"Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап-тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап-тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-172/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 18 қазандағы № ҚР ДСМ-117 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 20 қазанда № 30239 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамдарды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-172/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21557 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 73) тармақшасына, "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамдарды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидаларында:
1 тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"1. Осы көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамдарды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 73) тармақшасына, "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағына сәйкес;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын "Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.";

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-172/2020 "Об утверждении Правил проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 октября 2022 года № ҚР ДСМ-117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2022 года № 30239
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-172/2020 "Об утверждении Правил проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21557) внести следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 73) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", с подпунктом 2) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" и пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 73) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", подпунктом 2) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" и пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах";
пункт 14 изложить в следующей редакции;
"14. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";

мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Дербес медициналық деректерді шет мемлекеттердің аумағына трансшекаралық беру "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының келісімімен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.;
осы Қағидаларға қосымшада осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Сауда
және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 18 қазандағы
№ ҚР ДСМ-117 бұйрығына
қосымша
"Көлік құралдарын басқару
құқығын алуға үміткер адамды
медициналық қарап-тексеруден,
механикалық көлік құралдары
жүргізушісін қайта
медициналық қарап-тексеруден
өткізу қағидаларын бекіту
туралы" қағидаларына
1-қосымша
"Көлік құралын басқаруға рұқсат алу туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
"Көлік құралын басқаруға рұқсат алу туралы анықтама беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Медициналық ұйымдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ұсыну тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті беруші
2) "электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің мерзімі

дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Трансграничная передача персональных медицинских данных на территорию иностранных государств осуществляется с согласия услугополучателя по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам за исключением случаев, предусмотренных статьей 16 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".;
приложение к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 2 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 октября 2022 года
№ ҚР ДСМ-117
Приложение 1
к Правилам проведения
медицинского осмотра лиц,
претендующих на получение
права управления
транспортными средствами,
повторного медицинского
осмотра водителя
механических транспортных средств
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством"
Государственная услуга "Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством"
1
Наименование услугодателя
Медицинские организации (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) услугодатель
2) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті беруші;
көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттарды тапсырған сәттен бастап -1 жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты -5 минутқа дейін;
көрсетілетін қызметті берушіге Қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 1 жұмыс күні ішінде;
2) портал арқылы - құжатты тапсырған сәттен бастап 30 (отыз) минуттан аспайды.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды) не осы Стандарттың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы түрде, мемлекеттік қызмет көрсету құны "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 202-бабына сәйкес айқындалады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) 1) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес дүйсенбі-жұма аралығында түскі үзіліссіз сағат 9-00-ден
18-30-ға дейін, сенбі күні сағат 9-00-ден 13-00-ге дейін, демалыс-жексенбі және мереке күндері;
2) 2) портал арқылы - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) көрсетілетін қызметті берушіге:
- жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
- Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамдарды медициналық қарап тексеруден өткізу қағидаларына сәйкес медициналық қарап тексеру нәтижелері;
- Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төлемді растайтын құжат;
2) порталға: электрондық сұрау салу нысанындағы өтініш.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының
хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) услугодатель;
с момента сдачи услугополучателем документов услугодателю - в течение 1 рабочего дня;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – до 5 минут;
максимально допустимое время обслуживания услугодателя - в течение 1 рабочего дня;
2) через портал - с момента сдачи документа не более 30 (тридцати) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение), выданная по форме № 073/у, утвержденной приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством"
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
На платной основе, стоимость оказания государственной услуги определяется в соответствии со статьей 202 Кодекса;
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-30 часов без перерыва на обед, в субботу с 9-00 до 13-00 часов, выходной – воскресенье и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) к услугодателю:
- документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
- результаты медицинского осмотра, в соответствии с правилами проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами;
- документ, подтверждающий оплату за оказание государственной услуги;
2) на портал: заявление в форме электронного запроса. Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "Электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) 1) Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) 2) көрсетілген қызметті алушының осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауы және қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуы;
3) 3) көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының порталда тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Толық пакетті қалыптастыру үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде "көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы анықтама беру" анықтамасын электрондық форматта қалыптастыру/болуы үшін медициналық мекемеде медициналық тексеруден өтуі қажет.
Дене мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінде, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығында Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Бұйрыққа
2- қосымша
"Көлік құралдарын басқару
құқығын алуға үміткер адамды
медициналық қарап-тексеруден,
механикалық көлік құралдары
жүргізушісін қайта
медициналық қарап-тексеруден
өткізу қағидаларын бекіту
туралы" қағидаларына
2-қосымша
Көрсетілетін қызметті алушының дербес медициналық деректерді трансшекаралық беруге келісімі
Мен __________________________________ қол жеткізуге келісім беремін Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-172/2020 "Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамдарды медициналық қарап-тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап-тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21557 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қызметтер:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) отрицательный результат медицинского осмотра в соответствии с Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Для формирования полного пакета через веб-портал "Электронного правительства" услугополучателю необходимо пройти медицинский осмотр в медицинском учреждении для формирования/наличия в электронном формате справки "Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством" при получении государственной услуги.
Для людей с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2
к Правилам проведения
медицинского осмотра лиц,
претендующих на получение
права управления
транспортными средствами,
повторного медицинского
осмотра водителя механических
транспортных средств
Согласие услугополучателя на трансграничную передачу персональных медицинских данных
Я ______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) даю согласие на доступ к персональным
данным ограниченного доступа в соответствии с пунктом 15-1 Приказа
исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан
от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-172/2020 "Об утверждении Правил проведения
медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления
транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя
механических транспортных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 21557), которые требуются
для оказания государственной услуги согласно статье 8 Закона Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите", включающее в себя следующее:

1) дербес деректерді үшінші тұлғаларға беру;
2) дербес деректерді өңдеу процесінде оларды трансшекаралық беруді қамтиды;
3) дербес деректерді жалпыға қолжетімді көздерде таратуды қамтиды.
Ұсынылатын құжаттардың дұрыстығын растау үшін талап етілетін өзге де мәліметтерді қамтитын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісемін.
Осы Келісім Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алғанға дейін барлық кезең ішінде қолданылады.
Қолы _________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"___" ___________20 ____ жылғы "___" _________

1) передачу персональных данных третьим лицам;
2) трансграничную передачу персональных данных в процессе их обработки;
3) распространение персональных данных в общедоступных источниках.
Согласен (а) на доступ к персональным данным ограниченного доступа, включающее
в себя иные сведения, которые требуются для подтверждения достоверности
предоставляемых документов.
Настоящее согласие действует в течение всего периода до получения результата
оказания государственной услуги.
Подпись _____________________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" _______________ 20 ___ года