Өңірлердің инвестициялық тартымдылығын бағалау әдістемесін және біріздендірілген инвестициялық стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 18 қаңтардағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 қаңтарда № 31722 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереже 15-тармағының 226) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Өңірлердің инвестициялық тартымдылығын бағалау әдістемесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Біріздендірілген инвестициялық стандарт бекітілсін.
2. Инвестициялық саясат департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының жетекшілік ететін Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2023 жылғы 18 қаңтардағы
№ 5 Бұйрыққа
1-қосымша
Өңірлердің инвестициялық тартымдылығын бағалау әдістемесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өңірлердің инвестициялық тартымдылығын бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 226) тармақшасына сәйкес әзірленді және өңірлердің инвестициялық тартымдылығы рейтингін айқындауға арналған.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) анкеталық сауалнама – инвестициялық тартымдылық рейтингін бағалау кезінде кәсіпкерлерге қатысты жүргізілетін сауалнама;
2) "бір терезе" қағидаты бойынша инвесторды сүйемелдеу – инвестицияларды тарту саласындағы ұлттық компания және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктері, инвестицияларды тарту саласындағы өңірлік ұйымдар тарапынан инвесторға ақпараттық, консультациялық, ұйымдастырушылық жәрдемдесу жөніндегі іс-шаралар кешені;

Об утверждении Методики оценки инвестиционной привлекательности регионов и унифицированного инвестиционного стандарта
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 января 2023 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 января 2023 года № 31722
В соответствии с подпунктом 226) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Методику оценки инвестиционной привлекательности регионов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Унифицированный инвестиционный стандарт согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 января 2023 года № 5
Методика оценки инвестиционной привлекательности регионов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки инвестиционной привлекательности регионов (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 226) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, и предназначена для определения рейтинга инвестиционной привлекательности регионов.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) анкетный опрос – опрос, проводимый в отношении предпринимателей при оценке рейтинга инвестиционной привлекательности;
2) сопровождение инвестора по принципу "одного окна" – комплекс мероприятий по информационному, консультационному, организационному содействию инвестору со стороны национальной компании в области привлечения инвестиций и ее региональных представителей и представительств, региональных организаций в области привлечения инвестиций;

3) инвесторлар үшін "бір терезе" қағидаты – инвесторлардың құжаттарды жинау мен дайындауға қатысуын барынша азайтуды және олардың мемлекеттік органдармен тікелей байланысын шектеуді көздейтін, инвесторлардың ұлттық компания және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктері, өңірлік ұйымдары тарапынан мемлекеттік, сондай-ақ өзге ұйымдар көрсететін басқа да қызметтерді алуына көмек көрсетудің орталықтандырылған нысаны;
4) рейтинг – жергілікті атқарушы органдар мен орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің инвестицияларды тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі жұмыс жүргізу нәтижелері бойынша қалыптастырылған өңірлердің және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың рейтингі.
3. Рейтингтің мақсаты өңірлерде инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша жағдайлар жасау және жоспарларды орындау жөніндегі қолданыстағы шаралардың тиімділігін бағалау болып табылады. Рейтингтің міндеті инвесторлармен жұмыс істеу бойынша үздік практикаларды анықтау, ел өңірлеріне инвестициялар тарту жөніндегі шараларды жақсарту үшін ынталандырулар жасау болып табылады.
4. Рейтинг жүргізу үшін кәсіпкерлерге анкеталық сауалнама жүргізіледі (әрбір өңірлерде және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада кемінде 15 (он бес) кәсіпкер болады).
Анкеталық сауалнама өңірлердегі, қаржы институттарының "бір терезе" қағидаты қызметін бағалауға, инфрақұрылымның сапасы мен қолжетімділігіне, бизнеске әкімшілік қысым деңгейіне және өңірлерде көрсетілетін мемлекеттік қолдаудың қаржылық шаралары деңгейіне бағытталады.
2-тарау. Өңірлердің инвестициялық тартымдылығы рейтингін айқындау
5. Рейтинг әдіснамасы мынадай 9 (тоғыз) бағытты қамтиды:
1) өндірістік қордың өсу қарқыны;
2) шағын және орта кәсіпкерліктің өсу қарқыны;
3) инвестицияның өсу қарқыны;
4) қаржы институттары;
5) нысаналы индикаторларды орындау;
6) "бір терезе" қағидаты бойынша қызметті жүзеге асыруды бағалау;
7) инфрақұрылымның сапасы мен қолжетімділігі;
8) бизнеске әкімшілік қысым;
9) мемлекеттік қолдаудың қаржылық шаралары.
6. Әрбір бағыт бойынша өңірдің қорытынды нәтижесіне әсер ететін коэффициенттер қойылады.
7. Рейтинг "қатты" және "жұмсақ" деректер негізінде қалыптастырылады. "Қатты" деректер деп статистикалық және ведомстволық деректер түсініледі. "Жұмсақ" деректер деп кәсіпкерлерге анкеталық сауалнама жүргізу және сараптамалық бағалау арқылы далалық зерттеулердің нәтижелері түсініледі.
8. Өңірдің инвестициялық тартымдылығы рейтингісінің қорытынды формуласы:
R = Салмақ1 × F1 + Салмақ2 × F2 + Салмақ3 × F3 + Салмақ4 × F4 + Салмақ5 × F5 + Салмақ6 ×F6 + Салмақ7 × F7 + Салмақ8 × F8 + Салмақ9 × F9, мұндағы:
R – өңірдің инвестициялық тартымдылығы рейтингісінің қорытынды мәні;
F1 – өндірістік қордың өсу қарқыны;
F2 – шағын және орта кәсіпкерліктің өсу қарқыны;
F3 – инвестицияның өсу қарқыны;
F4 – қаржы институттары;
F5 – нысаналы индикаторларды орындау;
F6 – "бір терезе" қағидаты қызметін бағалау;
F7 – инфрақұрылымның сапасы мен қолжетімділігі;
F8 – бизнеске әкімшілік қысым;
F9 – мемлекеттік қолдаудың қаржылық шаралары.

3) принцип "одного окна" для инвесторов – централизованная форма оказания содействия инвесторам со стороны национальной компании в области привлечения инвестиций и ее региональных представителей и представительств, региональных организаций в получении государственных, а также других услуг, оказываемых иными организациями, предусматривающая минимизацию участия инвесторов в сборе и подготовке документов и ограничение их непосредственного контакта с государственными органами;
4) рейтинг – рейтинг регионов и городов республиканского значения, столицы cформированный по результатам проводимой работы местными исполнительными органами и территориальными подразделениями центральных государственных органов по созданию благоприятных условий для привлечения инвестиции.
3. Целью рейтинга является оценка эффективности действующих мер по созданию условий и выполнения планов по реализации инвестиционных проектов в регионах. Задачей рейтинга является выявление лучших практик по работе с инвесторами, создание стимулов для улучшения мер по привлечению инвестиций в регионы страны.
4. Для проведения рейтинга проводится анкетный опрос предпринимателей (в каждом регионе и городах республиканского значения, столицы не менее 15 (пятнадцати) предпринимателей).
Анкетный опрос направлен на оценку деятельности принципа "одного-окна" в регионах, финансовых институтов, качества и доступности инфраструктуры, уровня административного давления на бизнес и оказываемого в регионах уровня финансовых мер государственной поддержки.
Глава 2. Определение рейтинга инвестиционной привлекательности регионов
5. Методология рейтинга включает 9 (девять) направлений:
1) темп роста производственного фонда;
2) темп роста малого и среднего предпринимательства;
3) темп роста инвестиций;
4) финансовые институты;
5) выполнение целевых индикаторов;
6) оценка осуществления деятельности по принципу "одного-окна";
7) качество и доступность инфраструктуры;
8) административное давление на бизнес;
9) финансовые меры государственной поддержки.
6. По каждому направлению выставляются коэффициенты, влияющие на итоговый результат по региону.
7. Рейтинг формируется на "твердых" и "мягких" данных. Под "твердыми" данными понимаются статистические и ведомственные данные. Под "мягкими" данными понимаются результаты полевых исследований путем анкетного опроса предпринимателей и экспертных оценок.
8. Итоговая формула рейтинга инвестиционной привлекательности региона:
R = Bec1 × F1 + Bec2 × F2 + Bec3 × F3 + Bec4 × F4 + Bec5 × F5 + Bec6 × F6 + Bec7 × F7 + Bec8 × F8 + Bec9 × F9, где:
R – итоговое значение рейтинга инвестиционной привлекательности региона;
F1 – темп роста производственного фонда;
F2 – темп роста малого и среднего предпринимательства;
F3 – темп роста инвестиции;
F4 – финансовые институты;
F5 – выполнение целевых индикаторов;
F6 – оценка деятельности принципа "одного-окна";
F7 – качество и доступность инфраструктуры;
F8 – административное давление на бизнес;
F9 – финансовые меры государственной поддержки.

Әрбір бағыттың маңыздылығы ескеріле отырып, қорытынды мәнде салмақ белгіленді, ол мынадай мәндерді сипаттайды: Салмақ1 – 15%; Салмақ2 – 10%; Салмақ3 – 45%; Салмақ4 – 5%; Салмақ5 – 10%; Салмақ6 – 2,5%; Салмақ7 – 5%; Салмақ8 – 5%; Салмақ9 – 2,5%.
9. F1 бағыты – "Өндірістік қордың өсу қарқыны" мынадай 2 (екі) фактордан тұрады:
1) өңірдің жалпы өңірлік өнімінің нақты көлем индексі;
2) өңір экспортының өсу қарқыны.
10. Көрсеткіштер бойынша өлшем бірлігін бірыңғай жүйеге келтіру мақсатында алдын ала әрбір көрсеткіш бойынша өңірлер бойынша саралау және алынған мәндердің ең жақсы көрсеткішпен арақатынасын салыстыру жүзеге асырылады (мұнда 1 (бір) балл – ең нашар көрсеткіш, 20 (жиырма) балл – ең жақсы көрсеткіш).
11. F2 бағыты – "Шағын және орта кәсіпкерліктің өсу қарқыны" мынадай факторлардан тұрады:
1) өңірлерде шағын және орта кәсіпкерліктің жалпы қосылған құнының өсу қарқыны;
2) өңірде жұмыс істеп тұрған шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері санының өсу қарқыны.
12. F3 бағыты – "Инвестицияның өсу қарқыны" мынадай факторлардан тұрады:
1) негізгі капиталға салынатын инвестициялардың өсу қарқыны;
2) тікелей шетелдік инвестициялардың өсу қарқыны.
13. F4 бағыты – "Қаржы институттары" мынадай факторлардан тұрады:
1) қаржы қаражатының қолжетімділігі;
2) әртүрлі қаржыландыру институттарының болуы туралы хабардар болу;
3) қаржы институттарының қызметіне қанағаттану.
14. F5 бағыты – "Нысаналы индикаторларды орындау" негізгі капиталға инвестициялар тарту бойынша нысаналы индикаторлардың орындалу дәрежесі факторынан тұрады.
15. F6 бағыты – "Бір терезе" қағидатының қызметін бағалау" консультациялық көрсетілетін қызметтерді алуға қанағаттану факторынан тұрады.
16. F7 бағыты – "Инфрақұрылымның сапасы мен қолжетімділігі" мынадай факторлардан тұрады:
1) кәсіпкерлердің инвестициялық инфрақұрылым объектілеріне қанағаттанушылығы;
2) кәсіпкерлердің жол желісінің сапасына қанағаттануы;
3) кәсіпкерлердің телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер сапасына қанағаттануы;
4) жергілікті атқарушы органның интернет ресурсында өңірде қолайлы инвестициялық ахуалды қамтамаыз ету жөніндегі ақпаратпен толықтыру сапасы.
17. F8 бағыты – "Бизнеске әкімшілік қысым" мынадай факторлардан тұрады:
1) меншікті оңай тіркеу;
2) фирмаға бір жылда сұратылған қосымша құжаттардың орташа саны;
3) сыбайлас жемқорлыққа тап болу жағдайлары.
18. F9 бағыты – "Мемлекеттік қолдаудың қаржылық шаралары" мемлекеттік қолдау шараларына қанағаттану факторынан тұрады.
19. Соңғы 24 (жиырма төрт) айда мемлекеттік көрсетілетін қызмет алған кәсіпкерлердің сауалнамалық пікіртерімі осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Өңірлердің инвестициялық
тартымдылығын бағалау
әдістемесіне
қосымша
Нысан
Соңғы 24 айда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алған кәсіпкерлердің сауалнамалық пікіртерімі
1-блок. Сауалнама жүргізілетін кәсіпорындар бойынша жалпы деректер

С учетом важности каждому из направлений установлен вес в итоговом значении, который характеризует следующую значимость: Вес1 – 15%; Вес2 – 10%; Вес3 – 45%; Вес4 – 5%; Вес5 – 10%; Вес6 – 2,5%; Вес7 – 5%; Вес8 – 5%; Вес9 – 2,5%.
9. Направление F1 – "Темп роста производственного фонда" состоит из 2 (двух) факторов:
1) индекс физического объема валового регионального продукта региона;
2) темп роста экспорта региона.
10. В целях приведения единицы измерения по показателям к единой системе предварительно по каждому показателю осуществляется ранжирование по регионам и соотношение полученных значений с наилучшим показателем (где 1 (один) балл – наихудший показатель, 20 (двадцать) баллов – наилучший).
11. Направление F2 – "Темп роста малого и среднего предпринимательства" состоит из факторов:
1) темп роста валовой добавленной стоимости малого и среднего предпринимательства в регионах;
2) темп роста количества действующих субъектов малого и среднего предпринимательства в регионе.
12. Направление F3 – "Темп роста инвестиции" состоит из факторов:
1) темп роста инвестиций в основной капитал;
2) темп роста прямых иностранных инвестий.
13. Направление F4 – "Финансовые институты" состоит из факторов:
1) доступность финансовых средств;
2) информированность о наличии различных институтов финансирования;
3) удовлетворенность деятельностью финансовых институтов.
14. Направление F5 – "Выполнение целевых индикаторов" состоит из фактора степени выполнения целевых индикаторов по привлечению инвестиции в основной капитал.
15. Направление F6 – "Оценка деятельности принципа "одного-окна" состоит из фактора удовлетворенности получением консультационных услуг.
16. Направление F7 – "Качество и доступность инфраструктуры" состоит из факторов:
1) удовлетворенность предпринимателей объектами инвестиционной инфраструктуры;
2) удовлетворенность предпринимателей качеством дорожной сети;
3) удовлетворенность предпринимателей качеством телекоммуникационных услуг;
4) качество наполнения информацией по обеспечению благоприятного инвестиционного климата в регионе на интернет ресурсе местного исполнительного органа.
17. Направление F8 – "Административное давление на бизнес" состоит из факторов:
1) легкость регистрации собственности;
2) среднее количество запрошенных дополнительных документов на фирму в год;
3) случаи столкновения с коррупцией.
18. Направление F9 – "Финансовые меры государственной поддержки" состоит из фактора удовлетверенности мерами государственной поддержки.
19. Анкетный опрос предпринимателей, получивших государственные услуги за последние 24 (двадцать четыре) месяца, проводится по форме согласно приложению к настоящей Методике.
Приложение
к Методике оценки инвестиционной
привлекательности регионов
Форма
Анкетный опрос предпринимателей,
получивших государственные услуги за последние 24 месяца
Блок 1. Общие данные по анкетируемым предприятиям

1. Сіз мүддесін білдіріп отырған кәсіпорын атауын көрсетіңіз:
_______________________________________________________________________
2. Қазақстан Республикасының қай өңірінде кәсіпкерлік (инвестициялық) қызметті
жүзеге асыратыныңызды белгілеңіз: _______________________________________
3. Сіздің компанияңыздағы қызметкер саны: ________________________________
4. Сіздің қызметіңіз қай салаға жатады: ____________________________________

1. Укажите, пожалуйста, название предприятия, которое вы представляете:
_____________________________________________________________________
2. Отметьте в каком регионе Республики Казахстан вы осуществляете
предпринимательскую (инвестиционную) деятельность: _____________________
3. Количество сотрудников в вашей компании: ________________________
4. К какой отрасли относится ваша деятельность: ______________________

14. Сіздің бизнесіңіз жылына қанша рет әкімшілік қысым көрсету шараларына (тексерулер,
әкімшілік тергеп тексерулер міндетті түрде ұсынуға жатпайтын құжаттарға сұрау салулар)
тап болады
__________________________________________________________________________
15. Ағымдағы _____ жылы билік органдары немесе табиғи монополиялар тарапынан
сыбайлас жемқорлық жағдайларымен бетпе-бет келдіңіз бе
__________________________________________________________________________
16. Сіздің өңіріңізде бизнес немесе инвестициялық қызмет жүргізу кезінде сізді қандай
проблемалар көбірек мазалайды ______________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2023 жылғы 18 қаңтардағы
№ 5 Бұйрыққа
2-қосымша
Біріздендірілген инвестициялық стандарт
Стандарттың ережесі
Стандарттың талаптары
Ескертпе
1-БЛОК: Қолайлы инвестициялық ахуалды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
1.
Өңірде инвестициялық объектілер мен инфрақұрылым объектілерін құру жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – Жоспар) қалыптастыру және жыл сайын жаңарту
Жоспарды бекіту рәсімі бекітусіз қолданыстағы құжаттар негізінде қалыптастырылады немесе нормативтік құқықтық актімен бекітіледі;
ұсынылған инфрақұрылым объектілері туралы ақпараттың толықтығы Жоспарды бизнес-жоспарлауда пайдалануға мүмкіндік береді
Толық Жоспарды ұсыну объектілерді инфрақұрылым түрлері бойынша топтастыруды қамтиды:
міндеттер мен іс-шараларды олар қол жеткізуге ықпал ететін стратегия мақсаттарына байланыстыру;
іс-шараның мәні және күтілетін нәтиже;
іс-шараларды іске асырудың жоспар-кестесі;
қажетті ресурстар;
қаржыландыру құрылымын көрсете отырып, іс-шараны іске асыру құнын бағалау (республикалық/жергілікті бюджет);
іс-шараларды іске асыруға жауапты тұлғаларды көрсете отырып, жобалар бойынша қысқаша ақпарат
2.
Жоспарды іске асыру нәтижелері бойынша жыл сайынғы есепті ұсыну
1. Өңір басшысы жыл сайын инвестиция бойынша облыстық мәслихатқа өңірдегі инвестициялық ахуал туралы есеп дайындайды.
2. Жыл сайынғы есепте: Жоспардың іске асыру нәтижелері;
өңірдің инвестициялық саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтары; инвестицияларды тарту және өңірде бизнес жүргізу жағдайларын жақсарту мақсатында келесі жылы іске асырылуы қажет негізгі шаралар;
стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін өзектендірілген іс-шаралар;
өңірлердің инвестициялық қызметтің негізгі көрсеткіштері көрсетіледі
2-БЛОК: Кәсіпкерлік және инвестициялық қызмет үшін жағдай жасау
3.
Іске асырылатын жобаларды операциялық қолдауға негізделетін өңірлік инвестициялық ахуалды жақсарту жөніндегі кеңестің (бұдан әрі – Кеңес) болуы.

14. Сколько раз в год вашему бизнесу приходится сталкиваться с мерами
административного давления (запросы документов, неподлежащих обязательному
предоставлению для проверки, административных расследований)
_____________________________________________________________________
15. Сталкивались ли вы со случаями коррупции со стороны органов власти или
естественных монополий в текущем _____ году
_____________________________________________________________________
16. Какие проблемы беспокоят вас больше всего при ведении бизнеса или
инвестиционной деятельности в вашем регионе ____________________________
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 января 2023 года № 5
Унифицированный инвестиционный стандарт
Положение стандарта
Требования стандарта
Примечание
БЛОК 1: Мероприятия по обеспечению благоприятного инвестиционного климата
1.
Формирование и ежегодное обновление Плана мероприятий по созданию инвестиционных объектов и объектов инфраструктуры в регионе (далее – План)
Процедура утверждения Плана формируется на основании действующих документов без утверждения или утверждается нормативным правовым актом;
полнота информации о представленных объектах инфраструктуры позволяет с большей вероятностью использовать План в бизнес-планировании
Представление подробного Плана предполагает группировку объектов по видам инфраструктуры с учетом:
привязки задач и мероприятий к целям стратегии, достижению которых они способствуют;
мероприятий и ожидаемого эффекта;
плана-графика реализации мероприятий;
необходимых ресурсов;
оценки стоимости реализации мероприятия с указанием структуры финансирования (республиканский/местный бюджет);
краткой информации по проектам с указанием ответственных лиц за реализацию мероприятий
2.
Предоставление ежегодного отчета по результатам реализации Плана
1. Глава региона ежегодно готовит отчет в областной маслихат об инвестиционном климате в регионе.
2. В ежегодном отчете отражаются: результаты реализации Плана;
основные направления и приоритеты инвестиционной политики региона;
ключевые меры, которые необходимо реализовать в следующем году в целях привлечения инвестиций и улучшения условий ведения бизнеса в регионе;
актуализированные мероприятия для обеспечения достижимости стратегических целей и задач;
основные показатели инвестиционной деятельности региона
БЛОК 2: Создание условий для предпринимательской и инвестиционной деятельности
3.
Наличие Совета по улучшению регионального инвестиционного климата (далее – Совет), который фокусируется на операционной поддержке реализуемых проектов.

1. Кеңес жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) жанындағы консультативтік –кеңесші орган болып табылады.
2. Кеңес қызметінің мақсаты өңірдің экономикасын дамыту басымдықтарына жауап беретін өңірдің бірыңғай инвестициялық саясатын іске асыру, отандық және шетелдік инвестицияларды тартуға және тиімді пайдалануға жәрдемдесу болып табылады.
3. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
4. ЖАО Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
5. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі
1. Кеңес: инвестициялық ахуалды жақсартуға байланысты жалпы жүйелік мәселелерге;
нақты инвестициялық жобаларды сүйемелдеуге;
инвесторлар ұшырап қалуы мүмкін проблемаларды шешуге баса назар аударады;
2. Кеңес шеңберінде
Жекелеген, оның ішінде салалық мәселелерді шешуге арналған топтар құруға болады.
Кеңестің құрамы:
ЖАО өкілдерінен, инвесторлардың, кәсіпкерлердің қоғамдық бірлестіктерінің өкілдері мен сарапшыларынан тұрады. Облыс әкімі – Кеңес төрағасы.
Кеңес мынадай ұсыныстарды әзірлейді:
мемлекеттік органның және инвестициялық процеске қатысатын тұлғалардың өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
әкімшілік кедергілерді азайту (рұқсат құжаттамасын беру мерзімдерін қысқарту және рәсімін оңайлату);
өңірді дамытудың басым бағыттарын айқындау;
Жоспарды түзету бойынша ұсыныстарды қарау;
өңірдің инвестициялық белсенділігін ынталандыру;
инвестициялық объектілерді және өңірдің қажетті көліктік, энергетикалық, әлеуметтік және басқа да инфрақұрылым объектілерін құру жоспарының жобасын мақұлдау;
дәрменсіз және сәтсіз жобаларды қоса алғанда, инвестициялық жобаларды іске асыру нәтижелерін қарау
4.
Инвестициялар тарту және инвесторлармен жұмыс бойынша "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының өңірлік өкілдерін (бұдан әрі – "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ), инвестицияларды тарту саласындағы өңірлік ұйымдарын (бұдан әрі – өңірлік ұйымдар) жандандыру
1. Өңірде инвестициялар тарту және инвесторлармен жұмыс жөніндегі өңірлік ұйымдар, "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ-ның өкілдері тұрақты негізде жұмыс істейді.
2. Өңірлік ұйымдар, "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ-ның өкілдері:
ЖАО-мен өзара іс-қимыл кезінде инвесторлар үшін "бір терезе" қағидат бойынша қызметті жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
"толық аяқталған" нақты инвестициялық жобаларды қолдау және іске асыру бойынша жобалық командаларды құруға жәрдемдесу;
Қазақстан Республикасында және шетелде өңірдің инвестициялық мүмкіндіктері мен жобаларын ілгерілету
(оның ішінде конференциялар, көрмелер, форумдар арқылы);
өңір аумағында инвестицияларды қаржыландыру және қолдау бойынша инвестициялық және венчурлік қорлардың, банктердің, шетелдік инвестициялық агенттіктердің, мамандандырылған қаржы ұйымдарының, халықаралық даму институттарының әлеуеті мен мүмкіндіктерін пайдалану мақсатында олармен өзара іс-қимыл жасасу;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларында өңірдің мүдделерін білдіру.

1. Совет является консультативно –совещательным органом при местном исполнительном органе (далее – МИО).
2. Целями деятельности Совета являются реализация единой инвестиционной политики региона, отвечающей приоритетам развития экономики региона, содействие в привлечении и эффективном использовании внутренних и внешних инвестиций.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Рабочим органом Совета является МИО.
5. Заседания Совета проводятся по мере необходимости
1. Совет фокусируется на: общесистемных вопросах, связанных с улучшением инвестиционного климата;
сопровождении конкретных инвестиционных проектах;
решении проблем, с которыми могут столкнуться инвесторы;
2. В рамках Совета возможно создание групп для решения отдельных вопросов, в том числе отраслевых
Состав Совета состоит из:
представителей МИО, инвесторов, общественных объединений, предпринимателей и экспертов. Председатель Совета – аким области.
Совет вырабатывает рекомендаций по:
организации взаимодействия государственного органа и лиц, участвующих в инвестиционном процессе;
уменьшению административных барьеров (сокращение сроков и упрощение процедуры выдачи разрешительных документов);
определению приоритетных направлений развития региона;
рассмотрению предложений по корректировке Плана;
стимулированию инвестиционной активности региона;
одобрению проекта Плана создания инвестиционных объектов и объектов необходимой транспортной, энергетической, социальной и другой инфраструктуры региона;
рассмотрению результатов реализации инвестиционных проектов
4.
Активизация региональных организаций в области привлечения инвестиций (далее – региональные организации) и региональных представительств акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Invest" (далее – АО "НК "Kazakh Invest") по привлечению инвестиций и работе с инвесторами
1. В регионе функционирует на регулярной основе региональные организации, представительства АО "НК "Kazakh Invest" по привлечению инвестиций и работе с инвесторами.
2. Региональные организации, представительства АО "НК "Kazakh Invest" обеспечивают: осуществление деятельности по принципу "одного окна" для инвесторов при взаимодействии с МИО;
содействие созданию проектных команд по поддержке и реализации конкретных инвестиционных проектов "под ключ";
продвижение инвестиционных возможностей и проектов региона в Республике Казахстан и за рубежом (в том числе через конференции, выставки, форумы);
взаимодействие с инвестиционными и венчурными фондами, банками, иностранными инвестиционными агентствами, специализированными финансовыми организациями, международными институтами развития с целью использования их потенциала и возможностей по финансированию и поддержке инвестиций на территории региона;
представление интересов региона в проектах государственно-частного партнерства.

3. Өңірлік ұйымдар, "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ өкілдері үшін оның жұмысы мен қызметкерлер жұмысының тиімділік көрсеткіштері белгіленуге тиіс
Өңірлік ұйымдар, "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ-ның өкілдері жүзеге асырады:
мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуда консультация беру және қолдау көрсету;
ықтимал субсидиялар мен мемлекеттік қолдау алуда қолдау көрсету;
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен инвестициялық келісімшартқа қол қоюға жәрдем көрсету;
экономика салалары және заңнама бойынша ақпараттық және талдамалық материалдар дайындау;
барлық деңгейдегі мемлекеттік органдармен кездесулер;
инвестициялық жобаларды бірлесіп іске асыру үшін әріптестерді іздеу (резидент еместерді қоса алғанда);
еркін экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушысы ретінде тіркеуді сүйемелдеу;
қорландыру көздерін іздестіруде қолдау көрсету;
жер учаскесін іздеу және іріктеу;
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды мониторингтеу және олардың инвестициялық қызметі барысында туындайтын проблемалық мәселелерді шешуге жәрдемдесу.
Сонымен қатар қызметтің тиімділігін бағалау үшін өңірлік ұйымдар, "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ өкілдері үшін де, қызметкерлер үшін де жұмыс тиімділігінің көрсеткіштерін белгілеу қажет. Мысалы, тиімділік көрсеткіштері тартылған инвестициялардың көлемі, құрылған жоғары өнімді жұмыс орындарының саны болуы мүмкін.
Ұйым тиімділігінің көрсеткіші ретінде өңірдің инвестициялық тартымдылығын және өңірлік ұйымдарының, "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ өкілдерінің брендінің танымалдығын арттыруға бағытталған жыл сайынғы ақпараттық жобалар мен халықаралық кездесулер өткізу қажет.
Өңірлік ұйымдарының, "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ өкілдерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу Кеңестің бақылауында болуға тиіс
5.
Инвесторлардың объектілерін орналастыру үшін инфрақұрылымның қолжетімділігін қамтамасыз ету
(өнеркәсіптік, технологиялық парктер)
Өңірде мынадай типтердің бірінің объектілеріне қолжетімділік қамтамасыз етіледі:
өнеркәсіптік алаң (қажетті көліктік, энергетикалық, инженерлік және өзге инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген өндірістік қуаттарды орналастыруға арналған);
өнеркәсіп паркі;
технологиялық парк;
бизнес-инкубатор;
кластерлік даму орталығы (ұжымдық пайдалану орталығы, прототиптеу орталығы)
Инвесторларды қолдау инфрақұрылымы инвесторларға өз бизнесін қолдау қызметтерін алу және инновациялық қызмет үшін қолайлы жағдай жасау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс. Объектілер инвестициялар тартуға арналған алаң ретінде пайдаланылуға тиіс
6.
Инвестициялық стратегияға және инвесторлардың қажеттіліктеріне сәйкес келетін мамандықтар бойынша кәсіптік даярлау және қайта даярлау тетіктерінің болуы

3. Для региональных организаций, представительств АО "НК "Kazakh Invest" устанавливаются показатели эффективности ее работы и работы ее сотрудников
Региональные организации, представительства АО "НК "Kazakh Invest" осуществляют: консультацию и поддержку в получении государственных услуг;
поддержку в получении возможных субсидий и инвестиционных преференций;
содействие в подписании инвестиционного контракта с Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
подготовку информационных и аналитических материалов по отраслям экономики и законодательству;
встречи с госорганами на всех уровнях;
поиск партнеров для совместной реализации инвестиционных проектов (включая нерезидентов);
сопровождение регистрации в качестве участника свободных экономических и индустриальных зон;
поддержку в поиске источников фондирования;
поиск и подбор земельного участка;
мониторинг действующих предприятий и содействие в решении проблемных вопросов, возникающих в ходе их инвестиционной деятельности.
При этом для оценки эффективности деятельности необходимо установить показатели эффективности работы, как для региональных организаций, представительств АО "НК "Kazakh Invest", так и сотрудников. Например, показателями эффективности могут быть объем привлеченных инвестиций, количество созданных рабочих мест.
В качестве показателя эффективности необходимо проведение ежегодных
информационных встреч, в том числе международных призванных повысить инвестиционную привлекательность региона и узнаваемость бренда АО "НК "Kazakh Invest", региональных организаций.
Достижение показателей региональных представительств АО "НК "Kazakh Invest", региональных организаций находятся на контроле у Совета
5.
Обеспечение доступности инфраструктуры для размещения объектов инвесторов (промышленные, технологические парки)
В регионе обеспечивается доступность к объектам одного из следующих типов:
промышленная площадка (предназначена для размещения производственных мощностей и обеспеченна необходимой транспортной, энергетической, инженерной и иной инфраструктурой);
промышленный парк;
технологический парк;
бизнес-инкубатор;
центр кластерного развития (центр коллективного пользования, центр прототипирования)
Инфраструктура поддержки инвесторов обеспечивает возможность инвесторам получать услуги поддержки их бизнеса и создавать благоприятную обстановку для инновационной деятельности. Объекты используются как площадка для привлечения инвестиций
6.
Наличие механизмов профессиональной подготовки и переподготовки по специальностям, соответствующим инвестиционной стратегии и потребностям инвесторов

1. Инвесторлардың қажеттіліктерін зерделеуге (оның ішінде сауалнамалар) және өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамына негізделген түрлі бағыттағы мамандарға өңірлік еңбек нарығының кемінде 5 (бес) жыл мерзімге қажеттіліктері болжамының (бұдан әрі – Болжам) болуы.
2. Регламент Болжам сарапшылармен, өңірлік кәсіпкерлер палаталары, қоғамдық институттар мен ұйымдар өкілдерімен, ЖАО бейінді қызметкерлерімен бірлесіп әзірленетінін көздейді.
3. Өңірдің білім беру мекемелерінде жаңа өндірістердің қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған білім беру бағдарламаларының болуы
Өңірлік еңбек нарығы қажеттіліктерінің Болжамын ЖАО еңбек нарығының ақпараты және өңірде (әсіресе өңірдің басым салаларында) жұмыс істейтін кәсіпорындардың сұрау салулары негізінде әзірлеуге тиіс. Нарық қажеттіліктерін қамтамасыз етудің тиімділігі үшін өңірдің инвестициялық стратегиясына және инвесторлардың қажеттіліктеріне сәйкес келетін мамандықтар бойынша білім алушылар мен жастардың, сондай-ақ даярлау және қайта даярлау курстарынан өткісі келетін жұмыссыздардың кәсіби өзін-өзі айқындауын сүйемелдеу жөніндегі ЖАО интернет-ресурсын толтыру мәселені қарау орынды.
ЖАО интернет-ресурстарында өңірдің еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптер туралы, орта және жоғары кәсіптік білім беру мекемелері туралы ақпарат және саланың жетекші кәсіпорындарындағы жұмыс орындарының сипаттамасы,
виртуалды экскурсиялар, орта кәсіптік білім беретін білім беру мекемелеріне қабылдау тәртібі орналастырылады
3-БЛОК: Инвесторларға кепілдіктерді қамтамасыз ету
7.
Инвестициялар тарту және инвесторлармен жұмыс істеу жөніндегі ұйымдарды оқыту, құзыреттілігін арттыру және бағалау жүйесінің болуы
1. Инвестициялар тарту және инвесторлармен жұмыс істеу жөніндегі өңірлік ұйымдар, "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ өкілдерінің қызметкерлері үшін білімге, дағдыларға, құндылықтарға қойылатын талаптарды айқындайтын құзыреттер модельдерін құру.
2. Инвестициялық процеске қатысатын өңірлік ұйымдар, "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ өкілдерінің қызметкерлері үшін тиімділік көрсеткіштерін бағалау өлшемшарттарын белгілеу және оларды құзыреттер моделімен байланыстыру
Құзыреттер моделі өңірдің инвестициялық дамуын жоспарлау және ынталандыру саласындағы инвестициялық жобаларды сүйемелдеу және мониторингтеу саласындағы, сондай-ақ іскерлік қарым-қатынас саласындағы кәсіби құзыретті қамтиды.
Бұдан басқа, құзыреттер моделі лауазымдық міндеттер бөлінісінде қызметкердің қызмет бейінін ескеретін құзыреттердің болуын болжайды.
Құзыреттер моделі жоғарыда аталғандардан басқа, лауазымдық регламенттер негізінде әзірленген тиімділікті бағалау өлшемшарттарын қамтиды.
Құзыреттер моделі ЖАО мен "Kazakh Invest" ҰҚ" АҚ, өңірлік ұйымдардың қатысуымен бірлесіп әзірленеді
8.
Мәселелерді жедел шешу үшін инвесторлардың ЖАО-мен тікелей байланыс арналарының болуы

1. Наличие прогноза потребностей регионального рынка труда в специалистах различных направлений (далее – Прогноз) на срок не менее 5 (пяти) лет, основанного на изучении потребностей инвесторов (в том числе опросы) и прогнозе социально-экономического развития региона.
2. Прогноз разрабатывается совместно с экспертами, представители региональных палат предпринимателей, общественных институтов и организаций, сотрудников профильных МИО.
3. Наличие в образовательных учреждениях региона образовательных программ, которые направлены на удовлетворение потребностей новых производств
МИО разрабатывает Прогноз потребностей регионального рынка труда на основе информации рынка труда и запросов предприятий, функционирующих в регионе (в особенности, в приоритетных отраслях экономики). Для эффективности обеспечения потребностей рынка целесообразно рассмотрение вопроса наполнения интернет-ресурса МИО для профессионального самоопределения обучающихся и молодежи, а также безработных, желающих пройти курсы подготовки и переподготовки по специальностям, соответствующим инвестиционной стратегии региона и потребностям инвесторов.
На интернет-ресурсе МИО размещается информация о профессиях, востребованных на рынке труда региона, об образовательных учреждениях среднего и высшего профессионального образования, и описание рабочих мест на ведущих предприятиях отрасли, виртуальные экскурсии, порядок приема в образовательные учреждения
БЛОК 3: Обеспечение гарантий инвесторам
7.
Наличие системы обучения, повышения и оценки компетентности организаций по привлечению инвестиций и работе с инвесторами
1. Создание моделей компетенций для сотрудников региональных организаций, представительств АО "НК "Kazakh Invest" по привлечению инвестиций и работе с инвесторами, определяющих требования к знаниям, навыкам, ценностям.
2. Установление критериев оценки показателей эффективности для сотрудников региональных организаций, представительств АО "НК "Kazakh Invest" участвующих в инвестиционном процессе, и увязка их с моделью компетенций
Модель компетенций включает в себя профессиональные компетенции в области планирования и стимулирования инвестиционного развития региона, в области сопровождения и мониторинга инвестиционных проектов, а также в области делового общения.
Кроме того, модель компетенций предполагает наличие компетенций, учитывающих профиль деятельности сотрудника в разрезе должностных обязанностей.
Модель компетенций помимо вышеназванного включает в себя критерии оценки эффективности, разработанные на основе должностных регламентов.
Модель компетенций разрабатывается совместно при участии МИО и АО "НК "Kazakh Invest", региональный организаций
8.
Наличие каналов прямой связи инвесторов с МИО для оперативного решения вопросов

1. Инвестициялық қызмет процесінде туындайтын проблемалар мен мәселелерді жедел шешу үшін инвесторлардың ЖАО-мен тікелей байланыс арнасы (арналары) ұйымдастырылуға тиіс.
2. Тікелей байланыс арнасы мынадай талаптарға сай болуға тиіс:
кәсіпкерлік және инвестициялық қызмет субъектілерінің мемлекеттік қызметшілердің тиісті деңгейдегі мәселелерді шешуіне тең қол жеткізуі;
белгілеген мәселелер мен проблемаларды қарау нәтижелері мен мерзімдерін бақылау.
3. Мыналар, атап айтқанда:
кәсіпкерлік және инвестициялық қызмет субъектілері үшін қолжетімді осы салада уәкілетті ЖАО басшыларының ұялы телефондары;
ЖАО басшыларының әлеуметтік желілердегі ресми блогтары;
ЖАО-ның интернет-ресурсы арқылы жұмыс істейтін қауырт желі – тікелей байланыс арналары бола алады
Тікелей байланыс арнасы:
әртүрлі ЖОА-нан бірнеше уәкілетті адамның мәселені шешуге қатысу үшін пайдаланылады.
Сонымен қатар инвестициялау мәселелері бойынша онлайн режимде консультация беруді ұйымдастыру мүмкіндігін қарауға болады

1. Организуется канал (каналы) прямой связи инвесторов с МИО для оперативного решения, возникающих в процессе инвестиционной деятельности проблем и вопросов.
2. Канал прямой связи отвечает следующим требованиям:
равный доступ субъектам предпринимательской и инвестиционной деятельности к разрешению вопросов государственными служащими соответствующего вопросу уровня;
контроль результатов и сроков рассмотрения обозначенных вопросов и проблем.
3. Каналами прямой связи, в частности, могут служить:
доступные для субъектов предпринимательской и инвестиционной деятельности мобильные телефоны руководителей МИО, уполномоченных в данной сфере;
официальные блоги руководителей МИО в социальных сетях;
горячая линия, работающая через интернет-ресурс МИО
Канал прямой используется для:
участия нескольких уполномоченных лиц от разных МИО в решении проблемы;
обсуждения по конкретному предложению.
Кроме того, можно рассмотреть возможность организации консультирования по вопросам инвестирования в онлайн режиме