Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында ұсталатын әскери қызметшiлердi (әкімшілік қамаққа алынған әскери қызметшілерден басқа) гауптвахтадан тыс жерде күзету және алып жүру (айдауылмен алып жүру) қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 20 сәуірдегі № 354 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 24 сәуірде № 32352 болып тіркелді.
"Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында ұсталатын әскери қызметшiлердi (әкімшілік қамаққа алынған әскери қызметшілерден басқа) гауптвахтадан тыс жерде күзету және алып жүру (айдауылмен алып жүру) қағидалары бекiтілсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2023 жылғы 20 сәуірдегі
№ 354 Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында ұсталатын әскери қызметшiлердi (әкімшілік қамаққа алынған әскери қызметшілерден басқа) гауптвахтадан тыс жерде күзету және алып жүру (айдауылмен алып жүру) қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында ұсталатын әскери қызметшiлердi (әкімшілік қамаққа алынған әскери қызметшілерден басқа) гауптвахтадан тыс жерде күзету және алып жүру (айдауылмен алып жүру) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында ұсталатын әскери қызметшiлердi (әкімшілік қамаққа алынған әскери қызметшілерден басқа) гауптвахтадан тыс жерде күзету және алып жүру (айдауылмен алып жүру) (бұдан әрі – айдауылдағы адамдар) тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил охраны и сопровождения (конвоирования) военнослужащих, содержащихся на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (кроме военнослужащих, подвергнутых административному аресту) за пределы гауптвахты
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года № 354. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2023 года № 32352.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила охраны и сопровождения (конвоирования) военнослужащих, содержащихся на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (кроме военнослужащих, подвергнутых административному аресту) за пределы гауптвахты.
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан Р. Жаксылыков
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 20 апреля 2023 года № 354
Правила охраны и сопровождения (конвоирования) военнослужащих, содержащихся на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (кроме военнослужащих, подвергнутых административному аресту) за пределы гауптвахты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила охраны и сопровождения (конвоирования) военнослужащих, содержащихся на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (кроме военнослужащих, подвергнутых административному аресту) за пределы гауптвахты (далее - Правила) определяют порядок охраны и сопровождения (конвоирования) военнослужащих, содержащихся на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (кроме военнослужащих, подвергнутых административному аресту) за пределы гауптвахты (далее - конвоируемые).

2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында ұсталатын әскери қызметшiлердi (әкімшілік қамаққа алынған әскери қызметшілерден басқа) гауптвахтадан тыс жерде күзетуді және алып жүруді (айдауылмен алып жүруді) "Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әскери полиция органдарының бөлімшелері жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасында ұсталатын әскери қызметшiлердi (әкімшілік қамаққа алынған әскери қызметшілерден басқа) гауптвахтадан тыс жерде күзету және алып жүру (айдауылмен алып жүру) арнайы көлік құралымен жүзеге асырылады. Арнайы көлік құралы радиостанциямен, жарқылдауық маякпен, кабина мен шанақ арасындағы сөйлесу құрылғысымен жабдықталады.
4. Айдауылдағы адамдарды дәретханаға шығаруды айдауылдағы адамның алдында және соңында жүріп отыратын айдауылмен алып жүрушілербір-бірден жүргізеді. Дәретхана есігі айдауылдағы адам онда болған кезде сәл ашық қалады, қол кісендері шешіледі, терезе жабық күйде бекітіледі.
Әйелдерді айдауылмен алып жүру кезінде айдауыл құрамына әскери полиция органының әскери қызметші әйелдері қосылады.
5. Айдауылмен алып жүруге жататын күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген) бекітілген Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларына сәйкес айдауылдағы адам шығатын әскери полиция органы жол бойы тамақтандыруды қамтамасыз етедi.
2-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылмен алып жүру үшін негіздер
6. Гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшілер (әкімшілік қамаққа алынған әскери қызметшілерден басқа) гауптвахтадан тыс жерге (прокуратураға, сотқа, тергеу әрекеттерін жүргізу үшін және басқа да мән-жайбойынша) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімдер негізіндештаттық қарумен және арнайы құралдармен қаруланатын айдауылдың күзетуімен көлік құралымен жіберіледі.
7. Сотталғандарды айдауылмен алып жүру сот шешімдері негізінде, сондай-ақ шұғыл жағдайда медициналық көмек көрсету үшін медицина қызметкерінің денсаулық сақтау мекемелерінежәне кері айдауылмен алып жүру қажеттілігі туралы жазбаша баянаты, тағайындауы бойынша жүргізіледі.
8. Егер сот, прокурор, тергеуші немесе анықтау органы бұрын шығарған қаулы негізінде бір уақытта куәгер ретінде іс бойынша өтетін гауптвахтада ұсталатын адамдар шақырылса, бұл туралы да өтінімде көрсетіледі.

2. Охрана и сопровождение (конвоирование) военнослужащих, содержащихся на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (кроме военнослужащих, подвергнутых административному аресту) за пределы гауптвахты, осуществляется подразделениями органов военной полиции в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Законом Республики Казахстан "Об органах военной полиции".
3. Охрана и сопровождение (конвоирование) военнослужащих, содержащихся на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (кроме военнослужащих, подвергнутых административному аресту) за пределы гауптвахты осуществляется в специальном транспортном средстве. Специальное транспортное средство оборудуется радиостанциями, проблесковыми маячками и переговорными устройствами между кабиной и кузовом.
4. Вывод конвоируемых в туалет производится по одному конвойными, следующими впереди и позади конвоируемого. Дверь туалета, при нахождении в нем конвоируемого, остается приоткрытой, наручники снимаются, окно фиксируется в закрытом положении.
При конвоировании женщин, в состав конвоя включаются военнослужащие-женщины органа военной полиции.
5. Подозреваемые, обвиняемые и осужденные, подлежащие конвоированию, обеспечиваются питанием органом военной полиции на всем пути следования, откуда выбывает конвоируемый, согласно нормам снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11844).
Глава 2. Основания для конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных
6. Военнослужащие, содержащиеся на гауптвахте (кроме военнослужащих, подвергнутых административному аресту), направляются за пределы гауптвахты (в прокуратуру, суд, для производства следственных действий и по другим обстоятельствам) на транспортном средстве под охраной конвоя, который вооружается штатным оружием и специальными средствами, на основании заявок по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
7. Конвоирование осужденных производится на основании решений судов, а также в экстренных случаях для оказания медицинской помощи по письменному рапорту, назначению медицинского работника о необходимости конвоирования в учреждения здравоохранения и обратно.
8. Если на основании ранее вынесенного судом, прокурором, следователем или органом дознания постановления, в качестве свидетелей одновременно вызываются лица, содержащиеся в гауптвахте, проходящие по делу, об этом также указывается в заявке.

9. Тергеушінің немесе соттың күдіктілер мен айыпталушыларды, сотталғандарды айдауылмен алып жүруге өтінімі оларды гауптвахтада ұстау орны бойынша тергеу әрекеттерін жүргізу немесе сот отырысы басталғанға дейін оны үш тәулік бұрын алуды ескере отырып жолданады.
10. Гауптвахта бастығы кемінде бір тәулік бұрын әскери полиция органының бастығына айдауыл бөлуге өтінім жолдайды.
11. Өтінімдерден басқа, күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылмен алып жүру үшін:
1) прокурор санкция берген қаулы немесе соттың айдауылмен алып жүру туралы қаулысы;
2) прокурордың, тергеушінің қаулысы немесе соттың жекелеген тергеу әрекеттерін жүргізу туралы қаулысы;
3) әскери полиция органы бастығының күдікті мен айыпталушыны денсаулық сақтау ұйымына жіберу туралы өкімі негіз болып табылады.
3-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылмен алып жүру үшін қабылдау тәртібі
12. Айдауыл күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды қабылдау пунктіне барады, онда айдауыл бастығы:
1) гауптвахта бастығына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нұсқаманы көрсетеді;
2) айдауылдағы адамдарға тиісті құжаттарды алады және олардың дұрыс ресімделуін тексереді, айдауылдағы адамдарды арнайы көлік құралының камералары бойынша орналастыруды айқындайды, күшейтілген қадағалау талап етілетін күдікті, айыпталушы және сотталған адамдар туралы айдауылмен алып жүрушілерді хабардар етеді;
3) күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылмен алып жүру үшін қабылдау уақытында оларды жеке тінту мен күзету үшін айдауыл құрамының есебін жүргізеді және орналастырады;
4) қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды қабылдау жүргізілетін үй-жайды қарайды.
Күдіктілердің құжаттары және айыпталушылар мен сотталғандардың жеке істері мөрленген пакетте айдауыл бастығына беріледі.
Айдауылмен алып жүру үшін жіберілетін адамдарды қабылдау бір-бірден жүргізіледі және айдауыл бастығының олардан денсаулық жағдайы, шағым мен өтініштің болуы туралы ауызша түрде сұрауынан, сұрау нәтижесін құжаттармен салыстырудан, жеке тінтуден, заттарын толық тексеруден тұрады. Толық тексеруді және тінтуді толық тексерілетін адаммен бір жынысты адам жүргiзедi.
13. Айдауылмен алып жүруге қабылданатын адамдар оларға бар құжаттарға сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жол жүру журналында тіркеледі, одан кейін жеке тінтуге, ал олардың заттары мен азық-түлік өнімі толық тексеруге жатады.
Айдауыл бастығы тінту және толық тексеру нәтижесі туралы жол жүру журналында тінту жүргізген әскери қызметшінің тегін көрсетіп, жазба жасайды.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді толық тексеруді және тінтуді гауптвахта әскери қызметшілері жүргізеді. Толық тексеруді және тінтуді толық тексерілетін адаммен бір жынысты адам жүргiзедi.
Айдауылдағы адамдардан табылған сақтауға рұқсат етілмеген заттар мен құралдар "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынады.

9. Заявка следователя или суда на конвоирование подозреваемых и обвиняемых, осужденных направляется по месту их содержания на гауптвахте, с учетом получения ее за трое суток до начала производства следственных действий или судебного заседания.
10. Начальник гауптвахты не менее чем за сутки направляет начальнику органа военной полиции заявку на выделение конвоя.
11. Кроме заявок, основаниями конвоирования подозреваемых и обвиняемых является:
1) санкционированное прокурором постановление или постановление суда о конвоировании;
2) постановление прокурора, следователя или постановление суда о производстве отдельных следственных действий;
3) распоряжение начальника органа военной полиции о направлении подозреваемого и обвиняемого в организацию здравоохранения.
Глава 3. Порядок приема подозреваемых, обвиняемых и осужденных для конвоирования
12. Конвой следует в пункт приема подозреваемых, обвиняемых и осужденных, где начальник конвоя:
1) предъявляет начальнику гауптвахты предписание по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) получает соответствующие документы на конвоируемых и проверяет правильность их оформления, определяет размещение конвоируемых по камерам специального транспортного средства, информирует конвойных о подозреваемых, обвиняемых и осужденных лицах, за которыми требуется усиленный надзор;
3) производит расчет и расстановку состава конвоя для личного обыска и охраны подозреваемых, обвиняемых и осужденных на время приема их для конвоирования;
4) осматривает помещение, где будет производиться прием подозреваемых, обвиняемых и осужденных, в целях обеспечения безопасности.
Документы на подозреваемых и личные дела обвиняемых и осужденных передаются начальнику конвоя в опечатанных пакетах.
Прием лиц, направляемых для конвоирования, производится по одному и заключается в их устном опросе начальником конвоя, о состоянии здоровья, наличии жалоб и заявлений, сверке результатов опроса с документами, личном обыске, досмотре вещей. Досмотр и обыск производится лицом одного пола с досматриваемым.
13. Принимаемые для конвоирования лица регистрируются согласно имеющимся на них документам в путевом журнале согласно приложению 2 к настоящим Правилам, после чего подвергаются личному обыску, а их вещи и продукты питания – досмотру.
О результатах обыска и досмотра начальник конвоя делает записи в путевом журнале с указанием фамилии военнослужащего, производившего обыск.
Досмотр и обыск военнослужащих, водворенных на гауптвахту, производится военнослужащими гауптвахты. Досмотр и обыск производится лицом одного пола с досматриваемым.
Обнаруженные у конвоируемых вещи и предметы, не разрешенные к хранению в соответствии с Законом Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", изымаются.

14. Айдауылмен алып жүру үшін:
1) құжаттары дұрыс ресімделмеген және құжаттары жоқ адамдар;
2) дәрігердің (фельдшердің) қорытындысы бойынша айдауылмен алып жүруге жатпайтын науқастар;
3) дәрігердің оларды айдауылмен алып жүру туралы анықтамасы жоқ жүкті әйелдер;
4) жүру жолына азық-түлікпен қамтамасыз етілмеген немесе маусымға сәйкескиінбеген;
5) теріс нәтиже алғанға дейін бұрын инфекциялық аурулармен ауырған адамдармен байланыста болған, медициналық куәландырудан және зертханалық тексеруден өтпеген адамдар қабылданбайды.
4-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды арнайы көлік құралымен айдауылмен алып жүру
15. Айдауылдағы адамдарды арнайы көлік құралына отырғызу алдында айдауыл бастығы оның шанағының жай-күйін, жарық түсірудің, сөйлесу құрылғысының, байланыс құралдарының, желдеткіштің, камера есіктері мен құлыптарының ақаусыздығын, орындықтардың мықты бекітілуін тексереді. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында заттарды алып тастауға шаралар қабылдайды.
16. Айдауылдағы адамдарды арнайы көлік құралына отырғызу жүргізушінің қозғалуға әзір екені туралы баяндауынан кейін жүргізіледі. Көлік құралы айдауылдағы адамдар ұсталатын және олардың шығуы жүзеге асырылатын ғимараттың сыртқы есігіне (қақпасына) тақалып қойылады.
Айдауылдағы адамдар лекте бір-бірден көлік құралы шанағының есігіне жеткізіледі, айдауыл бастығы оларды кезекпен тегі бойынша тексеріп және дауыстап санау арқылы шанаққа жіберіп тұрады. Шанақта қаруы жоқ айдауылдың біреуі айдауыл бастығының нұсқауларына сәйкес айдауылдағы адамдардың санын дауыстап қайталай отырып, оларды камералар бойынша орналастырады, қалған айдауылмен алып жүрушілер көлік құралына отырғызуды бақылайды.
17. Айдауылдағы адамдарды отырғызғаннан кейін айдауыл бастығы оларды оқшаулау талаптарының сақталуын бақылап тексеруді жүргізеді, айдауылды орналастыру туралы нұсқау береді және өзі көлік құралының кабинасында орын алады. Камера құлыптарының кілті айдауыл бастығында сақталады.
18. Айдауылдағы адамдарды соңғы белгіленген пунктте түсіру кезінде жүргізуші айдауыл бастығының нұсқауы бойынша көлік құралын бөгде адамдардың қолжетімділігін болдырмайтын,алдын ала белгіленген орында тоқтатады. Айдауылдағы адамдар бір-бірден (екеуден) лекке тұрғызылады және айдауыл бастығының командасы бойынша үй-жайға қарай жылжиды.
19. Айдауылды жіберетін әскери полиция органының бастығы арнайы көлік құралының шыққан күні және уақыты туралы соңғы баратын пункт органының бастығына, сондай-ақ әскери полиция органдарының аралық бөлімшелеріне хабарлайды.
5-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды жаяу реттілікте айдауылмен алып жүру

14. Приему для конвоирования не подлежат:
1) лица с неправильно оформленными на них документами и без документов;
2) больные, не подлежащие по заключению врача (фельдшера), конвоированию;
3) беременные женщины, без справки врача о их конвоирований;
4) не обеспеченные продовольствием на путь следования или одетые не по сезону;
5) бывшие в контакте с инфекционными больными, не прошедшие медицинского освидетельствования и лабораторного обследования, до получения отрицательных результатов.
Глава 4. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных специальным транспортным средством
15. Перед посадкой конвоируемых в специальное транспортное средство, начальник конвоя проверяет состояние его кузова, исправность освещения, переговорного устройства, средств связи, вентиляции, дверей и замков камер, прочность крепления скамеек. Принимает меры к удалению предметов, в целях обеспечения безопасности.
16. Посадка конвоируемых в специальное транспортное средство производится после доклада водителя о готовности к движению. Транспортное средство подается вплотную к входным дверям (воротам) здания, где содержатся конвоируемые, и откуда будет осуществляться их выход.
Конвоируемые в колонне по одному подводятся к двери кузова транспортного средства, начальник конвоя поочередно направляет их в кузов, проверяя повально и вслух по счету. В кузове один из конвоя без оружия, в соответствии с указаниями начальника конвоя, размещает конвоируемых по камерам, повторяя счет вслух, остальные конвойные наблюдают за посадкой в транспортное средство.
17. После посадки конвоируемых, начальник конвоя производит контрольную проверку соблюдения требований их изоляции, дает указания о размещении конвоя и занимает место в кабине транспортного средства. Ключи от замков камер хранятся у начальника конвоя.
18. При высадке конвоируемых в конечном пункте назначения, водитель, по указанию начальника конвоя, останавливает транспортное средство в заранее определенном месте, исключающем доступ посторонних лиц. Конвоируемые выстраиваются в колонну по одному (по два) и по команде начальника конвоя следуют в помещение.
19. Начальник органа военной полиции, направляющий конвой, сообщает о дате и времени выезда специального транспортного средства начальнику органа конечного пункта прибытия, а также промежуточным подразделениям органов военной полиции.
Глава 5. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных пешим порядком

20. Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталғандар жаяу реттілікте:
1) арнайы көлік құралынан –айдауылдағы адамдарды сот ғимаратында ұстау үшін камераларға немесе көшпелі сот сессияларында ол үшін бөлінген үй-жайларға, гауптвахтаның режимдік аймағына, тергеу әрекетін жүргізу орнына, денсаулық сақтау ұйымына;
2) күзеттен, гауптвахтадан немесе айдауылдан қашып кеткен адамдарды ұстау орнынан – егер көлік құралын пайдалану мүмкін болмаса, оларды тапсырудың ең жақын пунктіне дейін;
3) гауптвахтадан – сотталғандардың өміріне қауіп төндіретін табиғи, техногендiк немесе өзге де сипаттағы төтенше жағдай туындаған кезде басқа күзету мекемесіне немесе қауіпсіз жерге айдауылмен алып жүріледі.
Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды қалада және елді мекенде жаяу реттілікте айдауылмен алып жүруге жол берілмейді.
21. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды жаяу реттілікте айдауылмен алып жүру кезінде олардың саны мен жолдың еніне қарай 2-4 адамнан лекке тұрғызылады.
Айдауылды орналастыру мынадай болып жүргізіледі:
1) екі айдауылмен алып жүруші болған кезде – біреуі – айдауылдағы адамдардың сол жағынан 1 – 1,5 метр қашықтықта және бірнешеуі артынан, екіншісі – оң жағынан, олардың артынан сол қашықтықта жүреді;
2) үш айдауылмен алып жүруші болған кезде – екі айдауылмен алып жүруші айдауылдағы адамдардың екі жағынан, айдауыл бастығы – барлық топ артынан жүреді;
3) төрт және одан көп айдауылмен алып жүруші болған кезде – олардың біреуі алдында, қалғандары жан-жақтан, айдауыл бастығы – айдауылдағы адамдар легінің артынан жүреді. Жағдайға байланысты, айдауыл бастығы айдауылмен алып жүрушілер мен айдауылдағы адамдар арасындағы арақашықтықты қысқартады немесе ұзартады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
ұсталатын әскери қызметшiлердi
(әкімшілік қамаққа алынған
әскери қызметшілерден басқа)
гауптвахтадан тыс жерде күзету
және алып жүру (айдауылмен
алып жүру) қағидаларына
1-қосымша
Айдауыл бастығына берiлетiн қызметтiк құжаттар тізбесі
Әскери полиция органдарында дайындалатын құжаттар:
1. Елді мекен шегінде айдауылмен алып жүру кезiнде:
1) күдіктілер, айыпталушылар мен сотталғандар тiзiмi;
2) әрбiр күдікті мен айыпталушыға мөр басылған құжаттар бар пакеттермен жеке iстер.
Сотқа айдауылмен алып жүру кезiнде тек күдіктілер мен айыпталушылар тiзiмi.
2. Елді мекеннен тыс жерге айдауылмен алып жүру кезiнде:
1) күдіктілер, айыпталушылар мен сотталғандар тiзiмi үш данада;
2) әрбiр күдіктіге құжаттар бар мөр басылған пакеттермен әрбір айыпталушыға жеке iс бойынша оған жапсырылған анықтамасы бар мөр басылған пакеттердегі жеке істер;

20. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных пешим порядком производится:
1) от специального транспортного средства - к камерам для содержания конвоируемых в зданиях судов или к отведенным для этого помещениям на выездных сессиях судов, в режимную зону гауптвахты, к месту производства следственных действий, организацию здравоохранения;
2) от места задержания, совершивших побег из-под стражи, гауптвахты или конвоя - до ближайшего пункта их сдачи, если не представляется возможным использовать транспортные средства;
3) от гауптвахты - при возникновении чрезвычайной ситуации природного, техногенного или иного характера, угрожающей жизни осужденных, в другое охраняемое учреждение или безопасное место.
Не допускается конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных пешим порядком в городах и в населенных пунктах.
21. При конвоировании пешим порядком, подозреваемых, обвиняемых и осужденных, в зависимости от их количества и ширины дороги, выстраивают в колонну по 2-4 человека.
Расстановка конвоя производится следующим образом:
1) при наличии двух конвойных– один – в 1-1,5 метрах с левой стороны и несколько позади конвоируемых, другой - справа, на таком же расстоянии позади них;
2) при наличии трех конвойных - два конвойных по обе стороны конвоируемых, начальник конвоя - позади всей группы;
3) при наличии четырех и более конвойных - один из них впереди, остальные по сторонам, начальник конвоя - позади колонны конвоируемых. В зависимости от условий, начальник конвоя сокращает или увеличивает дистанцию между конвойными и конвоируемыми.
Приложение 1
к Правилам охраны и
сопровождения (конвоирования)
военнослужащих, содержащихся на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан (кроме
военнослужащих, подвергнутых
административному аресту) за
пределы гауптвахты
Перечень служебных документов, выдаваемых начальнику конвоя
Подготавливаемые в органах военной полиции:
1. При конвоировании в пределах населенного пункта:
1) список подозреваемых, обвиняемых и осужденных;
2) опечатанные пакеты с документами и личные дела на каждого подозреваемого и обвиняемого.
При конвоировании в суд составляется только список подозреваемых и обвиняемых.
2. При конвоировании за пределы населенного пункта:
1) список подозреваемых, обвиняемых и осужденных в трех экземплярах;
2) опечатанные пакеты с документами на каждого подозреваемого и на каждого обвиняемого личные дела в опечатанных пакетах с наклеенными на них справками по личным делам;

3) айдауыл бастығына күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдау (тапсыру) құқығын беретiн нұсқама (айдауыл жеке құрамының тiзiмiмен бiрге);
4) жол жүру құжаттары;
5) маршруттық парақ;
6) жол жүру журналы;
7) азық-түлiк аттестаты.
3. Айдауылмен алып жүру үшін күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды қабылдау кезінде:
1) айдауылдағы адамдардың ілеспе тізімі үш данада;
2) әрбiр сотталғанға жеке ісі бойынша анықтамасы жапсырылған мөр басылған пакеттегі құжаттар бар жеке іс;
3) азық-түлік аттестаты (елді мекеннен тыс жерге айдауылмен алып жүру кезінде).
4. Денсаулық сақтау ұйымына айдауылмен алып жүру кезінде:
1) медицина қызметкерінің медициналық көмек көрсету үшін денсаулық сақтау ұйымынаәкетуқажеттілігі туралы баянаты (тағайындауы);
2) айдауыл бастығына айыпталушылар мен сотталғандарды қабылдау (тапсыру), айдауылмен алып жүру құқығын беретiн нұсқама (айдауыл жеке құрамының тiзiмiмен бiрге);
3) жеке іс бойынша анықтама;
4) маршруттық парақ;
5) жол жүру журналы.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
ұсталатын әскери қызметшiлердi
(әкімшілік қамаққа алынған
әскери қызметшілерден басқа)
гауптвахтадан тыс жерде күзету
және алып жүру (айдауылмен
алып жүру) қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жол жүру журналы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.09.2023 № 961 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(орган атауы)
Басталды:_____________
Аяқталды:_____________
Жол жүру журналын толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
журналдың екі бетінің қайырылатын жерінде айдауыл бастығы титул мәтінін ресімдейді.
(2-ші және одан кейінгі жұп беттері – қайырылатын жердің сол жағы)
Қабылдау күні
Қабылдау пункті (станция атауы, орган атауы)
Жеке іс нөмірі, жеке іс бойынша анықтаманы жасаған орган атауы
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса,егер бірнеше болса, барлығын атап көрсету)
Туған жылы
Қай мерзімге сотталды және мекеме түрі (санаты)
ҚР ҚК-ның қай бабы бойынша сотталды немесе айыпталады
1
2
3
4
5
6
7
8
(3-ші және одан кейінгі тақ беттері – қайырылатын жердің оң жағы)
Айдауылмен алып жүру үшін негіз (оларды шығарушы, нөмірі мен күні көрсетілетін нұсқау, наряд, бұйрық, өкім, қаулы)
Қайда және кімнің қарамағына жүреді (қала, станция, орган атауы)
Қайда тапсырылуға тиіс (станция, орган атауы)
Толық/ішінара тінту мен толық тексеруді кім жүргізді (атағы мен тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тінту кезінде алынған ақша мен тыйым салынған заттар тізбесі, жол жүру кезеңінде ұсталған камера нөмірі
Айдауылдағы адамдарды және құжаттарды қабылдаған айдауыл бастығының немесе әскери полиция органы лауазымды адамының қолхаты
9
10
11
12
13
14
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
ұсталатын әскери қызметшiлердi
(әкімшілік қамаққа алынған
әскери қызметшілерден басқа)
гауптвахтадан тыс жерде күзету
және алып жүру (айдауылмен
алып жүру) қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Орган мөртаңбасы
(тіркеу нөмірі)
________________________________ бастығына
(әскери полиция органының атауы)
ӨТІНІМ
__________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
___________________________________________________________________
(сот мекемесiнiң, тергеу әрекетiн жүргiзу орнының және т.б. атауы)
_______________________________________________ парақтың артқы бетінде
(күні, сағаты)
аты аталған адамдарды _______________________________________________
айдауылмен алып жүруүшін айдауыл жiберуiңiздi сұраймын.
Айдауылмен алып жүруге жататын адамдар__________________________
__________________________________________ қарамағына түседi.
(лауазымы, тегi көрсетiледi)
Сот процесi (тергеу әрекетін жүргізу) ______________________ басталады.
(уақыты, болжамды ұзақтығы көрсетіледі)
Уәкілетті адам___________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты-жөні, қолы)
Артқы жағы                                                 Нысан
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің қай бабы (баптары) бойынша айыпталады, күдікті болады, сотталды
Ұстау орны (мекеме атауы)
Әртүрлі санаттағы айдауылдағы адамдарды ішкі оқшаулау бойынша талаптар (нақты кімнен немесе барлық айдауылдағы адамнан көрсетіледі)
Қандай айдауыл талап етіледі (қарапайым, ерекше немесе күшейтілген)
Айдауылмен алып жүру тәртібіне қатысты нұсқама
Айдауылдағы адамдарға тінту жүргізген адамның тегі
Айдауылдағы адамдарды айдауылдан қабылдау не қамақтан босату туралы қолхат
Уәкілетті адам______________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса), қолы)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасында
ұсталатын әскери қызметшiлердi
(әкімшілік қамаққа алынған
әскери қызметшілерден басқа)
гауптвахтадан тыс жерде күзету
және алып жүру (айдауылмен
алып жүру) қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Орган мөртаңбасы
(тіркеу нөмірі)
Кiмге _________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Нұсқама
Осы нұсқаманы ұсынушы______________________________________
____________________________________________________________________
(әскери полиция органының атауы)
____________________________________________________________________
(сот, гауптвахта, ауыстыру пункті, станция атауы)
____________________________________________________________________
күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылмен алып жүру және
қабылдау (тапсыру) үшін айдауыл бастығы болып тағайындалды.
Нұсқама 20 _ жылғы "____" __________ дейін жарамды.
Мөр орны
Әскери полиция органының бастығы________________________________
(атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса), қолы)
Артқы жағы
Айдауыл құрамының тізімі
Р/с
Тегі мен аты-жөні
Лауазымы мен атағы
Қарудың түрі мен нөмірі
Нұсқау берумен танысқаны туралы қолы
Әскери полиция органының бастығы
___________________________________
(атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса), қолы)

3) предписание начальнику конвоя на право приема (сдачи) подозреваемых и обвиняемых (со списком личного состава конвоя);
4) проездные документы;
5) маршрутный лист;
6) путевой журнал;
7) продовольственный аттестат.
3. При приеме подозреваемых, обвиняемых и осужденных для конвоирования:
1) попутный список конвоируемых в трех экземплярах;
2) личные дела с документами на каждого осужденного в опечатанных пакетах с наклеенными на них справками по личным делам;
3) продовольственные аттестаты (при конвоировании за пределы населенного пункта).
4. При конвоировании в организацию здравоохранения:
1) рапорт (назначение) медицинского работника о необходимости вывоза в организацию здравоохранения для оказания медицинской помощи;
2) предписание начальнику конвоя на право приема (сдачи), конвоирования обвиняемых и осужденных (со списком личного состава конвоя);
3) справка по личному делу;
4) маршрутный лист;
5) путевой журнал.
Приложение 2 к Правилам
охраны и сопровождения
(конвоирования) военнослужащих,
содержащихся на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(кроме военнослужащих,
подвергнутых административному аресту)
за пределы гауптвахты
Форма
Путевой журнал
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.09.2023 № 961 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________ __________________
___________________________________________________
(наименование органа)
Начат: ____________
Окончен: __________
Заполнение путевого журнала производится в следующем порядке:
на развороте двух страниц журнала начальник конвоя оформляет титульный текст.
(2-я и последующие четные страницы - левая сторона разворота)
№ п/п
Дата приҰма
Пункт приема (название станции, наименование органа)
Номер личного дела, наименование органа, составившего справку по личному делу
Фамилия, имя и отчество ((при его наличии), если имеется несколько, то перечислить все)
Год рождения
На какой срок осужден и вид учреждения (категория)
По какой статье УК РК осужден или обвиняется
1
2
3
4
5
6
7
8
(3-я и последующие нечетные страницы — правая сторона разворота)
Основание для конвоирования (указание, наряд, приказ, распоряжение, постановление с указанием их издателя, номера и даты)
Куда и в чье распоряжение следует (название города, станции, наименование органа)
Где подлежит сдаче (название станции, наименование органа)
Кто производил полный/неполный обыск и досмотр (звание и фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Перечень изъятых при обыске денег и запрещенных предметов, номер камеры, в которой содержался в период следования
Расписка начальника конвоя или должностного лица органа военной полиции, принявшего конвоируемых и документы
9
10
11
12
13
14
Приложение 3
к Правилам охраны и
сопровождения (конвоирования)
военнослужащих, содержащихся на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан (кроме
военнослужащих, подвергнутых
административному аресту) за
пределы гауптвахты
Форма
Штамп органа
(регистрационный номер)
Начальнику ______________________________________
(наименование органа военной полиции)
ЗАЯВКА
Прошу выслать конвой ___________________________________________
(дата, время)
для конвоирования поименованных на обороте лиц в _________________
(наименование судебного
________________________________________________________________
учреждения, места проведения следственного действия и др.)
по адресу________________________________________________________
Подлежащие конвоированию лица поступают в распоряжение
________________________________________________________________
(указать должность, фамилию)
Начало судебного процесса (производство следственного действия)
в _______________________________________________
(указать время, ориентировочную продолжительность)
Уполномоченное лицо___________________________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Оборотная сторона
Форма
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Год рождения
По какой статье (статьям) Уголовного кодекса Республики Казахстан обвиняется, подозревается, осужден
Место содержания (наименование учреждения)
Требования по внутренней изоляции различных категорий, конвоируемых (указать конкретно от кого или от всех конвоируемых)
Какой конвой требуется (обыкновенный, особый или усиленный)
Предписания в отношении порядка конвоирования
Фамилия лица, производившего обыск конвоируемых
Расписка о приеме конвоируемых от конвоя либо об освобождении из-под стражи
Уполномоченное лицо________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 4
к Правилам охраны и
сопровождения (конвоирования)
военнослужащих, содержащихся на
гауптвахте органов военной
полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан (кроме
военнослужащих, подвергнутых
административному аресту)
за пределы гауптвахты
Форма
Штамп органа
(регистрационный номер)
Кому_________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Предписание
Предъявитель настоящего предписания назначен начальником конвоя
________________________________________________________________
(наименование органа военной полиции, __________________________)
для конвоирования и приема (сдачи) подозреваемых, обвиняемых осажденных в
(на) ____________________________________________
(наименование суда, гауптвахты,
________________________________________________________________
гауптвахты, обменного пункта, станции)
Предписание действительно по "___" _____________ 20__года
Место печати
Начальник органа военной полиции
______________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Оборотная сторона
Список состава конвоя
№ п/п
Фамилия и инициалы
Должность и звание
Вид и номер оружия
Роспись в ознакомлении с инструктажем
Начальник органа военной полиции
_____________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)