Әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасында əкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 319 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 сәуірде № 32298 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасында əкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидалары бекiтілсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 319 бұйрығына
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскери полицияоргандарының гауптвахтасында әскери қызметшiлердiңәкiмшiлiк қамаққа алуды өтеу қағидалары
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "қамауға", "қамауды", "қамауда" деген сөздер "қамаққа", "қамаққа алуды", "қамақта" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 319. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2023 года № 32298.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Приложение 1
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 12 апреля 2023 года № 319
Правила отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасында əкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскери полиция органының гауптвахтасында әкiмшiлiк қамаққа алуды (бұдан әрі – қамаққа алынғандар) өтеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қамаққа алынған адамды ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында әскери полиция органының бастығы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтадағы ішкі тәртіптемені бекітеді.
Ішкі тәртіптеме әрбір камерада мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
3. Жұмыс істеу және серуендеу уақытынан басқа, тәулік бойы қамаққа алынған адам құлыпқа жабылған камерада болады.
4. Қамаққа алынған адам Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген) сәйкес тамақтанумен қамтамасыз етіледі, оларды тамақтануға қабылдау азық-түлік аттестаты бойынша жүргізіледі.
Қамаққа алынған адам камерада немесе гауптвахта жанындағы асханада тамақ ішеді. Жеке камерада ұсталатын қамаққа алынған адам тамақ ішуді камерада жүзеге асырады.
5. Қамаққа алынған адам және әскери полиция органдарының әскери қызметшілері арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларымен (бұдан әрі – Жалпыәскери жарғылар) айқындалады.
6. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері Жалпыәскери жарғыларға және "Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 1012-баптарына сәйкес күш, арнайы құрал, оның ішінде қызметтік итті және қаруды қолданады.
2-тарау. Гауптвахтаға қамаққа алынған адамды қабылдау және оны камера бойынша орналастыру тәртібі
7. Гауптвахтаға қамауға алынған адамды қабылдауды гауптвахта бастығы тәулік бойы, ал ол болмаған жағдайда кезекші ауысым бастығы жүргізеді, ол:
1) осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың бар болуын тексереді;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок отбывания военнослужащими административного ареста (далее - арестованные) на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В целях обеспечения режима содержания арестованных начальником органа военной полиции утверждается внутренний распорядок на гауптвахте по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Внутренний распорядок на гауптвахте вывешивается в каждой камере на государственном и русском языках.
3. В течение суток, за исключением времени выполнения работ и прогулок, арестованные находятся в закрытых на замок камерах.
4. Арестованные обеспечиваются питанием согласно Нормам снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11844), зачисление их на питание производится по продовольственным аттестатам.
Арестованные принимают пищу в камерах или в столовой при гауптвахте. Арестованные, содержащиеся в одиночных камерах, прием пищи осуществляют в камерах.
5. Взаимоотношения между арестованными и военнослужащими органов военной полиции определяются общевоинскими уставами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 (далее – общевоинские уставы).
6. Военнослужащие органов военной полиции применяют физическую силу, специальные средства, в том числе служебных собак, и оружие, в соответствии с общевоинскими уставами и статьями 10-12 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции" (далее - Закон).
Глава 2. Порядок приема арестованных на гауптвахту и размещение их по камерам
7. Прием арестованных на гауптвахту производится круглосуточно начальником гауптвахты, а в его отсутствие начальником дежурной смены, который:
1) проверяет наличие документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил;

2) қамаққа алынған адамға сұрақ қояды және жауабын оның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген мәліметтермен салыстырып тексереді;
3) әскери полиция органы медицина қызметкерінің (фельдшердің) қатысуымен медициналық қарап-тексеруді онымен жынысы бір адам жүргізеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Гауптвахтаға қамаққа алынған адамды жеткізген адам гауптвахта бастығына, ал ол болмаған жағдайда кезекші ауысым бастығына мынадай құжаттарды:
1) өзі қол қойған (электрондық цифрлық қолтаңбасы) және соттың мөрiмен бекiтiлген әкімшілік қамаққа алу туралы судьяның қаулысын;
2) жазаны өтеу кезеңінде қамаққа алынған адамды жабдықталымның барлық түрінен алу туралы әскери бөлім командирі бұйрығының көшірмесін не одан үзіндіні;
3) қамаққа алынған адамның жеке басын куәландыратын құжатты;
4) әскери бөлімнің (мекеменің) лауазымды адамы және қамаққа алынған адам қол қойған жеке заттар тізімдемесін (екі данада) ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қамаққа алынған адамды гауптвахтаға қабылдаған кезде осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың бар болуы және олардың дұрыс ресімделуі тексеріледі, сондай-ақ бір жынысты адам жеке басын толық қарап-тексеруді жүргізеді, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Тыйым салынған бұйымдар мен заттардың тізбесі (бұдан әрі – тыйым салынған заттар) бойынша тыйым салынған бұйым мен зат алынады және жеке іс жүргізіледі.
Қамаққа алынған адамнан сақтауға қабылданған оған тиесілі ақша, құндылық, жеке зат, зат, бұйым және тамақтану заты (бұдан әрі – құндылықтар) гауптвахта бастығына (қамаққа алынған адамның заттарын сақтау бөлмесіне) сақтауға тапсырылады, қамаққа алынған адамға әкімшілік қамаққа алуды өтегеннен кейін қолхатпен құндылық беріледі.
10. Қамаққа алынған адам туралы, сондай-ақ алып қойған және сақтауға қабылданған құндылық туралы қабылдайтын адам осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гауптвахтада ұсталатын адамды есепке алу журналына (бұдан әрі – Есепке алу журналы) енгізеді.
11. Гауптвахтаға қамаққа алынған адамды қабылдау, сондай-ақ сақтауға қабылданған құндылық туралы әскери полиция органының құпия емес іс жүргізуінде тіркелетін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамаққа алынған адамды қабылдағаны туралы қолхат үш данада жасалады.
Қолхаттың бiрiншi данасы әскери бөлiмде (мекемеде) тіркеу және есепке алу үшiн әскери қызметшiнi жеткiзген адамға, екiншiсі – қамаққа алынған адамға берiледi, үшiншiсі – қамаққа алынған адамның жеке ісіне тігіледі.
Гауптвахта бастығы болмаған кезде қабылданған қамаққа алынған адам туралы кезекші ауысым бастығы ол келісімен баянатпен баяндайды.

2) проводит опрос арестованных и сверяет ответы со сведениями, указанными в документе, удостоверяющем его личность;
3) в присутствии медицинского работника (фельдшера) органа военной полиции проводится медицинский осмотр лицом одного пола.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Лицо, доставившее арестованного на гауптвахту, предоставляет начальнику гауптвахты, а в его отсутствие начальнику дежурной смены следующие документы:
1) постановление судьи об административном аресте, подписанного им (электронная цифровая подпись) и скрепленного печатью суда;
2) копию либо выписку из приказа командира воинской части (учреждения) о снятии со всех видов довольствия арестованного на период отбывания наказания;
3) документ, удостоверяющий личность арестованного;
4) опись личных вещей (в двух экземплярах), подписанную должностным лицом воинской части (учреждения) и арестованным.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При приеме арестованного на гауптвахту проверяется наличие документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил, и правильность их оформления, а также производится личный досмотр лицом одного пола, изымаются запрещенные предметы и вещества (при наличии) по Перечню запрещенных предметов и веществ, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – запрещенные предметы) и заводится личное дело.
Принятые для хранения у арестованного принадлежащие ему деньги, ценности, личные вещи, предметы, изделия и продукты питания (далее - ценности) сдаются на хранение начальнику гауптвахты (в комнату хранения вещей, арестованных), после отбывания административного ареста ценности выдаются арестованному под расписку.
10. Сведения об арестованном, а также об изъятых и принятых на хранение ценностях, вносятся принимающим лицом в Журнал учета лиц, содержащихся на гауптвахте (далее – Журнал учета) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в присутствии арестованного.
11. О приеме арестованного на гауптвахту, а также принятых на хранение ценностях, составляется расписка в приеме арестованного в трех экземплярах по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которая регистрируется в несекретном делопроизводстве органа военной полиции.
Первый экземпляр расписки выдается лицу, доставившему военнослужащего для регистрации и учета в воинской части (учреждений), второй - арестованному, третий - приобщается к личному делу арестованного.
О принятых в отсутствие начальника гауптвахты арестованных начальник дежурной смены докладывает рапортом по его прибытию.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Гауптвахтаға қамаққа алынған адамды қабылдау кезінде медицина жұмыскері (фельдшер) оның дене жарақатын анықтау мақсатында қарап-тексеруді жүргізеді, ол туралы Есепке алу журналында тиісті жазба жасалады.
Гауптвахтаға жаңадан келген қамаққа алынған адамды қарап-тексеру оны камера бойынша орналастырғанға дейін жүргізіледі.
Қарап-тексеру кезінде терінің сыртқы көрінісінің, венерологиялық, инфекциялық және басқа да аурудың, педикулезбен зақымданудың болуына ерекше назар аударылады.
Анықталған дене жарақаты туралы қолтаңба қойғыза отырып, қамаққа алынған адамды жеткізген лауазымды адамға хабарланады.
Дене жарақаты анықталған жағдайда тиісті медициналық көмек көрсетіледі. Бір тәулік мерзімде медицина жұмыскерін (фельдшерді) тарта отырып, медициналық куәландыру жүргізіледі, оның нәтижесі қамаққа алынған адамның медициналық кітапшасында тіркеледі.
Қамаққа алынған адамның жарақат алу (дене зақымдану) жағдайын анықтау мақсатында гауптвахта әскери қызметшілері медицина жұмыскерінің (фельдшердің) қатысуымен күнделікті оның денесін қарап-тексеруді жүргізеді.
13. Гауптвахтаға қамаққа алынған адам келгеннен кейін әкімшілік оның құқығы мен міндеті туралы, жазаны өтеу тәртібі мен шарты туралы, ішкі күн тәртібінің қағидасы туралы ақпаратқа қол қойғыза отырып, жазбаша түрде танысу үшін қамаққа алынған адамға ұсынады, сондай-ақ жазаны өтеу тәртібін бұзғаны үшін жауаптылық туралы ескертеді.
Қамаққа алынған адам Гауптвахтаға қамалған әскери қызметшілердің мінез-құлық қағидасын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сақтайды.
Әрбір гауптвахтаның жанындағы стендіде гауптвахтаға қамалған әскери қызметшілердің негізгі құқығы мен міндеті, мінез-құлық қағидасы туралы ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
14. Қамаққа алынған адам гауптвахтаға қамалған кезде гауптвахтада өзге негіз бойынша ұсталатын басқа әскери қызметшіден бөлек мынадай талаптар сақталып орналастырылады:
1) офицерлер – қатардағы жауынгер мен сержант құрамының лауазымында келiсiмшарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлерден бөлек;
2) мерзiмдi қызметтегі әскери қызметшiлер – Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген әскери қызметшiлерден бөлек;
3) әскери қызметшi әйелдер – ер адамдардан бөлек;
4) қамаққа алынған әртүрлі инфекциялық аурумен ауырған адам жеке және дені сау әскери қызметшіден бөлек ұсталады.
Қамаққа алынған адамды камера бойынша орналастыруды гауптвахта бастығы немесе кезекші ауысым бастығы жүргізеді.
Оқшаулау қамаққа алынған адамның барлық жүріп-тұруы кезінде қамтамасыз етіледі. Қамаққа алынған адамның жүріп-тұруы кезінде айдауыл бірге жүреді.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При приеме арестованного на гауптвахту медицинским работником (фельдшером) проводится осмотр с целью выявления у него телесных повреждений, о чем в Журнале учета производится соответствующая запись.
Осмотр вновь прибывших на гауптвахту арестованных проводится до их размещения по камерам.
При осмотре особое внимание уделяется на наличие наружных проявлений кожных, венерических, инфекционных и других заболеваний, пораженность педикулезом.
О выявленных телесных повреждениях с проставлением подписи сообщается должностному лицу, доставившему арестованного.
В случае обнаружения телесных повреждений оказывается соответствующая медицинская помощь. В суточный срок с привлечением медицинского работника (фельдшера) производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в медицинской книжке арестованного.
В целях выявления случаев получения арестованными травм (телесных повреждений), военнослужащими гауптвахты с участием медицинского работника (фельдшера) ежедневно проводится их телесный осмотр.
13. При поступлении арестованного на гауптвахту администрация предоставляет арестованному для ознакомления в письменном виде под роспись информацию об его правах и обязанностях, об условиях отбывания наказания, о внутреннем распорядке, а также предупреждает об ответственности за нарушение порядка отбывания наказания.
Арестованные соблюдают Требования к арестованным, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При каждой гауптвахте на стенде размещается информация об основных правах и обязанностях арестованных, Требования к арестованным, на государственном и русском языках.
14. Арестованные при водворении на гауптвахту размещаются отдельно от других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте по иным основаниям, с соблюдением следующих требований:
1) офицеры - отдельно от военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового и сержантского составов;
2) военнослужащие срочной службы - отдельно от военнослужащих, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Правил;
3) военнослужащие-женщины - отдельно от мужчин;
4) арестованные, больные различными инфекционными заболеваниями, содержатся раздельно и отдельно от здоровых военнослужащих.
Размещение арестованных по камерам производится начальником гауптвахты или начальником дежурной смены.
Изоляция обеспечивается при всех перемещениях, арестованных. Передвижение арестованных сопровождается конвоем.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Статистикалық есепке алуды жүзеге асыру үшін қамаққа алынған адам туралы мәлімет осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Қамаққа алынған адамды есепке алу журналына енгізіледі.
3-тарау. Қамаққа алынған адамға жеке тiнту жүргізу және заттарды толық тексеру тәртібі
16. Қамаққа алынған адамға кезекші ауысым бастығы жеке тінту жүргізеді, одан кейін қолын қойғызып, гауптвахтадағы ішкі күн тәртібімен таныстырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қамаққа алынған адамды жеке тексеру осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамаққа алынған адамның жанында болған затты жеке тінту және қарап-тексеру хаттамасын ( бұдан әрі – хаттама) ресімдеумен мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) қамаққа алынған адамды жеке тінтуді гауптвахта әскери қызметшісі және қамаққа алынған адаммен бір жынысты адам жүргізеді;
2) заттарды толық тексеру қамаққа алған адамның қатысуымен олардың құрылымдық тұтастығын бұзбай жүзеге асырылады.
Қамаққа алынған адам хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оған тиісті жазба жасалады.
18. Барлық қамаққа алу мерзімін өтемеген қамаққа алынған адамды емдеу мекемесіне шұғыл жатқызу қажеттілігі туралы медициналық қызметкердің (фельдшердің) қарап-тексеру нәтижесі мен қорытындысы бойынша әскери полиция органының бастығымен дереу түрде хабарлама әкімшілік қамаққа алу туралы шешім шығарған судьяға және әскери бөлімнің қолбасшылығына жолданады.
19. Қамаққа алынған адамның бар болуын кезекші ауысым бастығы камера бойынша атаулы тiзiм бойынша таңертең және кешке тексередi.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Қамаққа алынған адамды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету тәртібі
20. Қамаққа алынған адам гауптвахтада болған кезеңінде мыналармен қамтамасыз етіледі:
1) ұйықтайтын орынмен;
2) төсек-орын жабдығымен, (матрацпен, жастықпен, көрпемен, екi төсек жаймасымен және жастыққаппен, сүлгімен);
3) тамақ iшкен уақытта асхана ыдысымен және асхана аспабымен (кесемен, тостақпен, қасықпен);
4) Жалпыәскери жарғымен, кітаппен, журналмен және мерзімді басылыммен қамтамасыз етiледi.
21. Жалпы камерада қайырмалы сәкi, үстел мен отырғыш, еденге бекітілген түкіргіш жабдықталады, қайнаған ауызсуға арналған ыдыс орнатылады және кружка беріледі.
Ұйқыдан тұрғаннан кейiн қайырмалы сәкi көтерiледi және құлыппен бекiтiледi.
Офицерлер мен әскери қызметші-әйелдерді орналастыруға арналған камера ағаш кереуетімен, үстелмен, табуретпен, жеке зат пен жуыну керек-жарағына арналған тумбамен жабдықталады, қайнаған ауызсуға арналған ыдыс, кружка, ілгіш пен түкіргіш орнатылады.
Күн сайын камераға қайнаған су беріледі.
Камерада Цельсий бойынша плюс он сегіз градустан төмен емес температура сақталады.
Әрбір камерада қорғалған жарық беру плафоны орналатылады.
Қараңғы түскеннен кейiн және ұйықтау уақытында гауптвахтаның камерасында, дәлiзі мен дәретханасына жарық берiлуге тиіс.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для осуществления учета сведения об арестованных вносятся в Журнал учета сведений об арестованных по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок проведения личного обыска и досмотра вещей арестованных
16. Арестованный подвергается начальником дежурной смены личному обыску, после чего ознакамливается под роспись с внутренним распорядком на гауптвахте.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Обыск арестованного осуществляется в следующем порядке с оформлением протокола личного обыска и досмотра вещей, находящихся при арестованном по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее - протокол):
1) личный обыск арестованного производится военнослужащими гауптвахты и только лицом одного пола с арестованным;
2) досмотр вещей осуществляется без нарушения их конструктивной целостности в присутствии арестованного.
В случае отказа арестованного от подписания протокола, в нем производится соответствующая запись.
18. По результатам осмотра и заключения медицинского работника (фельдшера) о необходимости экстренной госпитализации в лечебное учреждение арестованного, не отбывшего весь срок ареста, начальником органа военной полиции немедленно направляется уведомление, судье, вынесший решение об административном аресте и командованию воинской части.
19. Утренний осмотр и вечерняя проверка наличия арестованных проводятся начальником дежурной смены по именному списку по камерам.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок материально-бытового обеспечения арестованных
20. На период нахождения на гауптвахте арестованные обеспечиваются:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями (матрацем, подушкой, одеялом, двумя простынями, наволочкой, полотенцем);
3) столовой посудой и приборами на время приема пищи (миской, кружкой, ложкой);
4) Общевоинскими уставами, книгами, журналами и периодической печатью.
21. В общих камерах оборудуются нары, столы и лавки, вмонтированные в пол, плевательницы, устанавливаются емкости для кипяченой питьевой воды и кружки.
После подъема, откидные нары поднимаются и запираются на замок.
В камерах для размещения офицеров и военнослужащих-женщин оборудуются топчаны, столы, табуреты, тумбочки для личных вещей и туалетных принадлежностей, устанавливаются емкости для кипяченой питьевой воды, кружки, вешалки и плевательницы.
Ежедневно в камеры выдается кипяченая вода.
В камерах поддерживается температура не ниже плюс восемнадцати градусов по Цельсию.
В каждой камере устанавливаются защищенные плафоны освещения.
С наступлением темноты и на время сна камеры, коридоры и туалеты гауптвахты освещаются.

22. Камера санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға (үй-жай ауданы, көзге қауіпсіз жарық, күндізгі жарықпен кітап оқу, үй-жайды желдету мүмкіндігі) жауап беруге тиіс.
Тұрғын алаңының нормасы камерадағы бір қамаққа алынған адамға кемінде екі жарым шаршы метр, әйелдерді ұстауға арналған камерада – кемінде үш шаршы метр есебінен белгіленеді.
Гауптвахта үй-жайын, камера мен дәретхананы дезинфекциялау аптасына екі реттен сиретпей жүргізіледі.
Камерадағы терезе күндізгі уақытта табиғи жарық түсуіне және камераға таза ауаның кіруіне кедергі келтірмейтін жеткілікті көлемде болуға тиіс.
Оқшаулауды қамтамасыз ету үшін камераның терезесі табиғи жарық түсуіне және камераға таза ауаның кіруіне кедергі келтірмейтін тормен жабдықталады.
23. Күн сайын қамаққа алынған адамға ұзақтығы кемiнде екi сағат серуендеу берiледi. Серуендеу гауптвахтаның арнайы жабдықталған аумағында тәулiктiң күндiзгi уақытында камера бойынша жүргiзiледi. Қамаққа алынған адам осы Қағидаларды бұзған жағдайда серуендеу мерзiмiнен бұрын тоқтатылады.
24. Осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетiлген қамаққа алынған адам заттарды сақтау бөлмесiнде сақтай алатын және өзiмен бiрге болатын заттар тізбесіне сәйкес пайдалану үшiн өз төсек-орын керек-жарағы мен заттарын қабылдауға болады.
25. Қамаққа алынған адамға аптасына екi реттен сиретпей ұзақтығы 15 минуттан аспайтын душ қабылдау мүмкiндiгі берiледi.
Моншада жуыну аптасына бір рет гауптвахта бастығы белгілеген күні және сағатта жүргізіледі. Моншада жуыну күні қамаққа алынған адамның іш киімі мен төсек-орын жабдығын ауыстыру жүзеге асырылады, оларды медициналық қарап-тексеру жүргізіледі.
26. Жуыну керек-жарағы қамаққа алынған адамға дәретханаға шыққан уақытында беріледі, одан кейін кезекші ауысым бастығының қарап тұруымен камерадан тыс орналасқан қамаққа алынған адамның жуыну керек-жарағын сақтауға арналған құлыпқа жабылатын шкафқа қайта қойылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Қамаққа алынған адам таңертеңгі және кешкі жуыну үшін санитариялық тораппен жабдықталған камерада ұсталатын қамаққа алынған адамды қоспағанда, айдауылмен алып жүрушінің бірге жүруімен камерадан мынадай тәртіппен:
ортақ камерада ұсталатындар – камера бойынша;
жеке камерада ұсталатындар – бір-бірден кезектілік ретімен шығарылады.
Әскери қызметші әйелдерге жеке гигиена қағидаларын сақтау үшін қосымша уақыт беріледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

22. Камеры соответствуют санитарным требованиям (квадратура помещения, освещение безопасного для зрения, возможности, при дневном освещении чтения литературы, вентиляция помещения).
Норма жилой площади определяется в расчете на одного арестованного в камере не менее двух с половиной квадратных метров, в камерах, предназначенных для содержания женщин – трех квадратных метров.
Дезинфекция помещений гауптвахты, камер и туалетов производится не реже двух раз в неделю.
Окна в камерах имеют размеры, не препятствующие естественному освещению в дневное время и доступу свежего воздуха в камеры.
Для обеспечения изоляции на окнах камер оборудуются решетки, не препятствующие естественному освещению и доступу свежего воздуха в камеры.
23. Ежедневно арестованным предоставляется прогулка продолжительностью не менее двух часов. Прогулка проводится покамерно в дневное время суток на специально оборудованной территории гауптвахты. В случае нарушения арестованными настоящих Правил, прогулка досрочно прекращается.
24. Для пользования могут приниматься собственные постельные принадлежности и предметы, согласно перечню вещей, которые арестованные могут хранить в комнате хранения вещей и иметь при себе, указанного в приложении 8 к настоящим Правилам.
25. Арестованному не реже двух раз в неделю, предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не более 15 минут.
Помывка в бане производится один раз в неделю в дни и часы, установленные начальником гауптвахты. В дни помывки в бане осуществляется смена нательного и постельного белья, а также медицинский осмотр арестованных.
26. Туалетные принадлежности выдаются арестованным во время вывода в туалет, после чего под присмотром начальника дежурной смены возвращаются обратно в запираемый на замок шкаф для хранения туалетных принадлежностей арестованных, расположенный вне камер.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Для утреннего и вечернего туалета арестованные выводятся из камер в сопровождении конвойных, за исключением арестованных, содержащихся в камерах, оборудованных санузлом, в следующем порядке:
Содержащиеся в общих камерах – покамерно;
содержащиеся в одиночных камерах – по одному, в порядке очередности.
Военнослужащим-женщинам выделяется дополнительное время для соблюдения правил личной гигиены.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-тарау. Қамаққа алынған адамға сәлемдеме мен жөнелтiлiмді қабылдау, хат алу тәртібі
28. Қамаққа алынға адамға сәлемдеме мен жөнелтiлiм алуға рұқсат етiледi.
29. Жөнелтiлiмдi қабылдау осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада жасалған өтiнiш негiзiнде жүргiзiледi.
30. Сәлемдеме мен жөнелтiлiмдi қабылдауды гауптвахта әскери қызметшілеріжүзеге асырады. Сәлемдеме мен жөнелтiлiм келушiлер кезектiлiгі тәртiбiнде қабылданады.
Сәлемдеме мен жөнелтілімнің ішіне салынғанды тексеру оны жеткізген адамның қатысуымен жүзеге асырылады.
31. Гауптвахта әскери қызметшісісәлемдеме мен жөнелтілімді қабылдап, келушіге қабылдағаны туралы қолхатпен қоса өтініштің бірінші данасын қайтарады, ал екінші данасы ол сәлемдеме мен жөнелтілімді алғаны туралы қол қойғаннан кейін қамаққа алынған адамның жеке ісіне тігеді.
32. Сәлемдеме мен жөнелтілімді ашуды және ішіне салынғанды тексеруді құрамында кемінде екі гауптвахта әскери қызметшісі бар комиссия жүзеге асырады, ол туралы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сәлемдеме мен жөнелтілімді ашу актісі жасалады.
33. Сәлемдеме мен жөнелтiлiм:
1) қамаққа алынған адам гауптвахтадан босатылған;
2) жөнелтілімнің нақты ішіне салынған өтініште көрсетілген мәліметке сәйкес келмеген;
3) тыйым салынған зат бар болған жағдайда қабылданбайды және керi қайтарылады.
34. Қамаққа алынған адамға сәлемдеме мен жөнелтiлiм оны қабылдағаннан кейiн бiр тәулiктен кешiктiрiлмей берiледi.
35. Гауптвахта бастығы медицина жұмыскерiнiң (фельдшердің) қорытындысы бойынша қамаққа алынған адам үшiн дәрi-дәрмектi тек оларды қамтамасыз етуге мүмкiндік болмаған жағдайда қабылдайды.
Қамаққа алынған адам медициналық қорытындыға сәйкес қабылдайтын дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар сәлемдеме мен жөнелтiлiм қатарына кірмейді.
36. Қамаққа алынған адамның хат алуына болады. Қамаққа алынған адамның атына келіп түскен хатты беруді гауптвахта әкімшілігі олар келіп түскен күні жүргізеді.
37. Қамаққа алынған адамға жақын туысының қайтыс болғаны немесе ауыр сырқаттанғаны туралы мәлімет оларды алғаннан кейін бір тәулік ішінде хабарланады.
38. Қамаққа алынған адамның атына ол гауптвахтадан босатылғаннан кейін келіп түскен хат үш жұмыс күнінен кешіктірілмей оның қызмет орнына жолданады.
6-тарау. Қамаққа алынған адамнан сақтауға және пайдалануға тыйым салынғанбұйымдар мен заттарды алып қою тәртібі
39. Қамаққа алынған адамның өзімен бірге құқыққа қарсы мақсатта пайдаланылуы немесе мемлекеттік немесе өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметті қамтуы мүмкін құжат пен жазбаны қоспағанда, әкімшілік іске қатысты не өз құқығы мен заңды мүддесін іске асыру мәселесіне қатысты құжат пен жазбаны сақтауға рұқсат етіледі.

Глава 5. Порядок приема арестованными посылок и передач, получение писем
28. Посылки и передачи подлежат досмотру военнослужащими гауптвахты.
29. Прием передач производится на основании заявления, составленного в двух экземплярах по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
30. Прием посылок и передач осуществляется военнослужащими гауптвахты. Посылки и передачи принимаются в порядке очередности посетителей.
Сверка наличия содержимого посылки и передачи, осуществляется в присутствии лица, ее доставившего.
31. Приняв посылки и передачу, военнослужащий гауптвахты возвращает посетителю первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщается к личному делу арестованного после его расписки в получении посылки и передачи.
32. Вскрытие и сверка содержимого посылок и передач осуществляется комиссией в составе не менее двух военнослужащих гауптвахты, о чем составляется акт вскрытия посылок и передач по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
33. Посылки и передачи не принимаются и возвращаются обратно, в случаях:
1) освобождения с гауптвахты арестованного;
2) несоответствия фактического содержания передачи сведениям, указанным в заявлении;
3) наличия запрещенных предметов.
34. Посылки и передачи вручаются арестованному не позднее суток после их приема.
35. Начальник гауптвахты по заключению медицинского работника (фельдшера) принимает для арестованных медикаменты в тех случаях, когда отсутствует возможность в их обеспечении.
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения, получаемые арестованными согласно медицинскому заключению, не включаются в число посылок и передач.
36. Арестованные могут получать письма. Вручение писем, поступающих на имя арестованного, производится администрацией гауптвахты в день их поступления.
37. Сведения о смерти или тяжелом заболевании близкого родственника сообщаются арестованному в течение суток после их получения.
38. Письма, поступившие на имя арестованного после его освобождения с гауптвахты, не позднее трех рабочих дней отправляются по месту его службы.
Глава 6. Порядок изъятия у арестованных предметов и веществ, запрещенных к хранению и использованию
39. Арестованным разрешается хранить при себе документы и записи, относящиеся к административному делу либо касающиеся вопросов реализации своих прав и законных интересов, за исключением тех документов и записей, которые могут быть использованы в противоправных целях или которые содержат сведения, составляющие государственную или иную охраняемую законом тайну.

40. Қамаққа алынған адамнан тыйым салынған затты алып қою немесе сақтауға қабылдау нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алып қою хаттамасы үш данада жасалады.
Бiрiншi дана қамаққа алынған адамға беріледі, екiншi – әскери бөлім (мекеме) өкіліне берiледi, үшiншi – қамаққа алынған адамның жеке ісінде сақталады. Қамаққа алынған адамнан зат пен мүлік алынғаны және ол сақтауға қабылданғаны туралы Есепке алу журналында жазба жасалады.
41. Кезекші ауысым бастығы қамаққа алынған адамның заттары мен азық-түлік өнімін сақтауға қабылдайды.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Гауптвахтада ұстау кезеңінде қамаққа алынған адамда тыйым салынған бұйым мен затты алып қою немесе анықтаудың әрбір фактiсі бойынша олардың келіп түсу көзін және нақты иесiн анықтау мәніне қызметтік тексеру жүргiзiледi.
43. Қамаққа алынған адамның жазбаша өтініші бойынша қамаққа алынған адамның заттарын сақтау бөлмесінде сақтауда тұрған ақша, құндылық қамаққа алынған адамның жұбайына (зайыбына) немесе жақын туыстарына қол қойғызумен берiледi.
44. Қамаққа алынған адам қайтыс болған жағдайда оған тиесiлi сақтауда болған құндылық оның жақын туыстарына қол қойғызумен берiледi.
45. Тыйым салынған заттарды сақтау үшін осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актімен гауптвахта бастығына, ал ол болмаған жағдайда кезекші ауысым бастығына тапсырылады, оның көшірмесі қамаққа алынған адамның жеке ісіне тіркеледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Толық тексеру кезінде қару, жарылғыш, улы, уландырғыш, есірткі заттары, психотроптық заттар және прекурсорлар алынғаны туралы қарауыл (кезекші ауысым) бастығы шешім қабылдау үшін белгіленген тәртіппен дереу әскери полиция органы бастығының атына баянатпен баяндайды.
47. Жарамдылық мерзімі өткен немесе бүліну белгісі бар азық-түлік өнімдерін құрамында кемінде гауптвахтаның екі әскери қызметшісі бар комиссия жояды, ол туралы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жою актісі жасалады.
7-тарау. Қамаққа алынған адамға көтермелеу мен жазалау қолдану тәртібі
48. Көтермелеу және жазалау шаралары барлық қамаққа алын адамға Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысында (бұдан әрі – Тәртіптік жарғы) белгіленген тәртiппен қолданылады. Әрбір қамаққа алынған адамға әскери полиция органдарында Тәртіптік жарғыға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтік карточка арналады және әскери полиция органында тіркеледі, қамаққа алынған адам босатылған кезде ол қамаққа алынған адамның жеке ісімен бұрынғы қызмет орнына жолданады.
Көтермелеу шарасы ретінде бұрын қолданылған жазаны мерзімінен бұрын алып тастау және алғыс жариялау қолданылуы мүмкін.

40. По результатам изъятия либо принятия на хранение у арестованного запрещенных предметов составляется протокол изъятия в трех экземплярах по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Первый экземпляр выдается арестованному, второй - передается представителю воинской части(учреждения), третий - хранится в личном деле арестованного. Об изъятии и принятии на хранение вещей и имуществе арестованного производится запись в Журнале учета.
41. Прием на хранение предметов и продуктов питания, арестованного производится начальником дежурной смены.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. По каждому факту изъятия или обнаружения у арестованного в период содержания на гауптвахте запрещенных предметов военнослужащими гауптвахты проводится служебная проверка на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
43. По письменному заявлению арестованного ценности находящиеся на хранении в комнате хранения вещей арестованных, передаются супруге (супругу) или близким родственникам арестованного под расписку.
44. В случае смерти арестованного, принадлежащие ценности, находившиеся на хранении, передаются его близким родственникам под расписку.
45. Запрещенные предметы сдаются для хранения начальнику гауптвахты, а в его отсутствии начальнику дежурной смены по акту по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам, копия которого приобщается к личному делу арестованного.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Об изъятии при досмотре оружия, взрывчатых, ядовитых, отравляющих, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, начальник караула (дежурной смены) в установленном порядке немедленно докладывает рапортом начальнику органа военной полиции для принятия решения.
47. Продукты питания с истекшим сроком годности, либо имеющие признаки порчи, уничтожаются комиссией в составе не менее двух военнослужащих гауптвахты, о чем составляется акт уничтожения по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Глава 7. Порядок применения поощрений и наложение взысканий на арестованных
48. Меры поощрения и взыскания применяются ко всем арестованным в порядке, установленном Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 (далее – Дисциплинарный устав). На каждого арестованного заводится и регистрируется в органе военной полиции служебная карточка по форме согласно приложению 2 к Дисциплинарному уставу, которая при освобождении военнослужащего направляется вместе с личным делом к прежнему месту службы.
В качестве мер поощрения могут применяться досрочное снятие ранее наложенного взыскания и объявление благодарности.

49. Гауптвахтада ұстау тәртібін бұзғаны, қамаққа алынған адамға белгіленген міндеттерді орындамағаны үшін мынадай жазалау шаралары қолданылады:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) он бес тәулікке дейінгі мерзімге жеке камераға қамау.
50. Жеке камераға қамаққа алу түрiндегі жазаны гауптвахта бастығы қолданады.
Жеке камераға қамаққа алу туралы кезекші ауысым бастығы баянатпен гауптвахта бастығына баяндайды, соңғысы ол туралы жоғары бастыққа баяндайды.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Көтермелеу және жазалау туралы қамаққа алынған адамға қолхатпен жеткізіледі, ол жеке ісіне тіркеледі.
Ауызша жарияланғаннан басқа, барлық жазалау мен көтермелеуді гауптвахта бастығы жариялайды және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қамаққа алынған адамды жазалауды және көтермелеуді есепке алу кітабында есепке алынады, әскери қызметшінің қызметтік карточкасына жазылады.
8-тарау. Қамаққа алынған адам тамақтанудан бас тартқан кезде қабылданатын шаралар
52. Қамаққа алынған адамның тамақтанудан бас тарту фактісі анықталған кезде кезекші ауысым бастығы гауптвахта бастығына баяндайды. Гауптвахта бастығы оның себебін анықтайды және әскери полиция органының бастығына баяндайды.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Тамақтанудан бас тартқан қамаққа алынған адам басқа қамаққа алынған адамнан бөлек ұсталады және медицина қызметкерiнiң (фельшердің) қадағалануында болады.
54. Егер оның өмiрiне қауiп төнсе, тамақтанудан бас тартқан қамаққа алынған адамның денсаулығын сақтауға бағытталған, оның iшiнде мәжбүрлеу сипатындағы шаралар оны қадағалайтын медицина қызметкерiнiң (фельдшердің) жазбаша қорытындысы негiзiнде медициналық көрсеткiш бойынша жүзеге асырылады.
9-тарау. Қамаққа алынған адамды босату тәртібі
55. Қамаққа алынған адам судьяның қаулысымен белгіленген әкімшілік қамаққа алу мерзімін өтегеннен кейін гаупвахтадан босатылады.
56. Мерзімді қызмет әскери қызметшісінің қамаққа алу мерзімінің аяқталу қарсаңында гауптвахта бастығы оны алып кетуге бөлім өкілін жіберу үшін әскери бөлімнің командиріне босату уақыты туралы хабарлайды және кезекші ауысым бастығына кезекшілікті қабылдау және тапсыру кітабымен бірге тапсырылатын осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамаққа алынған адамды босату туралы жазбахат береді.
Гауптвахта бастығының хабарламасы бойынша әскери бөлім (мекеме) командирі көрсетілген уақытта қызмет орнына мерзімді қызмет әскери қызметшісімен бірге жүру үшін гауптвахтаға әскери бөлім (мекеме) өкілін жібереді, сондай-ақ оны тамақтандыруды және маусым бойынша киіммен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.

49. За нарушение порядка содержания на гауптвахте, невыполнение установленных обязанностей к арестованным применяются следующие меры взыскания:
1) замечание:
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) водворение в одиночную камеру на срок до пятнадцати суток.
50. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру налагается начальником гауптвахты.
О водворении в одиночную камеру начальник дежурной смены гауптвахты рапортом докладывает начальнику гауптвахты, который докладывает об этом вышестоящему начальнику.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. О применении поощрения и наложении взыскания арестованному объявляется под расписку, которая приобщается к личному делу.
Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, объявляются начальником гауптвахты и учитываются в Книге учета взысканий и поощрений арестованных по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам, вносятся в служебную карточку военнослужащего.
Глава 8. Меры, принимаемые при отказе арестованного от приема пищи
52. При установлении факта отказа арестованного от приема пищи начальник дежурной смены докладывает начальнику гауптвахты. Начальник гауптвахты выясняет причины и докладывает начальнику органа военной полиции.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Арестованный, отказывающийся от приема пищи, содержится отдельно от других арестованных и находится под наблюдением медицинского работника (фельдшера).
54. Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья арестованного, отказывающегося от приема пищи, если его жизни угрожает опасность, осуществляются по медицинским показаниям на основании письменного заключения наблюдающего за ним медицинского работника (фельдшера).
Глава 9. Порядок освобождения арестованных
55. Арестованные освобождаются с гауптвахты по отбытии срока административного ареста, установленного постановлением судьи.
56. Накануне окончания срока ареста военнослужащего срочной службы начальник гауптвахты сообщает о времени освобождения командиру воинской части для направления за ним представителя части и выдает начальнику дежурной смены записку об освобождении арестованного по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам, которая сдается вместе с книгой приема и сдачи дежурства.
Командир воинской части (учреждения) по сообщению начальника гауптвахты в указанное время направляет на гауптвахту представителя воинской части (учреждения) для сопровождения военнослужащего срочной службы к месту службы, а также принимает меры по обеспечению его питанием и одеждой по сезону.

Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Қамаққа алынған адамды босату кезінде гауптвахта бастығы Қамаққа алынған адамды есепке алу журналында және атаулы тізімде босату күні мен уақытын көрсетіп, жазба жасайды, сақталуы заңсыз болып табылатын заттардан басқа, қамаққа алынғанға қолхатпен сақтауға алынған құжаттарды, ақшаны және заттарды қол қойғыза отырып береді.
58. Әкімшілік қамаққа алуды өтеген адам босатылған кезде осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери полиция органы бастығының қолы қойылған гауптвахтадан босату туралы анықтама беріледі.
59. Қамаққа алынған адам қайтыс болған жағдайда кезекші ауысым бастығы ол туралы дереу әскери полиция органының кезекші бөліміне және гауптвахта бастығына баяндайды.
Қамаққа алынған адамның қайтыс болуы туралы әскери полиция органының басшылығы дереу жазбаша әскери бөлімнің қолбасшылығына, қамаққа алынған адамның жеке ісінде көрсетілген жақын туыстарына хабарлайды.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Паталогоанатомиялық зерттеуден, сондай-ақ тергеу әрекеттері жүргізілгеннен кейін қайтыс болған адамның мәйіті әскери бөлімнің (мекеменің) қолбасшылығына немесе оны талап еткен адамдарға беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшілердің
әкiмшiлiк қамаққа алуды
өтеуқағидаларына
1-қосымша
Нысаны
"Бекiтемiн"
әскери полиция
органыныңбастығы
____________________________
(лауазымы, қолы, тегi, аты,
әкесiнiң аты
(ол бар болған кезде)
20 ___ жылғы "___"_________
ГАУПТВАХТАДАҒЫ IШКI ТӘРТIПТЕМЕ (үлгiлiк)
1. Қамаққа алынған адам осы Қағидалардың талаптарын сақтайды және гауптвахта әскери қызметшілерiнiң нұсқауларын орындайды.
2. Әскери полиция гауптвахтасында ұсталатын қамаққа алынған адам үшiн мынадай күн тәртiбi белгiленедi:
Жүргiзiлетiн iс-шара
Өткiзу уақыты
Таңертеңгiлiк тұру
6 сағ. 00 мин. – 6 сағ. 10 мин.
Сотталған адамды тексеру, төсек-орын жабдығын тапсыру
6 сағ. 10 мин. – 6 сағ. 30 мин.
Таңертеңгi жуыну
6 сағ. 30 мин. – 7 сағ. 00 мин.
Гауптвахта камерасын және үй-жайын жинау
7 сағ. 00 мин. – 8 сағ. 00 мин.
Таңертеңгi ас
8 сағ. 00 мин. – 8 сағ. 30 мин.
Гауптвахта әскери қызметшілерiнiң камераларды аралап шығуы
8 сағ. 30 мин. – 9сағ. 00 мин.
Жарғыларды зерделеу бойынша сабақтар
9 сағ.00 мин. – 11 сағ. 00 мин.
Саптық даярлық бойынша сабақтар

Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. При освобождении арестованного начальник гауптвахты производит запись в Журнале учета и в именном списке арестованных с указанием даты и времени освобождения, выдает арестованному под расписку изъятые на хранение ценности, за исключением вещей, хранение которых является незаконным.
58. При освобождении лицу, отбывшему административный арест, выдается справка об освобождении с гауптвахты за подписью начальника органа военной полиции по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
59. В случае смерти арестованного начальник дежурной смены немедленно докладывает об этом в дежурную часть органа военной полиции и начальнику гауптвахты.
О смерти арестованного, руководство органа военной полиции незамедлительно, в письменной форме сообщает, командованию воинской части, близким родственникам арестованного, указанным в личном деле.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Тело умершего после патологоанатомического исследования, а также производства следственных действий, передается командованию воинской части (учреждения) или лицам, его востребовавшим.
Приложение 1
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Начальник органа военной полиции
____________________________
(должность, подпись, фамилия)
" ___ " _____ 20___ года
Распорядок дня
1. Арестованные соблюдают требования настоящих Правил и выполняют указания военнослужащих гауптвахты.
2. Для арестованных, содержащихся на гауптвахте военной полиции, устанавливается следующий распорядок дня:
Проводимые мероприятия
Время проведения
Подъем
6 час. 00 мин. – 6 час. 10 мин.
Проверка осужденных, сдача постельных принадлежностей
6 час. 10 мин. - 6 час. 30 мин.
Утренний туалет
6 час. 30 мин. - 7 час. 00 мин.
Уборка камер и помещений гауптвахты
7 час. 00 мин. - 8 час. 00 мин.
Завтрак
8 час. 00 мин. - 8 час. 30 мин.
Обход камер военнослужащими гауптвахты
8 час. 30 мин. - 9 час. 00 мин.
Занятия по изучению уставов
9 час. 00 мин. – 11 час. 00 мин.
Занятия по строевой подготовке

11 сағ.00 мин. – 13 сағ. 00 мин.
Жеке уақыт
13 сағ.00 мин. – 14 сағ. 00 мин.
Түскi ас
14 сағ. 00 мин. – 14 сағ.30 мин.
Серуендеу (серуендеу уақытында ол үшін орын бөлінген жерде темекі шегуге жол беріледі)
14 сағ. 30 мин. – 16 сағ.00 мин.
Шаруашылық жұмысты жүргiзу
16 сағ. 00 мин. – 19 сағ.00 мин.
Жеке уақыт
19 сағ. 00 мин. – 19 сағ. 30 мин.
Кешкi ас
19 сағ. 30 мин. – 20 сағ.00 мин.
Мерзiмдi басылымды оқу
20 сағ. 00 мин. – 20 сағ.30 мин.
Камераларды жинау
20 сағ. 30 мин. – 21 сағ.00 мин.
Кешкi жуыну
21 сағ. 00 мин. – 21 сағ.30 мин.
Қамаққа алынған адамды тексеру, төсек-орын жабдығын алу
21 сағ. 30 мин. – 22 сағ.50 мин.
Ұйықтау
22 сағ. 00 мин.
Гауптвахта бастығы__________________________________________
(ә/атағы, қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (ол бар болған кезде))
20 ___ ж. "___"_________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiң
әкiмшiлiк қамаққа алуды өтеу
қағидаларына
2-қосымша
Тыйым салынған бұйымдар мен заттардың тізбесі
1) Қару, жарылғыш, улы, уландырғыш және өртке қауіпті заттар, есірткі заттары, психотроптық заттар, прескурорлар, ішімдік заттары, бұрыш, тұз, оттықтар;
2) шарфтар, белбеу, белдіктер, иық баулар, баулар, галстуктер мен ұзындығы 50 сантиметрден аспайтын орамалдар;
3) шыны ыдыс, өткір, кесетін және тілетін заттар;
4) браслеттер, темекі сауыты, ойын карталары, түймелер, жүзік, сырға, қол сағат, ордендер, медальдар, металл заттары мен құндылықтар;
5) иіс су, одеколон және спирттік негізіндегі өзге де бұйымдар;
6) фото-, бейне- және аудио- жаба аппаратуралары, байланыс құралдары, флэш-жинақтағыштар (алынбалы-салынбалы ақпарат тасығыштары);
7) ақша, құңды қағаздар, ювелир заттары.
Әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасында əкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналы

11 час. 00 мин. – 13 час. 00 мин.
Личное время
13 час. 00 мин. – 14 час. 00 мин.
Обед
14 час. 00 мин. - 14 час. 30 мин.
Прогулка (Курение допускается в отведенном для этого месте во время прогулки).
14 час. 30 мин. – 16 час. 00 мин.
Проведение хозяйственных работ
16 час. 00 мин. – 19 час. 00 мин.
Личное время
19 час. 00 мин. - 19 час. 30 мин.
Ужин
19 час. 30 мин. - 20 час. 00 мин.
Чтение периодической печати
20 час. 00 мин. - 20 час. 30 мин.
Уборка камер
20 час. 30 мин. - 21 час. 00 мин.
Вечерний туалет
21 час. 00 мин. - 21 час. 30 мин.
Проверка осужденных, получение постельных принадлежностей
21 час. 30 мин. - 22 час. 00 мин.
Отбой
22 час. 00 мин.
Начальник гауптвахты __________________________________________
(в/звание, подпись, фамилия и инициалы)
"____" _______ 20___года
Приложение 2
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень запрещенных предметов и веществ
1) Оружие, взрывчатые, ядовитые, отравляющие и пожароопасные вещества, наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, спиртные напитки, перец, соль, зажигалки;
2) шарфы, пояса, ремни, подтяжки, шнурки, галстуки, полотенца длиной более 50 сантиметров;
3) стеклянная посуда, колющие, пилящие и режущие предметы;
4) браслеты, портсигары, игральные карты, запонки, кольца, серьги, часы, ордена, медали, металлические предметы и ценности;
5) духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе;
6) фото-, видео- и аудио - записывающая аппаратура, средства связи, флэш-накопители (съемные носители информации);
7) деньги, ценные бумаги, ювелирные изделия.
Приложение 3
к Правилам отбывания
военнослужащими
административного ареста на
гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___жылғы "____" ________ басталды.
20___жылғы "____" ________ аяқталды.
Р/с №
Гауптвахтаға қамаққа алған күнi мен уақыты
Лауазымы, әскери атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
Әскери бөлiм нөмiрi
Кiм ұстады (қамаққа алды)
Ұстау себебi (қамаққа алу, не үшiн қамаққа алды)
Қай мерзiмге және қандай камерада
ұсталады
1
2
3
4
5
6
7
Кестенің жалғасы
Қабылданған құндылық
Ұстау (қамаққа алу) мерзiмi қашан аяқталады
Қамаққа алынғанды қабылдау кезiнде медициналық тексеру уақыты, моншада жуыну және денесiн қарап-тексеру туралы жазба (медицина қызметкерiнiң қолтаңбасы)
Гауптвахтадан босату туралы жазбаның күнi мен уақыты
Гауптвахтаға қабылдау кезiнде құндылықты тапсырғаны туралы қолтаңбасы
Гауптвахтадан босатылған кезде құндылықты алғаны туралы қолтаңбасы
8
9
10
11
12
13
Ескертпе: Журнал нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Журнал гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiң
әкiмшiлiк қамаққа алуды өтеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысаны
Қамаққа алынған адамды қабылдау қолхаты (қолхаттың бет жағы) ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ (әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
Әскери полиция органының елтаңбалы мөрі
___________________________________
(бөлімше, әскери бөлім)
_______ бастап ________ дейін __________ камерада ұстаумен
Әскери полиция органының
_ ____________ тәулікке (сағатқа) гауптвахтаға қабылданды. мөртаңбасы
________________________________
________________________________
(уақыты, күні, айы, жылы)
____________________
әскери полиция органы
гауптвахтасының бастығы
Әскери полиция органының елтаңбалы ______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
20___жыл "____" _______________
(қолхаттың артқы жағы)
Қамаққа алынған адамда мынадай заттар бар:____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қамаққа алынған адамның қолы _______________________________________
____________________________________________________
әскери полиция органы гауптвахтасының бастығы
Әскери полиция органының елтаңбалы ____________________________________________________
мөрі (әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
Қамаққа алынған адамды жеткізген адамның қолы ____________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
Ескертпе: Қолхат үш данада ресімделеді. Бірінші данасы қамаққа алынған адамды гауптвахтаға жеткізген адамға, екіншісі – қамаққа алынған адамға беріледі, үшінші данасы – қамаққа алынған адамның жеке ісіне тігіледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiң
әкiмшiлiк қамаққа алуды өтеу
қағидаларына
5-қосымша
Қамаққа алынған адамға қойылатын талаптар

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Журнал учета лиц, содержащихся на гауптвахте
Начат: "___"______ 20__года
Окончен: "___"______ 20__года
№ п/п
Дата и время водворения на гауптвахту
Должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Номер воинской части
Кем задержан (арестован)
Причина задержания (ареста, за что арестован)
На какой срок и в какой камере содержать
Принятые ценности
Когда заканчивается срок задержания (ареста)
Запись о времени медицинского осмотра, помывке в бане и телесном осмотре при приеме арестованного (подпись медицинского работника)
Дата и время освобождения с гауптвахты
Подпись о сдаче ценностей при приеме на гауптвахту
Подпись о получении ценностей при освобождении с гауптвахты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Хранится журнал у начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 4
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Расписка в приеме арестованного (лицевая сторона расписки)
Штамп органа военной полиции
______________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________
(подразделение, воинская часть)
принят на гауптвахту на _______________ суток
с ____________ по _____________________
с содержанием в ________________ камере
____________________________________________________
(время, число, месяц, год)
Начальник гауптвахты органа военной полиции
____________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы
(при его наличии))
" __ " ________ 20 __ года
(оборотная сторона расписки)
У арестованного имеются следующие ценности: ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подпись арестованного _______________________________________________
Начальник гауптвахты органа военной полиции
________________________________________________
________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы
(при его наличии))
Подпись лица, доставившего арестованного
________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Примечание:
Расписка оформляется в трех экземплярах.
Первый экземпляр выдается лицу, доставившему арестованного на гауптвахту,
второй – арестованному, третий экземпляр – приобщается к личному делу арестованного.
Приложение 5
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Требования к арестованным

1. Қамаққа алынған адамға қойылатын талаптар:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскери полиция органдарының гауптвахтасында әскери қызметшілердің әкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидаларында белгіленген ұстау тәртібін сақтайды;
2) әскери полиция органы гауптвахта әкімшілігінің және қолбасшылығының заңды талаптарын орындайды;
3) гигиена мен санитария талаптарын сақтайды;
4) күнделікті серуендеуге шығады (серуендеуден босатуды медицина жұмыскерінің қортындысы бойынша гауптвахта бастығы жүзеге асырады);
5) Өрт қауіпсіздігінің қағидаларын сақтайды;
6) гауптвахта мүлікіне ұқыпты қарайды;
7) камерада және басқа да үй-жайда кезектілік тәртібінде тазалық жасайды;
8) гауптвахта әскери қызметшілерінің, қамаққа алынған адамның, сондай-ақ басқа да адамдардын ар-намысын қорлайтын іс-қимылдар жасамайды;
9) күзетпен ұстау тәртібін қамтамасыз ететін гауптвахта әскери қызметшілеріне, сондай-ақ басқа да адамдарға олардың қызметтік міндеттерін орындауға кедергі жасамайды;
10) белгіленген күн тәртібін сақтайды;
11) гауптвахта әскери қызметшілеріне "Сіз"деп және оларға "мырза" деп және одан әрі әскери шені бойынша немесе лауазымы бойынша сөйлейді;
12) гауптвахта әскери қызметшілерінің камерасына кірген кезде олардың командасы бойынша тұрады және көрсетілген жерде сапқа тұрады;
13) сыртқы таза бейнесін ұстайды;
14) айдауылмен немесе гауптвахта әскери қызметшілерінің бірге жүруімен жүрген кезде қолын артында ұстайды;
15) гауптвахта әскери қызметшілерінің және басқа да лауазымды тұлғалардын талаптары бойынша өз тегін, аты-жөнін (ол бар болғанда) хабарлайды;
16) тыныштықты сақтайды;
17) кезектілік тәртібінде камера бойынша кезекшілікті атқарады.
2. Мынаған жол берілмейді:
1) гауптвахтаның басқа камерасында немесе өзге де үй-жайында отырған әскери қызметшілермен сөйлесуге, қандай-да бір заттарды беруге, тарсылдатуға немесе олармен хат алмасуға;
2) сөйлесудің, қандай-да бір заттарды берудің және бостандықта жүргендермен хат алмасудың белгіленген тәртібін бұзуға;
3) әкімшіліктің рұқсатынсыз гауптвахта камерасынан және басқа да үй-жайынан шығуға;
4) гауптвахта объектілерінің күзету желісін бұзуға;
5) алкоголь ішімдігін, есірткі және психотроптық заттарды дайындауға және қолдануға;
6) материалдық және басқа да табыс көру мақсатында үстел ойынын ойнауға;
7) өзіне және басқа да адамдарға дене суретін салуға;
8) әкімшіліктің рұқсатынсыз ұйықтау орынына перде ілуге немесе ауыстыруға;
9) қолдан жасалған электр аспаптарын қолдануға;
10) әкімшіліктің рұқсатынсыз электрлік аспаптарын пайдалануға;
11) камерада ашық от жағуға;

1. Требования к арестованным:
1) соблюдают порядок содержания, установленный Правилами отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил республики Казахстан;
2) выполняют требования администрации гауптвахты и командования органа военной полиции;
3) соблюдают требования гигиены и санитарии;
4) выходят на ежедневную прогулку (освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты по заключению медицинского работника (фельдшера);
5) соблюдают Правила пожарной безопасности;
6) бережно относятся к имуществу гауптвахты;
7) проводят уборку камер и других помещений в порядке очередности;
8) не совершают действий, унижающих достоинство военнослужащих гауптвахты, арестованных, а также иных лиц;
9) не препятствуют военнослужащим гауптвахты, а также иным лицам, обеспечивающим порядок содержания под стражей, в выполнении ими служебных обязанностей;
10) соблюдают установленный распорядок дня;
11) обращаются к военнослужащим гауптвахты на "Вы" и называют их "господин" и далее по воинскому званию или по должности;
12) при входе в камеры военнослужащих гауптвахты по их команде встают и выстраиваются в указанном месте;
13) соблюдают опрятный внешний вид;
14) при движении под конвоем или в сопровождении военнослужащих гауптвахты держат руки сзади;
15) по требованию военнослужащих гауптвахты и иных должностных лиц сообщают свою фамилию, имя, отчество (при его наличии);
16) соблюдают тишину;
17) дежурят по камере в порядке очередности.
2. Не допускается:
1) ведение переговоров, передача каких-либо предметов арестованным, содержащимся в других камерах или иных помещениях гауптвахты, перестукивание или переписывание с ними;
2) нарушение порядка ведения переговоров, передачи каких-либо предметов и переписки с лицами, находящимися на свободе;
3) выход из камер и других помещений гауптвахты без разрешения администрации;
4) нарушение линии охраны объектов гауптвахты;
5) изготовление и употребление алкогольных напитков, наркотических и психотропных средств;
6) игра в настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
7) нанесение себе или иным лицам татуировок;
8) занавешивание и обмен без разрешения администрации спальных мест;
9) пользование самодельными электроприборами;
10) пользование электроприборами без разрешения администрации;
11) развод открытого огня в камере;

12) жануар ұстауға;
13) әкімшіліктің рұқсатынсыз санитариялық-техникалық, жарық беру және басқа да аспаптарға жөндеу жүргізуге;
14) камерадағы санитариялық жүйенің ластануына;
15) гауптвахтаға қамаққа алынған адам әскери қызметшілердің құқығы мен міндеті туралы ақпаратты камераның қабырғасынан алуға;
16) камералық мүкәммалдың қабырғасына қағаз, фото, сурет, газет пен журнал қимасын жапсыруға, оған жазба мен сурет салуға;
17) тыныштықты бұзуға;
18) саптан шығуға, шылым шегуге, сөйлесуге, камерадағы есіктің көзіне қарауға, қандайда-бір заттарды көтеруге, гауптвахта аумағы бойынша жүрген кезде дабыл дабылдамасының түймесін басуға;

12) содержание животных;
13) производство ремонта сантехники, осветительных и других приборов или регулировка освещения в камере без разрешения администрации;
14) засор санузлов в камерах;
15) снятие со стен камер информации об основных правах и обязанностях военнослужащих, водворенных на гауптвахту;
16) оклеивание стен, камерного инвентаря бумагой, фотографиями, рисунками, вырезками из газет и журналов, нанесение на них надписей и рисунков;
17) нарушение тишины;
18) выход из строя, курение, ведение разговоров, заглядывание в камерные глазки, поднятие каких-либо предметов, нажатие кнопок тревожной сигнализации при движении по территории гауптвахты;

19) терезеден бірдеңе лақтыруға, терезе алдына шығуға, форточкадан шығаруға, есіктің "көзіне" тығыз жақындауға, "көзді" жабуға;
20) жеке пайдаланудағы заттарды сатуға, сыйлауға немесе өзге де тәсілмен иелігінен шығаруға.
Әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасында əкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қамаққа алынған адам туралы мәліметтерді есепке алу журналы
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___жылғы "____" ________ басталды.
20___жылғы "____" ________ аяқталды.
Р/с№
Келіп түскен күні және уақыты
ә/б, орналасуы, бағыныстылығы, ә/б командирі
Сауалнамалық деректер (Т.А.Ә. (болған кезде) туған күні және жері, білімі, отбасылық жағдайы, тұрғылықты жері, лауазымы, қандай ҚІД шақырды және қашан)
Санаты
Фабула
Істі қараған сот
Сот қаулысының № және күні
Біліктілігі
Қамаққа алу мерзімі (тәулік)
Босатылған күні және уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе: Журнал нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Журнал гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiңәкiмшiлiк
қамаққа алуды өтеу қағидаларына
7-қосымша
Нысаны
Жеке толық тексеру және қамаққа алынған адамның жанында болған заттарды толық тексеру ХАТТАМАСЫ
20 ___ж. "___"______сағат ___мин. Жасау орны ________
Мен, __________________________________________________________
(хаттаманы толтырған адамның лауазымы,
атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты (ол бар болған кезде))
осы хаттаманы әскери қызметшi ________________________________________
____________________________________________________________________
(әскери атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты (ол бар болған кезде),
ұлты, туған жылы мен жерi, тұрғылықты жерi)
____________________________________________________________________
қызмет орны, лауазымы _______________________________________________
отбасылық жағдайы _____________________, асырауында _________________
жеке басын куәландыратын құжат ______________________________________
(сериясы, нөмiрi, кiммен берiлген) толтырдым.
Әскери қызметшi _______________________________________________
____________________________________________________________________
(толық тексерiлген адамның тегi, аты, әкесiнiң аты (ол бар болған кезде))
жеке толық тексеру және заттарына толық тексеру жүргiзiлдi.
Толық тексерiлетiн адам үстiне мынаны киген: _______________________
____________________________________________________________________
Денесін қарап-тексеру кезiнде мынадай дене жарақаты анықталды:
____________________________________________________________________
(анықталған жоқ, егер болса, дене жарақатының сипаттамасын көрсету
____________________________________________________________________
және медициналық көмек көрсетiлдi ме)
Толық тексеру барысында мыналар анықталды және алынды: __________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Толық тексеру кезiнде келiп түскен өтiнiш ________________________
Толық тексеру барысында мыналар қолданылды: _____________________
____________________________________________________________________
(фото-кинотүсiрiлiм, бейне жазу, өзге де тiркеу тәсiлдерi)
Гауптвахтаға келiп түскен кезде денсаулық жағдайына шағымдарым мен өтiнiштерiм жоқ (бар)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(керегiн жазу)
Әскери полиция гауптвахтасындағы iшкi тәртiптемемен таныстым: _____
___________________________________ (қолы)
Қолдары: _______________________ (толық тексерудi жүргiзген лауазымды адамның)
____________________________________ (жеке толық тексерiлген адамның)
Хаттаманың көшiрмесiн алдым ___________________________________
(жеке толық тексерiлген адамның тегi, аты, әкесiнiң аты (ол бар болған кезде), қолы)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiңәкiмшiлiк
қамаққа алуды өтеу қағидаларына
8-қосымша
Қамаққа алын адам заттарды сақтау бөлмесiнде сақтай алатын жәнеөзiмен бiрге болатын заттар тiзбесi

19) выброс чего-либо из окон, взбирание на подоконник, высовывание в форточку, подход вплотную к "глазку" двери, закрытие "глазка";
20) продажа, дарение или отчуждение иным способом предметов, находящихся в личном пользовании.
Приложение 6
к Правилам отбывания
военнослужащими
административного ареста на
гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Журнал учета сведений об арестованных
Начат: "___"______ 20__года
Окончен: "___"______ 20__года
№ п/п
Дата и время поступления
Дислокация в/части, подчиненность, командир в/части
Анкетные данные (Ф.И.О.,(при его наличии) дата и место рождения, образование, семейное положение, адрес проживания, должность, каким ОДО и когда призван)
Категория
Фабула
Суд, рассмотревший дело
№ и дата постановления суда
Квалификация
Срок ареста (сутки)
Дата и время освобождения
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Журнал хранится у начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 7
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Протокол личного обыска и досмотра вещей, находящихся при арестованном
"__"_________ 20 __ г. ___ час. ___ мин.
Место составления _______________ ________________________________
Мною, __________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
лица, составившего протокол) составлен настоящий протокол на военнослужащего (-ую)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) национальность,
год и место рождения, место жительства)
_______________________________________________________________
место службы, должность
_______________________________________________________________
семейное положение _____________________________________________,
на иждивении ___________________________________________________
документ, удостоверяющий личность _______________________________
(серия, номер, когда кем выдан)
________________________________________________________________
Произведен личный обыск и досмотр вещей военнослужащего (-ей)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, подвергнутого досмотру)
Досматриваемый (-ая) одет (-а) _____________________________________
При наружном осмотре обнаружены телесные повреждения:
________________________________________________________________
(не обнаружены, если имеются, указать характер телесных повреждений и
________________________________________________________________
оказывалась ли медицинская помощь).
В ходе обыска обнаружены и изъяты: _______________________________
________________________________________________________________
Заявления, поступившие при обыске ________________________________
В ходе обыска применялись:_______________________________________
(фото-киносъемка, видеозапись, иные способы фиксации)
При поступлении на гауптвахту на состояние здоровья жалоб и заявлений
не имею (имею) __________________________________________________
________________________________________________________________
(нужное написать)
С внутренним распорядком на гауптвахте военной полиции ознакомлен:
_______________________________________________________ (подпись)
Подписи: _______________________________________________________
(должностного лица, проводившего обыск)
________________________________________________________________
(лица, подвергнутого личному обыску)
Копию протокола получил (-а) _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись лица подвергнутого личному обыску)
Приложение 8
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень вещей, которые арестованные могут хранить в комнате хранения и иметь при себе

1) белдiк белбеуінсiз, аспа баусыз далалық киiм нысанының қосалқы жиынтығы, сондай-ақ маусым бойынша бас киiм, аяқ киiм (тақасыз, металл нәлсiз және баусыз);
2) iшкi киiм, шұлық, қолғап (биялай), қол орамал, бөлмеде киетiн тапочка;
3) жуыну керек-жарақтары: иiс, кiр сабын, сусабын, тiс пастасы, тiс щеткасы, сабын мен тiс щеткасына арналған пластмасса қап, майлар, металл емес тарақ, жөке, жұмсақ ысқыш, дәретхана қағазы, электр немесе механикалық ұстара, бiр рет пайдаланылатын қауiпсiз ұстара (гауптвахтаның камерасынан тыс орналасқан қамаққа алынған адамның мүлкiн сақтауға арналған құлыпқа жабылатын арнайы шкафта сақталады);
4) іш киім, шашқа арналған резеңке, гигиеналық керек-жарақ (әйелдер үшін);
5) көзiлдiрiк және көзiлдiрiкке арналған пластмасса қап;
6) жалпыәскери жарғылар, көркем әдебиет, мерзiмдi басылым шығарылымы;
7) үстел ойындары (дойбы, шахмат, домино, нарды);
8) iшкi киiмге немесе қалтаға салуға арналған дiни табыну заттары;
9) екiден артық емес фотосурет;
10) дәрiгердiң тағайындауы бойынша дәрiлiк заттар.
Қамаққа алын адамға өзiмен бiрге олардың құқықтары мен заңды мүддемiн iске асыру мәселесiне қатысты құжаттар мен жазбалар, сондай-ақ пошталық жөнелтiлiм бланкiлерi, түбiртек, заттарды сақтау бөлмесiне тапсырылған заттарды, құжаттарды, бұйымдарды және өзге де материалдық құндылықты беру актiсiнiң көшiрмелерi болуға және сақтауға рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiңәкiмшiлiк
қамаққа алуды өтеу қағидаларына
9-қосымша
Нысаны
ӨТIНIШ
_______________________________________________________________
(әкiмшiлiк қамаққа алынған адамға қандай қатысы бар)
___________________________________________________________________
тұратын(тұрғылықты мекенжайы)азамат (-ша)
_______________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (ол бар болған кезде))
__________________________________________ үшiн жөнелтiлiмдi қабылдауыңызды
(қамаққа алынғанның ә/атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты
(ол бар болған кезде)) сұраймын.
Р/с №
Азық-түлiк атауы
Салмағы
Саны
Ескертпе
килограмм
грамм
Өтiнiш иесiнiң қолы ________________________________________________
20_ жылғы "__"____________
Жөнелтiлiмге рұқсат бердi ___________________________________________
(гауптвахта бастығы)
Жөнелтiлiмдi қабылдады ____________________________________________
(жөнелтiлiмдi қабылдаған қызметкердiң тегi, аты, әкесiнiң аты (ол бар болған кезде))
Жөнелтiлiмдi алдым ________________________________________________
(жөнелтiлiмдi алған адамның қолы)
20 __ жылғы "____" __________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiңәкiмшiлiк
қамаққа алуды өтеу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Сәлемдеменi және жөнелтілімді ашу АКТIСI
20 __ ж. "____" _________ Жасау орны _____________________________
Комиссия мынадай құрамда:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(комиссия мүшелерiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты (ол бар болған кезде))
осы сәлемдеменi (жөнелтілімді) ашу актiсiн жасады ___________________
_________________________________________________________________
(заттардың, азық-түлiктiң атауы, олардың сыртқы белгiсi,
_________________________________________________________________
саны (жазбаша) көрсетiледi)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________,
гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшіге iшiне салынғаннан мыналар берiлдi:
_________________________________________________________________
(заттардың, азық-түлiк өнiмдерiнiң атауы көрсетiледi)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
Гауптвахтада ұсталатын қамаққа алынған адамның заттарын сақтау бөлмесiне
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
______________________________________________________тапсырылды.
Комиссия мүшелерiнiң қолдары:
_________________________________________________________________
Алдым ________________________________________________________
(әкiмшiлiк қамаққа ұшыраған адамның тегi,
аты, әкесiнiң аты (ол бар болған кезде), қолы)
Актiнi жасаған әскери қызметшінің қолы:__________________________
(лауазымы, атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болған кезде))
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiңәкiмшiлiк
қамаққа алуды өтеу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Алу хаттамасы
Біз, төменде қол қойған, мынадай құрамдағы комиссия _______________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі аты және әкесінің аты (ол бар болған кезде))
ұсталған, күдікті, айыпталушы, әкімшілік тәртіппен қамаққа алынған және қамаққа
алуға сотталған ___________________________________________________________
(әскери атағы,тегі аты және әкесінің аты (ол бар болған кезде))
тізім бойынша сомасы (___________) ақшаны, құнды қағаздар мен құнды заттарды
_________________________________________________________________,
(сомасы жазумен көрсетіледі)
мынадай заттар мен азық-түлікті ________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________ алдық (сақтауға қабылдадық).
Барлығы берілгені: ________ құнды қағаздардың, құнды заттардың атауы,
(саны)_______ ақша, ____________ азық-түлік, заттар атауы.
(саны)             (саны)
Тапсырды: _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде), қолы)
Қабылдады: ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде), қолы)
Қатысқан: ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде), қолы)
20__жылғы "___"_______
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiңәкiмшiлiк
қамаққа алуды өтеу қағидаларына
12-қосымша
АКТ
" ____" ________ 20____ж. _________________________ қаласы (кенті)
Мен, __________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты(ол бар болған кезде))
____________________________________________________________________
(қамаққа алу туралы шешім шығарған соттың атауы)
20__ж. "__" ____________ шешімі бойынша әскери полицияның гауптвахтасына қамалған
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ тиесілі
(қамаққа алынған адамның әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде))
____________________________________________________________________
(заттардың, бұйымдардың, құжаттардың және өзге де материалдық құндылықтардың,
____________________________________________________
(ақша қаражатының атауы жазбаша көрсетілсін)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
гауптвахтаға ұсталатын қамаққа алынған адамның заттарын сақтау бөлмесіне беру
туралы осы актіні жасадым.
Осы акті екі данада (бірінші данасы іске тігіледі, екінші данасы иесіне беріледі) жасалды.
Актінің көшірмесін алдым ________________________________________
қамаққа алынған адамның әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты(ол бар болған кезде))
Актіні жасаған әскери қызметшінің қолы____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты(ол бар болған кезде))
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiңәкiмшiлiк
қамаққа алуды өтеу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Жою АКТIСI
20 __ ж. "____" _________ Жасау орны _____________________________
Комиссия мынадай құрамда: ______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерiнiң тегі, аты, әкесінің аты(ол бар болған кезде)) мынадай
азық-түлiк өнiмін (жарамдылық мерзiмi өткен немесе бүлiну белгiсi бар) жою
туралы осы актiнi жасады ____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(атауы, саны (жазбаша), орамның бар болуы көрсетiледi)
олар___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________ жойылды.
(жою орны мен тәсiлi) Комиссия мүшелерiнiң қолдары:
1.__________________

1) Запасной комплект полевой формы одежды без поясных ремней, подтяжек, а также головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек и шнурков);
2) нательное белье, носки, перчатки (варежки), платки носовые, прикроватные тапочки;
3) предметы личной гигиены: туалетное, хозяйственное мыло, шампунь, зубную пасту, зубную щетку, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческу не металлическую, мочалку, губку, туалетную бумагу, бритву электрическую или механическую, бритвы безопасные разового пользования (хранятся в запираемом на замок специальном шкафу для хранения имущества арестованных расположенном вне камер гауптвахты);
4) нижнее белье, резинки для волос, гигиенические принадлежности (для женщин);
5) очки и пластмассовые футляры для очков;
6) общевоинскими уставами, книгами, журналами и периодической печатью;
7) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды);
8) предметы религиозного культа для нательного или карманного ношения;
9) фотокарточки - не более двух;
10) лекарственные препараты по назначению врача.
Арестованным разрешается хранить при себе документы и записи, относящиеся к административному делу либо касающиеся вопросов реализации своих прав и законных интересов, за исключением тех документов и записей, которые могут быть использованы в противоправных целях или которые содержат сведения, составляющие государственную или иную охраняемую законом тайну.
Приложение 9
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Заявление
От гражданина (-ки) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) проживающего (-ей)
_____________________________________________________________
(адрес местожительства)
_____________________________________________________________
(какое имеет отношение к административно арестованному)
Прошу принять передачу для ____________________________________
(в/звание, фамилия и инициалы (при его наличии) арестованного)
№ п/п
Наименование продуктов
Вес
Количество
Примечание
килограмм
грамм
Подпись заявителя ______________________________________________
"___" _______ 20 ___ года
Передачу разрешил ______________________________________________
(начальник гауптвахты)
Передачу принял ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
военнослужащего, принявшего передачу)
Передачу получил (-а)____________________________________________
(подпись лица, получившего передачу)
"___" _______ 20 __ года
Приложение 10
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Акт вскрытия посылок и передач
"__" _________ 20 __ г.
Место составления ____________________________________________________
Комиссия в составе: ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов комиссии)
составила настоящий акт вскрытия посылки (передачи)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается наименование вещей, продуктов, их внешние признаки, количество)
_____________________________________________________________________
(прописью))
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
что из содержимого передано военнослужащему, содержащему на гауптвахте,
_____________________________________________________________________
(указывается наименование вещей, продуктов питания)
_____________________________________________________________________
Сдано в комнату хранения вещей арестованных, содержащихся на гауптвахте
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подписи членов комиссии: _____________________________________________
Получил (-а) _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии) подпись лица, подвергнутого
административному аресту)
Подпись военнослужащего, составившего акт:
_____________________________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 11
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Протокол изъятия
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе __________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
произвели изъятие (приняли на хранение) у задержанного, подозреваемого,
обвиняемого, арестованного в административном порядке и осужденного
к аресту
__________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии)) деньги,
ценные бумаги и ценные вещи перечисляются в сумме (_________________)
__________________________________________________________________,
(сумма указывается прописью)
предметы и продукты питания _______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Всего передано:
__________________________________________________________________
наименований ценных бумаг, ценных (количество) вещей, __________ денег,
___________ наименований продуктов питания, (сумма) (количество) предметов.
Передал: __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
Принял: ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
Присутствовал: _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
"___"_______ 20__года
Приложение 12
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Акт
"__" ________ 20____гместо _______________
Я, _______________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
составил настоящий акт о передаче в комнату хранения вещей арестованных,
содержащихся на гауптвахте
__________________________________________________________________
(указать название вещей, предметов, документов и иных
__________________________________________________________________
материальных ценностей, в т.ч. денежных средств (их количество прописью)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
принадлежащие
__________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) арестованного)
водворенного на гауптвахту военной полиции " __ " ___ 20__г. по решению
____________________________________________________________________
(наименование суда, вынесшего решение об аресте)
Настоящий акт составлен в двух экземплярах (один экземпляр подшивается в дело,
второй экземпляр выдается владельцу).
Копию акта получил (-а) ______________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы (при его наличии) арестованного)
Подпись военнослужащего, составившего акт ____________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы (при его наличии))
Приложение 13
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Акт уничтожения
"__" _________ 20 __ г
Место составления ____________________________________________________
Комиссия в составе: ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(в/звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов комиссии)
составила настоящий акт об уничтожении продуктов питания
(с истекшим сроком годности или имеющие признаки порчи)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается наименование, количество (прописью), наличие упаковки)
которые уничтожены __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(место и способ уничтожения)
Подписи членов комиссии:
1. ______________________________________

2. _________________
Әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасында əкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Қамаққа алынған адамды көтермелеу мен жазалауды есепке алу кітабы
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___жылғы "____" ________ басталды.
20___жылғы "____" ________ аяқталды.
I бөлік Жазалауға ұшыраған адамдарды есепке алу
Р/с
Т.А.Ә. (болған кезде)
Жазалау не үшін қолданылды
Жазалау түрі
Кім және қашан жазаны қолданды
Ескертпе
II бөлік Гауптвахта әкімшілігі көтермелеген адамдарды есепке алу
Р/с
Т.А.Ә. (болған кезде)
Көтермелеу не үшін қолданылды
Көтермелеу түрі
Кім және қашан көтермеледі
Ескертпе
Ескертпе: Кітап нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Кітап гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасында əкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Қамаққа алынған адамды босату туралы жазба
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1008 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әскери полиция органының мөртаңбасы
Кезекші ауысым бастығы _________________________________________________ _________________________________________________ (әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қамаққа алынған _________________________________________________ (қамаққа алынған адамның әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) ____________________________ босатылсын. (уақыты, күні, айы, жылы)
Негіз: _________________________________________________________
______________ гарнизоны әскери полиция органының гауптвахта бастығы ___________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары) 20___ ж. "____" ____________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
әскери қызметшiлердiңәкiмшiлiк
қамаққа алуды өтеу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Гауптвахтадан босату туралы АНЫҚТАМА
Әскери қызметші _____________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде))
20__ж. "____"________________ – 20__ж. "____" ____________________
кезеңінде ________________________________ сәйкес ____________________
(судья қаулысы)
әскери полиция гауптвахтасында әкімшілік қамаққа алуды өтегенін растау үшін берілді.
___________________________________________ әскери олиция органының бастығы
(ә/атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты(ол бар болған кезде))
20 ___ ж. "____" ___________
Мөр орны
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
20 ___ жылғы "__"________
№ ___ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан РеспубликасыҚорғаныс министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1) "Әскери қызметшiлердiң Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында әкiмшiлiк қамауды өтеу қағидаларын бекiту туралы" 2017 жылғы 29тамыздағы № 368 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15591 болып тіркелген);
2) "Әскери қызметшiлердiң Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында әкiмшiлiк қамауды өтеу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 368 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 568 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15525 болып тіркелген)
3) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында әскери қызметшiлердiң әкiмшiлiк қамауды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 368 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 30 наурыздағы № 175 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22465 болып тіркелген).

2. ______________________________________
Приложение 14
к Правилам отбывания
военнослужащими
административного ареста на
гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Книга учета взысканий и поощрений арестованных
Начата: "___"______________ ___ года
Окончена: "___"____________ ___ года
Часть I Учет лиц, подвергнутых взысканиям
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
Часть II Учет лиц, поощренных администрацией гауптвахты
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
За что наложено поощрение
Вид поощрения
Кем и когда поощрен
Примечание
Примечание: Книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена соответствующей подписью и опечатана печатью. Хранится Книга у начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 15
к Правилам отбывания
военнослужащими
административного ареста на
гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1008 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Записка об освобождении арестованного
Начальнику дежурной смены ________________ _________________________________________________ (воинское звание, фамилия, имя отчество(при его наличии)) содержащегося под арестом __________________________ ________________________________________ (воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) арестованного) освободить _________________________________________ (время, число, месяц, год)
Основание: ______________________________________________________________
Начальник гауптвахты органа военной полиции __________________________________ гарнизона ___________________________________________________ (воинское звание, подпись, фамилия, инициалы (при его наличии)) "__" ________ 20 __ года
Приложение 16
к Правилам отбывания
военнослужащими административного
ареста на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Справка об освобождении с гауптвахты
Выдана военнослужащему (-ей) _____________________________________
(в/звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он (она) в период с _____ 20 ____ г. по ____ 20 ___ г. отбывал (-а)
административный арест на гауптвахте военной полиции
__________________________________________________________________
в соответствии с ___________________________________________________
(постановление судьи)
Начальник органа военной полиции ___________________________________
__________________________________________________________________
(в/звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"___" _________ 20 __ год
Место печати
Приложение 2 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" ________ 20__ года №___
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан
1. Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 368 "Об утверждении Правил отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15591);
2. Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 25августа 2018 года № 568 "О внесении изменений в приказы Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 368 "Об утверждении Правил отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17435).
3. Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 30 марта 2021 года № 175 "О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 368 "Об утверждении Правил отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22465).