"Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 22 қазандағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 қазанда № 30332 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24401 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларында (бұдан әрі – Ережелер):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ТЖМ арнаулы оқу орнына оқуға түсуге ниет білдірген азаматтар тіркелген тұрғылықты жері бойынша Төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі – ТЖД) кадр қызметтеріне еркін нысанда өтініш береді.
Өтінішке мыналар қоса беріледі (қағаз немесе электронды форматта):
1) жеке куәлігінің көшірмесі;
2) фотосуреттер (бас киімсіз, өлшемі 3,5х4,5 см алты фотосурет, өлшемі 10х12 см бір фотосурет);
3) өз қолымен толтырылған өмірбаян;
4) білімі туралы аттестатының немесе дипломының көшірмесі қосымшаларымен;
5) "Білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10348 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама ұсынылады;
6) осы Ережелердің 32 тармағымен қарастырылған басымдықтардың бар болуын растайтын (болған жағдайда) құжаттар.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 "Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 октября 2022 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 октября 2022 года № 30332
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 "Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24401) следующие изменения:
в Правилах приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Граждане, изъявившие желание поступать в специальное учебное заведение МЧС подают заявления в произвольной форме в кадровые службы Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы (далее – ДЧС) по месту прописки.
К заявлению прилагаются (в бумажном или электронном формате):
1) копия удостоверения личности;
2) фотографии (без головного убора, шесть фотографий размером 3,5x4,5 см, одна фотография размером 10x12 см);
3) автобиография, заполненная собственноручно;
4) копия аттестата или диплома об образовании с приложениями;
5) справка, выдаваемая лицам, не завершившим образование по форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов документов об образовании, форм документов об образовании государственного образца и правил их учета и выдачи, основных требований к содержанию документов об образовании собственного образца и правил их учета и выдачи, а также формы справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10348);
6) документы, подтверждающие наличие преимуществ, предусмотренных пунктом 32 настоящих Правил (при их наличии).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Оқуға кандидаттар қызметке жарамдылығын анықтау үшін медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден, сондай-ақ міндетті арнайы тексеруден өтеді.
Медициналық және психофизиологиялық куәландыру Қазақстан Республикасының Құқық қорғау органдары мен мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу "Қазақстан Республикасының Құқық қорғау органдары мен мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – № 758 Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелген) қағидаларына сәйкес жүргізіледі".
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Кандидаттарды қабылдау үшін қабылдау комиссиясы төрағасының бұйрығымен:
1) штаттан тыс уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссия;
2) кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия;
3) апелляциялық комиссия;
4) техникалық топ құрылады.
Штаттан тыс уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссиясы № 758 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ереженің 3-тарауына сәйкес құрылады.
Дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия оқуға кандидаттарды дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша қабылдауды ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін құрылады. Комиссия құрамына ТЖМ арнаулы оқу орнының қызметкерлері, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіреді.
Апелляциялық комиссия оқуға кандидаттарды дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша қабылдау қорытындысы жөніндегі азаматтардың өтініштерін қарау үшін құрылады.
Техникалық топ кандидаттардың жеке және оқу істерін қабылдау және өңдеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін құрылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер кандидаттардың мынадай спорттық жаттығу түрлерін орындауын көздейді:
1) 100 метрге жүгіру (ұлдар, қыздар);
2) 1000 (кросс) метрге жүгіру (қыздар);
3) биік белтемірге тартылу (ұлдар);
4) 1 минут ішінде арқаға жатып денені көтеру (қыздар).";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Биік бел темірден тартылу, арқаға жатып денені көтеру және 100 метрге жүгіру бойынша дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерін орындау үшін біруақытта 3 кандидатқа дейін қатыса алады. 1000 метрге жүгіруге (кросс) бір уақытта кемінде 10 адамға дейін қатыса алады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Кандидаты на учебу для определения пригодности к службе проходят медицинское и психофизиологическое освидетельствования, в том числе полиграфологическое исследование, а также обязательную специальную проверку.
Медицинское и психофизиологическое освидетельствования проводятся в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (далее – Приказ № 758) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Для приема кандидатов приказом начальника специального учебного заведения МЧС создаются:
1) нештатная временно действующая военно-врачебная комиссия;
2) комиссия по проверке физической подготовленности кандидатов;
3) апелляционная комиссия;
4) техническая группа.
Нештатная временно действующая военно-врачебная комиссия создается в соответствии с Главой 3 Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного Приказом № 758.
Комиссия по проверке физической подготовленности создается для осуществления мероприятий по организации приема кандидатов на учебу по физическим показаниям. В состав комиссии входят сотрудники специального учебного заведения МЧС, а также представители общественных объединений.
Апелляционная комиссия создается для рассмотрения заявлений граждан по итогам приема кандидатов на учебу по физическим показаниям.
Техническая группа создается для осуществления мероприятий по приему и обработке личных и учебных дел кандидатов.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Нормативы по физической подготовке предусматривают выполнение кандидатами следующих видов упражнений:
1) бег на 100 метров (юноши, девушки);
2) бег (кросс) на 1000 метров (юноши, девушки);
3) подтягивание на высокой перекладине (юноши);
4) подъем туловища из положения лежа на спине в течение 1 минуты (девушки).";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Для выполнения нормативов по физической подготовке по подтягиванию на высокой перекладине, подъема туловища из положения лежа на спине и бега на 100 метров одновременно допускаются не более 3 кандидатов. В забеге на 1000 метров (кросс) одновременно принимают участие не более 10 человек.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"31. Қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан немесе мүгедектік алған құқық қорғау органдары қызметкерлерінің кандидаттар үшін белгіленген талаптар бойынша шекті балл деңгейін жинаған балалары ТЖМ-ның арнаулы оқу орнына конкурстан тыс қабылданады.";
осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Ережелердің 3-қосымшасы жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 22 қазандағы
№ 169 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы 14 қыркүйек
№ 445 бұйрығына
3 қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына кандидаттарға арналған дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер
Жігіттер үшін
Атауы
Баға
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
1.
100 метрге жүгіру (секундтар)

"31. Дети сотрудников правоохранительных органов, погибших или получивших инвалидность при исполнении служебных обязанностей, набравшие пороговый уровень баллов по установленным для кандидатов требованиям, зачисляются в специальное учебное заведение МЧС вне конкурса.";
приложение 3 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложения к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Приложение к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 22 октября 2022 года № 169
Приложение 3
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 сентября 2021 года № 445
Нормативы по физической подготовке для кандидатов в специальное учебное заведение Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Для юношей
Наименование
Оценка
отлично
хорошо
Удовлетворительно
1.
Бег 100 метров (секунды)

14.0
14.5
15.0
2.
1000 метрге жүгіру (минуттар/секундтар)
3.40
3.50
4.00
3.
Тартылу (тартылу саны)
11
9
7
Қыздар үшін
Атауы
Баға
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
1.
100 метрге жүгіру (секундтар)
16.0
16.5
17.0
2.
1000 метрге жүгіру (минуттар/секундтар)
4.40
5.00
5.20
3.
1 минут ішінде шалқадан жатып кеудені көтеру (көтеру саны)
35
30
25
Ескертпе:
Егер талапкер жаттығулардың біреуінен "қанағаттанарлықсыз" деген баға алып, қалғандарынан "жақсы" деген баға алса, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнына түсушілер үшін дене шынықтыру нормативтері тапсырылды деп есептеледі.
Мысалы: Тартылу – "жақсы", 100 метрге жүгіру – "жақсы", 1000 метрге жүгіру – "қанағаттанарлықсыз" - дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсырылды.
Тартылу – "өте жақсы", 100 метрге жүгіру – "қанағаттанарлық", 1000 метрге жүгіру "қанағаттанарлықсыз" - нормативтер тапсырылған жоқ.
Спорттық жаттығуларды орындау шарттары:
100, 1000 метрге жүгіру стадионның жүгіру жолында немесе кез келген тегіс жерде өткізіледі;
биік белтемірге тартылу бастапқы орнынан тартылған қалпы жоғарыдан ұстап (бас бармақ астыңғы жақта) жерге аяғын тигізбей орындалады. Иегін бел темірден асырып, әрбір орындау кезінде қозғалмайтын қалыпта, тартылған қалпы қолдары түзу, аяқтарын жұлқымай және серіппей орындаған кезінде жаттығу орындалды деп есептеледі. Тартылып тұру қалпында орнынан 5 секундтан артық тоқтауға (демалуға) және тартылуды шайқалудан бастауға жол берілмейді;
денені көтеру арқада жатқан бастапқы қалпынан, қолдың иығына немесе бекітпеге жатып, тізеге шынтағымен жанасқанға дейін (аяқтарды елеусіз бүгуге рұқсат етіледі) дененің алға еңкеюімен, бастапқы қалыпқа оралған кезде тірекке жауырынмен жанасу қажет. Жаттығу 1 минут ішінде тоқтаусыз орындалады.
Жаттығуды орындауды бұзған жағдайда "саналмасын" командасы беріледі. Егер жаттығу үш реттен артық қате орындалса, кандидат жаттығуды орындаудан шығарылады.
Дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша іріктеу нәтижелері ұлдар және қыздар үшін бөлек бағаланады.

14.0
14.5
15.0
2.
Бег 1000 метров (минуты/секунды)
3.40
3.50
4.00
3.
Подтягивание (количество/раз)
11
9
7
Для девушек
Наименование
Оценка
отлично
хорошо
Удовлетворительно
1.
Бег 100 метров (секунды)
16.0
16.5
17.0
2.
Бег 1000 метров (минуты/секунды)
4.40
5.00
5.20
3.
Подъем туловища из положения лежа на спине в течение 1 минуты (количество/раз)
35
30
25
Примечание:
Нормативы по физической подготовке для кандидатов в специальные учебные заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан считать сданными, если кандидат получил не более одной неудовлетворительной оценки, а остальные – не ниже "хорошо".
Пример: Подтягивание "хорошо", бег 100 метров – "хорошо", бег 1000 метров – "неудовлетворительно" – нормативы по физической подготовке сданы.
Подтягивание "отлично", бег 100 метров – "удовлетворительно", бег 1000 метров "неудовлетворительно" – не сданы.
Условия выполнения спортивных упражнений:
бег на 100, 1000 метров проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности;
подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения вис, хватом сверху (большой палец снизу), не касаясь ногами опоры. Упражнение считается выполненным при пересечении подбородком грифа перекладины, каждый раз из неподвижного положения в висе на прямых руках, без рывков и маховых движений ногами. Не допускается отдыхать (останавливаться) в положении виса более 5 секунд и начинать подтягивание с раскачивания;
подъем туловища выполняется из исходного положения лежа на спине, кисти к плечам или на затылок, наклоны туловища вперед до касания локтями колен (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками. Упражнение выполняется без остановок в течение 1 минуты.
При нарушении выполнения упражнения подается команда "не считать". При неправильном выполнении упражнения более трех раз кандидат снимается с выполнения упражнения.
Оценка результатов отбора по физическим показателям проводится отдельно для юношей и девушек.