Терроризм актісін болғызбауға немесе оның жолын кесуге көмектескен ақпарат үшін сыйақы белгілеу және төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 16 маусымдағы № 45/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 маусымда № 32839 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 187-бабы бірінші және бесінші бөліктеріне, "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ереже 15-тармағының 313-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Терроризм актісін болғызбауға немесе оның жолын кесуге көмектескен ақпарат үшін сыйақы белгілеу және төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Терроризмге қарсы орталығының штабы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
Е. Сагимбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2023 жылғы 16 маусымдағы
№ 45/қе бұйрығымен
бекітілген
Терроризм актісін болғызбауға немесе оның жолын кесуге көмектескен ақпарат үшін сыйақы белгілеу және төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Терроризм актісін болғызбауға немесе оның жолын кесуге көмектескен ақпарат үшін сыйақы белгілеу және төлеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 187-бабы бірінші және бесінші бөліктеріне, "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ереже 15-тармағының 313-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және терроризм актісін болғызбауға немесе оның жолын кесуге көмектескен ақпарат үшін сыйақы белгілеу және төлеу тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил установления и выплаты вознаграждения за информацию, которая помогла предотвратить или пресечь акт терроризма
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 16 июня 2023 года № 45/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2023 года № 32839.
В соответствии с частями первой и пятой статьи 187 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и подпунктом 313-2) пункта 15 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления и выплаты вознаграждения за информацию, которая помогла предотвратить или пресечь акт терроризма.
2. Штабу Антитеррористического центра Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. С настоящим приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 16 июня 2023 года № 45/қе
Правила установления и выплаты вознаграждения за информацию, которая помогла предотвратить или пресечь акт терроризма
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления и выплаты вознаграждения за информацию, которая помогла предотвратить или пресечь акт терроризма (далее – Правила), разработаны в соответствии с частями первой и пятой статьи 187 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и подпунктом 313-2) пункта 15 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 и определяют порядок установления и выплаты вознаграждения за информацию, которая помогла предотвратить или пресечь акт терроризма.

2. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қаржы бөлімшесі – төлемдер жүргізу және ақша аударымдары бойынша міндеттер жүктелген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі - ҰҚК) құрылымдық бөлімшесі немесе ҰҚК аумақтық органының бөлімшесі;
2) уәкілетті бөлімше – жедел-іздестіру және қарсы барлау қызметін жүргізуге уәкілетті ҰҚК құрылымдық бөлімшесі немесе ҰҚК аумақтық органының бөлімшесі.
3. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік немесе ішкі істер органдарына терроризм актісін болғызбауға немесе оның жолын кесуге көмектескен ақпаратты хабарлаған адамдарға (бұдан әрі – ақпаратты хабарлаған адам) ҰҚК немесе оның аумақтық органдары осы мақсаттарға ҰҚК-нің тиісті қаржы жылына қарастырылған бюджет қаражаттары есебінен сыйақы төлейді.
2-тарау. Терроризм актісін болғызбауға немесе оның жолын кесуге көмектескен ақпарат үшін сыйақы белгілеу тәртібі
4. Сыйақы келесі тәртіпте белгіленеді:
1) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі - ҚК) 255-бабының бірінші және екінші бөліктерінде қарастырылған терроризм актісі туралы қылмыстық істер бойынша – 750 (жеті жүз елу) айлық есептік көрсеткіштері (бұдан әрі - АЕК);
2) ҚК 255-бабының үшінші және төртінші бөліктерінде қарастырылған терроризм актісі туралы қылмыстық істер бойынша – 1000 (бір мың) АЕК.
5. Ақпаратты хабарлаған адамға сыйақы, егер кінәлі адамға қатысты:
1) айыптау үкімі немесе Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚПК) 521-бабына сәйкес медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану туралы сот қаулысы заңды күшіне енген жағдайда;
2) ҚПК 35-бабы бірінші бөлігінің 9), 11) және 12) тармақшаларында қарастырылған негіздер бойынша қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы шыққан жағдайда төленеді.
6. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тергеу бөлімшелері осы Қағидалардың 5-тармағында қарастырылған жағдайлар туындаған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде, ақпаратты хабарлаған адамға сыйақы алу құқығы пайда болғаны туралы талон-хабарлама жолдайды.
Егер, қылмыстық іс өндірісін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары жүргізген жағдайда, талон-хабарламаны жолдауды Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тергеу бөлімшелері жүзеге асырады.
Ақпаратты хабарлаған адамның сыйақы алу құқығы пайда болғаны туралы уәкілетті бөлімше де хабардар етіледі.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) финансовое подразделение органов национальной безопасности Республики Казахстан – структурное подразделение Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ) или подразделение территориального органа КНБ, на которое возложены функции по проведению платежей и осуществлению переводов денег;
2) уполномоченное подразделение – структурное подразделение КНБ или подразделение территориального органа КНБ, уполномоченное на ведение оперативно-розыскной и контрразведывательной деятельности.
3. Лицам, сообщившим в органы национальной безопасности или внутренних дел Республики Казахстан информацию, которая помогла предотвратить или пресечь акт терроризма (далее – лицо, сообщившее информацию), КНБ или его территориальными органами выплачивается вознаграждение за счет бюджетных средств, предусмотренных КНБ на соответствующий финансовый год на данные цели.
Глава 2. Порядок установления вознаграждения за информацию, которая помогла предотвратить или пресечь акт терроризма
4. Вознаграждение устанавливается в следующем порядке:
1) по уголовным делам об акте терроризма, предусмотренным частями первой и второй статьи 255 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК), – 750 (семьсот пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) по уголовным делам об акте терроризма, предусмотренным частями третьей и четвертой статьи 255 УК, – 1000 (одна тысяча) МРП.
5. Вознаграждение лицу, сообщившему информацию, выплачивается в случае, если в отношении виновного лица:
1) вступил в законную силу обвинительный приговор или постановление суда о применении принудительной меры медицинского характера в соответствии со статьей 521 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК);
2) вынесено постановление о прекращении уголовного дела по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 11) и 12) части первой статьи 35 УПК.
6. Следственные подразделения органов национальной безопасности Республики Казахстан в течение 3 (три) рабочих дней с момента наступления обстоятельств, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, направляют талон-уведомление лицу, сообщившему информацию, о возникновении права на получение вознаграждения.
В случае если производство по уголовному делу осуществлено органами внутренних дел Республики Казахстан, направление талона-уведомления осуществляется следственными подразделениями органов внутренних дел Республики Казахстан.
О праве на получение вознаграждения лицом, сообщившим информацию, также уведомляется уполномоченное подразделение.

7. Ақпаратты хабарлаған адам сыйақы алу үшін Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік немесе ішкі істер органдарына талон-хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде осы Қағидалардың 8-тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды өткізеді.
Сыйақыдан бас тартқан жағдайда, ақпаратты хабарлаған адам Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік немесе ішкі істер органдарына тиісті өтініш береді.
8. Уәкілетті бөлімше немесе Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары келесі құжаттарды жинақтайды:
1) ақпаратты хабарлаған адамның сыйақы төлеу туралы өтініші;
2) талон-хабарлама түбіртегінің көшірмесі;
3) заңды күшіне енген айыптау үкімінің немесе медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану туралы сот қаулысының болмаса ҚПК 35-бабы бірінші бөлігінің 9), 11) және 12) тармақшаларында қарастырылған негіздер бойынша қылмыстық істі тоқтату туралы қаулының көшірмесі;
4) жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген, ақпаратты хабарлаған адамның жеке басын куәландыратын құжат көшірмесі;
5) ақпаратты хабарлаған адамның ағымдағы банктік есепшоты көрсетілген екінші деңгейлі банк анықтамасының түпнұсқасы. Ағымдағы банктік есепшоты болмаған жағдайда, адам өзі кез келген екінші деңгейлі банктен ағымдағы банктік есепшот (бұдан әрі - ағымдағы банктік есепшот) ашады.
Аталған құжаттарды жинақтау ақпаратты хабарлаған адамның оларды берген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
9. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары ұсынылған құжаттардың толықтығын және растығын тексерген соң 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына жолдайды.
3-тарау. Терроризм актісін болғызбауға немесе оның жолын кесуге көмектескен ақпарат үшін сыйақы төлеу тәртібі
10. Уәкілетті бөлімше ұсынылған құжаттардың толықтығын және растығын тексерген соң 10 (он) жұмыс күні ішінде ақпаратты хабарлаған адамға сыйақы төлеу туралы бұйрық жобасын әзірлейді.
11. Ақпаратты хабарлаған адамға сыйақы төлеу бір рет ұлттық валютада ҰҚК Төрағасының немесе ҰҚК аумақтық органы бастығының тиісті бұйрығының негізінде жүзеге асырылады және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларында қаражаттар болған жағдайда қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері арқылы оның екінші деңгейлі банктегі ағымдағы банктік есепшотына жүргізіледі.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларында қаражаттар болмаған жағдайда сыйақы төлеу міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына тиісті өзгерістер енгізген соң күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүргізіледі.

7. Для получения вознаграждения лицо, сообщившее информацию, предоставляет в органы национальной безопасности или внутренних дел Республики Казахстан документы, указанные в подпунктах 1), 4) и 5) пункта 8 настоящих Правил, в течение 3 (три) месяцев со дня вручения талона-уведомления.
В случае отказа от вознаграждения, лицо, сообщившее информацию, подает в органы национальной безопасности или внутренних дел Республики Казахстан соответствующее заявление.
8. Уполномоченным подразделением или органами внутренних дел Республики Казахстан формируются следующие документы:
1) заявление лица, сообщившего информацию, о выплате вознаграждения;
2) копия корешка талона-уведомления;
3) копия вступившего в законную силу обвинительного приговора или постановления суда о применении принудительной меры медицинского характера либо копия постановления о прекращении уголовного дела по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 11) и 12) части первой статьи 35 УПК;
4) копия документа, удостоверяющего личность лица, сообщившего информацию, с указанием индивидуального идентификационного номера;
5) оригинал справки банка второго уровня с указанием текущего банковского счета лица, сообщившего информацию. В случае отсутствия текущего банковского счета, лицо самостоятельно открывает текущий банковский счет в банке второго уровня (далее – текущий банковский счет).
Формирование указанных документов осуществляется в течение 10 (десять) рабочих дней со дня их предоставления лицом, сообщившим информацию.
9. Органы внутренних дел Республики Казахстан после проверки представленных документов на полноту и достоверность в течение 10 (десять) рабочих дней направляют их в органы национальной безопасности Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок выплаты вознаграждения за информацию, которая помогла предотвратить или пресечь акт терроризма
10. Уполномоченное подразделение после проверки представленных документов на полноту и достоверность в течение 10 (десять) рабочих дней разрабатывает проект приказа о выплате вознаграждения лицу, сообщившему информацию.
11. Выплата вознаграждения лицу, сообщившему информацию, осуществляется единовременно в национальной валюте на основании соответствующего приказа Председателя КНБ или начальника территориального органа КНБ и производится при наличии средств в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам через территориальные подразделения казначейства на его текущий банковский счет.
При отсутствии средств в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам выплата вознаграждения производится в течение 30 (тридцать) календарных дней после внесения соответствующих изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам.

12. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қаржы бөлімшесі ақпаратты хабарлаған адамды үш күн мерзім ішінде оның екінші деңгейлі банктегі ағымдағы банктік есепшотына ақша қаражаты аударылғаны туралы заңнамада белгіленген тәртіппен хабардар етеді.

12. Финансовое подразделение органов национальной безопасности Республики Казахстан уведомляет в трехдневный срок лицо, сообщившее информацию, о перечислении денежных средств на его текущий банковский счет.