"Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарынан өткізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-4/61 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 маусымда № 32824 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарынан өткізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-4/61 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11687 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарынан өткізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
2-тармақтың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
39 және 39-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Пестицидтерді мемлекеттік тіркеу үшін тіркелуші (өтінім беруші) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес "Пестицидтерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), пестицидтерді уақытша тіркеу, төмен қаупі бар биологиялық препаратты тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық нысанда Ведомствоға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуге арналған өтінімді ұсынады.
Пестицидті мемлекеттік тіркеуге арналған өтінім осы Қағидалардың 7-тармағының үшінші бөлігінде көзделген талаптарды сақтай отырып, толтырылады.
Тіркелушінің (өтініш берушінің) порталдағы "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған сұраным қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алған күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Ведомство кеңсесі құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және жауапты құрылымдық бөлімшеге орындауға береді.
Тіркелуші (өтініш беруші) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру одан кейінгі жақын жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері құжаттар тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Тіркелуші (өтініш беруші) Негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) мәліметтерді толық ұсынбаған, қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде Ведомство құжаттарды қабылдаудан бас тартады.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-4/61 "Об утверждении Правил проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и государственной регистрации пестицидов"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2023 года № 32824
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-4/61 "Об утверждении Правил проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и государственной регистрации пестицидов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых № 11687) следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и государственной регистрации пестицидов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 2 исключить;
пункты 39 и 39-1 изложить в следующей редакции:
"39. Для государственной регистрации пестицидов регистрант (заявитель) в электронной форме посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал) подает в Ведомство заявку на государственную регистрацию пестицида по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация (перерегистрация) пестицидов, временная регистрация пестицида биологического препарата с низким риском" согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований).
Заявка на государственную регистрацию пестицида заполняется с соблюдением требований, предусмотренных частью третьей пункта 7 настоящих Правил.
В "личный кабинет" регистранта (заявителя) на портале направляется информация о статусе рассмотрения запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Канцелярия Ведомства в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает на исполнение ответственному структурному подразделению.
При обращении регистранта (заявителя) после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются в ближайший следующий за ним рабочий день.
Сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяет полноту представленных документов.
При представлении регистрантом (заявителем) неполного пакета документов согласно Перечню основных требований и (или) документов с истекшим сроком действия, Ведомство отказывает в приеме документов.

Тіркелуші (өтініш беруші) Негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері уәкілетті мемлекеттік органдарға сұраным жолдайды, олар 10 (он) жұмыс күні ішінде Ведомствоға 10 жыл мерзімге пестицидті мемлекеттік тіркеуге келісу немесе пестицидті мемлекеттік тіркеуге келісуден бас тарту туралы ұсынымдарды қамтыған сараптама қорытындысын жібереді.
Келісуші мемлекеттік органдар белгіленген мерзімде жауап ұсынбаған кезде, Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 25-бабы 3-тармағына сәйкес пестицидті мемлекеттік тіркеу келісілді деп есептеледі.
Уәкілетті мемлекеттік органдармен келісулер мемлекеттік тіркеуге ұсынылған пестицидті ауыл шаруашылығы өндірісінде қолданудан ықтимал тәуекелдердің болуы немесе болмауы және пестицидтің әсер етуші затының немесе пестицидтің өзінің Тізбеде және (немесе) Тізілімде болмауы тұрғысынан жүзеге асырылады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның келісімін алу үшін Ведомство пестицидті мемлекеттік тіркеу мүмкіндігі туралы сұранымға мынадай құжаттарды қоса береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидке арналған қысқаша дерекнаманың электрондық көшірмесі;
2) пестицидті экологиялық-токсикологиялық және токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалауы туралы есептердің электрондық көшірмелері (қызметін рұқсат беру құжаттарының (аккредиттеу, сертификат) негізінде Украинада, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың зерттеулерінің нәтижелерін (нотариалды куәландырылған көшірмесі) ұсынуға жол беріледі);
3) балара шаруашылығы және мал шаруашылығы үшін пестицидті ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептердің электрондық көшірмелері (қызметін рұқсат беру құжаттарының (аккредиттеу, сертификат) негізінде Украинада, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың зерттеулерінің нәтижелерін (нотариалды куәландырылған көшірмесі) ұсынуға жол беріледі);
4) пестицидті өндіруші немесе тіркелуші (өтініш беруші) әзірлеген пестицидтің қауіпсіздік паспортының электрондық көшірмесі;
5) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті тасымалдау, сақтау, қолдану және зарарсыздандыру жөніндегі ұсынымдардың электрондық көшірмелері;
6) қазақ және орыс тілдерінде ақпараты бар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің ыдысындағы заттаңбасының электрондық көшірмесі.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның келісімін алу үшін Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері пестицидті мемлекеттік тіркеу мүмкіндігі туралы сұранымға рұқсат беру құжаттарының (аккредиттеу, сертификат) негізінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың пестицидтің әсер етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі қорытындысының (нотариалды куәландырылған көшірмесі) электрондық көшірмесін қоса береді.

При предоставлении регистрантом (заявителем) полного пакета документов согласно Перечню основных требований, сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства направляет запрос в уполномоченные государственные органы, которые в течение 10 (десяти) рабочих дней направляют в Ведомство экспертное заключение, содержащее рекомендации о согласовании государственной регистрации пестицида сроком на 10 лет или отказе в согласовании государственной регистрации пестицида.
При непредставлении согласующими государственными органами ответа в установленные сроки, в соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона о разрешениях и уведомлениях государственная регистрация пестицида считается согласованной.
Согласования от уполномоченных государственных органов осуществляются на предмет наличия или отсутствия потенциальных рисков от применения в сельскохозяйственном производстве представленного к государственной регистрации пестицида и отсутствия действующего вещества пестицида или самого пестицида в Перечне и (или) Реестре.
Для получения согласования уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства к запросу о возможности государственной регистрации пестицида прилагает следующие документы:
1) электронную копию краткого досье на пестицид по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) электронные копии отчетов об эколого-токсикологической и токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
3) электронные копии отчетов о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
4) электронную копию паспорта безопасности пестицида, разработанного производителем пестицида или регистрантом (заявителем) пестицида;
5) электронные копии рекомендаций по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
6) электронную копию тарной этикетки пестицида по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам с информацией на казахском и русском языках.
Для получения согласования уполномоченного государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства к запросу о возможности государственной регистрации пестицида прилагает электронную копию заключения по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида научных организаций, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия).

Пестицидтің әсер етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі қорытындыда "Еуразиялық экономикалық одақта санитарлық шараларды қолдану туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімімен бекітілген санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 15-бөлімінің 17-тармағында көзделген мәліметтер көрсетіледі.
Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері пестицидке арналған тіркеу дерекнамасының материалдарын қарағаннан және уәкілетті мемлекеттік органдардың келісімін алғаннан кейін мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) пестицидті мемлекеттік тіркеу және тіркелушіге (өтініш берушіге) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидке тіркеу куәлігін беру туралы қорытынды;
2) осы Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуден уәжді бас тарту.
Келісуші уәкілетті мемлекеттік органдардың жауабы теріс болған не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер анықталған кезде Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері тіркелушіге (өтініш берушіге) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдалым өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындысы бойынша Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері пестицидке тіркеу куәлігін беру туралы немесе пестицидті мемлекеттік тіркеуден уәжді бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Нәтиже Ведомство басшысының не оның міндетін атқарушы адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында тіркелушінің (өтініш берушінің) "жеке кабинетіне" портал арқылы жіберіледі.
Пестицидті мемлекеттік тіркеуге арналған электрондық өтінімді қарауды, пестицидті мемлекеттік тіркеуді уәкілетті мемлекеттік органдармен келісуді, шешім қабылдауды және пестицидке тіркеу куәлігін ресімдеуді немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды тіркелуші (өтінім беруші) осы Қағидаларда белгіленген тиісті құжаттары бар электрондық өтінімді ұсынған күннен бастап 18 (он сегіз) жұмыс күнінен кешіктірмей Ведомство жүзеге асырады.

В заключении по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида указываются сведения, предусмотренные в пункте 17 раздела 15 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), утвержденных Решением Комиссии таможенного союза от 28 мая 2010 года № 299 "О применении санитарных мер в Евразийском экономическом союзе".
Сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства после рассмотрения материалов регистрационного досье на пестицид и получения согласования уполномоченных государственных органов принимает одно из решений:
1) заключение о государственной регистрации пестицида и выдаче регистранту (заявителю) регистрационного удостоверения на пестицид по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 14-1 к настоящим Правилам.
При отрицательном ответе согласующих уполномоченных государственных органов либо выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных пунктом 9 Перечня основных требований, сотрудник ответственного подразделения Ведомства уведомляет регистранта (заявителя) о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить регистранту (заявителю) позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства принимает решение о выдаче регистрационного удостоверения на пестицид или мотивированном отказе в выдаче регистрационного удостоверения на пестицид.
Результат оказания государственной услуги направляется через портал в "личный кабинет" регистранта (заявителя) в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя Ведомства либо лица, исполняющего его обязанности.
Рассмотрение электронной заявки на государственную регистрацию пестицида, согласование государственной регистрации пестицида с уполномоченными государственными органами, принятие решения и оформление регистрационного удостоверения на пестицид или мотивированного отказа в оказании государственной услуги осуществляется Ведомством не позднее 18 (восемнадцати) рабочих дней со дня представления регистрантом (заявителем) электронной заявки с соответствующими документами, установленными настоящими Правилами.

39-1. Тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейген кезде тіркелуші (өтінім беруші) электрондық нысанда портал арқылы Ведомствоға осы Қағидаларға 14-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласы кеңейген кездегі өтінімді және Негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Тіркеушінің (өтінім берушінің) тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласын кеңейтуге арналған құжаттарын қарау осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Пестицидті тіркеу куәлігінде оның қолданылу мерзімі, тіркеуші (өтініш беруші) туралы ақпарат, пестицидтің және оның әсер етуші затының саудадағы атауы, пестицидті қолдану регламенттері және пестицидті өндіруші көрсетіледі.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. "Жекелеген зиянды және аса қауіпті зиянды организмдермен, сондай-ақ, таралуы өсімдіктер мен өсімдік өнімдеріне елеулі зиян келтіруге, фитосанитариялық жағдайдың нашарлауына әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет анықталған зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер, карантиндік объектілер және бөтентекті түрлермен күресу үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің "Республикалық фитосанитариялық диагностика және болжамдар әдістемелік орталығы" мемлекеттік мекемесінен оларға қарсы тіркелген пестицидтері, тәуекелі төмен биологиялық препараттары жоқ зиянды немесе аса қауіпті зиянды организмдердің немесе карантиндік объектілердің және бөтентекті түрлердің анықталғаны туралы ақпарат болған кезде 2 (екі) жылдан аспайтын мерзімге пестицидтерді уақытша тіркеуге рұқсат етіледі.
Пестицидтерге уақытша тіркеуге алу үшін тіркелуші (өтінім беруші) электрондық нысанда портал арқылы Ведомствоға осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті уақытша тіркеуге арналған өтінімді және Негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Пестицидті, тәуекелі төмен биологиялық препаратты уақытша тіркеу кезеңінде оны одан әрі мемлекеттік тіркеу үшін тіркелуші (өтініш беруші) осы Қағидаларға сәйкес, ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтар, токсикологиялық бағалау жүргізеді.
Алғаш рет анықталған карантиндік объектілермен күресу үшін әсер ету механизмі (түйіспелі, ішек, жүйелік және тағы басқа) әр түрлі ең көбі екі пестицидті уақытша тіркеуге рұқсат етіледі.

39-1. При расширении сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида, регистрант (заявитель) в электронной форме через портал направляет в Ведомство заявку на расширение сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида по форме согласно приложению 14-2 настоящим к Правилам и документы, указанные в Перечне основных требований.
Рассмотрение документов регистранта (заявителя) на расширение сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида осуществляется в соответствии с пунктом 39 настоящих Правил.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. В регистрационном удостоверении на пестицид указывается срок его действия, информация о регистранте (заявителе), торговое наименование пестицида и его действующего вещества, регламенты применения пестицида, и производитель пестицида.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Допускается временная регистрация пестицидов при наличии информации от государственного учреждения "Республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов" Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан о выявлении вредных, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов и чужеродных видов, против которых отсутствуют зарегистрированные пестициды, на срок не более 2 (двух) лет для борьбы с отдельными вредными и особо опасными вредными организмами, а также впервые выявленными на территории Республики Казахстан карантинными объектами и чужеродными видами, распространение которых может привести к причинению значительного вреда растениям и растительной продукции, ухудшению фитосанитарной обстановки, если отсутствуют пестициды необходимого назначения, а также биологические препараты с низким риском.
Для получения временной регистрации пестицидов регистрант (заявитель) в электронной форме посредством портала направляет в Ведомство заявку на временную регистрацию пестицида по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам и документы, указанные в Перечне основных требований.
В период временной регистрации пестицида, биологического препарата с низким риском регистрантом (заявителем) проводятся мелкоделяночные и производственные испытания, токсикологическая оценка в соответствии с настоящими Правилами для дальнейшей их государственной регистрации.
Для борьбы впервые выявленными с карантинными объектами допускается временная регистрация не более двух пестицидов с разным механизмом действия (контактного, кишечного, системного и другие).

Тіркелуші (өтініш беруші) Негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың толық пакетін ұсынған кезде Ведомствоның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері уәкілетті мемлекеттік органдарға сұраным жолдайды, олар 10 (он) жұмыс күні ішінде Ведомствоға 2 (екі) жыл мерзімге пестицидті, тәуекелі төмен биологиялық препаратты уақытша тіркеуді келісу немесе пестицидті уақытша тіркеуді келісуден бас тарту ұсынымдарын қамтыған сараптама қорытындысын жібереді.
Ұсынылған құжаттарды қарағаннан кейін Ведомство пестицидті, тәуекелі төмен биологиялық препаратты уақытша тіркеуді және тіркелушіге (өтініш берушіге) пестицидке тіркеу куәлігін беру немесе пестицидті уақытша тіркеуден бас тарту және тіркелушіге (өтініш берушіге) осы Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуден уәжді бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Пестицидті, тәуекелі төмен биологиялық препаратты уақытша тіркеу туралы шешімді қабылдаған кезде Ведомство пестицидтер тізіміне және оның толықтыруларының тізіміне өзгерістер енгізеді және бұл туралы ақпаратты Министрліктің интернет-ресурсында орналастырады.
Пестицидке, тәуекелі төмен биологиялық препаратқа арналған уақытша тіркеу куәлігінің қолдану мерзімі 2 (екі) жылды құрайды.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Тіркелген пестицидтің рецептурасы мен өндіру технологиясын сақтай отырып, оның өндірушісі ауысқан немесе қосылған кезде, тіркелуші (өтінім беруші) пестицидтің болжанып отырған Қазақстан Республикасының аумағына әкелерден 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей Ведомстваға электронды түрде портал арқылы осы Қағидаларға 15-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рецептурасы мен тіркелген пестицидті өндіру технологиясы сақтала отырып, оны өндіруші ауысқан немесе қосылған кездегі өтінімді және Негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ұсынылған құжаттарды қарағаннан кейін Ведомство пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігін жою және оны пестицидке арналған жаңа тіркеу куәлігімен ауыстыру не өндірушіні ауыстырудан немесе қосудан бас тарту туралы және тіркелушіге (өтініш берушіге) осы Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуден уәжді бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігін жою және оны пестицидке арналған жаңа тіркеу куәлігімен ауыстыру туралы шешім қабылданған кезде қосымша пестицидтің жаңа өндірушісі қосымша көрсетіледі, Ведомство пестицидтер тiзiмiне және оның толықтыруларының тізіміне өзгерістер енгізеді және бұл туралы ақпаратты Министрліктің интернет-ресурсында орналастырады.
Бұл ретте мемлекеттік тіркеу мерзімі сақталады, пестицидтің жаңа тіркеу және өндірістік сынақтары жүргізілмейді.
Тіркелуші (өтінім беруші) ұсынған құжаттарды қарастыруды, шешім қабылдауды, пестицидке жаңа куәлік ресімдеу мен беруді Ведомство оларды ұсынған күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

При предоставлении регистрантом (заявителем) полного пакета документов, указанных в Перечне основных требований, сотрудник ответственного структурного подразделения Ведомства направляет запрос в уполномоченные государственные органы, которые в течение 10 (десяти) рабочих дней направляют в Ведомство экспертное заключение, содержащее рекомендации о согласовании временную регистрацию пестицида, биологического препарата с низким риском сроком на 2 (два) года или отказе в согласовании временной регистрации пестицида.
После рассмотрения представленных документов Ведомство принимает решение о временной регистрации пестицида, биологического препарата с низким риском и выдаче регистранту (заявителю) регистрационного удостоверения на пестицид, либо об отказе во временной регистрации пестицида и выдаче регистранту (заявителю) мотивированного отказа в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 14-1 к настоящим Правилам.
При принятии решения о временной регистрации пестицида, биологического препарата с низким риском, Ведомство вносит изменения в список пестицидов и список его дополнений и размещает информацию об этом на интернет-ресурсе Министерства.
Срок действия временного регистрационного удостоверения на пестицид, биологический препарат с низким риском составляет 2 (два) года.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. При смене или добавлении производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства, регистрант (заявитель) не менее чем за 30 (тридцать) рабочих дней до предполагаемого ввоза пестицида на территорию Республики Казахстан, в электронном виде через портал направляет в Ведомство заявку на смену или добавление производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства по форме согласно приложению 15-1 к настоящим Правилам и документы, указанные в Перечне основных требований.
После рассмотрения представленных документов Ведомство принимает решение об аннулировании ранее выданного регистрационного удостоверения и замене его новым регистрационным удостоверением на пестицид либо об отказе в смене или добавлении производителя и выдаче регистранту (заявителю) мотивированного отказа в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 14-1 к настоящим Правилам.
При принятии решения об аннулировании ранее выданного регистрационного удостоверения и замене его новым регистрационным удостоверением на пестицид, в котором дополнительно указывается новый производитель пестицида, Ведомство вносит изменения в список пестицидов и список его дополнений и размещает информацию об этом на интернет-ресурсе Министерства.
При этом, срок государственной регистрации сохраняется, новые мелкоделяночные и производственные испытания пестицида не проводятся.
Срок рассмотрения представленных регистрантом (заявителем) документов, принятия решения, оформления и выдачи нового регистрационного удостоверения на пестицид осуществляется Ведомством не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня их представления.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:

"52. Пестицидтердi қайта тiркеу үшін тiркелушi (өтінім беруші) порталда осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi қайта тiркеуге арналған өтiнiмді және Негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Пестицидті қайта тіркеу осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Тiркелушi (өтінім беруші) ауысқан кезде тiркелушi (өтінім беруші) Ведомствоға портал арқылы электронды түрде осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тiркелушiні (өтінім беруші) ауыстыруға арналған өтінімді және Негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Тiркелушiнің (өтінім берушінің) атауы өзгерген кезде тiркелуші (өтінім берушi) Ведомствоға портал арқылы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тiркелушiнің (өтінім берушінің) атауын өзгертуге арналған өтінімді және Негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ұсынылған құжаттарды қарағаннан кейін Ведомство пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігінің күшін жою және оны жаңа тіркеу куәлігімен ауыстыру немесе тіркелушіні (өтініш берушіні) ауыстырудан немесе тіркелушінің (өтініш берушінің) атауын өзгертуден бас тарту туралы және тіркелушіге (өтініш берушіге) осы Қағидаларға 14-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуден уәжді бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігінің күшін жою және қолданылу мерзімі мен жаңа тіркелуші (өтінім беруші), пестицидтің саудалық атауы, оның әсер етуші заты, пестицидті қолдану регламенттері туралы ақпаратты, сондай-ақ жаңа тіркеу нөмірі мен жаңа ресімдеу күнін бере отырып пестицидті өндіруші туралы ақпаратты көрсете отырып, оны жаңа тіркеу куәлігімен ауыстыру туралы шешім қабылданған кезде Ведомство пестицидтер тiзiмiне және оның толықтыруларының тізіміне өзгерістер енгізеді және бұл туралы ақпаратты Министрліктің интернет-ресурсында орналастырады.
Бұл ретте пестицидті мемлекеттік тіркеу мерзімі сақталады, пестицидтің жаңа ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтары жүргізілмейді.
Негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қарастыруды, шешім қабылдауды, пестицидке жаңа тіркеу куәлігін ресімдеуді және беруді Ведомство олар ұсынылған күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 57-1-тармақпен толықтырылсын:
"57-1. Ведомство осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

"52. Для перерегистрации пестицида регистрант (заявитель) подает на портале заявку на перерегистрацию пестицида по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам и документы, указанные в Перечне основных требований.
Перерегистрация пестицида осуществляется в соответствии с пунктом 39 настоящих Правил.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. При смене регистранта (заявителя), регистрант (заявитель) направляет в Ведомство посредством портала заявку на смену регистранта (заявителя) по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам и документы, указанные в Перечне основных требований.
При изменении наименования регистранта (заявителя), регистрант (заявитель) направляет в Ведомство посредством портала заявку на изменение наименования регистранта (заявителя) по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам и документы, указанные в Перечне основных требований.
После рассмотрения представленных документов Ведомство принимает решение об аннулировании ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид и замене его новым регистрационным удостоверением, либо об отказе в смене регистранта (заявителя) или изменении наименования регистранта (заявителя) и выдаче регистранту (заявителю) мотивированного отказа в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 14-1 к настоящим Правилам.
При принятии решения об аннулировании ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид и замене его новым регистрационным удостоверением с указанием срока его действия и информации о новом регистранте (заявителе), торговом наименовании пестицида, его действующем веществе, регламентах применения пестицида, а также производителе пестицида с присвоением нового регистрационного номера и новой даты оформления, Ведомство вносит изменения в список пестицидов и список его дополнений и размещает информацию об этом на интернет-ресурсе Министерства.
При этом срок государственной регистрации пестицида сохраняется, новые мелкоделяночные и производственные испытания пестицида не проводятся.
Рассмотрение документов, указанных в Перечне основных требований, принятие решения, оформление и выдача нового регистрационного удостоверения на пестицид осуществляется Ведомством не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня их представления.";
дополнить пунктом 57-1 следующего содержания:
"57-1. Ведомство в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электоронного правительства" и в Единый контакт-центр.";
приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 маусымдағы
№ 232 бұйрығына
қосымша
Пестицидтерді тіркеу
(ұсақмөлдекті және өндірістік)
сынақтарынан өткізу және
мемлекеттік тіркеу
қағидаларына
11-қосымша
"Пестицидтерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), пестицидтерді уақытша тіркеу" төмен қаупі бар биологиялық препаратты тіркеу мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) пестицидке тіркеу куәлігін беру кезінде – 18 (он сегіз) жұмыс күні;
2) тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) аясын кеңейту кезінде – 18 (он сегіз) жұмыс күні;
3) пестицидтерді уақытша тіркеу кезінде – 18 (он сегіз) жұмыс күні;
4) рецептурасы мен оны өндіру технологиясын сақтай отырып, тіркелген пестицидті өндірушіні ауыстырған немесе қосқан кезде – 30 (отыз) жұмыс күні;
5) пестицидті қайта тіркеу кезінде – 18 (он сегіз) жұмыс күні;
6) Тіркеуші (өтініш беруші) ауысқан кезде – 30 (отыз) жұмыс күні;
7) тіркеушінің (өтініш берушінің) атауы өзгерген кезде – 30 (отыз) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Пестицидке арналған тіркеу куәлігі не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 июня 2023 года № 232
Приложение 11
к Правилам проведения
регистрационных (мелкоделяночных
и производственных) испытаний
и государственной регистрации
пестицидов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Государственная регистрация (перерегистрация) пестицидов, временная регистрация
пестицида биологического препарата с низким риском"
1.
Наименование услугодателя
Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче регистрационного удостоверения на пестицид –18 (восемнадцать) рабочих дней;
2) при расширении сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида – 18 (восемнадцать) рабочих дней;
3) при временной регистрации пестицидов – 18 (восемнадцать) рабочих дней;
4) при смене или добавлении производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства – 30 (тридцать) рабочих дней;
5) при перерегистрации пестицида – 18 (восемнадцать) рабочих дней;
6) при смене регистранта (заявителя) – 30 (тридцать) рабочих дней;
7) при изменении наименования регистранта (заявителя) – 30 (тридцать) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Регистрационное удостоверение на пестицид, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру одан кейінгі жақын жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www.​gov.​kz. ресми интернет-ресурсында орналастырылған
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Пестицидке тіркеу куәлігін алу үшін:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-4/61 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11687 болып тіркелген) бекітілген Пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті мемлекеттік тіркеуге өтінім;
2) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің биологиялық және шаруашылық тиімділігін бағалау бойынша ұсақ мөлдекті сынақтардың нәтижелері туралы есептің және Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің биологиялық және шаруашылық тиімділігін бағалау бойынша өндірістік сынақтардың нәтижелері туралы есептің (бұдан әрі – пестицидтің ұсақ мөлдекті және өндірістік сынақтарының нәтижелері туралы есептер) электрондық көшірмелері;
3) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдік шаруашылығы өнімінде және қоршаған орта объектілерінде пестицидтің қалдық мөлшерінің құрамын айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізу нәтижелері туралы есептің электрондық көшірмесі;
4) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің өндірістік сынақтарын бағалау актісінің электрондық көшірмесі;
5) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтерге арналған қысқаша дерекнаманың электрондық көшірмесі;
6) рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) негізінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың әсер етуші зат және пестицидтің препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі қорытындының электрондық көшірмесі (нотариалды куәландырылған көшірмесі);

1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются в ближайший следующим за ним рабочим днем.
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя www.gov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения регистрационного удостоверения на пестицид:
1) заявка на государственную регистрацию пестицида по форме согласно приложению 10 к Правилам проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и государственной регистрации пестицидов, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-4/61 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых № 11687) (далее – Правила);
2) электронные копии отчета о результатах мелкоделяночных испытаний по оценке биологической и хозяйственной эффективности пестицида по форме согласно приложению 5 к Правилам и отчета о результатах производственных испытаний по оценке биологической и хозяйственной эффективности пестицида по форме согласно приложению 8 к Правилам (далее – отчеты о результатах мелкоделяночных и производственных испытаний пестицида);
3) электронная копия отчета о результатах проведения работ по определению содержания остаточных количеств пестицида в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды по форме согласно приложению 6 к Правилам;
4) электронная копия акта оценки производственных испытаний пестицида по форме согласно приложению 9 к Правилам;
5) электронная копия краткого досье на пестициды по форме согласно приложению 3 к Правилам;
6) электронная копия заключения по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида научных организаций, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия);

7) пестицидті экологиялық-токсикологиялық және токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалауы туралы есептердің электрондық көшірмелері (рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) негізінде Украинада, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі (нотариалды куәландырылған көшірме));
8) балара шаруашылығы мен мал шаруашылығына арналған пестицидті ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептердің электрондық көшірмелері (рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) негізінде (Украинада, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі (нотариалды куәландырылған көшірмесі));
9) пестицидтегі әсер етуші затты анықтаудың талдамалық әдісінің электрондық көшірмесі. Тіркелуші (өтініш беруші) әдісті Қазақстан Республикасы жағдайына бейімдеуді жүргізеді;
10) Қазақстан Республикасындағы тамақ өнімдерінде, ауыл шаруашылығы өнімдерінде, қоршаған орта объектілерінде және биологиялық ортада пестицидтің (қажет болған жағдайда метаболиттердің) қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың электрондық көшірмелері;
11) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі пестицид құрамы нормативтерінің электрондық көшірмелері (өсімдік шаруашылығы өніміндегі пестицидтің ең жоғары жол берілетін деңгейі, су айдындарының суындағы пестицидтің шекті жол берілетін концентрациясы (бұдан әрі – ШЖК), жұмыс аймағының ауасындағы ШЖК, жұмыс аймағының ауасындағы және атмосфералық ауадағы пестицидтің әсер етуінің шамаланған қауіпсіз деңгейі, топырақтағы ШЖК (Қазақстан Республикасы халқының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органмен немесе Украинада, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде бекітілген);
12) пестицидті өндіруші мен тіркеуші (өтініш беруші) арасындағы пестицидті өндіруге арналған лицензиялық келісімнің, сондай-ақ пестицидті өндірушіге тиісті уәкілетті органдар берген пестицидті өндіруге арналған лицензияның немесе рұқсаттың электрондық көшірмесі;
13) пестицидті өндіруші немесе тіркелуші (өтініш беруші) әзірлеген пестицидтің қауіпсіздік паспортының электрондық көшірмесі;
14) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті тасымалдау, сақтау, қолдану және зарарсыздандыру жөніндегі ұсынымдардың электрондық көшірмелері;
15) қазақ және орыс тілдерінде ақпараты бар Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің ыдысындағы заттаңбасының электрондық көшірмесі;
Пестицидке тіркеу куәлігін алу үшін (тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) аясын кеңейту кезінде):

7) электронные копии отчетов об эколого-токсикологической и токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
8) электронные копии отчетов о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
9) электронная копия аналитического метода определения действующего вещества в пестициде. Регистрант (заявитель) проводит адаптацию метода для условий Республики Казахстан;
10) электронные копии методических указаний по определению остаточных количеств пестицида (при необходимости метаболитов) в продуктах питания, сельскохозяйственной продукции, объектах окружающей среды и биологических средах в Республике Казахстан;
11) электронные копии нормативов содержания пестицида в растениеводческой продукции и в объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида в растениеводческой продукции, предельно допустимая концентрация пестицида (далее – ПДК) в воде водоемов, ПДК в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, ПДК в почве) (утвержденные уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан или в Украине, в государствах-членах Евразийского экономического союза);
12) электронная копия лицензионного соглашения на производство пестицида между производителем и регистрантом (заявителем) пестицида, а также выданные производителю пестицида соответствующими уполномоченными органами лицензия или разрешение на производство пестицида;
13) электронную копию паспорта безопасности пестицида, разработанного производителем пестицида или регистрантом (заявителем) пестицида;
14) электронные копии рекомендаций по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида по форме согласно приложению 12 к Правилам;
15) электронную копию тарной этикетки пестицида по форме согласно приложению 13 к Правилам с информацией на казахском и русском языках;
Для получения регистрационного удостоверения на пестицид (при расширении сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида):

1) Қағидаларға 14-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркелген пестицидті пайдалану (қолдану) саласын кеңейтуге арналған өтінім;
2) пестицидтің ұсақ мөлдекті және өндірістік сынақтарының нәтижелері туралы есептердің электрондық көшірмелері;
3) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің өндірістік сынақтарын бағалау актісінің электрондық көшірмесі;
4) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдік шаруашылығы өнімінде және қоршаған орта объектілерінде пестицидтің қалдық мөлшерінің құрамын айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізу нәтижелері туралы есептің электрондық көшірмесі;
5) тамақ өнімдерінде, ауыл шаруашылығы өнімдерінде, қоршаған орта объектілерінде пестицидтің (қажет болған жағдайда метаболиттердің) қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың электрондық көшірмелері (Қазақстан Республикасында бейімделген әдістемелерді ұсынуға жол беріледі);
6) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі пестицидтердің құрамы нормативтерінің электрондық көшірмелері (өсімдік шаруашылығы өніміндегі пестицидтің ең жоғары жол берілген деңгейі, су айдындарының суындағы ШЖК, жұмыс аймағының ауасындағы ШЖК, жұмыс аймағының ауасындағы және атмосфералық ауадағы пестицидтің әсер етуінің шамаланған қауіпсіз деңгейі, топырақтағы ШЖК) (Қазақстан Республикасы немесе Украина, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер халқының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен);
7) рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) негізінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың әсер етуші зат және пестицидтің препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі қорытындының электрондық көшірмесі (нотариалды куәландырылған көшірмесі);
8) пестицидті экологиялық-токсикологиялық және токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалауы туралы есептердің электрондық көшірмелері (рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) негізінде Украинада, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі (нотариалды куәландырылған көшірме));
9) балара шаруашылығы мен мал шаруашылығына арналған пестицидті ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептердің электрондық көшірмелері (рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) негізінде (Украинада, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі (нотариалды куәландырылған көшірмесі));

1) заявка на расширение сферы использования (применения) зарегистрированного пестицида по форме согласно приложению 14-2 к Правилам;
2) электронные копии отчетов о результатах мелкоделяночных и производственных испытаний пестицида;
3) электронная копия акта оценки производственных испытаний пестицида по форме согласно приложению 9 к Правилам;
4) электронная копия отчета о результатах проведения работ по определению содержания остаточных количеств пестицида в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды по форме согласно приложению 6 к Правилам;
5) электронные копии методических указаний по определению остаточных количеств пестицида (при необходимости метаболитов) в продуктах питания, сельскохозяйственной продукции, объектах окружающей среды (допускается представление уже адаптированных методик в Республике Казахстан);
6) электронные копии нормативов содержания пестицида в растениеводческой продукции и в объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида в растениеводческой продукции, ПДК в воде водоемов, ПДК в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, ПДК в почве) (утвержденные уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан или Украины, государств-членов Евразийского экономического союза);
7) электронная копия заключения по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида научных организаций, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия);
8) электронные копии отчетов об эколого-токсикологической и токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
9) электронные копии отчетов о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));

10) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтерді тасымалдау, сақтау, қолдану және залалсыздандыру жөніндегі ұсынымның электрондық көшірмесі;
11) Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің ыдыстағы жапсырмасының қазақ және орыс тілдерінде ақпараты бар электрондық көшірмесі.
Пестицидтерді уақытша тіркеу үшін:
1) Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті уақытша тіркеуге арналған өтінім;
2) ғылыми-зерттеу мекемелерінің пестицидті анықталған зиянды немесе аса қауіпті зиянды организмдерге немесе карантиндік объектілерге қарсы тіркеу жүргізудің қажеттілігін талдай және негіздей отырып, төмен қауіпі бар биологиялық препаратты уақытша тіркеуді жүргізудің орындылығы туралы кемінде 2 (екі) ұсынымының болуы;
3) Еуразиялық экономикалық Одақ мемлекеттерінде осындай қолдану саласы бойынша (сол дақылда және сол зиянды организмдерге қарсы) пестицидтің, төмен қауіпі бар биологиялық препараттың мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың болуы.
Тіркелген пестицидті өндірушіні оны өндірудің рецептурасы мен технологиясын сақтай отырып ауыстырған немесе қосқан кезде:
1) Қағидаларға 15-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті өндірудің рецептурасы мен технологиясын сақтай отырып, тіркелген пестицид өндірушіні ауыстыруға немесе қосуға арналған өтінім;
2) Тіркеуші (өтініш беруші) мен пестицидті өндіруші арасындағы пестицидті өндіруге арналған лицензиялық келісім (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы болмаған кезде нотариалды куәландырылған көшірме), сондай-ақ тиісті мемлекеттік уәкілетті органдар жаңа пестицидті өндірушіге берген пестицидті өндіруге арналған лицензия немесе рұқсат (Қазақстан Республикасының резиденті емес – тіркелушілер (өтініш берушілер) үшін салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары болмаған кезде нотариалды куәландырылған көшірмелері);
3) аккредиттелген (сертификатталған) зертханада жүргізілген, пестицид және оның әсер етуші заттарының (оның ішінде әсер етуші заттағы ілеспе қоспалар бойынша) құрамының тіркелген пестицид пен оның әсер етуші затының құрамының бірдейлігін растайтын зертханалық талдау деректері;
4) пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігінің түпнұсқасының электрондық көшірмесі (пестицидке тіркеу куәлігін қағаз түрінде алған жағдайда).
Пестицидті қайта тіркеу үшін:
1) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті қайта тіркеуге арналған өтінім;
2) пестицидтерге бұрын берілген тіркеу куәлігінің түпнұсқасының электрондық көшірмесі (пестицидке тіркеу куәлігін қағаз түрінде алған жағдайда);

10) электронная копия рекомендации по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида по форме согласно приложению 12 к Правилам;
11) электронная копия тарной этикетки пестицида по форме согласно приложению 13 к Правилам с информацией на казахском и русском языках.
Для получения временной регистрации пестицидов:
1) заявка на временную регистрацию пестицида по форме согласно приложению 15 к Правилам;
2) наличие не менее 2 (двух) рекомендаций научно-исследовательских учреждений о целесообразности проведения временной регистрации пестицида, биологического препарата с низким риском с анализом и обоснованием необходимости ее проведения против выявленных вредных или особо опасных вредных организмов или карантинных объектов;
3) наличие документа, подтверждающего государственную регистрацию пестицида, биологического препарата с низким риском в государствах Евразийского экономического союза по аналогичной сфере применения (на той же культуре и против тех же вредных организмов).
При смене или добавлении производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства:
1) заявка на смену или добавление производителя зарегистрированного пестицида с сохранением рецептуры и технологии его производства по форме согласно приложению 15-1 к Правилам;
2) лицензионное соглашение на производство пестицида между регистрантом (заявителем) и производителем пестицида (нотариально заверенная копия, при отсутствии оригинала для сверки), а также выданные новому производителю пестицида соответствующими государственными уполномоченными органами лицензию или разрешение на производство пестицида (нотариально заверенные копии, при отсутствии оригиналов для сверки для регистрантов (заявителей) – нерезидентов Республики Казахстан);
3) данные лабораторного анализа, проведенного в аккредитованной (сертифицированной) лаборатории, подтверждающие идентичность состава пестицида и его действующих веществ (в том числе по сопутствующим примесям в действующем веществе) составу зарегистрированного пестицида и его действующего вещества;
4) электронная копия оригинала, ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид (в случае получения регистрационного удостоверения на пестицид в бумажном виде).
Для перерегистрации пестицида:
1) заявка на перерегистрацию пестицида по форме согласно приложению 16 к Правилам;
2) электронная копия оригинала, ранее выданного регистрационного удостоверения на пестициды (в случае получения регистрационного удостоверения на пестицид в бумажном виде);

3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтерге арналған қысқаша дерекнаманың электрондық көшірмесі;
4) рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) негізінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың әсер етуші зат және пестицидтің препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі қорытындының электрондық көшірмесі (нотариалды куәландырылған көшірмесі);
5) пестицидті экологиялық-токсикологиялық және токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалауы туралы есептердің электрондық көшірмелері (рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) негізінде Украинада, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі (нотариалды куәландырылған көшірме));
6) балара шаруашылығы мен мал шаруашылығына арналған пестицидті ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептердің электрондық көшірмелері (рұқсат беру құжаттары (аккредиттеу, сертификат) негізінде (Украинада, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге қызметін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға жол беріледі (нотариалды куәландырылған көшірмесі));
7) пестицидті өндіруші мен тіркеуші (өтініш беруші) арасындағы пестицидті өндіруге арналған лицензиялық келісімнің, сондай-ақ пестицидті өндірушіге тиісті уәкілетті органдар берген пестицидті өндіруге арналған лицензияның немесе рұқсаттың электрондық көшірмесі.
Тіркелуші (өтініш беруші) ауысқан кезде:
1) Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркелушіні (өтініш берушіні) ауыстыруға арналған өтінім;
2) тіркелушінің (өтініш берушінің) атынан тіркелушіні (өтініш берушіні) ауыстыру туралы хат, сондай-ақ пестицидті мемлекеттік тіркелуге құқықтардың жаңа тіркелушіге (өтініш берушіге) берілгенін немесе тіркелушінің (өтініш берушінің) қайта ұйымдастырылғанын растайтын құжаттар (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары болмаған кезде нотариалды куәландырылған көшірмелері);
3) жаңа тіркелуші (өтініш беруші) атынан пестицидті мемлекеттік тіркеу құқығын алғанын және пестицидтің саудадағы атауын, әсер етуші затты өндірушіні және пестицидтің препараттық нысанын өндірушіні, пестицидті пайдалану (қолдану) регламенттерін сақтағанын растайтын хат;
4) пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігінің түпнұсқасының электрондық көшірмесі (пестицидке тіркеу куәлігін қағаз түрінде алған жағдайда);
5) осы Негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген, жаңа тіркелушінің (өтініш берушінің) атынан ресімделген құжаттар;

3) электронная копия краткого досье на пестициды по форме согласно приложению 3 к Правилам;
4) электронная копия заключения по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида научных организаций, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия);
5) электронные копии отчетов об эколого-токсикологической и токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
6) электронные копии отчетов о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, осуществляющих деятельность в Украине, государствах-членах Евразийского экономического союза на основании разрешительных документов (аккредитация, сертификат) (нотариально заверенная копия));
7) электронная копия лицензионного соглашения на производство пестицида между производителем и регистрантом (заявителем) пестицида, а также выданные производителю пестицида соответствующими уполномоченными органами лицензия или разрешение на производство пестицида.
При смене регистранта (заявителя):
1) заявка на смену регистранта (заявителя) по форме согласно приложению 17 к Правилам;
2) письмо от лица регистранта (заявителя) о смене регистранта (заявителя), а также документы, подтверждающие передачу прав на государственную регистрацию пестицида новому регистранту (заявителю) или реорганизацию регистранта (заявителя) (нотариально заверенные копии, при отсутствии оригиналов для сверки);
3) письмо от лица нового регистранта (заявителя) с подтверждением получения прав на государственную регистрацию пестицида и сохранении торгового названия пестицида, производителя действующего вещества и производителя препаративной формы пестицида, регламентов использования (применения) пестицида;
4) электронная копия оригинала, ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид (в случае получения регистрационного удостоверения на пестицид в бумажном виде);
5) документы, указанные в пункте 8 настоящего Перечня основных требований, оформленные от лица нового регистранта (заявителя);

6) заңды тұлғалар үшін заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтама Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – тіркелушілері (өтініш берушілері) үшін салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы болмаған кезде (нотариалды куәландырылған көшірмесі).
Тіркелушінің (өтініш берушінің) атауы өзгерген кезде:
1) Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркелушінің (өтініш берушінің) атауын өзгертуге арналған өтінім;
2) тіркелушінің (өтініш берушінің) атынан пестицидтің саудадағы атауын сақтай отырып, тіркелушінің (өтініш берушінің) атауын өзгерту туралы, әрекет етуші затты өндіруші және пестицидтің препараттық нысанын өндіруші хаты, пестицидті пайдалану (қолдану) регламенттерінің, сондай-ақ тіркелушінің (өтініш берушінің) атауының өзгергенін растайтын құжаттардың (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары болмаған кезде нотариалды куәландырылған көшірмелердің);
3) пестицидке бұрын берілген тіркеу куәлігінің түпнұсқасының электрондық көшірмесі (пестицидке тіркеу куәлігін қағаз түрінде алған жағдайда);
4) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтама – заңды тұлғалар үшін (нотариалды куәландырылған көшірмесі, Қазақстан Республикасыныңбейрезиденті– тіркеушілері (өтініш берушілері) үшін салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы болмаған кезде).
Ведомство тіркелушіні (өтініш берушіні) (Қазақстан Республикасының резидентін) мемлекеттік қайта тіркеу туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) пестицидті мемлекеттік тіркеуді келісу туралы сұранымға уәкілетті мемлекеттік органдардың теріс жауабы;
2) Тіркеуші (өтініш беруші) мемлекеттік қызметті алу үшін осы мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
3) тіркеушінің (өтініш берушінің) және (немесе) өзі ұсынған мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) пестицидтерді мемлекеттік тіркеуге ұсынылған пестицидтерді өндірудің (формуляциялаудың) химиялық құрамының, рецептурасының және технологиясының, ұсақ үлгілік және өндірістік сынақтарды жүргізу үшін мәлімделген пестицидтерді өндірудің (формуляциялаудың) химиялық құрамының, рецептурасының және технологиясының сәйкес келмеуі;
5) патент иелерінің пестицидтерге қатысты өнертабыстарға құқықтарын бұзу;

6) справка о государственной перерегистрации юридического лица – для юридических лиц (нотариально заверенная копия, при отсутствии оригинала для сверки для регистрантов (заявителей) – нерезидентов Республики Казахстан).
При изменении наименования регистранта (заявителя):
1) заявка на изменение наименования регистранта (заявителя) по форме согласно приложению 18 к Правилам;
2) письмо от лица регистранта (заявителя) об изменении наименования регистранта (заявителя) с сохранением торгового названия пестицида, производителя действующего вещества и производителя препаративной формы пестицида, регламентов использования (применения) пестицида, а также документы, подтверждающие изменение наименования регистранта (заявителя) (нотариально заверенные копии, при отсутствии оригиналов для сверки);
3) электронная копия оригинала, ранее выданного регистрационного удостоверения на пестицид (в случае получения регистрационного удостоверения на пестицид в бумажном виде);
4) справка о государственной перерегистрации юридического лица – для юридических лиц (нотариально заверенная копия, при отсутствии оригинала для сверки для регистрантов (заявителей) – нерезидентов Республики Казахстан).
Сведения о государственной перерегистрации регистранта (заявителя) (резидента Республики Казахстан) Ведомство получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) отрицательный ответ от уполномоченных государственных органов на запрос о согласовании государственной регистрации пестицида;
2) установление недостоверности документов, представленных регистрантом (заявителем) для получения государственной услуги в соответствии с перечнем документов необходимых для оказания государственной услуги настоящего Перечня основных требований, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие регистранта (заявителя) и (или) представленных им материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) несоответствие химического состава, рецептуры и технологии производства (формуляции) пестицидов, заявленных для проведения мелкоделяночных и производственных испытаний, химическому составу, рецептуре и технологии производства (формуляции) пестицидов, представленных на государственную регистрацию пестицидов;
5) нарушение прав патентообладателей на изобретения, относящиеся к пестицидам;

6) тіркеушіге (өтініш берушіге) пестицидтерді өндіру (формуляциялау), пестицидтерді өткізу, пестицидтерді аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызмет түрімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келесімнің болмауы.
Ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтар және (немесе) ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған пестицидтердің тіркелмеген үлгілерін әкелуге уәжді бас тарту үшін ұсақмөлдекті және өндірістік сынақтар жүргізу жоспарларында тіркелмеген пестицидтердің болмауы, ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған шарттың болмауы негіз болып табылады.
10.
Өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары 8 (7172) 55-59-61, Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.

6) наличие вступившего в законную силу решения (приговора) суда, запрещающего регистранту (заявителю) заниматься видом деятельности по производству (формуляции) пестицидов, реализации пестицидов, применению пестицидов аэрозольным и фумигационным способами;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Основанием для мотивированного отказа на ввоз незарегистрированных образцов пестицидов, предназначенных для проведения мелкоделяночных и производственных испытаний и (или) научных исследований, является отсутствие незарегистрированных пестицидов в планах проведения мелкоделяночных и производственных испытаний, отсутствие договора на проведение научных исследований.
10.
Иные требования
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги 8 (7172) 55-59-61, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.