Ұлытау облысында жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларын бекіту туралы
Ұлытау облыстық мәслихатының 2022 жылғы 23 қарашадағы № 10/70 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 қарашада № 30719 болып тіркелді
"Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ұлытау облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ұлытау облысында жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлытау облыстық мәслихатының хатшысы Б. Шингисов
Ұлытау облыстық
мәслихатының
2022 жылғы 23
қарашадағы
№ 10/70
шешімімен бекітілген
Ұлытау облысында жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлытау облысында жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 18 мамырдағы № 162 "Жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандырудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28125 болып тіркелген) және Ұлытау облысында жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру (иттер мен мысықтар) тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) аулау қызметі – жануарларды аулаумен, уақытша ұстаумен және жансыздандырумен айналысатын, облыстың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйым, сондай-ақ дара кәсіпкерлер және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
2) жануардың иесі – жануар меншік құқығымен немесе өзгедей заттық құқықпен тиесілі болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) жануарларға арналған панажай – тіршілігі мен саулығына қатер төндіретін жағдайға ұшыраған жануарларды, қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон жануарларды) ұстауға арналған және жабдықталған мүліктік кешен;
4) жануарға қатыгездікпен қарау – жануардың өліміне, мертігуіне немесе оның саулығына өзге де зиян келуіне алып келген немесе алып келуі мүмкін қасақана іс-әрекет;
5) жануарларды уақытша ұстау пункті – табылған, ауланған қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон жануарларды) уақытша ұстау үшін әдейі арналған және жабдықталған мүліктік кешен;

Об утверждении правил отлова, временного содержания и умерщвления животных в области Ұлытау
Решение маслихата области Ұлытау от 23 ноября 2022 года № 10/70. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2022 года № 30719
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными" маслихат области Ұлытау РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отлова, временного содержания и умерщвления животных в области Ұлытау.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Маслихата области Ұлытау Б. Шингисов
Утверждены
решением
маслихата области Ұлытау
от 23 ноября 2022 года
№ 10/70
Правила отлова, временного содержания и умерщвления животных в области Ұлытау.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отлова, временного содержания и умерщвления животных в области Ұлытау (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными" (далее – Закон), в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2022 года № 162 "Об утверждении типовых правил отлова, временного содержания и умерщвления животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28125) и определяют порядок отлова, временного содержания и умерщвления животных (собак и кошек) в области Ұлытау.
2. В правилах используются следующие основные понятия и термины:
1) служба отлова – государственная ветеринарная организация, созданная местным исполнительным органом области, а также индивидуальные предприниматели и негосударственные юридические лица, занимающиеся отловом, временным содержанием и умерщвлением животных;
2) владелец животного – физическое или юридическое лицо, которому животное принадлежит на праве собственности или ином вещном праве;
3) приют для животных – имущественный комплекс, предназначенный и оборудованный для содержания животных, оказавшихся в положении, угрожающем их жизни и здоровью, безнадзорных и бродячих животных, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц домашних животных (животных – компаньонов);
4) жестокое обращение с животным – это умышленное деяние, которое привело или может привести к гибели, увечью или иному вреду для здоровья животного;
5) пункт временного содержания животных – имущественный комплекс, специально предназначенный и оборудованный для временного содержания найденных, отловленных безнадзорных и бродячих животных, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц домашних животных (животных - компаньонов);

6) жануарды эвтаназиялау (бұдан әрі – эвтаназиялау) – жануардың ауырсынуын және физикалық қиналуын болғызбай оны дәрі-дәрмекпен жансыздандыру;
7) қаңғыбас жануарлар – иесі жоқ иттер мен мысықтар;
8) қараусыз қалған жануарлар – ұстау орнынан тыс жерде және жануардың иесі және (немесе) жауапты адам тарапынан бақылаусыз қалған жануарлар;
9) стерилизациялау – жануарды хирургиялық, дәрі-дәрмекпен не өзге тәсілдермен ұрпақ өрбіту қабілетінен айыру;
10) үй жануарларын есепке алу бұйымдары (құралдары) – үй жануарларын есепке алу үшін пайдаланылатын болюстер, чиптер және басқа да бұйымдар (құралдар);
11) үй жануарларын есепке алу жөніндегі деректер базасы (бұдан әрі – деректер базасы) – үй жануарының жеке нөмірі туралы, диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, оны ветеринариялық өңдеу туралы, үй жануарлары ұсталатын немесе тасымалданатын жылжымайтын мүлік объектілері мен көлік құралдары, жеке тұлғаның әрекет қабілеттілігі туралы ақпарат, жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған үй жануарларын иелену тарихы туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көп деңгейлі жүйесін көздейтін электрондық деректер базасы;
12) үй жануарларын есепке алу – үй жануарына жеке нөмір берілгені, тұрғылықты жері көрсетілген оның иесі және жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар туралы мәліметтерді міндетті тіркеу.
2-тарау. Жануарларды аулау
3. Жануарларды аулауды, тасымалдауды, уақытша ұстауды және жансыздандыруды аулау қызметі жүзеге асырады.
4. Жануарларды аулау күнтізбелік бір жылға арналған аулау қызметінің басшысы бекіткен кестеге сәйкес жүргізіледі.
5. Кесте жануарлардың шоғырлану орындарын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында олардың жиналу орындарының мониторингі нәтижелері бойынша және азаматтардың өтініштері бойынша жасалады.
6. Аулау жануарға жарақат салуды және мертігуді, азаматтардың денсаулығына, олардың мүлкіне, заңды тұлғалардың мүлкіне, қоршаған ортаға зиян келтіруді болдырмайтын ізгілікті тәсілдермен жүзеге асырылады. Адамның және (немесе) жануардың өміріне немесе денсаулығына нақты қатер төнген жағдайларды қоспағанда, балалардың қатысуымен жануарларды аулауға жол берілмейді.
7. Аулау жануарларға зиян келтірмейтін құралдармен оқшаулау сүрлемдерін, торларды, гельдік оқшаулағышы бар ілмектерді, ұстап алу кезінде бекітуге арналған Ү-тәрізді бекіткіштерді (рогатин), Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған жануарларды қимылсыздандыруға арналған препараттарды қолдана отырып жүзеге асырылады.
8. Қоғамдық орындарда (көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, скверлерде, қараусыз қалған ғимараттарда, қала шетінде, саяжай алқаптарында және басқа жерлерде) жануарлар иесінің қарауынсыз жүрген жануарлар аулауға жатады.

6) эвтаназия животного (далее – эвтаназия) – медикаментозное умерщвление животного, исключающее причинение животному боли и физических страданий;
7) бродячие животные – собаки и кошки, которые не имеют владельца;
8) безнадзорные животные – животные, которые находятся вне места содержания и за которым утрачен контроль со стороны владельца животного и (или) ответственного лица;
9) стерилизация – лишение животного способности к воспроизведению потомства хирургическим, медикаментозным либо иным способом;
10) изделия (средства) учета домашних животных – болюсы, чипы и другие изделия (средства), используемые для учета домашних животных;
11) база данных по учету домашних животных (далее - база данных) – электронная база данных, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере домашнего животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, о местах жительства физического лица или нахождения юридического лица, принадлежащие владельцу объекты недвижимости и транспортные средства, в которых содержится или транспортируется домашнее животное, информацию о дееспособности физического лица, история владения домашними животными, организованная местными исполнительными органами;
12) учет домашних животных – обязательная регистрация сведений о присвоении индивидуального номера домашнему животному, его владельце с местом жительства и проведенных ветеринарных мероприятиях.
Глава 2. Отлов животных
3. Отлов, транспортировка, временное содержание и умерщвление животных осуществляется службой отлова.
4. Отлов животных проводится согласно графику, утвержденному руководителем службы отлова на один календарный год.
5. График составляется в целях обеспечения контроля мест концентрации животных по результатам мониторинга мест их скопления и по обращениям граждан.
6. Отлов осуществляется гуманными способами, исключающими нанесение травм и увечий животному, причинение вреда здоровью граждан, их имуществу, имуществу юридических лиц, окружающей среде. Не допускается отлов животных в присутствии детей, за исключением случаев при устранении реальной угрозы жизни или здоровью человека и (или) животного.
7. Отлов осуществляется средствами не причиняющими вред животным с применением силков с изолированием, сетей, сачков, петлей с гелевой изоляцией, Y-образные фиксаторы (рогатина) для фиксации при поимке, с применением препаратов для обездвиживания животных, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
8. Отлову подлежат животные, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах, заброшенных зданиях, окраины города, дачные массивы и прочих местах) без сопровождения владельца животного.

9. Уақытша ұстау пункттерінің немесе жануарларға арналған панажайлардың иелері жануарлардың бұрынғы немесе жаңа иесін іздеуді:
1) деректер базасында және аулау қызметінің ресми сайтында жануар туралы мәліметтерді орналастыру;
2) деректер базасынан алынған байланыстар арқылы жоғалған жануардың бар екендігі туралы жануар иесін хабардар ету;
3) волонтерлер арқылы жұртшылықты хабардар ету арқылы жүзеге асырады.
Жануарларды бұрынғы иесіне немесе жауапты тұлғаға қайтару оның жазбаша өтініші негізінде жануарды уақытша ұстау пунктінде немесе жануарларға арналған панажайда болу мерзімі ішінде жүзеге асырылады.
10. Адамға, жануарларға шабуыл жасаған немесе адамның, жануардың өміріне немесе денсаулығына қатер төндіретін, оның ішінде кемінде үш дарақтан тұратын топтасқан иттерді мекендеу ортасынан аулау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған жануарларды қимылсыздандыруға арналған препараттарды қолдануға жол беріледі. Аулау қызметі еркін нысанда акт жасайды, оған кемінде екі куә қол қояды. Куәлар болмаған жағдайда аулауды тіркеудің техникалық құралдарын қолдануға (бейнетүсірілім) жол беріледі.
11. Жануарларды аулау жөніндегі қызметті жүзеге асыру кезінде, аулау қызметі мамандарының өзімен бірге осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес белгіленген үлгідегі аулау қызметі қызметкерінің куәлігі (бұдан әрі – куәлік) болады және олар азаматтардың талап етуі бойынша көрсетіледі.
12. Аулау қызметінің басшысы қызметкерлерді осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес белгіленген үлгідегі куәлікпен күнтізбелік бір жыл мерзімге қамтамасыз етеді.
13. Ауланған жануарларды тасымалдау Заңның 12-бабына және "Жануарларды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 19 мамырдағы № 164 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28139 болып тіркелген).
3-тарау. Жануарларды уақытша ұстау пунктінде ұстау
14. Ауланған жануарлар уақытша ұстау пунктіне орналастырылады немесе жануарларға арналған панажайға беріледі және деректер базасында тіркелуге жатады.
15. Уақытша ұстау пунктімен жануарларды ұстау, азықтандыру, қарау, жансыздандыру, қажетті құрал-саймандармен жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар қамтамасыз етіледі.
16. Уақытша ұстау пунктінде клиникалық тексеру және деректер базасында тіркеу жүргізіледі.
Қаңғыбас жануарларды вакцинациялау және стерилизациялау жүргізу тәртібі "Қаңғыбас жануарларды вакцинациялау және стерилизациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 171 бұйрығына сәйкес айқындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28155 болып тіркелген).

9. Владельцы пунктов временного содержания или приютов для животных осуществляют поиск прежнего или нового владельца животного путем:
1) размещения сведений о животном в базе данных и на официальном сайте службы отлова;
2) информирования владельца животного о нахождении потерявшегося животного через полученные контакты из базы данных;
3) информирования общественности через волонтеров.
Возврат животных прежнему владельцу или ответственному лицу осуществляется на основании его письменного заявления в течение срока нахождения животного в пункте временного содержания или в приюте для животных.
10. При отлове из среды обитания животных, напавших на человека, животных или представляющих угрозу жизни или здоровью человека, животного, в том числе сбившихся в стаи, состоящие не менее чем из трех особей, допускается применение препаратов для обездвиживания животных, не запрещенных законодательством Республики Казахстан. Службой отлова составляется акт в произвольной форме, который подписывается не менее чем двумя свидетелями. В случае отсутствия свидетелей допускается применение технических средств фиксации отлова (видеосъемка).
11. При осуществлении деятельности по отлову животных, специалисты службы отлова имеют при себе удостоверение сотрудника службы отлова, (далее – удостоверение) установленного образца, согласно приложению к настоящим Правилам, которое предоставляют по требованию граждан.
12. Руководитель службы отлова обеспечивает сотрудников удостоверением установленного образца, согласно приложению к настоящим Правилам, сроком на один календарный год.
13. Транспортировка отловленных животных осуществляется в соответствии со статьей 12 Закона и приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 мая 2022 года № 164 "Об утверждении Правил перевозки животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28139).
Глава 3. Содержание животных в пункте временного содержания
14. Отловленные животные размещаются в пункте временного содержания или передаются в приюты для животных и подлежат регистрации в базе данных.
15. Мероприятия по содержанию, кормлению, осмотру, умерщвлению животных, оснащение необходимым инвентарем обеспечиваются пунктом временного содержания.
16. В пункте временного содержания проводится клинический осмотр и регистрация в базе данных.
Порядок проведения вакцинации и стерилизации бродячих животных определяется в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 171 "Об утверждении правил вакцинации и стерилизации бродячих животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28155).

17. Жануарларды ұстау Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес профилактиканы және диагностиканы қамтамасыз етеді.
18. Уақытша ұстау пункті жануарларды ұстауға арналған металл торлармен және үйшіктермен жарақталады, онда 1 (бір) дарақтан орналастырылады.
19. Тордың мөлшері жануарларға еркін тұруға, жатуға және өздеріне тән тәсілмен еркін айналуға мүмкіндік береді.
20. Ауланған жануарларға күтім жасалады, торларда күнделікті механикалық тазарту және дезинфекциялау жүргізіледі.
21. Үй-жайлардың қабырғалары мен едендік жабындарының беті тегіс, жинауға және дезинфекциялауға ыңғайлы.
22. Жануарларды ұстау шарттары олардың биологиялық, түр және жеке ерекшеліктеріне сәйкес келеді, олардың табиғи қажеттіліктерін қанағаттандырады.
23. Азықтық рационды және жануарларды азықтандыру режимін уақытша ұстау пунктінің басшысы жасайды. Азықтарды сақтау және пайдалану оларды өндірушілер белгілеген сақтау шарттарын ескере отырып жүзеге асырылады.
24. Жануарларды азықтандыру күніне кемінде бір рет, оның ішінде мысықтарды күніне кемінде екі рет жүзеге асырылады.
25. Ішетін ыдыстар мен басқа да су көздері әрбір жануарға таза ауыз суға тұрақты және шектеусіз қол жеткізуді қамтамасыз ететіндей етіп орналастырылады. Ауыз суды ауыстыру тәулігіне кемінде бір рет жүзеге асырылады.
4 тарау. Жануарларды жансыздандыру
26. Адамға, жануарларға шабуыл жасаған немесе адамның өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін жануарлар, оның ішінде кемінде үш дарақтан тұратын топтасқан жануарлар, сондай-ақ емделмейтін аурулармен ауыратын жануарлар Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған препараттармен, дәрілік жолмен (эвтаназиямен) уақытша ұстау пункттеріне немесе жануарларға арналған панажайларға жеткізгеннен кейін ізгілік жолмен жансыздандыруға жатады.
27. Жануарлардың өлекселерін кәдеге жаратуды арнайы кремациялау пештері орнатылған орындарда, мал қорымында (биотермиялық шұңқырларда) аулау қызметі жүргізеді.
28. Қаңғыбас жануарлардың санын уларды, химиялық препараттарды пайдалануды қоса алғанда, кез келген тәсілмен жансыздандыру жолымен реттеуге жол берілмейді.
Ұлытау облысында жануарларды аулау,
уақытша ұстау және жансыздандыру
қағидаларына
қосымша
Нысан
Жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандыру қызметі қызметкерінің куәлігі
Қағазда жасалған және қорғаныс пленкасына салынған куәліктің мөлшері 54х85 миллиметр болады.
Жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандыру қызметі қызметкерінің куәлігі (1)
Ұйым атауы (2)
№ ________ (3)
QR-код (4)
Фотосурет (5)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (6)
Берілген күні: __________ жыл (7)
Әрекет ету мерзімі __________ жылға дейін (8)
Осы құжаттың түпнұсқалығын деректер базасы арқылы тексере аласыз (9)
1-жол – "Жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандыру қызметі қызметкерінің куәлігі" құжатының атауы көрсетіледі;
2-жол - жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандыру қызметінің қызметкері жұмыс істейтін ұйымның атауы көрсетіледі;
3-жол – деректер базасында жинақталатын және қалыптастырылатын куәліктің бірегей сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;

17. Содержание животных обеспечивает профилактику и диагностику, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
18. Пункт временного содержания оснащается металлическими клетками и будками для содержания животных, в которой размещается по 1 (одной) особи.
19. Размеры клетки позволяют животным свободно стоять, лежать и свободно поворачиваться вокруг себя свойственным им способом.
20. За отловленными животными ведется уход, проводится ежедневная механическая очистка и дезинфекция клеток.
21. Стены и напольное покрытие помещений имеют гладкую поверхность, удобную для уборки и дезинфекции.
22. Условия содержания животных, соответствуют их биологическим, видовым и индивидуальным особенностями, удовлетворяют их естественные потребности.
23. Кормовой рацион и режим кормления животных составляется руководителем пункта временного содержания. Хранение и использование кормов осуществляются с учетом условий хранения, определенных их производителями.
24. Кормление животных осуществляется не менее одного раза в сутки, в том числе кошек не менее двух раз в сутки.
25. Поилки и другие источники воды располагаются таким образом, чтобы обеспечить каждому животному постоянный и неограниченный доступ к свежей питьевой воде. Смена питьевой воды осуществляется не реже одного раза в сутки.
Глава 4. Умерщвление животных
26. Животные, напавшие на человека, животных, или представляющие угрозу жизни и здоровью человека, в том числе животные, сбившиеся в стаи, состоящие не менее чем из трех особей, а также животные больные неизлечимыми болезнями, подлежат гуманному умерщвлению медикаментозным путем (эвтаназией), препаратами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан, после доставки их в пункты временного содержания или в приюты для животных.
27. Утилизация трупов животных проводится службой отлова в местах, где установлены специальные печи для кремации, на скотомогильнике (биотермических ямах).
28. Регулирование численности бродячих животных путем умерщвления любыми способами, включая использование ядов, химических препаратов не допускается.
к Правилам отлова, временного
содержания и умерщвления
животных в области Ұлытау
Форма
Удостоверение сотрудника службы отлова, временного содержания и умерщвления животных
Удостоверение имеет размер 54х85 миллиметров, изготовленное на бумаге и помещенное под защитную пленку.
Удостоверение сотрудника службы отлова, временного содержания и умерщвления животных (1)
Наименование организации (2)
№ ________ (3)
QR-код (4)
Фотография (5)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (6)
Дата выдачи: __________ года (7)
Срок действия до __________ года (8)
Подлинность данного документа проверяется посредством базы данных (9)
поле 1 – указывается наименование документа "Удостоверение сотрудника службы отлова, временного содержания и умерщвления животных";
поле 2 – указывается наименование организации, в которой сотрудник службы отлова, временного содержания и умерщвления животных работает;
поле 3 – указывается уникальный идентификационный номер удостоверения, который генерируется и формируется в базе данных;

4-жол - мөлшері 30х30 сантиметр деректер базасында автоматты түрде туындалатын QR-код түріндегі куәліктің бірегей сәйкестендіру нөміріне арналған орын;
5-жол - жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандыру қызметі қызметкерінің өлшемі 3х4 сантиметр фотосуретіне арналған орын;
6-жол - жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандыру қызметі қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
7-жол - күні, айы, жылы форматы бойынша куәліктің берілген күні көрсетіледі;
8-жол - күні, айы, жылы форматы бойынша куәліктің қолданылу мерзімі көрсетіледі;
9-жол – "Осы құжаттың түпнұсқалығын деректер базасы арқылы тексере аласыз" деген жазу көрсетіледі.

поле 4 – место для уникального идентификационного номера удостоверения в виде QR-кода, который автоматически генерируется в базе данных, имеющий размер 30х30 сантиметров;
поле 5 – место для фотографии сотрудника службы отлова, временного содержания и умерщвления животных размером 3х4 сантиметра;
поле 6 – указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника службы отлова, временного содержания и умерщвления животных;
поле 7 – указывается дата выдачи удостоверения по формату: день, месяц, год;
поле 8 – указывается срок действия удостоверения по формату: день, месяц, год;
поле 9 – указывается надпись: "Подлинность данного документа проверяется посредством базы данных".