Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және есептілігі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 38 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 ақпанда № 31915 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 235-21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 19.06.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және есептілігі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 17 ақпандағы
№ 38 бұйрығына
қосымша
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және есептілігі қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және есептілігі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 235-21) тармақшасына сәйкес әзірленді және Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және есептілікті беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил распределения, расходования, мониторинга и отчетности средств Фонда поддержки инфраструктуры образования
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 17 февраля 2023 года № 38. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2023 года № 31915.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 235-21) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 19.06.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения, расходования, мониторинга и отчетности средств Фонда поддержки инфраструктуры образования.
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения Республики Казахстан Г. Бейсембаев
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 17 февраля 2023 года № 38
Правила распределения, расходования, мониторинга и отчетности средств Фонда поддержки инфраструктуры образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения, расходования, мониторинга и отчетности средств Фонда поддержки инфраструктуры образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 235-21) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581, и определяют порядок распределения, расходования, мониторинга и предоставления отчетности средств Фонда поддержки инфраструктуры образования.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 19.06.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры (бұдан әрі – Қор) – орта білім беру объектілерін салуды, реконструкциялауды қаржыландыру мақсатында ақша түсімдерін есепке жатқызу және жұмсау үшін Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі – Қор шоты);
2) білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты (бұдан әрі – ЖАО шоты) – Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ақша түсімдерін есепке жатқызуға және оларды Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес жұмсауға байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шоты (білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты);
3) білім беру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) – білім беру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы.
3. Қор Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 52-3-бабында белгіленген салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылады.
4. Қор қаражатының түсімдері бойынша операциялар "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес ескеріледі.
2-тарау. Қор қаражатын бөлу тәртібі
5. Қор қаражатын бөлу құрылысы және (немесе) реконструкциялау (жапсарлас құрылыс) Қор қаражаты есебінен жүзеге асырылатын орта білім беру объектілерінің басым тізбесіне (бұдан әрі – Басым тізбе) сәйкес жүзеге асырылады.
6. Уәкілетті орган Басым тізбенің жобасын қалыптастыруды осы Қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі басқаратын жергілікті атқарушы органнан (бұдан әрі – ЖАО) келіп түскен өтінімдер бойынша (бұдан әрі – Өтінім) жасалған орта білім беру объектілерінің алдын ала тізбесі (бұдан әрі – Алдын ала тізбе) негізінде әрбір объект бойынша:

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 19.06.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Фонд поддержки инфраструктуры образования (далее – Фонд) – контрольный счет наличности, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан для зачисления поступлений денег и расходования с целью финансирования строительства, реконструкции объектов среднего образования (далее – счет Фонда);
2) счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования (далее – счет МИО) – контрольный счет наличности, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением поступлений денег Фонда поддержки инфраструктуры образования и расходованием их в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования (счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования);
3) уполномоченный орган в области образования (далее – Уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области образования.
3. Фонд формируется за счет неналоговых поступлений, установленных статьей 52-3 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
4. Операции по поступлениям средств Фонда учитываются в соответствии с Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756).
Глава 2. Порядок распределения средств Фонда
5. Распределение средств Фонда осуществляется согласно Приоритетному перечню объектов среднего образования, строительство и (или) реконструкция (строительство пристройки) которых осуществляется за счет средств Фонда (далее – Приоритетный перечень).
6. Уполномоченный орган осуществляет формирование проекта Приоритетного перечня на основании предварительного перечня объектов среднего образования (далее – Предварительный перечень), составленного по поступившим заявкам от местного исполнительного органа, возглавляемого акимом области, города республиканского значения, столицы, осуществляющего в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории (далее – МИО), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - Заявка) по каждому объекту с предоставлением:

1) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 299 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10722 болып тіркелген) Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа үйлер мен ғимараттарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес берілген жаңа орта білім беру объектілерін салуға немесе қолданыстағы орта білім беру объектілерін реконструкциялауға (жапсарлас құрылыс) арналған техникалық-экономикалық негіздемелердің (заңнамада көзделген жағдайларда) және жобалау-сметалық құжаттаманың ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысын;
2) мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шарттар, орындалған жұмыстардың қабылданған және төленген актілері, қағаз және электрондық жеткізгіштердегі өзара есеп айырысуларды салыстыру актілеріін (осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген орта білім беру объектілері бойынша);
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларына (осы Қағидалардың 10-тармағының 2), 3, 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген орта білім беру объектілері бойынша) сәйкес құжаттарын;
4) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 1-4) тармақшасына сәйкес қабылдаған тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органының (мәслихатының) шешімін іске асыру туралы ЖАО қаулысын;
5) Қор қаражаты есебінен құрылысын салуды және (немесе) реконструкциялауды (жапсарлас құрылыс) жүзеге асыруға жоспарланған ЖАО өтінімінде көрсетілген орта білім беру объектілерін мақұлдау туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органының (мәслихатының) тұрақты комиссияларының оң қорытындысын (осы Қағидалардың 10-тармағының 2), 3, 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген орта білім беру объектілері бойынша);

1) положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований (в случаях, предусмотренных законодательством) и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых объектов среднего образования или реконструкции (строительства пристройки) существующих объектов среднего образования, выданного в соответствии с требованиями Правил проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 299 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10722);
2) заключенных договоров о государственных закупках, принятых и оплаченных актов выполненных работ, актов сверок взаимных расчетов на бумажном и электронном носителях (по объектам среднего образования, указанным в подпункте 1) пункта 10 настоящих Правил);
3) документов в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938) (по объектам среднего образования, указанным в подпунктах 2), 3, 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 10 настоящих Правил);
4) постановления МИО о реализации решения местного представительного органа (маслихата) области, города республиканского значения, столицы о местном бюджете на соответствующий финансовый год, принятого согласно подпункту 1-4) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан";
5) положительного заключения постоянных комиссий местного представительного органа (маслихата) области, города республиканского значения, столицы об одобрении объектов среднего образования, указанных в заявке МИО, строительство и (или) реконструкцию (строительство пристройки) которых планируется осуществить за счет Фонда (по объектам среднего образования, указанным в подпунктах 2), 3, 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 10 настоящих Правил);

6) Қор қаражаты есебінен құрылысын салуды және (немесе) реконструкциялауды (жапсарлас құрылыс) жүзеге асыруға жоспарланған ЖАО өтінімінде көрсетілген орта білім беру объектілерін мақұлдау туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Қоғамдық кеңесінің оң қорытындысын (осы Қағидалардың 10-тармағының 2), 3, 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген орта білім беру объектілері бойынша);
7) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 702 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12425 болып тіркелген) бекітілген Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық тексеруді жүзеге асыру құқығына тиісті аттестаты бар сарапшы не өз құрамында аттестатталған сарапшылары бар аккредиттелген ұйым берген ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық тексеру жөніндегі сараптамалық қорытындысы.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 19.06.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Уәкілетті орган ЖАО ұсынған Өтінімдерді қоса берілген құжаттармен бірге олар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қарайды.
Осы Қағидалардың 6-тармағында қарастырылған құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған немесе ЖАО Өтінімі осы Қағидалардың 1-қосымшасында белгіленген нысанға сәйкес келмеген кезде Уәкілетті орган ЖАО-ға оларды жою қажеттігі туралы жазбаша хабарлайды.
Уәкілетті орган ЖАО-ның Өтінімін Ұлттық білім беру дерек қорының мәліметтерін ескере отырып қарастырады және ЖАО-ның Өтінімінде көрсетілген орта білім беру объектілері Алдын ала тізбеге енгізіледі.
8. Алдын ала тізбеге енгізілген орта білім беру объектісінің сипаттамалары өзгерген не оны Алдын ала тізбеден алып тастау қажет болған кезде ЖАО уәкілетті органды жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 19.06.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Уәкілетті орган Алдын ала тізбенің негізінде Қор қаражаты шегінде Басым тізбе жобасын қалыптастырады.
Уәкілетті орган Басым тізбенің алғашқы жобасын қалыптастыруды 2023 жылғы 15 сәуірден кешіктірмей жүзеге асырады.

6) положительного заключения Общественного совета области, города республиканского значения, столицы об одобрении объектов среднего образования, указанных в заявке МИО, строительство и (или) реконструкцию (строительство пристройки) которых планируется осуществить за счет средств Фонда (по объектам среднего образования, указанным в подпунктах 2), 3, 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 10 настоящих Правил);
7) экспертного заключения по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений выданного экспертом, имеющим соответствующий аттестат на право осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений, либо аккредитованной организацией, имеющей в своем составе аттестованных экспертов в cоответствии с Правилами осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 702 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12425).
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра просвещения РК от 19.06.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Уполномоченный орган рассматривает представленные МИО Заявки с прилагаемыми документами в течение 30 календарных дней со дня их поступления.
При предоставлении неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 6 настоящих Правил, либо несоответствия Заявки МИО форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам, Уполномоченный орган письменно уведомляет МИО о необходимости их устранения.
Заявка МИО рассматривается Уполномоченным органом с учетом сведений Национальной образовательной базы данных и указанные в Заявке МИО объекты среднего образования включаются в Предварительный перечень.
8. При изменении характеристик объекта среднего образования, включенного в Предварительный перечень, либо необходимости его исключения из Предварительного перечня, МИО в письменной форме уведомляет Уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 19.06.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Уполномоченный орган на основании Предварительного перечня формирует проект Приоритетного перечня в пределах лимита средств счета Фонда.
Первичное формирование проекта Приоритетного перечня осуществляется Уполномоченным органом не позднее 15 апреля 2023 года.

10. Басым тізбе жобасын қалыптастыру Алдын ала тізбеге енгізілген орта білім беру объектілерін мынадай басымдықтар бойынша іріктеу жолымен жүзеге асырылады:
1) құрылысы 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін басталған апаттық, үш ауысымдық оқыту, оқушы орындарының тапшылығы проблемаларын шешу үшін және республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен 2023-2025 жылдары қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген, жобалық қуаты кемінде 100 оқушы орны бар орта білім беру объектілерінің құрылысын аяқтау;
2) республикалық меншікке жататын орта білім беру объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау (жапсарлас құрылыс);
3) перспективті елді мекендердің аумағында заңнамада белгіленген тәртіппен апатты деп танылған орта білім беру объектілерінің орнына жобалық қуаты кемінде 100 оқушы орынға арналған орта білім беру объектілерін салу;
4) Қағидалардың осы тармағының 3) тармақшасында көрсетілмеген өзге де елді мекендердің аумағында заңнамада белгіленген тәртіппен апатты деп танылған орта білім беру объектілерінің орнына жобалық қуаты кемінде 100 оқушы орынға арналған орта білім беру объектілерін салу;
5) перспективті елді мекендердің аумағында үш ауысымды оқыту мәселелерін шешу үшін жобалық қуаты кемінде 100 оқушы орынға арналған орта білім беру объектілерін салу және (немесе) қолданыстағы орта білім беру объектілерін реконструкциялау (жобалау қуаты кемінде 100 оқушы орынға арналған жапсарлас құрылысы);
6) Қағидалардың осы тармағының 5) тармақшасында көрсетілмеген өзге елді мекендердің аумағында үш ауысымды оқыту мәселелерін шешу үшін жобалық қуаты кемінде 100 оқушы орынға арналған орта білім беру объектілерін салу және (немесе) қолданыстағы орта білім беру объектілерін реконструкциялау (жобалау қуаты кемінде 100 оқушы орынға арналған жапсарлас құрылысы);
7) оқушы орындарының тапшылығы мәселелерін шешу үшін жобалық қуаты кемінде 100 оқушы орынға арналған орта білім беру объектілерін салу және (немесе) қолданыстағы орта білім беру объектілерін реконструкциялау (жобалық қуаты кемінде 100 оқушы орынға арналған жапсарлас құрылысы);
8) перспективті елді мекендердің аумағында заңнамада белгіленген тәртіппен айқындалған физикалық тозуы жоғары орта білім беру объектілерінің (апатты жағдайға дейінгі) орнына жобалық қуаты кемінде 100 оқушы орынға арналған орта білім беру объектілерін салу;
9) ерекше білім беруді қажет ететін балаларға, дарынды балаларға арналған орта білім беру объектілерін (арнаулы, мамандандырылған, жалпы үлгідегі ғимараттар, гимназиялар, лицейлер, мектеп-интернаттар) салу;

10. Формирование проекта Приоритетного перечня осуществляется путем отбора объектов среднего образования, включенных в Предварительный перечень, по следующим приоритетам:
1) завершение строительства объектов среднего образования с проектной мощностью не менее 100 ученических мест, строительство которых начато до 1 января 2023 года для решения проблем аварийности, трехсменного обучения, дефицита ученических мест, и необеспеченных финансированием в 2023-2025 годах за счет средств республиканского и (или) местного бюджета;
2) строительство и (или) реконструкция (строительство пристройки) объектов среднего образования, относящихся к республиканской собственности;
3) строительство объектов среднего образования с проектной мощностью не менее 100 ученических мест взамен аварийных, определенных в установленном законодательством порядке, на территории перспективных населенных пунктов;
4) строительство объектов среднего образования с проектной мощностью не менее 100 ученических мест взамен аварийных, определенных в установленном законодательством порядке, на территории иных населенных пунктов, не указанных в подпункте 3) настоящего пункта Правил;
5) строительство объектов среднего образования с проектной мощностью не менее 100 ученических мест и (или) реконструкции (строительство пристроек с проектной мощностью не менее 100 ученических мест) существующих объектов среднего образования для решения вопросов трехсменного обучения на территории перспективных населенных пунктов;
6) строительство объектов среднего образования с проектной мощностью не менее 100 ученических мест и (или) реконструкции (строительство пристроек с проектной мощностью не менее 100 ученических мест) существующих объектов среднего образования для решения вопросов трехсменного обучения на территории иных населенных пунктов, не указанных в подпункте 5) настоящего пункта Правил;
7) строительство объектов среднего образования с проектной мощностью не менее 100 ученических мест и (или) реконструкции (строительство пристроек с проектной мощностью не менее 100 ученических мест) существующих объектов среднего образования для решения вопросов дефицита ученических мест;
8) строительство объектов среднего образования с проектной мощностью не менее 100 ученических мест взамен объектов среднего образования с повышенным физическим износом (предаварийных объектов), определенных в установленном законодательством порядке, на территории перспективных населенных пунктов;
9) строительство объектов среднего образования для детей с особыми образовательными потребностями, для одаренных детей (зданий специальных, специализированных, общего типа, гимназий, лицеев, школ-интернатов);

10) білім алушылардың тұруы үшін орта білім беру объектісі жанынан интернат ғимараттарын салу;
11) орта білім беру объектілерінің қосалқы ғимараттары мен құрылыстарын салу (спорт және акт залдары, асхана, қазандықтар).
Басым тәртіптен тыс Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының хаттамалық тапсырмаларына сәйкес Басым тізбенің жобасын қалыптастыру және/немесе өзектендіру кезінде орта білім беру объектілері енгізіледі.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген орта білім беру объектілері бойынша Басым тізбе жобасын қалыптастыру кезінде Уәкілетті орган 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша төленген сома мен жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша жұмыстардың құны арасындағы айырмашылықты қарастырады.
12. Осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген бір басым санаттағы орта білім беру объектілерін салуды және (немесе) реконструкциялауды (жапсарлас құрылыс) іске асыру үшін Қорда қаражат жеткіліксіз болған жағдайда Басым тізбенің жобасына енгізу үшін орта білім беру объектілерін таңдауды Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде көзделген нәтижелілік, негізділік және тиімділік принциптерін ескере отырып жүргізеді.
13. Басым тізбенің жобасын Уәкілетті органның ведомстволық бюджеттік комиссиясы (бұдан әрі – ВБК) қарастырады.
ВБК мақұлдаған Басым тізбенің жобасы (қаржыландыруға қажетті сомаларды көрсете отырып, өңірлер мен орта білім беру объектілері бөлінісінде) үш жұмыс күні ішінде электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – РБК) қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға мына қосымшаларды:
1) Басым тізбе жобасын әр объект бойынша:
жобаларды іске асыру мерзімдерін;
жобалық-сметалық құжаттаманың ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындылары бойынша жобалардың құнын;
осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген орта білім беру объектілері бойынша республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен бұрын бөлінген және төленген қаржылар туралы мәліметтерді көрсете отырып;
2) Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды;
3) Уәкілетті органға белгіленген нысан бойынша ЖАО Өтінімін беру күнінің алдындағы айдың 1-не жағдайы бойынша бюджеттік инвестициялық жобалар (әр объект бойынша) мониторингінің қорытындылары бойынша, нысаналы даму трансферттерін, жергілікті бюджет қаражатын қоса алғанда есепті;

10) строительство зданий интернатов при объекте среднего образования для проживания обучающихся;
11) строительство вспомогательных зданий и сооружений объектов среднего образования (спортивные и актовые залы, столовая, котельные).
Вне приоритетного порядка включаются объекты среднего образования при формировании и/или актуализации проекта Приоритетного перечня в соответствии с протокольными поручениями Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан.
11. При формировании проекта Приоритетного перечня по объектам среднего образования, указанным в подпункте 1) пункта 10 настоящих Правил, Уполномоченным органом рассматривается разница между оплаченной суммой по состоянию на 1 января 2023 года и стоимостью работ по заключенному договору о государственных закупках.
12. При возникновении случаев недостаточности средств на счете Фонда для реализации строительства и (или) реконструкции (строительства пристройки) объектов среднего образования, находящихся в одном и том же приоритете, указанного в пункте 10 настоящих Правил, выбор объектов среднего образования для включения в проект Приоритетного перечня производится Уполномоченным органом с учетом принципов результативности, обоснованности и эффективности, предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
13. Проект Приоритетного перечня рассматривается ведомственной бюджетной комиссией Уполномоченного органа (далее – ВБК).
Одобренный ВБК проект Приоритетного перечня (в разрезе регионов и объектов среднего образования с указанием сумм необходимых к финансированию) в течение трех рабочих дней направляется в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии (далее – РБК) посредством системы электронного документооборота с приложением:
1) проекта Приоритетного перечня пообъектно с указанием:
сроков реализации проектов;
стоимости проектов по положительным заключениям комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документации;
сведений о ранее выделенных и оплаченных объемах сумм за счет средств республиканского и (или) местного бюджета по объектам среднего образования, указанным в подпункте 1) пункта 10 настоящих Правил;
2) документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил;
3) отчета по итогам мониторинга бюджетных инвестиционных проектов (пообъектный), включая целевые трансферты на развитие, средства местного бюджета, по состоянию на 1 число месяца, предшествующего дате предоставления Уполномоченному органу Заявки МИО по установленной форме;

4) Уәкілетті органның аппараты басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған түсіндірме жазбаны;
5) ВБК хаттамасын;
6) орта білім беру объектілерін салудың және (немесе) реконструкциялаудың (жапсарлас құрылыс) негізділігін растайтын құжаттар мен мәліметтерді қоса отырып жолдайды.
14. Уәкілетті орган есептердің негізділігін, дұрыстығын, РБК қарауына шығару үшін ұсынылған құжаттардың толықтығын қамтамасыз етеді.
15. РБК шешімі негізінде Қор есебінен қаржыландырылатын орта білім беру объектілері туралы ақпаратты қамтитын Басым тізбе бекітіледі.
Бекітілген Басым тізбе бекітілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті ЖАО-ға жолданады және Уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылуы тиіс.
16. Уәкілетті орган Басым тізбе жобасының кейінгі қалыптастырыуын Қордың шотында осы тарауда белгіленген тәртіппен тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір миллион еселенген мөлшерінде қаражат болған жағдайда тоқсанына бір реттен артық емес жүзеге асырады.
3-тарау. Қор қаражатын жұмсау тәртібі
17. Қор қаражаты орта білім беру объектілерін салуға және (немесе) реконструкциялауға (жапсарлас құрылыс):
1) жобалау-сметалық құжаттамаларды әзірлеу;
2) қажетті сараптамалардан өту;
3) жер учаскелерін бөлу;
4) орта білім беру объектілеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу;
5) бұрын Қор есебінен қаржыландырылған орта білім беру объектілерін салудың және (немесе) реконструкциялаудың (жапсарлас құрылыс) сметалық құнын қымбаттауына байланысты шығыстарын қоспағанда жұмсалады.
Қағидалардың осы тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген шығындар жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
18. Бекітілген Басым тізбеге енгізілген орта білім беру объектілерін салуға және (немесе) реконструкциялауға (жапсарлас құрылыс) Қор қаражаты толық көлемінде жіберіледі:
1) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысымен бекітілген жобалау-сметалық құжаттамадағы құны бойынша – осы Қағидалардың 10-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11-тармақшаларында көрсетілген объектілер үшін;
2) 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген сома мен қабылданған жұмыс актілері бойынша бұрын төленген төлем қаражат арасындағы айырмашылық бойынша – осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген объектілер үшін.

4) пояснительной записки за подписью руководителя аппарата Уполномоченного органа или лица, его заменяющего;
5) протокола ВБК;
6) документы и сведения, подтверждающие обоснованность строительства и (или) реконструкции (строительства пристройки) объектов среднего образования.
14. Уполномоченный орган обеспечивает обоснованность, достоверность расчетов, полноту документов, представленных для вынесения на рассмотрение РБК.
15. На основании решения РБК утверждается Приоритетный перечень, содержащий информацию об объектах среднего образования, финансируемых за счет Фонда.
Утвержденный Приоритетный перечень в течение пяти рабочих дней со дня его утверждения направляется в соответствующие МИО и подлежит размещению на официальном интернет-ресурсе Уполномоченного органа.
16. Последующее формирование проекта Приоритетного перечня осуществляется Уполномоченным органом не более одного раза в квартал при условии наличия средств на счете Фонда в размере не менее одного миллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год, в порядке, установленном настоящей Главой.
Глава 3. Порядок расходования средств Фонда
17. Средства Фонда расходуются на строительство и (или) реконструкцию (строительство пристройки) объектов среднего образования, за исключением расходов, связанных с:
1) разработкой проектно-сметных документаций;
2) прохождением необходимых экспертиз;
3) выделением земельных участков;
4) строительством инженерно-коммуникационной инфраструктуры к объектам среднего образования;
5) удорожанием сметной стоимости строительства и (или) реконструкции объектов среднего образования (строительство пристройки), ранее профинансированных за счет Фонда.
Расходы, перечисленные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта Правил, осуществляются за счет средств местных бюджетов.
18. Средства Фонда направляются на строительство и (или) реконструкцию (строительство пристройки) объектов среднего образования, включенных в утвержденный Приоритетный перечень, в полном объеме в соответствии со стоимостью:
1) утвержденной проектно-сметной документацией с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы – для объектов, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11 пункта 10 настоящих Правил;
2) разницы между указанной в заключенном договоре о государственных закупках и суммы ранее произведенной оплаты по принятым актам выполненных работ по состоянию на 1 января 2023 года – для объектов, указанных в подпункте 1) пункта 10 настоящих Правил.

19. Уәкілетті орган төлем шотты "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы қазынашылық органдарына РБК шешімін және бекітілген Басым тізбені қоса ұсына отырып Қор қаражатын ЖАО-ның тиісті шоттарына аударуды жүргізеді.
20. Орта білім беру объектілерін салуға және (немесе) реконструкциялауға (жапсарлас құрылыс) Қор қаражатын жұмсау бойынша сәулет, қала құрылысы, құрылыс саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыруға уәкілетті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеме (бұдан әрі – Құрылыс басқармасы) ЖАО-ның тиісті шотының қаражатын басқарушы болып табылады.
21. Құрылыс басқармасы ЖАО шотынан қаражатты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған Қор қаражаты есебінен орта білім беру объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау (жапсарлас құрылыс) жөніндегі мемлекеттік сатып алу туралы шарттардың негізінде жұмсайды.
22. Қор қаражаты есебінен орта білім беру объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау (жапсарлас құрылыс) жөніндегі мемлекеттік сатып алу туралы шарттар қазынашылық органдарында тіркелуге жатпайды.
Бұл ретте, Құрылыс басқармасы Қор қаражаты есебінен осы Қағидалардың 18-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген орта білім беру объектілерінің құрылысын және (немесе) реконструкциясын (жапсарлас құрылыс) қаржыландыру көздеріне өзгерістер енгізу және "қазынашылық органдарында тіркеусіз" мәртебесімен бұрын жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шартқа қосымша келісім жасау арқылы жүзеге асырады.
23. Бұрын бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылған және азаматтық-құқықтық мәмілелері аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде тіркелген объектілерді қоспағанда, құрылысы Қор қаражаты есебінен қаржыландырылатын орта білім беру объектілері бойынша басқа көздер есебінен қаржыландыруға жол берілмейді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 19.06.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Қор қаражатын ЖАО шоттарынан пайдалануға байланысты төлемдерді жүргізу Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 97-бабының 5-3-тармағына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 540 Қағидалар) 6-тарауының 7 параграфына сәйкес жүзеге асырылады.

19. Уполномоченным органом перечисление средств Фонда на соответствующие счета МИО производится посредством информационной системы "Казначейство-клиент" путем предоставления в органы казначейства счета к оплате с приложением решения РБК и утвержденного Приоритетного перечня.
20. Распорядителем средств соответствующего счета МИО является государственное учреждение, финансируемое из местного бюджета, уполномоченное МИО на осуществление функций местного государственного управления в области архитектуры, градостроительства, строительства по расходованию средств Фонда на строительство и (или) реконструкцию (строительство пристройки) объектов среднего образования (далее – Управление строительства).
21. Управлением строительства средства со счета МИО расходуются на основании договоров о государственных закупках по строительству и (или) реконструкции (строительство пристроек) объектов среднего образования за счет средств Фонда, заключенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Договора о государственных закупках по строительству и (или) реконструкции (строительство пристроек) объектов среднего образования за счет средств Фонда не подлежат регистрации в органах казначейства.
При этом, финансирование строительства и (или) реконструкции (строительство пристроек) объектов среднего образования, указанных в подпункте 2) пункта 18 настоящих Правил, осуществляется за счет средств Фонда посредством заключения Управлением строительства дополнительного соглашения к ранее заключенному договору о государственных закупках путем внесения изменений в источники финансирования и со статусом "без регистрации в органах казначейства".
23. По объектам среднего образования, строительство которых финансируется за счет средств Фонда, финансирование за счет других источников не допускается, за исключением объектов по которым гражданско-правовые сделки ранее финансировались за счет средств бюджета и зарегистрированы в территориальных подразделениях казначейства.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 19.06.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Проведение платежей, связанных с использованием средств Фонда со счетов МИО, осуществляется в соответствии с пунктом 5-3 статьи 97 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и с параграфом 7 главы 6 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934) (далее – Правила № 540).

25. Қор шотын және ЖАО шоттарын ашу және жабу тәртібі № 540 Қағидаларының 4-тарауының 3 және 8 параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 104-бабының 3-1-тармағына сәйкес Қор қаражатының қалдықтары мемлекеттік бюджетке алып қоюға (аударуға) жатпайды.
27. Уәкілетті орган бекіткен Басым тізбеге енгізілмеген орта білім беру объектілерін салуға және (немесе) реконструкциялауға (жапсарлас құрылыс) ЖАО шотынан қаражат жұмсауға жол берілмейді.
28. Мердігерлік жұмыстарды мемлекеттік сатып алу немесе аяқталған объектіні пайдалануға қабылдау қорытындылары бойынша ЖАО шотында қаражат үнемделген жағдайда ЖАО бір ай мерзімде үнемделген қаражатты Қор шотына қайтаруды жүргізеді.
29. Қор қаражатын пайдалануына мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Қор қаражатын пайдалану бойынша мониторинг және есептілік тәртібі
30. Уәкілетті орган қазынашылық органдарының ақпараттық жүйесі арқылы Қор шотына қаражат түсімдерінің мониторингін ай сайын жүргізеді.
31. Уәкілетті орган ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде және тиісті қаржы жылы үшін есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде "Мемлекеттiк мекемелердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының бюджеттiк есептiлiкті жасау және ұсыну қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 630 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14613 болып тіркелген) көзделген нысан бойынша Қор түсімдері мен шығыстары туралы есепті бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
32. ЖАО тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде Уәкілетті органға әрбір жоба бөлінісінде қаражатты игеру (құрылыс-монтаждау жұмыстарына, жобаны басқаруға, авторлық және техникалық қадағалауға арналған шығыстар бөлінісінде), орындалған жұмыстардың көлемі, объектінің дайындығы, объектіні пайдалануға берудің жоспарлы мерзімі, құрылған уақытша жұмыс орындарының саны туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазбаны қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор шотының қаражатын пайдалану туралы есепті ұсынады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 19.06.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

25. Порядок открытия и закрытия счета Фонда и счетов МИО осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 3 и 8 главы 4 Правил № 540.
26. Остатки средств Фонда не подлежат изъятию (перечислению) в государственный бюджет согласно пункту 3-1 статьи 104 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
27. Не допускается расходование средств со счета МИО на строительство и (или) реконструкцию (строительство пристроек) объектов среднего образования, не включенных в утвержденный Уполномоченным органом Приоритетный перечень.
28. В случае образования на счете МИО экономии средств по итогам государственных закупок подрядных работ либо приемки завершенного объекта в эксплуатацию, МИО в месячный срок производит возврат суммы экономии на счет Фонд.
29. Государственный аудит и финансовый контроль использования средств Фонда осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок мониторинга и отчетности по использованию средств Фонда
30. Уполномоченный орган ежемесячно проводит мониторинг поступлений средств в счет Фонда посредством информационной системы органов казначейства.
31. Уполномоченный орган ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, и за соответствующий финансовый год в срок до 1 февраля года, следующего за отчетным, представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета отчет о поступлениях и расходах Фонда по форме, предусмотренной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 630 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами по исполнению бюджета и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14613) (далее – Правила № 630).
32. МИО ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляют Уполномоченному органу отчет об использовании средств счета Фонда по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением пояснительной записки, содержащей информацию об освоении средств (в разрезе расходов на строительно-монтажные работы, управление проектом, авторский и технический надзор), объемах выполненных работ, о готовности объекта, планируемом сроке ввода объекта в эксплуатацию, количестве созданных временных рабочих мест в разрезе каждого проекта.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 19.06.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

33. ЖАО тиісті орта білім беру объектісін салуға және (немесе) реконструкциялауға (жапсарлас құрылыс) жұмыстарды мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шарттың болмауы себебінен ЖАО шотына қаражат түскен сәттен бастап алты ай ішінде пайдаланбаған жағдайда, Уәкілетті орган ЖАО-ның пайдаланылмаған қаражатты Қор шотына қайтару қажеттілігі туралы талабын жолдайды.
ЖАО Уәкілетті органның тиісті талабын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаражатты Қордың шотына қайтаруды жүргізеді.
Бұл ретте ЖАО осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес Өтінімді Уәкілетті органға қайта жолдайды.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының
қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және
есептілігі қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Орта білім беру объектілерін салу және (немесе) реконструкциялау (жапсарлас құрылыс) объектілерінің Алдын ала тізбесіне енгізуге
өтінім
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының (бұдан әрі – Қор) қаражатын бөлу, жұмсау, мониторингтеу және есептілік қағидаларына сәйкес _______________________________________________ әкімдігі (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
____________________________________________________________________________
(инвестициялық жобаның атауын көрсету)
__________________________________________________________________ басымдығы
(басым тәртіптің атауын көрсету)
бойынша Алдын ала тізбеге енгізуді сұрайды.
Орта білім беру объектісінің негізгі сәйкестендіру сипаттамалары:
1) сметалық құны ________мың теңге;
2) техникалық-экономикалық негіздеменің/жобалау-сметалық құжаттаманың кешенді ведомстводан тыс сараптамасының оң қорытындысы_______________ №__________;
3) жасалған мемлекеттік сатып алу шарты бойынша құны ________ мың теңге (1-басымдық бойынша жобалар үшін);
4) жобаның қуаттылығы ________ орын;
5) қабаттылығы ____;
6) ауданы (жалпы, кабинеттер) ________ шаршы метр;
7) орналасқан жері (мекенжайы) _______________________________;
8) жер учаскесінің кадастрлық нөмірі _________________________;
9) жер учаскесінің ауданы__________________________________.
Инвестициялық жоба бойынша Қордан қаржыландыруды талап етілетін сома ________________________________ (сандармен және жазумен) мың теңге.
Орта білім беру объектісін салу және (немесе) реконструкциялау Қор қаражаты есебінен қаржыландырудың қажеттілігіне, негізділігіне және орындылығына әсер ететін факторлар туындаған кезде, бұл туралы Білім беру саласындағы уәкілетті органды олар пайда болған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етуге міндеттенемін.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1.
2.
3.
…
Қосымша: ______ парақта.
Әкім
(облыс, республикалық маңызы
бар қала, астана)
____________________________
(қолы, тегі, аты-жөні
(болған жағдайда)
Мөр орны
Білім беру инфрақұрылымын
қолдау қорының қаражатын
бөлу, жұмсау, мониторингтеу
және есептілігі қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Уәкілетті органға ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны www.edu.gov.kz интернет-ресурсындаа орналастырылған
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы орган шотының қаражатын пайдалану туралы есеп

33. В случае неиспользования МИО в течение шести месяцев с момента поступления средств на счет МИО по причине отсутствия заключенного договора о государственных закупках работ на строительство и (или) реконструкцию (строительство пристройки) соответствующего объекта среднего образования, Уполномоченный орган направляет требование МИО о необходимости возврата неиспользуемых средств на счет Фонда.
МИО в течение пяти рабочих дней со дня получения соответствующего требования Уполномоченного органа производит возврат средств на счет Фонда.
При этом, МИО повторно направляет в Уполномоченный орган Заявку согласно пункту 6 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам распределения,
расходования, мониторинга и
отчетности средств Фонда
поддержки инфраструктуры
образования
Форма
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Заявка на включение в Предварительный перечень объектов
строительства и (или) реконструкции (строительства пристройки)
объектов среднего образования
В соответствии с Правилами распределения, расходования, мониторинга и отчетности
средств Фонда поддержки инфраструктуры образования (далее – Фонд) акимат
______________________________________ (области, города республиканского значения,
столицы) просит включить в Предварительный перечень
____________________________________________________________________________
(указать наименование инвестиционного проекта)
по приоритету ______________________________________________________________.
(указать наименование приоритетного порядка)
Основные идентификационные характеристики объекта среднего образования:
1) сметная стоимость ________ тысяч тенге;
2) положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы технико-
экономического обоснования/проектно-сметной документации от _______________
№__________;
3) стоимость по заключенному договору государственных закупок ________ тысяч
тенге (для проектов по приоритету 1);
4) проектная мощность _______ мест;
5) этажность ____;
6) площадь (общая, кабинетов) ____ квадратных метров;
7) месторасположение (адрес) __________________________________;
8) кадастровый номер земельного участка ________________________;
9) площадь земельного участка __________________________________.
Требуемая сумма финансирования из Фонда по инвестиционному проекту
______________________________ (цифрами и прописью) тысяч тенге.
При возникновении факторов, влияющих на необходимость, обоснованность и
целесообразность финансирования за счет средств Фонда строительства и (или)
реконструкции вышеуказанного объекта среднего образования, обязуюсь письменно
уведомить об этом уполномоченный орган в области образования в течение пяти рабочих
дней с момента их появления.
К заявке прилагаются следующие документы:
1.
2.
3.
…
Приложение: на ______ листах.
Аким
(области, города
республиканского значения,
столицы
_______________________
(подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 2 к Правилам
распределения, расходования,
мониторинга и отчетности
средств Фонда поддержки
инфраструктуры образования Форма

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 19.06.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең: ______тоқсан _______жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1 – (ИО)
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті атқарушы органдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: – тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде
№ п/п
Инвести циялық жобаның атауы
Техникалық-экономикалық негіздеменің және жобалау-сметалық құжаттаманың ведомстводан тыс кешенді сараптамасының № және қорытынды күні
Құры лыс тың смета лық құны (мың теңге)
Өнім беру шімен жасал ған шарт тың №, күні, айы, жылы
Шарт бой ынша құны (мың теңге)
Өнім беруші
Өнім бе рушінің бизнес сәйкес тіндіру нөмірі
Қор қара жатын үнемдеу (мың теңге)
Оның ішінде:
Төленген міндет
темелер сомасы (мың теңге)
Шарт бойынша төленбе ген міндетте мелердің қалдығы (мың теңге)
% нысан ның дайындығы
қор дың қа ра жа ты есебі нен
жергілікті бюд жет есебінен
мемле кеттік сатып алу нәтиже лері бойын ша үнемдеу (мың теңге)
басқалай үнемдеу (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Әкім (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана)
___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы
функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның
басшысы ___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны
Қаржы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын
жергілікті атқарушы органның басшысы
____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны
Ескертпе: "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы орган шотының қаражатын пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме осы нысанның қосымшасында келтірілген.
"Білім беру инфрақұрылымын
қолдау жөніндегі жергілікті
атқарушы орган шотының
қаражатын пайдалану туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы орган шотының қаражатын пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Индексі: 1 – (Білім беру инфрақұрылымы)
Жиілігі: тоқсан сайын

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 19.06.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в уполномоченный орган.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.edu.gov.kz
Форма предназначенная для сбора административных данных
Отчет об использовании средств счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
Отчетный период: ______квартал _______год
Индекс формы административных данных: 1 – (ИО)
Периодичность: ежеквартальная
Круг лиц, представляющих информацию: местные исполнительные органы
Срок представления формы административных данных: – ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом
№ п/п
Наимено вание инвестици онного проекта
№ и дата заклю чения комп лексной вневе домственной экспертизы технико- экономи ческого обоснова ния и проектно-сметной документации
Сметная стоимость строи тельства (тысяч тенге)
№ и дата заклю ченного догово ра с постав щиком
Стоимость по договору (тысяч тенге)
Пос тав щик
Биз нес- иден тифи кацион ный номер постав щика
Экономия сред ств Фонда (тысяч тенге)
в том числе:
Сумма опла чен ных обяза тель ств (тысяч тенге)
Остаток не опла ченных обяза тельств по до говору (тысяч тенге)
% готов ности объекта
за счет средств Фонда
за счет сред ств местного бюджета
эконо мия по результатам государ ствен ных закупок (тысяч тенге)
прочая экономия (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Аким (области, города республиканского значения, столицы)
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Руководитель местного исполнительного органа,
осуществляющего функции в сфере архитектуры,
градостроительства и строительства ___________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Руководитель местного исполнительного органа,
осуществляющего функции в сфере финансов ____________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об использовании средств счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования", приведено в приложении к настоящей Форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет об использовании
средств счета местного
исполнительного органа по
поддержке инфраструктуры
образования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об использовании средств счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования"
Индекс: 1 – (Инфраструктура образования)
Периодичность: ежеквартальная

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша осы түсініктеме жергілікті атқарушы органдардың білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотының қаражатын пайдалану туралы есебін жасауға және ұсынуға арналған.
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық таңбасыз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке облыс әкімі, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның басшысы және қаржы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын басшы қол қояды. Есеп уәкілетті органға электрондық нұсқада ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
4. 1-бағанда инвестициялық жобаның реттік нөмірі көрсетіледі;
5. 2-бағанда инвестициялық жобаның атауы көрсетіледі;
6. 3-бағанда техникалық-экономикалық негіздеменің және жобалау-сметалық құжаттаманың ведомстводан тыс кешенді сараптамасының № және қорытынды күні көрсетіледі;
7. 4-бағанда құрылыстың сметалық құны көрсетіледі;
8. 5-бағанда өнім берушілермен жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
9. 6-бағанда қор қаражаты есебінен шарт бойынша құны көрсетіледі;
10. 7-бағанда жергілікті бюджет есебінен шарт бойынша құны көрсетіледі;
11. 8-бағанда өнім берушінің атауы көрсетіледі;
12. 9-бағанда өнім берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
13. 10-бағанда қаражаттың үнемделуі көрсетіледі;
14. 11-бағанда Мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша үнемдеу көрсетіледі;
15. 12- бағанда өзге де үнемдеу көрсетіледі;
16. 13-бағанда төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
17. 14-бағанда шарт бойынша төленбеген міндеттемелердің қалдығы көрсетіледі;
18. 15-бағанда орта білім беру объектісінің дайындық пайызы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для составления и представления местными исполнительными органами, отчета об использовании средств счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается акимом области, руководителем местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере архитектуры, градостроительства и строительства и руководителем осуществляющим функции в сфере финансов. Отчет представляется в уполномоченный орган в электронном варианте.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. в графе 1 указывается порядковый номер инвестиционного проекта;
5. в графе 2 указывается наименование инвестиционного проекта;
6. в графе 3 указывается номер и дата заключения комплексной вневедомственной экспертизы инвестиционного проекта технико-экономического обоснования и проектно-сметной документации;
7. в графе 4 указывается сметная стоимость строительства;
8. в графе 5 указывается номер и дата заключенного договора с поставщиками;
9. в графе 6 указывается стоимость по договору за счет средств Фонда;
10. в графе 7 указывается стоимость по договору за счет средств местного бюджета;
11. в графе 8 указывается наименование поставщика;
12. в графе 9 указывается бизнес-идентификационный номер поставщика;
13. в графе 10 указывается экономия средств;
14. в графе 11 указывается экономия по результатам государственных закупок;
15. в графе 12 указывается прочая экономия;
16. в графе 13 указывается сумма оплаченных обязательств;
17. в графе 14 указывается остаток не оплаченных обязательств по договору;
18. в графе 15 указывается процент готовности объекта среднего образования.