"Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 20 сәуірдегі № 29, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 164, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № ҚР ДСМ-50, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 243, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 113 және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № 56/НҚ бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 7, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 16, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 16, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 7 ақпандағы № 85, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 20 және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 33/НҚ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 9 ақпанда № 31881 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 20 сәуірдегі № 29, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 164, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № ҚР ДСМ-50, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 243, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 113 және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № 56/НҚ бірлескен бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18592 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 51) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 апреля 2019 года № 29, Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 164, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-50, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 243, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 113 и Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № 56/НҚ "Об утверждении Cистемы региональных стандартов для населенных пунктов"
Совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 января 2023 года № 7, Министра просвещения Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 16, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 16, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 февраля 2023 года № 85, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 20 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 33/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2023 года № 31881
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 апреля 2019 года № 29, Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 164, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-50, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 243, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 113 и Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № 56/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 18592) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 51) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЕМ:";
Cистему региональных стандартов для населенных пунктов, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему совместному приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Өңірлік даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік органдарының жетекшілік ететін вице-министрлеріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
__________Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
__________А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
__________А. Оралов
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
__________М. Карабаев
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
__________Б. Мусин
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 25 қаңтардағы
№ 16,
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 25 қаңтардағы
№ 16,
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2023 жылғы 25 қаңтардағы
№ 20,
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің 2023 жылғы
7 ақпандағы № 85,
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі 2023 жылғы
30 қаңтардағы № 33/НҚ мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2023 жылғы 20 қаңтардағы № 7
Бірлескен бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 23 сәуірдегі № 164
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 25 сәуірдегі № ҚР
ДСМ-50
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің 2019 жылғы
23 сәуірдегі № 243
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің 2019 жылғы
22 сәуірдегі № 113
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 20 сәуірдегі № 29
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің 2019 жылғы
25 сәуірдегі № 56/НҚ
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі

2. Департаменту регионального развития Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров центральных государственных органов Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
__________Г. Бейсембаев
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
__________А. Ғиният
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
__________А. Оралов
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
__________М. Карабаев
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
__________Б. Мусин
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к совместному приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 25 января 2023 года № 16,
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2023 года № 16,
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 25 января 2023 года № 20,
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 7 февраля 2023 года № 85,
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 30 января 2023 года № 33/НҚ и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 января 2023 года № 7 Утверждена
совместным приказом
Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 23 апреля 2019 года № 164
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 апреля 2019 года
№ ҚР ДСМ-50
Министра индустрии
и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 23 апреля 2019 года № 243
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 113
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 апреля 2019 года № 29
Министра цифрового
развития, оборонной и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 25 апреля 2019 года № 56/НҚ
Система региональных стандартов для населенных пунктов

1. Осы Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 51) тармақшасына сәйкес әзірленді және объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесін, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен қалалық және ауылдық елді мекендер үшін азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша көлік, мәдени-демалыс, спорттық, іскерлік, өндірістік, цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі көрсеткіштерін айқындайды.
Жүйенің мақсаты елді мекендердің типіне (қала, ауыл) және мөлшеріне (халық санына) қарай объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) халыққа қолжетімділігінің ең төменгі міндетті деңгейін қамтамасыз ету болып табылады.
2. Осы Жүйеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар – Қазақстан Республикасының қалалық және ауылдық елді мекендері халқының өмір сүру сапасын сипаттайтын объектілермен және көрсетілетін қызметтермен (игіліктермен) қамтамасыз етілу жөніндегі өлшемшарттар мен талаптар (ең төменгі жағдайлар) жиынтығы;
2) "көпорталықтылық" қағидаты – қала аумағын жоспарлау кезінде мемлекеттік және әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді (игіліктерді) қаланың қандай да бір бөлігіндегі халыққа неғұрлым жақын орналасқан бірнеше орталықтан (орыннан) алу мүмкіндігін ескеретін қағидат;
3) қоныстану аумағы – тұрғын үй, қоғамдық және рекреациялық аймақтарды, сондай-ақ орналастырылуы мен қызметі арнаулы санитариялық-қорғаныш аймақтарын талап ететіндей ықпалы жоқ инженерлік және көліктік инфрақұрылымдардың жекелеген бөліктерін, басқа да объектілерді орналастыруға арналған елді мекен аумағының бір бөлігі.
3. Жүйе:
орталық атқарушы органдар – елдің әлеуметтік-экономикалық, өңірлік дамуын жоспарлау кезінде;
жергілікті атқарушы органдар – өңірлік проблемаларды шешу және нақты елді мекендердегі өмір сүру сапасын арттыру мақсатында пайдалануға арналған.
4. Жүйе шеңберінде өңірлік даму саласындағы уәкілетті орталық мемлекеттік орган мүдделі орталық мемлекеттік органдармен бірлесіп қалалар мен ауылдардың объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) ең төменгі міндетті деңгейімен қамтамасыз етілуіне жыл сайын мониторинг жүргізеді. Мониторингке арналған деректерді жергілікті атқарушы органдар ұсынады.
5. Жүйеде елді мекеннің түріне қарай объектілер мен көрсетілетін қызметтер (игіліктер) тізбесін:
1) астана, республикалық маңызы бар қалалар;

1. Настоящая Система региональных стандартов для населенных пунктов (далее – Система) разработана в соответствии с подпунктом 51) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, и определяет перечень объектов и .услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, деловой, производственной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан для городских и сельских населенных пунктов.
Целью Системы является обеспечение минимально обязательного уровня доступности объектов и услуг (благ) населению в зависимости от типа (город, село) и размера (численности населения) населенных пунктов.
2. В настоящей Системе используются следующие основные понятия:
1) региональные стандарты для населенных пунктов – совокупность критериев и требований (минимальных условий) по обеспеченности объектами и услугами (благами), характеризующими качество жизни населения, городских и сельских населенных пунктов Республики Казахстан;
2) принцип "полицентричности" – принцип, учитывающий возможность получения государственных и социальных услуг (благ) из нескольких центров (мест), наиболее приближенных к населению той или иной части города при планировании городской территории;
3) селитебная территория – часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилой, общественной и рекреационной зон, а также отдельных частей инженерной и транспортной инфраструктур, других объектов, размещение и деятельность которых не оказывает воздействия, требующего специальных санитарно-защитных зон.
3. Система предназначена к использованию:
центральными исполнительными органами – при планировании социально-экономического, регионального развития страны;
местными исполнительными органами – в целях решения региональных проблем и повышения качества жизни в конкретных населенных пунктах.
4. В рамках Системы уполномоченным центральным государственным органом в сфере регионального развития совместно с заинтересованными центральными государственными органами проводится ежегодный мониторинг обеспеченности городов и сел минимально обязательным уровнем объектов и услуг (благ). Данные для мониторинга предоставляются местными исполнительными органами.
5. Система предполагает категоризацию перечня объектов и услуг (благ) в зависимости от вида населенного пункта:
1) столица, города республиканского значения;

2) облыстық маңызы бар қалалар;
3) аудандық маңызы бар қалалар, аудан орталықтары;
4) ауылдық округтердің орталықтары және тірек ауылдық елді мекендер;
5) қалған ауылдық елді мекендер деп санатқа бөлу болжанады.
6. Жүйені қолдану мыналарға:
елді мекендердің объектілермен және көрсетілетін қызметтермен (игіліктермен) қамтамасыз етілуінің бірыңғай және біртұтас тәсілін әзірлеуге;
интегралды көрсеткішті пайдалану арқылы қалалық және ауылдық елді мекендердің объектілермен және көрсетілетін қызметтермен (игіліктермен) қамтамасыз етілуін сандық және сапалық бағалауға;
қалалық аумақты жоспарлау кезінде "көпорталықтылық" қағидатының сақталуын қамтамасыз етуге;
халықтың өмір сүруінің барынша жайлы және қауіпсіз ортасын құруды қамтамасыз етуге;
халықтың объектілер мен көрсетілетін қызметтерге (игіліктерге) "20 минутта қадамдап жету" қағидатын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін жағдайлар жасайды.
7. Жүйе шеңберінде астана және республикалық маңызы бар қалалар аумағында объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі осы Жүйеге 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
8. Жүйе шеңберінде облыстық маңызы бар қалалар аумағында объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі осы Жүйеге 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
9. Жүйе шеңберінде аудандық маңызы бар қалалар мен аудан орталықтары аумағында объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі осы Жүйеге 3-қосымшаға сәйкес айқындалады.
10. Жүйе шеңберінде ауылдық округтердің орталықтары мен тірек ауылдық елді мекендердің аумағында объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі осы Жүйеге 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.
11. Жүйе шеңберінде қалған ауылдық елді мекендердің аумағында объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі осы Жүйеге 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Елді мекендерге арналған
өңірлік стандарттар жүйесіне
1-қосымша
Астанаға және республикалық маңызы бар қалаларға арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеу үшін қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі
р/с
Объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) атауы
Базалық қуаты
1
Білім беру
1.1
Білім беру мектептері
Сәулет, қала құрылысы және құрылы саласындағы орталық уәкілетті органның бекітілген бұйрықтарына сәйкес халықтың оқушылар орындарына қажеттілігін есептеу "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" ҚР ЕЖ 3.01-101-2013 В-қосымшасының (ақпараттық) В.1-кестесіне (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқандағы № 156-НҚ бұйрығымен 2015 жылғы 1 шілдеден бастап бекітілген) және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес қабылданады
1.2
Мектепке дейінгі білім беру мекемелері
Сәулет, қала құрылысы және құрылы саласындағы орталық уәкілетті органның бекітілген бұйрықтарына сәйкес халықтың оқушылар орындарына қажеттілігін есептеу Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" ҚР ЕЖ 3.01-101-2013 В-қосымшасының (ақпараттық) В.1-кестесіне (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқандағы № 156-НҚ бұйрығымен 2015 жылғы 1 шілдеден бастап бекітілген) және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес қабылданады
1.3
Әртүрлі жастағы балалардың бос уақытын өткізуге, дамуына және демалуына бағытталған қосымша білім беру ұйымдары*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес балаларды дамытуға арналған үйірмелер мен секцияларға қолжетімділік қадамдық қолжетімділікте қамтамасыз етіледі
1.4
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (ТжКБ) ұйымдары

2) города областного значения;
3) города районного значения, районные центры;
4) центры сельских округов и опорных сельских населенных пунктов;
5) остальные сельские населенные пункты.
6. Применение Системы создаст условия, которые позволят:
выработать единый и целостный подход к обеспеченности населенных пунктов объектами и услугами (благами);
количественно и качественно оценить обеспеченность городских и сельских населенных пунктов объектами и услугами (благами) через использование интегрального показателя;
обеспечить соблюдение принципа "полицентричности" при планировании городской территории;
обеспечить создание максимально комфортной и безопасной среды проживания населения;
обеспечить принцип "20-минутной шаговой доступности" населения к объектам и услугам (благам).
7. В рамках Системы на территории столицы и городов республиканского значения перечень объектов и услуг (благ) определяется согласно приложению 1 к настоящей Системе.
8. В рамках Системы на территории городов областного значения перечень объектов и услуг (благ) определяется согласно приложению 2 к настоящей Системе.
9. В рамках Системы на территории городов районного значения и районных центров перечень объектов и услуг (благ) определяется согласно приложению 3 к настоящей Системе.
10. В рамках Системы на территории центров сельских округов и опорных сельских населенных пунктов перечень объектов и услуг (благ) определяется согласно приложению 4 к настоящей Системе.
11. В рамках Системы на территории остальных сельских населенных пунктов перечень объектов и услуг (благ) определяется согласно приложению 5 к настоящей Системе.
Приложение 1
к Системе региональных стандартов
для населенных пунктов
Перечень объектов и услуг (благ), применяемых для выработки Cистемы региональных стандартов для столицы и городов республиканского значения
№ п/п
Наименование объектов и услуг (благ)
Базовая мощность
1
Образование
1.1
Образовательные школы
В соответствии с утвержденными приказами центрального уполномоченного органа в области архитектуры, градостроительства и строительства, расчет потребности населения в ученических местах принимается согласно Таблице В.1 Приложения В (информационное) СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (утвержденного приказом Комитета по делам строительства жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года №156-НҚ с 1 июля 2015 года) и требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.2
Дошкольные учреждения образования
В соответствии с утвержденными приказами центрального уполномоченного органа в области архитектуры, градостроительства и строительства, расчет потребности населения в ученических местах принимается согласно Таблице В.1 Приложения В (информационное) СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (утвержденного приказом Комитета по делам строительства жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156-НҚ с 1 июля 2015 года) и требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.3
Организации дополнительного образования, направленные на досуг, развитие и отдых детей различных возрастов*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения доступ к кружкам и секциям для развития детей обеспечивается в шаговой доступности
1.4
Организации технического и профессионального, послесреднего образования (ТиПО)

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ТжКБ ұйымдарының жобалық қуаты - білім, медицина, өнер және мәдениет, сервис, экономика дайындық бағыттары бойынша кемінде 300 орын: Техникалық, аграрлық сала үшін - кемінде 350 орын
2
Денсаулық сақтау
2.1
Денсаулық сақтау мекемелері (амбулаториялық-емханалық, стационарлық және жедел медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелер және басқалар)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйке:

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность организаций ТиПО - не менее 300 мест по направлениям подготовки: образование, медицина, искусство и культура, сервис, экономика. Для технической, аграрной отрасли - не менее 350 мест
2
Здравоохранение
2.1
Учреждения здравоохранения (структурные подразделения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую, стационарную и скорую медицинскую помощь и другие)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:

1) амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
бекітілген халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) бастап 10 000 (он мың) адамға дейінгі аумақтық қызмет көрсету аймағы шегінде қалаларда құрылатын дәрігерлік амбулатория;
бекітілген халық саны 10 000 (он мың) бастап 30 000 (отыз мың) адамға дейінгі аумақтық қызмет көрсету аймағы шегінде қалаларда құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету орталығы;
бекітілген халық саны 30 000 (отыз мың) адамнан астам аумақтық қызмет көрсету аймағы шегінде қалаларда құрылатын қалалық емхана (бұдан әрі - ҚЕ), бірақ кемінде бір ҚЕ;
алғашқы психикалық денсаулық орталығы бекітілген халық саны 60 000 (алпыс мың) және одан астам адам болатын ҚЕ-да орналасқан психикалық денсаулық орталығының құрылымдық бөлімшесі ретінде, оның ішінде бір немесе бірнеше жақын орналасқан, амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымдардың халқына қызмет көрсету үшін құрылады;
республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын стоматологиялық емхана;
республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы көп бейінді аурухананың немесе қалалық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретіндегі консультациялық-диагностикалық орталық (200 000 (екі жүз мың) халыққа шаққанда біреу);
жастардың денсаулық орталығы;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
республикалық маңызы бар қалаларда, астанада құрылатын көп бейінді қалалық аурухана;
республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын көп бейінді қалалық балалар ауруханасы;
республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын психикалық денсаулық орталығы;
республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын фтизиопульмонология орталығы;
көп бейінді ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылатын тері-венерологиялық, травматологиялық, инсульттік, ревматологиялық, офтальмологиялық, кардиологиялық және кардиохирургиялық орталықтар;
көп бейінді ауруханалар құрамындағы онкологиялық орталықтарды қоспағанда, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің басым жобаларын іске асыру шеңберінде құрылатын республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын онкологиялық орталық;
қалаларда құрылатын инфекциялық аурухана және (немесе) көп бейінді қалалық аурухана жанынан ұйымдастырылатын инфекциялық бөлімше;
қалаларда құрылатын перинаталдық орталық, перзентхана және (немесе) көп бейінді қалалық аурухана жанынан ұйымдастырылатын перинаталдық орталық, босандыру бөлімшесі;

1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
врачебная амбулатория, создаваемая в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 1 500 (одна тысяча пятьсот) до 10 000 (десять тысяч) человек;
центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 10 000 (десять тысяч) до 30 000 (тридцать тысяч) человек;
городская поликлиника (далее - ГП), создаваемая в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения более 30 000 (тридцать тысяч) человек, но не менее одной ГП;
первичный центр психического здоровья создается как структурное подразделение центра психического здоровья с расположением в ГП с численностью прикрепленного населения от 60 000 (шестьдесят тысяч) человек и выше, в том числе для обслуживания населения одной или нескольких близлежащих организаций, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
стоматологическая поликлиника, создаваемая в городах республиканского значения и столице;
консультативно-диагностический центр как структурное подразделение многопрофильной больницы или городской поликлиники (одна на 200 000 (двести тысяч) населения) в городах республиканского значения и столице;
молодежный центр здоровья;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
многопрофильная городская больница, создаваемая в городах республиканского значения, столице;
многопрофильная городская детская больница, создаваемая в городах республиканского значения и столице;
центр психического здоровья, создаваемый в городах республиканского значения и столице;
центр фтизиопульмонологии, создаваемый в городах республиканского значения и столице;
кожно-венерологический, травматологический, инсультный, ревматологический, офтальмологический, кардиологический и кардиохирургический центры создаются как структурные подразделения многопрофильных больниц;
онкологический центр, создаваемый в городах республиканского значения и столице, за исключением онкологических центров в составе многопрофильных больниц, в том числе создаваемых в рамках реализации приоритетных проектов государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения;
инфекционная больница, создаваемая в городах и (или) инфекционное отделение, организуемое при многопрофильной городской больнице;
перинатальный центр, родильный дом, создаваемые в городах и (или) перинатальный центр, родильное отделение, организуемые при многопрофильной городской больнице;

3) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын медициналық жедел жәрдем станциясы;
4) медициналық оңалту ұйымдары - санаторийлік-курорттық ұйымдар, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшесі (төсектері);
5) паллиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсететін ұйымдар – хоспис, мейіргер күтімі ауруханасы және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының жанынан ұйымдастырылатын бөлімше, төсектер;
6) қан қызметі саласында қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары болмаған кезде оларда құрылады;
7) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын патологиялық анатомия (цитопатология) саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;

3) станция скорой медицинской помощи, создаваемая в городах республиканского значения и столице.
4) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода и (или) отделение, койки, организуемые при организациях здравоохранения;
6) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере службы крови, создаются в городах республиканского значения и столице, при отсутствии в них республиканских организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови;
7) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере патологической анатомии (цитопатологии), создаваемые в городах республиканского значения и столице;

8) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын АИТВ инфекциясы профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
9) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын жетім балаларға, туғаннан бастап үш жылға дейін ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа дейін психикалық және физикалық дамуында ауытқулары бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасылармен психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;

8) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, создаваемые в городах республиканского значения и столице;
9) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, создаваемые в городах республиканского значения и столице;

10) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын денсаулық сақтау саласындағы техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары;
11) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
қалаларда құрылымдық бөлімшелері бар, астанада құрылатын Ұлттық сараптама орталығы;
республикалық маңызы бар қалаларда құрылатын ғылыми ұйымдар;
инфекциялық аурулардың табиғи ошақтарында құрылатын обаға қарсы станциялар.
2.2
Дәріханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келетін дәріханалардың болуы
3
Әлеуметтік қамсыздандыру
3.1
Арнаулы әлеуметтік қызметтер
Халықтың қажеттілігіне сәйкес
4
Мәдениет және спорт
4.1
Мәдени-демалыс ұйымдары
4.2
Кинотеатрлар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес бір кинотеатрдың жобалық қуаты халыққа 1000 адамға шаққанда 35 орын есебінен анықталады.
4.3
Музейлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес көрме залдары, өлкетану, тарихи, көркемсурет музейлері.
4.4
Театрлар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны 30 000 адамнан астам болған кезде - 1000 адамға шаққанда 5-8 көрермен орыны және жас көрермен театрлары мен қуыршақ театры үшін 1000 балаға шаққанда 2-3 орын есебінде 1 театр;
халық саны кемінде 500 000 адам болатын қалалар деңгейінде бір опера және балет театры мен бір кәсіби: драмалық, музыкалық-драмалық, жас көрермен, қуыршақ және өзге театрлар түрлерінен (балет, пантомима және басқалары) болуы көзделсін.
4.5
Концерттік ұйымдар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес бір концерттік ұйымның жобалық қуаты халқының саны 250 000 адамнан астам облыстық маңызы бар қалада 1000 адамға шаққанда 3,5-5 орын есебінен айқындалады
4.6
Цирк
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес бір цирктың жобалық қуаты халық саны 250 000 адамнан астам болған жағдайда 1000 адамға 3,5-5 орын есебінен айқындалады
4.7
Дене шынықтыру-сауықтыру кешені

10) организации технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, создаваемые в городах, в городах республиканского значения и столице;
11) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
Национальный центр экспертизы, создаваемый в столице, со структурными подразделениями в городах;
научные организации, создаваемые в городах республиканского значения;
противочумные станции, создаваемые в природных очагах инфекционных заболеваний.
2.2
Аптеки*
Наличие аптек, соответствующих требованиям строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3
Социальное обеспечение
3.1
Специальные социальные услуги
Согласно потребности населения
4
Культура и спорт
4.1
Культурно-досуговые организации
4.2
Кинотеатры
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность одного кинотеатра определяется из расчета 35 мест на 1000 человек населения
4.3
Музеи
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения выставочные залы, краеведческие, исторические, художественные музеи
4.4
Театры
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, при численности свыше 30 000 человек - 1 театр из расчета 5-8 зрительских мест на 1000 человек населения и 2-3 места на 1000 детей для театров юного зрителя и театра кукол;
на уровне городов с численностью населения не менее 500 000 человек предусмотреть наличие одного театра оперы и балета и одного профессионального театров: драматический, музыкально-драматический, юного зрителя, кукол и одного театра по одному из прочих видов (балета, пантомимы и прочее)
4.5
Концертные организации
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность одной концертной организации определяется из расчета 3,5-5 мест на 1000 человек населения в городе областного значения с численностью населения свыше 250 000 человек
4.6
Цирк
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность одного цирка определяется из расчета 3,5-5 мест на 1000 человек населения при численности населения свыше 250 000 человек
4.7
Физкультурно-оздоровительный комплекс

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының көлемі 1000 адамға 80 шаршы метр есебінен айқындалады.
Бассейннің көлемі 1000 адамға 25 шаршы метр су бетін құрайды.
4.8
Спорт, тренажер залдары
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының мөлшері 1000 адамға 80 шаршы метр есебінен айқындалады.
4.9
Кітапханалар*

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек.
Размер бассейна составляет 25 квадратных метров зеркала воды на 1000 человек
4.8
Спортивные, тренажерные залы
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек
4.9
Библиотеки*

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес 20000 адамға бір кітапхананың; 2 оқырман орнына шаққанда - 4000 сақтау бірлігінің болуы; 0,1 оқырман орнына шаққанда қосымша қоры 100 сақтау бірлігімен орталық кітапхана.
5
Бос уақыт және демалыс
5.1
Зоологиялық саябақтар мен ботаникалық бақтар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны 100000 адамнан астам болған кезде бір зоологиялық саябақ немесе ботаникалық бақ
5.2
Ойын-сауық және демалыс саябақтары (гүлзарлар/бульварлар/тұрғындардың демалуына арналған бақтар)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жабық ойын-сауық саябақтарының жобалық қуаты қызмет көрсету аймағы 1000 адамға шаққанда еден көлемі 3 шаршы метр; 100 000-200 000 адамға 1 ашық ойын-сауық және демалыс саябағы есебінде айқындалады
5.3
Үй жануарларын серуендетуге және жаттықтыруға арналған алаңдар*
Астана, республикалық маңызы бар қалалар үшін - жалпы алаңы кемінде 400-600 шаршы метр (үй жануарларын серуендетуге және жаттықтыруға бейімделген аумақтардың болуы)
6
Көліктік инфрақұрылым
6.1
Қоғамдық көлік (автобустар, трамвайлар, троллейбустар және т. б.)
Халықтың қоғамдық көлікке қол жеткізуі
6.2
Қоғамдық көлікпен жол жүру ақысын электрондық төлеу жүйесін ұйымдастыру
Қоғамдық көлікпен жол жүру ақысын электрондық төлеу жүйесінің болуы
6.3
Әуежай
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес республикалық маңызы бар қалалар үшін Халықаралық азаматтық авиация ұйымының 2,3 санаттағы халықаралық деңгейдегі әуежайының болуы
6.4
Автовокзал және / немесе автостанция
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес актілердің талаптарынаавтовокзал жолаушылар легі тәулігіне 500-ден астам адам болған кезде ұйымдастырылады.
Автостанция жолаушылар легі тәулігіне 100-ден 500 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады.
6.5
Теміржол вокзалы
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес темір жол вокзалы қала теміржол магистральдық желісінің бойында орналасқан жағдайда ұйымдастырылады
6.6
Тұрақ кеңістігі*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес актілердің талаптарынаавтомобильдер тұрағы әртүрлі функционалдық мақсаттағы объектілерге келушілеріне тиесілі автокөлік құралдарының тұрақтарда уақытша болуы ретінде айқындалады
6.7
Автожанармай құю станциялары, газ құю станциялары * (АЖҚС)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкесактілердің талаптарына АЖҚС болуы қауіпсіз орналасуды ескере отырып, қамтамасыз етіледі
6.8
Техникалық қызмет көрсету станциясы* (ТҚКС)
ТҚКС болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
6.9
Автомобиль жуу орындары*
Автомобиль жуу орнының болуы Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындаладыактілердің талаптарына
7
Жол инфрақұрылымы
7.1
Қалаішілік жолдар
Ішкі жолдардың 100% - ы қатты жабынмен қамтамасыз етіледі
7.2
Жолды жарықтандыру
Ішкі жолдардың 100% - ы жол жарығымен қамтамасыз етіледі
8
Инженерлік инфрақұрылым
8.1
Орталықтандырылған электрмен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарына сәйкес елді мекен үздіксіз электр жабдықтаумен қамтамасыз етіледі
8.2
Орталықтандырылған сумен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкесактілердің талаптарына елді мекен орталықтандырылған сумен жабдықтаумен 100% қамтамасыз етіледі
8.3
Су бұру жүйесі
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес актілердің талаптарына айқындалады
8.4
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау
Орталықтандырылған сумен жабдықтаудың болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
8.5
Орталықтандырылған газбен жабдықтау*
Газбен жабдықтаудың болуы
8.6
Тұрғын үй қоры
Қазахстан Республикасының аумағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес
9
Қоршаған ортаның қауіпсіздігі мен қорғалуын қамтамасыз ету
9.1
Учаскелік полиция пункті
Учаскелік полиция пункті: қалаларда төрттен артық емес әкімшілік учаскелердің шекараларында ұйымдастырылады. Әкімшілік учаскенің (ықшамаудан) орталығында орналасады.
Учаскелік полиция пункті жеке тұрған ғимаратта болады. Кәсіпорындармен, ұйымдармен бір ғимаратта немесе тұрғын үйлерде орналасқан кезде бірінші қабатта орналасады және мүгедектерге арналған пандуспен жабдықталған жеке кіру есігі болады. Учаскелік полиция пунктін орта білім беру мектептерімен және мектепке дейінгі ұйымдармен бір ғимаратта орналастыруға жол берілмейді.
Учаскелік полиция пункті учаскелік полиция инспекторларына, олардың көмекшілеріне және ювеналдық полиция қызметкеріне арналған жұмыс кабинеттерінен, азаматтарды қабылдау және жұртшылықпен жұмыс бөлмесінен, жеткізілген адамдарға арналған үй-жайдан, демалыс бөлмесінен (жеке), санитариялық тораптан тұрады.
9.2
Өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің болуы

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, наличие одной библиотеки на 20000 человек; 4000 единиц хранения на – 2 читательских места; центральная библиотека с дополнительным фондом 100 единиц хранения на 0,1 читательских мест
5
Досуг и отдых
5.1
Зоологические парки и ботанические сады
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения один зоологический парк или ботанический сад при численности населения свыше 100 000 человек
5.2
Парки развлечений и отдыха (скверы/бульвары/сады для отдыха жителей)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность крытых парков развлечений определяется из расчета 3 квадратных метров площади пола на 1000 человек населения зоны обслуживания;
1 открытый парк развлечений и отдыха – на 100 000-200 000 человек населения не менее 100 000 человек"
5.3
Площадки для выгула и дрессировки домашних животных*
Для столицы, городов республиканского значения - не менее 400-600 квадратных метров общей площади (наличие приспособленных территорий для выгула и дрессировки домашних животных)
6
Транспортная инфраструктура
6.1
Общественный транспорт (автобусы, трамваи, троллейбусы и другие)
Доступ населения к общественному транспорту
6.2
Организация электронной системы оплаты проезда общественного транспорта
Наличие электронной системы оплаты проезда общественного транспорта
6.3
Аэропорт
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения для городов республиканского значения наличие аэропорта международного уровня категории 2,3 Международной организации гражданской авиации
6.4
Автовокзал и/или автостанция
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, автовокзал организуется при пассажиропотоке более 500 человек в сутки.
Автостанция организуется при пассажиропотоке от 100 до 500 человек в сутки
6.5
Железнодорожный вокзал
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, железнодорожный вокзал организуется в случае расположения города вдоль железнодорожной магистральной сети
6.6
Парковочное пространство*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, парковка автомобилей определяется как временное пребывание на стоянках автотранспортных средств, принадлежащих посетителям объектов различного функционального назначения
6.7
Автозаправочные станции, газозаправочные станции * (АЗС)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, наличие АЗС обеспечивается с учетом безопасного расположения
6.8
Станция технического обслуживания* (СТО)
Наличие СТО определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
6.9
Автомойки*
Наличие автомойки определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
7
Дорожная инфраструктура
7.1
Внутригородские дороги
100% внутренних дорог обеспечиваются твердым покрытием
7.2
Дорожное освещение
100% внутренних дорог обеспечиваются дорожным освещением
8
Инженерная инфраструктура
8.1
Централизованное электроснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил населенный пункт обеспечивается бесперебойным электроснабжением
8.2
Централизованное водоснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения населенный пункт обеспечивается 100% централизованным водоснабжением
8.3
Система водоотведения
Наличие системы водоотведения определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
8.4
Централизованное теплоснабжение
Наличие централизованного теплоснабжения определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
8.5
Централизованное газоснабжение*
Наличие газоснабжения
8.6
Жилой фонд
В соответствии с нормативными техническими документами в области архитектуры, градостроительства и строительства действующих на территории Республики Казахстан.
9
Обеспечение безопасности и защиты окружающей среды
9.1
Участковый пункт полиции
Участковый пункт полиции организуется: в городах в границах не более чем четырех административных участков. Располагается, в центре административного участка (микрорайона).
Участковый пункт полиции находится в отдельно стоящем здании. При условии размещения в одном здании с предприятиями, организациями или в жилых домах, располагается на первом этаже и имеет отдельный вход с оборудованным пандусом для инвалидов. Не допускается размещение участкового пункта полиции в одном здании со средней образовательной школой или дошкольной организацией.
Участковый пункт полиции состоит из: рабочих кабинетов для участковых инспекторов, их помощников и сотрудника ювенальной полиции, комнаты приема граждан и работы с общественностью, помещения для доставленных, комнаты отдыха (отдельно) и санитарного узла
9.2
Наличие подразделений противопожарной службы

Қалалар мен елді мекендер үшін өрт сөндіру деполары мен өрт сөндіру автомобильдерінің саны "Өртке қарсы қызмет органдарының объектілерін жобалау" 2.02-105-2014 ҚР ЕЖ-да көзделген елді мекен аумағының алаңына және халықтың санына байланысты
9.3
Тұрмыстық қатты қалдықтарды (ТҚҚ) көмуге арналған полигондар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекендер аумағында тұтыну қалдықтарын жинауды, пайдалануды, қолдануды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды және көмуді мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады.
9.4
Қоқыс өңдеу кешені
Қоқыс өңдеу кешенінің болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
9.5
Қоқысты сұрыптау кешені
Қоқысты сұрыптау кешенінің болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
9.6
Қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) бөлек жинауға арналған контейнерлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ҚТҚ жинауға арналған контейнерлер қақпақтармен жабдықталады. Елді мекендерде контейнер алаңын уақытша қоныстарды (вахталық кенттерді, стационарлық емес объектілер мен құрылыстарды) қоспағанда, тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балалар объектілерінен, спорт алаңдарынан және халықтың демалыс орындарынан кемінде 25 м қашықтықта орналастырады.
9.7
Қайталама шикізатты қабылдау пункттері
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халықтан қайталама шикізатты қабылдау пункттерін жеке ғимараттарда (павильондар-дүкендер) немесе тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының ғимараттарында жапсаржайларда жобалау қажет
9.8
Күл-қож қалдықтарына (КТҚ) арналған металл контейнерлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес абаттандырылған тұрғын үй қорында ҚТҚ жинау үшін контейнерлер қолданылады, жеке үй иеліктерінде қақпағы бар еркін конструкцияланған ыдыстарды пайдалануға жол беріледі
10
Ақпараттық коммуникация

Количество пожарных депо и пожарных автомобилей для городов и населенных пунктов зависит от площади территории населҰнного пункта и количества населения, предусмотренные в СП РК 2.02-105-2014 "Проектирование объектов органов противопожарной службы"
9.3
Полигоны для захоронения твердых бытовых отходов (ТБО)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на территории населенных пунктов сбор, использование, применение, обезвреживание, транспортировка, хранение и захоронение отходов потребления осуществляют специализированные организации
9.4
Мусороперерабатывающий комплекс
Наличие мусороперерабатывающего комплекса определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
9.5
Мусоросортировочный комплекс
Наличие мусоросортировочного комплекса определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
9.6
Контейнеры для раздельного сбора твердых бытовых отходов (ТБО)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контейнеры для сбора ТБО оснащают крышками. В населенных пунктах контейнерную площадку размещают на расстоянии не менее 25 метров от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения, исключая временные поселения (вахтовые поселки, нестационарные объекты и сооружения)
9.7
Пункты приема вторичного сырья
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, приемные пункты вторичного сырья от населения следует проектировать в отдельных зданиях (павильоны-магазины) или в пристройках к зданиям предприятий бытового обслуживания
9.8
Металлические контейнеры для золошлаковых отходов (ТБО)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения для сбора ТБО в благоустроенном жилищном фонде применяют контейнеры, в частных домовладениях допускается использование емкости произвольной конструкции с крышками
10
Инфокоммуникация

10.1
Пошта байланысы бөлімшесі
20-40 мың адамға 1 объект (операциялық зал, әкімшілік үй-жайлар, күтуге арналған зал, банкомат)
10.2
Тіркелген телефон желілері
Абоненттің нақты жабдығын коммутацияланатын жалпы пайдалану желісімен қосатын және телефон станциясының жабдығында бөлінген порты бар белсенді желі тіркелген телефон желісі болып табылады
10.3
Интернет желісіне кең жолақты қол жеткізу
"Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 410 бұйрығына сәйкес сымсыз технологиялар үшін ең төменгі сапа параметрлері белгіленген: 3G – кемінде 1 Мбит/с, 4G – кемінде 5 Мбит/с, сымды технологиялар үшін – тарифтік жоспарда, шартта белгіленген мәннің кемінде 70%
10.4
Ұялы байланыс (дауыс жеткізу)
Жылжымалы ұялы байланыс технологиясын пайдаланатын телефон байланысы желілерінің көрсетілетін қызметтері (дауысты жеткізу)
10.5
Ашық қол жетімді Wi-Fi аймағы*

10.1
Отделение почтовой связи
1 объект на 20-40 тысяч человек (наличие операционного зала, административных помещений, зал для ожидания, банкомат)
10.2
Фиксированные телефонные линии
Фиксированной телефонной линией является активная линия, соединяющая конечное оборудование абонента c коммутируемой сетью общего пользования и имеющая выделенный порт в оборудовании телефонной станции
10.3
Широкополосный доступ к сети интернет
Согласно Приказу Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи" установлены минимальные параметры качества для беспроводных технологий: 3G – не менее 1 Мбит/с, 4G – не менее 5 Мбит/с, для проводных технологий – не менее 70% от значения, установленного тарифным планом, договором.
10.4
Сотовая связь (передача голоса)
Услуги сетей телефонной связи, использующих технологию подвижной сотовой связи (передача голоса)
10.5
Wi-Fi зона с открытым доступом*

PWLAN қол жеткізу нүктелері сымсыз жергілікті жалпы пайдалану желілеріне ("жедел нүктелер") қол жеткізуді қамтамасыз етеді. PWLAN желілері Wi-Fi ретінде танымал IEEE 802.11 стандартына негізделген, оның көмегімен пайдаланушылар сымсыз технологияны қолдана отырып, Интернетке қол жеткізе алады.
Wi-Fi Интернетке тікелей қосылуды қамтамасыз етпейді, DSL, кабельдік модем, FTTH, WiMax, кең жолақты ұялы байланыс арқылы ғана кең жолақты қосылымды қайта бөледі
11
Тұрмыстық қызмет көрсету инфрақұрылымы
11.1
Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары* (кір жуу орындары, химиялық тазалау орындары, қоғамдық моншалар, қоғамдық дәретханалар)

Точки доступа PWLAN обеспечивает доступ к беспроводным локальным сетям общего пользования ("горячие точки"). Сети PWLAN базируются на стандарте IEEE 802.11, общеизвестном как Wi-Fi, с помощью которого пользователи могут получить доступ в интернет, используя технологию беспроводной связи.
Wi-Fi не обеспечивает прямое соединение с интернетом, но лишь перераспределяет широкополосное соединение с помощью DSL, кабельного модема, FTTH, WiMax, широкополосной мобильной сотовой связи
11
Инфраструктура бытового обслуживания
11.1
Предприятия бытового обслуживания* (прачечные, химчистки, общественные бани, общественные туалеты)

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес киімді тігу, жөндеу және аяқ киімді жөндеу бойынша объектінің болуы анықталады (кемінде 2-3 жұмыс орны)
11.2
Сауда объектілері* (азық-түлік тауарларының дүкендері, өнеркәсіптік тауарлар дүкендері, көше саудасын жүргізуге арналған сауда павильондары, фудмаркеттер, қоғамдық тамақтану кәсіпорындары, аспаздық дүкендер)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес азық-түлік тауарлары дүкендерінің жобалық қуаты - 1000 шаршы метр сауда алаңына сәйкес келеді.
Өнеркәсіптік тауарлар дүкендері - 1800 шаршы метр сауда алаңы.
Көше саудасын жүргізуге арналған сауда павильондары – қуатына байланысты емес.
Фудмаркеттер - 1000 шаршы метр сауда алаңы.
Қоғамдық тамақтану кәсіпорындары - 100 орын.
Қоғамдық тамақтану кәсіпорындары - 100 орын.
Аспаздық дүкендер - 60 шаршы метр сауда алаңы.
11.3
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар*
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-тармағына, сондай-ақ бекітілген ветеринариялық-санитариялық нормалар мен санитариялық қағидаларға сәйкес ветеринариялық ұйымдардың болуы
12
Көрсетілетін қызметтер инфрақұрылымы
12.1
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ бөлімі
"Азаматтарға арналған үкімет" МК КЕАҚ болуы
12.2
Кәсіпкерлерді қолдау орталығы
Халықты КҚКО көрсетілетін қызметтерімен қамту
12.3
Банк бөлімшелері*
Банк бөлімшелері мен банкоматтардың болуы
12.4
Заң консультациялары/нотариус*
Жұмыс істейтін адвокаттардың, нотариустардың болуы
Ескертпе:
* ұсынылатын объектілер
Елді мекендерге арналған
өңірлік стандарттар жүйесіне
2-қосымша
Облыстық маңызы бар қалаларға арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеуде қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі
р/с
Объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) атауы
Базалық қуаты
1
Білім беру
1.1
Білім беру мектептері
Сәулет, қала құрылысы және құрылы саласындағы орталық уәкілетті органның бекітілген бұйрықтарына сәйкес халықтың оқушылар орындарына қажеттілігін есептеу "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс жүргізу" ҚР ҚЕ 3.01-101-2013 В-қосымшасының (ақпараттық) В.1-кестесіне (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқандағы № 156-НҚ бұйрығымен 2015 жылғы 1 шілдеден бастап бекітілген) және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес қабылданады
1.2
Мектепке дейінгі білім беру мекемелері
Сәулет, қала құрылысы және құрылы саласындағы орталық уәкілетті органның бекітілген бұйрықтарына сәйкес халықтың оқушылар орындарына қажеттілігін есептеу "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс жүргізу" ҚР ҚЕ 3.01-101-2013 В-қосымшасының (ақпараттық) В.1-кестесіне (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқандағы№ 156-НҚ бұйрығымен 2015 жылғы 1 шілдеден бастап бекітілген) және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес қабылданады
1.3
Әр түрлі жастағы балалардың бос уақытын өткізуге, дамуына және демалуына бағытталған қосымша білім беру ұйымдары*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес балаларды дамытуға арналған кружоктар мен секцияларға қолжетімділік қадамдық қажеттілікте қамтамасыз етіледі.
1.4
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (ТжКБ) ұйымдары

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения определяется наличие объекта по пошиву, ремонту одежды и ремонту обуви (не менее 2-3 рабочих мест)
11.2
Объекты торговли* (магазины продовольственных товаров, магазины промышленных товаров, торговые павильоны для ведения уличной торговли, фудмаркеты, предприятия общественного питания, магазины кулинарии)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность магазинов продовольственных товаров соответствует – 1000 квадратных метров торговой площади.
Магазины промышленных товаров – 1800 квадратных метров торговой площади.
Торговые павильоны для ведения уличной торговли – независимо от мощности.
Фудмаркеты – 1000 квадратных метров торговой площади.
Предприятия общественного питания – 100 мест.
Предприятия общественного питания – 100 мест.
Магазины кулинарии – 60 квадратных метров торговой площади
11.3
Государственные ветеринарные организации*
Наличие ветеринарных организаций в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", а также утвержденными ветеринарно-санитарными нормами и санитарными правилами
12
Инфраструктура услуг
12.1
Отдел НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Наличие НАО ГК "Правительство для граждан"
12.2
Центр обслуживания предпринимателей (ЦОП)
Охват населения услугами ЦОП
12.3
Банковские отделения*
Наличие отделений банка и банкоматов
12.4
Юридические консультации/нотариус*
Наличие практикующих адвокатов, нотариусов
Примечание:
* рекомендуемые объекты
Приложение 2
к Системе региональных стандартов
для населенных пунктов
Перечень объектов и услуг (благ), применяемых для выработки Cистемы региональных стандартов для городов областного значения
№ п/п
Наименование объектов и услуг (благ)
Базовая мощность
1
Образование
1.1
Образовательные школы
В соответствии с утвержденными приказами центрального уполномоченного органа в области архитектуры, градостроительства и строительства, расчет потребности населения в ученических местах принимается согласно Таблице В.1 Приложения В (информационное) СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (утвержденного приказом Комитета по делам строительства жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года №156-НҚ с 1 июля 2015 года) и требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.2
Дошкольные учреждения образования
В соответствии с утвержденными приказами центрального уполномоченного органа в области архитектуры, градостроительства и строительства, расчет потребности населения в ученических местах принимается согласно Таблице В.1 Приложения В (информационное) СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (утвержденного приказом Комитета по делам строительства жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года №156-НҚ с 1 июля 2015 года) и требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.3
Организации дополнительного образования, направленные на досуг, развитие и отдых детей различных возрастов*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения доступ к кружкам и секциям для развития детей обеспечивается в шаговой доступности.
1.4
Организации технического и профессионального, послесреднего образования (ТиПО)

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ТжәнеКБ ұйымдарының жобалық қуаты - келесі дайындық бағыттары бойынша кемінде 300 орын: білім, медицина, өнер және мәдениет, сервис, экономика. Техникалық, аграрлық сала үшін - кемінде 350 орын
2
Денсаулық сақтау
2.1
Денсаулық сақтау мекемелері (амбулаториялық-емханалық, стационарлық және жедел медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелер)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес:

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проектная мощность организаций ТиПО - не менее 300 мест по направлениям подготовки: образование, медицина, искусство и культура, сервис, экономика. Для технической, аграрной отрасли - не менее 350 мест
2
Здравоохранение
2.1
Учреждения здравоохранения (структурные подразделения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую, стационарную и скорую медицинскую помощь)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:

3) медициналық авиация бөлімшесін қоса алғанда облыстық жедел медициналық жәрдем станциясы;
4) медициналық оңалту ұйымдары - санаторийлік-курорттық ұйымдар, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшелері (төсектері);
5) паллиативтік көмек және мейіргер күтімі көрсететін ұйымдар – хоспис, мейіргер күтімі ауруханасы және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының жанынан ұйымдастырылатын бөлімше, төсектер;

3) областная станция скорой медицинской помощи, включающая отделение медицинской авиации;
4) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода и (или) отделение, койки, организуемые при организациях здравоохранения;

6) қан қызметі саласында жұмысты жүзеге асыратын ұйымдар;
7) патологиялық-анатомиялық (цитопатология) қызметін жүзеге асыратын ұйымдар;
8) АИТВ инфекциясы профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
9) облыстық деңгейде құрылатын жетім балаларға, туғаннан бастап үш жасқа дейін ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жылға дейін психикалық және физикалық дамуында ауытқулары бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасылармен психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу жүргізетін денсаулық сақтау ұйымдары;

6) организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
7) организации, осуществляющие деятельность патологической анатомии (цитопатологии);
8) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции;
9) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, создаваемые на областном уровне;

10) облыстық деңгейде құрылатын денсаулық сақтау саласындағы техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары;
11) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
облыстық деңгейде (облыс орталықтарында) құрылатын Ұлттық сараптама орталығының құрылымдық бөлімшелері.
2.2
Медициналық мекемелерде Интернет желісіне қолжетімділікті ұйымдастыру
Интернетке қосылудың ең төменгі жылдамдық мәні 4 мб/сек
2.3
Дәріханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық әл-ауқаты саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келетін дәріханалардың болуы
3
Әлеуметтік қамсыздандыру
3.1
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер
Халықтың қажеттілігіне сәйкес
4
Мәдениет және спорт
4.1
Мәдени-демалыс ұйымдары
4.2
Кинотеатрлар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес бір кинотеатрдың жобалық қуаты 1000 халық адамға 35 орын есебінен анықталады
4.3
Музейлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес облыс орталықтарында және қалаларда өнер туындыларының жиынтығы бар.
Қалаларда кемінде 100 000 адамға арналған көрме залдары
4.4
Театрлар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес саны 30 000 адамнан жоғары болған жағдайда - 1000 адамға 5-8 көрермен орнынан және жас көрермен театрлары мен қуыршақ театры үшін 1000 балаға 2-3 орынан есептегенде, 1 театр; халқының саны кемінде 500 000 адам облыстық маңызы бар қалалар деңгейінде бір опера және балет театры мен бір кәсіби: драмалық, музыкалық-драмалық, жас көрермен, қуыршақтар және өзге түрлерден (балет, пантомима және басқалары) бір театрдан болуы көзделсін
4.5
Концерттік ұйымдар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес бір концерттік ұйымның жобалық қуаты халық саны 250 000 адамнан асатын облыстық маңызы бар қалада 1000 адамға 3,5-5 орын есебінен анықталады
4.6
Дене шынықтыру-сауықтыру кешені
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының ауданы 1000 адамға шаққанда 80 шаршы метр есебінен айқындалады.

10) организации технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, создаваемые на областном уровне;
11) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
структурные подразделения
Национального центра экспертизы, создаваемые на областном уровне (в областных центрах)
2.2
Организация доступа к сети Интернет в медицинских учреждениях
С минимальным значением скорости Интернет-соединения в 4 мбит/сек
2.3
Аптеки*
Наличие аптек, соответствующих требованиям строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3
Социальное обеспечение
3.1
Специальные социальные услуги
Согласно потребности населения
4
Культура и спорт
4.1
Культурно-досуговые организации
4.2
Кинотеатры
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проектная мощность одного кинотеатра определяется из расчета 35 мест на 1000 человек населения
4.3
Музеи
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в областных центрах и городах с коллекцией произведений искусства.
Выставочные залы в городах с населением не менее 100 000 человек
4.4
Театры
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, при численности свыше 30 000 человек - 1 театр из расчета 5-8 зрительских мест на 1000 человек населения и 2-3 места на 1000 детей для театров юного зрителя и театра кукол; на уровне городов областного значения с численностью населения не менее 500 000 человек предусмотреть наличие одного театра оперы и балета и одного профессионального театров: драматический, музыкально-драматический, юного зрителя, кукол и одного театра по одному из прочих видов (балета, пантомимы и прочее)
4.5
Концертные организации
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность одной концертной организации определяется из расчета 3,5-5 мест на 1000 человек населения в городе областного значения с численностью населения свыше 250 000 человек
4.6
Физкультурно-оздоровительный комплекс
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек.

Бассейннің ауданы 1000 адамға шаққанда 25 шаршы метрді құрайды.
4.7
Спорт, тренажер залдары
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының ауданы 1000 адамға шаққанда 80 шаршы метр есебінен айқындалады.
4.8
Кітапханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес 10000-20000 адамға шаққанда 1 кітапхананың; 2 оқырман орнына шаққанда 4000 сақтау бірлігінің;
0,1 оқырман орнына шаққанда қосымша қоры 100 сақтау бірлігімен орталық кітапхананың болуы.
5
Бос уақыт және демалыс
5.1
Зоологиялық парктер мен ботаникалық бақтар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны 100000 адамнан астам болған жағдайда бір зоологиялық саябақ немесе ботаникалық бақ
5.2
Ойын-сауық және демалыс саябақтары (гүлзарлар/бульварлар/тұрғындардың демалуына арналған бақтар)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жабық ойын-сауық саябақтарының жобалық қуаты қызмет көрсету аймағы 1000 адамға шаққанда еден көлемі 3 шаршы метр; 100 000-200 000 адамға 1 ашық ойын-сауық және демалыс саябағы есебінде айқындалады
5.3
Үй жануарларын серуендетуге және жаттықтыруға арналған алаңдар*
Облыстық маңызы бар қалалар үшін - жалпы алаңы кемінде 400-600 м2 (үй жануарларын серуендетуге және жаттықтыруға бейімделген аумақтардың болуы)
6
Көлік инфрақұрылымы
6.1
Қоғамдық көлік (автобустар, трамвайлар, троллейбустар және т. б.)
Халықтың қоғамдық көлікке қол жеткізуі
6.2
Қоғамдық көлікпен жол жүрудің ақысын электрондық төлеу жүйесін ұйымдастыру
Қоғамдық көлікпен жол жүрудің ақысын электрондық төлеу жүйесінің болуы
6.3
Әуежай
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес облыстық маңызы бар қалалар үшін халықаралық азаматтық авиация ұйымының 1 санаттағы халықаралық деңгейдегі әуежайдың болуы;
6.4
Автовокзал және / немесе автостанция
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес автовокзал жолаушылар легі тәулігіне 500-ден астам адам болған кезде ұйымдастырылады.
Автостанция жолаушылар легі тәулігіне 100-ден 500 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады.
6.5
Теміржол вокзалы
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес темір жол вокзалы қаланың темір жол магистралды желінің бойында орналасуы жағдайында ұйымдастырылады
6.6
Тұрақ кеңістігі*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес автомобиль тұрағы: түрлі функционалдық мақсаттағы объектілердің келушілеріне тиесілі автокөлік құралдарының тұрақтарда уақытша болуы
6.7
Автожанармай құю станциялары, газ құю станциялары * (АЖҚС)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес қауіпсіз орналасуы ескеріле отырып, АЖҚС болуы
6.8
Техникалық қызмет көрсету станциясы* (ТҚКС)
ТҚКС болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
6.9
Автомобиль жуу орындары*
Автомобиль жуу орнының болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
7
Жол инфрақұрылымы
7.1
Қалаішілік жолдар
Ішкі жолдардың 100% - ы қатты жабынмен қамтамасыз етіледі
7.2
Жолды жарықтандыру
Ішкі жолдардың 100% жарығымен қамтамасыз етіледі
8
Инженерлік инфрақұрылым
8.1
Орталықтандырылған электрмен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидалары талаптарына сәйкес елді мекен үздіксіз электр жабдықтаумен қамтамасыз етіледі
8.2
Орталықтандырылған сумен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекен 100%-дық орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтамасыз етіледі
8.3
Су бұру жүйесі
Су бұру жүйесінің болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
8.4
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау
Орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
8.5
Орталықтандырылған газбен жабдықтау*
Газбен жабдықтаудың болуы
8.6
Тұрғын үй қоры
Қазахстан Республикасының аумағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес
9
Қоршаған ортаның қауіпсіздігін және қорғалуын қамтамасыз ету
9.1
Учаскелік полиция пункті
Учаскелік полиция пункті: қалаларда төрт әкімшілік учаскеден артық емес шекараларда ұйымдастырылады, ол әкімшілік учаскенің (шағын ауданның) орталығында орналасады.
Учаскелік полиция пункті жеке тұрған ғимаратта орналасады.
Ал кәсіпорындармен, ұйымдармен бір ғимаратта немесе тұрғын үйлерде орналасқан кезде мүгедектерге арналған пандуспен жабдықталған жеке кіру есігі бірінші қабатта орналасады. Учаскелік полиция пунктін орта білім беру және мектепке дейінгі ұйымдарда бір ғимаратта орналастыруға жол берілмейді.
Учаскелік полиция пункті учаскелік полиция инспекторына, оның көмекшісіне, ювеналдық полиция қызметкеріне арналған жұмыс кабинеттерінен, азаматтарды қабылдау және жұртшылықпен жұмыс бөлмесінен – ұсталғандарға арналған үй-жайдан, демалыс бөлмесінен (жеке), санитариялық тораптан тұрады.
9.2
Өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің болуы

Размер бассейна составляет 25 квадратных метров зеркала воды на 1000 человек
4.7
Спортивные, тренажерные залы
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек
4.8
Библиотеки*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, наличие 1 библиотеки на 10000-20000 человек; 4000 единиц хранения на – 2 читательских места; центральная библиотека с дополнительным фондом 100 единиц хранения на 0,1 читательских мест
5
Досуг и отдых
5.1
Зоологические парки и ботанические сады
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, один зоологический парк или ботанический сад при численности населения свыше 100 000 человек
5.2
Парки развлечений и отдыха (скверы/бульвары/сады для отдыха жителей)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность крытых парков развлечений определяется из расчета 3 квадратных метров площади пола на 1000 человек населения зоны обслуживания;
1 открытый парк развлечений и отдыха – на 100 000-200 000 человек населения не менее 100 000 человек
5.3
Площадки для выгула и дрессировки домашних животных*
Для городов областного значения - не менее 400-600 квадратных метров общей площади (наличие приспособленных территорий для выгула и дрессировки домашних животных)
6
Транспортная инфраструктура
6.1
Общественный транспорт (автобусы, трамваи, троллейбусы и другие)
Доступ населения к общественному транспорту
6.2
Организация электронной системы оплаты проезда общественного транспорта
Наличие электронной системы оплаты проезда общественного транспорта
6.3
Аэропорт
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, для городов областного значения наличие аэропорта международного уровня категории 1 Международной организации гражданской авиации
6.4
Автовокзал и/или автостанция
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, автовокзал организуется при пассажиропотоке более 500 человек в сутки.
Автостанция организуется при пассажиропотоке от 100 до 500 человек в сутки
6.5
Железнодорожный вокзал
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, железнодорожный вокзал организуется в случае расположения города вдоль железнодорожной магистральной сети
6.6
Парковочное пространство*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, парковка автомобилей определяется как временное пребывание на стоянках автотранспортных средств, принадлежащих посетителям объектов различного функционального назначения
6.7
Автозаправочные станции, газозаправочные станции* (АЗС)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, наличие АЗС обеспечивается с учетом безопасного расположения
6.8
Станция технического обслуживания* (СТО)
Наличие СТО определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
6.9
Автомойки*
Наличие автомойки определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
7
Дорожная инфраструктура
7.1
Внутригородские дороги
100% внутренних дорог обеспечиваются твердым покрытием
7.2
Дорожное освещение
100% внутренних дорог обеспечиваются дорожным освещением
8
Инженерная инфраструктура
8.1
Централизованное электроснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил населенный пункт обеспечивается бесперебойным электроснабжением
8.2
Централизованное водоснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения населенный пункт обеспечивается 100% централизованным водоснабжением
8.3
Система водоотведения
Наличие системы водоотведения определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
8.4
Централизованное теплоснабжение
Наличие централизованного теплоснабжения определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
8.5
Централизованное газоснабжение*
Наличие газоснабжения
8.6
Жилой фонд
В соответствии с нормативными техническими документами в области архитектуры, градостроительства и строительства действующих на территории Республики Казахстан.
9
Обеспечение безопасности и защиты окружающей среды
9.1
Участковый пункт полиции
Участковый пункт полиции организуется: в городах в границах не более чем четырех административных участков, который располагается в центре административного участка (микрорайона).
Участковый пункт полиции находится в отдельно стоящем здании. При условии размещения в одном здании с предприятиями, организациями или в жилых домах, располагается на первом этаже и имеет отдельный вход с оборудованным пандусом для инвалидов. Не допускается размещение участкового пункта полиции в одном здании со средней образовательной школой или дошкольной организацией.
Участковый пункт полиции состоит из: рабочих кабинетов для участковых инспекторов, их помощников и сотрудника ювенальной полиции, комнаты приема граждан и работы с общественностью, помещения для доставленных, комнаты отдыха (отдельно) и санитарного узла.
9.2
Наличие подразделений противопожарной службы

Қалалар мен елді мекендер үшін өрт сөндіру деполары мен өрт сөндіру автомобильдерінің саны "Өртке қарсы қызмет органдарының объектілерін жобалау" 2.02-105-2014 ҚР ҚЕ-да көзделген елді мекен аумағының алаңына және халықтың санына байланысты
9.3
Тұрмыстық қатты қалдықтарды көмуге арналған полигондар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекендердің аумағында тұтыну қалдықтарын жинауды, пайдалануды, қолдануды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды және көмуді мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады
9.4
Қоқыс өңдеу кешені
Қоқыс өңдеу кешенінің болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
9.5
Қоқысты сұрыптау кешені
Қоқысты сұрыптау кешенінің болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
9.6
Қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) бөлек жинауға арналған контейнерлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ҚТҚ жинауға арналған контейнерлер қақпақтармен жабдықталады. Елді мекендерде контейнер алаңын уақытша қоныстарды (вахталық кенттерді, стационарлық емес объектілер мен құрылыстарды) қоспағанда, тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балалар объектілерінен, спорт алаңдарынан және халықтың демалыс орындарынан кемінде 25 м қашықтықта орналастырады.
9.7
Қайталама шикізатты қабылдау пункттері
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халықтан қайталама шикізатты қабылдау пункттерін жеке ғимараттарда (павильондар-дүкендер) немесе тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының ғимараттарында жапсаржайларда жобалау қажет
9.8
Күл-қож қалдықтарына (ҚТҚ) арналған металл контейнерлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес абаттандырылған тұрғын үй қорында ҚТҚ жинау үшін контейнерлер қолданылады, жеке үй иеліктерінде қақпағы бар еркін конструкциялы ыдыстарды пайдалануға жол беріледі
10
Ақпараттық коммуникация

Количество пожарных депо и пожарных автомобилей для городов и населенных пунктов зависит от площади территории населҰнного пункта и количества населения, предусмотренные в СП РК 2.02-105-2014 "Проектирование объектов органов противопожарной службы"
9.3
Полигоны для захоронения твердых бытовых отходов
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на территории населенных пунктов сбор, использование, применение, обезвреживание, транспортировка, хранение и захоронение отходов потребления осуществляют специализированные организации
9.4
Мусороперерабатывающий комплекс
Наличие мусороперерабатывающего комплекса определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
9.5
Мусоросортировочный комплекс
Наличие мусоросортировочного комплекса определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
9.6
Контейнеры для раздельного сбора твердых бытовых отходов (ТБО)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контейнеры для сбора ТБО оснащают крышками. В населенных пунктах контейнерную площадку размещают на расстоянии не менее 25 м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения, исключая временные поселения (вахтовые поселки, нестационарные объекты и сооружения)
9.7
Пункты приема вторичного сырья
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, приемные пункты вторичного сырья от населения следует проектировать в отдельных зданиях (павильоны-магазины) или в пристройках к зданиям предприятий бытового обслуживания
9.8
Металлические контейнеры для золошлаковых отходов (ТБО)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, для сбора ТБО в благоустроенном жилищном фонде применяют контейнеры, в частных домовладениях допускается использовать емкости произвольной конструкции с крышками
10
Инфокоммуникация

10.1
Пошта байланысы бөлімшесі
20-40 мың адамға 1 объект (операциялық зал, әкімшілік үй-жайлар, күтуге арналған зал, банкомат)
10.2
Тіркелген телефон желілері
Абоненттің шеткі жабдығын коммутацияланатын жалпы пайдалану желісімен қосатын және телефон станциясының жабдығында бөлінген порты бар белсенді желі тіркелген телефон желісі болып табылады
10.3
Интернет желісіне кең жолақты қолжетімділік
"Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" 2021 жылғы 19 ақпандағы № 64/НҚ бұйрыққа сәйкес сымсыз технологиялар үшін ең төменгі сапа параметрлері белгіленді: 3G – кемінде 1 Мбит/с, 4G – кемінде 5 Мбит/с, сымды технологиялар үшін – тарифтік жоспарда, шартта белгіленген мәннің кемінде 70%
10.4
Ұялы байланыс (дауыс жеткізу)
Жылжымалы ұялы байланыс (дауыс жеткізу) технологиясын пайдаланатын телефон байланысы желілерінің қызметтері
10.5
Ашық қол жетімді Wi-Fi аймағы*

10.1
Отделение почтовой связи
1 объект на 20-40 тысяч человек(наличие операционного зала, административных помещений, зал для ожидания, банкомат)
10.2
Фиксированные телефонные линии
Фиксированной телефонной линией является активная линия, соединяющая оконечное оборудование абонента c коммутируемой сетью общего пользования и имеющая выделенный порт в оборудовании телефонной станции
10.3
Широкополосный доступ к сети интернет
Согласно Приказу Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи" установлены минимальные параметры качества для беспроводных технологий: 3G – не менее 1 Мбит/с, 4G – не менее 5 Мбит/с, для проводных технологий – не менее 70% от значения, установленного тарифным планом, договором
10.4
Сотовая связь (передача голоса)
Услуги сетей телефонной связи, использующих технологию подвижной сотовой связи (передача голоса)
10.5
Wi-Fi зона с открытым доступом*

PWLAN кіру нүктелері сымсыз жергілікті жалпы пайдалану желілеріне ("жедел нүктелер") қол жеткізуді қамтамасыз етеді. PWLAN желілері Wi-Fi ретінде танымал IEEE 802.11 стандартына негізделген, оның көмегімен пайдаланушылар сымсыз технологияны қолдана отырып, Интернетке қол жеткізе алады.
Wi-Fi Интернетке тікелей қосылуды қамтамасыз етпейді, тек DSL, кабельдік модем, FTTH, WiMax, кең жолақты ұялы байланыс арқылы кең жолақты қосылымды қайта бөледі
11
Тұрмыстық қызмет көрсету инфрақұрылымы
11.1
Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары* (кір жуатын орындар, химиялық тазалау орындары, қоғамдық моншалар, қоғамдық дәретханалар)

Точки доступа PWLAN обеспечивает доступ к беспроводным локальным сетям общего пользования ("горячие точки"). Сети PWLAN базируются на стандарте IEEE 802.11, общеизвестном как Wi-Fi, с помощью которого пользователи могут получить доступ в интернет, используя технологию беспроводной связи.
Wi-Fi не обеспечивает прямое соединение с интернетом, но лишь перераспределяет широкополосное соединение с помощью DSL, кабельного модема, FTTH, WiMax, широкополосной мобильной сотовой связи
11
Инфраструктура бытового обслуживания
11.1
Предприятия бытового обслуживания* (прачечные, химчистки, общественные бани, общественные туалеты)

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ТжКБ ұйымдарының жобалық қуаты - келесі дайындық бағыттары бойынша кемінде 300 орын: білім, медицина, өнер және мәдениет, сервис, экономика. Техникалық, аграрлық сала үшін - кемінде 350 орын
2
Денсаулық сақтау
2.1
Денсаулық сақтау мекемелері (аудандық аурухана, емхана және тағы б.)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес:

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность организаций ТиПО - не менее 300 мест по направлениям подготовки: образование, медицина, искусство и культура, сервис, экономика. Для технической, аграрной отрасли - не менее 350 мест
2
Здравоохранение
2.1
Учреждения здравоохранения (районная больница, поликлиника и другие)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:

1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
бекітілген халық саны 1500 (бір мың бес жүз) бастап 10 000 (он мың) адам болатын аумақтық қызмет көрсету аймағының шегінде қалаларда құрылатын дәрігерлік амбулатория**;
бекітілген халық саны 5 000 (бес мың) бастап 30 000 (отыз мың) адам болатын елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы***;
бекітілген халық саны 10000 (он мың) бастап 30 000 (отыз мың) адам болатын аумақтық қызмет көрсету аймағының шегінде қалаларда құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы**;
аудандық немесе көп бейінді орталық аудандық аурухана құрамында аудандық орталықта құрылатын аудандық емхана;
халық саны 30 000 (отыз мың) және одан жоғары адам болатын ауылдық елді мекендері бар аудандық аурухана жанынан құрылатын нөмірлі аудандық емхана;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
аудан орталығында және аудандық маңызы бар қалаларда құрылатын аудандық аурухана (аудандық аурухананың немесе көп бейінді орталық аудандық аурухананың бөлімшелері "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес қызмет көрсететін халық саны кемінде 5 000 (бес мың) адам болатын шалғайдағы ауылдық елді мекендерде (округтерде) құрылады);
халық саны 30 000 (отыз мың) және одан жоғары адам болатын ауылдық елді мекендері бар ауданда құрылатын нөмірлік аудандық аурухана;
жақын орналасқан аудандардың халқына қызмет көрсету үшін жұмыс істеп тұрған аудандық аурухана базасында құрылатын, құрамында инсульт орталығы және (немесе) тері арқылы коронарлық араласу орталығы, перинаталдық орталық немесе босандыру бөлімшесі, травматология, хирургия және медициналық оңалту бөлімшелері бар көпбейінді орталық аудандық аурухана (халықтың қажеттілігін, нозологиялық нысандар бойынша сырқаттанушылық пен өлім көрсеткіштерін штаттарды ескере отырып, Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес терапия, педиатрия және (немесе) хирургия бөлімшесі құрамында тиісті бейін бойынша төсектер ашылып, басқа бейінді бөлімшелер ашылуы мүмкін);
медициналық оңалту, паллиативтік көмек, мейіргерлік күтім аудандық немесе көп бейінді орталық аудандық аурухананың құрылымдық бөлімшесі (төсек) нысанында құрылады;

1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
врачебная амбулатория, создаваемая в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 1 500 (одна тысяча пятьсот) до 10 000 (десять тысяч) человек**;
центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 5 000 (пять тысяч) до 30 000 (тридцать тысяч) человек***;
центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в городах в пределах зоны территориального обслуживания с численностью прикрепленного населения от 10 000 (десять тысяч) до 30 000 (тридцать тысяч) человек**;
районная поликлиника, создаваемая в районном центре в составе районной или многопрофильной центральной районной больницы;
номерная районная поликлиника, создаваемая при районной больнице в районе, имеющем сельские населенные пункты с численностью населения от 30 000 (тридцать тысяч) и выше;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
районная больница, создаваемая в районном центре и городах районного значения (отделения районной или многопрофильной центральной районной больниц создаются в отдаленных сельских населенных пунктах (округах) с численностью обслуживаемого населения не менее 5 000 (пять тысяч) человек в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс);
номерная районная больница, создаваемая в районе, имеющем сельские населенные пункты с численностью населения от 30 000 (тридцать тысяч) и выше;
многопрофильная центральная районная больница, создаваемая на базе существующей районной больницы для обслуживания населения близлежащих районов, в своем составе имеющая инсультный центр и (или) центр чрескожного коронарного вмешательства, перинатальный центр или родильное отделение, отделения травматологии, хирургии и медицинской реабилитации (с учетом потребности населения, показателей заболеваемости и смертности по нозологическим формам, штатов возможно открытие других профильных отделений и (или) с развертыванием коек по соответствующему профилю в составе терапевтического, педиатрического и (или) хирургического отделения в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса;
медицинская реабилитация, паллиативная помощь, сестринский уход организуются в форме структурного подразделения (койки) районной или многопрофильной центральной районной больницы;

3) аудандарда патологиялық анатомия (цитопатология) саласында қызметті жүзеге асыратын ұйымдар аудандық немесе көп бейінді орталық аудандық аурухана құрылымында орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлімше ретінде құрылады;
4) жедел медициналық көмек облыстық жедел медициналық жәрдем станциясының құрылымдық бөлімшесі нысанында ұйымдастырылады;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
аудандық деңгейде құрылатын ұлттық сараптау орталығының құрылымдық бөлімшелері;
инфекциялық аурулардың табиғи ошақтарында құрылатын обаға қарсы станциялардың бөлімшелері;

3) в районах организация, осуществляющая деятельность в сфере патологической анатомии (цитопатологии), создается как централизованное патологоанатомическое отделение в структуре районной или многопрофильной центральной районной больницы;
4) скорая медицинская помощь организовывается в форме структурного подразделения областной станции скорой медицинской помощи;
5) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
структурные подразделения национального центра экспертизы, создаваемые на районном уровне;
отделения противочумных станций, создаваемые в природных очагах инфекционных заболеваний;

6) медициналық оңалту ұйымдары - санаторийлік-курорттық ұйымдар, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы, медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшесі (төсектері).
2.2
Медициналық мекемелерде Интернет желісіне қолжетімділікті ұйымдастыру
Интернетке қосылудың ең төменді жылдамдық мәні 4 мб/сек
2.3
Дәріханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес дәріханалардың болуы
3
Әлеуметтік қамсыздандыру
3.1
Арнаулы әлеуметтік қызметтер*
Халықтың қажеттілігіне сәйкес
4
Мәдениет және спорт
4.1
Мәдени-демалыс кешені
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жобалық қуаты 1000 адамға шаққанда 50 орын есебінен айқындалады
4.2
Кинотеатр**
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес бір кинотеатрдың жобалық қуаты халық саны 3000 адамнан астам болған кезде 1000 адамға шаққанда 35 орын есебінен 1 кинотеатр.
4.3
Музейлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны кемінде 5 000 адам болған кезде жәдігерлер саны кемінде 1000 (негізгі қор) болған кезде 1 өлкетану, тарихи, көркемөнер музейі (орталық музей жүйесінің филиалы)
4.4
Театрлар**
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес саны 30 000 адамнан жоғары болған кезде - 1000 адамға 5-8 көрермен орнынан және жас көрермен театрлары мен қуыршақ театры үшін 1000 балаға 2-3 орынан есептегенде, 1 театр; халқының саны кемінде 500 000 адам облыстық маңызы бар қалалар деңгейінде бір опера және балет театры мен бір кәсіби: драмалық, музыкалық-драмалық, жас көрермен, қуыршақтар және өзге түрлерден (балет, пантомима және басқалары) бір театрдан болуы көзделсін
4.5
Дене шынықтыру-сауықтыру кешені
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының ауданы 1000 адамға шаққанда 80 шаршы метр есебінен айқындалады.
Бассейннің ауданы 1000 адамға шаққанда 25 шаршы метрді құрайды.
4.6
Спорт, тренажер залдары**

6) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях,
2.2
Организация доступа к сети Интернет в медицинских учреждениях
С минимальным значением скорости Интернет-соединения в 4 Мбит/сек
2.3
Аптеки*
Наличие аптек, соответствующих требованиям строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3
Социальное обеспечение
3.1
Специальные социальные услуги*
Согласно потребности населения
4
Культура и спорт
4.1
Культурно-досуговый комплекс
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проектная мощность определяется из расчета 50 мест на 1000 человек
4.2
Кинотеатр**
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность одного кинотеатра определяется из расчета 1 кинотеатр из расчета 35 мест на 1000 человек населения при численности населения более 3000 человек
4.3
Музей
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, 1 музей (филиал центральной музейной системы) краеведческий, исторический, художественный, при числе экспонатов не менее 1000 (основой фонд) и численности населения не менее 5 000 человек
4.4
Театры**
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, при численности свыше 30 000 человек - 1 театр из расчета 5-8 зрительских мест на 1000 человек населения и 2-3 места на 1000 детей для театров юного зрителя и театра кукол; на уровне городов с численностью населения не менее 500 000 человек предусмотреть наличие одного театра оперы и балета и одного профессионального театров: драматический, музыкально-драматический, юного зрителя, кукол и одного театра по одному из прочих видов (балета, пантомимы и прочее)
4.5
Физкультурно-оздоровительный комплекс
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек.
Размер бассейна составляет 25 квадратных метров зеркала воды на 1000 человек
4.6
Спортивные, тренажерные залы**

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының ауданы 1000 адамға шаққанда 80 шаршы метр есебінен айқындалады.
4.7
Көшедегі спорт алаңдары***
Көшедегі спорт алаңдарының болуы
4.8
Кітапханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халқы 10000 адамға 1 кітапхана;
3 оқырман орнына 4500 сақтау бірлігі;
қосымша қоры 0,1 оқырман орынға шаққанда 500 сақтау бірлігі бар орталық кітапхана;
5
Бос уақыт және демалыс
5.1
Ойын-сауық және демалыс саябақтары (гүлзарлар/бульварлар/ тұрғындар демалатын бақтар)*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жабық ойын-сауық саябақтарының жобалық қуаты қызмет көрсету аймағы 1000 адамға шаққанда еден көлемі 3 шаршы метр; 100 000-200 000 адамға 1 ашық ойын-сауық және демалыс саябағы есебінде айқындалады
5.2
Үй жануарларын серуендетуге және жаттықтыруға арналған алаңдар**1
Халықтың қажеттілігіне сәйкес - жалпы ауданы кемінде 400-600 м2 (үй жануарларын серуендетуге және жаттықтыруға бейімделген аумақтардың болуы)
6
Көлік инфрақұрылымы
6.1
Қоғамдық көлік
Халықтың қоғамдық көлікке қол жеткізуі
6.2
Автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес автостанция жолаушылар легі тәулігіне 100-ден 500 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады.
Жолаушыларға қызмет көрсету пункті жолаушылар легі тәулігіне 100 адамға дейін болған кезде.
6.3
Теміржол вокзалы**
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес темір жол вокзалы қаланың темір жол магистралды желінің бойында орналасуы жағдайында ұйымдастырылады
6.4
Автожанармай құю станциялары, газ құю станциялары (АЖҚС)*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес қауіпсіз орналасуын ескере отырып, АЖҚС болуы
6.5
Техникалық қызмет көрсету станциясы (ТҚКС)*
ТҚКС болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
6.6
Автомобиль жуу орындары*
Автомобиль жуу орнының болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
7
Жол инфрақұрылымы
7.1
Қалаішілік/
кентішілік жолдар
Ішкі жолдардың кемінде 60%-ы қатты жабынмен қамтамасыз етіледі
7.2
Жолды жарықтандыру
Ішкі жолдардың кемінде 60% - ы жол жарығымен қамтамасыз етіледі
8
Инженерлік инфрақұрылым
8.1
Орталықтандырылған электрмен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарына сәйкес елді мекен үздіксіз электр жабдықтаумен қамтамасыз етіледі
8.2
Орталықтандырылған сумен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекен 100%-дық орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтамасыз етіледі
8.3
Су бұру жүйесі**
Су бұру жүйесінің болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
8.4
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау**
Орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
8.5
Орталықтандырылған газбен жабдықтау*
Газбен жабдықтаудың болуы
8.6
Тұрғын үй қоры
Қазахстан Республикасының аумағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес
9
Қоршаған ортаның қауіпсіздігін және қорғалуын қамтамасыз ету
9.1
Учаскелік полиция пункті
Учаскелік полиция пункті: қалаларда төрт әкімшілік учаскеден артық емес шекараларда ұйымдастырылады. Әкімшілік учаскенің (шағын ауданның) орталығында; ауылдық жерлерде бір немесе бірнеше ауылдық елді мекендердің шекарасында, бірақ 3 елді мекеннен аспайтын жерде орналасады. Жеке тұрған ғимаратта орналасқан, ал кәсіпорындармен, ұйымдармен бір ғимаратта немесе тұрғын үйлерде орналасқан кезде мүгедектерге арналған пандуспен жабдықталған жеке кіру есігі бірінші қабатта орналасады. Бұл ретте, учаскелік полиция пунктін орта білім беру және мектепке дейінгі ұйымдарда бір ғимаратта орналастыруға жол берілмейді. Учаскелік полиция пункті учаскелік полиция инспекторына, оның көмекшісіне, ювеналдық полиция қызметкеріне арналған жұмыс кабинеттерінен, азаматтарды қабылдау және жұртшылықпен жұмыс бөлмесінен – ұсталғандарға арналған үй-жайдан, демалыс бөлмесінен (жеке), санитариялық тораптан тұрады.
9.2
Әлеуметтік маңызы бар объектілерде бейнебақылауды енгізу арқылы халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек
4.7
Уличные спортивные площадки***
Наличие уличных спортивных площадок
4.8
Библиотеки*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, наличие одной библиотеки на 10 000 человек населения и 4500 единиц хранения на 3 читательских места; центральная библиотека с дополнительным фондом 500 единиц хранения на 0,3 читательских места; передвижной пункт выдачи литературы на уровне библиотеки районного центра
5
Досуг и отдых
5.1
Парки развлечений и отдыха (скверы/бульвары/сады для отдыха жителей)*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность крытых парков развлечений определяется из расчета 3 квадратных метров площади пола на 1000 человек населения зоны обслуживания; 1 открытый парк развлечений и отдыха – на 100 000-200 000 человек населения
5.2
Площадки для выгула и дрессировки домашних животных**1
Согласно потребности населения - не менее 400-600 квадратных метров общей площади (наличие приспособленных территорий для выгула и дрессировки домашних животных)
6
Транспортная инфраструктура
6.1
Общественный транспорт
Доступ населения к общественному транспорту
6.2
Автостанция или пункт обслуживания пассажиров
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, автостанция организуется при пассажиропотоке от 100 до 500 человек в сутки. Пункт обслуживания пассажиров при пассажиропотоке до 100 человек в сутки
6.3
Железнодорожный вокзал**
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, железнодорожный вокзал организуется в случае расположения города вдоль железнодорожной магистральной сети
6.4
Автозаправочные станции, газозаправочные станции (АЗС)*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, наличие АЗС обеспечивается с учетом безопасного расположения
6.5
Станция технического обслуживания (СТО)*
Наличие СТО определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
6.6
Автомойки*
Наличие автомойки определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
7
Дорожная инфраструктура
7.1
Внутригородские/ внутрипоселковые дороги
Не менее 60% внутренних дорог обеспечиваются твердым покрытием
7.2
Дорожное освещение
Не менее 60% внутренних дорог обеспечиваются дорожным освещением
8
Инженерная инфраструктура
8.1
Централизованное электроснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил населенный пункт обеспечивается бесперебойным электроснабжением
8.2
Централизованное водоснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения населенный пункт обеспечивается 100% централизованным водоснабжением
8.3
Система водоотведения**
Наличие системы водоотведения определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
8.4
Централизованное теплоснабжение**
Наличие централизованного теплоснабжения определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
8.5
Централизованное газоснабжение*
Наличие газоснабжения
8.6
Жилой фонд
В соответствии с нормативными техническими документами в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан.
9
Обеспечение безопасности и защиты окружающей среды
9.1
Участковый пункт полиции
Участковый пункт полиции организуется: в городах в границах не более чем четырех административных участков. Располагается, в центре административного участка (микрорайона), а в сельской местности в границах одного или нескольких сельских населенных пунктов, но не более 3-х населенных пунктов. Участковый пункт полиции находится в отдельно стоящем здании. При условии размещения в одном здании с предприятиями, организациями или в жилых домах, располагается на первом этаже и имеет отдельный вход с оборудованным пандусом для инвалидов. Не допускается размещение участкового пункта полиции в одном здании со средней образовательной школой или дошкольной организацией. Участковый пункт полиции состоит из: рабочих кабинетов для участковых инспекторов, их помощников и сотрудника ювенальной полиции, комнаты приема граждан и работы с общественностью, помещения для доставленных, комнаты отдыха (отдельно) и санитарного узла.
9.2
Обеспечение безопасности населения путем внедрения видеонаблюдения на социально значимых объектах

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ТжәнеКБ ұйымдарының жобалық қуаты – білім беру, медицина, өнер және мәдениет, сервис, экономика бағыттары бойынша кемінде 150 орын. Техникалық, аграрлық сала үшін кемінде 150 орын.
2
Денсаулық сақтау
2.1
Денсаулық сақтау мекемелері, алғашқы медициналық-санитарлық көмек орталығы (АМСКО), дәрігерлік амбулатория (ДА), фельдшерлік-акушерлік пункт (ФАП), медициналық пункт (МП))
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес: 1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность организаций ТиПО – не менее 150 мест по направлениям подготовки образование, медицина, искусства и культуры, сервис, экономика. Не менее 150 мест для технической, аграрной отрасли
2
Здравоохранение
2.1
Учреждения здравоохранения, центр первичной медико-санитарной помощи (ЦПМСП), врачебная амбулатория (ВА), фельдшерско-акушерский пункт (ФАП), медицинский пункт (МП))
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:

халық саны 50 (елу) бастап 500 (бес жүз) адам болатын әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық пункт Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес халық саны 50 (елу) адамнан аспайтын елді мекенде, 5 километрден астам радиуста медициналық ұйым болмаған кезде құрылады, халық саны 50 (елу) аспайтын адам болатын елді мекенде халыққа медициналық көмекті медицина қызметкері үйде көрсетеді);
халық саны 500-ден (бес жүз) бастап 1 500 (бір мың бес жүз) адам болатын әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын фельдшерлік-акушерлік пункт (фельдшерлік-акушерлік пункт Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша дәрігерлік амбулаториялардан, аудандық ауруханалардан және облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 500 (бес жүз) аспайтын адам болатын ауылдық елді мекенде құрылады);
бекітілген халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) бастап және 5 000 (бес мың) адам болатын елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын дәрігерлік амбулатория (дәрігерлік амбулатория Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша аудандық ауруханалар мен облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) аспайтын адам болатын ауылдық елді мекенде құрылады);
бекітілген халық саны 5 000 (бес мың) бастап 30 000 (отыз мың) адам болатын елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:

медицинский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 50 (пятьдесят) до 500 (пятьсот) человек (медицинский пункт создается в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек, при отсутствии медицинской организации в радиусе более 5 километров в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек медицинская помощь населению оказывается медицинским работником на дому);
фельдшерско-акушерский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 500 (пятьсот) до 1500 (одна тысяча пятьсот) человек (фельдшерско-акушерский пункт создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 500 (пятьсот) человек при удаленности от врачебных амбулаторий, районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса;
врачебная амбулатория, создаваемая в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 1500 (одна тысяча пятьсот) до 5 000 (пять тысяч) человек (врачебная амбулатория создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 1 500 (одна тысяча пятьсот) человек при удаленности от районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса;
центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 5 000 (пять тысяч) до 30 000 (тридцать тысяч) человек;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:

аудандық аурухананың немесе көп бейінді орталық аудандық аурухананың бөлімшелері Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес қызмет көрсететін халық саны кемінде 5 000 (бес мың) адам болатын шалғайдағы ауылдық елді мекендерде (округтерде) құрылады.
2.2
Медициналық мекемелерде Интернет желісіне қолжетімділікті ұйымдастыру
Интернетке қосылудың ең төменгі жылдамдық мәні 4 мб/сек
2.3
Дәріханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес дәріханалардың болуы
3
Мәдениет және спорт
3.1
Мәдени-демалыс кешені
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны 1000 адам болғанда стационарлық мәдени-демалыс кешені:
халық саны 1000-2000 адам болған кезде 1000 адамға шаққанда 230-300 орын;
халық саны 2000-5000 адам болған кезде 1000 адамға шаққанда 190-230 орын;
халық саны 5000 адамнан астам болған кезде 1000 адамға 140-190 орын.
Халық саны 1000 адам болған кезде аудан орталығы деңгейінде жылжымалы мәдени демалыс кешені.
3.2
Музейлер*

отделения районной или многопрофильной центральной районной больниц создаются в отдаленных сельских населенных пунктах (округах) с численностью обслуживаемого населения не менее 5 000 (пять тысяч) человек в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса
2.2
Организация доступа к сети Интернет в медицинских учреждениях
С минимальным значением скорости Интернет-соединения в 4 Мбит/сек
2.3
Аптеки*
Наличие аптек, соответствующих требованиям строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3
Культура и спорт
3.1
Культурно-досуговый комплекс
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, с численностью населения более 1000 человек стационарный культурно-досуговый комплекс: 230-300 мест на 1000 человек при численности населения 1000-2000 человек;
190-230 мест на 1000 человек при численности населения 2000-5000 человек; 140-190 мест на 1000 человек при численности населения свыше 5000 человек;
Передвижной культурно-досуговый комплекс, на уровне районного центра при численности населения менее 1000 человек.
3.2
Музеи*

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны кемінде 5 000 адам болған кезде жәдігерлер саны кемінде 1000 (негізгі қор) болған кезде 1 өлкетану, тарихи, көркемөнер музейі (орталық музей жүйесінің филиалы)
3.3
Дене шынықтыру-сауықтыру кешені
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының ауданы 1000 адамға 80 шаршы метрден есептеп айқындалады.

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, 1 музей (филиал центральной музейной системы) краеведческий, исторический, художественный, при числе экспонатов не менее 1000 (основой фонд) при численности населения не менее 5 000 человек
3.3
Физкультурно-оздоровительный комплекс
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек.

Бассейннің ауданы 1000 адамға шаққанда 25 шаршы метрді құрайды.
3.4
Көшедегі спорт алаңдары
Көшедегі спорт алаңдарының болуы
3.5
Кітапханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халқы 1000 адамға шаққанда 5-6 оқырман орынға 5000-6000 сақтау бірлігі, халық саны кемінде 1000 адам болған жағдайда аудан орталығы кітапханасы деңгейіндегі жылжымалы әдебиет беру пункті
4
Бос уақыт және демалыс
4.1
Гүлзарлар/ бульварлар/ тұрғындар демалатын бақтар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес гүлзарлардың/бульварлардың/тұрғындар демалатын бақтардың болуы
5
Көлік инфрақұрылымы
5.1
Қоғамдық көлік
Халықтың қоғамдық көлікке қол жеткізуі
5.2
Автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес автостанция жолаушылар легі тәулігіне 100-ден 500 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады.
Жолаушыларға қызмет көрсету пункті жолаушылар легі тәулігіне 100 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады
5.3
Автожанармай құю станциялары, газ құю станциялары (АЖҚС)*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес қауіпсіз орналасуын ескере отырып, АЖҚС болуы
5.4
Техникалық қызмет көрсету станциясы (ТҚКС)*
ТҚКС болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
5.5
Автомобиль жуу орындары*
Автомобиль жуу орнының болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
6
Жол инфрақұрылымы
6.1
Кентішілік жолдар
Ішкі жолдардың кемінде 40% - ы қатты жабынмен қамтамасыз етіледі
6.2
Жолды жарықтандыру
Ішкі жолдардың кемінде 40% - ы жол жарығымен қамтамасыз етіледі
7
Инженерлік инфрақұрылым
7.1
Электрмен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарына сәйкес елді мекен үздіксіз электр жабдықтаумен қамтамасыз етіледі
7.2
Сумен жабдықтау жүйесі
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекен орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтамасыз ету/блок модуль кешені, су тарату пунктімен қамтамасыз етіледі
7.3
Газбен жабдықтау*
Газбен жабдықтаудың болуы
8
Қоршаған ортаның қауіпсіздігін және қорғалуын қамтамасыз ету
8.1
Учаскелік полиция пункті
Учаскелік полиция пункті: қалаларда 3 әкімшілік учаскеден артық емес шекараларда ұйымдастырылады. Учаскелік полиция пункті жеке тұрған ғимаратта орналасады. Кәсіпорындармен, ұйымдармен немесе тұрғын үйлермен бір ғимаратта орналасқан жағдайда, бірінші қабатта орналасуы және мүгедектерге арналған пандусы бар жеке кіру есігі болуы тиіс.
Учаскелік полиция пунктін орта білім беру және мектепке дейінгі ұйымдарда бір ғимаратта орналастыруға жол берілмейді. Учаскелік полиция пункті учаскелік полиция инспекторына, оның көмекшісіне, ювеналдық полиция қызметкеріне арналған жұмыс кабинеттерінен – азаматтарды қабылдау және жұртшылықпен жұмыс бөлмесінен – ұсталғандарға арналған үй-жайдан, демалыс бөлмесінен (жеке), санитариялық тораптан тұрады.
8.2
Әлеуметтік маңызы бар объектілерде бейнебақылауды енгізу арқылы халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету*

Размер бассейна составляет 25 квадратных метров зеркала воды на 1000 человек
3.4
Уличные спортивные площадки
Наличие уличных спортивных площадок
3.5
Библиотеки*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, наличие одной библиотеки на 5000-6000 единиц хранения на 5-6 читательских мест на 1000 человек населения передвижной пункт выдачи литературы, на уровне библиотеки районного центра при численности населения менее 1000 человек
4
Досуг и отдых
4.1
Скверы/бульвары/сады для отдыха жителей
Наличие скверы/бульвары/сады для отдыха жителей в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
5
Транспортная инфраструктура
5.1
Общественный транспорт
Доступ населения к общественному транспорту
5.2
Автостанция или пункт обслуживания пассажиров
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, автостанция организуется при пассажиропотоке от 100 до 500 человек в сутки.
Пункт обслуживания пассажиров организуется при пассажиропотоке до 100 человек в сутки
5.3
Автозаправочные станции, газозаправочные станции (АЗС)*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения наличие АЗС обеспечивается с учетом безопасного расположения
5.4
Станция технического обслуживания(СТО)*
Наличие СТО определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
5.5
Автомойки*
Наличие автомойки определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
6
Дорожная инфраструктура
6.1
Внутрипоселковые дороги
Не менее 40% внутренних дорог обеспечиваются твердым покрытием
6.2
Дорожное освещение
Не менее 40% внутренних дорог обеспечиваются дорожным освещением
7
Инженерная инфраструктура
7.1
Электроснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил населенный пункт обеспечивается бесперебойным электроснабжением
7.2
Система водоснабжения
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения населенный пункт обеспечивается централизованным водоснабжением /комплекс блок модуль, пункт раздачи воды
7.3
Газоснабжение*
Наличие газоснабжения
8
Обеспечение безопасности и защиты окружающей среды
8.1
Участковый пункт полиции
Участковый пункт полиции организуется: в сельской местности в границах одного или нескольких сельских населенных пунктов, но не более 3-х населенных пунктов. Участковый пункт полиции находится в отдельно стоящем здании. При условии размещения в одном здании с предприятиями, организациями или в жилых домах, располагается на первом этаже и имеет отдельный вход с оборудованным пандусом для инвалидов. Не допускается размещение участкового пункта полиции в одном здании со средней образовательной школой или дошкольной организацией. Участковый пункт полиции состоит из: рабочих кабинетов для участковых инспекторов, их помощников и сотрудника ювенальной полиции, комнаты приема граждан и работы с общественностью, помещения для доставленных, комнаты отдыха (отдельно) и санитарного узла.
8.2
Обеспечение безопасности населения путем внедрения видеонаблюдения на социально значимых объектах*

10.1
Сауда объектілері* (азық-түлік тауарларының дүкендері, өнеркәсіп тауарларының дүкендері, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес азық-түлік тауарлары дүкендері - сауда алаңы 100 м2.
Өнеркәсіптік тауарлар дүкендері - сауда алаңы 50 м2.
10.2
Ветеринарлық пункт

10.1
Объекты торговли* (магазины продовольственных товаров, магазины промышленных товаров, предприятия общественного питания)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проектная мощность магазинов продовольственных товаров – 100 квадратных метров торговой площади.
Магазины промышленных товаров – 50 квадратных метров торговой площади
10.2
Ветеринарный пункт

"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-тармағына, сондай-ақ бекітілген ветеринариялық-санитариялық нормалар мен санитариялық қағидаларға сәйкес ветеринариялық ұйымдардың болуы
11
Қызметтер инфрақұрылымы
11.1
Мемлекеттік қызметтерді алуға арналған өзіне-өзі қызмет көрсету аймағы
Әкімдік ғимаратында электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді өз бетінше алу үшін
11.2
Кәсіпкерлерді қолдау орталығы
Мобильді Кәсіпкерлікті қолдау орталықтарының болуы

Наличие ветеринарных организаций в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", а также утвержденными ветеринарно-санитарными нормами и санитарными правилами
11
Инфраструктура услуг
11.1
Зона самообслуживания для получения государственных услуг
В здании акимата для самостоятельного получения электронных государственных услуг
11.2
Центр поддержки предпринимателей
Наличие мобильных центров поддержки предпринимательства

1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
халық саны 50 (елу) бастап 500 (бес жүз) адам болатын әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық пункт (медициналық пункт "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес халық саны 50 (елу) адамнан аспайтын елді мекенде, 5 километрден астам радиуста медициналық ұйым болмаған кезде құрылады, халық саны 50 (елу) адамнан аспайтын елді мекенде халыққа медициналық көмекті медицина қызметкері үйде көрсетеді);
халық саны 500-ден (бес жүз) бастап 1 500 (бір мың бес жүз) адамға дейінгі әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын фельдшерлік-акушерлік пункт (фельдшерлік-акушерлік пункт Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша дәрігерлік амбулаториялардан, аудандық ауруханалардан және облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 500 (бес жүз) адамнан аспайтын ауылдық елді мекенде құрылады);
бекітілген халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) бастап және 5 000 (бес мың) адам дейінгі елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын дәрігерлік амбулатория (дәрігерлік амбулатория Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша аудандық ауруханалар мен облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) адамнан аспайтын ауылдық елді мекенде құрылады);

1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
медицинский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 50 (пятьдесят) до 500 (пятьсот) человек (медицинский пункт создается в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек, при отсутствии медицинской организации в радиусе более 5 километров в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек медицинская помощь населению оказывается медицинским работником на дому);
фельдшерско-акушерский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 500 (пятьсот) до 1500 (одна тысяча пятьсот) человек, (фельдшерско-акушерский пункт создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 500 (пятьсот) человек при удаленности от врачебных амбулаторий, районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса;
врачебная амбулатория, создаваемая в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 1500 (одна тысяча пятьсот) до 5 000 (пять тысяч) человек (врачебная амбулатория создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 1 500 (одна тысяча пятьсот) человек при удаленности от районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса;

бекітілген халық саны 5 000 (бес мың) бастап 30 000 (отыз мың) адамға дейінгі елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
Аудандық аурухананың немесе көп бейінді орталық аудандық аурухананың бөлімшелері Кодекстің 12-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес қызмет көрсететін халық саны кемінде 5 000 (бес мың) адам болатын шалғайдағы ауылдық елді мекендерде (округтерде) құрылады.
2.2
Дәріхана пункттері*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес дәріхана орындарының болуы
3
Мәдениет және спорт
3.1
Мәдени-демалыс кешені
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны 1000 адам болғанда стационарлық мәдени-демалыс кешені:
халық саны 1000-2000 адам болған кезде 1000 адамға шаққанда 230-300 орын;

центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 5 000 (пять тысяч) до 30 000 (тридцать тысяч) человек;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
Отделения районной или многопрофильной центральной районной больниц создаются в отдаленных сельских населенных пунктах (округах) с численностью обслуживаемого населения не менее 5 000 (пять тысяч) человек в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса
2.2
Аптечные пункты*
Наличие аптечных пунктов, соответствующих требованиям строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3
Культура и спорт
3.1
Культурно-досуговый комплекс
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, с численностью населения более 1000 человек стационарный культурно-досуговый комплекс: 230-300 мест на 1000 человек при численности населения 1000-2000 человек;

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес 1000 адамға шаққанда 5-6 оқырман орынға 5000-6000 сақтау бірлігі, аудан орталығы кітапханасы деңгейінде халық саны кемінде 1000 адам болған жағдайда жылжымалы әдебиет беру пункті
4
Көлік инфрақұрылымы
4.1
Қоғамдық көлік
Халықтың қоғамдық көлікке қол жеткізуі
4.2
Автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес автостанция жолаушылар легі тәулігіне 100-ден 500 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады.
Жолаушыларға қызмет көрсету пункті жолаушылар легі тәулігіне 100 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады
4.3
Автожанармай құю станциялары, газ құю станциялары * (АЖҚС)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес АЖҚС болуы қауіпсіз орналасуын ескере отырып қамтамасыз етіледі
4.4
Техникалық қызмет көрсету станциясы* (ТҚКС)
ТҚКС болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
4.5
Автомобиль жуу орындары*
Автомобиль жуу орнының болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес анықталады
5
Жол инфрақұрылымы
5.1
Кентішілік жолдар
Ішкі жолдардың кемінде 20% - ы қатты жабынмен қамтамасыз етіледі
5.2
Жолды жарықтандыру
Ішкі жолдардың кемінде 20% - ы жол жарығымен қамтамасыз етіледі
6
Инженерлік инфрақұрылым
Ішкі жолдардың кемінде 20% - ы жарығымен қамтамасыз етіледі
6.1
Электрмен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарына сәйкес елді мекен үздіксіз электр жабдықтаумен қамтамасыз етіледі
6.2
Сумен жабдықтау жүйесі
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекен сумен жабдықтаумен қамтамасыз ету/блок модуль кешені, су тарату пунктімен қамтамасыз етіледі
6.3
Орталықтандырылған газбен жабдықтау*
Газбен жабдықтаудың болуы
7
Қоршаған ортаның қауіпсіздігін және қорғалуын қамтамасыз ету
7.1
Учаскелік полиция пункті
Учаскелік полиция пункті: ауылдық жерлерде бір немесе бірнеше ауылдық елді мекендердің шекарасында, бірақ 3 елді мекеннен артық емес ұйымдастырылады. Учаскелік полиция пункті жеке тұрған ғимаратта орналасады. Кәсіпорындармен, ұйымдармен немесе тұрғын үйлермен бір ғимаратта орналасқан жағдайда, бірінші қабатта орналасуы және мүгедектерге арналған пандусы бар жеке кіру есігі болуы тиіс.
Учаскелік полиция пунктін орта білім беру және мектепке дейінгі ұйымдарда бір ғимаратта орналастыруға жол берілмейді.
Учаскелік полиция пункті учаскелік полиция инспекторына, оның көмекшісіне, ювеналдық полиция қызметкеріне арналған жұмыс кабинеттерінен – азаматтарды қабылдау және жұртшылықпен жұмыс бөлмесінен - ұсталғандарға арналған үй-жайдан, демалыс бөлмесінен (жеке), санитариялық тораптан тұрады.
7.2
Өрт сөндіру бекеттерінің немесе ерікті өрт сөндіру құралымдарының болуы

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на 5000-6000 единиц хранения на 5-6 читательских мест на 1000 человек населения, передвижной пункт выдачи литературы, на уровне библиотеки районного центра при численности населения менее 1000 человек;
4
Транспортная инфраструктура
4.1
Общественный транспорт
Доступ населения к общественному транспорту
4.2
Автостанция или пункт обслуживания пассажиров
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, автостанция организуется при пассажиропотоке от 100 до 500 человек в сутки.
Пункт обслуживания пассажиров организуется при пассажиропотоке до 100 человек в сутки
4.3
Автозаправочные станции, газозаправочные станции* (АЗС)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, наличие АЗС обеспечивается с учетом безопасного расположения
4.4
Станция технического обслуживания* (СТО)
Наличие СТО определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
4.5
Автомойки*
Наличие автомойки определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
5
Дорожная инфраструктура
5.1
Внутрипоселковые дороги
Не менее 20% внутренних дорог обеспечиваются твердым покрытием
5.2
Дорожное освещение
Не менее 20% внутренних дорог обеспечиваются дорожным освещением
6
Инженерная инфраструктура
6.1
Электроснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил населенный пункт обеспечивается бесперебойным электроснабжением
6.2
Система водоснабжения
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения населенный пункт обеспечивается водоснабжением/ комплекс блок модуль, пункт раздачи воды
6.3
Централизованное газоснабжение*
Наличие газоснабжения
7
Обеспечение безопасности и защиты окружающей среды
7.1
Участковый пункт полиции
Участковый пункт полиции организуется: в сельской местности в границах одного или нескольких сельских населенных пунктов, но не более 3-х населенных пунктов. Участковый пункт полиции находится в отдельно стоящем здании. При условии размещения в одном здании с предприятиями, организациями или в жилых домах, располагается на первом этаже и имеет отдельный вход с оборудованным пандусом для инвалидов. Не допускается размещение участкового пункта полиции в одном здании со средней образовательной школой или дошкольной организацией.
Участковый пункт полиции состоит из: рабочих кабинетов для участковых инспекторов, их помощников и сотрудника ювенальной полиции, комнаты приема граждан и работы с общественностью, помещения для доставленных, комнаты отдыха (отдельно) и санитарного узла.
7.2
Наличие пожарных постов или добровольных пожарных формирований

10.1
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕ АҚ мамандарының келуі*
Ауданның жергілікті атқарушы органымен бекітілген кесте бойынша аудан орталығынан 30 км және одан жоғары орналасқан ауылдық округ орталықтарына мемлекеттік қызмет көрсету үшін, бірақ айына бір реттен кем емес
10.2
Кәсіпкерлерді мобильді қолдау орталықтары *
Мобильді кәсіпкерлікті қолдау орталықтарының болуы
10.3
Заң консультациялары/нотариус*
Жұмыс істейтін адвокаттардың, нотариустардың болуы
Ескертпе:
* ұсынылатын объектілер

10.1
Посещение специалистами НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"*
Для оказания государственных услуг для центров сельских округов, находящихся в 30 км и более от районного центра, по утвержденному местным исполнительным органом района графику, но не реже одного раза в месяц
10.2
Мобильные центры поддержки предпринимателей *
Наличие мобильных центров поддержки предпринимательства
10.3
Юридические консультации/нотариус*
Наличие практикующих адвокатов, нотариусов
Примечание:
* рекомендуемые объекты