Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдердің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 29 мамырдағы № 90 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 мамырда № 32634 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 22-бабының 2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдердің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 29 мамырдағы
№ 90 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдердің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдердің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 22-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Жекешелендірудің 2016 – 2020 жылдарға арналған кейбір мәселелері туралы" 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1141 және "Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кейбір мәселелері туралы" 2020 жылғы 29 желтоқсандағы № 908 қаулыларында айқындалған тізбелер (бұдан әрі – тізбелер) бойынша ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін (бұдан әрі – компаниялардың активтері) бәсекелес ортаға беруден Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына (бұдан әрі – Ұлттық қор) түсетін түсімдердің тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил поступлений от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в Национальный фонд Республики Казахстан
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 мая 2023 года № 90. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2023 года № 32634.
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 22 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила поступлений от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в Национальный фонд Республики Казахстан.
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
Утверждены приказом
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 мая 2023 года № 90
Правила поступлений от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в Национальный фонд Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила поступлений от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, в Национальный фонд Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 22 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок поступлений от передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними (далее – активы компаний), в Национальный фонд Республики Казахстан (далее – Нацфонд) по перечням, определенным постановлениями Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1141 "О некоторых вопросах приватизации на 2016 - 2020 годы" и от 29 декабря 2020 года № 908 "О некоторых вопросах приватизации на 2021 – 2025 годы" (далее – перечни).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 29.11.2023 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) мемлекет тікелей қатысатын компаниялар – Қазақстан Республикасының Үкіметі не Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген мемлекеттік орган, жергілікті атқарушы орган мемлекеттің атынан жалғыз акционері болып табылатын компаниялар;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын әзірлеу және қалыптастыру саласындағы, сондай-ақ өңірлік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың активтерін бәсекелес ортаға беруден Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін қаражат түсімдерінің тәртібі
3. Мемлекет тікелей қатысатын компаниялардың активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін қаражатты Ұлттық қорға жіберу мемлекет тікелей қатысатын компанияның жалғыз акционерінің шешімі негізінде "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) тобының активтерін бәсекелес ортаға беруден және (немесе) жария орналастыру шеңберінде компаниялар акцияларының қосымша эмиссиясы нәтижесінде түскен қаражатты қоспағанда, мемлекет тікелей қатысатын компаниялардың таза кірісін бөлу түрінде және 100 % (жүз пайыз) мөлшерде жүзеге асырылады.
4. Қор тобының активтерін бәсекелес ортаға беруден түскен қаражат мыналарды:
1) Қор тобы борыштық міндеттемелерді өтеуге (Ұлттық қор алдындағы міндеттемелерді өтеуді есепке алмағанда) және (немесе) "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген міндеттерді іске асыруға жіберетін, Қорға келіп түскен қаражаттың 50 %-нан (елу пайызынан) аспайтын қаражатты;
2) Қор республикалық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер төлеуге жіберетін қаражатты;
3) Қор жергілікті атқарушы органдар іске асыратын жобаларды қаржыландыруға жіберетін қаражатты қоспағанда, 100 % (бір жүз пайыз) мөлшерде таза кірісті бөлу түрінде Ұлттық қорға аударылады.
Осы тармаққа сәйкес жіберілетін Қор қаражатының мөлшері мен нысаналы пайдаланылуы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешіміне сәйкес айқындалады.
"Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan Еngineering) ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін қаражат есебінен Ұлттық қорға аударылатын қаражат мөлшері Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешіміне сәйкес ішкі борышты өтеу үшін қажетті сомаға түзетіледі.
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап Қор тобының активтерін бәсекелес ортаға беруден түскен қаражатты Ұлттық қорға жіберу түсімдер сомасының 100% (бір жүз пайызын) құрайды. Қор тобы Ұлттық қорға аударатын қаражаттың мөлшері:

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 29.11.2023 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) компании с прямым государственным участием – компании, единственным акционером которых является государство в лице Правительства Республики Казахстан, либо государственного органа, уполномоченного Правительством Республики Казахстан, местного исполнительного органа;
2) уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития.
Глава 2. Порядок поступлений средств от передачи в конкурентную активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними в Национальный фонд Республики Казахстан
3. Направление средств от передачи в конкурентную среду активов компаний с прямым государственным участием в Национальный фонд осуществляется на основании решения единственного акционера компании с прямым государственным участием в виде распределения чистого дохода компаний с прямым государственным участием и в размере 100 % (сто процентов), за исключением средств, поступивших от передачи в конкурентную среду активов группы акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд) и (или) в результате дополнительной эмиссии акций компаний в рамках публичного размещения.
4. Средства, поступившие от передачи в конкурентную среду активов группы Фонда, в размере 100 % (сто процентов) перечисляются в Национальный фонд в виде распределения чистого дохода, за исключением:
1) средств, направляемых группой Фонда на погашение долговых обязательств (без учета погашения обязательств перед Национальным фондом) и (или) реализацию задач, указанных в подпункте 7) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" (далее – Закон), которые не могут превышать 50 % (пятьдесят процентов) от поступивших средств в Фонд;
2) средств, направляемых Фондом на выплату дивидендов на государственный пакет акций, находящихся в республиканской собственности;
3) средств, направляемых Фондом на финансирование проектов, реализуемых местными исполнительными органами.
Размер и целевое использование средств Фонда, направляемых в соответствии с настоящим пунктом, определяются в соответствии с решением Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан.
Размер средств, перечисляемых в Национальный фонд за счет средств от передачи в конкурентную среду активов акционерного общества "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)", корректируется в соответствии с решением Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан на сумму, необходимую для погашения внутреннего долга.
С 1 января 2025 года направление в Национальный фонд средств, поступивших от передачи в конкурентную среду активов группы Фонда, составляет 100% (сто процентов) от суммы поступлений. Размер средств, перечисляемых группой Фонда в Национальный фонд, может быть уменьшен до 50 % (пятьдесят процентов) на сумму:

1) Қор тобы борыштық міндеттемелерді өтеуге (Ұлттық Қор алдындағы міндеттемелерді өтеуді есепке алмағанда) және (немесе) Заңның 4-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген міндеттерді іске асыруға жіберетін қаражат;
2) Қор республикалық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер төлеуге жіберетін қаражат;
3) Қор жергілікті атқарушы органдар іске асыратын жобаларды қаржыландыруға жіберетін қаражат сомасының 50% (елу пайызына) дейін азайтылуы мүмкін.
Осы тармаққа сәйкес жіберілетін Қор қаражатының мөлшері мен нысаналы пайдаланылуы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешіміне сәйкес айқындалады.
"Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering) ұлттық компаниясы акционерлік қоғамының активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін қаражат есебінен Ұлттық қорға аударылатын қаражаттың мөлшері Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешіміне сәйкес ішкі борышты өтеу үшін қажетті сомаға түзетіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 18.09.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ұлттық қорға Қор тобы жіберетін қаражат акционерлердің жалпы жиналысы қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтер төлеу туралы шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде аударылады.
Активтерді бәсекелес ортаға беруден түскен, ұлттық басқарушы холдингтер (Қорды қоспағанда), ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және олардың еншілес, тәуелді және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар Ұлттық қорға жіберетін қаражат сатушының шотына түскен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде аударылады.
6. Мемлекет тікелей қатысатын компаниялар тиісті қаржы жылы аяқталғаннан кейінгі бесінші айдан кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға:
1) әрбір ұйым бөлінісінде, оның ішінде мемлекет тікелей қатысатын компаниялардың өздерінің активтерін сатудан түскен іс жүзіндегі түсімдерінің мөлшері туралы есепті кезеңдегі ақпаратты;
2) егер актив қаражатты бөліп төлеу шартымен сатылған болса, тізбелерде көрсетілген компаниялардың активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін қаражат түсімдерінің кестелерін ұсынады.
7. Мемлекет тікелей қатысатын компаниялар мемлекет тікелей қатысатын компаниялардың таза кірісі есебінен түсетін түсімдер ретінде Ұлттық қорға аударатын қаражат Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың тиісті коды бойынша жалғыз акционердің шешімі негізінде қолма қол ақшасыз нысанда аударылады.

1) средств, направляемых группой Фонда на погашение долговых обязательств (без учета погашения обязательств перед Национальным фондом) и (или) реализацию задач, указанных в подпункте 7) пункта 2 статьи 4 Закона;
2) средств, направляемых Фондом на выплату дивидендов на государственный пакет акций, находящихся в республиканской собственности;
3) средств, направляемых Фондом на финансирование проектов, реализуемых местными исполнительными органами.
Размер и целевое использование средств Фонда, направляемых в соответствии с настоящим пунктом, определяются в соответствии с решением Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан.
Размер средств, перечисляемых в Национальный фонд за счет средств от передачи в конкурентную среду активов акционерного общества "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)", корректируется в соответствии с решением Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан на сумму, необходимую для погашения внутреннего долга.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 18.09.2024 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Средства, направляемые в Национальный фонд группой Фонда, перечисляются в течение 30 (тридцать) календарных дней с даты, следующей за датой принятия общим собранием акционеров решения о выплате дивидендов по простым акциям общества.
Средства, поступившие от передачи в конкурентную среду активов, направляемые в Национальный фонд национальными управляющими холдингами (за исключением Фонда), национальными холдингами, национальными компаниями и их дочерними, зависимыми и иными юридическими лицами, являющимися аффилированными с ними, перечисляются в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня поступления средств на счет продавца.
6. Компании с прямым государственным участием в срок не позднее пятого месяца, следующего после окончания соответствующего финансового года, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию:
1) информацию о размере фактических поступлений от продажи активов компаний за отчетный период в разрезе каждой организации, в том числе самими компаниями с прямым государственным участием;
2) графики поступлений средств от передачи в конкурентную среду активов компаний, указанных в перечнях, если продажа актива состоялась с условием выплаты средств в рассрочку.
7. Средства, направляемые в Национальный фонд компаниями с прямым государственным участием в качестве поступлений за счет чистого дохода компаний с прямым государственным участием, перечисляются в безналичной форме на основании решения единственного акционера по соответствующему коду Единой бюджетной классификации.

8. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 18.09.2024 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 18.09.2024 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).