Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 537/73-VI "Нұр-Сұлтан қаласының аумағында жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 2022 жылғы 30 наурыздағы № 160/23-VII шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 сәуірде № 27496 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 87/10-VIII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 03.10.2023 № 87/10-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Нұр-Сұлтан қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының аумағында жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау Қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 537/73-VI шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1298 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Нұр-Сұлтан қаласының аумағындағы жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау Қағидаларында:
4-тармақ мынадай мазмұндағы 34-тармақшамен толықтырылсын:
"34) ағаштарды заңсыз кесу – уәкілетті органның рұқсатынсыз жүзеге асырылатын ағаштарды кесу;";
11 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау мыналарды қамтиды:
1) жасыл екпелерді отырғызу;
2) ағаштардың діңгек қуысын орнатумен қыртыстарды қопсыту, ағаштарды ақтау, жасыл қоршамды қию, ағаштардың діңін көтеру, ағаш өскіндерін жою;
3) гүлзарлар, көгалдарды орналастыру, арамшөптерді отау, шөптерді шабу, қысқы кезеңде раушан гүлдерін жауып ұстау;
4) бүкіл вегетациялық кезең бойы жасыл екпелерді суару, жазғы маусымда аптада екі рет суарылады;
5) ұшарбасты қалыптастыру;
6) жасарту;
7) тыңайтқыштар салу;
8) жасыл екпелердің зиянкестерімен және ауруларымен күресу.
9) авариялық, құрғаған, жасамыс ағаштарды және бұталарды санитариялық кесу, ұшарбасты қалыптастыру.";
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1 Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде осы учаскеде сақтауға жататын барлық екпелер олардың тиімді қорғалуын қамтамасыз ететін арнайы қорғаныш қоршауларымен механикалық және өзге де зақымданулардан қорғалады.";
17 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Жасыл екпелерді есепке алу Үлгілік қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасыл екпелер тізіліміне енгізілетін, есепке алу объектісінің шекарасында орналасқан жасыл екпелерді түгендеу және орман-патологиялық зерттеу арқылы жүзеге асырылады.";
22 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Нур-Султан от 30 сентября 2020 года № 537/73-VI "Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Нур-Султана"
Решение маслихата города Нур-Султана от 30 марта 2022 года № 160/23-VII. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2022 года № 27496. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 87/10-VIII.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 03.10.2023 № 87/10-VIII (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Маслихат города Нур-Султан РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Нур-Султан "Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Нур-Султана" от 30 сентября 2020 года № 537/73-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1298) следующие изменения и дополнения:
в Правилах содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Нур-Султан, утвержденных указанным решением:
пункт 4 дополнить подпунктом 34 следующего содержания:
"34) незаконная вырубка – вырубка деревьев, осуществляемая без разрешения уполномоченного органа;";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Содержание зеленых насаждений включает в себя:
1) посадка зеленых насаждений;
2) рыхление почвы с устройством приствольных лунок, побелка деревьев, стрижка живой изгороди, поднятие штамба у деревьев, удаление поросли;
3) устройство цветников, газонов, прополка сорняков, покос травы, укрытие роз в зимний период;
4) полив зеленых насаждений на протяжении всего вегетационного периода, в летнее время полив осуществляется два раза в неделю;
5) формирование кроны;
6) омолаживание;
7) внесение удобрений;
8) борьба с вредителями и болезнями зеленых насаждений;
9) санитарная обрезка аварийных, сухостойных, перестойных деревьев и кустарников.";
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1 При производстве строительно-монтажных работ все насаждения, подлежащие сохранению на данном участке, предохраняются от механических и других повреждений специальными защитными ограждениями, обеспечивающими эффективность их защиты.";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. Учет зеленых насаждений осуществляется посредством их инвентаризации и лесопатологического обследования, расположенных в границах учетного объекта, которые заносятся в реестр зеленых насаждений, по форме согласно приложению 1 к Типовым правилам.";
пункт 22 изложить в новой редакции:

"22. Жасыл екпелердің тізімі мен есебін уәкілетті орган электрондық нысанда жүргізеді, сондай-ақ мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында орналастырады."
28 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"28. Жалпыға ортақ жерлердегі ағаштарды санитариялық кесуді және (немесе) кесуді осы жер учаскесіне қызмет көрсететін ұйым уәкілетті органның жазбаша келісімі бойынша жүргізеді.";
40 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"40. Ағаштарды кесу кезінде уәкілетті органның рұқсаты бойынша өтемдік отырғызу он есе мөлшерде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 40-1-тармақпен толықтырылсын:
"40-1. Ағаштарды өтемдік отырғызу кесегімен биіктігі кемінде 2,5 метр жапырақты ағаш көшеттерін немесе кесегімен биіктігі кемінде 2 метр қылқан жапырақты ағаш көшеттерін отырғызу арқылы жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 41-1-тармақпен толықтырылсын:
"41-1 Ағаштарды заңсыз кесу, жою, бүлдіру немесе жасыл екпелерді күтіп-ұстау және қорғау ережелерін бұзған жеке немесе заңды тұлға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне сәйкес жауап ты болады және жиырма есе мөлшерде өтемдік ағаш отырғызуды жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген ағаштар заңсыз кесілген, жойылған, бүлінген жағдайда ағаштарды өтемдік отырғызу отыз есе мөлшерде жүргізіледі."
46 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"46. Ағаштарды кесу кезінде өтемдік отырғызу уәкілетті органның рұқсаты бойынша және (немесе) ағаштарды заңсыз кесу, жою немесе бүлдіру кезінде кесу, ағаштарды жою немесе бүлдіру орнынан 1 километр радиуста аумақта жүргізіледі.
Өтемдік отырғызу үшін кесу орнынан 1 километр радиуста бос орын болмаған кезде өтемдік отырғызу аумағын уәкілетті орган жазбаша түрде көрсетеді.
Ағаштарды амалсыз кесу кезінде өтемдік отырғызу көгалдандыруды, жасыл желектерді күтіп-ұстауды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын ұйымды тарта отырып, жалпы пайдаланымдағы жерлерде жүргізіледі.".
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді.
Нұр-Сұлтан қаласы
мәслихатның хатшысы
Е. Каналимов

"22. Реестр и учет зеленых насаждений ведется уполномоченным органом в электронной форме, а также размещается на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов."
пункт 28 изложить в новой редакции:
"28. Санитарная обрезка и (или) вырубка деревьев на землях общего пользования производится организациями, обслуживающими данный земельный участок по письменному согласованию с уполномоченным органом.";
пункт 40 изложить в новой редакции:
"40. При вырубке деревьев по разрешению уполномоченного органа компенсационная посадка производится в десятикратном размере.";
дополнить пунктом 40-1 следующего содержания:
"40-1. Компенсационная посадка деревьев производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2,5 метров с комом или хвойных пород высотой не менее 2 метра с комом.";
дополнить пунктом 41-1 следующего содержания:
"41-1 Физическое или юридическое лицо, совершившее незаконную вырубку, уничтожение, повреждение деревьев или нарушение правил содержания и защиты зеленых насаждений, несет ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях и производит компенсационную посадку деревьев в двадцатикратном размере.
В случае незаконной вырубки, уничтожения, повреждения деревьев, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, компенсационная посадка деревьев производиться в тридцатикратном размере ";
пункт 46 изложить в новой редакции:
"46. Компенсационная посадка при вырубке деревьев по разрешению уполномоченного органа и (или) при незаконной вырубке, уничтожении или повреждении деревьев производится на территории в радиусе 1 километра от места вырубки, уничтожении или повреждении деревьев на участке указанным уполномоченным органом.
При отсутствии свободного места для компенсационной посадки в радиусе 1 километра от места вырубки, территория компенсационной посадки указывается уполномоченным органом в письменном виде.
При вынужденной вырубке деревьев компенсационная посадка производится на землях общего пользования с привлечением организации, осуществляющей озеленение, уход и содержание зеленых насаждений.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата
города Нур-Султана
Е. Каналимов