:
соттың атауы, ұйғарым немесе қаулыны шығарған судьяның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
істің атауы, қарау орны және күні;
заң көмегіне ақы төлеуден және қорғау немесе өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
заң көмегіне ақы төлеуден және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босату уәждері;
адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), адвокаттың қорғауға (өкілдік етуге) өкілеттілігін куәландыратын қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаның нөмірі мен күні;
адвокат қатысқан процессуалдық істердің орны, күні, өндірістің басталу және аяқталу уақыты;
адвокаттың іс материалдарымен танысу уақытының ұзақтығы;
адвокат қатысқан сот отырыстарының күні және ұзақтығы;
сот отырысының басталуын немесе сот отырысы кейінге қалдырылған жағдайда оның жалғасуын күту уақытының ұзақтығы (мұндай фактілер болған кезде);
адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру уақытының ұзақтығы;
адвокаттың заң көмегін көрсету үшін басқа жерге шығуына байланысты іссапардың жұмыс күндерінің саны;
адвокаттың аты, жөні (болған жағдайда), тегі және оның банктік шотының реквизиттері көрсетіледі;
5) ішкі істер органдарының тергеу изоляторының, уақытша ұстау изоляторларының немесе арнайы қабылдағыштарының анықтамалары, оларда:
қамауға алынған күдіктімен немесе айыпталушымен не әкімшілік ұстауға, алып келуге, ішкі істер органына (полицияға) әкелуге тартылған тұлғамен кездесу кезінде адвокаттың жұмыс істеу уақыты.
6. Заңға сәйкес осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда адвокаттың қорғау мен өкілдік етуге байланысты іссапар шығыстары бюджет қаражаты есебінен өтелуі тиіс.

4) определения судей или судов по гражданским делам, об освобождении лица, нуждающегося в юридической помощи, от ее оплаты и возмещения расходов, связанных с защитой или представительством, а также проведением примирительных процедур и отнесении подлежащих выплате сумм за счет бюджетных средств, в которых указываются:
наименование суда, фамилия, имя и отчество (при его наличии) судьи, вынесшего определение;
наименование, место и дата рассмотрения дела;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, освобожденного от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
основания освобождения от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) адвоката, номер и дата письменного уведомления о защите (представительстве) адвоката, удостоверяющего его полномочия на защиту (представительство);
дата, время начала и окончания производства процессуальных действий, в которых принимал участие адвокат;
продолжительность ознакомления адвоката с материалами дела;
дата и продолжительность судебных заседаний, в которых принимал участие адвокат;
продолжительность времени ожидания начала судебного заседания или продолжения судебного заседания в случае его отложения (при наличии фактов);
продолжительность времени составления адвокатом заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания;
количество рабочих дней командировки, связанной с выездом адвоката в другую местность для оказания юридической помощи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) адвоката и реквизиты его банковского счета;
5) справка следственных изоляторов, изоляторов временного содержания или специальных приемников органов внутренних дел, в которых указывается:
продолжительность занятости адвоката при свидании с подозреваемым или обвиняемым, содержащимся под стражей, либо с лицом, подвергнутым административному задержанию, приводу, доставлению в орган внутренних дел (полицию).
6. Возмещению за счет бюджетных средств подлежат командировочные расходы адвоката, связанные с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, в случаях, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил в соответствии с Законом.

7. Осы қағиданың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда адвокаттың бюджеттік қаражат есебінен төлеуге жататын нақты іс бойынша қатысу сомасын адвокат уақытты ескерумен есептейді:
1) тиісті органның хабарламасында көрсетілген уақытта адвокаттың келуінен есептелетін процессуалдық іс-әрекеттің немесе сот отырысының басталуын күту, егер адвокат осы уақытта басқа іске қатыспаған болса;
2) сот отырысы процессуалдық әрекетінің басқа уақытқа не басқа күнге ауыстырылған жағдайда сот отырысының жалғасын күту, бірақ бір күннен көп емес, егер адвокат бұл уақытта өзге тұлғаларға заң көмегінің өзге түрлерін көрсетпеген болса;
3) сотқа дейін тергеп-тексеру немесе істің сотқа түсуінен кейін, бірақ істің басты сот отырысында немесе азаматтық істің немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралуына дейін, соның ішінде қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаны тұтқындау хаттамасымен, тыйым салу шараларын қолдану туралы хаттамамен, қорғаушы мен оның қорғалушысының қатысуымен жүргізілген процессуалдық іс-әрекеттердің хаттамасымен, қорғалушысына ұсынылған немесе ұсынылуы тиіс болған құжаттармен, сонымен қатар сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
4) тергеу изоляторынан немесе уақытша ұстау изоляторынан қорғалушыға бару туралы анықтаманы алғанға дейін адвокаттың қорғалушыны шақыру талонын беру сәтінен бастап есептелетін іс бойынша іс жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша кеңес беру немесе қорғау бағытын әзірлеу үшін үйде қамауда болған немесе күзетпен қамауға алынған қорғалушымен, уақытша ұстау изоляторында қорғалушымен, немесе Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде жазасын өтеп жатқан сотталғанмен Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық-процестік және Қылмыстық-атқару кодекстеріне сәйкес заң көмегін көрсету үшін Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 12 сәуірдегі № 63 қбпү (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15120 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген нысан бойынша қылмыстық-атқарушы жүйесі мекемесінің Келушілерді есепке алу журналында тіркелген кезден бастап тиісті мекемеден адвокат сотталушымен жолығу туралы анықтама алғанша;
5) іс бойынша іс жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша кеңес беру немесе қорғау бағытын әзірлеу үшін әкімшілік тұтқындауға тартылған қорғалушыға бару;
6) адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру.

7. В случаях, указанных в пункте 2 настоящих Правил, сумма, подлежащая оплате за счет бюджетных средств за участие адвоката по конкретному делу, рассчитывается адвокатом с учетом времени:
1) ожидания начала процессуального действия либо судебного заседания, исчисляемого с момента явки адвоката к времени, указанному в уведомлении соответствующего органа, если адвокат в это время не участвовал в других делах;
2) ожидания продолжения процессуального действия судебного заседания в случае его отложения на другое время либо на другой день, но не более одного дня, если адвокат в это время не оказывал иные виды юридической помощи другим лицам;
3) ознакомления на досудебном расследовании или после поступления уголовного дела в суд, но до рассмотрения дела в главном судебном разбирательстве или гражданского дела либо дела об административном правонарушении, в том числе с протоколом задержания лица, привлекаемого к уголовной или административной ответственности, постановлением о применении меры пресечения, с протоколами процессуальных действий, произведенных с участием защитника и его подзащитного, с документами, которые предъявлялись либо должны были предъявляться его подзащитному, а также с протоколами судебных заседаний;
4) посещения подзащитного, находящегося под домашним арестом или содержащегося под арестом, для выработки линии защиты или консультирования по вопросам, возникшим в ходе производства по делу, исчисляемого с момента подачи адвокатом талона вызова подзащитного на свидание до получения справки следственного изолятора или изолятора временного содержания о посещении подзащитного либо посещения адвокатом осужденного, отбывающего наказание в учреждении уголовно-исполнительной системы, для оказания юридической помощи в соответствии с Уголовным, Уголовно-процессуальным и Уголовно-исполнительным кодексами Республики Казахстан, исчисляемого с момента регистрации в Журнале учета посетителей учреждения уголовно-исполнительной системы по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 апреля 2017 года № 63 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15120) до получения справки соответствующего учреждения о свидании адвоката с осужденным;
5) посещения подзащитного, подвергнутого административному задержанию, для выработки линии защиты или консультирования по вопросам, возникшим в ходе производства по делу;
6) составления заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания.

8. Адвокат нақты іс бойынша басқа жаққа шығу арқылы заң көмегін көрсеткен жағдайда, төлем іс бойынша процессуалдық іс-әрекеттердің, сот талқылауының ұзақтығына қарамастан iссапарда жүрген әрбiр күнi үшiн төленеді, егер ол бұл күні басқа іс жүргізуге қатыспаған болса.
9. Қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлға тағайындалған адвокаттан бас тартса, адвокаттың іспен танысуға кеткен уақыты, кездесу кезіне заң көмегін көрсетуге, оның ішінде адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына келтірілген қарсылықтарына уақыты, осындай бас тартудың процессуалдық рәсімделуі, адвокаттың іссапар шығыстары төленуге жатады.
10. Қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі өндіріс сатысында қорғау және өкілдік етуге байланысты адвокаттың шығыстарын өтеу және заң көмегін төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған қаулының шығарылуымен бір уақытта тапсырылады не қағаз жеткізгіште не заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, ал тапсырманың орындалуы бір айдан астам уақытқа созылған жағдайда әр айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірілмей тапсырылады.
Әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаны қорғаумен байланысты адвокаттың шығыстарын өтеу және заң көмегін төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының шығарылуымен бір уақытта тапсырылады не жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады. Бұл қаулы адвокаттың арызы бойынша тиісті шешім қабылданғаннан кейін де қабылдануы мүмкін.
Сот қарастырған қылмыстық іс бойынша қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу және күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға, сотталғанға, ақталушыға немесе жәбірленушіге заң көмегін көрсету бойынша ақы төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде шығарылады және оған сот үкімін немесе басқа да сот актісі шығарған күні тапсырылады не қағаз жеткізгіште не заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады. Айрықша жағдайларда сот талқылауларының үздіксіз бір айдан аса созылуы кезінде сот қаулысы ай сайын шығарылады.
Азаматтық іс бойынша заң көмегін көрсету және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу туралы сот ұйғарымы адвокаттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған шығарылған күні тапсырылады не жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады.
Нақты іс бойынша қаулының не ұйғарымның бір данасы тиісті істің материалдарына тіркеледі, екінші данасы шығарылған күні адвокатқа беріледі не қағаздағы жеткізгіште немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, үшінші данасы Адвокаттар алқасына шығарылған күннің келесі күнінен кешіктірілмей жолданады.
Қорғау және өкілдік етуге байланысты көрсетілген заң көмегіне ақы төлеу және шығыстарды өтеу туралы өтініште адвокат нақты іс бойынша заң көмегін көрсетуге кеткен уақытының және іссапарға кеткен шығыстарының нақты есебін көрсетеді.

8. В случае оказания адвокатом юридической помощи по конкретному делу, с выездом в другую местность оплата производится за каждый день нахождения в командировке, независимо от продолжительности процессуальных действий, судебного разбирательства по делу, если он в этот день не участвовал в производстве по другим делам.
9. При отказе лица, привлекаемого к уголовной или административной ответственности, от назначенного адвоката оплате подлежит время, затраченное адвокатом на ознакомление с материалами дела на любой стадии процесса, оказание юридическое помощи при свидании, в том числе составление адвокатом заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания, на процессуальное оформление такого отказа, командировочные расходы адвоката.
10. Постановление об оплате юридической помощи и возмещении расходов адвоката, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур на стадиях досудебного производства по уголовному делу, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день его вынесения, а при продолжительности выполнения поручения свыше одного месяца – не позднее последнего рабочего дня каждого месяца.
Постановление об оплате юридической помощи лицу, привлеченному к административной ответственности, и о возмещении расходов адвоката, связанных с защитой, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день его вынесения по делу об административном правонарушении. Данное постановление может быть принято по заявлению адвоката и после принятия соответствующего решения.
Постановление об оплате юридической помощи, оказанной подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, осужденному, оправданному или потерпевшему, и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур по уголовному делу, рассматриваемому судом, выносится на основании заявления адвоката и вручается либо направляется ему на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день постановления приговора или вынесения иного судебного акта. В случае непрерывного продолжительности судебного разбирательства свыше одного месяца постановления суда об оплате выносятся ежемесячно.
Определение суда об оплате юридической помощи по гражданскому делу и возмещении расходов, связанных с представительством, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день его вынесения.
Один экземпляр постановления или определения по конкретному делу приобщается к материалам соответствующего дела, второй экземпляр выдается либо направляется на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи адвокату в день его вынесения, третий экземпляр направляется в Коллегию адвокатов не позднее следующего дня после его вынесения.
В заявлении об оплате оказанной юридической помощи и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур адвокат указывает детальный расчет затраченного им времени на оказание юридической помощи по конкретному делу, а также командировочных расходов.

11. Заң көмегін көрсету нәтижелері бойынша адвокат мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтінішін жасайды және аумақтық әділет органдарына осы Қағидалардың 5-тармағының 1)-4) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жолдайды.
12. Аумақтық әділет органы адвокаттың өтінішінің адвокаттардың құқықтық консультация беру бойынша орындалған жұмыстары туралы актілерде, қаулылар мен ұйғарымдарда көрсетілген деректердің сәйкестігін тексеру нәтижесі бойынша, адвокаттың заң көмегінің түрлері бойынша бөлінген жұмысын, төленетін соманы көрсете отырып ай сайын еркін нысанда салыстыру актісін заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде жасайды және адвокаттың банктік шотына адвокаттың заң көмегінің түрлері және қылмыстық құқық бұзушылықтардың санаты бойынша бөлінген адвокатқа төленуге жататын соманы есептік кезеңнен кейінгі айдың 4 күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан айы үшін – есептік айдың 20 күнінен кешіктірмей аударады.
Адвокаттың өтінішінде, құқықтық консультация беру жөніндегі орындалған жұмысы туралы актілерде, қаулыларда немесе ұйғарымдарда көрсетілген мәліметтердің осы Қағиданың 5-тармағының 3) және 4)-тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келмеу дәйектері анықталған жағдайда, аумақтық әділет органы оларды арифметикалық қателерді түзету үшін адвокатқа қайтарады.
13. Ағымдағы жылғы 20-желтоқсанынан кейін заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы ұсынған өтініштері бойынша адвокаттарға төленуге жататын қаржыны қаржыландыру келесі жылы бөлінетін республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
3-тарау. Заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібі
14. Осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша заң консультанттың бюджеттік қаражат есебінен заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтінішінің (бұдан әрі – Заң консультанттың өтініші) негізінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісімді заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жасаған заң консультант көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуді аумақтық әділет органдары жүргізеді.

11. Адвокат по результатам оказания юридической помощи составляет заявление об оплате гарантированной государством юридической помощи и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур и направляет его через единую информационную систему юридической помощи в территориальный орган юстиции, к которому прилагает документы, указанные в пункте 5 настоящих Правил.
12. Территориальный орган юстиции по результатам проверки соответствия заявления адвоката данным, указанным в актах о выполненной работе по правовому консультированию, постановлениях или определениях, составляет ежемесячно в произвольной форме акт сверки через единую информационную систему юридической помощи, выполненной адвокатом работы с разбивкой по видам юридической помощи с указанием сумм оплаты и производит перечисление на банковский счет адвоката суммы, подлежащей выплате адвокату с разбивкой по видам юридической помощи и категориям уголовных правонарушений, в срок не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным периодом, а за декабрь – не позднее 20 числа отчетного месяца.
В случаях обнаружения фактов несоответствия сведений, указанных в заявлении адвоката, актах о выполненной работе по правовому консультированию, постановлениях или определениях требованиям, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил, территориальный орган юстиции возвращает их адвокату для исправления арифметических ошибок, описок.
13. Финансирование средств, подлежащих выплате адвокатам по заявлениям, представленным через единую информационную систему юридической помощи после 20 декабря текущего года, осуществляется за счет средств республиканского бюджета, выделяемых в следующем году.
Глава 3. Порядок оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
14. Территориальный орган юстиции производит оплату гарантированной государством юридической помощи и возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, юридическим консультантам, заключившим соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи через единую информационную систему юридической помощи, на основании заявления юридического консультантанта об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявление юридического консультанта).

15. Заң консультанттың бюджеттік қаражат есебінен Заң консультант көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтініші заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде келесі құжаттарды қоса бере отырып жасалады:
1) Заң консултанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу тізілім негізінде жасақталған заң консультанттың құқықтық консультация беру бойынша орындаған жұмыстары туралы актілер, оларда:
заң консультанттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
тегін заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;
ауызша немесе жазбаша берілген заң консультацияларының саны;
құқықтық сипатта жасалған жазбаша құжаттардың саны;
заң көмегі көрсетілген сағаттың жалпы саны;
заң консультанттың электрондық цифрлық қолтаңбасы;
тегін заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы көрсетіледі;
2) азаматтық істер бойынша заң консультантты тағайындау туралы соттардың ұйғарымы;
3) азаматтық істер бойынша судьялардың немесе соттардың заң көмегіне мұқтаж адамдарды ақы төлеуден және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босату және төлеуге жататын сомаларды бюджет қаражаты есебіне жатқызу туралы ұйғарымдары, оларда:
соттың атауы, ұйғарым немесе қаулыны шығарған судьяның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
істің атауы, қарау орны және күні;
заң көмегіне ақы төлеуден және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда);
заң көмегіне ақы төлеуден және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босату уәждері;
заң консультант қатысқан процессуалдық істердің орны, күні, өндірістің басталу және аяқталу уақыты;
заң консультанттың іс материалдарымен танысу уақытының ұзақтығы;
заң консультант қатысқан сот отырыстарының күні және ұзақтығы;
сот отырысының басталуын немесе сот отырысы кейінге қалдырылған жағдайда оның жалғасуын күту уақытының ұзақтығы (мұндай фактілер болған кезде);
заң консультанттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру уақытының ұзақтығы;
заң консультанттың заң көмегін көрсету үшін басқа жерге шығуына байланысты іссапардың жұмыс күндерінің саны;
заң консультанттың аты, жөні (болған жағдайда), тегі және оның банктік шотының реквизиттері көрсетіледі.

15. Заявление юридического консультанта об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств составляется в единой информационной системе юридической помощи с приложением следующих документов:
1) акты о выполненной юридическим консультантом работе по правовому консультированию, составленные на основании реестра учета гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом, в которых указываются:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) юридического консультанта;
фамилия, имя и отчество (при его наличии), а также данные документа удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии), кем и когда выдан, срок действия либо данные, подтверждающие (идентифицирующие) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов физического лица, которому оказана бесплатная юридическая помощь;
количество устных или письменных юридических консультаций связанных с защитой и представительтвом, а также проведением примирительных процедур;
количество составленных письменных документов правового характера;
общее количество часов оказания юридической помощи;
электронная цифровая подпись юридического консультанта;
электронная цифровая подпись физического лица, которому оказана юридическая помощь;
2) определения судов по гражданским делам о назначении юридического консультантанта;
3) определения судей или судов по гражданским делам, об освобождении лица, нуждающегося в юридической помощи, от ее оплаты и возмещения расходов, связанных с представительством, и отнесении подлежащих выплате сумм за счет бюджетных средств, в которых указываются:
наименование суда, фамилия, имя и отчество (при его наличии) судьи, вынесшего определение;
наименование, место и дата рассмотрения дела;
номер и дата письменной доверенности о защите (представительстве), удостоверяющей полномочия юридического консультанта;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, освобожденного от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
основания освобождения от оплаты юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
дата, время начала и окончания производства процессуальных действий, в которых принимал участие юридический консультант;
продолжительность ознакомления юридического консультанта с материалами дела;
дата и продолжительность судебных заседаний, в которых принимал участие юридический консультант;
продолжительность времени ожидания начала судебного заседания или продолжения судебного заседания в случае его отложения (при наличии фактов);
продолжительность времени составления юридическим консультантом заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания;
количество рабочих дней командировки, связанной с выездом юридического консультанта в другую местность для оказания юридической помощи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) юридического консультанта и реквизиты его банковского счета.

16. Заңға сәйкес осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда заң консультанттың өкілдік етуге байланысты іссапар шығыстары бюджет қаражаты есебінен өтелуі тиіс.
17. Осы қағиданың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда заң консультанттың бюджеттік қаражат есебінен төлеуге жататын нақты іс бойынша қатысу сомасын адвокат уақытты ескерумен есептейді:
1) тиісті органның хабарламасында көрсетілген уақытта заң консультанттың келуінен есептелетін сот отырысының басталуын күту, егер заң консультант осы уақытта басқа іске қатыспаған болса;
2) сот отырысы процессуалдық әрекетінің басқа уақытқа не басқа күнге ауыстырылған жағдайда сот отырысының жалғасын күту, бірақ бір күннен көп емес, егер заң консультант бұл уақытта өзге тұлғаларға заң көмегінің өзге түрлерін көрсетпеген болса;
3) істің басты сот отырысына дейін азаматтық іспен, сонымен қатар сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
4) өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру.
18. Заң консультант нақты іс бойынша басқа жаққа шығу арқылы заң көмегін көрсеткен жағдайда, төлем іс бойынша процессуалдық іс-әрекеттердің, сот талқылауының ұзақтығына қарамастан iссапарда жүрген әрбiр күнi үшiн төленеді, егер ол бұл күні басқа іс жүргізуге қатыспаған болса.
19. Азаматтық іс бойынша заң көмегін көрсету және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу туралы сот ұйғарымы заң консультанттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған шығарылған күні тапсырылады не жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады.
Нақты іс бойынша ұйғарымның бір данасы тиісті істің материалдарына тіркеледі, екінші данасы шығарылған күні заң консультантқа беріледі не қағаздағы жеткізгіште немесе заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, үшінші данасы Заң консультанттар палатасына шығарылған күннің келесі күнінен кешіктірілмей жолданады.
Өкілдік етуге байланысты көрсетілген заң көмегіне ақы төлеу және шығыстарды өтеу туралы өтініште заң консультант нақты іс бойынша заң көмегін көрсетуге кеткен уақытының және іссапарға кеткен шығыстарының нақты есебін көрсетеді. Өтініште көрсетілген мәліметтердің дұрыс көрсетілмегені үшін заң консультант Заңға сәйкес жауапкершілікке тартылады.

16. Возмещению за счет бюджетных средств подлежат командировочные расходы юридического консультанта, связанные с представительством, в случаях, указанным в пункте 3 настоящих Правил в соответствии с Законом.
17. В случаях, указанных в пункте 3 настоящих Правил, сумма, подлежащая оплате за счет бюджетных средств за участие юридического консультанта по конкретному делу, рассчитывается юридическим консультантом с учетом времени:
1) ожидания начала судебного заседания, исчисляемого с момента явки юридического консультанта к времени, указанному в уведомлении соответствующего органа, если юридический консультант в это время не участвовал в других делах;
2) ожидания продолжения процессуального действия судебного заседания в случае его отложения на другое время либо на другой день, но не более одного дня, если юридический консультант в это время не оказывал иные виды юридической помощи другим лицам;
3) ознакомления с гражданским делом, до рассмотрения дела в главном судебном разбирательстве, а также с протоколами судебных заседаний;
4) составления заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на аппеляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания.
18. В случае оказания юридическим консультантом юридической помощи по конкретному делу, с выездом в другую местность оплата производится за каждый день нахождения в командировке, независимо от продолжительности процессуальных действий, судебного разбирательства по делу, если он в этот день не участвовал в производстве по другим делам.
19. Определение суда об оплате юридической помощи по гражданскому делу и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, выносится на основании заявления юридического консультанта в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления юридического консультанта и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи в день его вынесения.
Один экземпляр определения по конкретному делу приобщается к материалам соответствующего дела, второй экземпляр выдается либо направляется на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую информационную систему юридической помощи юридическому консультанту в день его вынесения, третий экземпляр направляется в Палату не позднее следующего дня после его вынесения.
В заявлении об оплате оказанной юридической помощи и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, юридический консультант указывает детальный расчет затраченного им времени на оказание юридической помощи по конкретному делу, а также командировочных расходов.

20. Заң көмегін көрсету нәтижелері бойынша заң консультант мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтінішін жасайды және аумақтық әділет органдарына осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жолдайды.
21. Аумақтық әділет органы заң консультанттың өтінішінің заң консультанттың құқықтық консультация беру бойынша орындалған жұмыстары туралы актілерде, ұйғарымдарда көрсетілген деректердің сәйкестігін тексеру нәтижесі бойынша, заң консультанттың заң көмегінің түрлері бойынша бөлінген жұмысын, төленетін соманы көрсете отырып ай сайын еркін нысанда салыстыру актісін заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде жасайды және заң консультанттың банктік шотына заң консультанттың заң көмегінің түрлері және қылмыстық құқық бұзушылықтардың санаты бойынша бөлінген заң консультанттың төленуге жататын соманы есептік кезеңнен кейінгі айдың 4 күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан айы үшін – есептік айдың 20 күнінен кешіктірмей аударады.
Заң консультанттың өтінішінде, құқықтық консультация беру жөніндегі орындалған жұмысы туралы актілерде, ұйғарымдарда көрсетілген мәліметтердің осы Қағиданың 16-тармағының 3) және 4)-тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келмеу дәйектері анықталған жағдайда, аумақтық әділет органы оларды арифметикалық қателерді түзету үшін заң консультантқа қайтарады.
22. Ағымдағы жылғы 20-желтоқсанынан кейін заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы ұсынған өтініштері бойынша заң консультанттарға төленуге жататын қаржыны қаржыландыру келесі жылы бөлінетін республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Адвокат, заң консультанты
көрсететін, мемлекет кепілдік
берген заң көмегіне ақы төлеу
және құқықтық консультация
беруге, қорғауға және өкілдік
етуге, сондай-ақ татуластыру
рәсімдерін жүргізуге
байланысты шығыстарды
өтеу Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
АДВОКАТТЫҢ ӨТІНІШІ _________ жылғы бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы ___________________________ (адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
№ №
Адвокатпен көрсетілетін заң көмегінің түрлері
Заң көмегін алған тұлғалардың саны
Қаулылар саны
Сағаттар саны
Төлем сомасы
Төлемнің жалпы сомасы
1.
Құқықтық консультация түрінде заң көмегін көрсету
2.
Қылмыстық істердің сотқа дейінгі сатысында күдіктінің, айыпкердің қорғаушысы ретінде заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
3.
Қылмыстық істердің сотқа дейінгі сатысында жәбірленушінің өкілі ретінде заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
4.
Соттарда қылмыстық істер бойынша айыпталушының, сотталушының қорғаушысы ретінде заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
5.
Соттарда қылмыстық істер бойынша жәбірленушінің өкілі ретінде заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
6.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істері бойынша заң көмегін көрсету
7.
Азаматтық істер бойынша заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112-бабы
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 325-бабы
8
Барлығы
9.
Құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге
Іссапардың жалпы саны
Іссапар күндерінің жалпы саны
Өтеуге жататын іссапар шығындарының сомасы
Адвокат, заң консультанты
көрсететін, мемлекет кепілдік
берген заң көмегіне ақы төлеу
және құқықтық консультация
беруге, қорғауға және өкілдік
етуге, сондай-ақ татуластыру
рәсімдерін жүргізуге
байланысты шығыстарды
өтеу Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
ЗАҢ КОНСУЛЬТАНТТЫҢ ӨТІНІШІ _________ жылғы бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы ___________________________ (адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
№ №
Адвокатпен көрсетілетін заң көмегінің түрлері
Заң көмегін алған тұлғалардың саны
Қаулылар саны
Сағаттар саны
Төлем сомасы
Төлемнің жалпы сомасы
1.
Құқықтық консультация түрінде заң көмегін көрсету
2.
Азаматтық істер бойынша заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112-бабы
3.
Барлығы
4.
Құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу
Іссапардың жалпы саны
Іссапар күндерінің жалпы саны
Өтеуге жататын іссапар шығындарының сомасы

20. Юридический консультант по результатам оказания юридической помощи составляет заявление об оплате гарантированной государством юридической помощи и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур и направляет его через единую информационную систему юридической помощи в территориальный орган юстиции, к которому прилагает документы, указанные в пункте 15 настоящих Правил.
21. Территориальный орган юстиции по результатам проверки соответствия заявления юридического консультанта данным, указанным в актах о выполненной работе по правовому консультированию, определениях, составляет ежемесячно в произвольной форме акт сверки через единую информационную систему юридической помощи, выполненной юридическим консультантом работы с разбивкой по видам юридической помощи с указанием сумм оплаты и производит перечисление на банковский счет юридического консультанта суммы, подлежащей выплате юридическому консультанту с разбивкой по видам юридической помощи, в срок не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным, а за декабрь – не позднее 20 числа отчетного месяца.
В случаях обнаружения фактов несоответствия сведений, указанных в заявлении юридического консультанта, актах о выполненной работе по правовому консультированию и определениях требованиям, предусмотренным пунктом 15 настоящих Правил, территориальный орган юстиции возвращает их юридическому консультанту для исправления арифметических ошибок, описок.
22. Финансирование средств, подлежащих выплате юридическим консультантам по заявлениям, представленным через единую информационную систему юридической помощи после 20 декабря текущего года, осуществляется за счет средств республиканского бюджета, выделяемых в следующем году.
Приложение 1
к Правилам оплаты
гарантированной государством
юридической помощи,
оказываемой адвокатом,
юридическим консультантом
и возмещения расходов,
связанных с правовым
консультированием, защитой и
представительством, а также
проведением примирительных процедур
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ АДВОКАТА
об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств за _______________ 20 _____года (месяц)
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№№
Виды юридической помощи, оказанной адвокатом
Количество лиц, получивших юридическую помощь
Количество постановлений
Количество часов
Сумма оплаты
Общая сумма оплаты
1.
Оказание юридической помощи виде правового консультирования
2.
Оказание юридической помощи по уголовным делам на досудебной стадии в качестве защитника подозреваемого, обвиняемого
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
3.
Оказание юридической помощи по уголовным делам на досудебной стадии за участие в качестве представителя потерпевшего
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
4.
Оказание юридической помощи по уголовным делам в судах в качестве защитника подсудимого, осужденного
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
5.
Оказание юридической помощи по уголовным делам в суде в качестве представителя потерпевшего
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
6.
Оказание юридической помощи по делам об административных правонарушениях
7.
Оказание юридической помощи по гражданским делам
статья 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
статья 325 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
8.
Итого
9.
Возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
Общее количество командировок
Общее число дней командировок
Сумма командировочных расходов, подлежащих возмещению
Приложение 2
к Правилам оплаты
гарантированной государством
юридической помощи,
оказываемой юридическим
консультантом, и возмещения
расходов, связанных
с правовым консультированием,
представительством, а также
проведением примирительных процедур
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ ЮРИДИЧЕСКОГО КОНСУЛЬТАНТА
об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств за _______________20____года (месяц)
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Виды юридической помощи, оказанной юридическим консультантом
Количество лиц, получивших юридическую помощь
Количество определений
Количество часов
Сумма оплаты
Общая сумма оплаты
1.
Оказание юридической помощи виде правового консультирования
2.
Оказание юридической помощи по гражданским делам
статья 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
3.
Итого
Общее количество командировок
Общее число дней командировок
Сумма командировочных расходов, подлежащих возмещению
4.
Возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
Общее количество командировок
Общее число дней командировок
Сумма командировочных расходов, подлежащих возмещению