Көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2022 жылғы 29 қарашадағы № 387 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы № 96 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қарашада № 30854 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 5-тармағына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарында ұңғымаларды бұрғылау" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектер кен орындарына арналған базалық жобалау құжаттарын жасау және көмірсутектер кен орындарын игеруді талдау" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектер кен орындарына арналған техникалық жобалау құжаттарын жасау" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Теңіздегі көмірсутектер кен орындарында төгілуді болғызбау және жою жөніндегі жұмыстар" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі геофизикалық жұмыстар" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в сфере углеводородов
Совместный приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 29 ноября 2022 года № 387 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 96. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2022 года № 30854.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023
В соответствии с пунктом 5 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в сфере углеводородов, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Бурение скважин на суше, на море и на внутренних водоемах при разведке и добыче углеводородов", согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Составление базовых проектных документов для месторождений углеводородов и анализ разработки месторождений углеводородов", согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Составление технических проектных документов для месторождений углеводородов", согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Работы по предотвращению и ликвидации разливов на месторождениях углеводородов на море", согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Геофизические работы при разведке и добыче углеводородов", согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;

7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды жер астында жөндеу, сынау, игеру, сынамалау, консервациялау, жою" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды цементтеу" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі кәсіпшілік зерттеулер" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі сейсмикалық барлау жұмыстары" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
11) осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымалардағы атқылау-жару жұмыстары" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
12) осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде мұнай қабаттарының мұнай беруін арттыру және ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
13) осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Мұнай-газ-химия өндірістерін пайдалану" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы;
14) осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы "Магистральдық құбыржолдарды пайдалану" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы бекітілсін.

7) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Подземный ремонт, испытание, освоение, опробование, консервация, ликвидация скважин при разведке и добыче углеводородов", согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Цементация скважин при разведке и добыче углеводородов", согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Промысловые исследования при разведке и добыче углеводородов", согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Сейсморазведочные работы при разведке и добыче углеводородов", согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;
11) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Прострелочно-взрывные работы в скважинах при разведке и добыче углеводородов", согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
12) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Повышение нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин при разведке и добыче углеводородов", согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
13) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Эксплуатация нефтегазохимических производств", согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
14) проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Эксплуатация магистральных трубопроводов", согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу.

2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
__________Т. Жаксылыков
Министрдің міндетін атқарушы __________М. Журебеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 96 мен Министрдің
міндетін атқарушы
2022 жылғы 29 қарашадағы
№ 387 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 5-тармағына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 28 қазандағы № 77 бұйрығымен бекітілген Көмірсутектер саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9998 болып тіркелген) сәйкес көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігіне бақылау саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында әзірленді.

2. Департаменту государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________Т. Жаксылыков
Исполняющий обязанности Министра __________М. Журебеков
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 96
и Исполняющий обязанности Министра
от 29 ноября 2022 года № 387
Критерии оценки степени риска в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в сфере углеводородов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в сфере углеводородов (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577), Квалификационными требованиями и перечнем документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сфере углеводородов, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 77 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9998) с целью отнесения субъектов (объектов) контроля в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в сфере углеводородов по степеням риска.

2. Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі – көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензиясы бар лицензиаттар;
2) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) біліктілік талаптары – өтініш берушінің және лицензиаттың жекелеген лицензияланатын қызмет түрімен және (немесе) лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрімен айналысу қабілетін сипаттайтын, лицензия және (немесе) лицензияға қосымша беру кезінде де, оның жарамдылығы уақытының бүкіл кезеңінде де қойылатын сандық және сапалық нормативтер мен көрсеткіштер жиынтығы;
4) болмашы бұзушылықтар – қондырғыларды, машиналарды, тетіктерді, аспаптарды, жабдықтарды тиісінше пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді, еңбек қауіпсіздігі және өнеркәсіптік қауіпсіздік; қоршаған ортаны қорғау, метрологиялық бақылау; технологиялық процесті және берілген сападағы өнімді шығаруды сақтау, магистральдық құбырларды пайдаланудың технологиялық процесін сақтауды қамтамасыз ететін жауапты тұлғалардың болмауына байланысты бұзушылықтар;
5) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
6) елеулі бұзушылықтар – біліктілік құрамының сәйкессіздігіне, бекітілген бағдарламалар мен жоспарлардың болмауына, мемлекеттік органдар мен ұйымдардан заңды тұлға-лицензиат қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны және (немесе) қосымшаларды қайта ресімдемеу туралы мәліметтердің болуына, қондырғыларды, машиналарды, тетіктерді, аспаптарды, жабдықтарды тиісінше пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді, еңбек қауіпсіздігі және өнеркәсіптік қауіпсіздік, қоршаған ортаны қорғау, метрологиялық бақылауды қамтамасыз ететін жауапты тұлғалардың болмауына байланысты бұзушылықтар;
7) лицензиат – лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалы;
8) лицензия – лицензиар жеке немесе заңды тұлғаға, сондай-ақ қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалына қауіптіліктің жоғары деңгейімен байланысты лицензияланатын қызмет түрін не лицензияланатын қызметтің кіші түрін жүзеге асыруға беретін бірінші санаттағы рұқсат;
9) лицензияланатын қызмет түрі – айналысу үшін осы Заңға сәйкес лицензия алу талап етілетін қызмет түрі (белгілі бір әрекет (операция, сақтандыру сыныптары);
10) лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрі – бір лицензия аясында тиісті лицензияланатын қызмет түрін нақтылау;

2. В Критериях используются следующие понятия:
1) субъект контроля – лицензиаты, владеющие лицензией на работы и услуги в сфере углеводородов;
2) балл – количественная мера исчисления риска;
3) квалификационные требования – совокупность количественных и качественных нормативов и показателей, характеризующих способность заявителя и лицензиата заниматься отдельным лицензируемым видом деятельности и (или) подвидом лицензируемого вида деятельности, предъявляемых как при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии, так и на протяжении всего периода времени ее действительности;
4) незначительные нарушения – нарушения, связанные с отсутствием ответственных лиц, обеспечивающих надлежащую эксплуатацию и техническое обслуживание установок, машин, механизмов, приборов, оборудования, безопасность труда и промышленную безопасность; охрану окружающей среды, метрологический контроль, соблюдение технологического процесса и выпуска продукции заданного качества, соблюдение технологического процесса эксплуатации магистральных трубопроводов;
5) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
6) значительные нарушения – нарушения, связанные с несоответствием квалификационного состава, отсутствием утвержденных программ и планов, наличием сведений от государственных органов и организаций о не переоформлении лицензии и (или) приложений в случае реорганизации юридического лица-лицензиата, с отсутствием ответственных лиц, обеспечивающих надлежащую эксплуатацию и техническое обслуживание установок, машин, механизмов, приборов, оборудования, безопасность труда и промышленную безопасность, охрану окружающей среды, метрологический контроль;
7) лицензиат – физическое или юридическое лицо, а также филиал иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, имеющие лицензию;
8) лицензия – разрешение первой категории, выдаваемое лицензиаром физическому или юридическому лицу, а также филиалу иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, на осуществление лицензируемого вида деятельности либо подвида лицензируемого вида деятельности, связанного с высоким уровнем опасности;
9) лицензируемый вид деятельности – вид деятельности (определенное действие (операция, классы страхования), для занятия которым требуется получение лицензии в соответствии с Законом;
10) подвид лицензируемого вида деятельности – конкретизация соответствующего лицензируемого вида деятельности в рамках одной лицензии;

11) өрескел бұзушылықтар – меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде технологиялық регламенттің, өндірістік базаның, қажетті аспаптар мен жабдықтардың, қоймалардың, зертханалардың болмауына байланысты бұзушылықтар;
12) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
13) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
14) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
15) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелерін жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштің жиынтығы;
16) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 204 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне (бұдан әрі – тәуекел дәрежесі) жатқызылады:

11) грубые нарушения – нарушения, связанные с отсутствием на праве собственности или ином законном основании технологического регламента, производственной базы, необходимых приборов и оборудования, складов, лабораторий;
12) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
13) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
14) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
15) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
16) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля.
Сноска. Пункт 2 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 204 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска (далее – степени риска):

1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел
3) төмен тәуекел.
Жоғары, орташа және төмен тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салалары үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі осы Өлшемшарттармен, бірақ жылына бір реттен жиілетпей айқындалады.
Орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі осы Өлшемшарттармен, бірақ екі жылда бір реттен жиілетпей айқындалады.
Төмен тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі осы Өлшемшарттармен, бірақ үш жылда бір реттен жиілетпей айқындалады.
4. Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
6. Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (облысқа) ықтимал теріс салдарлар ауырлығының, зиянының ауқымы;
3) адамның өмірі немесе денсаулығы, қоршаған орта, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
7. Көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия 13 кіші қызмет түрлерінен тұрады:
көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі кәсіпшілік зерттеулер;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі сейсмикалық барлау жұмыстары;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі геофизикалық жұмыстар;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымалардағы атқылау-жару жұмыстары;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарында ұңғымаларды бұрғылау;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды жер астында жөндеу, сынау, игеру, сынамалау, консервациялау, жою;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды цементтеу;
көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде мұнай қабаттарының мұнай беруін арттыру және ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту;
теңіздегі көмірсутектер кен орындарында төгілуді болғызбау және жою жөніндегі жұмыстар;
мұнай-газ-химия өндірістерін пайдалану;
көмірсутектер кен орындарына арналған базалық жобалау құжаттарын жасау және көмірсутектер кен орындарын игеруді талдау;
көмірсутектер кен орындарына арналған техникалық жобалау құжаттарын жасау;
магистральдық құбыржолдарды пайдалану.
"Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарында ұңғымаларды бұрғылау", "Көмірсутектер кен орындарына арналған базалық жобалау құжаттарын жасау және көмірсутектер кен орындарын игеруді талдау", "Көмірсутектер кен орындарына арналған техникалық жобалау құжаттарын жасау", "Теңіздегі көмірсутектер кен орындарында төгілуді болғызбау және жою жөніндегі жұмыстар" қызметтің кіші түрлеріне лицензия алған лицензиаттар жоғары тәуекел дәрежесі субъектілеріне жатады.
"Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі геофизикалық жұмыстар", "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды жер астында жөндеу, сынау, игеру, сынамалау, консервациялау, жою", "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды цементтеу" қызметтің кіші түрлеріне лицензия алған лицензиаттар орташа тәуекел дәрежесі субъектілеріне жатады.
"Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі кәсіпшілік зерттеулер", "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі сейсмикалық барлау жұмыстары", "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымалардағы атқылау-жару жұмыстары", "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде мұнай қабаттарының мұнай беруін арттыру және ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту", "Мұнай-газ-химия өндірістерін пайдалану", "Магистральдық құбыржолдарды пайдалану" қызметтің кіші түрлеріне лицензия алған лицензиаттар төмен тәуекел дәрежесі субъектілеріне жатады.

1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой, средней и низкой степени риска, проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям определяется настоящими Критериями, но не чаще одного раза в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям определяется настоящими Критериями, но не чаще одного раза в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям определяется настоящими Критериями, но не чаще одного раза в три года.
4. Критерии оценки степени риска для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
5. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
6. Определение риска осуществляется с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, окружающей среды, законных интересов физических и юридических лиц, государства.
7. Лицензия на работы и услуги в сфере углеводородов состоит из 13 подвидов деятельности:
промысловые исследования при разведке и добыче углеводородов;
сейсморазведочные работы при разведке и добыче углеводородов;
геофизические работы при разведке и добыче углеводородов;
прострелочно-взрывные работы в скважинах при разведке и добыче углеводородов;
бурение скважин на суше, на море и на внутренних водоемах при разведке и добыче углеводородов;
подземный ремонт, испытание, освоение, опробование, консервация, ликвидация скважин при разведке и добыче углеводородов; цементация скважин при разведке и добыче углеводородов;
повышение нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин при разведке и добыче углеводородов;
работы по предотвращению и ликвидации разливов на месторождениях углеводородов на море;
эксплуатация нефтегазохимических производств;
составление базовых проектных документов для месторождений углеводородов и анализ разработки месторождений углеводородов;
составление технических проектных документов для месторождений углеводородов;
эксплуатация магистральных трубопроводов.
Лицензиаты, получившие лицензию на подвиды деятельности "Бурение скважин на суше, на море и на внутренних водоемах при разведке и добыче углеводородов", "Составление базовых проектных документов для месторождений углеводородов и анализ разработки месторождений углеводородов", "Составление технических проектных документов для месторождений углеводородов", "Работы по предотвращению и ликвидации разливов на месторождениях углеводородов на море" относятся к субъектам высокой степени риска.
Лицензиаты, получившие лицензию на подвиды деятельности "Геофизические работы при разведке и добыче углеводородов", "Подземный ремонт, испытание, освоение, опробование, консервация, ликвидация скважин при разведке и добыче углеводородов", "Цементация скважин при разведке и добыче углеводородов" относятся к субъектам средней степени риска.
Лицензиаты, получившие лицензию на подвиды деятельности "Промысловые исследования при разведке и добыче углеводородов", "Сейсморазведочные работы при разведке и добыче углеводородов", "Прострелочно-взрывные работы в скважинах при разведке и добыче углеводородов", "Повышение нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин при разведке и добыче углеводородов", "Эксплуатация нефтегазохимических производств", "Эксплуатация магистральных трубопроводов" относятся к субъектам низкой степени риска.

8. Жоғары, орташа және төмен тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу мақсатымен субъективті өлшемшарттар қолданылады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
9. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
10. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының уран өндіру саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылаудың нәтижелері пайдаланылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 204 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
11. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін және субъективті өлшемшарттар (SC) бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қосу жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу әрбір мемлекеттік бақылау саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте бір мемлекеттік бақылау саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы өлшемшарттың 10-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде, бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.

8. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой, средней и низкой степени риска применяются субъективные критерии с целью проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям.
Глава 3. Субъективные критерии
9. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.
10. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области добычи урана.
Для оценки степени риска используются результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
Сноска. Пункт 10 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 204 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
По данным, полученным по результатам предыдущих проверок, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 10 настоящих критерии, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні бақылау субъектісін мынадай тәуекел дәрежесінің біріне жатқызу үшін негіз болып табылады:
1) жоғары тәуекел дәрежесі – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейінгі болған кезде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) орташа тәуекел дәрежесі – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 30-да 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде және оған қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізіледі, бірақ ең көбі екі жылда бір рет;
3) төмен тәуекел дәрежесі – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ды қоса алғанға дейінгі болған кезде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi – xi субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы;
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формуланы пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – жеке бақылау субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к одной из следующих степеней риска:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) к средней степени риска - при показателе степени риска от 31 до 70 включительно и в отношении него проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям, но не чаще одного раза в два года;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
– показатель субъективного критерия,
– удельный вес показателя субъективного критерия
n– количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
где
R– показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
– максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
– минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
– промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям.

Көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты біліктілік талаптарына сәйкестікке қойылатын талаптардың бұзұшылық дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-қосымшаларда келтірілген.
Талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жиілігін жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау органы, бірақ ең көбі жылына бір рет айкындайды.
Алынатын мәліметтер талдауы және көрсеткіштер бойынша бағалау есепті жылғы 1 қарашадан 15 желтоқсанға дейінгі кезеңде жылына бір рет жүргізіледі.
Егер бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізілген болса, соңғы біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексерудің аяқталу күнінен кейінгі күннен бастап жүргізілетін талдаудың басталуына дейінгі кезең талданатын кезең болып табылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес құрылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру графиктері субъективті өлшемшарттар бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар бақылау субъектілерінің басымдығын ескере отырып жасалады.
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексерудің жылдық графигі негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 204 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Көмірсутектер саласындағы
біліктілік талаптарына
сәйкестігіне бақылау
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
"Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарында ұңғымаларды бұрғылау" қызметінің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты талаптарды бұзушылық дәрежесі

Степени нарушения требований на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов, приведены в приложениях 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 к настоящим Критериям.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.
Кратность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется органом контроля в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, не чаще одного раз в год.
Анализ получаемых сведений и оценка по показателям осуществляется один раз в год в период с 1 ноября до 15 декабря отчетного года.
Если в отношении субъекта (объекта) контроля ранее проводилась проверка на соответствие квалификационным требованиям, анализируемым периодом является период со дня после даты окончания последней проверки на соответствие квалификационным требованиям до начала проводимого анализа.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Графики проверок на соответствие квалификационным требованиям составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Проверка на соответствие квалификационным требованиям проводится на основании годового графика проверок на соответствие квалификационным требованиям.
Сноска. Пункт 11 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 204 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в сфере контроля
на соответствие квалификационным
требованиям в сфере
углеводородов
Степени нарушения требований в отношении лицензиатов, получивших лицензию
на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности
"Бурение скважин на суше, на море и на внутренних водоемах при разведке и добыче углеводородов"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 204 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның қолымен және мөрімен (бар болса), жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің қолымен куәландырылған, негізгі пайдаланылатын қондырғыларды және (немесе) жабдықтарды көрсете отырып, мәлімделген лицензияланатын қызметтің кіші түрлерін (жұмыстарды) орындау технологиясы мен тәртібін сипаттайтын технологиялық регламенттің бар болуы
Өрескел
2
Лицензияға қосымшада көрсетілген мекенжай бойынша меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік базаның (өндірістік үй-жайдың/ қойманың/цехтың) бар болуы
Өрескел
3
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі бұрғылау қондырғысының бар болуы
Өрескел
4
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі бұрғылау сорғысының бар болуы
Өрескел
5
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі шығарындыға қарсы жабдықтың бар болуы
Өрескел
6
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі бұрғылау ерітіндісін дайындау, циркуляциялау және тазалау торабының бар болуы
Өрескел
7
Мыналарды қамтамасыз ететін жауапты тұлғалардың болуы:
1) қондырғыларды, машиналарды, механизмдерді, аспаптарды, жабдықтарды тиісінше пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету;
2) еңбек қауіпсіздігі және өнеркәсіптік қауіпсіздік;
3) қоршаған ортаны қорғау;
4) метрологиялық бақылау
Елеулі
8
Біліктілік құрамының болуы:
1) жұмыс берушінің бұйрығымен тағайындалған техникалық басшы – көмірсутектер саласында жоғары техникалық білімі бар және көрсетілген салада практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл;
2) көмірсутектер саласында жоғары техникалық немесе арнаулы орта білімі және көмірсутектер саласында практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл болатын 3 маман
Елеулі
Көмірсутектер саласындағы
біліктілік талаптарына
сәйкестігіне бақылау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
"Көмірсутектер кен орындарына арналған базалық жобалау құжаттарын жасау және көмірсутектер кен орындарын игеруді талдау" қызметінің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты талаптарды бұзушылық дәрежесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 204 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Лицензияға қосымшада көрсетілген мекенжай бойынша меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ғимараттың немесе тұрғын емес үй-жайдың (кеңсенің) бар болуы
Өрескел
2
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі кен шоғырларының құрылымын, стратиграфиясын және қасиеттерін сипаттауды көздейтін мұнай және газ кен орындарын геологиялық модельдеу бойынша көмірсутектер саласында жобалауға арналған лицензиялық бағдарламалық қамтылымның бар болуы
Өрескел
3
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі көмірсутектерді өндіру көлемін әзірлеу және болжау жүйесін жобалау үшін мұнай және газ қабаттарын (кен шоғырларын) гидродинамикалық модельдеу бойынша көмірсутектер саласында жобалауға арналған лицензиялық бағдарламалық қамтылымның бар болуы
Өрескел
4
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі мамандандырылған техниканың және (немесе) жабдықтың (компьютерлер, принтер, плоттер (суреттерді, схемаларды, күрделі сызбаларды, карталарды және көлемі A0 немесе калькаға дейінгі қағаздағы басқа да графикалық ақпаратты үлкен дәлдікпен автоматты түрде сызуға арналған құрылғы) бар болуы
Өрескел
5
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі кәсіпшілік зерттеулерге арналған жобалау үшін пайдаланылатын ұңғыма аспаптарының (тереңдік сынамаларды іріктеу, қабаттық қысым мен температураны өлшеу) бар болуы
Өрескел
6
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ұңғымадағы түсіру-көтеру операцияларына арналған жобалау үшін пайдаланылатын қондырғының (шығырдың) бар болуы
Өрескел
7
Біліктілік құрамының болуы:

Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 204 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Наличие технологического регламента, описывающего технологию и порядок выполнения заявленных лицензируемых подвидов деятельности (работ), заверенного печатью (при ее наличии) и подписью первого руководителя заявителя или лица, его замещающего – для юридических лиц, либо подписью заявителя – для физических лиц, с указанием основных используемых установок и (или) оборудования
Грубое
2
Наличие на праве собственности или ином законном основании производственной базы по адресу, указанному в приложении к лицензии (производственного помещения/склада/цеха)
Грубое
3
Наличие на праве собственности или ином законном основании буровой установки
Грубое
4
Наличие на праве собственности или ином законном основании бурового насоса
Грубое
5
Наличие на праве собственности или ином законном основании противовыбросового оборудования
Грубое
6
Наличие на праве собственности или ином законном основании узла подготовки, циркуляции и очистки бурового раствора
Грубое
7
Наличие ответственных лиц, обеспечивающих:
1) надлежащую эксплуатацию и техническое обслуживание установок, машин, механизмов, приборов, оборудования;
2) безопасность труда и промышленную безопасность;
3) охрану окружающей среды;
4) метрологический контроль
Значительное
8
Наличие квалификационного состава:
1) технический руководитель, назначенный приказом работодателя – с высшим техническим образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в указанной сфере – не менее 3 лет;
2) 3 специалиста с высшим техническим или средним специальным образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в сфере углеводородов – не менее 2 лет
Значительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в сфере контроля
на соответствие квалификационным
требованиям в сфере
углеводородов
Степени нарушения требований в отношении лицензиатов,
получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности
"Составление базовых проектных документов для месторождений углеводородов и анализ разработки месторождений углеводородов"
Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 204 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Наличие на праве собственности или ином законном основании здания или нежилого помещения (офиса) по адресу, указанному в приложении к лицензии
Грубое
2
Наличие на праве собственности или ином законном основании лицензионных программных обеспечений, предназначенных для проектирования в сфере углеводородов по геологическому моделированию месторождений нефти и газа, предусматривающее описание структуры, стратиграфии и свойств пород залежи
Грубое
3
Наличие на праве собственности или ином законном основании лицензионных программных обеспечений, предназначенных для проектирования в сфере углеводородов по гидродинамическому моделированию нефтяных и газовых пластов (залежей) для проектирования системы разработки и прогнозирования объема добычи углеводородов
Грубое
4
Наличие на праве собственности или ином законном основании специализированной техники и (или) оборудования (компьютеров, принтера, плоттера (устройство для автоматического вычерчивания с большой точностью рисунков, схем, сложных чертежей, карт и другой графической информации на бумаге размером до A0 или кальке)
Грубое
5
Наличие на праве собственности или ином законном основании скважинных приборов для промысловых исследований (отбор глубинных проб, замер пластового давления и температуры), используемых для проектирования
Грубое
6
Наличие на праве собственности или ином законном основании установки (лебедки) для спускоподъемных операций в скважине, используемой для проектирования
Грубое
7
Наличие квалификационного состава:

1) жұмыс берушінің бұйрығымен тағайындалған техникалық басшы – көмірсутектер саласында жоғары техникалық білімі бар және көрсетілген салада практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл;
2) көмірсутектер саласында жоғары техникалық немесе арнаулы орта білімі және көмірсутектер саласында практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл болатын 3 маман
Елеулі
Көмірсутектер саласындағы
біліктілік талаптарына
сәйкестігіне бақылау
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
"Көмірсутектер кен орындарына арналған техникалық жобалау құжаттарын жасау" қызметінің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты талаптарды бұзушылық дәрежесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 204 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Лицензияға қосымшада көрсетілген мекенжай бойынша меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ғимарат немесе тұрғын емес үй-жайдың (кеңсенің) бар болуы
Өрескел
2
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ұңғымаларды бұрғылауды жобалау (ұңғымаларды өткізу, қысым градиенттерін және гидродинамикалық сипаттамаларды есептеу, бұрғылау және шегендеу бағаналарын есептеу, цементтеу процесін есептеу) бойынша көмірсутектер саласында жобалауға арналған лицензиялық бағдарламалық қамтылымның бар болуы
Өрескел
3
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі мамандандырылған техниканың және (немесе) жабдықтың (компьютерлер, принтер, плоттер (суреттерді, схемаларды, күрделі сызбаларды, карталарды және көлемі A0 немесе калькаға дейінгі қағаздағы басқа да графикалық ақпаратты үлкен дәлдікпен автоматты түрде сызуға арналған құрылғы) бар болуы
Өрескел
4
Біліктілік құрамының болуы:
1) жұмыс берушінің бұйрығымен тағайындалған техникалық басшы – көмірсутектер саласында жоғары техникалық білімі бар және көрсетілген салада практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл;
2) көмірсутектер саласында жоғары техникалық немесе арнаулы орта білімі және көмірсутектер саласында практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл болатын 3 маман
Елеулі
Көмірсутектер саласындағы
біліктілік талаптарына
сәйкестігіне бақылау
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
"Теңіздегі көмірсутектер кен орындарында төгілуді болғызбау және жою жөніндегі жұмыстар" қызметінің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты талаптарды бұзушылық дәрежесі

1) технический руководитель, назначенный приказом работодателя – с высшим техническим образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в указанной сфере – не менее 3 лет;
2) 3 специалиста с высшим техническим или средним специальным образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в сфере углеводородов – не менее 2 лет
Значительное
Приложение 3
к Критериям оценки
степени риска в сфере
контроля на соответствие
квалификационным
требованиям в сфере
углеводородов
Степени нарушения требований в отношении лицензиатов, получивших лицензию
на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности
"Составление технических проектных документов для месторождений углеводородов"
Сноска. Приложение 3 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 204 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Наличие на праве собственности или ином законном основании здания или нежилого помещения (офиса) по адресу, указанному в приложении к лицензии
Грубое
2
Наличие на праве собственности или ином законном основании лицензионных программных обеспечений, предназначенных для проектирования в сфере углеводородов по проектированию бурения скважин (проводка скважин, расчет градиентов давлений и гидродинамических характеристик, расчет бурильных и обсадных колонн, расчет процесса цементирования)
Грубое
3
Наличие на праве собственности или ином законном основании специализированной техники и (или) оборудования (компьютеров, принтера, плоттера (устройство для автоматического вычерчивания с большой точностью рисунков, схем, сложных чертежей, карт и другой графической информации на бумаге размером до A0 или кальке)
Грубое
4
Наличие квалификационного состава:
1) технический руководитель, назначенный приказом работодателя – с высшим техническим образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в указанной сфере – не менее 3 лет;
2) 3 специалиста с высшим техническим или средним специальным образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в сфере углеводородов – не менее 2 лет
Значительное
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в сфере контроля
на соответствие квалификационным
требованиям в сфере
углеводородов
Степени нарушения требований в отношении лицензиатов, получивших лицензию
на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности
"Работы по предотвращению и ликвидации разливов на месторождениях углеводородов на море"

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 204 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның қолымен және мөрімен (бар болса), жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің қолымен куәландырылған, негізгі пайдаланылатын қондырғыларды және (немесе) жабдықтарды көрсете отырып, мәлімделген лицензияланатын қызметтің кіші түрлерін (жұмыстарды) орындау технологиясы мен тәртібін сипаттайтын технологиялық регламенттің бар болуы
Өрескел
2
Лицензияға қосымшада көрсетілген мекенжай бойынша меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік базаның (өндірістік үй-жайдың/ қойманың/цехтың) бар болуы
Өрескел
3
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі тереңдік сынамаларды іріктеу үшін ұңғымалық аспаптардың және жабдықтың бар болуы
Өрескел
4
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі қабаттық қысымды өлшеу үшін ұңғымалық аспаптардың және жабдықтың бар болуы
Өрескел
5
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі температураны өлшеу үшін ұңғымалық аспаптардың және жабдықтың бар болуы
Өрескел
6
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі акустикалық каротаж аспаптарының бар болуы
Өрескел
7
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі электрлік каротаж аспаптарының бар болуы
Өрескел
8
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі радиоактивті каротаж аспаптарының бар болуы
Өрескел
9
Мыналарды қамтамасыз ететін жауапты тұлғалардың болуы:

Сноска. Приложение 5 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 204 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Наличие технологического регламента, описывающего технологию и порядок выполнения заявленных лицензируемых подвидов деятельности (работ), заверенного печатью (при ее наличии) и подписью первого руководителя заявителя или лица, его замещающего – для юридических лиц, либо подписью заявителя – для физических лиц, с указанием основных используемых установок и (или) оборудования
Грубое
2
Наличие на праве собственности или ином законном основании производственной базы по адресу, указанному в приложении к лицензии (производственного помещения/склада/цеха)
Грубое
3
Наличие на праве собственности или ином законном основании скважинных приборов и оборудования для отбора глубинных проб
Грубое
4
Наличие на праве собственности или ином законном основании скважинных приборов и оборудования для замера пластового давления
Грубое
5
Наличие на праве собственности или ином законном основании скважинных приборов и оборудования для замера температуры
Грубое
6
Наличие на праве собственности или ином законном основании приборов акустического каротажа
Грубое
7
Наличие на праве собственности или ином законном основании приборов электрического каротажа
Грубое
8
Наличие на праве собственности или ином законном основании приборов радиоактивного каротажа
Грубое
9
Наличие ответственных лиц, обеспечивающих:

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 204 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның қолымен және мөрімен (бар болса), жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің қолымен куәландырылған, негізгі пайдаланылатын қондырғыларды және (немесе) жабдықтарды көрсете отырып, мәлімделген лицензияланатын қызметтің кіші түрлерін (жұмыстарды) орындау технологиясы мен тәртібін сипаттайтын технологиялық регламенттің бар болуы
Өрескел
2
Лицензияға қосымшада көрсетілген мекенжай бойынша меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік базаның (өндірістік үй-жайдың/ қойманың/цехтың) бар болуы
Өрескел
3
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі негізгі технологиялық қондырғылар мен жабдықтың бар болуы
Өрескел
4
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі мұнай-химия өндірісі үшін қажетті қоймалардың бар болуы
Өрескел
5
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте аккредиттелген зертхананың немесе өнімнің стандарттарға, нормалар мен техникалық шарттарға сәйкестігін бақылау бойынша аккредиттелген зертханамен қызмет көрсету шартының бар болуы
Өрескел
6
Қамтамасыз ететін жауапты тұлғалардың болуы:
1) қондырғыларды, машиналарды, механизмдерді, аспаптарды, жабдықтарды тиісінше пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету;
2) еңбек қауіпсіздігі және өнеркәсіптік қауіпсіздік;
3) қоршаған ортаны қорғау;
4) метрологиялық бақылау;
5) технологиялық процесті және берілген сападағы өнімдерді шығаруды сақтау
Елеулі
7
Біліктілік құрамының болуы:
1) жұмыс берушінің бұйрығымен тағайындалған техникалық басшы – көмірсутектер саласында жоғары техникалық білімі бар және көрсетілген салада практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл;
2) көмірсутектер саласында жоғары техникалық немесе арнаулы орта білімі және көмірсутектер саласында практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл болатын 3 маман
Елеулі
Көмірсутектер саласындағы
біліктілік талаптарына
сәйкестігіне бақылау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
13-қосымша
"Магистральдық құбыржолдарды пайдалану" қызметінің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты талаптарды бұзушылық дәрежесі
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 31.05.2023 № 204 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі магистральдық құбырдың бар болуы
Өрескел
2
Қызметтің кіші түрінің мәлімделген жұмыстарын орындау үшін қажетті техникалық талаптарға байланысты пайдаланылатын магистральдық құбырды пайдалануды қамтамасыз ететін меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі аспаптар мен жабдықтың бар болуы
Өрескел
3
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі магистральдық құбырларды техникалық диагностикалау үшін диагностикалық аспаптардың бар болуы
Өрескел
4
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі магистральдық құбырларға техникалық қызмет көрсету үшін бақылау-өлшеу аспаптарының, құралдар мен жабдықтардың бар болуы
Өрескел
5
Заманауи жабдықтар мен технологияларды пайдалана отырып, жұмыс істеп тұрған өндірістік объектілерді реконструкциялау, жаңғырту жөніндегі бекітілген бағдарламалардың бар болуы
Өрескел
6
Жөндеу жұмыстарын орындау жоспарларының (бағдарламаларының) бар болуы
Өрескел
7
Қамтамасыз ететін жауапты тұлғалардың болуы:

Сноска. Приложение 12 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 204 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Наличие технологического регламента, описывающего технологию и порядок выполнения заявленных лицензируемых подвидов деятельности (работ), заверенного печатью (при ее наличии) и подписью первого руководителя заявителя или лица, его замещающего – для юридических лиц, либо подписью заявителя – для физических лиц, с указанием основных используемых установок и (или) оборудования
Грубое
2
Наличие на праве собственности или ином законном основании производственной базы по адресу, указанному в приложении к лицензии (производственного помещения/склада/цеха)
Грубое
3
Наличие на праве собственности или ином законном основании основных технологических установок и оборудования
Грубое
4
Наличие на праве собственности или ином законном основании складов, необходимых для нефтехимического производства
Грубое
5
Наличие на праве собственности или ином законном основании лаборатории, аккредитованной в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, или договора на обслуживание с аккредитованной лабораторией по контролю соответствия продукции стандартам, нормам и техническим условиям
Грубое
6
Наличие ответственных лиц, обеспечивающих:
1) надлежащую эксплуатацию и техническое обслуживание установок, машин, механизмов, приборов, оборудования;
2) безопасность труда и промышленную безопасность;
3) охрану окружающей среды;
4) метрологический контроль;
5) соблюдение технологического процесса и выпуска продукции заданного качества
Значительное
7
Наличие квалификационного состава:
1) технический руководитель, назначенный приказом работодателя – с высшим техническим образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в указанной сфере – не менее 3 лет;
2) 3 специалиста с высшим техническим или средним специальным образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в сфере углеводородов – не менее 2 лет
Значительное
Приложение 13
к Критериям оценки степени
риска в сфере контроля
на соответствие квалификационным
требованиям в сфере
углеводородов
Степени нарушения требований в отношении лицензиатов, получивших лицензию
на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности
"Эксплуатация магистральных трубопроводов"
Сноска. Приложение 13 - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 31.05.2023 № 204 и Министра национальной экономики РК от 01.06.2023 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Наличие на праве собственности или ином законном основании магистрального трубопровода
Грубое
2
Наличие на праве собственности или ином законном основании приборов и оборудования, обеспечивающих эксплуатацию магистральных трубопроводов, которые используются в зависимости от технических требований, необходимых для выполнения заявленных работ подвида деятельности
Грубое
3
Наличие на праве собственности или ином законном основании диагностических приборов для технического диагностирования магистральных трубопроводов
Грубое
4
Наличие на праве собственности или ином законном основании контрольно-измерительных приборов, инструментов, оборудования для технического обслуживания магистральных трубопроводов
Грубое
5
Наличие утвержденных программ по реконструкции, модернизации действующих производственных объектов с использованием современного оборудования и технологий
Значительное
6
Наличие планов (программ) выполнения ремонтных работ
Значительное
7
Наличие ответственных лиц, обеспечивающих:

1) қондырғыларды, машиналарды, механизмдерді, аспаптарды, жабдықтарды тиісінше пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету;
2) еңбек қауіпсіздігі және өнеркәсіптік қауіпсіздік;
3) қоршаған ортаны қорғау;
4) метрологиялық бақылау;
5) магистральдық құбырларды пайдаланудың технологиялық процесін сақтау
Елеулі
8
Біліктілік құрамының болуы:
1) жұмыс берушінің бұйрығымен тағайындалған техникалық басшы – көмірсутектер саласында жоғары техникалық білімі бар және көрсетілген салада практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл;
2) көмірсутектер саласында жоғары техникалық немесе арнаулы орта білімі және көмірсутектер саласында практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл болатын 3 маман
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 96 мен Министрдің
міндетін атқарушы
2022 жылғы 29 қарашадағы
№ 387 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарға сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарында ұңғымаларды бұрғылау" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган__________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды
тағайындау туралы акт ____________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы___________________________________________ ________________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру
нөмірі __________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның қолымен және мөрімен (бар болса), жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің қолымен куәландырылған, негізгі пайдаланылатын қондырғыларды және (немесе) жабдықтарды көрсете отырып, мәлімделген лицензияланатын қызметтің кіші түрлерін (жұмыстарды) орындау технологиясы мен тәртібін сипаттайтын технологиялық регламенттің бар болуы
2
Лицензияға қосымшада көрсетілген мекенжай бойынша меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік базаның (өндірістік үй-жайдың/ қойманың/цехтың) бар болуы
3
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі бұрғылау қондырғысының бар болуы
4
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі бұрғылау сорғысының бар болуы
5
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі шығарындыға қарсы жабдықтың бар болуы
6
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі бұрғылау ерітіндісін дайындау, циркуляциялау және тазалау торабының бар болуы
7
Қамтамасыз ететін жауапты тұлғалардың болуы:

1) надлежащую эксплуатацию и техническое обслуживание установок, машин, механизмов, приборов, оборудования;
2) безопасность труда и промышленную безопасность;
3) охрану окружающей среды;
4) метрологический контроль;
5) соблюдение технологического процесса эксплуатации магистральных трубопроводов
Значительное
8
Наличие квалификационного состава:
1) технический руководитель, назначенный приказом работодателя – с высшим техническим образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в указанной сфере – не менее 3 лет;
2) 3 специалиста с высшим техническим или средним специальным образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в сфере углеводородов – не менее 2 лет
Значительное
Приложение 2
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 96
и Исполняющий обязанности Министра
от 29 ноября 2022 года № 387
Проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Бурение скважин на суше, на море и на внутренних водоемах при разведке и добыче углеводородов"
Государственный орган, назначивший проверку / профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки / профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _____________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ________________________________
_______________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
_______________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие технологического регламента, описывающего технологию и порядок выполнения заявленных лицензируемых подвидов деятельности (работ), заверенного печатью (при ее наличии) и подписью первого руководителя заявителя или лица, его замещающего – для юридических лиц, либо подписью заявителя – для физических лиц, с указанием основных используемых установок и (или) оборудования
2
Наличие на праве собственности или ином законном основании производственной базы по адресу, указанному в приложении к лицензии (производственного помещения/ склада/цеха)
3
Наличие на праве собственности или ином законном основании буровой установки
4
Наличие на праве собственности или ином законном основании бурового насоса
5
Наличие на праве собственности или ином законном основании противовыбросового оборудования
6
Наличие на праве собственности или ином законном основании узла подготовки, циркуляции и очистки бурового раствора
7
Наличие ответственных лиц, обеспечивающих:

1) қондырғыларды, машиналарды, механизмдерді, аспаптарды, жабдықтарды тиісінше пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету;
2) еңбек қауіпсіздігі және өнеркәсіптік қауіпсіздік;
3) қоршаған ортаны қорғау;
4) метрологиялық бақылау
8
Біліктілік құрамының болуы:
1) жұмыс берушінің бұйрығымен тағайындалған техникалық басшы – көмірсутектер саласында жоғары техникалық білімі бар және көрсетілген салада практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл;
2) көмірсутектер саласында жоғары техникалық немесе арнаулы орта білімі және көмірсутектер саласында практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл болатын 3 маман
Лауазымды адам (-дар)
___________________       ______________       ______________________________________
лауазымы                   қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________       ______________       ______________________________________
лауазымы                   қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
___________________       ______________       ______________________________________
лауазымы                   қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 96 мен Министрдің
міндетін атқарушы
2022 жылғы 29 қарашадағы
№ 387 Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Көмірсутектер саласындағы біліктілік талаптарға сәйкестігіне бақылау саласындағы "Көмірсутектер кен орындарына арналған базалық жобалау құжаттарын жасау және көмірсутектер кен орындарын игеруді талдау" қызметтің кіші түріне көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия алған лицензиаттарға қатысты тексеру парағы
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды
тағайындаған мемлекеттік орган__________________________________________________
______________________________________________________________________________
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды
тағайындау туралы акт __________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы__________________________________________
_______________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру
нөмірі _________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ___________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Лицензияға қосымшада көрсетілген мекенжай бойынша меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ғимарат немесе тұрғын емес үй-жайдың (кеңсенің) бар болуы
2
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі кен шоғырларының құрылымын, стратиграфиясын және қасиеттерін сипаттауды көздейтін мұнай және газ кен орындарын геологиялық модельдеу бойынша көмірсутектер саласында жобалауға арналған лицензиялық бағдарламалық қамтылымның бар болуы
3
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі көмірсутектерді өндіру көлемін әзірлеу және болжау жүйесін жобалау үшін мұнай және газ қабаттарын (кен шоғырларын) гидродинамикалық модельдеу бойынша көмірсутектер саласында жобалауға арналған лицензиялық бағдарламалық қамтылымның бар болуы
4
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі мамандандырылған техниканың және (немесе) жабдықтың (компьютерлер, принтер, плоттер (суреттерді, схемаларды, күрделі сызбаларды, карталарды және көлемі A0 немесе калькаға дейінгі қағаздағы басқа да графикалық ақпаратты үлкен дәлдікпен автоматты түрде сызуға арналған құрылғы) бар болуы
5
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі кәсіпшілік зерттеулерге арналған ұңғыма аспаптарының (тереңдік сынамаларды іріктеу, қабаттық қысым мен температураны өлшеу) бар болуы
6
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі жобалау үшін пайдаланылатын ұңғымадағы түсіру-көтеру операцияларына арналған қондырғының (шығырдың) бар болуы
7
Біліктілік құрамының болуы:

1) надлежащую эксплуатацию и техническое обслуживание установок, машин, механизмов, приборов, оборудования;
2) безопасность труда и промышленную безопасность;
3) охрану окружающей среды;
4) метрологический контроль
8
Наличие квалификационного состава:
1) технический руководитель, назначенный приказом работодателя – с высшим техническим образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в указанной сфере – не менее 3 лет;
2) 3 специалиста с высшим техническим или средним специальным образованием в сфере углеводородов и опытом практической работы в сфере углеводородов – не менее 2 лет
Должностное (ые) лицо (а)
__________ ______________ __________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ _____________ ___________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________ ______________ __________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 96
и Исполняющий обязанности Министра
от 29 ноября 2022 года № 387
Проверочный лист в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в отношении лицензиатов, получивших лицензию на работы и услуги в сфере углеводородов на подвид деятельности "Составление базовых проектных документов для месторождений углеводородов и анализ разработки месторождений углеводородов"
Государственный орган, назначивший проверку / профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки / профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _____________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ________________________________
______________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер /бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля _____________________________________________
______________________________________________________________________
Адрес места нахождения ________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие на праве собственности или ином законном основании здания или нежилого помещения (офиса) по адресу, указанному в приложении к лицензии
2
Наличие на праве собственности или ином законном основании лицензионных программных обеспечений, предназначенных для проектирования в сфере углеводородов по геологическому моделированию месторождений нефти и газа, предусматривающее описание структуры, стратиграфии и свойств пород залежи
3
Наличие на праве собственности или ином законном основании лицензионных программных обеспечений, предназначенных для проектирования в сфере углеводородов по гидродинамическому моделированию нефтяных и газовых пластов (залежей) для проектирования системы разработки и прогнозирования объема добычи углеводородов
4
Наличие на праве собственности или ином законном основании специализированной техники и (или) оборудования (компьютеров, принтера, плоттера (устройство для автоматического вычерчивания с большой точностью рисунков, схем, сложных чертежей, карт и другой графической информации на бумаге размером до A0 или кальке)
5
Наличие на праве собственности или ином законном основании скважинных приборов для промысловых исследований (отбор глубинных проб, замер пластового давления и температуры), используемых для проектирования
6
Наличие на праве собственности или ином законном основании установки (лебедки) для спускоподъемных операций в скважине, используемой для проектирования
7
Наличие квалификационного состава: