"Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 26 сәуірдегі № 142 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 22 мамырдағы № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 мамырда № 32573 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 26 сәуірдегі № 142 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16893 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кiрiспесі жаңа редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 66-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 66-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және көмірсутектерді барлау және өндіру немесе өндіруге, сондай-ақ уран өндіруге арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер (бұдан әрі –келісімшарттар) шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін анықтайды.".
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Жер қойнауын пайдаланушылардың (келісімшарт бойынша операторлардың, сенімгерлік басқарушылардың) (бұдан әрі – жер қойнауын пайдаланушылар) келісімшарттар шарттарының сақталуын бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес жүзеге асырылатын көмірсутектер мен уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу саласында Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылауға жатпайды.".
7, 8-тармақтар алып тасталсын;
11, 12, 13, 14, 15 және 16-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Барудың жылдық тізімі (жер қойнауын пайдаланушыларды осы тізімге енгізу негіздерін және баратын кезеңді көрсете отырып) ағымдағы жылғы желтоқсаннан бастап келесі жылғы желтоқсанға дейінгі есепті кезеңге қалыптастырылады.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 апреля 2018 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 мая 2023 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2023 года № 32573
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 апреля 2018 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16893) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 66 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
в Правилах осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции, утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 66 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов, а также добычу урана, в том числе соглашений о разделе продукции (далее – контракты).".
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Контроль за соблюдением недропользователями (операторами по контракту на недропользование, доверительными управляющими) (далее – недропользователь) условий контрактов не является государственным контролем за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании в области проведения операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, осуществляемым в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.".
пункты 7, 8 исключить.
пункты 11, 12, 13, 14, 15 и 16 изложить в новой редакции:
"11. Годовой список посещения (с указанием оснований включения недропользователей в данный список и посещаемого периода) формируется на отчетный период с декабря текущего года до декабря следующего года.

12. Барудың жылдық тізіміне енгізу үшін есептерді ұсынбау және (немесе) жалған есептерді ұсыну және мониторинг нәтижелері бойынша келісімшарттық шарттардың орындалмау фактісін растау мүмкіндігінің болмауы негіз болып табылады.
Талданатын кезең ағымдағы жылдың алдындағы екі жылдан аспайтын кезең болып табылады.
13. Әрбір жер қойнауын пайдаланушыға қатысты барудың жылдық тізіміне сәйкес жоспарлы бару жылына бір реттен артық емес жүргізіледі.
Әрбір жер қойнауын пайдаланушыға қатысты жоспарлы бару кезеңінің басталуы талдау жүргізу кезінде талданатын кезеңнің басына сәйкес белгіленеді, оның нәтижелері бойынша осы субъект барудың жылдық тізіміне енгізіледі.
Жоспарлы бару кезеңінің соңы жоспарлы баруды өткізу мерзімін қамтиды. Бұл ретте талданатын кезеңдегі келісімшарттардың өлшенетін шарттарын орындау бойынша материалдар (ақпарат) ғана зерделенуге тиіс.
14. Құзыретті органның аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) жоспарлы баруды жүзеге асыру басталғанға дейін кемінде он жұмыс күні бұрын жер қойнауын пайдаланушыға ол жіберілген тұлға туралы мәліметтерді, жөнелтуші туралы ақпаратты, оның қолын, мерзімін және мәнін көрсете отырып, жоспарлы бару туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
Хабарламада бару мәні, баруды өткізу мерзімі және баратын кезең, сондай-ақ бару жөніндегі комиссияның құрамы көрсетіледі.
Хабарлама пошта арқылы және хабарламаны тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберіледі.
15. Жеке және (немесе) заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан және (немесе) өзге де тұлғалардан келісімшарттардың шарттарын орындамау туралы ақпарат келіп түскен кезде және мониторинг нәтижелері бойынша келісімшарттардың шарттарын орындамау фактісін растауға мүмкіндік болмаған жағдайда құзыретті орган мұндай ақпаратты жоспардан тыс баруды тағайындау үшін аумақтық бөлімшеге жібереді.
Жоспардан тыс бару анонимді жолданымдар болған жағдайда жүргізілмейді.
16. Аумақтық бөлімше жоспардан тыс баруды жүзеге асыру басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын жер қойнауын пайдаланушыға ол жіберілген тұлға туралы мәліметтерді, жөнелтуші туралы ақпаратты, оның қолын, мерзімін және мәнін көрсете отырып, жоспардан тыс бару туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
Хабарламада бару мәні, баруды өткізу мерзімі және баратын кезең, сондай-ақ бару жөніндегі комиссияның құрамы көрсетіледі.
Хабарлама пошта арқылы және хабарламаны тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Әрбір жер қойнауын пайдаланушыға қатысты жоспардан тыс бару кезеңінің басталуы келісімшарттардың шарттарын орындамау туралы ақпаратта көрсетілген уақыт кезеңіне сәйкес белгіленеді.
Жоспардан тыс бару кезеңінің соңы жоспардан тыс баруды өткізу мерзімін қамтиды. Бұл ретте осындай ақпаратта көрсетілген кезең үшін келісімшарттардың шарттарын орындау бойынша материалдар (ақпарат) ғана зерделенуге тиіс.";
22-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

12. Основанием для включения в годовой список посещения является непредставление отчетов и (или) представление недостоверных отчетов и отсутствие возможности подтверждения факта невыполнения контрактных условий по результатам мониторинга.
Анализируемым периодом является период не более двух лет, предшествующих текущему году.
13. В отношении каждого недропользователя плановое посещение, согласно годовому списку посещения, проводится не чаще одного раза в год.
Начало периода планового посещения в отношении каждого недропользователя устанавливается в соответствии с началом анализируемого периода при проведении анализа, по результатам которого данный субъект включен в годовой список посещения.
Конец периода планового посещения охватывает срок проведения планового посещения. При этом, изучению подлежат только материалы (информация) по выполнению измеримых условий контрактов анализируемого периода.
14. Территориальное подразделение компетентного органа (далее – территориальное подразделение) не менее чем за десять рабочих дней до начала осуществления планового посещения уведомляет недропользователя в письменной форме о плановом посещении с указанием сведения о лице, которому оно адресовано, информации об отправителе, его подписи, срока и предмета.
В уведомлении указываются предмет посещения, срок проведения посещения и посещаемый период, а также состав комиссии по посещению.
Уведомление направляется почтой и с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование уведомления.
15. При поступлении информации о невыполнении условий контрактов от физических и (или) юридических лиц, государственных органов и (или) иных лиц, и в случае отсутствия возможности подтвердить факт невыполнения условий контрактов по результатам мониторинга, компетентный орган направляет такую информацию в территориальное подразделение для назначения внепланового посещения.
Внеплановые посещения не проводятся в случаях анонимных обращений.
16. Территориальное подразделение не менее чем за сутки до начала осуществления внепланового посещения уведомляет недропользователя в письменной форме о внеплановом посещении с указанием сведения о лице, которому оно адресовано, информации об отправителе, его подписи, срока и предмета.
В уведомлении указываются предмет посещения, срок проведения посещения и посещаемый период, а также состав комиссии по посещению.
Уведомление направляется почтой и с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование уведомления.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Начало периода внепланового посещения в отношении каждого недропользователя устанавливается в соответствии с указанным в информации о невыполнении условий контрактов периодом времени.
Конец периода внепланового посещения охватывает срок проведения внепланового посещения. При этом, изучению подлежат только материалы (информация) по выполнению условий контрактов за период, указанный в такой информации.";
пункт 22 изложить в новой редакции:

"22. Бару барысында жер қойнауын пайдаланушы комиссия басшысының және (немесе) мүшелерінің жазбаша сұрау салуына сәйкес бару мәніне қатысты зерделеу үшін қажетті материалдарды (ақпаратты) ұсынады.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

"22. В ходе посещения недропользователь, согласно письменному запросу руководителя и (или) членов комиссии, предоставляет необходимые материалы (информации) для изучения, относящиеся к предмету посещения.".
2. Департаменту государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан