"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 1 наурыздағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 наурызда № 31992 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 16137 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесінде:
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Nz – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nz = [(Еz + L) * (k1 + k2)] + А1 + А2 + А3,
мұндағы:
z – орта білім беру ұйымдарының жалпы білім беретін сыныптарындағы білім беру деңгейін (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру), оның ішінде дамуында ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушыларды көрсететін индекс;
Еz – бір жылда бір білім алушыға шаққандағы білім беру процесі шығыстарының нормасы.
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушы үшін Еz 2-ге көбейтіледі;
L – бір жылда бір білім алушыға шаққандағы білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
k1 – нақты орташа жылдық контингент бойынша мектептердің толықтырылу коэффициенті:
400 білім алушыға дейін – 1;
401-ден 500 білім алушыға дейін – 0,85;
501-ден 800 білім алушыға дейін – 0,75;
801-ден 1000 білім алушыға дейін – 0,65;
1001-ден 1200 білім алушыға дейін – 0,6;
1201-ден 1400 білім алушыға дейін – 0,58;
1401-ден 1600 білім алушыға дейін – 0,56;
1601-ден 2000 білім алушыға дейін – 0,52;
2001-ден 2500 білім алушыға дейін – 0,49;

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 1 марта 2023 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2023 года № 31992
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16137) следующее изменение:
в Методике подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденной указанным приказом:
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) Nz – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
Nz = [(Еz + L) * (k1 + k2)] + А1 + А2 + А3,
где:
z – индекс, отражающий обучающихся по соответствующему уровню образования (начальное, основное среднее, общее среднее), в том числе обучающихся с особыми образовательными потребностями;
Еz – норма расходов образовательного процесса на одного обучающегося в год.
Еz для обучающегося с особыми образовательными потребностями умножается на 2;
L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год;
k1 – коэффициент наполняемости школ по фактическому среднегодовому контингенту составляет:
до 400 учащихся – 1;
от 401 до 500 учащихся – 0,85;
от 501 до 800 учащихся – 0,75;
от 801 до 1000 учащихся – 0,65;
от 1001 до 1200 учащихся – 0,6;
от 1201 до 1400 учащихся – 0,58;
от 1401 до 1600 учащихся – 0,56;
от 1601 до 2000 учащихся – 0,52;
от 2001 до 2500 учащихся – 0,49;

2501-ден 3000 білім алушыға дейін – 0,45;
3001-ден 4000 білім алушыға дейін – 0,40;
4001-ден бастап одан көп білім алушыға – 0,38;
k2 – мектептің жобалық қуаттылығынан асатын нақты орташа жылдық контингент бойынша мектептердің толықтырылу коэффициенті:
150 %-ға дейін – 0,3;
151-ден 170 %-ға дейін – 0,29;
171-ден 190 % -ға дейін – 0,28;
191-ден 210 % -ға дейін – 0,27;
211-ден 230 %-ға дейін – 0,26;
231-ден 250 %-ға дейін – 0,25;
251-ден 270 %-ға дейін – 0,24;
271-ден 290 %-ға дейін – 0,23;
291-ден 310 %-ға дейін – 0,22;
311% және одан көп – 0,21.
k1 және k2 түзету коэффициенттері:
мемлекеттік орта білім беру мекемелеріндегі ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушылардан құралған сыныптар үшін;
жекеменшік орта білім беру ұйымдарының сенімгерлік басқаруындағы мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының объектілерін қоспағанда, жекеменшік орта білім беру ұйымдары үшін қолданылмайды;
А1 – бір білім алушыға шаққандағы ғимараттың және құрылыстың амортизациясына, жабдықтардың амортизациясына/сатып алынуына арналған шығыстардың нормасы:
жылына 6 АЕК – меншік нысанына қарамастан барлық жұмыс жасап тұрған мектептердегі білім алушылар үшін;
12 АЕК – жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернатта, жекеменшік мектеп-интернатта тұратын білім алушылар үшін;
А2 – орта білім беру ұйымдарының объектілерінде білім алушы нақты орналасқан әрбір жаңадан енгізілген оқушы орны үшін (бірақ олардың жобалық қуатынан жоғары емес) ғимараттардың амортизациясына арналған шығыстардың нормасы, оның ішінде:
жеке меншіктегі орта білім беру ұйымының;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарымен мемлекеттік меншікке берілген объектілерінде.
Орта білім беру ұйымдарының мынадай объектілеріндегі орындар жаңадан енгізілетін оқушы орындары болып табылады:
2018 жылғы 20 шілдеден кейін құрылыс салу немесе реконструкция жасау жолымен пайдалануға берілген орта білім беру ұйымдарының жеке меншігіндегі, сол сияқты осы орта білім беру ұйымдары құрылтайшыларының немесе олардың жақын туыстарының жеке меншігіндегі;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарымен мемлекеттік меншікке берілген.
А2 "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптары бойынша А2 5 (бес) жыл ішінде төленетін мемлекеттік меншікке берілген орта білім беру ұйымы объектісінің ғимараттарын қоспағанда, білім беру ұйымдарына 8 (сегіз) жыл ішінде төленеді.
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес салынған объектінің құнынан төленген А2 жиынтық көлемі 70 (жетпіс) пайыздан аспайтын мөлшеріне жеткен кезде А2 төлемі бес жылдық мерзім өткенге дейін тоқтатылады.

от 2501 до 3000 учащихся – 0,45;
от 3001 до 4000 учащихся – 0,40;
от 4001 учащегося и более – 0,38;
k2 – коэффициент наполняемости школ по фактическому среднегодовому контингенту, превышающему проектную мощность школы, составляет:
до 150 % – 0,3;
от 151 до 170 % – 0,29;
от 171 до 190 % – 0,28;
от 191 до 210 % – 0,27;
от 211 до 230 % – 0,26;
от 231 до 250 % – 0,25;
от 251 до 270 % – 0,24;
от 271 до 290 % – 0,23;
от 291 до 310 % – 0,22;
от 311 % и более – 0,21.
Корректирующие коэффициенты k1 и k2 не применяются:
для классов, сформированных из числа обучающихся с особыми образовательными потребностями, в государственных учреждениях среднего образования;
для частных организаций среднего образования, за исключением объектов государственных организаций среднего образования, находящихся в доверительном управлении у частных организаций среднего образования;
А1 – норма расходов на амортизацию зданий и сооружений, амортизацию/приобретение оборудования, на одного обучающегося, которая составляет:
6 МРП в год – для обучающихся во всех действующих школах вне зависимости от формы собственности;
12 МРП – для обучающихся, проживающих в интернате при частной организации среднего образования, в частной школе-интернате;
А2 – норма расходов на амортизацию зданий, за каждое фактически занятое обучающимся вновь введенное ученическое место на объектах организаций среднего образования (но не выше их проектной мощности):
находящихся в частной собственности организаций среднего образования;
переданных в государственную собственность на условиях договора государственно-частного партнерства.
Вновь вводимыми ученическими местами являются места на объектах организаций среднего образования:
находящихся в частной собственности организаций среднего образования, введенных в эксплуатацию после 20 июля 2018 года путем строительства или реконструкции, а равно в частной собственности учредителей данных организаций среднего образования или их близких родственников;
переданных в государственную собственность на условиях договора государственно-частного партнерства.
А2 выплачивается организациям образования в течение 8 (восьми) лет, за исключением зданий объекта организации среднего образования, переданного в государственную собственность на условиях договора государственно-частного партнерства в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа", по которым А2 выплачивается в течение 5 (пяти) лет.
Выплата А2 прекращается до истечения пятилетнего срока при достижении выплаченного совокупного объема А2 в размере не более 70 (семидесяти) процентов от стоимости строительства объекта согласно проектно-сметной документации, построенного в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа".

А2 мынадай білім беру ұйымдарына 8 (сегіз) жыл ішінде төленеді:
А2-ні алуға үміткерлерге – жиырма жыл мерзімге орта білім беру ұйымы объектісінің нысаналы мақсатын өзгертуге құқық ауыртпалығы салынғаннан кейін;
2020 жылғы 14 ақпанға дейінгі кезеңде А2-ні алғандарға – 2020 жыл ішінде жиырма жыл мерзімге орта білім беру ұйымы объектісінің нысаналы мақсатын өзгертуге құқық ауыртпалығын салу жөніндегі міндеттемелер қабылданғаннан кейін төленеді. Бұл жағдайда А2-ні төлеу мерзімі көрсетілген міндеттемелер қабылданғанға дейін жүргізілген төлемдер мерзіміне мөлшерлес азайтылады;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарымен орта білім беру объектілерін алғандарға төленеді. Бұл ретте осындай білім беру ұйымының құрылтайшысы А2 төлемдерінің сомасын шеңберінде орта білім беру ұйымының объектісі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарымен мемлекеттік меншікке берілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыруды жүзеге асыруға бағыттауды қамтамасыз етеді. Бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің (Nz) сомасы А2 төлемдерінің сомасы шегеріле отырып, білім беру процесі мен білім беру ортасының шығыстарын қаржыландыруға бағытталады.
Жекеменшік орта білім беру ұйымы объектісінің меншік иесі ауысқан жағдайда А2-ні төлеу мерзімі жекеменшік орта білім беру ұйымы объектісінің бұрынғы меншік иесіне төленген мерзімге барабар қысқартылады.
А2 мынаны құрайды:
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберіндегі құрылысты қоспағанда, құрылыс салынған жағдайда – жылына 96 АЕК;
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде білім беру ұйымының объектісінде мынадай орындар санына құрылыс салынған жағдайда:
2024 жылы іске қосылған жобалық қуаттылығы:
1 200 орынға – жылына 213,93 АЕК;
1 500 орынға – жылына 187,02 АЕК;
2 000 орынға – жылына 186,41 АЕК;
2 500 орынға – жылына 161,64 АЕК;
2025 жылы іске қосылған жобалық қуаттылығы:
1 200 орынға – жылына 230,63 АЕК;
1 500 орынға – жылына 201,61 АЕК;
2 000 орынға – жылына 200,96 АЕК;
2 500 орынға – жылына 174,25 АЕК;
реконструкция жасалған жағдайда – жылына 47 АЕК.
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде енгізілген орта білім беру ұйымының объектісіне А2 мөлшерін айқындау кезінде "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында 2023 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері қолданылады.
Басқа жағдайларда, оның ішінде жаңадан енгізілген оқушы орындары үшін А2 төленетін жоғарыда көрсетілген мерзімдер өткенде А2 0-ге тең болады;
А3 – орта білім беру ұйымының жеке меншігіндегі орта білім беру ұйымы объектілерінде жаңадан енгізілген, бірақ олардың жобалық қуатынан аспайтын, білім алушылар нақты орналасқан әрбір тұру орны үшін ғимараттың амортизациясына арналған шығыстар нормасы.

А2 выплачивается в течение 8 (восьми) лет организациям образования:
претендующим на получение А2 – после наложения обременения права на изменение целевого назначения объекта частной организации среднего образования сроком на двадцать лет;
получавшим А2 в период до 14 февраля 2020 года – после принятия обязательств по наложению в течение 2020 года обременения права на изменение целевого назначения объекта частной организации среднего образования сроком на двадцать лет. При этом, срок выплат А2 уменьшается соразмерно сроку его выплат, произведенных до принятия указанных обязательств;
получившим объекты организаций среднего образования на условиях договора государственно-частного партнерства. При этом, учредитель такой организации образования обеспечивает направление суммы выплат А2 на осуществление финансирования проекта государственно-частного партнерства, в рамках которого объект организации среднего образования передан в государственную собственность на условиях договора государственно-частного партнерства. Сумма подушевого норматива финансирования на одного обучающегося в год (Nz) за минусом суммы выплат А2 направляется на финансирование расходов образовательного процесса и образовательной среды.
В случае изменения собственника объекта организации среднего образования срок выплат А2 уменьшается соразмерно сроку его выплат у предыдущего собственника объекта организации среднего образования.
А2 составляет:
при строительстве, за исключением строительства в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа", – 96 МРП в год;
при строительстве в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа" на следующее количество мест на объекте организации образования:
введенного в 2024 году с проектной мощностью на:
1 200 мест – 213,93 МРП в год;
1 500 мест – 187,02 МРП в год;
2 000 мест – 186,41 МРП в год;
2 500 мест – 161,64 МРП в год;
введенного в 2025 году с проектной мощностью на:
1 200 мест – 230,63 МРП в год;
1 500 мест – 201,61 МРП в год;
2 000 мест – 200,96 МРП в год;
2 500 мест – 174,25 МРП в год;
при реконструкции – 47 МРП в год.
При определении размера А2 на объект организации среднего образования, введенный в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа", применяется размер МРП на 1 января 2023 года, установленный Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы".
Во всех остальных случаях, в том числе по истечении вышеуказанных сроков выплат А2 за вновь введенные ученические места, А2 равняется 0;
А3 – норма расходов на амортизацию зданий, за каждое фактически занятое обучающимся вновь введенное место проживания на объектах организаций среднего образования, находящихся в частной собственности организаций среднего образования, но не выше их проектной мощности.

Білім алушылар нақты орналасқан тұру орны 2020 жылғы 1 қаңтардан кейін құрылыс салу немесе реконструкция жасау жолымен пайдалануға енгізілген орта білім беру ұйымдарының жеке меншігіндегі, сол сияқты осы орта білім беру ұйымдары құрылтайшыларының немесе олардың жақын туыстарының жеке меншігіндегі орта білім беру ұйымдарының интернаттарындағы орындар болып табылады.
А3 жиырма жылға дейін орта білім беру ұйымы интернатының нысаналы мақсатын өзгертуге құқық ауыртпалығы салынғаннан кейін 8 (сегіз) жыл ішінде төленеді. Бұл ретте жекеменшік орта білім беру ұйымы объектісінің меншік иесі ауысқан жағдайда А3-ті төлеу мерзімі жекеменшік орта білім беру ұйымы интернатының бұрынғы меншік иесіне төленген мерзімге барабар қысқартылады.
А3 мынаны құрайды:
құрылыс салынған жағдайда – жылына 122 АЕК;
реконструкция жасалған жағдайда – жылына 47 АЕК.
Басқа жағдайларда, оның ішінде жаңадан енгізілген білім алушылардың тұру орындарына А3 төленетін 8 (сегіз) жыл өткенде А3 0-ге тең болады;".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

Вновь введенными местами проживания обучающихся являются места в интернатах организаций среднего образования, находящихся в частной собственности организаций среднего образования, введенных в эксплуатацию после 1 января 2020 года путем строительства или реконструкции, а равно в частной собственности учредителей данных организаций среднего образования или их близких родственников.
А3 выплачивается в течение 8 (восьми) лет после наложения обременения права на изменение целевого назначения интерната организации среднего образования сроком на двадцать лет. При этом, в случае изменения собственника объекта частной организации среднего образования, срок выплат А3 уменьшается соразмерно сроку его выплат у предыдущего собственника интерната частной организации среднего образования.
А3 составляет:
при строительстве – 122 МРП в год;
при реконструкции – 47 МРП в год.
Во всех остальных случаях, в том числе по истечении 8 (восьми) лет выплат А3 за вновь введенные места проживания обучающихся, А3 равняется 0;".
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан