Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 28 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 қаңтарда № 31819 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 270 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 270 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының 6-тармағына, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 7-1-тармағына, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 2-1) тармақшасына, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Н.Е. Сағындықоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі
Т. Дуйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 30 қаңтардағы
№ 28 Бұйрыққа
қосымша
Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидалары

Об утверждении Правил уплаты, перечисления и распределения, а также возврата единого платежа
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2023 года № 31819. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 270.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 270 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с пунктом 6 статьи 776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), пунктом 7-1 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении Республики Казахстан", подпунктом 2-1 пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", пунктом 3-1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила уплаты, перечисления и распределения, а также возврата единого платежа согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сагиндыкову Н.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2023 года.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 января 2023 года № 28
Правила уплаты, перечисления и распределения, а также возврата единого платежа

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалары) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының 6-тармағына, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 7-1-тармағына, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 2-1) тармақшасына, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-1-тармағына сәйкес әзірленді және бірыңғай төлемді есептеу, төлеу, аудару және бөлу тәртібін, сондай-ақ оны қайтару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) әлеуметтік аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеушілер төлейтін ақша;
3) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – ӘМСҚ) –аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
4) әлеуметтік төлемдер – Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін әлеуметтік аударымдар, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила уплаты, перечисления и распределения, а также возврата единого платежа (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Налоговый кодекс), пунктом 7-1 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении Республики Казахстан", подпунктом 2-1 пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", пунктом 3-1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" и определяют порядок уплаты, распределения и перечисления единого платежа, а также его возврат.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) фонд социального медицинского страхования (далее – ФСМС) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп, оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
4) социальные платежи – обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателя, уплачиваемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", отчисления и взносы на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";

5) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті, сондай-ақ "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) бірыңғай төлем бойынша берешек – заңнамада белгіленген мерзімдерде есептелген және төленбеген бірыңғай төлем сомалары, сондай-ақ олар бойынша төленбеген өсімпұл сомалары;
7) бірыңғай төлем төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Cалық кодексінің 776-1-бабында айқындалған салық агенті;
8) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жеке тұлғалар туралы ақпаратты тіркеу мен сақтаудың азаматтық халді сәйкестендіру және анықтау үшін жеткілікті бірыңғай жүйесі;
9) жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары – агенттер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шартты зейнетақы шотына өз қаражаты есебінен аударған ақша;
10) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ведомстволық автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ҚР Еңбекмині ААЖ) – зейнетақы мен әлеуметтік аударымдарды және төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру жөніндегі ақпараттық жүйе;
11) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ведомстволық ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ҚР ҚМ МКК АЖ) – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ішкі құжаттарымен реттелетін ақпараттық жүйе;
12) мемлекеттік кіріс органы – өз құзыреті шегінде бюджетке салықтар мен төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган;
13) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – МӘСҚ) – әлеуметтік аударымдарды жинақтауды, асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы басталған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
14) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар – жұмыс берушілер өз қаражаты есебінен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлейтін, өздеріне аударымдар төлеу жүзеге асырылған медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;

5) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также иные функции, определенные Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
6) задолженность по единому платежу – исчисленные и не уплаченные в сроки, установленные законодательством, суммы единого платежа, а также неуплаченные суммы пени по ним;
7) плательщик единого платежа (далее – плательщик) – налоговый агент, определенный статьей 776-1 Налогового кодекса;
8) государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) – единая система регистрации и хранения информации о физических лицах Министерства юстиции Республики Казахстан, достаточная для идентификации и определения гражданского состояния;
9) обязательные пенсионные взносы работодателя – деньги, перечисленные агентами за счет собственных средств на условный пенсионный счет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) ведомственная автоматизированная информационная система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Организация обработки платежей" (далее – АИС МТСЗН РК) – информационная система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;
11) ведомственная информационная система Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – ИС КГД МФ РК) – информационная система, регулируемая внутренними документами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
12) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
13) Государственный фонд социального страхования (далее – ГФСС) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
14) отчисления на обязательное социальное медицинское страхование – деньги, уплачиваемые работодателями за счет собственных средств в фонд социального медицинского страхования, дающие право потребителям медицинских услуг, за которых осуществлялась уплата отчислений, получать медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования;

15) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2-тармағында көрсетілген жарналарды төлеушілер қорға төлейтін және медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
16) міндетті зейнетақы жарналары – "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына енгізілетін ақша;
17) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
18) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (www.egov.kz) (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық мемлекеттік қызметтерге қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын ақпараттық жүйе.
3. Бірыңғай төлем құрамында төлеуге жататын әрбір қызметкер үшін бір айдағы жарналар (бұдан әрі – шектер):
міндетті зейнетақы жарналары үшін "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 1-тармағына сәйкес;
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары үшін "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-1-бабының 1-тармағына сәйкес;
әлеуметтік аударымдар үшін – республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақының 7 еселенген мөлшерінің 3,2 %;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар үшін "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 3-тармағына сәйкес аспайды
2-тарау. Бірыңғай төлемді төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ оны қайтару тәртібі
4. Бірыңғай төлемді төлеуші "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын ескере отырып, екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – Банк) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы Мемлекеттік корпорацияның банк шотына қолма-қол ақшамен не қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлейді.
5. Бірыңғай төлем бойынша берешекті төлеушілер кезең (ай (айлар), жыл (жылдар) үшін қызметкерлер тізімін қоса бере отырып, МТ-102 форматындағы электрондық төлем тапсырмаларымен төлейді.

15) взносы на обязательное социальное медицинское страхование – деньги, уплачиваемые в фонд плательщиками взносов, указанными в пункте 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", и дающие право потребителям медицинских услуг получать медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования;
16) обязательные пенсионные взносы – деньги, вносимые в соответствии Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении Республики Казахстан" в единый накопительный пенсионный фонд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
17) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Каахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;
18) веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz) (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к электронным государственным услугам;
3. Подлежащие уплате в составе единого платежа взносы за каждого работника за один месяц (далее – пределы) не превышают:
для обязательных пенсионных взносов в соответствии с пунктом 1 статьи 25 Закона Республике Казахстана "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
для обязательных пенсионных взносов работодателя в соответствии с пунктом 1 статьи 25-1 Закона Республике Казахстана "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
для социальных отчислений - 3,2 % от 7-кратного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
для отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
Глава 2. Порядок уплаты, перечисления и распределения единого платежа, а также его возврата
4. Уплата единого платежа производится плательщиком наличными деньгами либо безналичным способом через банки второго уровня (далее – Банк) и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на банковский счет Государственной корпорации с учетом требований Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
5. Уплата плательщиками задолженности по единому платежу производится за период (месяц (месяцы), год (годы) электронными платежными поручениями, формата МТ-102 с приложением списка работников.

Бірыңғай төлем төленетін қызметкерлердің тізімі әрбір жеке тұлға бойынша: жеке сәйкестендіру нөмірін; тегін, атын, әкесінің атын (бар болса); туған күнін; бірыңғай төлем сомасын; бірыңғай төлем төленетін кезеңді (айды, жылды) қамтиды; төлемнің тізімдік бөлігінің элементін тағайындауда "Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларына сәйкес төлемдерді тағайындау кодтары көрсетіледі) бірыңғай төлем құрамына енгізілген төлемдер бойынша және бірыңғай төлем сомасы, Салық кодексінің 776-3-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес әлеуметтік төлемдердің тиісті үлестеріне азайтуды есепке алмағанда есептелген.
6. Бірыңғай төлемді уақтылы төлемеген кезде мемлекеттік кіріс органдары Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімдерде өндіріп алу тәсілдері мен шараларын қабылдайды.
БЖЗҚ-ға, ӘМСҚ-ге, МӘСҚ-ға және мемлекеттік кірістер органына бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасын төлеу кезінде төлеуші "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес "төлемді тағайындау" - "кезең (ай (айлар), жыл (жылдар) үшін бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл" жолағында тиісті төлемді белгілеу кодын көрсете отырып төлем тапсырмасын банкке ұсынады.
7. Төлеуші есептелген кірістер бойынша бірыңғай төлемді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы бірыңғай төлем аударылатын айды көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның банк шотына аударады.
8. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Бірыңғай төлем сомасын төлеуші бастамашылық жасаған күні МТ-102 электрондық форматында Мемлекеттік корпорацияға аударады.
Бұл ретте жөнелтуші банктер қалыптастыратын МТ-102 электрондық форматтағы төлем тапсырмасында бірыңғай төлемдер төленетін кезең "ААЖЖЖЖ" форматындағы "PERIOD" (кезең) тиісті жолағында көрсетіледі.

Список работников, за которых производится уплата единого платежа, содержит по каждому физическому лицу: индивидуальный идентификационный номер; фамилию, имя, отчество (при его наличии); дату рождения; сумму единого платежа; период (месяц, год), за который уплачиваются единый платеж; в назначении элемента списочной части платежа указываются коды назначения платежей в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14365) по платежам, включенным в состав единого платежа, и сумма единого платежа, исчисленного без учета снижения на соответствующие доли социальных платежей согласно положениям части второй пункта 1 статьи 776-3 Налогового кодекса.
6. При несвоевременной уплате единого платежа органы государственных доходов принимают способы и меры взыскания в порядке и сроки, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
При уплате суммы пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа в ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и орган государственных доходов плательщик представляет в банк платежное поручение с указанием соответствующего кода назначения платежа в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14365) в поле "назначение платежа" - "пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа за период (месяц (месяцы), год (годы)".
7. Плательщик перечисляет единый платеж по начисленным доходам ежемесячно, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, общей суммой через банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на банковский счет Государственной корпорации, с указанием месяца, за который перечисляется единый платеж.
8. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций перечисляют сумму единого платежа в Государственную корпорацию в электронном формате МТ-102, в день его инициирования плательщиком.
При этом в платежном поручении в электронном формате МТ-102, формируемом банками-отправителями, период, за который уплачивается единый платежи, указывается в соответствующем поле "PERIOD" (ПЕРИОД) в формате "ММГГГГ".

9. Төлеуші тізімдік бөлікте тиісті "ASSIGN" (ЭССАЙН) жолағында қызметкерлер бойынша бірыңғай төлем сомасын және төлемдерді, жеке табыс салығын және әлеуметтік төлемдерді тағайындау кодтарын (міндетті зейнетақы кәсіптік жарналарын қоспағанда) көрсетеді.
Тиісті "ASSIGN" (ЭССАЙН) жолында қызметкерлер бойынша бірыңғай төлем сомасы және жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) төлемдерін тағайындау кодтары болмаған кезде банк бірыңғай төлемді Мемлекеттік корпорацияның тиісті шотына қабылдау және аудару жөніндегі операцияны жүргізбейді.
10. ҚР Еңбекмині ААЖ-ға бірыңғай төлемді аударуды және бөлуді мемлекеттік корпорация Салық кодексінің 776-6-бабына сәйкес жүзеге асырады.
11. Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен бірыңғай төлем сомалары түскен күннен бастап үш операциялық күннен кешіктірмей Мемлекеттік корпорация:
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 3-тармағында айқындалған әлеуметтік аударымдардың үлесін;
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 4-тармағында айқындалған міндетті зейнетақы жарналарының үлестерін;
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-1-бабының 4-тармағында айқындалған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының үлестерін;
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-1-тармағында айқындалған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың үлесін;
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 1-1-тармағында айқындалған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналардың үлестерін;
Салық кодексінің 776-3-бабының 2-тармағында айқындалған жеке табыс салығының үлесін бөледі және МТ-100 форматындағы төлем тапсырмасымен БЖЗҚ, ӘМСҚ және МӘСҚ шоттарына, МТ-102 форматындағы төлем тапсырмасымен тиісті мемлекеттік кіріс органына аударады.
12. Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарына жататындығын қоспағанда, салық кодексінің 776-1-бабында көрсетілген тұлғалар санатына төлеушілердің тиесілігі туралы мәліметтер ҚР Қаржымині МКК АЖ-дан ҚР Еңбекмині ААЖ-ға ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабына сәйкес төлеушілердің кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарына тиесілігі туралы мәліметтер Ұлттық экономика министрлігінің кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен ҚР Еңбекмині ААЖ-ға ұсынылады.

9. Плательщик в списочной части в соответствующем поле "ASSIGN" (ЭССАЙН) указывает сумму единого платежа по работникам и кодов назначения платежей, индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных пенсионных профессиональных взносов).
При отсутствии в соответствующем поле "ASSIGN" (ЭССАЙН) сумм единого платежа по работникам и кодов назначения платежей индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных пенсионных профессиональных взносов) банк не проводит операцию по приему и перечислению единого платежа на соответствующий счет Государственной корпорации.
10. Перечисление и распределение единого платежа в АИС МТСЗН РК осуществляется Государственной корпорацией в соответствии со статьей 776-6 Налогового Кодекса.
11. Государственная корпорация не позднее трех операционных дней со дня поступления сумм единого платежа, поступившие на счет Государственной корпорации, распределяет и перечисляет на счета ЕНПФ, ФСМС и ГФСС – платежным поручением формата МТ-100, в соответствующий орган государственных доходов платежным поручением формата МТ-102:
доли социальных отчислений, определенной пунктом 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";
доли обязательных пенсионных взносов, определенной пунктом 4 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
доли обязательных пенсионных взносов работодателя, определенной пунктом 4 статьи 25-1 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
доли отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, определенной пунктом 1-1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
доли взносов на обязательное социальное медицинское страхование, определенной пункт 1-1 статьей 28 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
доли индивидуального подоходного налога, определенной пунктом 2 статьи 776-3 Налогового кодекса.
12. Сведения о принадлежности плательщиков к категории лиц, указанных в статье 776-1 Налогового кодекса, за исключением принадлежности к категориям субъектов предпринимательства в соответствии со статьей 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, предоставляются из ИС КГД МФ РК в АИС МТСЗН РК.
Сведения о принадлежности плательщиков к категориям субъектов предпринимательства в соответствии со статьей 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан предоставляются из реестра субъектов предпринимательства Министерства национальной экономики в АИС МТСЗН РК.

13. Мемлекеттік корпорация Бірыңғай төлемнің бөлінетін сомаларын "Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларына сәйкес төлем тағайындаудың тиісті кодтарымен дөңгелектемей аударады № 14365 үшін).
14. Бірыңғай төлем шеңберінде жеке табыс салығын бөлуді Мемлекеттік корпорация Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен алынатын мемлекеттік кіріс органдарының кодтары анықтамалығының мәліметтеріне сәйкес жүзеге асырады. Мемлекеттік кірістер органдары кодтарының анықтамалығын өзектілендіру анықтамалықты ҚР ҚаржыминіМКК АЖ-дан ҚР Еңбекмині ААЖ-ға түсіру жолымен жүзеге асырылады.
15. Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен бірыңғай төлем:
1) МТ-102 төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде қателіктер жіберген;
2) Салық кодексінің 776-1-бабында көрсетілген төлеушілердің тұлғалар санатына жататындығы туралы мәліметтер болмаған;
3) тиісті "ASSIGN" (ЭССАЙН) жолағында қызметкерлер бойынша бірыңғай төлемдердің сомалары және жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдердің (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) төлемдерін тағайындау кодтары болмаған;
4) "ASSIGN" (ЭССАЙН) жолағында көрсетілген төлем мақсаттарының кодтары мен Бірыңғай төлем үлестерінің сомалары сәйкес келмеген кезде төлеушіге толық мөлшерде немесе бірыңғай төлемнің тиісті үлесі мөлшерінде қайтарылады;
5) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әлеуметтік төлемдер (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) төлеуден босатылған қызметкер үшін, сондай-ақ "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 1-тармағының 1), 7), 8), 9), 11), 12) және 13) тармақшаларына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды мемлекет төлейтін қызметкерлер үшін бірыңғай төлем аудару кезінде бірыңғай төлемнің тиісті үлесі қайтарылуға жатады.
6) қызметкер бойынша бірыңғай төлем сомасы әлеуметтік төлемдерді төлеуден босатылмаған (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) қызметкер үшін бірыңғай төлем үлестерінің барлық тиісті сомаларын аударған кезде төлеушіге қайтарылады.

13. Распределяемые суммы единого платежа Государственной корпорацией перечисляются без округления, с соответствующими кодами назначения платежа согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14365).
14. Распределение индивидуального подоходного налога в рамках единого платежа осуществляется Государственной корпорацией согласно сведениям справочника кодов органов государственного дохода, получаемых от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Актуализация справочника кодов органов государственных доходов осуществляется путем выгрузки справочника из ИС КГД МФ РК в АИС МТСЗН РК.
15. Поступивший единый платеж на счет Государственной корпорации возвращается плательщику в полном размере или в размере соответствующей доли единого платежа, при:
1) допущении ошибок в списочной части платежного поручения МТ-102;
2) отсутствии сведений о принадлежности плательщиков к категории лиц, указанных статьей 776-1 Налогового кодекса;
3) отсутствии в списочной части в соответствующем поле "ASSIGN" (ЭССАЙН) сумм единого платежа по работникам и кодов назначения платежей индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов).
4) несоответствии указанных в поле "ASSIGN" (ЭССАЙН) кодов назначений платежа и сумм долей единого платежа;
5) перечислении единого платежа за работника, освобожденного от уплаты социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов) в соответствии с законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании", "Об обязательном социальном медицинском страховании", а также за работников, за которых в соответствии с подпунктами 1), 7), 8), 9), 11), 12) и 13) пункта 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" взносы на обязательное социальное медицинское страхование уплачиваются государством, возврату подлежит соответствующая доля единого платежа.
6) сумма единого платежа по работнику возвращается плательщику при перечислении не всех положенных сумм долей единого платежа за работника, не освобожденного от уплаты социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов).

16. Жеке табыс салығын қоспағанда, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген шектерге сәйкес келетін бірыңғай төлем құрамындағы үлестің және (немесе) үлестің сомасы асып кеткен кезде бірыңғай төлемді төлеушіге ішінара қайтаруды Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация бірыңғай төлемді әлеуметтік төлемдер үлестері бойынша (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) бөлуге шектерден аспаған соманың бір бөлігі жатады.
Бірыңғай төлем құрамындағы тиісті үлестің және (немесе) үлестің жалпы сомасы мен БЖЗҚ, МӘСҚ, ӘМСҚ-да бөлінген сома арасындағы айырма тиісінше төлеушіге қайтарылуға жатады, бірыңғай төлем ставкасы жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерге (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) нақты бөлінген соманы негізге ала отырып, тиісті "ASSIGN" (ЭССАЙН) жолындағы тізімдік бөлігінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер төлемдерін тағайындау кодтарын (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда) көрсете отырып азаяды.
17. Төлеушілер заңнамада белгіленген тәртіппен бірыңғай төлемнің есептелген және төленген сомалары туралы, оның ішінде электрондық немесе қағаз жеткізгіштерде қате (артық) төленген бірыңғай төлем сомасын қайтару туралы мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етеді.
Төлеушінің қызметі тоқтатылған кезде бірыңғай төлемді есептеу және төлеу туралы құжаттар мемлекеттік мұрағатқа беріледі.
18. Қызметкер Мемлекеттік корпорациядан, БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ-дан ол үшін төленген бірыңғай төлем сомалары немесе оның үлестері туралы ақпаратты сұратады және алады.
19. Төлеуші артық (қате) төлеген және Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ-ға, ӘМСҚ-ға, МӘСҚ-ға және тиісті мемлекеттік кіріс органына бөлген бірыңғай төлем сомасын қайтару осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеушінің Мемлекеттік корпорацияға жіберілген өтініші негізінде жүргізіледі.
20. Артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомалары қайтарылуға жатпайды:
1) әлеуметтік төлемдер тағайындау кезінде қатысу өтіліне есептелген кезең үшін есептелген әлеуметтік аударымдар;
2) инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеу сомасын есептеу кезінде ескерілген міндетті зейнетақы жарналары;
3) МӘСҚ-дан әлеуметтік төлем тағайындау кезінде ескерілген кірістерден аударылған міндетті зейнетақы жарналары.
21. Төлеуші артық (қате) Төлеген бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға арналған өтінішке салымшының (алушының) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қате есептелген сомаларды оның жеке/шартты зейнетақы шотынан есептен шығаруға келіскені туралы нотариат куәландырған өтініші немесе Мемлекеттік корпорацияға жіберілген сот шешімі қоса беріледі.

16. Частичный возврат единого платежа плательщику, за исключением индивидуального подоходного налога, при превышении суммы доли и (или) долей, в составе единого платежа, соответствующим пределам, указанным в пункте 3 настоящих Правил, осуществляется Государственной корпорацией.
Распределению единого платежа Государственной корпорацией по долям социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов), подлежит часть суммы, которая не превысила пределы.
Разница между общей суммой соответствующей доли и (или) долей, в составе единого платежа, и суммой, которая распределена в ЕНПФ, ГФСС, ФСМС, подлежит возврату плательщику, соответственно, ставка единого платежа уменьшается исходя из фактически распределҰнной суммы на индивидуальный подоходный налог и социальные платежи (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов) с указанием в списочной части в соответствующем поле "ASSIGN" (ЭССАЙН) кодов назначения платежей индивидуального подоходного налога и социальных платежей) (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов).
17. Плательщики в установленном законодательством порядке обеспечивают сохранность сведений об исчисленных и уплаченных суммах единого платежа, в том числе о возврате ошибочно (излишне) уплаченных суммы единого платежа на электронном или бумажном носителях.
При прекращении деятельности плательщика документы об исчислении и уплате единого платежа передаются в Государственный архив.
18. Работник, запрашивает и получает от Государственной корпорации, ЕНПФ, ФСМС, ГФСС информацию об уплаченных за него суммах единого платежа или его долей.
19. Возврат суммы единого платежа, излишне (ошибочно) уплаченного плательщиком и распределенного Государственной корпорацией в ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и соответствующий орган государственных доходов, производится на основании заявления плательщика по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, направленного в Государственную корпорацию.
20. Возврату излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа не подлежат:
1) социальные отчисления, исчисленные за период, который был засчитан в стаж участия при назначении социальных выплат;
2) обязательные пенсионные взносы, учтенные при расчете суммы выплаты разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений;
3) обязательные пенсионные взносы, перечисленные с доходов, которые учтены при назначении социальной выплаты из ГФСС.
21. К заявлению на возврат излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком сумм единого платежа прикладывается нотариально заверенное заявление вкладчика (получателя) о согласии списания с его индивидуального/условного пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм по форме согласно Приложению 2 к настоящим Правилам или решение суда, направленного в Государственную корпорацию.

22. Банктің кінәсінан бірыңғай төлемді есептеу кезінде қателіктер жіберген кезде төлеуші Банк қате аударылған сомаларды қайтару туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Төлеуші Банктің өтініші қате аударылған бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға арналған хаттар мен өтініштерге қол қоюға осы тұлғалардың өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, Банктің уәкілетті тұлғаларының қолы қойылып беріледі.
23. Төлеуші артық (қате) төлеген бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға арналған өтініш:
1) бірыңғай төлемді есептеу фактісі расталмаған немесе бірыңғай төлем сомасы бұрын қайтарылғанда (Банкке қайтарылған);
2) төлеушінің өтініші және салымшының міндетті зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасын жеке/шартты зейнетақы шотынан есептен шығаруға келісімі осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшалардың нысандарына сәйкес келмегенде;
3) салымшының (алушының) қате есептелген сомаларды оның жеке/шартты зейнетақы шотынан есептен шығаруға келіскені туралы нотариат куәландырылған өтініш болмағанда;
4) төлеушінің өтінішінде қайтарудың дұрыс себебі көрсетілмегенде (бірнеше себептер таңдау);
5) өтінішке осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген қайтару себебін растайтын құжаттар қоса берілмегенде;
6) өтініште көрсетілген бір айда екі және одан да көп рет бірыңғай төлем төлеу себебі расталмағанда;
7) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған адамдар үшін әлеуметтік аударымдардың үлесі артық төленгені расталмағанда Мемлекеттік корпорацияның қарауында қабылданбайды.
24. Бірыңғай төлемді төлеушіден немесе банктен артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға арналған өтініш негізінде Мемлекеттік корпорация өтініш келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік кіріс органына бірыңғай төлемдегі жеке табыс салығының үлесін қайтаруға алдын ала сұрау салуды жібереді.
Тиісті мемлекеттік кіріс органы Мемлекеттік корпорациядан жеке табыс салығының үлесін бірыңғай төлемде қайтаруға алдын ала сұрау салу келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік кіріс органының кодын көрсете отырып жауап жібереді.
Тиісті мемлекеттік кіріс органынан жауап алған кезде Мемлекеттік корпорация үш жұмыс күні ішінде тиісті БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ және (немесе) Мемлекеттік кіріс органына бірыңғай төлем үлестерін қайтаруға негізгі сұрау салуды қалыптастырады.

22. При допущении ошибок при перечислении единого платежа по вине Банка, Банк плательщика направляет в Государственную корпорацию заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам о возврате ошибочно перечисленных сумм.
Заявление Банка плательщика предоставляется за подписью уполномоченных лиц Банка с приложением копии документа, подтверждающего полномочия данных лиц на подписание писем и заявлений на возврат ошибочно перечисленных сумм единого платежа.
23. Заявление на возврат излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком сумм единого платежа отклоняется в рассмотрении Государственной корпорацией, когда:
1) факт зачисления единого платежа не подтвердился или сумма единого платежа была ранее сторнирована (возвращена в Банк);
2) заявление плательщика и согласие вкладчика на списание суммы обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя с индивидуального/условного пенсионного счета не соответствуют формам приложения 1 и 2 к настоящим Правилам;
3) отсутствует нотариально заверенное заявление вкладчика (получателя) о согласии списания с его индивидуального/условного пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм.
4) в заявлении плательщика указана некорректная причина возврата (выбор более одной причины).
5) к заявлению не приложены документы, подтверждающие причину возврата, предусмотренные в приложении 1 к настоящим Правилам.
6) указанная в заявлении причина об уплате единого платежа два и более раз за один и тот же месяц не подтверждается;
7) не подтверждается, что доля социальных отчислений излишне уплачена за лиц, достигших возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
24. На основании заявления на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа от плательщика единого платежа или Банка, Государственная корпорация в течении двух рабочих дней со дня поступления заявления направляет в соответствующий орган государственных доходов предварительный запрос на возврат доли индивидуального подоходного налога в едином платеже.
Соответствующий орган государственных доходов в течение одного рабочего дня со дня поступления предварительного запроса от Государственной корпорации на возврат доли индивидуального подоходного налога в едином платеже направляет ответ с указанием кода соответствующего органа государственного дохода.
При получении ответа от соответствующего органа государственного дохода Государственная корпорация в течение трех рабочих дней формирует основной запрос на возврат долей единого платежа в соответствующие ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и (или) орган государственного дохода.

25. Өтінім келіп түскеннен кейін жеті жұмыс күні ішінде БЖЗҚ, ӘМСҚ, МӘСҚ және тиісті мемлекеттік кірістер органы не МТ-102 форматында төлем тапсырмасын қалыптастырады және оларды кейіннен төлеушіге аудару үшін Мемлекеттік корпорацияның банк шотына ақша аударуды жүзеге асырады не бірыңғай төлем үлесін қайтаруды жүзеге асырмайды:
1) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеу кезеңі әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтіліне есептелген;
2) салымшының (алушының) жеке/шартты зейнетақы шотындағы соманың жеткіліксіздігі;
3) егер міндетті зейнетақы жарналарының сомасы тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында зейнетақы төлемдерінің, біржолғы зейнетақы төлемдерінің сомасын есептеу кезінде және зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аудару кезінде ескерілсе;
4) табыстардан аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомалары МӘСҚ-дан әлеуметтік төлем тағайындау кезінде есепке алынған;
5) Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарды төлеу кезеңінде медициналық қызметтерді тұтынушы міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек алды;
6) өтініште көрсетілген бір айда екі және одан да көп рет бірыңғай төлем төлеу себебі расталмайды;
7) Салық кодексінің 776-3-бабына сәйкес төлеуден босатылған тұлға үшін әлеуметтік аударым төленгені расталмайды;
8) бірыңғай төлемді Салық кодексінің 776-1-баптарына сәйкес бірыңғай төлемді төлеуші деп танылған тұлға төлегені расталмайды.
26. Қорлардан және тиісті мемлекеттік кіріс органынан бірыңғай төлемнің бір немесе бірнеше үлесін қайтарудан бас тартуды алған кезде Мемлекеттік корпорация үш операциялық күн ішінде бірыңғай төлемнің түскен үлестерін қорларға және тиісті мемлекеттік кіріс органына қайтарады және үш операциялық күн ішінде бірыңғай төлем төлеушіге бас тарту себебін көрсете отырып хабарлама жібереді.
27. Қорлар мен тиісті мемлекеттік кірістер органының оң шешімі кезінде Мемлекеттік корпорация бірыңғай төлемнің барлық үлестерін алғаннан кейін үш операциялық күн ішінде МТ-102 форматында төлем тапсырмасын қалыптастырады және төлеушіге артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомасын аударады және қаражатты төлеушінің банктік шотына аударуды жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация бірыңғай төлемнің барлық үлестерін алғаннан кейін үш операциялық күн ішінде МТ-102 форматында төлем тапсырмасын қалыптастырады және төлеушіге артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомасын аударады.

25. В течение семи рабочих дней после поступления заявки ЕНПФ, ФСМС, ГФСС и соответствующий орган государственных доходов либо формируют платежное поручение в формате МТ-102 и осуществляют перечисление денег на банковский счет Государственной корпорации для последующего перечисления их плательщику, либо не осуществляют возврат доли единого платежа:
1) период уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования зачтен в стаж участия в системе обязательного социального страхования при назначении социальных выплат;
2) недостаточная сумма на индивидуальном/условном пенсионном счете вкладчика (получателя);
3) если сумма обязательных пенсионных взносов, учтена при расчете суммы пенсионных выплат, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения и при переводе пенсионных накоплений в страховую организацию;
4) суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленные с доходов, учтены при назначении социальной выплаты из ГФСС;
5) за период уплаты отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование потребителем медицинских услуг была получена медицинская помощь в системе обязательного социального медицинского страхования;
6) указанная в заявлении причина об уплате единого платежа два и более раз за один и тот же месяц не подтверждается;
7) не подтверждается, что социальное отчисление уплачено за лицо, освобожденное от уплаты в соответствии со статьей 776-3 Налогового кодекса;
8) не подтверждается, что единый платеж уплачен лицом, которое признается плательщиком единого платежа в соответствии со статей 776-1 Налогового кодекса.
26. При получении от фондов и соответствующего органа государственных доходов отказа в возврате одной или нескольких долей единого платежа Государственная корпорация в течение трех операционных дней возвращает в фонды и соответствующий орган государственных доходов поступившие доли единого платежа и в течение трех операционных дней направляет плательщику единого платежа уведомление с указанием причины отказа.
27. При положительном решении фондов и соответствующего органа государственных доходов Государственная корпорация в течение трех операционных дней после получения всех долей единого платежа формирует платежное поручение в формате МТ-102 и перечисляет плательщику сумму излишне (ошибочно) уплаченного единого платежа и осуществляет перечисление средств на банковский счет плательщика.
Государственная корпорация в течение трех операционных дней после получения всех долей единого платежа формирует платежное поручение в формате МТ-102 и перечисляет плательщику сумму излишне (ошибочно) уплаченного единого платежа.

28. Мемлекеттік корпорация өткен операциялық күн үшін күн сайын мемлекеттік кіріс органына бірыңғай төлемді төлеушілер бойынша банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аудару күнін көрсете отырып, келіп түскен және қате аударылған бірыңғай төлем үлестерінің қайтарылған тізілімдерін ұсынады.
Бірыңғай төлемді төлеу,
аудару және бөлу, сондай-ақ
қайтару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік корпорация басшысына
________________________________
Қате төленген бірыңғай төлем сомаларын қайтаруға өтініш
______________________________________________________________
(бірыңғай төлем төлеушінің немесе банктің, төлеушінің банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
№ ________ Төлем тапсырмасымен артық (қате) төленген бірыңғай төлем сомасын
қайтаруды сұраймын ____________, референс ____________ төлемнің жалпы
сомасы ___________, қайтарудың жалпы сомасы ________________
№ Р/С
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, Аты, Әкесінің аты (әкесінің аты болған жағдайда)
Кезең ішінде
Төленген сома
Қайтару сомасы
себебі (қажеттісін белгілеу керек):
 төлеуші немесе банк бір төлем тапсырмасы негізінде екі немесе одан да көп рет
қате төлеген;
 жұмыстан босатылған қызметкерлердің аванста алған, қайтаруға жататын табыстарына
артық есептелген;
 "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған тұлғалар болып
табылатын қатысушылар үшін артық төленді;
 міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналарды төлеуден
босатылған адамдар үшін қате аударылды;
 төлем тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
 төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде төлем кезеңінде қателіктер жіберілді;
 төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде сомада қателер жіберілді;
 төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
 бірыңғай төлем болып табылмайтын қате төленген қаражат;
 Салық кодексінің 776-1-бабына сәйкес айқындалған қызметкерлер үшін бірыңғай төлемді
есептеу (есепке жатқызу), аудару жөніндегі агент ретінде тіркелмеген төлеуші төледі.
Қайтаруды келесі деректемелер бойынша жүргізуді сұраймыз:
Төлеушінің атауы:_____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі / төлеушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:________________________________
Төлеуші банктің банктік сәйкестендіру коды:_______________
Төлеуші Банкі:____________________
 Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі (қажеттісін белгілеу):
 міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының еңбек қызметінің
басталғанын/тоқтатылғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
 Мемлекеттік кірістер органдарында қабылдау туралы хабарламасы бар бірыңғай төлем
төлеушілер үшін оңайлатылған декларацияның көшірмесі (_____ нысан);
 Мемлекеттік кірістер органдарында қабылдау туралы хабарламамен бірыңғай төлемді
қайтару кезеңі үшін патент құнын есептеуді (нысан_____);
 салық төлеушінің жеке шотынан бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы үзінді
көшірме, төлеушінің өтініші мен төлем құжаттарына қолы сәйкес келмеген жағдайда – қол
қою құқығын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
 Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе төлеушінің банктік шоты өзгерген кезде растайтын
құжаттың көшірмесі;
 еркін нысандағы түсініктеме немесе қосымша құжат.
Қолтаңбалар:
Басшы _________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса әкесінің аты), қолы)
Бас бухгалтер ____________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса әкесінің аты), қолы)
Заңды мекенжайы: ___________________,
Төлеушінің байланыс деректері:
Телефон: +7 (____)_________________,
E-mail __________________________.
Толтыру күні: 20_______ж "___"_______.
Бірыңғай төлемді төлеу,
аудару және бөлу, сондай-ақ
қайтару қағидаларына
2-қосымша
Салымшының (алушының) қате есептелген сомалардың жеке зейнетақы шотының есебінен шығаруға келісімі туралы Өтініш
Мен, _____________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), туған күні)
Жеке сәйкестендіру нөмірі___________________________________________
_____________________________________________________________________
Осымен менің жеке зейнетақы шотыма қате аударылған міндетті зейнетақы
жарналарын/ жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе)
сомадағы өсімпұлдарды қайтаруға келісім беремін
________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
_________________________________________________________________
(Бірнеше төлем тапсырмалары бойынша қате есептелген бірыңғай төлем және
(немесе) өсімпұл сомаларын қайтару қажет болған жағдайда қайтаруға жататын
сомалар әрбір төлем тапсырмасына жеке көрсетіледі)
Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың деректемелеріне өзгерістер
енгізу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
_____________________________
(қолы) (күні)

28. Государственная корпорация ежедневно, за прошедший операционный день, представляет в орган государственных доходов реестры поступивших и возвращенных ошибочно перечисленных долей единого платежа с указанием даты перечисления банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций по плательщикам единого платежа.
Приложение 1
к Правилам уплаты,
перечисления и распределения,
а также возврата единого платежа
Форма
Государственной корпорации
____________________________
Заявление на возврат ошибочно уплаченных сумм единого платежа
от ______________________________________________________________
(наименование плательщика единого платежа или банка, организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат суммы единого платежа, излишне (ошибочно)
уплаченных платежным поручением № ___ от _____________, референс _____
общая сумма платежа ______________, общая сумма возврата _________ на:
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии)
За период
Уплаченная сумма
Сумма возврата
по причине (отметить одну причину):
 ошибочно уплачены плательщиком или банком два и более раз на основании одного платежного поручения;
 излишне начислены на доходы, полученные уволенными работниками авансом, подлежащие возврату;
 излишне уплачены за участников, являющихся лицами, достигшими возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
 ошибочно перечислены за лиц, освобожденных от уплаты отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование;
 неверно указан код назначения платежа;
 в списочной части платежного поручения допущены ошибки в периоде платежа;
 в списочной части платежного поручения допущены ошибки в суммах;
 неверно указаны реквизиты плательщика;
 ошибочно уплачены средства, не являющиеся единым платежом;
 уплачены плательщиком, не зарегистрированным в качестве агента по исчислению (начислению), перечислению единого платежа за работников, определенного в соответствии со статьей 776-1 Налогового Кодекса.
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
Наименование плательщика: _________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес идентификационный номер плательщика: ______________________________________________
Индивидуальный идентификационный код: ___________________________
Банковский идентификационный код банка плательщика: _______________
Банк плательщика: ____________________
К заявлению прилагаются следующие документы (нужное отметить):
 копия документа, подтверждающего начало/прекращение трудовой деятельности участника системы обязательного социального страхования;
 копия упрощенной декларации для плательщиков единого платежа (форма ____) с уведомлением о принятии в органах государственных доходов;
 расчета стоимости патента (форма ____) за период возврата единого платежа с уведомлением о принятии в органах государственных доходов;
 выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, при расхождении подписи на заявлении и платежных документах плательщика - копия приказа о предоставлении права подписи;
 копия подтверждающего документа при изменении Бизнес идентификационного номера либо банковского счета плательщика;
 пояснение в свободной форме или дополнительный документ.
Подписи:
Руководитель __________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер _____________________________________
(Фамилия, имя, отчество (отчество при его наличии), подпись)
Юридический адрес: ___________________,
Контактные данные плательщика:
Телефон: +7 (____)_________________,
E-mail____________________________.
Дата заполнения: "___"_______20____года
Приложение 2
к Правилам уплаты,
перечисления и распределения,
а также возврата единого платежа
Заявление вкладчика (получателя) о согласии списания с его
индивидуального/условного пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм
Я, _______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Индивидуальный идентификационный номер __________________________
__________________________________________________________________
Настоящим даю согласие на возврат ошибочно перечисленных на мой
индивидуальный/условный пенсионный счет обязательных пенсионных
взносов/обязательных пенсионных взносов работодателя в сумме(ах)
__________________________________________________________________
(сумма прописью)
__________________________________________________________________
(При возврате ошибочно зачисленных сумм единого платежа по нескольким
платежным поручениям, суммы, подлежащие возврату, указываются отдельно
на каждое платежное поручение)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для внесения изменений в реквизиты договора о пенсионном обеспечении
за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов
работодателя
_____________ ________________ (подпись) (дата)