"Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру қағидаларын және қаржыландыру көлемдерінің нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 17 мамырдағы № 140 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 10 наурыздағы № 71 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 наурызда № 32055 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру қағидаларын және қаржыландыру көлемдерінің нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 17 мамырдағы № 140 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18697 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықтың 1-қосымшасы осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықтың 2-қосымшасы осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Оралов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2023 жылғы 10 наурыздағы
№ 71 Бұйрықтың
1-қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің 2019 жылғы
17 мамырдағы № 140 бұйрығына
1-қосымша
Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру қағидалары және қаржыландыру көлемдерінің нормативтері (бұдан әрі – Қағидалар) "Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру тәртібін айқындайды және қаржыландыру көлемдерінің нормативтерін белгілейді.

О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 мая 2019 года № 140 "Об утверждении Правил финансирования и нормативов объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 марта 2023 года № 71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2023 года № 32055
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 мая 2019 года № 140 "Об утверждении Правил финансирования и нормативов объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18697) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Оралов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 10 марта 2023 года № 71
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 мая 2019 года № 140
Правила финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила финансирования и нормативы объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" и определяют порядок финансирования и устанавливают нормативы объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жалпы студиялық шығындар – киножобаларды өндіруді ұйымдастыруға, қызмет көрсетуге және басқаруға байланысты сметаның басқа баптарында ескерілмеген пайда болған шығындар;
2) кинематографиялық қызмет субъектісі – қызметінің негізгі түрлері: фильм жəне (немесе) киножылнама шығару, фильмді прокаттау, фильмді көрсету, фильмді қалпына келтіру, кинозалға техникалық қызмет көрсету, киноматериалдарды дайындау, фильмді шығару жөніндегі жұмыстарды орындау жəне қызметтерді көрсету, кинематография саласындағы білім беру, ғылыми, зерттеу, баспа, жарнамалық-насихаттау қызметі, фильмді сақтау болатын кəсіпкерлік субъектісі болып табылатын жеке тұлға; кинематографиялық ұйым;
3) кинематографиялық ұйым – қызметінің негізгі түрлері: фильм және (немесе) киножылнама шығару, фильмді прокаттау, фильмді көрсету, фильмді қалпына келтіру, кинозалға техникалық қызмет көрсету, киноматериалдарды дайындау, фильмді шығару жөніндегі жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету, кинематография саласындағы білім беру, ғылыми, зерттеу, баспа, жарнамалық-насихаттау қызметі, фильмді сақтау болып табылатын заңды тұлға;
4) қаражатты алушы – ұлттық фильм деп тануға үмітті киножобаны қаржыландыру туралы шарт жасасқан кинематографиялық қызмет субъектісі;
5) уәкілетті орган – кинематография саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы – ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар мен ұлттық фильмдерді қаржыландыру түрінде мемлекеттік қолдауды, оның ішінде қызметінің негізгі нысанасы фильмдер шығару болып табылатын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаға мемлекеттік қаржылық қолдаудың жыл сайынғы сомасының жалпы көлемінің кемінде отыз бес пайызы мөлшерінде ұсыну бойынша бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор).
2-тарау. Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды қаржыландыру тәртібі
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрі міндетін атқарушының 2019 жылғы 15 наурыздағы № 64 бұйрығымен бекітілген Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18405 болып тіркелген) сәйкес жүргізілген конкурстық іріктеу қорытындылары бойынша уәкілетті орган оларды ұлттық фильм деп тануға үмітті киножобаларды (бұдан әрі – киножобалар) қаржыландыру туралы шешім қабылдайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) общестудийные расходы – расходы, образовавшиеся в связи с организацией, обслуживанием и управлением производства кинопроектов, не учтенных в других статьях сметы;
2) субъект кинематографической деятельности – физическое лицо, являющееся субъектом предпринимательства, основными видами деятельности которого являются: производство фильма и (или) кинолетописи, прокат фильма, показ фильма, восстановление фильма, техническое обслуживание кинозала, изготовление киноматериалов, выполнение работ и оказание услуг по производству фильма, образовательная, научная, исследовательская, издательская, рекламно-пропагандистская деятельность в сфере кинематографии, хранение фильма; кинематографическая организация;
3) кинематографическая организация – юридическое лицо, основными видами деятельности которого являются: производство фильма и (или) кинолетописи, прокат фильма, показ фильма, восстановление фильма, техническое обслуживание кинозала, изготовление киноматериалов, выполнение работ и оказание услуг по производству фильма, образовательная, научная, исследовательская, издательская, рекламно-пропагандистская деятельность в сфере кинематографии, хранение фильма;
4) получатель финансовых средств – субъект кинематографической деятельности, заключивший договор о финансировании кинопроекта, претендующего на признание его национальным фильмом;
5) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере кинематографии;
6) Государственный центр поддержки национального кино – единый оператор по предоставлению государственной поддержки в виде финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, и национальных фильмов, в том числе юридическому лицу со стопроцентным участием государства в уставном капитале, основным предметом деятельности которого является производство фильмов, в размере не менее тридцати пяти процентов от общего объема ежегодной суммы государственной финансовой поддержки (далее – единый оператор).
Глава 2. Порядок финансирования кинопроектов, претендующих на признания их национальными фильмами
3. Уполномоченный орган по итогам конкурсного отбора, проведенного в соответствии с Правилами отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами для оказания государственной финансовой поддержки по их производству, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 64 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18405), принимает решение о финансировании кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами (далее – кинопроекты).

4. Бұйрық шыққаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган бірыңғай оператормен оларды ұлттық фильм деп тануға үміткер киножобалар үшін мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету жөніндегі оператордың қызметтеріне шарт жасасады.
5. Бірыңғай оператор уәкілетті органмен шарт жасасқаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаржы қаражатын алушымен киножобаны қаржыландыруға шарт (бұдан әрі – шарт) жасасады.
6. Қаржыландыруды бірыңғай оператор жасалған шарт негізінде кезең-кезеңімен жүзеге асырады.
7. Қаржы қаражатын алушы киножобаны іске асыру барысында қаржы қаражатын алушы бекіткен шығындардың баптары (еңбекақы төлеу қорын қоспағанда) арасында бірыңғай оператордың келісімінсіз бір кезең шеңберінде киножоба бойынша шығындар сметасының жалпы сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын сомаға қайта бөледі.
8. Қаржы қаражатын алушы бірыңғай операторға шартта белгіленген мерзімдерде әрбір кезең үшін аралық есеппен қоса орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісін, сондай-ақ киножобаны өндіруге бөлінген қаржы қаражатын пайдаланудың есебін қоса алғанда, киножобаны іске асырудың аяқталуы жөніндегі қорытынды есепті ұсынады.
9. Бөлінген қаражаттың нысаналы пайдаланылуын талдау және күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мақсатында бірыңғай оператор киножобаларды өндіру кезеңдерінің сақталуына оны іске асырудың кез келген кезеңінде мониторинг жүргізеді.
10. Қаржы қаражатын алушы келесі траншты бірыңғай оператор уәкілетті органмен келісім-шарт бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісіне қол қойғаннан кейін алады.
Бұйрықтың 2-қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2019 жылғы 17 мамырдағы
№ 140 бұйрығына
2-қосымша
Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру көлемдерінің нормативтері
Әлеуметтік маңызы бар анимациялық фильмдер (қаржыландыру көлемі шығарудың сметалық құнының 100%-нан аспауы тиіс)
Шығыстар бөлімдері мен баптарының атауы
Өндірістің сметалық құнынан %

4. В течение 10 (десять) рабочих дней после издания приказа уполномоченный орган заключает договор с единым оператором на услуги по предоставлению государственной финансовой поддержки для кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами.
5. Единый оператор в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней после заключения договора с уполномоченным органом, заключает с получателем финансовых средств договор о финансировании кинопроектов (далее – договор).
6. Финансирование осуществляется единым оператором поэтапно на основании заключенного договора.
7. Получатель финансовых средств в ходе реализации кинопроектов перераспределяет финансовые средства между утвержденными им статьями расходов (за исключением фонда оплаты труда) на сумму не более 10 (десять) процентов от общей суммы сметы расходов по кинопроекту в рамках одного этапа без согласования с единым оператором.
8. Получатель финансовых средств представляет единому оператору в установленные договором сроки акт выполненных работ (оказанных услуг) с приложением промежуточного отчета за каждый этап, а также итоговый отчет по завершению реализации кинопроектов, включая отчет об использовании выделенных финансовых средств на производство кинопроектов.
9. В целях анализа целевого использования выделенных средств и достижения ожидаемых результатов единый оператор проводит мониторинг соблюдения этапов производства кинопроектов в соответствии с договором на любом этапе его реализации.
10. Получатель финансовых средств получает следующий транш после подписания акта выполненных работ (оказанных услуг) едином оператором с уполномоченным органом, в соответствии с условиями договора.
Приложение 2 к приказу
Приложение 2 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 мая 2019 года № 140
Нормативы объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами
Социально значимые анимационные фильмы (объем финансирования не должен превышать 100% от сметной стоимости производства)
Название разделов и статей расходов
% от сметной стоимости производства