Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 сәуірде № 32263 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 65 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасында медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.
2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) әлеуметтік қызметкер – денсаулық сақтау саласында арнайы әлеуметтік қызмет көрсететін және (немесе) арнайы әлеуметтік қызметте қажеттілікті бағалауды және анықтауды жүзеге асыратын, белгіленген талаптарға сәйкес қажетті біліктілігі бар қызметкер;
2) балаларды медициналық оңалтудың тиімділігі - оңалтуға дейінгі және кейінгі тіршілік әрекеті мен денсаулықтың жұмыс істеуінің, шектелулерінің халықаралық сыныптамасы өлшемшарттары негізінде биоәлеуметтік функцияларды (бұдан әрі – БӘФ) бағалаудың жиынтық көрсеткіштерінің арақатынасы;

Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2023 года № 32263.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить cтандарт организации оказания медицинской реабилитации согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Министр здравоохранения Республики Казахстан А. Ғиният
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 65
Стандарт организации оказания медицинской реабилитации в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания медицинской реабилитации (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания медицинской реабилитации.
2. Термины и определения, используемые в настоящем стандарте:
1) социальный работник – работник, оказывающий специальные социальные услуги в области здравоохранения и (или) осуществляющий оценку и определение потребности в специальных социальных услугах, имеющий необходимую квалификацию, соответствующую установленным требованиям;
2) эффективность медицинской реабилитации у детей – соотношение совокупных показателей оценки биосоциальной функции (далее – БСФ) на основе критериев международной классификации функционирования до и после реабилитации.

3) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
4) ересектерді медициналық оңалту нәтижесі – медициналық оңалтуға дейінгі бастапқы жай-күйдегі оңалту әлеуетінің (бұдан әрі – ОӘ) қорытынды сомасы мен оңалту баллдарындағы медициналық оңалтудан кейінгі нақты жай-күйдегі оңалту әлеуетінің қорытынды сомасы арасындағы айырмашылық:
0 – бастапқы жай-күй (медициналық оңалтуға дейінгі ОӘ)
f – соңғы жай-күй (медициналық оңалтудан кейінгі ОӘ)
Медициналық оңалту нәтижесі 0 және одан жоғары болуы мүмкін;
5) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
6) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер - аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы, медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
7) медициналық абилитация – мүгедектігі бар балалардың қалыптаспаған функциялар мен дағдыларды меңгеруге немесе алмастыруға және оларды қоғамға интеграциялауға бағытталған медициналық оңалту процесі. Медициналық абилитация туа біткен функционалдық шектеулері бар балаларға олар үш жасқа толғанға дейін жүргізіледі;
8) медициналық қызметтер – нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту және паллиативтік бағыты бар денсаулық сақтау субъектілерінің іс-әрекеттері;
9) медициналық оңалту – пациент организмінің функцияларын сақтауға, бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
10) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
11) мультипәндік топ (бұдан әрі – МДТ) – пациент организмінің функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;
12) оңалту әлеуеті – белгілі бір уақыт аралығында пациенттің организмінің бұзылған және (немесе) жойылған функцияларын ішінара немесе толықтай қалпына келтірудің клиникалық тұрғыдан негізделген мүмкіндігі;

3) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
4) результат медицинской реабилитации у взрослых – разница между итоговой суммой реабилитационного потенциала (далее – РП) исходного состояния до медицинской реабилитации и итоговой суммой реабилитационного потенциала фактического состояния после медицинской реабилитации в реабилитационных баллах:
0 – исходное состояние (РП до медицинской реабилитации)
f -итоговое состояние (РП после медицинской реабилитации)
Результат медицинской реабилитации может быть от 0 и выше;
5) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
6) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
7) медицинская абилитация – процесс медицинской реабилитации, направленный на приобретение или компенсацию несформированных функций и навыков детей с инвалидностью и интеграцию их в общество. Медицинская абилитация проводится детям с врожденными функциональными ограничениями до достижения ими возраста трех лет;
8) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
9) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента;
10) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских мероприятий за счет активов фонда социального медицинского страхования;
11) мультидисциплинарная группа (далее – МДГ) – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;
12) реабилитационный потенциал – клинически обоснованная вероятность перспективы частичного или полного восстановления нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента в определенный отрезок времени;

13) оңалту баллы – оңалту араласулары нәтижесінде тіршілік әрекеті мен денсаулықтың жұмыс істеуінің, шектелулерінің халықаралық сыныптамасы d доменінің ауытқу дәрежесі бойынша оңалту диагнозын бір қадамға өзгерту.
14) оңалту бағдарының шкаласы (бұдан әрі – ОБШ) – тыныс-тіршіліктің жұмыс істеу және шектелу жай-күйін бағалауға негізделген медициналық оңалтуды алу деңгейін айқындайтын шкала;
15) оңалту диагнозы – туындаған зақымдануды сипаттауды және осы бұзушылықтың салдарынан болған тұрмыстық және кәсіби дағдыны және БӘФ қамтитын аурудың (жарақаттың) функционалдық салдарын бағалау өлшемін тіршілік әрекеті мен денсаулықтың жұмыс істеуінің, шектелулерінің халықаралық сыныптамасы санаттарында көрсететін диагноз;
16) оңалту картасы – зерттеу жүргізілген, оңалту емінің нәтижесі көрсетілген науқастың объективті жағдайы туралы деректер жазылған бастапқы медициналық құжаттаманың нысаны;
17) оңалтудың қысқа мерзімді мақсаты – ағымдағы оңалту курсынан кейін пациенттің күткен жағдайы;
18) оңалтудың ұзақ мерзімді мақсаты – негізгі оңалту курсынан кейін пациенттің күтетін соңғы жағдайы;
19) пациентті оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігі (бұдан әрі – ОЖБ) – медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін, оңалтуды жүргізу түрлері мен мерзімдерін көрсететін оңалту іс-шараларының жоспары;
20) санаторийлар – медициналық және өзге де көрсетілетін қызметтерді, курорттарда немесе емдеу-сауықтыру орындарында орналасқан табиғи емдік факторларды қолдана отырып, адамның денсаулығын сауықтыру және қалпына келтіру жөніндегі қызметтерді көрсететін ұйымдар;
21) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
22) тіршілік әрекеті мен денсаулықтың жұмыс істеуінің, шектелулерінің халықаралық сыныптамасы (бұдан әрі – ЖХС) – денсаулық, тіршілік әрекетінің шектелуі және жұмыс істеу компоненттерінің сыныптамасы;
23) халықаралық өлшемшарттар (индекстер, шкалалар, тесттер) – БӘФ бұзылу дәрежесін, адамның оңалту әлеуетін бағалауға, медициналық оңалтудың көлемін, тактикасы мен кезеңділігін анықтауға мүмкіндік беретін медициналық оңалтудағы құралдар;

13) реабилитационный балл – изменение реабилитационного диагноза на один шаг по степени отклонения d домена международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья в результате реабилитационных вмешательств.
14) шкала реабилитационной маршрутизации (далее – ШРМ) – шкала, определяющая уровень получения медицинской реабилитации, основанная на оценке состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности;
15) реабилитационный диагноз – диагноз, отражающий критерии оценки функциональных последствий заболевания (травмы), включающий в себя описание возникшего повреждения и последовавших за этим нарушений бытовых и профессиональных навыков и БСФ в категориях международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья;
16) реабилитационная карта – форма первичной медицинской документации, где отражены данные об объективном состоянии больного, проведенных исследованиях, результаты реабилитационного лечения;
17) краткосрочная цель реабилитации – ожидаемое состояние пациента после текущего курса реабилитации;
18) долгосрочная цель реабилитации – ожидаемое финальное состояние пациента после основного курса реабилитации;
19) медицинская часть индивидуальной программы реабилитации пациента (далее – ИПР) – план реабилитационных мероприятий с указанием объемов медицинских услуг, видов и сроков проведения реабилитации;
20) санаторий – организации, предоставляющие услуги по оздоровлению и восстановлению здоровья человека, с применением медицинских и иных мероприятий, природных лечебных факторов, расположенные на курортах или в лечебно-оздоровительных местностях;
21) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
22) международная классификация функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья (далее – МКФ) – классификация компонентов здоровья, ограничений жизнедеятельности и функционирования;
23) международные критерии (индексы, шкалы, тесты) – инструменты в медицинской реабилитации, позволяющие оценить степень нарушений БСФ, реабилитационный потенциал человека, определить объем, тактику и этапность медицинской реабилитации;
2. Оснащение медицинскими изделиями медицинских организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию населению Республики Казахстан в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21560) (далее – приказ № ҚР ДСМ-167/2020).

3. ТМККК және МӘМС шеңберінде Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсететін медициналық ұйымдарды медициналық бұйымдармен жарақтандыру "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы №ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21560 болып тіркелген) (бұдан әрі –№ ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығы) сәйкес жүзеге асырылады.
4. Медициналық оңалту ТМККК, МӘМС, ерікті медициналық сақтандыру шеңберінде және ақылы негізде көрсетіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.06.2023 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Медициналық оңалту ТМККК, ерікті медициналық сақтандыру шеңберінде және ақылы негізде көрсетіледі.
6. Медициналық оңалту бөлімшесінің штаттары осы Стандарттың 1 және 2-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.
7. Медициналық оңалтудың қолжетімділігін арттыру үшін "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) (бұдан әрі - №ҚР ДСМ-12 бұйрығы) сәйкес қашықтықтан медициналық қызметтер қолданылады.
2-тарау. Медициналық оңалтуды көрсететін ұйымдардың құрылымы
8. Меншік нысанына қарамастан медициналық оңалтуды көрсететін медициналық ұйымдарға мыналар жатады:
1) республикалық, облыстық, қалалық оңалту орталықтары;
2) республикалық орталықтардың, көп бейінді стационарлардың (облыстық, қалалық, орталық аудандық, ауданаралық және ауылдық ауруханалар) медициналық оңалту бөлімшелері (төсектері);
3) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың медициналық оңалту бөлімшелері (кабинеті);
4) санаторийлар.
9. Денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық оңалту көрсететін мамандар "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы), "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізеді.

3. Медицинская деятельность по медицинской реабилитации осуществляется субъектами здравоохранения независимо от форм собственности при наличии государственной лицензии на указанный вид деятельности, полученной в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
4. Медицинская реабилитация оказывается в рамках ГОБМП, ОСМС, добровольного медицинского страхования и на платной основе
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 09.06.2023 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Штат работников отделений медицинской реабилитации для взрослых и детей устанавливаются согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Стандарту.
6. Для повышения доступности медицинской реабилитации применяются дистанционные медицинские услуги в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151) (далее - №ҚР ДСМ-12).
Глава 2. Структура организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию
7. К медицинским организациям, оказывающим медицинскую реабилитацию, независимо от формы собственности, относятся:
1) республиканские, областные, городские реабилитационные центры,
2) отделения (койки) медицинской реабилитации республиканских центров, многопрофильных стационаров (областные, городские, центральные районные, межрайонные и сельские больницы);
3) отделения (кабинет) медицинской реабилитации медицинских организаций, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
4) санаторий.
8. Специалисты, оказывающие медицинскую реабилитацию в организациях здравоохранения, ведут учетно-отчетную документацию в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года №ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579), (далее – приказ №ҚР ДСМ-175/2020), приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879).

3-тарау. Медициналық оңалтуды көрсететін медициналық ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
10. Медициналық оңалтуды көрсететін медициналық ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) ерте басталуы;
2) кезеңділік;
3) үздіксіздік;
4) сабақтастық;
5) жеке және мультидисциплинарлық тәсіл;
6) дәрілік және дәрілік емес терапияны, психологиялық және педагогикалық әдістерді, әлеуметтік араласуларды, табиғаттың табиғи факторлары мен ассистивті технологияларды кешенді қолдану негізінде медициналық оңалту жүргізу;
7) медициналық оңалтудың барлық кезеңдерінде оңалту қызметтерін көрсету;
8) медициналық оңалтудың инновациялық, тиімді әдістерін енгізу болып табылады.
11. Медициналық оңалтуды көрсететін медициналық ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары КХ-ға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес негізгі ауруды емдеу мен медициналық оңалтудың 2 және 3 кезеңі шеңберінде оңалту қызметтерін көрсету болып табылады.
4-тарау. Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
12. Медициналық оңалту Кодекстің 116-бабына сәйкес медициналық көмек көрсетудің бірінші, екінші және үшінші деңгейлерінде көрсетіледі.
13. Медициналық оңалту бірінші деңгейде осы Стандартқа 3, 4-қосымшаларға сәйкес жай-күйі тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайының ауырлық дәрежесі бойынша ОБШ негізінде 1-ден 2 баллға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін, өз құрылымында ФМО кабинеті (бөлімшесі), күндізгі стационары бар медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі-МСАК) ұйымдарында жүзеге асырылады.
14. Медициналық және фельдшерлік-акушерлік пункт жанынан КХ және ОЖБ сәйкес негізгі ауруды емдеу кезінде медициналық оңалтудың үшінші кезеңінің оңалту қызметтерін көрсету үшін медициналық оңалту кабинеті ұйымдастырылады.
15. Медициналық оңалту екінші деңгейде осы Стандартқа 3,4 қосымшаларға сәйкес жай-күйі тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайының ауырлық дәрежесі бойынша ОБШ негізінде 2-ден 4 баллға дейін бағаланатын пациенттерге өз құрылымында мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары, ерте араласу орталықтары бар медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.

Глава 3. Основные задачи и направления деятельности медицинских организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию
9. Основными задачами медицинских организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию, являются:
1) раннее начало;
2) этапность;
3) непрерывность;
4) преемственность;
5) индивидуальный и мультидисциплинарный подход
6) проведение реабилитации на основе комплексного применения лекарственной и немедикаментозной терапии, психологических и педагогических методов, социальных вмешательств, естественных факторов природы и ассистивных технологий;
7) оказание реабилитационных услуг на всех этапах медицинской реабилитации;
8) внедрение инновационных, эффективных методов медицинской реабилитации.
10. Основными направлениями деятельности медицинских организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию, является оказание реабилитационных услуг в рамках лечения основного заболевания и медицинской реабилитации 2 и 3 этапов в соответствии с КП и стандартами оказания медицинской помощи.
Глава 4. Порядок организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан
11. Медицинская реабилитация оказывается на первичном, вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи в соответствии со статьей 116 Кодекса.
12. Медицинская реабилитация на первичном уровне осуществляется в организациях первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП), имеющих в своей структуре кабинет (отделение) ФМР, дневной стационар, оказывающих медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 1 до 2-х баллов в соответствии с ШРМ по степени тяжести функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложениям 3, 4 к настоящему Стандарту.
13. При медицинском и фельдшерско-акушерском пункте организуется кабинет медицинской реабилитации для оказания реабилитационных услуг при лечении основного заболевания в соответствии с КП и ИПР третьего этапа медицинской реабилитации.
14. Медицинская реабилитация на вторичном уровне осуществляется в медицинских организациях имеющих в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, центры раннего вмешательства, и проводится пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-х баллов в соответствии с ШРМ по степени тяжести функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложениям 3,4 к настоящему Стандарту.
15. Медицинская реабилитация на третичном уровне оказывается в республиканских специализированных медицинских организациях, республиканских реабилитационных центрах, оказывающих медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-ти баллов в соответствии с ШРМ по степени тяжести функционирования и ограничений жизнедеятельности согласно приложениям 3, 4 настоящего Стандарта.

16. Медициналық оңалту үшінші деңгейде осы Стандартқа 3,4 қосымшаларға сәйкес жай-күйі тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайының ауырлық дәрежесі бойынша ОБШ негізінде 2-ден 4 баллға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту республикалық мамандандырылған медициналық ұйымдарда, республикалық оңалту орталықтарында көрсетіледі.
17. Медициналық оңалту үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) бірінші кезең – аурудың жедел (72 сағатқа дейін) және жіті кезеңдерінде, сондай-ақ операциялық араласулар, жарақаттар кезінде КХ-ға сәйкес негізгі ауруды емдеу шеңберінде мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін стационарлардың құрылымдық бөлімшелерінде (реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі немесе мамандандырылған бейінді бөлімше) медициналық оңалту жүргізу;
2) екінші кезең – аурудың немесе жарақаттың алғашқы 6 айында жіті және ерте қалпына келтіру кезеңдерінде және медициналық оңалту бөлімшесінде немесе республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының, мамандандырылған оңалту орталықтарының, көп бейінді стационарлардың оңалту төсектерінде мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық көмек көрсету кезінде, стационарлық (тәулік бойғы) жағдайларда медициналық көмек көрсету кезінде ауру ағымының қалдық көріністері болған кезеңде ұзақтығы күніне кемінде 3 сағат медициналық оңалтуды жүргізу;
3) үшінші кезең - медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету кезінде, амбулаториялық-емханалық ұйымдарда, күндізгі стационарларда, тәулік бойғы стационарларда, оңалту орталықтарында, санаторийлерде ұзақтығы күніне кемінде 3 сағат мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету кезінде, сондай-ақ үйдегі стационарларда, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызмет көрсету арқылы медициналық оңалту жүргізу.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.09.2023 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. МСАК маманы немесе ФМО дәрігері ОБШ есепке ала отырып, пациентті екінші және үшінші кезеңдегі медициналық оңалтуды жүзеге асыратын медициналық ұйымдарға мамандандырылған көмек көрсету үшін медициналық оңалтуға жібереді.
19. Алғаш рет ауру диагнозы белгіленген ересек пациенттер үшін медициналық оңалту кезеңділігі МДТ шешімі бойынша алғашқы 3 жыл ішінде айқындалады. Одан әрі медициналық оңалту жылына 2 рет жүргізіледі.
20. Балаларды медициналық оңалту кезеңділігі халықаралық өлшемшарттарға сәйкес жағдайдың ауырлық дәрежесіне және БӘФ бұзушылығына байланысты МДТ шешімі бойынша айқындалады.
21. Стационарлық жағдайларда медициналық оңалту негізгі ауруды емдеу кезінде КХ-ға сәйкес консультация беруді және оңалту қызметтерін қамтиды.
Негізгі ауруды емдеу кезінде бірінші кезеңде медициналық оңалту консультация беруді, ЖХС өлшемшарттары негізінде оңалту диагнозын, ОӘ белгілеуді, оңалту қызметтерін жүргізуді, пациентке одан әрі қарау тактикасы туралы ұсынымдарды қамтиды.
Екінші және үшінші кезеңдегі медициналық оңалту ЖХС өлшемшарттары негізінде оңалту диагнозын белгілеу, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттарды қалыптастыру мақсатында алғашқы қарап-тексеруді, оңалту қызметтерін жүргізудің тәуекел факторларын бағалауды, динамикада қарап-тексеруді және медициналық оңалтудың тиімділігін анықтау үшін оңалту қызметтерін көрсету аяқталғаннан кейін қарап-тексеруді, медициналық оңалту нәтижелерін, пациентке одан әрі қарау тактикасы бойынша ұсынымдарды бағалауды осы Стандартқа 5,6-қосымшаларға сәйкес оңалту картасын рәсімдей отырып қамтиды.
Медициналық ұйымдардың бейінді бөлімшелерінде немесе медициналық оңалту төсектерінде оңалту қызметтерін ФМО параклиникалық бөлімшесі стационарлық жағдайларда көрсетеді.

16. Медицинская реабилитация осуществляется в три этапа:
1) первый этап – проведение медицинской реабилитации в острейший (до 72 часов) и острый периоды течения заболевания, а также при оперативных вмешательствах, травмах, в структурных подразделениях стационаров (отделение реанимации и интенсивной терапии или специализированное профильное отделение), оказывающих специализированную, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь, в рамках лечения основного заболевания согласно КП;
2) второй этап – проведение медицинской реабилитации в острый и ранний восстановительный периоды в течение первых 6 месяцев заболевания или травмы и период остаточных явлений течения заболевания при оказании специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи в стационарных (круглосуточных) условиях в отделении медицинской реабилитации или на реабилитационных койках республиканских организаций здравоохранения, специализированных реабилитационных центров, многопрофильных стационаров, продолжительностью не менее 3 часов в день;
3) третий этап – проведение медицинской реабилитации при оказании первичной медико-санитарной помощи, при оказании специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи в амбулаторно-поликлинических организациях, дневных стационарах, круглосуточных стационарах, реабилитационных центрах, санаториях, продолжительностью не менее 3 часов в день, а также стационарах на дому, в том числе посредством дистанционной медицинской услуги.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 28.09.2023 № 152 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Специалист ПМСП или врач ФМР с учетом ШРМ направляет пациента на медицинскую реабилитацию для оказания специализированной помощи в медицинские организации, осуществляющие медицинскую реабилитацию второго и третьего этапа.
18. Для взрослых пациентов с впервые установленным диагнозом заболевания периодичность медицинской реабилитации определяется в течении первых 3-х лет по решению МДГ. В дальнейшем медицинская реабилитация проводится 2 раза в год.
19. Периодичность медицинской реабилитации у детей определяется по решению МДГ в зависимости от степени тяжести состояния и нарушений БСФ в соответствии с международными критериями.
20. В стационарных условиях медицинская реабилитация включает консультацию и реабилитационные услуги в соответствии с КП при лечении основного заболевания.
При лечении основного заболевания на первом этапе медицинская реабилитация включает консультацию, установление реабилитационного диагноза на основе критериев МКФ, РП, проведение реабилитационных услуг, рекомендации о дальнейшей тактике ведения пациента.
Медицинская реабилитация второго и третьего этапа включает первичный осмотр с целью установление реабилитационного диагноза на основе критериев МКФ, формирования краткосрочных и долгосрочных целей, оценку факторов риска проведения реабилитационных услуг, осмотр в динамике, и осмотр по окончанию оказания реабилитационных услуг для определения эффективности медицинской реабилитации, оценку результатов медицинской реабилитации, рекомендации по дальнейшей тактике ведения пациента с оформлением реабилитационной карты согласно приложениям 5, 6 к настоящему Стандарту.
Реабилитационные услуги в профильных отделениях или на койках по медицинской реабилитации медицинских организаций оказываются параклиническим отделением ФМР в стационарных условиях.
21. В стационарозамещающих условиях проводится третий этап медицинской реабилитации, который включает первичный осмотр с целью установление реабилитационного диагноза на основе критериев МКФ, формирование краткосрочных и долгосрочных целей, оценку факторов риска проведения реабилитационных услуг, осмотр в динамике, осмотр по окончанию оказания реабилитационных услуг с целью определения эффективности медицинской реабилитации, оценки результатов медицинской реабилитации, рекомендации по дальнейшей тактике ведения пациента с оформлением реабилитационной карты согласно приложениям 5, 6 к настоящему Стандарту.

22. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық оңалтудың үшінші кезеңі жүргізіледі, ол ЖХС өлшемшарттары негізінде оңалту диагнозын белгілеу, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттарды қалыптастыру мақсатында алғашқы қарап-тексеруді, оңалту қызметтерін жүргізудің тәуекел факторларын бағалауды, динамикада қарап-тексеруді, медициналық оңалтудың тиімділігін анықтау, медициналық оңалту нәтижелерін бағалау, пациентке одан әрі қарау тактикасы бойынша ұсынымдарды бағалау мақсатында оңалту қызметтерін көрсету аяқталғаннан кейін қарап-тексеруді осы Стандартқа 5,6-қосымшаларға сәйкес оңалту картасын ресімдей отырып қамтиды.
23. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық оңалту немесе абилитация күндізгі стационар және үйдегі стационар түрінде, оның ішінде № ҚР ДСМ-12 бұйрығына сәйкес қашықтықтан медициналық қызмет көрсету арқылы ұсынылады.
24. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық оңалтуды жүргізу тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді талап етпейтін және "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №12106 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ № 669 бұйрығы) сәйкес төсек-орын бере отырып, күндізгі уақытта медициналық бақылау мен емдеуді көздейтін пациенттерге жүргізіледі.
25. Амбулаториялық жағдайда негізгі ауруды емдеу кезінде медициналық оңалтуды көрсету КХ-ға сәйкес консультация беруді және оңалту қызметтерін қамтиды.
Медициналық оңалтудың үшінші кезеңі оңалту диагнозын белгілеу үшін қарап-тексеруді, оңалту қызметтерін жүргізуді, динамикада қарап-тексеруді және медициналық оңалтудың тиімділігін анықтау мақсатында оңалту қызметтерін көрсету аяқталғаннан кейін қарап-тексеруді және осы Стандартқа 5, 6-қосымшаларға сәйкес оңалту картасын ресімдеуді қамтиды.
26. Медициналық оңалтудың қызметтері осы Стандартқа 7-қосымшаға сәйкес медициналық оңалту түріндегі қызметтер тізбесіне сәйкес көрсетіледі.
Амбулаториялық жағдайда медициналық оңалту өзіне-өзі қызмет көрсетуге, өз бетінше (немесе қосымша тірек құралдарымен) жүріп-тұруға қабілетті пациенттерге, сондай-ақ тәулік бойы медициналық бақылауды пайдалану қажеттілігі болмаған кезде жүргізіледі.
27. Медициналық оңалтуға пациентті емдеуге жатқызу "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) сәйкес МСАК немесе денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша медициналық көрсетілімдер бар болған кезде жоспарлы тәртіппен жүзеге асырылады.
28. Медициналық оңалту көрсету кезінде:

22. Медицинская реабилитация или абилитация в стационарозамещающих условиях предоставляется в условиях дневного стационара и стационара на дому, в том числе путем предоставления дистанционных медицинских услуг в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-12.
23. Проведение медицинской реабилитации в стационарозамещающих условиях проводится пациентам, не требующим круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места в соответствие с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №12106) (далее – Приказ МЗ РК № 669).
24. Оказание медицинской реабилитации в амбулаторных условиях при лечении основного заболевания включает консультацию и реабилитационные услуги в соответствии с КП.
Третий этап медицинской реабилитации включает осмотр для установления реабилитационного диагноза, проведение реабилитационных услуг, осмотр в динамике и по окончанию оказания реабилитационных услуг с целью определения эффективности медицинской реабилитации и оформление реабилитационной карты согласно приложениям 5, 6 к настоящему стандарту.
25. Реабилитационные услуги медицинской реабилитации оказываются в соответствии с перечнем услуг вида медицинской реабилитации согласно приложению 7 настоящего Стандарта.
Медицинская реабилитация в амбулаторных условиях проводится пациентам, способных к самообслуживанию, самостоятельному (или с дополнительными средствами опоры) передвижению, а также при отсутствии необходимости использования круглосуточного медицинского наблюдения.
26. Госпитализация пациента на медицинскую реабилитацию осуществляется в плановом порядке при наличии медицинских показаний по направлению специалистов ПМСП или организаций здравоохранения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381).
27. При оказании медицинской реабилитации осуществляется:

1) халықаралық өлшемшарттарға сәйкес медициналық оңалтуға келіп түскен кезде және медициналық оңалту аяқталғаннан кейін пациент жағдайының ауырлық дәрежесін және БӘФ бұзылуын бағалау;
2) ЖХС өлшемшарттары негізінде тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайының сипаттамасын, медициналық оңалту процесінде оның өзгеруін қамтитын оңалту диагнозын белгілеу;
3) белгілі бір уақыт аралығында пациенттің мүмкіндігінше барынша қалпына келу деңгейін анықтайтын оңалту әлеуетін бағалау;
4) оңалту қызметтерін жүргізудің мақсаттары мен міндеттерін қалыптастыру;
5) оңалту іс-шараларын жүргізудің тәуекел факторларын және оңалту қызметтерін жүргізуді шектейтін факторларды бағалау;
6) ОЖБ медициналық бөлігін қалыптастыру және іске асыру;
7) оңалту қызметтерінің тиімділігін бағалау;
8) оңалту диагнозын, оңалту әлеуетін, пациенттің жай-күйіндегі қол жеткізілген динамиканы сипаттай отырып, ОЖБ іске асыру қорытындыларын, пациентке одан әрі қарау тактикасы бойынша ұсынымдарды қамтитын қорытындыны (эпикризді) жасау жүзеге асырылады.
29. Медициналық оңалтуға көрсетілімдер осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес ересектер үшін, 4-қосымшаға сәйкес балалар үшін тіршілік әрекетінің жұмыс істеу бұзылысы және шектеу дәрежесі болып табылады.
Кез келген кезеңде медициналық оңалту іс-шаралары жүргізілген пациентке тіршілік әрекетінің жұмыс істеу бұзылысы және шектеу (ОБШ-0) болмаған жағдайда медициналық оңалтуды жалғастыруды қажет етпейді.
Тіршілік әрекетінің жұмыс iстеу бұзылысы және шектеуі бар (ОБШ-1) пациент медициналық оңалтудың үшінші кезеңіне жіберіледі.
Тіршілік әрекетінің жұмыс iстеу бұзылысы және шектеуі орташа (ОБШ-2) немесе айқын (ОБШ-3) көрінетін пациент медициналық оңалтудың үшінші кезеңіне жіберіледі.
Тіршілік әрекетінің жұмыс iстеу бұзылысы және шектеуі айқын (ОБШ-3) немесе өрескел көрінетін (ОБШ-4) пациент медициналық оңалтудың екінші кезеңіне немесе медициналық оңалтудың үшінші кезеңіне жіберіледі.
Тіршілік әрекетінің жұмыс iстеу бұзылысы және шектеуі өрескел көрінетін (ОБШ-4) пациент объективті себеппен мекемеде оңалту курсынан өте алмаған жағдайда, медициналық оңалтудың үшінші кезеңіне жіберіледі.
Бірінші кезеңде медициналық оңалту іс-шаралары жүргізілгеннен кейін жағдайы өзгермеген, жұмыс істеуі бұзылысы мен шектеуі аса ауыр дәрежедегі (ОБШ-5) пациент оңалту әлеуеті пайда болғанға дейін паллиативтік көмек көрсететін медициналық ұйымдарға жіберіледі.
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу бұзылысы және шектеуі аса ауыр дәрежелі пациенттер алғашқы үш айда ай сайын, кейіннен үш айда бір рет қайта бағалауға жатады және тіршілік әрекетінің жұмыс істеу шектеуі көрсетілімдері жақсарған кезде және (немесе) оңалту әлеуеті пайда болғанға дейін оңалтудың екінші немесе үшінші кезеңіне жіберіледі

1) оценка степени тяжести состояния и нарушений БСФ пациента при поступлении и по окончании медицинской реабилитации в соответствии с международными критериями;
2) установление реабилитационного диагноза, включающего характеристику состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности на основе критериев МКФ, его изменения в процессе медицинской реабилитации;
3) оценка реабилитационного потенциала, определяющего уровень максимально возможного восстановления пациента в определенный отрезок времени;
4) формирование цели и задач проведения реабилитационных услуг;
5) оценка факторов риска проведения реабилитационных мероприятий и факторов ограничивающих проведение реабилитационных услуг;
6) формирование и реализация медицинской части ИПР;
7) оценка эффективности реабилитационных услуг;
8) составление заключения (эпикриза), содержащего реабилитационный диагноз, реабилитационный потенциал, итоги реализации ИПР с описанием достигнутой динамики в состоянии пациента, рекомендации по дальнейшей тактике ведения пациента.
28. Показанием к медицинской реабилитации является степень нарушения функционирования и ограничений жизнедеятельности для взрослых согласно приложению 3, а для детей согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.
Пациент, в отношении которого проведены мероприятия по медицинской реабилитации на любом этапе при отсутствии нарушений функционирования и ограничения жизнедеятельности (ШРМ-0), не нуждается в продолжении медицинской реабилитации.
Пациент, имеющий легкое нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности (ШРМ-1), направляется на третий этап медицинской реабилитации.
Пациент, имеющий умеренное (ШРМ-2) или выраженное (ШРМ-3) нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности, направляется на третий этап медицинской реабилитации.
Пациент, имеющий выраженное (ШРМ-3) или грубое (ШРМ-4) нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности, направляется на второй этап медицинской реабилитации или третий этап медицинской реабилитации.
Пациент, имеющий грубое нарушение функционирования и ограничения жизнедеятельности (ШРМ-4), который по объективной причине не может пройти курс реабилитации в учреждении, направляется на третий этап медицинской реабилитации.
Пациент, имеющий крайнюю степень тяжести функционирования и ограничения жизнедеятельности (ШРМ-5), состояние которого не изменилось после проведения мероприятий по медицинской реабилитации на первом этапе, направляется в медицинские организации паллиативной помощи, до появления у него реабилитационного потенциала.
Пациенты с крайней степенью тяжести функционирования и ограничения жизнедеятельности, подлежат повторной оценке в первые три месяца ежемесячно, в последующие один раз в три месяца, и при улучшении показателя функционирования и ограничения жизнедеятельности и (или) появления реабилитационного потенциала направляются на второй или третий этап реабилитации.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.09.2023 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар курсының ұзақтығы ОЖБ-ға сәйкес медициналық оңалтудың 2- және 3-кезеңдерінде кемінде 14 күнтізбелік және одан да көп күнді (көрсетілімдер бойынша) құрайды.
Медициналық оңалту бойынша мобильді бригадалар оңалту әлеуеті бар, бірақ өз бетінше қозғала алмайтын, оның ішінде әлеуметтік көрсетілімдер бойынша және медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды ұзақ жүргізуді қажет ететін және объективті себеппен медициналық оңалту мекемесінде оңалту курсынан өте алмайтын пациенттерге үйде медициналық оңалтудың үшінші кезеңінің ОЖБ шеңберінде оңалту қызметтерін жүргізуге арналған.
Мобильді бригада меншік нысанына қарамастан медициналық оңалту бойынша қызметті жүзеге асыруға мемлекеттік лицензиясы бар медициналық ұйымдардың базасында құрылады және медициналық ұйым басшысының ішкі бұйрығымен бекітіледі.
Мобильді бригаданың құрамына ФМО мамандары (ФМО дәрігері, эрготерапия маманы, кинезотерапия маманы), психолог, әлеуметтік қызметкер кіреді.
ФМО мамандары болмаған жағдайда мобильді бригаданың ең аз құрамына кинезотерапия немесе эрготерапия маманы, әлеуметтік қызметкер кіреді.
Мобильді бригаданың бірінші баруын ФМО дәрігері немесе бейінді маман жүзеге асырады, оңалту қызметтерін көрсету бойынша кейінгі баруды ОЖБ-ға байланысты мобильді бригаданың жекелеген мүшелері жүзеге асырады.
1-параграф. Қазақстан Республикасындағы балаларға медициналық оңалту/абилитация көрсету ерекшеліктері
31. Медициналық оңалтуды МДТ көрсетеді. МДТ құрамына келесі мамандар кіреді: дәрігер (бейінді маман); ФМО дәрігері; кинезотерапия маманы немесе ЕДШ нұсқаушысы; эрготерапия маманы; ФМО мейіргері; психолог немесе психотерапевт дәрігер; логопед; әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман.
32. Көрсетілімдер бойынша МДТ құрамына: жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар мамандар; жоғары педагогикалық білімі бар мамандар: логопед, дефектолог мұғалім, сурдолог мұғалім, тифлопедагог, тәрбиеші, балалар мұғалімі (педагог), әлеуметтік педагог, музыка мұғалімі; жоғары немесе орта медициналық немесе медициналық емес білімі бар ортезист маман тартылады.
33. Балаларды медициналық оңалтудың тиімділігі ЖХС өлшемшарттары негізінде пациенттің жай-күйін бағалау бойынша анықталады, оның қалыптасуы екі көрсеткіштің жиынтығымен жүзеге асырылады: b – функцияны бағалау және d - белсенділікті бағалау және R = (b+d) /2 формуласы бойынша қатысу.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.09.2023 № 152 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Длительность курса мероприятий по медицинской реабилитации в соответствии с ИПР на 2 и 3 этапах медицинской реабилитации составляет не менее 14 календарных дней и выше (по показаниям).
Мобильные бригады по медицинской реабилитации предназначены для проведения реабилитационных услуг в рамках ИПР третьего этапа медицинской реабилитации на дому пациентам, которые имеют реабилитационный потенциал, но не могут самостоятельно передвигаться, в том числе по социальным показаниям, и нуждаются в длительном проведении мероприятий по медицинской реабилитации и по объективной причине не могут пройти курс реабилитации в учреждении медицинской реабилитации.
Мобильная бригада формируется на базе медицинских организаций имеющих государственную лицензию на осуществление деятельности по медицинской реабилитации вне зависимости от форм собственности и утверждаются внутренним приказом руководителя медицинской организации.
Состав мобильной бригады входят специалисты ФМР (врач ФМР, специалист по эрготерапии, специалист по кинезотерапии), психолог, социальный работник.
При отсутствии специалистов ФМР минимальный состав мобильной бригады включает специалиста кинезотерапии или эрготерапии, социального работника.
Первичный выезд мобильной бригады осуществляет врач ФМР или профильный специалист, последующие выезды по оказанию реабилитационных услуг осуществляются отдельными членами мобильной бригады в зависимости от ИПР.
Параграф 1. Особенности оказания медицинской реабилитации абилитации детскому населению Республики Казахстан
30. Медицинская реабилитация оказывается МДГ. В состав МДГ входят следующие специалисты: врач (профильный специалист); врач ФМР; специалист по кинезотерапии или инструктор по ЛФК; специалист по эрготерапии; медицинская сестра по ФМР; психолог или врач-психотерапевт; логопед; специалист по социальной работе.
31. По показаниям, в состав МДГ привлекаются: специалисты с высшим и послевузовским медицинским образованием; специалисты, имеющие высшее педагогическое образование: логопед, учитель-дефектолог, учитель-сурдолог, тифлопедагог, воспитатель, учитель (педагог) для детей, социальный педагог, учитель музыки; специалист - ортезист c высшим или средним медицинским или немедицинским образованием.
32. Эффективность медицинской реабилитации у детей определяется по оценке состояния пациента на основе критериев МКФ, формирование которой осуществляется суммацией двух показателей: b – оценка функции и d – оценка активности и участие по формуле R = (b+d) /2.

Оңалту тиімділігін бағалау R1:R2 арақатынасымен жүргізіледі, мұндағы R1 = (b1+d1) /2 – ЖХС өлшемшарттарында оңалту басталғанға дейінгі пациенттің жағдайы, aл R2 = (b2+d2) /2 – ЖХС өлшемшарттарында оңалту аяқталғаннан кейінгі пациенттің жағдайы. R1:R2 <1 мәнінде – тиімділік қанағаттанарлықсыз, 1<1,5 – қанағаттанарлық, 1,5–2,0 – жақсы, >2,0 - маңызды.
34. Екінші және үшінші кезеңдердегі медициналық оңалту курсының ұзақтығы клиникалық диагнозға (АХЖ-10), ЖХС бойынша БӘФ бұзылу дәрежесіне байланысты. Оңалту курсының ұзақтығы кемінде 14 күнтізбелік күн және одан да көп (көрсетілімдер бойынша) болады.
35. Оңалту орталықтарының қабылдау бөлімшесінің дәрігері медициналық көрсетілімдері бар пациенттер өз бетінше қаралған жағдайда, сондай-ақ штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде денсаулық сақтау ұйымының МДТ келісімі бойынша келу күндерінде (емдеуге жатқызудың келу жүйесі кезінде) "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР-ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №27218 болып тіркелген) сәйкес жоспарлы емдеуге жатқызуды жүзеге асырады.
1) Штаттан тыс жағдайлар:
жоспарлы емдеуге жатқызу орындалмаған;
жоспарлы емдеуге жатқызуға медициналық көрсетілімдердің болмауы;
емдеуге жатқызу кезінде медициналық қарсы көрсетілімдердің болуы;
2) жоспарлы емдеуге жатқызу деңгейіне кері әсер ететін жағдайлар:
Порталда жолдама тіркелгеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша бас тартуы;
пациенттің емдеуге жатқызуға келмеуі;
емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде пациент өлімін тіркеу;
пациентті басқа стационарға шұғыл емдеуге жатқызу;
емдеуге жатқызу емшарасына тәуелсіз жағдайлар.
Қазақстан Республикасында
медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 1-қосымша
Ересектерге арналған медициналық оңалту бөлімшесінің штаттары
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
Меңгеруші - ФМО дәрігері
1 лауазым
2.
ФМО дәрігері
10 төсекке 1 лауазым (күндізгі уақытта жұмысты ұйымдастыру мақсатында); КС-15 төсек-орынға 1 лауазым; АЕК - ауысымда 15 пациентке 1 лауазым; ТС-30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсекке 1 тәуліктік пост жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
3.
Кинезиотерапия маманы/ЕДШ нұсқаушысы**
(жеке емшаралардың орындалуын есепке ала отырып, бір емшараның ұзақтығы 30 минут, топтық сабақтар 45 минут)

Оценка эффективности реабилитации проводится соотношением R1:R2, где R1 = (b1+d1) /2 - состояние пациента до начала реабилитации в критериях МКФ, aR2 = (b2+d2) /2 – состояние пациента после окончания реабилитации в критериях МКФ. При значении R1:R2 <1 – эффективность неудовлетворительная, 1<1,5 – удовлетворительная, 1,5–2,0 – хорошая, >2,0 – значительная.
33. Продолжительность курса медицинской реабилитации на втором и третьем этапах зависит от клинического диагноза в соответствии с международной классификацией болезней 10 пересмотра (МКБ-10), от степени нарушения БСФ по МКФ. Продолжительность курса реабилитации не менее 14 календарных дней и выше (по показаниям).
34. Врач приемного отделения реабилитационных центров, по согласованию с МДГ организации здравоохранения в случае самостоятельного обращения пациентов с медицинскими показаниями, а также в случае возникновения нештатных ситуаций осуществляет плановую госпитализацию в дни заезда (при заездной системе госпитализации) в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 24 марта 2022 года № ҚР-ДСМ-27 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №27218).
1) Нештатные ситуации:
несостоявшаяся плановая госпитализация;
отсутствие медицинских показаний к плановой госпитализации;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации;
2) случаи, негативно влияющие на уровень плановой госпитализации:
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
неявка пациента на госпитализацию;
регистрация смерти пациента на догоспитальном этапе;
экстренная госпитализация пациента в другой стационар;
независящие от процедуры госпитализации.
Приложение 1 к Стандарту
организации оказания
медицинской реабилитации
в Республике Казахстан
Штат работников отделений медицинской реабилитации для взрослых
Наименование должности
Количество должностей
1.
Заведующий - врач ФМР
1 должность
2.
Врач ФМР
1 должность на 10 коек (в целях организации работы в дневное время); ДС - 1 должность на 15 койко-мест; АПП - 1 должность на 15 пациентов в смену; КС - 5,25 должности на 30 коек (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек)
3.
Специалист по кинезотерапии* или инструктор ЛФК**
( с учетом выполнения индивидуальных процедур, продолжительность одной процедуры 30 минут, групповых занятий 45 минут)

ТС –10 төсекке 1 лауазым, КС - 15 төсек-орынға 1 лауазым, АЕК - "неврология және нейрохирургия" бейіні бойынша ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
ТС – 15 төсекке 1 лауазым; КС - 15 төсек-орынға 1 лауазым, АЕК –"травматология және ортопедия" бейіні бойынша ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
ТС – 20 төсекке 1 лауазым, КС - 20 төсек-орынға 1 лауазым, АЕК - басқа бейіндер бойынша ауысымда 20 пациентке 1 лауазым;
1 лауазым қосымша –роботтандырылған оңалту технологияларына (бар болған жағдайда).
4.
Эрготерапия маманы***

КС - 1 должность на 10 коек, ДС - 1 должность на 15 койко-мест; АПП - 1 должность на 15 пациентов в смену по профилю "неврология и нейрохирургия";
КС - 1 должность на 15 коек, ДС - 1 должность на 15 койко-мест; АПП - 1 должность на 15 пациентов в смену по профилю "травматология и ортопедия";
КС - 1 должность на 20 коек, ДС - 1 должность на 20 койко-мест; АПП - 1 должность на 20 пациентов в смену по другим профилям;
1 должность дополнительно – на роботизированные реабилитационные технологии (при наличии).
4.
Специалист по эрготерапии***

ТС –10 төсекке 1 лауазым, КС - 15 төсек-орынға 1 лауазым, АЕК - "неврология және нейрохирургия" бейіні бойынша ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
Басқа бейіндер бойынша: ТС, КС және АЕК бөлімшесіне 1 лауазым.
5.
Бейінді маман:
ТС және КС – "неврология және нейрохирургия" бейіні бойынша бөлімшеге 1 лауазым; басқа бейіндер бойынша - ТС және КС – бөлімшеге 0,5 лауазым.
6.
Логопед ("неврология және нейрохирургия" бейіні бойынша)

КС - 1 должность на 10 коек, ДС - 1 должность на 15 койко-мест; АПП - 1 должность на 15 пациентов в смену по профилю "неврология и нейрохирургия";
По другим профилям: 1 должность на отделение КС, ДС и АПП.
5.
Профильный специалист:
КС и ДС - 1 должность на отделение по профилю "неврология и нейрохирургия"; по другим профилям – КС и ДС – 0,5 должности на отделение.
6.
Логопед (по профилю "неврология и нейрохирургия")

30 төсекке 1 лауазым, КС және АЕК – 1 лауазым
7.
Психолог / психотерапевт дәрігер
"Неврология нейрохирургиясы" бейіні бойынша АЕК бойынша ауысымда ТС және КС 15 төсекке немесе 15 келушіге 1 лауазым; басқа бейіндер бойынша 1 лауазым.
8.
Аға мейіргер
Бөлімшеге 1 лауазым
9.
ФМО мейіргері (физиотерапия мейіргері, массажист)
ТС және КС - 15 төсекке 1 лауазым, АЕК - ФМО 1 дәрігеріне 2 лауазым
10.
Емшара жасау бөлмесінің мейіргері (қажет болған жағдайда)
ТС немесе КС -ға 1 лауазым
11.
Палата мейіргері (посттық, ФМО мейіргері)

1 должность на 30 коек, ДС и АПП - 1 должность
7.
Психолог/врач-психотерапевт
1 должность на 15 коек КС и ДС или 15 посещений в смену по АПП по профилю "неврология нейрохирургия"; 1 должность по другим профилям.
8.
Старшая медицинская сестра
1 должность на отделение
9.
Медицинская сестра по ФМР (Медицинская сестра по физиотерапии, массажист)
1 должность на 15 коек КС и ДС, 2 должность на 1 врача ФМР АПП
10.
Медицинская сестра процедурная (при необходимости)
1 должность на КС или ДС
11.
Медицинская сестра палатная (постовая, медицинская сестра по ФМР)

ТС - 30 төсекке 5,25 лауазым (10 төсекке 1 тәуліктік пост жұмысын ұйымдастыру мақсатында)
12.
Пациенттерге күтім жасау жөніндегі кіші мейіргер
"Неврология және нейрохирургия" бейіні бойынша ТС - 7 төсекке 1 лауазым, басқа бейіндер бойынша ТС бөлімшесіне 1 лауазым
13.
Санитар
нормативтерге сәйкес
14.
Шаруашылық бикесі
Бөлімшеге 1 лауазым
15.
Әлеуметтік педагог немесе әлеуметтік қызметкер
ТС, КС, АЕК бөлімшесіне 1 лауазым
16.
Орта арнайы медициналық білімі бар ортезист-маман

5,25 должности на 30 коек КС (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 10 коек)
12.
Младшая медицинская сестра по уходу за пациентами
1 должность на 7 коек КС по профилю "неврология и нейрохирургия", 1 должность на отделение КС по другим профилям
13.
Санитар
в соответствии с нормативами
14.
Сестра-хозяйка
1 должность на отделение
15.
Социальный педагог или социальный работник
1 должность на отделение КС, ДС, АПП
16.
Специалист - ортезист со средним специальным медицинским образованием

КС және ТС - ортезирлеу зертханасы болған жағдайда 30 төсекке 1 бірлік
17.
Арнайы техникалық білімі бар техник-ортезист
ортезирлеу зертханасы болған жағдайда 15 төсекке 1 бірлік
18.
ФМО параклиникалық бөлімшесіне арналған ФМО мамандары
ауысымда 15 пациентке 1 лауазым бойынша
19.
ФМО параклиникалық бөлімшесіне арналған ФМО мейіргері (физиотерапия бойынша мейіргер, массажист)
1 ФМО дәрігеріне 2 лауазым.
Ескертпе:
* кинезотерапия маманы - денсаулық сақтау саласында сертификаты бар жоғары медициналық білімі бар маман.
** емдік дене шынықтыру нұсқаушысы – жоғары медициналық емес (дене шынықтыру) білімі бар немесе орта медициналық немесе медициналық емес (дене шынықтыру) білімі бар маман.
*** эрготерапия маманы- денсаулық сақтау саласында сертификаты бар, "Эрготерапия" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаты бар жоғары немесе орта медициналық білімі бар маман немесе "Эрготерапия" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаты бар жоғары немесе орта педагогикалық білімі бар маман.
ТС – тәулік бойы жұмыс істейтін стационар
КС – күндізгі стационар
АЕК – амбулаториялық-емханалық көмек
Қазақстан Республикасында
медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 2-қосымша
Балаларға арналған медициналық оңалту бөлімшесінің штаттары
Лауазым атауы
Қызмет түрі
Бейіні
"Неврология және нейрохирургия"
"Травматология және ортопедия"
Басқа бейіндер
1.
Бөлімше меңгерушісі
Бейінді маман немесе ФМО дәрігері – 1 лауазым
2.
ФМО дәрігері
ТС
15 төсекке 1 лауазым
КС
15 төсекке 1 лауазым
АЕК
15 төсекке 1 лауазым
ТС
30 төсекке бір тәуліктік пост жұмысын ұйымдастыру үшін 5,25 мөлшерлеме
3.
Бейінді маман
ТС
15 төсекке 1 лауазым
30 төсекке 0,5 лауазым
КС
Бөлімшеге 1 лауазым
Бөлімшеге 0,5 лауазым
4.
Кинезотерапевт* (ЕДШ нұсқаушысы, ФМО маманы)
ТС
10 төсекке 1 лауазым
15 төсекке 1 лауазым
20 төсекке 1 лауазым
КС
10 төсекке 1 лауазым
15 төсекке 1 лауазым
20 төсекке 1 лауазым
АЕК
Ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
Ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
Ауысымда 20 пациентке 1 лауазым
Роботтандырылған оңалту технологиясының әрбір бірлігіне 1 қосымша лауазым
5.
Эрготерапия маманы**
ТС
10 төсекке 1 лауазым
15 төсекке 1 лауазым
20 төсекке 1 лауазым
КС
10 төсекке 1 лауазым
15 төсекке 1 лауазым
20 төсекке 1 лауазым
АЕК
Ауысымда 10 пациентке 1 лауазым
Ауысымда 15 пациентке 1 лауазым
Ауысымда 20 пациентке 1 лауазым
6.
Логопед
ТС
10 төсекке 1 лауазым
Бөлімшеге 1 лауазым
КС
10 төсекке 1 лауазым
Бөлімшеге 1 лауазым
АЕК

1 единица на 30 коек при наличии лаборатории ортезирования на ДС и КС
17.
Техник-ортезист со специальным техническим образованием
1 единица на 15 коек при наличии лаборатории ортезирования
18.
Специалисты по ФМР для параклинического отделения ФМР
по 1 должности на 15 пациентов в смену
19.
Медицинская сестра по ФМР (медицинская сестра по физиотерапии, массажист) для параклинического отделения ФМР
2 должности на 1 врача ФМР.
Примечание:
* специалист по кинезотерапии – специалист с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения.
**инструктор по лечебной физкультуре – специалист с высшим немедицинским (физкультурным) образованием или со средним медицинским или немедицинским (физкультурным) образованием.
*** специалист по эрготерапии – специалист с высшим или средним медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения, имеющий сертификат повышения квалификации по специальности "Эрготерапия", или специалист с высшим или средним педагогическим образованием, имеющий сертификат повышения квалификации по специальности "Эрготерапия".
КС – круглосуточный стационар
ДС – дневной стационар
АПП – амбулаторно-поликлиническая помощь
Приложение 2 к Стандарту
организации оказания
медицинской реабилитации
в Республике Казахстан
Штат работников отделений медицинской реабилитации для детей
Наименование должности Вид услуг Профиль
"Неврология и нейрохирургия" "Травматология и ортопедия" Другие профили
1.
Заведующий отделением
Профильный специалист или врач ФМР – 1 должность
2.
Врач ФМР
КС
1 – должность на 15 коек
ДС
1 – должность на 15 коек
АПП
1 – должность на 15 коек
КС
5,25 ставок для организации работы одного круглосуточного поста на 30 коек
3.
Профильный специалист
КС
1 должность на 15 коек
0,5 должности на 30 коек
ДС
1 должность на отделение
0,5 должности на отделение
4.
Кинезотерапевт* (инструктор ЛФК, специалист ФМР)
КС
1 должность на 10 коек
1 должность на 15 коек
1 должность на 20 коек
ДС
1 должность на 10 коек
1 должность на 15 коек
1 должность на 20 коек
АПП
1 должность на 10 пациентов в смену
1 должность на 15 пациентов в смену
1 должность на 20 пациентов в смену
1 дополнительная должность на каждую единицу роботизированной реабилитационной технологии
5.
Специалист по эрготерапии**
КС
1 должность на 10 коек
1 должность на 15 коек
1 должность на 20 коек
ДС
1 должность на 10 коек
1 должность на 15 коек
1 должность на 20 коек
АПП
1 должность на 10 пациентов в смену
1 должность на 15 пациентов в смену
1 должность на 20 пациентов в смену
6.
Логопед
КС
1 должность на 10 коек
1 должность на отделение
ДС
1 должность на 10 коек
1 должность на отделение
АПП

Ауысымда 7 пациентке 1 лауазым
-
7.
Психолог немесе психотерапевт дәрігер
ТС, КС, АЕК
Ауысымда 15 төсекке немесе 15 келушіге 1 лауазым
Бөлімшеге 1 лауазым
8.
Игротерапевт
ТС, КС
15 төсекке 1 лауазым
Бөлімшеге 1 лауазым
9.
Дефектолог
ТС, КС
Мектеп жасындағы 10 балаға 1 лауазым
-
10.
Тәрбиеші
ТС, КС
10 балаға 1 лауазым
Бөлімшеге 1 лауазым
11.
Музыкотерапевт
ТС, КС
15 төсекке 1 лауазым
Бөлімшеге 1 лауазым
12.
Монтессори педагог (1 жастан 6 жасқа дейін)
ТС, КС, АЕК
1 жастан 6 жасқа дейін 15 балаға 1 лауазым
-
13.
Әлеуметтік педагог / әлеуметтік қызметкер
ТС, КС, АЕК
Бөлімшеге 1 лауазым
14.
Аға мейіргер
ТС, КС, АЕК
Бөлімшеге 1 лауазым
15.
ФМО мейіргері (физиотерапия мейіргері, массажист)
ТС, КС
15 төсекке 1 лауазым
АЕК
1 ФМО дәрігеріне 2 лауазым
16.
Емшара жасау бөлмесінің мейіргері (қажет болған жағдайда)
ТС,
КС
Бөлімшеге 1 лауазым
17.
Пост мейіргері (палаталық, ФМО мейіргері)
ТС
20 төсекке бір тәуліктік пост жұмысын ұйымдастыру үшін 5,25 мөлшерлеме
18.
Пациенттерге күтім жасау жөніндегі кіші мейіргер
ТС
7 төсекке 1 лауазым (күтім жасайтын адамдарсыз)
Бөлімшеге 1 лауазым
19.
Шаруашылық бикесі
ТС,
КС
Бөлімшеге 1 лауазым
20.
Санитар
ТС, КС, АЕК
Нормативтерге сәйкес
21.
Орта арнайы медициналық білімі бар ортезист-маман
ТС, КС
Ортезирлеу зертханасы болған жағдайда 30 төсекке 1 бірлік
Облыстық, қалалық, аудандық деңгейлерде -бөлімшеге 1 маман – кезеңдік гипстеу бойынша немесе бөлімшеге ортезирлеуге арналған өлшемдерді алу бойынша 1 маман.
22.
Арнайы техникалық білімі бар техник-ортезист
ТС,
КС
Ортезирлеу зертханасы болған жағдайда 15 төсекке 1 бірлік
23.
Мұғалім
базасында мектеп бар ТС
ҚР Оқу-ағарту министрлігінің нормативтік құжаттарына сәйкес
Ескертпе:
⁕ кинезотерапия маманы-денсаулық сақтау саласында сертификаты бар жоғары медициналық білімі бар маман.
⁕ емдік дене шынықтыру нұсқаушысы – жоғары медициналық емес (дене шынықтыру) білімі бар; орта медициналық немесе медициналық емес (дене шынықтыру) білімі бар маман.
⁕ эрготерапия маманы- денсаулық сақтау саласында сертификаты бар, "Эрготерапия" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаты бар жоғары немесе орта медициналық білімі бар маман немесе "Эрготерапия" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаты бар жоғары немесе орта педагогикалық білімі бар маман.
Аббревиатураларды ашып-жазу:
ТС – тәулік бойы жұмыс істейтін стационар
КС – күндізгі стационар
АЕК – амбулаториялық-емханалық көмек
Қазақстан Республикасында
медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 3-қосымша
Ересектердің тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайының ауырлық дәрежесі бойынша оңалту бағдарының шкаласы (ОБШ)
ОБШ
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайының сипаты
Орталық жүйке жүйесінің аурулары немесе жағдайы кезінде
Тірек-қимыл аппараты мен перифериялық жүйке жүйесінің аурулары немесе жағдайы кезінде
Соматикалық аурулар кезінде (жүрек-қан тамыр жүйесі, өкпе, асқазан-ішек жолдары, несеп-жыныс жүйесі, онкологиялық аурулар)
0
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысының болмауы. Организм функциялары, құрылымдары толығымен сақталған
1
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы жеңіл

1 должность на 7 пациентов в смену
-
7.
Психолог или врач-психотерапевт
КС, ДС, АПП
1 должность на 15 коек или 15 посещений в смену
1 должность на отделение
8.
Игротерапевт
КС, ДС
1 должность на 15 коек
1 должность на отделение
9.
Дефектолог
КС, ДС
1 должность на 10 детей школьного возраста
-
10.
Воспитатель
КС, ДС
1 должность на 10 детей
1 должность на отделение
11.
Музыкотерапевт
КС, ДС
1 должность на 15 коек
1 должность на отделение
12.
Монтессори педагог (для детей от 1 до 6 лет)
КС, ДС, АПП
1 должность на 15 детей в возрасте от 1 до 6 лет
-
13.
Социальный педагог/социальный работник
КС, ДС, АПП
1 должность на отделение
14.
Старшая медицинская сестра
КС, ДС, АПП
1 должность на отделение
15.
Медицинская сестра ФМР (медицинская сестра по физиотерапии, массажист)
КС, ДС
1 должность на 15 коек
АПП
2 должности на 1 врача ФМР
16.
Медицинская сестра процедурная (при необходимости)
КС,
ДС
1 должность на отделение
17.
Медицинская сестра постовая (палатная, медсестра по ФМР)
КС
5,25 ставок для организации работы одного круглосуточного поста на 20 коек
18.
Младшая медицинская сестра по уходу за пациентами
КС
1 должность на 7 коек (без лиц по уходу)
1 должность на отделение
19.
Сестра-хозяйка
КС,
ДС
1 должность на отделение
20.
Санитар
КС, ДС, АПП
В соответствии с нормативами
21.
Специалист-ортезист со средним специальным медицинским образование
КС, ДС
1 единица на 30 коек при наличии лаборатории ортезирования
В областном, городском, районном уровнях – 1 специалист на отделение – по этапному гипсованию или 1 специалист на отделение – по снятию мерок для ортезирования.
22.
Техник-ортезист со специальным техническим образованием
КС,
ДС
1 единица на 15 коек при наличии лаборатории ортезирования
23.
Учитель
КС, имеющие на базе школу
Согласно нормативным документам Министерства просвещения РК
Примечание:
⁕ специалист по кинезотерапии – специалист с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения.
⁕инструктор по лечебной физкультуре – специалист с высшим немедицинским (физкультурным) образованием или со средним медицинским или немедицинским (физкультурным) образованием.
⁕ специалист по эрготерапии – специалист с высшим или средним медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения, имеющий сертификат повышения квалификации по специальности "Эрготерапия", или специалист с высшим или средним педагогическим образованием, имеющий сертификат повышения квалификации по специальности "Эрготерапия".
Расшифровка аббревиатур:
КС – круглосуточный стационар
ДС – дневной стационар
АПП – амбулаторно-поликлиническая помощь
Приложение 3 к Стандарту
организации оказания
медицинской реабилитации
в Республике Казахстан
Шкала реабилитационной маршрутизации (ШРМ) по степени тяжести функционирования и ограничений жизнедеятельности для взрослых
ШРМ
Описание состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности
При заболеваниях или состояниях центральной нервной системы
При заболеваниях или состояниях опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
При соматических заболеваниях ( заболеваниях сердечно-сосудистой системы, легких, желудочно-кишечного тракта, мочеполовой системы, онкозаболеваниях)
0
Отсутствие нарушений функционирования и ограничения жизнедеятельности. Функции, структуры организма сохранены полностью
1
Легкое нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности

1) ауруға дейінгі белсенділік дәрежесімен іс-әрекеттерді (көлік құралын басқару, оқу, жазу, би, жұмыс және т.б.) орындай алмайды, бірақ оларды басқа адамдардың көмегінсіз орындай алады;
2) өзіне-өзі қызмет ете алады (өзі киінеді және шешінеді, дүкенге барады, тамақ дайындайды, аздап қыдырып, жүре алады, өздігінен қозғалады);
3) бақылауды қажет етпейді;
4) басқа адамның көмегінсіз бір апта және одан да көп үйде жалғыз тұра алады.
1) ауруға дейінгі белсенділік дәрежесімен іс-әрекеттерді (көлік құралын басқару, оқу, жазу, би, жұмыс және т.б.) орындай алмайды, бірақ оларды басқа адамдардың көмегінсіз орындай алады;
2) өзіне-өзі қызмет ете алады (өзі киінеді және шешінеді, дүкенге барады, тамақ дайындайды, аздап қыдырып, жүре алады, өздігінен қозғалады);
3) бақылауды қажет етпейді;
4) басқа адамның көмегінсіз бір апта және одан да көп үйде жалғыз тұра алады.
1) ауруға дейінгі белсенділік дәрежесімен іс-әрекеттерді (көлік құралын басқару, оқу, жазу, би, жұмыс және т.б.) орындай алмайды, бірақ оларды басқа адамдардың көмегінсіз орындай алады;
2) әдеттегі физикалық жүктеме қатты шаршатпайды, әлсіздік, ентігу немесе жүректің жиі соғуын тудырмайды. Стенокардия айтарлықтай, қарқынды немесе аса ұзақ күш түскенде (жігер) дамиды.
Алты минуттық жүру тесті (АМТ) > 425 м.
Физикалық жүктеме тесттері (велоэргометрия немесе спироэргометрия) ≥ 125 Вт ≥ 7 МЕ;
3) өзіне-өзі қызмет ете алады (өзі киінеді және шешінеді, дүкенге барады, тамақ дайындайды, аздап қыдырып, жүре алады, өздігінен қозғалады);
4) бақылауды қажет етпейді;
5) басқа адамның көмегінсіз бір апта және одан да көп үйде жалғыз тұра алады.
2
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы орташа
1) өздігінен қозғала алады;
2) өзіне-өзі қызмет көрсету, өздігінен киіну, шешіну, дәретханаға бару, тамақтану мүмкіндіктерінің шамалы шектелуі және басқа да күнделікті белсенді жұмыс түрлерін орындайды;
3) күрделі белсенді жұмыс түрлерін орындау: тамақ дайындау, үй жинау, азық-түлік және т.б. алу үшін дүкенге бару кезінде басқа адамдардың көмегіне мұқтаж;
4) ақшалай операцияларды орындау үшін көмекті қажет етеді;
5) басқа адамның көмегінсіз 1 күннен 1 аптаға дейін үйде жалғыз тұра алады.
1) таяқтың көмегімен өздігінен қозғала алады;
2) киіну, шешіну, дәретханаға бару, тамақтану және күнделікті белсенді жұмыстың басқа да түрлерін орындау кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету мүмкіндіктерінің шамалы шектелуі;

1) не может выполнять виды деятельности (управление транспортным средством, чтение, письмо, танцы, работа и другие) с той степенью активности, которая была до болезни, но может справляться с ними без посторонней помощи;
2) может самостоятельно себя обслуживать (сам одевается и раздевается, ходит в магазин, готовит еду, может совершать небольшие путешествия и переезды, самостоятельно передвигается);
3) не нуждается в наблюдении;
4) может проживать один дома от недели и более без посторонней помощи.
1) не может выполнять виды деятельности (управление транспортным средством, чтение, письмо, танцы, работа и другие) с той степенью активности, которая была до болезни, но может справляться с ними без посторонней помощи;
2) может самостоятельно себя обслуживать (сам одевается и раздевается, ходит в магазин, готовит еду, может совершать небольшие путешествия и переезды, самостоятельно передвигается);
3) не нуждается в наблюдении;
4) может проживать один дома от недели и более без посторонней помощи.
1) не может выполнять виды деятельности (управление транспортным средством, чтение, письмо, танцы, работа и другие) с той степенью активности, которая была до болезни, но может справляться с ними без посторонней помощи;
2) обычная физическая нагрузка не вызывает выраженного утомления, слабости, одышки или сердцебиения. Стенокардия развивается при значительном, ускоренном или особо длительном напряжении (усилии).
Тест шестиминутной ходьбы (ТШМ) > 425 м.
Тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия или спироэргометрия) ≥ 125 Вт ≥ 7 МЕ;
3) может самостоятельно себя обслуживать (сам одевается и раздевается, ходит в магазин, готовит еду, может совершать небольшие путешествия и переезды, самостоятельно передвигается);
4) не нуждается в наблюдении;
5) может проживать один дома от недели и более без посторонней помощи.
2
Умеренное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) может передвигаться самостоятельно;
2) Незначительное ограничение возможностей самообслуживания, самостоятельно одевается, раздевается, ходит в туалет, ест и выполняет др. виды повседневной активности;
3) нуждается в посторонней помощи при выполнении сложных видов активности: приготовлении пищи, уборке дома, походе в магазин за покупками и других;
4) нуждается в помощи для выполнения операций с денежными средствами;
5) может проживать один дома без посторонней помощи от 1 суток до 1 недели.
1) может передвигаться самостоятельно, с помощью трости;
2) незначительное ограничение возможностей самообслуживания при одевании, раздевании, посещении туалета, приеме пищи и выполнении других видов повседневной активности;

3) күрделі белсенді жұмыс түрлерін орындау: тамақ дайындау, үй жинау, азық-түлік және т.б. алу үшін дүкенге бару кезінде адамдардың көмегіне мұқтаж;
4) жаяу жүргенде ауру синдромы орташа айқын, тыныштықта ауру синдромы айқын аз білінеді (ауырсынудың визуалды аналогтық шкаласы (ВАШ) бойынша 1 - 3 балл);
5) басқа адамның көмегінсіз 1 күннен 1 аптаға дейін үйде жалғыз тұра алады.
1) бөгде адамның көмегінсіз өз бетінше қозғала алады;
2) тыныштықта патологиялық симптомдар жоқ, әдеттегі физикалық жүктеме әлсіздікті, шаршауды, жүрек қағысын, ентігуді тудырады, стенокардия тегіс жерде > 500 м қашықтыққа жүрген кезде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен әдеттегі басқышпен жүру > 1 көтерілген кезде дамиды.
АМТ = 301 - 425 м. Физикалық жүктеме тесттері (велоэргометрия немесе спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4 - 6,9 МЕ;
3) өз бетінше киінеді, шешінеді, дәретханаға барады, тамақтанады және басқа да күнделікті белсенділік жұмыс түрлерін орындайды;
4) күрделі белсенділік жұмыс түрлерін орындауда: тамақ дайындау, үй жинау, ақыз-түлік алу үшін дүкенге бару кезінде басқа адамдардың көмегіне мұқтаж;
5) басқа адамның көмегінсіз 1 күннен 1 аптаға дейін үйде жалғыз тұра алады.
3
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы айқын
1) басқа адамның көмегінсіз өз бетінше жүріп-тұра алмайды; қосымша тірек құралдарына - сүйретпе арбаға мұқтаж немесе арбамен өздігінен қозғалады. Қозғалыс стационарлық бөлімшенің шегімен шектеледі. Баспалдақпен жүре алмайды
2) күнделікті тапсырмаларды орындау: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және т.б. кезінде басқа адамдардың көмегіне мұқтаж;
3) күнделікті өмірде күтім жасайтын адамға мұқтаж;
4) басқа адамның көмегінсіз үйде жалғыз 1 күн тұра алады.
1) қозғалу мүмкіндіктерінің орташа шектелуі, қосымша тірек құралына – балдаққа мұқтаж;
2) өзіне-өзі қызмет көрсету және барлық күнделікті тапсырмаларды орындау: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және т.б. кезінде мүмкіндіктерінің орташа шектелуі;
3) қозғалу кезінде айқын білінетін ауырсыну синдромы, тыныштықта орташа білінетін ауырсыну синдромы
(ВАШ бойынша
4-7 балл);
5) басқа адамның көмегінсіз 1 күннен 1 аптаға дейін үйде жалғыз тұра алады.
1) қозғалу мүмкіндіктерінің орташа шектелуі;
2) стенокардия тегіс жерде 100-ден 500 м-ге дейін жүргенде, қалыпты жағдайда орташа қарқынмен әдеттегі басқышпен жүру 1-ге көтерілген кезде дамиды.
АМТ = 150 - 300 м, физикалық жүктеме тесттері (велоэргометрия немесе спироэргометрия) = 25 - 50 Вт/2 - 3,9 МЕ;
3) күнделікті тапсырмаларды орындау: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және т.б. кезінде басқа адамдардың көмегіне мұқтаж;

3) нуждается в посторонней помощи при выполнении сложных видов активности: приготовлении пищи, уборке дома, походе в магазин за покупками и других;
4) умеренно выраженный болевой синдром во время ходьбы, незначительно выраженный болевой синдром в покое (1 - 3 балла по визуальной аналоговой шкале боли (ВАШ);
5) может проживать один дома без посторонней помощи от 1 суток до 1 недели.
1) может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
2) патологические симптомы в покое отсутствуют, обычная физическая нагрузка вызывает слабость, утомляемость, сердцебиение, одышку, стенокардия развивается при ходьбе на расстояние > 500 м по ровной местности, при подъеме на > 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 301 - 425 м. Тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия и (или) спироэргометрия) = 75 - 100 Вт/4 - 6,9 МЕ;
3) самостоятельно одевается, раздевается, ходит в туалет, ест и выполняет другие виды повседневной активности;
4) нуждается в посторонней помощи при выполнении сложных видов активности: приготовление пищи, уборке дома, похода в магазин за покупками;
5) может проживать один дома без посторонней помощи от 1 суток до 1 недели.
3
Выраженное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи; нуждается в дополнительных средствах опоры – ходунки или самостоятельно передвигается в коляске. Перемещение ограничено пределами стационарного отделения. Не может ходить по лестнице
2) нуждается в посторонней помощи при выполнении повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
3) в обычной жизни нуждается в ухаживающем;
4) может проживать один дома без посторонней помощи 1 сутки.
1) умеренное ограничение возможностей передвижения, нуждается в дополнительном средстве опоры - костылях;
2) умеренное ограничение возможностей самообслуживания и выполнения всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
3) выраженный болевой синдром во время движений, умеренно выраженный болевой синдром в покое
(4 - 7 баллов по ВАШ);
5) может проживать один дома без посторонней помощи от 1 суток до 1 недели.
1) умеренное ограничение возможностей передвижения;
2) стенокардия возникает при ходьбе от 100 до 500 м по ровной местности, при подъеме на 1 пролет обычных ступенек в среднем темпе в нормальных условиях.
ТШМ = 150 - 300 м, тесты с физической нагрузкой (велоэргометрия или спироэргометрия) = 25 - 50 Вт/2 - 3,9 МЕ;
3) нуждается в посторонней помощи при выполнении повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;

4) күнделікті өмірде күтім жасайтын адамға мұқтаж;
5) басқа адамдардың көмегінсіз үйде жалғыз 1 күн тұра алады.
4
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы қатты
1) Өзіне-өзі қызмет көрсету және барлық күнделікті тапсырмаларды орындау мүмкіндіктерінің бірден айқын шектелуі: тәуліктің көп бөлігінде өзіне көңіл аударуды, барлық күнделікті тапсырмаларды орындау: киіну, шешіну, дәретхана, тамақтану және т.б. кезінде көмекті қажет етеді;
2) басқа адамның көмегінсіз өз бетінше жүріп-тұра алмайды;
3) үнемі күтім жасайтын адамға мұқтаж;
4) басқа адамның көмегінсіз үйде жалғыз тұра алмайды.
1) қозғалыс мүмкіндіктерінің айқын шектелуі, қосымша тірек құралдарына – сүретпе арбаға мұқтаж немесе арбамен өздігінен қозғалады. Қозғалыс стационарлық бөлімшенің шегімен шектеледі.
Баспалдақпен жүре алмайды;
2) өзіне-өзі қызмет көрсету және барлық күнделікті тапсырмаларды орындау: киіну, шешіну, дәретхана және т.б. кезінде мүмкіндіктердің айқын шектелуі;
3) тыныштықта айқын ауырсыну синдромы (ВАШ бойынша 7-8 балл), қозғалыс кезінде күшейеді;
4) басқа адамның көмегінсіз үйде жалғыз 1 күн тұра алады.
1) пациент тек тыныштық жағдайында ғана өзін жайлы сезінеді, ең аз физикалық жұктеменің өзі әлсіздіктің, жүрек соғуының, ентігудің пайда болуына, жүректің ауыруына әкеледі.
АМТ <150 м;
2) басқа адамның көмегінсіз өз бетінше жүріп-тұра алмайды;
3) үнемі өзіне көңіл бөлуді қажет етеді, барлық күнделікті тапсырмаларды орындау: киіну, шешіну, дәретхана, тамақ ішу және т.б. кезінде көмекке мұқтаж;
4) тәулік бойы күтім жасауды қажет етеді;
5) басқа адамның көмегінсіз үйде жалғыз қалдыру мүмкін емес.
5
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы өте ауыр дәрежеде
а) пациент төсекке таңылған;
б) тәулік бойы күтімді қажет етеді;
в) ақыл есі созылмалы бұзылған пациенттер: витальды функциялар тұрақты; нейробұлшықет және коммуникативтік функциялар қатты бұзылған;
г) нейробұлшықет дәрменсіз:
психикалық ахуалы қалыпты, бірақ қатты қозғалу тапшылығы (тетраплегия) және бульбарлық қатты бұзылулар бар
1) қозғалу мүмкіндіктерінің күрт айқын шектелуі, өз бетінше қозғалмайды, күтім жасайтын адамның көмегімен арбамен жүреді.
2) өзіне-өзі қызмет көрсету және барлық күнделікті тапсырмаларды орындау: киіну, шешіну, дәретхана және т.б. мүмкіндіктерінің болмауы;
3) тыныштықта бірден байқалатын айқын ауырсыну синдромы (ВАШ бойынша 9-10 балл) тыныштықта және қозғалыс кезінде күшейеді;
4) басқа адамның көмегінсіз үйде жалғыз тұра алмайды.
1) пациент тыныштық жағдайында да өзін жайсыз сезінеді, ең аз физикалық жүктеменің өзі әлсіздіктің, жүрек соғуының, ентігудің пайда болуына, жүректің ауыруына әкеледі. Соматикалық патологияның қалпына келмеу белгілері.

4) в обычной жизни нуждается в ухаживающем;
5) может проживать один дома без посторонней помощи до 1 суток.
4
Грубое нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) Резко выраженное ограничение возможностей самообслуживания и при выполнении всех повседневных задач: большую часть суток нуждается во внимании, помощи при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
2) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
3) постоянно нуждается в ухаживающем;
4) не может проживать один дома без посторонней помощи.
1) выраженное ограничение возможностей передвижения, нуждается в дополнительных средствах опоры - ходунки или самостоятельно передвигается в коляске. Перемещение ограничено пределами стационарного отделения.
Не может ходить по лестнице;
2) выраженное ограничение возможностей самообслуживания и выполнения всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет и других;
3) выраженный болевой синдром в покое (7-8 баллов по ВАШ), усиливающийся при движении;
4) может проживать один дома без посторонней помощи до 1 суток.
1) пациент комфортно чувствует себя только в состоянии покоя, минимальные физические нагрузки приводят к появлению слабости, сердцебиения, одышки, болям в сердце.
ТШМ <150 м;
2) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
3) нуждается в постоянном внимании, помощи при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
4) круглосуточно нуждается в уходе;
5) не может быть оставлен один дома без посторонней помощи.
5
Нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности крайней степени тяжести
а) пациент прикован к постели;
б) круглосуточно нуждается в уходе;
в) пациенты с хроническим нарушением сознания: витальные функции стабильны; нейромышечные и коммуникативные функции глубоко нарушены;
г) нейромышечная несостоятельность:
психический статус в пределах нормы, но имеется глубокий двигательный дефицит (тетраплегия) и грубые бульбарные нарушения
1) резко выраженное ограничение возможностей передвижения, самостоятельно не передвигается, передвигается в коляске с ухаживающим лицом.
2) отсутствие возможностей самообслуживания и выполнения всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет и других;
3) резко-выраженный болевой синдром в покое (9-10 баллов по ВАШ) в покое и усиливающийся при движении;
4) не может проживать один дома без посторонней помощи.
1) пациент дискомфортно чувствует себя даже в состоянии покоя, минимальные физические нагрузки приводят к появлению слабости, сердцебиения, одышки, болям в сердце. Признаки декомпенсации соматической патологии.

АМТ < 100-50 м;
2) басқа адамның көмегінсіз өз бетінше жүріп-тұра алмайды;
3) күнделікті өзіне көңіл бөлуді қажет етеді, барлық күнделікті тапсырмаларды орындау: киіну, шешіну, дәретхана, тамақ ішу және т.б. кезінде көмекке мұқтаж;
4) тәулік бойы күтім жасауды қажет етеді;
5) басқа адамның көмегінсіз үйде жалғыз қалдыру мүмкін емес.
Қысқартуларды ашып-жазу:
ВАШ – визуалды аналогтық шкала
АМТ – алты минуттық жүру тесті
Қазақстан Республикасында
медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 4-қосымша
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайының ауырлық дәрежесі бойынша балаларға арналған оңалту бағдарының шкаласы (ОБШ)
Балл
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайының сипаты*
0 – 3 жас
3 – 6 жас
6 - 11 жас
12 – 15 жас
16 – 18 жас
0
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысының болмауы. Организм функциялары, құрылымдары толығымен сақталған
1
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы жеңіл
1) Дағдыларды қалыптастырудың жеткіліксіздігі: тамақты үнемі төгу немесе төңкеріп тастау, киім киюде шектелу, көмекші құралдарды пайдалану аясында гигиеналық процедураларды орындау қасиетінің болмауы.
2) Арақашықтық шектеледі, дұрыс жүру бұзылады, жүру арқылы қозғалу уақыты артады, жасына байланысты қашықтықты басқа тәсілдермен еңсеру мүмкіндігі сақталады. Қозғалу, дене қалпын сақтау және заттарды манипуляциялау бойынша әрекеттерді тұрақты орындау жағынан толық көлемде көмек қажет.
3) Ауызша сөйлеуді қабылдаудың сапасы мен көлемі, дені сау құрдастарымен салыстырғанда оның қабылдауы едәуір төмен. Белгілі бір жасқа тән қарапайым тәсілдермен айналасындағылармен қарым-қатынас жасау мүмкіндігі сақталған. МДБМ-ге бара алады.
1) Жас шегінде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің төмендеуі: әрекеттерді орындау санының азаюы және сапасының нашарлауы.
2) Жүру арқылы қозғалу сапасы төмендейді, арақашықтығы мен уақыты қысқарады, күрделі көмекші құралдарды қолдану, компенсация немесе ересектердің үнемі қатысуы қажет. Ұсақ моториканың дамуы бір эпикриздік мерзімге кешігеді. Дененің қалыпты күйін ұстау мүмкін емес.
3) Қоршаған ақпаратты айту, қабылдау, талдау бұзылған. Қосымша қарапайым көмекші құралдар, компенсация немесе оқыту әдістемесі қажет. Баланың жалпы одан әрі дамуы шектелмейді. МДБМ-ге бара алады.
1) Жас шегінде әрекеттерді орындау санының шамалы қысқаруы және сапасының нашарлауы.
2) Жасына байланысты арақашықтықты еңсеру қабілетін сақтау арқылы жүруде, дербес қозғалудың жалпы қабілетін бұзбайтын жекелеген сараланған қозғалыстарды орындауда шамалы ауытқулардың болуы. Манипуляциялық қозғалыстардың дамуы бір эпикриздік мерзімге артта қалады. Жекелеген қозғалыс актілерін орындауда эпизодтық көмек қажет.

ТШМ < 100-50 м;
2) не может передвигаться самостоятельно без посторонней помощи;
3) нуждается в постоянном внимании, помощи при выполнении всех повседневных задач: одевание, раздевание, туалет, прием пищи и других;
4) круглосуточно нуждается в уходе;
5) не может быть оставлен один дома без посторонней помощи.
Расшифровка аббревиатур:
ВАШ- визуальная аналоговая шкала
ТШМ – тест шестиминутной ходьбы
Приложение 4 к Стандарту
организации оказания
медицинской реабилитации
в Республике Казахстан
Шкала реабилитационной маршрутизации (ШРМ) для детей по степени тяжести функционирования и ограничений жизнедеятельности
Балл
Описание состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности*
0 – 3 года
3 – 6 лет
6 - 11 лет
12 – 15 лет
16 – 18 лет
0
Отсутствие нарушений функционирования и ограничения жизнедеятельности. Функции, структуры организма сохранены полностью
1
Легкое нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) Недостаточность сформированности навыков: постоянное проливание или опрокидывание пиши, ограничение в одевании одежды, отсутствие качества выполнения гигиенических процедур на фоне использование вспомогательных средств.
2) Ограничивается расстояния, нарушается правильность ходьбы, увеличивается время перемещения посредством ходьбы, при сохранении возможности преодоления предусмотренных возрастом расстояний другими способами. Необходима помощь в полном объеме по регулярному выполнению действий по перемещению, поддержанию положения тела и манипулированию предметами.
3) Незначительно снижены качество и объем восприятия вербальной речи, ее воспроизведение по сравнению со здоровыми сверстниками. Возможность общения с окружающими обычными, характерными для данного возраста способами сохранена. Может посещать ДДУ.
1) Снижение способности самообслуживания в возрастных рамках: уменьшение количества и ухудшение качества выполнения операций.
2) Снижается качество, сокращаются расстояние и время перемещения посредством ходьбы, требуется использование сложных средств компенсации или регулярного участия взрослых. Запаздывает развитие мелкой моторики на один эпикризный срок. Невозможно поддержание фиксированного положения тела.
3) Нарушены воспроизведение, восприятие, анализ окружающей информации. Требуются дополнительные простые средства компенсации или методики обучения. Общее дальнейшее развитие ребенка не ограничивается. Возможно посещение ДДУ.
1) Незначительное сокращение количества и ухудшение качества выполнения операций в возрастных рамках.
2) Имеются небольшие отклонения в ходьбе на фоне сохранения способности преодоления предусмотренных возрастом расстояний, в выполнении отдельных дифференцированных движений, не нарушающих общей способности самостоятельного передвижения. Отстает развитие манипулятивных движений на один эпикризный срок. Необходима эпизодическая помощь в выполнении отдельных двигательных актов.

3) Қарапайым құралдармен немесе дамыту әдістемелерімен компенсация кезінде ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және айтудың бұзылуы баланың жалпы дамуына әсер етпейді. Бастауыш мектептің жалпы білім беретін және арнайы бағдарламасы бойынша оқуға болады.
1) Өзіне-өзі қызмет көрсетудің жас деңгейін жүзеге асыру мүмкіндігінің шамалы төмендеуі, күрделі тәртіп дағдыларының қалыптасуының төмен болуы. Эпизодтық көмекті қажет етеді. Орта мектепке бара алады.
2) Жүрудің шамалы өзгерістері, қарқынның өзгеруі, жүру жылдамдығының төмендеуі, жасқа лайықты қашықтыққа өз бетінше жүру қабілетінің сақталуы аясында, оның ішінде қарапайым көмекші құралдарды пайдалана отырып, қашықтықтан өту алшақтығының бір мезгілде қысқаруы.
3) Көмекші және түзету құралдарын тиімді пайдалану кезінде қалыптасқан жас ерекшеліктеріне байланысты қарым- қатынас түрлерінің сапасы мен көлемі төмендеген. Қоршаған ортамен осы жасқа тән тәсілдермен қарым -қатынас жасау және орта мектепте оқу мүмкіндігі сақталған.
1) Компенсация мүмкіндігінсіз немесе қарапайым көмекші құралдарды пайдалану аясында қарапайым жас дағдыларын жүзеге асырудағы кішігірім қателіктер, сондай-ақ қиындатылған және күрделі дағдыларды дамытудың орташа артта қалуы. Эпизодтық көмекті қажет етеді. Орта мектепке бара алады.
2) Қозғалыстың сапалық және сандық сипаттамалары жеңіл бұзылған жағдайда жасына байланысты қашықтықты еңсеру қабілеті сақталды, қарапайым көмекші құралдарды қолдануға болады, Дене қалпын сақтау қабілеті аздап бұзылған. Кішкентай манипуляциялық қозғалыстардың дамуы аздап бұзылған. Қозғалыс дағдыларын дамыту деңгейі оқу, мамандық алу үшін арнайы жағдайларды қажет етпейді.
3) Әлеуметтік байланыстарды (сөйлеудің, жазудың, естудің жеңіл бұзылулары және т. б.) орнату және қолдау кезінде ақпаратты алу, талдау, еске түсіру қабілеті төмендеген. Қалыпты жағдайда оқыту, кәсіп алу мүмкін.
2
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы орташа
1) Дағдылардың жеке элементтері, қажет болған жағдайда жүйелі күтім сақталады. Үйде күтім жасау немесе МДБМ-де арнайы жағдайлар жасау қажет.
2) Кез келген тәсілмен және кез келген көмекші құралдарды қолданған кезде рұқсат етілген жас шегінде қозғалыс шектеледі, дене қалпын сақтау мүмкіндігі азаяды. Ересектердің қашықтыққа қозғалуға және заттармен манипуляциялауға жүйелі қатысуы қажет.
3) Қабылдау (көру, есту, психикалық сала), аналитикалық және репродуктивті (артикуляциялық, қозғалыс) жүйелер бұзылған. Коммуникативті қабілеттерді түзету мен дамытудың күрделі әдістері қажет. МДБМ-ге барғанда немесе мамандандырылған МДБМ-ге барғанда дербес тәсіл қажет.

3) Нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации при компенсации простыми средствами или развивающими методиками не влияют на общее развитие ребенка. Возможно обучение по общеобразовательной и специальной программе начальной школы.
1) Незначительное снижение возможности осуществления возрастного уровня самообслуживания, низкая сформированность навыков сложного порядка. Требуется эпизодическая помощь. Может посещать среднюю школу.
2) Незначительные изменения походки, изменения темпа, уменьшение скорости ходьбы, сокращение дальности прохождения расстояний единовременно на фоне сохранения способности самостоятельного перемещения на предусмотренные возрастом расстояния, в том числе с использованием простых средств компенсации.
3) Снижены качество и объем сформированных возрастных форм общения при эффективном использовании средств компенсации и коррекции. Сохранены возможность общения с окружающими характерными для данного возраста способами и обучения в средней школе.
1) Небольшие погрешности в осуществлении элементарных возрастных навыков без возможности компенсации или на фоне использования простых вспомогательных средств, а также умеренным отставанием развития усложненных и сложных навыков. Необходима эпизодическая помощь. Может посещать среднюю школу.
2) Сохранена способность преодоления предусмотренных возрастом расстояний при легких нарушениях качественных и количественных характеристик передвижения, возможно использование простых средств компенсации, незначительно нарушена способность поддержания положения тела. Незначительно нарушено развитие мелких манипулятивных движений. Уровень развития двигательных навыков не требует специальных условий для обучения, приобретения специальности.
3) Снижена способность к получению, анализу, воспроизведению информации при общей сохранности устанавливать и поддерживать социальные контакты (легкие нарушения речи, письма, слуха и т.д.). Возможно обучение, приобретение профессии в обычных условиях.
2
Умеренное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) Сохраняются отдельные элементы навыка, при необходимости систематического ухода. Требуется осуществление ухода на дому или создание специальных условий в ДДУ.
2) Ограничивается передвижение в допустимом возрастными рамками объеме любыми способами и при использовании любых средств компенсации, минимизируется возможность поддержания положения тела. Требуется систематическое участие взрослых в перемещении на расстояние и манипулировании предметами.
3) Нарушены воспринимающие (зрение, слух, психическая сфера), аналитические и воспроизводящие (артикуляционные, двигательные) системы. Требуются более сложные методы коррекции и развития коммуникативных способностей. Необходим индивидуальный подход при посещении ДДУ или посещение специализированных ДДУ.

1) Дағдылардың қалыптасуының бір эпикриздік мерзімге артта қалуы, қиындатылған және күрделі дағдылар қалыптаспаған. Үйде күтім жасау немесе МДБМ-де арнайы жағдайлар жасау қажет.
2) Басқа жолдармен қозғалу мүмкін емес болған жағдайда жүру арқылы жас нормалары шегінде қашықтыққа өздігінен қозғалып жүру мүмкін емес. Ұсақ моторика дағдылары күрт төмендеген. Белгілі бір дене қалпын сақтау шектеулі, қозғалыстарды саралаудың қоры аз.
3) Коммуникативті қабілеттерді түзету мен дамытудың күрделі әдістері (немесе көмекші құралдар) қажет. Жеке тәсіл немесе МДБМ мамандандырылған жағдайда МДБМ-ға баруға болады.
1) Қиындатылған және күрделі дағдыларды дамыту күрт шектелген. Дербес қарым-қатынас жағдайында әдеттегі МДБМ тобына немесе сыныпқа бару мүмкін.
2) Жаяу жүру ұзақтығы қысқарып, сапасы нашарлайды, қарапайым көмек құралдарын пайдалану аясында еңсерілетін қашықтықтардың арақашықтығы азаяды, бұл өз бетінше қозғалудың жалпы қабілетін сақтай отырып, неғұрлым күрделі көмек құралдарын қолдануды, жекелеген қозғалыс актілерін орындауда немесе жасына байланысты қашықтықты еңсеруде үнемі көмек көрсетуді талап етеді. Ұсақ манипуляциялық қозғалыстардың дамуы 2 эпикриздік мерзімге артта қалады.
3) Баланың коммуникативті қабілеттерінің бұзылуы коммуникативті қабілеттерді түзетудің және дамытудың күрделі әдістерін (немесе көмекші құралдар – есту аппаратын) қолдануды талап етеді. Дербес қарым қатынас жағдайында жалпы білім беретін бастауыш мектепте оқыту немесе мамандандырылған мектептер жағдайында оқыту мүмкін.
1) Өзінің негізгі қажеттіліктеріне қызмет көрсету қабілетін сақтау аясында өзіне-өзі қызмет көрсету іс-әрекеттерінің санының азаюы және орындалу сапасының төмендеуі. Күрделі ақауларда көмекші құралдарды және мерзімді көмекті пайдалану қажет. Қарапайым орта мектепке бару мүмкін.
2) Қарапайым көмек құралдарын пайдалану аясында жас нормаларында көзделген арақашықтыққа жүруде шектеулердің болуы. Қозғалыс жеткіліксіздігінің орнын толтырудың неғұрлым күрделі құралдарын қолдану, сондай-ақ қашықтықты еңсеруде мерзімді көмек көрсету қажет. Манипуляциялық қызметті, қозғалыстарды саралауды, денені белгілі бір қалыпта ұстау қабілетін дамыту жас нормаларынан артта қалады.
3) Түзетудің неғұрлым күрделі әдістерін немесе көмекші құралдарды (есту аппараты) қолдану қажет. Оқу немесе мамандандырылған мектептер жағдайында оқыту процесіне жеке жұмыс істеу жағдайында жалпы білім беретін мектептің бағдарламасы бойынша оқуға болады.

1) Отставание сформированности навыков на один эпикризный срок, усложненные и сложные навыки не сформированы. Требуется осуществление ухода на дому или создание специальных условий в ДДУ.
2) Невозможно самостоятельное передвижение на расстояния в рамках возрастных норм посредством ходьбы на фоне невозможности перемещения другими способами. Резко снижены навыки мелкой моторики. Ограничено поддержание определенного положения тела, малый резерв дифференцирования движений.
3) Требуются более сложные методики коррекции и развития коммуникативных способностей (или средства компенсации). Возможно посещение ДДУ при условии индивидуального подхода или специализированных ДДУ.
1) Развитие усложненных и сложных навыков резко ограничено. Возможно посещение обычной группы ДДУ или класса при условии индивидуального подхода.
2) Сокращена длительность и ухудшено качество ходьбы, уменьшена дальность преодолеваемых расстояний на фоне использования простых средств компенсации, что требует применения более сложных средств компенсации при сохранении общей способности к самостоятельному передвижению, регулярной помощи в выполнении отдельных двигательных актов или преодолений предусмотренных возрастом расстояний. Развитие мелких манипулятивных движений отстает на 2 эпикризных срока.
3) Нарушения коммуникативных способностей ребенка требует применения более сложных методов коррекции и развития коммуникативных способностей (или средств компенсации - слуховой аппарат). Возможно обучение в общеобразовательной начальной школе при условии индивидуального подхода или обучение в условиях специализированных школ.
1) Уменьшение количества и снижение качества выполнения действий по самообслуживанию на фоне сохранения способности обслуживать свои основные потребности. Необходимо использование сложных средств компенсации дефекта и периодической помощи. Возможно посещение обычной средней школы.
2) Имеются ограничения в перемещении на расстояния, предусмотренные возрастными нормами на фоне использования простых средств компенсации. Необходимо применения более сложных средств компенсации двигательной недостаточности, а также периодическая помощь в преодолении расстояний. Развитие манипулятивной деятельности, дифференцирования движений, способности удержания тела в определенном положении отстает от возрастных норм.
3) Необходимо применение более сложных методов коррекции или средств компенсации (слуховой аппарат). Возможно обучение по программе общеобразовательной школы при условии индивидуального подхода к процессу обучения или обучения в условиях специализированных школ.

1) Күнделікті қызметтің күрделі түрлерін орындау немесе кемшіліктің орнын толтыруға күрделі техникалық құралдарын пайдалану кезінде мерзімді көмек қажет. Орта мектепке, оның ішінде арнайы мектепке баруға болады.
2) Толыққанды қозғалу үшін неғұрлым күрделі көмекші құралдарды қолдану, жекелеген қозғалыс, манипуляциялық актілерді орындауға мерзімді көмек қажет. Қозғалыс дағдылары деңгейінің жеткіліксіздігі оқу процесінде, күнделікті іс-әрекетте және әлеуметтік өмірде жеке қарым-қатынас арқылы өтеледі.
3) Қарым-қатынастың неғұрлым күрделі әдістерін және көмекші құралдарды (есту аппараты, көзілдірікті түзетудің жоғары дәрежесі және т. б.) қолдану қажет, әлеуметтік байланыстарды сақтау және орнату, қалыпты жағдайда жалпы білім беру және кәсіптік оқытудан өту мүмкіндігі сақталған.
3
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы айқын
1) Қалпына келтірілмейтін күрт шектеу немесе толық күтім қабілетінің болмауы.
2) Өздігінен қозғалу және денені тұрақты күйде ұстау қабілеті күрт шектелген. Манипуляциялық әрекет ету қабілеті жоқ. Тұрақты көмекті қажет етеді.
3) Ауызша және ым-ишара арқылы қарым-қатынастың бұзылуы түзетілмейді, қарым-қатынас формаларын дамыту шаралары қажет. Мамандандырылған МДБМ-ге бару мүмкін.
1) Жеке дағдылар элементі бар, үнемі көмекті қажет етеді.
2) Жасына байланысты кез-келген жолмен қашықтыққа жүру мүмкін емес; іс жүзінде манипуляциялық қозғалыстарды саралау және дененің тұрақты күйін сақтау мүмкіндігі жоқ. Тұрақты көмекті қажет етеді.
3) Қарым-қатынастың бұзылуы түзетілмейді, арнайы әдістерді (ыммен сөйлесу) қолдану қажет. Мамандандырылған МДБМ-ге бару мүмкін.
1) Қарапайым дағдыларды орындаудағы елеулі шектеулер, қиындатылған және күрделі дағдылардың толық болмауы. Сырттан үнемі қарау және көмекті қажет етеді.
2) Жаяу жүру арқылы қозғалу бұзылған, көмекші құралдармен қалпына келтірілмеген. Дене қалпын сақтау мүмкіндігі шектеулі, бұл қосымша бекіту әдістерін, түзету әдістерін қажет етеді. СараСапа күрт төмендеді және саны азайды. Қозғалыс кезінде жүйелі көмек қажет.
3) Баланың жалпы дамуын шектейтін және арнайы әдістерді (ыммен сөйлеу, зағиптарды оқыту әдістері) қолдануды талап ететін қарым-қатынастың түзеуге келмейтін бұзылыстары. Мамандандырылған МДБМ мен мектептерге баруға болады.
1) Қарапайым дағдыларды, оның ішінде күрделі көмекші құралдарды қолдану аясында орындаудағы шектеулер. Күнделікті қажеттіліктерді қанағаттандыру, үйде немесе мамандандырылған мектеп-интернаттарда күтім жасау және оқыту үшін үнемі көмекті қажет етеді.

1) Необходима периодическая помощь при выполнении сложных видов повседневной деятельности или использования сложных технических средств компенсации дефекта. Возможно посещение средней, в том числе специальной школы.
2) Необходимы применение более сложных средств компенсации для полноценного перемещения, периодическая помощь в выполнении отдельных двигательных, манипулятивных актов. Недостаточный уровень двигательных навыков компенсируется индивидуальным подходом в процессе обучения, повседневной деятельности и социальной жизни.
3) Необходимо применение более сложных методик общения и средств компенсации (слуховой аппарат, высокая степень коррекции очков и др.), сохранена возможность поддерживать и устанавливать социальные контакты, проходить общеобразовательное и профессиональное обучение в обычных условиях.
3
Выраженное нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) Резкое некомпенсируемое ограничение или полное отсутствие способности ухода в полном объеме.
2) Способность к самостоятельному передвижению и поддержанию тела в фиксированном положении резко ограничена. Способность к манипулятивным действиям практический отсутствует. Необходима постоянна помощь.
3) Нарушения вербального и жестового общения не коррегируются, необходимы мероприятия по развития форм общения. Возможно посещение специализированных ДДУ.
1) Присутствуют отдельные элементы навыков, необходима постоянная помощь.
2) Невозможно перемещение любым способом на расстояния, предусмотренные возрастом; практически отсутствует способность к дифференцированию манипулятивных движений и поддержанию фиксированного положения тела. Необходим постоянный уход.
3) Нарушения общения не коррегируются, требуется использование специальных методик (жестовая речь). Возможно посещение специализированных ДДУ.
1) Значительные ограничения в выполнении элементарных навыков, полное отсутствие усложненных и сложных. Необходим постоянный присмотр и помощь со стороны.
2) Нарушено перемещение посредством ходьбы, не компенсируемое вспомогательными средствами. Ограничена способность к поддержанию положения тела, что требует дополнительных способов фиксации, методов коррекции. Резко снижено качество и уменьшено количество дифференцированных движений. Необходима систематическая помощь при передвижении.
3) Некоррегируемые нарушения общения, ограничивающие общее развитие ребенка и требующие применения специальных методик (жестовая речь, методики обучения слепых). Возможно посещение специализированных ДДУ и школ.
1) Ограничения в выполнении элементарных навыков, в том числе на фоне использования сложных средств компенсации. Требуется: регулярная помощь в осуществлении повседневных потребностей, уход и обучение на дому или в специализированных школах-интернатах.

2) Өздігінен қозғалу қабілетін шектеу өтелмейді, жүйелі көмек қажет немесе жүріп-тұру құралдары қолданылады. Оқу процесінде және күнделікті іс-әрекетте ерекше жағдайлар жасау қажет.
3) Қарым-қатынастың бұзылуы арнайы әдістерді (ыммен сөйлеу, зағиптарды оқыту әдістемесі) және арнайы жасалған жағдайларда оқытуды қажет ететін түзеуге келмейтін болып табылады.
1) Дағдыларды дамуының екі жастан аса мерзімге артта қалуы. Жүйелі көмекті қажет етеді. Мамандандырылған типтегі балалар мекемелеріне бару немесе үйде оқыту мүмкін.
2) Өз бетінше қозғалу, дененің тұрақты күйін сақтау, манипуляциялық белсенділіктің бұзылуы қалпына келмейді, бұл жүйелі көмекті, сондай-ақ оқу процесінде, күнделікті іс-әрекетте, әлеуметтік өмірде ерекше жағдайлар жасауды талап етеді.
3) Арнайы әдістерді (ыммен сөйлеу, зағиптарды оқыту әдістемесі) қолдануды қажет ететін қарым-қатынастың түзеуге келмейтін бұзылыстары. Арнайы жасалған жағдайларда оқыту ұсынылады.
4
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы қатты
1) Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің толық болмауы, толық күтімді қажет етеді.
2) Қозғалу мүмкіндігі мүлдем жоқ, қосымша көмек құралдарын пайдалану қажеттілігі аясында толық көлемде тұрақты күтімді қажет етеді.
3) Арнайы әдістерді қолдану мүмкін болмағандықтан түзеуге келмейтін ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және есте сақтаудың (сөйлеу дағдыларының толық болмауы, соқыр-саңырау-мылқау, психикалық бұзылулар және т. б.) ауыр аралас бұзылыстары.
1) Өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларының толық болмауы, толық күтімді қажет етеді
2) Қозғалыс мүмкіндігі мүлдем жоқ. Тұрақты көмек қажет.
3) Баланың одан әрі дамуына айтарлықтай әсер ететін, түзетуге келмейтін ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және есте сақтаудың ауыр, аралас бұзылыстары (сөйлеу дағдыларының толық болмауы, соқыр-саңырау, психикалық бұзылулар және т. б.).
1) Өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларының күрт шектелуі немесе толық болмауы, толық күтім.
2) Кеңістікте қозғалу, дене қалпын сақтау және манипуляциялық белсенділік қабілеті күрт шектелген немесе мүлдем жоқ.
3) Баланың одан әрі дамуына айтарлықтай әсер ететін, түзетуге келмейтін ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және есте сақтаудың ауыр, аралас бұзылыстары (сөйлеу дағдыларының толық болмауы, соқыр-саңырау, психикалық бұзылулар және т. б.).

2) Ограничение способности к самостоятельному передвижению не компенсируется, требуется систематическая помощь или используются средства передвижения. Необходимо создание особых условий в процессе обучения и повседневной деятельности.
3) Нарушения общения некоррегируемые, требующие использования специальных методик (жестовая речь, методики обучения слепых) и обучения в специально созданных условиях.
1) Отставание развития навыков более чем на два возрастных периода. Требуется систематическая помощь. Возможно посещение детских учреждений специализированного типа или обучение на дому.
2) Нарушения способности к самостоятельному передвижению, поддержанию фиксированного положения тела, манипулятивной деятельности не компенсируются, что требует систематической помощи, а также создания особых условий в процессе обучения, повседневной деятельности, социальной жизни.
3) Некоррегируемые нарушения общения, требующие использования специальных методик жестовая речь, методики обучения слепых). Рекомендуется обучение в специально созданных условиях.
4
Грубое нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности
1) Полное отсутствие способности самообслуживания, требуется уход в полном объеме.
2) Полностью отсутствует возможность перемещения, необходим постоянный уход в полном объеме на фоне необходимости использования дополнительных средств компенсации.
3) Тяжелые сочетанные нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации (полное отсутствие речевых навыков, слепоглухонемота, психические нарушения и т.д.), не поддающиеся коррекции при невозможности использования специальных методик.
1) Полное отсутствие навыков самообслуживания, требуется уход в полном объеме
2) Полностью отсутствует возможность перемещения. Требуется постоянная помощь.
3) Тяжелые, сочетанные нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации (полное отсутствие речевых навыков, слепоглухонемота, психические нарушения и т.д.), оказывающие значительное влияние на дальнейшее развитие ребенка, не поддающиеся коррекции.
1) Резкое ограничение или полное отсутствие навыков самообслуживания, уход в полном объеме.
2) Резко ограничена или полностью отсутствует способность к перемещению в пространстве, поддержанию положения тела и манипулятивной деятельности.
3) Тяжелые, сочетанные нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации (полное отсутствие речевых навыков, слепоглухонемота, психические нарушения и т.д.), оказывающие значительное влияние на дальнейшее развитие ребенка, не поддающиеся коррекции.

1) Өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларының күрт шектелуі немесе болмауы. Үйде немесе арнайы мекемелерде тұрақты күтім қажет.
2) Қозғалу, белгілі бір дене қалпын сақтау, манипуляциялық белсенділіктің күрт төмендеуі немесе толық болмауы, бұл толық көлемде үнемі күтімді қажет етеді.
3) Баланың одан әрі дамуына айтарлықтай әсер ететін, түзетуге келмейтін ақпаратты қабылдаудың, талдаудың және есте сақтаудың ауыр, аралас бұзылыстары.
1) Өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларының күрт төмендеуі немесе толық болмауы, үнемі күтім қажет. Ұйымдастырылған балалар ұжымдарына барудың мүмкін емес болуы (үйде оқытуға барабар қабілеті сақталған жағдайда).
2) Қозғалу, белгілі бір дене қалпын сақтау, манипуляциялық белсенділіктің күрт төмендеуі немесе толық болмауы, бұл толық көлемде үнемі күтімді қажет етеді.
3) Арнайы әдістемелерді қолдану мүмкін болмаған кезде ақпаратты қабылдау, талдау және есте сақтау қабілетінің түзетуге келмейтін ауыр, қосарлы бұзылуы.
5
Тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу бұзылысы өте ауыр дәрежеде
> PaPaS Scale бойынша 25 балл - паллиативтік көмек көрсету көрсетілген, дәрігерлік комиссия жүргізу қажет;
>15 балл, бірақ РаРаЅ Scale бойынша 25-тен аз - паллиативтік көмекке мұқтаж, дәрігерлік комиссия өткізілуі керек;
> 10, бірақ PaPaS Scale бойынша кемінде 15 балл - паллиативтік көмек қажет болуы мүмкін, дәрігерлік комиссия өткізілуі керек
Ескертпе:
Балалардың тіршілік әрекетінің жұмыс істеу және шектелу жағдайын сипаттау мынадай өлшемшарттар бойынша жүргізіледі: өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті; жүріп-тұру қабілеті; қарым-қатынас жасау қабілеті.
МДБМ – мектепке дейінгі балалар мекемесі.
PaPaS Scale – балаларға паллиативтік көмек көрсету үшін көрсеткіштерді анықтау шкаласы.
Қазақстан Республикасында
медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 5-қосымша
№ ________ Оңалту картасы (ересектер) Реабилитационная карта (взрослые) № _________
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________________
2. Жынысы/Пол ___________________________
3. Туған күні/Дата рождения _________________
4. ЖСН/ ИНН _______________________________
5. МСАК-қа тіркелу (облыс, қала/ауыл МСАК атауы, учаске №)/ Прикрепление к ПМСП (область, город/село, наименование ПМСП, № участка) ____________________
6. Қызмет ететін орны, мамандығы, лауазымы/ место работы, профессия, должность ______________________________________________________________
7. Мүгедектік тобы/ Группа инвалидности: ______________________

1) Резкое ограничение или отсутствие навыков самообслуживания. Необходим постоянный уход на дому или в специальных учреждениях.
2) Резкое снижение или полное отсутствие способности к передвижению, поддержанию определенного положения тела, манипулятивной деятельности, что требует постоянного ухода в полном объеме.
3) Тяжелые, сочетанные нарушения восприятия, анализа и воспроизведения информации, оказывающие значительное влияние на дальнейшее развитие ребенка, не поддающиеся коррекции.
1) Резкое снижение или полное отсутствие навыков самообслуживания, необходим постоянный уход. Невозможность посещения организованных детских коллективов (при сохранности адекватной способности к обучению на дому).
2) Резкое снижение или полное отсутствие способности к передвижению, поддержанию определенного положения тела, манипулятивной деятельности, что требует постоянного ухода в полном объеме.
3) Тяжелые, сочетанные не поддающиеся коррекции нарушения восприятия, анализ и воспроизведения информации при невозможности использования специальных методик.
5
Нарушение функционирования и ограничение жизнедеятельности крайней степени тяжести
>25 баллов по PaPaS Scale – показано оказание паллиативной помощи, необходимо провести врачебную комиссию;
>15 баллов, но менее 25 поPaPaS Scale – скорее нуждается в паллиативной помощи, необходимо провести врачебную комиссию;
> 10, но менее 15 баллов по PaPaS Scale – может нуждаться в паллиативной помощи, необходимо провести врачебную комиссию
Примечание:
Описание состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности у детей проводится по следующим критериям: способность к самообслуживанию; способность к передвижению; способность к общению.
ДДУ – детское дошкольное учреждение
PaPaS Scale – шкала для определения показаний для оказания паллиативной помощи детям
Приложение 5 к Стандарту
организации оказания
медицинской реабилитации
в Республике Казахстан
№ ________Оңалту картасы
Реабилитационная карта (взрослые) № _________
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________________
2. Жынысы/Пол ____________________________
3. Туған күні/Дата рождения __________________
4. ЖСН/ ИНН _______________________________
5. Тұрғылықты тұратын жері: қаласы, ауылы (астын сыз)/ Прикрепление к ПМСП
(область, город/село, наименование ПМСП, №участка) _____________________
6. Қызмет ететін орны, мамандығы, лауазымы/ место работы, профессия, должность ___________________________________________________
7. Мүгедектік тобы/ Группа инвалидности: _____________

A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
3.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
4.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.071.000
Консультация: Логопед
˅
˅
5.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.033.000
Консультация: Нейрохирург
˅
6.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
7.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
8.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.059.000
Консультация: Протезист/ ортезист
˅
9.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.014.000
Консультация: Оториноларинголог
˅
˅
10.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
11.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.073.000
Консультация: Диетолог
˅
12.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
13.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.026.000
Консультация: Уролог
˅
˅
14.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.083.000
Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
˅
˅
˅
15.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.093.000
Қашықтан консилиум
˅
˅
˅
16.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.085.000
Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
17.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.086.000
Қашықтықтан консультация: Психолог
˅
˅
18.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.087.000
Қашықтықтан консультация: Логопед
˅
˅
19.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.091.000
Қашықтықтан психокоррекциялық жұмыс
˅
˅
20.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
A02.092.000
Логопедпен қашықтықтан сабақ
˅
˅
21.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.002.008
Топтық кинезотерапия
˅
˅
˅
22.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.021.008
Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
23.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.022.008
Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
24.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.023.008
Дене мен жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
25.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1

A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
3
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
4
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.071.000
Консультация: Логопед
˅
˅
5
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.033.000
Консультация: Нейрохирург
˅
6
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
7
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
8
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.059.000
Консультация: Протезист/ ортезист
˅
9
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.014.000
Консультация: Оториноларинголог
˅
˅
10
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
11
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.073.000
Консультация: Диетолог
˅
12
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
13
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.026.000
Консультация: уролог
˅
˅
14
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.083.000
Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
˅
˅
˅
15
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.093.000
Дистанционный консилиум
˅
˅
˅
16
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.085.000
Дистанционная консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
17
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.086.000
Дистанционная консультация: Психолог
˅
˅
18
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.087.000
Дистанционная консультация: Логопед
˅
˅
19
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.091.000
Дистанционная психокорреционная работа
˅
˅
20
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
A02.092.000
Дистанционное занятие с логопедом
˅
˅
21
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.002.008
Кинезотерапия групповая
˅
˅
˅
22
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.021.008
Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
˅
˅
˅
23
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.022.008
Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
˅
˅
˅
24
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.023.008
Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
˅
˅
˅
25
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1

D02.009.012
Биологиялық кері байланыспен (BOS) қолдардың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешенде диагностикалық тестілеу
˅
70.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.011.012
Биологиялық кері байланыспен (БКБ) және цифрлық айнамен тренажерда жаттығу
˅
71.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.012.012
Биологиялық кері байланыспен (БКБ) тепе-теңдік пен вестибулярлық аппаратты қалпына келтіру және бағалау бойынша жүйеде жаттығу (тұрақтандыру платформасы)
˅
72.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1

D02.009.012
Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
˅
70
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.011.012
Занятие на тренажере с биологически активной связью (БОС) и с цифровым зеркалом
˅
71
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.012.012
Занятие на системе по восстановлению и оценке баланса и вестибулярного аппарата с биологически обратной связью (БОС) (стабилоплатформа)
˅
72
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1

D02.001.009
Аппараттық лимфодренаж
˅
˅
˅
73.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.002.009
Ультрадыбыстық және амплипульстерапиясы бар аппараттық лимфодренаж
˅
˅
74.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.005.012
Роботтандырылған локомоторлы кинезотерапия (экзоскелет)
˅
75.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.010.012
Пневматикалық тренажерде жүктемені ұлғайту, тестілеу және талдау арқылы жаттығу
˅
76.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.010.008
Диагностикалық және емдік постурография (роботтандырылған)
˅
˅
77.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.007.007
Омыртқа тракциясы (бір бөлігі)
˅
˅
78.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.014.012
Көтергіш құрылғыдағы вертикализация
˅
˅
˅
79.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.071.226
Логопедпен жаттығу
˅
˅
80.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.002.006
Акупунктура
˅
˅
˅
81.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.001.003
Аэрозольтерапия
˅
˅
˅
82.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D94.023.904
Психокоррекциялық жұмыс
˅
˅
83.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D94.022.902
Ұтымды психотерапия
˅
˅
84.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D94.029.909
Жеке психотерапия сеансы
˅
˅
85.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D94.030.909
Топтық психотерапия сеансы
˅
˅
86.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.003.013
Биологиялық кері байланыс (БКБ) бағдарламасы бар аналитикалық тренажерлардағы диагностикалық тест
˅
87.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.010.006
Электропунктура және электроакупунктура
˅
˅
˅
88.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.004.014
Еңбекке баулу жаттығуы
˅
˅
89.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.013.012
Биологиялық кері байланыспен (БКБ) жатқан науқастарға арналған бұлшықет белсенділігін қалпына келтіру және бағалау жүйесі бойынша жаттығу
˅
90.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.022.007
Бел-сегізкөз аймағының массажы
˅
˅
˅
91.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.028.001
Вакуум-фонофорез
˅
˅
92.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.030.007
Бет массажы
˅
˅
˅
93.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
Тарификаторда жоқ
Еңбек/ эрготерапия бойынша консультация
˅
˅
˅
94.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1

D02.001.009
Аппаратный лимфодренаж
˅
˅
˅
73
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.002.009
Аппаратный лимфодренаж с ультразвуковой и амплипульстерапией
˅
˅
74
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.005.012
Роботизированная локомоторная кинезотерапия (экзоскелет)
˅
75
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.010.012
Занятие на пневматическом тренажере с увеличением нагрузок, тестированием и анализом
˅
76
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.010.008
Постурография (роботизированная) диагностическая и лечебная
˅
˅
77
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.007.007
Тракция позвоночника (один отдел)
˅
˅
78
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.014.012
Вертикализация на подъемном устройстве
˅
˅
˅
79
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.071.226
Занятие с логопедом
˅
˅
80
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.002.006
Акупунктура
˅
˅
˅
81
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.001.003
Аэрозольтерапия
˅
˅
˅
82
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D94.023.904
Психокорркеционная работа
˅
˅
83
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D94.022.902
Психотерапия рациональная
˅
˅
84
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D94.029.909
Индивидуальный сеанс психотерапии
˅
˅
85
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D94.030.909
Групповой сеанс психотерапии
˅
˅
86
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.003.013
Диагностический тест на аналитических тренажерах с программой биологической обратной связи (БОС)
˅
87
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.010.006
Электропунктура и электроакупунктура
˅
˅
˅
88
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.004.014
Занятие по трудовому обучению
˅
˅
89
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.013.012
Занятие по системе восстановления и оценки мышечной активности для лежачих больных с биологически обратной связью (БОС)
˅
90
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.022.007
Массаж пояснично-крестцовой области
˅
˅
˅
91
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.028.001
Вакуум-фонофорез
˅
˅
92
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.030.007
Массаж лица
˅
˅
˅
93
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
Нет в тарификаторе
Консультация по трудо/ эрготерапии
˅
˅
˅
94
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1

D02.003.009
Интервальды вакуумды терапия
˅
˅
˅
95.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.006.013
Аяқтың ортездарын жасау
˅
˅
96.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.007.013
Қолдың ортездарын жасау
˅
˅
97.
Нейрохирургиялық емдеуден өткен пациенттерді нейрологиялық оңалту
1
D02.008.013
Корсеттерді жасау
˅
˅
2. "Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту" диагноздар тобы бойынша 3-кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерінің тізбесі
Бейін атауы
3-кезең бейіні №
Медициналық қызмет коды
Медициналық қызмет атауы
Қызметтер
1
2
3
1.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
2.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
3.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
4.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.025.000
Консультация: Нефролог
˅
˅
5.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.016.000
Консультация: Пульмонолог
˅
˅
6.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
7.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
8.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.001.008
Тыныс алу гимнастикасы
˅
˅
˅
9.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.083.000
Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
˅
˅
˅
10.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.093.000
Қашықтықтан консилиум
˅
˅
˅
11.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.085.000
Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
12.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.086.000
Қашықтықтан консультация: Психолог
˅
˅
13.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.087.000
Қашықтықтан консультация: Логопед
˅
˅
14.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.089.000
Қашықтықтан жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
15.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.090.000
Эрготерапия бойынша қашықтықтан жаттығу
˅
˅
˅
16.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.091.000
Қашықтықтан психокоррециялық жұмыс
˅
˅
17.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
A02.092.000
Логопедпен қашықтықтан жаттығу
˅
˅
18.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.002.008
Топтық кинезотерапия
˅
˅
˅
19.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.021.008
Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
20.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2

D02.003.009
Интервальная вакуумная терапия
˅
˅
˅
95
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.006.013
Изготовление ортезов нижних конечностей
˅
˅
96
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.007.013
Изготовление ортезов верхних конечностей
˅
˅
97
Нейрореабилитация пациентов, перенесших нейрохирургическое лечение
1
D02.008.013
Изготовление корсетов
˅
˅
2. Перечень услуг медицинской реабилитации на 3 этапе по группе диагнозов "Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда"
Наименование профиля № профиля 3 этапа Код медицинской услуги Наименование медицинской услуги Услуги
1 2 3
1
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
2
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
3
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
4
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.025.000
Консультация: Нефролог
˅
˅
5
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.016.000
Консультация: Пульмонолог
˅
˅
6
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
7
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
8
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.001.008
Дыхательная гимнастика
˅
˅
˅
9
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.083.000
Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
˅
˅
˅
10
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.093.000
Дистанционный консилиум
˅
˅
˅
11
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.085.000
Дистанционная консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
12
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.086.000
Дистанционная консультация: Психолог
˅
˅
13
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.087.000
Дистанционная консультация: Логопед
˅
˅
14
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.089.000
Дистанционная кинезотерапия индивидуальная
˅
˅
˅
15
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.090.000
Дистанционное занятие по эрготерапии
˅
˅
˅
16
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.091.000
Дистанционная психокорреционная работа
˅
˅
17
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
A02.092.000
Дистанционное занятие с логопедом
˅
˅
18
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.002.008
Кинезотерапия групповая
˅
˅
˅
19
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.021.008
Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
˅
˅
˅
20
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2

D02.005.007
Вибромассаж
˅
˅
45.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.010.007
Желке аймағы массажы
˅
˅
˅
46.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.015.007
Кеуде аймағы массажы
˅
˅
˅
47.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.023.001
Магнитотерапия
˅
˅
˅
48.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.030.001
Биоптрон
˅
˅
˅
49.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D94.023.904
Психокоррекциялық жұмыс
˅
˅
˅
50.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D94.022.902
Ұтымды психотерапия
˅
˅
51.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.004.002
Лазеротерапия (кванттық терапия)
˅
˅
˅
52.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.013.001
Бұлшықеттер электростимуляциясы
˅
˅
˅
53.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D94.021.901
Аутотренинг
˅
˅
54.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.013.004
Бальнеофизиотерапияның жапсарлас әдістемелері
˅
˅
55.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
C02.010.000
Жүректі электрофизиологиялық зерттеу: ишемиялық тест ("6 минуттық жүру")
˅
˅
˅
56.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.005.008
Жатқызып емдеу
˅
˅
˅
57.
Миокард инфарктісін бастан өткерген пациенттерді оңалту
2
D02.003.009
Интервальды вакуумды терапия
˅
˅
˅
3. "Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту" диагноздар тобы бойынша 3-кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерінің тізбесі
Бейін атауы
3-кезең бейіні №
Медициналық қызмет коды
Медициналық қызмет атауы
Қызметтер
1.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
2.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
3.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
4.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3
A02.071.000
Консультация: Логопед
˅
˅
5.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3
A02.033.000
Консультация: Нейрохирург
˅
˅
6.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
7.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3
A02.025.000
Консультация: Нефролог
˅
˅
8.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3
A02.073.000
Консультация: Диетолог
˅
˅
9.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
10.
Цереброваскулярлық ауруларды бастан өткерген пациенттерді оңалту
3

D02.005.007
Вибромассаж
˅
˅
45
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.010.007
Массаж воротниковой зоны
˅
˅
˅
46
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.015.007
Массаж области грудной клетки
˅
˅
˅
47
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.023.001
Магнитотерапия
˅
˅
˅
48
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.030.001
Биоптрон
˅
˅
˅
49
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D94.023.904
Психокоррекционная работа
˅
˅
˅
50
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D94.022.902
Психотерапия рациональная
˅
˅
51
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.004.002
Лазеротерапия (квантовая терапия)
˅
˅
˅
52
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.013.001
Электростимуляция мышц
˅
˅
˅
53
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D94.021.901
Аутотренинг
˅
˅
54
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.013.004
Сочетанные методики бальнеофизиотерапии
˅
˅
55
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
C02.010.000
Электрофизиологическое исследование сердца: ишемический тест (" 6 минутная ходьба")
˅
˅
˅
56
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.005.008
Лечение положением
˅
˅
˅
57
Реабилитация пациентов, перенесших инфаркт миокарда
2
D02.003.009
Интервальная вакуумная терапия
˅
˅
˅
3. Перечень услуг медицинской реабилитации на 3 этапе по группе диагнозов "Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания"
Наименование профиля № профиля 3 этапа Код медицинской услуги Наименование медицинской услуги Услуги
1.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
2.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
3.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
4.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3
A02.071.000
Консультация: Логопед
˅
˅
5.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3
A02.033.000
Консультация: Нейрохирург
˅
˅
6.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
7.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3
A02.025.000
Консультация: Нефролог
˅
˅
8.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3
A02.073.000
Консультация: Диетолог
˅
˅
9.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
10.
Реабилитация пациентов, перенесших цереброваскулярные заболевания
3

A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
˅
˅
5.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
6.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
7.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
8.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.026.000
Консультация: Уролог
˅
˅
9.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
10.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.005.013
Ортопедиялық ұлтарақ дайындау
˅
11.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.006.013
Аяқ ортездерін дайындау
˅
12.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.007.013
Қол ортездерін дайындау
˅
13.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.008.013
Корсеттер дайындау
˅
14.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.009.008
Буындағы қозғалыс көлемін өлшеу
˅
˅
˅
15.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.012.008
Подометрия
˅
˅
16.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.083.000
Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
˅
˅
˅
17.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.093.000
Қашықтықтан консилиум
˅
˅
˅
18.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.085.000
Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
19.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.086.000
Қашықтықтан консультация: Психолог
˅
˅
20.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.087.000
Қашықтықтан консультация: Логопед
˅
˅
˅
21.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.089.000
Қашықтықтан жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
22.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.090.000
Эрготерапия бойынша қашықтықтан жаттығу
˅
˅
˅
23.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.091.000
Қашықтықтан психокоррециялық жұмыс
˅
˅
24.
Жарақат салдарын оңалту
4
A02.092.000
Логопедпен қашықтықтан жұмыс
˅
˅
˅
25.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.002.008
Топтық кинезотерапия
˅
˅
˅
26.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.021.008
Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
27.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.022.008
Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
28.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.023.008
Дене және жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
29.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.024.008
Отыру/тұру балансына жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
30.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.025.008
Жүруді үйрету/түзету үшін жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
31.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.026.008
Қолдың пассивті кинезотерапиясы
˅
˅
˅
32.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.027.008
Аяқтың пассивті кинезотерапиясы
˅
˅
˅
33.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.028.008
Дене мен жамбас бұлшықеттерінің пассивті кинезотерапиясы
˅
˅
˅
34.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.029.008
Проприоцептивті жүйке-бұлшықет фасцилитациясы әдісі бойынша кинезотерапия
˅
˅
35.
Жарақат салдарын оңалту
4

A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
˅
˅
5
Реабилитация последствий травм
4
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
6
Реабилитация последствий травм
4
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
7
Реабилитация последствий травм
4
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
8
Реабилитация последствий травм
4
A02.026.000
Консультация: Уролог
˅
˅
9
Реабилитация последствий травм
4
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
10
Реабилитация последствий травм
4
D02.005.013
Изготовление ортопедических стелек
˅
11
Реабилитация последствий травм
4
D02.006.013
Изготовление ортезов нижних конечностей
˅
12
Реабилитация последствий травм
4
D02.007.013
Изготовление ортезов верхних конечностей
˅
13
Реабилитация последствий травм
4
D02.008.013
Изготовление корсетов
˅
14
Реабилитация последствий травм
4
D02.009.008
Измерение объема движения в суставе
˅
˅
˅
15
Реабилитация последствий травм
4
D02.012.008
Подометрия
˅
˅
16
Реабилитация последствий травм
4
A02.083.000
Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
˅
˅
˅
17
Реабилитация последствий травм
4
A02.093.000
Дистанционный консилиум
˅
˅
˅
18
Реабилитация последствий травм
4
A02.085.000
Дистанционная консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
19
Реабилитация последствий травм
4
A02.086.000
Дистанционная консультация: Психолог
˅
˅
20
Реабилитация последствий травм
4
A02.087.000
Дистанционная консультация: Логопед
˅
˅
˅
21
Реабилитация последствий травм
4
A02.089.000
Дистанционная кинезотерапия индивидуальная
˅
˅
˅
22
Реабилитация последствий травм
4
A02.090.000
Дистанционное занятие по эрготерапии
˅
˅
˅
23
Реабилитация последствий травм
4
A02.091.000
Дистанционная психокорреционная работа
˅
˅
24
Реабилитация последствий травм
4
A02.092.000
Дистанционное занятие с логопедом
˅
˅
˅
25
Реабилитация последствий травм
4
D02.002.008
Кинезотерапия групповая
˅
˅
˅
26
Реабилитация последствий травм
4
D02.021.008
Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
˅
˅
˅
27
Реабилитация последствий травм
4
D02.022.008
Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
˅
˅
˅
28
Реабилитация последствий травм
4
D02.023.008
Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
˅
˅
˅
29
Реабилитация последствий травм
4
D02.024.008
Кинезотерапия индивидуальная на баланс сидя/стоя
˅
˅
˅
30
Реабилитация последствий травм
4
D02.025.008
Кинезотерапия индивидуальная на обучение/коррекция ходьбы
˅
˅
˅
31
Реабилитация последствий травм
4
D02.026.008
Кинезотерапия пассивная верхней конечности
˅
˅
˅
32
Реабилитация последствий травм
4
D02.027.008
Кинезотерапия пассивная нижней конечности
˅
˅
˅
33
Реабилитация последствий травм
4
D02.028.008
Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
˅
˅
˅
34
Реабилитация последствий травм
4
D02.029.008
Кинезотерапия по методу проприоцептивной нервно-мышечной фасцилитиации
˅
˅
35
Реабилитация последствий травм
4

D02.007.007
Омыртқаның тартылуы (бір бөлігі)
˅
˅
95.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.014.012
Көтергіш құрылғыдағы вертикализация
˅
˅
˅
96.
Жарақат салдарын оңалту
4
Тарификаторда жоқ
Еңбек/ эрготерапия бойынша консультация
˅
˅
˅
97.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.003.009
Интервальды вакуумды терапия
˅
˅
˅
98.
Жарақат салдарын оңалту
4
D02.002.011
Тейптеу
˅
˅
˅
5. "Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту" диагноздар тобы бойынша амбулаториялық жағдайларда медициналық оңалту қызметтерінің тізбесі
Бейін атауы
3-кезең бейіні №
Медициналық қызмет коды
Медициналық қызмет атауы
Қызметтер
1
2
3
1.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
2.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
3.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
4.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.025.000
Консультация: Нефролог
˅
˅
5.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.016.000
Консультация: Пульмонолог
˅
˅
6.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
7.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.083.000
Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
˅
˅
˅
8.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.093.000
Қашықтықтан консилиум
˅
˅
˅
9.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.085.000
Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
10.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.086.000
Қашықтықтан консультация: Психолог
˅
˅
11.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.087.000
Қашықтықтан консультация: Логопед
˅
˅
12.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.089.000
Қашықтықтан жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
13.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.090.000
Эрготерапия бойынша қашықтықтан жаттығу
˅
˅
˅
14.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.091.000
Қашықтықтан психокоррециялық жұмыс
˅
˅
15.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
16.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
D02.001.008
Тыныс алу гимнастика
˅
˅
˅
17.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
D02.002.008
Топтық кинезотерапия
˅
˅
˅
18.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
D02.003.008
Жеке кинезотерапия (қимыл-қозғалыстың бұзылуынсыз)
˅
˅
˅
19.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
D02.021.008
Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
20.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5
D02.022.008
Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
21.
Кардиохирургиялық операциялардан кейін оңалту
5

D02.007.007
Тракция позвоночника (один отдел)
˅
˅
95
Реабилитация последствий травм
4
D02.014.012
Вертикализация на подъемном устройстве
˅
˅
˅
96
Реабилитация последствий травм
4
Нет в тарификаторе
Консультация по трудо/ эрготерапии
˅
˅
˅
97
Реабилитация последствий травм
4
D02.003.009
Интервальная вакуумная терапия
˅
˅
˅
98
Реабилитация последствий травм
4
D02.002.011
Тейпирование
˅
˅
5. Перечень услуг медицинской реабилитации в амбулаторных условиях по группе диагнозов "Реабилитация после кардиохирургических операций"
Наименование профиля № профиля 3 этапа Код медицинской услуги Наименование медицинской услуги Услуги
1 2 3
1
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
2
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
3
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
4
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.025.000
Консультация: Нефролог
˅
˅
5
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.016.000
Консультация: Пульмонолог
˅
˅
6
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
7
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.083.000
Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
˅
˅
˅
8
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.093.000
Дистанционный консилиум
˅
˅
˅
9
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.085.000
Дистанционная консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
10
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.086.000
Дистанционная консультация: Психолог
˅
˅
11
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.087.000
Дистанционная консультация: Логопед
˅
˅
12
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.089.000
Дистанционная кинезотерапия индивидуальная
˅
˅
˅
13
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.090.000
Дистанционное занятие по эрготерапии
˅
˅
˅
14
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.091.000
Дистанционная психокорреционная работа
˅
˅
15
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
16
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
D02.001.008
Дыхательная гимнастика
˅
˅
˅
17
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
D02.002.008
Кинезотерапия групповая
˅
˅
˅
18
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
D02.003.008
Кинезотерапия индивидуальная (без двигательных нарушений)
˅
˅
˅
19
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
D02.021.008
Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
˅
˅
˅
20
Реабилитация после кардиохирургических операций
5
D02.022.008
Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
˅
˅
˅
21
Реабилитация после кардиохирургических операций
5

A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
˅
˅
4.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
5.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
6.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
7.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
8.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.083.000
Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
˅
˅
˅
9.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.093.000
Қашықтықтан консилиум
˅
˅
˅
10.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.085.000
Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
11.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.086.000
Қашықтықтан консультация: Психолог
˅
˅
12.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.089.000
Қашықтықтан жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
13.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.090.000
Эрготерапия бойынша қашықтықтан жаттығу
˅
˅
˅
14.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.091.000
Қашықтықтан психокоррециялық жұмыс
˅
˅
15.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
˅
˅
16.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.002.008
Кинезотерапия групповая
˅
˅
˅
17.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.003.008
Жеке кинезотерапия (қимыл-қозғалыстың бұзылуынсыз)
˅
˅
˅
18.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.021.008
Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
19.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.022.008
Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
20.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.023.008
Дене және жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
21.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.024.008
Отыру/тұру балансына жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
22.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.025.008
Жүруді үйрету/түзету үшін жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
23.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.026.008
Қолдың пассивті кинезотерапиясы
˅
˅
˅
24.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.027.008
Аяқтың пассивті кинезотерапиясы
˅
˅
˅
25.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.028.008
Дене мен жамбас бұлшықеттерінің пассивті кинезотерапиясы
˅
˅
˅
26.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.029.008
Проприоцептивті жүйке-бұлшықет фасцилитациясы әдісі бойынша кинезотерапия
˅
˅
27.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.007.008
Топтық гидрокинезотерапия
˅
˅
28.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6
D02.033.008
Жеке гидрокинезотерапия
˅
˅
29.
Ортопедиялық операциялардан кейінгі оңалту
6

A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
˅
˅
4
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
5
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
6
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
7
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
8
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.083.000
Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
˅
˅
˅
9
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.093.000
Дистанционный консилиум
˅
˅
˅
10
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.085.000
Дистанционная консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
11
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.086.000
Дистанционная консультация: Психолог
˅
˅
12
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.089.000
Дистанционная кинезотерапия индивидуальная
˅
˅
˅
13
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.090.000
Дистанционное занятие по эрготерапии
˅
˅
˅
14
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.091.000
Дистанционная психокорреционная работа
˅
˅
15
Реабилитация после ортопедических операций
6
A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
˅
˅
16
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.002.008
Кинезотерапия групповая
˅
˅
˅
17
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.003.008
Кинезотерапия индивидуальная (без двигательных нарушений)
˅
˅
˅
18
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.021.008
Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
˅
˅
˅
19
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.022.008
Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
˅
˅
˅
20
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.023.008
Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
˅
˅
˅
21
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.024.008
Кинезотерапия индивидуальная на баланс сидя/стоя
˅
˅
˅
22
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.025.008
Кинезотерапия индивидуальная на обучение/коррекция ходьбы
˅
˅
˅
23
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.026.008
Кинезотерапия пассивная верхней конечности
˅
˅
˅
24
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.027.008
Кинезотерапия пассивная нижней конечности
˅
˅
˅
25
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.028.008
Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
˅
˅
˅
26
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.029.008
Кинезотерапия по методу проприоцептивной нервно-мышечной фасцилитиации
˅
˅
27
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.007.008
Гидрокинезотерапия групповая
˅
˅
28
Реабилитация после ортопедических операций
6
D02.033.008
Гидрокинезотерапия индивидуальная
˅
˅
29
Реабилитация после ортопедических операций
6

А02.040.000
Консультация: Онколог хирург
˅
˅
5.
Онкологиядан оңалту
14
А02.041.000
Консультация: Онколог Гинеколог
˅
˅
6.
Онкологиядан оңалту
14
А02.042.000
Консультация: Проктолог
˅
˅
7.
Онкологиядан оңалту
14
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
8.
Онкологиядан оңалту
14
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
9.
Онкологиядан оңалту
14
A02.016.000
Консультация: Пульмонолог
˅
˅
10.
Онкологиядан оңалту
14
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
11.
Онкологиядан оңалту
14
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
12.
Онкологиядан оңалту
14
A02.022.000
Консультация: Гастроэнтеролог
˅
˅
13.
Онкологиядан оңалту
14
А02.035.000
Консультация: Тамыр хирургі
˅
˅
14.
Онкологиядан оңалту
14
A02.025.000
Консультация: Нефролог
˅
˅
15.
Онкологиядан оңалту
14
А02.052.000
Консультация: Маммолог
˅
˅
16.
Онкологиядан оңалту
14
А02.073.000
Консультация: Диетолог
˅
˅
17.
Онкологиядан оңалту
14
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
18.
Онкологиядан оңалту
14
А02.087.000
Консультация: Логопед
˅
˅
˅
19.
Онкологиядан оңалту
14
А01.006.000
Қабылдау: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
˅
˅
˅
20.
Онкологиядан оңалту
14
A02.085.000
Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
˅
˅
21.
Онкологиядан оңалту
14
A02.086.000
Қашықтықтан консультация: Психолог
˅
˅
22.
Онкологиядан оңалту
14
A02.083.000
Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
˅
˅
˅
23.
Онкологиядан оңалту
14
D94.022.902
Ұтымды психотерапия
˅
˅
24.
Онкологиядан оңалту
14
D94.023.904
Психокоррекциялық жұмыс
˅
˅
25.
Онкологиядан оңалту
14
D02.001.008
Тыныс алу гимнастикасы
˅
˅
˅
26.
Онкологиядан оңалту
14
D02.002.008
Топтық кинезотерапия
˅
˅
˅
27.
Онкологиядан оңалту
14
D02.003.008
Жеке кинезотерапия (қимыл-қозғалыстың бұзылуынсыз)
˅
˅
˅
28.
Онкологиядан оңалту
14
D02.028.008
Дене және жамбас бұлшықеттеріне пассивті кинезотерапия
˅
˅
˅
29.
Онкологиядан оңалту
14
D02.021.008
Қолдың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
30.
Онкологиядан оңалту
14
D02.022.008
Аяқтың белсенді жеке кинезотерапиясы
˅
˅
˅
31.
Онкологиядан оңалту
14
D02.023.008
Дене және жамбас бұлшықеттеріне белсенді жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
32.
Онкологиядан оңалту
14
D02.004.008
Пассивті механотерапия
˅
˅
˅
33.
Онкологиядан оңалту
14
D02.001.012
Белсенді механотерапия
˅
˅
˅
34.
Онкологиядан оңалту
14
D02.004.008
Пассивті механотерапия
˅
˅
˅
35.
Онкологиядан оңалту
14
D02.005.008
Жатқызып емдеу
˅
˅
˅
36.
Онкологиядан оңалту
14
D02.005.001
Электроұйқы
˅
˅
˅
37.
Онкологиядан оңалту
14
D02.005.007
Вибромассаж
˅
˅
38.
Онкологиядан оңалту
14
D02.004.002
Лазеротерапия (кванттық терапия)
˅
˅
˅
39.
Онкологиядан оңалту
14
D02.023.001
Магнитотерапия
˅
˅
˅
40.
Онкологиядан оңалту
14
D02.001.009
Аппараттық лимфодренаж
˅
˅
˅
41.
Онкологиядан оңалту
14
D02.013.001
Бұлшықеттер электростимуляциясы
˅
˅
˅
42.
Онкологиядан оңалту
14
D02.008.001
Амплипульстерапия
˅
˅
˅
43.
Онкологиядан оңалту
14

А02.040.000
Консультация: Онколог хирург
˅
˅
5
Онкореабилитация
14
А02.041.000
Консультация: Онколог Гинеколог
˅
˅
6
Онкореабилитация
14
А02.042.000
Консультация: Проктолог
˅
˅
7
Онкореабилитация
14
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
˅
˅
8
Онкореабилитация
14
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
9
Онкореабилитация
14
A02.016.000
Консультация: Пульмонолог
˅
˅
10
Онкореабилитация
14
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
11
Онкореабилитация
14
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
12
Онкореабилитация
14
A02.022.000
Консультация: Гастроэнтеролог
˅
˅
13
Онкореабилитация
14
А02.035.000
Консультация: Сосудистый хирург
˅
˅
14
Онкореабилитация
14
A02.025.000
Консультация: Нефролог
˅
˅
15
Онкореабилитация
14
А02.052.000
Консультация: Маммолог
˅
˅
16
Онкореабилитация
14
А02.073.000
Консультация: Диетолог
˅
˅
17
Онкореабилитация
14
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
˅
˅
18
Онкореабилитация
14
А02.087.000
Консультация Логопед
˅
˅
˅
19
Онкореабилитация
14
А01.006.000
Прием: Социальный работник с высшим образованием
˅
˅
˅
20
Онкореабилитация
14
A02.085.000
Дистанционная консультация: Реабилитолог
˅
˅
21
Онкореабилитация
14
A02.086.000
Дистанционная консультация: Психолог
˅
˅
22
Онкореабилитация
14
A02.083.000
Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
˅
˅
˅
23
Онкореабилитация
14
D94.022.902
Психотерапия рациональная
˅
˅
24
Онкореабилитация
14
D94.023.904
Психокорреционная работа
˅
˅
25
Онкореабилитация
14
D02.001.008
Дыхательная гимнастика
˅
˅
˅
26
Онкореабилитация
14
D02.002.008
Кинезотерапия групповая
˅
˅
˅
27
Онкореабилитация
14
D02.003.008
Кинезотерапия индивидуальная (без двигательных нарушений)
˅
˅
˅
28
Онкореабилитация
14
D02.028.008
Кинезотерапия пассивная на мышцы туловища и таза
˅
˅
˅
29
Онкореабилитация
14
D02.021.008
Кинезотерапия активная индивидуальная верхней конечности
˅
˅
˅
30
Онкореабилитация
14
D02.022.008
Кинезотерапия активная индивидуальная нижней конечности
˅
˅
˅
31
Онкореабилитация
14
D02.023.008
Кинезотерапия активная индивидуальная на мышцы туловища и таза
˅
˅
˅
32
Онкореабилитация
14
D02.004.008
Механотерапия пассивная
˅
˅
˅
33
Онкореабилитация
14
D02.001.012
Механотерапия активная
˅
˅
˅
34
Онкореабилитация
14
D02.004.008
Механотерапия пассивная
˅
˅
˅
35
Онкореабилитация
14
D02.005.008
Лечение положением
˅
˅
˅
36
Онкореабилитация
14
D02.005.001
Электросон
˅
˅
˅
37
Онкореабилитация
14
D02.005.007
Вибромассаж
˅
˅
38
Онкореабилитация
14
D02.004.002
Лазеротерапия (квантовая терапия)
˅
˅
˅
39
Онкореабилитация
14
D02.023.001
Магнитотерапия
˅
˅
˅
40
Онкореабилитация
14
D02.001.009
Аппаратный лимфодренаж
˅
˅
˅
41
Онкореабилитация
14
D02.013.001
Электростимуляция мышц
˅
˅
˅
42
Онкореабилитация
14
D02.008.001
Амплипульстерапия
˅
˅
˅
43
Онкореабилитация
14

A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
˅
3.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.046.000
Консультация: Психиатр
˅
˅
4.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
˅
5.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.071.000
Консультация: Логопед
˅
˅
˅
6.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.033.000
Консультация: Нейрохирург
˅
˅
7.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
˅
8.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
˅
˅
˅
9.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.059.000
Консультация: Протезист/ ортезист
˅
10.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
˅
11.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
12.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.072.000
Консультация: Сурдолог
˅
˅
13.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.073.000
Консультация: Диетолог
˅
˅
14.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.014.000
Консультация: Оториноларинголог
˅
˅
˅
15.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.083.000
Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
˅
˅
˅
16.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.093.000
Қашықтықтан консилиум
˅
˅
17.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.085.000
Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
18.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.086.000
Қашықтықтан консультация: Психолог
˅
˅
˅
19.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.087.000
Қашықтықтан консультация: Логопед
˅
˅
˅
20.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.089.000
Қашықтықтан жеке кинезотерапия
˅
˅
˅
21.
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.090.000
Эрготерапия бойынша қашықтықтан жаттығу
˅
˅
22.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
A02.091.000
Қашықтықтан психокоррекциялық жұмыс
˅
˅
23.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7

A02.018.000
Консультация: Невропатолог
˅
˅
˅
3
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.046.000
Консультация: Психиатр
˅
˅
4
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.005.000
Консультация: Психолог
˅
˅
˅
5
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.071.000
Консультация: Логопед
˅
˅
˅
6
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.033.000
Консультация: Нейрохирург
˅
˅
7
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.001.000
Консультация: Терапевт
˅
˅
˅
8
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
˅
˅
˅
9
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.059.000
Консультация: Протезист/ ортезист
˅
10
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
˅
˅
˅
11
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
˅
12
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.072.000
Консультация: Сурдолог
˅
˅
13
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.073.000
Консультация: Диетолог
˅
˅
14
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.014.000
Консультация: Оториноларинголог
˅
˅
˅
15
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.083.000
Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
˅
˅
˅
16
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.093.000
Дистанционный консилиум
˅
˅
17
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.085.000
Дистанционная консультация: Реабилитолог
˅
˅
˅
18
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.086.000
Дистанционная консультация: Психолог
˅
˅
˅
19
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.087.000
Дистанционная консультация: Логопед
˅
˅
˅
20
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.089.000
Дистанционная кинезотерапия индивидуальная
˅
˅
˅
21
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.090.000
Дистанционное занятие по эрготерапии
˅
˅
22
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
A02.091.000
Дистанционная психокорреционная работа
˅
˅
23
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7

D02.007.012
Биологиялық кері байланыспен (БКБ) аяқтың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешенде диагностикалық тестілеу
˅
˅
105.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
D02.008.012
Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар қолдардың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешенде жаттығу
˅
˅
106.
Орталық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
7
D02.009.012
Биологиялық кері байланысы (БКБ) бар қолдардың локомоторлық терапиясына арналған роботтандырылған кешенде диагностикалық тестілеу
˅
˅

D02.007.012
Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии нижних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
˅
˅
105
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
D02.008.012
Занятие на роботизированном комплексе для локомоторной терапии для верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
˅
˅
106
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями центральной нервной системы
7
D02.009.012
Диагностическое тестирование на роботизированном комплексе для локомоторной терапии верхних конечностей с биологически обратной связью (БОС)
˅
˅

A02.005.000
Консультация: Психолог
4.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
5.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
6.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
7.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
8.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.083.000
Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
9.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.093.000
Қашықтықтан консилиум
10.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.085.000
Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
11.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.086.000
Қашықтықтан консультация: Психолог
12.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.087.000
Қашықтықтан консультация: Логопед
13.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.089.000
Қашықтықтан жеке кинезотерапия
14.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.090.000
Эрготерапия бойынша қашықтықтан жаттығу
15.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.091.000
Қашықтықтан психокоррекциялық жұмыс
16.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.092.000
Логопедпен қашықтықтан жаттығу
17.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
A02.088.000
Қашықтықтан тыныс алу гимнастикасы (тыныс алу)
18.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
D02.002.013
Үлкен мотор функциялары шкаласы бойынша қозғалысты бағалау (GMFM)
19.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9

A02.005.000
Консультация: Психолог
4
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
5
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
6
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
7
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.032.000
Консультация: Травматолог-ортопед
8
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.083.000
Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
9
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.093.000
Дистанционный консилиум
10
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.085.000
Дистанционная консультация: Реабилитолог
11
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.086.000
Дистанционная консультация: Психолог
12
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.087.000
Дистанционная консультация: Логопед
13
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.089.000
Дистанционная кинезотерапия индивидуальная
14
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.090.000
Дистанционное занятие по эрготерапии
15
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.091.000
Дистанционная психокорреционная работа
16
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.092.000
Дистанционное занятие с логопедом
17
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
A02.088.000
Дистанционная дыхательная гимнастика (респираторная)
18
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
D02.002.013
Двигательная оценка по шкале больших моторных функции (GMFM)
19
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9

100.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
D02.011.012
Биологиялық кері байланысы (БКБ) және цифрлық айнасы бар тренажерде жаттығу
101.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
D02.012.012
Биологиялық кері байланыспен (БКБ) тепе-теңдік пен вестибулярлық аппаратты қалпына келтіру және бағалау бойынша жүйеде жаттығу (тұрақтандыру платформасы)
102.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
D02.010.008
Диагностикалық және емдік постурография (роботтандырылған)
103.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
D02.014.012
Көтергіш құрылғыдағы вертикализация
104.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
D02.001.009
Аппараттық
лимфодренаж
105.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
D02.002.009
Ультрадыбыстық және амплипульстерапиясы бар аппараттық лимфодренаж
106.
Тірек-қимыл аппараты және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар балаларды медициналық оңалту
9
D02.008.008
Иппотерапия
11. "Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту" диагноздар тобы бойынша амбулаториялық жағдайларда медициналық оңалту қызметтерінің тізбесі
Бейін атауы
Диагноздар тобы №
Медициналық қызмет коды
Медициналық қызмет атауы
1.
Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту
10
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
2.
Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту
10
A02.001.000
Консультация: Терапевт
3.
Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту
10
A02.002.000
Консультация: Педиатр
4.
Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту
10
A02.005.000
Консультация: Психолог
5.
Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту
10
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
6.
Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту
10
A02.016.000
Консультация: Пульмонолог
7.
Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту
10
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
8.
Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту
10
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
9.
Перинаталдық кезеңде ауруды бастан өткерген балаларды медициналық оңалту
10

100
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
D02.011.012
Занятие на тренажере с биологически активной связью (БОС) и с цифровым зеркалом
101
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
D02.012.012
Занятие на системе по восстановлению и оценке баланса и вестибулярного аппарата с биологически обратной связью (БОС) (стабилоплатформа)
102
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
D02.010.008
Постурография (роботизированная) диагностическая и лечебная
103
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
D02.014.012
Вертикализация на подъемном устройстве
104
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
D02.001.009
Аппаратный лимфодренаж
105
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
D02.002.009
Аппаратный лимфодренаж с ультразвуковой и амплипульстерапией
106
Медицинская реабилитация детей с заболеваниями опорно-двигательного аппарата и периферической нервной системы
9
D02.008.008
Иппотерапия
11. Перечень услуг медицинской реабилитации в амбулаторных условиях по группе диагнозов "Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода"
Наименование профиля № группы диагнозов Код медицинской услуги Наименование медицинской услуги
1
Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода
10
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
2
Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода
10
A02.001.000
Консультация: Терапевт
3
Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода
10
A02.002.000
Консультация: Педиатр
4
Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода
10
A02.005.000
Консультация: Психолог
5
Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода
10
A02.015.000
Консультация: Кардиолог
6
Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода
10
A02.016.000
Консультация: Пульмонолог
7
Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода
10
A02.018.000
Консультация: Невропатолог
8
Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода
10
A02.021.000
Консультация: Эндокринолог
9
Медицинская реабилитация детей, перенесших заболевания перинатального периода
10

A02.071.000
Консультация: Логопед
5.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.001.000
Консультация: Терапевт
6.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.072.000
Консультация: Сурдолог
7.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
8.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.083.000
Қашықтықтан консультация: Бейінді мамандық дәрігері
9.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.093.000
Қашықтықтан консилиум
10.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.085.000
Қашықтықтан консультация: Реабилитолог
11.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.086.000
Қашықтықтан консультация: Психолог
12.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.087.000
Қашықтықтан консультация: Логопед
13.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.090.000
Эрготерапия бойынша қашықтықтан жаттығу
14.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.091.000
Қашықтықтан психокоррекциялық жұмыс
15.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
A02.092.000
Логопедпен қашықтықтан жаттығу
16.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.470.233
Пациенттің есту жағдайын сурдопедагогикалық тексеру
17.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.470.234
Сурдопедагогтың есту аппараттарының икемделуін тексеруі
18.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11

A02.071.000
Консультация: Логопед
5
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.001.000
Консультация: Терапевт
6
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.072.000
Консультация: Сурдолог
7
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.066.000
Консультация: Рефлексотерапевт
8
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.083.000
Дистанционная консультация: Врач профильной специальности
9
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.093.000
Дистанционный консилиум
10
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.085.000
Дистанционная консультация: Реабилитолог
11
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.086.000
Дистанционная консультация: Психолог
12
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.087.000
Дистанционная консультация: Логопед
13
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.090.000
Дистанционное занятие по эрготерапии
14
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.091.000
Дистанционная психокорреционная работа
15
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
A02.092.000
Дистанционное занятие с логопедом
16
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.470.233
Сурдопедагогическое обследование состояния слуха пациента
17
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.470.234
Обследование сурдопедагогом настройки слуховых аппаратов
18
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11

D95.470.235
Сурдопедагогтың кохлеарлық имплантация жүйесінің сөйлеу процессорының икемделуін зерттеуі
19.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.470.236
Сурдопедагогтың ортаңғы құлақты имплантациялау жүйесінің аудио процессорының икемделуін тексеруі
20.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.470.237
Сурдопедагогтың сүйек өткізгіштігін имплантациялау жүйесінің аудиопроцессорының икемделуін тексеруі
21.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D02.071.227
Сурдопедагогпен жаттығу
22.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.480.221
Сурдологтың кохлеарлық имплантация жүйесінің сөйлеу процессорын баптауы
23.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.480.222
Сурдологтың ортаңғы құлақты имплантациялау жүйесінің аудио процессорын баптауы
24.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.480.223
Сурдологтың сүйек өткізгіштігін имплантациялау жүйесінің аудиопроцессорын баптауы
25.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.410.220
Импедансометрия
26.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.410.225
Дыбыстық шекті аудиометрия
27.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.470.222
Қысқа жасырын туындатылған есту әлеуетін тіркеу
28.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.470.223
Тежелген туындатылған отоакустикалық эмиссияны тіркеу
29.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D95.470.224
Модуляцияланған тонға стационарлық туындатылған есту әлеуеттерін тіркеу
30.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11

D95.470.235
Обследование сурдопедагогом настройки речевого процессора системы кохлеарной имплантации
19
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.470.236
Обследование сурдопедагогом настройки аудипроцессора системы имплантации среднего уха
20
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.470.237
Обследование сурдопедагогом настройки аудипроцессора системы имплантации костной проводимости
21
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D02.071.227
Занятие с сурдопедагогом
22
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.480.221
Настройка сурдологом речевого процессора системы кохлеарной имплантации
23
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.480.222
Настройка сурдологом аудипроцессора системы имплантации среднего уха
24
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.480.223
Настройка сурдологом аудипроцессора системы имплантации костной проводимости
25
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.410.220
Импедансометрия
26
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.410.225
Тональная пороговая аудиометрия
27
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.470.222
Регистрация коротколатентных слуховых вызванных потенциалов
28
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.470.223
Регистрация задержанной вызванной отоакустической эмиссии
29
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D95.470.224
Регистрация стационарных слуховых вызванных потенциалов на модулированный тон
30
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11

D02.004.004
Емдік себезгілер
73.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D02.008.004
Жергілікті контрастты ванналар
74.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D02.002.006
Акупунктура
75.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D94.023.904
Психокоррекциялық жұмыс
76.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D94.022.902
Ұтымды психотерапия
77.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D02.010.014
Ойын терапиясы жаттығуы
78.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D02.012.014
Музыкотерапия жаттығуы
79.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D02.002.014
Логоритмика жаттығуы
80.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D02.003.014
Дефектологпен жаттығу
81.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D02.014.008
Монтессори жүйесі бойынша жаттығу
82.
Электромагниттік есту аппаратының имплантациясы бар, сүйек өткізгіш есту аппаратының имплантациясы бар балаларды медициналық оңалту
11
D02.071.226
Логопедпен жаттығу
13. "Ұзаққа созылған ауыр нысандарда онкологиялық, гематологиялық және иммунологиялық аурулары бар балаларды медициналық оңалту" диагноздар тобы бойынша амбулаториялық жағдайларда медициналық оңалту қызметтерінің тізбесі
Бейін атауы
3-кезең бейіні №
Медициналық қызмет коды
Медициналық қызмет атауы
1.
Ұзаққа созылған ауыр нысандарда онкологиялық, гематологиялық және иммунологиялық аурулары бар балаларды медициналық оңалту
12
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
2.
Ұзаққа созылған ауыр нысандарда онкологиялық, гематологиялық және иммунологиялық аурулары бар балаларды медициналық оңалту
12
A02.024.000
Консультация: Гематолог
3.
Ұзаққа созылған ауыр нысандарда онкологиялық, гематологиялық және иммунологиялық аурулары бар балаларды медициналық оңалту
12

D02.004.004
Лечебные души
73
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D02.008.004
Местные контрастные ванны
74
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D02.002.006
Акупунктура
75
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D94.023.904
Психокоррекционная работа
76
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D94.022.902
Психотерапия рациональная
77
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D02.010.014
Занятие по игровой терапии
78
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D02.012.014
Занятие по музыкотерапии
79
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D02.002.014
Занятие логоритмики
80
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D02.003.014
Занятие с дефектологом
81
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D02.014.008
Занятия по системе Монтессори
82
Медицинская реабилитация детей с имплантацией электромагнитного слухового аппарата, с имплантацией слухового аппарата костной проводимости
11
D02.071.226
Занятие с логопедом
13. Перечень услуг медицинской реабилитации в амбулаторных условиях по группе диагнозов "Медицинская реабилитация детей с онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями в тяжелых формах продолжительного течения"
Наименование профиля № профиля 3 этапа Код медицинской услуги Наименование медицинской услуги
1.
Медицинская реабилитация детей с онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями в тяжелых формах продолжительного течения
12
A02.050.000
Консультация: Реабилитолог
2.
Медицинская реабилитация детей с онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями в тяжелых формах продолжительного течения
12
A02.024.000
Консультация: Гематолог
3.
Медицинская реабилитация детей с онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями в тяжелых формах продолжительного течения
12

100.
Ағзалар мен жүйелердің туа біткен даму ақауларын хирургиялық түзетуден кейін балаларды медициналық оңалту
13
D02.004.008
Пассивті механотерапия
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 65 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9108 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 желтоқсандағы № 1083 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14686 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № ҚР ДСМ-120 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19317 болып тіркелген).

100.
Медицинская реабилитация детей, после хирургической коррекции врожденных пороков развития органов и систем
13
D02.004.008
Механотерапия пассивная
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 65
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан 27 декабря 2013 года № 759 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9108).
2. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2016 года № 1083 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 759 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14686).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № ҚР ДСМ-120 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19317).