"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 494 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 95 бірлескен бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы № 725 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы № 108 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 желтоқсанда № 30886 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 494 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 95 бірлескен бұйрықтарына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17896 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес су шаруашылығы ұйымдары мен су пайдалану субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, және 10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі ‒ Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген), "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді және бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) тiкелей қызметiмен, салалық даму ерекшелiктерiмен және осы дамуға әсер ететiн факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) әртүрлі тәуекел дәрежелеріне жатқызуға мүмкiндiк беретiн сандық және сапалық көрсеткiштердiң жиынтығы болып табылады.

О внесении изменений в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 494 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 95 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира"
Совместный приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 725 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2022 года № 30886
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 494 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 95 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17896) следующие изменения:
Преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов рыбного хозяйства согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении водохозяйственных организации и субъектов водопользования согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.";
в критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным совместным приказом:
пункты 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), приказом Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577) и являются совокупностью количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта (объекта) контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъектов (объектов) контроля к различным степеням риска.

2. Осы өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер);
2) болмашы бұзушылықтар – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен тіркелген және тіркеу нөмірлерімен белгіленген жүзу құралдарының болмауы бөлігінде бұзылуы, сондай-ақ өрескел және елеулі бұзушылықтарға жатқызылмаған бұзушылықтар;
3) елеулі бұзушылықтар – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың аншлагтардың болмауы, қаражатты, материалдық-техникалық жарақтандыруды, өсімін молайтуды және ғылымды жоспарлау бойынша шарттардың орындалмауы, аңшылық және балық шаруашылығы субъектілері мен жергілікті атқарушы органдар беретін мәліметтерде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы, расталған шағымдар мен арыздардың болуы бөлігінде бұзылуы;
4) өрескел бұзушылықтар – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкелетін жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, зоологиялық коллекциялар жасау тәртібінің сақталмауы, жануарлар дүниесін пайдалануға белгiленген шектеулер мен тыйым салулар мерзімдерінің сақталмауы, балық қорғау құрылғыларына қойылатын талаптардың сақталмауы, бағандардың, қалқыма тану белгілерiнің жойылуына немесе бүлінуіне жол берілуі, қолайсыз оқиғалардың орын алуы, браконьерлік фактісінің болуы, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының болмауы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізетін мемлекеттік инспекторлар актілерінің орындалмауы;
5) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижесінде оның зардаптарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалау – бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау және жүргізу мақсатында бақылау және қадағалау органы өткізетін іс-шаралар кешені;

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля и надзора – субъекты (объекты), осуществляющие деятельность в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) незначительные нарушения – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, в части отсутствия зарегистрированных и обозначенных регистрационными номерами плавучих средств в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте", а также нарушении не отнесенных к грубым и значительным нарушениям;
3) значительные нарушения – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, в части отсутствия аншлагов, неисполнение договоров по планированию средств, материально-технического оснащения, воспроизводства и науки, наличие неполной и недостоверной информации в сведениях предоставляемых субъектами охотничьего и рыбного хозяйств и местными исполнительными органами, наличия подтвержденных жалоб и обращений;
4) грубое нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", несоблюдение порядка создания зоологических коллекций, несоблюдение установленных сроков ограничений и запретов на пользование животным миром, не соблюдение требований к рыбозащитным устройствам, допущение уничтожения или порчи столбов, плавучих опознавательных знаков, возникновение неблагоприятных происшествий, наличие браконьерства, отсутствие журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных, неисполнение актов государственных инспекторов осуществляющие государственный контроль и надзора в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) оценка степени риска – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля и надзора, с целью назначения и проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля;

7) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары - бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға ықпал ететін факторларға байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптарды қамтитын талаптар тізбесі;
10) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату процесі;
11) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі.
3. Тәуекел дәрежелері бойынша бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындау тәуекел дәрежесін бағалау бойынша объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы жүзеге асырылады.
4. Объективті критерийлер бойынша бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) үш тәуекел тобына бөлінген:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне - аңшылық шаруашылығын жүргізумен, кәсіпшілік балық аулаумен айналысатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері);
2) тәуекелдің орташа дәрежесіне - әуесқойлық (спорттық) аң аулау мен балық аулауды ұйымдастырумен айналысатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері);

7) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
8) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
9) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
10) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
11) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Определение субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска осуществляется путем объективных и субъективных критериев по оценке степени рисков.
4. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля и надзора разделены на три группы риска:
1) к высокой степени риска – субъекты (объекты) контроля и надзора, занимающиеся ведением охотничьего хозяйства, промысловым рыболовством;
2) к средней степени риска – субъекты (объекты) контроля и надзора, занимающиеся организацией любительской (спортивной) охоты и рыболовства;

3) тәуекелдің төмен дәрежесіне - жануарлар дүниесі объектілерін қоршау және жартылай еркін ұстаумен, өсірумен, табиғи су айдындарында балық өсірумен (акваөсіру), балық қорғау құрылғыларының болуы және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 31 мамырдағы № 221 бұйрығымен бекітілген балықтарды қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарға (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18783 болып тіркелді) сәйкестігі бөлігінде су пайдаланумен айналысатын, балықты және басқа да су жануарларын ғылыми-зерттеумен аулаумен айналысатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері), сондай-ақ азаматтарды аңшылық минимумға оқытумен айналысатын ұйымдар, зоологиялық коллекциялардың иелері, хайуанаттар бағы, биологиялық орталықтар.
5. Тәуекел айқындалғаннан кейін бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) үш тәуекел дәрежесі (жоғары, орта және төмен) бойынша бөлінеді.
Жоғары және орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілерінің) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
6. Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
7. Субъективті өлшемшарттар мынадай көздерден алынған ақпаратты талдау нәтижелері негізінде айқындалады:
1) бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) алдыңғы тексерулер мен оларға бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
2) бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
4) бақылау субъектілерінің (объектілерінің) кінәсінен орын алып, тіркелген қолайсыз оқиғалардың орын алу жағдайларының болуы. Қолайсыз оқиғаларға жануарлар дүниесі объектілерінің жаппай қырылуы және олардың тіршілік ету ортасының нашарлауы жатады;
5) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжат (ұсыным);

3) к низкой степени риска – субъекты (объекты) контроля и надзора, занимающиеся вольерным и полувольным содержанием, разведением объектов животного мира, рыбоводством (аквакультурой) на естественных водоемах, водопользованием в части наличия и соответствия рыбозащитных устройств требованиям, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 мая 2019 года № 221 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18783), научно-исследовательским ловом рыбы и других водных животных, а также организации, занимающиеся обучением граждан охотничьему минимуму, владельцы зоологических коллекций, зоопарки, биологические центры.
5. После определения риска, субъекты (объекты) контроля и надзора распределяются по трем степеням риска (высокая, средняя и низкая).
В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
6. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
7. Субъективные критерии определяются на основании результатов анализа информации из следующих источников:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора. При этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля и надзора;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля и надзора;
4) наличие зарегистрированных случаев возникновения неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъектов (объектов) контроля. К неблагоприятным происшествиям относится массовая гибель объектов животного мира и ухудшение среды их обитания;
5) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговый документ, выданный по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (рекомендация);

6) мемлекеттік органдармен ұсынылатын меліметтерді талдау нәтижесінің қорытындысы.
8. 7-тармақта айқындалған ақпарат көздерінің негізінде мынадай субъективті өлшемшарттар айқындалады:
1) осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау;
2) осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесі бағалау;
3) осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес су шаруашылығы ұйымдары мен су пайдалану субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесі бағалау.
9. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 41-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 40-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
10. Бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,4 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,4,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.".;
15, 16 және 17-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімі бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау үшін негіз болып табылады.
16. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу тізімдері олардың басымдығы ескеріле отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің ең жоғары көрсеткішімен жасалады.
17. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі жылына екі реттен жиі болмауға тиіс.";

6) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами.
8. На основании информационных источников, определенных в пункте 7 определяются следующие субъективные критерии:
1) оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства, согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
2) оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов рыбного хозяйства, согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
3) оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении водохозяйственных организации и субъектов водопользования согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
9. По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 41 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 40 включительно.
10. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту (объекту) контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,4 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,4,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.";
пункты 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"15. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора является полугодовой список субъектов (объектов) контроля и надзора, утвержденный первым руководителем регулирующего государственного органа, формируемого в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
16. Списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора составляются с учетом их приоритетности с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
17. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора не может быть чаще двух раз в год.";

Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 1-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 2-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 3-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бірлескен бұйрығының 2-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бірлескен бұйрығының 3-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бірлескен бұйрығының 4-қосымшасы осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпарат ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
Т. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің м.а.
Т. Момышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 108 мен
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 725 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттар атауы
Бұзушылық дәрежесі

приложение 1 в критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 2 в критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
приложение 3 в критериях оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
приложение 2 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
приложение 3 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
приложение 4 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года.
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
__________Т. Жаксылыков
И.о.министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
__________Т. Момышев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 108
и И.о.министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 725
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира
Субъективные критерии оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства
Наименование критериев
Степень нарушения

1. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде тізбеленген талаптар сақталмаған жағдайда белгіленеді)
1
Орнатылған аншлагтардың болуы
Елеулі
2
Тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға жол бермеу
Өрескел
3
Аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесіне елеулі залал келтіріп, заңсыз аң аулау фактісінің болуы
Өрескел

1. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Наличие установленных аншлагов
Значительное
2
Недопущение добычи объектов животного мира в зонах покоя и воспроизводственных участках
Грубое
3
Наличие факта незаконной охоты с причинением значительного ущерба животному миру в охотничьих хозяйствах
Грубое

2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық инспекцияларына бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) беретін есептілік мониторингінің нәтижелері
4
Аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің санын есепке алу мәліметтерінде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы
Елеулі
5
Браконьерлікпен күрес туралы мәліметтерде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы
Елеулі
3. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және олардың саны
6
Аң аулауды ұйымдастыру және аңшылық шаруашылығын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектісіне (объектісіне) расталған бір шағымның болуы
Елеулі
4. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) кінәсінен орын алып, тіркелген қолайсыз оқиғалардың орын алу жағдайларының болуы
7
Жануарлар дүниесі объектілері санының қысқаруы және олардың тіршілік ету ортасының нашарлауы, қызметі салдарынан жануарлар дүниесіне зиян келтіру, экологиялық жағдайдың нашарлауы және аңшылық алқаптарда биологиялық тепе-теңдіктің бұзылуы түрінде байқалған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) кінәсінен орын алып, тіркелген қолайсыз оқиғалардың болуы
Өрескел
5. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау қорытындысы бойынша берілген қорытынды құжат (ұсыным)
8
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау ұсынымдарын орындамау
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 108 мен
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 725 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және пайдалану
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Балық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттар атауы
Бұзушылық дәрежесі

2. Результаты мониторинга отчетности, представляемой субъектами (объектами) контроля и надзора, в территориальные инспекции Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
4
Наличие неполной и недостоверной информации в сведениях учета численности видов животных, являющихся объектами охоты
Значительное
5
Наличие неполной и недостоверной информации в сведениях о борьбе с браконьерством
Значительное
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
6
Наличие одной подтвержденной жалобы на субъект (объект) контроля, осуществляющего деятельности по организации охоты и ведению охотничьего хозяйства
Значительное
4. Наличие зарегистрированных случаев возникновения неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъектов (объектов) контроля
7
Наличие зарегистрированных неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъектов (объектов) контроля, выраженные в виде сокращения численности объектов животного мира и ухудшения среды их обитания, причинения вреда в результате деятельности животному миру, ухудшения экологической обстановки и нарушения биологического равновесия в охотничьих угодьях
Грубое
5. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговый документ, выданный по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (рекомендация)
8
Неисполнение рекомендации профилактического контроля без посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
Приложение 2
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 108
и И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 725
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира
Субъективные критерии оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов рыбного хозяйства
Наименование критериев
Степень нарушения

1. Алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде тізбеленген талаптар сақталмаған жағдайда белгіленеді)
1
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналы) болуы
Өрескел
2
Орнатылған аншлагтардың болуы
Елеулі
3
Тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға бермеу
Елеулі
4
Жануарлар дүниесін пайдалануға қойылатын шектеулер мен тыйым салулардың сақталуын қамтамасыз ету
Өрескел
5
Тіркелген және тіркеу нөмірлерімен белгіленген жүзу құралдарының болуы
Болмашы
6
Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтаманың болуы
Елеулі
7
Балық қыстайтын шұңқырлардың, уылдырық шашатын жерлердiң, балық шаруашылығы учаскелерiнiң және балық аулауға тыйым салынған жерлердiң шекараларын белгiлейтiн бағандардың, қалқыма тану белгілерiнің жойылуына немесе бүлінуіне жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
8
Балық шаруашылығы су айдындарында (учаскелерінде) заңсыз балық аулау фактілеріне жол берілуі
Өрескел
9
Балық өсірудің жыл сайынғы көлеміне қол жеткізуді қамтамасыз ету
Елеулі
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресусурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің облысаралық бассейндік инспекцияларына бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) беретін есептілік мониторингінің нәтижелері
10
Пайдаланушылардың балық және басқа да су жануарларын аулау квотасын игеру туралы мәліметтерінде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы
Елеулі
11
Пайдаланушылардың ағымдағы жылы балық шаруашылығын дамытуға жоспарланған қаржы көлемінің орындалуы туралы мәліметтерінде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы
Елеулі
12
Балық шаруашылығы саласымен айналысатын субъектілер бойынша мәліметтерде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы
Елеулі
13
Балық өңдеумен айналысатын кәсіпорындардың мәліметтерінде толық емес және дұрыс емес ақпараттың болуы
Елеулі

1. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Наличие журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал)
Грубое
2
Наличие установленных аншлагов
Значительное
3
Недопущение добычи рыбных ресурсов и других водных животных в зонах покоя
Грубое
4
Обеспечение соблюдения установленных ограничений и запретов на пользование животным миром
Грубое
5
Наличие плавучих средств, зарегистрированных и обозначенных регистрационными номерами
Незначительное
6
Наличие справки о происхождении вылова рыбы
Значительное
7
Соблюдение требований по недопущению уничтожения или порчи столбов, плавучих опознавательных знаков и аншлагов, обозначающих границы зимовальных ям, нерестилищ, рыбохозяйственных участков и мест, запретных для рыболовства
Грубое
8
Наличие факта незаконного рыболовства на рыбохозяйственных водоемах (участках)
Грубое
9
Обеспечение достижения ежегодных объемов выращивания рыбы
Значительное
2. Результаты мониторинга отчетности, представляемой субъектами (объектами) контроля и надзора, в межобластные бассейновые инспекции Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
10
Наличие неполной и недостоверной информации в сведениях об освоении квоты вылова рыбы и других водных животных пользователями
Значительное
11
Наличие неполной и недостоверной информации в сведениях о выполнении запланированных на текущий год объемов финансовых средств пользователями для развития рыбного хозяйства
Значительное
12
Наличие неполной и недостоверной информации в сведениях по субъектам, занятым в сфере рыбного хозяйства
Значительное
13
Наличие неполной и недостоверной информации в сведениях предприятий, занимающихся переработкой рыб
Значительное

3. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және олардың саны
14
Балық аулауды ұйымдастыру және балық шаруашылығын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектісіне (объектісіне) расталған бір шағымның болуы
Елеулі
4. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша берілген қорытынды құжат (ұсыным)
15
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау ұсынымдарын орындамау
Өрескел
Мемлекеттік органдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
16
Заңсыз балық аулау фактілеріне жол беру
Елеулі
17
Балық және балық өнімдерін заңсыз сатып алу, өткізу, тасымалдау, әкелу, әкету, сақтау (ұстау)
Елеулі
18
Балық және балық өнімдерін ветеринарлық құжаттарсыз тасымалдау
Елеулі
19
Мемлекеттік кіріс органының рұқсатынсызбалық өнімдерімен жүк операцияларын жүргізу
Елеулі
20
Балық өнімінің экспортына кедендік декларацияны толтыру кезінде мәліметтердің сәйкес келмеуі
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 108 мен
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 725 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Жануарлар дүниесін қорғау,
өсімін молайту және
пайдалану саласындағы
тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Су шаруашылығы ұйымдары мен су пайдалану субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі

3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
14
Наличие одной подтвержденной жалобы на субъект (объект) контроля, осуществляющего деятельность по организации рыболовства и ведению рыбного хозяйства
Значительное
4 Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговый документ, выданный по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (рекомендация)
15
Неисполнение рекомендации профилактического контроля без посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
5 Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами
16
Наличие факта незаконного рыболовства
Значительное
17
Незаконное приобретение, сбыт, провоз, ввоз, вывоз, хранение (содержание) рыбы и рыбной продукции
Значительное
18
Транспортировка рыбы и рыбной продукции без ветеринарных документов
Значительное
19
Проведение грузовых операций с рыбной продукцией без разрешения органа государственных доходов
Значительное
20
Несоответствие сведений при заполнении таможенной декларации на экспорт рыбной продукции
Значительное
Приложение 3
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 108
и И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 725
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области охраны,
воспроизводства
и использования животного мира
Субъективные критерии оценки степени риска в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении водохозяйственных организации и субъектов водопользования
Наименование критериев
Степень нарушения

1. Алдыңғы тексерулердің және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
1
Су жинау және су ағызу құрылыстарында балық қорғау құрылғыларының болуы
Өрескел
2
Жобалық құжаттамаға балық қорғау құрылғыларының аулар мен торлар ұяшықтарының сәйкестігі
Өрескел
3
Балық қорғау құрылғылары ретінде аулар мен торларды екі бьефте де су тораптары мен балықтарға арналған бағыттағыштардың балық өткізу құрылыстарының кіреберіс тесіктерінде болуы
Өрескел
4
Қылқымаларда немесе қадалар тіректерінде ілінген мырышталған сымнан немесе нейлоннан жасалған тордың болуы
Өрескел
5
Металл шыбық торы үшін балық пен басқа су жануарларының мөлшеріне байланысты шыбықтар арасындағы саңылаулардың болуы
Өрескел
6
Балық қорғау құрылғыларында электр қоршауларындағы электродтар арасындағы қашықтық және электр өрісінің кернеулігінің тиісті шамасына сәйкестігі
Өрескел

1. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Наличие рыбозащитных устройств на водозаборных и сбросных сооружениях
Грубое
2
Соответствие ячеек сетей и решеток рыбозащитных устройств проектной документации
Грубое
3
Наличие рыбозащитных устройств из сетей и решеток в обоих бьефах гидроузлов и в направляющих для рыб к входным отверстиям рыбопропускных сооружений
Грубое
4
Наличие сетей из оцинкованной проволоки или капрона, подвешенной на поплавках или на свайных опорах
Грубое
5
Наличие просветов между стержнями в решетке из металлических прутьев в зависимости от назначения решетки и размеров рыбных ресурсов и других водных животных
Грубое
6
Соответствие размерам рыбных ресурсов и других водных животных расстояния между электродами и эффективной величины напряженности электрического поля в электрозаградителях рыбозащитных устройств
Грубое

2. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
7
Су тарту және су ағызу құрылыстарын пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бір расталған шағымның болуы
Өрескел
3. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалар туындауының тіркелген жағдайларының болуы
8
Балық шаруашылығы су айдындарында (учаскелерінде) балық және басқа да су жануарларының қырылу фактісінің болуы
Өрескел
4. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжат (ұсыным)
9
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау ұсынымын орындамау
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 108 мен
Қазақстан Республикасы
Экология, геология
және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 725 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары ‒
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 494 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы желтоқсандағы
№ 95 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Аңшылық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы
Тексеру/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылау тағайындаған мемлекеттік орган _______________________
__________________________________________________________________________
Тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылау тағайындау туралы акт _______________________________
_________________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________________
__________________________________________________________________________
(бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке
сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Орналасқан мекенжайы ____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Орнатылған аншлагтардың болуы
2
Тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға жол бермеу
3
Аңшылық шаруашылықтарында жануарлар дүниесіне елеулі залал келтіріп, заңсыз аң аулау фактісінің болуы
Лауазымды адам (дар) ____________________ ____________________
(лауазымы)             (қолы)
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты ( бар болса) тегі)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы ________ _______
(лауазымы) (қолы)
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты ( бар болса) тегі)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 108 мен
Қазақстан Республикасы
Экология, геология
және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 725 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары ‒
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 494 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 95 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Балық шаруашылығы субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы
Тексеру / бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылау тағайындаған мемлекеттік орган _______________________
__________________________________________________________________________
Тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылау тағайындау туралы акт ______________________________
______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________
__________________________________________________________________________
(бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы _____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналы) болуы
2
Орнатылған аншлагтардың болуы
3
Тыныштық сақтау аймақтарында және өсімін молайту учаскелерінде жануарлар дүниесі объектілерін аулауға бермеу
4
Жануарлар дүниесін пайдалануға қойылатын шектеулер мен тыйым салулардың сақталуын қамтамасыз ету
5
Тіркелген және тіркеу нөмірлерімен белгіленген жүзу құралдарының болуы
6
Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтаманың болуы
7
Балық қыстайтын шұңқырлардың, уылдырық шашатын жерлердiң, балық шаруашылығы учаскелерiнiң және балық аулауға тыйым салынған жерлердiң шекараларын белгiлейтiн бағандардың, қалқыма тану белгілерiнің жойылуына немесе бүлінуіне жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
8
Балық шаруашылығы су айдындарында (учаскелерінде) заңсыз балық аулау фактісінің болуы
9
Балық өсірудің жыл сайынғы көлеміне қол жеткізуді қамтамасыз ету
Лауазымды адам (ар) ____________________ _______________________
(лауазымы)                   (қолы)
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты ( бар болса) тегі)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы ________ _______
(лауазымы) (қолы)
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты ( бар болса) тегі)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 108 мен
Қазақстан Республикасы
Экология, геология
және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 725 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары ‒
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 494 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 95 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Су шаруашылығы ұйымдары мен су пайдалану субъектілеріне қатысты жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы тексеру парағы
Тексеру / бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылау тағайындаған мемлекеттік орган ______________________
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексерулерді және
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт ___________________________
__________________________________________________________________________
(№, дата)
Бақылау және қадағалау субъектісінің атауы ___________________________________
__________________________________________________________________________
(бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Су жинау және су ағызу құрылыстарында балық қорғау құрылғыларының болуы
2
Жобалық құжаттамаға балық қорғау құрылғыларының аулар мен торлар ұяшықтарының сәйкестігі
3
Балық қорғау құрылғылары ретінде аулар мен торларды екі бьефте де су тораптары мен балықтарға арналған бағыттағыштардың балық өткізу құрылыстарының кіреберіс тесіктерінде болуы
4
Қылқымаларда немесе қадалар тіректерінде ілінген мырышталған сымнан немесе нейлоннан жасалған тордың болуы
5
Металл шыбық торы үшін балық пен басқа су жануарларының мөлшеріне байланысты шыбықтар арасындағы саңылаулардың болуы
6
Балық қорғау құрылғыларында электр қоршауларындағы электродтар арасындағы қашықтық және электр өрісінің кернеулігінің тиісті шамасына сәйкестігі
Лауазымды адам (дар) __________________ __________________
(лауазымы) (қолы)
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты ( бар болса) тегі)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы __________ __________
(должность) (подпись)
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты ( бар болса) тегі)

2. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
7
Наличие одной подтвержденной жалобы на субъект (объект) контроля и надзора, осуществляющего деятельность по эксплуатации водозаборного и водосбросного сооружения
Грубое
3. Наличие зарегистрированных случаев возникновения неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъектов (объектов) контроля и надзора
8
Наличие факта гибели рыбы и других водных животных на рыбохозяйственных водоемах (участках)
Грубое
4. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговый документ, выданный по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (рекомендация)
9
Неисполнение рекомендации профилактического контроля без посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
Приложение 4
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 108
и И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 725
Приложение 2
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 494
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 95
Проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов охотничьего хозяйства
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта контроля и надзора
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки и профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора)
Адрес местонахождения _______________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие установленных аншлагов
2
Недопущение добычи объектов животного мира в зонах покоя и воспроизводственных участках
3
Наличие факта незаконной охоты с причинением значительного ущерба животному миру в охотничьих хозяйствах
Должностное (ые) лицо (а)
_______________________________________ __________________
(должность) (подпись)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________ _________
(должность) (подпись)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 5
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 108
и И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 725
Приложение 3
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 494
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 95
Проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении субъектов рыбного хозяйства
Государственный орган, назначивший проверку/ профилактического контроля
с посещением (объекта) контроля и надзора
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки и профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора)
Адрес местонахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал)
2
Наличие установленных аншлагов
3
Недопущение добычи объектов животного мира в зонах покоя и воспроизводственных участках
4
Обеспечение соблюдения установленных ограничений и запретов на пользование животным миром
5
Наличие плавучих средств, зарегистрированных и обозначенных регистрационными номерами
6
Наличие справки о происхождении вылова рыбы
7
Соблюдение требований по недопущению уничтожения или порчи столбов, плавучих опознавательных знаков и аншлагов, обозначающих границы зимовальных ям, нерестилищ, рыбохозяйственных участков и мест, запретных для рыболовства
8
Наличие факта незаконного рыболовства на рыбохозяйственных водоемах (участках)
9
Обеспечение достижения ежегодных объемов выращивания рыбы
Должностное (ые) лицо (а)
_______________________________ _____________________ _____________
(должность) (подпись)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________ _____________________ _____________________
(должность) (подпись)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 6
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 108
и И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 725
Приложение 4
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 494
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 95
Проверочный лист в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в отношении водохозяйственных организации и субъектов водопользования
Государственный орган, назначивший проверку профилактического контроля/
с посещением (объекта) контроля и надзора
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки и профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
_______________________ _____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора)
Адрес местонахождения ________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие рыбозащитных устройств на водозаборных и сбросных сооружениях
2
Соответствие ячеек сетей и решеток рыбозащитных устройств проектной документации
3
Наличие рыбозащитных устройств из сетей и решеток в обоих бьефах гидроузлов и в направляющих для рыб к входным отверстиям рыбопропускных сооружений
4
Наличие сетей из оцинкованной проволоки или капрона, подвешенной на поплавках или на свайных опорах
5
Наличие просветов между стержнями в решетке из металлических прутьев в зависимости от назначения решетки и размеров рыбных ресурсов и других водных животных
6
Соответствие размерам рыбных ресурсов и других водных животных расстояния между электродами и эффективной величины напряженности электрического поля в электрозаградителях рыбозащитных устройств
Должностное (ые) лицо (а)
____________________________________ _______________ ______________
(должность) (подпись)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________ __________________________ __________________
(должность) (подпись)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))