"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына Үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2023 жылғы 5 сәуірдегі № 71 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 сәуірде № 32237 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының 5-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына, 17-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына Үлгілік біліктілік талаптары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметке іріктеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына Үлгілік біліктілік талаптарының 2-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
Д. Жазыкбаев
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2023 жылғы 5 сәуірдегі
№ 71 бұйрығына
1-қосымша
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын Үлгілік біліктілік талаптары
Ескерту. Үлгілік біліктілік талаптары жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының м.а. 30.11.2023 № 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 – тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына Үлгілік біліктілік талаптары (бұдан әрі – Үлгілік біліктілік талаптары) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңның (бұдан әрі - Заң) 5-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына, 17-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімімен (бұдан әрі – Тізілім) айқындалған "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымдары санаттары үшін белгіленген және оларға жатқызылған лауазымдарға орналасуға үміткер азаматтарға қойылады.

"Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 5 апреля 2023 года № 71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2023 года № 32237.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 5, пунктом 4 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса "Б" согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту отбора на государственную службу Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца второго подпункта 2) пункта 2 Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б", который вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазыкбаев
Приложение 1 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 5 апреля 2023 года № 71
Типовые квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса "Б"
Сноска. Типовые квалификационные требования - в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 30.11.2023 № 231 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса "Б" (далее – Типовые квалификационные требования) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 5, пунктом 4 статьи 17 Закона "О государственной службе Республики Казахстан" (далее - Закон) и установлены к категориям административных государственных должностей корпуса "Б", определенных Реестром должностей политических и административных государственных служащих, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150 (далее – Реестр), и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие отнесенных к ним должностей.

2. Үлгілік біліктілік талаптарына мыналар жатады:
1) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы білім деңгейі бойынша талаптар.
Ротациялауға жататын орталық мемлекеттік органдардың құрылымдық немесе аумақтық бөлімшелері басшыларының, облыстық және аудандық деңгейдегі жергілікті атқарушы органдардың, ведомстволар басшыларының орынбасарларының лауазымдары үшін сол салада кемінде он екі жыл практикалық жұмыс тәжірибесі болған жағдайда тиісті мамандық бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің болуы талап етілмейді.
Бұл ретте, ротациялауға жататын олардың орынбасарлары үшін сол салада кемінде он жыл практикалық жұмыс тәжірибесі болған жағдайда тиісті мамандық бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің болуы талап етілмейді.
2) нақты мемлекеттік лауазымда кәсіби қызметті тиімді орындау үшін қажетті құзыреттер, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өткені туралы жарамды сертификаттың, сондай-ақ қажет болған жағдайда белгілі бір саладағы біліктілікті растайтын сертификаттың болуы бойынша талаптар (бұдан әрі-құзырет).
Персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) басшысы үшін персоналды басқару жөніндегі сертификаттың (HR саласындағы сертификаттың) немесе персоналды басқару саласындағы білімі туралы құжаттың болуы талап етіледі.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өткені туралы жарамды сертификаттың болуы жөніндегі талап мемлекеттік қызметшілерге, сондай-ақ Заңның 15-бабының 3, 3-2, 4, 5, 6-тармақтарында, 27-бабының 7 және 8-тармақтарында көрсетілген адамдарға қолданылмайды.
Заңның 27-бабының 7-тармағында көрсетілген адамдар жалпы конкурсқа қатысқан жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және жеке қасиеттерін бағалау бойынша тестілеуден өткені туралы жарамды сертификаттың болуы жөніндегі талаптар міндетті болып табылады.
3) жұмыс тәжірибесі бойынша талаптар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Үлгілік біліктілік талаптарында басшы лауазым ретінде өзіне бағынысты құрылымдық бөлімшенің немесе жекелеген қызметкерлердің қызметін ұйымдастыру жөніндегі өкілеттіктер берілген ұйымның құрылымдық штаттық бірлігі түсініледі.
4. E-G санаттарының лауазымдарын қоспағанда, инженерлік, өңдеу және құрылыс салаларындағы "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5-бабының 37) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес тиісті саладағы мамандықтар бойынша білімнің болуы жөніндегі талап белгіленеді.

2. Типовые квалификационные требования включают:
1) требования по уровню образования в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Для должностей руководителей структурных или территориальных подразделений центральных государственных органов, местных исполнительных органов областного и районного уровней, заместителей руководителей ведомств, подлежащих ротации, не требуется наличие высшего или послевузовского образования по соответствующей специальности при наличии практического опыта работы в той отрасли не менее двенадцати лет.
При этом для их заместителей, подлежащих ротации, не требуется наличие высшего или послевузовского образования по соответствующей специальности при наличии практического опыта работы в той отрасли не менее десяти лет.
2) требования по компетенциям, необходимым для эффективного выполнения профессиональной деятельности на конкретной государственной должности, в том числе наличие действительного сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, а также, при необходимости, сертификата, подтверждающего квалификацию в определенной сфере (далее - компетенция).
Для руководителя службы управления персоналом (кадровой службы) требуется наличие сертификата по управлению персоналом (сертификат в сфере HR) либо документа об образовании в сфере управления персоналом.
Требование, по наличию действительного сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, предусмотренное частью первой настоящего подпункта, не распространяется на действующих государственных служащих, а также лиц, указанных в пунктах 3, 3-2, 4, 5, 6 статьи 15, в пунктах 7 и 8 статьи 27 Закона.
В случае участия в общем конкурсе лиц, указанных в пункте 7 статьи 27 Закона, требование по наличию действительного сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и оценку личных качеств является обязательным.
3) требования по опыту работы.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Типовых квалификационных требованиях под руководящей должностью понимается структурная штатная единица организации, наделенная полномочиями по организации деятельности подчиненного ему подразделения или отдельных сотрудников.
4. К административным государственным должностям корпуса "Б", за исключением должностей категории E-G, в инженерной, обрабатывающей и строительной отрасли, устанавливается требование по наличию образования по специальностям в соответствующей отрасли согласно Классификатору направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, утвержденному уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 37) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании".

5. Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған жоғары білімі және бес жылдан кем емес еңбек өтілі бар адамдар осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда білімі болған кезде А-1, В-1, С-1, С-О-1, С-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1, E-G-1 санаттарындағы лауазымдарға қойылатын Үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
Президенттік жастар кадр резервінде болу мерзімі аяқталғаннан кейін бұл адамдар функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда білімі болған жағдайда соңғы атқаратын лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өңірлік кадрлық резервіне қабылданған жоғары білімі және үш жылдан кем емес еңбек өтілі бар адамдар осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда білімі болған кезде D-2, D-О-2, D-R-1, Е-1, E-R-1, E-G-1 санаттарындағы лауазымдарға қойылатын Yлгілік біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Өңірлік кадр резервінде болу мерзімі аяқталғаннан кейін осы адамдар функционалдық бағыттарға сәйкес салаларда білімі болған жағдайда соңғы атқаратын лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. Мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының көмекшісі немесе кеңесшісі лауазымдарына жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
6. Осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда "Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына сәйкес шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарында оқуды аяқтаған немесе шетелдік жоғары оқу орындарында басым мамандықтарға сәйкес келетін жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуын дербес аяқтаған және академиялық дәреже алған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша (магистратура) оқуды аяқтаған адамдардың жалпы өтіліне қосымша екі жыл есептеледі.
Осы тармақта көзделген адамдар жұмыс тәжірибесі болмаған жағдайда да А-4, В-4, С-3, С-О-3, С-R-2, D-3, D-О-3, D-R-2, Е-2, E-R-2, E-G-1 және олардан төмен санаттардағы лауазымдарға қойылатын Үлгілік біліктілік талаптарына сәйкес келеді деп есептеледі.
Жыл сайын Жұмыс органы бекітетін басым мамандықтардың тізбесі оның интернет-ресурсында (жылдар бойынша) жарияланады.

5. Лица, имеющие высшее образование и стаж работы не менее пяти лет, зачисленные в Президентский молодежный кадровый резерв, при наличии образования в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, соответствуют Типовым квалификационным требованиям к должностям категорий А-1, В-1, С-1, С-О-1, С-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1, E-G-1.
После завершения срока пребывания в Президентском молодежном кадровом резерве данные лица, при наличии образования в областях, соответствующих функциональным направлениям, соответствуют квалификационным требованиям предъявляемым к последним занимаемым должностям.
Лица, имеющие высшее образование и стаж работы не менее трех лет, зачисленные в Региональный кадровый резерв области, города республиканского значения, столицы, при наличии образования в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, соответствуют Типовым квалификационным требованиям к должностям категорий D-2, D-О-2, D-R-1, Е-1, E-R-1, E-G-1.
После завершения срока пребывания в Региональном кадровом резерве области, города республиканского значения, столицы данные лица, при наличии образования в областях, соответствующих функциональным направлениям, соответствуют квалификационным требованиям предъявляемым к последним занимаемым должностям.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5-1. На должности помощника или советника первых руководителей государственных органов опыт работы не требуется.
6. Лицам, завершившим обучение в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым рабочим органом Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее – рабочий орган) согласно Указу Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом" или самостоятельно завершившим обучение в зарубежных высших учебных заведениях и получившим академическую степень по программам послевузовского образования соответствующих приоритетным специальностям, а также завершившим обучение по программам послевузовского образования (магистратура) в организациях образования при Президенте Республики Казахстан, в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, к общему имеющемуся стажу учитывается дополнительно два года.
Лица, указанные в настоящем пункте, при отсутствии опыта работы считаются соответствующими Типовым квалификационным требованиям, предъявляемым к должностям категорий А-4, В-4, С-3, С-О-3, С-R-2, D-3, D-О-3, D-R-2, Е-2, E-R-2, E-G-1 и ниже.
Перечень приоритетных специальностей, ежегодно утверждаемый рабочим органом, публикуется на его интернет-ресурсе (по годам).

7. Осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда ғылым кандидаты, ғылым докторы ғылыми дәрежесі немесе философия докторы (PhD) академиялық дәрежесі не бейіні бойынша доктор дәрежесі бар адамдардың жалпы өтіліне қосымша үш жыл есептеледі*.
8. Мемлекеттік органның ведомстволық біліктілік талаптарында:
мемлекеттік орган мен оның құрылымдық бөлімшелері қызметінің негізгі бағыттарын, сондай-ақ мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің лауазымдық өкілеттіктерін ескере отырып, нақты мемлекеттік лауазымда кәсіби қызметті тиімді орындау үшін қажетті, сондай-ақ белгілі бір салада біліктілігін растайтын сертификаттың болуы бойынша осы Үлгілік біліктілік талаптарында көзделмеген өзге де құзыреттер (білім, икем және дағдылар) бойынша талаптар;
А-1 және В-1 санаттарының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына - С-О, C-R, D, D-О, D-R, Е, E-R және E-G санаттарының лауазымдарында жұмыс тәжірибесінің міндетті түрде болуы жөніндегі талап белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Осы Үлгілік біліктілік талаптарында жұмыс өтілі ретінде:
1) мемлекеттік лауазымдардағы - мемлекеттік саяси лауазымдардағы жұмыс өтілі, мемлекеттік әкімшілік лауазымдардағы жұмыс өтілі, құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың лауазымдарындағы жұмыс өтілі, Қарулы күштер немесе әскери оқу орындардағы, әскери қызмет өтілі;
2) Қазақстан Республикасының Конституциясында, конституциялық заңдарында немесе өзге де заңнамалық актiлерiнде олар үшiн өзгеше құқықтық мәртебе айқындалған өзге де лауазымдардағы – соттар (оның ішінде Қазақстан Республикасы Конституциялық сотының) лауазымындағы жұмыс өтілі, Парламент депутаттары, тұрақты негізде жұмыс істейтін маслихат депутаттарының жұмыс өтілі;
3) тиісті санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда - ұйымдарда, оның ішінде орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда (оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерде), халықаралық, шетелдік немесе трансұлттық ұйымдардағы, шетелдік мемлекеттік құрылымдардағы (бұдан әрі – ұйым) жұмыс өтілі танылады.
Тиісті санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілін айқындау Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес кандидаттың еңбек қызметін растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырылады (шетелдік, трансұлттық ұйымдардың немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың жұмыс өтілі де өзге құжаттармен расталуы мүмкін).

7. Лицам, имеющим ученую степень кандидата наук, доктора наук или академическую степень доктора философии (PhD) либо доктора по профилю в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, к общему имеющемуся стажу учитывается дополнительно три года*.
8. В ведомственных квалификационных требованиях государственного органа могут быть установлены:
требования по иным компетенциям (знания, умения и навыки), необходимых для эффективного выполнения профессиональной деятельности на конкретной государственной должности, а также по наличию сертификата, подтверждающего квалификацию в определенной сфере, не предусмотренных настоящими Типовыми квалификационными требованиями, с учетом основных направлений деятельности государственного органа и его структурных подразделений, а также должностных полномочий административных государственных служащих;
к административным государственным должностям категорий А-1 и В-1 – требование по обязательному наличию опыта работы на должностях категорий С-О, C-R, D, D-О, D-R, Е, Е-R и Е-G.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. В настоящих Типовых квалификационных требованиях под стажем работы понимается:
1) на государственных должностях - стаж работы на политических государственных должностях, административных государственных должностях, стаж службы на должностях правоохранительных или специальных государственных органов, Вооруженных Сил или военных учебных заведений, стаж воинской службы;
2) на иных должностях, в отношении которых Конституцией, конституционными законами или иными законодательными актами Республики Казахстан определен иной правовой статус - стаж работы на должностях судей (в том числе Конституционного суда Республики Казахстан), стаж работы в качестве депутатов Парламента, депутатов маслихатов, работающих на постоянной основе;
3) в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности соответствующей категории - стаж работы в организациях, в том числе в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора (в том числе в государственных учреждениях, финансируемых из республиканского и местного бюджетов), международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.
Определение стажа работы, в том числе в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности соответствующей категории, осуществляется на основе документов, подтверждающих трудовую деятельность кандидата в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан (стаж работы зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах может быть также подтвержден иными документами).

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Бұл ретте Үлгілік біліктілік талаптарына сәйкестікті анықтау барысында осы Үлгілік біліктілік талаптарының 9-тармағында көрсетілген жұмыс өтілінің жалпы жиынтығы ескерілуі мүмкін.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-1. Баспасөз хатшысы лауазымына осы лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы талап етіледі.
"Баспасөз хатшысы" арнайы қосымша атауы бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына қолданылған жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген біліктілік талаптарын қолдануға жол беріледі.
2-тарау. Құзыреттер бойынша талаптар
12. Мынадай құзыреттердің болуы талап етіледі:
1) А-1, В-1, В-2, С-1, С-2, С-О-1, С-О-2, С-R-1, D-1, D-2, D-О-1, D-О-2, D-R-1, Е-1, Е-2, E-R-1 санаттардағы лауазымдарға орналасу үшін стресске төзімділік, бастамашылдық, жауапкершілік, қызметті тұтынушыға және оны ақпараттандыруға бағдарлану, парасаттылық ынтымақтастық және өзара іс-қимыл, қызметті басқару, шешім қабылдау, көшбасшылық, стратегиялық ойлау, өзгерістерді басқару;
2) А-2, А-3, В-3, С-3, С-О-3, С-О-4, C-R-2, C-R-3, D-3, D-О-3, D-R-2, D-R-3, Е-3, E-R-2, E-R-3, E-G-1, E-G-2 санаттардағы лауазымдарға орналасу үшін стресске орнықтылық, бастамашылдық, жауапкершілік, қызметті тұтынушыға және оны хабардар етуге бағдарлану, парасаттылық, ынтымақтастық және өзара іс-қимыл, қызметті басқару, шешім қабылдау, көшбасшылық;
3) А-4, А-5, В-4, B-5, В-6, С-4, С-5, С-О-5, С-О-6, С-R-4, С-R-5, D-4, D-5, D-О-4, D-О-5, D-О-6, D-R-4, D-R-5, Е-4, Е-5, E-R-4, E-R-5, E-G-3, E-G-4 санаттардағы лауазымдарға орналасу үшін күйзеліске төзімділік, бастамашылдық, жауапкершілік, қызметті тұтынушыға және оны ақпараттандыруға бағдарлану, адалдық, өзін-өзі дамыту, жеделділік, ынтымақтастық және әрекеттестік, қызметті басқару.
3 - тарау. Білімі және жұмыс тәжірибесі бойынша талаптар
13. А-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. При определении соответствия Типовым квалификационным требованиям может учитываться общий суммарный стаж работы, указанный в пункте 9 настоящих Типовых квалификационных требований.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11-1. На должность пресс-секретаря требуется наличие стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям данной должности не менее пяти лет.
В случае применения специального дополнительного наименования "пресс-секретарь" к руководителю структурного подразделения, ответственного за взаимодействие со СМИ допускается применение квалификационных требований, указанных в части первой настоящего пункта.
Глава 2. Требования по компетенциям
12. Требуется наличие следующих компетенций:
1) стрессоустойчивость, инициативность, ответственность, ориентация на потребителя услуг и его информирование, добропорядочность, сотрудничество и взаимодействие, управление деятельностью, принятие решений, лидерство, стратегическое мышление, управление изменениями для занятия должностей категорий А-1, В-1, В-2, С-1, С-2, С-О-1, С-О-2, С-R-1, D-1, D-2, D-О-1, D-О-2, D-R-1, Е-1, Е-2, E-R-1;
2) стрессоустойчивость, инициативность, ответственность, ориентация на потребителя услуг и его информирование, добропорядочность, сотрудничество и взаимодействие, управление деятельностью, принятие решений, лидерство для занятия должностей категорий А-2, А-3, В-3, С-3, С-О-3, С-О-4, C-R-2, C-R-3, D-3, D-О-3, D-R-2, D-R-3, Е-3, E-R-2, E-R-3, E-G-1, E-G-2;
3) стрессоустойчивость, инициативность, ответственность, ориентация на потребителя услуг и его информирование, добропорядочность, саморазвитие, оперативность, сотрудничество и взаимодействие, управление деятельностью для занятия должностей категорий А-4, А-5, В-4, B-5, В-6, С-4, С-5, С-О-5, С-О-6, С-R-4, С-R-5, D-4, D-5, D-О-4, D-О-5, D-О-6, D-R-4, D-R-5, Е-4, Е-5, E-R-4, E-R-5, E-G-3, E-G-4.
Глава 3. Требования по образованию и опыту работы
13. К административным государственным должностям категории А-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе А-3, В-2, C-1, C-O-1, D-2 (басшылық лауазымдар), D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орталық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдар департаменті бастығының орынбасарынан төмен емес немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда тоғыз жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. А-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе B-3, С-2, C-O-2, D-3, D-O-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдар басқармасының бастығынан төмен емес немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес бөлім бастығы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда сегіз жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.

1) не менее девяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-3, В-2, C-1, C-O-1, D-2 (руководящие должности), D-O-1;
2) не менее девяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях не ниже заместителя начальника департамента правоохранительных или специальных государственных органов центрального уровня, или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее девяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее трех лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. К административным государственным должностям категории А-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий B-3, С-2, C-O-2, D-3, D-O-2;
2) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях не ниже начальника управления правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или начальника отдела не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.

15. А-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі керек:
1) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе B-4, С-3, C-O-2, D-3, D-O-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе Қарулы Күштердің немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басшы лауазымдарда немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жеті жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.
16. А-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі керек:
1) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда немесе B-5, С-4, C-O-4, D-4, D-O-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштердің немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарда немесе судья лауазымында;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
17. А-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда немесе B-6, С-5, C-O-5, D-4, D-O-4 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде орталық немесе облыстық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдарының немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органдарының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарда немесе судья лауазымында;

15. К административным государственным должностям категории А-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий B-4, С-3, C-O-2, D-3, D-O-2;
2) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или на руководящих должностях не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.
16. К административным государственным должностям категории А-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий B-5, С-4, C-O-4, D-4, D-O-3;
2) не менее четырех лет стажа работы, в том числе на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
17. К административным государственным должностям категории А-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий B-6, С-5, C-O-5, D-4, D-O-4;
2) не менее трех лет стажа работы, в том числе на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;

3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
18. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-3, B-3 (басшылық лауазымдар), C-1, C-O-1, D-2 (басшылық лауазымдар), D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орталық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың департамент бастығының орынбасарынан немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Конституциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда тоғыз жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-3, С-2, С-О-2, D-2, D-O-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;

3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
18. К административным государственным должностям категории В-1 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее девяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-3, B-3 (руководящие должности), C-1, C-O-1, D-2 (руководящие должности), D-O-1;
2) не менее девяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях не ниже заместителя начальника департамента правоохранительных или специальных государственных органов центрального уровня, или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее девяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее трех лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
19. К административным государственным должностям категории В-2 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-3, С-2, С-О-2, D-2, D-O-2;

2) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың басшылық лауазымдарында немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басшылық лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Конституциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жеті жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-4, С-3, C-O-3, D-3, D-O-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың басшылық лауазымдарында немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда алты жылдан кем емес жұмыс өтілі егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес болған жағдайда.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

2) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или на руководящих должностях не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
20. К административным государственным должностям категории В-3 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-4, С-3, C-O-3, D-3, D-O-3;
2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или на руководящих должностях не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
21. К административным государственным должностям категории В-4 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, С-4, C-O-4, D-4, D-O-4 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың лауазымдарында немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе судья лауазымында;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі үш жылдан кем емес (депутаттың көмекшісі лауазымына жұмыс тәжірибесі талап етілмейді).
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің В-6 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. В-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:

1) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, С-4, C-O-4, D-4, D-O-4;
2) не менее четырех лет стажа работы, в том числе на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
22. К административным государственным должностям категории В-5 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее трех лет стажа работы (на должность помощника депутата опыт работы не требуется).
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
23. К административным государственным должностям категории В-6 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
24. К административным государственным должностям категории В-1 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-3, B-3 (басшылық лауазымдар), C-2, C-O-2, D-2 (басшылық лауазымдар), D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орталық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың департамент бастығының орынбасарынан немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. В-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-3, С-3, С-О-2, D-3, D-O-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау органдарының немесе арнайы мемлекеттік органдардың лауазымдарында немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарда немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда алты жылдан кем емес жұмыс өтілі егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.

1) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-3, B-3 (руководящие должности), C-2, C-O-2, D-2 (руководящие должности), D-O-1;
2) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях не ниже заместителя начальника департамента правоохранительных или специальных государственных органов центрального уровня, или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее трех лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
25. К административным государственным должностям категории В-2 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-3, С-3, С-О-2, D-3, D-O-2, Е-1;
2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. В-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-4, С-4, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, Е-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда бес жылдан кем емес жұмыс өтілі егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі болған жағдайда.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. В-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, С-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, Е-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда өтілі бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес;

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
26. К административным государственным должностям категории В-3 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-4, С-4, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, Е-R-1;
2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
27. К административным государственным должностям категории В-4 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, С-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, Е-R-2, E-G-1;
2) не менее трех лет стажа работы, в том числе на должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;

4) Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі лауазымдарына сот отырысының хатшысы ретінде жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде облыстық деңгейдегі сот отырысының хатшысы ретінде екі жылдан кем емес.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. В-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес (Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі лауазымдарына сот отырысының хатшысы ретінде жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде облыстық деңгейдегі сот отырысының хатшысы ретінде бір жылдан кем емес).
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. В-6 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің лауазымдарын қоспағанда) мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. С-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-3, B-3 (басшылық лауазымдар), C-2, C-O-1, D-2 (басшылық лауазымдар), D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орталық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдар департаменті бастығының орынбасарынан немесе Қарулы күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес басқарма бастығы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;

4) на должности Судебной администрации Республики Казахстан не менее трех лет стажа работы в качестве секретаря судебного заседания, в том числе не менее двух лет в качестве секретаря судебного заседания областного уровня.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
28. К административным государственным должностям категории В-5 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее двух лет стажа работы (на должности Судебной администрации Республики Казахстан не менее двух лет стажа работы в качестве секретаря судебного заседания, в том числе не менее одного года в качестве секретаря судебного заседания областного уровня).
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
29. К административным государственным должностям категории В-6 (кроме должностей аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Конституционного суда Республики Казахстан, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан) устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
30. К административным государственным должностям категории С-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-3, В-3 (руководящие должности), C-2, C-O-1, D-2 (руководящие должности), D-O-1;
2) не менее восьми лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях не ниже заместителя начальника департамента правоохранительных или специальных государственных органов центрального уровня, или начальника управления не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;

3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.
Мемлекеттік басқарудың тиісті саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі функциялар жүктелген С-1 санатындағы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға міндетті түрде саяси немесе "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарында, "Б" корпусының А, В, C-O, C-R, D, D-O, D-R, E, E-R және E-G санаттарындағы мемлекеттік әкімшілік лауазымдарда немесе ұйымдарда, оның ішінде олардың филиалдарында, өкілдіктерінде немесе өзге жекелеген құрылымдық бөлімшелерінде, осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес**.
Бұл талап конкурстан тыс тағайындау кезінде де міндетті болып табылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. С-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-4, C-3, С-О-2, D-O-2, D-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштер немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес егер орта, ірі кәсіпкерлік субъектілерінде, квазимемлекеттік секторда, халықаралық, шетелдік, трансұлттық ұйымдарда немесе шетелдік мемлекеттік құрылымдардың басшылық лауазымдарында жұмыс өтілі үш жылдан кем емес болған жағдайда.

3) не менее восьми лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее трех лет на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.
К административным государственным должностям категории С-1, на которые возложены функции по формированию и реализации государственной политики в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления, устанавливаются обязательное наличие не менее одного года стажа работы на политических или административных государственных должностях корпуса "А", корпуса "Б" категорий А, В, C-O, C-R, D, D-O, D-R, E, E-R или E-G либо в организациях, в том числе в их филиалах, представительствах либо иных обособленных структурных подразделениях на должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории**.
Данное требование является обязательным также при внеконкурсном назначении.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
31. К административным государственным должностям категории С-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-4, С-3, С-О-2, D-2, D-O-2,Е-1;
2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях в субъектах среднего, крупного предпринимательства, квазигосударственного сектора, международных, зарубежных, транснациональных организациях или зарубежных государственных структурах.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. С-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, С-4, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, Е-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштердің немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда кемінде бес жыл жұмыс өтілі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. С-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. С-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. С-О-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-4, C-3, C-O-2, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, E-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштердің немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;

Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
32. К административным государственным должностям категории С-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, С-4, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, Е-R-1;
2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
33. К административным государственным должностям категории С-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее двух лет стажа работы.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
34. К административным государственным должностям категории С-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
35. К административным государственным должностям категории С-О-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-4, C-3, C-O-2, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, Е-2, E-R-1;
2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;

3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде екі жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. С-О-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-1, D-4, D-O-3, D-R-1, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштердің немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. С-О-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесімен көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, E-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде орталық не облыстық деңгейдегі құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың немесе Қарулы Күштердің немесе әскери оқу орындарының әскери басқару органының жедел-тактикалық деңгейінен төмен емес лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес.
38. С-О-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес (сот орындаушысы лауазымына жұмыс тәжірибесі талаптары қолданылмайды).

3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
36. К административным государственным должностям категории С-О-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-1, D-4, D-O-3, D-R-1, Е-2, E-R-1;
2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
37. К административным государственным должностям категории С-О-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, E-R-2, E-G-1;
2) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов центрального либо областного уровней, или не ниже оперативно-тактического уровня органа военного управления Вооруженных Сил или военных учебных заведений либо на должности судьи;
3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
38. К административным государственным должностям категории С-О-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее двух лет стажа работы (на должность судебного исполнителя опыт работы не требуется).

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. С-О-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. С-О-6 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе орта білімнен кейінгі білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. C-R-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-3, D-R-2, E-3, E-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.
42. C-R-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттағы немесе А-5, В-6, С-5, C-O-6, C-R-3, D-5, D-O-5, D-R-3, Е-4, E-R-3, E-G-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;

Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
39. К административным государственным должностям категории С-О-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
40. К административным государственным должностям категории С-О-6 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование или послесреднее образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
41. К административным государственным должностям категории С-R-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-3, D-R-2, Е-3, E-R-2, E-G-1;
2) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.
42. К административным государственным должностям категории C-R-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, В-6, С-5, C-O-6, C-R-3, D-5, D-O-5, D-R-3, Е-4, E-R-3, E-G-2;
2) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;

3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.
43. C-R-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. C-R-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі болған жағдайда жұмыс өтілі талап етілмейді;
бір жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. C-R-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім немесе орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. D-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-4, C-3, C-O-2, D-3, D-O-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде екі жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.
43. К административным государственным должностям категории C-R-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее одного года стажа работы.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
44. К административным государственным должностям категории С-R-4 устанавливаются следующие требования:
при наличии высшего или послевузовского образования стаж работы не требуется;
допускается послесреднее или техническое и профессиональное образование при наличии стажа работы не менее одного года.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
45. К административным государственным должностям категории С-R-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
46. К административным государственным должностям категории D-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-4, C-3, C-O-2, D-3, D-O-2, Е-1;
2) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее семи лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

47. D-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, В-4, C-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. D-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, E-R-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда үш жылдан кем емес.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. D-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

47. К административным государственным должностям категории D-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, В-4, C-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, D-R-1, Е-2, E-R-1;
2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
48. К административным государственным должностям категории D-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-4, D-O-4, D-R-2, Е-3, E-R-2;
2) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
49. К административным государственным должностям категории D-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее одного года стажа работы.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

50. D-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі болған жағдайда жұмыс өтілі талап етілмейді;
бір жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта білімнен кейінгі білімі барларға рұқсат етіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. D-О-1 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-4, B-4, C-3, C-O-2, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе Қазақстан Республикасының Консутитуциялық сотынан немесе облыстық және оған теңестірілген соттан төмен емес соттарда судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде екі жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. D-О-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-3, C-R-2, D-4, D-O-3, D-R-2, Е-3, E-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшы лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес егер ұйымдардың басшы лауазымдарында кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда.

50. К административным государственным должностям категории D-5 устанавливаются следующие требования:
при наличии высшего или послевузовского образования стаж работы не требуется;
допускается послесреднее образование при наличии стажа работы не менее одного года.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
51. К административным государственным должностям категории D-О-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-4, B-4, C-3, C-O-2, C-R-1, D-3, D-O-2, D-R-1, Е-2, E-R-1;
2) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должностях судьи не ниже областного и приравненного к нему суда или Конституционного суда Республики Казахстан;
3) не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
52. К административным государственным должностям категории D-О-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-3, C-R-2, D-4, D-O-3, D-R-2, Е-3, E-R-2, E-G-1;
2) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.

2) жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында екі жылдан кем емес жұмыс өтілі болған жағдайда.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Е-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-3, D-O-3, D-R-2, Е-3, E-R-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік орган болып табылмайтын ұйымдардың басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Е-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Е-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі болған жағдайда жұмыс өтілі талап етілмейді;
екі жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее двух лет на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
63. К административным государственным должностям категории Е-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-2, D-3, D-O-3, D-R-2, Е-3, E-R-2;
2) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
64. К административным государственным должностям категории Е-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование;
не менее двух лет стажа работы.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
65. К административным государственным должностям категории Е-4 устанавливаются следующие требования:
при наличии высшего или послевузовского образования стаж работы не требуется;
допускается послесреднее или техническое и профессиональное образование при наличии стажа работы не менее одного года.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

66. Е-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Е-R-1 санатының аудандық маңызы бар қалалар әкімдерінің мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-3, D-3, D-O-3, D-R-3, Е-3, E-R-3, E-G-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында екі жылдан кем емес жұмыс өтілі болған жағдайда;
4) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Е-R-1 санатының ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің, аудандық атқарушы органдары бөлімдері басшыларының мемлекеттік әкімшілік лауазымдары санаттарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-3, D-4, D-O-3, Е-3, D-R-3, E-R-3, E-G-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;

66. К административным государственным должностям категории Е-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
67. К административным государственным должностям акимов городов районного значения, категории E-R-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-3, D-3, D-O-3, D-R-3, Е-3, E-R-3, E-G-2;
2) не менее четырех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории при наличии не менее двух лет стажа на руководящих должностях организаций;
4) не менее четырех лет стажа работы в государственных учреждениях, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, в том числе один год на руководящих должностях.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
68. К административным государственным должностям акимов сел, поселков, сельских округов, руководителей отделов районных исполнительных органов категории E-R-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование, либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-5, C-4, C-O-4, C-R-3, D-4, D-O-3, D-R-3, Е-3, E-R-3, E-G-3;
2) не менее трех лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;

3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі үш жылдан кем емес егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес;
4) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес оның ішінде басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. E-R-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, В-6, С-5, C-O-6, C-R-3, D-5, D-O-5, D-R-3, Е-4, E-R-3, E-G-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес егер ұйымдардың басшылық лауазымдарында бір жылдан кем емес жұмыс өтілі болған жағдайда.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. E-R-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. E-R-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций;
4) не менее трех лет стажа работы в государственных учреждениях, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, в том числе один год на руководящих должностях.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
69. К административным государственным должностям категории E-R-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, В-6, С-5, C-O-6, C-R-3, D-5, D-O-5, D-R-3, Е-4, E-R-3, E-G-2;
2) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, при наличии стажа работы не менее одного года на руководящих должностях организаций.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
70. К административным государственным должностям категории E-R-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
не менее одного года стажа работы.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
71. К административным государственным должностям категории E-R-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 71 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

72. E-R-5 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Е-G-1 санатының аудандық маңызы бар қала әкімінің орынбасарлары мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Е-G-1 санатының ауыл, кент, ауылдық округ əкімдері орынбасарларының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес болуы тиіс:
1) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде мемлекеттік органның штат кестесінде көзделген келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе А-5, B-6, C-5, C-O-6, C-R-5, D-5, D-O-6, D-R-5, E-5, E-R-5, E-G-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының басшылық лауазымдарында немесе әскери қызметтің басшылық лауазымдарында немесе судья лауазымында бір жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес салаларда жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. E-G-2 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. E-G-3 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.

72. К административным государственным должностям категории E-R-5 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
73. К административным государственным должностям заместителей акима города районного значения категории E-G-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование, либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
не менее трех лет стажа работы.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
74. К административным государственным должностям заместителей акимов сел, поселков, сельских округов категории E-G-1 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием государственного органа, или не ниже категорий А-5, B-6, C-5, C-O-6, C-R-5, D-5, D-O-6, D-R-5, E-5, E-R-5, E-G-3;
2) не менее двух лет стажа работы, в том числе не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов, или руководящих должностях воинской службы либо на должности судьи;
3) не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
75. К административным государственным должностям категории E-G-2 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
не менее двух лет стажа работы.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
76. К административным государственным должностям категории E-G-3 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.

Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. E-G-4 санатының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім не орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білім;
жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.12.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескертпе: * – E-R-1 санатындағы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасу кезінде, кандидатта ғылым кандидаты, ғылым докторы ғылыми дәрежесі немесе философия докторы (PhD) академиялық дәрежесі не бейіні бойынша доктор болған жағдайда, нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкестігі міндетті емес.
** – конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған жалпы конкурс қатысушылары жоқ болған жағдайда бұл талап қойылмайды.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2023 жылғы 5 сәуірдегі
№ 71 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 85 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14542 болып тіркелген).
2. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 85 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 10 мамырдағы № 98 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15121 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 289 бұйрығымен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18063 болып тіркелген).

Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
77. К административным государственным должностям категории E-G-4 устанавливаются следующие требования:
высшее или послевузовское образование либо послесреднее или техническое и профессиональное образование;
стаж работы не требуется.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.12.2024 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание:
* – при занятии административных государственных должностей категории E-R-1 акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа, в случае наличия у кандидата ученой степени кандидата наук, доктора наук или академической степени доктора философии (PhD) либо доктора по профилю, соответствие областям, соответствующим функциональным направлениям конкретной должности, не обязательно.
** – данное требование не устанавливается в случае отсутствия участников общего конкурса, получивших положительное заключение конкурсной комиссии.
Приложение 2 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 5 апреля 2023 года № 71
Перечень утративших силу некоторых приказов Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
1. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13 декабря 2016 года № 85 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14542).
2. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 10 мая 2017 года № 98 "О внесении изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13 декабря 2016 года № 85 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15121).
3. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденные приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 27 декабря 2018 года № 289 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18063).

4. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2019 жылғы 27 мамырдағы № 111 бұйрығымен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18735 болып тіркелген).
5. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 85 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрайымының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 161 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19350 болып тіркелген).
6. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 85 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 10 қаңтардағы № 3 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19865 болып тіркелген).
7. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 85 бұйрығына және "Сәйкестендіру карталарының сипаттамасын, оларды беру мен пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 69 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 12 маусымдағы № 94 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20858 болып тіркелген).
8. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 85 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 15 қыркүйектегі № 161 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24435 болып тіркелген).

4. Пункт 3 Перечня некоторых приказов Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденные приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 27 мая 2019 года № 111 "О внесении изменений в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18735).
5. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 2 сентября 2019 года № 161 "О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13 декабря 2016 года № 85 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19350).
6. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 января 2020 года № 3 "О внесении изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13 декабря 2016 года № 85 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19865).
7. Пункт 1 приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 12 июня 2020 года № 94 "О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13 декабря 2016 года № 85 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" и в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 21 апреля 2020 года № 69 "Об утверждении Описания идентификационных карт, правил их выдачи и использования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20858).
8. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 15 сентября 2021 года № 161 "О внесении дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13 декабря 2016 года № 85 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24435).

9. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 85 және "Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасудың кейбір мәселелері туралы" 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 258 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26446 болып тіркелген).
10. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 85 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 24 мамырдағы № 104 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28199 болып тіркелген).

9. Пункт 1 приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 30 декабря 2021 года № 258 "О внесении изменений в приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13 декабря 2016 года № 85 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" и от 21 февраля 2017 года № 40 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26446).
10. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 24 мая 2022 года № 104 "О внесении изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 13 декабря 2016 года № 85 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28199).