"Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер мен оның үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 293 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 4 мамырдағы № 320 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 мамырда № 32447 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер мен оның үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 293 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28261 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарында, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер мен оның үлгілік нысанында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы техникасы – жекелеген операцияларды немесе технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру арқылы ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін арттыруға арналған техникалық құрал, оның ішінде техникалық жағынан күрделі тауар (бұйым).
2) ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру – ауыл шаруашылығы техникасын сериялы өндіру жүйесі.
3) конструкторлық құжаттама – жиынтығында немесе жеке-жеке бұйымның құрамы мен құрылымын айқындайтын, оны әзірлеу, дайындау, бақылау, пайдалану немесе жөндеу үшін деректер көзі ретінде қызмет ететін графикалық және мәтіндік құжаттарды ұсынатын толық жиынтық және/немесе негізгі конструкторлық құжаттама.
4) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдастарды өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім (бұдан әрі – келісім) – индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мен Қазақстан Республикасының көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдастарының өндірісін жүзеге асыратын заңды тұлғасы (бұдан әрі – өндіруші) арасында азаматтық заңнамаға, Қазақстан Республикасының ратификацияланған халықаралық шарттарына және осы Қағидаларға сәйкес жасалатын азаматтық-құқықтық шарт.

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 293 "Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 мая 2023 года № 320. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2023 года № 32447
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 293 "Об утверждении Правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28261) следующие изменения и дополнение:
в Правилах и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) сельскохозяйственная техника – техническое средство, в том числе технически сложный товар (изделие), предназначенное для повышения производительности труда в сельском хозяйстве путем механизации и автоматизации отдельных операций или технологических процессов;
2) промышленная сборка сельскохозяйственной техники – система серийного производства сельскохозяйственной техники;
3) конструкторская документация – полный комплект и/или основной конструкторской документации, представляющий графические и текстовые документы, которые, в совокупности или в отдельности, определяют состав и устройство изделия, служит источником данных для его разработки, изготовления, контроля, эксплуатации или ремонта.
4) соглашение о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан (далее – соглашение) – гражданско-правовой договор, заключаемый между уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности (далее – уполномоченный орган) и юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим производство сельскохозяйственной техники (далее – производитель), в соответствии с гражданским законодательством, ратифицированными международными договорами Республики Казахстан и настоящими Правилами.

5) өндірістік активтер – ауыл шаруашылығы техникасын дайындау кезінде өндіріске тікелей қатысатын, өнеркәсіптік құрастыруды жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын лизингтік активтерді қоса алғанда, кәсіпорынның немесе лизингтік компанияның балансындағы негізгі қаражаттарға жататын ұзақ мерзімді активтер.";
5, 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Келісім жасасу үшін өндіруші уәкілетті органға еркін нысанда жазбаша келісім жасасу бойынша өтініш жібереді.
Өтінішке мынадай құжаттар:
1) технологиялық операциялар ескеріле отырып қалыптастырылатын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада іске асыру жоспар-кестесінің жобасы (бұдан әрі – жоспар-кесте);
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпорын туралы мәліметтер;
3) өндірістік активтердің болуы туралы аудиттелген қаржылық есептілік;
4) Қазақстан Республикасының аумағында берілетін өндіріс құпияларын (ноу-хау) және техникалық құжаттаманы қолдана отырып, лицензия бойынша өнім өндіру технологиясын пайдалануға арналған лицензиялық келісім (шарт).
5) Инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен тракторлар мен комбайндар өндіру бойынша жасалған инвестициялық келісімшарт қоса беріледі.
6. Уәкілетті орган он сегіз жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және комиссияның шығуын ұйымдастырады, оның қорытындысы бойынша келісім жасасу туралы немесе келісім жасасудан бас тарту туралы шешім қабылдайды және бұл туралы өндірушіні жазбаша хабардар етеді.
Көшпелі комиссия (бұдан әрі – комиссия) өндіруші ұсынған құжаттардың сәйкестігін және дұрыстығын тексеру мақсатында, мұндай шығуға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын өндірушіні алдын ала хабардар ете отырып, мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдерін, тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып, уәкілетті мемлекеттік органның қызметкерлері қатарынан қалыптастырылады.
Көшпелі тексеру қорытындылары бойынша комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттардың сәйкестігі мен анықтығын тексеру мақсатында көшпелі комиссияның хаттамалық шешімін қабылдайды және оны шығу жүзеге асырылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өндірушіге жібереді.
Көшпелі тексеруді ұйымдастыру мерзімдері уәкілетті органның осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес өндіруші ұсынған құжаттарды қарау мерзіміне енгізіледі.";
12-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Келісімнің қолданылу кезеңінде ЕАЭО СЭҚ ТН тиісті кодының техника түрлерінің желісін кеңейту кезінде;";

5) производственные активы – долгосрочные активы, относящиеся к основным средствам на балансе предприятия или лизинговой компании, включая лизинговые активы, используемые при осуществлении промышленной сборки, непосредственно участвующие в производстве при изготовлении сельскохозяйственной техники.";
пункты 5, 6 изложить в следующей редакции:
"5. Для заключения соглашения производитель направляет в уполномоченный орган обращение по заключению соглашения в письменной произвольной форме.
К обращению прилагаются следующие документы:
1) проект плана-графика реализации соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан в двух экземплярах, на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – план-график), формируемый с учетом технологических операций;
2) сведения о предприятии по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) аудированная финансовая отчетность о наличии производственных активов;
4) лицензионное соглашения (договор) на использование на территории Республики Казахстан технологии производства продукции по лицензии с применением передаваемых секретов производства (ноу-хау) и технической документации и/или утвержденная производителем конструкторская документация.
5) инвестиционный контракт заключенный с уполномоченным органом по инвестициям по производству тракторов и комбайнов.
6. Уполномоченный орган после получения письменного обращения от производителя в восемнадцати рабочих дней рассматривает представленные документы и организовывает выезд комиссии.
Выездная комиссия формируется из числа работников уполномоченного государственного органа с привлечением представителей заинтересованных государственных органов, независимых экспертов (далее – комиссия) в целях проверки на соответствие и достоверность представленных производителем документов с предварительным уведомлением производителя не менее чем за три рабочих дня до такого выезда.
По итогам выездной проверки комиссия принимает протокольное решение выездной комиссии в целях проверки на соответствие и достоверность документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет его производителю в течение пяти рабочих дней после осуществления выезда.
Сроки организации выездной проверки включаются в срок рассмотрения уполномоченным органом документов, представленных производителем в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.";
подпункт 2) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"2) при расширении линейки видов техники соответствующего кода ТН ВЭД ЕАЭС в период действия соглашения;";

мынадай редакциядағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Өнеркәсіптік құрастыру туралы қосымша келісімдер жасасу тәртібі мен шарттары осы Қағидалардың 5-11-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі

дополнить пунктом 13-1 в следующей редакции:
"13-1. Порядок и условия заключения дополнительных соглашений о промышленной сборке осуществляется в соответствии с пунктами 5-11 настоящих Правил.".
2. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленным законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан