Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жеке тұлғаларды білікті инвесторлар деп тану қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың білікті инвесторлар болып табылмайтын жеке тұлғаларға қызметтер көрсету ерекшеліктерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 20 қазандағы № 75 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 қазанда № 30321 болып тіркелді
Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 1-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жеке тұлғаларды білікті инвесторлар деп тану қағидалары мен шарттары, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың білікті инвесторлар болып табылмайтын жеке тұлғаларға қызметтер көрсету ерекшеліктері бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2022 жылғы 20 қазандағы
№ 75 Қаулыға
1-қосымша
Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жеке тұлғаларды білікті инвесторлар деп тану қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың білікті инвесторлар болып табылмайтын жеке тұлғаларға қызметтер көрсету ерекшеліктерін

Об утверждении Правил и условий признания организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, физических лиц квалифицированными инвесторами, а также особенностей оказания организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, услуг физическим лицам, не являющимся квалифицированными инвесторами
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 октября 2022 года № 75. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2022 года № 30321.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила и условия признания организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, физических лиц квалифицированными инвесторами, а также особенности оказания организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, услуг физическим лицам, не являющимся квалифицированными инвесторами, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также структурные элементы нормативных правовых актов Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение 1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 20 октября 2022 года № 75
Правила и условия признания организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, физических лиц квалифицированными инвесторами, а также особенности оказания организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, услуг физическим лицам, не являющимся квалифицированными инвесторами

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – брокерлер және (немесе) дилерлер) жеке тұлғаларды білікті инвесторлар деп тану қағидалары мен шарттары, сондай-ақ брокерлердің және (немесе) дилерлердің білікті инвесторлар болып табылмайтын жеке тұлғаларға қызметтер көрсету ерекшеліктері (бұдан әрі - Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабына сәйкес әзірленді және брокерлердің және (немесе) дилерлердің жеке тұлғаларды білікті инвесторлар деп тануының тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ брокерлердің және (немесе) дилерлердің білікті инвесторлар болып табылмайтын жеке тұлғаларға қызметтер көрсету ерекшеліктерін айқындайды.
2. Қызметін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын брокер және (немесе) дилер білікті инвестор деп тануды жүзеге асырады.
2-тарау. Брокердің және (немесе) дилердің жеке тұлғаны білікті инвестор деп тануының тәртібі мен шарттары
3. Жеке тұлға мынадай талаптардың біріне немесе бірнешеуіне сәйкес келген жағдайда білікті инвестор деп танылады:
1) жоғары қаржылық, экономикалық, математикалық білімі немесе ақпараттық технологиялар саласында жоғары білімі бар;
2) мына халықаралық сертификаттардың кем дегенде біреуі бар: "Chartered Financial Analyst" сертификаты (Чартеед Файнаншл Аналист), "Certified International Investment Analyst" сертификаты (Сертифайд Интэрнэшнл Инвестмент Аналист), "Financial Risk Manager" сертификаты (Файнаншл тәуекел менеджері), сондай-ақ қаржы нарығы саласында біліктілігінің болуын растайтын өзге де сертификаттар;
3) қаржы құралдарымен мәмілелер жасасуға, инвестициялық ұсынымдар әзірлеуге, инвестициялық шешімдер қабылдауға тікелей байланысты салаларда және (немесе) қаржы құралдарымен операциялар жасауға байланысты тәуекелдерді басқару саласында кемінде үш жыл еңбек өтілі бар;
4) 8 500 (сегіз мың бес жүз) айлық есептік көрсеткіштен асатын сомада қаржы активтерінің болуы;
5) білікті инвестор деп тану туралы өтініш берілген күннің алдындағы қатарынан он екі ай ішінде бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында және өзге де қор биржаларында бағалы қағаздармен және (немесе) өзге де қаржы құралдарымен жасалған кемінде елу мәміле.
4. Білікті инвестор деп танылуға ниеті бар жеке тұлға брокерге және (немесе) дилерге мынадай құжаттарды ұсынады:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия признания организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее – брокеры и (или) дилеры), физических лиц квалифицированными инвесторами, а также особенности оказания брокерами и (или) дилерами услуг физическим лицам, не являющимся квалифицированными инвесторами (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 5-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и определяют порядок и условия признания брокерами и (или) дилерами физических лиц квалифицированными инвесторами, а также особенности оказания брокерами и (или) дилерами услуг физическим лицам, не являющимся квалифицированными инвесторами.
2. Признание квалифицированным инвестором осуществляется брокером и (или) дилером, осуществляющим деятельность на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган).
Глава 2. Порядок и условия признания брокером и (или) дилером физического лица квалифицированным инвестором
3. Физическое лицо признается квалифицированным инвестором при условии его соответствия одному или нескольким из следующих требований:
1) имеет высшее финансовое, экономическое, математическое образование или высшее образование в области информационных технологий;
2) имеет не менее одного из следующих международных сертификатов: сертификат "Chartered Financial Analyst" (Чартеед Файнаншл Аналист), сертификат "Certified International Investment Analyst" (Сертифайд Интэрнэшнл Инвестмент Аналист), сертификат "Financial Risk Manager" (Файнаншл Риск Менеджер), а также иные сертификаты, подтверждающие наличие квалификации в области финансового рынка;
3) имеет трудовой стаж не менее трех лет в сферах, непосредственно связанных с заключением сделок с финансовыми инструментами, подготовкой инвестиционных рекомендаций, принятием инвестиционных решений, и (или) в сфере управления рисками, связанными с совершением операций с финансовыми инструментами;
4) наличие финансовых активов на сумму, превышающую 8 500 (восемь тысяч пятьсот) месячных расчетных показателей;
5) не менее пятидесяти сделок с ценными бумагами и (или) иными финансовыми инструментами, совершенных на организованном рынке ценных бумаг и иных фондовых биржах в течение двенадцати последовательных месяцев, предшествующих дате подачи заявления о признании квалифицированным инвестором.
4. Физическое лицо, имеющее намерение быть признанным квалифицированным инвестором, предоставляет брокеру и (или) дилеру следующие документы:

1) мыналар қамтылған өтініш:
өтініш беруші туралы мәліметтер:
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері;
оларға қатысты тұлға білікті инвестор деп танылуға ниеттенетін көрсетілетін қызметтер түрлерінің және (немесе) бағалы қағаздар және (немесе) өзге де қаржы құралдары түрлерінің тізбесін көрсету;
2) Қағидалардың 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар не Қағидалардың 11-тармағының талаптарына сәйкес айқындалған тестілеудің оң нәтижесі.
5. Брокер және (немесе) дилер өтініш беруші мәліметтерді ұсынған күннен бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларға сәйкес келу тұлғаны білікті инвестор деп тану үшін қажет, Қағидалардың 3-тармағында белгіленген талаптарды сақтау тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады, ал өтініш беруші қойылатын талаптарға сәйкес келмеген кезде оны бас тарту негіздері туралы жазбаша хабардар етеді.
6. Жеке тұлғаны білікті инвестор деп тану туралы шешімде осы тұлға білікті инвестор деп танылған бағалы қағаздардың және өзге де қаржы құралдарының түрлері көрсетіледі.
7. Білікті инвесторлар қаржы құралдарын, оның ішінде нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7853 болып тіркелген "Білікті инвесторлардың қаражаты есебінен ғана сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 27 шілдедегі № 228 қаулысында (бұдан әрі – Білікті инвесторлар үшін қаржы құралдарының тізбесі) көрсетілген қаржы құралдарын сатып алады.
3-тарау. Білікті инвесторлар болып табылмайтын жеке тұлғаларды тестілеуден өткізу
8. Қағидалардың 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін брокердің және (немесе) дилердің клиенті тек білікті инвесторлардың қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарын сатып алу үшін тестілеуден брокердің және (немесе) дилердің ішкі қағидаларында көзделген мерзімде өтеді.
9. Брокер және (немесе) дилер клиентті оның кәсіби тәжірибесі мен білімін, инвестициялық тәуекел-бейіні мен инвестициялық аралығын бағалау мақсатында тегін негізде тестілеуді жүргізеді.
Тестілеуден оң нәтиже алған жағдайда жеке тұлға бағалы қағаздардың және (немесе) қаржы құралдарының барлық не белгілі бір түрлеріне қатысты білікті инвестор деп танылады.
10. Тестілеуге арналған сұрақтар тізбесін жеке тұлға оларға қатысты білікті инвестор болып танылатын қаржы құралдарының түрлерін негізге ала отырып брокер және (немесе) дилер қалыптастырады.
Мәселелер тізбесін брокер және (немесе) дилер жеке өзі әзірлейді және туынды қаржы құралдарына; "репо" операцияларына; инвестициялық облигацияларға (құрылымдық облигацияларға, құрылымдық кірісі бар облигацияларға); инвестициялық қорлардың пайларына; қор биржасының ресми тізіміне енгізілмеген акцияларға; шетелдік акцияларға; Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) пайларына, Exchange Traded Notes (ETN) (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс) пайларына қатысты, бірақ олармен шектелмейтін мәселелерді қамтиды.

1) заявление, которое содержит:
сведения о заявителе:
фамилия, имя, отчество (при его наличии);
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность;
указание перечня видов услуг и (или) видов ценных бумаг и (или) иных финансовых инструментов, в отношении которых лицо намеревается быть признанным квалифицированным инвестором;
2) документы, подтверждающие соответствие требованиям, установленным пунктом 3 Правил, либо положительный результат тестирования, определенный в соответствии с требованиями пункта 11 Правил.
5. Брокер и (или) дилер в срок не более семи рабочих дней со дня предоставления заявителем сведений осуществляет их проверку на предмет соблюдения требований, установленных пунктом 3 Правил, соответствие которым необходимо для признания лица квалифицированным инвестором, а при несоответствии заявителя предъявляемым требованиям письменно уведомляет его об основаниях отказа.
6. Решение о признании физического лица квалифицированным инвестором содержит указание видов ценных бумаг и иных финансовых инструментов, в отношении которых данное лицо признано квалифицированным инвестором.
7. Квалифицированные инвесторы приобретают финансовые инструменты, в том числе указанные в постановлении Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 228 "Об установлении перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов", зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7853 (далее – Перечень финансовых инструментов для квалифицированных инвесторов).
Глава 3. Тестирование физических лиц, не являющихся квалифицированными инвесторами
8. Клиент брокера и (или) дилера, не соответствующий требованиям, предусмотренным пунктом 3 Правил, для приобретения финансовых инструментов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов, проходит тестирование в сроки, предусмотренные внутренними правилами брокера и (или) дилера.
9. Брокер и (или) дилер проводит тестирование клиента на бесплатной основе в целях оценки его профессиональных опыта и знаний, инвестиционного риск-профиля и инвестиционного горизонта.
При получении положительного результата тестирования физическое лицо признается квалифицированным инвестором в отношении всех либо определенных видов ценных бумаг и (или) финансовых инструментов.
10. Перечень вопросов для тестирования формируется брокером и (или) дилером исходя из видов финансовых инструментов, в отношении которых физическое лицо признается квалифицированным инвестором.
Перечень вопросов разрабатывается брокером и (или) дилером самостоятельно и включает, но не ограничивается вопросами в отношении: производных финансовых инструментов; операций "репо"; инвестиционных облигаций (структурных облигаций, облигаций со структурным доходом); паев инвестиционных фондов; акций, не включенных в официальный список фондовой биржи; иностранных акций; паев Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), Exchange Traded Notes (ETN) (Эксчейндж Трэйдэд Ноутс).

11. Тестілеуден өтетін адам сұрақтардың кемінде тоқсан пайызына дұрыс жауап берген кезде, тестілеу нәтижесі оң деп бағаланады. Тестілеу нәтижелерін брокер және (немесе) дилер тестілеу өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жеке тұлғаға жеткізеді.
12. Қағидалардың 15, 16 және 17-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда брокер және (немесе) дилер тестілеу нәтижелері болмаған немесе тестілеудің нәтижесі теріс болған жағдайда жеке тұлға клиентінің (клиенттік тапсырыстың) білікті инвесторлардың есебінен ғана сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарын сатып алуға берген тапсырмасын орындаудан бас тартады.
4-тарау. Білікті инвесторлар тізілімі
13. Білікті инвесторлардың тізілімі білікті инвесторлар болып танылған жеке тұлғалар туралы, сондай-ақ білікті инвесторлар болып табылмайтын жеке тұлғалар туралы мәліметтердің жиынтығын білдіреді.
Оны білікті инвесторлар тізіліміне енгізу туралы жазба енгізілген күннен бастап жеке тұлға білікті инвестор болып саналады. Брокер және (немесе) дилер жеке тұлғаны білікті инвесторлар тізіліміне оны білікті инвестор деп тану туралы шешім қабылданған күннен бастап келісі жұмыс күнінен кешіктірмей енгізеді.
Солардың негізінде клиент білікті инвестор деп танылған дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактілері анықталған кезде, брокер және (немесе) дилер білікті инвесторлар тізілімінен осы жеке тұлғаны дереу алып тастайды.
14. Білікті инвесторлар тізілімінде Қағидаларға 1-қосымшада көзделген ақпарат болады.
Брокер және (немесе) дилер уәкілетті органның талап етуі бойынша уәкілетті органның сұрау салуында айқындалған мерзімде электрондық нысанда және (немесе) қағаз тасымалдағышта білікті инвесторлардың тізілімін ұсынады.
5-тарау. Брокердің және (немесе) дилердің білікті инвесторлар болып табылмайтын жеке тұлғаларға қызметтер көрсету ерекшеліктері
15. Қағидалардың 3-тармағының талаптарына сәйкес келмеген не тестілеудің нәтижесі теріс болған жағдайда брокердің және (немесе) дилердің клиенті білікті инвесторлар үшін қаржы құралдарының тізбесінде көзделген қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға байланысты тәуекелдерді өзіне қабылдайды.
16. Брокер және (немесе) дилер Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша клиентке хабарлама жіберу арқылы қаржы құралдарымен мәмілелер мен операциялар жасауға байланысты тәуекелдер және клиент осы мәмілелерді жасаған кезде ықтимал инвестициялық шығындар туралы ескертеді.
17. Клиент Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуекелдерді қабылдау туралы өтінішке қол қою арқылы тапсырмада көрсетілген мәмілелерді жасауға байланысты тәуекелдерді өзіне қабылдайды.

11. Результат тестирования оценивается как положительный при корректном ответе тестируемого лица на не менее девяноста процентов вопросов. Результаты тестирования доводятся до сведения физического лица брокером и (или) дилером в течение трех рабочих дней со дня проведения тестирования.
12. Брокер и (или) дилер отказывает в исполнении поручения клиента физического лица (клиентского заказа) на покупку финансовых инструментов, разрешенных к приобретению только за счет квалифицированных инвесторов, при отсутствии результатов тестирования или получении отрицательного результата тестирования, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 15, 16 и 17 Правил.
Глава 4. Реестр квалифицированных инвесторов
13. Реестр квалифицированных инвесторов представляет собой совокупность сведений о физических лицах, признанных квалифицированными инвесторами.
Физическое лицо считается квалифицированным инвестором с даты внесения записи о его включении в реестр квалифицированных инвесторов. Брокер и (или) дилер включает физическое лицо в реестр квалифицированных инвесторов не позднее следующего рабочего дня со дня принятия решения о признании его квалифицированным инвестором.
При обнаружении фактов предоставления клиентом недостоверных сведений, на основании которых клиент признан квалифицированным инвестором, данное физическое лицо незамедлительно исключается брокером и (или) дилером из реестра квалифицированных инвесторов.
14. В реестре квалифицированных инвесторов содержится информация, предусмотренная в приложении 1 к Правилам.
Брокер и (или) дилер предоставляет по требованию уполномоченного органа реестр квалифицированных инвесторов в электронной форме и (или) на бумажном носителе в сроки, определенные в запросе уполномоченного органа.
Глава 5. Особенности оказания брокером и (или) дилером услуг физическим лицам, не являющимся квалифицированными инвесторами
15. При несоответствии требованиям пункта 3 Правил либо наличия отрицательного результата тестирования клиент брокера и (или) дилера принимает на себя риски, связанные с совершением сделок с финансовыми инструментами, предусмотренными Перечнем финансовых инструментов для квалифицированных инвесторов.
16. Брокер и (или) дилер предупреждает о рисках, связанных с совершением сделок и операций с финансовыми инструментами, и возможных инвестиционных потерях при совершении клиентом данных сделок путем направления уведомления клиенту по форме согласно приложению 2 к Правилам.
17. Клиент принимает на себя риски, связанные с совершением указанных в поручении сделок, посредством подписания заявления о принятии рисков по форме согласно приложению 3 к Правилам.

18. Білікті инвесторлар тізілімін жүргізуге, білікті инвестор болып табылмайтын жеке тұлғаны тестілеуден өткізу рәсіміне байланысты Қағидаларда реттелмеген мәселелер брокердің және (немесе) дилердің ішкі қағидаларымен регламенттеледі.
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге
асыратын ұйымдардың жеке
тұлғаларды білікті инвесторлар
деп тану қағидалары
мен шарттарына, сондай-ақ
бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге
асыратын ұйымдардың білікті
инвесторлар болып
табылмайтын жеке тұлғаларға
қызметтер көрсету
ерекшеліктеріне
1-қосымша
Білікті инвесторлар тізілімі
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Атауы және жеке басын куәландыратын құжаттың деректемелері
Жеке тұлға туралы жазбаны тізілімге енгізу күні
Сатып алуға рұқсат етілген, көрсетілетін қызметтердің түрлері және (немесе) бағалы қағаздардың және (немесе) өзге де қаржы құралдарының түрлері
Жеке тұлғаны тізілімнен шығару күні
Жеке тұлғаны тізілімнен шығару себебі
Ескерту: брокер және (немесе) дилер білікті инвесторлар тізілімін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7734 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 165 қаулысымен бекітілген, Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық-техникалық құралдар мен өзге де жабдықтарға қойылатын талаптарға сәйкес келетін бағдарламалық қамтылымда электрондық түрде енгізеді.
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге
асыратын ұйымдардың жеке
тұлғаларды білікті инвесторлар
деп тану қағидалары
мен шарттарына, сондай-ақ
бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге
асыратын ұйымдардың білікті
инвесторлар болып
табылмайтын жеке тұлғаларға
қызметтер көрсету
ерекшеліктеріне
2-қосымша
Нысан
Тәуекелдер туралы хабарлама нысаны
Сіздің білікті инвестор ретінде танылуыңыз үшін [қаржы құралдарының түрі мен саны көрсетіледі] негіздердің болмауына байланысты мәміле жасау (шарт жасау) сіз үшін орынсыз және келесі тәуекелдерді тудыратыны туралы хабарлаймыз:
(мәміле жасаумен (шарт жасаумен) байланысты тәуекелдержәне олардың қысқаша сипаттамасы көрсетіледі)
[брокердің және (немесе) дилердің атауы) Сіздің тапсырмаларыңызды орындау нәтижесінде туындауы мүмкін шығындар мен шығыстар үшін жауап бермейді.
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге
асыратын ұйымдардың жеке
тұлғаларды білікті инвесторлар
деп тану қағидалары
мен шарттарын, сондай-ақ
бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге
асыратын ұйымдардың білікті
инвесторлар болып
табылмайтын жеке тұлғаларға
қызметтер көрсету
ерекшеліктеріне
3-қосымша
Нысан
Тәуекелдерді қабылдау туралы өтініш
Мен, ______________________________, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес белгіленген білікті инвестор болып табылмайтынымды мәлімдеймін.
Осыған қарамастан, мен тапсырмада көрсетілген мәмілелерді жасауға байланысты тәуекелдерді қабылдауға және ықтимал шығындарға ұшырауға дайын екенімді растаймын.
Білім мен тәжірибенің жетіспеушілігі мен _____________________________ салған қаражаттың толық жоғалуына әкелуі мүмкін екенін түсінемін.
Қаулыға
2-қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық элементтерінің тізбесі

18. Вопросы, связанные с ведением реестра квалифицированных инвесторов, процедурой проведения тестирования физического лица, не являющегося квалифицированным инвестором, не урегулированные Правилами, регламентируются внутренними правилами брокера и (или) дилера.
Приложение 1 к Правилам
и условиям признания организациями,
осуществляющими брокерскую
и (или) дилерскую деятельность
на рынке ценных бумаг,
физических лиц
квалифицированными инвесторами,
а также особенностям оказания
организациями, осуществляющими
брокерскую и (или) дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг,
услуг физическим лицам,
не являющимся
квалифицированными инвесторами
Реестр квалифицированных инвесторов
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность
Дата внесения записи о физическом лице в реестр
Виды услуг и (или) виды ценных бумаг и (или) иных финансовых инструментов, разрешенных к приобретению
Дата исключения физического лица из реестра
Причина исключения физического лица из реестра
Примечание: ведение реестра квалифицированных инвесторов брокером и (или) дилером осуществляется в электронном виде в программном обеспечении, соответствующем Требованиям к программно-техническим средствам и иному оборудованию, необходимым для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 165, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7734.
Приложение 2 к Правилам
и условиям признания организациями,
осуществляющими брокерскую
и (или) дилерскую деятельность
на рынке ценных бумаг,
физических лиц
квалифицированными инвесторами,
а также особенностям оказания
организациями, осуществляющими
брокерскую и (или) дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг,
услуг физическим лицам,
не являющимся
квалифицированными инвесторами
Форма
Форма уведомления о рисках
В связи с отсутствием оснований для Вашего признания в качестве квалифицированного инвестора в отношении [указывается вид и количество финансовых инструментов] уведомляем о том, что совершение сделки (заключение договора) является для Вас нецелесообразным и влечет за собой следующие риски:
(указываются риски, связанные с совершением сделки (заключением договора) и их краткое описание)
[наименование брокера и (или) дилера] не несет ответственности за убытки и расходы, которые могут возникнуть у Вас в результате исполнения Ваших поручений.
Приложение 3 к Правилам
и условиям признания организациями,
осуществляющими брокерскую
и (или) дилерскую деятельность
на рынке ценных бумаг,
физических лиц
квалифицированными инвесторами,
а также особенностям оказания
организациями, осуществляющими
брокерскую и (или) дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг,
услуг физическим лицам,
не являющимся
квалифицированными инвесторами
Форма
Заявление о принятии рисков
Я, ______________________________________________________________________,
заявляю о том, что не являюсь квалифицированным инвестором, определенным
в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Несмотря на это, я подтверждаю, что готов принять риски, связанные с совершением
указанных мною в поручении сделок, и понести возможные убытки.
Я понимаю, что недостаток знаний и опыта может привести к полной потере
вложенных мною в _________________________________________ средств.
Приложение 2
к постановлению
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также структурных элементов нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу

1. "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың дара және институционалдық инвесторларды білікті инвесторлар деп тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 78 Қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7557 болып тіркелді).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қазандағы № 265 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14733 болып тіркелген) өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер тізбесінің 6-тармағы
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 188 қаулысымен беітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17457 болып тіркелді) өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша қаулылары тізбесінің 1-тармағы
4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу, Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актісінің жекелеген құрылымдық элементінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 20 қаңтардағы № 2 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22137 болып тіркелді) өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 78 "Об утверждении Правил признания организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, индивидуальных и институциональных инвесторов квалифицированными инвесторами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7557).
2. Пункт 6 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2016 года № 265 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14733).
3. Пункт 1 Перечня постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 188 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17457).
4. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 января 2021 года № 2 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан и отдельного структурного элемента нормативного правового акта Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22137).