Өндіруші немесе импорттаушы қолданатын қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесіне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 9 қарашадағы № 688 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 10 қарашада № 30483 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 386-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өндіруші немесе импорттаушы қолданатын қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесіне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. "Қалдықтарды жинаудың, қайта өңдеудің және кәдеге жаратудың меншікті жүйесін қолдану талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 761 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12669 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару мемлекеттік саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 9 қарашадағы
№ 688 Бұйрығымен
бекітілген
Өндіруші немесе импорттаушы қолданатын қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесіне қойылатын талаптар

Об утверждении Требований к применяемой производителем или импортером собственной системе сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 ноября 2022 года № 688. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 ноября 2022 года № 30483.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 4 статьи 386 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к применяемой производителем или импортером собственной системе сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов.
2. Признать утратившим силу приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 761 "Об утверждении Требований к собственной системе сбора, переработки и утилизации отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12669).
3. Департаменту государственной политики управления отходами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 9 ноября 2022 года № 688
Требования к применяемой производителем или импортером собственной системе сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өндіруші немесе импорттаушы қолданатын қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жүйесіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 386-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және онда өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнім (тауарлар) (бұдан әрі – өнім (тауарлар) тұтыну қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болған қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесіне қойылатын талаптар белгіленеді.
2. Қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесін қолдану - Кодекстің 386-бабының 1-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өнімнің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесі бойынша өнімнің жекелеген түрлерін (тауарларын) Қазақстан Республикасының аумағында өндіруді және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – өндіруші (импорттаушы) мұндай өнім (тауарлар) тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болған қалдықтарды пайдалану, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жаратуды қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерін орындауын қамтамасыз етуде.
2-тарау. Өндіруші немесе импорттаушы қолданатын қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесіне қойылатын талаптар
3. Қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесі өнім (тауарлар) тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болған қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша меншікті инфрақұрылым объектілерін ұйымдастыру жолымен жүзеге асырылады.
4. Қалдықтарды жинаудың, тасымалдаудың, қайта пайдалануға дайындаудың, сұрыптаудың, өңдеудің, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың және (немесе) кәдеге жаратудың меншікті жүйесін қолданған кезде өндіруші (импорттаушы) мыналарды қамтамасыз етеді:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к применяемой производителем или импортером собственной системе сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов (далее – Требования) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 386 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и устанавливают требования к собственной системе сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образовавшихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее – продукции (товаров).
2. Применение собственной системы сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов заключается в обеспечении выполнения обязательств физическими и юридическими лицами (далее – производитель (импортер), осуществляющих производство на территории Республики Казахстан и (или) ввоз на территорию Республики Казахстан отдельных видов продукции (товаров) по перечню отдельных видов продукции (товаров), утвержденному уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 1 статьи 386 Кодекса, по сбору, транспортировке, подготовке, повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, образовавшихся после утраты потребительских свойств такой продукции (товаров).
Глава 2. Требования к применяемой производителем или импортером собственной системе сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов
3. Собственная система сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов осуществляется путем организации собственных объектов инфраструктуры по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, образовавшихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров).
4. При применении собственной системы сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, производитель (импортер) обеспечивает:

1) қалдықтарды пайда болдырушылардан осы қалдықтарды бөлек жинап алуды енгізу арқылы оларды жинауды;
Қалдықтарды қабылдау пункттерінде қойма орынжайлары, залалсыздандыру құралдары болады.
2) өнім (тауарлар) тұтыну қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болған қалдықтарды одан әрі өңдеу, залалсыздандыру, қайта пайдалану және (немесе) кәдеге жарату үшін тасымалдауды;
Тасымалдау кезінде қалдықтардың түрін, мөлшерін, қасиеттерін, мақсаты мен тағайындалған орнын көрсете отырып, оларды есепке алу қамтамасыз етіледі.
3) қалдыққа айналмаған өнімді немесе оның компоненттерін осындай өнім немесе оның компоненттері жасалған мақсатқа сәйкес қайта пайдалануға дайындауды;
4) жекелей немесе жинағанға дейін, жинау кезінде пайда болған қалдықтар жиналып қалған жағдайда және (немесе) қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою операциялары жүргізілетін объектілерде жүзеге асырылатын қалдықтарды олардың түрлері және (немесе) фракциялары бойынша бөлу не олардың компоненттері бойынша бөлу арқылы сұрыптауды;
5) одан әрі басқаруды жеңілдету мақсатында және жекелей немесе жинағанға дейін, жинау кезінде пайда болған қалдықтар жиналып қалған жағдайда және (немесе) қалдықтар қалпына келтіру немесе жою операцияларына ұшырайтын объектілерде жүзеге асырылатын қалдықтарды олардың сипаттамаларын өзгертетін физикалық, термиялық, химиялық немесе биологиялық әсерге ұшырату арқылы өңдеуді;
6) Қазақстан Республикасының аумағында қалдықтарды қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды. Өндіруші (импорттаушы) тиісті жартыжылдықта өткізілген немесе импортталған өнім (тауар) массасының және оның қаптамасының кемінде отыз пайызын қайта өңдеуді қамтамасыз етеді.
7) қалдықтардың қауіпті қасиеттерін азайту немесе жою үшін оларды залалсыздандыруды;
8) жиналған, тасымалданған, қайта өңделген, залалсыздандырылған, пайдаланылған және (немесе) кәдеге жаратылған қалдықтарды (түрі, мөлшері, қасиеттері) тұрақты есепке алуды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 27.01.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) сбор отходов посредством внедрения раздельного сбора данных отходов у образователей отходов.
Пункты приема отходов имеют складские помещения, средства обезвреживания;
2) транспортировку отходов для дальнейшей их переработки, обезвреживания, повторного использования и (или) утилизации, образовавшихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров).
При транспортировке обеспечивается учет отходов с указанием их вида, количества, свойств, цели и места назначения.
3) подготовку к повторному использованию еще не ставших отходами продукции или ее компоненты по тому же назначению, для которого такая продукция или ее компоненты были созданы.
4) сортировку отходов посредством разделения отходов по их видам и (или) фракциям либо разбора отходов по их компонентам, осуществляемые отдельно или при накоплении отходов до их сбора, в процессе сбора и (или) на объектах, где отходы подвергаются операциям по восстановлению или удалению.
5) обработку отходов посредством подтверждению их физическим, термическим, химическим или биологическим воздействиям, изменяющим характеристики отходов, в целях облегчения дальнейшего управления ими и которые осуществляются отдельно или при накоплении отходов до их сбора, в процессе сбора и (или) на объектах, где отходы подвергаются операциям по восстановлению или удалению.
6) переработку и (или) утилизацию отходов на территории Республики Казахстан. Производитель (импортер) обеспечивает переработку не менее тридцати процентов от массы продукции (товаров) и ее упаковки, реализованной или импортированной в соответствующем полугодии;
7) обезвреживание отходов для уменьшения или устранения их опасных свойств.
8) регулярный учет собранных, транспортированных, переработанных, обезвреженных, использованных и (или) утилизированных отходов (вид, количество, свойства).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 27.01.2023 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).