Телерадио хабарларын тарату (техникалық құрылысжай объектілері (радиотелевизиялық станциялар) саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 538 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 9 желтоқсанда № 31055 болып тіркелді.
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Телерадио хабарларын тарату (техникалық құрылысжай объектілері (радиотелевизиялық станциялар) саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
Д. Қыдырәлі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму
министрі
2022 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 538 бұйрығымен
бекітілген
Телерадио хабарларын тарату (техникалық құрылысжай объектілері (радиотелевизиялық станциялар) саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы телерадио хабарларын тарату (техникалық құрылысжай объектілері (радиотелевизиялық станциялар) саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-2-бабының 1-тармағына, сондай-ақ "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптар (бұдан әрі –Талаптар).

Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере телерадиовещания (объекты технических сооружений (радиотелевизионные станции)
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 6 декабря 2022 года № 538. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2022 года № 31055.
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере телерадиовещания (объекты технических сооружений (радиотелевизионные станции), согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, представить в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации и общественного
развития Республики Казахстан
Д. Қыдырәлі
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 6 декабря 2022 года
№ 538
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере телерадиовещания (объекты технических сооружений (радиотелевизионные станции)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере телерадиовещания (объекты технических сооружений (радиотелевизионные станции) (далее – Инструкция), разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", а также требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении" (далее – Требования).

2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидаларына және Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу өлшемшарттарының (бұдан әрі – Өлшемшарт) 3-тармағы 8) тармақшасына сәйкес телерадио хабарларын тарату объектілері (техникалық құрылысжай объектілері (радиотелевизиялық станциялар) террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызылған.
Телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілер деп облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, елорданың әкімдіктері бекітетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, елорданың телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті жүзеге асыратын және заңнамада белгіленген тәртіппен террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбесіне енгізілген әкімшілік және техникалық мақсаттағы жекелеген үй-жайлар (техникалық құрылысжай объектілері (радиотелевизиялық станциялар), аппараттық-студиялық кешендер) (бұдан әрі – телерадио хабарларын тарату объектілері) түсініледі.
3. Осы Нұсқаулық телерадио хабарларын тарату объектілеріне қолданылады және телерадио хабарларын тарату объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін телерадио хабарларын тарату объектілерінің басшылары мен қызметкерлерінің, телерадио хабарларын тарату объектілерінде күзет қызметтерін көрсететін күзет қызметі субъектілерінің басшылары мен қызметкерлерінің, сондай-ақ телерадио хабарларын тарату объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылауды, бағалауды және жай-күйді зерделеуді жүзеге асыру кезінде уәкілетті органдар қызметкерлерінің пайдалануына арналған.
Телерадио хабарларын тарату объектілерін пайдалану кезінде меншік нысанына қарамастан Талаптардың, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың сақталуы қамтамасыз етіледі.
4. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) алғашқы ден қою шаралары – терроризм актісінің қатері немесе жасалғаны туралы уәкілетті мемлекеттік органдарды уақтылы хабардар етуге бағытталған, объект персоналы және күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері қабылдайтын бірінші кезектегі іс-шаралардың, сондай-ақ терроризм актісінің ықтимал салдарын барынша азайту және жою (шұғыл (алғашқы) ден қою күштерінің алғашқы және тергеу әрекеттерін жүзеге асыруына көмек көрсету, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету, эвакуациялау және басқалары) жөніндегі іс-қимылдардың кешені;
2) бейнебақылау жүйесі – бейнебақылау камераларының, деректерді беру желілерінің, бағдарламалық және техникалық құралдардың және бейнежазбаларды сақтау құралдарының, сондай-ақ өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;

2. В соответствии с Правилами отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении и подпунктом 8) пункта 3 Критериев отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении (далее – Критерия), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234, объекты телерадиовещания (объекты технических сооружений (радиотелевизионные станции) отнесены к объектам, уязвимым в террористическом отношении.
Под объектами, уязвимыми в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере телерадиовещания понимаются здания, сооружения, отдельные помещения административного и технического назначения (объекты технических сооружений (радиотелевизионные станции), аппаратно-студийные комплексы), осуществляющие деятельность в сфере телерадиовещания, и включенные в установленном законодательством порядке в перечни объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы, утверждаемые акиматами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – объекты телерадиовещания).
3. Настоящая Инструкция распространяется на объекты телерадиовещания и предназначена для использования руководителями и работниками объектов телерадиовещания, обеспечивающими проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов телерадиовещания, руководителями и работниками субъектов охранной деятельности, оказывающих охранные услуги в объектах телерадиовещания, а также работниками уполномоченных органов при осуществлении контроля, оценки и изучения состояния антитеррористической защищенности объектов телерадиовещания.
При эксплуатации объектов телерадиовещания, вне зависимости от формы собственности, обеспечивается соблюдение Требований, а также настоящей Инструкции.
4. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) меры первичного реагирования – комплекс первоочередных мероприятий, предпринимаемый персоналом объекта и работниками субъекта охранной деятельности, направленный на своевременное информирование уполномоченных государственных органов об угрозе или совершении акта терроризма, а также действий по минимизации и ликвидации возможных последствий акта терроризма (оказание помощи в осуществлении первичных и следственных действий силами экстренного (первичного) реагирования, оказание первой медицинской помощи пострадавшим, эвакуация и так далее);
2) система видеонаблюдения – совокупность камер видеонаблюдения, линий передачи данных, программных и технических средств и хранения видеозаписей, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;

3) жарықтандыру жүйесі – тәуліктің қараңғы уақытында бейнебақылау жүйесі үшін жарықтандырудың қажетті деңгейін және объектідегі адамдар мен көлік құралдарын көруді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін техникалық құралдар жиынтығы;
4) күзет қызметінің субъектілері – бұл Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері және жекеменшік күзет ұйымдары;
5) телерадио хабарларын тарату объектісінің ықтимал қауіпті учаскелері – аппараттық-студиялық кешеннің техникалық ғимараты, радиотелевизиялық станция, антенна-діңгектік құрылысжайы, дизель-генератор құрылғысы;
6) телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналы – телерадио хабарларын тарату объектісінің басшылары, қызметкерлері, оның ішінде жалға алынған алаңдарында қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер;
7) телерадио хабарларын тарату объектісінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес телерадио хабарларын тарату объектісінің шекарасы;
8) телерадио хабарларын тарату объектісінің терроризмге қарсы қорғалуының паспорты – телерадио хабарларын тарату объектісінің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және телерадио хабарларын тарату объектісінде терроризм актісінің жасалуын алдын алу (жолын кесу) және онда терроризм актісінің жасалу салдарларын барынша азайту (жою) жөніндегі іс-шаралар тізбесін қамтитын ақпараттық-анықтамалық құжат;
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын басқа да ұғымдар терроризмге қарсы іс-қимыл мен телерадио хабарларын тарату салаларындағы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 15.07.2024 № 311-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Телерадио хабарларын тарату объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуының қамтамасыз ету жөніндегі шаралар телерадио хабарларын тарату объектілерінің аумағында терроризм актілерін жасауға кедергі келтіретін жағдайлар жасауға (оларды жасау тәуекелін төмендетуге), ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға бағытталған.
Телерадио хабарларын тарату объектілерін қорғау шараларын ұйымдастыру алдын ала, сараланған тәсіл, барабарлық және кешенділік қағидаттарында құрылады.
6. Телерадио хабарларын тарату объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуы мыналарға бағытталған жағдайлар жасаумен қамтамасыз етіледі:
1) телерадио хабарларын тарату объектілеріне заңсыз кіруге кедергі жасау, оған мыналар бойынша шаралар қолдану арқылы қол жеткізіледі:
телерадио хабарларын тарату объектілерінде өткізу режимін белгілеу және оны мүлтіксіз сақтау;
радио хабарларын тарату объектісіне заңсыз кіруді анықтауға мүмкіндік беретін құралдармен инженерлік-техникалық жағынан телерадио хабарларын тарату объектісін нығайту;

3) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимость людей и транспортных средств на объекте телерадиовещания в темное время суток;
4) субъекты охранной деятельности – это специализированные охранные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан и частные охранные организации;
5) потенциально опасные участки объекта телерадиовещания – техническое здание аппаратно-студийного комплекса, радиотелевизионная станция, антенно-мачтовое сооружение, дизельное-генераторное устройство;
6) персонал объекта телерадиовещания – руководители, работники, сотрудники объекта телерадиовещания, в том числе осуществляющие деятельность на его арендуемых площадях;
7) периметр объекта телерадиовещания – граница объекта телерадиовещания согласно правоустанавливающим документам;
8) паспорт антитеррористической защищенности объекта телерадиовещания – информационно-справочный документ, отражающий состояние антитеррористической защищенности объекта телерадиовещания, и содержащий перечень мероприятий по предупреждению (пресечению) совершения акта терроризма на объекте телерадиовещания и минимизации (ликвидации) последствий совершения акта терроризма на нем;
Иные понятия, используемые в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в областях противодействия терроризму и телерадиовещания.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и информации РК от 15.07.2024 № 311-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Меры по обеспечению антитеррористической защищенности объектов телерадиовещания направлены на создание условий, препятствующих совершению актов терроризма (снижение риска их совершения) на территории объектов телерадиовещания, минимизацию и (или) ликвидацию последствий возможных террористических угроз.
Организация мер защиты объектов телерадиовещания строится на принципах заблаговременности, дифференцированного подхода, адекватности и комплексности.
6. Антитеррористическая защищенность объектов телерадиовещания обеспечивается созданием условий, направленных на:
1) воспрепятствование неправомерному проникновению на объекты телерадиовещания, что достигается принятием мер по:
установлению пропускного режима на объектах телерадиовещания и его неукоснительного соблюдения;
укреплению объекта телерадиовещания в инженерно-техническом отношении средствами, позволяющими выявить неправомерное проникновение на объект телерадиовещания;

2) терроризм актілерін дайындау және (немесе) жасау белгілерін анықтау, оған мыналар бойынша шаралар қабылдау арқылы қол жеткізіледі:
күдікті адамдар мен заттарды анықтау тұрғысынан телерадио хабарларын тарату объектілеріндегі жағдайды бақылау;
телерадио хабарларын тарату объектілерінің материалдық-техникалық базасын жақсарту (инженерлік-техникалық жарақтандыру);
3) телерадио хабарларын тарату объектілерінде терроризм актілерін жасау әрекеттерінің алдын алу және жолын кесу, оған мыналар бойынша шаралар қабылдау арқылы қол жеткізіледі:
телерадио хабарларын тарату объектісі үшін террористік сипаттағы ықтимал қауіптердің сипаты мен ерекшелігін нақтылау;
телерадио хабарларын тарату объектісі үшін террористік қауіптердің неғұрлым ықтимал сценарийлерін модельдеу және оларға ден қоюдың тиісті алгоритмдерін әзірлеу;
телерадио хабарларын тарату объектісінде терроризм актісін жасауға ықпал ететін ықтимал себептер мен жағдайларды айқындау және оларды жою;
телерадио хабарларын тарату объектісін, оның ішінде телерадио хабарларын тарату объектісінің ықтимал қауіпті учаскелерін күзетуді жүзеге асыру;
телерадио хабарларын тарату объектілеріне келушілер мен көлік құралдарына қол жеткізудің белгіленген тәртібін тұрақты бақылауды ұйымдастыру;
телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналында қауіпсіздік мәдениетін, терроризмге қарсы сананы қалыптастыру;
телерадио хабарларын тарату объектілерінің терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлық іс-шараларды бақылау;
4) телерадио хабарларын тарату объектілерінде террористік қатерлердің салдарларын барынша азайту және жою бойынша шаралар қабылдау арқылы қол жеткізіледі:
телерадио хабарларын тарату объектілерінің ерекшеліктеріне барабар террористік сипаттағы қатерлерге ден қою алгоритмдерін әзірлеу;
терроризм актісін жасау кезіндегі және одан кейінгі іс-әрекеттеріне қатысты күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерін, телерадио хабарларын тарату объектісі персоналын тиісті даярлауға сәйкес келуі;
телерадио хабарларын тарату объектісінде терроризм актісі жасалған кезде уәкілетті органдарды, телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналын олардың іс-әрекеттері бойынша уақтылы хабардар етуді ұйымдастыру;
телерадио хабарларын тарату объектісінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын уақтылы жасау және өзекті жай-күйде ұстау, оны тиісінше сақтау;
террористік акт қаупі бойынша ықтимал жағдайларды практикалық пысықтау және оқу-жаттығу өткізу.
7. Телерадио хабарларын тарату объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын телерадио хабарларын тарату объектісінің бірінші басшысы ұйымдастырады.

2) обнаружение признаков подготовки и (или) совершения актов терроризма, что достигается принятием мер по:
контролю за обстановкой на объектах телерадиовещания на предмет выявления подозрительных лиц и предметов;
улучшению материально-технической базы (инженерно-техническое оснащение) объектов телерадиовещания;
3) предупреждение и пресечение попыток совершения актов терроризма на объектах телерадиовещания, что достигается принятием мер по:
уточнению характера и специфике возможных для объекта телерадиовещания угроз террористического характера;
моделированию наиболее вероятных для объекта телерадиовещания сценариев террористических угроз и разработке соответствующих алгоритмов реагирования на них;
определению возможных причин и условий, способствующих совершению акта терроризма на объекте телерадиовещания и их устранению;
осуществлению охраны объекта телерадиовещания, в том числе потенциально опасных участков объекта телерадиовещания;
организации постоянного контроля за установленным порядком доступа на объекты телерадиовещания посетителей и транспортных средств;
формированию у персонала объекта телерадиовещания культуры безопасности, антитеррористического сознания;
контролю всех мероприятий, которыми обеспечивается антитеррористическая безопасность объектов телерадиовещания;
4) минимизацию и ликвидацию последствий возможных террористических угроз на объектах телерадиовещания, что достигается принятием мер по:
разработке алгоритмов реагирования на угрозы террористического характера, адекватных особенностям объектов телерадиовещания;
соответствующей подготовке работников субъектов охранной деятельности, персонала объекта телерадиовещания в отношении их действий при совершении акта терроризма и после него;
организации своевременного оповещения уполномоченных органов, персонала объекта телерадиовещания по их действиям при совершении акта терроризма на объекте телерадиовещания;
своевременному составлению и поддержанию в актуальном состоянии паспорта антитеррористической защищенности объекта телерадиовещания, его надлежащим хранением;
проведению учений и практической отработки возможных ситуаций по угрозе террористического акта.
7. Антитеррористическую защищенность объектов телерадиовещания организует первый руководитель объекта телерадиовещания.

8. Телерадио хабарларын тарату объектісінің бірінші басшысының (не оның міндетін атқарушы адамның) бұйрығымен телерадио хабарларын тарату объектісінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуін қамтамасыз ететін адам айқындалады.
Телерадио хабарларын тарату объектісінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуді қамтамасыз етуге жауапты қызметкерді таңдау және тағайындау соңғысының терроризмге қарсы қызметінің ерекшелігіне неғұрлым сәйкес келетін құзыреті мен лауазымдық міндеттері ескеріле отырып жүргізіледі.
Телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы тиісті бұйрық шығарады, қызметкердің функциясы лауазымдық міндеттерге енгізіледі.
2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
9. Өткізу режимін қамтамасыз ету үшін телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы, қажет болған кезде, күзет қызметі субъектісімен (Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері және (немесе) күзет қызметтерін көрсетуге, оның ішінде террористік тұрғыдан осал объектілерді күзетуге лицензиясы бар жекеменшік күзет ұйымымен) азаматтық заңнамаға сәйкес "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасады.
Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт болмаған кезде, телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы өткізу режимін тікелей орындауға жауапты адамдарды тағайындайды.
10. Талаптардың 15-тармағына сәйкес өткізу режимін ұйымдастыру тәртібін телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы айқындайды.
11. Өткізу режимі қамтамасыз ету үшін орнатылады:
1) телерадио хабарларын тарату объектісінің, телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының және оған келушілердің қауіпсіздік деңгейін арттыру;
2) телерадио хабарларын тарату объектісіне бөгде адамдардың кіруін болдырмау;
3) телерадио хабарларын тарату объектісіне телерадио хабарларын тарату объектісі персоналына, телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілерге, көлік құралдарына санкцияланған рұқсат беруді ұйымдастыру;
4) телерадио хабарларын тарату объектісін, телерадио хабарларын тарату объектісінің ықтимал қауіпті учаскелерін күзету, оның ішінде оларда бөгде адамдардың бақылаусыз болуын болдырмау;
5) тыйым салынған заттар мен заттектерді телерадио хабарларын тарату объектісіне кіргізуді (шығаруды), әкелуді (алып өтуді) болдырмау.
12. Телерадио хабарларын тарату объектісі үшін өткізу режимін ұйымдастыру тәртібі мыналарды көздейді:
1) телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының жұмыс кестесі және оларды жұмыс және жұмыстан тыс уақытта өткізу тәртібі;

8. Приказом первого руководителя объекта телерадиовещания (либо лица, исполняющего его обязанности) определяется лицо, обеспечивающее проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта телерадиовещания.
Выбор и назначение ответственного работника за обеспечение проведения мероприятий по антитеррористической защищенности объекта телерадиовещания производится с учетом компетенции и должностных обязанностей последнего.
Руководителем объекта телерадиовещания издается соответствующий приказ, функция работника включается в должностные обязанности.
Глава 2. Требования к организации пропускного режима
9. Для обеспечения пропускного режима руководитель объекта телерадиовещания, при необходимости, заключает договор об оказании охранных услуг, в соответствии с гражданским законодательством с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об охранной деятельности" с субъектом охранной деятельности (специализированные охранные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан и (или) с частной охранной организацией, имеющей лицензию на оказание охранных услуг, в том числе охрану объектов, уязвимых в террористическом отношении).
При отсутствии договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности, руководителем объекта телерадиовещания назначаются лица, ответственные за непосредственное выполнение пропускного режима.
10. В соответствии с пунктом 15 Требований, порядок организации пропускного режима определяется руководителем объекта телерадиовещания.
11. Пропускной режим устанавливается для обеспечения:
1) повышения уровня безопасности объекта телерадиовещания, персонала объекта телерадиовещания и его посетителей;
2) предотвращения проникновения посторонних лиц на объект телерадиовещания;
3) организации санкционированного допуска на объект телерадиовещания персонала объекта телерадиовещания, посетителей объекта телерадиовещания, транспортных средств;
4) охраны объекта телерадиовещания, потенциально опасных участков объекта телерадиовещания, в том числе исключения бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц;
5) предотвращения вноса (выноса), проноса (провоза) на объект телерадиовещания запрещенных предметов и веществ.
12. Порядок организации пропускного режима для объекта телерадиовещания предусматривает:
1) график работы персонала объекта телерадиовещания и порядок их пропуска в рабочее и не рабочее время;

2) келушілерді телерадио хабарларын тарату объектісіне өткізу тәртібі;
3) материалдық құндылықтарды кіргізу (шығару), әкелу (алып өту) тәртібі;
4) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес террористік тұрғыдан осал телерадио хабарларын тарату объектілеріне алып өтуге тыйым салынған заттар мен заттектердің тізбесі;
5) телерадио хабарларын тарату объектілерінің ықтимал қауіпті учаскелерінің тізбесі көрсетілуге тиіс.
13. Телерадио хабарларын тарату объектілерінің ықтимал қауіпті учаскелеріне оның жұмыс істеуін және қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың шектеулі тобына ғана жол беріледі, осы аумақтағы басқа адамдарға телерадио хабарларын тарату объектісінде өткізу режимін ұйымдастыруға жауапты лауазымды адамның жазбаша рұқсатымен ғана жол беріледі.
14. Телерадио хабарларын тарату объектілерінде өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі негізгі іс-шаралар:
1) телерадио хабарларын тарату объектісіне келген адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттарын, сондай-ақ адамдардың кіруіне (шығуына), көлік құралдарының кіруіне (шығуына), мүлікті алып кіруіне (алып шығуына), әкелуіне (әкетілуіне) құқық беретін құжаттарын тексеру;
2) көлік құралдары кірген (шыққан) кезде оларды қарап тексеруді жүргізу;
3) күзетілетін аумақтар мен қоршауларға бөгде адамдардың және белгісіз заттардың болуына көзбен шолып қарауды жүргізу.
15. Телерадио хабарларын тарату объектісінде өткізу және объектішілік режимдерді ұйымдастыру тәртібі негізінде, оған тән ерекшеліктерді ескере отырып, телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі лауазымдық нұсқаулықты әзірлейді, ол мыналарды көздейді:
1) телерадио хабарларын тарату объектісінің кіреберісінде жеке басты куәландыратын тиісті құжаттарды тексеруді жүзеге асырады;
2) телерадио хабарларын тарату объектісінің аумағына көлік құралдарын өткізу кезінде әкелінетін жүктердің тиісті құжаттарын және сипатын тексеруді жүзеге асырады;
3) телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілердің құжаттарын және келу мақсатын тексеру, телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілердің тізімін жүргізу;
4) телерадио хабарларын тарату объектілерінің аумағын ішкі үй-жайларды тексеру, телерадио хабарларын тарату объектілерінің периметрін қарап-тексеру және қоршаулардың бүлінуі тұрғысынан қарап-тексеру, бөгде, жарылыс қауіпті және күдікті заттарды анықтау тұрғысынан тұрақты аралап шығу;
5) барлық анықталған бұзушылықтар туралы телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысына дереу хабарлау.
3-тарау. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар

2) порядок пропуска на объект телерадиовещания посетителей;
3) порядок вноса (выноса), ввоза (вывоза) материальных ценностей;
4) перечень предметов и веществ, запрещенных к проносу на объекты телерадиовещания, уязвимых в террористическом отношении, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
5) перечень потенциально опасных участков объектов телерадиовещания.
13. На потенциально опасные участки объектов телерадиовещания допускается только ограниченный круг лиц, обеспечивающий его функционирование и безопасность, другие лица на данные территории допускаются только с письменного разрешения должностного лица, ответственного за организацию пропускного режима на объекте телерадиовещания.
14. Основными мероприятиями по обеспечению пропускного режима на объектах телерадиовещания являются:
1) проверка у лиц, прибывших на объект телерадиовещания, документов, удостоверяющих их личность, а также документов, дающих право на вход (выход) лиц, въезд (выезд) транспортных средств, внос (вынос), ввоз (вывоз) имущества;
2) проведение досмотра транспортных средств при их въезде (выезде);
3) проведение визуального осмотра охраняемой территории и ограждения на наличие посторонних лиц и неизвестных предметов.
15. На основании порядка организации пропускного и внутриобъектового режимов на объекте телерадиовещания, с учетом присущих ему особенностей, руководитель объекта телерадиовещания разрабатывает должностную инструкцию по обеспечению безопасности, которая предусматривает:
1) проверку соответствующих документов, удостоверяющих личность, при входе на объекте телерадиовещания;
2) проверку соответствующих документов и характер ввозимых грузов при пропуске на территорию объекта телерадиовещания транспортных средств;
3) проверку документов и цели прибытия посетителей на объект телерадиовещания, ведение списка посетителей объекта телерадиовещания;
4) регулярный обход территории объектов телерадиовещания на предмет проверки внутренних помещений, осмотра периметра объекта телерадиовещания и обследование ограждений на предмет их повреждений, выявления посторонних, взрывоопасных и подозрительных предметов;
5) немедленное уведомление руководителя объекта телерадиовещания о всех обнаруженных нарушениях.
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий

16. Профилактикалық және оқу іс-шаралары телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналына және күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлеріне, телерадио хабарларын тарату объектісін күзету бойынша телерадио хабарларын тарату объектісінің негізгі ерекшеліктері, терроризм актісін жасау кезіндегі ықтимал салдары, терроризм актілерін болғызбау және телерадио хабарларын тарату объектісінің аумағына бөгде адамдардың кіруіне жол бермеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібі туралы жеткізу мақсатында жүргізіледі.
17. Профилактикалық және оқу іс-шараларын (бұдан әрі – сабақтар) телерадио хабарларын тарату объектілерінің персоналы бар басшылар, сондай-ақ телерадио хабарларын тарату объектісін күзетуге тартылатын қызметкерлері бар күзет қызметі субъектілерінің басшылары ұйымдастырады.
Сабақтар жеке немесе практикалық іс-әрекеттерді орындай отырып, дәріс, нұсқау, жаттығу түрінде қызметкерлер тобымен өткізіледі.
Телерадио хабарларын тарату объектілерінде терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб уәкілдерімен эксперименттер өткізіледі.
18. Сабақтар телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналын күдікті адамдар мен заттарды анықтау жөніндегі іс-қимылдарға, терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі жағдайында залалды болғызбау немесе азайту жөніндегі іс-қимылдарға, оның салдарларынан қорғау тәсілдеріне, телерадио хабарларын тарату объектісінен телерадио хабарларын тарату объектісінің келушілері мен қызметкерлерін қауіпсіз және уақтылы эвакуациялауға оқытуды қамтамасыз етеді.
19. Теориялық сабақтар (дәрістер) барысында нормативтік құқықтық актілерді регламенттейтін талаптар, нұсқаулықтар, іс-қимыл алгоритмдері туралы, телерадио хабарларын таратудың қорғалатын объектісінің ерекшеліктері туралы ақпарат жеткізіледі.
Практикалық сабақтар барысында телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының іс-қимылы пысықталады:
1) қауіпсіз және кедергісіз эвакуация жүргізу бойынша;
2) терроризм актісі қатері төнген кезде;
3) телерадио хабарларын тарату объектісінде күдікті адамдар мен заттар, сондай-ақ телерадио хабарларын тарату объектісіне тән терроризм актілерін жасаудың өзге де сценарийлері табылған кезде жүзеге асырылады.
Практикалық және теориялық сабақтар осы Нұсқаулықағы 2-қосымшаға сәйкес тақырыптар бойынша жылына кемінде бір рет кезеңділікпен өткізіледі.
20. Нұсқау өткізу сипаты мен уақыты бойынша жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлінеді.
Жоспарлы нұсқау жылына кемінде бір рет өткізіледі.
Жоспардан тыс нұсқауды телерадио хабарларын тарату объектілерінің басшылары немесе өзге де лауазымды адамдары, күзет қызметі субъектілерінің басшылары не өткізілетін оқу-жаттығуларға, жаттығулар мен эксперименттерге тартылған мемлекеттік органдардың өкілдері мынадай жағдайларда жүргізеді:

16. Профилактические и учебные мероприятия проводятся с целью доведения до персонала объекта телерадиовещания и работников субъектов охранной деятельности, по охране объекта телерадиовещания об основных особенностях объекта телерадиовещания, возможных последствиях при совершении акта терроризма, порядка проведения мероприятий по предотвращению актов терроризма и недопущения проникновения на территорию объекта телерадиовещания посторонних лиц.
17. Профилактические и учебные мероприятия (далее – занятия) организуются руководителями с персоналом объектов телерадиовещания, а также руководителями субъектов охранной деятельности с привлекаемыми к охране объекта телерадиовещания работниками.
Занятия проводятся индивидуально или с группой персонала в виде лекции, инструктажа, тренировок с выполнением практических действий.
Представителями оперативного штаба по борьбе с терроризмом на объектах телерадиовещания проводятся эксперименты.
18. Занятия обеспечивают обучение персонала объекта телерадиовещания действиям по выявлению подозрительных лиц и предметов, действиям в условиях совершения или угрозы совершения акта (актов) терроризма по предотвращению или минимизации ущерба, способам защиты от его последствий, безопасной и своевременной эвакуации с объекта телерадиовещания посетителей и персонала объекта телерадиовещания.
19. В ходе теоретических занятий (лекций) доводится информация о требованиях, регламентирующих нормативных правовых актов, инструкций, алгоритмов действий, об особенностях охраняемого объекта телерадиовещания.
В ходе практических занятий отрабатываются действия персонала объекта телерадиовещания:
1) по проведению безопасной и беспрепятственной эвакуации;
2) при угрозе акта терроризма;
3) при обнаружении на объекте телерадиовещания подозрительных лиц и предметов, а также иных сценариев совершения актов терроризма, характерных для объекта телерадиовещания.
Практические и теоретические занятия проводятся с периодичностью не реже одного раза в год по темам согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
20. По характеру и времени проведения инструктаж подразделяется на плановый и внеплановый.
Плановый инструктаж проводится не реже одного раза в год.
Внеплановый инструктаж проводится руководителями или иными должностными лицами объектов телерадиовещания, руководителями субъектов охранной деятельности либо представителями государственных органов, задействованных в проводимых учениях, тренировках и экспериментах в случаях:

1) телерадио хабарларын тарату объектісі террористік қауіптілік деңгейі енгізілген аумақта болған кезде;
2) терроризм актісін жасаудың ықтимал қатері туралы ақпараттың болуы;
3) оқу-жаттығуларға, жаттығуларға, эксперименттерге дайындалу;
4) күзет іс-шараларын өткізуге дайындық.
Жоспардан тыс нұсқау жеке немесе телерадио хабарларын тарату объектісінің персонал тобымен жүргізіледі. Жоспардан тыс нұсқаудың мазмұны оны жүргізу қажеттілігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.
Практикалық және теориялық сабақтар, жоспарлы нұсқаулар телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы осы телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналымен, сондай-ақ күзет қызметі субъектісінің басшысы – күзет қызметкерлерімен бекіткен өткізу кестелеріне сәйкес жүргізіледі.
Телерадио хабарларын тарату объектісі ұжымының барлығын қамти отырып, терроризм актісі жасалған немесе жасалу қауіпі кезіндегі іс-қимылдар жөнінде сабақтар өткізу – ішкі істер мен ұлттық қауіпсіздік органдардың аумақтық бөлімшелері 5 жұмыс күннен кешіктірілмей хабардар етіледі.
21. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб басшысының шешімімен телерадио хабарларын тарату объектілерінде эксперименттер өткізіледі.
Эксперименттер өткізу режимін бағалауға, телерадио хабарларын тарату объектілерінің, сондай-ақ оларда күзет қызметін жүзеге асыратын субъектілерінің терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге дайындығына, оның салдарын барынша азайтуды және (немесе) жоюды қамтамасыз етуге бағытталған.
22. Нұсқаулар мен сабақтарды өткізу туралы осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес терроризмге қарсы қорғау жөніндегі оқу іс-шараларын есепке алу журналында жазба жүргізіледі не хаттама немесе анықтама (қатысушылардың едәуір саны (20 (жиырма) адамнан астам кезде) жасалады.
Телерадио хабарларын тарату объектілерінде эксперимент өткізу фактісі эксперимент өткізу нәтижелері туралы актімен расталады, ол объекті басшысында сақталады.
23. Телерадио хабарларын тарату объектісінде сабақтар өткізу туралы негізгі есептік құжаттар мыналар болып табылады:
1) терроризмге қарсы дайындық жөніндегі іс-шараларды өткізуді есепке алу журналы;
2) осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес терроризмге қарсы бағыттағы нұсқауларды өткізу кестесі;
3) осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес жаттығуларды өткізу кестесі.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
24. Терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимыл терроризм актісінің (актілерінің) профилактикалау және ескерту, телерадио хабарларын тарату объектілерінің персоналын, телерадио хабарларын тарату объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды оқыту және даярлау, телерадио хабарларын тарату объектісінде терроризм актісі (актілері) қаупі төнген немесе жасалған кезде телерадио хабарларын тарату объектісінің іс-қимылға дайындығын айқындау үшін ұйымдастырылады.
Телерадио хабарларын тарату объектілері персоналының, күзет қызметі субъектілерінің терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимылы терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатеріне ден қоюға, терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, жаттығуларды, эксперименттерді, сондай-ақ терроризмге қарсы операцияларды дайындау мен өткізуге дайындықты қамтамасыз ету шеңберінде тұрақты негізде ұйымдастырылады.

1) когда объект телерадиовещания находится на территории, где введен уровень террористической опасности;
2) наличия информации о возможной угрозе совершения акта терроризма;
3) подготовки к учениям, тренировкам, экспериментам;
4) подготовки к проведению охранных мероприятий.
Внеплановый инструктаж проводится индивидуально или с группой персонала объекта телерадиовещания. Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
Практические и теоретические занятия, плановые инструктажи проводятся в соответствии с графиками проведения, утвержденным руководителем объекта телерадиовещания с персоналом данного объекта телерадиовещания, а также руководителем субъекта охранной деятельности – с работниками охраны.
При проведении занятий по действиям при совершении или угрозы совершения акта терроризма с охватом всего коллектива объекта телерадиовещания не позднее, чем за 5 рабочих дней информируются территориальные подразделения органов внутренних дел и национальной безопасности.
21. Эксперименты на объектах телерадиовещания проводятся по решению руководителя оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
Проведение экспериментов направлено на оценку пропускного режима, готовности объектов телерадиовещания, а также субъектов, осуществляющих охранную деятельность на них, к воспрепятствованию совершения акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации последствий.
22. О проведении инструктажа и занятий производится запись в журнале учета учебных мероприятий по антитеррористической защите, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции либо составляется протокол или справка (при значительном количестве (более 20 (двадцати) человек) присутствующих).
Факт проведения эксперимента на объекте телерадиовещания подтверждается актом о результатах проведения эксперимента, который хранится у руководителя объекта.
23. На объекте телерадиовещания основными отчетными документами о проведении занятий являются:
1) журнал учета проведения мероприятий по антитеррористической подготовке;
2) график проведения инструктажа антитеррористической направленности согласно приложению 4 к настоящей Инструкции;
3) график проведения тренировок, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
24. Взаимодействие с антитеррористической комиссией организуется для профилактики и предупреждения акта (актов) терроризма, обучения и подготовки персонала объектов телерадиовещания, лиц, обеспечивающих безопасность объекта телерадиовещания, определения готовности объекта телерадиовещания к действиям при угрозе или совершении акта (актов) терроризма на объекте телерадиовещания.
Взаимодействие персонала объектов телерадиовещания, субъектов охранной деятельности с антитеррористической комиссией организуется на постоянной основе в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта (актов) терроризма, подготовки и проведения разноуровневых антитеррористических учений, тренировок, экспериментов, а также антитеррористических операций.

25. Терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимыл профилактикалық және оқу іс-шараларын жоспарлау кезеңінде телерадио хабарларын тарату объектісі үшін террористік сипаттағы неғұрлым ықтимал қатерлерді нақтылау арқылы белгіленеді.
26. Телерадио хабарларын тарату объектісіндегі террористік сипаттағы неғұрлым ықтимал қатерлерге, телерадио хабарларын тарату объектісінің ерекшеліктеріне сүйене отырып, телерадио хабарларын тарату объектісінде осы Нұсқаулыққа 6-қосымшада келтірілген "Террористік сипаттағы қауіп-қатерлерге телерадио хабарларын тарату объектісі адамдарының әртүрлі тобының іс-қимыл алгоритмдері" әзірленеді.
27. Аталған алгоритмдер уәкілетті мемлекеттік органдардың қатысуымен өткізілетін практикалық сабақтар, сондай-ақ терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі сабақтарды, жаттығу іс-шараларын дайындау және өткізу, телерадио хабарларын тарату объектісінің күзет бөлімшелері мен персоналының іс-қимылын бағалау барысында пысықталады.
28. Терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі сабақтарды, жаттығу іс-шараларын өткізу, телерадио хабарларын тарату объектісінің күзет бөлімшелері мен персоналының іс-қимылын бағалау қорытындылары бойынша тиісті жоспарларға, кестелерге және алгоритмдерге өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
29. Террористік көріністерге ден қою мәселелері бойынша өзара іс-қимыл міндеттерінің бірі – Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын терроризм актілерін дайындау фактілері мен белгілері туралы уақтылы хабардар ету және оларға жол бермеуге бағытталған шараларды іске асыру болып табылады.
30. Телерадио хабарларын тарату басшылары, объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің басшылары терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатерлеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде алғашқы ден қою алгоритмдерін әзірлейді:
1) терроризм актісінің (актілерінің) жасалу қатері немесе жасалуы туралы Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету бойынша;
2) терроризм актісінің (актілерінің) жасалу қатері немесе жасалуы туралы уәкілетті мемлекеттік органдардан ақпарат алған кезде жүзеге асырылады.
31. Телерадио хабарларын тарату объектілерінің басшылары телерадио хабарларын тарату объектісінде терроризм актісінің жасалу қаупі немесе жасалғаны туралы (оның ішінде анонимді сипаттағы) ақпарат алған кезде ақпаратты дереу жеке өзі немесе олар уәкілеттік берген адам өзінің иелігіндегі байланыс құралдары арқылы Қазақстан Республикасының аумақтық ұлттық қауіпсіздік, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына, сондай-ақ қарауында телерадио хабарларын тарату объектісі бар мемлекеттік органға (ұйымға) жеткізеді (қайталайды).
Ақпарат берген кезде терроризм актісі жасалған немесе оны жасау қауіпі туралы алынған мәліметтерде телерадио хабарларын тарату объектісінің атауы, оқиға болу уақыты, зардап шеккендер, олардың орналасқан жерлері мен жағдайы, хабарламаны берген адамның аты-жөні, тегі және әкесінің аты (бар болған кезде) және оның атқаратын лауазымы көрсетіледі.

25. Взаимодействие с антитеррористической комиссией устанавливается на этапе планирования профилактических и учебных мероприятий путем уточнения наиболее вероятных для объекта телерадиовещания угроз террористического характера.
26. Исходя из наиболее вероятных угроз террористического характера на объекте телерадиовещания, особенностей объекта телерадиовещания, на объекте телерадиовещания разрабатываются алгоритмы действий различного круга лиц объекта телерадиовещания на угрозы террористического характера, приведенные в приложении 6 к настоящей Инструкции "Алгоритмы действий для различного круга лиц объекта телерадиовещания на угрозы террористического характера".
27. Данные алгоритмы, отрабатываются в ходе практических занятий, проводимых с участием уполномоченных государственных органов, а также подготовки и проведения разноуровневых антитеррористических занятий, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и персонала объекта телерадиовещания.
28. По итогам проведения разноуровневых антитеррористических занятий, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и персонала объекта телерадиовещания в соответствующие планы, графики и алгоритмы вносятся изменения и дополнения.
29. Одной из задач взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, является своевременное информирование территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан о фактах и признаках подготовки актов терроризма и реализация мер, направленных на их недопущение.
30. Руководители телерадиовещания, руководители субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта (актов) терроризма разрабатывают алгоритмы первичного реагирования:
1) по незамедлительному информированию территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) при получении информации от уполномоченных государственных органов об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма.
31. Руководители объектов телерадиовещания при получении информации об угрозе совершения или о совершении акта терроризма на объекте телерадиовещания (в том числе, анонимного характера), незамедлительно лично или через уполномоченное ими лицом посредством имеющихся в его распоряжении средств связи доводит (дублирует) информацию в территориальные органы национальной безопасности Республики Казахстан, внутренних дел Республики Казахстан, а также государственному органу (организации), в ведении которого находится объект телерадиовещания.
При представлении информации указываются полученные сведения о совершении акта терроризма или об угрозе его совершения, наименование и адрес объекта телерадиовещания, время происшествия, наличие пострадавших, их местонахождение и состояние, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, передающего сообщение, и занимаемая им должность.

32. Террористік қауіптіліктің белгіленген деңгейіне сәйкес телерадио хабарларын тарату объектілерінің басшысы немесе өзге де лауазымды адамдары мынадай қауіпсіздік шараларын қолданады:
телерадио хабарларын тарату объектісінде өткізу режимін күшейту;
қауіпсіздік жүйелерінің жұмыс қабілеттілігін тексеру және қамтамасыз ету;
телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналымен терроризм актісінің (актілерінің) жасалғаны немесе жасау қатері кездегі іс-қимылдар бойынша нұсқаулар өткізу;
шұғыл эвакуациялау мәселелерін пысықтау;
терроризм актілеріне ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтармен бірлескен іс-қимылдарды пысықтау.
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал телерадио хабарларын тарату объектісінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және оның айналымына қойылатын талаптар
33. Телерадио хабарларын тарату объектісін террористік тұрғыдан осал объектілерге алғашқы жатқызу кезінде оның басшысы телерадио хабарларын тарату объектісін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, елорданың террористік тұрғыдан осал объектілерінің тізбесіне енгізу туралы тиісті хабарлама алғаннан кейін 45 (қырық бес) жұмыс күн ішінде телерадио хабарларын тарату объектісінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын (бұдан әрі – Паспорт) әзірлеуге шаралар қабылдайды.
Паспорт "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 12 қарашадағы № 1217 қаулысымен бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына сәйкес бір мезгілде электрондық нұсқаны әзірлей отырып, екі данада әзірленеді.
34. Паспорт қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжат болып табылады және оны әзірлеу кезінде қолжетімділігі шектеулі ақпаратқа қойылатын "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысының талаптарын сақтау қажет.
35. Телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы Паспортты әзірлеуге, оның сақталуына және Паспорттың деректерін уақтылы жаңартуға жауапты адамды (адамдарды) тағайындайды.
36. Әзірленген Паспорт жобасы телерадио хабарларын тарату объектісінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органының басшыларымен ол жасалғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде келісіледі.
Паспорт жобасын келісу мерзімі Паспорт үлгілік Паспортта көрсетілген лауазымды адамға келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.

32. В соответствии с установленным уровнем террористической опасности, руководителем или иными должностными лицами объектов телерадиовещания применяются следующие меры безопасности:
усиление пропускного режима на объекте телерадиовещания;
проверка и обеспечение работоспособности систем безопасности;
проведение инструктажей с персоналом объекта телерадиовещания по действиям при совершении или угрозе совершения акта (актов) терроризма;
отработка вопросов экстренной эвакуации;
отработка совместных действий с уполномоченными государственными органами и организациями, оперативными штабами по борьбе с терроризмом по вопросам реагирования на акты терроризма, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма.
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта телерадиовещания, уязвимого в террористическом отношении
33. При первичном отнесении объекта телерадиовещания к уязвимым в террористическом отношении, его руководитель принимает меры по разработке паспорта антитеррористической защищенности объекта телерадиовещания (далее – Паспорт) в течение 45 (сорока пяти) рабочих дней после получения соответствующего уведомления о включении объекта телерадиовещания в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы.
Паспорт разрабатывается согласно типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2013 года № 1217 "Об утверждении типового паспорта антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении", в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.
34. Паспорт является документом, содержащим информацию с ограниченным доступом и при его разработке необходимо соблюдать требования Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429, предъявляемыми к информации с ограниченным доступом.
35. Руководителем объекта телерадиовещания назначается лицо (лица), ответственное (ответственные) за разработку Паспорта, его хранение и своевременное обновление данных Паспорта.
36. Разработанный проект Паспорта согласовывается с руководителями территориального органа внутренних дел по месту нахождения объекта телерадиовещания в течение 10 (десяти) календарных дней после составления.
Срок согласования проекта Паспорта не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления Паспорта должностному лицу, указанному в типовом Паспорте.

Келісуші адамнан Паспорттың жобасына ескертулер болған жағдайда, пысықтау мерзімі қайтарылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспау қажет, ал қайта қайтарылған кезде 7 (жеті) жұмыс күнінен аспау қажет.
37. Келісілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Паспортты телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы бекітеді (оның ішінде оны жаңарту кезінде).
38. Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) әзірленіп, бекітілгеннен кейін оның сақталуына және Паспорттың деректерін уақтылы жаңартуға жауапты адамда сақталуға тиіс.
Паспорт қызметтік іс жүргізуде міндетті түрде тіркелуге жатады. Құжаттың бірінші данасында құжат көшірмелерін жіберу туралы ақпарат жазылады.
39. Терроризм актілерінің салдарын жоюға және азайтуға тартылған органдарға Паспортты уақтылы беруді қамтамасыз ету үшін Паспортқа құжаттарды 2 (екі) данада уақытша беру актісі жасалады.
40. Құжаттарды уақытша беру актісінің бір данасы Паспортпен бірге терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабқа беріледі. Тізімдеменің екінші данасы Паспортты сақтауға жауапты телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысында қалады.
41. Паспорттың екінші данасы мен электрондық нұсқасы (PDF форматында электрондық ақпарат тасығышта) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмейтін мерзімде сақтау үшін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
42. Паспорт өзгерген кезде түзетуге жатады:
1) меншік құқығы;
2) телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы;
3) телерадио хабарларын тарату объектісінің атауы;
4) телерадио хабарларын тарату объектісінің негізгі мақсаты;
5) телерадио хабарларын тарату объектісінің жалпы ауданы мен периметрі, іргелес аумақты салу немесе күрделі жөндеу, ғимараттарды (құрылыстар мен құрылысжайларды) және инженерлік жүйелерді реконструкциялау аяқталғаннан кейін, егер конструкцияда өзгерістер жүргізілген болса;
6) телерадио хабарларын тарату объектісінің ықтимал қауіпті учаскелері;
7) телерадио хабарларын тарату объектісінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін тартылатын техникалық құралдар.
43. Өзгерістер түзету үшін негіздер туындаған кезден кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде енгізіледі.
Паспортты әзірлеу, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу мерзімдері ұлғайған кезде телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы терроризмге қарсы комиссияға тиісті өтінішпен жүгінеді.
Паспортта сақтауға жауапты қызметкер өзгерістер себептері мен күндерін көрсете отырып, енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы, телерадио хабарларын тарату объектісі басшысының немесе Паспортқа қол қоюға уәкілетті адамның қолымен расталған белгілер енгізеді. Өзгерістер болған Паспорттың элементтері ғана ауыстырылуға жатады.
Бір мезгілде телерадио хабарларын тарату объектісі басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат Паспорттың электрондық нұсқасын бір мезгілде ауыстыра отырып, Паспорттың екінші данасына қосу үшін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына жіберіледі.

При наличии замечаний от согласующего лица к проекту Паспорта, срок доработки не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня возврата, а при повторном возврате не превышает 7 (семи) рабочих дней.
37. В течение 10 (десяти) рабочих дней после согласования Паспорт утверждается (в том числе, при его обновлении) руководителем объекта телерадиовещания.
38. После разработки и утверждения первый экземпляр Паспорта (оригинал) подлежит хранению у лица, ответственного за его хранение и своевременное обновление данных Паспорта.
Паспорт подлежит обязательной регистрации в служебном делопроизводстве. В первом экземпляре документа записывается информация о направлении копии документов.
39. Для обеспечения своевременной выдачи Паспорта органам, задействованным в ликвидации и минимизации последствий актов терроризма, на Паспорт составляется акт временной передачи документов в 2 (двух) экземплярах.
40. Один экземпляр акта временной передачи документов вместе с Паспортом передается в оперативный штаб по борьбе с терроризмом. Второй экземпляр акта временной передачи документов остается у руководителя объекта телерадиовещания, ответственного за хранение Паспорта.
41. Второй экземпляр и электронный вариант Паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня его утверждения или корректировки направляются в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан для хранения.
42. Паспорт подлежит корректировке при изменении:
1) прав собственности;
2) руководителя объекта телерадиовещания;
3) наименования объекта телерадиовещания;
4) основного предназначения объекта телерадиовещания;
5) общей площади и периметра объекта телерадиовещания, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;
6) потенциально опасных участков объекта телерадиовещания;
7) технических средств, привлекаемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта телерадиовещания.
43. Изменения вносятся в течение 20 (двадцати) рабочих дней после возникновения оснований для корректировки.
При увеличении сроков разработки Паспорта, внесения корректив в него руководитель объекта телерадиовещания обращается в антитеррористическую комиссию с соответствующим обращением.
В Паспорте работником, ответственным за хранение, вносятся отметки о внесенных изменениях и дополнениях с указанием причин и дат изменения, заверенные подписью руководителя объекта телерадиовещания или лица, уполномоченного подписывать Паспорт. Замене подлежат только те элементы Паспорта, где произошли изменения.
Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя объекта телерадиовещания направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру Паспорта с одновременной заменой электронного варианта Паспорта.

44. Паспорт толық ауыстыруға жатады:
1) 5 (бес) жылда кемінде бір рет;
2) Паспорт мәтіні тармақтарының жартысынан астамына өзгерістер мен толықтырулар енгізген кезде.
45. Паспорт тиісті акт жасала отырып, комиссиялық тәртіппен жойылуға жатады.
Акт телерадио хабарларын тарату объектісінің құқық иесі болып табылатын ұйымда қалады.
Актінің көшірмесі Паспорттың екінші данасын сақтау орны бойынша жіберіледі.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал телерадио хабарларын тарату объектілерін инженерлік-техникалық жабдықпен жарақтандыруға қойылатын талаптар
46. Мемлекеттік күзетілуі тиіс телерадио хабарларын тарату объектілерінің инженерлік-техникалық нығайтылуы "Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен айқындалған мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуы жөніндегі талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
47. Террористік тұрғыдан осал телерадио хабарларын таратудың өзге де объектілерінде тек ықтимал қауіпті учаскелер ғана инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандырылады.
Олар орналасқан аумақ:
1) күзет телевизиялық жүйесімен;
2) хабардар ету жүйесімен;
3) периметрді қоршауымен;
4) жарықтандыру жүйесімен;
5) бақылау-өткізу пунктімен;
5-1) күзет және (немесе) дабыл сигнализация жүйесімен;
5-2) резервтік электрмен қамтамасыз ету жүйесімен және құралдарымен;
6) байланыс жүйесімен жабдықталады.
48. Негізгі қоршауы бар:
1) еркін өтуді жоққа шығаратын және телерадио хабарларын тарату объектісінің режимдік шарттарын қанағаттандыратын биік және жерге терең орнатылған болуы;
2) конструкциясы қарапайым, беріктігі жоғары және ұзақ уақытқа төзімді болуы;
3) одан өтуді жеңілдететін түйіндер мен конструкциялары болмауы тиіс.
49. Периметрдің қоршауы мынадай сипаттамаларға сәйкес болуы тиіс:
1) барлық маусымдардың және тиісті климаттық аймақтардың сыртқы климаттық факторларына төзімділігі;
2) индустриялық кедергілерден және көлік құралдары тудыратын кедергілерден, құстар мен жануарлардың әсерінен қорғалуы.
50. Күзет сигнализациясы жүйесінің құрылымы:
1) телерадио хабарларын тарату объектісінің жұмыс режимі;
2) үй-жайлардың ғимарат ішінде орналасу ерекшеліктері;
3) күзетілетін аймақтар саны.
Телерадио хабарларын тарату объектісінің ықтимал қауіпті учаскелері санкцияланбаған кіру немесе телерадио хабарларын тарату объектісіне және (немесе) телерадио хабарларын тарату объектісінің күзетілетін аймағына кіру әрекеті туралы хабарламаларды анықтау және беру үшін күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.

44. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в 5 (пять) лет;
2) при внесении корректив в более чем половину пунктов текста Паспорта.
45. Паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта.
Акт остается в организации, являющейся правообладателем объекта телерадиовещания.
Копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра Паспорта.
Глава 6. Требования, предъявляемые к оснащению объектов телерадиовещания, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
46. Инженерно-техническая укрепленность объектов телерадиовещания, подлежащих государственной охране, осуществляется в соответствии с требованиями по инженерно-технической укрепленноти объектов, подлежащих государственной охране, определенных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране".
47. На иных объектах телерадиовещания, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием оснащаются только потенциально опасные участки.
К потенциально опасным участкам объекта телерадиовещания относятся: техническое здание радиотелевизионных станций, антенно-мачтовых сооружений, дизельно-генераторных устройств.
Территория, на которой они расположены, оснащаются:
1) системой охранной телевизионной;
2) системой оповещения;
3) ограждением периметра;
4) системой освещения;
5) контрольно-пропускным пунктом;
5-1) системой охранной и (или) тревожной сигнализации;
5-2) системой и средствами резервного электроснабжения;
6) системой связи.
48. Основное ограждение имеет:
1) высоту и заглубленность в грунт, исключающие свободное преодоление и удовлетворяющие режимным условиям объекта телерадиовещания;
2) простоту в конструкции, высокую прочность и долговечность;
3) отсутствие узлов и конструкций, облегчающих его преодоление.
49. Ограждение периметра соответствуют следующим характеристикам:
1) устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон;
2) защищенность от индустриальных помех и помех, вызываемых транспортными средствами, воздействия птиц и животных.
50. Структура системы охранной сигнализации определяется исходя из:
1) режима работы объекта телерадиовещания;
2) особенностей расположения помещений внутри зданий;
3) количества охраняемых зон.
Потенциально опасные участки объекта телерадиовещания оснащаются системами и средствами охранной и тревожной сигнализации для выявления и выдачи извещений о несанкционированном проникновении или попытки проникновения на объект телерадиовещания и (или) охраняемую зону объекта телерадиовещания.

51. Өткізу режимі белгіленген немесе оны қолдану жоспарланып отырған телерадио хабарларын таратудың барлық объектілері бақылау-өткізу пунктімен жарақтандырылады.
Бақылау-өткізу пункті адамдар мен көлік құралдарының қажетті өткізу қабілетін қамтамасыз етеді. Бақылау-өткізу пункті ғимараттарының (құрылысжайларының) сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалары мен жабындары) құқыққа қарсы сипаттағы іс-әрекеттерді қоса алғанда, сыртқы әсерлерге төзімді және толық шолуға ие және күзет қызметкерін шабуылдан қорғауды қамтамасыз етеді.
Өткізу режиміне байланысты бақылау-өткізу пунктінде рұқсаттамаларды немесе автоматты карточкаларды сақтауға арналған арнайы үй-жай көзделеді. Телерадио хабарларын тарату объектісінің бас автокөліктік бақылау-өткізу пункті персоналдың өтуіне арналған орталық бақылау-өткізу пунктіне жақын орналасады.
52. Периметр бойынша күзеттік жарықтандыру желісі сыртқы жарықтандыру желісінен бөлек орындалады және дербес учаскелерге бөлінеді.
Күзеттік жарықтандыру:
1) телевизиялық сигнализация жүйесі іске қосылған кезде бір учаскеде немесе бүкіл периметр бойынша жарықтандыруды автоматты түрде қосу мүмкіндігімен;
2) жарықтандыруды басқару мүмкіндігі кез келген учаскені немесе бүкіл периметрді жарықтандыруды қосуымен қамтамасыз етіледі.
Күзеттік жарықтандыру шырағдандары аумақтың ішіндегі қоршау желісіне тікелей жақын жерде, қызмет көрсету үшін қолайлы және қауіпсіз орындарда орнатылады.
Күзетілетін (бақыланатын) аймақтар кез келген тараптан кемінде күзеттің екі шебі бұзушылықты тіркейтіндей етіп орналастырылады.
53. Телевизиялық күзет объектісінің жүйесіне кіретін бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен бекітілген Ұлттық бейне мониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) көзделген бейнебақылау жүйелерінің ең төмен техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес келеді.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесі мынадай функционалдық талаптарды (сипаттамаларды) орындау мүмкіндігін қамтамасыз етеді:
1) күзет объектілерін және оларға іргелес аумақтарды көзбен шолып бақылау;

51. Все объекты телерадиовещания, на которых установлен пропускной режим или планируется его применение, оснащаются контрольно-пропускным пунктом.
Контрольно-пропускной пункт обеспечивает необходимую пропускную способность людей и транспортных средств. Наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) зданий (сооружений) контрольно-пропускного пункта устойчивы к внешним воздействиям, включая действия противоправного характера, и имеют полный обзор и обеспечивают защиту работника охраны от нападения.
В зависимости от пропускного режима на контрольно-пропускном пункте предусматривается специальное помещение для хранения пропусков или автоматических карточек. Главный автотранспортный контрольно-пропускной пункт объекта телерадиовещания располагается вблизи центрального контрольно-пропускного пункта для прохода персонала.
Потенциально опасный участок, на котором расположено техническое здание радиотелевизионных станций, антенно-мачтовых сооружений, дизельно-генераторных устройств, находится компактно на одном участке, который должен оснащаться в соответствии с настоящей Инструкцией, допуск на него осуществляется через контрольно-пропускной пункт.
52. Сеть охранного освещения по периметру выполняется отдельно от сети наружного освещения и разделяется на самостоятельные участки.
Охранное освещение обеспечивается:
1) возможностью автоматического включения освещения на одном участке или по всему периметру при срабатывании системы телевизионной сигнализации;
2) возможностью управления освещением – включения освещения любого участка или всего периметра.
Светильники охранного освещения устанавливаются в непосредственной близости к линии ограждения внутри территории, в местах, удобных и безопасных для обслуживания.
Охраняемые (контролируемые) зоны размещают таким образом, чтобы с любой стороны нарушение было зафиксировано не менее чем двумя рубежами охраны.
53. Технические требования к системам видеонаблюдения, входящих в систему охранную телевизионную объекта, соответствуют минимальным техническим возможностям систем видеонаблюдения, предусмотренным Правилами функционирования Национальной системы видео мониторинга, утверждаемыми Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан № 69-қе от 27 октября 2020 года (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693).
Телевизионная система видеонаблюдения обеспечивает возможность выполнения следующих функциональных требований (характеристик):
1) визуального контроля объектов охраны и прилегающих к ним территорий;

2) қауіпсіздік қызметі (бөлімше) персоналының іс-қимылын көзбен шолып бақылау және осы іс-қимылды үйлестіру үшін қажетті ақпарат беру;
3) оқиғаларды кейіннен талдау үшін бейнеақпаратты сақтау (ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 30 (отыз) тәулік болуы тиіс);
4) автоматты режимде немесе оператордың бұйрығы бойынша оқиғаларды бейне құжаттау;
5) жұмыс режимдерін бағдарламалау;
6) қол жеткізуді басқару және күзет сигнализация жүйесінің басқаруындағы жұмыс істеу;
7) анықтау құралдарының іске қосылу сигналы бойынша телекамералардан кескіндерді автоматты түрде шығару;
8) санкцияланбаған іс-әрекеттерді болдырмау мақсатында басқаруға және бейнеақпаратқа қол жеткізу өкілеттіктерінің аражігін ажырату;
9) бұрын жазылған ақпаратты басып шығаруды және тыңдатып көрсету;
10) телекамераның уақытын, күнін және сәйкестендіргішін пайдалану арқылы бейнежазбаға жедел қол жеткізу.
54. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі объектісінде мыналармен жабдықталған:
1) аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері;
3) тексеріп қарау үй-жайлары (бөлмелері), көлікті тексеріп қарау аймағы;
4) негізгі және қосалқы кіреберістер;
5) телерадио хабарларын тарату объектісінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ететін объект немесе құрылымдық бөлімше басшысының қалауы бойынша басқа да үй-жайлар.
55. Телерадио хабарларын тарату объектісінің аумағын немесе оның периметрін бақылауға арналған бейнекамералар климаттық аймаққа сәйкес сыртқы қондырғылар үшін климаттық факторлардың әсер ету жағдайларында жұмыс істейді не климаттық факторлардың әсер етуі кезінде жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ететін герметикалық термоқаптамаларда орналастырылады.
Егер күзетілетін аймақтың жарықтандырылуы телекамералардың сезімталдығынан төмен болса, тәуліктің қараңғы уақытында көрінетін немесе инфрақызыл жарық диапазонының күзеттік жарығы қосылады.
Күзеттік жарық түсіру аймақтары телекамералардың шолу аймағымен сәйкес келеді.
Объектінің үлкен аумақтарын бір телекамерамен бақылау үшін айнымалы фокустық арақашықтықты объективтер және қашықтан басқарылатын айналмалы құрылғылар қолданылады.
Объектінің үй-жайларында диафрагмасы қолмен реттелетін объективпен жабдықталған электрондық бекітпесі бар телекамераларды пайдалану керек. Объектінің үй-жайларынан тыс жерлерде (көшеде) телекамераларды диафрагмасы автоматты түрде реттелетін объективпен жабдықтау қажет.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесі қозғалатын объектілер анықталған кезде орталықтандырылған күзет пунктіне сигнал беруді қамтамасыз етеді.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесінің ден қою уақыты бұзушының бақыланатын аймақтың жартысын өтуіне жететін уақыттан аспайды.
Барлық бейнеақпарат бейнежинақтағыштар: ұзақ уақыт жазатын арнайы бейнемагнитофондар немесе цифрлық ақпарат бейнежинақтағыштарға жазылып алынады.

2) визуального контроля над действиями персонала службы безопасности (подразделения) и предоставления необходимой информации для координации этих действий;
3) сохранения видеоинформации для последующего анализа событий (срок хранения информации должен составлять не менее 30 (тридцати) суток);
4) видео документирования событий в автоматическом режиме или по команде оператора;
5) программирования режимов работы;
6) функционирования под управлением системы управления доступом и охранной сигнализации;
7) автоматического вывода изображений с телекамер, по сигналу срабатывания средств обнаружения;
8) разграничения полномочий доступа к управлению и видеоинформации с целью предотвращения несанкционированных действий;
9) воспроизведения ранее записанной информации;
10) оперативного доступа к видеозаписи путем использования времени, даты и идентификатора телекамеры.
54. На объекте телевизионной системы видеонаблюдения оборудуются:
1) периметр территории;
2) контрольно-пропускные пункты;
3) досмотровые помещения (комнаты), зоны досмотра транспорта;
4) главные и запасные входы;
5) другие помещения по усмотрению руководителя объекта телерадиовещания или структурного подразделения, обеспечивающее проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта телерадиовещания.
55. Видеокамеры, предназначенные для контроля территории объекта телерадиовещания или ее периметра, работают при условиях воздействия климатических факторов для наружных установок в соответствии с климатической зоной либо размещаются в герметичных термокожухах, обеспечивающих работоспособность при воздействии климатических факторов.
В темное время суток, если освещенность охраняемой зоны, ниже чувствительности телекамер, включается охранное освещение видимого или инфракрасного диапазона света.
Зона охранного освещения совпадает с зоной обзора телекамер.
Для наблюдения с помощью одной телекамеры больших территорий объекта применятся объективы с переменным фокусным расстоянием и поворотные устройства с дистанционным управлением.
В помещениях объекта следует использовать телекамеры с электронным затвором, укомплектованные объективом с ручной регулировкой диафрагмы. Вне помещений объекта (на улице) необходимо оснастить телекамеры объективом с автоматической регулировкой диафрагмы.
Телевизионная система видеонаблюдения обеспечивает выдачу сигнала тревоги на пункт централизованной охраны при обнаружении движущихся объектов.
Время реагирования телевизионной системы видеонаблюдения не более времени, достаточного на преодоление нарушителем половины зоны наблюдения.
Вся видеоинформация записывается на видеонакопители: специальные видеомагнитофоны с длительным временем записи или цифровые видеонакопители информации.

56. Конструктивті телевизиялық бейнебақылау жүйесі модульдік қағидаты бойынша құрылады және мыналарды қамтамасыз етеді:
1) ауысымдық бір типті техникалық құралдардың өзара бірін-бірі алмастыруды;
2) техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдаланудың ыңғайлылығын;
3) басқару элементтеріне санкцияланбаған кіруін болдырмауды;
4) пайдалану процесінде реттеуді, қызмет көрсетуді немесе ауыстыруды талап ететін барлық элементтерге, тораптарға және блоктарға санкцияланған қолжетімділікті.
57. Автономды резервтік электрмен қуат көздері телевизиялық сигнализация жүйесінің, қол жеткізуді басқаруды бақылау жүйесінің, телевизиялық бейнебақылау жүйесінің, күзет және кезекші жарықтандырудың жұмысын қамтамасыз етеді:
1) қалалар мен қала типті кенттерде – кемінде 24 (жиырма төрт) сағат;
2) ауылдық аудандарда – кемінде 48 (қырық сегіз) сағат;
3) жету қиын аудандарда – кемінде 72 (жетпіс екі) сағат.
58. Хабардар ету жүйесі – телерадио хабар тарату объектідегі адамдарды төтенше оқиғалар (авария, өрт, дүлей зілзала, шабуыл жасау, террористік акт) және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар кезіндегі дабыл туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабардар етуге) арналған техникалық құралдар жиынтығы.
Объектінің персоналы мен келушілерін хабардар ету қамтамасыз етуге тиіс техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, объект аумағының адамдар үнемі немесе уақытша болатын учаскелеріне дыбыс және (немесе) жарық сигналдарын беруді;
2) қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, объектінің персоналы мен келушілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы ауызша ақпаратты трансляциялауды қамтамасыз етуі тиіс.
Хабарлағыштардың саны және олардың қуаты адамдар үнемі немесе уақытша болатын барлық жерлерде қажетті естілуді қамтамасыз етуі тиіс.
Телерадио хабар тарату объектісі басшысының шешімі бойынша оған қосымша инженерлік-техникалық жабдық орнатылады.
59. Телерадио хабарларын тарату объектісін террористік тұрғыдан осал объектілер тізбесіне енгізгеннен кейін 6 ай ішінде инженерлік-техникалық жабдықпен жарақтандыру мүмкін болмаған кезде, телерадио хабарларын тарату объектісінің басшылығы объектіні жарақтандыруға бюджет қаражатын жоспарлау үшін шаралар қабылдайды, ал терроризмге қарсы комиссияға келісуге объектіні инженерлік-техникалық жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы ұсынылады.
Телерадио хабарларын тарату
(техникалық құрылысжай
объектілері (радиотелевизиялық
станциялар) саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Телерадио хабарларын тарату қызметін жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерге алып кіруге тыйым салынатын заттар мен заттектердің тізбесі

56. Конструктивно телевизионная система видеонаблюдения строится по модульному принципу и обеспечивает:
1) взаимозаменяемость сменных однотипных технических средств;
2) удобство технического обслуживания, ремонта и эксплуатации;
3) исключение несанкционированного доступа к элементам управления;
4) санкционированный доступ ко всем элементам, узлам и блокам, требующим регулирования, обслуживания или замены в процессе эксплуатации.
57. Автономные резервные источники электрического питания обеспечивают работу системы телевизионной сигнализации, системы контроля управления доступа, телевизионной системы видеонаблюдения, охранного и дежурного освещения:
1) в городах и поселках городского типа – не менее 24 (двадцати четырех) часов;
2) в сельских районах – не менее 48 (сорока восьми) часов;
3) в труднодоступных районах – не менее 72 (семидесяти двух) часов.
58. Система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте телерадиовещания лиц о тревоге при чрезвычайных проишествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и действиях в сложившейся обстановке.
Оповещение персонала и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, которые должны обеспечивать:
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой ииформации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта.
Количество оповещателей и их мощность должны обеспечивать необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей.
По решению руководителя объекта телерадиовещания на нем устанавливается дополнительное инженерно-техническое оборудование.
59. При невозможности оснастить объект телерадиовещания инженерно-техническим оборудованием в течение 6 месяцев после включения его в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, руководством объекта телерадиовещания принимаются меры для планирования бюджетных средств на оснащение объекта, а в антитеррористическую комиссию на согласование представляется проект плана мероприятий по инженерно-техническому оснащению объекта.
Приложение 1
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность в
сфере телерадиовещания
(объекты технических
сооружений
(радиотелевизионные станции)
Перечень предметов и веществ, запрещенных к проносу на объекты телерадиовещания, уязвимых в террористическом отношении

1. Жарылғыш заттар, жару құралдары және олармен толтырылған заттар:
1) кез келген орамдағы және кез келген мөлшердегі оқ-дәрі;
2) жауынгерлік патрондар (оның ішінде шағын калибрлі);
3) газды қарудың патрондары;
4) аңшылық капсюльдер (пистондар);
5) пиротехникалық құралдар: сигнал беру және жарық беру зымырандары, сигналдық патрондар, қондыру шашкалары, түтін патрондары (шашкалар), қопарғыш сіріңкелер, бенгал оттары, теміржол петардалары;
6) тротил, динамит, тол, аммонал және басқа да жарылғыш заттар;
7) капсюльдер-детонаторлар, электр детонаторлар, электр тұтандырғыштар, детонациялайтын және от өткізгіш бау.
2. Сығылған және сұйытылған газдар:
1) тұрмыстық пайдалануға арналған газдар (бутан-пропан) және басқа да газдар;
2) жүйкені сал ететін және көзден жас ағызатын әсері бар затпен толтырылған кішкентай газ баллондар.
3. Тұтанғыш қатты заттар:
1) өздігінен тұтануға бейім заттар;
2) сумен әрекеттескенде тез тұтанатын газ бөлетін заттар: калий, натрий, металл кальций және олардың қорытпалары, фосфорлы кальций;
3) ақ, сары және қызыл фосфор және жанғыш қатты заттар санатына жататын барлық басқа заттар.
4. Күлімсі, күйдіргіш және тоттандыратын заттар:
1) күшті бейорганикалық қышқылдар: тұз, күкірт, азот және басқалары;
2) фторсутекті (балқытқыш) қышқыл және басқа да күшті қышқылдар мен тоттандыратын заттар;
5. Улы және улағыш заттар:
1) кез келген ыдысқа салынған сұйық немесе қатты күйдегі кез келген улы күшті әсер ететін және улағыш заттар;
2) көгерткіш қышқылдың барлық тұздары және цианды препараттар;
3) циклон, цианплав, мышьякты ангидрид;
4) басқа қауіпті заттар, заттар, ірі көлемді қол жүгі (40х80х30 сантиметрден асатын шабадандар, рюкзактар, сөмкелер, қораптар) және объект қызметкерлеріне шабуыл жасау құралы ретінде пайдаланылатын, сондай-ақ объектіге қауіп төндіретін жүктер;
6. Атыс қаруы, оның ішінде қысқа ұңғылы және ұзын ұңғылы ойық және тегіс ұңғылы атыс қаруы, газды, пневматикалық және электрлі шокты құрылғылар, суық қару (пышақтар, корттар, стилеттер және тағы басқа).
Телерадио хабарларын тарату
(техникалық құрылысжай
объектілері (радиотелевизиялық
станциялар) саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Сабақ тақырыптарының нұсқалары
р/с
Тақырыптардың атаулары
Барлығы сағат
Оның ішінде
Дәрістер Практикалық сабақтар Жаттығулар
Телерадио хабарларын тарату объектісінің барлық қызметкерлері үшін
1.
Телерадио хабарларын таратудың террористік тұрғыдан осал объектілерінің ерекшеліктері, терроризм актісі жасалған кездегі салдарлар
2.
Жарылғыш заттарды тану және жарылыс қаупі кезінде өзін-өзі ұстау қағидалары
3.
Телерадио хабарларын тарату маңында қоғамдық тәртіпсіздіктер туындаған және адамдарды кепілге алу қаупі туындаған кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету
4.
Террористік акт жасау қаупі төнген кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету
5.
Жасалған террорлық шабуыл кездегі басшылардың іс-қимылдары
6.
Телерадио хабарларын тарату объектісі миналанғаны туралы анонимді қоңырау алған кездегі іс-қимыл тәртібі
7.
Телерадио хабарларын тарату объектісі миналанғаны туралы ауызша хабар алған кездегі іс-қимыл тәртібі
8.
Телерадио хабарларын тарату объектісінде күдікті зат табылған кездегі іс-қимыл тәртібі
9.
Телефон арқылы телерадио хабарларын тарату объектісіне қоқан-лоққы жасалған, сондай-ақ жазбаша нысандағы қоқан-лоққы кездегі іс-қимыл тәртібі
10.
Телерадио хабарларын тарату объектісіне қарулы шабуыл жасау кездегі іс-қимыл тәртібі
11.
Телерадио хабарларын тарату объектісінің адамдарын кепілге алу кездегі іс-қимыл тәртібі
12.
Телерадио хабарларын тарату объектісінде атыс кездегі іс-қимыл тәртібі
13.
Телерадио хабарларын тарату объектісі ғимаратының жарылуы кездегі іс-қимыл тәртібі
14.
Террористердің телерадио хабарларын тарату объектісіне шабуыл жасау кездегі іс-қимыл тәртібі
15.
Телерадио хабарларын тарату объектісінде өрт (жарылыс) туындаған, телерадио хабарларын тарату объектісінің ғимараттары мен құрылысжайлары құлаған кездегі іс-қимыл тәртібі
Өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлерге арналған қосымша тақырыптар
16.
Терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану қағидалары
17.
Бақылау-өткізу пунктінде көлік құралдары мен адамдарды тексеріп және мұқият тексеріп қарауды жүргізу тәртібі
18.
Телерадио хабарларын тарату объектісінде күдікті зат табылған кездегі іс-қимыл тәртібі
19.
Телефон арқылы телерадио хабарларын тарату объектісіне қоқан-лоққы жасалған, сондай-ақ жазбаша нысандағы қоқан-лоққы кездегі іс-қимыл тәртібі
20.
Телерадио хабарларын тарату объектісіне қарулы шабуыл жасау кездегі іс-қимыл тәртібі
21.
Телерадио хабарларын тарату объектісінің адамдарын кепілге алу кездегі іс-қимыл тәртібі
22.
Телерадио хабарларын тарату объектісінде атыс кездегі іс-қимыл тәртібі
23.
Телерадио хабарларын тарату объектісі ғимаратының жарылуы кездегі іс-қимыл тәртібі
24.
Террористердің телерадио хабарларын тарату объектісіне шабуыл жасау кездегі іс-қимыл тәртібі
25.
Телерадио хабарларын тарату объектісінде өрт (жарылыс) туындаған, телерадио хабарларын тарату объектісінің ғимараттары мен құрылысжайлары құлаған кездегі іс-қимыл тәртібі
Жұмысқа алғаш қабылданған қызметкерлер үшін
26.
Телерадио хабарларын тарату объектісіндегі қауіпсіздік шараларының негізгі талаптары
27.
Телерадио хабарларын тарату объектілеріне террористік акт жасалған кездегі ықтимал қауіптері
28.
Телерадио хабарларын тарату объектісіне шабуыл жасау кездегі іс-қимыл тәртібі
Телерадио хабарларын тарату
(техникалық құрылысжай
объектілері (радиотелевизиялық
станциялар) саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу ЖУРНАЛЫ ________________________________ (ұйымның атауы) (титулдық парақ)
Терроризмге қарсы даярлық бойынша оқу іс-шараларын өткізуді есепке алу № _ журналы
Журналды жүргізуді бастау күні 20_____ жыл "___" _________
Журналды жүргізудің аяқталу күні 20_____ жыл "___" _________ (ішкі жағы)

1. Взрывчатые вещества, средства взрывания и предметы, ими начиненные:
1) порох в любой упаковке и в любом количестве;
2) патроны боевые (в том числе, малокалиберные);
3) патроны к газовому оружию;
4) капсюли (пистоны) охотничьи;
5) пиротехнические средства: сигнальные и осветительные ракеты, патроны сигнальные, посадочные шашки, дымовые патроны (шашки), спички подрывника, бенгальские огни, петарды железнодорожные;
6) тротил, динамит, тол, аммонал и другие взрывчатые вещества;
7) капсюли-детонаторы, электродетонаторы, электровоспламенители, детонирующий и огнепроводный шнур.
2. Сжатые и сжиженные газы:
1) газы для бытового пользования (бутан-пропан) и другие газы;
2) газовые баллончики с наполнением нервнопаралитического и слезоточивого воздействия.
3. Воспламеняющиеся твердые вещества:
1) вещества, подверженные самопроизвольному возгоранию;
2) вещества, выделяющие легковоспламеняющиеся газы при взаимодействии с водой: калий, натрий, кальций металлический и их сплавы, кальций фосфористый;
3) фосфор белый, желтый и красный и все другие вещества, относящиеся к категории воспламеняющихся твердых веществ.
4. Едкие и коррозирующие вещества:
1) сильные неорганические кислоты: соляная, серная, азотная и другие;
2) фтористоводородная (плавиковая) кислота и другие сильные кислоты и коррозирующие вещества;
5. Ядовитые и отравляющие вещества:
1) любые ядовитые сильнодействующие и отравляющие вещества в жидком или твердом состоянии, упакованные в любую тару;
2) все соли синильной кислоты и цианистые препараты;
3) циклон, цианплав, мышьяковистый ангидрид;
4) другие опасные вещества, предметы, крупногабаритную ручную кладь (чемоданы, рюкзаки, сумки, коробки размером более 40х80х30 сантиметров и грузы, которые используются в качестве орудия нападения на работников объекта, а также создающие угрозу для объекта;
6. Огнестрельное, в том числе короткоствольное и длинноствольное нарезное и гладкоствольное огнестрельное оружие, газовое, пневматическое и электрошоковые устройства, холодное оружие (ножи, кортики, стилеты и так далее).
Приложение 2
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность в
сфере телерадиовещания
(объекты технических
сооружений
(радиотелевизионные станции)
Варианты тематик занятий
П/п
Наименование тем
Всего часов
В том числе
Лекции
Практические занятия
Тренировки
Для всех работников объекта телерадиовещания
1.
Особенности объектов телерадиовещания, уязвимых в террористическом отношении, последствия при совершении акта терроризма
2.
Распознавание взрывчатых веществ и правила поведения при угрозе взрыва
3.
Обеспечение безопасности при возникновении общественных беспорядков вблизи телерадиовещания и угрозе захвата заложников
4.
Обеспечение безопасности при угрозе совершения террористического акта
5.
Действия руководителей при совершенном теракте
6.
Порядок действий при получении анонимного звонка о минировании объекта телерадиовещания
7.
Порядок действий при получении устного сообщения о минировании объекта телерадиовещания
8.
Порядок действий при обнаружении подозрительного предмета на объекте телерадиовещания
9.
Порядок действий при поступлении угрозы по телефону на объект телерадиовещания, а также угрозы в письменной форме
10.
Порядок действий при вооруженном нападении на объект телерадиовещания
11.
Порядок действий при захвате заложников объекта телерадиовещания
12.
Порядок действий при стрельбе на объекте телерадиовещании
13.
Порядок действий при взрыве здания объекта телерадиовещания
14.
Порядок действий при атаке объекта телерадиовещания террористами
15.
Порядок действий при возникновении пожара (взрыва) на объекте телерадиовещания, обрушении зданий и сооружений объекта телерадиовещания
Дополнительные темы для работников, привлекаемым к мероприятиям по обеспечению пропускного режима
16.
Правила использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты
17.
Порядок проведения осмотра и досмотра транспортных средств и людей на контрольно-пропускном пункте
18.
Порядок действий при обнаружении подозрительного предмета на объекте телерадиовещания
19.
Порядок действий при поступлении угрозы по телефону на объект телерадиовещания, а также угрозы в письменной форме
20.
Порядок действий при вооруженном нападении на объект телерадиовещания
21.
Порядок действий при захвате заложников объекта телерадиовещания
22.
Порядок действий при стрельбе на объекте телерадиовещании
23.
Порядок действий при взрыве здания объекта телерадиовещания
24.
Порядок действий при атаке объекта телерадиовещания террористами
25.
Порядок действий при возникновении пожара (взрыва) на объекте телерадиовещания, обрушении зданий и сооружений объекта телерадиовещания
Для работников, впервые принятых на работу
26.
Основные требования мер безопасности на объекте телерадиовещания
27.
Потенциальные опасности объектов телерадиовещания при совершении на нее террористического акта
28.
Порядок действия при нападении на объект телерадиовещания
Приложение 3
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность в
сфере телерадиовещания
(объекты технических
сооружений
(радиотелевизионные станции)
ЖУРНАЛ
учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке
________________________________
(наименование организации)
(титульный лист)
Журнал № ___
учета проведения учебных мероприятий
по антитеррористической подготовке
Дата начала ведения журнала "____" ____________ 20____ год
Дата окончания ведения журнала "____" ____________ 20____ год
(внутренняя сторона)

2) терроризмге қарсы бағыттағы өткізілетін жоспарлы нұсқауларды құжаттамалық ресімдеуді қолжазба тәсілімен де, аралас қолжазба және баспа тәсілімен де жүзеге асыруға жол беріледі. 3, 4 және 5 бағандарды баспа түрінде толтыруға жол беріледі (егер нұсқауды бір қызметкер жүргізсе), журналдың қалған бағандарын нұсқауды тыңдаған адам өзі толтырады;
3) өткізу күні толық көрсетіледі (күні, айы және жылы);
4) телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналымен жоспардан тыс нұсқау жүргізу қажет болған жағдайда оны да осы журналда құжаттайды, ал "Нұсқаудың түрі" бағанда "жоспардан тыс", "№ _ телефонограмма бойынша", "террористік қауіптілік деңгейі бойынша" жазба қоюға жол беріледі.
2-бөлім. Сабақ
№ р/с
Сабақты өткізу күні
Сабақтың тақырыбы
Оқу сұрақтары
Қатысқан қызметкерлер саны
Сабақ өткізген адамның қолы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: сабақтың тақырыбы мен оқу сұрақтары жалпы сипатта емес, нақты көрсетілген.
Телерадио хабарларын тарату
(техникалық құрылысжай
объектілері (радиотелевизиялық
станциялар) саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
"Бекітемін"
Ұйым басшысы
______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған кезде)
20____ жыл "____"_________
20__ жылға арналған өткізу режимін (құрылтай құжаттарына сәйкес объектінің атауы) қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлермен нұсқау өткізу кестесі
№ р/с
Тақырыптың атауы
Жаттығу ауысымы
Өткізу күні
Ескертпе
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Ұйымдағы терроризмге қарсы қызметке жауапты болып тағайындалған адамның
лауазымы___________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ескертпе:
Егер мекеме қызметкері қандай да бір себептермен (науқастану, демалыс) нұсқау жүргізу кезінде болмай қалса, онымен тақырыпты зерделеу ағымдағы тоқсан аяқталғанға дейін кез келген күні жеке жүргізіледі.
Телерадио хабарларын тарату
(техникалық құрылысжай
объектілері (радиотелевизиялық
станциялар) саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
"Бекітемін"
Ұйым басшысы
______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған кезде)
20____ жыл "____"_________
20__ жылға арналған өткізу режимін (құрылтай құжаттарына сәйкес объектінің атауы) қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлермен жаттығулар өткізу кестесі
№ р/с
Тақырыптың атауы
Жаттығу ауысымы
Өткізу күні
Ескертпе
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Ұйымдағы терроризмге қарсы қызметке жауапты болып тағайындалған адамның
лауазымы___________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ескертпе:
Егер мекеме қызметкері қандай да бір себептермен (науқастану, демалыс) нұсқау жүргізу кезінде болмай қалса, онымен тақырыпты зерделеу ағымдағы тоқсан аяқталғанға дейін кез келген күні жеке жүргізіледі.
Телерадио хабарларын тарату
(техникалық құрылысжай
объектілері (радиотелевизиялық
станциялар) саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Телерадио хабарларын тарату объектісінің әртүрлі адамдар тобының террористік сипаттағы қауіп-қатерлерге іс-қимыл алгоритмдері

2) документальное оформление проводимых плановых инструктажей антитеррористической направленности допускается осуществлять как рукописным способом, так и комбинированным – рукописным и печатным. В печатном виде допускается заполнять графы: 3, 4 и 5 (если инструктаж проводит один и тот же работник), остальные графы журнала заполняются лично лицом, прослушавшим инструктаж;
3) дата проведения указывается полностью (число, месяц и год);
4) при необходимости проведения внепланового инструктажа с персоналом объекта телерадиовещания его также документируют в данном журнале, а в графе "Вид инструктажа" допускается ставить запись – "внеплановый", "по телефонограмме №___", "по уровню террористической опасности".
Раздел 2. Занятия
№ п/п
Дата проведения занятия
Тема занятия
Учебные вопросы
Количество присутствовавших работников
Подпись лица, проводившего занятия
1
2
3
4
5
6
Примечание: Тема занятий и учебные вопросы четко конкретизируются, а не несут общий характер.
Приложение 4
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность в
сфере телерадиовещания
(объекты технических
сооружений
(радиотелевизионные станции)
"Утверждаю"
Руководитель организации
______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__" _________20__ года
График проведения инструктажа с работниками, привлекаемыми к мероприятиям по обеспечению пропускного режима (наименование объекта в соответствии с учредительными документами) на 20__ год
№ п/п
Наименование темы
Тренирующая смена
Дата проведения
Примечание
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Должность лица, назначенного ответственным за антитеррористическую деятельность в организации ______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Если работник учреждения по каким-либо причинам (болезнь, отпуск) отсутствовал при проведении инструктажа, изучение тематики с ним проводится индивидуально, в любой из дней до окончания текущего квартала.
Приложение 5
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность в
сфере телерадиовещания
(объекты технических
сооружений
(радиотелевизионные станции)
"Утверждаю"
Руководитель организации
___________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__" _________20__ года
График проведения тренировок с работниками, привлекаемыми к мероприятиям по обеспечению пропускного режима (наименование объекта в соответствии с учредительными документами) на 20__ год
№ п/п
Наименование темы
Тренирующая смена
Дата проведения
Примечание
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Должность лица, назначенного ответственным за антитеррористическую деятельность в организации _____________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Если работник учреждения по каким–либо причинам (болезнь, отпуск) отсутствовал при проведении инструктажа, изучение темы с ним проводится индивидуально, в любой день до окончания текущего квартала.
Приложение 6
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность в
сфере телерадиовещания
(объекты технических
сооружений
(радиотелевизионные станции)
Алгоритмы действий различного круга лиц объекта телерадиовещания на угрозы террористического характера

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы телерадио хабарларын тарату объектісінің әртүрлі адамдар тобының террористік сипаттағы қауіп-қатерлерге іс-қимыл алгоритмі (бұдан әрі – Алгоритм) техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған және терроризм актісін жасау қаупі төнген жағдайларда телерадио хабарларын тарату объектілерінің жұмыс істеуінің орнықтылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды басқару мақсатында әзірленген және олардың алдын алуға және жоюға бағытталған.
Террористік қатерлердің алдын алу адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтауға, террористік қатерді жүзеге асыру тәуекелін барынша азайтуға және терроризм актісін жасауды барынша азайтуға бағытталған іс-шаралар кешені болып табылады.
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар аймағында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге дайындық жөніндегі іс-шаралар кешенін қабылдау телерадио хабарларын тарату объектілерінің жұмыс істеу орнықтылығын қамтамасыз етуге бағытталған.
2. Терроризм актісі жасалған кезде телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналы жасалған терроризм актісі туралы құқық қорғау және арнаулы органдарды дереу хабардар етеді, телерадио хабарларын тарату объектісінің басшылары телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналын эвакуациялауды қамтамасыз етеді.
Терроризм актісін жасау қатерінің туындауының алдын алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру кезінде телерадио хабарларын тарату объектілеріне және бөгде адамдардың осал учаскелеріне (учаскелеріне, жабдықтарына) еркін енуін болдырмауға ерекше назар аудару маңызды, бұл террористік құралдарды жеткізу, сондай-ақ бақылау автоматика аппаратурасын, байланыс құралдарын істен шығару мүмкіндігін болдырмайды.
Террористік қызметті ықтимал дайындау мен жүзеге асырудың негізгі белгілері:
мінез-құлқында террористік шабуыл жасалуы мүмкін телерадио хабарларын тарату объектісінің жақын маңындағы жағдайды зерделеп жүргені байқалатын, объектінің қызметіндегі белгілі бір нәрселерге жоғары немесе негізсіз себептен қызығушылық танытқан адамдардың пайда болуы;
телерадио хабарларын таратудың таңдап алынған объектілеріне күдікті адамдардың бірнеше рет келуі және олардың фото- және бейнетүсірілім жүргізуі;
телерадио хабарларын тарату объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналмен және адамдармен негізсіз байланыс жасау, олардан жұмыс режимін, қолжетімділік тәртібін, қауіпсіздікті қамтамасыз етуді барлап білу;
техникалық қызмет көрсетуге қатысы жоқ адамдардың жертөлелерге түсіп, шатырларға көтерілуі;
телерадио хабарларын тарату объектісі ғимаратына кіреберістегі күзет тексеруіне бөгде келушілердің (күдік тудыратын адамдардың) жеке басы туралы ақпарат бермейтін құжаттарды ұсынуы;
телерадио хабарларын тарату объектісінің әкімшілігі мен персоналына жалған ақпарат хабарлау;
осал учаскелерді және оларға кіру тәртібін, телерадио хабарларын тарату объектісінің өткізу режимі мен күзету жүйесінің тәртібін зерделеу.
Террористік шабуылдың үлгілік сценарийлерін алдын ала талдау негізінде оларды төтенше жағдайларды дамытудың әрбір фазасында қолайлы, оң жағына өзгерту мақсатында нақты бастапқы, аралық және қорытынды жағдайларға тиімді әсер етуге мүмкіндік беретін іс-шаралар кешенін әзірлеу және нақты уақыт режимінде іске асыру маңызды.
Түрлі жағдайларды алдын ала пысықтау Телерадио хабарларын тарату объектісінің әртүрлі адамдар тобының террористік сипаттағы қауіп-қатерлерге іс-қимыл алгоритмін, оның ішінде экстремалды жағдайлардағы іс-қимылдарды реттейтін мекенжай нұсқаулықтары мен жадынамаларды қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Телерадио хабарларын тарату объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға басшылықты олардың басшылары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде жүзеге асырады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий алгоритм действий различного круга лиц объекта телерадиовещания на угрозы террористического характера (далее – Алгоритм), разработан с целью управления мероприятиями по повышению устойчивости функционирования объектов телерадиовещания в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций техногенного характера и угрозы совершения акта терроризма и направлен на их предупреждение и ликвидацию.
Предупреждением террористических угроз является комплекс мероприятий, направленных на сохранение жизни и здоровья людей, максимально уменьшение риска осуществления террористической угрозы и минимизацию совершения акта терроризма.
Принятие комплекса мероприятий по подготовке к проведению аварийно-спасательных и неотложных работ в зоне чрезвычайных ситуаций техногенного характера направлено на обеспечение устойчивости функционирования объектов телерадиовещания.
2. При совершении акта терроризма персонал объекта телерадиовещания незамедлительно информируют правоохранительные и специальные органы о совершенном акте терроризма, руководители объекта телерадиовещания обеспечивают эвакуацию персонала объекта телерадиовещания.
При организации работы по предупреждению возникновения угрозы совершения акта терроризма, важно особое внимание уделить предотвращению свободного проникновения на объекты телерадиовещания и к уязвимым участкам (участкам, оборудованию) посторонних лиц, что, исключит возможность доставки террористических средств, а также вывод из строя аппаратуры контроля, автоматики, средств связи.
Основными признаками возможной подготовки и осуществления террористической деятельности являются:
появление лиц, в поведении которых усматривается изучение обстановки в близлежащем окружении объекта телерадиовещания возможной террористической атаки, повышенный или неадекватно мотивированный интерес к определенным аспектам в его деятельности;
неоднократное появление подозрительных лиц у выбранных объектов телерадиовещания и проведение ими фото - и видеосъемки;
необоснованное вступление в контакт с персоналом и с лицами, обеспечивающими безопасность объекта телерадиовещания, выведывание у них режима работы, порядка доступа, обеспечения безопасности;
проникновение в подвалы и на чердаки лиц, которые не имеют отношения к их техническому обслуживанию;
наличие у посторонних посетителей (лиц, вызывающих подозрение) документов, проверка которых охраной на входе в здание объекта телерадиовещания не дает информации, о личности предъявителя;
сообщение администрации и персоналу объекта телерадиовещания ложной информации;
изучение уязвимых участков и порядка доступа к ним, порядка системы пропускного режима и охраны объекта телерадиовещания.
На основе заблаговременного анализа типовых сценариев террористической атаки важно с целью их изменения в благоприятную, положительную сторону в каждой фазе развития чрезвычайных ситуаций разработать и в режиме реального времени реализовать комплекс мероприятий, позволяющих эффективно влиять на конкретные исходную, промежуточную и заключительную ситуации.
Предварительные проработки различных ситуаций позволят сформировать Алгоритм действий различного круга лиц объекта телерадиовещания на угрозы террористического характера, в том числе адресных инструкций и памяток, регулирующих действия в экстремальных ситуациях.
Руководство мероприятиями по обеспечению антитеррористической защищенности объектов телерадиовещания осуществляется их руководителями в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.

3. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шаралар олардың туындау ықтималдығы мен олардан келтірілуі мүмкін залалды ескере отырып жүргізіледі.
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды орындау қолданыстағы заңнамада белгіленген құзыреті шегінде телерадио хабарларын тарату объектісінің басшыларына жүктеледі.
2-тарау. Ғимаратта және оның аумағында терроризм актісінің жасалу қаупі туындаған кезде телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының іс-қимыл тәртібі
4. Тәртіп білім беру ұйымында және оның аумағында терроризм актісінің жасалу қаупі туындаған кезде телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының іс-қимылдарын жүйелейді және синхрондайды.
Аталған тәртіпті телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы әрбір қызметкерге жеткізеді.
5. Телерадио хабарларын тарату объектісінде терроризм актісінің жасалу қаупі туындаған кезде дереу іс-қимыл жасауға:
күдікті затты табу;
телерадио хабарларын тарату объектісіне телефон арқылы немесе жазбаша түрде қоқан-лоққы жасалуы;
телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналы мен келушілеріне қарулы шабуыл жасау;
террористердің телерадио хабарларын тарату объектісінің қызметкерлері мен келушілерін кепілге алуы;
телерадио хабарларын тарату объектісі ұйымына шабуыл жасау негіз болып табылады.
6. Жоғарыда аталған жағдайларда телерадио хабарларын тарату объектісінің басшылығы болған оқиға туралы дереу:
ішкі істер органдарының "102" арнасына, "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне;
телерадио хабарларын тарату саласындағы уәкілетті органға дереу хабарлайды.
1-параграф. Телерадио хабарларын тарату объектісінде күдікті затты табу
7. Күдікті зат дегеніміз – күдікті дыбыстар (шертулер, тықылдау) және ерекше иістер (бадам, хлор, аммиак) шығаратын иесіз сөмке, пакет, жәшік, қорап, шығып тұрған сымдары бар ойыншық.
Бұл зат жарылғыш құрылғы немесе улы химикаттармен, биологиялық агенттермен (сібір жарасы, натуралды шешек, туляремия сияқты қауіпті инфекциялардың қоздырғыштары) толтырылған пакет болуы мүмкін.
8. Қауіпті немесе күдікті затты тапқан адамдар бұл туралы ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне дереу хабарлау керек.
Қауіпті немесе күдікті затты тапқан адам шұғыл ден қою қызметтері келгенге дейін заттан қауіпсіз қашықтықта болуы және болған жағдайға қатысты айғақтар беруге дайын болуы қажет.
9. Күдікті зат табылған жағдайдағы телерадио хабарларын тарату объектісінің басшының іс-қимылдары:
телерадио хабарларын тарату объектісінің тұрақты қызметкерлері қатарынан қоршау қою;
қауіпті немесе күдікті зат табылған жерге шұғыл ден қою қызметтерінің кедергісіз кіруін қамтамасыз ету (ішкі істер органдарының бөлімшелері, жедел медициналық көмек қызметтері, өрт сөндіру құралдары, жедел-құтқару қызметтері);
телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналы мен келушілерін эвакуациялау жөнінде шаралар қабылдау.

3. Мероприятия по предупреждению чрезвычайных ситуаций техногенного характера проводятся с учетом вероятности их возникновения и возможного ущерба от них.
Выполнение мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций техногенного характера возлагается на руководителей объекта телерадиовещания в пределах их компетенции, установленной действующим законодательством.
Глава 2. Порядок действий персонала объекта телерадиовещания при возникновении угрозы совершения акта терроризма в здании и на ее территории
4. Порядок систематизирует и синхронизирует действия персонала объекта телерадиовещания при возникновении угрозы совершения акта терроризма в организации образования и на ее территории.
Данный порядок руководителем объекта телерадиовещания доводится до каждого работника.
5. Основанием для принятия немедленных действий при возникновении угрозы совершения акта терроризма на объекте телерадиовещания являются:
обнаружение подозрительного предмета;
поступление угрозы по телефону или в письменном виде на объекта телерадиовещания;
вооруженное нападение на персонал и посетителей объекта телерадиовещания;
захват террористами в заложники работников и посетителей объекта телерадиовещания;
атака организации объекта телерадиовещания.
6. В вышеперечисленных случаях руководство объекта телерадиовещания незамедлительно сообщает о случившемся:
на канал "102" органов внутренних дел, единую дежурно-диспетчерскую службу "112";
уполномоченному органу в области телерадиовещания.
Параграф 1. Обнаружение подозрительного предмета на объекте телерадиовещания
7. Под подозрительным предметом понимаются бесхозная сумка, пакет, ящик, коробка, игрушка с торчащими проводами, издающая подозрительные звуки (щелчки, тикание) и необычные запахи (миндаля, хлора, аммиака).
Данный предмет может оказаться взрывным устройством, или начиненным отравляющими химическими веществами, биологическими агентами (возбудителями опасных инфекций, типа сибирской язвы, натуральной оспы, туляремии) пакетом.
8. Лица, обнаружившие опасный или подозрительный предмет незамедлительно сообщают об этом на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112".
Лицу, обнаружившему опасный или подозрительный предмет до прибытия служб экстренного реагирования необходимо находится на безопасном расстоянии от предмета и быть готовым дать показания, касающиеся случившегося.
9. Действия руководителя объекта телерадиовещания при обнаружении подозрительного предмета:
выставить оцепление из числа постоянных работников объекта телерадиовещания;
обеспечить беспрепятственный подъезд к месту обнаружения опасного или подозрительного предмета служб экстренного реагирования (подразделения органов внутренних дел, службы скорой медицинской помощи, пожарные расчеты, оперативно–спасательные службы);
принять меры по эвакуации персонала и посетителей объекта телерадиовещания.

10. Телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының күдікті зат табылған кездегі іс-қимылдары:
күдікті заттың табылғаны туралы телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысына хабарлау;
телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілерді күдікті заттан қауіпсіз қашықтыққа (100 метрден алыс) ауыстыру, олжаға жақындамау, ұстамау, ашпау және оның орнын ауыстырмау;
күдікті затты тапқан адамдарға шұғыл ден қою қызметтері келгенге дейін қауіпсіз қашықтықта болуға және болған жағдайға қатысты айғақтар беруге дайын болуы тиіс;
иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағы адамдардан сұхбат алу;
күдікті зат табылған жердің жанында радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы телефонды да пайдаланудан бас тарту;
анықтау уақыты мен орнын белгілеу;
телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілерді қауіпті аймаққа іргелес аумақтан эвакуациялауды ұйымдастыруға жәрдемдесу;
қажет болған жағдайда қорғанысты қамтамасыз ететін заттардың артына (ғимараттың бұрышы, бағана, ағаш, автомашина) тығылу, бақылау жүргізу;
телерадио хабарларын тарату объектісінен шығып кету, мүмкін болмаған жағдайда – қорғауды қамтамасыз ететін және қажетті қашықтықтағы заттардың артына тығылу қажет.
11. Телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілердің іс-қимылдары:
үрейленбеу, барлық жерде телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналын тыңдау;
күдікті затты ұстамау, ашпау және жылжытпау;
қажет болған жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін заттардың артына тығылу (ғимараттың бұрышы, бағана, ағаш, автомашина);
телерадио хабарларын тарату объектісінен шығып кету, мүмкін болмаған жағдайда – қорғауды қамтамасыз ететін және қажетті қашықтықтағы заттардың артына тығылу қажет.
12. Телерадио хабарларын тарату объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың іс-қимылдары:
күдікті затты ұстамау, жақындамау, қозғамау;
иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағы адамдардан сұхбат алу;
күдікті зат табылған жердің жанында радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы телефонды пайдаланудан бас тарту;
мүмкіндігінше анықтау уақыты мен табылған орнын белгілеу;
күдікті заттың табылғаны туралы ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне дереу хабарлау;
күдікті заттың сыртқы түрін мен оның табылу мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
дүрбелең туғызбау үшін не болғанын білуі тиіс адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
күдікті зат пен қауіпті аймаққа бөгде адамдардың кіруін шектеуді қамтамасыз ету;
қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз ету;
қажет болған жағдайда қорғанысты қамтамасыз ететін заттардың артына (ғимараттың бұрышы, бағана, ағаш, автомашина) тығылу, бақылау жүргізу.
Жарылғыш құрылғы немесе жарылғыш құрылғыға ұқсас зат табылған кезде эвакуация мен қоршау ұсынылатын аймақтар:
граната – 50 метр;

10. Действия персонала объекта телерадиовещания при обнаружение подозрительного предмета:
сообщить руководителю объекта телерадиовещания об обнаружении подозрительного предмета;
перевести посетителей объекта телерадиовещания на безопасное расстояние от подозрительного предмета (не ближе 100 метров), не приближаться, не трогать, не вскрывать и не перемещать находку;
лицам, обнаружившим подозрительный предмет, до прибытия служб экстренного реагирования находиться на безопасном расстоянии и быть готовыми дать показания, касающиеся случившегося;
опросить окружающих с целью установления возможного владельца бесхозного предмета;
воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе сотового телефона, вблизи обнаружения подозрительного предмета;
зафиксировать время и место обнаружения;
оказать содействие в организации эвакуации посетителей объекта телерадиовещания с территории, прилегающей к опасной зоне;
при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, дерево, автомашина), вести наблюдение;
покинуть объект телерадиовещания, при невозможности – укрыться за предметами, обеспечивающими защиту и на необходимом удалении.
11. Действия посетителей объекта телерадиовещания:
не паниковать, во всем слушать персонал объекта телерадиовещания;
не трогать, не вскрывать и не передвигать подозрительный предмет;
при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, дерево, автомашина);
покинуть объект телерадиовещания, при невозможности – укрыться за предметами, обеспечивающими защиту и на необходимом удалении.
12. Действия лиц, обеспечивающих безопасность объекта телерадиовещания:
не трогать, не подходить, не передвигать подозрительный предмет;
опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе сотового телефона, вблизи обнаружения подозрительного предмета;
по возможности зафиксировать время и место обнаружения;
немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112";
быть готовым описать внешний вид подозрительного предмета, и обстоятельства его обнаружения;
не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
обеспечить ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, дерево, автомашина), вести наблюдение.
Рекомендуемые зоны эвакуации и оцепления при обнаружении взрывного устройства или предмета, похожего на взрывное устройство:
граната– 50 метров;

салмағы 200 грамм тротил шашкасы – 45 метр;
жару құрылғысы – кемінде 200 метр;
0,33 литр сыра банкісі – 60 метр;
дипломат (кейс) – 230 метр;
жол шабаданы – 350 метр;
жеңіл автомашина – кемінде 600 метр;
микроавтобус – 920 метр;
жүк машинасы (фургон) – 1240 метр.
2-параграф. Телерадио хабарларын тарату объектісіне телефон арқылы қоқан-лоққы жасалуы
13. Телефон салынған жарылғыш құрылғылар туралы, адамдарды кепілге алу, қорқытып алушылық және бопсалау туралы ақпаратты қамтитын хабарламалар келіп түсетін арна болып табылады.
Мұндай сигналдың ешқайсысын назардан тыс қалдырмау. Әңгімені есте сақтау және оны қағазға түсіру.
Сөйлесу фактісі мен оның мазмұнын таратпау, ақпаратқа ие адамдардың санын барынша шектеу.
14. Телефон арқылы қоқан-лоққы алушының іс-қимылдары (телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналы):
Әңгіме барысында қоңырау шалушының жынысын, жасын және сөйлеу ерекшеліктерін белгілеу:
дауыс (қатты немесе тыныш, төмен немесе жоғары);
сөйлеу қарқыны (жылдам немесе баяу);
айтылымы (айқын, бұрмаланған, тұтығу, сыбырмен, сақау немесе диалектімен);
сөйлеу әдеті (әдепсіз, келемеждеп, былапыт сөздермен).
Дыбыстық фонға (автомобильдердің немесе теміржол көлігінің шуы, теле - немесе радиоаппаратураның дыбысы, дауыстар), қоңыраудың сипатына (қалалық, қалааралық) назар аудару маңызды.
Әңгіменің нақты басталу уақыты мен ұзақтығын айқындап қою керек.
Қалай болғанда да, әңгіме барысында мынадай сұрақтарға жауап алуға тырысу:
бұл адам қайда, кімге, қандай телефон арқылы қоңырау шалып тұр?
ол нақты қандай талаптар қояды?
жеке талап қояды ма немесе делдал ретінде әрекет етеді ме және кейбір адамдар тобын білдіреді ме?
ол қандай шарттармен немесе олар жоспардан бас тартуға келіседі?
онымен қалай және қашан байланысуға болады?
сіз бұл қоңырау туралы кімге хабарлай аласыз немесе хабарлауыңыз керек?
сіз және телерадио хабарларын тарату объектісі басшылығының шешімдер қабылдауы немесе қандай да бір іс-әрекеттер жасауы үшін қоңырау шалушыдан барынша мүмкіндігінше көбірек уақыт алуға тырысыңыз.
Сөйлесу барысында немесе сөйлесу аяқталғаннан кейін мүмкіндігінше дереу ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне және телерадио хабарларын тарату объектісінің басшылығына телефон арқылы қоқан-лоққы жасалғаны туралы хабарлау.
3-параграф. Телерадио хабарларын тарату объектісіне жазбаша нысандағы қоқан-лоққы жасалуы
15. Қоқан-лоққы алу кезіндегі адамның жазбаша түрдегі іс-қимылдары (телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы, қызметкері):
Мұндай құжатты алғаннан кейін оны мүмкіндігінше абайлап ұстау. Мүмкіндігінше оны таза, тығыз жабылатын полиэтилен пакетке салып, бөлек қатты папкаға салу.
Оған саусақ іздерін қалдырмау.
Егер құжат конвертпен келсе – оны тек сол немесе оң жағынан ашып, шеттерін қайшымен ұқыпты кесу.
Бұл жағдайда бәрін сақтау: мәтіні бар құжатты, кез келген қосымшалар, конверт және қаптама, ештеңені тастамау.
Құжаттың мазмұнымен таныс адамдардың шеңберін кеңейтпеу.

тротиловая шашка массой 200 грамм – 45 метров;
взрывное устройство – не менее 200 метров;
пивная банка 0,33 литра – 60 метров;
дипломат (кейс) – 230 метров;
дорожный чемодан – 350 метров;
легковая автомашина – не менее 600 метров;
микроавтобус – 920 метров;
грузовая машина (фургон) – 1240 метров.
Параграф 2. Поступление угрозы по телефону на объект телерадиовещания
13. Телефон является каналом поступления сообщений, содержащих информацию о заложенных взрывных устройствах, о захвате людей в заложники, вымогательстве и шантаже.
Не оставлять без внимания ни одного подобного сигнала. Запомнить разговор и зафиксировать его на бумаге.
Не распространять о факте разговора и его содержании, максимально ограничить число людей, владеющих информацией.
14. Действия получателя угрозы по телефону (персонала объекта телерадиовещания):
По ходу разговора отметить пол, возраст звонившего и особенности его речи:
голос (громкий или тихий, низкий или высокий);
темп речи (быстрый или медленный);
произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом);
манера речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями).
Важно обратить внимание на звуковой фон (шум автомашин или железнодорожного транспорта, звук теле- или радиоаппаратуры, голоса), характер звонка (городской, междугородный).
Необходимо зафиксировать точное время начала разговора и его продолжительность.
В любом случае постараться в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы:
куда, кому, по какому телефону звонит данный человек?
какие конкретные требования он выдвигает?
выдвигает требования лично или выступает в роли посредника и представляет какую-то группу лиц?
на каких условиях он или они согласны отказаться от задуманного?
как и когда с ним можно связаться?
кому вы можете или должны сообщить об этом звонке?
Постарайтесь добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия вами и руководством объекта телерадиовещания решений или совершения каких-либо действий.
По возможности в процессе разговора или немедленно после окончания разговора сообщите на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" и руководству объекта телерадиовещания о телефонной угрозе.
Параграф 3. Поступление угрозы в письменной форме на объект телерадиовещания
15. Действия получателя при поступлении угрозы в письменной форме (руководитель, работник объекта телерадиовещания):
После получения такого документа обращаться с ним максимально осторожно. По возможности убрать его в чистый плотно закрываемый полиэтиленовый пакет и поместить в отдельную жесткую папку.
Не оставлять на нем отпечатков своих пальцев.
Если документ поступил в конверте – его вскрытие производить только с левой или правой стороны, аккуратно отрезая кромки ножницами.
При этом сохранять все: сам документ с текстом, любые вложения, конверт и упаковку – ничего не выбрасывать.
Не расширять круг лиц, знакомых с содержанием документа.

Ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне дереу хабарлау.
4-параграф. Телерадио хабарларын тарату объектісіне қарулы шабуыл жасау
16. Телерадио хабарларын тарату объектісіне қарулы шабуыл жасалған кезде өзін-өзі оқшаулау үшін шаралар қабылдау, қауіпті аймақтан дереу шығып кету, сондай-ақ, ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне хабарлау қажет.
Жасырынып, террористердің кетуін күтіп, бірінші мүмкіндікте ғимараттан шығу.
17. Телерадио хабарларын тарату объектісі басшысының іс-қимылдары:
құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы дереу хабардар ету;
объектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде жұмысты ұйымдастыру (эвакуация, ішкі кедергілерді бұғаттау, объектідегі штаттан тыс жағдай туралы хабарлау);
терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген өкілдерімен өзара іс-қимыл.
18. Телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының іс-қимылдары:
жағдайды бағалау, сіз телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілермен бірге телерадио хабарларын тарату объектісінен қалай шығып кетуге болатыны туралы нақты жоспар ойластыру;
мүмкін болса, телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілермен бірге қауіпсіз эвакуациялаңыз, телерадио хабарларын тарату объектісінен шығыңыз;
заттар мен сөмкелерді қалдыру;
қолдарды жасырмау, оларды көз алдында ұстау.
Телерадио хабарларын тарату объектісінен кету мүмкіндігі болмаған кезде:
өзіңіз тұрған үй-жайдан (кабинеттен, бөлмеден) тез қарап, телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілерді сыртқы қабырғалардың сенімділігі жағдайында осы үй-жайға (кабинетке, бөлмеге) жіберу;
есікті мықтап жабу, абзалырақ – кілтпен;
терезелерді жабу, барлық перделерді түсіру немесе жабу;
сізді көре алмайтындай қабырғалардың жанына орналасқан маңызды;
осы бөлмеде ең қауіпсіз орынды табу (кабинетте, бөлмеде);
жарықты және компьютерлердің мониторларын өшіру, ұялы телефондарды дыбыссыз сигналға қою;
тыныштықты қамтамасыз ету;
мүмкіндігінше осы орын-жайда (кабинетте, бөлмеде) орналасқан телерадио хабарларын тарату объектісінің қызметкерлері мен келушілердің аты-жөндерін білу;
дәлізде тұрғандардың барлығы дереу жақын маңдағы бөлмеге (кабинетке, бөлмеге) өтіп, жарықты сөндіру керек.
19. Телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілердің іс-қимылдары:
үрейленбеу, барлық жерде телерадио хабарларын тарату объектісінің қызметкерлерін тыңдау;
телерадио хабарларын тарату объектісінен білдірмей шығып кету, мүмкін болмаған жағдайда қауіпсіз жерге жасырыну;
есікті жауып бұғаттау, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің келуін күту;
мүмкіндігінше құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.

Незамедлительно сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112".
Параграф 4. Вооруженное нападение на объект телерадиовещания
16. При вооруженном нападении на объект телерадиовещания необходимо принять меры для самоизоляции, немедленно покинуть опасную зону, а также сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112".
Спрятавшись, дождитесь ухода террористов, и при первой возможности покиньте здание.
17. Действия руководителя объекта телерадиовещания:
незамедлительное информирование правоохранительных и/или специальных государственных органов о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
организация работы по обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
взаимодействие с прибывающими представителями оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
18. Действия персонала объекта телерадиовещания:
оцените ситуацию, продумайте четкий план, как вы будете вместе с посетителями объекта телерадиовещания покидать объект телерадиовещания;
при возможности безопасно эвакуироваться вместе с посетителями объекта телерадиовещания, покинуть объект телерадиовещания;
оставить вещи и сумки;
не прятать руки, держать их на виду.
При отсутствии возможности покинуть объект телерадиовещания следует:
быстро выглянуть из помещения (кабинета, комнаты), где вы находитесь и направить всех, посетителей объекта телерадиовещания, в данное помещение (кабинет, комнату) при условии надежности внешних стен;
плотно закрыть дверь, желательно на ключ;
закрыть окна, опустить или закрыть все жалюзи;
важно расположиться у стен так, чтобы вас не могли видеть;
найти наиболее безопасное место в данном помещении (кабинете, комнате);
выключить свет и мониторы компьютеров, сотовые телефоны поставить на беззвучный сигнал;
обеспечить тишину;
по возможности узнать фамилии и имена работников и посетителей объекта телерадиовещания, которых находится в данном помещении (кабинете, комнате).
все, кто находится в коридоре, немедленно проходят в ближайшее помещение (кабинет, комнату) и выключают свет;
19. Действия посетителей объекта телерадиовещания:
не паниковать, во всем слушать работников объекта телерадиовещания;
незаметно покинуть объект телерадиовещания, при невозможности – укрыться в безопасном месте;
заблокировать дверь, дождаться прибытия работников правоохранительных и/или специальных государственных органов;
по возможности информировать любым способом правоохранительные и/или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.

20. Телерадио хабарларын тарату объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың іс-қимылдары:
қарулы адамды анықтау;
мүмкіндігінше телерадио хабарларын тарату объектісінде адамдар көп шоғырланған орындарға оның жақындауын бұғаттау;
телерадио хабарларын тарату объектісінің басшылығын, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды қарулы шабуыл жасау фактісі туралы кез келген тәсілмен хабардар ету;
телерадио хабарларын тарату объектісінде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдау (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау).
5-параграф. Телерадио хабарларын тарату объектісінің адамдарын кепілге алу
21. Телерадио хабарларын тарату объектісі басшысының іс-қимылдары:
адамдардың қауіпсіздігі үшін жағдайларды ұйымдастыру;
кепілге алынғаны туралы құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға дереу хабарлау;
адамдарды кепілге алғандардан талаптарын анықтау;
терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтан келген өкілдермен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
22. Телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының іс-қимылдары:
телерадио хабарларын тарату объектісінен білінбей шығып кету;
телерадио хабарларын тарату объектісінен адамдарды шығару немесе орын-жайға тығылу, есікті бұғаттап, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері келгенге дейін сол жерде бола тұру;
кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдендірілген қамтамасыз ету шартымен құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға кепілге алған адамдардың (саны, қару-жарағы, жасы, аты-жөні) адамдарды кепілге алуының мән-жайлары туралы хабарлау.
23. Телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілердің іс-қимылдары:
үрейленбеу, шыдамдылық сақтап және өзін-өзі ұстай білу;
қауіпсіз орынды табу;
тұтқындалу туралы хабарлама алғаннан кейін құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдар әрекет ете бастайды және босату үшін қажет нәрсенің барлығын жасайтындығын есте сақтау;
кепілге алынған адамдарды қару қолдануға итермелейтін және адам өліміне әкеп соқтыруы мүмкін іс-әрекеттерге жол бермеу;
айыру, қорлау және қорлауға шыдау, кепілге алған адамдардың көзіне қарамау, арандатушылықпен әрекет етпеу;
кез келген іс-әрекетті орындау үшін (отыру, тұру, ішу, дәретханаға бару) рұқсат сұрау;
жарақаттанған жағдайда, қозғалмауға тырысу, осылайша қан жоғалтуды азайту;
босатуға қатысты операцияны жүргізу кезінде мына талаптарды мүлтіксіз сақтау:
еденде жатып, басты қолмен жабу және қозғалмау;
құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне қарай жүгірмеу немесе олардан қашпау, өйткені олар сізді қылмыскер ретінде қабылдауы мүмкін;
есіктер мен терезелерден алыс болу.

20. Действия лиц, обеспечивающих безопасность объекта телерадиовещания:
выявить вооруженное лицо;
по возможности блокировать его продвижение к местам массового пребывания людей на объекте телерадиовещания;
информировать любым способом руководство объекта телерадиовещания, правоохранительные и/или специальные государственные органы о факте вооруженного нападения;
принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте телерадиовещания (эвакуация, блокирование внутренних барьеров).
Параграф 5. Захват заложников объекта телерадиовещания
21. Действия руководителя объекта телерадиовещания:
организовать условия для безопасности людей;
незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о захвате заложников;
выяснить требования лиц, захвативших заложников;
обеспечить взаимодействие с прибывающими представителями оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
22. Действия персонала объекта телерадиовещания:
незаметно покинуть объект телерадиовещания;
вывести с объекта телерадиовещания людей или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия работников правоохранительных и/или специальных государственных органов;
информировать любым доступным способом и при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности правоохранительные и/или специальные государственные органы об обстоятельствах захвата заложников и лицах, захвативших заложников (количество, вооружение, возраст, имена).
23. Действия посетителей объекта телерадиовещания:
не паниковать, сохранять выдержку и самообладание;
найти безопасное место;
помнить, что получив сообщение о вашем захвате, правоохранительные и/или специальные государственные органы уже начали действовать и предпримут все необходимое для освобождения;
не допускать действий, которые могут спровоцировать лиц, захвативших заложников к применению оружия и привести к человеческим жертвам;
переносить лишения, оскорбления и унижения, не смотреть в глаза лицам, захвативших заложников, не вести себя вызывающе;
на совершение любых действий (сесть, встать, попить, сходить в туалет) спрашивать разрешение;
при ранении, постараться не двигаться, этим сократить потерю крови;
во время проведения операции по освобождению неукоснительно соблюдать следующие требования:
лежать на полу лицом вниз, голову закрыть руками и не двигаться;
не бежать навстречу работникам правоохранительных и/или специальных государственных органов или от них, так как они могут принять вас за преступника;
держаться подальше от проемов дверей и окон.

24. Телерадио хабарларын тарату объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың іс-қимылдары:
өз бастамамен келіссөздерге шықпау;
мұқият болу, қылмыскерлердің белгілерін, олардың бет-әлпетінің ерекшеліктерін, киімдерін, аттарын, тыртықтар мен татуировкаларды, сөйлеу ерекшеліктері мен мінез-құлқын, әңгіме тақырыбын есте сақтауға тырысу.
25. Кепілге алыну кездегі іс-қимыл тәртібі:
кепілге алған адамдарды дене күшін немесе қару қолдануға итермелеуі мүмкін әрекеттерге жол бермеу;
өз мінез-құлқыңызбен назар аудартпау;
егер қашудың сәттілігіне толық сенімді болмаса, тырыспау;
адамдарды кепілге алған адамдар туралы мүмкіндігінше көп ақпаратты есте сақтау (саны, қару-жарағы, әсіресе сыртқы келбеті, дене бітімі, сөйлеу екпіні, әңгіме тақырыбы, темпераменті, мінез-құлық мәнері);
тұрған жерді (қамалған) анықтауға тырысу.
Мүмкіндік болған жағдайда, кез келген қолжетімді байланыс тәсілін пайдалана отырып, өмірге қауіп төндірмей, сақтық таныта отырып, болған оқиға туралы құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға, қауіпсіздік бөлімшесіне немесе телерадио хабарларын тарату объектісінің күзет қызметіне хабарлау;
жарақат алған жағдайда өзіне алғашқы көмек көрсетуге тырысу;
терезелерден, есіктерден алыс жерде болу.
Кепілге алынған адамдарды босату жөніндегі операцияны жүргізу кезде мынадай талаптарды сақтау қажет:
төмен қарап еденге жату, мүмкін болса қабырғаға жабысып, басты қолмен жабу және қозғалмау;
құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне қарай жүгірмеу немесе олардан қашпау, өйткені олар сізді қылмыскер ретінде қабылдауы мүмкін;
мүмкін болса есіктер мен терезелерден алыс болу керек.
6-параграф. Телерадио хабарларын тарату объектісіндегі атыс кезде
26. Телерадио хабарларын тарату объектісі басшысының іс-қимылдары:
адамдардың қауіпсіздігі үшін жағдайларды ұйымдастыру;
атыс туралы құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға дереу хабарлау.
27. Телерадио хабарларын тарату объектісінің персоналы мен келушілерінің іс-қимылдары:
сыртта атыс кезінде, терезе жанында тұрмау, егер ол пердемен жабылған болса да;
терезенің ернек тақтайы деңгейінен жоғары көтерілмеу;
сыртта атыс кезінде жерге жатып, еңбектеп тасаға баруға тырысу (ғимараттың бұрышы, гүлзар, аялдама), егер жақын жерде мұндай нәрсе болмаса, басты қолмен жауып, тіктеліп жату;
барлығы тынышталғанда, сіз жоғары көтеріле аласыз, бағытты өзгерте аласыз, діттеген жеріңізге жете аласыз.
7-параграф. Телерадио хабарларын тарату объектісінің ғимараты жарылған кезде
28. Телерадио хабарларын тарату объектісі басшысының іс-қимылдары:
адамдардың қауіпсіздігі үшін жағдайларды ұйымдастыру;
құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды жарылыс туралы дереу хабардар ету.

24. Действия лиц, обеспечивающих безопасность объекта телерадиовещания:
не вступать в переговоры по собственной инициативе;
быть внимательным, запомнить приметы преступников, отличительные черты их лиц, одежду, имена, шрамы и татуировки, особенности речи и манеры поведения, тематику разговоров.
25. Порядок действий при захвате в заложников:
Не допускать действий, которые могут спровоцировать лиц, захвативших заложников к применению физической силы или оружия.
Не привлекать внимания своим поведением.
Не пытаться бежать, если нет полной уверенности в успехе побега.
Запомнить как можно больше информации о лицах, захвативших заложников (количество, вооружение, как выглядят, особенно внешности, телосложения, акцент, тематика разговора, темперамент, манера поведения).
Постараться определить место своего нахождения (заточения).
При наличии возможности, используя любой доступный способ связи, без риска для жизни, проявляя осторожность, сообщить о произошедшем в правоохранительные и/или специальные государственные органы, подразделение безопасности или службу охраны объекта телерадиовещания.
При ранении, постараться самостоятельно оказать себе первую помощь.
Расположиться подальше от окон, дверей.
При проведении операции по освобождению заложников необходимо соблюдать следующие требования:
лечь на пол лицом вниз, по возможности прижавшись к стене, голову закрыть руками и не двигаться;
не бежать навстречу работникам правоохранительных и/или специальных государственных органов или от них, так как они могут принять вас за преступника;
если есть возможность, необходимо держаться подальше от проемов дверей и окон.
Параграф 6. При стрельбе на объекте телерадиовещании
26. Действия руководителя объекта телерадиовещания:
организовать условия для безопасности людей;
незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о стрельбе.
27. Действия персонала и посетителей объекта телерадиовещания:
при стрельбе на улице не стоять у окна, даже если оно закрыто занавеской;
не подниматься выше уровня подоконника;
При стрельбе на улице, ложиться на землю и отползти за укрытие (угол здания, клумба, остановка), если такого поблизости нет, закрыть голову руками и лежать смирно.
Когда все утихнет, вы сможете подняться, изменив маршрут, добраться до места назначения.
Параграф 7. При взрыве здания объекта телерадиовещания
28. Действия руководителя объекта телерадиовещания:
организовать условия для безопасности людей;
незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о взрыве.

29. Телерадио хабарларын тарату объектісі персоналы мен келушілерінің іс-қимылдары:
еденге жату, шыны шкафтардың, витриналар мен терезелердің жанында болмауға тырысу;
бөлмелер арасын бөлген жерлер, төбелер, люстралар үлкен қауіп төндіретіндіктен, негізгі қабырғалардың астына жасырыну;
баспалдақ алаңына шықпау, қосылып тұрған электр құралдарына қол тигізбеу;
қараңғыда қалғанда, отты заттармен қолданбау – газдың ағуы болуы мүмкін;
телерадио хабарларын тарату объектісінің ғимаратынан, әсіресе баспалдақпен түсу керек болса, арқаны қабырғаға тақай, жүріп шығу керек. Еңкейіп, басты қолмен жабу – жоғарыдан қирандылар төгілуі мүмкін;
көшеге шыққаннан кейін, хабар тарату ғимаратынан алыстап, құлауы мүмкін карниздер мен қабырғаларды қадағалау. Тез және абайлап жүру керек, өйткені хабар тарату объектісінің ғимараты құлаған кезде дүрбелең тудыратын қалың шаң көтеріледі.
8-параграф. Террористер телерадио хабарларын тарату объектісіне шабуыл жасаған кезде
30. Телерадио хабарларын тарату объектісі басшысының іс-қимылдары:
адамдардың қауіпсіздігі үшін жағдайларды ұйымдастыру;
телерадио хабарларын тарату объектісінде күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға ақпаратты дереу беру;
құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне анықтау және ұстау уақытын қысқартуға мүмкіндік беретін күдікті адам туралы барынша толық ақпарат ұсыну;
адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды және өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
31. Телерадио хабарларын тарату объектісі персоналы мен келушілерінің іс-қимылдары:
ғимараттан білінбей шығу немесе үй-жайға тығылу, есікті бұғаттау, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің келуін күту;
мүмкіндігінше құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.
32. Террористің сыртқы белгілері:
ауа райына сәйкес келмейтін, қолдан жасалған жарылғыш құрылғының элементтерін жасыруға арналған кең киім;
қолдан жасалған жару құрылғысының киімнен шығып тұратын элементтері, сымдар, тумблерлер, ажыратқыштар;
қолында қару немесе жарылғыш құрылғыны жасыруға болатын үлкен сөмкелердің болуы;
тасымалданатын заттарға абай болу, оларды денеге қысып ұстау және әлсін-әлсін оларды еріксіз сипалап қарау;
форма талабына сәйкес келмейтін (шеврондардың болмауы, форманың төменгі және жоғарғы бөліктерінің түсінің, бас киімнің сәйкес келмеуі) камуфляж киімді пайдалану.

29. Действия персонала и посетителей объекта телерадиовещания:
лечь на пол, стараясь не оказаться вблизи стеклянных шкафов, витрин и окон;
укрыться под главными стенами, так как большую опасность, как правило, несут перегородки, потолки, люстры;
не выходить на лестничные клетки, касаться включенных электроприборов;
оказавшись в темноте, не стоит пользоваться зажигательными вещами – может возникнуть утечка газа;
выходить из здания объекта телерадиовещания прижавшись спиной к стене, особенно при спуске по лестнице. В связи с риском обрушения обломком - пригнуться, прикрыть голову руками.
Оказавшись на улице, отойти от здания объекта телерадиовещания, следить за карнизами и стенами, которые могут рухнуть. Ориентироваться надо быстро и осторожно, так как при обрушении здания объекта телерадиовещания поднимается густая туча пыли, вызывающая панику.
Параграф 8. При атаке объекта телерадиовещания террористами
30. Действия руководителя объекта телерадиовещания:
организовать условия для безопасности людей;
незамедлительно передать информацию в правоохранительные и/или специальные государственные органы о выявлении на объекте телерадиовещания подозрительного лица или группы лиц;
предоставить работникам правоохранительных и/или специальных государственных органов максимально полную информацию о подозрительном лице, которая может сократить время выявления и задержания;
обеспечить организованную эвакуацию людей и собственную безопасность.
31. Действия персонала и посетителей объекта телерадиовещания:
незаметно выйти из здания или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия работников правоохранительных и/или специальных государственных органов;
по возможности информировать любым способом правоохранительные и/или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
32. Внешние признаки террориста:
одежда, не соответствующая погоде, просторная, призванная скрыть элементы самодельного взрывного устройства;
торчащие из-под одежды элементы самодельного взрывного устройства, провода, тумблеры, выключатели;
наличие в руках больших сумок, в которых можно скрыть оружие или взрывное устройство;
осторожное обращение к переносимым вещам, прижимание их к телу и периодическое их непроизвольное ощупывание;
использование камуфлированной форменной одежды, в которой могут присутствовать различные нарушения (отсутствие шевронов, несоответствие цвета нижних и верхних частей формы, головного убора).

9-параграф. Телерадио хабарларын тарату объектісінде өрттің шығуы (жарылыстың болуы)
33. Телерадио хабарларын тарату объектісі басшысының іс-қимылдары:
бұл туралы дереу "101" нөмірі бойынша мемлекеттік өртке қарсы қызметке телефон арқылы немесе "112" бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік қызметке хабарлау;
адамдарды құтқару және эвакуациялау, өртті алғашқы өрт сөндіру құралдарымен сөндіру және материалдық құндылықтарды сақтау шараларын қабылдау;
өртке қарсы автоматты қорғау жүйелерінің (өрт кезінде адамдарды хабардар ететін) жұмысқа қосылуын тексеру;
қажет болған жағдайда электр қуатын өшіру (өрттен қорғау жүйелерін қоспағанда), желдету жүйелерінің жұмысын тоқтату;
ғимарат үй-жайларындағы өрттің және түтіндеудің алдын алуға ықпал ететін басқа да іс-шараларды орындау;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшесі келгенге дейін өртті сөндіру бойынша жалпы басшылықты жүзеге асыру (телерадио хабарларын тарату объектісінің айрықша ерекшеліктерін ескере отырып);
телерадио хабарларын тарату объектісінің өрт сөндіруге қатысатын персоналының қауіпсіздік талаптарын сақтауын қамтамасыз ету;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерін қарсы алуды ұйымдастыру және өрт ошағына кіру және өртке қарсы сумен жабдықтау үшін ең қысқа жолды таңдауға көмек көрсету;
өрт бөлімшесі келгеннен кейін телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысы өртті сөндіру басшысына телерадио хабарларын тарату объектісінің кон\структивтік ерекшеліктері, іргелес құрылыстар мен құрылысжайлар, сақталатын заттардың саны мен өрт қауіпті қасиеттері – және өртті жақсылап сөндіру, қауіпсіздік үшін қажетті басқа да мәліметтер туралы хабарлайды.
34. Телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының іс-қимылдары:
телерадио хабарларын тарату объектісінің мекенжайын, өрттің шыққан жерін, өзінің тегі мен атын, лауазымын атай отырып, басшылыққа, сондай-ақ, мемлекеттік өртке қарсы қызметке "101" нөмірі бойынша телефон арқылы немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
электр құралдары мен жабдықтарды токтан ажырату;
шыдам мен сабыр сақтап, үрейге жол бермей, шығу, сондай-ақ, мүмкіндігінше телерадио хабарларын тарату объектісі ғимаратынан басқа адамдарды өрт кезінде эвакуациялаудың бекітілген жоспарына сай шығару;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
өрт сөндірушілер мен құтқарушылардың кездесуін ұйымдастыру, оларға телерадио хабарларын тарату объектісіне кіретін, өрт гидранттарының люктерін орналасқан жерлерді көрсету, эвакуациялау жоспары мен жоспардан өрт шыққан жерді көрсету;
мүмкіндігінше телерадио хабарларын тарату объектісінен өзіңізбен бірге шыққан адамдардың атын айтып, түгендеуді жүзеге асыру және оның нәтижелері туралы телерадио хабарларын тарату объектісінің басшысына баяндау;

Параграф 9. Возникновение пожара (взрыва) на объекте телерадиовещания
33. Действия руководителя объекта телерадиовещания:
немедленно сообщить об этом по телефону в государственную противопожарную службу по номеру 101 или единую дежурно-диспетчерскую службу 112;
принять меры по спасению и эвакуации людей, тушению пожара первичными средствами пожаротушения и сохранности материальных ценностей,
проверить включение в работу автоматических систем противопожарной защиты (оповещения людей при пожаре);
при необходимости отключить электроэнергию (за исключением систем противопожарной защиты), остановить работу систем вентиляции;
выполнить другие мероприятия, способствующие предотвращению развитию пожара и задымления помещений здания;
осуществлять общее руководство по тушению пожара (с учетом специфических особенностей объекта телерадиовещания) до прибытия подразделения государственной противопожарной службы;
обеспечить соблюдение требования безопасности персонала объекта телерадиовещания, принимающего участие в тушении пожара;
организовать встречу подразделений государственной противопожарной службы и оказать помощь в выборе кратчайшего пути для подъезда к очагу пожара и противопожарного водоснабжения.
По прибытии пожарного подразделения руководитель объекта телерадиовещания информирует руководителя тушения пожара о конструктивных особенностях объекта телерадиовещания, прилегающих строений и сооружений, количестве и пожароопасных свойствах хранимых веществ – и других сведениях, необходимых для успешной ликвидации пожара, безопасности.
34. Действия персонала объекта телерадиовещания:
немедленно сообщить руководству, а также по телефону в государственную противопожарную службу по номеру 101 или единую дежурно-диспетчерскую службу 112, назвав адрес объекта телерадиовещания, место возникновения пожара, свою фамилию и имя, должность;
обесточить электрические приборы и оборудование;
соблюдая выдержку и спокойствие, не допуская паники, выйти, а также по мере возможности вывести других людей из задания объекта телерадиовещания согласно утвержденному плану эвакуации при пожаре;
по мере возможности оказать первую помощь пострадавшим;
организовать встречу пожарных и спасателей, показать им места подъезда к объекту телерадиовещания, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место возгорания на плане;
по мере возможности осуществить перекличку людей, покинувших объект телерадиовещания вместе с вами и доложить о ее результатах руководителю объекта телерадиовещания;

35. Телерадио хабарларын тарату объектісіне келушілердің і іс-қимылдары:
өрт туралы дабылды естіп, телерадио хабарларын тарату объектісі персоналының нұсқауы бойынша телерадио хабарларын тарату объектісінің ғимаратынан эвакуациялау жоспарына сай шығып кету;
эвакуация кезде үрейге бой алдырмау, дүрлікпеу және итермелеспеу;
қатты түтіндеген кезде міндетті түрде тыныс алу органдарын қорғау құралдарын пайдалану;
Жан-жаққа қашпай, эвакуациялау жоспарында көрсетілген жиналатын жерге жиналу қажет.
36. Телерадио хабарларын тарату объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың іс-қимылдары:
телерадио хабарларын тарату объектісінің басшылығына, сондай-ақ, телефонмен "101" нөмірі арқылы мемлекеттік өртке қарсы қызметке немесе "112" нөмірі арқылы бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке телерадио хабарларын тарату объектісінің мекенжайын, өрттің шыққан жерін, өзінің тегін, атын және лауазымын атай отырып, дереу хабарлау;
телерадио хабарларын тарату объектісінің хабардар ету жүйесін іске қосу және өрт тұтанып жатқаны туралы хабардар ету;
телерадио хабарларын тарату объектісінің әр бөлігінде адамдардың бар-жоғын тексере отырып, телерадио хабарларын тарату объектісінен адамдарды уақтылы эвакуациялауды бастау;
өртті алғашқы өрт сөндіру құралдарымен оқшаулау және сөндіру шараларын қабылдау;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
өрт сөндірушілер мен құтқарушыларды қарсы алуды ұйымдастыру, оларға телерадио хабарларын тарату объектісіне кіретін, өрт гидранттарының люктерін орналасқан жерлерді көрсету, эвакуациялау жоспары мен жоспардан өрт шыққан жерді көрсету;
өрт сөндірушілер келгеннен кейін ішкі істер органдары қызметкерлері келгенге дейін аумақты қоршап, оған сөндіруге қатыспайтын адамдардың кіруіне тыйым салу қажет.
10-параграф. Телерадио хабарларын тарату объектісінің ғимараттары мен құрылысжайларының қирауы
37. Телерадио хабарларын тарату объектісі басшысының іс-қимылдары:
бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке "112" нөмірі арқылы дереу хабарлау;
адамдарды дереу эвакуациялауды ұйымдастыру;
эвакуациялау барысында кіріп-шығатын жерлерде дүрлігу мен бірін-бірін итеріп таптауды болдырмау;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
телерадио хабарларын тарату объектісінің ғимаратынан қауіпсіз қашықтықтан жиналатын жер белгілеу;
эвакуацияланған адамдардың аттарын атып, түгендеуді ұйымдастыру.
38. Телерадио хабарларын тарату объектісі персоналы мен келушілерінің іс-қимылдары:
телерадио хабарларын тарату объектісінің ғимаратынан тезірек кету;
телерадио хабарларын тарату объектісінің ғимаратынан шығатын кезде баспалдақпен түсу;
эвакуация кезінде дүрлікпеу, бір-біріңізді итеріп таптамау;
зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
көшеге шыққаннан кейін ғимараттарға жақын жерге тұрмау, ашық жерге, эвакуациялайтын орындарға өту;
ғимараттан шығу мүмкіндігі болмаған жағдайда, ең қауіпсіз орынға: қабырғалардың саңылаулары мен бұрыштары, қаңқаның белдемелері астына жетіп алу;
мүмкін болса, үстелдің астына тығылу – ол құлаған заттар мен сынықтардан қорғайды;
терезелер мен электр құрылғыларынан алыс болу.

35. Действия посетителей объекта телерадиовещания:
услышав тревогу о пожаре, по указанию персонала объекта телерадиовещания, покинуть здание объекта телерадиовещания, согласно плану эвакуации;
в ходе эвакуации не поднимать панику и не толкаться;
при сильном задымлении обязательно использовать средства защиты органов дыхания;
не разбегаясь собраться в одном месте сбора, указанного в плане эвакуации.
36. Действия лиц, обеспечивающих безопасность объекта телерадиовещания:
немедленно сообщить руководству объекта телерадиовещания, а также по телефону в государственную противопожарную службу по номеру 101 или единую дежурно-диспетчерскую службу 112, назвав адрес объекта телерадиовещания, место возникновения пожара, свою фамилию, имя и должность;
задействовать системы оповещения объекта телерадиовещания и проинформировать о возникновении возгорания;
начать своевременную эвакуацию людей с объекта телерадиовещания, проверив наличие лиц в каждой части объекта телерадиовещания;
принять меры по локализации и тушению пожара первичными средствами пожаротушения;
по мере возможности оказать первую помощь пострадавшим;
организовать встречу пожарных и спасателей, показать им места подъезда к объекту телерадиовещания, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место возгорания на плане;
после приезда пожарных необходимо оцепить территорию до прибытия работников органов внутренних дел и запретить вход на нее лицам, не задействованным в тушении.
Параграф 10. Обрушение зданий и сооружений объекта телерадиовещания
37. Действия руководителя объекта телерадиовещания:
немедленно сообщить в единую дежурно-диспетчерскую службу по номеру 112;
организовать немедленную эвакуацию людей;
в ходе проведения эвакуации пресекать панику и давку в проходах;
по мере возможности оказать первую помощь пострадавшим;
определить место сбора на безопасном расстоянии от здания объекта телерадиовещания;
организовать перекличку эвакуированных людей.
38. Действия персонала и посетителей объекта телерадиовещания:
как можно быстрее покинуть здание объекта телерадиовещания;
покидая здание объекта телерадиовещания спускаться по лестнице;
не создавать панику и давку при эвакуации;
оказать первую помощь пострадавшим;
оказавшись на улице не стоять вблизи зданий, а перейдите на открытое пространство и в места эвакуаций;
при отсутствии возможности покинуть здание, займите самое безопасное место: проемы и углы стен, под балками каркаса;
если возможно, спрячьтесь под стол – он защитит от падающих предметов и обломков;
держитесь подальше от окон и электроприборов.

39. Телерадио хабарларын тарату объектісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдардың іс-қимылдары:
телерадио хабарларын тарату объектісінің мекенжайын айтып, қираған жер туралы "112" нөмірі арқылы бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
телерадио хабарларын тарату объектісінің хабардар жүйесін іске қосып, оның қирағаны және іс-қимыл тәртібі туралы хабардар ету;
телерадио хабарларын тарату объектісінен адамдарды уақытында эвакуациялауды бастау, объектінің әрбір бөлігінде адамдардың бар-жоғын тексеру;
қирау нәтижесінде пайда болған өртті алғашқы өрт сөндіру құралдарымен оқшаулау мен сөндіру шараларын қабылдау;
зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
өрт сөндірушілер мен құтқарушыларды қарсы алуды ұйымдастыру, оларға телерадио хабарларын тарату объектісіне кіретін, өрт гидранттарының люктерін орналасқан жерлерді көрсету, эвакуациялау жоспары мен жоспардан өрт шыққан жерді көрсету;
өрт сөндірушілер келгеннен кейін ішкі істер органдары қызметкерлері келгенге дейін аумақты қоршап, оған авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге тартылмаған адамдардың кіруіне тыйым салу қажет.
40. қиранды астында қалған адамдардың іс-әрекеттері:
терең демалу, үрей мен қорқынышқа бой алдырмау;
етбетке аунап, барынша қауіпсіз жерге жетуге тырысу (қирандының бұрыштары);
тұла бойды тексеру, мүмкіндігінше өзіңізге алғашқы көмек көрсету;
абайлап, айналадағы бос орынды барынша кеңейтуге тырысу;
металдан жасалған затпен біркелкі ырғақта ұра отырып, сигнал беру;
тар болса да, шығатын саңылау байқағанда, бойды бос ұстап, шынтақпен денеге қысып, өтуге тырысу; үміт үзбеу және көмек күту.

39. Действия лиц, обеспечивающих безопасность объекта телерадиовещания:
немедленно сообщить в единую дежурно-диспетчерскую службу по номеру 112, назвав адрес объекта телерадиовещания, место обрушения;
задействовать системы оповещения объекта телерадиовещания и проинформировать об обрушении и порядке действия;
начать своевременную эвакуацию людей с объекта телерадиовещания, проверив наличие лиц в каждой части объекта;
принять меры по локализации и тушению пожара первичными средствами пожаротушения, возникших в результате обрушения;
оказать первую помощь пострадавшим;
организовать встречу пожарных и спасателей, показать им места подъезда к объекту телерадиовещания, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место обрушения на плане;
после приезда пожарных необходимо оцепить территорию до прибытия работников органов внутренних дел и запретить вход на нее лицам, не задействованным в проведение аварийно-спасательных работ.
40. Действия лиц, оказанных под завалом:
дышать глубоко, не поддаваться панике и страху;
перевернуться лицом вниз и постараться перебраться в более безопасное место (углы завала);
осмотреть себя и по возможности оказать себе первую помощь;
с осторожностью максимально расширить пространство вокруг;
подать сигнал, с помощью ритмичного стука металлическими предметами;
обнаружив узкий выход протиснуться через него, расслабив мышцы и прижав локти к телу;
не впадать в отчаяние и ждать помощи.