Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 139/644 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 31368 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының кейбір қаулыларына енгізілетін қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының заң бөлімі осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының интернет-ресурсында орналастырылсын.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы
Н. Абдиров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау
комиссиясының Төрағасы
2022 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 139/644 Қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Арнаулы уақытша шот ашу және сайлау қорының қаражатын жұмсау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 1999 жылғы 7 тамыздағы № 19/222 қаулысына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 870 тіркелген):
Көрсетілген қаулымен бекітілген Арнаулы уақытша шот ашу және сайлау қорының қаражатын жұмсау қағидаларында:
1, 6, 7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Арнаулы уақытша шот ашу және сайлау қорының қаражатын жұмсау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңның 34-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді Президенттікке, Парламент Сенатының депутаттығына, партиялық тізімдер бойынша ұсынылған Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына, сондай-ақ бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша ұсынылған Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың сайлау қорының қаражатын жұмсау тәртібін реттейді.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 139/644. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2022 года № 31368.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Юридическому отделу аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Разместить настоящее постановление на интернет-ресурсе Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
Н. Абдиров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации и
общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Председатель Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 29 декабря 2022 года № 139/644
Перечень некоторых постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 7 августа 1999 года № 19/222 "Об утверждении Правил открытия специального временного счета и расходования средств избирательного фонда" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 870) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах открытия специального временного счета и расходования средств избирательного фонда, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1, 6, 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила открытия специального временного счета и расходования средств избирательного фонда разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 34 Конституционного закона "О выборах в Республике Казахстан" (далее – Правила) и регулируют порядок открытия специального временного счета и расходования средств избирательного фонда кандидатов в Президенты, депутаты Сената Парламента, депутаты Мажилиса Парламента, депутаты маслихатов, выдвинутых по партийным спискам, а также кандидаты в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, выдвинутых по одномандатным территориальным избирательным округам.";

"6. Арнаулы шотты ашу үшін сайлау комиссиялары кандидаттың немесе саяси партияның тіркелгені туралы:
1) Ортсайлауком - Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидат (кандидаттар), Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлау кезінде партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың тізбесі туралы;
2) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық сайлау комиссиялары – Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттығына кандидат (кандидаттар) туралы;
3) тиісті аумақтық сайлау комиссиялары - мәслихаттар депутаттарын сайлау кезінде партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың тізбесі туралы мәліметтерді олар тіркелген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде;
4) тиісті округтік сайлау комиссиялары - бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша ұсынылған Парламент Мәжілісінің депутаттығына және мәслихаттар депутаттығына кандидат (кандидаттар) туралы екінші деңгейдегі банкке немесе оның филиалына береді.
7. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың сайлау қоры:
1) жалпы сомасы заңнамада белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнен он екі мың еседен артық аспайтын кандидаттың өз қаражаты және кандидатқа өзін ұсынған республикалық қоғамдық бірлестік бөлген қаражат;
2) жалпы сомасы заңнамада белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнен он бес мың еседен артық аспайтын Республика азаматтары мен ұйымдарының ерікті қайырмалдықтары құрайды.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері -жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен жүз еседен артық және Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында бес жүз еседен артық аспауға тиіс.
8. Парламент Сенатының депутаттығына кандидаттың сайлау қоры:
1) жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген ең төменгi жалақының екі жүз есе мөлшерiнен аспайтын кандидаттың жеке қаражатынан;
2) жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген ең төменгі жалақының бес жүз есе мөлшерiнен аспайтын Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының ерiктi қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен жиырма бес еседен артық және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында елу еседен артық аспауға тиіс.

"6. Для открытия спецсчета избирательные комиссии предоставляют банку второго уровня или его филиалу сведения о регистрации кандидата или политической партии, в течение одного рабочего дня со дня их регистрации:
1) Центризбирком – о кандидате (кандидатах) в Президенты Республики Казахстан, перечне политических партий, выдвинувших партийные списки при выборах депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
2) областные, городов республиканского значения и столицы территориальные избирательные комиссии – о кандидате (кандидатах) в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан;
3) соответствующие территориальные избирательные комиссии - о перечне политических партий, выдвинувших партийные списки при выборах депутатов маслихатов;
4) соответствующие окружные избирательные комиссий - о кандидате (кандидатах) в депутаты Мажилиса Парламента и депутатов маслихатов, выдвинутых по одномандатным территориальным избирательным округам.
7. Избирательный фонд кандидата в Президенты Республики Казахстан состоит из:
1) собственных средств кандидата и средств, выделенных кандидату выдвинувшим его республиканским общественным объединением, общая сумма которая не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в двенадцать тысяч раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в пятнадцать тысяч раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в сто раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в пятьсот раз.
8. Избирательный фонд кандидата в депутаты Сената Парламента состоит из:
1) собственных средств кандидата, общая сумма которых не превышает установленный законодательством Республики Казахстан размер минимальной заработной платы более чем в двести раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики, общая сумма которых не превышает установленный законодательством Республики Казахстан размер минимальной заработной платы более чем в пятьсот раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в двадцать пять раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в пятьдесят раз.

9. Парламент Мәжілісінің депутаттарын сайлау кезiнде партиялық тізімді ұсынған саяси партияның сайлау қоры:
1) саяси партияның жалпы сомасы заңдарда белгiленген ең төменгi жалақының мөлшерiнен бес мың еседен аспайтын жеке қаражатынан;
2) Республиканың азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы заңдарда белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнен он мың еседен аспайтын ерiктi қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен жүз еседен артық және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында бес жүз еседен артық аспауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Парламент Мәжілісінің депутаттарын сайлау кезiнде партиялық тізімді ұсынған саяси партияның сайлау қоры:
1) саяси партияның жалпы сомасы заңдарда белгiленген ең төменгi жалақының мөлшерiнен бес мың еседен аспайтын жеке қаражатынан;
2) Республиканың азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы заңдарда белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнен он мың еседен аспайтын ерiктi қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен жиырма бес еседен артық және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында елу еседен артық аспауға тиіс.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мәслихат депутаттарын сайлау кезінде партиялық тізімді ұсынған саяси партияның сайлау қоры:
1) саяси партияның жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнен бір мың еседен аспайтын меншікті қаражатынан;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы Қазақстан Республикасының занамасында белгiленген ең төмен жалақы мөлшерiнен екі мың еседен аспайтын ерiктi қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен елу еседен артық және Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында екі жүз елу еседен артық аспауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 10-1 және 10-2-тармақтарыпен толықтырылсын:
"10-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттары депутаттығына кандидаттың сайлау қоры:

9. Избирательный фонд политической партии, выдвинувшей партийный список, при выборах депутатов Мажилиса Парламента состоит из:
1) собственных средств политической партии, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в пять тысяч раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в десять тысяч раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в сто раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в пятьсот раз.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Избирательный фонд кандидата в депутаты Мажилиса Парламента состоит из:
1) собственных средств кандидата, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в двести раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в пятьсот раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в двадцать пять раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в пятьдесят раз.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Избирательный фонд политической партии, выдвинувшей партийный список, при выборах депутатов маслихата состоит из:
1) собственных средств политической партии, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в тысячу раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики, общая сумма которых не превышает установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в две тысячи раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в пятьдесят раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в двести пятьдесят раз.";
дополнить пунктами 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"10-1. Избирательный фонд кандидата в депутаты маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы состоит из:

1) кандидаттың жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен жүз еседен артық аспауға тиіс жеке қаражатынан;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен екі жүз еседен артық аспауға тиіс ерікті қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен он еседен артық және Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында жиырма бес еседен артық аспауға тиіс.
10-2. Аудандар мен қалалар мәслихаттарының депутаттығына кандидаттың сайлау қоры мыналардан тұрады:
1) кандидаттың жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен елу еседен аспауға тиіс жеке қаражатынан;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен жүз еседен артық аспауға тиіс ерікті қайырмалдықтарынан құралады.
Жеке тұлғаның ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері - жиынтығында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінен бес еседен артық және Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының ерікті қайырмалдықтарының шекті мөлшерлері жиынтығында он бес еседен артық аспауға тиіс.";
15, 16, 20, 21, 22, 23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Сайлау қорының қаражатына иелік ету құқығы тек Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламент Сенатының депутаттығына, Парламент Мәжілісінің депутаттығына, мәслихаттың депутаттығына кандидаттарға және/немесе партиялық тізімін ұсынған саяси партияға тиесілi.
16. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламент Сенатының депутаттығына кандидат, партиялық тізімін ұсынған саяси партия өздерiнің сайлау қорлары қаражатынан:
1) тiркелген кез келген бұқаралық ақпарат құралдарына шығуға;
2) сайлау алдындағы жария іс-шараларды (сайлау алдындағы жиналыстарды және сайлаушылармен кездесулердi, сайлау алдындағы жария пiкiрталастар мен пiкiр алысуларды, митингiлердi, шерулердi, демонстрацияларды және өзге де сайлау алдындағы іс-шараларды), Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламент Сенатының депутаттығына, Парламент Мәжілісінің депутаттығына, мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың және олардың сенім білдірген адамдарының, партиялық тізімдерге енгізілген кандидаттардың, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірген адамдарының сайлаушылармен жеке кездесулерін ұйымдастыруға және өткiзуге;

1) собственных средств кандидата, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в сто раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики Казахстан, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан размер минимальной заработной платы более чем в двести раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в десять раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в двадцать пять раз.
10-2. Избирательный фонд кандидата в депутаты маслихатов районов и городов состоит из:
1) собственных средств кандидата, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в пятьдесят раз;
2) добровольных пожертвований граждан и организаций Республики Казахстан, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в сто раз.
Предельные размеры добровольных пожертвований физического лица в совокупности не должны превышать установленный законодательством Республики Казахстан минимальный размер заработной платы более чем в пять раз и юридического лица Республики Казахстан - в совокупности более чем в пятнадцать раз.";
пункты 15, 16, 20, 21, 22, 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"15. Право распоряжения средствами избирательного фонда принадлежит исключительно кандидатам в Президенты Республики Казахстан, депутаты Сената Парламента, депутаты Мажилиса Парламента, депутаты маслихата и (или) политической партии, выдвинувшей партийный список.
16. Кандидат в Президенты Республики Казахстан, депутаты Сената Парламента, политическая партия, выдвинувшая партийный список, из средств своих избирательных фондов оплачивают расходы:
1) на выступления в средствах массовой информации, онлайн-платформах;
2) на организацию и проведение публичных предвыборных мероприятий (предвыборных собраний и встреч с избирателями (выборщиками), публичных предвыборных дебатов и дискуссий, митингов, шествий, демонстраций и иных предвыборных мероприятий, в порядке, установленном законодательством, и не запрещенных Конституционным законом), личных встреч кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Сената Парламента, депутаты Мажилиса Парламента, депутаты маслихатов и их доверенных лиц, кандидатов, включенных в партийные списки, доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, с избирателями;

3) баспа, дыбыс-бейне және өзге де үгiт материалдарын шығаруға және (немесе) таратуға;
4) заңды және жеке тұлғалардың үгiт жұмыстарын ұйымдастыруға байланысты қызметтерiне ақы төлеуге;
5) Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламент Сенатының депутаттығына, Парламент Мәжілісінің депутаттығына, мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың және олардың сенім білдірген адамдарының, партиялық тізімдерге енгізілген кандидаттардың, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірген адамдарының сайлау алдындағы үгiтпен байланысты көлiк және iссапар шығындарын жабуға;";
6) сайлау науқаны үшін арнайы әзірленген баспа материалдарын, соның ішінде безендiрiлген материалдарды, сондай-ақ омырауға тағатын белгiлердi және жалауларды, жалаушаларды және өзге де белгiлер мен нышандарды тегін тарату үшін дайындауға арналған шығындарды төлеуге құқылы.";
"20. Сайлау қорытындылары анықталғаннан кейiн күнтізбелік үш күннен кешiктiрмей кандидат, саяси партия тиiстi сайлау комиссиясына өз сайлау қорының қаражатын пайдаланғаны жөнiнде есеп беруі міндетті, онда сайлау қорына ақшалай түсiмдер көздерi және сайлау қоры қаражатының жұмсалғанын растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, жүргізілген барлық шығындар көрсетіледі.
Бұл орайда банк куәландырған арнаулы шотты ашу туралы хабарлама көшiрмесi табыс етiледi.
21. Сайлау қорлары қаражатының мақсатты жұмсалуын Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламент Сенаты депутаттығына, Парламент Мәжілісі депутаттығына, мәслихаттар депутаттығына кандидат, партиялық тізімін ұсынған саяси партия қамтамасыз етеді.
22. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламент Сенатының, Парламент Мәжілісінің депутаттығына, мәслихаттардың депутаттығына кандидат, депутаттығына кандидат, партиялық тізімін ұсынған саяси партия өзiнің сайлау қорына қаражаттың түсу есебiн, сондай-ақ олардың жұмсалу есебiн жүргiзедi. Есеп түсiмнiң әр түрi бойынша, күнi, теңгедегі сомасы және осы қаражатты аударған нақты жеке және заңды тұлғаның атауы көрсетiле отырып, жүргiзiледi. Шығыстар тiзiлімiнде: ақшаның шотқа келiп түскен күнi, ақшаның екінші деңгейдегі банкте алынған күні, сомасы, әрбір төлем құжаты бойынша төлемнің мақсаты жазылады.
23. Арнаулы шоттарға қаражаттың түскені және оның жұмсалуы туралы есепті айына екі рет бұқаралық ақпарат құралдарында:
Қазақстан Республикасының Президентiн, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын партиялық тiзiмдер бойынша сайлау кезiнде - Орталық сайлау комиссиясы;
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттарын сайлау кезiнде - облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) аумақтық сайлау комиссиялары;
мәслихаттардың депутаттарын сайлау кезінде - аумақтық сайлау комиссиялары;
бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша ұсынылған Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттарын сайлау кезінде тиісті округтік сайлау комиссиялары жариялайды.

3) на выпуск и (или) распространение печатных, аудиовизуальных и иных агитационных материалов;
4) на оплату услуг юридических и физических лиц по организации агитационной работы;
5) на покрытие транспортных и командировочных расходов кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Сената Парламента, депутаты Мажилиса Парламента, депутаты маслихатов и их доверенных лиц, кандидатов, включенных в партийные списки, доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, связанных с предвыборной агитацией;
6) на изготовление для бесплатной раздачи печатных, в том числе иллюстративных материалов, а также значков, флагов, флажков и других знаков и символов, специально изготовленных для избирательной кампании.";
"20. Не позднее трех календарных дней после установления итогов выборов кандидат, политическая партия обязаны представить в соответствующую избирательную комиссию отчет об использовании средств своего избирательного фонда, в котором указываются источники денежных поступлений в избирательный фонд и все произведенные затраты с приложением документов, подтверждающих расходование средств избирательного фонда.
При этом представляется копия уведомления об открытии спецсчета, заверенная банком.
21. Целевое расходование средств избирательных фондов обеспечивают кандидат в Президенты Республики Казахстан, депутаты Сената Парламента, депутаты Мажилиса Парламента, депутаты маслихатов, политическая партия, выдвинувшая партийный список.
22. Кандидат в Президенты Республики Казахстан, депутаты Сената Парламента, депутаты Мажилиса Парламента, депутаты маслихатов, политическая партия, выдвинувшая партийный список, ведут учет поступления средств в свой избирательный фонд, а также учет их расходования. Учет ведется по каждому виду поступления с указанием даты, суммы в тенге и наименования конкретного физического и юридического лица, перечислившего эти средства. В реестре расходов записывается: дата поступления денег на счет, дата снятия денег в банке второго уровня, сумма, назначение платежа по каждому платежному документу.
23. Отчет о поступлении средств на спецсчета и их расходовании публикуется в средствах массовой информации два раза в месяц:
при выборах Президента Республики Казахстан, депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан по партийным спискам - Центральной избирательной комиссией;
при выборах депутатов Сената Парламента Республики Казахстан – областными (городов республиканского значения и столицы) территориальными избирательными комиссиями;
при выборах депутатов маслихатов - территориальными избирательными комиссиями;
при выборах депутатов Мажилиса Парламента и депутатов маслихатов, выдвинутых по одномандатным территориальным избирательным округам - соответствующими окружными избирательными комиссиями.

24. Арнаулы шоттар бойынша барлық қаржылық операциялар сайлаудың алдындағы күні сағат он сегізде тоқтатылады.
Қайта дауыс беру өткізілген жағдайда кандидаттың сайлау қорына түсуге рұқсат етілген ақшаның шекті сомасы бір жарым есеге ұлғаяды.
Кандидаттардың қайта дауыс беруді өткізу кезінде өздеріне қатысты қайта дауыс беру өткiзiлетiн арнаулы шоттар бойынша қаржы операцияларын қайта дауыс беру күні тағайындалған күнi қайта жаңғыртылады және сайлау күнінің алдындағы күнгi сағат он сегiзде тоқтатылады. Сайлау қорына ол құрылған күннен бастап түскен ақшаның жалпы сомасы Конституциялық заңмен белгiленген шектерден acа алмайды.";
Қағидаларға 1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы тізбеге 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сай жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Парламенті, мәслихаттары депутаттарының, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің, сондай-ақ өзге де жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары мүшелерiнің сайлауы кезінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлау алдындағы үгітті жүзеге асырудың және оны ақпараттық қамтамасыз етудің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 90/178 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4778 тіркелген):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Президенттің, Парламент, мәслихаттар депутаттарының, әкімнің, сондай-ақ өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерінің сайлауы кезінде бұқаралық ақпарат құралдары, онлайн платформалар арқылы сайлау алдындағы үгітті жүзеге асырудың және оны ақпараттық қамтамасыз етудің қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Президенттің, Парламент, мәслихаттар депутаттарының, әкімнің, сондай-ақ өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерінің сайлауы кезінде бұқаралық ақпарат құралдары, онлайн платформалар арқылы сайлау алдындағы үгітті жүзеге асырудың және оны ақпараттық қамтамасыз етудің қағидалары бекітілсін.";
аталған қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Парламенті, мәслихаттары депутаттарының, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің, сондай-ақ өзге де жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары мүшелерiнің сайлауы кезінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлау алдындағы үгітті жүзеге асырудың және оны ақпараттық қамтамасыз етудің қағидалары осы тізбеге 5-қосымшаға сай жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктерін беру және есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2009 жылғы 8 сәуірдегі № 161/306 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5653 тіркелген):
Көрсетілген қаулымен бекітілген Дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктерін беру және есепке алу қағидаларында:

24. Все финансовые операции по спецсчетам прекращаются в восемнадцать часов дня, предшествующего дню выборов.
В случае проведения повторного голосования предельная сумма денег, разрешенная к поступлению в избирательный фонд кандидата, увеличивается в полтора раза.
При проведении повторного голосования финансовые операции по спецсчетам кандидатов, в отношении которых проводится повторное голосование, возобновляются в день назначения дня повторного голосования и прекращаются в восемнадцать часов дня, предшествующего дню выборов. Общая сумма денег, поступивших в избирательный фонд со дня его образования, не может превышать пределы, установленные Конституционным законом.";
Приложения 1, 2, 3 и 4 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему Перечню.
2. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 25 июня 2007 года № 90/178 "Об утверждении Правил осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации и информационного обеспечения выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Парламента, маслихатов Республики Казахстан, акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также членов иных органов местного самоуправления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4778) внести следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации, онлайн-платформы и информационного обеспечения выборов Президента, депутатов Парламента, маслихатов, акима, а также членов иных органов местного самоуправления";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации, онлайн-платформы и информационного обеспечения выборов Президента, депутатов Парламента, маслихатов, акима, а также членов иных органов местного самоуправления.";
Правила осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации и информационного обеспечения выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Парламента, маслихатов Республики Казахстан, акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также членов иных органов местного самоуправления, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню.
3. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 8 апреля 2009 года № 161/306 "Об утверждении Правил выдачи открепительных удостоверений на право голосования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5653) внести следующие изменения:
в Правилах выдачи открепительных удостоверений на право голосования, утвержденных указанным постановлением:

1 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасының сайлау комиссиялары өңірлердегі сайлаушылардың қажеттілігіне байланысты осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктерінің (бұдан әрі - есептен шығару куәліктері) әрбір түрінің қажетті санын белгілейді және оларды дауыс беру басталғанға дейін жиырма күн бұрын акт бойынша тиісті әкім ұсынған тізімдердегі сайлаушылар санына сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қала және Республика астанасы бойынша сайлаушылардың жалпы санының кемінде бір пайызы есебінен дайындауды қамтамасыз етеді, бұл туралы шешім қабылданған кезден бастап бір күн мерзім ішінде Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясына хабарлайды.
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасының сайлау комиссиялары есептен шығару куәліктерін дауыс беру күніне дейін жиырма күннен кешіктірмей, тиісті аудандық, қалалық, қаладағы аудандық сайлау комиссияларына бөледі және береді.
Аудандық, қалалық, қаладағы аудандық сайлау комиссиялары дауыс беру күніне дейін он алты күннен кешіктірмей есептен шығару куәліктерін учаскелік сайлау комиссияларына бөледі және береді.
Өңірлерде қосымша есептен шығару куәліктерінің қажеттігі туындаған жағдайда облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасының сайлау комиссиялары Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясымен келісім бойынша себептерін жазбаша түрде көрсете отырып, дауыс беру күніне дейін үш күннен кешіктірмей, есептен шығару куәліктерін қосымша дайындау туралы шешім қабылдайды.
Бір мезгілде бірнеше сайлау өткізілген жағдайда Орталық сайлау комиссиясы сайлаудың әрбір түрі бойынша есептен шығару куәлігінің әр түрлі түсін белгілейді.
Аудан, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін (бұдан әрі – әкім) сайлау кезінде есептен шығару куәліктері тиісті сайлау округінің шекарасында бір елді мекен (қала, ауыл, кент) болған жағдайда дайындалмайды.";
"5. Учаскелік сайлау комиссиясына келіп түскен өтініш бойынша есептен шығару куәлігін толтыруды комиссияның төрағасы немесе мүшесі сайлаушының қалауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде жүргізеді.
Есептен шығару куәлігінде бес таңбалы сериялық нөмірі болады және мынадай деректемелер қамтылуға тиіс:
1) сайлаушының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
2) сайлаушының туған күні, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН);

пункты 1 и 5 изложить в следующей редакции:
"1. Областные, городов республиканского значения и столицы Республики избирательные комиссии в связи с потребностью избирателей в регионах устанавливают необходимое количество каждого вида открепительных удостоверений на право голосования по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - открепительные удостоверения) и обеспечивают их изготовление из расчета не более одного процента от общего числа избирателей по области, городу республиканского значения и столицы Республики в соответствии с численностью избирателей, представленных в списках соответствующим акимом по акту за двадцать дней до начала голосования, о чем уведомляют Центральную избирательную комиссию Республики Казахстан в однодневный срок с момента принятия решения.
Областные, городов республиканского значения и столицы Республики избирательные комиссии распределяют и передают открепительные удостоверения в соответствующие районные, городские, районные в городе избирательные комиссии не позднее, чем за двадцать дней до дня голосования.
Районные, городские, районные в городе избирательные комиссии распределяют и передают открепительные удостоверения в участковые избирательные комиссии не позднее, чем за шестнадцать дней до дня голосования.
При возникновении в регионах необходимости дополнительных открепительных удостоверений областные, городов республиканского значения и столицы Республики избирательные комиссии по согласованию с Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан с указанием причин в письменном виде не позднее трех дней до дня голосования принимают решение о дополнительном изготовлении открепительных удостоверений.
При проведении одновременно нескольких выборов Центральная избирательная комиссия устанавливает разный цвет открепительного удостоверения по каждому виду выборов.
При выборах акима района, города областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа (далее – акима) открепительные удостоверения не изготавливаются в случае, если в границах соответствующего избирательного округа один населенный пункт (город, село, поселок).";
"5. Заполнение открепительного удостоверения по поступившему в участковую избирательную комиссию заявлению производится председателем или членом комиссии на государственном или русском языке по желанию избирателя.
Открепительное удостоверение имеет пятизначный серийный номер и содержит следующие реквизиты:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) избирателя;
2) дата рождения, индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) избирателя;

3) сайлаушының жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні, нөмірі және оны берген органның атауы;
4) сайлаушының тұрғылықты жері тіркелген мекенжайы;
5) сайлаушы тұрғылықты жері бойынша сайлаушылардың тізіміне енгізілген сайлау учаскесінің нөмірі және оның орналасқан жері;
6) сайлаудың атауы. Мәслихаттардың депутаттарын сайлау кезінде есептен шығару куәлігінде облыстық, қалалық, аудандық мәслихаттың депутатын сайлау жөніндегі тиісті сайлау округі көрсетіледі. Әкімді сайлау кезінде есептен шығару куәлігінде әкімді сайлау бойынша тиісті сайлау округі көрсетіледі;";
7) есептен шығару куәлігінің берілген күні;
8) учаскелік сайлау комиссиясының мөрі;
9) есептен шығару куәлігін берген учаскелік сайлау комиссиясы мүшесінің қолы.";
Қағидаларға 1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы тізбеге 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2011 жылғы 21 қарашадағы № 62/108 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7307 тіркелген):
Көрсетілген қаулымен бекітілген Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі нұсқаулықта:
1, 2, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының (бұдан әрі - Конституциялық заң) 12-бабының 16-9) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 36-1-бабына сәйкес әзірленді және Президенттікке, Парламент және мәслихаттар депутаттығына, аудан, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдігіне кандидаттардың (бұдан әрі - кандидаттар), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің, мәслихаттарының депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың (бұдан әрі - саяси партиялар) сенім білдірілген адамдарын тіркеу рәсімін нақтылайды.
2. Кандидаттардың, саяси партиялардың Конституциялық заңның 31-бабының 1-тармағына сәйкес өздеріне сайлау науқанын жүргізуге көмектесетін, сайлау алдындағы үгітті жүргізетін, кандидаттардың, саяси партиялардың мүдделерін білдіретін сенім білдірілген адамдары бола алады.";
"5. Кандидаттардың, саяси партиялардың тиісті сайлау округіндегі әр сайлау учаскесіне үш адамнан аспайтын санда сенім білдірген адамдары бола алады.
Парламент Сенатының депутаттығына кандидаттың әрбір ауданда, қалада, қаладағы ауданда бір-бірден сенім білдірілген адамы бола алады.

3) дата выдачи, номер документа, удостоверяющего личность избирателя, и наименование органа, его выдавшего;
4) адрес регистрации места жительства избирателя;
5) номер избирательного участка и его местонахождение, на котором избиратель включен в список избирателей по месту жительства;
6) наименование выборов. При выборах депутатов маслихатов в открепительном удостоверении указывается соответствующий избирательный округ по выборам депутата областного, городского, районного маслихата. При выборах акима в открепительном удостоверении указывается соответствующий избирательный округ по выборам акима;
7) дата выдачи открепительного удостоверения;
8) печать участковой избирательной комиссии;
9) подпись члена участковой избирательной комиссии, выдавшего открепительное удостоверение.";
Приложения 1, 2, 3 и 4 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6, 7, 8 и 9 к настоящему Перечню.
4. В постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 21 ноября 2011 года № 62/108 "Об утверждении Инструкции по регистрации доверенных лиц" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7307) внести следующие изменения:
в Инструкции по регистрации доверенных лиц, утвержденной указанным постановлением:
пункты 1, 2, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по регистрации доверенных лиц (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 16-9) статьи 12, статьей 31 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее - Конституционный закон) и детализирует процедуру регистрации доверенных лиц кандидатов в Президенты, депутаты Парламента и маслихатов, акимы района, города областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа (далее - кандидаты), а также доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента, маслихатов Республики Казахстан (далее - политические партии).
2. Кандидаты, политические партии, могут иметь доверенных лиц, которые оказывают им помощь в проведении избирательной кампании, ведут предвыборную агитацию, представляют интересы кандидатов, политических партий в соответствии с пунктом 1 статьи 31 Конституционного закона.";
"5. Кандидаты, политические партии могут иметь доверенных лиц в количестве, не превышающем трех человек на каждый избирательный участок в соответствующем избирательном округе.
Кандидат в депутаты Сената Парламента может иметь по одному доверенному лицу в каждом районе, городе, районе в городе.

6. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын, саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді тиісті аумақтық сайлау комиссиялары жүзеге асырады.
Парламент Сенатының депутаттығына кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді облыстық (республикалық маңызы бар қалалар және астана) сайлау комиссиялары жүзеге асырады.
Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді тиісті аумақтық (округтік) сайлау комиссиялары жүзеге асырады.
Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімдігіне кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді тиісті аудандық, қалалық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
7. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттар Орталық сайлау комиссиясы олардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, Конституциялық заңының талаптарына сәйкестігін анықтағаннан кейін тиісті сайлау комиссияларына сенім білдірілген адамдарды тіркеу туралы өтінішпен жүгінеді.
Парламент Сенатының депутаттығына кандидат облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың сайлау комиссиясы оның Қазақстан Республикасы Конституциясының, Конституциялық заңының талаптарына сәйкестігін анықтағаннан кейін тиісті сайлау комиссиясына сенім білдірілген адамдарды тіркеу туралы өтінішпен жүгінеді.
Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидат оның Қазақстан Республикасы Конституциясының, Конституциялық заңының талаптарына сәйкестігі анықталғаннан кейін тиісті сайлау комиссиясына сенім білдірген адамдарын тіркеу туралы өтінішпен жүгінеді.
Мәслихат депутаттығына, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімдігіне кандидат тиісті сайлау комиссиясы оның Қазақстан Республикасы Конституциясының, Конституциялық заңының талаптарына сәйкестігін анықтағаннан кейін сенім білдірілген адамдарын тіркеу туралы өтінішпен жүгінеді.
Саяси партиялар Орталық сайлау комиссиясы Парламент Мәжілісінің депутаттарын сайлау кезінде және аумақтық сайлау комиссиясы мәслихаттардың депутаттарын сайлау кезінде партиялық тізімдерді тіркегеннен кейін сенім білдірілген адамдарын тіркеу туралы өтінішпен тиісті аумақтық сайлау комиссияларына жүгінеді.";
Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі нұсқаулыққа 1 және 2-қосымшалар осы тізбеге 10 және 11-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5."Сайлау алдындағы пікірсайыстарды өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2018 жылғы 25 тамыздағы № 12/198 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17434 тіркелген):
Көрсетілген қаулымен бекітілген Сайлау алдындағы пікірсайыстарды өткізу қағидалары мен шарттары осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

6. Регистрацию доверенных лиц кандидатов в Президенты Республики Казахстан, доверенных лиц политических партий осуществляют соответствующие территориальные избирательные комиссии.
Регистрацию доверенных лиц кандидатов в депутаты Сената Парламента осуществляют областные (городов республиканского значения и столицы) избирательные комиссии.
Регистрацию доверенных лиц кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов осуществляют соответствующие территориальные (окружные) избирательные комиссии.
Регистрацию доверенных лиц кандидатов в акимы района, города областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляет соответствующая районная, городская избирательная комиссия.
7. Кандидаты в Президенты Республики Казахстан, после установления Центральной избирательной комиссией их соответствия требованиям Конституции Республики Казахстан, Конституционного закона, обращаются с заявлением о регистрации доверенных лиц в соответствующие избирательные комиссии.
Кандидат в депутаты Сената Парламента после установления областной, городов республиканского значения, столицы избирательной комиссией его соответствия требованиям Конституции Республики Казахстан, Конституционного закона, обращается с заявлением о регистрации доверенных лиц в соответствующую избирательную комиссию.
Кандидат в депутаты Мажилиса Парламента после установления его соответствия требованиям Конституции Республики Казахстан, Конституционного закона, обращается с заявлением о регистрации доверенных лиц в соответствующую избирательную комиссию.
Кандидат в депутаты маслихата, акимы района, города областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа после установления соответствующей избирательной комиссией его соответствия требованиям Конституции Республики Казахстан, Конституционного закона, обращается с заявлением о регистрации доверенных лиц.
Политические партии после регистрации партийных списков Центральной избирательной комиссией при выборах депутатов Мажилиса Парламента и территориальной избирательной комиссией при выборах депутатов маслихатов, обращаются с заявлением о регистрации доверенных лиц в соответствующие территориальные избирательные комиссии.";
Приложения 1 и 2 к Инструкции по регистрации доверенных лиц изложить в новой редакции согласно приложениям 10 и 11 к настоящему Перечню.
5. В постановлении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 12/198 "Об утверждении Правил и условий проведения предвыборных дебатов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17434):
Правила и условия проведения предвыборных дебатов, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 12 к к настоящему Перечню.

6. "Мерзімді баспасөз басылымдарының сайлау комиссияларының хабарларын республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен орналастыру қағидалары мен көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2018 жылғы 25 тамыздағы № 12/201 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17463 тіркелген):
Көрсетілген қаулымен бекітілген Мерзімді баспасөз басылымдарының сайлау комиссияларының хабарларын республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен орналастыру қағидалары мен көлемінде:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы мерзімді баспасөз басылымдарына жариялау үшін:
1) Президенттікке кандидаттар тіркелгеннен кейінгі күнтізбелік жетінші күннен кешіктірмей, әрбір кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылын, атқаратын қызметін (кәсібін), жұмыс орны мен тұрғылықты жерін, сондай-ақ кандидаттың қалауы бойынша оның қоғамдық бірлестікке, қай ұлтқа жататыны туралы мәліметтерді көрсете отырып, тіркелгені туралы;
2) партиялық тізімдер тіркелгеннен кейінгі күнтізбелік оныншы күннен кешіктірмей, саяси партияның атауын және партиялық тізімге енгізілген адамдардың санын, сондай-ақ партиялық тізімге енгізілген әрбір адамның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты күәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылын, атқаратын қызметін (жұмысын), жұмыс орны мен тұрғылықты жерін көрсете отырып, тіркелгені туралы;
3) бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттар тіркелгеннен кейінгі күнтізбелік оныншы күннен кешіктірмей, әрбір ұсынылған кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылын, атқаратын қызметін (кәсібін), жұмыс орны мен тұрғылықты жерін, сондай-ақ кандидаттардың қалауы бойынша қай ұлтқа жататынын көрсете отырып, тіркелгені туралы;
4) сайлау өткізілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарын сайлау қорытындылары туралы;
5) сайланған Қазақстан Республикасының Президентін және Қазақстан Республикасының Парламентінің депутаттарын тіркеу туралы;
6) Қазақстан Республикасының Президентін, Парламент депутаттарын сайлау бойынша қайта дауыс беруді өткізу туралы, Президентті, Парламент депутаттарын қайта сайлауды өткізу туралы;
7) Президентті, партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлау қорытындылары жарияланғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде қорға түскен ақшаның жалпы сомасы, оның көздері, ерікті қайырмалдықтардың сомасы және сайлау алдындағы үгітке жұмсалған шығыстар туралы хабарлар ұсынады;";

6. В постановлении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 12/201"Об утверждении Правил и объема размещения периодическими печатными изданиями сообщений избирательных комиссий за счет средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17463):
в Правилах и объема размещения периодическими печатными изданиями сообщений избирательных комиссий за счет средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами, утвержденных указанным постановлением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан предоставляются в периодические печатные издания следующие сообщения для опубликования:
1) не позднее чем на седьмой календарный день после регистрации кандидатов в Президенты о регистрации с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого кандидата, а также, в зависимости от усмотрения кандидата, сведений о его принадлежности к общественному объединению, национальной принадлежности;
2) не позднее чем на десятый календарный день после регистрации партийных списков о регистрации с указанием наименования политической партии и количества лиц, включенных в партийный список, а также фамилии (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), имени, отчества, года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого лица, включенного в партийный список;
3) не позднее чем на десятый календарный день после регистрации кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента, избираемые по одномандатным территориальным избирательным округам о регистрации с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого кандидата, а также национальной принадлежности - по усмотрению кандидатов;
4) не позднее десяти календарных дней со дня проведения выборов, об итогах выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Парламента Республики Казахстан;
5) о регистрации избранных Президента Республики Казахстан и депутатов Парламента Республики Казахстан;
6) о проведении повторного голосования по выборам Президента Республики Казахстан, депутатов Мажилиса Парламента, о проведении повторных выборов Президента, депутатов Мажилиса Парламента;
7) в течение пяти дней после опубликования итогов выборов Президента, депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан, об общей сумме денег и сумме добровольных пожертвований, поступивших в фонд, его источника, и расходах на предвыборную агитацию.

3. Тиісті сайлау комиссиялары мерзімді баспасөз басылымдарына жариялау үшін:
1) сайлау тағайындалғаннан немесе жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, сайлау округтерінің шекаралары мен аумақтық сайлау комиссияларының орналасқан жерлерін көрсете отырып, сайлау округтерінің тізімін;
2) сайлауға дейін кемінде жеті күн бұрын Сенат депутаттарын сайлау жөніндегі сайлаушылар тізімін ұсынады, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың интернет-ресурстарында орналастырады;
3) Сенат депутаттығына кандидаттар тіркелгеннен кейінгі күнтізбелік жетінші күннен кешіктірмей, әрбір кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылын, атқаратын қызметін (кәсібін), жұмыс орны мен тұрғылықты жерін, сондай-ақ кандидаттың қалауы бойынша оның қоғамдық бірлестікке тиесілілігі және қай ұлтқа жататыны туралы мәліметтерді көрсете отырып, тіркелгені туралы;
4) Парламент Сенаты, мәслихат депутаттарын, әкімдерді қайта сайлауды өткізу туралы;
5) мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдері тіркелгеннен кейінгі күнтізбелік жетінші күннен кешіктірмей, саяси партияның атауын және партиялық тізімге енгізілген адамдардың санын, сондай-ақ партиялық тізімге енгізілген әрбір адамның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылын, атқаратын қызметін (жұмысын), жұмыс орны мен тұрғылықты жерін көрсете отырып, тіркелгені туралы;
6) бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша сайланатын мәслихат депутаттығына кандидаттар тіркелгеннен кейін күнтізбелік жетінші күннен кешіктірмей, әрбір кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылын, атқаратын лауазымын (кәсібін), жұмыс орны мен тұрғылықты жерін, сондай-ақ кандидаттардың қалауына қарай қай ұлтқа жататынын көрсете отырып, тіркелгені туралы;
7) әкімдікке кандидаттар тіркелгеннен кейін бесінші күннен кешіктірмей, жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында әрбір кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған жылын, атқаратын лауазымын (жұмысын), жұмыс орны мен тұрғылықты жерін, ұсыну тәсілін, сондай-ақ кандидаттың қалауына қарай оның саяси партияға қатыстылығы мен ұлты туралы мәліметтерді көрсете отырып, тіркеу туралы хабар жариялайды;
8) мәслихаттардың сайланған депутаттарын және әкімдерді тіркеу туралы;
9) сайлау өткізілген күннен бастап жеті күнтізбелік күннен кешіктірмей, мәслихат депутаттарын сайлау қорытындылары туралы;

3. Соответствующими избирательными комиссиями предоставляются в местные периодические печатные издания следующие сообщения для опубликования:
1) не позднее чем через десять календарных дней после назначения или объявления выборов списка избирательных округов с указанием их границ и мест нахождения территориальных избирательных комиссий;
2) не менее чем за семь дней до выборов списки выборщиков по выборам депутатов Сената, а также размещаются на интернет-ресурсах маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы;
3) не позднее чем на седьмой календарный день после регистрации кандидатов в депутаты Сената о регистрации с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого кандидата, а также, в зависимости от усмотрения кандидата, сведений о его принадлежности к общественному объединению и национальной принадлежности;
4) о проведении повторных выборов депутатов Сената Парламента, маслихата, акимов;
5) не позднее чем на седьмой календарный день после регистрации партийных списков кандидатов в депутаты маслихата о регистрации с указанием наименования политической партии и количества лиц, включенных в партийный список, а также фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого лица, включенного в партийный список;
6) не позднее чем на седьмой календарный день после регистрации кандидатов в депутаты маслихата, избираемые по одномандатным территориальным избирательным округам о регистрации с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого кандидата, а также национальной принадлежности - по усмотрению кандидатов;
7) не позднее чем на пятый день после регистрации кандидатов в акимы публикует в местных средствах массовой информации сообщение о регистрации с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого кандидата, способе выдвижения, а также в зависимости от усмотрения кандидата, сведений о его принадлежности к политической партии и национальности;
8) о регистрации избранных депутатов маслихатов и акимов;
9) не позднее семи календарных дней со дня проведения выборов, об итогах выборов депутатов маслихатов;

10) сайлау өткізілген күннен бастап жеті күннен кешіктірмей, әкімдерді сайлау қорытындылары туралы;
11) сайлау комиссияларының жергілікті атқарушы органдармен және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен бірлесіп жасаған кандидаттардың бөлінген үй-жайда сайлаушылармен кездесу кестесі;
12) Парламент Сенатының депутаттығына кандидаттардың сөйлейтін сөздері;
13) Парламент Сенатының, мәслихаттардың депутаттарын сайлау қорытындылары жарияланғаннан кейін күнтізбелік жеті күн ішінде қорға түскен ақшаның жалпы сомасы және ерікті қайырмалдықтардың сомасы, оның көздері және сайлау алдындағы үгітке арналған шығыстар туралы;
14) дауыс беру өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, Президентті, Парламент және мәслихаттар депутаттарын, әкімдерді сайлау бойынша дауыс беру уақыты мен орны туралы хабарларды ұсынады.".
7."Кандидаттарға бұқаралық ақпарат құралдарына шығуы үшін қаражат бөлу қағидалары мен көлемдерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2018 жылғы 25 тамыздағы № 12/202 қаулысында (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17426 тіркелген):
Көрсетілген қаулымен бекітілген Кандидаттарға бұқаралық ақпарат құралдарына шығу үшін қаражат бөлу қағидалары мен көлемдерінің 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 28-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламенті Сенатының, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттарға республикалық бюджеттен, әкімдікке кандидаттарға (бұдан әрі - кандидат) жергілікті бюджеттен сайлау алдындағы бағдарламалармен бұқаралық ақпарат құралдарына шығу үшін қаражат бөлу қағидалары мен көлемін айқындайды.".
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Арнаулы уақытша шот ашу
және сайлау қорының
қаражатын жұмсау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Арнаулы уақытша шоттарға (сайлау қорына) қаражаттың түскені туралы есеп

10) не позднее семи дней со дня проведения выборов, об итогах выборов акимов;
11) график встреч кандидатов с избирателями в выделенном помещении, составленного избирательными комиссиями совместно с местными исполнительными органами и органами местного самоуправления;
12) выступления кандидатов в депутаты Сената Парламента;
13) в течение пяти дней после опубликования итогов выборов депутатов Сената Парламента, маслихатов, об общей сумме денег и сумме добровольных пожертвований, поступивших в фонд, его источника, и расходах на предвыборную агитацию;
14) не позднее чем за десять календарных дней до дня проведения голосования о времени и месте голосования по выборам Президента, депутатов Парламента и маслихатов, акима.".
7. В постановлении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 12/202"Об утверждении Правил и объемов выделения средств кандидатам для выступления в средствах массовой информации" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17426):
пункт 1 Правил и объемов выделения средств кандидатам для выступления в средствах массовой информации, утвержденных указанным постановлением, изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и объемы выделения средств кандидатам для выступления в средствах массовой информации разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 28 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и определяют правила и объемы выделения средств из республиканского бюджета кандидатам в Президенты, кандидаты в депутаты Сената Парламента, кандидатам по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, из средств местного бюджета кандидатам в акимы, для выступления в средствах массовой информации c предвыборными программами (далее – кандидат).".
Приложение 1
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам открытия
специального временного счета и
расходования средств
избирательного фонда
Форма
Отчет о поступлении средств на специальные временные
счета (избирательный фонд)

1. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Парламент депутаттығына, мәслихаттар депутаттығына кандидаттың Т.А.Ә. (болған кезде), саяси партиялардың толық атауы, арнаулы шот қай банк мекемесінде ашылған.
2. 20___жылғы ______ жағдай бойынша сайлау қорының жалпы сомасы _____ теңге.
р/б
Түскен күні
Сомасы (теңге)
Түсім көзі
Түскенін растайтын құжаттар
Т.А.Ә./ ұйымның атауы
ЖСН/БСН
1
2
3
4
5
6
1. ЖЕКЕ ҚАРАЖАТ
2. ЕРІКТІ ҚАЙЫРМАЛДЫҚТАР

1. Ф.И.О. (при наличии) кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты
Парламента, депутаты маслихатов, полное наименование политических партий, в каком
банковском учреждении открыт спецсчет.
2. Общая сумма избирательного фонда ___________ тенге по состоянию на
___________ 20___год.
п/п Дата поступления Сумма в (тенге) Источник поступления Документы, подтверждающие поступление
Ф.И.О/ наименование организации ИИН/БИН
1 2 3 4 5 6
1. СОБСТВЕННЫЕ СРЕДСТВА
2. ДОБРОВОЛЬНЫЕ ПОЖЕРТВОВАНИЯ

2.1 Жеке тұлғалар
...
...
ЖИЫНЫ:
2.2 Ұйымдар
...
...
ЖИЫНЫ:
Барлығы:
Ескертпе: Екінші деңгейдегі банк немесе оның филиалы тиісті сайлау комиссиясына апта сайын, сондай-ақ тиісті сайлау комиссиясының сұрау салуы бойынша жиырма төрт сағат ішінде ұсынады.
Қолтаңбалар:
Екінші деңгейдегі банктің басшысы: /Т. А. Ә./ (бар болса)
Бас бухгалтер: /Т. А. Ә./ (бар болса) М. О.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Арнаулы уақытша шот ашу
және сайлау қорының
қаражатын жұмсау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жарналардың белгіленген шекті мөлшерінен асып кеткен, кандидат өз кандидатурасын алып тастаған, партиялық тізімді кері қайтарып алған немесе кандидатты, партиялық тізімді ұсыну немесе тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайда қаражатты қайтару туралы есеп
1. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына, мәслихаттардың депутаттығына кандидаттың Т.А.Ә. (болған кезде), саяси партияның толық атауы, арнаулы шот қай банк мекемесінде ашылған.
р/с
Түскен күні мен сомасы (теңгемен)
Түсім көзі
Төлем мақсаты
Банкке қаражаттың түскенін растайтын құжат
Қаражаттың қайтарылған күні және олардың қайтарылғанын растайтын құжат
Ескертпе: Екінші деңгейдегі банк немесе оның филиалы енгізілген ақшалай қаражаттың кідіріссіз қайтарылуына қарай тиісті сайлау комиссиясына ұсынады.
Төлемнің мақсаты - әрбір төлем құжаты бойынша сипаттама.
Екінші деңгейдегі банктің басшысы: /Т. А. Ә./ (бар болса)
Бас бухгалтер: / Т. А. Ә./ (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Арнаулы уақытша шот ашу
және сайлау қорының
қаражатын жұмсау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
1. Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына, мәслихаттардың депутаттығына кандидаттың Т.А.Ә. (болған кезде), саяси партияның толық атауы, арнаулы шот қай банк мекемесінде ашылған.
2. 20____ жылғы ______ жағдай бойынша сайлау қорының қалдығы ____ теңге.
р/с
Қаражаттың жұмсалған күні
Сомасы
(теңгемен)
Шығыстар бағытының коды*
Қаражат жұмсалған іс-шаралар
Қаражаттың жұмсалғанын растайтын құжаттар (төлем құжатының нөмірі мен күні)
Шоттан ақша аудару үшін негіз
01 шығыстар бағытының коды "Кез келген тіркелген бұқаралық ақпарат құралдарына шығуға арналған шығыстар"
Барлығы:
02 шығыстар бағытының коды "Сайлау алдындағы жария іс-шараларды, кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлаушылармен жеке кездесулерін ұйымдастыруға және өткізуге арналған шығыстар"
Барлығы:
03 шығыстар бағытының коды "Баспа, дыбысбейне және өзге де үгіт материалдарын шығаруға және (немесе) таратуға арналған шығыстар"
Барлығы:
04 шығыстар бағытының коды "Заңды және жеке тұлғалардың үгіт жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеуге арналған шығыстар"
Барлығы:
05 шығыстар бағытының коды "Кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлау алдындағы үгітпен байланысты көлік және іссапар шығыстарын жабуға арналған шығыстар"
Барлығы:
06 шығыстар бағытының коды "Сайлау науқаны үшін арнайы әзірленген баспа материалдарын, соның ішінде безендірілген материалдарды, сондай-ақ омырауға тағатын белгілерді, жалауларды, жалаушаларды және басқа да белгілер мен нышандарды тегін тарату үшін дайындау шығыстары"
Барлығы:

2.1 Физических лиц
ИТОГО:
2.2 Организации
ИТОГО:
ВСЕГО:
Примечание: Представляется банком второго уровня или его филиалом в
соответствующую избирательную комиссию еженедельно, а также по запросу
соответствующей избирательной комиссии в течение двадцати четырех часов.
Подписи:
Руководитель Банка второго уровня: /Ф.И.О/ (при наличии)
Главный бухгалтер: /Ф.И.О/ (при наличии) М.П.
Приложение 2
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам открытия
специального временного счета
и расходования средств
избирательного фонда
Форма
Отчет о возврате средств в случае превышения установленных
предельных размеров взносов, снятия кандидатом своей кандидатуры,
отзыва партийного списка или отмены решения о выдвижении или
регистрации кандидата, партийного списка
1. Ф.И.О. (при наличии) кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты
Парламента Республики Казахстан, депутаты маслихатов, полное наименование
политической партии, в каком банковском учреждении открыт спецсчет.
п/п
Дата и сумма поступления (в тенге)
Источник поступления
Назначение платежа
Документ, подтверждающий поступление средств в банк
Дата возврата средств и документ, подтверждающий их возврат
Примечание: Представляется банком второго уровня или его филиалом в
соответствующую избирательную комиссию по мере безотлагательного возврата внесенных
денежных средств.
Назначение платежа - описание по каждому платежному документу.
Руководитель Банка второго уровня: /Ф.И.О./ (при наличии)
Главный бухгалтер: /Ф.И.О./ (при наличии)
Приложение 3
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам открытия
специального временного счета
и расходования средств
избирательного фонда
Форма
Отчет о расходовании средств избирательного фонда
1. Ф.И.О. (при наличии) кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты
Парламента Республики Казахстан, депутаты маслихатов, полное наименование
политической партии, в каком банковском учреждении открыт спецсчет.
2. Остаток избирательного фонда _______________ тенге, по состоянию на
___________ 20__ год.
п/п Дата расходования средств Сумма (в тенге) Код направления расходов* Мероприятия, на которые израсходованы средства Документы, подтверждающие расходование средств (номер и дата платежного документа) Основание для перечисления денежных средств со счета
1 2 3 4 5 6 7
Код направления расходов 01 "Расходы на выступления в любых зарегистрированных средствах массовой информации"
ИТОГО:
Код направления расходов 02 "Расходы на организацию и проведение публичных предвыборных мероприятий, личных встреч кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, с избирателями"
ИТОГО:
Код направления расходов 03 "Расходы на выпуск и (или) распространение печатных, аудиовизуальных и иных агитационных материалов"
ИТОГО:
Код направления расходов 04 "Расходы на оплату услуг юридических и физических лиц по организации агитационной работы"
ИТОГО:
Код направления расходов 05 "Расходы на покрытие транспортных и командировочных расходов кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, связанных с предвыборной агитацией"
ИТОГО:
Код направления расходов 06 "Расходы на изготовление для бесплатной раздачи печатных, в том числе иллюстративных материалов, а также значков, флагов, флажков и других знаков и символов, специально изготовленных для избирательной кампании"
ИТОГО:

Барлығы (кодтар 01+02+03+04+05+06):
Ескертпе: Екінші деңгейдегі банк тиісті сайлау комиссиясына апта сайын, ал тиісті сайлау комиссиясының сұрау салуы бойынша - жиырма төрт сағат ішінде ұсынады.
Шығыстар бағыттары бойынша кодтар*:
Ескертпе: Екінші деңгейдегі банк тиісті сайлау комиссиясына апта сайын, ал тиісті сайлау комиссиясының сұрау салуы бойынша - жиырма төрт сағат ішінде ұсынады.
Шығыстар бағыттары бойынша кодтар*:
01 - кез келген тіркелген бұқаралық ақпарат құралдарына шығуға арналған шығыстар;
02 - сайлау алдындағы жария іс-шараларды, кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлаушылармен жеке кездесулерін ұйымдастыруға және өткізуге арналған шығыстар;
03 - баспа, дыбысбейне және өзге де үгіт материалдарын шығаруға және (немесе) таратуға арналған шығыстар;
04 - заңды және жеке тұлғалардың үгіт жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеуге арналған шығыстар;
05 - кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлау алдындағы үгітпен байланысты көлік және іссапар шығыстарын жабуға арналған шығыстар;
06 - сайлау науқаны үшін арнайы әзірленген баспа материалдарын, соның ішінде безендірілген материалдарды, сондай-ақ омырауға тағатын белгілерді, жалауларды, жалаушаларды және басқа да белгілер мен нышандарды тегін тарату үшін дайындау шығыстары.
Шоттан ақша қаражатын аудару үшін негіздеме - жасалған Шарттың № және күні көрсетіледі.
Қолдар:
Екінші деңгейдегі банк басшысы: /Т.А.Ә./ (болған кезде)
Бас бухгалтер: /Т.А.Ә./ (болған кезде)
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Арнаулы уақытша шот ашу
және сайлау қорының
қаражатын жұмсау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына, мәслихаттардың депутаттығына кандидаттың, саяси партиялардың сайлау қорытындылары анықталғаннан кейін сайлау қоры қаражатын пайдаланғаны туралы есебі
р/с
Іс-шаралардың атауы
Сомасы (теңге)
Ескертпе
1.
Сайлау қорына түскен қаражаттың барлығы, оның ішінде:
1.2
Жеке қаражат
1.3
Ерікті қайырмалдықтар, оның ішінде:

ВСЕГО (коды 01+02+03+04+05+06):
Примечание: Представляется банком второго уровня в соответствующую
избирательную комиссию еженедельно, а по запросу соответствующей избирательной
комиссии - в течение двадцати четырех часов.
Коды по направлениям расходов*:
01 - Расходы на выступления в любых зарегистрированных средствах массовой
информации;
02 - расходы на организацию и проведение публичных предвыборных мероприятий,
личных встреч кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий,
выдвинувших партийные списки, с избирателями;
03- Расходы на выпуск и (или) распространение печатных, аудиовизуальных и иных
агитационных материалов
04- Расходы на оплату услуг юридических и физических лиц по организации
агитационной работы;
05- Расходы на покрытие транспортных и командировочных расходов кандидатов, их
доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки,
связанных с предвыборной агитацией;
06 - Расходы на изготовление для бесплатной раздачи печатных, в том числе
иллюстративных материалов, а также значков, флагов, флажков и других знаков и символов,
специально изготовленных для избирательной кампании.
Основание для перечисления денежных средств со счета – указывается № и дата
заключенного договора.
Подписи:
Руководитель Банка второго уровня: /Ф.И.О./ (при наличии)
Главный бухгалтер: /Ф.И.О./ (при наличии)
М.П.
Приложение 4
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 4
к Правилам открытия
специального временного счета
и расходования средств
избирательного фонда
Форма
Отчет кандидата в Президенты Республики Казахстан,
депутата Парламента Республики Казахстан, депутата маслихатов,
политических партий о поступлении и расходовании средств
избирательного фонда после установления итогов выборов
п/п
Наименование мероприятий
Сумма (тенге)
Примечание
1
Всего поступило средств в избирательный фонд, в т.ч.:
1.2
Собственные средства
1.3
Добровольные пожертвования , в том числе от:

1.3.1
азаматтардан
1.3.2
ұйымдардан
2.
Белгіленген шекті мөлшерден асып кетуіне байланысты қайырмалдық берушілерге қайтарылған қаражаттың барлығы, оның ішінде:
2.1
азаматтарға
2.2
ұйымдарға
3.
Жұмсалған сайлау қоры қаражатының барлығы, оның ішінде:
3.1
Кез келген тіркелген бұқаралық ақпарат құралдарына шығу (01 шығыстар коды)
3.2
Сайлау алдындағы жария іс-шараларды, кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлаушылармен жеке кездесулерін ұйымдастыруға және өткізуге арналған шығыстар (02 шығыстар коды)
3.3
Баспа, дыбысбейне және өзге де үгіт материалдарын шығаруға және (немесе) таратуға арналған шығыстар (03 шығыстар коды)
3.4
Заңды және жеке тұлғалардың үгіт жұмысын ұйымдастыру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеуге арналған шығыстар (04 шығыстар коды)
3.5
кандидаттардың, олардың сенім білдірілген адамдарының және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының сайлау алдындағы үгітпен байланысты көлік және іссапар шығыстарын жабуға арналған шығыстар (05 шығыстар коды)
3.6
сайлау науқаны үшін арнайы әзірленген баспа материалдарын, соның ішінде безендірілген материалдарды, сондай-ақ омырауға тағатын белгілерді, жалауларды, жалаушаларды және басқа да белгілер мен нышандарды тегін тарату үшін дайындау шығыстары (06 шығыстар коды)
4
Сайлау қоры қаражатының қалдығы
5

1.3.1
граждан
1.3.2
организаций
2
Всего возвращено средств жертвователям в связи с превышением установленного предельного размера, в т.ч.:
2.1
гражданам
2.2
организациям
3
Всего израсходовано средств избирательного фонда, в т.ч. на:
3.1
выступления в любых зарегистрированных средствах массовой информации (код расходов 01)
3.2
организацию и проведение публичных предвыборных мероприятий, личных встреч кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, с избирателями (код расходов 02)
3.3
выпуск и (или) распространение печатных, аудиовизуальных и иных агитационных материалов (код расходов 03)
3.4
оплату услуг юридических и физических лиц по организации агитационной работы (код расходов 04)
3.5
покрытие транспортных и командировочных расходов кандидатов, их доверенных лиц и доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки, связанных с предвыборной агитацией (код расходов 05)
3.6
изготовление для бесплатной раздачи печатных, в том числе иллюстративных материалов, а также значков, флагов, флажков и других знаков и символов, специально изготовленных для избирательной кампании (код расходов 06)
4
Остаток средств избирательного фонда
5

Республикалық бюджетке аударылды (қаражат қалдығының 2/3 бөлігі)
6
Кандидатқа, саяси партияға қайтарылды (қаражат қалдығының 1/3 бөлігі)
Ескертпе: сайлау қоры қаражатының түсуі мен жұмсалуы туралы есеп сайлау қорытындылары анықталғаннан кейін ұсынылады:
Қазақстан Республикасының Президентін, партиялық тізімдер бойынша Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлау кезінде - Орталық сайлау комиссиясына;
Сенат депутаттарын сайлау кезінде - облыстық (республикалық маңызы бар қалалар мен астана) аумақтық сайлау комиссияларына;
бірмандаттық округтер бойынша Парламент Мәжілісінің депутаттарын, мәслихаттар депутаттарын сайлау кезінде округтік сайлау комиссияларына немесе тиісті аумақтық сайлау комиссияларына;
партиялық тізімдер бойынша мәслихаттардың депутаттарын сайлау кезінде-аумақтық сайлау комиссиялары.
Есеп қаражаттың жұмсалғанын растайтын құжаттармен бірге ұсынылады.
Кандидаттың қолы: /Т. А. Ә./ (болған кезде)
Партия басшысының немесе партияның ұжымдық органы уәкілеттік берген адамның қолымен: /Т. А. Ә. / (болған кезде) М.О.
Есеп расталады
Екінші деңгейдегі Банк басшысының қолымен: /Т.А.Ә. / (болған кезде) М.О.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
Орталық сайлау комиссиясының
2007 жылғы 25 маусымдағы
№ 90/178 қаулысымен
бекітілген
Президенттің, Парламент, мәслихаттар депутаттарының, әкімнің, сондай-ақ өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерінің сайлауы кезінде бұқаралық ақпарат құралдары, онлайн платформалар арқылы сайлау алдындағы үгітті жүзеге асырудың және оны ақпараттық қамтамасыз етудің қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі - Конституциялық заң), "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Президенттің, Парламент, мәслихаттар депутаттарының, әкімніңжәне өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерінің сайлауы кезінде сайлау алдындағы үгітті жүзеге асырудың, сайлау науқанын ақпараттық қамтамасыз тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
бұқаралық ақпарат құралы - мерзімді баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, кинодокументалистика, дыбысбейне жазба және интернет-ресурстарды қоса алғанда, бұқаралық ақпаратты мерзімді немесе үздіксіз бұқаралық таратудың өзге де нысаны;
сайлауды ақпараттық қамтамасыз ету - сайлау алдындағы үгітті қоспағанда, сайлау науқанын әзірлеу мен өткізу барысы туралы сайлаушыларды жедел және кеңінен хабардар етуге бағытталған шаралар кешені;
Сайлау алдындағы үгiт - сайлаушылардың белгiлi бiр кандидатты, саяси партияны жақтап немесе қарсы дауыс беруге қатысуына түрткi болу мақсатындағы қызмет;
сөз сөйлеу - кандидаттардың, тиісінше партиялық тізімдері мен кандидаттарын ұсынған саяси партиялар мен қоғамдық бірлестіктердің уәкілетті өкілдерінің, сондай-ақ сенім білдірген адамдардың сайлау алдындағы бағдарламасы баяндалған сайлаушыларға жеке үндеуі;
сайлау алдындағы пікірсайыс - Президенттікке екі және одан көп кандидаттардың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, әкімдікке кандидаттардың түрлі қоғамдық маңызды мәселелер, оның ішінде олардың сайлау алдындағы бағдарламаларына қатысты мәселелер бойынша жария пікірлер алмасуы.
онлайн-платформа - қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсынуға және электрондық коммерцияға арналған интернет-ресурсты және (немесе) лездік хабарлар алмасу сервисін қоспағанда, белгілерді және (немесе) сигналдарды және (немесе) дауыстық ақпаратты және (немесе) жазбаша мәтінді және (немесе) кескінді және (немесе) дыбыстарды және (немесе) хабарларды орналастыру, қабылдау және (немесе) нақты айқындалған немесе айқындалмаған тұлғалар тобына беру арқылы пайдаланушының өзі жасаған дербес парақшасы арқылы ақпарат таратуына арналған интернет-ресурс және (немесе) лездік хабар алмасу сервисі.

Перечислено в республиканский бюджет (2/3 остатка средств)
6
Возвращено кандидату, политической партии (1/3 остатка средств)
Примечание: Отчет о поступлении и расходовании средств избирательного фонда
после установления итогов выборов представляется:
при выборах Президента Республики Казахстан, депутатов Мажилиса Парламента
Республики Казахстан по партийным спискам в Центральную избирательную комиссии;
при выборах депутатов Сената в областные (городов республиканского значения и
столицы) территориальные избирательные комиссии;
при выборах депутатов Мажилиса Парламента, депутатов маслихатов по
одномандатным округам в окружные избирательные комиссии или соответствующие
территориальные избирательные комиссии;
при выборах депутатов маслихатов по партийным спискам – территориальные
избирательные комиссии.
Отчет представляется с приложением документов, подтверждающих расходование
средств.
Подписью кандидата: /Ф.И.О/ (при наличии)
Подписью руководителя партии или лица уполномоченного коллективным органом
партии: /Ф.И.О/ (при наличии)
М.П.
Отчет заверяется
Подписью руководителя Банка второго уровня: /Ф.И.О/ (при наличии)
М.П.
Приложение 5
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Утверждены
постановлением Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 25 июня 2007 года N 90/178
Правила осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации, онлайн-платформы и информационного обеспечения выборов Президента, депутатов Парламента, маслихатов, акима, а также членов иных органов местного самоуправления
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее - Конституционный закон), Законом Республики Казахстан "О средствах массовой информации", Законом Республики Казахстан "Об информатизации" и определяют порядок осуществления предвыборной агитации, информационного обеспечения избирательной кампании по выборам Президента Республики Казахстан, депутатов Парламента, маслихатов, акимов и членов иных органов местного самоуправления Республики Казахстан.
2. В Правилах используются следующие понятия:
средство массовой информации - периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, кинодокументалистика, аудиовизуальная запись и иная форма периодического или непрерывного публичного распространения массовой информации, включая интернет-ресурсы;
информационное обеспечение выборов - комплекс мер, направленных на оперативное и широкое информирование избирателей о ходе подготовки и проведения избирательной кампании, за исключением предвыборной агитации;
предвыборная агитация - деятельность, имеющая целью побудить избирателей принять участие в голосовании за или против того или иного кандидата, политическую партию;
выступление - личное обращение кандидатов, уполномоченных представителей политических партий и общественных объединений, выдвинувших соответственно партийные списки и кандидатов, а также доверенных лиц к избирателям с изложением предвыборной программы;
предвыборные дебаты - публичный обмен мнениями двух и более кандидатов в Президенты, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидаты в акимы, по различным общественно значимым вопросам, в том числе касающимся их предвыборных программ;
онлайн-платформа - интернет-ресурс и (или) сервис обмена мгновенными сообщениями, предназначенные для распространения информации пользователем посредством созданной им персональной страницы путем размещения, приема и (или) передачи знаков и (или) сигналов, и (или) голосовой информации, и (или) письменного текста, и (или) изображения, и (или) звуков, и (или) сообщений конкретно определенному или неопределенному кругу лиц, за исключением интернет-ресурса и (или) сервиса обмена мгновенными сообщениями, предназначенных для предоставления финансовых услуг и электронной коммерции.

2-тарау. Сайлау алдындағы үгітті жүзеге асыру тәртібі
3. Мемлекет азаматтарға, қоғамдық бірлестіктерге белгілі бір кандидатты, саяси партияны жақтап немесе қарсы кедергісіз сайлау алдындағы үгіт жүргізу құқығына кепілдік береді.
Сайлау алдындағы үгіт Президенттікке, Парламент Сенатының (бұдан әрі - Сенат) депутаттығына кандидаттарды, Парламент Мәжілісінің (бұдан әрі - Мәжіліс) депутаттығына, мәслихат депутаттығына кандидаттарды ұсынған саяси партиялардың партиялық тізімдерін, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттарды тіркеу мерзімі аяқталған сәттен басталады және сайлау болатын күннің алдындағы күнгі жергілікті уақыт бойынша нөл сағатта аяқталады. Қайта дауыс беруді өткізген кезде сайлау алдындағы үгіт қайта дауыс беру күні тағайындалған күннен басталады және сайлау болатын күннің алдындағы күнгі жергілікті уақыт бойынша нөл сағатта аяқталады.
Кандидаттарға және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға сайлау алдындағы үгітті жүргізу үшін бұқаралық ақпарат құралдарына қол жеткізудің тең жағдайларына кепілдік беріледі.
Сенім білдірген адамдар сайлау алдындағы үгітті жүргізе алады.
4. Сайлау алдындағы үгіт басталған сәттен бастап Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияның, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелігіне кандидаттың мақсаттары мен міндеттерін насихаттайтын барлық ақпарат, жаңалық және талдау бағдарламаларын қоспағанда, кандидаттардың немесе саяси партиялардың сайлау қорынан не жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттардың сайлау қорынан төленуге тиіс.
Сайлау науқаны үшін арнайы әзірленген баспа материалдарынан басқасын тегін таратуға жол берілмейді.
5. Бұқаралық ақпарат құралдарындағы, онлайн-платформалардағы сайлау алдындағы үгіт:
1) Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидатты, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияны, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидатты, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне белгілі бір кандидатты жақтап немесе қарсы дауыс беру үндеулерін;

Глава 2. Порядок осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации, онлайн-платформы
3. Государство гарантирует гражданам, общественным объединениям право беспрепятственной предвыборной агитации за или против того или иного кандидата, политической партии.
Предвыборная агитация начинается с момента окончания срока регистрации кандидатов в Президенты, депутаты Сената Парламента (далее - Сената), партийных списков политических партий, выдвинувших кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента (далее - Мажилиса), маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления и заканчивается в ноль часов по местному времени дня, предшествующего дню выборов. При проведении повторного голосования предвыборная агитация начинается со дня назначения дня повторного голосования и заканчивается в ноль часов по местному времени дня, предшествующего дню выборов.
Кандидатам и политическим партиям, выдвинувшим партийные списки гарантируются равные условия доступа к средствам массовой информации для проведения предвыборной агитации.
Доверенные лица могут проводить предвыборную агитацию.
4. С момента начала предвыборной агитации вся информация, пропагандирующая цели и задачи кандидата в Президенты, депутаты Сената, политической партии, выдвинувшей партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидата в члены иных органов местного самоуправления, за исключением новостных и аналитических программ, должна быть оплачена из избирательного фонда кандидатов или политических партий, либо избирательного фонда кандидатов в члены иных органов местного самоуправления.
Не допускается бесплатная раздача печатных материалов, за исключением специально изготовленных для избирательной кампании.
5. Предвыборной агитацией в средствах массовой информации, онлайн-платформах признается деятельность по выпуску (выходу в эфир) материалов средств массовой информации, а также распространение информации пользователем содержащих:
1) призывы голосовать за или против того или иного кандидата в Президенты, депутаты Сената, политическую партию, выдвинувшую партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидата по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидата в акимы, члены иных органов местного самоуправления;

2) сайлаушы дауыс беретін Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттарды, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияның, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне қандай да бір кандидатқа қатысты артықшылық жасауды;
3) Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттарды, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияның, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидатты сайлаудың немесе сайламаудың мүмкін салдарларын сипаттауды;
4) Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидат, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партия, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидат, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидат туралы жағымды не жағымсыз аргументтелген көрінеу басым мәліметтерді қамтитын материалдарды бұқаралық ақпарат құралдарының жарыққа шығару (эфирге шығару), сондай-ақ ақпаратты пайдаланушының тарату жөніндегі қызметі танылады.
6. Сайлау күні және оның қарсаңындағы күні кез келген сайлау алдындағы үгітті жүргізуге жол берілмейді.
Интернет желісінде бұрын орналастырылған үгіт материалдары бұрынғы орындарында сақталуы мүмкін. Бұрын орналастырылған материалдарды интернет-ресурстардың басты беттеріне шығаруға жол берілмейді.
7. Сайлау алдындағы үгіт кезеңінде Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттардың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияның,бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттардың сайлау алдындағы үгітіне байланысты мерзімді баспасөз басылымының таралымы барлық кандидаттар үшін бірдей болып табылады.
8. Бұқаралық ақпарат құралының редакциясы, онлайн-платформаларды пайдаланушы Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттарды, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттардың сайлау алдындағы бағдарламалары Республиканың конституциялық құрылысын күштеп өзгерту, оның тұтастығын бұзу, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіру, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық араздықты қоздыру, қатыгездік пен зорлық-зомбылыққа бас ұру, сондай-ақ заңдарда көзделмеген әскерилендірілген құралымдар құру идеяларын жария етсе, оларды жарыққа шығарудан (эфирге шығарудан) бас тартады.

2) предпочтение в отношении кого-либо из кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политической партии, выдвинувшей партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидата в акимы, члены иных органов местного самоуправления, за которого будет голосовать избиратель;
3) описание возможных последствий избрания или неизбрания кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политической партии, выдвинувшей партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидата в акимы, члены иных органов местного самоуправления;
4) явно преобладающие сведения о каком-либо кандидате в Президенты, депутаты Сената, политической партии, выдвинувшей партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидате в акимы, члены иных органов местного самоуправления позитивного либо негативного аргументирования.
6. В день выборов и предшествующий ему день любая предвыборная агитация не допускается.
Агитационные материалы, ранее размещенные в сети Интернет могут сохраняться на прежних местах. Не допускается выведение ранее размещенных материалов на главные страницы интернет-ресурсов, онлайн-платформ.
7. В период предвыборной агитации тираж периодического печатного издания, связанного с предвыборной агитацией кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политической партии, выдвинувшей партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления, является одинаковым для всех кандидатов.
8. Редакция средства массовой информации, пользователь онлайн-платформ, отказывает в публикации (выпуске в эфир) предвыборных программ кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления, если они провозглашают идеи насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики, подрыва безопасности государства, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, культ жестокости и насилия, а также создание непредусмотренных законодательством военизированных формирований.

9. Конституциялық заңның 28-бабының 8-тармағына сәйкес бұқаралық ақпарат құралдары редакцияларының лауазымды адамдары, онлайн-платформаларды пайдаланушылар осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген материалдар жарияланған жағдайларды қоспағанда, кандидаттардың сайлау алдындағы науқаны барысында айтқандары үшін жауап бермейді.
10. Бұқаралық ақпарат құралының редакциясы, онлайн-платформаларды пайдаланушы сайлау алдындағы науқан барысында Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттардың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттардың материалында кандидаттардың немесе саяси партияның абыройына, қадір-қасиетіне және іскерлік беделіне көрінеу нұқсан келтіретін ақпарат болған жағдайда, аталған адамдарға олардың абыройын, қадір-қасиетін және іскерлік беделін қорғау үшін теріске шығаруды тегін жариялау мүмкіндігін бере отырып, олардың үгіт материалдарын және өзге ақпаратын жарыққа шығарудан (эфирге шығарудан) бас тартады.
Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттар, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттар, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттар бұқаралық ақпарат құралы редакциясының, онлайн-платформаны пайдаланушының талабы бойынша үгіт материалдарында көрсетілген ақпаратты растайтын құжаттарды тапсырады.
Үгіт материалдарын жарыққа шығарудан (эфирге шығарудан), жариялаудан бас тартуға Қазақстан Республикасының азаматтық процесстік заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
Қандай да бір адамның бейнесін оның жазбаша келісімінсіз, ал ол қайтыс болған жағдайда - мұрагерлерінің жазбаша келісімінсіз пайдалану арқылы сайлау алдындағы үгіт жүргізуге жол берілмейді.
Телерадиотарату субъектілерінің жаңалықтар, талдау бағдарламаларында үгіт материалдарын таратуына жол берілмейді.
Шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттарды, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттарды, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттарды ұсынуға және сайлауға, сайлауда белгілі бір нәтижеге қол жеткізуге кедергі болатын және (немесе) демеп жіберетін қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.

9. Должностные лица редакций средств массовой информации, пользователи онлайн-платформ, в соответствии с пунктом 8 статьи 28 Конституционного закона не несут ответственности за высказывания кандидатов в ходе их предвыборной кампании, за исключением случаев публикации материалов, указанных в пункте 8 настоящих Правил.
10. Редакция средства массовой информации, пользователи онлайн-платформ, отказывают в публикации (выходе в эфир), распространении агитационных материалов и иной информации кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления в ходе их предвыборной кампании в случае наличия в материале информации, заведомо порочащей честь, достоинство и деловую репутацию кандидатов или политической партии, предоставлять указанным лицам возможность бесплатного опубликования опровержения в защиту их чести, достоинства и деловой репутации.
Кандидаты в Президенты, депутаты Сената, политические партии, выдвинувшие партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидаты по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидаты в акимы, члены иных органов местного самоуправления по требованию редакции средства массовой информации, пользователей онлайн-платформ, предоставляют документы, подтверждающие информацию, указанную в агитационных материалах.
Отказ в выпуске (выходе в эфир), публикации агитационных материалов обжалуется в установленном гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан порядке.
Не допускается проведение предвыборной агитации с использованием изображения какого-либо лица без его письменного разрешения, а в случае его смерти - без письменного разрешения наследников.
Не допускается распространение субъектами телерадиовещания агитационных материалов в новостных, аналитических программах.
Иностранцам, лицам без гражданства, иностранным юридическим лицам и международным организациям не допускается осуществлять деятельность, препятствующую и (или) способствующую выдвижению и избранию кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления достижению определенного результата на выборах.

11. Мыналарға:
1) мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, сондай-ақ қызметтік міндеттерін орындау кезінде олардың лауазымды адамдарына;
2) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілеріне, ұлттық қауіпсіздік органдарының, құқық қорғау органдарының қызметкерлері мен судьяларға;
3) сайлау комиссияларының мүшелеріне;
4) діни бірлестіктерге сайлау алдындағы үгітті жүргізуге, кез келген сайлау алдындағы үгіт материалдарын таратуға жол берілмейді.
3-тарау. Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттардың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттың сайлау алдындағы бағдарламаларымен сөз сөйлеуі үшін мемлекет қаржыландыратын эфир уақыты мен баспасөз бетінен орын беру тәртібі
12. Мемлекет кандидаттарға өз бағдарламаларымен сөз сөйлеуі үшін бірдей қаражат бөлінуіне кепілдік береді.
4-тарау. Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттарға, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттарға, сондай-ақ әкімдікке өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидатқа шарттық негізде эфир уақытын, баспасөз бетінен орын беру тәртібі
13. Бұқаралық ақпарат құралдарының редакциялары тіркелген кандидаттарға және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға үгіт материалдарын жариялау үшін шарттық негізде эфир уақытын, баспасөз бетінен орын береді.
Онлайн-платформаларды пайдаланушылар шарттық негізде тіркелген кандидаттарға және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға үгіт материалдарын жариялау үшін ақпарат көлемін ұсынады.
14. Кандидаттарға немесе саяси партияларға бұқаралық ақпарат құралдарында эфир уақытын, баспасөз бетінен орын және ақпарат көлемін беру үшін кандидаттың куәлігі, хабар беруді (эфирге шығаруды) жүзеге асыратын бұқаралық ақпарат құралы басшысының атына, онлайн-платформаны пайдаланушының атына жазылған жеке жазбаша өтініші немесе Орталық не тиісті аумақтық сайлау комиссиясының партиялық тізімді тіркеу туралы шешімінің көшірмесі негіз болып табылады.
15. Үгіт материалдарын жариялау үшін шарттың талаптары белгілі бір кандидатқа немесе саяси партияға артықшылық туғызбауға тиіс.

11. Не допускается проведение предвыборной агитации, распространения любых агитационных предвыборных материалов:
1) государственным органам, органам местного самоуправления, а также их должностным лицам при исполнении служебных обязанностей;
2) военнослужащим Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, работникам органов национальной безопасности, правоохранительных органов и судьям;
3) членам избирательных комиссий;
4) религиозным объединениям.
Глава 3. Порядок предоставления эфирного времени и печатных площадей для выступлений кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидата в акимы, члены иных органов местного самоуправления с предвыборными программами, финансируемыми государством
12. Государство гарантирует кандидатам равное выделение средств для выступления со своими программами.
Глава 4. Порядок предоставления на договорной основе эфирного времени, печатной площади, объема информации кандидатам в Президенты, депутаты Сената, политическим партиям, выдвинувшим партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатам по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатам в акимы, члены иных органов местного самоуправления
13. Средства массовой информации на договорной основе предоставляют эфирное время, печатную площадь для публикации агитационных материалов зарегистрированным кандидатам и политическим партиям, выдвинувшим партийные списки.
Пользователи онлайн-платформ на договорной основе предоставляют объем информации для публикации агитационных материалов зарегистрированным кандидатам и политическим партиям, выдвинувшим партийные списки.
14. Основанием для предоставления эфирного времени, печатной площади и объема информации кандидатам или политическим партиям является удостоверение кандидата, его личное или уполномоченного лица политической партии письменное заявление на имя руководителя средства массовой информации, осуществляющего выпуск (выход в эфир), на имя пользователя онлайн-платформ или копия решения Центральной либо соответствующей территориальной избирательной комиссии о регистрации партийного списка.
15. Условия договора для публикации агитационных материалов не должны создавать преимущества тому или иному кандидату, политической партии.

16. Бұқаралық ақпарат құралы, онлайн-платформаны пайдаланушы кандидаттардың біріне, партиялық тізімді ұсынған саяси партияға үгіт материалдарын орналастыруға берген келісімі басқа кандидаттарға, партиялық тізімін ұсынған саяси партияларға үгіт материалдарын орналастыруға келісім болып табылады.
17. Кандидаттар мен партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың бұқаралық ақпарат құралдарына, онлайн-платформаларға шығуының кезектілігі жазбаша өтініштердің келіп түсу ретімен не, егер өтініштер бір мезгілде келіп түскен жағдайда, жеребе бойынша белгіленеді.
Партиялық тізімдерді ұсынған кандидаттар мен саяси партиялар жазбаша өтініштерінде қай кезде сөз сөйлейтінін жорамалдайтын күнін, уақытын көрсетеді.
Осы ұсыныстардың негізінде бұқаралық ақпарат құралдарының редакциялары, онлайн-платформаларды пайдаланушылар кандидаттардың немесе саяси партиялардың сөз сөйлеуі үшін эфир уақытын, баспасөз бетінен орын және ақпарат көлемін беру кестесін белгілейді.
18. Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттардың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттардың сөз сөйлеуі үшін эфир уақытын, баспасөз бетінен орын және ақпарат көлемін беру кестесін бұқаралық ақпарат құралыныңт онлайн-платформаның техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып, бұқаралық ақпарат құралының редакциясы, онлайн-платформаны пайдаланушы әзірлейді. Осы кестеге кандидаттардың немесе саяси партиялардың жарнама және үгіт материалдарын жариялау да енгізіледі.
Кандидаттардың немесе саяси партиялардың үгіт материалдарын жарыққа шығарудың (эфирге шығарудың) күні мен уақыты көрсетілген кестенің көшірмесі Орталық немесе тиісті аумақтық сайлау комиссиясына, кестеге бір тәулік ішінде ұсынылуы тиіс өзгерістердің енгізілуін қоспағанда, үш тәулік ішінде жіберіледі.
19. Кандидаттардың және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партия өкілінің теледидар мен радиода сөйлеп жатқан сөздерін бөлуге және сөйлеген сөздеріне іле-шала сол күні, сондай-ақ баспасөз басылымдарындағы сөздеріне сол нөмірде түсініктеме жасауға жол берілмейді.
20. Республикалық мерзімді баспасөз басылымдары мәслихат депутаттарын сайлау кезінде партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелігіне кандидаттардың сайлау алдындағы материалдарын тиісті облыста, қалада, ауданда қосымша парақтарды (беттерді) басу арқылы таратады.

16. Согласие на размещение агитационных материалов, данное средством массовой информации, пользователем онлайн-платформы одному из кандидатов, политической партии, выдвинувшей партийный список, является согласием на размещение агитационных материалов другим кандидатам, политическим партиям, выдвинувшим партийные списки.
17. Очередность выступления кандидатов и политических партий, выдвинувших партийные списки, в средствах массовой информации, онлайн-платформах устанавливается в порядке поступления письменных обращений либо по жребию в случае, если обращения поступили одновременно.
Кандидаты и политические партии, выдвинувшие партийные списки в письменных обращениях указывают дату, время, когда они предполагают выступить. На основании данных предложений редакции средств массовой информации, пользователи онлайн-платформ устанавливают график предоставления эфирного времени и печатных площадей, объема информации для выступлений кандидатов или политических партий.
18. График предоставления эфирного времени, печатных площадей и объема информации для выступлений кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления разрабатывается редакцией средства массовой информации, пользователем онлайн-платформы с учетом технических возможностей средства массовой информации, онлайн-платформы. В этот же график включаются и публикации рекламных и агитационных материалов кандидатов или политических партий.
Копия графика, в котором указываются дата и время выпуска (выхода в эфир) агитационных материалов кандидатов или политических партий направляется в Центральную или соответствующую территориальную избирательную комиссию в течение трех дней со дня обращения кандидата или политической партии, за исключением внесения изменений в график, который должен быть представлен в течение суток.
19. Не допускается прерывать и комментировать выступления кандидатов и представителя политической партии, выдвинувшей партийные списки на телевидении и по радио сразу после выступления в этот же день, а также в периодических печатных изданиях в том же номере.
20. Республиканские периодические печатные издания распространяют предвыборные материалы политических партий, выдвинувших партийные списки при выборах депутатов маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления, с изданием дополнительных листов (страниц) в соответствующей области, городе, районе.

21. Төлем мөлшері туралы мәліметтерді, үгіт материалдарын орналастыру шарттарын тиісті бұқаралық ақпарат құралы, онлайн-платформаны пайдаланушы сайлау алдындағы үгіт жүргізу басталғанға дейін бес күннен кешіктірмей хабарлауға және жариялауға, сондай-ақ Президентті және Парламент депутаттарын сайлау кезінде - Орталық сайлау комиссиясына, Парламент Сенатының, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің депутаттарын, мәслихат депутаттарын, әкімдерді және өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау кезінде - өзге де аумақтық сайлау комиссияларына беруге тиіс.
Орталық және аумақтық сайлау комиссияларының интернет-ресурстарында бұқаралық ақпарат құралдары, онлайн-платформаларды пайдаланушылар ұсынған төлем мөлшері, үгіт материалдарын орналастыру шарттары туралы мәліметтер орналастырылады. Шарттық негізде эфир уақытын, баспа алаңын және ақпарат көлемін ұсынатын бұқаралық ақпарат құралдары, онлайн-платформаны пайдаланушылар төлем мөлшері, үгіт материалдарын орналастыру шарттары туралы мәліметтер жарияланғанға дейін кандидаттардың, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың үгіт материалдарын орналастыруды, таратуды жүзеге асыра алмайды.
22. Барлық үгіт материалдарында осы материалдарды шығарған ұйым (баспа материалдары бойынша - олардың басып шығарылған орны және таралымы бойынша), тапсырысты жасаған тұлғалар, қандай қаражаттан төленгені туралы мәліметтер болуға тиіс. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде үгіт материалдарын дайындауға, анонимді үгіт материалдарын таратуға тыйым салынады.
Ақпараттандыру тәсілін бұқаралық ақпарат құралы редакциясы және онлайн-платформаны пайдаланушы айқындайды.
Онлайн-платформаларға қатысты осы тармақтың талаптары, егер онлайн-платформаларды пайдаланушылар үгіт материалдарын шарттық негізде дайындаған жағдайда қолданылады
23. Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттардың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттардың үгіт материалдарының бұқаралық ақпарат құралдарында ақпарат шығару (эфирге шығу), онлайн-платформаларда ақпарат көлемін жариялау құны жергілікті өзін-өзі басқару органдары кандидаттардың сайлау қорынан немесе саяси партиядан төленеді.
Құны кандидаттың не саяси партияның сайлау қорынан өзге қаражат есебінен төленген үгіт материалдарын бұқаралық ақпарат құралдарында шығаруға (эфирге шығуға), ақпарат көлемін онлайн-платформаларда жариялауға жол берілмейді.

21. Сведения о размере оплаты, условия размещения агитационных материалов должны быть объявлены и опубликованы соответствующим средством массовой информации, пользователем онлайн-платформы не позднее пяти дней до начала проведения предвыборной агитации, а также представлены в Центральную избирательную комиссию при выборах Президента и депутатов Мажилиса Парламента по партийным спискам, в иные территориальные избирательные комиссии – при выборах депутатов Сената Парламента, Мажилиса Парламента по одномандатным территориальным избирательным округам, депутатов маслихатов, акимов и членов иных органов местного самоуправления.
На интернет-ресурсах Центральной и территориальных избирательных комиссий размещаются представленные средствами массовой информации, пользователями онлайн-платформ сведения о размере оплаты, условиях размещения агитационных материалов. Средства массовой информации, пользователи онлайн-платформы, предоставляющие эфирное время, печатную площадь и объем информации на договорной основе, не могут осуществлять размещение, распространение агитационных материалов кандидатов, политических партий, выдвинувших партийные списки до опубликования сведений о размере оплаты, условиях размещения агитационных материалов.
22. Все агитационные материалы должны содержать сведения об организации, выпустившей данные материалы (по печатным материалам - месте их печатания и тираже), лицах, сделавших заказ, из каких средств оплачено. Запрещаются изготовление агитационных материалов за пределами территории Республики Казахстан, распространение анонимных агитационных материалов.
Способ информирования определяется самой редакцией средства массовой информации и пользователем онлайн-платформы.
Требования данного пункта в отношении онлайн-платформ применяются в случае, если пользователи онлайн-платформ изготовили агитационные материалы на договорной основе.
23. Стоимость выпуска (выхода в эфир) в средствах массовой информации, публикации объема информации в онлайн-платформах агитационных материалов кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатов в члены иных органов местного самоуправления оплачивается из средств избирательного фонда кандидатов или политической партии.
Не допускается выпуск (выход в эфир) в средствах массовой информации, публикации объема информации в онлайн-платформах агитационных материалов, стоимость которых была оплачена за счет иных, помимо избирательного фонда кандидата либо политической партии, средств.

24. Президенттікке кандидаттар, Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ұйымдастыратын теледидардағы сайлау алдындағы пікірсайыстарға қатыса алады.
Мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар, Парламент Сенатының депутаттығына кандидаттар, сондай-ақ бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттар, әкімдікке кандидаттартиісті аумақтық сайлау комиссиялары ұйымдастыруға құқылы теледидардағы пікірсайыстарға қатыса алады.
5-тарау. Сайлауды ақпараттық қамтамасыз ету тәртібі
26. Бұқаралық ақпарат құралдары барлық Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттарды, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларды, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттарды, сондай-ақ әкімдікке кандидаттарды, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттарды ұсыну, оларды тиісті сайлау комиссияларының тіркеуі, сондай-ақ кандидаттарды немесе саяси партияларды қолдап өткізілетін сайлау алдындағы үгіт іс-шаралары туралы ақпаратты баспасөз бетінен орынның, эфир уақытының бірдей көлемінде таратады.
Осы жарияланымдар, жаңалықтар мен талдау бағдарламаларының сюжеттері сайлау алдындағы үгіт белгілерін қамтымауға тиіс және кандидаттардың немесе саяси партиялардың сайлау қорлары қаражатынан төлеуді қажет етпейді.
27. Бұқаралық ақпарат құралдары сайлау комиссияларының хабарларын, Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттардың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ әкімдікке кандидаттардың, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттардың деректерін "Мерзімді баспасөз басылымдарының сайлау комиссияларының хабарларын республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен орналастыру қағидалары мен көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2018 жылғы 25 тамыздағы № 12/201 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17426 болып тіркелген) Сайлау комиссияларының хабарларын мерзімді баспасөз басылымдарының республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен орналастыру қағидаларында белгіленген тәртіппен және көлемде жариялайды.
Осы хабарларды мерзімді баспасөз басылымының бір нөмірінде, ал едәуір көлемді болса, басылымға қосымша ретінде жариялау қажет.
30. Ақпараттық теле- және радиохабарларда, жарияланымдарда, мерзімді баспасөз басылымдарында сайлау алдындағы іс-шараларды өткізу туралы хабарлар қандай болмасын Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидатқа, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің және мәслихаттардың депутаттығына кандидаттарға, сондай-ақ әкімдікке кандидаттарға, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидатқа артықшылық берусіз не алалаусыз берілуі қажет.
Артықшылық беру немесе алалау деп нақты кандидат немесе саяси партия туралы, мерзімді баспасөз басылымының жеке нөміріндегі көлемі бойынша басым, жеке телерадиохабардағы көлемі бойынша басым және арнайы әсерлермен ерекшелендірілген оң да, келеңсіз де сипаттағы хабарларды, жаңалықтар дикторының мәтініне кандидаттың немесе саяси партияның оларға үндеулер мен өтініштерді бағалауын енгізу деп түсінген жөн.

24. Кандидаты в Президенты, политические партии, выдвинувшие партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента, вправе участвовать в предвыборных дебатах, организуемых Центральной избирательной комиссией.
Политические партии, выдвинувшие партийные списки кандидатов в депутаты маслихатов, кандидаты в депутаты Сената Парламента, а также кандидаты по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидаты в акимы могут участвовать в предвыборных дебатах, которые вправе организовывать соответствующие территориальные избирательные комиссии.
25. Информационное обеспечение выборов осуществляется органами государственной власти, избирательными комиссиями, средствами массовой информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок информационного обеспечения выборов
26. Средства массовой информации распространяют информацию о выдвижении всех кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления, их регистрации соответствующими избирательными комиссиями, а также проводимых предвыборных агитационных мероприятиях в поддержку кандидатов или политических партий в равном объеме печатной площади, эфирного времени.
Данные публикации, сюжеты новостных и аналитических программ не должны содержать признаков предвыборной агитации и не требуют оплаты из средств избирательных фондов кандидатов или политических партий.
27. Средства массовой информации публикуют сообщения избирательных комиссий, данные кандидатов в Президенты, депутаты Сената, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления в соответствии с Правилами и объемами размещения периодическими печатными изданиями сообщений избирательных комиссий, за счет средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами, утвержденные постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 12/201 "Об утверждении Правил и объема размещения периодическими печатными изданиями сообщений избирательных комиссий за счет средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17426).
Данные сообщения необходимо опубликовывать в одном номере периодического печатного издания, а при значительном объеме - в качестве приложения к изданию. Данные сообщения необходимо опубликовывать в одном номере периодического печатного издания, а при значительном объеме - в качестве приложения к изданию.
28. Средства массовой информации незамедлительно предоставляют возможность соответствующим избирательным комиссиям опубликовывать информацию о ходе избирательной кампании и сообщения, установленные Конституционным законом.
Информацию необходимо направлять в редакции периодических печатных изданий до 15 часов дня, предшествующего выпуску следующего номера печатной продукции для ее последующей публикации.
29. Средствам массовой информации необходимо осуществлять объективное освещение выборной кампании кандидатов, политических партий; воздерживаться от публикации агитационных материалов и иной информации, заведомо порочащих честь, достоинство и деловую репутацию кандидата или политической партии; предоставлять указанным лицам возможность бесплатного опубликования опровержения в защиту чести, достоинства и деловой репутации в ближайшем номере печатного издания в том же объеме, тем же шрифтом и на том же месте, где были размещены опровергаемые сообщение или материал. По радио и телевидению и опровержение должно быть передано в то же время суток и в той же теле-, радиопрограмме, что и опровергаемые сообщение или материал, а в случаях закрытия указанной теле-, радиопрограммы в иной теле-, радиопрограмме и с соответствующей тематической направленностью.
Объем опровержения не может вдвое и более превышать объем опровергаемого сообщения или материала.
К обращению необходимо прилагать копию решения суда о признании распространенных материалов порочащими честь, достоинство и деловую репутацию кандидатов, политических партий.
Редакции средств массовой информации при освещении избирательной кампании кандидатов руководствуются принципами равенства и паритетности в освещении деятельности кандидатов, не создавая преимуществ кому-либо из них.
30. В информационных теле- и радиопередачах, публикациях, в периодических печатных изданиях, сообщения о проведении предвыборных мероприятий необходимо давать без предпочтения либо предвзятости к какому-либо кандидату в Президенты, депутаты Сената, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, а также кандидату в акимы, члены иных органов местного самоуправления.
Под предпочтением или предвзятостью следует понимать сообщения как позитивного, так и негативного характера о конкретном кандидате или политической партии, преобладающее по объему в отдельном номере периодического печатного издания, преобладающее по объему и выделенное спецэффектами в отдельной телерадиопередаче, включение в текст диктора новостей оценки кандидата или политической партии призывов и обращений к ним.

31. Президенттікке, Парламент, мәслихат депутаттығына кандидаттар, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттар болып тіркелген журналистердің, бұқаралық ақпарат құралдары редакциялары лауазымды адамдарының не олардың сенім білдірген адамдарының сайлауды бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жария етуге қатысуына құқығы жоқ.
Егер Президенттікке, Парламент, мәслихат депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттардың сайлау тізіміне енгізілген адам не Президенттікке, Парламент, мәслихат депутаттығына, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттың сенім білдірген адамы бұқаралық ақпарат құралының бас редакторы (редакторы) болып табылса, оның өкілеттіктері сайлау кезеңіне басқа жауапты адамға беріледі.
32. Сайлауға байланысты қоғамдық пікірге сұрау салу нәтижелерін жариялаған кезде бұқаралық ақпарат құралдары сұрау жүргізген заңды тұлғаны, сұрау жүргізуге тапсырыс берген және оның ақысын төлеген адамдарды, сұрау жүргізілген уақытты, ақпарат жинау әдісін, сұрақтың нақты тұжырымын, сұралғандардың саны мен сұрау салу нәтижелерінің қателік коэффициентін көрсетеді.
Қоғамдық пікірге сұрау салуды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген, қоғамдық пікірге сұрау салуды жүргізу бойынша кемінде бес жыл тәжірибесі бар заңды тұлғалар тиісті құжаттардың көшірмелерін қоса беріп, бұл туралы Орталық сайлау комиссиясын жазбаша түрде алдын ала хабардар ете отырып жүргізе алады. Орталық сайлау комиссиясына жіберілетін хабарламада сұрау салуды жүргізуге қатысатын және осы салада жұмыс тәжірибесі бар мамандар, қоғамдық пікірге сұрау салу жүргізілетін өңірлер туралы, қолданылатын талдау әдістері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Қоғамдық пікірге сұрау салу нәтижелерін, сайлау, сайлауға байланысты өзге де зерттеулер, кандидаттарды не саяси партияларды қолдап дауыс беру нәтижелерінің болжамдарын дауыс берілетін күннің алдындағы бес күн ішінде және дауыс берілетін күні бұқаралық ақпарат құралдарында, онлайн-платформаларда жариялауға жол берілмейді.
Сайлау күні дауыс беруге арналған үй-жайда немесе пунктте қоғамдық пікірге сұрау салуды жүргізуге жол берілмейді.
33. Президенттікке, Сенат депутаттығына кандидаттардың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Мәжіліс депутаттығына кандидаттардың, сондай-ақ әкімдікке, өзге де жергілікті өзін-өзіе де жергілікті өзін-путаттығына кандидаттардың, Мәжіліс, мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандатты, онлайн-платформаларды пайдаланушылардың осы Қағидалардың ережелерін сақтауын орындауды Орталық және тиісті аумақтық сайлау комиссиялары жүзеге асырады.

31. Журналисты, должностные лица редакций средств массовой информации, зарегистрированные кандидатами в Президенты, депутаты Парламента, маслихата, а также кандидатами в акимы, члены иных органов местного самоуправления, либо их доверенные лица, не могут участвовать в освещении выборов через средства массовой информации.
В случае, если лицом, включенным в избирательный список кандидатов в Президенты, депутаты Парламента, маслихата, а также кандидатов в акимы, члены иных органов местного самоуправления, либо доверенным лицом кандидата в Президенты, депутаты Парламента, маслихата, а также в акимы, члены иных органов местного самоуправления является главный редактор (редактор) средства массовой информации, на период выборов его полномочия передаются другому ответственному лицу.
32. Средства массовой информации, пользователи онлайн-платформ при опубликовании результатов опросов общественного мнения, связанных с выборами, указывают юридическое лицо, проводившее опрос, лиц, заказавших опрос и оплативших его, время проведения опроса, метод сбора информации, точную формулировку вопроса, число опрошенных и коэффициент погрешности результатов опроса.
Опрос общественного мнения вправе проводить юридические лица, зарегистрированные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, имеющие не менее пяти лет опыта по проведению опросов общественного мнения, предварительно уведомив об этом в письменном виде Центральную избирательную комиссию с приложением копий соответствующих документов. В уведомлении, направляемом в Центральную избирательную комиссию, указываются сведения о специалистах, принимающих участие в проведении опроса и имеющих опыт работы в этой сфере, о регионах, в которых будут проводиться опросы общественного мнения, о применяемых методах анализа.
Опубликование результатов опросов общественного мнения, прогнозов результатов выборов, иных исследований, связанных с выборами, голосования в поддержку кандидатов либо политических партий в средствах массовой информации, онлайн- платформах не допускается в течение пяти дней до дня голосования и в день голосования.
Не допускается проводить опрос общественного мнения в день выборов в помещении или пункте для голосования.
33. Выполнение за соблюдением кандидатами в Президенты, депутаты Сената, политическими партиями, выдвинувшими партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса, маслихата, кандидатами по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса, а также кандидатами в акимы, члены иных органов местного самоуправления, их доверенными лицами, редакциями средств массовой информации и их сотрудниками, пользователями онлайн-платформы положений настоящих Правил, осуществляется Центральной и соответствующими территориальными избирательными комиссиями.

34. Бұқаралық ақпарат құралының редакциясы, онлайн-платформаларды пайдаланушы сайлау алдындағы үгіт материалдарының жариялануына, эфирге шығуына есеп жүргізеді. Сайлау комиссиясынан сұрау салу түскен жағдайда бұқаралық ақпарат құралының редакциясы, онлайн-платформаларды пайдаланушы сұрау салынған күннен бастап үш күндік мерзімде оған жазбаша ақпарат, ал қажет болған жағдайда сұрау салынған материалдардың көшірмелерін ұсынады.
35. Сайлау алдындағы үгітті қамтитын теле- және радиобағдарламалардың (хабарлардың) жазбалары "Бұқаралық ақпрат құралдары туралы" Заңның 16-бабының 2-тармағына сәйкес тиісті бұқаралық ақпарат құралының редакциясында телеарналарда соңғы жазба жүргізілген сәттен бастап кемінде алты ай сақталады.
36. Бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдарға, хабарларға байланысты даулар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қаралады.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Дауыс беру құқығын
беретін есептен шығару
куәліктерін беру және
есепке алу қағидаларына
1-қосымша
Дауыс беру құқығын беретін ЕСЕПТЕН ШЫҒАРУ КУӘЛІГІ № _____
__________________________________________________________________
(сайлаушының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), туған күні, ЖСН)
_____________________________________________ № __________________
(сайлаушының жеке басын куәландыратын құжаттың атауы) (құжаттың нөмірі)
_____________жылы _____ ________ ___________________________ берген,
(берілген күні) (оны берген органның атауы)
__________________________________________________________ тұрады,
(тұрғылықты жері, тіркелген мекенжайы)
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 41-бабы 6-1-тармағының негізінде дауыс беретін күні келген жері бойынша сайлау учаскесіндегі сайлаушылар тізіміне енгізіледі және ________ жылғы _______________________
(сайлау күні)
_________________________________________________________________
(сайлаудың атауы)
дауыс беруге құқылы.
Дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәлігін № ____________
__________________________________________________________________
(сайлау учаскесінің орналасқан жері: ауыл, кент, аудан, қала, қаладағы аудан, облыс)
_________________________________________________________ берген.
(облыстық, қалалық, аудандық мәслихат депутатын сайлау жөніндегі округ/
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін сайлау жөніндегі округ)
Учаскелік сайлау комиссиясының төрағасы _______ ______________________
(қолы) (қолдың толық жазылуы) МО
_____ жылғы _____________________________________
(есептен шығару куәлігі берілген күн)
Сайлаушының жеке басын куәландыратын құжатты қөрсеткен кезде жарамды
_________________________________________________________________
(есептен шығару куәлігінің бес таңбалы сериялық нөмірі)
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Дауыс беру құқығын беретін
есептен шығару куәліктерін беру
және есепке алу қағидаларына
2-қосымша
______ жылғы _____ ________________
(сайлау күні)
Қазақстан Республикасы ______________________________ сайлауы жөніндегі дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктерін қабылдау-беру АКТІСІ
___ жылғы ____ __________________
(акт жасалған күн)
__________________________________________________________________
(жоғары тұрған сайлау комиссиясының атауы)
__________________________________________________________________
(төмен тұрған сайлау комиссиясының атауы)
__________________________________________________________________
(сериялық нөмірлері көрсетілген дауыс беру құқығын беретін есептен
шығару куәліктерінің саны цифрмен және жазумен)
Төраға __________________________________________ __________________
(жоғары тұрған сайлау комиссиясының атауы) МО (қолы) (қолдың толық жазылуы)
Хатшы ______________________________ _____ ________________________
(қолы) (қолдың толық жазылуы)
Төраға __________________________________________ __________________
(жоғары тұрған сайлау комиссиясының атауы) МО (қолы) (қолдың толық жазылуы)
Хатшы ______________________________ _____ _______________________
(қолы) (қолдың толық жазылуы)
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
8-қосымша
Дауыс беру құқығын беретін
есептен шығару куәліктерін беру
және есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Кімге
_____________________
(учаскелік сайлау
комиссиясының
атауы және орналасқан жері,
сайлау учаскесінің нөмірі)
Қазақстан Республикасы __________________________________________ сайлауы жөніндегі дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәлігін алуға ӨТІНІШ
______ жылғы _____ ________________
(сайлау күні)
Мен,_____________________________________________________________,
(сайлаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні, ЖСН)
______________________________________________________ № _________
(сайлаушының жеке басын куәландыратын құжаттың атауы) (құжаттың нөмірі)
_____ жылғы ___________________ ________________________________
(берілген күні) (оны берген органның атауы)
____________________________________________________________ берген,
__________________________________________________________ тұратын,
(тұрғылықты жері тіркелген мекен-жайы)
_______________________________________________________байланысты
(сайлаушы өзінің тұрғылықты жерін ауыстыру себебін көрсетеді)
және "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы
Конституциялық заңының 41-бабы 6-1-тармағының негізінде дауыс беру құқығын
беретін есептен шығару куәлігін беруді сұраймын.
___________________ _________________________
(сайлаушының қолы) (қолдың толық жазылуы)
_____ жылғы __________________
(өтініш жасалған күн)
Ескертпе: Сайлаушы өтінішті анық жазып, жеке өзі толтырады.
Егер дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәлігі сайлаушының өкіліне сенімхат бойынша берілсе, онда өтінішке өтініш беруші мен өкілдің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, сенімхат қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
9-қосымша
Дауыс беру құқығын беретін
есептен шығару куәліктерін беру
және есепке алу қағидаларына
4-қосымша
№ ____ сайлау учаскесінің учаскелік сайлау комиссиясы
__________________________________________________________________
(сайлау учаскесінің орналасқан жері: ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан,
қала, аудан, облыс)
____ жылғы ______________ ________
(сайлау өткізілген күн)
_________________________________
(сайлаудың атауы)
сайлауы бойынша пайдаланылмаған
дауыс беру құқығын беретін есептен
шығару куәліктерін жою туралы
____ жылғы ________ ______________
(акт қабылданған күн)
_________ сағ. ______________мин.
(акт қабылданған уақыт)
АКТ
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2009 жылғы 8 сәуірдегі № 161/306 қаулысымен бекітілген Дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктерін беру және есепке алу қағидаларының 15-тармағына сәйкес №___ сайлау учаскесінің сайлау комиссиясы санау нәтижесінде пайдаланылмаған дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктерінің мынадай санын анықтады:

34. Редакция средства массовой информации, пользователь онлайн-платформ ведет учет публикаций, выхода в эфир предвыборных агитационных материалов. В случае поступления запроса от избирательной комиссии редакция средства массовой информации, пользователь онлайн-платформ предоставляет ей письменную информацию в трехдневный срок со дня запроса, а при необходимости и копии запрашиваемых материалов.
35. Записи теле- и радиопрограмм (передач), содержащие предвыборную агитацию, хранятся в редакции соответствующего средства массовой информации в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" хранятся не менее шести месяцев с момента последней записи в телеканалов.
36. Споры, связанные с публикациями, передачами в средствах массовой информации, рассматриваются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам выдачи и учета
открепительных удостоверений
на право голосования
ОТКРЕПИТЕЛЬНОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ
на право голосования № _____
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, ИИН избирателя)
_____________________________________________________________ № __________
(наименование документа, удостоверяющего личность избирателя) (номер документа)
выдан _____ ___________ ____ года ___________________________________________
(дата выдачи)                   (наименование органа его выдавшего)
проживающий (ая) __________________________________________________________
(адрес регистрации места жительства)
на основании пункта 6-1 статьи 41 Конституционного закона Республики Казахстан "О
выборах в Республике Казахстан" включается в день голосования в список избирателей на
избирательном участке по месту его пребывания и имеет право голосовать
___________________________________________________ _________________ года
(наименование выборов)                         (дата выборов)
Открепительное удостоверение на право голосования выдано участковой избирательной
комиссией избирательного участка № _____
__________________________________________________________________________
(местонахождение избирательного участка: село, поселок, район, город, район в городе,
область)
_________________________________________________________________________
(округ по выборам депутата областного, городского, районного маслихата/ округ по
выборам акима города районного значения, села, поселка, сельского округа)
Председатель участковой избирательной комиссии ________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
МП _____ ____________________________ _______ года
(дата выдачи открепительного удостоверения)
Действительно при предъявлении документа, удостоверяющего личность избирателя
__________________________________________________________________________
(пятизначный серийный номер открепительного удостоверения)
Приложение 7
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам выдачи и учета
открепительных удостоверений
на право голосования
АКТ приема-передачи открепительных удостоверений
по выборам _______________________________ Республики Казахстан
_____ ________________      ______ года
(дата выборов)
____ __________ _____ года
(дата составления акта)
___________________________________________________________________
(наименование вышестоящей избирательной комиссии)
передала_________________________________________________________________
(наименование нижестоящей избирательной комиссии)
________________________________________________________________________
(число открепительных удостоверений на право голосования цифрами и прописью с
указанием их серийных номеров)
Председатель ____________________ ____________ _______________________
(наименование вышестоящей       (подпись)       (расшифровка подписи)
избирательной комиссии)
М.П.
Секретарь ______________________ ____________       ______________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
Председатель ____________ __________________________________________________
(наименование нижестоящей       (подпись)             (расшифровка подписи)
избирательной комиссии)
М.П.
Секретарь _________________________ ___________________ _____________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
Приложение 8
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам выдачи и учета
открепительных удостоверений
на право голосования
Кому ______________________
(наименование и местонахождение
участковой избирательной комиссии,
номер избирательного участка)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение открепительного удостоверения на право голосования по выборам
_________________________ Республики Казахстан ____ ___________ ____ года
(дата выборов)
Я, _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, ИИН избирателя)
__________________________________________________________________№ ________
наименование документа, удостоверяющего личность избирателя) (номер документа)
выдан _______________ года
____________________________________________________________________________
(дата выдачи) (наименование органа его выдавшего)
проживающий(ая) ____________________________________________________________
(адрес регистрации места жительства)
в связи с_____________________________________________________________________
(указывается причина перемены места своего пребывания избирателем)
и на основании пункта 6-1 статьи 41 Конституционного закона Республики Казахстан
"О выборах в Республике Казахстан" прошу выдать открепительное удостоверение на право
голосования.
____________________________ __________________________________________
(подпись избирателя)                         (расшифровка подписи)
___ _________ ____ года
(дата обращения)
Примечание: Заявление заполняется избирателем лично, разборчиво.
Если открепительное удостоверение на право голосования выдается представителю
избирателя по доверенности, то к заявлению прилагается копия документа, удостоверяющего
личность заявителя и представителя, доверенность.
Приложение 9
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 4
к Правилам выдачи и учета
открепительных удостоверений
на право голосования
Участковая избирательная комиссия избирательного участка № ____
_____________________________________________________________
(местонахождение избирательного участка: село, поселок, сельский
округ, район в городе, город, район, область)
АКТ
____ ______________ ________ года
(дата принятия акта)
_________ час. ______________мин.
(время принятия акта)
О погашении неиспользованных открепительных
удостоверений на право голосования по выборам
_________________________________
(наименование выборов)
____ ______________ ________ года
(дата проведения выборов)
В соответствии с пунктом 15 Правил выдачи и учета открепительных удостоверений на
право голосования, утвержденных Постановлением Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан от 8 апреля 2009 года № 161/306 участковая избирательная комиссия
избирательного участка № ___ установила следующее:

1. дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктерінің алынған саны
___________ ______________________________________________________
(cаны)                   (жазумен)
__________________________________________________________________
(сериялық нөмірлер)
2. сайлаушылардың өтініштері бойынша дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктері берілді
___________ ______________________________________________________
(cаны)                   (жазумен)
__________________________________________________________________
(сериялық нөмірлер)
3. пайдаланылмаған, дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктері төмендегідей жойылды:
__________________________________________________________________
(мөртабан басу, бұрыштарды кесу, тесу және т.б.)
___________ _______________________________________________________
(cаны)                   (жазумен)
__________________________________________________________________
(сериялық нөмірлер)
Дауыс беру қорытындылары шығарылғаннан кейін актінің көшірмесі және жойылған, пайдаланылмаған дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктері жоғары тұрған сайлау комиссиясына берілсін.
Учаскелік сайлау комиссиясының төрағасы _______ ____________________
(қолы) (қолдың толық жазылуы)
Учаскелік сайлау комиссиясы
Төрағасының орынбасары _______ ________________________________
(қолы) (қолдың толық жазылуы)
Учаскелік сайлау комиссиясының хатшысы ______ ___________________
(қолы) (қолдың ((қолдың толық
Учаскелік сайлау комиссиясының мүшелері:
________ _____________________ ________ ________________________
(қолы) (қолдың толық жазылуы) (қолы) (қолдың толық жазылуы)
_________ _____________________ ________ _______________________
(қолы) (қолдың толық жазылуы) (қолы) (қолдың толық жазылуы)
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
10-қосымша
Сенім білдірілген адамдарды
тіркеу жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
_________сайлау комиссиясына
(комиссияның атауы)
_________________ кандидат
_________________________
(кандидаттың тегі, аты,
әкесінің аты (болған кезде)
саяси партияның атауы)
Сенім білдірілген адамдарды тіркеу туралы өтініш
Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарын сенім білдірген адамдарым ретінде тіркеуді сұраймын.
Қосымша:
____________сенім білдірілген адамдардың тізімі______ парақта
(қағаз түрінде және электрондық жеткізушіде) __________ _____________________
(қолы) (аты-жөні, тегі)
20___ жылғы _____ _____________________
(өтініштің берілген күні)
Ескертпе: Егер өтініш пен сенім білдірілген адамдардың тізіміне басқа адам нотариалды куәландырылған сенімхат негізінде қол қойса, онда өтінішке сенімхаттың көшірмесі қоса беріледі.
Өтінішке
қосымша
Кандидаттың (саяси партияның) сенім білдірген адамдарының тізімі
р/с
Сенім білдірілген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
байланыс деректері (телефон)
1.
2.
3.
4.
және т.б.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
11-қосымша
Сенім білдірілген адамдарды
тіркеу жөніндегі ңұсқаулыққа
2-қосымша
Сенім білдірілген адам болуға келіскені туралы өтініш
Мен, Қазақстан Республикасының азаматы,
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
__________________________________________ Қазақстан Республикасының
(сайлау көрсетілсін)
___________________________________________________________ кандидат
(кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
сенім білдірілген адамы болуға келісімімді беремін.
Жеке басымды куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса тіркедім.
Сайлау комиссиясының мүшесі емеспін.
Саяси мемлекеттік қызметші лауазымын атқармаймын.
Байланыс деректері:
__________________________________________ _____________________
(қолы) (аты-жөні, тегі)
20___жылғы _____ _______________
(өтініш берілген күн)
Ескертпе: Парламент Сенатының депутаттарын сайлау кезінде кандидаттың сенім білдірілген адамы мәслихат депутаты бола алмайды.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
12-қосымша
Қазақстан Республикасының
Орталық сайлау комиссиясының
2018 жылғы 25 тамыздағы
№ 12/198 қаулысымен
бекітілген
Сайлау алдындағы пікірсайыстарды өткізу қағидалары мен шарттары

1. количество полученных открепительных удостоверений на право голосования
____________ __________________________________________________________
(число)                         (прописью)
____________________________________________________________________________
(серийные номера)
2. выданы по заявлениям избирателей открепительные удостоверения на право
голосования ____________ _____________________________________________________
(число)                   (прописью)
____________________________________________________________________________
(серийные номера)
3. погашены неиспользованные открепительные удостоверения на право голосования
путем ______________________________________________________________________
(проставления штампа, обрезки углов, прокалывания и т.д.)
____________ _________________________________________________________
(число)                   (прописью)
___________________________________________________________________________
(серийные номера)
Копию акта и погашенные неиспользованные открепительные удостоверения на
право голосования передать в вышестоящую избирательную комиссию после подведения
итогов голосования.
Председатель участковой избирательной комиссии
МП __________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Заместитель председателя участковой избирательной комиссии _________________
___________________________________________________________________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
Секретарь участковой избирательной комиссии _______ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
члены участковой избирательной комиссии:
_______________ ___________________________________________________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
___________________________________________________________________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
_______________ ____________________ _______________________________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
___________________________________________________________________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
Приложение 10
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 1
к Инструкции по регистрации
доверенных лиц
В __________________________
(наименование комиссии)
избирательную комиссию
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) кандидата)
Заявление о регистрации доверенных лиц
Прошу зарегистрировать доверенными лицами граждан Республики Казахстан согласно
приложению.
Приложение:
Список _______ доверенных лиц на ____ листах (в бумажном виде и на электронном
носителе).
___________ ___________________
(подпись) (инициал имени, фамилия)
_____ _______________ 20___ года
(дата подачи заявления)
Примечание: Если заявление и список доверенных лиц подписан иным лицом на
основании нотариально удостоверенной доверенности, то к заявлению прилагается копия
доверенности.
Приложение к заявлению
Список доверенных лиц кандидата
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата)
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверенных лиц
контактные данные (телефон)
1.
2.
3.
4.
и т.д.
В____________________________
(наименование комиссии)
избирательную комиссию
от _________________________
(наименование политической партии)
Заявление о регистрации доверенных лиц
Прошу зарегистрировать доверенными лицами граждан Республики Казахстан
согласно приложению.
Приложение:
Список _______ доверенных лиц на ____ листах (в бумажном виде и на электронном
носителе).
___________ __________________
(подпись) (инициал имени, фамилия)
_____ _______________ 20___ года
(дата подачи заявления)
Примечание: Прилагается документ, подтверждающий полномочия представителя
политической партии.
Приложение к заявлению
Список доверенных лиц политической партии
_________________________________________________
(наименование политической партии)
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверенных лиц
контактные данные (телефон)
1.
2.
3.
4.
и т.д.
Приложение 11
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Приложение 2
к Инструкции по регистрации
доверенных лиц
В ________________________________
(наименование комиссии)
избирательную комиссию
от _______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) кандидата)
Заявление о согласии быть доверенным лицом
Я, гражданин Республики Казахстан, _________________________________________
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
даю согласие быть доверенным лицом кандидата _____________________________________
(указать выборы)
__________________________________________________________Республики Казахстан.
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество кандидата (при его наличии)
Копию документа, удостоверяющего личность прилагаю.
Членом избирательной комиссии не являюсь.
Должность политического государственного служащего не занимаю.
Контактные сведения:_____________________________________________________
(подпись)             (инициал имени, фамилия)
_____ __________________ 20_____года
(дата подачи заявления)
Примечание: При выборах депутатов Сената Парламента доверенное лицо кандидата
не может быть депутатом маслихата.
В_______________________
(наименование комиссии)
избирательную комиссию
от_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление о согласии быть доверенным лицом
Я, гражданин Республики Казахстан,_____________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
даю согласие быть доверенным лицом от политической партии_____________________
_____________________________________________________ Республики Казахстан.
(наименование политической партии)
Копию документа, удостоверяющего личность прилагаю.
Членом избирательной комиссии не являюсь.
Должность политического государственного служащего не занимаю.
Контактные сведения: ________________________________________________
______________ _____________________________
(подпись)             (инициал имени, фамилия)
_____ __________ 20___года
(дата подачи заявления)
Приложение 12
к Перечню некоторых постановлений
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
Утверждены постановлением
Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан
от 25 августа 2018 года № 12/198
Правила и условия проведения предвыборных дебатов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы сайлау алдындағы пікірсайыстарды өткізу қағидалары мен шарттары "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 28-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Президенттікке, Қазақстан Республикасының Мәжілісі және (немесе) мәслихаттары депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, Парламент Сенаты депутаттығына кандидаттардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Мәжіліс және мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың, әкімдікке кандидаттардың сайлау алдындағы пікірсайыстарды (бұдан әрі - пікірсайыс) өткізу тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Президенттікке кандидаттар, Мәжіліс депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы (бұдан әрі – Ортсайлауком) ұйымдастыратын сайлау алдындағы пікірсайыстарға қатысуға құқылы.
3. Мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар, Парламент Сенатының депутаттығына кандидаттар, сондай-ақ бір мандатты аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттар, әкімге кандидаттар Конституциялық заңның 28-бабының 3-тармағына сәйкес тиісті аумақтық сайлау комиссияларын ұйымдастыруға құқылы сайлау алдындағы пікірталастарға қатыса алады.
2-тарау. Сайлау алдындағы пікірсайыстарды өткізу шарттары
4. Ортсайлауком пікірсайыстарды өткізу туралы шешім қабылданған соң бес күнтізбелік күн ішінде форматын айқындайды және Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттарға, Мәжіліс депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға пікірсайыс өткізілетін күні, уақыты және орны туралы жазбаша хабарлайды.
5. Аумақтық сайлау комиссиясы пікірсайыстарды өткізу туралы шешім қабылданған сәттен кейін бес күнтізбелік күн ішінде пікірсайыстар форматын айқындайды және оларөткізілетін күн, уақыт және олардың өткізілетін күні, уақыты мен орны туралы жазбаша:
1) мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға;
2) бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша мәслихаттар депутаттығына кандидаттарға;
3) әкімдікке кандидаттарға хабарлайды;
6. Орталық сайлау комиссиясы аумақтық сайлау комиссиялары үшін бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидаттар, Парламент Сенатының депутаттығына кандидаттар арасында пікірсайыстар өткізу туралы шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік үш күн ішінде пікірсайыс өткізудің жалпы бірыңғай форматын айқындайды және оларды хабардар етеді.
Аумақтық сайлау комиссиялары бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Орталық сайлау комиссиясынан Парламент Мәжілісінің депутаттығына кандидаттар, Парламент Сенатының депутаттығына кандидаттар үшін пікірсайыс өткізу форматын алған сәттен бастап күнтізбелік екі күн ішінде саяси партияларды пікірсайыс өткізу күні, уақыты, орны туралы жазбаша хабардар етеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия проведения предвыборных дебатов разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 28 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее - Конституционный закон) и определяют порядок и условия проведения предвыборных дебатов (далее - дебаты) кандидатов в Президенты, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса и (или) маслихатов Республики Казахстан, кандидатов в депутаты Сената Парламента, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса и маслихатов, кандидатов в акимы.
2. Кандидаты в Президенты, политические партии, выдвинувшие партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента, вправе участвовать в предвыборных дебатах, организуемых Центральной избирательной комиссией (далее – Центризбирком).
3. Политические партии, выдвинувшие партийные списки кандидатов в депутаты маслихатов, кандидаты в депутаты Сената Парламента, а также кандидаты по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидаты в акимы могут участвовать в предвыборных дебатах, которые вправе согласно пункту 3 статьи 28 Конституционного закона организовывать соответствующие территориальные избирательные комиссии.
Глава 2. Условия проведения предвыборных дебатов
4. Центризбирком в течение пяти календарных дней с момента принятия решения о проведении дебатов определяет формат и письменно уведомляет кандидатов в Президенты Республики Казахстан, политические партии, выдвинувшие партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса о дате, времени и месте проведения дебатов.
5. Территориальная избирательная комиссия в течение пяти календарных дней с момента принятия решения о проведении дебатов определяет формат и письменно уведомляет о дате, времени и месте проведения дебатов политические партии, выдвинувшие:
1) партийные списки кандидатов в депутаты маслихатов;
2) кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты маслихатов;
3) кандидатов в акимы.
6. Центризбирком для территориальных избирательных комиссий в течение трех календарных дней с момента принятия решения о проведении дебатов среди кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента, кандидатов в депутаты Сената Парламента определяет общий единый формат проведения дебатов и уведомляет их.
Территориальные избирательные комиссии в течение двух календарных дней с момента получения от Центризбирком формата проведения дебатов для кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента, кандидатов в депутаты Сената Парламента письменно уведомляют о дате, времени, месте формате проведения дебатов политические партии.

7. Телеарнада пікірсайыстар өткізу форматы кезінде телеарналар Қазақстан Республикасының Президенттігіне, әкімдікке тіркелген кандидаттарға, саяси партиялардың партиялық тізімдері бойынша ұсынылған Мәжіліс және (немесе) мәслихат депутаттығына кандидаттарға, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттарға, Парламент Сенаты депутаттығына кандидаттарға Орталық сайлау комиссиясымен немесе тиісті сайлау комиссиясымен шарттық негізде пікірсайыс өткізілетін күнін, уақытын, орнын және регламентін көрсете отырып, өзінің эфир уақытын береді.
8. Телеарналар шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының Президенттігіне, әкімдікке, Мәжілістің және (немесе) мәслихаттардың депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың, Парламент Сенаты депутаттығына кандидаттардың пікірсайыстар өткізуі үшін эфир уақытын резервке қояды. Кандидаттардың сөз сөйлеуі үшін эфир уақытының көлемі бірдей болуы тиіс.
9. Теледидардағы пікірсайыс кезінде қатысатын қатысатын адамдардың тізімін Орталық сайлау комиссиясы немесе тиісті аумақтық сайлау комиссиясы бекітеді.
10. Сайлау комиссиялары жергілікті атқарушы органдармен және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен бірлесіп пікірсайыстарды өткізуге арналған үй-жайларды айқындайды.
Үй-жайлар теле-, радиобағдарламаларды трансляциялауға арналған дыбыс және бейнеқұрылғылармен жабдықталуы, сондай-ақ пікірсайыстарды онлайн-трансляциялау үшін Интернет желісіне (бар болса) қосылған болуы тиіс.
11. Сайлау комиссиялары жария пікірсайыстарды жүргізу үшін жүргізушіні анықтайды.
12. Сайлау комиссиялары өткізілетін пікірсайыстар туралы жариялауды бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жүргізеді.
3-тарау. Сайлау алдындағы пікірсайыстарды өткізу тәртібі
13. Кандидаттардың сөз сөйлеу кезегі жеребе бойынша белгіленеді.
14. Жүргізуші Ортсайлаукоммен немесе тиісті аумақтық сайлау комиссиясымен келісілген пікірсайыс өткізу регламентінің сақталуын қамтамасыз етеді.
15. Пікірсайысты жүргізуші:
кандидаттардың сайлау алдындағы пікірсайысын өткізу регламентін бұзбайды;
егер оларды өткізу регламентінде басқаша көзделмесе, не бұл уақыттың аяқталуына байланысты болмаса, Президенттікке, кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардан Мәжіліс және (немесе) мәслихаттар депутаттығына, әкімдікке кандидаттардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың, Парламент Сенаты депутаттығына кандидаттардың сөз сөйлеу уақытын бақылайды;
кандидаттардың, саяси партиялардың ешқайсысына артықшылық бермейді және олардың сөздеріне түсініктеме бермейді.

7. При формате проведения дебатов на телевидении, телеканалы предоставляют свое эфирное время на телевидении зарегистрированным кандидатам в Президенты Республики Казахстан, в акимы, кандидатам в депутаты Мажилиса и (или) маслихата, выдвинутым по партийным спискам политических партий, кандидатам по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидатам в депутаты Сената Парламента, для дебатов на договорной основе с Центризбиркомом или соответствующей избирательной комиссией с указанием даты, времени, места и регламента проведения дебатов.
8. Телеканалы в соответствии с договором резервируют эфирное время для проведения дебатов кандидатами в Президенты Республики Казахстан, в акимы, в депутаты Мажилиса и (или) маслихатов, от политических партий, выдвинувших партийные списки, кандидатами по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидатами в депутаты Сената Парламента. Объем эфирного времени для выступлений кандидатов должен быть одинаковым.
9. Список участников, присутствующих лиц во время дебатов на телевидении утверждается Центризбиркомом или соответствующей территориальной избирательной комиссией.
10. Избирательные комиссии совместно с местными исполнительными органами и органами местного самоуправления определяют помещения для проведения дебатов.
Помещения должны быть оборудованы аудио и видеоустройствами для трансляции теле-, радиопрограмм, а также подключены к сети Интернет (при его наличии) для проведения онлайн-трансляции дебатов.
11. Избирательные комиссии определяют ведущего для проведения публичных дебатов.
12. Избирательные комиссии проводят освещение через средства массовой информации о проводимых дебатах.
Глава 3. Порядок проведения предвыборных дебатов
13. Очередность выступления кандидатов устанавливается по жребию.
14. Ведущий обеспечивает соблюдение регламента проведения дебатов, согласованного с Центризбиркомом или соответствующей территориальной избирательной комиссией.
15. Ведущий дебатов:
не нарушает регламент проведения предвыборных дебатов в кандидатов;
контролирует время выступления кандидатов в Президенты в акимы, в депутаты Мажилиса и (или) маслихатов от политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидатов в депутаты Сената Парламента, если иное не предусмотрено регламентом их проведения, либо если это не обусловлено окончанием времени;
не отдает предпочтение кому-либо из кандидатов, политических партий и не комментирует их выступления.

16. Президенттікке, саяси партиялар ұсынған Мәжіліс және (немесе) мәслихаттар депутаттығына, әкімдікке кандидаттар, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттар, Парламент Сенаты депутаттығына кандидаттар:
пікірсайыс өткізу регламентін сақтайды;
этикалық нормалар шеңберінде пікірталас жүргізеді, басқа кандидаттарға, саяси партияларға, олардың мүшелеріне қатысты қорлайтын, көрінеу жалған, ар-намысы мен қадір-қасиетін қорлайтын сөздерден, сондай-ақ басқа саяси партиялардың өкілдеріне қатысты кемсітушіліктен қалыс қалады және оларға жол бермейді;
Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық араздықты, қатыгездік пен зорлық-зомбылыққа табынуды, сондай-ақ заңнамада көзделмеген әскерилендірілген құралымдарды құруды насихаттауға және үгіттеуге жол берілмейді;
жүргізушінің негізделген талаптарын орындайды.
17. Пікірсайыс уақытында Президенттікке, әкімдікке кандидаттарға, саяси партиялар ұсынған Мәжіліс және (немесе) мәслихаттар депутаттығына, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттарға, Парламент Сенаты депутаттығына кандидаттарға, сондай-ақ өзге де қатысушы адамдарға кандидаттардың сөйлеп жатқан сөздерін бөлуге, сондай-ақ оларға іле-шала қандай да бір пікір білдіруге жол берілмейді.
18. Президенттікке, әкімдікке кандидаттар, Мәжіліс және (немесе) мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттар, Сенат депутаттығына кандидаттар пікірсайыстарға қатысудан бас тарта алады.
19. Президенттікке кандидаттар, Мәжіліс және (немесе) мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар, әкімдікке кандидаттар, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттар, Сенат депутаттығына кандидаттар қатыспаған жағдайда, пікірсайыстардағы сол кандидат, партия үшін белгіленген эфир уақыты пікірсайыстың басқа қатысушылары арасында теңдей бөлінеді.
20. Пікірсайыс өткізу тілі: қазақ және орыс.
21. Президенттікке кандидаттардың, Мәжіліс және (немесе) мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың, әкімдікке кандидаттардың, бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісі мен мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың, Сенат депутаттығына кандидаттардың пікірсайыс жазбалары "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 2-тармағына сәйкес телеарналардағы соңғы жазба жүргізілген сәттен бастап кемінде алты ай сақталады.

16. Кандидаты в Президенты, в акимы, депутаты Мажилиса и (или) маслихатов, выдвинутые политическими партиями, кандидаты по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидатами в депутаты Сената Парламента:
соблюдают регламент проведения дебатов;
ведут дискуссию в рамках этических норм, воздерживаются и не допускают оскорбительных, заведомо ложных, унижающих честь и достоинство высказываний в адрес других кандидатов, политических партий, их членов, а также дискриминации по отношению к представителям других политических партий;
не допускают пропаганды и агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, культа жестокости и насилия, а также создания не предусмотренных законодательством военизированных формирований;
выполняют обоснованные требования ведущего.
17. Во время дебатов кандидатам в Президенты, в акимы, кандидатам в депутаты Мажилиса и (или) маслихатов, выдвинутым политическими партиями, кандидатам по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидатам в депутаты Сената Парламента, а также иным присутствующим лицам не допускается прерывать выступления кандидатов, а также сопровождать их какими-либо комментариями.
18. Кандидаты в Президенты, в акимы, политические партии, выдвинувшие партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса и (или) маслихатов, кандидаты по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидаты в депутаты Сената Парламента могут отказаться от участия в дебатах.
19. В случае неучастия кандидатов в Президенты, в акимы, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса и (или) маслихатов, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидатов в депутаты Сената Парламента, время на дебатах, предназначенное для данного кандидата, партии, распределяется поровну между другими участниками дебатов.
20. Язык проведения дебатов: казахский и русский.
21. Записи дебатов кандидатов в Президенты, в акимы, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса и (или) маслихатов, кандидатов по одномандатным территориальным избирательным округам в депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов, кандидатов в депутаты Сената Парламента в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации" хранятся не менее шести месяцев с момента последней записи на телеканалах.