Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 наурызда № 32114 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы қағиданы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 312 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7018 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 қазандағы № 821 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12289 болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 20 наурыздағы
№ 43 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.

Об утверждении стандарта организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2023 года № 32114
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 312 "Об утверждении Положения об организациях, оказывающих дерматовенерологическую помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7018);
2) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 октября 2015 года № 821 "Об утверждении Стандарта организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12289).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 марта 2023 года № 43
Стандарт организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие требования к организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан.

2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласындағы сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым (бұдан әрі – ғылыми ұйым) - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;
3) денсаулық сақтау ұйымы - денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
5) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызмет (бұдан әрі- ЖТМҚ) - диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурсты қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызмет;
6) жоспарлы медициналық көмек - көмек көрсетуді белгілі бір уақытқа кейінге қалдыру пациент жай-күйінің нашарлауына алып келмейтін, пациенттің өміріне қатер төндірмейтін аурулар мен жағдайлар кезінде, сондай-ақ профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
7) жыныстық жолмен берілетін инфекциялар (бұдан әрі – ЖЖБИ) - жұқтырудың неғұрлым жиі жолы жыныстық қатынас болып табылатын инфекциялық аурулар;
8) клиникалық хаттама (бұдан әрі– КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезінде профилактика, диагностика, емдеу, мецициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
9) мамандандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың арнайы әдістерін қажет ететін аурулар кезінде, оның ішінде қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтер құралдарын пайдалана отырып, бейінді мамандар көрсететін медициналық көмек;
10) медициналық бұйымдар - медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника;
11) медициналық көмек көрсетудің бірінші деңгейі - медициналық-санитариялық алғашқы көмек мамандарының амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде медициналық көмек көрсету;
12) медициналық көмек көрсетудің екінші деңгейі - мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету;

2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) научная организация в области здравоохранения (далее – научная организация) – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность;
3) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
4) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
5) высокотехнологичная медицинская услуга (далее – ВТМУ) – услуга, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
6) плановая медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при заболеваниях и состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента, а также при проведении профилактических мероприятий;
7) инфекции, передаваемые половым путем (далее – ИППП) – инфекционные заболевания, наиболее частым путем заражения которых является половой контакт;
8) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
9) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств дистанционных медицинских услуг;
10) медицинские изделия – изделия медицинского назначения и медицинская техника;
11) первичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
12) вторичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;

13) медициналық көмек көрсетудің үшінші деңгейі - жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету;
14) медициналық мақсаттағы бұйымдар - функционалдық мақсатына және өндірушінің нұсқаулығына сәйкес медициналық көмек көрсету үшін пайдаланылатын материалдар, бұйымдар, ерітінділер, реагенттер, жиынтықтар, жинақтар;
15) медициналық техника - функционалдық мақсатына және өндіруші белгілеген пайдалану сипаттамаларына сәйкес медициналық көмек көрсету үшін жеке немесе өзара үйлесімде қолданылатын аппараттар, аспаптар, жабдық, кешендер, жүйелер
16) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін аурулар мен жай-күйлердің алдын алуды, диагностикалауды, емдеуді қамтитын халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
17) медициналық ұйым - негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
18) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – МӘМС жүйесі) – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
19) пациент - медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
20) профилактика - аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және өршіп кеткен асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
21) санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар – халық арасында пайда болған инфекциялық, паразиттік аурулардың, уланулардың ошақтарын оқшаулау және жою мақсатында қабылданатын шаралар;
22) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) - бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
23) хабардар етілген келісім - адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.

13) третичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней;
14) изделия медицинского назначения – материалы, изделия, растворы, реагенты, комплекты, наборы, используемые для оказания медицинской помощи в соответствии с функциональным назначением и инструкцией производителя;
15) медицинская техника – аппараты, приборы, оборудование, комплексы, системы, применяемые отдельно или в сочетании между собой для оказания медицинской помощи в соответствии с функциональным назначением и эксплуатационными характеристиками, установленными производителем;
16) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
17) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
18) система обязательного социального медицинского страхования (далее – система ОСМС) – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
19) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
20) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже резвившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
21) санитарно-противоэпидемические мероприятия – меры, принимаемые в целях локализации и ликвидации возникших очагов инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений среди населения;
22) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
23) информированное согласие — процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования.

3. Дерматовенерологиялық көмек медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
4. Дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары:
1) дерматовенерологиялық аурулардың профилактикасы мен ерте диагностикасына, мүгедектіктің, олардан болатын өлімнің профилактикасына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
2) медициналық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, дәлелді медицина қағидаттарына негізделген диагностика мен емдеудің заманауи технологиялары мен әдістерін қолдана отырып, дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
3) жұқпалы тері аурулары мен ЖЖБИ профилактикасы мәселелері бойынша халықты ақпараттандыру және оқыту;
4) дерматовенерологиялық аурулардың сырқаттанушылығының (жұқпалы тері ауруларымен және ЖЖБИ-мен) эпидемиологиялық мониторингін жүзеге асыру.
5. Дерматовенерологиялық көмекті:
1) МСАК ұйымдары;
2) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының құрамындағы тері-венерологиялық кабинеттер, оның ішінде аудандық, нөмірлік аудандық, қалалық емханалардың, емханалық бөлімшелердің, ауруханалар құрамындағы консультациялық-диагностикалық бөлімшелердің және (немесе) орталықтардың, жеке тері-венерологиялық кабинеттер;
3) көпбейінді қалалық және облыстық ауруханалар құрамындағы тері–венерологиялық орталықтар (бұдан әрі - тері-венерологиялық орталықтар);
4) ересектер, балалар дерматовенерологиясы бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін ғылыми ұйымдар көрсетеді.
6. Тері-венерологиялық орталық аурухананың жеке блогында және (немесе) жеке тұрған ғимаратта орналасады.
Тері-венерологиялық орталықтың құрамына:
1) амбулаториялық-емханалық бөлімше;
2) тәулік бойы стационар;
3) күндізгі стационар;
4) диагностикалық зертхана;
5) физиотерапиялық бөлімше (кабинет);
6) косметологиялық кабинет;
7) ұйымдастыру-әдістемелік кабинеті кіреді.
7. Амбулаториялық-емханалық бөлімшенің құрылымына:
1) ЖЖБИ бар пациенттерді қабылдауға арналған (ерлер мен әйелдер үшін бөлек);
2) дерматозбен ауыратын пациенттерді қабылдауға арналған;
3) микозбен ауыратын пациенттерді қабылдауға арналған;
4) құпия қарап-тексеру және емдеу кабинеттері;
5) емшара кабинеттері;
6) зертханалық материалды алуға арналған кабинеттер кіреді.
Амбулаториялық-емханалық бөлімшенің жанынан ЖЖБИ және жұқпалы тері аурулары кезінде санитариялық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу жөніндегі эпидемиологиялық (жедел) топ (бұдан әрі - эпидемиологиялық топ) құрылады.
Эпидемиологиялық топтың құрамына дерматовенеролог дәрігер (топ басшысы), екі орта медицина қызметкері кіреді. Эпидемиологиялық топ санитариялық автокөлікпен қамтамасыз етіледі.
Эпидемиологиялық топтың жұмысын бақылауды амбулаториялық-емханалық бөлімшенің меңгерушісі жүзеге асырады.
Эпидемиологиялық топтың негізгі міндеті:

3. Дерматовенерологическая помощь оказывается организациями здравоохранения, имеющими лицензию на осуществление медицинской деятельности, незавимисо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
4. Основными задачами и направлениями деятельности организаций, оказывающих дерматовенерологическую помощь, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику и раннюю диагностику дерматовенерологических заболеваний, профилактику инвалидизации, смертности от них;
2) оказание специализированной медицинской помощи пациентам с дерматовенерологическими заболеваниями, с применением современных технологий и методов диагностики и лечения, основанных на принципах доказательной медицины, с соблюдением преемственности на всех этапах оказания медицинской помощи;
3) информирование и обучение населения по вопросам профилактики заразных кожных заболеваний и ИППП;
4) осуществление эпидемиологического мониторинга заболеваемости дерматовенерологическими заболеваниями (заразными кожными заболеваниями и ИППП).
5. Дерматовенерологическая помощь оказывается:
1) организациями ПМСП;
2) кожно-венерологическими кабинетами в составе организации здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, в том числе в составе районных, номерных районных, городских поликлиник, поликлинических отделений, консультативно-диагностических отделений и (или) центров в составе больниц, частными кожно-венерологическими кабинетами;
3) кожно-венерологическими центрами в составе многопрофильных городских и областных больниц (далее – кожно-венерологические центры);
4) научными организациями, оказывающими медицинскую помощь по профилю дерматовенерология взрослая, детская.
6. Кожно-венерологический центр размещается в отдельном блоке больницы и (или) отдельно стоящем здании.
В состав кожно-венерологического центра входят:
1) амбулаторно-поликлиническое отделение;
2) круглосуточный стационар;
3) дневной стационар;
4) диагностическая лаборатория;
5) физиотерапевтическое отделение (кабинет);
6) косметологический кабинет;
7) организационно-методический кабинет.
7. В структуру амбулаторно-поликлинического отделения входят кабинеты:
1) для приема пациентов с ИППП (отдельные для мужчин и женщин);
2) для приема пациентов с дерматозами;
3) для приема пациентов с микозами;
4) конфиденциального обследования и лечения;
5) процедурный;
6) для забора лабораторного материала.
При амбулаторно-поликлиническом отделении организуется эпидемиологическая (оперативная) группа по проведению санитарно-противоэпидемических мероприятий при ИППП и заразных кожных заболеваниях (далее - эпидемиологическая группа).
В состав эпидемиологической группы входит врач-дерматовенеролог (руководитель группы), два средних медицинских работника. Эпидемиологическая группа обеспечивается санитарным автотранспортом.
Контроль за работой эпидемиологической группы осуществляет заведующий амбулаторно-поликлинического отделения.
Основной задачей эпидемиологической группы является:

1) ЖЖБИ, жұқпалы тері аурулары бар науқастармен байланыста болған адамдарды анықтау және тексеруге тарту;
2) ЖЖБИ профилактикасы бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу болып табылады.
8. Тәулік бойғы стационардың құрылымына:
1) қабылдау бөлімшесі;
2) науқастарға арналған палаталар (ересектер мен балалар үшін бөлек);
3) емшара жасау кабинеттері;
4) бөлімше меңгерушілерінің және аға мейіргердің кабинеттері;
5) ординатор бөлмесі;
6) асхана кіреді.
9. Күндізгі стационардың құрылымына:
1) пациенттерді қабылдау кабинеті;
2) персоналға арналған үй-жайлар (меңгерушінің кабинеттері, ординатор бөлмесі, орта медицина персоналына арналған кабинет);
3) пациенттердің күндіз болатын палаталары;
4) емшара кабинеті;
5) таңу/жақпа кабинеті кіреді.
10. Диагностикалық зертхананың құрылымына:
1) клиникалық-диагностикалық зертхана;
2) бактериологиялық зертхана;
3) серологиялық зертхана;
4) полимеразды тізбекті реакцияның (бұдан әрі – ПТР) және иммунологиялық диагностика зертханасы;
5) гистологиялық-цитологиялық зертхана кіреді.
Диагностикалық зертхана болмаған жағдайда зерттеулер құрамына тері-венерологиялық орталық кіретін аурухана зертханасында жүргізіледі.
Диагностикалық зертхана:
тері аурулары мен ЖЖБИ диагностикасы бойынша цитологиялық, иммунологиялық, бактериологиялық және серологиялық зерттеулерді жүзеге асырады,
тиісті аумақтағы қалалық және аудандық медициналық ұйымдарға дерматовенерологиялық бейіндегі ауруларды диагностикалау бойынша консультациялық-әдістемелік көмек көрсетеді.
11. Косметологиялық бөлімше және (немесе) кабинет:
1) сыртқы қолдануға арналған косметикалық құралдарды, манипуляцияларды және косметологиялық аппаратураны пайдалана отырып, тері аурулары (безеу, себорея, шаш аурулары, бас терісінің псориазы, қатерсіз ісіктер, гиперпигментация және басқа да тері аурулары) бар пациенттерді емдеуді және оңалтуды;
2) емдік (консервативті және жедел), гигиеналық және профилактикалық косметология жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
12. Ұйымдастыру-әдістемелік кабинет:
"Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес есептік құжаттаманы жүргізеді;
негізгі қызмет бойынша есептер дайындайды;
дерматовенерологиялық аурулармен сырқаттанушылық мониторингін жүзеге асырады.
13. Дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штат саны осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.

1) выявление и привлечение к обследованию контактных лиц с больными ИППП, заразными кожными заболеваниями;
2) проведение разъяснительной работы по профилактике ИППП.
8. В структуру круглосуточного стационара входят:
1) приемный покой;
2) палаты для больных (отдельные для взрослых и детей);
3) процедурные кабинеты;
4) кабинеты заведующих отделениями и старшей медицинской сестры;
5) ординаторская;
6) столовая.
9. В структуру дневного стационара входят:
1) кабинет приема пациентов;
2) помещения для персонала (кабинеты заведующего, ординаторская, для среднего медицинского персонала);
3) палаты для дневного пребывания пациентов;
4) процедурный кабинет;
5) перевязочная и (или) мазевая;
10. В структуру диагностической лаборатории входят:
1) клинико-диагностическая лаборатория;
2) бактериологическая лаборатория;
3) серологическая лаборатория;
4) лаборатория полимеразной цепной реакции (далее – ПЦР) и иммунологической диагностики;
5) гисто-цитологическая лаборатория.
При отсутствии диагностической лаборатории исследования проводятся в лаборатории больницы, в состав которой входит кожно-венерологический центр.
Диагностическая лаборатория:
осуществляет цитологические, иммунологические, бактериологические и серологические исследования по диагностике кожных заболеваний и ИППП,
оказывает консультативно-методическую помощь по диагностике заболеваний дерматовенерологического профиля городским и районным медицинским организациям на соответствующей территории.
11. Косметологическое отделение и (или) кабинет осуществляет:
1) лечение и реабилитацию пациентов с кожными заболеваниями (угревая сыпь, себорея, заболевания волос, псориаз волосистой части головы, доброкачественные новообразования, гиперпигментация и другие болезни кожи) с использованием косметических средств для наружного применения, манипуляций и косметологической аппаратуры;
2) мероприятия по лечебной (консервативной и оперативной), гигиенической и профилактической косметологии.
12. Организационно-методический кабинет:
ведет отчетную документацию в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (далее – приказ № ҚР ДСМ-313/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879);
готовит отчеты по основной деятельности;
осуществляет мониторинг заболеваемости дерматовенерологическими заболеваниями.
13. Штатная численность организаций здравоохранения, оказывающих дерматовенерологическую помощь, устанавливается согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.

14. Дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төменгі стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21560 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төменгі стандарттары ескеріле отырып осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі – 2-қосымша) жүзеге асырылады.
15. Дерматовенерологиялық көмек:
ТМККК шеңберінде ("Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына сәйкес);
МӘМС жүйесінде ("Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысына сәйкес);
"Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) ақылы негізде көрсетіледі.
16. Дерматовенерологиялық көмек амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, жоспарлы нысанда көрсетіледі.
17. Дерматовенерологиялық көмекті ұсыну № ҚР-ДСМ -175/2020 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша хабардар етілген келісімді алғаннан кейін жүзеге асырылады.
2-тарау. Дерматовенерологиялық ауруларды анықтау, тіркеу және есепке алу тәртібі
18. Дерматовенерологиялық аурулармен ауыратын пациенттер:
өзі жүгінген кезде,
алдын ала және мерзімді медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша;
эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша зерттеп-қарау нәтижелері бойынша анықталады.
19. Алдын ала және мерзімді медициналық қарап-тексеру "Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ оларды жүргізу тәртібі мен мерзімділігін, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемін, медициналық қарсы көрсетілімдерді, зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесін және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21443 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.

14. Оснащение организаций здравоохранения, оказывающих дерматовенерологическую помощь, медицинскими изделиями осуществляется согласно приложению 2 к настоящему Стандарту (далее – приложение 2).
15. Дерматовенерологическая помощь оказывается:
в рамках ГОБМП (в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"); в системе ОСМС (в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования");
на платной основе в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559).
16. Дерматовенерологическая помощь оказывается в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, в плановой форме.
17. Предоставление дерматовенерологической помощи осуществляется после получения информированного согласия по форме, утвержденной приказом № ҚР-ДСМ -175/2020.
Глава 2. Порядок выявления, регистрации и учета случаев дерматовенерологических заболеваний
18. Пациенты с дерматовенерологическими заболеваниями выявляются:
при самообращении,
по результатам предварительных и периодических медицинских осмотров;
по результатам обследования по эпидемиологическим показаниям.
19. Предварительные и периодические медицинские осмотры проводятся в соответствии с приказом исполняющего обязанности министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, а также правил и периодичности их проведения, объема лабораторных и функциональных исследований, медицинских противопоказаний, перечня вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры и правил оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21443).

20. Эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес адамдардың контингенттері ЖЖБИ-ге тексерілуге жатады.
21. Жұқпалы тері аурулары және ЖЖБИ жағдайларын тіркеу және есепке алу "Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу және тергеп-тексеру, есепке алу мен есептілігін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-169/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21562 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырады.
22. Медициналық ұйымдар алғаш рет анықталған жұқпалы тері аурулары немесе ЖЖБИ тіркелген кезде "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21532 болып тіркелген) сәйкес инфекциялық аурулар, уланулар жағдайлары туралы хабархат береді.
3-тарау. Дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Амбулаториялық жағдайда дерматовенерологиялық көмек көрсету
23. Амбулаториялық жағдайда дерматовенерологиялық көмек медициналық көмек көрсетудің бірінші және екінші деңгейлерінде көрсетіледі.
24. Бірінші деңгейде МСАК маманы:
1) дерматовенерологиялық аурулардың шағымдары мен симптомдары бар пациенттер жүгінген кезде диагностикалық зерттеулерді клиникалық хаттамаларға сәйкес тағайындайды және диагнозды нақтылау және консультациялық – диагностикалық көмек алу үшін аудандық, нөмірлік аудандық және (немесе) қалалық емхананың "Ересек, балалар дерматовенерологиясы" мамандығы бойынша бейінді маманына (бұдан әрі-дерматовенеролог) жібереді;
2) "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ 149/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ 149/2020 бұйрығы) сәйкес дерматовенерологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді динамикалық байқауды жүзеге асырады;
3) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ – 198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрық) сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы бере отырып, еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізеді.

20. По эпидемиологическим показаниям подлежат обследованию на ИППП контингенты лиц согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
21. Регистрация и учет случаев заразных кожных заболеваний и ИППП осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-169/2020 "Об утверждении правил регистрации и расследования, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21562).
22. Медицинские организации при регистрации впервые выявленных заразных кожных заболеваний или ИППП подают извещение согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 "Об утверждении правил предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21532).
Глава 3. Порядок организации оказания дерматовенерологической помощи
Параграф 1. Организация оказания дерматовенерологической помощи в амбулаторных условиях
23. Дерматовенерологическая помощь в амбулаторных условиях оказывается на первичном и вторичном уровнях оказания медицинской помощи.
24. На первичном уровне специалист ПМСП:
1) при обращении пациентов с жалобами и симптомами дерматовенерологических заболеваний назначает диагностические исследования в соответствии с клиническими протоколами (далее – КП) и направляет их к профильному специалисту по специальности "Дерматовенерология взрослая, детская" (далее – дерматовенеролог) районной, номерной районной и (или) городской поликлиники для уточнения диагноза и получения консультативно-диагностической помощи;
2) осуществляет динамическое наблюдение за пациентами с дерматовенерологическими заболеваниями в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ 149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (далее – приказ № ҚР ДСМ 149/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513);
3) проводит экспертизу временной нетрудоспособности, выдачу листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (далее – приказ № ҚР ДСМ-198/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660);

4) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу үшін құжаттарды дайындайды;
5) көрсетілімдер бойынша емдеуге жатқызуға жібереді.
Бірінші деңгейде дерматовенерологиялық аурулармен ауыратын пациенттер "Белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) сәйкес дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етіледі.
25. Медициналық көмек көрсетудің екінші деңгейінде амбулаториялық жағдайларда дерматовенерологиялық көмек екі кезеңде консультациялық-диагностикалық көмек түрінде көрсетіледі.
Бірінші кезеңде пациентті аудандық, нөмірлі аудандық, қалалық емхананың (бұдан әрі – емхана) дерматовенерологы қарап-тексереді.
Қарап-тексеруден кейін емхананың дерматовенерологы:
1) диагноз қою, сараланған диагностика жүргізу мақсатында КХ сәйкес диагностикалық зерттеулерді тағайындайды;
3) емхана деңгейінде зерттеп-қарау мүмкіндігі болмаған және қиын жағдайларда тері-венерологиялық орталыққа жібереді;
4) көрсетілімдер бойынша стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін жоспарлы емдеуге жатқызуға жібереді;
5) созылмалы қайталанатын дерматоздарымен пациенттерге иммунды супрессивті және биологиялық терапия жүргізеді және тиімділігіне мониторингті жүзеге асырады;
6) № ҚР ДСМ–198/2020 бұйрығына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақты немесе анықтама бере отырып, еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізеді;
7) ЖЖБИ және жұқпалы тері ауруларының расталған жағдайларын МАЖ-ға деректерді енгізе отырып тіркейді;
8) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР–ДСМ -175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы) сәйкес есепке алу құжаттамасын және сондай-ақ № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына сәйкес есептік құжаттаманы ресімдейді және жүргізеді;

4) готовит документы для направления на медико-социальную экспертизу в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589);
5) направляет по показаниям на госпитализацию.
На первичном уровне пациенты с дерматовенерологическими заболеваниями обеспечиваются лекарственными средствами и медицинскими изделиями в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
25. Дерматовенерологическая помощь в амбулаторных условиях на вторичном уровне оказания медицинской помощи оказывается в виде консультативно-диагностической помощи в два этапа.
На первом этапе пациент осматривается дерматовенерологом районной, номерной районной, городской поликлиники (далее – поликлиника).
После осмотра дерматовенеролог поликлиники:
1) назначает диагностические исследования согласно КП с целью постановки диагноза, дифференциальной диагностики;
3) при отсутствии возможности обследования на уровне поликлиники и сложных случаях направляет в кожно-венерологический центр;
4) направляет на госпитализацию на плановую госпитализацию по показаниям для оказания специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих и (или) стационарных условиях;
5) проводит и осуществляет мониторинг эффективности иммуносупрессивной и биологической терапии пациентам с хроническими рецидивирующими дерматозами;
6) проводит экспертизу временной нетрудоспособности, выдачу листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
7) регистрирует подтвержденные случаи ИППП и заразных кожных заболеваний;
8) оформляет и ведет учетную документацию в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР-ДСМ -175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (далее – приказ № ҚР-ДСМ -175/2020), (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) и отчетной документации в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020);

9) КХ сәйкес стационардан шығарылған пациенттерге бақылау жүргізеді;
10) № ҚР ДСМ 149/2020 бұйрығына сәйкес пациенттерді динамикалық (диспансерлік) бақылауды жүзеге асырады.
26. Екінші кезеңде пациентті тері-венерологиялық орталықтың дерматовенерологы қарап-тексереді.
Тері-венерологиялық орталықтың дерматовенерологы:
1) диагнозды, сараланған диагностиканы нақтылау үшін диагностикалық зерттеулерді тағайындайды;
2) КХ сәйкес емдеуді тағайындайды;
3) бірінші кезеңде амбулаториялық жағдайда бақылау және емдеу үшін ұсынымдар береді;
4) стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін жоспарлы емдеуге жатқызуға жібереді;
5) стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін жоспарлы емдеуге жатқызуға жібереді;
6) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын бере отырып, еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізеді;
7) № ҚР-ДСМ -175/2020 бұйрығына сәйкес есепке алу құжаттамасын және № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына сәйкес есептік құжаттаманы ресімдейді және жүргізеді;
8) қиын жағдайларда пациентті "ересек, балалар дерматовенерологиясы" бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін ғылыми ұйымға жібереді.
27. Қашықтықтан медициналық қызмет көрсету арқылы дерматовенерологтың қайталама консультацияларын жүргізуге жол беріледі. Қашықтықтан медициналық қызметтер пациенттің медициналық ұйымға бару мүмкіндігі болмаған кезде шектеу іс-шаралары енгізілген кезде де жүргізіледі.
28. Үшінші деңгейдегі амбулаториялық жағдайларда дерматовенерологиялық көмекті денсаулық сақтау ұйымының жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындысы бар денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
Пациенттерді үшінші деңгейде көмек алу үшін жіберу "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 21746 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығы) сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Стационарды алмастыратын жағдайларда дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
29. Стационарды алмастыратын жағдайларда дерматовенерологиялық көмек тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді қажет етпейтін пациенттерге және екінші және үшінші деңгейде күндізгі уақытта төсек-орын ұсынумен медициналық бақылау мен емдеуді көздейді.

9) ведет наблюдение за пациентами, выписанными из стационара, согласно КП;
10) осуществляет динамическое наблюдение за пациентами согласно приказу № ҚР ДСМ 149/2020.
26. На втором этапе пациент осматривается дерматовенерологом кожно-венерологического центра.
Дерматовенеролог кожно-венерологического центра:
1) назначает диагностические исследования для уточнения диагноза, дифференциальной диагностики;
2) назначает лечение в соответствии с КП;
3) дает рекомендации для наблюдения и лечения в амбулаторных условиях на первом этапе;
4) направляет на плановую госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи, в стационарных условиях;
5) направляет на плановую госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи, в стационарозамещающих условиях;
6) проводит экспертизу временной нетрудоспособности с выдачей листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020);
7) оформляет и ведет учетную документацию в соответствии с приказом № ҚР-ДСМ -175/2020), и отчетную документацию в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020;
8) в сложных случаях направляет пациента в научную организацию, оказывающую медицинскую помощь по профилю "дерматовенерология взрослая, детская".
27. Допускается проведение повторных консультаций дерматовенеролога посредством дистанционных медицинских услуг. Дистанционные медицинские услуги проводятся также при введении ограничительных мероприятий, при отсутствии возможности у пациента посещения медицинской организации.
28. Дерматовенерологическая помощь в амбулаторных условиях на третичном уровне оказывается организациями здравоохранения, имеющими заключение о соответствии организации здравоохранения к предоставлению высокотехнологичной медицинской помощи.
Направление пациентов для получения помощи на третичном уровне осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (далее – приказ № ҚР ДСМ-238/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746).
Параграф 2. Порядок организации оказания дерматовенерологической помощи в стационарозамещающих условиях
29. Дерматовенерологическая помощь в стационарозамещающих условиях оказывается пациентам, не требующим круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, и предусматривает медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места на вторичном и третичном уровне.

30. Стационарды алмастыратын жағдайларда дерматовенерологиялық көмек амбулаториялық және (немесе) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының, тері-венерологиялық орталықтардың, зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелері және дерматовенерологтың консультативтік қорытындысы бар бірінші және екінші деңгейдегі мамандардың жолдамасы бойынша "Ересек, балалар дерматовенерологиясы" бейіні бойынша медициналық көмекті жүзеге асыратын ғылыми ұйымның күндізгі стационарларында көрсетіледі және:
1) дәрігердің қарап-тексеруін, көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың консультациясын;
2) КХ сәйкес диагностикалық қызметтерді, оның ішінде зертханалық, аспаптық және патологиялық-анатомиялық (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеулер, цитологиялық зерттеулер) зерттеулерді;
3) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, медициналық манипуляциялар жүргізу арқылы күндізгі стационарға жіберуге себеп болған негізгі ауруды емдеуді;
4) № ҚР-ДСМ -198/2020 бұйрығына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беруді;
5) № ҚР-ДСМ -175/2020 бұйрығына сәйкес есепке алу құжаттамасын және № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына сәйкес есептік құжаттаманы ресімдеуді және жүргізуді қамтиды.
31. Күндізгі стационарда жағдайы нашарлаған кезде пациент емдеуді жалғастыру үшін тәулік бойы стационарға жіберіледі.
32. Стационарды алмастыратын жағдайларда бақылауды қажет етпейтін жағдайды және емдеуді жалғастыру қажеттілігін жақсарту кезінде пациент амбулаториялық жағдайда емдеуге жіберіледі.
33. Үшінші деңгейде стационарды алмастыратын жағдайларда дерматовенерологиялық көмекті денсаулық сақтау ұйымының жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындысы бар денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
Үшінші деңгейде көмек алу үшін пациенттерді жіберу № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Стационарлық жағдайларда дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
34. Тәулік бойы медициналық бақылауды, емдеуді, күтімді, сондай-ақ тамағымен төсек-орын беруді көздейтін стационарлық жағдайларда екінші және үшінші деңгейлерде тері-венерологиялық орталықтармен, "Ересек, балалар дерматовенерологиясы" бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін ғылыми ұйымдармен бірінші және екінші деңгейдегі мамандардың жолдамасы бойынша жоспарлы тәртіппен көрсетеді.

30. Дерматовенерологическая помощь в стационарозамещающих условиях оказывается в дневных стационарах организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных и (или) стационарных условиях, кожно-венерологических центров, научной организации, осуществляющей медицинскую помощь по профилю "дерматовенерология взрослая, детская" по направлению специалистов первичного и вторичного уровней с результатами лабораторных, инструментальных исследований и консультативным заключением дерматовенеролога и включает:
1) осмотр врача, консультации профильных специалистов по показаниям;
2) диагностические услуги, в том числе лабораторные, инструментальные и патологоанатомические исследования (гистологические исследования биопсийного материала, цитологические исследования) согласно КП;
3) лечение основного заболевания, послужившего причиной направления в дневной стационар, с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, путем проведения медицинских манипуляций;
4) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдачу листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
5) оформление и ведение учетной документации в соответствии с приказом № ҚР-ДСМ -175/2020 и отчетной документации в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020.
31. При ухудшении состояния в дневном стационаре пациент направляется для продолжения лечения в круглосуточный стационар.
32. При улучшении состояния и необходимости продолжения лечения, не требующего наблюдения в стационарозамещающих условиях, пациент направляется на дальнейшее лечение в амбулаторных условиях.
33. Дерматовенерологическая помощь в стационарозамещающих условиях на третичном уровне оказывается организациями здравоохранения, имеющими заключение о соответствии организации здравоохранения к предоставлению высокотехнологичной медицинской помощи.
Направление пациентов для получения помощи на третичном уровне осуществляется в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-238/2020.
Параграф 3. Порядок организации оказания дерматовенерологической помощи в стационарных условиях
34. Дерматовенерологическая помощь в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, оказывается кожно-венерологическими центрами, научными организациями, оказывающими медицинскую помощь по профилю "Дерматовенерология взрослая, детская", на вторичном и третичном уровнях в плановом порядке по направлению специалистов первичного и вторичного уровней.

Емдеуге жатқызу "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР-ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
35. Стационарлық жағдайда медициналық көмек:
1) дәрігердің күнделікті қарап-тексеруін;
2) келіп түскен кезде және кейіннен қажеттілігіне қарай бөлімше меңгерушісінің қарап-тексеруін;
3) бейінді мамандардың консультацияларын (көрсетілімдер болған кезде);
4) КХ сәйкес диагностикалық, оның ішінде зертханалық, аспаптық және патологиялық-анатомиялық қызметтер (гистологиялық зерттеулер);
5) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, медициналық манипуляциялар жүргізу арқылы негізгі ауруды емдеуді;
6) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізуді, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беруді;
7) № ҚР-ДСМ -175/2020 бұйрығына сәйкес есепке алу құжаттамасын және № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына сәйкес есептік құжаттаманы ресімдеуді және жүргізуді қамтиды.
36. Үшінші деңгейде стационарлық жағдайларда дерматовенерологиялық көмекті денсаулық сақтау ұйымының жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындысы бар денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
Пациенттерді үшінші деңгейде көмек алу үшін жіберу № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Үйде дерматовенерологиялық көмек көрсету ұйымдастыру тәртібі
37. Үйде дерматовенерологиялық көмекті шақырту кезінде, белсенді патронажда, емдеуді үйде ұйымдастыру кезінде (үйде стационар) МСАК мамандары көрсетеді.
38. МСАК маманы үйде көмек көрсету кезінде пациентті қарап-тексереді, жүргізілетін диагностикалық зерттеулер мен емдеуді дерматовенерологтың ұсынымдарын ескере отырып түзетеді, КХ басшылыққа ала отырып, қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулер және көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың консультациясын тағайындайды.
4-тарау. Әйелдер мен жаңа туған нәрестелердің ЖЖБИ профилактикасы, диагностикасы, тіркеу ерекшеліктері
39. Жүкті әйелдердің ЖЖБИ профилактикасы, туа біткен мерезді, гонококкты инфекциясын және жаңа туған нәрестелердегі бленнореяны диагностикалау жөніндегі іс–шаралар осы стандартқа 4-қосымшаға (бұдан әрі - 4-қосымша) сәйкес жүргізіледі.
40. Ересек адамдар арасында мерезді клиникалық-серологиялық бақылау (бұдан әрі – КСБ) КХ сәйкес ерекшілігі жоқ кардиолипин антигенін (МРР — микропреципитация реакциясы; RPR — жеделдетілген плазмареагин тесті; VDRL — венерологиялық ауруларды зерттеу зертханасының тесті) пайдалана отырып, сандық трепонемалық емес тесттермен (бұдан әрі- ТЕТ) жүргізіледі.

Госпитализация осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР-ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).
35. Медицинская помощь в стационарных условиях включает:
1) ежедневный осмотр врачом;
2) осмотр заведующим отделением при поступлении и в последующем по необходимости;
3) консультации профильных специалистов (при наличии показаний);
4) диагностические услуги, в том числе лабораторные, инструментальные и патологоанатомические (гистологические исследования) согласно КП;
5) лечение основного заболевания с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, путем проведения медицинских манипуляций;
6) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдачу листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
7) оформление и ведение учетной документации в соответствии с приказом № ҚР-ДСМ -175/2020) и отчетной документации в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020.
36. Дерматовенерологическая помощь в стационарных условиях на третичном уровне оказывается организациями здравоохранения, имеющими заключение о соответствии организации здравоохранения к предоставлению высокотехнологичной медицинской помощи.
Направление пациентов для получения помощи на третичном уровне осуществляется в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-238/2020.
Параграф 4. Порядок организации оказания дерматовенерологической помощи на дому
37. Дерматовенерологическая помощь на дому оказывается специалистами ПМСП при вызове, активном патронаже, организации лечения на дому (стационар на дому).
38. Специалист ПМСП при оказании помощи на дому осматривает пациента, корректирует проводимые диагностические исследования и лечение с учетом рекомендаций дерматовенеролога, назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов по показаниям, руководствуясь КП.
Глава 4. Особенности профилактики, диагностики, регистрации ИППП женщин и новорожденных
39. Мероприятия по профилактике ИППП беременных, диагностике врожденного сифилиса, гонококковой инфекции и бленнореи у новорожденных проводятся согласно приложению 4 к настоящему стандарту (далее – приложение 4).
40. Клинико-серологический контроль (далее – КСК) сифилиса у взрослых проводится количественными нетрепонемными тестами (далее - НТТ) с использованием неспецифического кардиолипинового антигена (реакция микропреципитации (далее - РМП); ускоренного плазмареагинового теста (далее – RPR); тест исследовательской лаборатории венерических заболеваний (далее - VDRL) согласно КП.

41. Жүкті әйелдерді есепке алу кезінде, жүктіліктің 28-30 аптасы және 34-36 аптасы кезеңінде T. pallidum пассивті гемагглютинация реакциясы (бұдан әрі - ПГАР) әдісімен үш рет зерттеп-қаралады. Зерттеп-қарау нәтижелері жүкті әйелдер тізіліміне енгізіледі.
ПГАР оң нәтижелері кезінде жүкті әйелдер тері-венерологиялық орталықтарға толық зерттеп-қарауға жіберіледі. ПГАР нәтижелерін алғаннан кейін жүкті әйелді қадағалап қарау тактикасы 4-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Жүкті әйелдерде диагноз расталған кезде мерезді емдеу КХ сәйкес жүргізіледі.
42. Үш рет зерттеп-қарау нәтижелерінсіз босануға түскен және (немесе) босануға түскенге дейін 3 (үш) апта және одан да көп уақыт бұрын бір рет зерттеп-қаралған жүкті әйелдерді мерезге тестілеу диагностиканың жедел әдістерімен (мерезге бір экспресс-тестілеу немесе АИТВ/мерезге немесе мерезге МРР-ғе екі рет экспресс-тестілеу, кейіннен ПГАР-ға зерттеп-қарау) жүргізіледі.
43. Емдеуге жатқызудың негізгі себебі болып табылатын: дерматовенерологиялық ауруларды зерттеп-қарау және емдеуді қажет ететін 35 аптаға дейінгі жүкті әйелдер тері-венерологиялық орталықтарға және (немесе) "Дерматовенерология" бейіні бойынша ғылыми ұйымға емдеуге жатқызылады. Жүктілігі 36 және одан да көп аптадағы жүкті әйелдер "Акушерлік-гинекология" бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызылады.
44. Жаңа туған нәрестедегі туа біткен мерезді диагностикалау акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымда, анасында емделмеген немесе толық емделмеген мерез болған кезде немесе егер ем анасының жүктіліктің 32 аптасынан кейін жүргізілген кезде жүргізіледі. Бөлінетін бөртпелерден, амниотикалық сұйықтықтан, ұрық жолдасының тінінен, кіндіктен және (немесе) аутопсиялық үлгілерден алынған материалды тексеру Treponema pallidum (қараңғы өрісті микроскопия) тікелей детекциялау әдісімен немесе КХ сәйкес полимеразды тізбекті реакция (бұдан әрі – ПТР) әдісімен жүргізіледі. Туа біткен мерезді зертханалық растау кезінде жағдайларды тіркеу Жүкті әйелдер тізілімінде жүзеге асырылады.
45. Мерезден болған өлі тууды диагностикалау және есепке алу жүктіліктің 20-шы аптасынан кейін және (немесе) 500 грамнан асатын дене салмағы кезінде шарананың өлімі кезінде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымда, анасын емделмеген немесе толық емделмеген мерез болған кезде немесе ем анасының жүктіліктің 32 аптасынан кейін жүргізілген кезде жүзеге асырылады. Бөлінетін бөртпелерден, амниотикалық сұйықтықтан, ұрықжолдасының тінінен, кіндіктен және (немесе) аутопсиялық үлгілерден алынған материалды зерттеу Treponema pallidum (қараңғы өрісті микроскопия) немесе ПТР әдісімен тікелей анықтау әдісімен жүргізіледі. Мерезден қайтыс болған жағдай Жүкті әйелдер тізіліміне енгізіледі.

41. Беременные женщины обследуются трехкратно методом реакции пассивной гемагглютинации Treponema pallidum (далее – РПГА) при постановке на учет, в сроке беременности 28-30 недель и 34-36 недель. Результаты обследования вносятся в регистр беременных.
При положительных результатах РПГА беременные женщины направляются на дообследование в кожно-венерологические центры. Тактика ведения беременной женщины после получения результатов РПГА осуществляется согласно приложению 4.
При подтверждении диагноза у беременных женщин лечение сифилиса проводится согласно КП.
42. Тестирование на сифилис беременных женщин, поступивших на роды без результатов трехкратного обследования и (или) обследованных однократно за 3 (три) недели и более до поступления на роды проводится быстрыми методами диагностики (одиночное экспресс-тестирование на сифилис или двойное экспресс-тестирование на ВИЧ/сифилис или РМП на сифилис с последующим обследованием РПГА).
43. Беременные женщины со сроком беременности до 35 недель, нуждающиеся в обследовании и лечении дерматовенерологических заболеваний, являющихся основной причиной госпитализации, госпитализируются в кожно-венерологические центры и (или) научную организацию по профилю "дерматовенерология". Беременные женщины со сроком беременности 36 и более недель беременности госпитализируются в медицинские организации, оказывающие медицинскую помощь по профилю "акушерство-гинекология".
44. Диагностика врожденного сифилиса у новорожденного проводится в медицинской организации, оказывающей акушерско-гинекологическую помощь, при наличии нелеченного или недолеченного сифилиса у матери и (или) при проведении лечения после 32 недель беременности. Обследование материала, полученного из отделяемого высыпаний, амниотической жидкости, ткани плаценты, пуповины и (или) в аутопсийных образцах проводится методом прямой детекции Treponema pallidum (темнопольная микроскопия) или методом полимеразной цепной реакции (далее – ПЦР) согласно КП. При лабораторном подтверждении врожденного сифилиса регистрация случаев осуществляется в регистре беременных.
45. Диагностика и учет мертворождений от сифилиса осуществляется при смерти плода, наступившей после 20-й недели беременности и (или) при массе тела более 500 граммов в медицинской организации, оказывающей акушерско-гинекологическую помощь, при наличии нелеченного или недолеченного сифилиса у матери и (или) проведении лечения после 32 недель беременности у матери. Обследование материала, полученного из отделяемого высыпаний, амниотической жидкости, ткани плаценты, пуповины и (или) в аутопсийных образцах проводится методом прямой детекции Treponema pallidum (темнопольная микроскопия) или методом ПЦР. Случай смерти от сифилиса вносится в регистр беременных.

46. Туа пайда болатын мерездің алдын алу үшін профилактикалық арнайы емдеуге:
1) бұрын РМП және (немесе) РПГА оң және (немесе) әлсіз оң нәтижелері сақталатын мерезге байланысты ем алған жүкті әйелдер;
2) ағымдағы жылы осы жүктілікке дейін мерезге байланысты ем алған, РМП және (немесе) РПГА оң және (немесе) әлсіз оң нәтижелері сақталатын жүкті әйелдер;
3) осы жүктіліктің 32 аптасынан кейін мерезге байланысты ем алған жүкті әйелдер;
3) осы жүктіліктің 32 аптасынан кейін мерезге байланысты ем алған жүкті әйелдер;
4) серологиялық нәтижелері теріс, бірақ жыныстық серіктесінде мерез диагнозы қойылған жүкті әйелдер жатады.
Есептен шығарылғаннан кейін профилактикалық емдеу тек қана серологиялық резистенттілігі бар әйелдерге алғаш жүкті болуы кезінде жүргізіледі.
Жүкті әйелге профилактикалық ем бұрын серологиялық оң нәтижесі болған әйелдерге осы жүктілік басталғанға дейін есептен шығарылған және теріс нәтижелер алынған жағдайда жүргізілмейді.
47. Туа пайда болған мерезді диагностикалау (ПТР немесе ұрықжолдасының қараңғы өрісті микроскопиясы):
1) жүктілік кезінде арнайы ем алмаған және аяқтамаған;
2) жүктілік кезінде серологиялық қарап-тексерілудің күмәнді нәтижелері бар;
3) жүргізілетін арнайы терапия тиімсіз болған кездегі әйелдерден туған балаларда жүргізіледі.
48. Профилактикалық емдеу арнайы емнің толық курсын алған аналардан туған балаларға және босану кезінде теріс нәтижелері болған балаларға көрсетілмейді. Басқа жағдайларда профилактикалық емдеу, оның ішінде балада клиникалық көріністер болмаған және туа біткен мерездің расталмаған диагнозы болған кезде жүргізіледі.
49. Туа біткен мерезі бар жаңа туған нәрестелерді емдеу дерматовенеролог дәрігерлерді тарта отырып жүргізіледі:
1) туғаннан бастап 5 күнге дейін – перзентханаларда (бөлімшелерде);
2) 6 (алты) күннен бастап 1 айға дейін – балалар ауруханаларының немесе перинаталдық орталықтардың жана туған нәрестелер патологиясы бөлімшелерінде;
3) 1 айдан асқан балалар инфекциялық ауруханалардың балалар бөлімшелерінде және (немесе) балалар ауруханаларының инфекциялық бөлімшелерінде емделуге жатады.
КСБ КХ сәйкес жүргізіледі.
50. Тұрақты жоғары титрлері бар балаларға КСБ бірінші жылдың соңына қарай емдеудің екінші курсы тағайындалады. Туа біткен мерезбен ауыратын нәрестелерге пәнаралық бақылау жүргізіледі.
51. ЖЖБИ-мен ауыратын жасөспірімдер мен жастар № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрыққа сәйкес тері-венерологиялық орталықтарда және (немесе) жастар денсаулық орталықтарында медициналық көмек алады.
52. Жаңа туған нәрестелердің көз және гениталии гонококк инфекциясының профилактикасы баланы анасынан бөлгенге дейін осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.

46. Для предупреждения врожденного сифилиса профилактическому специфическому лечению подлежат:
1) беременные женщины, получившие лечение по поводу сифилиса в прошлом, с сохраняющимися положительными и (или) слабоположительными результатами РМП и (или) РПГА;
2) беременные женщины, получившие лечение по поводу сифилиса до данной беременности в текущем году, с сохраняющимися положительными и (или) слабоположительными результатами РМП и (или) РПГА;
3) беременные женщины, получившие лечение по поводу сифилиса после 32 недель данной беременности;
4) беременные женщины с отрицательными результатами серологических исследований при установление диагноза сифилис у полового партнера.
После снятия с учета профилактическое лечение проводят только при первой беременности женщинам с серорезистентностью.
Профилактическое лечение беременной не проводится при снятии с учета и получении отрицательных результатов до наступления текущей беременности у ранее сероположительных женщин.
47. Диагностика врожденного сифилиса (ПЦР или темнопольная микроскопия плаценты) проводится у детей, родившихся от женщин:
1) не получивших и (или) не завершивших специфическое лечение во время беременности;
2) с сомнительными результатами серологического обследования во время беременности;
3) при неэффективности проводимой специфической терапии.
48. Профилактическое лечение не показано детям, родившимся от матерей, получивших полный курс специфического лечения и отрицательными результатами к моменту родов. В остальных случаях профилактическое лечение проводится, в том числе при отсутствии у ребенка клинических проявлений и не подтвержденном диагнозе врожденного сифилиса.
49. Лечение новорожденных с врожденным сифилисом проводится с привлечением врачей дерматовенерологов:
1) с рождения до 5 (пяти) дней - в родильных домах (отделениях);
2) с 6 (шестого) дня до 1 (одного) месяца - в отделениях патологии новорожденных детских больниц и (или) перинатальных центров;
3) дети старше 1 (одного) месяца подлежат лечению в детских отделениях инфекционных больниц и (или) инфекционных отделениях детских больниц.
КСК проводится в соответствии с КП.
50. Детям с устойчиво высокими титрами КСК к концу первого года назначается второй курс лечения. Младенцам с врожденным сифилисом проводится междисциплинарное наблюдение.
51. Подростки и молодежь с ИППП, получают медицинскую помощь в кожно-венерологических центрах и (или) молодежных центрах здоровья в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-133/2020.
52. Профилактика гонококковой инфекции глаз и гениталий новорожденным проводится до отделения ребенка от матери в соответствии с приложением 4.

53. Уақытша бейімдеу және детоксикация орталықтарына орналастырылған кәмелетке толмағандар оларда ЖЖБИ және жұқпалы тері аурулары (микроспория, трихофитоз, фавус, қышыма) анықталған кезде Кодекстің 181-бабының 3-тармағына сәйкес олардың заңды өкілдерінің келісімімен ауруханаға жатқызылады.
54. Висцералдық мерезбен ауыратын пациенттерді емдеу зақымданудың ауырлығы ескеріле отырып, тері-венерологиялық орталық және (немесе) терапиялық бөлімше жағдайларында жүргізіледі. Емдеуді арнайы ем тағайындайтын, қосарласқан және симптоматикалық терапияны ұсынатын терапевтпен бірлесіп дерматовенеролог жүргізеді.
55. Нейромерездің клиникалық манифесттік нысандарымен пациенттерге арнайы ем дерматовенерологтың қатысуымен көпбейінді аурухананың және (немесе) психикалық денсаулық орталығының неврологиялық бөлімшесі жағдайында жүргізіледі. Нейромерездің асимптоматикалық түрлерімен ауыратын пациенттерге ем тері-венерологиялық орталық немесе ғылыми ұйым жағдайларында жүргізіледі.
Қазақстан Республикасында
дерматовенерологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штат саны
1. Амбулаториялық жағдайда дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының тері-венерологиялық кабинетінде (емхана) аудандық деңгейде дерматовенеролог лауазымы кемінде 0,2-0,3-тен және қалалық деңгейде 10 мың халыққа шаққанда кемінде 0,2 болып белгіленеді.
Дерматовенерологтың 1 (бір) лауазымына мейіргердің 1 (бір) лауазымы белгіленеді.
2. Көп бейінді аурухананың тері-венерологиялық орталығында 1 меңгеруші лауазымы белгіленеді.
Тері-венерологиялық бөлімшенің амбулаториялық-емханалық бөлімшесінде:
100 мың халыққа шаққанда кемінде 0,5 дерматовенеролог лауазымы;
дерматовенерологтың 1 (бір) лауазымына мейіргердің 1 (бір) лауазымы белгіленеді;
емшара, таңу кабинеттерінің және зертханалық материал алуға арналған кабинеттің мейіргерлерінің кемінде 0,5 лауазымы;
құпия тексеру және емдеу кабинетінің мейіргерлерінің кемінде 0,5 лауазымы;
эпидемиологиялық топта мейіргерлердің кемінде 2 (екі) лауазымы белгіленеді.
Тері-венерологиялық бөлімшенің тәулік бойы стационарында:
30 төсекке дерматовенеролог дәрігердің кемінде 1 (бір) лауазымы;
тәулік бойы 1 (бір) постқа 30 төсекке мейіргердің кемінде 3 (үш) лауазымы;
асханада жұмыс істеу үшін кіші медицина персоналының кемінде 1 (бір) лауазымы;
қабылдау бөлмесінің мейіргерінің кемінде 2 лауазымы белгіленеді.

53. Несовершеннолетние, помещенные в центры временной адаптации и детоксикации, при выявлении у них ИППП и заразных кожных заболеваний (микроспории, трихофитии, фавуса, чесотки) госпитализируются с согласия их законных представителей в соответствии с пунктом 3 статьи 181 Кодекса.
54. Лечение пациентов с висцеральным сифилисом проводится в условиях кожно-венерологического центра и (или) терапевтического отделения больницы с учетом тяжести поражения. Лечение проводится дерматовенерологом, назначающим специфическое лечение, совместно с терапевтом, рекомендующим сопутствующую и симптоматическую терапию.
55. Пациентам с клинически манифестными формами нейросифилиса специфическое лечение проводится в условиях неврологического отделения многопрофильной больницы и (или) центра психического здоровья с участием дерматовенеролога. Пациентам с асимптомными формами нейросифилиса лечение проводится в условиях кожно-венерологического центра и (или) научной организации.
Приложение 1
к стандарту организации оказания
дерматовенерологической помощи
в Республике Казахстан
Штатная численность организаций здравоохранения, оказывающих дерматовенерологическую помощь
1. В кожновенерологическом кабинете организации здравоохранения, оказывающей дерматовенерологическую помощь в амбулаторных условиях (поликлиника) на районном уровне устанавливается не менее 0,2-0,3 должности дерматовенеролога и городском уровне не менее 0,2 на 10 тысяч населения.
На 1 (одну) должность дерматовенеролога устанавливается 1 (одна) должность медицинской сестры.
2. В кожно-венерологическом центре многопрофильной больницы устанавливается 1 должность заведующего.
В амбулаторно-поликлиническом отделении кожно-венерологического отделения устанавливается:
не менее 0,5 должности дерматовенеролога на 100 тысяч населения;
на 1 (одну) должность дерматовенеролога устанавливается 1 (одна) должность медицинской сестры;
не менее 0,5 должностей медицинских сестер, процедурного, перевязочного кабинетов и кабинета для забора лабораторного материала;
не менее 0,5 должностей медицинских сестер кабинета конфиденциального обследования и лечения;
в эпидемиологической группе устанавливаются не менее 2 (двух) должностей медицинских сестер.
В круглосуточном стационаре кожно-венерологического отделения устанавливается:
не менее 1 (одной) должности дерматовенеролога на 30 коек;
на 1 (один) круглосуточный пост на 30 коек устанавливаются не менее 3 (трех) должностей медицинской сестры;
не менее 1 (одной) должности младшего медицинского персонала для работы в столовой;
не менее 2 должностей медицинской сестры премного покоя.

Таңу бөлмесі мейіргерінің лауазымы 30 төсекке кемінде 1 (бір) лауазым, емшара бөлмесі мейіргерінің 30 төсекке кемінде 1 (бір) лауазым есебінен белгіленеді.
Тері-венерологиялық орталықтың күндізгі стационарында:
30 төсекке дерматовенеролог дәрігердің кемінде 1 (бір) лауазымы;
емшара, манипуляция кабинеттерінің мейіргерлерінің кемінде 1 (бір) лауазымы белгіленеді.
Тері-венерологиялық орталықтың диагностикалық зертханасында:
меңгерушінің кемінде 1 (бір) лауазымы;
зертханашы дәрігердің кемінде 1 (бір) лауазымы;
зертханалық диагностика бойынша орта медицина қызметкерлерінің кемінде 2 лауазымы белгіленеді.
Тері-венерологиялық орталықтың косметология кабинетінде:

Должность медицинской сестры перевязочной устанавливается из расчета не менее 1 (одной) должности на 30 коек, процедурной медицинской сестры не менее 1 (одной) должности на 30 коек.
В дневном стационаре кожно-венерологического центра устанавливается:
не менее 1 (одной) должности врача-дерматовенеролога на 30 коек;
не менее 1 (одной) должности медицинских сестер процедурного, манипуляционного кабинетов.
В диагностической лаборатории кожно-венерологического центра устанавливается:
не менее 1 (одной) должности заведующего;
не менее 1 (одной) должности врача лаборанта;
не менее 2 должностей средних медицинских работников по лабораторной диагностике.
В косметологическом кабинете кожно-венерологического центра устанавливается:

4.1 ПГАР нәтижелерін алғаннан кейін жүкті әйелді қадағалап қарау тактикасы
Анамнез және зерттеп-қарау нәтижелері
жүкті әйел бұрын мерезбен ауырған, емдеудің толық курсын алған және ПГАР нәтижесі теріс
жүкті әйел бұрын мерезбен ауырған және емделген, бірақ ПГАР нәтижесі болмашы оң немесе оң болып сақталған
мерез алғаш рет анықталды, ПГАР нәтижесі болмашы оң немесе оң
жүкті әйелдер, оларда ПГАР нәтижесі теріс, бірақ жыныстық серіктеске мерез диагнозы қойылды
Емдеу
Емдеуге жатпайды
жүкті әйел туа біткен мерездің профилактикасы мақсатында көпбейінді аурухананың дерматовенерология бөлімшесінде стационарлық емделуге жатады.
жүкті әйел белгіленген диагнозға сәйкес көпбейінді аурухананың дерматовенерология бөлімшесінде стационарлық емделуге жатады.
жүкті әйел туа біткен мерездің профилактикасы мақсатында көпбейінді аурухананың дерматовенерология бөлімшесінде стационарлық емделуге жатады.
4.2 Туа біткен мерездің диагностикасы
Іс-шаралар
жүкті әйел бұрын мерезбен ауырған және арнайы емдеудің толық курсын алған (ПГАР нәтижесі теріс)
жүкті әйел бұрын мерезбен ауырған және арнайы емдеудің толық курсын алған (ПГАР нәтижесі оң)
Алғаш рет мерез анықталды және босану кезінде оң ТЕТ сақталатын ағымдағы жүктілік кезінде нақты емдеудің толық курсын алды
Алғаш рет мерез анықталды, бірақ қазіргі жүктілік кезінде арнайы ем қабылдамады немесе аяқтай алмады.
Перзентханада тірі туған балаларды қадағалап қарау тактикасы
Қараңғы өрісті микроскопия немесе ПТР әдісімен тексеру
жүргізілмейді
Тірі туған нәрестеде бөлінетін бөртпелерді немесе амниотикалық сұйықтықты немесе ұрықжолдасының тінін немесе кіндігін тексеру
Тірі туған нәрестеде бөлінетін бөртпелерді немесе амниотикалық сұйықтықты немесе ұрықжолдасының тінін немесе кіндігін тексеру
Тірі туған нәрестеде бөлінетін бөртпелерді немесе амниотикалық сұйықтықты немесе ұрықжолдасының тінін немесе кіндігін тексеру
Перзентханада өлі туған кезде (жүктіліктің 20-шы аптасынан кейін және (немесе) 500 грамнан асатын дене салмағы шарана қайтыс болған кезде) қадағалап-қарау тактикасы
Қараңғы өрісті микроскопия немесе ПТР әдісімен тексеру
жүргізілмейді
ұрықжолдасының тінін немесе кіндігін немесе ішкі ағзаларын немесе амниотикалық сұйықтықты немесе аутопсиялық үлгілерді зерттеп қарау
ұрықжолдасының тінін немесе кіндігін немесе ішкі ағзаларын немесе амниотикалық сұйықтықты немесе аутопсиялық үлгілерді зерттеп қарау
ұрықжолдасының тінін немесе кіндігін немесе ішкі ағзаларын немесе амниотикалық сұйықтықты немесе аутопсиялық үлгілерді зерттеп қарау

4.1 Тактика ведения беременной после получения результатов РПГА
Анамнез и результаты обследования
беременная ранее перенесла сифилис, получила полный курс лечения и имеет отрицательные результаты РПГА
беременная ранее перенесла сифилис пролечена, но сохраняются слабоположительные или положительные результаты РПГА
впервые выявлен сифилис, результаты РПГА слабоположительные или положительные
беременные женщины, с отрицательными результатами РПГА, установлен диагноз сифилис у полового партнера
Лечение
Не подлежит лечению
беременная женщина подлежит стационарному лечению в отделении дерматовенерологии при многопрофильной больнице с целью профилактики врожденного сифилиса
беременная женщина подлежит стационарному лечению в отделении дерматовенерологии при многопрофильной больнице в соответствии с установленным диагнозом.
беременная женщина подлежит стационарному лечению в отделении дерматовенерологии при многопрофильной больнице с целью профилактики врожденного сифилиса
4.2 Диагностика врожденного сифилиса
Мероприятия
беременная ранее перенесла сифилис и получила полный курс специфического лечения (отрицательные результаты РПГА)
беременная ранее перенесла сифилис и получила полный курс специфического лечения но сохраняются положительные результаты РПГА
впервые выявлен сифилис и получила полный курс специфического лечения во время текущей беременности, у которых к моменту родов сохраняются положительные НТТ
Впервые выявлен сифилис, но не получила или не успела завершить специфическое лечение во время текущей беременности
3. Тактика ведения живорожденных детей в родильном доме
Обследование методом темнопольной микроскопии или ПЦР
Не проводится
Обследование отделяемого высыпаний, или амниотической жидкости, или ткани плаценты, или пуповины у живорожденного
Обследование отделяемого высыпаний, или амниотической жидкости, или ткани плаценты, или пуповины у живорожденного
Обследование отделяемого высыпаний, или амниотической жидкости, или ткани плаценты, или пуповины у живорожденного
4. Тактика ведения при мертворождении в родильном доме (при смерти плода, наступившей после 20-й недели беременности и (или) при массе тела более 500 граммов)
Обследование методом темнопольной микроскопии или ПЦР
Не проводится
обследование ткани плаценты, или пуповины, или внутренних органов, или амниотической жидкости, или аутопсийных образцов
обследование ткани плаценты, или пуповины, или внутренних органов, или амниотической жидкости, или аутопсийных образцов
обследования ткани плаценты, или пуповины, или внутренних органов, или амниотической жидкости, или аутопсийных образцов

4.3 Жаңа туған нәрестелерде гонококк инфекциясының және бленнореяның профилактикасы
бленнореяның профилактикасы
эритромицин, бір реттік 0,5% көз жақпамай немесе тетрациклин, бір реттік 1% көз жақпа майы (әр балаға арналған жеке түтік немесе әр балаға арналған стерильді шыны таяқшалар); стерильді қолғаптар
жаңа туған нәрестелерде гонококк инфекциясының профилактикасы
цефтриаксон, вена ішіне және бұлшықет ішіне енгізуге арналған ерітінді дайындайтын ұнтақ дене салмағының бір килограммына 25-50 миллиграмм (бірақ 125 миллиграмнан аспау керек) бұлшықет ішіне бір реттік енгізу

4.3 Профилактика гонококковой инфекции и бленнореи у новорожденных
профилактика бленнореи
эритромицин, глазная мазь 0,5% однократно или тетрациклин, глазная мазь 1% однократно (индивидуальный тюбик для каждого ребенка или стерильные стеклянные палочки для каждого ребенка); стерильные перчатки
профилактика гонококковой инфекции у новорожденного
цефтриаксон, порошок для приготовления раствора для внутривенного и внутримышечного введения 25–50 миллиграмм на килограмм массы тела (но не более 125 миллиграмм) внутримышечно однократно