Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына көрсетілетін төлем қызметтері, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер беру мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 21 қарашадағы № 96 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 2 желтоқсанда № 30917 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.04.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының көрсетілетін төлем қызметтері, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер беру мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Төлем жүйелері департаменті (Е.Т. Ашықбеков) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Ш. Шолпанқұловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жариялануға жатады және 2023 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
Г. Пирматов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 96 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының көрсетілетін төлем қызметтері, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер беру мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления сведений о платежных услугах, платежах и (или) переводах денег
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 ноября 2022 года № 96. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2022 года № 30917
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.04.2023
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам представления сведений о платежных услугах, платежах и (или) переводах денег согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Шолпанкулова Б.Ш.
4. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 апреля 2023 года.
Председатель Национального Банка Казахстана Г. Пирматов
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 21 ноября 2022 года № 96
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам представления сведений о платежных услугах, платежах и (или) переводах денег
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах представления сведений о платежных услугах, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы", "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы", "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алаяқтық операциялар – электрондық терминалдар, қашықтан қол жеткізу жүйелері, ақша аударымдары жүйелері арқылы, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының үй-жайларында, оның ішінде төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылған заңсыз қолма-қол ақшасыз төлемдер, ақша аударымдары және (немесе) қолма-қол ақша беру бойынша операциялар;
2) банктік киоск – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесіне қосылу арқылы немесе интернет-ресурсына кіру арқылы өзіне өзі қызмет көрсету режимінде электрондық банктік қызметті (оның ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып, қолма-қол ақша беру (қабылдау) операцияларын, төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын, валюталарды конвертациялауды және банк операцияларының өзге түрлерін жүргізуді қоса алғанда) алуға, сондай-ақ тиісті операцияларды жүргізу фактісін растайтын құжаттарды жасауға арналған электрондық-механикалық құрылғы;
3) басқа банктің қызмет көрсету желісі – кез келген басқа банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, кез келген басқа банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның иелігіндегі және электрондық банктік қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын электрондық-механикалық құрылғылардың жиынтығы;

"1. Настоящие Правила представления сведений о платежных услугах (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" и "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах).";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", "Об информатизации", Законом о платежах и платежных системах, Правилами выпуска платежных карточек, а также требованиями к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299, а также следующие понятия:
1) мошеннические операции – незаконные безналичные платежи, переводы денег и (или) операции по выдаче наличных денег, в том числе с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов, осуществленные в помещениях банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, посредством электронных терминалов, систем удаленного доступа, систем денежных переводов;
2) банковский киоск – электронно-механическое устройство, предназначенное для получения электронных банковских услуг (включая проведение операций по выдаче (приему) наличных денег, платежей и (или) переводов денег, конвертации валют и иных видов банковских операций, в том числе с использованием платежных карточек) в режиме самообслуживания путем соединения с информационной системой или путем доступа к интернет-ресурсу банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также для составления документов, подтверждающих факт проведения соответствующих операций;
3) сеть обслуживания другого банка – совокупность электронно-механических устройств, находящихся во владении любого другого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, любой другой организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и используемых при оказании электронных банковских услуг;

4) виртуалдық төлем карточкасы – электрондық түрде шығарылатын және төлем карточкасының деректемелерінен тұратын, оны ұстаушыға төлемдерді интернет желісі арқылы жүзеге асыруға мүмкіндік беретін төлем карточкасы;
5) интернет-банкинг – КьюР-нұсқаулар (QR-нұсқаулар) арқылы жүргізілген төлемдерді қоспағанда, банктің веб-интерфейсі арқылы жүргізілген төлемдер мен ақша аударымдары;
6) интернет-эквайеринг – интернет желісі арқылы төлем карточкасын пайдалана отырып, төлемді қабылдауды және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыруға байланысты эквайердің қызметі;
7) кредиттік лимиті бар дебеттік төлем карточкасы – төлем карточкасын беру және қызмет көрсету шартына сәйкес не төлем карточкасын ұстаушының өтініші бойынша эмитент берген қарыз сомасы шегінде төлемдерді жүзеге асыру мүмкіндігі берілетін дебеттік төлем карточкасы;
8) корпоративтік төлем карточкасы – заңды тұлғаның шотына байланыстырылған және компанияның негізгі қызметіне байланысты шығыстарды, оның ішінде жүкқұжаттарды, өкілдік, көлік және іссапар шығыстарын төлеуге арналған банк картасы;
9) КьюР-нұсқау (QR-нұсқау) – төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін төлем қызметтерін беруші немесе төлем жүйесінің операторы беретін штрих код (технология);
10) қосымша төлем карточкасы – клиенттің сенім білдірілген адамының атына эмиссияланған төлем карточкасы;
11) меншікті қызмет көрсету желісі – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның иелігіндегі және электрондық банктік қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын электрондық-механикалық құрылғылардың жиынтығы;
12) мобильді ПОС-терминал (POS-терминал) – төлем карточкасын пайдалана отырып төлемдерді қабылдауға арналған, мобильді құрылғыда орнатылған бағдарламалық қамтамасыз ету және (немесе) мобильді құрылғыға қосылатын қосымша құрылғы;
13) негізгі төлем карточкасы – ұстаушысы клиент болып табылатын төлем карточкасы;
14) ПОС-терминал (POS-терминал) – төлем карточкаларын пайдалану және банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесімен қосылу арқылы тауарлар немесе қызмет көрсету үшін ақы төлеу, оның ішінде ПОС-терминал (POS-терминал) орнатылған банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға төлеу, сондай-ақ қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы немесе бағдарламалық қамтылым;

4) виртуальная платежная карточка – платежная карточка, выпускаемая в электронном виде и состоящая из реквизитов платежной карточки, предоставляющая ее держателю возможность осуществлять платежи через сеть интернет;
5) интернет-банкинг – платежи и переводы денег, проведенные посредством веб-интерфейса банка за исключением платежей, проведенных посредством КьюР-указаний (QR-указаний);
6) интернет-эквайеринг – деятельность эквайера, которая связана с осуществлением приема платежа и (или) перевода денег с использованием платежной карточки через сеть интернет;
7) дебетная платежная карточка с кредитным лимитом – дебетная платежная карточка, по которой в соответствии с договором на выдачу и обслуживание платежной карточки либо по заявлению держателя платежной карточки предоставляется возможность осуществления платежей в пределах суммы займа, предоставленного эмитентом;
8) корпоративная платежная карточка – банковская карта, привязанная к счету юридического лица и предназначенная для оплаты расходов, связанных с основной деятельностью компании, в том числе накладных, представительских, транспортных и командировочных расходов;
9) КьюР-указание (QR-указание) – штриховой код (технология), присваемый поставщиком платежных услуг или оператором платежной системы, для осуществления платежей и (или) переводов денег;
10) дополнительная платежная карточка – платежная карточка, эмитированная на имя доверенного лица клиента;
11) собственная сеть обслуживания – совокупность электронно-механических устройств, находящихся во владении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и используемых при оказании электронных банковских услуг;
12) мобильный ПОС-терминал (POS-терминал) – программное обеспечение, установленное в мобильном устройстве и (или) дополнительное устройство, подключаемое к мобильному устройству, предназначенные для приема платежей с использованием платежной карточки;
13) основная платежная карточка – платежная карточка, держателем которой является клиент;
14) ПОС-терминал (POS-терминал) – электронно-механическое устройство или программное обеспечение, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, осуществляется оплата за товары или услуги, в том числе банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в которых установлен ПОС-терминал (POS-терминал), а также выдача наличных денег.

15) процессинг орталығы – төлем карточкаларымен операциялар бойынша процессингті және төлем карточкалары жүйесінің қатысушыларымен жасалған шарттарда көзделген өзге функцияларды жүзеге асыратын оператор;
16) сауда нүктесі – тауарлар және (немесе) қызмет көрсету үшін қолма-қол ақшасыз ақы төлеуді жүзеге асыру үшін орнатылған ПОС-терминалдың (POS-терминалдың) және (немесе) өзге құрылғының орналасқан жері;
17) стационарлық ПОС-терминал (POS – терминал) – төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді қабылдауға арналған және тауарлар мен қызмет көрсету үшін ақы төлеуді қабылдау үшін сауда және сервис кәсіпорындарында (дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар), сондай-ақ төлемдерді қабылдау және қолма-қол ақша беру үшін банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орнатылған физикалық жабдық (құрылғы);
18) төлем терминалы – төлемдер жүргізуге және қолма-қол ақша енгізу арқылы банктік шотқа ақшаны есепке алуға, өзіне өзі қызмет көрсету режимінде ақпараттық банктік қызметтерді алуға, сондай-ақ тиісті операцияларды жүргізу фактісін растайтын құжаттарды жасауға арналған электрондық-механикалық құрылғы.
4. Мәліметтер Ұлттық Банкке электрондық тәсілмен Ұлттық Банк белгілеген ақпарат беру форматтарымен ұсынылады.
Төлем ұйымдары Қағидалардың 7, 13, 21 және 22-тармақтарыңда көзделген мәліметтерді Ұлттық Банкке электрондық тәсілмен ұсынады.";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, бас банктің төлемдер мен ақша аударымдарын, оның ішінде еншілес банктің корреспонденттік шотын пайдалана отырып депозиторлардың бас банкке "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 61-4-бабына сәйкес берілген банктік шоттар бойынша жүзеге асыруымен байланысты аударым операцияларын Ұлттық Банктің лицензиясынсыз жүзеге асыратын, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға, бас банк және Банктер және банк қызметі туралы заңның 61-2 және 61-4-баптарына сәйкес оған қатысты қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк, қосылатын банк, сондай-ақ Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес оған қосылу жүзеге асырылатын банк (бұдан әрі – банктер);";
9-тармақ алып тасталсын.
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

15) процессинговый центр – оператор, осуществляющий процессинг по операциям с платежными карточками и иные функции, предусмотренные договорами с участниками системы платежных карточек;
16) торговая точка – месторасположение ПОС-терминала (POS-терминала) и (или) иного устройства, установленного для осуществления безналичной оплаты за товары и (или) услуги;
17) стационарный ПОС-терминал (POS-терминал) – физическое оборудование (устройство), предназначенное для приема платежей с использованием платежных карточек и установленное в предприятии торговли и сервиса (индивидуальные предприниматели или юридические лица) для приема оплаты за товары и услуги, а также в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, для приема платежей и выдачи наличных денег;
18) платежный терминал – электронно-механическое устройство, предназначенное для проведения платежей и зачисления денег на банковский счет путем взноса наличных денег, получения в режиме самообслуживания информационных банковских услуг, а также для составления документов, подтверждающих факт проведения соответствующих операций.
4. Сведения представляются в Национальный Банк электронным способом в форматах передачи информации, установленных Национальным Банком.
Сведения, предусмотренные пунктами 7, 13, 21 и 22 Правил, представляются платежными организациями в Национальный Банк электронным способом.";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, осуществляющим без лицензии Национального Банка переводные операции, связанные с осуществлением родительским банком платежей и переводов денег, в том числе с использованием корреспондентского счета дочернего банка, по банковским счетам депозиторов, переданным родительскому банку, в соответствии со статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии со статьей 61-4 и 61-4 Закона о банках и банковской деятельности, присоединяемым банком, а также банком, к которому осуществляется присоединение в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности (далее – банки);";
пункт 9 исключить;
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:

"10. Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысаны ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары.
11. Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Өңірлер бөлігінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысаны ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей мына тұлғалар ұсынады:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары.";
12-тармақ алып тасталсын;
1 және 2-қосымшалар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының көрсетілетін төлем қызметтері, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер беру мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
4 және 5-қосымшалар Тізбеге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымшада:
"Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірменің 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Төлем құралының мынадай белгілері қолданылады:
01 – төлем тапсырмасын ұсыну;
02 – төлем талабын ұсыну;
03 – бюджетке берешегі бар салық төлеушінің банктік шотына қойылған салық органының инкассолық өкімін ұсыну;
04 – дебитордың банктік шотына қойылған салық органының инкассолық өкімін ұсыну;
05 – бюджетке берешегі бар салық төлеушінің банктік шотына қойылған кеден органының инкассолық өкімін ұсыну;
06 – тауарлар мен қызметтер үшін чектер, жол чектерін беру;
07 – міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешегі бар агенттің банктік шотына қойылған салық органының инкассолық өкімін ұсыну;
08 – төлем хабарламасын ұсыну;
09 – әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі бар төлеушінің банктік шотына қойылған салық органының инкассолық өкімін ұсыну;
10 – атқару парақтары негізінде инкассолық өкімді ұсыну;
11 – банктік шотты тікелей дебеттеу;
12 – төлем ордерін ұсыну;
17 – пошталық ақша аударымы;
18 – банкоматтар арқылы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу;
19 – төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асырудың басқа да тәсілдері;
20 – алынған төлемдер.".

"10. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек", согласно приложению 4 к Правилам, представляется ежемесячно не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
3) филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
11. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек в разрезе регионов", согласно приложению 5 к Правилам, представляется ежемесячно не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, следующими лицами:
1) банками;
2) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
3) филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.";
пункт 12 исключить;
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам представления сведений о платежных услугах, платежах и (или) переводах денег (далее – Перечень);
приложения 4 и 5 изложить в редакции согласно приложениям 3 и 4 к Перечню;
в приложении 13:
пункт 9 Пояснения по заполнению формы административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" изложить в следующей редакции:
"9. Применяются следующие признаки платежного инструмента:
01 – предъявление платежного поручения;
02 – предъявление платежного требования;
03 – предъявление инкассового распоряжения налогового органа, выставленного на банковский счет налогоплательщика, имеющего задолженность в бюджет;
04 – предъявление инкассового распоряжения налогового органа, выставленного на банковский счет дебитора;
05 – предъявление инкассового распоряжения таможенного органа, выставленного на банковский счет налогоплательщика, имеющего задолженность в бюджет;
06 – выдача чеков за товары и услуги, дорожных чеков;
07 – предъявление инкассового распоряжения налогового органа, выставленного на банковский счет агента, имеющего задолженность по обязательным пенсионным взносам;
08 – предъявление платежного извещения;
09 – предъявление инкассового распоряжения налогового органа, выставленного на банковский счет плательщика, имеющего задолженность по социальным отчислениям;
10 – предъявление инкассового распоряжения на основании исполнительных листов;
11 – прямое дебетование банковского счета;
12 – предъявление платежного ордера;
17 – почтовый перевод денег;
18 – уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет посредством банкоматов;
19 – иные способы осуществления платежей и переводов денег;
20 – полученные платежи.".

2. "Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 214 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14334 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:".
3. "Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 221 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14297 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларында:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ұлттық Банк жазбаша өтінішті қарайды және ол Ұлттық Банкке келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ол бойынша шешім қабылдайды.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
көрсетілетін төлем қызметтері,
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары туралы мәліметтер
беру мәселелері бойынша
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Мәлімет ұсынатын тұлғалар тобы: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер,

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 214 "Об утверждении Правил представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14334) следующее изменение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 221 "Об утверждении Правил ведения реестра платежных систем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14297) следующее изменение:
в Правилах ведения реестра платежных систем, утвержденных указанным постановлением:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Национальный Банк рассматривает письменное обращение и принимает по нему решение в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня его поступления в Национальный Банк.".
Приложение 1
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам представления
сведений о платежных услугах,
платежах и (или) переводах денег
Приложение 1
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве электронных терминалов
Индекс формы административных данных: 1-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих сведения: поставщики платежных услуг:
1) банки;

2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары
4) төлем ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
_______________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) саны (бірліктер)
банктердегі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы
кәсіпкерлердегі
Стационарлық
Мобильді
Барлығы
Жұмыс істеп тұрған
оның ішінде, байланыссыз ақы төлеу функциясы бар
оның ішінде КьюР-нұсқауларды (QR-нұсқаулар) пайдаланып ақы төлеу функциясы бар
Барлығы
Жұмыс істеп тұрған
оның ішінде, байланыссыз ақы төлеу функциясы бар
оның ішінде КьюР-нұсқауларды (QR-нұсқаулар) пайдаланып ақы төлеу функциясы бар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Ұлытау облысы
Жетісу облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
кестенің жалғасы
Банкоматтар саны (бірлік)
Төлем терминалдарының саны (бірлік)
қолма-қол ақша беру функциясы бар
қолма-қол ақша беру және қабылдау функциясы бар
оның ішінде, биометриялық сәйкестендіру функциясы бар
меншікті
Көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын өзге төлем терминалдарының саны
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) және (немесе) ақы төлеуге төлем карточкаларын қабылдауға арналған өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны (бірлік)
Эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасаған кәсіпкерлердің саны (бірлік)
Оның ішінде, интернет-эквайринг қызметтерін алуға шарттар жасасқан кәсіпкерлер саны
Интернетті және мобильді банкингті пайдаланушылардың саны (бірлік)
барлық тіркелгені
Интернет-банкингті пайдаланушылар
Мобильді қосымшаларды пайдаланушылар
Интернетті және мобильді банкингті бірегей пайдаланушылардың саны
Барлығы
Жұмыс істеп тұрған
Барлығы
Жұмыс істеп тұрған
16
17
18
19
20
21
22
23
Атауы ___________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта ____________________________________________
Орындаушы ____________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
_______________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" _____________
Электрондық терминалдардың
саны туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер (индексі:1-PK, кезеңділігі – тоқсан сайын)

2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
4) платежные организации.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
_______________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Количество ПОС-терминалов (POS-терминалов) (единиц)
в банках, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
у предпринимателей
Стационарных
Мобильных
Всего
Активных
из них с функцией бесконтактной оплаты
из них с функцией
оплаты c использованием КьюР-указаний (QR-указания)
Всего
Активных
из них с функцией бесконтактной оплаты
из них с функцией оплаты c использованием
КьюР-указаний (QR-указания)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Ұлытау
Область Жетісу
город Алматы
город Астана
город Шымкент
продолжение таблицы
Количество банкоматов (единиц)
Количество платежных терминалов (единиц)
с функцией выдачи наличных денег
с функцией выдачи и приема наличных денег
из них, с функцией биометрической идентификации
собственных
Количество иных платежных терминалов, используемых при оказании платежных услуг
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Количество торговых точек, в которых установлены ПОС-терминалы (POS-терминалы) и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек (единиц)
Количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек (единиц)
Из них, количество предпринимателей, заключивших договоры на получение услуг интернет-эквайринга
Количество пользователей интернет-банкинга и мобильных приложений (единиц)
всего зарегистрировано
Пользователи Интернет-банкинга
Пользователи Мобильных приложений
Количество уникальных пользователей интернет-банкинга и мобильных приложений
Всего
активных
Всего
активных
16
17
18
19
20
21
22
23
Наименование ________________ Адрес __________________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
электронных терминалов
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве электронных терминалов (индекс:1-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр тоқсан сайын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндіру
5. Нысанның 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 және 27-бағандарында көзделген мәліметтер облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана бойынша есепті тоқсанның соңғы күні бойынша көрсетіледі.
6. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-бағандарда банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның немесе эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкердің ПОС-терминалдарының (POS-терминалдарының) саны ПОС-терминалдарының (POS-терминалдарының) орналасқан жері және түрі бойынша бөліп көрсетіледі.
7. 3, 4, 5 және 6-бағандарда стационарлық ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) саны көрсетіледі.
8. 7, 8, 9 және 10-бағандарда мобильді ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) саны көрсетіледі.
9. 4 және 8-бағандарда есепті кезеңде операцияларды жүргізу үшін пайдаланылған істеп тұрған ПОС--терминалдардың (POS-терминалдардың) саны көрсетіледі.
10. 5 және 9-бағандарда байланыссыз НФС (NFC) технологиясын қолдайтын ПОС-терминалдардың (POS-терминалдардың) саны көрсетіледі.
11. 6 және 10-бағандарда төлемді жүргізуге КьюР-нұсқауларды (QR-нұсқауларды) қабылдау функциясын қолдайтын ПОС-терминалдардың (POS-терминалдардың) саны көрсетіледі.
12. 11 және 12-бағандарда функционалдық мүмкіндіктері бойынша бөлінген банкоматтар саны көрсетіледі.
13. 13-бағанда клиентті биометриялық сәйкестендіру арқылы қызмет көрсететін банкоматтар саны көрсетіледі.
14. 14-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін берушіге меншік құқығында тиесілі төлем терминалдарының саны көрсетіледі.
15. 15-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін беруші жалдайтын және көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын төлем терминалдарының саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве электронных терминалов", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками услуг и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Сведения, предусмотренные графами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 и 27 Формы, указываются в разрезе областей, города республиканского значения и столицы на последнюю дату отчетного квартала.
6. В графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 указывается количество ПОС-терминалов (POS-терминалов) банка, филиала банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или предпринимателя, заключившего договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек, в разбивке по месту нахождения и по видам ПОС-терминалов (POS-терминалов).
7. В графах 3, 4, 5 и 6 указываются количество стационарных ПОС-терминалов (POS-терминалов).
8. В графах 7, 8, 9 и 10 указываются количество мобильных ПОС-терминалов (POS-терминалов).
9. В графах 4 и 8 указывается количество активных ПОС-терминалов (POS-терминалов), которые использовались в отчетном периоде для проведения операций.
10. В графах 5 и 9 указывается количество ПОС-терминалов (POS-терминалов), поддерживающих бесконтактную технологию НФС (NFC).
11. В графах 6 и 10 указывается количество ПОС-терминалов (POS-терминалов), поддерживающих функцию приема КьюР-указаний (QR-указаний) на проведение оплаты.
12. В графах 11 и 12 указывается количество банкоматов в разбивке по функциональным возможностям.
13. В графе 13 указывается количество банкоматов, предоставляющих услуги путем биометрической идентификации клиента.
14. В графе 14 указывается количество платежных терминалов, принадлежащих поставщику платежных услуг на праве собственности.
15. В графе 15 указывается количество платежных терминалов, арендуемых поставщиком платежных услуг и используемых при оказании платежных услуг.

16. 16-бағанда төлем карточкаларын қабылдауға арналған ПОС-терминалдар (POS-терминалдар) және (немесе) өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны көрсетіледі
17. 17-бағанда эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
18. 18-бағанда интернет-эквайринг қызметтерін алуға шарт жасасқан кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
19. 19 және 21-бағандарда тіркелген интернет және мобильді банкинг пайдаланушыларының саны көрсетіледі.
20. 20 және 22-бағандарда есепті кезеңде жеке кабинетті пайдалана отырып, бір төлемнен артық ақша төлемін және (немесе) аударымын жүзеге асырған интернет және мобильді банкингті пайдаланушылардың саны көрсетіледі.
21. 23-бағанда клиенттердің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша салыстырып тексеру арқылы алынған бірегей пайдаланушылардың нақты саны көрсетіледі.
22. Өз қызметінде электронды терминалдарды пайдаланбайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер Нысанды бағандарын толтырмай жібереді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
көрсетілетін төлем қызметтері,
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары туралы мәліметтер
беру мәселелері бойынша
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем карточкалары бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-PK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ___________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

16. В графе 16 указывается количество торговых точек, в которых установлены ПОС-терминалы (POS-терминалы) и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек.
17. В графе 17 указывается количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек.
18. В графе 18 указывается количество предпринимателей, заключивших договор на получение услуг интернет-эквайринга.
19. В графах 19 и 21 указывается количество зарегистрированных пользователей интернет и мобильного банкинга.
20. В графах 20 и 22 указывается количество пользователей интернет и мобильного банкинга, осуществлявших более одного платежа и (или) перевода денег с использованием личного кабинета в отчетном периоде.
21. В графе 23 указывается фактическое количество уникальных пользователей, полученное путем сверки по индивидуальному идентификационному номеру клиентов.
22. Поставщики платежных услуг, не использующие в своей деятельности электронные терминалы, направляют Форму с незаполненными графами.
Приложение 2
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам представления
сведений о платежных услугах,
платежах и (или) переводах денег
Приложение 2
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по платежным карточкам
Индекс формы административных данных: 2-РК
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих сведения: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
1-кесте
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Жеке төлем карточкаларының саны (бірлік)
Айналыстағы виртуалды карточкалардың саны (бірлік)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Ұлытау облысы
Жетісу облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
Қазақстан Республикасынан тыс жерде
кестенің жалғасы
Пайдаланылатын жеке төлем карточкаларының саны (бірлік)
Айналыстағы пайдаланылатын виртуалды карточкалардың саны (бірлік)
Төлем карточкаларын ұстаушылардың саны (адам)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
жеке төлем карточкалары
виртуалды карточкалар
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
2-кесте
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Төлем жүйелерінің саны
Төлем карточкаларын ұстаушылардың саны
Барлық жүйелер бойынша жиынтық мән
Төлем карточкаларының бірегей ұстаушыларының саны
1
2
3
4
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Ұлытау облысы
Жетісу облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
Атауы ________________ Мекенжайы ___________________________
Телефоны _______________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы ____________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
______________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем карточкалары бойынша мәліметтер (индексі:2-PK, кезеңділігі – ай сайын)

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
3) филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Таблица 1
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Наименование системы платежной карточки
Количество физических платежных карточек (единиц)
Количество виртуальных карточек в обращении (единиц)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Ұлытау
Область Жетісу
город Алматы
город Астана
город Шымкент
за пределами Республики Казахстан
продолжение таблицы
Количество используемых физических платежные карточки (единиц)
Количество используемых виртуальных карточек в обращении (единиц)
Количество держателей платежных карточек (человек)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
физических платежные карточки
виртуальных карточек
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Таблица 2
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Количество платежных систем
Количество держателей платежных карточек
Суммарное значение по всем системам
Количество уникальных держателей платежных карточек
1
2
3
4
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Ұлытау
Область Жетісу
город Алматы
город Астана
город Шымкент
Наименование ________________ Адрес___________________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений
по платежным карточкам
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения по платежным карточкам (индекс:2-РК, периодичность ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
1-кестеде:
5. 1-бағанда өңірлер мен республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасынан тыс жерде" деген жолда банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым шетелде таратқан төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 2-бағанда мәліметтер ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3, 4, 5 және 6-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айдың соңғы күнінде айналысқа шығарылған нақты тасымалдағыштағы төлем карточкаларының саны көрсетіледі.
8. 7, 8, 9 және 10-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айдың соңғы күніндегі виртуалды төлем карточкаларының саны көрсетіледі.
9. 11, 12, 13 және 14-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айда операциялар жүргізу және ақпараттық банк қызметтерін алу үшін пайдаланылған жеке төлем карточкаларының саны көрсетіледі. Есепті айда бірнеше рет пайдаланылатын төлем карточкасы бір рет көрсетіледі.
10. 15, 16, 17 және 18-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айда операциялар жүргізу және ақпараттық банк қызметтерін алу үшін пайдаланылған виртуалды төлем карточкаларының саны көрсетіледі. Есепті айда бірнеше рет пайдаланылатын төлем карточкасы бір рет көрсетіледі.
11. 19 және 20-бағандарда есепті айдың соңғы күніндегі төлем карточкаларын ұстаушылардың саны жеке және виртуалды төлем карточкаларына бөлініп көрсетіледі. Бір ұстаушыда бірнеше төлем карточкалары болған жағдайда, мұндай ұстаушы бір рет көрсетіледі.
2-кестеде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежным карточкам", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В Таблице 1:
5. В графе 1 указываются сведения по платежным карточкам в разрезе регионов и городов республиканского значения.
В строке "за пределами Республики Казахстан" указываются сведения по платежным карточкам, распространенным банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за рубежом.
6. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения, согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений.
7. В графах 3, 4, 5 и 6 указывается количество выпущенных в обращение платежных карточек на физическом носителе на последнюю дату отчетного месяца с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
8. В графе 7, 8, 9 и 10 указывается количество виртуальных платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
9. В графе 11, 12, 13 и 14 указывается количество физических платежных карточек, которые использовались в отчетном месяце для проведения операций и получения информационных банковских услуг с учетом основных и дополнительных платежных карточек. Платежная карточка, используемая в отчетном месяце несколько раз, указывается единожды.
10. В графах 15, 16, 17 и 18 указывается количество виртуальных платежных карточек, которые использовались в отчетном месяце для проведения операций и получения информационных банковских услуг с учетом основных и дополнительных платежных карточек. Платежная карточка, используемая в отчетном месяце несколько раз, указывается единожды.
11. В графе 19 и 20 указывается количество держателей платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца в разбивке на физические и виртуальные платежные карточки. В случае наличия у одного держателя нескольких платежных карточек, такой держатель указывается единожды.
В Таблице 2:

12. 1-бағанда өңірлер мен республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасынан тыс жерде" деген жолда банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым шетелде таратқан төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
13. 2-бағанда респонденттің төлем карточкаларына қызмет көрсетілетін төлем жүйелерінің саны көрсетіледі.
14. 3-бағанда 2-бағанда көрсетілген барлық төлем жүйелері бойынша төлем карточкаларын ұстаушылардың жиынтық саны көрсетіледі.
15. 4-бағанда клиенттердің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша салыстыру жолымен алынған төлем карточкаларын ұстаушылардың нақты саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
көрсетілетін төлем қызметтері,
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары туралы мәліметтер
беру мәселелері бойынша
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 4-PK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ жай-күй бойынша
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
______________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Операция түрі
Операцияны жүргізу ортасы
Төлем карточкасын ұстаушының белгісі
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Операция белгісі
Байланыс жүйесі/арнасы
Операциялар саны (бірлік)
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы ________________ Мекенжайы ____________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Төлем карточкаларын пайдалана
отырып жасалған
операциялардың саны мен
көлемі туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индексі: 4-PK, кезеңділігі: ай сайын)

12. В графе 1 указываются сведения по платежным карточкам в разрезе регионов и городов республиканского значения.
В строке "за пределами Республики Казахстан" указываются сведения по платежным карточкам, распространенным банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за рубежом.
13. В графе 2 указываются количество платежных систем, в которых обслуживаются платежные карточки респондента.
14. В графе 3 указывается суммарное количество держателей платежных карточек по всем платежным системам, указанным в графе 2.
15. В графе 4 указывается фактическое количество держателей платежных карточек, полученное путем сверки по индивидуальному идентификационному номеру клиентов.
Приложение 3
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам представления
сведений о платежных услугах,
платежах и (или) переводах денег
Приложение 4
к Правилам представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек
Индекс формы административных данных: 4-PK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих сведения: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
______________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Вид операции
Среда проведения операции
Признак держателя платежной карточки
Наименование системы платежной карточки
Признак операции
Система/канал связи
Количество операций (единиц)
Сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование ________________ Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
количестве и объемах
операций с использованием
платежных карточек
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек (индекс: 4-PK, периодичность ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ол бойынша мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысан төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз операциялар және қолма-қол ақшаны алу жөніндегі операциялар бойынша мәліметтерді қамтиды.
7. 1-бағанда мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес операцияның түрі (тауарлар, көрсетілетін қызметтер ақысын төлеу және операциялардың өзге түрлері) көрсетіледі.
8. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы – мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
9. 3-бағанда төлем карточкасын ұстаушының азаматтық құқық субъектісінің типіне байланысты мәліметтер берілетін төлем карточкасын ұстаушының белгісі (жеке тұлғаның төлем карточкасы, корпоративтік төлем карточкасы немесе басқа банктің карточкасы) көрсетіледі.
10. 4-бағанда мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес мәліметтер берілетін төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
11. 5-бағанда ол бойынша төмендегідей мәліметтер берілетін операцияға (банктік шоттан ақшаны есептен шығару сәтінде) сәйкес келетін белгісі көрсетіледі:
І - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
II - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
III - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по безналичным операциям и операциям по снятию наличных, осуществленным с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов.
7. В графе 1 указывается вид операции (оплата товаров, услуг и иные виды операций), согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений.
8. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа, согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений.
9. В графе 3 указывается признак держателя платежной карточки, по которой представляются сведения, в зависимости типа субъекта гражданского права ее держателя (платежная карточка физического лица, корпоративная платежная карточка или карточка другого банка).
10. В графе 4 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений.
11. В графе 5 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.

12. 6-баған осы түсіндірменің 11-тармағында белгіленген II, III, IV және V операцияның белгілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 6-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;
2) халықаралық төлем жүйесінің қатысуынсыз түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;
3) халықаралық төлем жүйесі арқылы түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, осы жүйенің атауы көрсетіледі;
13. 7 және 8-бағандарда осы түсіндірменің 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
көрсетілетін төлем қызметтері,
төлемдер және (немесе)
ақша аударымдары туралы
мәліметтер беру мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өңірлер бөлігінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 5-PK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы_____________________ жағдай бойынша
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың онынан (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есеп беру мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Операция жүргізу ортасы
Төлем карточкасын ұстаушының белгісі
Қолма-қол ақшасыз операциялар
Қолма-қол ақша беру жөніндегі операциялар
операциялар (бірліктер) саны
сомасы (мың теңге)
операциялар (бірліктер) саны
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Ұлытау облысы
Жетісу облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
Атауы ________________ Мекенжайы___________________________
Телефоны ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы____________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
______________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Өңірлер бөлігінде төлем
карточкаларын пайдалана
отырып жасалған
операциялардың саны мен
көлемі туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Өңірлер бөлігінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индексі: 5-PK, кезеңділігі: ай сайын)

12. Графа 6 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 11 настоящего пояснения. В графе 6 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра указывается канал связи "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров без участия международной платежной системы указывается канал связи "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему указывается наименование данной системы;
13. В графах 7 и 8 указывается количество и сумма проведенных операций с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов в соответствии с условиями, установленными пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 настоящего Пояснения.
Приложение 4
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам представления
сведений о платежных услугах,
платежах и (или) переводах денег
Приложение 5
к Правилам представления
сведений о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек в разрезе регионов
Индекс формы административных данных: 5-PK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих сведения: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Среда проведения операции
Признак держателя платежной карточки
Безналичные операции
Операции по выдаче наличных денег
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Ұлытау
Область Жетісу
город Алматы
город Астана
город Шымкент
Наименование ________________ Адрес___________________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
______________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
и объемах операций с
использованием платежных
карточек в разрезе регионов
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек в разрезе регионов (индекс: 5-PK, периодичность ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Өңірлер бөлігінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ол бойынша мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақша беру жөніндегі операциялар бойынша мәліметтер қамтылады.
7. Мәліметтер пайдалана отырып, операция жүзеге асырылған жабдықтың орналасқан жері бойынша көрсетіледі. Интернет, ұялы телефон немесе қашықтан қол жеткізудің өзге жүйесі арқылы операция жүргізілген жағдайда мәліметтер банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде клиенттің банктік шотын ағымдағы жүргізу орны бойынша көрсетіледі.
8. 2-бағанда операция жүргізу ортасы – мәліметтерді ұсынудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі тиісті анықтамалыққа сәйкес электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
9. 3-бағанда төлем карточкасын ұстаушының азаматтық құқық субъектісінің типіне байланысты мәліметтер берілетін төлем карточкасын ұстаушының белгісі (жеке тұлғаның төлем карточкасы, корпоративтік төлем карточкасы немесе басқа банктің карточкасы) көрсетіледі.
10. 4, 5, 6 және 7-бағандарда қолма-қол ақшасыз операциялар мен төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі. Көрсетілген бағандарда көзделген операциялардың саны және сомасы операцияның мынадай белгілері бойынша операциялардың саны мен сомасын қосу арқылы есептеледі (банктік шоттан ақшаны есептен шығару кезінде):
І - банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций с использованием платежных карточек в разрезе регионов", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег, осуществленным с использованием платежных карточек.
7. Сведения указываются по месту нахождения оборудования, с использованием которого была осуществлена операция. В случае проведения операции через интернет, мобильный телефон или иную систему удаленного доступа сведения указываются по месту текущего ведения банковского счета клиента в информационной системе банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
8. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа, согласно с соответствующим справочником в автоматизированной информационной системе представления сведений.
9. В графе 3 указывается признак держателя платежной карточки, по которой представляются сведения, в зависимости типа субъекта гражданского права ее держателя (платежная карточка физического лица, корпоративная платежная карточка или карточка другого банка).
10. В графах 4, 5, 6 и 7 указываются количество и сумма безналичных операций и операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек. Количество и сумма операций, предусмотренные указанными графами, рассчитываются путем суммирования количества и суммы операций по следующим признакам операции (на момент списания денег с банковского счета):
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.