Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот- фактуралардың жазып берілуін шектеу және мұндай шектеуді жою туралы қағидаларын, сондай-ақ осындай шешімдердің нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 15 наурыздағы № 279 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 наурызда № 32088 болып тіркелді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 120-1-бабының 2 және 4-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот- фактуралардың жазып берілуін шектеу және мұндай шектеуді жою туралы шешімдерді шығару қағидалары;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот- фактуралардың жазып берілуін шектеу туралы шешімнің нысаны;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда фактуралардың жазып берілуін шектеуді жою туралы шешімнің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің
2023 жылғы 15 наурыздағы
№ 279
Бұйрыққа 1-қосымша
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот-фактуралардың жазып берілуін шектеу туралы және мұндай шектеуді жою туралы шешімдерді шығару қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.02.2024 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот-фактураларды жазып берілуін шектеу туралы және мұндай шектеуді жою туралы шешімдерді шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Cалық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 120-1-бабының 2 және 4-тармақтарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – МКО) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) электронды нысанда шот-фактуралардың (бұдан әрі – ЭШФ) жазып берілуін шектеу (бұдан әрі – Шектеулер туралы шешім) және осындай шектеуді жою туралы шешімдерді (бұдан әрі – Шектеуді жою туралы шешім) шығару тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил вынесения решений об ограничении выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и об отмене такого ограничения, а также форм таких решений
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 279. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2023 года № 32088.
В соответствии с пунктами 2 и 4 статьи 120-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила вынесения решений об ограничении выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и об отмене такого ограничения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму решения об ограничении выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму решения об отмене ограничения выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2023 года № 279
Правила
вынесения решений об ограничении выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и об отмене такого ограничения
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.02.2024 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила вынесения решений об ограничении выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и об отмене такого ограничения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 2 и 4 статьи 120-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее - Налоговый кодекс) и определяют порядок вынесения органами государственных доходов (далее – ОГД) решений об ограничении выписки счетов-фактур в электронной форме (далее – ЭСФ) в информационной системе электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) (далее – Решение об ограничении) и об отмене такого ограничения (далее – Решение об отмене ограничения).

2. ЭШФ "Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде шот-фактураны электронды нысанда жазып беру қағидаларын және оның нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 370 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18583 болып тіркелген) сәйкес жазып беріледі.
2-тарау. Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот-фактуралардың жазып берілуін шектеу туралы шешім шығару тәртібі
3. Шектеу туралы шешімді Салық кодексінің 96-бабында белгіленген тәртіппен, бұзушылықтарды жою туралы хабарлама (бұдан әрі – Хабарлама) белгіленген мерзімде орындалмаған және (немесе) орындалмады деп танылған күннен кейінгі күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы бұйрыққа бекітілген 2-қосымша бойынша ЭШФ АЖ электронды нысанында салық төлеушінің тіркеу есебінде тұрған жердегі МКО шығарады.
3-тарау. Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот-фактуралардың жазып берілуін шектеуді жою туралы шешім шығару тәртібі
4. Шектеуді жою туралы шешімді Хабарлама орындалған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы бұйрыққа 3-қосымшамен бекітілген нысан бойынша ЭШФ АЖ электронды нысанда салық төлеушінің тіркеу есебінде тұрған жері бойынша МКО шығарады.
5. Шектеу туралы шешім және шектеуді жою туралы шешім, шешім қабылданған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде мынадай тәсілдердің бірімен:
1) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы;
2) электрондық тәсілмен "электрондық үкімет" веб-порталындағы веб-қосымшаға және (немесе) пайдаланушының жеке кабинетіне және (немесе) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесіне;
3) салық төлеушіге қол қойғызып жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің
2023 жылғы 15 наурыздағы
№ 279
Бұйрыққа 2-қосымша
нысан
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот- фактуралардың жазып берілуін шектеу туралы шешім
20___жылғы "____"_________                                          №___
_______________________________________________
(МКО атауы)
__________________________________________________________________
___________________________________________________________ тұлғасында
(МКО басшының немесе басшы уәкілеттік берген тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық
кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 120-1-бабына сәйкес (қажетті
мәлімет толтырылады):
МКО камералдық бақылау нәтижелері бойынша тәуекел дәрежесі жоғары деп
анықталған, "__"______ 20__ жылы табыс етілген (алынған), "__"________ 20__
жылғы № _________ бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның
орындалмауына байланысты;
немесе орындалмаған деп тану туралы 20__ жылғы "__" ________ № ______
шешімге байланысты:
ШЕШІМ:
салық төлеушінің электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде
электронды нысанда шот- фактуралардың жазып берілуі шектелсін.
___________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) атауы, мекенжайы, (ЖСН/БСН)
____________________________             ___________________
____________________________             ___________________
(басшысының (уәкілетті адамның)            мемлекеттік кірістер
қолы)                              органының мөрі
Шешімді алдым:
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің немесе салық төлеушінің лауазымды адамының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған кезде), қолы, күні, мөрі (жеке кәсіпкерлік субъектілерін
қоспағанда))
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
МКО – мемлекеттік кірістер органы.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің
2023 жылғы 15 наурыздағы
№ 279
Бұйрыққа 3-қосымша
нысан
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда шот- фактуралардың жазып берілуін шектеуді жою туралы шешім
20__жылғы "___"_________                                    №___
__________________________________________________________________
(МКО атауы)
____________________________________________________________________
___________________________________________________________ тұлғасында
(МКО басшының немесе басшы уәкілеттік берген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан
Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 120-1-бабына сәйкес:
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда
шот-фактуралардың жазып берілуін шектеу туралы 20__ жылғы "__"________
№ _______ шешім шығарылған, тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтар
бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған
бұзушылықтарды жою туралы 20__ жылғы "__"________ № _______
хабарламаның орындалуына байланысты,
ШЕШІМ:
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) атауы, мекенжайы,
____________________________________________________________________
(ЖСН/БСН)
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электронды нысанда
шот-фактуралардың жазып беруін шектеу жойылсын.
____________________________                  ___________________
(басшысының (уәкілетті адамның)             мемлекеттік кірістер
қолы                                          органының мөрі
Шешімді алдым:
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің немесе салық төлеушінің лауазымды адамының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған кезде), қолы, күні, мөрі (жеке кәсіпкерлік субъектілерін
қоспағанда))
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
МКО – мемлекеттік кірістер органы.

2. ЭСФ выписываются в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370 "Об утверждении Правил выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18583).
Глава 2. Порядок вынесения решения об ограничении выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур
3. Решение об ограничении выносится ОГД по месту регистрационного учета налогоплательщика в электронной форме в ИС ЭСФ по форме, утвержденной приложением 2 к настоящему приказу, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня, следующего за днем неисполнения в установленный срок и (или) признания неисполненным уведомления об устранении нарушений, в порядке установленным статьей 96 Налогового кодекса (далее – Уведомление).
Глава 3. Порядок вынесения решения об отмене ограничения выписки счет-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур
4. Решение об отмене ограничения выносится ОГД по месту регистрационного учета налогоплательщика в электронной форме в ИС ЭСФ по форме, утвержденной приложением 3 к настоящему приказу, в течение 1 (одного) рабочего дня, со дня исполнения Уведомления.
5. Решение об ограничении и решение об отмене ограничения направляются в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем принятия решения, одним из следующих способов:
1) по почте заказным письмом с уведомлением;
2) электронным способом в веб-приложение и (или) личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационную систему электронных счетов-фактур;
3) налогоплательщику под роспись.
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2023 года № 279
форма
Решение об ограничении выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур
"___" _________20___года №___
____________________________________________________________________
(наименование ОГД)
____________________________________________________________________
в лице______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или лица, уполномоченного руководителем) в соответствии со статьей 120-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), в связи с (заполняется соответствующая строка): неисполнением в установленный срок уведомления об устранении нарушений, выявленных ОГД по результатам камерального контроля, по нарушениям с высокой степенью риска, от "__" ___________20 __ года № ___, врученного (полученного) "__" ___________20 __ года;
и (или) признанием неисполненным уведомления об устранении нарушений, выявленных ОГД по результатам камерального контроля, по нарушениям с высокой степенью риска решением от "__" ___________20 __ года № ___,
РЕШИЛ:
ограничить выписку счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика (налогового агента), адрес, ИИН/БИН)
____________________________                         ___________________
(подпись руководителя (лица, уполномоченного                   печать органа
руководителем)                                     государственных доходов
Решение получил:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика или должностного
лица налогоплательщика, подпись, дата, печать (за исключением
субъектов частного предпринимательства))
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ОГД – орган государственных доходов.
Приложение 3 к приказу
Заместителя Премьер-Министра -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2023 года № 279
форма
Решение об отмене ограничения выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур
"___"__________20___года                                     №______
____________________________________________________________________
(наименование ОГД)
____________________________________________________________________
в лице ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или лица, уполномоченного
руководителем ОГД)
в соответствии со статьей 120-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), в связи с исполнением уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, по нарушениям с высокой степенью риска от "__" ___________20 __ года № ___, по которому вынесено решение об ограничении выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур "__" ___________20 __ года № ___.
РЕШИЛ:
отменить ограничение выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счет-фактур
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика (налогового агента), адрес, ИИН/БИН)
____________________________                         ____________________
(подпись руководителя (лица, уполномоченного                   печать органа
руководителем)                                     государственных доходов
Решение получил:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика или
должностного лица налогоплательщика, подпись, дата, печать (за исключением
субъектов частного предпринимательства))
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ОГД – орган государственных доходов.