Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Мемлекеттік әскери-тарихи музейінің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрін көрсетуі және тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсауы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 527 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 маусымда № 32664 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 14 маусымдағы № 625 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 14.06.2024 № 625 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 70-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Мемлекеттік әскери-тарихи музейінің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрін көрсетуі және тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсауы қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Мемлекеттік әскери-тарихи музейі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тәрбие және идеологиялық жұмыстар жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
_________________________
2023 жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2023 жылғы 31 мамырдағы
№ 527 Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Мемлекеттік әскери-тарихи музейінің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрін көрсетуі және тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсауы қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Мемлекеттік әскери-тарихи музейінің (бұдан әрі – ҚР ҚК МӘТМ) тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрін көрсетуі және тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсауы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) ҚР ҚК МӘТМ-нің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрін көрсетуі және тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсауы тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Государственным военно-историческим музеем Вооруженных Сил Республики Казахстан и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг)
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 527. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2023 года № 32664. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 14 июня 2024 года № 625.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 14.06.2024 № 625 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Государственным военно-историческим музеем Вооруженных Сил Республики Казахстан и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг).
2. Государственному военно-историческому музею Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по воспитательной и идеологической работе.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц, в части их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
_________________________
"____" ______________ 2023 год
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 31 мая 2023 года № 527
Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг)
Государственным военно-историческим музеем Вооруженных Сил
Республики Казахстан и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг)
1. Настоящие Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Государственным военно-историческим музеем Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ГВИМ ВС РК) и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг) (далее – Правила) определяют порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) ГВИМ ВС РК и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг).

2. ҚР ҚК МӘТМ ақылы негізде мынадай тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) ұсынады:
1) ҚР ҚК МӘТМ ашық далада әскери техника павильонын қоса алғанда, экспозициялық алаңды фото, бейнетүсірілімді, кинофильм (деректі және көркем фильм) түсіруді ұйымдастыру, театрландырылған қойылым, фотосессияны, имидждік, оның ішінде шынайылықпен жанасқан бейнеролик жасау үшін;
2) жоғары оқу орындарының студенттеріне, кино және телевидение қызметкерлеріне, бұқаралық ақпарат құралдарына, сондай-ақ әртүрлі фото және бейне өнім жасау кезінде консультант ретінде қатысуды, сұхбат беруді және телебағдарламаны түсіріп жазуды қоса алғанда, басқа да мүдделі адамдарға білікті ғылыми консультация беру;
3) ҚР ҚК МӘТМ залдарының тақырыптары бойынша дәрістік іс-шараларды, көшпелі дәрістерді жүзеге асыру;
4) көшпелі көрме ұйымдастыру және өткізу;
5) музейге экскурсиямен және экскурсиясыз кіргізу;
6) экспонаттарды фото, бейнетүсіру, құжаттардың көшірмесін жасау;
7) авторлық құқық иесiнiң рұқсатымен экспонаттың, қару-жарақтың реконструкциясын, макеттің көшірмесін және мұрағаттық құжаттардың көшiрмесiн жасау;
8) кәдесый және баспа өнімдерін жасау және өткізу;
9) Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға ведомстволық тиісілігі жоқ жеке және заңды тұлғалардың өтінімі бойынша ғылыми жобаларды әзірлеу және мұражайлық экспозиция жасау;
10) оқу студиясын және үйірме, әртүрлі бейіндегі шеберхана, мұражайлық педагогика мен квест ұйымдастыру.
3. Заңды тұлғаларға тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес шарттық негізде, жеке тұлғаларға өткізілген тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) ақы төлуге сәйкес жүзеге асырылады.
4. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қолма-қол ақшаны қабылдау ҚР ҚК МӘТМ-нің кассасы арқылы, сондай-ақ ақылы қызметтер шотына аудару арқылы қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша жүргізіледі.
6. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет көрсетуден түскен қаражат мынадай бағыттар бойынша жұмсалады:
1) материалдық-техникалық базаны нығайту;
2) жабдық пен мүлік (оның ішінде жиһаз) сатып алу;
3) экспонаттар мен мұражайлық құндылықтар сатып алу;
4) мұражайлық құндылықтарды сақтау және реставрациялау;
5) ғылыми еңбектерді, оқулықтарды, экскурсиялық мәтіндерді түзету және аудару;
6) шаруашылық шығыс (байланыс қызметіне коммуналдық қызметтерге ақы төлеу, ағымдағы және шаруашылық мақсаттар үшін заттар мен материалдар сатып алу, тауарларды сатып алуға арналған басқа да шығыс, жабдық пен техниканы пайдалану шығысы);

2. ГВИМ ВС РК предоставляет на платной основе следующие товары (работы, услуги):
1) экспозиционные площади ГВИМ ВС РК, включая павильон военной техники под открытым небом, для организации фото-, видеосъемок, кинопроизводства (документальных и художественных фильмов), создания театрализованных представлений, фотосессий, имиджевых видеороликов, в том числе с дополненной реальностью;
2) квалифицированные научные консультации для студентов высших учебных заведений, работников кино и телевидения, средств массовой информации, а также для других заинтересованных лиц, включая участие в качестве консультантов при производстве различной фото- и видеопродукции, запись интервью и телевизионных передач;
3) осуществление лекторской деятельности по тематике залов ГВИМ ВС РК, выездных лекций;
4) организация и проведение выездных выставок;
5) посещение музея с экскурсией и без;
6) фото-, видеосъемка экспонатов, копирование документов;
7) изготовление реконструкций, макетов, копий экспонатов, оружия и архивных документов с разрешения правообладателя;
8) изготовление и реализация сувенирной и полиграфической продукции;
9) разработка научных проектов и создание музейных экспозиций по заявкам физических и юридических лиц, не имеющих ведомственной принадлежности к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям;
10) организация обучающих студий и кружков, мастерских различного профиля, музейной педагогики и квестов.
3. Оказание платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) юридическим лицам осуществляется на договорной основе в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, физическим лицам – в соответствии с произведенной оплатой товаров (работ, услуг).
4. Исключен приказом Министра обороны Республики Казахстан от 28.12.2023 № 1374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Прием наличных денег производится через кассу ГВИМ ВС РК, а также по безналичному расчету путем перечисления на счет платных услуг.
6. Средства, поступающие от оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг), расходуются по следующим направлениям:
1) укрепление материально-технической базы;
2) приобретение оборудования и инвентаря (в том числе мебели);
3) закуп экспонатов и музейных ценностей;
4) хранение и реставрация музейных ценностей;
5) корректура и перевод научных трудов, учебных пособий, экскурсионных текстов;
6) хозяйственные расходы (оплата услуг связи, коммунальных услуг, приобретение предметов и материалов для текущих и хозяйственных целей, прочие расходы на приобретение товаров, эксплуатационные расходы оборудования и техники);

7) жеке және заңды тұлғалардың тапсырысы (өтінімі) бойынша үй-жайларды, көлік пен жабдықты жалға алу, білім беру үшін оқу құралдарын, көрнекі материалдар сатып алу;
8) ғимараттар мен құрылысты реконструкциялау және жөндеу, сондай-ақ ғимараттарды күтіп-ұстау бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іссапар шығысын өтеу нормалары шегінде ғылыми зерттеуге, тағылымдамадан өтуге, көрмеге, семинарға, ғылыми конференцияға, оның ішінде халықаралық конференцияға қатысуға байланысты ел ішіндегі және одан тыс жердегі іссапар шығысы, сондай-ақ Қазақстан және шет мемлекеттер музейінің мамандарымен бірлескен жұмыс;
10) оқу семинарын, тренинг, конференция өткізу, сондай-ақ мамандардың біліктілігін арттыру;
11) Қазақстан Республикасында және шетелде экспозициялық-көрме қызметін ұйымдастыру, сондай-ақ шет елдердің көрмесін өткізу және ұйымдастыру;
12) көрме, семинар, конференция, оның ішінде халықаралық конференция, дөңгелек үстел, конкурс шеңберінде кофе-брейк өткізу, кәдесыйлар сатып алу, ақшалай сыйақы беру;
13) банктік көрсетілетін қызметтер;
14) қызмет көрсету үшін тартылған мамандардың еңбегіне ақы төлеу;
15) қосымша төлем, үстемеақы, сыйлықақы және басқа да ынталандыру сипатындағы төлемді белгілеу.
7. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақылы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін және қолма-қол ақшаны бақылау шотына (бұдан әрі – ақылы қызмет шоты) аударылатын ақшаның түсуiн және жұмсалуын есепке алу "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7) аренда помещений, транспортных средств и оборудований, приобретение учебных пособий, наглядных материалов для проведения обучения по заказам (заявкам) физических и юридических лиц;
8) реконструкция и ремонт здания и сооружений, а также оплата услуг по обслуживанию здания;
9) командировочные расходы внутри страны и за ее пределами, связанные с проведением исследований, стажировок, участием в выставках, семинарах, научных конференциях, в том числе международных, в пределах норм возмещения командировочных расходов, установленных законодательством Республики Казахстан, а также проведение совместной работы со специалистами музеев Казахстана и иностранных государств;
10) проведение обучающих семинаров, тренингов, конференций, а также повышение квалификации специалистов;
11) организация экспозиционно-выставочной деятельности в Республике Казахстан и за рубежом, а также проведение приема и организации выставок зарубежных стран;
12) проведение кофе-брейков, приобретение сувенирной продукции, денежное вознаграждение в рамках выставок, семинаров, конференций, в том числе международных, круглых столов, конкурсов;
13) банковские услуги;
14) оплата труда специалистов, привлекаемых для оказания услуг;
15) установление доплат, надбавок, премий и других выплат стимулирующего характера.
7. Учет поступления и расходования денег, поступающих от реализации платных товаров (работ, услуг), указанных в пункте 2 настоящих Правил, и зачисляемых на контрольные счета наличности (далее – счет платных услуг), осуществляется в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра обороны Республики Казахстан от 28.12.2023 № 1374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).