Уәкілетті органның кәсіпорны көрсететін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемін және құнын айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 31 наурыздағы № 199 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 6 сәуірде № 32247 болып тіркелді
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-33) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Уәкілетті органның кәсіпорны көрсететін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемін және құнын айқындау әдістемесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрі міндетін атқарушының
2023 жылғы 31 наурыздағы
№ 199 бұйрығына
қосымша
Уәкілетті органның кәсіпорны көрсететін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемін және құнын айқындау әдістемесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уәкілетті органның кәсіпорны көрсететін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемін және құнын айқындау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-33) тармақшасына және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 156-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік тапсырма шеңберінде уәкілетті органның кәсіпорны көрсететін су жолдары мен кеме қатынасының гидротехникалық құрылыстарын (шлюздерін) кеме қатынасы үшін қауіпсіз жай-күйде қамтамасыз ету үшін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құнын және көлемін, сондай-ақ уәкілетті органның кәсіпорны ақылы негізде көрсететін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге бағасын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Осы Әдістемеде пайдаланылатын ұғымдар:
1) жанама шығыстар - әкімшілік-басқару персоналын, қосалқы қызметтерді, базалар мен өндірістерді күтіп-ұстауға байланысты бөлінетін шығыстарды қоса алғанда, жұмыстарды жүргізу процесінің алдындағы шығыстарға байланысты жиынтық үстеме шығындар;

Об утверждении Методики определения объемов и стоимости работ и услуг, оказываемых предприятием уполномоченного органа
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 199. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2023 года № 32247
В соответствии с подпунктом 26-33) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Методику определения объемов и стоимости работ и услуг, оказываемых предприятием уполномоченного органа согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 марта 2023 года № 199
Методика
определения объемов и стоимости работ и услуг, оказываемых предприятием уполномоченного органа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения объемов и стоимости работ и услуг, оказываемых предприятием уполномоченного органа (далее - Методика) разработана в соответствии с подпунктом 26-33) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" и пунктом 1 статьи 156 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и устанавливает порядок определения стоимости и объемов работ и услуг для обеспечения водных путей и судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) в безопасном для судоходства состоянии, оказываемых предприятием уполномоченного органа в рамках государственного задания, а также цен на работы и услуги, оказываемые предприятием уполномоченного органа на платной основе.
2. Понятия, используемые в настоящей Методике:
1) косвенные расходы – совокупные накладные затраты, связанные с расходами, предшествующими процессу производства работ, включая распределяемые расходы, связанные с содержанием административно-управленческого персонала, вспомогательных служб, баз и производств;

2) тікелей шығыстар - еңбек ақы төлеуді, іссапар шығыстарын, салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, материалдарды, негізгі құралдарды сатып алуды, коммуналдық қызметтерді, электр энергиясын, жылу жүйесі, байланыс қызметтерін және көлік қызметтерін сатып алуды, негізгі құралдарды жөндеуді қоса алғанда, жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) жүргізу процесіне және орындалатын аралық операцияларға тікелей байланысты жиынтық шығындар, ғимараттар мен үй-мекенжайларын күтіп-ұстау, қызмет көрсету, жалдау ақысы, экономикалық сыныптама шығыстарының жолдарында көзделген өзге де шығыстар.
3. Уәкілетті орган (бұдан әрі - кәсіпорын) кәсіпорнының су жолдарын және кеме қатынасы үшін қауіпсіз жай-күйдегі кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстарын (шлюздерін) қамтамасыз етуі мынадай жұмыс (көрсетілетін қызмет) түрлерін қамтиды:
кеме қатынасы су жолдарының қызмет көрсетілетін учаскелерінде навигациялық мүкәммал мен жабдықтарды қою (алу) және күтіп-ұстау;
қызмет көрсетілетін су жолдары шегінде лимиттелетін құламаларды әзірлеу бойынша түбін тереңдету жұмыстарын орындау;
түзету (жағалауды бекіту) жұмыстарын орындау;
кеме қатынасы қауіпсіздігіне қатер төндіретін су асты кедергілерін (қойтастар, тамырымен суға кеткен ағаштар, батағаштар және басқалар) алу және алып тастау бойынша түбін тазарту жұмыстарын орындау;
ішкі су жолдарында жобалау, арналық жобалау-іздестіру жұмыстарын, топографиялық, картографиялық, гидрографиялық және зерттеу жұмыстарын орындау;
күрделі және ағымдағы жөндеулерді, реконструкциялауды және жаңғыртуды қоса алғанда, жоспарлы-алдын алу, пайдалану және жөндеу жұмыстары кешенін жоспарлау, жобалау және іске асыру арқылы Бұқтырма, Өскемен және Шүлбі кеме қатынасы шлюздерін, басқа да гидротехникалық құрылыстарды кеме қатынасы үшін жұмыс істейтіндей авариясыз жағдайда күтіп-ұстау;
техникалық флоттың кемелеріне (ағымдағы, орта, күрделі) жөндеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру;
навигациялық белгілерді дайындауды, кеме қатынасы су жолдарының қызмет көрсетілетін учаскелеріне қоюға арналған жағдайлық жабдықтар мен мүлікті жөндеу үшін материалдар мен жекелеген элементтерді дайындауды қамтамасыз ету;
кемелер қозғалысын басқару жүйелерін күтіп-ұстау, жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету және пайдалану;
тиісті құжаттарды ұсына отырып, палубалы шағын көлемді флотты қоса алғанда, кемелерді сыныптау жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
тиісті құжаттарды ұсына отырып, палубалы шағын көлемді флотты қоса алғанда, кемелерді, оның ішінде аспаптық зерттеп-қарау арқылы қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі бойынша куәландыруды жүргізу.

2) прямые расходы – совокупные затраты, непосредственно связанные с процессом производства работ (услуг) и выполняемых промежуточных операций, включая оплату труда, командировочные расходы, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, приобретение материалов, основных средств, приобретение коммунальных услуг, электроэнергии, отопления, услуг связи и транспортных услуг, ремонт основных средств, содержание, обслуживание зданий и помещений, арендную плату, прочие расходы, предусматриваемые строками расходов экономической классификации.
3. Обеспечение предприятием уполномоченного органа (далее - предприятие) водных путей и судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) в безопасном для судоходства состоянии включает в себя следующие виды работ (услуг):
выставление (снятие) и содержание навигационного инвентаря и оборудования на обслуживаемых участках судоходных водных путей;
выполнение дноуглубительных работ по разработке лимитирующих перекатов в пределах обслуживаемых водных путей;
выполнение выправительных (берегоукрепительных) работ;
выполнение дноочистительных работ по извлечению и удалению подводных препятствий (валуны, карчи, топляки и другое), создающих угрозу безопасности судоходства;
выполнение проектных, русловых проектно-изыскательских работ, топографических, картографических, гидрографических и исследовательских работ на внутренних водных путях;
содержание Бухтарминского, Усть-Каменогорского и Шульбинского судоходных шлюзов и других гидротехнических сооружений в рабочем и безаварийном для судоходства состоянии посредством планирования, проектирования и реализации комплекса планово-предупредительных, эксплуатационных и ремонтных работ, включая капитальный и текущий ремонты, реконструкцию и модернизацию;
организация проведения ремонтных работ (текущих, средних, капитальных) судов технического флота;
обеспечение изготовления навигационных знаков, заготовки материалов и отдельных элеменов для ремонта обстановочного инвентаря и имущества, предназначенного для выставления на обслуживаемых участках судоходных водных путей;
содержание, обеспечение работоспособности и эксплуатация систем управления движением судов;
проведение работ по классификации судов, включая палубный маломерный флот, с выдачей соответствующих документов;
проведение освидетельствования судов, включая палубный маломерный флот, в том числе посредством инструментального обследования, на соответствие требованиям безопасности с выдачей соответствующих документов.

2-тарау. Мемлекеттік тапсырма шеңберінде уәкілетті органның кәсіпорны көрсететін су жолдарын және кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстарын (шлюздерін) кеме қатынасы үшін қауіпсіз жағдайда күтіп-ұстау үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны мен көлемін айқындау 1-параграф. Жол жұмыстарын, флотты, навигациялық мүкәммалды және жабдықты жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны мен көлемін айқындау
4. Жол жұмыстарын, флотты, навигациялық мүкәммалды және жабдықты жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны (бұдан әрі - іс-шаралар құны) тікелей шығыстарды, сондай-ақ бөлінетін жанама шығыстарды ескере отырып, айқындалады.
5. Кезекті қаржы жылына арналған іс-шараның құны мынадай формула бойынша есептеледі:
Жіқ = Тш+Жш
мұндағы:
Жіқ - іске асыруға жоспарланған іс-шараның құны;
Тш - тікелей шығындар;
Жш - жанама шығындар.
6. Тікелей шығыстардың сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Тшс = ∑Тш
мұндағы:
Тшс - жол жұмыстарын, флотты, навигациялық мүкәммалды және жабдықты жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша іске асыру жоспарланған іс-шараларға байланысты барлық тікелей шығыстардың сомасы;
Тш - жол жұмыстарын, флотты, навигациялық мүкәммалды және жабдықты жөндеу жұмыстарын жүргізуге енгізілетін, іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстар.
7. Тікелей шығыстарға қатысты бөлу пайызы іс-шаралардың әрбір түрі бойынша мынадай формуламен айқындалады:
П = Тш/Тшс*100,
мұндағы:
П - іске асыру жоспарланған іс-шаралар бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы;
Тш - жол жұмыстарын, флотты, навигациялық мүкәммалды және жабдықты жөндеу жұмыстарын жүргізуге енгізілетін, іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстар;
Тшс - жол жұмыстарын, флотты, навигациялық мүкәммалды және жабдықты жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша іске асыруға жоспарланған іс-шараларға байланысты барлық тікелей шығыстардың сомасы.
8. Жол жұмыстарын, флотты, навигациялық мүкәммалды және жабдықты жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған іс-шаралар бойынша жанама шығыстардың сомасы пайызға сәйкес бөлінеді және мынадай формула бойынша айқындалады:
Жш=Жшс*П
мұндағы:
Жш - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша жанама шығыстар;
Жшс - барлық жанама шығыстардың сомасы;
П - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы.
9. Жол жұмыстарының, флот пен навигациялық мүкәммалды жөндеу жөніндегі жұмыстардың барлық түрлерін орындау үшін іс-шаралардың жоспарлы құнын айқындау еңбекақы төлеу, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу құнын, су жолдарының қызмет көрсетілетін кеме қатынасы учаскелерін кеме қатынасы үшін қауіпсіз жағдайда күтіп-ұстауға арналған материалдардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құнын ескере отырып жүргізіледі.

Глава 2. Определение стоимости и объемов работ (услуг) для содержания водных путей и судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) в безопасном для судоходства состоянии, оказываемых предприятием уполномоченного органа в рамках государственного задания
Параграф 1. Определение стоимости и объемов работ (услуг) для проведения путевых работ, работ по ремонту флота, навигационного инвентаря и оборудования
4. Стоимость работ (услуг) для проведения путевых работ, работ по ремонту флота, навигационного инвентаря и оборудования (далее - стоимость мероприятий) определяется с учетом прямых расходов, а также распределяемых косвенных расходов.
5. Стоимость мероприятия на очередной финансовый год рассчитывается по следующей формуле:
где:
Смп - стоимость планируемого к реализации мероприятия;
Пр - прямые расходы;
Кр - косвенные расходы.
6. Сумма прямых расходов определяется по следующей формуле:
где:
Спр – сумма всех прямых расходов, связанных с планируемыми к реализации мероприятиями по проведению путевых работ, работ по ремонту флота, навигационного инвентаря и оборудования;
Прi - прямые расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий, включаемые в проведение путевых работ, работ по ремонту флота, навигационного инвентаря и оборудования.
7. Процент распределения относительно прямых расходов определяется по каждому виду мероприятий по следующей формуле:
где:
Р - процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по планируемым к реализации мероприятиям;
Прi - прямые расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий, включаемые в проведение путевых работ, работ по ремонту флота, навигационного инвентаря и оборудования.
Спр – сумма всех прямых расходов, связанных с планируемыми к реализации мероприятиями по проведению путевых работ, работ по ремонту флота, навигационного инвентаря и оборудования.
8. Сумма косвенных расходов по мероприятиям для проведения путевых работ, работ по ремонту флота, навигационного инвентаря и оборудования распределяется в соответствии с процентом и определяется по формуле:
где:
Крi – косвенные расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий;
Скр – сумма всех косвенных расходов;
Рi - процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по каждому виду планируемых к реализации мероприятий;
9. Определение плановой стоимости мероприятий для выполнения всех видов путевых работ, работ по ремонту флота и навигационного оборудования производится с учетом стоимости оплаты труда, выплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, стоимости материалов, работ и услуг, предназначенных для содержания обслуживаемых судоходных участков водных путей в безопасном для судоходства состоянии.

10. Еңбекақы төлеу қорының мөлшерін айқындау еңбек заңнамасының нормаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" № 1193 қаулысымен (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1193 қаулысы) белгіленген ерекшеліктерге сәйкес жүзеге асырылады.
11. Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) бағалары, тиісті кезеңге республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында белгіленген түзету коэффициентін қолдана отырып, нарықтық орташа бағалар мониторингінің нәтижелері бойынша сұратылатын жеке баға ұсыныстары негізінде айқындалады.
Уәкілетті органның кәсіпорны нарықтық орташа бағалардың мониторингін, интернет-ресурстарда орналастырылатын баға ұсыныстарын талдау арқылы бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде жүргізеді.
Уәкілетті органның кәсіпорны баға ұсыныстарын жеке кәсіпкерлік субъектілерден, бюджеттік өтінімді уәкілетті органға жіберігенге дейін күнтізбелік бір жылдан ерте емес мерзімде сұратады.
12. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы "Алуан түрлі экономикалық қызмет ұйымдарының жұмыскерлеріне арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру нормаларын бекіту туралы" № 943 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12627 болып тіркелген бұдан әрі - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің № 943 бұйрығы) сәйкес жол жұмыстарын, флотты, навигациялық жабдықтарды және жабдықтарды жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде жұмыскерлердің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау үшін талап етілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен тізбесі жол жұмыстарының прорабтары және/немесе өзге де өндірістік бөлімшелердің, жер снарядтары командирлерінің, кеме капитандарының, механикалық-кеме қызметі механиктерінің баянаттары (қызметтік жазбалары) негізінде айқындалады,
13. Жол жұмыстарын орындау үшін жанар-жағармай материалдарын сатып алуға арналған шығындардың жоспарлы құнын айқындау "Мемлекеттік техникалық флот кемелерінің жанар-жағармай материалдарын жұмсау (заттай мәндегі) нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 10 маусымдағы № 382 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18830 болып тіркелген, бұдан әрі - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің № 382 бұйрығы) талаптарын ескере отырып, отын мен жағармай материалдарының жоспарлы есептік көлемінен құралады.

10. Определение размера фонда оплаты труда осуществляется в соответствии с нормами трудового законодательства и особенностями, устанавливаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" (далее - постановление Правительства Республики Казахстан № 1193).
11. Цены на приобретаемые товары, работы (услуги) определяются на основе индивидуальных ценовых предложений, запрашиваемых по результатам мониторинга среднерыночных цен, с применением поправочного коэффициента, установленного в Прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан, одобряемого Республиканской бюджетной комиссией на соответствующий период и размещаемого на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
Мониторинг среднерыночных цен проводится предприятием уполномоченного органа при формировании бюджетной заявки посредством анализа ценовых предложений, размещаемых на интернет-ресурсах потенциальных поставщиков приобретаемых товаров, работ (услуг).
Ценовые предложения запрашиваются предприятием уполномоченного органа у субъектов частного предпринимательства в срок не ранее одного календарного года до направления бюджетной заявки в уполномоченный орган.
12. Объемы и перечень товаров, работ и услуг, требуемых для создания безопасных условий труда работников при проведении путевых работ, работ по ремонту флота, навигационного инвентаря и оборудования, определяются на основании рапортов (служебных записок) командиров земснарядов, капитанов судов, механиками механико-судовой службы, прорабами путевых работ и/или иными производственными подразделениями в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 943 "Об утверждении норм выдачи специальной одежды и других средств индивидуальной защиты работникам организаций различных видов экономической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12627, далее - приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан № 943).
13. Определение плановой стоимости затрат для приобретения горюче-смазочных материалов для выполнения путевых работ складывается из планируемого расчетного объема топлива и смазочных материалов, с учетом требований приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 10 июня 2019 года № 382 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов (в натуральном выражении) судами государственного технического флота" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18830, далее - приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан № 382).

14. Жол жұмыстарын орындау үшін қажетті отын мен жағармай материалдарының көлемі паспорттық деректерге және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу мерзімділігіне сәйкес әрбір нақты кемеде отын тұтынатын әрбір жабдықтың жұмысы жөніндегі деректер негізінде есептеу жолымен айқындалады.
Есептеуде жоспарланған жұмыс уақыты және әрбір нақты кемеде отынды тұтынатын әрбір жабдықтың жұмыс режимі рейстердің орындалу ұзақтығына, қашықтықтарға және жұмыс режиміне байланысты, оның ішінде экипаждар мен флот қызметкерлерінің тұрмыстық жағдайларын қамтамасыз ету үшін дизель-генераторлық қондырғылар мен су жылыту қазандықтарының жұмыс уақыты ескеріледі.
15. Дизель майының көлемін жоспарлау дизель отынының көлеміне пайыздық қатынаста жүзеге асырылады. Майлау майларының жеке шығыс нормалары әрбір нақты қозғалтқыш үшін табиғи отынның агрегаттық шығысынан пайызбен белгіленеді. Қозғалтқыштарды дайындаушы зауыттар өндіретін майлау майларының үлестік (паспорттық) шығыстары, оларды жасау немесе күрделі жөндеу сәтінен бастап қозғалтқыштарды пайдалану мерзіміне байланысты олардың тозу дәрежесі ескеріледі.
16. Флотты жөндеу үшін іс-шаралар құнын жоспарлау кемелерді жоспарлы-алдын ала жөндеу кестесінің және бюджеттік өтінімді қалыптастыру жылының алдындағы жылдың навигациялық кезеңі аяқталғаннан кейін кемелерді зерттеп-қарау деректерінің негізінде жүзеге асырылады.
Зерттеп-қарау нәтижелері бойынша және ақаулы ведомостардың негізінде жөндеу ведомостары жасалады, онда жөндеу көлемі, талап етілетін материалдар және олардың саны, еңбек шығындары және орындау уақыты туралы мәліметтер болады. Ақаулы ведомостарды жасау кезінде техникалық жай-күй формулярларының жазбалары, вахталық және машиналық журналдардың жазбалары, сондай-ақ жоюға жататын ақаулар көрсетілген инспекторлық тексеру актілері мен куәландыру актілері талданады. Бұл ретте нақты тозулардың мәндері рұқсат етілгендермен салыстырылады, бөлшектерді және/немесе жүйелерді және/немесе тораптарды және/немесе кеме бөліктерін жөндеу немесе ауыстыру қажеттілігі айқындалады. Жөндеу түрлері және оны жүргізу тәртібі "Кемелерді жөндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 201 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6938 болып тіркелген) айқындалады.
Күрделі жөндеу құны материалдарға арналған шығындарды ғана қамтиды және сметалық есептерге (жөндеу ведомостарына), сондай-ақ кеме жөндеу кәсіпорны ұсынатын шығыстардың калькуляциясына сүйене отырып, айқындалады.

14. Объемы топлива и смазочных материалов, необходимые для выполнения путевых работ, определяются расчетным путем на основании данных по работе каждого оборудования, потребляющего топливо, на каждом конкретном судне в соответствии с паспортными данными и периодичностью проведения технического обслуживания.
В расчете учитывается планируемое время работы и режим работы каждого оборудования, потребляющего топливо, на каждом конкретном судне в зависимости от продолжительности выполнения рейсов, расстояний и режимов работы, в том числе время работы дизель-генераторных установок и водонагревательных котлов для обеспечения бытовых условий проживания экипажей и работников флота.
15. Планирование объемов дизельного масла осуществляется в процентном отношении к объему дизельного топлива. Индивидуальные нормы расхода смазочных масел устанавливаются в процентах от агрегатного расхода натурального топлива для каждого конкретного двигателя. Учитываются удельные (паспортные) расходы смазочных масел, приводимые заводами- изготовителями двигателей, степень их износа в зависимости от срока эксплуатации двигателей с момента их постройки или капитального ремонта.
16. Планирование стоимости мероприятий для проведения ремонта флота осуществляется на основании графика планово-предупредительного ремонта судов и данным обследования судов по завершению навигационного периода года, предшествующего году формирования бюджетной заявки.
По результатам обследования и на основании дефектных ведомостей составляются ремонтные ведомости, которые содержат сведения об объеме ремонта, требуемых материалах и их количестве, затратах труда и времени выполнения. При составлении дефектных ведомостей анализируются записи формуляров технического состояния, записи вахтенных и машинных журналов, а также акты инспекторских осмотров и акты освидетельствований, в которых отражены дефекты, подлежащие устранению. При этом сопоставляются значения фактических износов с допускаемыми, определяется необходимость ремонта или замены деталей, и/или систем, и/или узлов, и/или частей судна. Виды ремонта и порядок его проведения определяются приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 201 "Об утверждении правил ремонта судов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6938).
Стоимость капитального ремонта включает только затраты на материалы и определяется исходя из сметных расчетов (ремонтных ведомостей), а также калькуляции расходов представляемых судоремонтным предприятием.

17. Навигациялық белгілерді, олардың бөліктері мен элементтерін дайындауға және жөндеуге арналған іс-шаралар құнын жоспарлау сметалық есептермен және белгілердің әрбір түрін, олардың бөліктері мен элементтерін жөндеуге және дайындауға арналған калькуляциялармен айқындалған материалдар мен еңбек шығындарының құнынан тұрады.
Жоспарланған навигациялық кезеңге қою үшін қажетті кеме қатынасы жағдайының навигациялық белгілерінің саны, навигация аяқталғаннан кейін алдағы жылға арналған навигациялық белгілерді орналастыру схемасын ескере отырып, айқындалады.
Белгілер 26600-98 "Ішкі кеме қатынасы жолдарының навигациялық белгілері. Жалпы техникалық шарттар" ГОСТ-қа сәйкес дайындалады. Дайын белгілерді, олардың бөліктері мен элементтерін сатып алған жағдайда, шығындарға белгілерді, олардың бөліктері мен элементтерін сатып алу және межелі жерге тасымалдау құны қосылады.
18. Жол жұмыстарын жүргізу көлемі "Ішкі су жолдарында кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жол жұмыстарын жоспарлау және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 27 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8861 болып тіркелген) айқындалады.
2-параграф. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) күтіп-ұстау және жөндеу үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны мен көлемін айқындау
19. Бұқтырма, Өскемен және Шүлбі шлюздерін және басқа да кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (бұдан әрі - ГТҚ) күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны тікелей шығыстарды, сондай-ақ бөлінетін жанама шығыстарды ескере отырып, айқындалады.
ГТҚ-ны, оның ішінде механикалық, гидротехникалық, электртехникалық жабдықтарды, жүк көтергіш, автомобиль, трактор құралдарын, станоктық паркті және өзге де жабдықтарды күтіп-ұстау осы объектілер мен олардың жұмыс істеуін және жөнделуін қамтамасыз ететін персоналдың жұмысқа қабілетті және қауіпсіз жұмыс істеуіне бағытталған шаралардан тұрады.
ГТҚ-ны күтіп-ұстау және жөндеу ғимараттарды, құрылыстарды, аумақтардың жабындарын, желілерді, жүйелерді, коммуникацияларды, қоршауларды, механизмдерді, құрылғыларды, қондырғыларды, станоктық паркті жоспарлы және ағымдағы (пайдалану) жөндеу жұмыстарын және жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді орындауды қамтиды.
20. Кезекті қаржы жылына арналған ГТҚ-ны күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны (бұдан әрі - іс-шаралардың құны) әрбір ГТҚ бойынша шығыстар сомасынан құралады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Жіқ = ∑Жішс,
мұндағы:
Жіқ - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың құны;
Жішс - әрбір жеке алынған ГТҚ-ны күтіп-ұстау және жөндеу шеңберінде іске асыру жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша шығыстар сомасы;

17. Планирование стоимости мероприятий для изготовления и ремонта навигационных знаков, их частей и элементов состоят из стоимости материалов и трудозатрат, определенных сметными расчетами и калькуляциями на ремонт и изготовление каждого вида знаков, их частей и элементов.
Количество навигационных знаков судоходной обстановки, необходимых для выставления в планируемый навигационный период, определяется по окончании навигации с учетом схемы расстановки навигационных знаков на предстоящий год.
Знаки изготавливаются в соответствии с ГОСТ 26600-98 "Знаки навигационные внутренних судоходных путей. Общие технические условия". В случае закупа готовых знаков, их частей и элементов в затраты включается стоимость приобретения и транспортировки знаков, их частей и элементов к месту назначения.
18. Объемы проведения путевых работ определяются приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 сентября 2013 года № 761 "Об утверждении Правил планирования и проведения путевых работ по обеспечению безопасности судоходства на внутренних водных путях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8861).
Параграф 2. Определение стоимости и объемов работ (услуг) для содержания и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов)
19. Стоимость работ (услуг) для содержания и текущего ремонта Бухтарминского, Усть-Каменогорского и Шульбинского шлюзов и других судоходных гидротехнических сооружений (далее - ГТС) определяется с учетом прямых расходов, а также распределяемых косвенных расходов.
Содержание ГТС, в том числе механического, гидротехнического, электротехнического оборудования, грузоподъемных, автомобильных, тракторных средств, станочного парка и прочего оснащения, состоит из мер, направленных на работоспособное и безопасное функционирование этих объектов и персонала, обеспечивающего их функционирование и ремонт.
Содержание и ремонт ГТС включает в себя выполнение плановых и текущих (эксплуатационных) ремонтных работ и планового технического обслуживания зданий, сооружений, покрытий территорий, сетей, систем, коммуникаций, ограждений, механизмов, приспособлений, устройств, станочного парка.
20. Стоимость работ (услуг) для содержания и текущего ремонта ГТС (далее - стоимость мероприятий) на очередной финансовый год складывается из суммы расходов по каждому ГТС и определяется по формуле:
где:
Смш – стоимость планируемых к реализации мероприятий;
Сршi - сумма расходов по каждому виду планируемых к реализации мероприятий в рамках содержания и ремонта каждого отдельно взятого ГТС.

21. ГТҚ-ны күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу бойынша шығыстар сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Жшс = Тш+Жш
мұндағы:
Жшс - шығыстар сомасы;
Тш - тікелей шығыстар;
Жш - жанама шығыстар;
22. Тікелей шығыстардың сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Тшс = ∑Тші
мұндағы:
Тшс - тікелей шығыстардың барлық сомасы;
Тші - әрбір жеке алынған ГТҚ-ны күтіп-ұстау және жөндеу шеңберінде іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстар.
23. Іс-шаралар бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы мынадай формула бойынша айқындалады:
П = Тшi/Тшс*100
мұндағы:
П - іске асыру жоспарланған іс-шаралар бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы;
Тш - әрбір жеке алынған ГТҚ-ны күтіп-ұстау және жөндеу шеңберінде іске асыру жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстар;
Тшс - барлық тікелей шығыстардың сомасы.
24. ГТҚ-ны күтіп-ұстау бойынша жанама шығыстардың сомасы формула бойынша есептелген пайызға сәйкес бөлінеді:
Жш=Жшс*П
мұндағы:
Жш - әрбір жеке алынған ГТҚ-ны күтіп-ұстау және жөндеу шеңберінде іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша жанама шығыстар;
Жшс - жанама шығыстар сомасы;
П - әрбір жеке алынған ГТҚ-ны күтіп-ұстау және жөндеу шеңберінде іске асыру жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы;
25. Авариясыз жұмысты (күрделі жөндеуді) қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың құнын айқындау ГТҚ тікелей өндірістік процеске жататын тікелей шығыстардан қалыптастырылады және күрделі жөндеуге, авторлық және техникалық сүйемелдеу қызметтеріне арналған шығындардан тұрады.
26. Кезекті қаржы жылына арналған авариясыз жұмысты (күрделі жөндеуді) қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың құны мынадай формула бойынша есептелетін әрбір бірлікке арналған тікелей шығыстар сомасынан құралады:
Кжқ = ∑Тшс
мұндағы:
Кжқ - ГТҚ-ны авариясыз жұмысты (күрделі жөндеуді) қамтамасыз ету бойынша іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың құны;
Тшс - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша күрделі жөндеу тікелей шығыстардың сомасы.
27. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) ағымдағы жөндеуді жүргізуге және күтіп-ұстауға арналған іс-шаралардың жоспарлы құнын айқындау, кеме қатынасы шлюздері мен басқа да гидротехникалық құрылыстарды кеме қатынасы үшін кеме қатынайтын және авариясыз жағдайда күтіп-ұстауға арналған материалдардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құнын, бюджетке төленетін салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеу құнын ескере отырып жүргізіледі.

21. Сумма расходов по содержанию и текущему ремонту ГТС рассчитывается по формуле:
где:
Срш – сумма расходов;
Пр - прямые расходы;
Кр - косвенные расходы;
22. Сумма прямых расходов определяется по следующей формуле:
где:
Спр – сумма всех прямых расходов;
Прi - прямые расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий в рамках содержания и ремонта каждого отдельно взятого ГТС.
23. Процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по мероприятиям определяется по следующей формуле:
где:
Р - процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по планируемым к реализации мероприятиям;
Прi – прямые расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий в рамках содержания и ремонта каждого отдельно взятого ГТС.
Спр – сумма всех прямых расходов.
24. Сумма косвенных расходов по содержанию ГТС распределяется в соответствии с рассчитанным процентом по формуле:
где:
Крi – косвенные расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий в рамках содержания и ремонта каждого отдельно взятого ГТС;
Скр – сумма косвенных расходов;
Рi - процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по каждому виду планируемых к реализации мероприятий в рамках содержания и ремонта каждого отдельно взятого ГТС.
25. Определение стоимости мероприятий по обеспечению безаварийной работы (капитальному ремонту) ГТС формируется из прямых расходов, относящихся непосредственно к производственному процессу, и состоит из затрат на капитальный ремонт, услуги авторского и технического сопровождения.
26. Стоимость мероприятий по обеспечению безаварийной работы (капитальному ремонту) ГТС на очередной финансовый год складывается из суммы прямых расходов на каждую единицу, рассчитываемых по формуле:
где:
Смкр - стоимость планируемых к реализации мероприятий по обеспечению безаварийной работы (капитальному ремонту) ГТС;
Спрi - сумма прямых расходов по капитальному ремонту по каждому виду планируемых к реализации мероприятий.
27. Определение плановой стоимости мероприятий на проведение текущего ремонта и содержания судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) производится с учетом стоимости оплаты труда, выплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, стоимости материалов, работ и услуг, предназначенных для содержание судоходных шлюзов и других гидротехнических сооружений в судоходном и безаварийном для судоходства состоянии.

28. Еңбекақы төлеу қорының мөлшерін айқындау қолданыстағы еңбек заңнамасының нормаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1193 қаулысымен белгіленетін ерекшеліктерге сәйкес жүзеге асырылады.
29. Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) бағалары, тиісті кезеңге республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында белгіленген түзету коэффициентін қолдана отырып, нарықтық орташа бағалар мониторингінің нәтижелері бойынша сұратылатын жеке баға ұсыныстары негізінде айқындалады.
Уәкілетті органның кәсіпорны нарықтық орташа бағалардың мониторингін, интернет-ресурстарда орналастырылатын баға ұсыныстарын талдау арқылы бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде жүргізеді.
Уәкілетті органның кәсіпорны баға ұсыныстарын жеке кәсіпкерлік субъектілерден, бюджеттік өтінімді уәкілетті органға жіберігенге дейін күнтізбелік бір жылдан ерте емес мерзімде сұратады.
30. Жөндеу жұмыстарының көлемі жыл сайын өткізілетін объектілердің техникалық жай-күйін қарап-тексеру және зерттеп-қарау нәтижелері бойынша айқындалады.
Зерттеп-қарау "Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 550 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11915 болып тіркелген) сәйкес белгіленген мерзімдерде, ғимараттардың, құрылыстар мен жабдықтардың техникалық сипаттамаларын, сондай-ақ пайдалану жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарын және нормативтік және пайдалану құжаттарының өзге де талаптарын ескере отырып жүргізіледі.
Техникалық бақылау органдарының нұсқамаларын, пайдалану жөніндегі талаптарды, жобалау-конструкторлық құжаттаманың деректерін, техникалық есептеулердің нәтижелерін, бақылау өлшемдерінің көрсеткіштерін ескере отырып, зерттеп-қарау, қарап-тексеру және бақылау нәтижелері бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізу түрлері мен технологиясы айқындалады.
31. ГТҚ-ны күтіп-ұстау және жөндеу жөніндегі жұмыстардың көлемін айқындау "Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 550 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11915 болып тіркелген) және "Материалдар мен жабдықтардың азаймайтын қорларының тізбесін, әрбір кеме қатынасы шлюзі үшін оларды пайдалану және сақтау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 439 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18911 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.

28. Определение размера фонда оплаты труда осуществляется в соответствии с нормами действующего трудового законодательства и особенностями, устанавливаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан № 1193.
29. Цены на приобретаемые товары, работы (услуги) определяются на основе индивидуальных ценовых предложений, запрашиваемых по результатам мониторинга среднерыночных цен, с применением поправочного коэффициента, установленного в Прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан, одобряемого Республиканской бюджетной комиссией на соответствующий период и размещаемого на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
Мониторинг среднерыночных цен проводится предприятием уполномоченного органа при формировании бюджетной заявки посредством анализа ценовых предложений, размещаемых на интернет-ресурсах потенциальных поставщиков приобретаемых товаров, работ (услуг).
Ценовые предложения запрашиваются предприятием уполномоченного органа у субъектов частного предпринимательства в срок не ранее одного календарного года до направления бюджетной заявки в уполномоченный орган.
30. Объемы ремонтных работ определяются по результатам ежегодно проводимых осмотров и обследований технического состояния объектов.
Обследования проводятся в сроки, установленные в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 550 "Об утверждении Правил технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11915), с учетом технических характеристик здания, сооружений и оборудование, а также требований технических регламентов по эксплуатации и иными требованиями нормативных и эксплуатационных документов.
По результатам обследований, осмотров и наблюдений, с учетом предписаний органов технического контроля, требований по эксплуатации, данных проектно-конструкторской документации, результатов технических расчетов, показаний контрольных замеров определяются виды и технология проведения ремонтных работ.
31. Определение объемов работ по содержанию и ремонту ГТС производится в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 550 "Об утверждении Правил технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11915) и приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 439 "Об утверждении Перечня неснижаемых запасов материалов и оборудований, порядка их использования и хранения для каждого судоходного шлюза" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18911).

32. ГТҚ қызметкерлерінің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау үшін талап етілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен тізбесі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің № 943 бұйрығына сәйкес ГТҚ өндірістік бөлімшелерінің баянаттары (қызметтік жазбалары) негізінде айқындалады.
Тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі болу қажеттілігімен және/немесе қордағы нормалармен және/немесе техникалық қызмет көрсетуді жүргізу кезінде ауыстыруға қойылатын талаптармен және/немесе аспаптар мен жабдықтарды тексеру және куәландыру кезеңділігімен, және/немесе жүйелерге қызмет көрсету есептерімен және кезеңділігімен, басқа да деректермен айқындалады.
33. Техникалық құралдар үшін жанар-жағармай материалдарын сатып алуға арналған шығындардың жоспарлы құнын айқындау отын мен жағармай материалдарының қажетті есептік көлемінің құнынан құралады.
34. Отын және жағармай материалдарының көлемі "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысының бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1210 қаулысы) талаптарын ескере отырып, паспорттық деректерге және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу мерзімділігіне сәйкес қажеттілік нормалары бойынша қозғалтқыштардың әрқайсысының жұмысы жөніндегі деректердің негізінде есептеу жолымен айқындалады.
3-параграф. Кемелер қозғалысын басқару жүйелерін күтіп-ұстау үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны мен көлемін айқындау
35. Кемелер қозғалысын басқару жүйелерін күтіп-ұстау үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны (бұдан әрі - іс-шаралар құны) тікелей шығыстар, сондай-ақ бөлінетін жанама шығыстар ескеріле отырып, айқындалады.
36. Кемелер қозғалысын басқару жүйелерін (бұдан әрі - КҚБЖ) күтіп-ұстауға арналған іс-шаралардың құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Жшс = ∑Ұшс
мұндағы:
Жшс – КҚБЖ-ны күтіп-ұстау бойынша іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың құны;
Ұшс - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша КҚБЖ-ны күтіп-ұстау бойынша шығыстар сомасы.
37. КҚБЖ-ны күтіп-ұстау бойынша шығыстар сомасы мынадай формуламен айқындалады:
Шс = Тш+Жш
мұндағы:
Шс - шығыстар сомасы;
Тш - тікелей шығыстар;
Жш - жанама шығыстар.
38. Тікелей шығыстардың сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Тшср = ∑Тш
мұндағы:
Тшср - барлық тікелей шығыстардың сомасы;
Тш - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстар.

32. Объемы и перечень товаров, работ и услуг, требуемых для создания безопасных условий труда работников ГТС определяется на основании рапортов (служебных записок) производственных подразделений ГТС в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан № 943.
Объем товаров, работ и услуг определяется необходимостью наличия и/или нормами запаса, и/или требованиями к замене при проведении технического обслуживания, и/или периодичностью поверки и освидетельствования приборов и оборудования, и/или расчетами и периодичностью обслуживания систем, и другими данными.
33. Определение плановой стоимости затрат на приобретение горюче-смазочных материалов для технических средств складывается из стоимости необходимого расчетного объема топлива и смазочных материалов.
34. Объем топлива и смазочных материалов определяется расчетным путем на основании данных по работе каждого из двигателей по нормам потребности в соответствии с паспортными данными и периодичностью проведения технического обслуживания, с учетом требований постановления Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта" (далее - постановление Правительства Республики Казахстан № 1210).
Параграф 3. Определение стоимости и объемов работ (услуг) для содержания систем управления движением судов
35. Стоимость работ (услуг) для содержания систем управления движением судов (далее - стоимость мероприятий) определяется с учетом прямых расходов, а также распределяемых косвенных расходов.
36. Стоимость мероприятий для содержания систем управления движением судов (далее - СУДС) определяется по формуле:
где:
Смс – стоимость планируемых к реализации мероприятий по содержанию СУДС;
Срсi - сумма расходов по содержанию СУДС по каждому виду планируемых к реализации мероприятий.
37. Сумма расходов по содержанию СУДС определяется по формуле:
где:
Срс – сумма расходов;
Пр - прямые расходы;
Кр - косвенные расходы.
38. Сумма прямых расходов определяется по следующей формуле:
где:
Спр – сумма всех прямых расходов;
Прi - прямые расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий.

39. Іс-шаралар бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы мынадай формула бойынша айқындалады:
П = Тш/Тшс*100
мұндағы:
П - іске асыруға жоспарланған іс-шаралар бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы;
Тш - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстар;
Тшс - барлық тікелей шығыстардың сомасы.
40. КҚБЖ-ны күтіп-ұстау үшін жанама шығыстардың сомасы есептелген пайызға сәйкес мынадай формула бойынша бөлінеді:
Жш = Жшс*П
мұндағы:
Жш – іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша жанама шығыстар;
Жшс - жанама шығыстар сомасы;
П - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы.
41. КҚБЖ-ны күтіп-ұстауға арналған іс-шаралардың жоспарлы құнын айқындау теңіз порттарында және оларға кіреберістерде кемелердің қауіпсіз жүзуін навигациялық қамтамасыз етудің қалыпты және қауіпсіз жағдайларын жасауға арналған еңбекке ақы төлеу, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу құнын, материалдардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құнын ескере отырып жүргізіледі.
42. Еңбек ақы төлеу қорының мөлшерін айқындау қолданыстағы еңбек заңнамасының нормаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1193 қаулысымен белгіленетін ерекшеліктерге сәйкес жүзеге асырылады.
43. Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) бағалары, тиісті кезеңге республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында белгіленген түзету коэффициентін қолдана отырып, нарықтық орташа бағалар мониторингінің нәтижелері бойынша сұратылатын жеке баға ұсыныстары негізінде айқындалады.
Уәкілетті органның кәсіпорны нарықтық орташа бағалардың мониторингін, интернет-ресурстарда орналастырылатын баға ұсыныстарын талдау арқылы бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде жүргізеді.
Уәкілетті органның кәсіпорны баға ұсыныстарын жеке кәсіпкерлік субъектілерден, бюджеттік өтінімді уәкілетті органға жіберігенге дейін күнтізбелік бір жылдан ерте емес мерзімде сұратады.
44. КҚБЖ жұмыскерлерінің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау үшін талап етілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен тізбесі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің № 943 бұйрығына сәйкес КҚБЖ өндірістік бөлімшелерінің баянаттары (қызметтік жазбалары) негізінде айқындалады.

39. Процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по мероприятиям определяется по следующей формуле:
где:
Р - процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по планируемых к реализации мероприятиям;
Прi– прямые расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий;
Спр – сумма всех прямых расходов.
40. Сумма косвенных расходов для содержания СУДС распределяется в соответствии с рассчитанным процентом по формуле:
где:
Крi – косвенные расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий;
Скр – сумма косвенных расходов;
Рi - процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по каждому виду планируемых к реализации мероприятий.
41. Определение плановой стоимости мероприятий для содержания СУДС производится с учетом стоимости оплаты труда, выплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, стоимости материалов, работ и услуг, предназначенных для создания нормальных и безопасных условий навигационного обеспечения безопасного плавания судов в морских портах и на подходах к ним.
42. Определение размера фонда оплаты труда осуществляется в соответствии с нормами действующего трудового законодательства и особенностями, устанавливаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан № 1193.
43. Цены на приобретаемые товары, работы (услуги) определяются на основе индивидуальных ценовых предложений, запрашиваемых по результатам мониторинга среднерыночных цен, с применением поправочного коэффициента, установленного в Прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан, одобряемого Республиканской бюджетной комиссией на соответствующий период и размещаемого на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
Мониторинг среднерыночных цен проводится предприятием уполномоченного органа при формировании бюджетной заявки посредством анализа ценовых предложений, размещаемых на интернет-ресурсах потенциальных поставщиков приобретаемых товаров, работ (услуг).
Ценовые предложения запрашиваются предприятием уполномоченного органа у субъектов частного предпринимательства в срок не ранее одного календарного года до направления бюджетной заявки в уполномоченный орган.
44. Объемы и перечень товаров, работ и услуг, требуемых для создания безопасных условий труда работников СУДС определяется на основании рапортов (служебных записок) производственных подразделений СУДС в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан № 943.

45. Техникалық құралдар үшін жанар-жағармай материалдарын сатып алуға арналған шығындардың жоспарлы құнын айқындау отын мен жағармай материалдарының қажетті есептік көлемінің құнынан құралады.
46. Отын мен жағармай материалдарының көлемі Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1210 қаулысының талаптарын ескере отырып, паспорттық деректерге және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу кезеңділігіне сәйкес, қажеттілік нормалары бойынша, қозғалтқыштардың әрқайсысының жұмысы жөніндегі деректердің негізінде есептеу жолымен айқындалады.
47. КҚБЖ жұмыстарының көлемі соңғы бірнеше жылдағы статистикалық деректер негізінде, сондай-ақ теңіз порттарына жоспарланған кеме кірулерінің саны туралы болжамды деректер негізінде жоспарланады. КҚБЖ жұмыстары "Қазақстан Республикасының теңіз порттарында және оларға кіреберістерде кемелердің жүзу және тұрақта тұру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 162 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12193 болып тіркелген) талаптарына сәйкес орындалады.
4-параграф. Кемелерді сыныптау және олардың техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны мен көлемін айқындау
48. Кемелерді сыныптау және олардың техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны (бұдан әрі - іс-шаралар құны) тікелей шығыстар, сондай-ақ бөлінетін жанама шығыстар ескеріле отырып, айқындалады.
49. Кезекті қаржы жылына арналған кемелерді сыныптау және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін іс-шаралардың құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Ішқ = ∑Шс
мұндағы:
Ішқ - кемелерді сыныптау және олардың техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың құны;
Шс - іске асыру жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша кемелерді сыныптау және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шығыстар сомасы.
50. Кемелерді сыныптау және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін іс-шаралар құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Шс = Тш+Жш
мұндағы:
Шс – шығыстар сомасы;
Тш – тікелей шығындар;
Жш – жанама шығындар.
51. Тікелей шығыстардың сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Тшс = ∑Тш
мұндағы:
Тшс - барлық тікелей шығыстардың сомасы;
Тш - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстар.
52. Іс-шаралар бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы мынадай формула бойынша айқындалады:
П = Тш/Тшс*100
мұндағы:
П - іске асыруға жоспарланған іс-шаралар бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы;
Тш - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстар;
Тшс - барлық тікелей шығыстардың сомасы.

45. Определение плановой стоимости затрат на приобретение горюче-смазочных материалов для технических средств складывается из стоимости необходимого расчетного объема топлива и смазочных материалов.
46. Объем топлива и смазочных материалов определяется расчетным путем на основании данных по работе каждого из двигателей по нормам потребности в соответствии с паспортными данными и периодичностью проведения технического обслуживания, с учетом требований постановления Правительства Республики Казахстан № 1210.
47. Объемы работ СУДС планируются исходя из статистических данных за последние несколько лет, а также на основании прогнозных данных о количестве планируемых судозаходов в морские порты. Работы СУДС выполняются в соответствии с требованиями приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 162 "Об утверждении Правил плавания и стоянки судов в морских портах Республики Казахстан и на подходах к ним" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12193).
Параграф 4. Определение стоимости и объемов работ (услуг) для классификации и обеспечения технической безопасности судов
48. Стоимость работ (услуг) для классификации и обеспечения технической безопасности судов (далее - стоимость мероприятий) определяется с учетом прямых расходов, а также распределяемых косвенных расходов.
49. Стоимость мероприятий для классификации и обеспечения технической безопасности судов на очередной финансовый год определяется по формуле:
где:
См – стоимость планируемых к реализации мероприятий для классификации и обеспечения технической безопасности судов;
Соi- сумма расходов для классификации и обеспечения технической безопасности судов по каждому виду планируемых к реализации мероприятий.
50. Определение стоимости мероприятия для классификации и обеспечения технической безопасности судов определяется по следующей формуле:
где:
Со – сумма расходов;
Пр – прямые расходы;
Кр – косвенные расходы.
51. Сумма прямых расходов определяется по следующей формуле:
где:
Спр – сумма всех прямых расходов;
Прi – прямые расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий.
52. Процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по мероприятиям определяется по следующей формуле:
где:
Р - процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по планируемых к реализации мероприятиям;
Прi– прямые расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий;
Спр – сумма всех прямых расходов.

53. Кемелерді сыныптау және олардың техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жанама шығыстардың сомасы есептелген пайызға сәйкес мынадай формула бойынша бөлінеді:
Жш = Жшс*П
мұндағы:
Жш - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша жанама шығыстар;
Жшс - жанама шығыстар сомасы;
П - іске асыруға жоспарланған іс-шаралардың әрбір түрі бойынша тікелей шығыстарға қатысты жанама шығыстарды бөлу пайызы;
54. Кемелерді техникалық куәландыруды және жіктеуді жүргізу үшін іс-шаралардың жоспарлы құнын айқындау еңбекке ақы төлеу, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу құнын, кемелердің техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған материалдардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құнын ескере отырып жүргізіледі.
55. Еңбек ақы төлеу қорының мөлшерін айқындау қолданыстағы еңбек заңнамасының нормаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1193 қаулысымен белгіленетін ерекшеліктерге сәйкес жүзеге асырылады.
56. Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) бағалары, тиісті кезеңге республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында белгіленген түзету коэффициентін қолдана отырып, нарықтық орташа бағалар мониторингінің нәтижелері бойынша сұратылатын жеке баға ұсыныстары негізінде айқындалады.
Уәкілетті органның кәсіпорны нарықтық орташа бағалардың мониторингін, интернет-ресурстарда орналастырылатын баға ұсыныстарын талдау арқылы бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде жүргізеді.
Уәкілетті органның кәсіпорны баға ұсыныстарын жеке кәсіпкерлік субъектілерден, бюджеттік өтінімді уәкілетті органға жіберігенге дейін күнтізбелік бір жылдан ерте емес мерзімде сұратады.
57. Кемелерді сыныптау және техникалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету кезінде жұмыспен қамтылған жұмыскерлердің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау үшін талап етілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен тізбесі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің № 943 бұйрығына сәйкес өндірістік бөлімшелердің баянаттары (қызметтік жазбалары) негізінде айқындалады.
58. Техникалық құралдар үшін жанар-жағармай материалдарын сатып алуға арналған шығындардың жоспарлы құнын айқындау отын мен жағармай материалдарының қажетті есептік көлемінің құнынан құралады.
59. Отын мен жағармай материалдарының көлемі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1210 қаулысының талаптарын ескере отырып, паспорттық деректерге және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу мерзімділігіне сәйкес қажеттілік нормалары бойынша қозғалтқыштардың әрқайсысының жұмысы жөніндегі деректердің негізінде есептеу жолымен айқындалады.

53. Сумма косвенных расходов для классификации и обеспечения технической безопасности судов распределяется в соответствии с рассчитанным процентом по формуле:
где:
Крi – косвенные расходы по каждому виду планируемых к реализации мероприятий;
Скр – сумма косвенных расходов;
Рi - процент распределения косвенных расходов относительно прямых расходов по каждому виду планируемых к реализации мероприятий;
54. Определение плановой стоимости мероприятий для проведения технического освидетельствования и классификации судов производится с учетом стоимости оплаты труда, выплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, стоимости материалов, работ и услуг, предназначенных для обеспечения технической безопасности судов.
55. Определение размера фонда оплаты труда осуществляется в соответствии с нормами действующего трудового законодательства и особенностями, устанавливаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан № 1193.
56. Цены на приобретаемые товары, работы (услуги) определяются на основе индивидуальных ценовых предложений, запрашиваемых по результатам мониторинга среднерыночных цен, с применением поправочного коэффициента, установленного в Прогнозе социально-экономического развития Республики Казахстан, одобряемого Республиканской бюджетной комиссией на соответствующий период и размещаемого на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
Мониторинг среднерыночных цен проводится предприятием уполномоченного органа при формировании бюджетной заявки посредством анализа ценовых предложений, размещаемых на интернет-ресурсах потенциальных поставщиков приобретаемых товаров, работ (услуг).
Ценовые предложения запрашиваются предприятием уполномоченного органа у субъектов частного предпринимательства в срок не ранее одного календарного года до направления бюджетной заявки в уполномоченный орган.
57. Объемы и перечень товаров, работ и услуг, требуемых для создания безопасных условий труда работников, задействованных при классификации и обеспечении технической безопасности судов, определяется на основании рапортов (служебных записок) производственных подразделений в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан № 943.
58. Определение плановой стоимости затрат на приобретение горюче-смазочных материалов для технических средств складывается из стоимости необходимого расчетного объема топлива и смазочных материалов.
59. Объем топлива и смазочных материалов определяется расчетным путем на основании данных по работе каждого из двигателей по нормам потребности в соответствии с паспортными данными и периодичностью проведения технического обслуживания, с учетом требований постановления Правительства Республики Казахстан 1210.

60. Әрбір келесі жылға кемелерді сыныптау және олардың техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жұмыс көлемін айқындау өткен жылы жүргізілген сыныптауды талдау және кемелердің техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету нәтижелерінің негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Уәкілетті органның кәсіпорны ақылы негізде көрсететін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бағасын айқындау 1-параграф. Уәкілетті орган кәсіпорнының, ақылы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің негізгі түрлеріне баға белгілеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыруы
61. Кәсіпорын көрсететін ақылы жұмыстар мен қызметтерге баға белгілеу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру:
1) шығыстар баптары бойынша таратып жаза отырып, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнына енгізілетін жалпы шығыстарды айқындау. Жалпы шығыстар ақылы жұмыстар мен қызметтерді көрсету кезінде кәсіпорын жүзеге асыратын барлық пайдалану шығыстарын, амортизацияны, үстеме шығыстарды қамтиды.
2) орындалатын ақылы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша шығындарды негізді бөлу арқылы бағалардың құндық негізін айқындау;
3) алынған құн негізін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлерінің көлеміне бөлу арқылы ақылы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бірлігінің өзіндік құнын айқындау негізінде жүзеге асырылады.
62. Ақылы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге бағалардың құндық негізін айқындау өзіндік құнға жатқызу тәртібіне байланысты тікелей және жанама шығыстарға бөлінетін шығыстардан құралады.
63. Ақылы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бірлігінің өзіндік құнын анықтау кәсіпорынның оларды орындауға тікелей және жанама шығындарын қамтиды. Ақылы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша жанама шығыстар есеп айырысу жолымен – тиісті жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түрі бойынша тікелей шығыстар көлеміне пропорционалды түрде айқындалады.
64. Ақылы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құны осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес жалпы шығыстар мен таза кірісті жиынтықтау арқылы айқындалады. Таза кірістің шамасы тікелей және жанама шығыстар сомасының 25% - ынан аспайтын мөлшерде қалыптастырылады.
65. Уәкілетті органның кәсіпорны көрсететін ақылы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің негізгі түрлері:
жабдықтау жабдықтарын қою (алу), күтіп-ұстау және жөндеу жөніндегі қызметтер;
жол жұмыстарын жүргізу жөніндегі қызметтер (түбін тереңдету,түзету, түбін тазарту, тральдық жұмыстар және басқалар);
жобалау-іздестіру қызметтері;
флот қызметтері;
акваторияда жүзу құралдарының тұруы жөніндегі қызметтер;
лоцмандық алып өту қызметтері;
су жолдарының жай-күйі туралы ақпаратты дайындау және ұсыну жөніндегі қызметтер;
шлюздеу қызметтері;
жабдықтар мен мамандандырылған техника қызметтері;
су асты суларын қабылдау және қайта өңдеу жөніндегі қызметтер;
кемелер қозғалысын басқару жүйесінің қызметтері;
кемелерді сыныптауды және олардың техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
пайдаланылатын кемелерді жобалау, жасау, жаңарту, қайта жабдықтау, жаңғырту, жөндеу, материалдар мен бұйымдарды дайындау кезінде техникалық қауіпсіздік талаптарының сақталуына техникалық байқауды жүзеге асыру жөніндегі қызметтер;
кеме жасау, кеме жөндеу кәсіпорындары мен басқа да ұйымдардың өтінімдері бойынша тиісті құжаттарды ұсына отырып, тану рәсімін жүргізу жөніндегі қызметтер;
кемелерді техникалық куәландыруды жүргізу жөніндегі қызметтер;
кемелерді жасауға, жаңартуға, қайта жабдықтауға, жаңғыртуға және жөндеуге, кемелерге орнатуға арналған бұйымдарды (тетіктерді, жабдықтарды, құрылғыларды, жабдықтау заттарын) және материалдарды дайындауға және жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы қарау және келісу жөніндегі қызметтер;
кемелердің су жолдарында жүзуге жарамдылығын куәландыратын құжаттарды беру жөніндегі қызметтер;
уәкілетті орган кәсіпорнының Жарғысына сәйкес өз табысын алуға байланысты өзге де жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді орындау.

60. Определение объема работ для классификации и обеспечения технической безопасности судов на каждый последующий год осуществляется на основании результатов анализа классификации и обеспечения технической безопасности судов, проведенных в предыдущем году.
Глава 3. Определение цен на работы и услуги, оказываемые предприятием уполномоченного органа на платной основе
Параграф 1. Формирование предприятием уполномоченного органа предложений по установлению цен на основные виды платных работ и услуг
61. Формирование предложений по установлению цен на платные работы и услуги, оказываемые предприятием, осуществляется на основе:
1) определения общих расходов, включаемых в себестоимость работ и услуг, с расшифровкой по статьям расходов. Общие расходы включают все эксплуатационные расходы, осуществляемые предприятием при оказании платных работ и услуг, амортизацию, накладные расходы.
2) определения стоимостной основы цен путем обоснованного распределения затрат по видам выполняемых платных работ и услуг;
3) определения себестоимости единицы платных работ и услуг путем деления полученной стоимостной основы на объем соответствующих видов работ и услуг.
62. Определение стоимостной основы цен на платные работы и услуги складывается из расходов, подразделяемых на прямые и косвенные расходы в зависимости от порядка отнесения на себестоимость.
63. Определение себестоимости единицы платных работ и услуг включает прямые и косвенные расходы предприятия на их выполнение. Косвенные расходы по видам платных работ и услуг определяются расчетным путем – пропорционально объему прямых расходов по соответствующему виду работ, услуг.
64. Стоимость платных работ и услуг определяется путем суммирования общих расходов и чистого дохода согласно приложению к настоящей Методике. Величина чистого дохода формируется в размере не более 25% от суммы прямых и косвенных расходов.
65. Основными видами платных работ и услуг, оказываемых предприятием уполномоченного органа, являются:
услуги по выставлению (снятию), содержанию и ремонту обстановочного инвентаря;
услуги по проведению путевых работ (дноуглубление, выправление, дноочищение, тральные работы и другое);
проектно-изыскательские услуги;
услуги флота;
услуги по отстою плавучих средств в акватории;
услуги лоцманской проводки;
услуги по подготовке и передаче информации о состоянии водных путей;
услуги шлюзования;
услуги оборудования и специализированной техники;
услуги по приему и переработке подсланевых вод;
услуги системы управления движением судов;
услуги по обеспечению классификации и технической безопасности судов;
услуги по осуществлению технического наблюдения за соблюдением требований технической безопасности при проектировании, постройке, обновлении, переоборудовании, модернизации, ремонте судов в эксплуатации, изготовлении материалов и изделий;
услуги по проведению по заявкам судостроительных, судоремонтных предприятий и других организаций процедуры признания с выдачей соответствующих документов;
услуги по проведению технического освидетельствования судов;
услуги по рассмотрению и согласование технической документации на постройку, обновление, переоборудование, модернизацию и ремонт судов, изготовление и ремонт изделий (механизмов, оборудования, устройств, предметов снабжения) и материалов для установки на судах;
услуги по выдачи документов, удостоверяющих годность судов к плаванию на водных путях;
выполнение иных работ и услуг, связанных с получением собственного дохода, в соответствии с Уставом предприятия уполномоченного органа.

1. Жалақы Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1193 қаулысына сәйкес есептеледі.
2. Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің негізінде есептеледі.
3. Құжаттарда Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1210 қаулысына, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің № 382 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің № 943 бұйрығына сәйкес жұмыстарды орындау/қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын тауарларға арналған шығыстардың тізбесі көрсетіледі.
4. Амортизация жұмыстарын орындау/қызмет көрсету кезінде пайдаланылатын негізгі құралдың жинақталған тозу сомасын қамтиды.
5. Басқа шығыстарға бұрын көрсетілмеген, бірақ жұмысты орындау/қызмет көрсету (электр энергиясы, байланыс қызметтері және басқалар) кезінде келтірілген тікелей шығыстар жатады.
6. Кезең шығыстарына әкімшілік және (немесе) үстеме шығыстар жатады.
7. Жоспарлы жинақтар жоспарланған таза табыстың шамасын көрсетеді.

1. Расчет заработной платы производится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 1193.
2. Налоги и другие обязательные платежи в бюджет рассчитываются на основании Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
3. В документах указывается перечень расходов на товары, используемых при выполнении работ/оказании услуги в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 1210, приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан № 382, приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан № 943.
4. Амортизация включает в себя сумму накопленного износа основного средства, используемого при выполнении работы/оказании услуги.
5. К прочим расходам относятся прямые расходы, не отраженные ранее, но понесенные при выполнении работы/оказании услуги (электроэнергия, услуги связи и прочее).
6. К расходам периода относятся административные и (или) накладные расходы.
7. Плановые накопления отражают величину планируемого чистого дохода.