Алматы облыстық мәслихатының 2021 жылғы 14 желтоқсандағы № 12-59 "Алматы облысының 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2022 жылғы 2 маусымдағы № 19-90 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылы 4 маусымда № 28358 болып тіркелді
Алматы облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алматы облыстық мәслихатының "Алматы облысының 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" 2021 жылғы 14 желтоқсандағы № 12-59 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25 829 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда баяндалсын:
"1. 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 976 370 198 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша 165 083 751 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша 5 517 022 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетін түсiмдер бойынша 29 138 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша 805 740 287 мың теңге;
2) шығындар 986 978 278 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 21 554 101 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 34 608 833 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 13 054 732 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо 4 139 156 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 4 139 156 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 36 301 337 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 36 301 337 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 29 666 524 мың теңге;
қарыздарды өтеу 16 286 592 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 22 921 405 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 9, 10 - тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"9. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 245 833 420 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім беруге 155 242 387 мың теңге;
денсаулық сақтауға 10 119 239 мың теңге;
әлеуметтік көмекке 29 407 883 мың теңге;
аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері сайлауын қамтамасыз етуге және өткізуге 348 311 мың теңге;
мәслихаттар депутаттары қызметінің тиімділігін арттыруға 81 462 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 9 003 159 мың теңге;

О внесении изменений в решение Алматинского областного маслихата от 14 декабря 2021 года № 12-59 "Об областном бюджете Алматинской области на 2022-2024 годы"
Решение маслихата Алматинской области от 2 июня 2022 года № 19-90. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2022 года № 28358
Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Алматинского областного маслихата "Об областном бюджете Алматинской области на 2022-2024 годы" от 14 декабря 2021 года № 12-59 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25 829) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы 976 370 198 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям 165 083 751 тысяча тенге;
неналоговым поступлениям 5 517 022 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала 29 138 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов 805 740 287 тысяч тенге;
2) затраты 986 978 278 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 21 554 101 тысяча тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 34 608 833 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов 13 054 732 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 4 139 156 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 4 139 156 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 36 301 337 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 36 301 337 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 29 666 524 тысячи тенге;
погашение займов 16 286 592 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств 22 921 405 тысяч тенге.";
пункты 9, 10 указанного решения изложить в новой редакции:
"9. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 245 833 420 тысяч тенге, в том числе на:
образование 155 242 387 тысяч тенге;
здравоохранение 10 119 239 тысяч тенге;
социальную помощь 29 407 883 тысячи тенге;
обеспечение и проведение выборов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов 348 311 тысяч тенге;
повышение эффективности деятельности депутатов маслихатов 81 462 тысячи тенге;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий 9 003 159 тысяч тенге;

мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге 933 631 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік орта және қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбекақысын ұлғайту 1 827 792 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік ұйымдардың медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға 137 450 мың теңге;
арнаулы мекемелердің, айдауыл қызметінің, кезекші бөлімдердің және жедел басқару орталықтарының, кинологиялық бөлімшелердің қызметкерлеріне және учаскелік полиция инспекторларының көмекшілеріне тұрғын үй төлемдеріне 322 910 мың теңге;
ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларын көтеруге 1 334 692 мың теңге;
ішкі істер органдарының азаматтық қызметшілері қатарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 20 261 мың теңге;
ішкі істер органдарының қосымша штат санын ұстауға және материалдық-техникалық жарақтандыруға 549 005 мың теңге;
инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге 10 621 880 мың теңге;
ауыл шаруашылығы жануарларын, техниканы және технологиялық жабдықтарды сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға 8 580 602 мың теңге;
саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантинді объектілерге қарсы өңдеу жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын субсидиялауға 9 025 мың теңге;
жеке және заңды тұлғаларға жеміс дақылдарының бактериялық күйігін жұқтырған жойылған жеміс-жидек дақылдарын отырғызу мен өсіруге шығындарын өтеуге 122 627 мың теңге;
инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге 60 000 мың теңге;
тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялауға 312 100 мың теңге;
ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялауға 315 308 мың теңге;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялауға 4 423 392 мың теңге;
жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға 361 185 мың теңге;
көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға 6 495 308 мың теңге;

установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений 933 631 тысяча тенге;
увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего и дополнительного образования в сфере физической культуры и спорта 1 827 792 тысячи тенге;
увеличение оплаты труда медицинских работников государственных организаций в сфере физической культуры и спорта 137 450 тысяч тенге;
жилищные выплаты сотрудникам специальных учреждений, конвойной службы, дежурных частей и центров оперативного управления, кинологических подразделений и помощникам участковых инспекторов полиции 322 910 тысяч тенге;
повышение должностных окладов сотрудников органов внутренних дел 1 334 692 тысячи тенге;
повышение заработной платы медицинских работников из числа гражданских служащих органов внутренних дел 20 261 тысяча тенге;
содержание и материально-техническое оснащение дополнительной штатной численности органов внутренних дел 549 005 тысяч тенге;
возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях 10 621 880 тысяч тенге;
субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования 8 580 602 тысячи тенге;
субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов 9 025 тысяч тенге;
возмещение физическим и юридическим лицам затрат на закладку и выращивание уничтоженных плодово-ягодных культур, зараженных бактериальным ожогом плодовых 122 627 тысяч тенге;
возмещение части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях 60 000 тысяч тенге;
субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических) 312 100 тысяч тенге;
субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок 315 308 тысяч тенге;
субсидирование развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства 4 423 392 тысячи тенге;
изъятие земельных участков для государственных нужд 361 185 тысяч тенге;
финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры 6 495 308 тысяч тенге;

"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін жас кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар беруге 40 000 мың теңге;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым жөніндегі іс-шараларды іске асыруға 5 163 811 мың теңге.";
"10. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 105 173 233 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
орта білім беру объектілерінің құрылысына 28 233 187 мың теңге;
денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялауға 4 543 090 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 4 159 621 мың теңге;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020-2025 жылдарға "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде әлеуметтік-осал топтар мен аз қамтылған көпбалалы отбасылар үшін коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға 2 982 682 мың теңге;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020-2025 жылдарға "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 2 720 640 мың теңге;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020 – 2025 жылдарға арналған "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 10 243 044 мың теңге;
жерүсті су ресурстарын ұлғайтуға 7 157 465 мың теңге;
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2019 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 3 252 330 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға 9 275 691 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға 13 478 054 мың теңге;
әуе көлігінің инфрақұрылымын дамытуға 2 029 251 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 13 582 529 мың теңге;
индустриялық инфрақұрылымды дамытуға 700 639 мың теңге;
облыс орталықтарына инженерлік және көлік (аббаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға 1 925 010 мың теңге;
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға 890 000 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 12 - тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"12. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 5 792 417 мың теңге сомасында қарыздар түсімдері көзделсін.";
көрсетілген шешімнің 14, 15 - тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:

предоставление государственных грантов молодым предпринимателям для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" 40 000 тысяч тенге;
реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 5 163 811 тысяч тенге.";
"10. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в сумме 105 173 233 тысячи тенге, в том числе на:
строительство объектов среднего образования 28 233 187 тысяч тенге;
строительство и реконструкция объектов здравоохранения 4 543 090 тысяч тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры 4 159 621 тысяча тенге;
строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения и малообеспеченных многодетных семей в рамках государственной программы Жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы 2 982 682 тысячи тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках государственной программы Жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы 2 720 640 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках государственной программы жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы 10 243 044 тысячи тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 7 157 465 тысяч тенге;
развитие систем водоснабжения и водоотведения в рамках Государственной программы развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2019-2025 годы 3 252 330 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 9 275 691 тысяча тенге;
развитие транспортной инфраструктуры 13 478 054 тысячи тенге;
развитие инфраструктуры воздушного транспорта 2 029 251 тысяча тенге;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 13 582 529 тысяч тенге;
развитие индустриальной инфраструктуры 700 639 тысяч тенге;
инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах 1 925 010 тысяч тенге;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года 890 000 тысяч тенге.";
пункт 12 указанного решения изложить в новой редакции:
"12. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год поступления займов из республиканского бюджета в сумме 5 792 417 тысяч тенге.";
пункты 14, 15 указанного решения изложить в новой редакции:

"14. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
мамандарды әлеуметтік қолдау көрсету шараларын іске асыруға;
азаматтарға "7-20-25" бағдарламасы бойынша бастапқы жарнасының бөлігін төлеу үшін әлеуметтік көмек көрсетуге;
жеке көмекшілердің қызметін төлеуге;
еңбек нарығын дамытуға;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға;
жұмыспен нәтижелі қамтуды қамтамасыз етуге және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге;
мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға;
мемлекеттік Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін қызметкерлердің жалақысына қосымша ақы белгілеуге;
мәдениет ұйымдары мен мұрағат мекемелерінде ерекше еңбек жағдайлары үшін мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен мұрағат мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына лауазымдық жалақыға қосымша ақы белгілеуге;
ирригациялық жүйе бойынша техникалық паспорттарды жасауға;
азаматтардың жекелеген санаттары үшін тұрғын үй сатып алуға;
абаттандыру саласында іс-шараларды іске асыруға;
сәулет саласында іс-шараларды іске асыруға;
жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға;
көлік инфрақұрылымы саласында іс-шараларды іске асыруға;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";
"15. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020-2025 жылдарға "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020-2025 жылдарға "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде әлеуметтік-осал топтар мен аз қамтылған көпбалалы отбасылар үшін коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020 – 2025 жылдарға арналған "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;

"14. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
реализацию мер по оказанию социальной поддержки специалистов;
предоставление социальной помощи гражданам на частичную оплату первоначального взноса по программе "7-20-25";
оплату услуг индивидуальных помощников;
развитие рынка труда;
обеспечение прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан;
обеспечение продуктивной занятости и развитие массового предпринимательства;
выплату государственной адресной социальной помощи;
субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;
установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения;
установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;
изготовление технических паспортов по ирригационным системам;
приобретение жилья для отдельных категорий граждан;
проведение мероприятий в сфере благоустройства;
проведение мероприятий в сфере архитектуры;
изъятие земельных участков для государственных нужд;
проведение мероприятий в сфере транспортной инфраструктуры;
реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі".
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата Алматинской области.";
"15. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены целевые трансферты на развитие районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках государственной программы Жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы;
строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения и малообеспеченных многодетных семей в рамках государственной программы Жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер";
развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках государственной программы жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы;

Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2019 – 2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
жылу-энергетикалық жүйесін дамытуға;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға;
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";

развитие систем водоснабжения и водоотведения в рамках Государственной программы развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2019-2025 годы;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
развитие теплоэнергетической системы;
развитие коммунального хозяйства;
развитие транспортной инфраструктуры;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года.
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата Алматинской области.";

көрсетілген шешімнің 18, 19, 20 - тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"18. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте заңнаманың өзгеруіне байланысты аудандық бюджеттерден, облыстық маңызы бар қалалардың бюджеттерінен 114 270 559 мың теңге сомасында трансферттердің түсімдері көзделсін.
Аудандық бюджеттерден, облыстық маңызы бар қалалардың бюджеттерінен трансферттердің түсімдерін бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";

пункты 18, 19, 20 указанного решения изложить в новой редакции:
"18. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год поступления трансфертов из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения в связи с изменением законодательства в сумме 114 270 559 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения определяется на основании постановления акимата Алматинской области.";

"19. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 1 180 848 мың теңге сомасында көзделсін.";
"20. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 40 415 536 мың теңге сомасында көзделсін.".
2. Көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда баяндалсын.

"19. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 1 180 848 тысяч тенге.";
"20. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 40 415 536 тысяч тенге.".
2. Приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

3. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Алматы облыстық мәслихатының хатшысы Д. Жарасбаев
Алматы облыстық мәслихатының 2022 жылғы 2 маусымдағы № 19-90 шешіміне қосымша
Алматы облыстық мәслихатының 2021 жылғы 14 желтоқсандағы № 12-59 шешіміне 1-қосымша
Алматы облысының 2022 жылға арналған облыстық бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер
976 370 198
1
Салықтық түсімдер

3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Алматинского областного маслихата Д. Жарасбаев
Приложение к решению Алматинского областного маслихата от 2 июня 2022 года № 19-90
Приложение 1 к решению Алматинского областного маслихата от 14 декабря 2021 года № 12-59
Областной бюджет Алматинской области на 2022 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы
976 370 198
1
Налоговые поступления

2 241 187
271
Облыстың құрылыс басқармасы
6 093 290
026
Денсаулық сақтау объектілерін сейсмикалық күшейту
7 400
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
6 085 890
3
Мамандандырылған медициналық көмек
8 719 887
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
8 719 887
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
8 719 887
4
Емханалар
191 003
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
191 003
039
Республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін көмекті қоспағанда ауылдық денсаулық сақтау субъектілерінің амбулаториялық-емханалық қызметтерді және медициналық қызметтерді көрсетуі және Сall-орталықтардың қызмет көрсетуі
191 003
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
79 439
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
79 439
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
79 439
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
8 281 263
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
8 281 263
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
234 132
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
178 967
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
20 215
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
747 417
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
6 349
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 094 183
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
50 903 314
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
9 074 203
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
7 550 618
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 476 495
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектер үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 593 492
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 354 139
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедек балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

2 241 187
271
Управление строительства области
6 093 290
026
Сейсмоусиление объектов здравоохранения
7 400
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
6 085 890
3
Специализированная медицинская помощь
8 719 887
253
Управление здравоохранения области
8 719 887
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
8 719 887
4
Поликлиники
191 003
253
Управление здравоохранения области
191 003
039
Оказание амбулаторно-поликлинических услуг и медицинских услуг субъектами сельского здравоохранения, за исключением оказываемой за счет средств республиканского бюджета, и оказание услуг Call-центрами
191 003
5
Другие виды медицинской помощи
79 439
253
Управление здравоохранения области
79 439
029
Областные базы специального медицинского снабжения
79 439
9
Прочие услуги в области здравоохранения
8 281 263
253
Управление здравоохранения области
8 281 263
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
234 132
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
178 967
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
20 215
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
747 417
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
6 349
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 094 183
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
50 903 314
1
Социальное обеспечение
9 074 203
256
Управление координации занятости и социальных программ области
7 550 618
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и инвалидов в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 476 495
013
Предоставление специальных социальных услуг для инвалидов с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 593 492
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, инвалидов, в том числе детей-инвалидов в реабилитационных центрах
1 354 139
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей-инвалидов с психоневрологическими паталогиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

611 025
010
Жеке және заңды тұлғаларға жеміс дақылдарының бактериялық күйігін жұқтырған жойылған жеміс-жидек дақылдарын отырғызу мен өсіру шығындарын өтеу
122 627
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
678 340
021
Малды қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттік пункттердi, ауыл шаруашылығы малын соятын алаңдарды, пестицидтердi, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарын (көмiндiлердi) ұстау және жөндеу
14 658
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
160 685
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
70 900
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
32 395
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
2 383 247
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
10 681 880
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
22 178 932
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
8 580 602
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
1 451 635
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
22 561
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
1 067 023
077
Ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялау
315 308
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
17 112
271
Облыстың құрылыс басқармасы
9 154 930
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
9 154 930
719
Облыстың ветеринария басқармасы
5 251 827
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
213 841
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 048
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
109 149
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу

611 025
010
Возмещение физическим и юридическим лицам затрат на закладку и выращивание уничтоженных плодово-ягодных культур, зараженных бактериальным ожогом плодовых
122 627
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
678 340
021
Содержание и ремонт государственных пунктов искусственного осеменения животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, площадок по убою сельскохозяйственных животных, специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них
14 658
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
160 685
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
70 900
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
32 395
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
2 383 247
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
10 681 880
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
22 178 932
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
8 580 602
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
1 451 635
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
22 561
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
1 067 023
077
Субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок
315 308
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
17 112
271
Управление строительства области
9 154 930
020
Развитие объектов сельского хозяйства
9 154 930
719
Управление ветеринарии области
5 251 827
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
213 841
003
Капитальные расходы государственного органа
3 048
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
109 149
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека

299 229
028
"Бизнестің жол картасы - 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ағымдағы іс-шараларды іске асыру
185 000
051
"Бизнестің жол картасы - 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту
2 033 455
082
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін жас кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар беру
40 000
9
Басқалар
35 080 779
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 827 976
058
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
1 516 271
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
311 705
257
Облыстың қаржы басқармасы
2 532 948
012
Облыстық жергілікті атқарушы органының резервi
2 532 948
258
Облыстың экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы
212 931
003
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу
212 931
261
Облыстың білім басқармасы
4 922 348
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
3 865 698
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
1 056 650
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
222 402
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық қызметті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
210 802
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
11 600
271
Облыстың құрылыс басқармасы
17 084 405
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
134 100
097
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
16 950 305
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
4 701 204
060
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
1 567 021
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
3 134 183
285
Облыстың дене шынықтыру және спорт басқармасы

299 229
028
Реализация текущих мероприятий в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2025"
185 000
051
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2025"
2 033 455
082
Предоставление государственных грантов молодым предпринимателям для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
40 000
9
Прочие
35 080 779
253
Управление здравоохранения области
1 827 976
058
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
1 516 271
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
311 705
257
Управление финансов области
2 532 948
012
Резерв местного исполнительного органа области
2 532 948
258
Управление экономики и бюджетного планирования области
212 931
003
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов
212 931
261
Управление образования области
4 922 348
079
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
3 865 698
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1 056 650
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
222 402
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и индустриально-инновационной деятельности
210 802
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
11 600
271
Управление строительства области
17 084 405
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
134 100
097
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
16 950 305
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
4 701 204
060
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
1 567 021
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
3 134 183
285
Управление физической культуры и спорта области