Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32890 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасында Әлеуметтік кодексінің 199-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары бекітілсін.
2. Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жәриялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 232 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Респубикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 199-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2023 года № 32890.
Сноска. Вводится в действие с 01.07.2023 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
В соответствии с пунктом 2 статьи 199 Социального Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 232
Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 199 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті, сондай-ақ Кодексте айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдері – жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және (немесе) ерікті зейнетақы жарналары төленген жеке тұлғаларға ақша төлеу;
5) жасына байланысты зейнетақы төлемдері – 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кемінде алты ай еңбек өтілі бар жеке тұлғаларға еңбек өтіліне пропорционалды түрде жүзеге асырылатын ақша төлемдері;
6) зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
7) зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган (көрсетілетін қызметті беруші) – уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері;
8) зейнетақы төлемдерін алушы – мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдері және (немесе) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері және (немесе) зейнетақы аннуитеті шартына сәйкес сақтандыру ұйымынан сақтандыру төлемдері тағайындалған жеке тұлға;
9) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі – Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткенде берілетін ай сайынғы ақшалай төлем;
10) орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі – ОДҚ) – Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасы саласында белгіленген жағдайларда төлем түрлерін жүзеге асыруға арналған орталық атқарушы органның орталықтандырылған дерекқоры;

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
3) единый накопительный пенсионный фонд – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также иные функции, определенные Кодексом;
4) пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда – выплата денег физическим лицам, за которых уплачены обязательные пенсионные взносы и (или) обязательные пенсионные взносы работодателя, и (или) обязательные профессиональные пенсионные взносы, и (или) добровольные пенсионные взносы;
5) пенсионные выплаты по возрасту – выплаты денег физическим лицам, имеющим трудовой стаж не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года, осуществляемые пропорционально трудовому стажу;
6) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
7) уполномоченый орган по назначению пенсий и пособий (услугодатель) – территориальное подразделение ведомства уполномоченного государственного органа;
8) получатель пенсионных выплат – физическое лицо, которому назначены государственная базовая пенсионная выплата и (или) пенсионные выплаты по возрасту, и (или) пенсионные выплаты за выслугу лет, и (или) пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда, и (или) страховые выплаты из страховой организации в соответствии с договором пенсионного аннуитета;
9) государственная базовая пенсионная выплата – ежемесячная денежная выплата, предоставляемая по достижении пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 настоящего Кодекса;
10) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных центрального исполнительного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных в области пенсионного законодательства Республики Казахстан;

11) өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) – базалық зейнетақы және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемін және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін және (немесе) мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы және (немесе) мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындауға жүгінетін жеке тұлға;
12) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) цифрлық құжаттардың сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;
14) электрондық іс макеті (бұдан әрі –ЭІМ) – Мемлекеттік корпорацияда Е-макет автоматтандырылған ақпараттық жүйеде қалыптастыратын зейнетақы төлемдерін алушының электрондық іс макеті;
15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
16) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру бойынша қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және оны Бірыңғай байланыс-орталығына, зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға, Мемлекеттік корпорацияға және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жібереді.
2-тарау. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, қайта есептеу және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібі

11) заявитель (услугаполучатель) – физическое лицо, обращающееся за назначением базовой пенсии и (или) пенсионными выплатами по возрасту и (или) пенсионными выплатами из единого накопительного пенсионного фонда;
12) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
13) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя пенсионных выплат, формируемый Государственной корпорацией в автоматизированной информационной системе Е-макет;
14) cервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;
15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
16) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения, изменения и (или) дополнения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий, Государственную корпорацию и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного Правительства".
Глава 2. Порядок исчисления (определения) размеров, назначения, перерасчета и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) пенсий государственной базовой пенсионной выплаты и пенсионных выплат по возрасту

4. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін (бұдан әрі – зейнетақылар) алуға құқығы бар адамдар тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және сәйкестендіру үшін жеке басты куәландыратын құжатты:
1) зейнетақылар тағайындау үшін – Мемлекеттік корпорация арқылы ұсынады.
Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақыны және зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін "бір өтініш" қағидаты бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді;
2) базалық зейнетақы тағайындау үшін портал арқылы ұсынады.
1-параграф. Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға өтініш жасау тәртібі
5. Қандас мәртебесі бар адамдар зейнетақылар тағайындауға жүгінген кезде сәйкестендіру үшін қандас куәлігі ұсынылады.
Әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі немесе қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамдарға зейнетақылар тағайындау үшін өтініш пен құжаттарды олардың заңды өкілдері береді.
Зейнетақылар тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші тұлғалар береді.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Ескертпе!
ҚР Конституциялық Соты 5-тармақтың бесінші бөлігінің конституциялылығын тексеру жөнінде іс жүргізу бастады.
Құжаттарды қабылдайтын маман "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті автоматтық жүйеге (бұдан әрі – АЖ) сұрау салуды қалыптастырады:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры АЖ-ға – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
"ТӨҰ" АЖ-да – жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған орташа айлық табыстың неғұрлым тиімді мөлшерін, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары мөлшерінің көрсетілген кезең үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына жүргізілген әлеуметтік аударымдар мөлшеріне сәйкестігін белгілеу үшін;
"АХАЖ" АЖ-ға (азаматтардың хал актілерін жазу) – баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлік бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша), балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша);
"Е-Қорғаншылық" АЖ-ға – қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы құжаттар бойынша;
"Жоғарғы сот" АЖ-ға – бала (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша сұрау салу бойынша;
Мемлекеттік кірістер комитетінің АЖ – адамның дара кәсіпкер ретінде тіркелмегені туралы, сондай-ақ дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның, шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының, сондай-ақ нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыс алатын жеке тұлғалардың табысы туралы деректер бойынша Мемлекеттік кіріс органының анықтамасы бойынша).
Өтініш беруші өтінішті электрондық не қағаз түрінде беріледі, қол қойылады немесе өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген АЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтініш беруші өтінішке құжаттарды қоса береді.
Электрондық құжаттар цифрлық құжаттардың сервисі арқылы қалыптастырылады, тексеріледі және пайдаланылады.

4. Лица, имеющие право на назначение государственной базовой пенсионной выплаты и пенсионных выплат по возрасту (далее – пенсий) представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и для идентификации – документ, удостоверяющий личность, через:
1) Государственную корпорацию – для назначения пенсий.
Лица, по достижении пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Кодекса по выбору заявителя подают заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам по принципу "одного заявления" для назначения пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, государственной базовой пенсионной выплаты и пенсионных выплат по возрасту;
2) через портал – для назначения государственной базовой пенсионной выплаты.
Параграф 1. Порядок назначения государственной базовой пенсионной выплаты и пенсионных выплат по возрасту через Государственную корпорацию
5. При обращении за назначением пенсий лиц, имеющих статус кандаса, для идентификации представляется удостоверение кандаса.
Для назначения пенсий недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам заявление и документы подаются их законными представителями.
Заявление для назначения пенсий третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Примечание ИЗПИ!
Конституционным Судом РК начато производство по проверке конституционности части пятой пункта 5.
Специалист, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее – ИС) через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность заявителя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;
в ИС "ООП" – для установления наиболее выгодного размера среднемесячного дохода, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, а также на соответствие размера перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов размеру произведенных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за указанный период;
в ИС "ЗАГС" (записи актов гражданского состояния) – по свидетельству о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), по свидетельству или уведомлению о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года);
в ИС "Е Попечительство" – по документам об установлении опеки (попечительства);
в ИС "Верховный суд" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
в ИС Комитета государственных доходов – по справке органа государственных доходов о том, что лицо не зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, а также по данным о доходе индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, глав крестьянских или фермерских хозяйств, а также физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг);
Заявление подается заявителем в электронной либо бумажной форме, подписывается или заверяется ЭЦП заявителя.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС указанные в части первой настоящего пункта заявителем к заявлению прилагаются документы.
Электронные документы формируются, проверяются и используются посредством сервиса цифровых документов.

6. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 4-тармағында тізбеленген құжаттарға мыналарды қоса береді:
1) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген адамдар Ресей Федерациясының валютасымен төленген табысы туралы жұмыс берушінің анықтамасы (бар болса);
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсынан алады;
2) міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне "0" түзету коэффиценті қолданылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдерінде алынған табыс, сондай-ақ табыстары Кодекстің 210-бабының 3-тармағына сәйкес жеке тұлғаның салық салынуға жататын табыстарынан алып тасталған қызметтен түскен табыс осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес жұмыс берушінің табыстар туралы анықтамасы;
3) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжаттар:
еңбек кітапшасы;
еңбек кітапшасы жоқ немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар, нақтылық болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса архив мекемелерінен немесе жұмыс орнынан анықтамалар, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар.
Болуына қарай:
білімі туралы құжат;
әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама;
әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі;
Кеңес Одағы аумағында орналасқан мекемелердің, Қазақстан Республикасы мекемелердің, халықаралық ұйымның қызметкері жұбайы (зайыбы) шетелде тұрғанын растайтын құжат;
әскери қызметшінің, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат;
Қазақстан Республикасына тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында келген этникалық қазақтардың шығу мемлекетіндегі еңбек қызметін растайтын құжат ұсынылады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген құжаттар, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жария етуге жатады.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларды бағып-күткен уақытын растау үшін мына құжаттардың (олардың болуына қарай) біреуі ұсынылады:
балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
балалардың (тегін өзгерткен кезде) неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме;
балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат;
орта-кәсіптік немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не балалардың оқығанын растайтын оқу орнының анықтамасы;
балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама (не азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат;
5) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде).

6. Для назначения пенсионных выплат по возрасту к документам, перечисленным в пункте 4 настоящих Правил, заявителем представляются:
1) справка работодателя о доходах, выплаченных в валюте Российской Федерации лицам, работавшим в российских организациях комплекса "Байконур" (при наличии);
Сведения об официальном курсе национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, установленном Национальным Банком Республики Казахстан на день обращения за назначением пенсионных выплат по возрасту, отделение Государственной корпорации получает из официального интернет-ресурса Национального Банка Республики Казахстан;
2) справка работодателя о доходах за период трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент 0 к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также за периоды деятельности, доходы от которой исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 3 статьи 210 Кодекса согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя:
трудовая книжка;
справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений.
При наличии представляются:
документ об образовании;
военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
справка военного комиссариата об участии в боевых действиях;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком с инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника учреждений, находившихся на территории Советского Союза, учреждений Республики Казахстан, международной организации;
документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности;
документ, подтверждающий трудовую деятельность в стране выбытия этнических казахов, прибывших в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине
Документы, выданные за пределами Республики Казахстан, подлежат легализации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия):
документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей;
диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (либо актовая запись о смерти или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
военный билет или документ о прохождении воинской службы на детей;
4) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии).

7. 5 және одан да көп бала туған (асырап алған) және оларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген әйелдерге жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалған кезде осы Қағидалардың 4 және 6-тармақтарына көрсетілген: балалардың туу туралы куәліктері (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) және балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген фактіні растайтын құжаттар қосымша ұсынылады.
Балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген фактіні растайтын құжаттарға (олардың бар-жоғына қарай) мыналар жатады:
1) балалардың жеке басын куәландыратын құжаттар;
2) балалардың неке туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде);
3) балалардың оқу орнында оқитыны туралы құжат;
4) балалардың қайтыс болу туралы куәлік немесе хабарлама (азаматтық хал актілерін жазу органы берген қайтыс болу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
5) әскери билет;
6) баланы (балаларды) тәрбиелеу, асырап алу фактісін белгілеу туралы соттың шешімі.
8. Төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұрған адамға жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалған жағдайда, 1949 жылғы 29 тамыз бен 1963 жылғы 5 шілде аралығында төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында 5 жыл бойы тұру фактісін растайтын құжат осы Қағидалардың 4 және 6-тармақтарында көрсетілген құжаттарға қосымша ұсынылады.
9. Базалық зейнетақыны тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 4-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа:
1) өтініш берушінің зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін растайтын құжаттарды;
2) неке туралы куәлікті (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлікті немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзіндіні (бар болса) ұсынады.
Зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін растайтын құжаттарға (олардың болуына байланысты) мыналар жатады:
1) осы Қағидалардың 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген, өтініш берушінің 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін жинақталған еңбек өтілін растайтын құжаттар;
2) жұмыс істемейтін ананың жас балаларды бағып-күткен уақытын растайтын құжаттар:
балалардың туу туралы куәліктері (туу туралы актілік жазбадан үзінді немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
келесі құжаттардың біреуі (олардың болуына байланысты):
балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
балалардың (тегін өзгерткен кезде) неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді;
балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат;
балалардың арнаулы орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не білім алғанын растайтын оқу орнының анықтамасы;
балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік (немесе қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат;

7. При назначении пенсионных выплат по возрасту женщинам, родившим (усыновившим, удочерившим) 5 и более детей и воспитавшим их до восьмилетнего возраста, к документам, перечисленным в пунктах 4 и 6 настоящих Правил дополнительно представляются: свидетельства о рождении детей (или актовая запись о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния) и документы, подтверждающие факт воспитания детей до восьми лет.
К документам, подтверждающим факт воспитания детей до восьми лет (в зависимости от их наличия), относятся:
1) документы, удостоверяющие личность детей;
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
3) документ об обучении в учебном заведении детей;
4) свидетельство или уведомление о смерти детей (выписка из актовой записи о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданная органом записи актов гражданского состояния);
5) военный билет или документ о прохождении воинской службы на детей;
6) решение суда об установлении факта воспитания, усыновления (удочерения) ребенка (детей).
8. При назначения пенсионных выплат по возрасту лицу, проживавшему в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска, к документам, перечисленным в пунктах 4 и 6 настоящих Правил дополнительно представляется документ, подтверждающий факт проживания в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года в течение 5 лет.
9. Для назначения государственной базовой пенсионной выплаты помимо документов, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил, заявителем представляются:
1) документы, подтверждающие стаж участия заявителя в пенсионной системе;
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии).
К документам, подтверждающим стаж участия в пенсионной системе (в зависимости от их наличия), относятся:
1) документы, предусмотренные подпунктом 3) пункта 6 настоящих Правил, подтверждающие трудовой стаж заявителя, выработанный до 1 января 1998 года;
2) документы, подтверждающие время ухода неработающей матери за малолетними детьми:
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
один из следующих документов (в зависимости от их наличия):
документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей;
диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (либо актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
военный билет или документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;

3) жұмыс істемейтін әкенің жас балаларды нақты бағып-күткені фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі (көрсетілген кезең баланың анасының зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есептелмейді);
Бұл ретте көрсетілген кезең баланың анасының зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есептелмейді.
4) бірінші топтағы мүгедекті, екінші топтағы жалғызілікті мүгедекті және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерді, сексен жасқа толған қарттарды, он сегіз жасқа дейінгі мүгедек баланы бағып-күтуді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі;
Мүгедек баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға), бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асыратын адамға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алу туралы мәліметтерді мемлекеттік АЖ-дан растау кезінде сот шешімін ұсыну талап етілмейді.
5) әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет кезеңдерін растайтын (олардың болуына қарай) мынадай құжаттар:
еңбек кітапшасы;
әскери билет;
қызмет кезеңі туралы архив мекемесінің анықтамасы;
қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) немесе қызмет орнының анықтамасы;
қызметті өткеру туралы келісімшарт жасау және тоқтату негізінде қызметтік қатынастардың туындауын және тоқтауын растайтын бұйрықтың көшірмелері ұсынылады;
6) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметтері және халықаралық ұйымдар қызметкерлері жұбайының (зайыбының) шетелде, әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің жұбайларымен мамандықтары бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұру фактісін және кезеңін растайтын құжат;
7) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында 1998 жылғы 1 қаңтардан кейінгі еңбек өтілін растайтын құжат;
8) егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың 2004 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі еңбек қызметінің кезеңдерін растайтын құжаттар (олардың болуына қарай):
еңбек кітапшасы;
еңбек кітапшасы болмаса немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар, болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса, жұмыс орнынан анықтама;
сот шешімі.
Егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап әлеуметтік төлемдерді аудару туралы орталықтандырылған дерекқордың мәліметтері негізінде Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған кезеңдер есепке алынады.

3) решение суда, подтверждающее факт осуществления и период фактического ухода неработающего отца за малолетними детьми (указанный период не засчитывается в стаж участия в пенсионной системе матери ребенка);
4) решение суда, подтверждающее факт осуществления и время ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимися в посторонней помощи, а также престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком с инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет;
Представление решения суда не требуется при подтверждении государственными информационными системами сведений о получении ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью, лицу, осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы.
5) документы, подтверждающие периоды воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службы (в зависимости от их наличия):
трудовая книжка;
военный билет;
справка архивного учреждения о периоде службы;
справка управления (отдела) по делам обороны или с места службы;
выписки из приказов, подтверждающих возникновение и прекращение служебных отношений на основе заключения и прекращения контракта о прохождении службы;
6) документ, подтверждающий факт и период проживания за границей супруги (супруга) сотрудников дипломатических служб Республики Казахстан и международных организаций, супругов военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов с супругами в местностях, где отсутствовала возможность их трудоустройства по специальности;
7) документы, подтверждающие трудовой стаж после 1 января 1998 года в российских организациях комплекса "Байконур";
8) документы, подтверждающие периоды трудовой деятельности до 31 декабря 2004 года физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно (в зависимости от их наличия):
трудовая книжка;
справка с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений;
решение суда.
С 1 января 2005 года в стаж участия в пенсионной системе физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно, засчитываются периоды осуществления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования на основании сведений централизованной базы данных о перечислении социальных отчислений.

10. Міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезең орталықтандырылған дерекқордағы міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы мәліметтермен расталады.
Міндетті зейнетақы жарналары толық және уақтылы аударылмаған жағдайларда міндетті зейнетақы жарналарын (олардың болуына қарай) жүзеге асыру кезеңдері мынадай құжаттармен расталады:
міндетті зейнетақы жарналары аударылған кезеңдер өтініш беруші еңбек өтілін растайтын құжаттарда көрсетілген еңбек қызметінің кезеңдеріне сәйкес келсе осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы жұмыс берушінің (құқықтық мирасқордың) немесе архивтік мекеменің растау анықтамасы;
міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезеңдерін растайтын сот шешімі.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін қайта есептеген кезде жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ нысанасы жұмысты (қызмет көрсетуді) орындау болып табылатын, Әлеуметтік кодекстің 248-бабының 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалардың, сондай-ақ өз пайдасына міндетті зейнетақы жарналарын жүзеге асырған дара кәсіпкерлердің және шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары және мүшелерінің (қатысушыларының) міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезеңі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына тиісті салық кезеңіне төленуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының кемінде жылдық сомасын аударған жағдайда бір жылға тең болады.
Егер көрсетілген адамдар енгізген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы тиісті салық кезеңіне төленуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының жылдық сомасынан аз болса, онда міндетті зейнетақы жарналары аударылған кезең енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасына пропорционалды түрде айқындалады.
Міндетті зейнетақы жарналарын 2006 жылғы 1 шілдеге дейін аударған жағдайда жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу кезеңіне міндетті зейнетақы жарналары аударылған айдың алдындағы ай есепке алынады.
Егер бір айда жинақтаушы зейнетақы қорларына және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын аудару бірнеше рет жүзеге асырылса, жинақтаушы жүйеге қатысу кезеңі бір айды құрайды.

10. Период осуществления обязательных пенсионных взносов подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов.
При неполном или несвоевременном перечислении обязательных пенсионных взносов период осуществления обязательных пенсионных взносов подтверждается (в зависимости от их наличия) следующими документами:
справкой работодателя (правопреемника) о перечислении обязательных пенсионных взносов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам или архивного учреждения о перечислении обязательных пенсионных взносов (при условии соответствия периодов перечисления обязательных пенсионных взносов периодам трудовой деятельности, указанным в документах, подтверждающих трудовой стаж заявителя);
решением суда, подтверждающим период перечисления обязательных пенсионных взносов.
Период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы лиц, занимавшихся частной практикой, физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за исключением случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 4 статьи 248 Кодекса, индивидуальных предпринимателей, осуществлявших обязательные пенсионные взносы в свою пользу, членов (участников) и глав крестьянских или фермерских хозяйств, а также граждан Республики Казахстан, работающих в представительствах международных организаций в Республике Казахстан, дипломатических представительствах и консульских учреждениях иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан, равен одному году при условии перечисления в единый накопительный пенсионный фонд не менее годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период.
Если внесенная указанными лицами сумма обязательных пенсионных взносов меньше годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период, то период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы, определяется пропорционально внесенной сумме обязательных пенсионных взносов.
При условии перечисления обязательных пенсионных взносов до 1 июля 2006 года в период участия в накопительной пенсионной системе учитывается месяц, предшествующий месяцу, в котором осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов.
Если за один месяц в накопительные пенсионные фонды и (или) единый накопительный пенсионный фонд осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов несколько раз, период участия в накопительной системе составляет один месяц.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне "0" түзету коэффициенті қолданылған қызмет түрлері бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, жеке практикамен айналысу кезеңдері, сондай-ақ Кодекстің 206-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген қызметкерлер қызметін жүзеге асыру кезеңі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жұмыс берушінің анықтамасымен расталады.
Төтенше жағдайлар, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметті шектеуге байланысты кірістен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем алу кезеңі орталықтандырылған дерекқордағы мәліметтермен расталады.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін артығымен (қате) төленген міндетті зейнетақы жарналарының сомалары қайтаруға жатпайды.
11. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың, Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау тізбесі осы Қағидалардың 5-қосымшасымен регламенттелген, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің тізбесі осы Қағидалардың 6-қосымшасымен регламенттелген.
12. Өтініш беруші зейнетақы тағайындау үшін жүгінген кезде өтінішті қабылдаушы өтініш берушінің тағайындау немесе төлем тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына тексеруді жүзеге асырады.
Орталық атқарушы органның АЖ тиісті төлемді тағайындау немесе зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге мүлтiксiз осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
13. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден тиісті төлемді тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтерді тексереді, электронды құжаттардың көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 4, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларына сәйкес келуін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ арқылы куәландырады, кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
14. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құжаттарды және (немесе) құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған немесе зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындауға құқығы болмаған жағдайда өтініш берушіге кідіріссіз осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.

Периоды трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент "0" к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также период осуществления деятельности работников, предусмотренного подпунктом 4) пункта 2 статьи 206 Кодекса, подтверждаются справкой работодателя согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Период получения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий подтверждаются сведениями из централизованной базы данных.
Суммы излишне (ошибочно) уплаченных обязательных пенсионных взносов, учтенные для назначения пенсионных выплат по возрасту, не подлежат возврату.
11. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, государственной базовой пенсионной выплаты регламентирован приложением 5 настоящих Правил, перечень основных требований к оказанию государственной услуги, государственной базовой пенсионной выплаты регламентирован приложением 6 настоящих Правил.
12. При обращении заявителя за назначением пенсии специалистом, принявшим заявление, осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение базовой пенсии, пенсионных выплат по возрасту.
При получении сведений из ИС уполномоченного государственного органа, подтверждающих факты назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пенсий заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
13. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пенсий, а также сведений, полученных из ИС, обеспечивают качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктами 4, 6, 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.
14. При представления заявителем документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о назначении или отказе в назначении пенсий, отсутствия права на назначение пенсий заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пенсии по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

15. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде табыс орталықтандырылған дерекқордың міндетті зейнетақы жарналарының, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың, міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың және/немесе жарналардың және жеке табыс салығының аударылуы туралы мәліметтерімен расталады.
Айырмашылықтар анықталғанда зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуге арналған орташа айлық табыс айырмашылық анықталған айлар үшін табыс сомалары ескерілмей айқындалады.
16. Зейнетақылар тағайындау туралы өтініш осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау (қайта есептеу) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі. Портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
17. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдері және мемлекеттік арнайы жәрдемақылар тағайындалғаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі еңбек кітапшасын өтініш берушіге қайтарады.
2-параграф. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін портал арқылы тағайындау тәртібі
18. Өтініш беруші мемлекеттік базалық зейнетақыны тағайындауға портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес мемлекеттік базалық зейнетақыны тағайындауға арналған өтініште көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-на сұрау салу;
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұрау салынған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды портал арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сымен куәландырады және Е-макет автоматтандырылған АЖ жібереді.
Мемлекеттік базалық зейнетақыны тағайындау портал арқылы келіп түскен мемлекеттік базалық зейнетақы тағайындау үшін ұсынылған электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) тағайындау, төлеу, сондай-ақ тиісті төлемдерді тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы;
3) өтініш берушіге басқа негіз бойынша төлем тағайындалуы;
4) базалық зейнетақыны тағайындау үшін – өтініш берушінің зейнеткерлік жасқа жетуі;
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болғанда өтініш өңдеуге арналған Е-макет кіріс хабарламалар журналына ауыстырылады.
Базалық зейнетақы төлемдерді тағайындауға портал арқылы жүгінген өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі.

15. При назначении пенсионных выплат по возрасту доход подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов и о их соответствии размерам социальных отчислений в государственный фонд социального страхования и индивидуального подоходного налога.
При выявлении расхождений среднемесячный доход для исчисления размеров пенсионных выплат по возрасту определяется без учета сумм дохода за те месяцы, в которых обнаружились расхождения.
16. Заявление о назначении пенсий в отделении Государственной корпорации регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете) пенсий по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам. Электронные заявки, поступившие через портал регистрируются в электронном журнале регистрации заявлений граждан на назначение по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
17. Специалистом, принявшим заявление, заявителю вручается расписка о принятии документов.
Трудовая книжка возвращается отделением Государственной корпорации заявителю после назначения пенсионных выплат по возрасту.
Параграф 2. Порядок назначения государственной базовой пенсионной выплаты через портал
18. При обращении заявителя за назначением государственной базовой пенсионной выплаты посредством портала запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных в заявлении для назначения государственной базовой пенсионной выплаты согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление своим ЭЦП и направляет его в автоматизированную ИС Е-макет.
Поступившее посредством портала электронное заявление, представленное для назначения государственной базовой пенсионной выплаты проходит проверку по следующим параметрам:
1)достижение заявителем пенсионного возраста;
2)полнота представленных сведений;
3) отсутствие факта назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение государственной базовой пенсионной выплаты;
4) отсутствие факта назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца.
При положительном результате проверки по указанным параметрам заявление перемещается в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки в Е-макет.
Заявителю, обратившемуся за назначением государственной базовой пенсионной выплаты посредством портала, в личный кабинет заявителя направляется уведомление о принятии электронного заявления.

3-параграф. Зейнетақылардың мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, қайта есептеу және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібі
19. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау өтінішті қоса берілген құжаттармен Мемлекеттік корпорацияда тіркеген күннен бастап он жұмыс күнінен, мемлекеттік базалық зейнетақыны тағайындау сегіз жұмыс күнінен асырылмайды.
Зейнетақылар өтініш жасалған күннен бастап тағайындалады. Өтініш пен қажетті құжаттар Мемлекеттік корпорацияда тіркелген күн жасына зейнетақы тағайындауға өтініш жасалған күн деп есептеледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жасына байланысты зейнетақы төлемдерін үш жұмыс күні ішінде, базалық және жәрдемақыларды екі жұмыс күні ішінде тағайындауға ЭІМ-ді және шешім жобасын қалыптастырады. зейнетақыны
Қалыптастырылған ЭІМ зейнетақы тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ЭІМ-ді ресімдеудің және зейнетақылар есептеудің дұрыстығын тексереді.
20. Зейнетақы мөлшері Кодекстің 206 және 210-211-баптарына сәйкес есептеледі (айқындалады).
Жасына байланысты толық емес көлемдегі зейнетақы төлемдері толық зейнетақы төлемінен 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтіліне барабар үлес ретінде есептеледі.
Еңбек өтіліндегі толық айлардың саны талап етілетін өтіл айларының санына бөлінеді және есепке алынған табыстың 60 пайызына тең жасына байланысты толық зейнетақы төлемінің мөлшеріне көбейтіледі.
Заңнамада талап етілетін табыс болмаған жағдайда, толық емес көлемдегі жасына байланысты зейнетақы төлемдерін есептеу тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен зейнетақыға байланысты жүзеге асырылады.
21. Зейнетақылар тағайындаған және олардың мөлшері өзгерген кезде тиындармен есептелген барлық сома, тиындардың сомасына қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады.
22. Зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган келіп түскен ЭІМ-ді қарайды және осы Қағидаларға 12 және 13-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасына байланысты зейнетақы төлемдерін бес жұмыс күні ішінде, базалық зейнетақы мен жәрдемақыларды ЭІМ-ге түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде тағайындау (төлемді қалпына келтіру немесе тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Бас тарту үшін негіздеме анықталған кезде, уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге зейнетақы және жәрдемақылар тағайындаудан (төлемді өзгертуден, қалпына келтіруден) бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешім бойынша қарсылығын уәкілетті орган оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Уәкілетті орган тыңдау нәтижелері бойынша зейнетақы және жәрдемақылар тағайындау (төлемді қалпына келтіру) туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Бұл ретте өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш бергенде уәкілетті орган қарау мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей қарау нәтижесін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.

Параграф 3. Порядок исчисления (определения) размеров, назначения, перерасчета и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) пенсий
19. Назначение пенсионных выплат по возрасту не превышает десяти рабочих дней, государственной базовой пенсионной выплаты – восьми рабочих дней со дня регистрации заявления с приложенными документами в Государственной корпорации.
Пенсии назначаются со дня обращения. Днем обращения за назначением пенсий считается день регистрации заявления и необходимых документов в Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации формирует ЭМД и проект решения со дня регистрации заявления на назначение пенсионных выплат по возрасту в течение трех рабочих дней, на назначение государственной базовой пенсионной выплаты – в течение двух рабочих дней.
Сформированный ЭМД направляется в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий для принятия решения о назначении, перерасчете, пересмотре решения о назначении (возобновлении или об отказе в назначении) пенсий через филиал Государственной корпорации.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета пенсий.
20. Размеры пенсий исчисляются (определяются) в соответствии со статьями 206, 210 и 211 Кодекса.
Пенсионные выплаты по возрасту в неполном объеме рассчитываются как доля от полной пенсионной выплаты пропорционально имеющемуся трудовому стажу на 1 января 1998 года.
Количество полных месяцев имеющегося трудового стажа делится на количество месяцев требуемого стажа и умножается на размер полной пенсионной выплаты по возрасту, равной 60 процентам от учтенного дохода.
Исчисление пенсионных выплат по возрасту в неполном объеме при отсутствии требуемого законодательством дохода осуществляется исходя из минимальной пенсии, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
21. При назначении и изменении размеров пенсий все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге, независимо от суммы тиынов.
22. Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий рассматривает ЭМД и принимает решение о назначении, перерасчете, пересмотре решения о назначении (возобновлении или об отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту - в течение пяти рабочих дней, государственной базовой пенсионной выплаты - в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД по формам согласно приложениям 12 и 13 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в назначении, перерасчете, пересмотре решения о назначении (возобновлении или об отказе в назначении) пенсий уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий направляет заявителю уведомление о предварительном решении в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются уполномоченным органом в течение двух рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий принимает решение о назначении, перерасчете, пересмотре решения о назначении (возобновлении выплаты) или формирует мотивированный отказ в назначении пенсий.
При этом при обращении заявителя через Государственную корпорацию уполномоченный орган направляет результат рассмотрения в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства" не позднее, чем за сутки до истечения срока рассмотрения.

23. Егер зейнетақы төлемдерін тағайындау (өзгерту, қалпына келтіру) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды қоса тіркеу қажет екені анықталса және (немесе) табыс орталықтандырылған дерекқордың міндетті зейнетақы жарналарының, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың, міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың және/немесе жарналардың және жеке табыс салығының аударылуы туралы мәліметтерімен расталмаса, уәкілетті орган ЭІМ-ні қайтарады және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы хабарлама жібереді. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабарлама немесе ұялы телефонға sms-хабарландыру алған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну туралы, оның ішінде ұялы телефонға sms-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етеді. Sms-хабарландырулар осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілетін sms-хабарландырулардың электрондық журналында тіркеледі.
Өтініш берушіге хабарлама жіберілгеннен кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ-де бар деректер негізінде шешімнің электрондық жобасын қалыптастырады және зейнетақы тағайындау туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті органға жібереді.
Егер зейнетақы мен жәрдемақылар тағайындау үшін талап етілген құжаттар отыз жұмыс күні ішінде ұсынылса, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақы немесе жәрдемақы төлемдеріне құқық пайда болған күннен бастап төлемді тағайындау, қайта қарау, қалпына келтіру туралы шешімнің электрондық жобасын зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекіту үшін жібереді.
Егер талап етілген құжаттар отыз жұмыс күні өткен соң ұсынылса, осы Қағидалардың 35 және 36-тармақтарына сәйкес қайта өтініш берген күн жүгінген күн болып есептеледі.
ЭІМ-де, оның ішінде портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (төлемді өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін жетіспейтін құжат болмаған жағдайда, уәкілетті орган тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
24. Зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылданған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналына тіркей отырып, оны өтініш берушінің өзі келген кезде береді.
Егер зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындауға өтініште мобильді азаматтар базасында тіркелген ұялы телефон нөмірі көрсетілсе, тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарландыру жіберу арқылы автоматты режимде жолданады.
Sms-хабарландыру осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарларндыру журналында тіркеледі.
Порталда зейнетақы және жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат уәкілетті адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.

23. Если для принятия решения о назначении (изменении, возобновлении, выплаты) пенсий требуется приобщение к ЭМД дополнительных документов и (или) доход не подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов и о их соответствии размерам социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и индивидуального подоходного налога, уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий возвращает ЭМД и через отделение Государственной корпорации направляет уведомление по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления ставит в известность заявителя, в том числе посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон, о представлении дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения уведомления или sms-оповещения на мобильный телефон. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений, который ведется по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
После направления заявителю уведомления отделение Госкорпорации формирует электронный проект решения на основании имеющихся в ЭМД данных, и направляет в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий для принятия решения о назначении (об отказе в назначении) пенсии.
Если требуемые документы для назначения пенсий представлены в течение тридцати рабочих дней, отделение Госкорпорации направляет для утверждения в уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий электронный проект решения о назначении, перерасчете, пересмотре решения о назначении (возобновлении или об отказе в назначении) пенсии со дня возникновения права на выплату.
Если требуемые документы представлены по истечении тридцати рабочих дней, датой обращения считается день повторной подачи заявления в соответствии с пунктами 35 и 36 настоящих Правил.
При отсутствии в ЭМД недостающего для принятия решения о назначении перерасчете, пересмотре решения о назначении (возобновлении или об отказе в назначении) пенсий документа по заявлениям, в том числе принятым через портал, на доработку выносит решение об отказе в назначении.
24. При принятии решения о назначении (отказе в назначении) пенсий отделение Государственной корпорации вручает при личном обращении уведомление о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам с регистрацией его в журнале уведомлений по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Если в заявлении на назначение пенсий указан номер мобильного телефона, зарегистрированного в базе мобильных граждан, уведомление о назначении (отказе в назначении) отправляется в автоматическом режиме посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
На портале информация о назначении пенсий направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.

25. Уәкілетті орган жасына байланысты зейнетақы төлемдерін немесе мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылдағаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі еңбек кітапшасына "зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды" деген белгі қояды және оны өтініш берушіге өзі келген кезде қайтарады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші жүгінген кезде қол қойдыра отырып осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес беретін куәлік алушының мәртебесін растайтын ресми құжат болып табылады.
Жоғарыда көрсетілген куәлікке осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы төлемі мөлшерін есептеу туралы хабарлама немесе осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік базалық зейнетақы мөлшерін есептеу туралы хабарлама қоса беріледі.
Куәлікті беру осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлікті тіркеу журналында тіркеледі.
Куәлікті алуға үшінші тұлғалар жүгінген жағдайда куәлік 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша беріледі.
Куәлігін жоғалтқан жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының өтініші бойынша куәліктің телнұсқасын жазып береді. Оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Зейнетақының түрі немесе мөлшері өзгерген не тұрғылықты жері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі куәлікке қосымша бетте жүргізілген өзгерістер туралы тиісті жазба жасайды.
26. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындаудан бас тарту туралы шешім мынадай негіздер бойынша қабылданады:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттар, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
27. Көрсетілетін қызметті алушы ҚР ӘРПК 91-бабының 1-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға құқылы.
28. Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
29. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі жоғары тұрған әкімшілік органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жібереді.

25. Отделение Государственной корпорации после принятия уполномоченным органом решения о назначении пенсионных выплат по возрасту проставляет на каждом листе трудовой книжки отметку "пенсия назначена" и возвращает ее заявителю при его личном обращении.
Документом, подтверждающим статус получателя пенсии, является удостоверение, которое выдается отделением Государственной корпорации под роспись заявителя при обращении, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
К вышеуказанному удостоверению прилагается уведомление о расчете размера пенсионных выплат по возрасту по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам или уведомление о расчете размера государственной базовой пенсионной выплаты по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
Выдача удостоверения регистрируется в журнале регистрации удостоверений по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
При обращении за удостоверением третьими лицами удостоверение выдается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
При утере удостоверения по заявлению получателя отделение Государственной корпорации выписывает дубликат удостоверения. В правом верхнем углу проставляется отметка "Дубликат".
При изменении вида или размера пенсий либо изменения места жительства отделением Государственной корпорации во вкладыше к удостоверению производится соответствующая запись о произведенных изменениях.
26. Решение об отказе в назначении пенсий принимается уполномоченным органом по назначению пенсий и пособий по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
При устранении заявителем причин отказа в оказании государственной услуги, заявитель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящими Правилами.
27. Услугополучатель вправе обжаловать решение, действие (бездействие) услугодателя, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 АППК РК.
28. Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются.
29. Услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в вышестоящий административный орган (далее – орган, рассматривающий жалобу).

30. Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
31. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспегенде, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінуге құқылы.
32. Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
33. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
34. ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
35. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушы жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін бұрын ұсынылған құжаттарды толықтыратын 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтілі, 1998 жылғы 1 қаңтардан бергі табысы туралы құжаттарды ұсынған кезде жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін өзгерту, жүргізілген арттырулар ескеріле отырып осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті берген күннен бастап осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес электрондық журналға тіркелетін уәкілетті органның шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте қосымша ұсынылған, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарының толық есептелмеуіне, ұсталмауына және уақтылы аударылмауына байланысты құжаттар бойынша есепке алынатын орташа айлық табыстың кезеңі жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері есептелген, бастапқы ұсынылған орташа айлық табыстың кезеңіне сәйкес келеді.
36. Базалық зейнетақыны алушы зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі туралы қосымша құжаттарды ұсынған кезде, базалық зейнетақының мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, базалық зейнетақыны алушылар үшін нысан бойынша өтінішті берген күннен бастап жүзеге асырылады.
37. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген арттыруға, айлық есептік көрсеткіштің, ең төменгі күнкөріс деңгейінің, ең төмен зейнетақы, базалық зейнетақы мөлшерінің өзгеруіне байланысты зейнетақылар мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 24 және 25-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған уәкілетті органның шешімдерінің негізінде жүргізіледі.

30. При этом услугодатель, должностное лицо, чьи решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение, совершит действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
31. При несогласии с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
32. Жалоба услугополучателя, поступившая услугодателю, непосредственно оказывающему государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
33. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
34. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
35. При представлении получателем пенсионных выплат по возрасту документов о трудовом стаже до 1 января 1998 года, доходе с 1 января 1998 года, дополняющих ранее представленные для назначения пенсионных выплат по возрасту документы, изменение размера пенсионных выплат по возрасту осуществляется на основании решения уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий с учетом произведенных повышений со дня подачи заявления по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, которое регистрируется в электронном журнале согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
При этом период учитываемого среднемесячного дохода по дополнительно представленным документам, в том числе связанным с неполным исчислением, удержанием и несвоевременным перечислением обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, соответствует периоду первоначально представленного среднемесячного дохода, из которого был исчислен размер пенсионных выплат по возрасту.
36. При представлении получателем государственной базовой пенсионной выплаты дополнительных документов о стаже участия в пенсионной системе, изменение размера государственной базовой пенсионной выплаты осуществляется со дня подачи заявления по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
37. Изменение размеров пенсий в связи повышением, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, изменением прожиточного минимума, размеров минимальной пенсии, базовой пенсии производится на основании решений уполномоченного органа по формам согласно приложениям 24 и 25 к настоящим Правилам, подготовленных отделением Государственной корпорации.

38. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы) адам үшін төлем алатын қорғаншы (қамқоршы) ауысқан жағдайларда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 12 және 13-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша зейнетақыларды тағайындау, қайта есептеу, тағайындау туралы шешімді қайта қарау (қайта бастау немесе тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын дайындайды.
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ОДБ-да өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
39. Мүгедектігі бар адам зейнеткерлік жасқа жеткен кезде мүгедектігі бойынша жәрдемақыны төлеу тоқтатылады немесе алып отырған жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері ескеріле отырып қайта қаралады.
3-тарау. Зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату тәртібі
40. Зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган шешімдерінің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын ай сайын, төлем айының алдындағы айдың 27-күніне уәкілетті мемлекеттік органға ұсынылатын, төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
41. Уәкілетті мемлекеттік орган тиісті кезеңге төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары шегінде төлеуге қажетті бюджет қаражаты туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жібереді.
42. Уәкілетті мемлекеттік орган төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне сәйкес Мемлекеттік корпорацияға бюджет қаражатын аударуды төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында есепті кезеңге көзделген сома шегінде жүзеге асырады.
43. Төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
44. Мемлекеттік корпорация бюджет қаражатын алып, төлеу графигіне сәйкес зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеуге төлем тапсырмаларын, сондай-ақ зейнетақылар мен жәрдемақылардан ұстап қалуларды қалыптастырады.
45. Зейнетақылар төлеуді Мемлекеттік корпорация:
зейнетақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шоттарына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргізеді.
Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе зейнетақы мен жәрдемақы беру бойынша уәкілетті ұйымның бөлімшесіне осы өзгерістер туралы, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса өтініш береді.
Зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның ЭЦҚ-сымен куәландырылған алушының келісімі болған кезде банк шотын және (немесе) төлем тәсілін өзгертуге өтінішті және банк шотының нөмірін зейнетақы мен жәрдемақыны беру жөніндегі уәкілетті ұйым Мемлекеттік корпорацияға, оның ішінде электрондық байланыс арналары арқылы береді.

38. В случаях смены опекуна (попечителя), получающего пенсию за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, отделение Государственной корпорации готовит проект решения о назначении, перерасчете, пересмотре решения о назначении (возобновлении или об отказе в назначении) пенсий по формам согласно приложениям 12 и 13 к настоящим Правилам.
При изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя в автоматическом режиме производятся изменения в ЦБД.
39. При достижении лицом с инвалидностью пенсионного возраста, выплата пособия по инвалидности прекращается или пересматривается с учетом размера получаемых пенсионных выплат по возрасту.
Глава 3. Порядок осуществления, приостановления, возобновления, прекращения выплаты пенсий
40. На основании решений уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пенсий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в Министерство.
41. Министерство направляет в Министерство финансов Республики Казахстан сведения о бюджетных средствах, необходимых для выплаты пенсий в пределах сводного плана финансирования по платежам, на соответствующий период.
42. Министерство согласно потребности бюджетных средств на выплату осуществляет перечисление бюджетных средств в Государственную корпорацию в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам на отчетный период.
43. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
44. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пенсий, а также удержаний из пенсий.
45. Выплата пенсий производится Государственной корпорацией путем:
зачисления на банковские счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
При изменении номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя) в отделение Государственной корпорации или отделение уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий получателями (опекунами, попечителями) пенсионных выплат подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
Заявление на изменение банковского счета и (или) способа выплаты и номер банковского счета передается уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий в Государственную корпорацию, в том числе через электронные каналы связи, при наличии согласия получателя, удостоверенного ЭЦП уполномоченной организации по выдаче пенсий.

46. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар адамдар мен қатысушыларына;
зейнетақылар мен жәрдемақыларды сексен жастағы алушыларға;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының автоматтандырылған бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
47. Алушыларға зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеу бойынша өзара қарым-қатынас, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде регламенттеледі.
48. Зейнетақыларды және жәрдемақыларды төлеумен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
49. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімі негізінде Кодекстің 204-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша қажетті мәліметтер, оның ішінде ақпараттық жүйелерден келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап зейнетақы төлеуді тоқтата тұрады.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімге сәйкес тағайындалған зейнетақыларды қоспағанда, Келісімге қатысушы мемлекеттерде зейнетақы төлемдерін алу фактісі анықталған себебінен зейнетақылар тоқтатыла тұрған кезде төлемді қайта бастау тоқтатыла тұрған күннен бастап, бірақ артық өтеу шартымен төлемдерді қайта бастауға өтініш бергенге дейін үш жылдан аспайтын мерзімге жүргізіледі Келісімге қатысушы мемлекеттерде төленген зейнетақы сомалары.
50. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімі негізінде Кодекстің 204-бабының 3-тармағында көзделген негіздер бойынша зейнетақы төлеуді тоқтатады.
Өтініш берушінің негізсіз бастапқы тағайындауға әкеп соққан анық емес мәліметтерді ұсыну фактісі анықталған себебінен зейнетақы төлеуді тоқтатқан кезде осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жаңа тағайындау рәсімі жүргізіледі.
Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушінің негізсіз тағайындауға әкеп соққан анық емес мәліметтерді ұсыну фактісін анықтау себебі бойынша төлемді тоқтату туралы шешімді бекіту кезінде алушының тарапынан төлемдерді заңсыз алуда қылмыс құрамының болуы немесе болмауы фактілерін анықтау үшін құқық қорғау органдарына жүгінеді.
Жалған құжаттарды ұсыну туралы сот шешімі шығарылған кезде зейнетақы төлеу бастапқы тағайындалған сәттен бастап тоқтатылады.

46. Доставка пенсий на дом производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью и участникам Великой Отечественной войны;
получателям пенсий, достигшим восьмидесятилетнего возраста;
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии автоматизированных отделений (пунктов) почтовой связи.
47. Взаимодействие по выплате пенсий получателям регламентированы на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.
48. Оплата банковских услуг, связанных с выплатой пенсий, осуществляется за счет бюджетных средств.
49. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам, приостанавливает выплату пенсий по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 204 Кодекса, с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления необходимых сведений, в том числе из информационных систем.
При приостановлении пенсий по причине выявления факта получения пенсионных выплат в государствах-участниках международных соглашений в области пенсионного обеспечения, ратифицированных Республикой Казахстан, за исключением пенсий, назначенных в соответствии с Соглашением о пенсионном обеспечении трудящихся государств-членов Евразийского экономического союза, возобновление выплаты производится со дня приостановления, но не более чем за три года перед обращением за возобновлением выплат, при условии погашения излишне выплаченных сумм пенсий в государствах.
50. Отделение Государственной корпорации на основании решения уполномоченного органа по назначению пенсий и пособий по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам, прекращает выплату пенсий по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 204 Кодекса.
При прекращении выплаты пенсий по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное первичное назначение, производится процедура нового назначения в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий при утверждении решения о прекращении выплаты по причине выявления факта предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших необоснованное назначение, обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия состава преступления со стороны получателя в незаконном получении выплат.
При вынесении судебного решения о предоставлении фиктивных документов, выплата пенсий прекращается с момента первоначального назначения.

51. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақылардан ұстап қалуға атқарушылық іс жүргізу құжаттары келіп түскен жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ОДБ-да ұстап қалуды жүргізеді.
Алушының зейнетақылар мен жәрдемақылардан ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттің корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған уәкілетті органның шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді.
52. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің қызметкерлері қайтыс болу, кету фактілері туралы төлемді тоқтата тұру немесе алып тастау, төлемді қалпына келтіру, сондай-ақ алушылардың қайтыс болуына, кетуіне, төлемдерді тоқтата тұруға байланысты қажеттілік сомаларын азаю жағына қарай түзету жөніндегі негіздемелер, іс-әрекеттер белгіленген ұстап қалу сомалары туралы ОДҚ-да күн сайын жазбалар жасайды.
53. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару:
алушының өтiнiшi бойынша;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі төлемдерді республикалық бюджет кірісіне аудару үшін Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (АЖ алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткені туралы мәліметтерді және (немесе) зейнетақы және жәрдемақы алушы тұруға кеткен елдегі уәкілетті органнан зейнетақы ісіне немесе жәрдемақы алушының ісіне сұрау салуды) қоса бере отырып, зейнетақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
54. Зейнетақылардың сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Мемлекеттік корпорация және зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Зейнетақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.
55. Өздеріне қатыссыз себептер бойынша алушыларға артық аударылған (төленген) зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын есептен шығару үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі борышкердің қайда екені белгісіз болуына, борышкердің (жауапкердің) жеке басын анықтау мүмкіндігінің немесе мұрагері болмауына байланысты сомаларды қайтару мүмкін еместігі туралы заңды фактіні белгілеу туралы сот актісін шығару үшін өтінішпен қолданыстағы Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен сот органдарына жүгінеді.
Мемлекеттік корпорация артық аударған (төлеген) сомаларды есептен шығаруды:
сот актілері (шешімдер, үкімдер, қаулылар), оның ішінде негізсіз баю ретінде алған ақшалай қаражатты қайтаруға жатпайтын сияқты азаматтық заңнамадағы белгіленген негіздер бойынша артығымен аударылған (төленген) сомаларды төлеттіру туралы қуыным талабын орындауда, сондай-ақ талап қою мерзімін қолдануда бас тарту туралы;
жауап берушінің (қарыз алушы, айыпталушы) қайтыс болуына байланысты іс бойынша өндірістің тоқтауы туралы сот актілері (қаулылар, ұйғарымдар);
борышкердің қайтыс болуына және мұрагері болмауына байланысты атқарушылық өндірісті тоқтату туралы жеке және заңды тұлғалардың пайдасына өндіріп алу жөніндегі аумақтық бөлімнің қаулысы негізінде есептен шығару актісі бойынша жүргізіледі.

51. При поступлении документов исполнительного производства на удержания из пенсий и пособий отделение Государственной корпорации в соответствии с законодательством Республики Казахстан производит удержания в ЦБД.
При поступлении заявления получателя на удержание из пенсий отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения уполномоченного органа по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам, подготовленного отделением Государственной корпорации.
52. Работниками отделения Государственной корпорации ежедневно в ЦБД производятся записи о фактах смерти, выезда, о суммах удержаний с отметкой основания, действия по приостановлению или снятию выплаты, возобновлению выплаты, а также корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты.
53. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм пенсий осуществляется:
по заявлению получателя;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделения Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезда получателя за пределы Республики Казахстан, в том числе полученных из ИС и (или) запрос пенсионного дела от уполномоченного органа страны проживания, выехавшего получателя пенсии), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в доход республиканского бюджета;
по решению суда.
54. В случаях ошибочного перечисления сумм пенсий Государственная корпорация направляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию либо приостанавливает исполнение указания.
55. Для списания сумм пенсий, излишне перечисленных (выплаченных) получателям по причинам, не зависящим от них, отделение Государственной корпорации обращается с заявлением в судебные органы в порядке, установленном действующим гражданско-процессуальным законодательством Республики Казахстан, для вынесения судебного акта об установлении юридического факта о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника, невозможностью установления личности должника (ответчика) или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм Государственной корпорации производится по акту списания на основании:
судебных актов (решений, приговоров, постановлений), в том числе об отказе в удовлетворении исковых требований о взыскании излишне перечисленных (выплаченных) сумм, по установленным основаниям гражданского законодательства, как не подлежащих возврату денежных средств, полученных в качестве неосновательного обогащения, а также при применении срока исковой давности;
судебных актов (постановлений, определений) о прекращении производства по делу в связи со смертью ответчика (должника, обвиняемого);
постановлений судебных исполнителей по взысканию в пользу физических и юридических лиц о прекращении исполнительного производства в связи со смертью должника и отсутствием правопреемника.

56. Зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеу жүзеге асырылатын зейнетақы істері (қолданыстағы істер) қолданыстағы істер архивінде сақталады.
ЭІМ орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінде тұрақты түрде сақталады.
57. Зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеу тоқтатыла тұрған зейнетақы істері алушының өзі немесе отбасының мүшелері (мұрагер) жүгінгенге дейін "Бақылауда" деген белгімен қолданыстағы істерден бөлек сақталады.
Алты ай өткеннен кейін іс соңғы төлемнің күні мен сомасын көрсете отырып есептен шығарылады және Мемлекеттік корпорацияның мұрағатына тапсырылады. Мемлекеттік корпорация алты айдан астам мерзімге тоқтатыла тұрған зейнетақы істері/жәрдемақы алушылардың істері бойынша зейнетақы немесе жәрдемақы төлеуді уәкілетті органның зейнетақысын немесе жәрдемақысын тағайындау туралы шешім бойынша қайта бастайды.
58. Зейнетақы ісінің телнұсқасын қалпына келтіру уәкілетті органның шешімі негізінде жүргізіледі.
Зейнетақы істерінің қалпына келтірілген телнұсқасының мұқабасында оң жақ үстіңгі бұрышына "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
59. АЖ олардың тағайындалуына сәйкес АЖ үзіліссіз жұмыс істеуі мен өзектілігін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жиынтығын қамтамасыз етеді. Орталық атқарушы органның АЖ берілетін деректердің толықтығын, дәйектілігін, өзектілігі мен уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары арасындағы Бірыңғай көлік ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған көлік ортасы есебінен де, сол сияқты техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
60. Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингін АЖ-да мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.
1-параграф. Тұрғылықты жері өзгерген кезде зейнетақылар төлеуді жүзеге асыру тәртібі
61. Қазақстан Республикасы ратификациялаған зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы халықаралық келісімдерге қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген зейнетақы алшылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішінде тұрғылықты жерін ауыстырған зейнетақы алушылар осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы ісіне сұрау салуға өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі зейнетақы ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
62. Қазақстан Республикасы ратификациялаған зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы халықаралық келісімдерге қатысушы мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидалардың 4, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген құжаттарды зейнетақы ісі түскен соң ұсынады.

56. Пенсионные дела, по которым осуществляется выплата пенсий (действующие дела), хранятся в архиве действующих дел.
ЭМД хранятся постоянно в ИС центрального исполнительного органа.
57. Пенсионные дела, по которым приостановлены выплаты пенсий, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "На контроле" до обращения самого получателя или членов семьи (наследника).
По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив Государственной корпорации. По приостановленным на срок более шести месяцев пенсионным делам/делам получателей пособий Государственной корпорацией выплата пенсий или пособий возобновляется по решению о назначении пенсии или пособия уполномоченного органа.
58. Восстановление дубликата пенсионного дела производится на основании решения уполномоченного органа.
В правом верхнем углу на обложке восстановленного дубликата пенсионного дела проставляется отметка "Дубликат".
59. ИС обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ИС в соответствии с их назначением. ИС центрального исполнительного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
60. Уполномоченный орган обеспечивает внесение данных в автоматизированном режиме о стадии оказания государственной услуги в ИС мониторинга оказания государственных услуг.
Параграф 1 . Порядок осуществления выплаты пенсий при перемене местожительства
61. Получатели пенсий, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из государств-участников международных соглашений в области пенсионного обеспечения, ратифицированных Республикой Казахстан, а также получатели пенсий, сменившие место жительства внутри Республики Казахстан, представляют заявление на запрос пенсионного дела по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос пенсионного дела по прежнему местожительству заявителя.
62. Лица, прибывшие на постоянное место жительства в Республику Казахстан из государств-участников международных соглашений в области пенсионного обеспечения, ратифицированных Республикой Казахстан, представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные пунктами 4, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящим Правилам, после поступления пенсионного дела.

63. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген, бұрын Қазақстан Республикасында жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалған адамдардың бұрын Қазақстан Республикасында тағайындалған жасына байланысты зейнетақы төлемін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету сәтінде белгіленген мөлшерде қалпына келтіруді не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жаңа тағайындау рәсімінен өтуді таңдауға құқығы бар.
64. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен адамның зейнетақы ісі (бар болса) Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күн ішінде алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электронды сұрау салу жолдайды.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға 30-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және филиал арқылы алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жолдайды.
65. Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткен кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде зейнетақы ісін алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ негізінде осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша істің қағаз нұсқасын қалыптастырады және алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетушілерге зейнетақыларды төлеу ішкі істер органдарынан тіркеуден шығарылған айға қоса жүргізіледі.
2-параграф. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі адамдарға зейнетақылар төлеуді жүзеге асыру тәртібі
66. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі зейнетақы немесе жәрдемақы алуға құқығы бар адамға зейнетақы өтініштің және қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне мекеме әкімшілігі ұсынатын, осы Қағидалардың 4, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген құжаттардың негізінде тағайындалады.
67. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіне орналастырылған сәтте зейнетақы немесе жәрдемақы алушы болып табылса, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорация қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкімшілігі осы Қағидалардың 61 және 63-тармақтарына сәйкес ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде төлемді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.

63. Лица, прибывшие на постоянное место жительства в Республику Казахстан, которым ранее назначались пенсионные выплаты по возрасту в Республике Казахстан, имеют право выбора возобновить выплату ранее назначенных в Республике Казахстан пенсионных выплат по возрасту в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан с даты обращения, либо пройти процедуру нового назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
64. Пенсионное дело (при его наличии) получателя пенсионных выплат, выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по электронному запросу других отделений Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления направляет электронный запрос в отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя через филиал Государственной корпорации.
65. При выезде получателя за пределы Республики Казахстан отделением Государственной корпорации на основании заявления получателя по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам, пенсионное дело выдается на руки получателю или высылается по запросу.
Отделением Государственной корпорации на основе ЭМД формируется бумажный вариант дела по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам и выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
Выплата пенсий выезжающим за пределы Республики Казахстан на постоянное местожительство производится по месяц снятия с регистрации в органах внутренних дел.
Параграф 2. Порядок осуществления выплаты пенсий лицам, находящимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы
66. Лицу, имеющему право на получение пенсии, находящемуся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, пенсия назначаются на основании заявления и документов, предусмотренных пунктами 4, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящим Правилам, представляемых администрацией учреждения в отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы.
67. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем пенсии, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы в соответствии с пунктами 61 и 63 настоящих Правил, осуществляет выплату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

68. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының зейнетақы/жеке ісін алғаннан кейін зейнетақыны аудару үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының деректемелерін көрсете отырып оны есепке қояды.
3-параграф. Қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында тұратын және мемлекеттің толық қамтамасыз етуіндегі адамдарға зейнетақы төлеуді жүзеге асыру тәртібі
69. Қорғаншы (қамқоршы) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне адамды әрекетке қабілетсіз (әрекетке қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімінің көшірмесін не қорғаншылық және қамқоршылық белгілеу туралы қорғаншылық және қамқоршылық органының шешімін ұсынады.
Қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының орналасқан жері бойынша және мемлекеттің толық қамтамасыз етуіндегі адамдар үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидалардың 61 және 63-тармақтарына сәйкес алынған құжаттар негізінде зейнетақы төлеуді жүзеге асырады.
Бұл ретте, қарттар мен мүгедектігі бар және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі адамдар үшін стационар жағдайларында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында тіркелген күнге дейінгі кезең үшін төленбеген зейнетақы сомалары алушының банктік шотына аудару жолымен толық көлемде төленеді.
70. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі орталық атқарушы органның АЖ-дан қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайларында және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушының түсуі (кетуі) туралы ақпаратты алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік базалық төлемді тоқтата тұру (қайта бастау) туралы шешімнің жобасын дайындайды айдың бірінші күнінен бастап зейнетақы төлемі, осы Қағидаларға 32 және 13-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайларында және мемлекеттің толық қамтамасыз етуінде жүрген арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушының келіп түскені (кетуі) туралы АЖ-ға ақпарат енгізілгеннен кейінгі айда және оны Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға береді.
Зейнетақылар және жәрдемақылар тағайындау жөніндегі уәкілетті орган жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне құқығы жоқ адамдарды қоспағанда, келіп түскен ЭІМ үш жұмыс күні ішінде қарайды және мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тоқтата тұру (қайта бастау) туралы шешім қабылдайды.
Стационар жағдайында медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын және жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне құқығы жоқ толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі адамдарға базалық зейнетақы төлемі зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған олардың банктік шоттарына аудару жолымен толық көлемде төленеді.

68. Отделение Государственной корпорации по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы после получения пенсионного/личного дела получателя выплат ставит его на учет с указанием реквизитов контрольного счета наличности учреждения уголовно-исполнительной системы для перечисления пенсий.
Параграф 3. Порядок осуществления выплаты пенсий в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, и находящимся на полном государственном обеспечении
69. Опекун (попечитель) представляет в отделение Государственной корпорации копии решения суда о признании лица недееспособным (ограниченно дееспособным) либо решение органа опеки и попечительства об установлении опеки и попечительства.
Отделение Государственной корпорации по месту нахождения центра оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, и находящимся на полном государственном обеспечении осуществляет выплату пенсий на основании документов, полученных в соответствии с пунктами 61 и 63 настоящих Правил.
При этом, невыплаченные суммы пенсий за период до даты регистрации в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, и находящимся на полном государственном обеспечении, выплачиваются в полном объеме путем зачисления на банковский счет получателя.
70. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней с момента получения информации из ИС центрального исполнительного органа о поступлении (выбытии) получателя государственной базовой пенсионной выплаты в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, и находящимся на полном государственном обеспечении, готовит проект решения о приостановлении (возобновлении) государственной базовой пенсионной выплаты с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС о поступлении (выбытии) получателя государственной базовой пенсионной выплаты в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, и находящимся на полном государственном обеспечении по форме, согласно приложению 32 и 13 к настоящим Правилам и передает его в уполномоченный орган через филиал Государственной корпорации.
Уполномоченный орган по назначению пенсий и пособий в течении трех рабочих дней рассматривает поступивший ЭМД и принимает решение о приостановлении (возобновлении) государственной базовой пенсионной выплаты, за исключением лиц, не имеющих право на пенсионные выплаты по возрасту.
Лицам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) в условиях стационара и находящимся на полном государственном обеспечении, не имеющим право на пенсионные выплаты по возрасту, базовая пенсионная выплата выплачивается в полном объеме путем зачисления на их банковские счета, открытые в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.

71. Мемлекеттік корпорация қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында тұратын және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі адамдарға Кодекстің 202-бабының 3-тармағында белгіленген көлемде жасына байланысты (төлем айына қажеттілік қалыптасқаннан кейін пайда болған сомалар) зейнетақы төлемдерін айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырады стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алушының түсуі (кетуі) туралы АЖ-ға ақпарат енгізу.
Атқарушылық іс жүргізу құжаттары немесе алушының ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Кодекстің 202-бабының 4-тармағында белгіленген жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің көлемі тиісті ұстап қалудан кейін айқындалады.
Қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында тұратын және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі адамдардың жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің сомаларын есепке жатқызу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте, қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында тіркелген күнге дейінгі кезеңге және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі жасына байланысты төленбеген зейнетақы төлемдерінің сомалары алушының банктік шотына аудару жолымен толық көлемде төленеді.
72. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының шығуы туралы орталық атқарушы органның АЖ ақпарат енгізілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жасына байланысты зейнетақы төлеуді толық көлемде қайта бастайды.
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аудан коды _______________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
________________________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Өтініш
Азамат ______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ___________ жылғы "___" _________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________
басты куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжаттың сериясы: ________ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: ______________
Берілген күні _____________ жылғы "______" __________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы __________________________________________
Облыс ___________________________
қала (аудан) ______________________ ауыл ____________________________________
көше (шағынаудан) __________________ үй _______ пәтер_________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы _______________________________________________________
Банк шотының № ____________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы _________________________________________________
Маған _____________________________________________________________
(жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін)
тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Бұрын маған жәрдемақы, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйелерінен қатарынан кез-келген үш жыл үшін ____________ жылдан _________ жылға дейін _____________ сомасында жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы қорына жүргізілген міндетті зейнетақы жарналарының барынша тиімді кезеңі бойынша орташа айлық табысты есептеуге келісім беремін.
Төленетін зейнетақылар мөлшерінің өзгеруіне алып келетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ________ ұялы телефон __________ Е-maіl ___________________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" ___________________________________
өтініш берушінің қолы/ЭЦП ____________________________________________
Өтінішке қол қою күні және уақыты
____ жылғы___ _____. сағат ___ минут ___ секунд___
--------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат _____________________________________________________________
өтініші № _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" ____________________________
______________________________________________
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау,
тоқтату және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аудан коды _____________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ (бұдан әрі – БЖЗҚ)
Өтініш
Азамат _____________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ______________ жылғы "___" _______________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ______________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі: ___________ кім берген: ______
Берілген күні: _____________ жылғы "___"______________________________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: ______________________________
Облыс ______________ қала (ауданы)_____________ ауыл _________________
көше (шағынаудан) ______________ үй___ пәтер _________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы _______________________________________________________
Банк шотының № ____________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы __________________________________________________
Резиденттік: резидент бейрезидент
Маған зейнеткерлік жасқа толуыма байланысты __________________________
__________________________________________________________________
(жасына байланысты зейнетақы төлемдерін; мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін;
БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы төлемдерін) тағайындауды сұраймын.
Бұдан бұрын маған зейнетақы төлемдері, оның ішінде Қазақстан Республикасының тыс жерлерде тағайындалған/ тағайындалмаған (қажет емесі сызылып тасталсын).
БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдері төленген кезде БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдер түріндегі менің табысыма БЖЗҚ-дан төлем берілген күніне, бірақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген шектерден асырмай есептелген салықтық шегерімді қолдануды сұраймын.
Жеке табыс салығымен салық салуға жататын БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдері түріндегі менің табысыма салықтық шегерімді қолдану салық шегерімге құқықтың қолданылу мерзімі ішінде қолданылатынына келісемін.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйелерінен қатарынан кез-келген үш жыл үшін ____________ жылдан _________ жылға дейін _____________ сомасында жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы қорына жүргізілген міндетті зейнетақы жарналарының барынша тиімді кезеңі бойынша орташа айлық табысты есептеуге келісім беремін.
Төленетін зейнетақы төлемдері мөлшерлерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің деректерімді беру, оның ішінде деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен төлемді тағайындау, қалпына келтіру, қайта есептеу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорациясының өз міндеттемелерін орындауы кезінде менің дербес деректерімді Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Өзімді банк шотының иегері және екінші денгейдегі банктердегі қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларының түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірлері туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ______ ұялы телефон _________ Е-maіl _________
өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" _________
өтініш берушінің қолы _____________
Азамат______________________________________________________
өтініші № _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" __________
_______________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған Мемлекеттік корпорация қызметкерінің лауазымы және
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне 0 түзету коэффициенті қолданылған қызмет түрлері бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, жеке практикамен айналысу кезеңіндегі, сондай-ақ жеке тұлғаның салық салуға жататын кірістерінен кірістері алып тасталған қызмет кезеңдеріндегі кірістері туралы анықтама __________________________________________________________ (Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
№ ______________________________________________ жеке шоты
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________
Тегі ______________________________________________________
Аты ______________________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____________________________

71. Государственная корпорация осуществляет пенсионные выплаты по возрасту (сумм образовавшихся после формирования потребности на месяц выплаты) в объемах, установленных пунктом 3 статьи 202 Кодекса лицам, проживающим в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, и находящимся на полном государственном обеспечении, с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС о поступлении (выбытии) получателя пенсионных выплат по возрасту в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара.
При поступлении документов исполнительного производства или заявления получателя на удержание объемы пенсионных выплат по возрасту, установленные пунктом 3 статьи 202 Кодекса, определяются после соответствующих удержаний.
Зачисление сумм пенсионных выплат по возрасту лицам, проживающим в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, и находящимся на полном государственном обеспечении, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом, невыплаченные суммы пенсионных выплат по возрасту за период до даты регистрации в центрах оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью, и находящимся на полном государственном обеспечении, выплачиваются в полном объеме путем зачисления на банковский счет получателя.
72. Отделение Государственной корпорации возобновляет выплату пенсии по возрасту в полном объеме с первого числа месяца, следующего за месяцем внесения информации в ИС центрального исполнительного органа о выбытии получателя.
Приложение 1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код района
___________________
Республика Казахстан Департамент Комитета труда и социальной защиты
по _________________области
(городу)
Заявление
От гражданина (ки)________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________________
Серия документа: ____ номер документа: ________ кем выдан: ___________________
Дата выдачи: "____"_____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _________________________________________
Область __________________________________________________________________
город (район) _________________________ село: _______________________________
улица (микрорайон) ______________________ дом ______ квартира _______________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ________________________________________________________
Банковский счет № _________________________________________________________
Тип счета: лицевой _________________________ карточный счет
Прошу назначить (возобновить) мне __________________________________________
(пенсионные выплаты по возрасту, государственную базовую пенсионную выплату).
Ранее пенсионные выплаты мне назначались/не назначались, в том числе за пределами Республики Казахстан (ненужное вычеркнуть).
Даю согласие для исчисления среднемесячного дохода за любые три года подряд из информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по наиболее выгодному периоду, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд с _____________года по ____________года в сумме ___________тенге.
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размеров выплачиваемых пенсий, а также изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты, путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный____ Е-маil ________________________
дата подачи заявления: "______" _____________ 20 ___ года.
Подпись заявителя/ЭЦП _______________________________________________
Дата и время подписания заявления:
____.____________._____ года ___ часов ___ минут ___ секунд ______________
-------------------------------------------------------------------------- (линия отреза)
Заявление гражданина________________________________________________
зарегистрировано за № __ дата принятия документов "__" __ 20 ___ года
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы.
Приложение 2
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Заявление
Код района________________________________________________________________
Республика Казахстан Департамент Комитета труда и социальной защиты
по ________________________________________________________ области (городу)
АО "Единый накопительный пенсионный фонд" (далее – ЕНПФ)
Заявление
От гражданина (ки) _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____"________ года
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность:____________________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: _______________________
Дата выдачи: "____"____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _________________________________________
Область ___________________ город (район) _____________ село: ________________
улица (микрорайон) ________ дом _____ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка________________________________________________________
Банковский счет № _________________________________________________________
Тип счета: лицевой _________________________ карточный счет
Резидентство: резидент/ нерезидент
Прошу назначить мне в связи с достижением пенсионного возраста
__________________________________________________________________________
пенсионные выплаты по возрасту, государственную базовую пенсионную выплату, пенсионные выплаты из ЕНПФ). Ранее пенсионные выплаты мне назначались/не назначались в том числе за пределами Республики Казахстан (ненужное вычеркнуть).
При пенсионных выплатах из ЕНПФ прошу применить (-ять) к моему доходу в виде пенсионных выплат из ЕНПФ налоговый вычет, рассчитанный на дату выплаты из ЕНПФ, но не более пределов, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
Cогласен, что применение налогового вычета к моему доходу в виде пенсионных выплат из ЕНПФ, подлежащему налогообложению индивидуальным подоходным налогом, будет применяться в течение срока действия права на налоговый вычет.
Даю согласие для исчисления среднемесячного дохода за любые три года подряд из информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по наиболее выгодному периоду, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, и на соответствие сумм обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений в государственный фонд социального страхования с _____________года по ____________года в сумме ___________тенге.
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размеров выплачиваемых пенсионных выплат, а также изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации. Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат из ЕНПФ путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный ____________ Е-маil _________________
дата подачи заявления: "____"__________ 20 __ года.
подпись заявителя ______________________________________________________
Заявление гражданина____________________________________________________
зарегистрировано за № __ дата принятия документов "__"__ 20 ___ года
________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность работника
Государственной корпорации, принявшего документы)
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Справка о доходах за период трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент 0 к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также за периоды деятельности, доходы от которой исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению
___________________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Индивидуальный счет № ___________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ___________________________
Фамилия _________________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________________

"Экономиканы тұрақтандыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 287 Жарлығын салық салу мәселелері бойынша іске асыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 224 қаулысы негізінде______________ бастап ______________ бойынша кезеңінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әлеуметтік Кодексінің 206-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес кірістері жеке тұлғаның салық салуға жататын кірістерінен алып тасталған қызметті жүзеге асыру кезеңінде міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеуден босатылды.
Көрсетілген кезеңге кіріс ___ теңге___ тиын құрады.
(айлар бойынша бөліп көрсету)
Директор Бас бухгалтер
мөр
Жауапты атқарушы: __________
Үзінді көшірменің уақыты мен күні: ____
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жұмыс берушінің (құқықтық мирасқордың) міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы АНЫҚТАМА
Салымшы ________________________________________________________
Тегі |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Аты |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Әкесінің аты (бар болса)|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
Туған күні |__|__|__|__|__|__|__|__| күні айы жылы
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі:________________________
Нөмірі |__|__|__|__|__|__|__|__|__| берілді _________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ______________________
№ |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Жұмыс берушінің атауы ____________________________________________
Жұмыс берушінің БСН-і (ЖСН-і) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Жұмыс берушінің орналасқан жері ___________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауын көрсету)
Құқықтық мирасқор болып табылады (қажет болса толтыру)
______________ бастап _____________ бойынша кезең
Төлем тапсырмасының күні
Төлем тапсырмасының нөмірі №
Банк БСК-і
Банктің атауы
Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе БЖЗҚ
Шот нөмірі
Төлем тапсырмасының жалпы сомасы
Жарналар сомасы
Міндетті зейнетақы жарналары төленген кезең
Осы ұйымда еңбек қызметінің кезеңі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Негіз: ___________________________________________________
(анықтама беру үшін негіз болған құжаттар)
Анықтама зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін есептеу үшін берілді
Мөр орны (бар болса)
Басшы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Бас бухгалтер _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
5-қосымша
"Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері

В период с ______________ по ______________ был освобожден от уплаты обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов на основании Постановления Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2020 года № 224 "О дальнейших мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 287 "О дальнейших мерах по стабилизации экономики" по вопросам налогообложения", а также в период деятельности, доходы от которой исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 206 Социального Кодекса Республики Казахстан.
Доход за указанный период составил ___ тенге___ тиын
(указать с разбивкой помесячно)
Директор
Главный Бухгалтер
печать
Ответственный исполнитель: ___________________________
Дата и время выписки: __________
Приложение 4
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
СПРАВКА работодателя (правопреемника) о перечислении обязательных пенсионных взносов
Вкладчик
Фамилия |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Имя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Отчество (при его наличии) |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Дата рождения |__|__|__|__|__|__|__|__|
число месяц год
Вид документа, удостоверяющего личность:_______________________________
Номер |__|__|__|__|__|__|__|__|__| выдано __________________________________
Индивидуальный идентификационный номер № |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Наименование работодателя _____________________________________________
БИН(ИИН) работодателя |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Местонахождение работодателя __________________________________________
Является правопреемником (заполняется при наличии)
_______________________________________________________________________
(указать наименование организации)
За период с _______ по _______
Дата платежного поручения
№ платежного поручения
БИК банка
Наименование банка
Накопительный пенсионный фонд или ЕНПФ
Номер счета
Общая сумма плат. поручения
Сумма взносов
Период за который перечислены пенсионные взносы
Период трудовой деятельности в данной организации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Основание:_______________________________________________________________
(документы, послужившие основанием для выдачи справки)
Справка выдана для исчисления стажа участия в пенсионной системе
Место печати (при наличии)
Руководитель ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)
Главный бухгалтер _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пенсионных выплат по возрасту"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
2) жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау туралы ақпарат алу кезінде www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) 10 (он) жұмыс күні
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар еуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
2) порталда – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
4) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі
(бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы)
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін
2) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, өтініш берушінің жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) при получении информации о назначении пенсионных выплат по возрасту.
3
Срок оказания государственной услуги
1) 10 (десять) рабочих дней
Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
2) на портале – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационных системах;
3) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
4) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная и (или) оказываемая по принципу "одного заявления".
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) пенсионных выплат по возрасту по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале информация о назначении пенсионной выплаты по возрасту направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. 2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Тудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.

3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www. enbek. gov. kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация – www. gov4c. kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, ал бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан берілетін зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақыны және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір өтініш және мынадай құжаттар ұсынады:
2) Мемлекеттік корпорацияда:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) (жеке басты сәйкестендіру үшін қажет);
2) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген адамдар Ресей Федерациясының валютасымен төленген табысы туралы жұмыс берушінің анықтамасы (бар болса). Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсынан алады;
3) міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне 0 түзету коэффиценті қолданылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша еңбек, кәсіпкерлік қызмет, қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдерінде алынған табыс, сондай-ақ табыстары Кодекстің 211-бабының 3-тармағына сәйкес жеке тұлғаның салық салынуға жататын табыстарынан алып тасталған қызметтен түскен табыс осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жұмыс берушінің табыстар туралы анықтамасы;
4) өтініш берушінің еңбек өтілін растайтын құжат:
еңбек кітапшасы; болмаған немесе жарамсыз болған, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаған, түзетулер, дәлсіздіктер болған және әртүрлі оқылған кезде архив мекемелерінен анықтамалар, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің ЭЦҚ-мен куәландырылған архивтік құжаттың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар.
Болуына қарай мынадай құжаттар ұсынылады:
білімі туралы құжат; әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама); "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама;
ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы; бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі; бұрынғы кеңестік мекемелер, Қазақстан Республикасы мекемелері, халықаралық ұйым қызметкері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат; әскери қызметші, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат;
Қазақстан Республикасына тарихи елінде тұрақты тұру мақсатында келген этникалық қазақтардың шығу мемлекетіндегі еңбек қызметін растайтын құжат ұсынылады.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларға күтім көрсеткенін растау үшін мына құжаттардың біреуі (болуына қарай) ұсынылады: балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
балалардың неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбасынан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде); орта кәсіптік оқу орнын бітіргені туралы аттестат; балалардың арнаулы орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не оқитынын растайтын оқу орнының анықтамасы; балалардың қайтыс болуы туралы куәлік немесе хабарлама (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болуы туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама); балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат;

3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а при обращении за назначением пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту предоставляет одно заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы: в Государственную корпорацию:
2) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
3) справка работодателя о доходах, выплаченных в валюте Российской Федерации лицам, работавшим в российских организациях комплекса "Байконур" (при наличии);
Сведения об официальном курсе национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, установленном Национальным Банком Республики Казахстан на день обращения за назначением пенсионных выплат по возрасту, отделение Государственной корпорации получает из официального интернет-ресурса Национального Банка Республики Казахстан;
4) справка работодателя о доходах за период трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент "0" к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также за периоды деятельности, доходы от которой исключены из доходов физического лица, подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 3 статьи 210 Социального кодекса Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
4) документы, подтверждающие трудовой стаж заявителя: трудовая книжка; справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений.
В зависимости от наличия представляются следующие документы:
документ об образовании; военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
справка военного комиссариата об участии в боевых действиях; решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком-инвалидом в возрасте до восемнадцати лет; документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника бывших советских учреждений, учреждений Республики Казахстан, международной организации; документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности; документ, подтверждающий трудовую деятельность в стране выбытия этнических казахов, прибывших в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия): документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (или актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;

5) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (ата-анасы/қамқоршы тегін өзгерткен кезде).
5 және одан да көп бала туған (асырап алған) және оларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген әйелдерге жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалғанда, қосымша балалардың туу туралы куәліктері (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) және балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеу фактісін растайтын құжаттар ұсынылады.
Балаларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеу фактісін растау үшін (олардың болуына қарай):
1) балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
2) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде);
3) балалардың оқу орнында оқығаны туралы құжат;
4) қайтыс болуы туралы куәлік немесе хабарлама (немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама);
5) әскери билет;
6) баланы (балаларды) асырап алу, тәрбиелеу фактісін белгілеу туралы соттың шешімі.
Төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұрған адамға жасына байланысты зейнетақы төлемдері тағайындалғанда 1949 жылғы 29 тамыз бен 1963 жылғы 5 шілде аралығында 5 жыл бойы төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұру фактісін растайтын құжат қосымша ұсынылады.
Қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенде қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсыну барысында нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 16116 болып тіркелген) бекітілген Құжаттарды заңдастыру қағидаларында көзделген тәртіппен, егер заңдармен және халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, шет мемлекеттің құзыретті мекемесі берген немесе куәландырған не осы тұлғаға арнайы уәкілеттік берілген, оның құзыреті шегінде және ол белгілеген нысан бойынша шет мемлекеттің ресми мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен (заңдастыру немесе апостильдеу) өткеннен кейін ғана қабылданады.

5) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии родителя/опекуна).
При назначении пенсионных выплат по возрасту женщинам, родившим (усыновившим, удочерившим) 5 и более детей и воспитавшим их до восьмилетнего возраста, дополнительно представляются свидетельства о рождении детей (или актовая запись о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния) и документы, подтверждающие факт воспитания детей до восьми лет.
К документам, подтверждающим факт воспитания детей до восьми лет (в зависимости от их наличия), относятся:
1) документы, удостоверяющие личность детей;
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
3) документ об обучении в учебном заведении детей;
4) свидетельство или уведомление о смерти детей (выписка из актовой записи о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданная органом записи актов гражданского состояния);
5) военный билет;
6) решение суда об установлении факта воспитания, усыновления (удочерения) ребенка (детей).
При назначении пенсионных выплат по возрасту лицу, проживавшему в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска, дополнительно представляется документ, подтверждающий факт проживания в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года в течение 5 лет.
При установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки(попечительства).
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентными учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной его форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) в порядке, предусмотренном Правилами легализации документов, если иное не предусмотрено законами и международными договорами, утверждҰнными приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 06 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116).
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.

Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді. Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін тіркелгендер бойынша), некеге тұру туралы куәлікті (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін тіркелгендер бойынша), қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе хабарламаны (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін тіркелгендер бойынша) қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжатты, баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік АЖ-дан, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі; порталда тағайындау туралы ақпаратты алу үшін: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салу. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
Портал арқылы жүгінгенде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпия сөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар жиынтығын толық бермеген және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған, жасы бойынша зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмағанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Зейнетақы және жәрдемақы тағайындауға өтініш беру немесе төлеу фактісін растайтын мәліметтерді ақпараттық жүйелерден алғанда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты өтініш берушіге тапсырады.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады:

Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельство о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), свидетельство или уведомление о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года), документ об установлении опеки (попечительства), решение суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) получают из соответствующей государственной ИС через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов на портале для получения информации о назначении:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучатель получает из соответствующей государственной информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При обращении через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на назначение пенсионной выплаты по возрасту, работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При получении сведений из информационной системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение пенсии, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойғанда, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 77 77 арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар. Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжаттардың сервисі мобильдік қосымшалар мен пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильдік қосымшаларда және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде кейін пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
6-қосымша
"Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении пенсионных выплат по возрасту в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 6
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение государственной базовой пенсионной выплаты"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
2) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
8 (сегіз) жұмыс күні
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжатты (құжаттарды) ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар еуі үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне ұзартылады;
1) порталда – ақпараттық жүйеге электрондық сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 минут;
2) Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде, және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысанда мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
Порталда мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) келгенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде беріледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының мобильді телефонына sms-хабарландыру жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі
7
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін.

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
8 (восемь) рабочих дней; Срок оказания государственной услуги продлевается на 5 (пять) рабочих дней для уведомления Государственной корпорацией заявителя о представления дополнительного(ых) документа(ов);
1) на портале для получения информации о назначении государственной базовой пенсионной выплаты – 30 минут с момента поступления электронного запроса в информационные системы;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная и (или) оказываемая по принципу "одного заявления".
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
На портале уведомление о назначении государственной базовой пенсионной выплаты, а также информация о назначении государственной базовой пенсионной выплаты направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Результат оказания государственной услуги выдается при предъявлении документа, удостоверяющего личность при личном посещении услугополучателя (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) на основании расписки о приеме соответствующих документов.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель)
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с графиком работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы и воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының "электрондық кезек" тәртібінде жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www. enbek. gov. kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі
2) Мемлекеттік корпорация – www. gov4c. kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті аушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) мемлекеттік қызметті көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, ал бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан берілетін зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақыны және жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындауға жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір өтініш және мынадай құжаттар ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияда:
1) жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейінгі қандас куәлігі) (жеке басты сәйкестендіру үшін қажет);
2) неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) немесе некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (бар болса);
3) өтініш берушінің зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін растайтын құжаттар: өтініш берушінің 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін жинақталған еңбек өтілін растайтын құжаттар: еңбек кітапшасы; еңбек кітапшасы болмаса немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса, архив мекемелерінің анықтамалары, мемлекеттік архивтің немесе ведомстволық архивтің уәкілетті қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған архивтік құжаттардың электрондық көшірмелері немесе жұмыс орнынан анықтамалар.
Болуына қарай сондай-ақ:
білімі туралы құжат; әскери билет немесе қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) анықтамасы; балалардың туу туралы куәліктері (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама); "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес прокуратура органдары берген ақталуы туралы анықтама; әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамға және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, он сегізге дейінгі мүгедектігі бар балаға күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі; Кеңес Одағы аумағында орналасқан мекемелер, Қазақстан Республикасы мекемелері, халықаралық ұйым қызметкері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын құжат;
әскери қызметшінің, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрғанын растайтын құжат; Қазақстан Республикасына тарихи елінде тұрақты тұру мақсатында келген этникалық қазақтардың шығу еліндегі еңбек қызметін растайтын құжат.
Жұмыс істемейтін ананың жас балаларды бағып-күткен уақытын растау үшін мына құжаттардың (олардың болуына қарай) біреуі ұсынылады:
балалардың жеке басын куәландыратын құжат; балалардың неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлігі немесе неке қию туралы актілік жазбасынан үзінді көшірме (тегін өзгерткен кезде); балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат; кәсіптік орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не балалардың оқығанын растайтын оқу орнының анықтамасы; балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама (не азаматтық хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама); балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат; жұмыс істемейтін әкенің жас балаларды нақты бағып-күткені фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі.
Бұл ретте көрсетілген кезең баланың анасының зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есептелмейді; бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды, екінші топтағы жалғызілікті мүгедектігі бар адамды және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерді, сексен жасқа толған қартты, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар баланы бағып-күтуді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға), бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтімді жүзеге асыратын адамға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алу туралы мәліметтер мемлекеттік ақпараттық жүйелерде расталған кезде сот шешімін ұсыну талап етілмейді; әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет кезеңдерін растайтын (олардың болуына қарай) мынадай құжаттар: еңбек кітапшасы; әскери билет; қызмет кезеңі туралы архив мекемесінің анықтамасы; қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) немесе қызмет орнының анықтамасы; қызметті өткеру туралы келісімшарт жасау және тоқтату негізінде қызметтік қатынастардың туындауын және тоқтауын растайтын бұйрықтың көшірмелері; Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметтері және халықаралық ұйымдар қызметкерлері жұбайының (зайыбының) шетелде, әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің жұбайларымен мамандықтары бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұру фактісін және кезеңін растайтын құжат;

2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Тудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство – www.enbek. gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1 Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении для оказания государственной услуги предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а при обращении за назначением пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту предоставляет одно заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы: в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца, удостоверение кандаса до получения гражданства Республики Казахстан) (требуется для идентификации личности);
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния); либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии);
3) документы, подтверждающие стаж участия заявителя в пенсионной системе: подтверждающие трудовой стаж заявителя, выработанный до 1 января 1998 года: трудовая книжка; справки архивных учреждений, электронные копии архивных документов, удостоверенные электронной цифровой подписью уполномоченного работника государственного архива или ведомственного архива, или с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений.
При наличии также представляются:
документ об образовании;
военный билет или справка управления (отдела) по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
справка о реабилитации, выданная органами прокуратуры в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"; справка военного комиссариата об участии в боевых действиях;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет;
документ, подтверждающий проживание за границей супруги (супруга) работника учреждений, находившихся на территории Советского Союза, учреждений Республики Казахстан, международной организации; документ, подтверждающий проживание супруги (супруга) военнослужащего, сотрудника специального государственного органа в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности; документ, подтверждающий трудовую деятельность в стране выбытия этнических казахов, прибывших в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Для подтверждения ухода неработающей матери за малолетними детьми представляется один из следующих документов (в зависимости от их наличия):
документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния); либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при изменении фамилии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения, либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (либо актовая запись о смерти или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;
документы, подтверждающие время ухода неработающей матери за малолетними детьми:
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
один из следующих документов (в зависимости от их наличия): документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния), либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей; диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
свидетельство или уведомление о смерти детей (либо актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей; решение суда, подтверждающее факт осуществления и период фактического ухода неработающего отца за малолетними детьми;
При этом, указанный период не засчитывается в стаж участия в пенсионной системе матери ребенка;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и время ухода за лицом с инвалидностью первой группы, одиноким лицом с инвалидностью второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимися в посторонней помощи, а также престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком с инвалидностью в возрасте до восемнадцати лет.
Представление решения суда не требуется при подтверждении сведений о получении ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью, лицу, осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы государственными информационными системами;
документы, подтверждающие периоды воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службы (в зависимости от их наличия): трудовая книжка; военный билет; справка архивного учреждения о периоде службы; справка управления (отдела) по делам обороны или с места службы; выписки из приказов, подтверждающих возникновение и прекращение служебных отношений на основе заключения и прекращения контракта о прохождении службы;

"Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында 1998 жылғы 1 қаңтардан кейінгі еңбек өтілін растайтын құжат;
егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың 2004 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі еңбек қызметінің кезеңдерін растайтын құжаттар (олардың болуына қарай): еңбек кітапшасы; еңбек кітапшасы болмаса немесе жарамсыз болса, еңбек кітапшасында тиісті жазбалар болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса, жұмыс орнынан анықтама; сот шешімі.
Егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап әлеуметтік төлемдерді аудару туралы орталықтандырылған дерекқордың мәліметтері негізінде Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған кезеңдер есепке алынады.
Міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезең орталықтандырылған дерекқордағы міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы мәліметтермен расталады.
Міндетті зейнетақы жарналары толық және уақтылы аударылмағанда міндетті зейнетақы жарналарын (олардың болуына қарай) жүзеге асыру кезеңдері мынадай құжаттармен расталады:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы жұмыс берушінің (құқықтық мирасқордың) немесе архивтік мекеменің растау анықтамасы (міндетті зейнетақы жарналары аударылған кезеңдер өтініш беруші еңбек өтілін растайтын құжаттарда көрсетілген еңбек қызметінің кезеңдеріне сәйкес келсе); міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезеңдерін растайтын сот шешімі.
Жеке практикамен айналысатын адамдар, азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар, сондай-ақ нысанасы жұмысты (қызмет көрсетуді) орындау болып табылатын, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабы 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ фермерлік шаруашылық немесе шаруа қожалықтарының басшысы және мүшелеріне (қатысушыларға), өз пайдаларына міндетті зейнетақы жарналары жүргізген дара кәсіпкерлердің адамдардың міндетті зейнетақы жарналарын жүргізген кезеңдері бірыңғай жинақтаушы қорына тиісті қаржы кезеңіне тиісті төленетін кемінде жылдық міндетті зейнетақы жарналарының сомасын аударған жағдайда бір жылға теңестіріледі.
Егер көрсетілген адамдардың салынған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы тиісті қаржы кезеңіне тиісті төленетін міндетті зейнетақы жарналарының жылдық сомасынан аз болса, міндетті зейнетақы жарналарының кезеңі міндетті зейнетақы жарналарына енгізген сомасына пропорционалды түрде анықталады.

документ, подтверждающий факт и период проживания за границей супруги (супруга) сотрудников дипломатических служб Республики Казахстан и международных организаций, супругов военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов с супругами в местностях, где отсутствовала возможность их трудоустройства по специальности; документы, подтверждающие трудовой стаж после 1 января 1998 года в российских организациях комплекса "Байконур";
документы, подтверждающие периоды трудовой деятельности до 31 декабря 2004 года физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно (в зависимости от их наличия): трудовая книжка; справка с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений; решение суда.
С 1 января 2005 года в стаж участия в пенсионной системе физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно, засчитываются периоды осуществления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования на основании сведений централизованной базы данных о перечислении социальных отчислений.
Период осуществления обязательных взносов подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов.
При неполной или несвоевременным перечислении обязательных пенсионных взносов период осуществления обязательных пенсионных взносов подтверждается (в зависимости от их наличия) следующими документами: справкой работодателя (правопреемника) о перечислении обязательных пенсионных взносов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам или архивного учреждения о перечислении обязательных пенсионных взносов (при условии соответствия периодов перечисления обязательных пенсионных взносов периодам трудовой деятельности, указанным в документах, подтверждающих трудовой стаж заявителя); решением суда, подтверждающим период перечисления обязательных пенсионных взносов.
Период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы лиц, занимавшихся частной практикой, физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 210 Кодекса, а также индивидуальных предпринимателей, осуществлявших обязательные пенсионные взносы в свою пользу, членов (участников) и глав крестьянских или фермерских хозяйств, равен одному году при условии перечисления в единый накопительный пенсионный фонд не менее годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период.. Если внесенная указанными лицами сумма обязательных пенсионных взносов меньше годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период, то период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы, определяется пропорционально внесенной сумме обязательных пенсионных взносов.

Жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу кезеңі 2006 жылғы 1 шілдеге дейін міндетті зейнетақы жарналарын аударған жағдайда, міндетті зейнетақы жарналарын аударуды жүзеге асырған алдыңғы айынын айы ескеріледі.
Егер бір айдың ішінде жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын аудару бірнеше рет жүргізілсе, жинақтаушы жүйеде қатысу кезеңі бір айды құрайды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерлемелеріне "0" түзету коэффиценті қолданылған еңбек, кәсіпкерлік қызмет, қызмет түрлері бойынша жеке практикамен айналысу кезеңдері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жұмыс берушінің анықтамасымен расталады. Төтенше жағдайлар, шектеу іс-шаралары кезеңінде қызметті шектеуге байланысты кірістен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемдерді алу кезеңі орталықтандырылған дерекқордағы мәліметтермен расталады.
Құжаттарды ұсыну, оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкін болса, талап етілмейді.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені (2007 жылғы 13 тамызға дейін туған жағдайда), неке қию (некені бұзу) туралы куәлікті (некені 2008 жылғы 1 маусымға дейін қиған жағдайда), қайтыс болу туралы куәлік немесе хабарлама (2008 жылғы 1 мамырдан соң Қазақстан Республикасы аумағында жүргізілген тіркеулер бойынша), қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы құжатты, баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімін көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік АЖ-н алады.
Қамқоршылықты (қорғаншылықты) белгілеуді, қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеуді растайтын құжат.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 16116 болып тіркелген) бекітілген Құжаттарды заңдастыру қағидаларында көзделген тәртіппен, егер заңдармен және халықаралық шарттармен өзгеше көзделмесе, шет мемлекеттің құзыретті мекемесі берген немесе куәландырған не осы тұлғаға арнайы уәкілеттік берілген, оның құзыреті шегінде және ол белгілеген нысан бойынша шет мемлекеттің ресми мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен (заңдастыру немесе апостильдеу) өткеннен кейін ғана қабылданады.

При условии перечисления обязательных пенсионных взносов до 1 июля 2006 года в период участия в накопительной пенсионной системе учитывается месяц, предшествующий месяцу, в котором осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов. Если за один месяц в накопительные пенсионные фонды и (или) единый накопительный пенсионный фонд осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов несколько раз, период участия в накопительной системе составляет один месяц.
Периоды трудовой, предпринимательской деятельности, занятия частной практикой по видам деятельности, к которым по решению Правительства Республики Казахстан применялся поправочный коэффициент "0" к ставкам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов утвержденному Правительством Республики Казахстан, подтверждаются справкой работодателя согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Период получения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий подтверждаются сведениями из централизованной базы данных.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, свидетельство о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), свидетельство о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), свидетельство или уведомление о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года), документ об установлении опеки (попечительства), решение суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей) услугополучатель получает из соответствующей государственной ИС через шлюз "электронного правительства".
При установлении опеки (попечительства) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства).
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентными учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной его форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) в порядке, предусмотренном Правилами легализации документов, если иное не предусмотрено законами и международными договорами, утверждҰнными приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 06 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16116).

Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсынғанда нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес қазақ немесе орыс тілдеріне құжатты аудару дұрыстығын куәландырады.
Порталға: мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін – осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының куәландырылған ЭЦҚ электрондық құжат нысанында портал арқылы мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға өтініш беру;
мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы ақпаратты алу үшін – қызметтерді алушының куәландыратын ЭЦҚ электрондық құжат нысанында өтініш беру.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды берген кезде көрсетілетін қызметті берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі;
портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы статус көрінеді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпия сөзді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға құқығы болмағанда, Мемлекеттік корпорация қызметкері осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Төлемдерді тағайындауға өтініш беру немесе тиісті төлемдерді дәлелдейтін деректерді ақпараттық жүйеден алғанда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушіге кідіртпей осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысанда өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты ұсынады.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;

При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
На портал: для назначения государственной базовой пенсионной выплаты – заявление на назначение государственной базовой пенсионной выплаты через портал в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 10 к настоящим Правилам; для получения информации о назначении государственной базовой пенсионной выплаты – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
При подаче услугополучателем документов, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов; через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком, отсутствия права на назначение государственной базовой пенсионной выплаты действия работником Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При получении сведений из информационной системы, подтверждающих факт назначения соответствующей выплаты или подачи заявления на назначение выплаты, работник Государственной корпорации безотлагательно вручает заявителю расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойғанда, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде белгіленген тәртіппен көрсетілетін мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 77 77 арқылы жүгінгенде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған кезде, мемлекетті қызметтер туралы ақпаратты портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің статусы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414" бірыңғай байланыс орталығы, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдаланумен "eGov mobіle" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжаттардың сервисі мобильдік қосымшалар мен пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильдік қосымшаларда және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде кейін пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________
(түрі көрсетілсін) өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
20__жылғы "___"_______________
Азамат _______________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" ____________
Орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесі бойынша тағайындау, төлеу
немесе өтініш беру фактісі расталды
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
________________________________________________________________ (түрі көрсетілсін) тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тарту туралы
№ ______ қолхат
20__ жылғы "___" __________
Азамат _____________________________________ _________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Қамқоршы _______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___"____________________________________
Құжаттардың толық топтамасын, төлем тағайындау үшін талап етілетін
ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді ұсынбау және (немесе)
қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсыну төлемге құқығының болмауы,
себебі бойынша тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тартылды.
___________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
______________________________________ тағайындау (қайта есептеу) (төлемнің түрі) туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналы
Өтініштің №
Тіркеу күні
Жүгіну күні
Бөлімше коды
Істің №
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Төлем түрі
Маман
Шешімнің /тағайындаудан бас тарту күні
Жәрдемақының мөлшері
Тағайындау күні
Тағайындау түрі
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
____________________________________________ (төлем түрі) тағайындауға азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналы Портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
Өтінім №
Бөлімше
Қызметтің коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Мәртебесі
Негіздеме (төлемнің түрі)
Бас тарту себебі
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Еңбек, әлеуметтік қорғау комитетінің
_________________________ облысы бойынша департаменті
Бөлімше коды ________________
Төлемді портал арқылы тағайындауға өтiнiш
Өтініш иесі туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________
Азамат __________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "___" ___________________
Маған мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауды сұраймын
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ____________________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: _________ кім берген: _______
Берілген күні _______ жылғы "____" ____________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы _________________________________
________________ облысы _______________________ қаласы (ауданы)
____________________ ауылы ________ ______________________ көшесі
(шағынауданы) ______ үй ______ пәтер
Банк деректемелері:
Банк атауы _____________________________________________________
Банк шотының № __________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ________________________________________________
Екінші деңгейдегі банктің деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды_________________________________________
Жеке сәйкестендіру коды ___________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны __________ ұялы телефон _________ Е-mail______________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
(ҚР Әдіетмині) растайды _____________________ (ҚР Әділетминің электрондық
цифрлық қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) растайды
_________ (ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _____________________________
"Ұсынылған деректердің дәйектілігіне құқықтық жауапкершілікте боламын"
ЭЦҚ _____________________________________________________
Төленетін зейнетақы мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді,
сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының
шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің
өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлау қажеттілігі
туралы хабардармын.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Мемлекеттік корпорация арқылы алған
жағдайда, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан
тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
ЭЦҚ ___________________________________________________________
Өтінішке қол қойылған күні және уақыты ________ жылғы _______ _______
________сағат________минут________________секунд
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Код _________________
Облыс _______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау комитетінің _______________________________
облысы бойынша департаментінің
20__ жылғы "___" __________ № _________ шешімі Iстiң № __________

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 7
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
РАСПИСКА об отказе в приеме заявления ______________________________________________
(указать вид)
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка) ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" _________________________ _________ года
Дата обращения "__________" _________________________ 20 ____ года
По информационной системе центрального исполнительного органа факт назначения, выплаты или подачи заявления подтвержден
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 8
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
РАСПИСКА № ____ об отказе в приеме заявления на назначение ______________________________________________
(указать вид)
от "___" _______________ 20 ____ года
Гражданин (ка) ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Опекун ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата обращения "__________" _____________________ 20 ____ года
__________________________________________________________________________
Отказано в приеме заявления на назначение по причине представления неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, отсутствия права на выплату ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Приложение 9
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений граждан о назначении (перерасчете)
____________________________________________________
(вид выплаты)
№ заявления
Дата регистрации
Дата обращения
Код отделения
№ дела
Индивидуальный идентификационный номер заявителя
Фамилия имя отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения
Вид выплаты
Специалист
Дата решения/отказа в назначении
Размер пособия
Дата назначения
Вид назначения
Приложение 10
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений граждан на назначение __________________________________________________
(вид выплаты)
Электронные заявки, поступившие через и портал
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
№ Заявки
Отделение
Код Услуги
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Статус
Основание (вид выплаты)
Причина отказа
Приложение 11
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Республика Казахстан Департамент Комитета труда и социальной защиты и миграции по ___________________________________________ области
Код отделения____________________________________
Заявление на назначение выплаты через портал
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________________
От гражданина (ки) _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "_____" ____________ ______года
Прошу назначить мне государственную базовую пенсионную выплату
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность:
__________________________________________________________________________
Серия документа: ________номер документа: ________ кем выдан:________________
Дата выдачи "_____" ____________ ______года
Адрес постоянного места жительства:
Область ________________ город (район) ________________село:_________________
улица (микрорайон) _______________ дом ___________ квартира _________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ________________________________________________________
Банковский счет № _________________________________________________________
Тип счета: текущий ___________
Реквизиты банка второго уровня:
Банковский идентификационный код _________________________________________
Индивидуальный идентификационный код ____________________________________
Бизнес идентификационный номер ___________________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний___________мобильный__________ E-mail ____________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции Республики Казахстан (МЮ РК) ______________________________________________________________
(электронно-цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются банком второго уровня (БВУ)________ (ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя _______________________________
"Несу правовую ответственность за достоверность предоставленных данных"
ЭЦП ____________________________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение/прекращение размера выплаты, а также об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы РК), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
При получении государственной услуги через Государственную корпорацию даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
При открытии отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
ЭЦП ____________________________________________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года
____часов ____минут____секунд
Приложение 12
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код _____________________
Область __________________
Решение № ____ от " ___" ________ 20 ___ года Департамента Комитета труда и социальной защите по ____________________________________________ области
№ дела __________________________________________________________________

1. Жасына байланысты зейнетақы төлемін тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына
келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ____________________________________________________
Жынысы _________ Туған күні 19__ жылғы "___" __________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___"____________ № ______________
Талап етілетін еңбек өтілі ________ жыл.
____ жыл _____ ай _______ күн (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін) расталды.
________ жылғы _____________ бастап ____________ жылғы __________
қоса алғанда __________________ теңге орташа айлық табысы есепке алынды.
Жасына байланысты зейнетақы төлемі Қазақстан Республикасы Кодексінің
_____ -бабының _______ -тармағына сәйкес тағайындалсын.
_______________________________________________________________
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің негiзгi мөлшерi 60 %___________ теңге
Артық өтелген жұмыс өтілі үшін үстемеақылар: ___ % ____________ теңге
Экологиялық үстемеақы ______________________ теңге мөлшерінде
_________________________ жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша ақы
(жәрдемақының түрi)
__________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Айлық зейнетақы төлемінің мөлшері (жәрдемақы мөлшеріне дейін жеткізілген
қосымша ақыны ескере отырып)
______________________________________________________________
(жәрдемақының түрі)
20__ жылғы "___" __________ бастап 20__ жылғы "___"_____________
қоса алғанда ___________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындаудан бас тартылсын
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
Бөлімшесінің маманы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау комитетінің __________________________ облысы
бойынша департаментінің
20__ жылғы "___" _________ № _________ шешімі
Істің № __________

1. О назначении, перерасчете, пересмотре решения о назначении (возобновлении или об отказе в назначении) пенсионной выплаты по возрасту
Гражданин(ки)_____________________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ______________ 19 ____ года
Дата обращения "______" ________________ 20 ____ года № _____________
Требуется трудовой стаж работы ______ лет.
Подтверждено __ лет ___ месяцев____ дней ____ (до 1 января 1998 года).
Учтен среднемесячный доход с ____ года по ______ год _________ тенге.
Назначить пенсионную выплату по возрасту
в соответствии с пунктом _________ статьи _____Кодекса
_________________________________________________________________________
Основной размер пенсионной выплаты по возрасту 60% _________________ тенге
Надбавки: за сверх отработанный стаж _______ % ______________________ тенге
Экологическая надбавка в размере ____________________________________ тенге
Доплата до размера пособия __________________________________________ тенге
(вид пособия) _____________________________________________________________
(сумма прописью)
Размер месячной пенсионной выплаты (с учетом доплаты до размера
пособия________(вид пособия) ___________) ___________________________тенге
(сумма прописью с "____" _________ 20 ____ года по "____" _______ 20 __ год.
Отказать в назначении пенсионных выплат по возрасту
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала
Государственной корпорации ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 13
Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код ______________________
Область ______________________________________________________________
Решение № ____ от " ___" ________ 20 ___ года Департамента Комитета труда и социальной защите по _________________ области
№ дела ___________________________________________________________________

1. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындау (өзгерту, төлемді қалпына
келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы Азамат
_________________________________________________________
Жынысы __________ Туған күні 19_____ жылғы "___" __________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "___" _________ № _____________________
Зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі ____ жыл.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі Кодекстің ______ -бабының _________-
тармағына сәйкес тағайындалсын.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшер 20__ жылғы "___" _____ бастап
20__ жылғы "___" _____ қоса алғанда ______________________ теңге
(сомасы жазбаша)
2. Базалық зейнетақы төлемін тағайындаудан бас тартылсын
______________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Хабарлама
20__ жылғы "___" ___________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні ______ жылғы "___" ______________________
20__ жылғы "___" ___________ дейін төмендегі құжаттарды:
_______________________________________________________________
________________________________________________________________
ұсыну қажеттігі туралы.
Көрсетілген мерзім ішінде құжаттар ұсынылмаған жағдайда уәкілетті орган
қолда бар құжаттар бойынша зейнетақы және (немесе) жәрдемақы тағайындау
(өзгерту, қалпына келтіру, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім шығарады.
___________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Sms-хабарландырулар журналы _______________________________________ (төлемнің түрі) Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
sms-хабар жіберу күні
Телефон нөмірі
Маман
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
16-қосымша
Нысан
________________________________________________________ тағайындау
(төлемнің түрі)
(тағайындаудан бас тарту) туралы № ________ хабарлама
20__ жылғы "__" ___________
Азамат
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "___" ____________
Уәкілетті органның 20__ жылғы "___"_________ № _______ шешімімен
Сізге ___________________________________ теңге мөлшерінде бекітілді (төлем түрі)
_____________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
Тағайындаудан бас тартылды
____________________________________________________________________
негіздеме (себебі көрсетілсін)
Төлем күні туралы қосымша sms-хабарлама жіберілетін болады
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Хабарламалар журналы _________________________________________________________________ (төлемнің түрі)
Мемлекеттік корпорацияның ____________ бөлімшесі бойынша
Р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің №
Төлемнің түрі
Хабарламаны табыстау күні
Маман
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Герб
Жасына байланысты
зейнетақы/жәрдемақы алушының
КУӘЛІГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлік № ____
Удостоверение ___________________
(тегі - фамилия) ___________________
(аты - имя) ___________________
(әкесінің аты - отчество)
"__" ____________ жыл\год
(туған жылы - дата рождения)
сурет - фото
Мөрдің орыны.
Место печати
Бөлімше бастығы _______________
Начальник отделения
Берілген күні "__" ___20__ жыл\год
Дата выдачи

1. О назначении перерасчете, пересмотре решения о назначении (возобновлении или об отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты
Гражданина(ки) ____________________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ___________ 19 ____ года
Дата обращения "______" ________________ 20 ____ года № __________
Стаж участия в пенсионной системе _____ лет
Назначить государственную базовую пенсионную выплату в соответствии с пунктом ___статьи___Кодекса.
Размер государственной базовой пенсионной выплаты ___________________тенге
________________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
с "___" _________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
2. Отказать в назначении государственной базовой пенсионной выплаты
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиала
Государственной корпорации ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 14
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Уведомление
от "_____" ________20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
________________________________________________________________________
Дата рождения заявителя "________" _______________________ ________года
о необходимости представления следующих документов:
________________________________________________________________________
_______________________________________до "___" __________ 20__ года.
При непредставлении документов в течение указанного срока, уполномоченный орган выносит решение о назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) пенсии и (или) пособия по имеющимся документам.
_________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 15
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Журнал sms-оповещений
_____________________________ (вид выплаты)
по _________________ отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 16
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Уведомление № ____о назначении (отказе в назначении)
_____________________________________________________________
(вид выплаты)
от "___"________20__ года
Гражданин(ка)__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________ ____ года
Решением уполномоченного органа № ___ от "__" ______ 20__ года
Вам утверждена (вид выплаты) в размере _____________________________ тенге
(сумма прописью) с "_____" ________20____ года
Отказано в назначении __________________________________________________
основание (указать причины)
О дате выплаты будет сообщено дополнительно sms-уведомлением
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
_______________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 17
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Журнал уведомлений ___________________________________
(вид выплаты) по _________________отделению Государственной корпорации
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата вручения уведомления
Специалист
Приложение 18
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Герб
Жасына байланысты зейнетақы/жәрдемақы алушының
КУӘЛIГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ
получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий
Куәлiк № __________________
Удостоверение
__________________________
(тегi - фамилия)
___________________________
(аты - имя)
___________________________
(әкесiнiң аты - отчество)
"__" ____________ ж.\г. (туған жылы - дата рождения)
сурет – фото
Мөрдің орыны
Место печати
Бөлiмше бастығы ___________________
Начальник отделения
Берiлген уақыты "__"___20__ ж./г.
Дата выдачи

1. Заңның _____________ бабына сәйкес
________________ теңге
_____________________
мөлшерінде ______________ жылғы
"_____" _________ бастап
__________ жылғы "_____" _________ дейін
_____________________
(төлемнің түрі)
___________________ тағайындалды.
Еңбек стажы ____________________
Орташа айлық табысы _________ жылғы "_____" _________ бастап
__________ жылғы "_____"_________ дейін
2. Мүгедектік тобы және ceбeбі
3. Отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерінің саны ________________
4. _____________________ теңге мөлшерінде 20 _ жылғы _____
бастап мемлекеттік базалық
зейнетақы төлемі тағайындалды.
1. В соответствии со ст.________
Закона ___________________ ___________________
назначена (о) ___________________
(вид выплаты)
в размере ___________________ ______________ тенге
с "___" _________ _______года
по "____" _________ _______года
Стаж работы __________________
Среднемесячный доход
_____________ тенге
за период
с "_____" _________ _______года
по "____" _________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов семьи _________________
4. Назначена государственная базовая пенсионная выплата
с "____" ___________
20 ___ года
в размере ______________ тенге
№ _____ куәлікке қосымша бет
______________ жылғы "_____"
_________ бастап __________ жылғы
"_____" _________ дейін
_________________ теңге
мөлшерінде зейнетақы (жәрдемақы)
төлеу жүргізіледі.
Бөлімше бастығы
________________
М.О.
Есептен шығарылды ______________
Мемелекеттік корпорацияның
аудандық (қалалық) бөлімшесі
__________ жылғы "____" _________
дейін _________________ теңге
мөлшерінде зейнетақы (жәрдемақы)
төлеу жүргізіледі.
Бөлімше бастығы ________________
Мөрдің орыны.
Вкладыш к удостоверению № ____
Выплата пенсии (пособия)
производится с "____" _____ года
в размере ________________ тенге
Начальник отделения __________
Место печати
Снят с учета _________________ рай(гор) отделение
Государственной корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере ________________ тенге
произведена по "___" ________ г.
Начальник отделения __________
Место печати
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу
мерзімі ұзартылды немесе оның
мөлшері _________ жылғы "_____"
_________ бастап __________ жылғы
"_____" _________ дейін өзгертілді
_________________________________ (зейнетақы түрі, стажы, табысы, мүгедектік
тобы, _____________________
асырауындағы адамдар саны, және басқалар)
өзгеруіне байланысты зейнетақы (жәрдемақы)
___________ теңге мөлшерінде белгіленді.
__________________ есепке алынды.
Бөлімше бастығы ______________ Мөрдің орыны.
Выплата пенсии(пособия)
продлена или изменен размер с "_____" _________ _______года
до "____" _________ _______года
Пенсия (пособие) установлена в размере __________________ тенге в связи с изменением ___________________
(вида пенсии, стажа, ___________________
дохода, группы инвалидности, ___________________
числа иждивенцев и т.д.)
Принят на учет _________________________
Начальник отделения ______________
Место печати
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшерін есептеу туралы хабарлама
Азамат ________________________________________________________
(тегі, аты,әкесінің аты (бар болса)
Туған күні "___" ________ _____ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________

1. Заңның _____________ бабына сәйкес
________________ теңге
_____________________ мөлшерiнде ______________ жылдан
бастап _____________________ дейiн
_____________________________________
(төлемнiң түрi) _________________________
тағайындалды.
Еңбек стажы ____________________
Орташа айлық табысы
_____________ теңге ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
2. Мүгедектiк тобы және ceбeбi
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ___________________
4. _____________________ теңге мөлшерiнде _____ 20 _ ж.
бастап мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi тағайындалды.
1. В соответствии со ст.________
Закона ______________________
____________________________
назначена (о) ___________________________
(вид выплаты)
в размере ____________________________
______________ тенге
с "___" _________ _______года
по "____" _________ _______года
Стаж работы __________________
Среднемесячный доход _________ тенге
за период с "_____" _________ _______года
по "____" _________ _______года
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов семьи _________________
4. Назначена государственная базовая пенсионная выплата
с "____" ___________ 20 ___ года
в размере ______________ тенге
№ _____ Куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару _____________________ аудандық
(қалалық) орталық бөлiмшесi
___________________ есепке қойылды
___________________ жылдан бастап
_________________теңге мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) төленсiн
Бөлiмше бастығы ________ Мөрдің орыны
Вкладыш к удостоверению № ____ Выплата пенсии (пособия) производится
с "____" _____ года
в размере ________________ тенге
Начальник отделения __________
Место печати
Снят с учета _________________
рай(гор) отделение Государственной корпорации
Выплата пенсии (пособия) в размере ________________ тенге
произведена по "___" ________ г.
Начальник отделения __________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу мерзiмi ұзартылды немесе оның мөлшерi өзгертiлдi ____ жылдан бастап
______ жылға ____ дейiн
________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы) тағайындалды.
____________________________________
(зейнетақы түрi, стажы, табысы, мүгедектiк тобы, _____________________ асырауындағы адамдар саны, және басқалар) өзгеруiне байланысты
__________________ есепке алынды.
Бөлiмше бастығы _______ Мөрдің орыны
Выплата пенсии(пособия) продлена или изменен размер
с "_____" _________ _______года
до "____" _________ _______года
Пенсия (пособие) установлена в размере__________________ тенге в связи с изменением ___________________________
(вида пенсии, стажа,
____________________________
дохода, группы инвалидности,
____________________________
числа иждивенцев и т.д.)
Принят на учет
_________________________________
Начальник отделения ______________
Место печати
Приложение 19
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ О РАСЧЕТЕ РАЗМЕРА ПЕНСИОННЫХ ВЫПЛАТ ПО ВОЗРАСТУ
Гражданин (ка)_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "___" ________ _____ года
ИИН ________________________________

01.01.1998 жылға дейінгі жалпы жұмыс өтілі ____ жыл ____ ай, оның ішінде.
_______ бастап _________ аралығында ______жыл. ___ ай .___күн.
_______ бастап _________ аралығында ______жыл. ___ ай .___күн.
_______ бастап _________ аралығында ______жыл. ___ ай .___күн.
_______ бастап _________ аралығында ______жыл. ___ ай .___күн.
_______ бастап _________ аралығында ғы орташа айлық табыс ескерілген
_______ бастап _________ аралығындағы орташа айлық табыс ескерілген
Жасы бойынша зейнетақы төлемінің мөлшері ________ж. бастап ________ж.
______________ теңге (сома жазбаша)
__________% орташа айлық табыстан
Сұрақтар туындаған жағдайда "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік
корпорациясының байланыс орталығына 1411 телефонына хабарласу керек
(қоңырау шалу тегін).
Жұмыс уақыты: 9:00 –ден 18:30 дейін, түскі үзіліссіз, сенбі, жексенбі және мереке
үндерінен басқа күндері.
Анықтама жауапты адамның ЭЦҚ куәландырылды
__________________________________
Лауазымы, тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін есептеу туралы хабарлама
Азамат ___________________________________________________________
(тегі, аты,әкесінің аты (бар болса)
Туған күні "___" ________ _____ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________
Жалпы жұмыс өтілі ____ жыл ____ ай, оның ішінде.
1998 жылға дейінгі ______жыл. ___ ай .___күн.
1998 жылдан кейінгі ______жыл. ___ ай .___күн.
Базалық зейнетақы төлемінің мөлшері ______________ теңге (КД _______%)
Ескерту: Күн көріс деңгейі (КД ___ жылға ___теңге)
Сұрақтар туындаған жағдайда "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік
корпорациясының байланыс орталығына 1411 телефонына хабарласу керек
(қоңырау шалу тегін). Жұмыс уақыты: 9:00 –ден 18:30 дейін, түскі үзіліссіз, сенбі,
жексенбі және мереке үндерінен басқа күндері.
Анықтама жауапты адамның ЭЦҚ куәландырылды _____________________________
Лауазымы, тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Куәліктерді тіркеу журналы
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Істің №
Жеке куәліктің, төлқұжаттың №, кім берген, берілген күні
Алған күні
Қолы
Мөрмен бекітілген: журналдағы парақтар саны _________________________
(жазбаша)
Мөрдің орыны
Бөлімше бастығы __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Аудан коды __________
Қазақстан Республикасы Еңбек, әлеуметтік қорғау комитетінің ________________________ облысы бойынша департаменті
Өтініш
Азамат ________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ____ жылғы "_____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ______________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі ________ кім берген ________
Берілген күні ______ жылғы "_____" _______________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы: ___________________________________
Облыс ___________________________________ қала (аудан) _____________ ауыл
_____________________ көше (шағынаудан) ______________ ______________ үй
__________ пәтер
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін өзгерту үшін қосымша құжаттарды қабылдауды сұраймын.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйелерінен қатарынан кез-келген үш жыл үшін ____________ жылдан _________ жылға дейін _____________ сомасында жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы қорына жүргізілген міндетті зейнетақы жарналарының барынша тиімді кезеңі бойынша орташа айлық табысты есептеуге және бұрын жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшері есептелген, міндетті зейнетақы жарналары, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларының кезеңдер бойынша сәйкестігіне келісім беремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Төлем тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге
келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ___________ ұялы телефон ________________ Е-mail____________
Дәйексіз мәліметтер мен жасанды құжаттарды ұсынғаны үшін жауапкершілік
туралы ескертілдім.
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы ________________
Азамат _________________________________________________ өтініші
(құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20_____ жылғы "________" _______ қабылданды, № _______________ болып
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
және қолы:
____________________________________________
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
23-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындаған мемлекеттік органның атауы)
Өтiнiш
Азамат __________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ____ жылғы "_____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі ________ кім берген _______
Берілген күні ______ жылғы "_____" _____________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: ___________________________
облысы _______________________________________
қаласы (ауданы)
ауылы _________________________
көшесі
(шағынауданы)
_____________ ____ -үй _______ -пәтер
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін өзгерту үшін қосымша
құжаттарды қабылдауды сұраймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға қажетті менің дербес
деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ___________ ұялы телефон _____________ Е-mail ____________
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар ______________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____._____________.________ жылғы____ сағат ____ минут ____ секунд
Азамат ______________________________________________ өтініші
(құжаттар мен өтініш қабылданған күн)
20_____ жылғы "_____" _____________ қабылданды, № __________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
және қолы: ____________________________________________________
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
24-қосымша
Код _________________
Облыс _______________
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің ________________________ облысы
бойынша департаменті
20__ жылғы "___" __________ № _________ шешім
Iстің № ___________

Общий трудовой стаж до 01.01.1998 года ____ лет ___ месяцев____дней,
в том числе по периодам:
с_______ по_________ ______лет. ___ месяцев ___ дней
с_______ по_________ ______лет. ___ месяцев ___ дней
с_______ по_________ ______лет. ___ месяцев ___ дней
с_______ по_________ ______лет. ___ месяцев ___ дней
Учтен среднемесячный доход с _______ по _______ года ______ тенге.
Учтен среднемесячный доход с _______ по _______ года ______ тенге.
Размер пенсионных выплат по возрасту с ________года по ________год ____________________________________ тенге (сумма прописью) __________% от среднемесячного дохода
При возникновении вопросов обращаться в Контакт-центр "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по телефону:1411 (звонок бесплатный) График работы: с 9:00 часов до 18:30 часов без перерыва на обед, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней.
Справка удостоверена ЭЦП ответственного лица ___________________________
должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 20
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ О РАСЧЕТЕ РАЗМЕРА ГОСУДАРСТВЕННОЙ БАЗОВОЙ ПЕНСИОННОЙ ВЫПЛАТЫ
Гражданин (ка)_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "___" ________ _____ года
Индивидуальный идентификационный номер __________________________________
Общий стаж участия в пенсионной системе ____ лет ___ мес.,
в том числе: стаж до 1998 года ____ лет ____ мес.
стаж после 1998 года ____ лет ____ мес.
Размер базовой пенсионной выплаты ________ тенге (____ % от ПМ)
__________________________________________________________________________
Примечание: прожиточный минимум (ПМ) на ____год -_____ тенге
При возникновении вопросов обращаться в Контакт-центр "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по телефону:1411 (звонок бесплатный) График работы: с 9:00 часов до 18:00 часов без перерыва на обед, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней.
Справка удостоверена ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________________
должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 21
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Журнал регистрации удостоверений
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ дела
№ удостоверения личности, паспорта, кем выдан, дата выдачи
Дата получения
Подпись
Скрепление печатью: количество листов в журнале _____________________________
(прописью)
Место штампа Начальник отделения __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 22
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Код района ________________________
Республика Казахстан Департамент Комитета труда и социальной защиты по ___________________________ области
Заявление
От гражданина (ки) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер:_______________________________
Вид документа, удостоверяющего личность:_________________________________
Серия документа: ______ номер документа: ________ кем выдан: _______________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного места жительства: _______________________________________
Область _________________________________________________________________
город (район) _________________ село: ______________________________________
улица (микрорайон)______________ дом ___ квартира ___
Прошу принять дополнительные документы для изменения размера пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты (нужное подчеркнуть).
Даю согласие для исчисления среднемесячного дохода за любые три года подряд из информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, и на соответствие сумм обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений в государственный фонд социального страхования, по периодам, из которого ранее был исчислен размер пенсионных выплат по возрасту с _____________года по ____________года в сумме ___________тенге.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения выплаты.
Контактные данные заявителя: телефон __________ мобильный _______________ Е-маil ____________________
Дата подачи "____"__________ 20 ___ года
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщения ____________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года _________
часов ____ минут ____ секунд _____
Заявление гражданин (ки) _________________________________________________
дата принятия заявления с документами)
Принято "____" _________ 20 ___ года № ________
________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность
и подпись принявшего документы:
Приложение 23
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
____________________________________________________________________
(наименование государственного органа, назначившего государственную базовую пенсионную выплату)
Заявление
От гражданина (ки) _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________ года
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________________
Серия документа: _______ номер документа: ________ кем выдан: ________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного места жительства:_________________________________________
Область __________________________________________________________________
город (район) _________________ село: _______________________________________
улица (микрорайон) ______________________ дом _______ квартира ______________
Прошу принять дополнительные документы для изменения размера государственной базовой пенсионной выплаты. Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения государственной базовой пенсионной выплаты.
Контактные данные заявителя: телефон __________ мобильный ________________ Е-маil ____________
Дата подачи "____" __________ 20 ___ года
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения _____________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года ________ часов ____ минут ____ секунд _____
Заявление гражданин (ки)___________________________________________________
(дата принятия заявления с документами) принято
"___" _________ 20 ___ года № ________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность и подпись принявшего документы:
_________________________________________________________________________
Приложение 24
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамент Комитета труда и социальной защиты по ____________________ области № дела __________

1. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің мөлшерін арттыру туралы
Азамат _________________________________________________________
Жынысы ________ Туған күні 19___ жылғы "___" ____________
Еңбек өтілі: _____ жыл ____ ай (1998 жылғы 1 қаңтарға дейін)
________________ теңге орташа айлық табысы есепке алынды.
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері 20_______ жылғы "_____"
____________ дейін
______________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша ақының мөлшері
20__ жылғы "___" ______________ дейін _________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Экологиялық үстемеақының мөлшері 20__ жылғы "___" _____________ дейін
_____________________________________________________ теңге
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері (қосымша ақыны есепке алғанда)
20__ жылғы "___"____ дейін _____________________ теңге
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері
_______________________________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні сәйкес арттырылсын.
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері 20____ жылғы "________"
_______ бастап __________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы мөлшеріне дейінгі қосымша ақының мөлшері 20__ жылғы
"___"__________ бастап
________________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Экологиялық үстемемақы 20_______ жылғы "________" _____________ бастап
_____________________________________________________________ теңге
Жасына байланысты зейнетақы төлемінің мөлшері (қосымша ақыны есепке алғанда)
20__ жылғы "___" _______ бастап ______________________ теңге
Департамент басшысы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесiнің бастығы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлiмшесiнiң маманы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Код _________________
Облыс _______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау комитетінің
________________________ облысы бойынша департаментінің
20__ жылғы "___" __________ № _________ шешімі
Істің № ___________

1. О повышении размера пенсионных выплат по возрасту
Гражданин(ка)________________________________________________________
Пол _____ Дата рождения "__"________19____года Трудовой стаж: ____ лет ___ месяцев (до 1 января 1998 года)
Учтен среднемесячный доход ______________________________________ тенге
Размер пенсионной выплаты по возрасту до "__" _________ 20 _____________ года___________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
Размер доплаты до размера пособия до "_____" ____________ 20 ______ года
______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Размер экологической надбавки до "__" ____ 20__ года ________________ тенге
Размер пенсионной выплаты по возрасту (с учетом доплаты )
до "__" ____ 20__ года __________ тенге
Повысить размер пенсионной выплаты по возрасту в соответствии с
___________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пенсионной выплаты по возрасту с "__" _______ 20 ___ года
____________________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
Размер доплаты до размера пособия с "___" _______ 20 ___ года
______________________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
Экологическая надбавка с "___" _______ 20___года ______________ тенге
Размер пенсионной выплаты по возрасту (с учетом доплаты ) с "__" ____ 20__ года __________ тенге
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен: Директор филиала
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист о филиал
`Государственной корпорации________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 25
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года Департамент Комитета труда и социальной защиты по______________области № дела __________

1. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін арттыру туралы
Азамат _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы _________ Туған күні 19__ жылғы "___" _____________
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері 20__ жылғы "___" ____ дейін
_________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері
_______________________________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні) сәйкес арттырылсын.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері 20__ жылғы "___" ____
бастап ________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы___________________________________
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау комитетінің ____________________ облысы бойынша департаментінің 20__ жылғы "___" __________ № _______ шешiмi
Iстің № __________ __________________________________________________
(түрi көрсетiлсiн) (мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты
зейнетақы төлемін) төлеуді тоқтата тұру туралы
Азамат _________________________________________________________
Жынысы _________Туған күні 19______ жылғы "_______" ________________
Төлем 20_____ жылғы "_____" ____________ бастап тоқтатыла тұрсын.
Негiзі ___________________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
Департамент басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс _______________________________________________________________
Еңбек, әлеуметтік қорғау комитетінің
__________________ облысы бойынша департаментінің
20__ жылғы "___" _____________ № ___________ шешімі
Істің № __________
Соманы (мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемінің) ұстап қалу туралы
Азамат ________________________________________________________
Жынысы ______________
Туған күні 19_____ жылғы "______" ____________
Зейнетақы төлемдерінің (жәрдемақы) мөлшері ____________________ теңге
_______________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20_____ жылғы "____" __________ бастап өтініш негізінде ұстап қалу
___________________________________________________________ жүргізу
Ұстап қалу мөлшері ___________________________________________________
(ұстап қалу сомасы)
20__ жылғы "____" _________ бастап толық өтеуге дейін
Департамент басшысы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Код ________________
Облыс ______________
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің__________________ облысы бойынша департаментiнiң 20__ жылғы "___" _____________ № ___________ шешiмi
Iстің № __________
Соманы (мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты зейнетақы төлемінің, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақының) ұстап қалу туралы
Азамат _________________________________________________________________
Жынысы ______________ Туған күнi 19_____ жылғы "______" ____________
Зейнетақы төлемдерінің (жәрдемақы) мөлшері ____________________ теңге
_______________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20_____ жылғы "____" __________бастап өтініш негізінде ұстап қалу
___________________________________________________________ жүргізу
Ұстап калу мөлшері _________________________________________________________
(ұстап қалу сомасы)
20__ жылғы "____" _________бастап толық өтеуге дейін
Департамент басшысы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлiм) басшысы ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң бастығы
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлiмшесiнiң маманы
___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
29-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның ___________________________ облысы бойынша
_________________________ бөлімшесі
Өтiнiш
Азамат __________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "__________" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:__________________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: _______
Берілген күні: ____________ жылғы "______" ________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы _______________________________
Облыс ______________________________________________ қала (аудан)
___________________ ауыл ___________________________ көше (шағынаудан)
__________________ _________ үй _______________ пәтер
Алушының (мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы
бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы)
ісін сұратуды сұраймын (қажетінің асты сызылсын)
Бұрын тұрған жерінің мекенжайы:_________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері: үй телефоны ___________ ұялы телефон
___________ Е-mail ___________________________
Берілген күні 20_____ жылғы "______" _________________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар______________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____._____________.________жылғы____сағат ____ минут ____ секунд
Азамат __________________________________________________ өтініші
(құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20____ жылғы "___"__________ қабылданды, № ______________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
30-қосымша
Нысан
20__ жылғы ____ ____________№ _______ АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ
Азамат ______________________________________________________________
(төлемдердің түрлері көрсетілсін)
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде _________________ алып отырды.

1. О повышении размера государственной базовой пенсионной выплаты
Гражданин(ка)________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол _____ Дата рождения "__"________19____года
Размер государственной базовой пенсионной выплаты до "__" __ 20_ года
_____________________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
Повысить размер государственной базовой пенсионной выплаты в соответствии
______________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер государственной базовой пенсионной выплаты с "__" __ 20 _ года
______________________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
Руководитель департамента ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 26
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код _____________
Область _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда и социальной защиты по ________ области
№ дела ______________
О приостановлении выплаты ______________________________________
(указать вид)
(государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионной выплаты по возрасту)
Гражданин(ка) ___________________________________________
Пол ___ Дата рождения "______" ________ 19 ____ года
Приостановить выплату с "_____"__________20___года
Основание ____________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 27
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код _____________
Область _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда и социальной защиты по
___________________________________________________ области
№ дела ______________
О прекращении выплаты ______________________________________________
(указать вид) (государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионной выплаты по возрасту)
Гражданин(ка)________________________________________________________
Пол ________ Дата рождения "_____" ________ 19 _____ года
Прекратить выплату с "__"__________20___года
Основание __________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 28
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код _____________ Область _________ Решение № ____
от "_____" _______ 20 ____ года
Департамента Комитета труда и социальной защиты по _______________________ области № дела ______________
Об удержании суммы (государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту)
Гражданина(ки)_____________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ____________ 19 ____ года
Размер пенсионных выплат _______________________________тенге
___________________________________________________________________
тенге (сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "_____"___ 20___ года
Размер удержания ___________________________________________________
(сумма удержания)
с "_____" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель департамента ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала
Государственной корпорации___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала
Государственной корпорации____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения
Государственной корпорации_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения
Государственной корпорации______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 29
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код района _____________________________
Республика Казахстан ______________________________________отделение
Государственной корпорации по ______________________________________ области
Заявление от гражданина (ки) _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "___" ____________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер ____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Серия документа: ________ номер документа: _____ кем выдан: _____________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства:____________________________________
Область ______________________________________________________________
город (район) ________________________ село: ____________________________
улица (микрорайон) ______________ дом ____________ квартира _____________
Прошу запросить дело получателя (государственной базовой пенсионной выплаты; пенсионных выплат по возрасту
Адрес прежнего местожительства: _________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________ мобильный _____________ Е-маil ____________
Дата подачи "_________"__________________________________ 20 ___ года
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения _______________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года _______
часов ____ минут ____ секунд _____
Заявление гражданина ____________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "_______" __________________ 20 _________ года № _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы:
_________________________________________________________________
Приложение 30
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
СПРАВКА-АТТЕСТАТ № ______ от _____ _________ 20 ____ года
Гражданин ____________________________________________________________
(указать виды выплат)
получал (а) в ______________ отделении Государственной корпорации

1. Базалық зейнетақы төлемі 20__ жылғы _________ _______ қоса алғанда
____________________________________________ теңге мөлшерінде төленді
2. Жасына байланысты зейнетақы төлемі 20__ жылғы ____ __________ қоса
алғанда ____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
3. Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы 20__ жылғы ___ _____________ қоса
алғанда____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
4. Мемлекеттік арнайы жәрдемақы 20__ жылғы _____ _______ қоса алғанда
____________________________________________ теңге мөлшерінде төленді
5. Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы 20__ жылғы ____ ______ қоса алғанда
____________________________________ теңге мөлшерінде төленді
6. Экологиялық үстемеақы 20__ жылғы ____ _______ қоса алғанда
__________________________________________ теңге сомасында төленді
7. 1995-1997 жылдарға "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық
сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы"
1992 жылғы18 желтоқсан Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес
жүзеге асырылған экологиялық үстемеақы бойынша берешек _________ жылғы
"____" _______ бастап 20__ жылғы ____ _______ қоса
алғанда______________________________________ теңге сомасында төленді
8. Оңалту бойынша біржолғы өтемақы 20___ жылғы ________ _______ бастап
20___ жылғы ____ ______ қоса алғанда_________ теңге сомасында төленді
9. Семей полигоны аймағында тұрғаны үшін біржолғы өтемақы 20__ жылғы ____
_____ қоса алғанда ____________ теңге сомасында төленді
10. _______________________________________
(төлемнің басқа түрі көрсетілсін (бар болса))
Қосымша: ______________
"Е-макет" ААЖ-ға ІЭМ ғана жолданатын барлық төлем түрлері көрсетілсін
1. _________________
2. _________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің
есебінен алынды
Мөрдің орыны
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қызметтік тел. №)
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
31-қосымша
Нысан
Аудан коды _______
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік корпорацияның____________________ облысы бойынша
____________________ бөлімшесі
Өтiнiш Азамат ____________________________________________________
(өтініш берішінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "________" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
__________________________________________
Құжаттың сериясы:__________ құжаттың нөмірі: ________ кім берген: ___
Берілген күні: _______ жылғы "_____" _________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы _______________________________
Облыс _______________________________________________ қала (аудан)
________________________ ауыл _______________________ көше (шағынаудан)
_______________________ үй _______________________________ пәтер
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуіне байланысты (мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы) (қажетінің асты сызылсын) алушының ісін қолына беруді сұраймын
Шыққан жерінің мекенжайы: ______________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________ ұялы телефон ______________ Е-mail _________
Істі ресімдеуге және беруге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "_____" ________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарламалар_____________________
Өтінішке қол қою мерзімі мен уақыты
____.________.________ жылғы ____ сағат ____ минут ____ секунд _______
Мемлекеттік базалық зейнетақы
төлемінің, жасына байланысты
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін есептеу (айқындау),
оларды тағайындау, жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
есептеу, қайта бастау, тоқтату
және тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
32-қосымша
Нысан
Зейнетақы iсi
№ _______ зейнетақы iсi\жәрдемақы алушының iсi
Қазақстан Республикасы
Облыс
Қала (аудан)
Телефон
Төлем түрі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Банк филиалы
№ байланыс бөлімшесі
Төлеу кестесі
Есепке қабылдау және есептен шығару туралы белгілер
Есептен 20__ жылғы "___"___________________________________ шығарылсын
Төлемнiң түрi _______________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi ______________________________________________ теңге
20__ жылғы _______________________________________________ дейiн төлендi
Iстегi парақтардың саны __________________________________________
Есепке 20__ жылғы "___" _____________________ қабылдансын
Төлемнiң түрi ________________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi _____ теңге________________________________________
Мөрдің орыны
Бөлiмше бастығы ____________________________________
Есептен 20__ жылғы "_________"_______________ шығарылсын
Төлемнiң түрi ________________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi __________________________________________ теңге
20______ жылғы __________________________________ дейiн төлендi.
Iстегi парақтардың саны _____ _____________________________
Мөрдің орыны Бөлiмше бастығы _________________________________________
Есепке 20__ жылғы "___" _____________________________ қабылдансын
Төлемнiң түрi ________________________________________________________
Төлемнiң мөлшерi ___ теңге/___________________________________/
Iстегi парақтардың саны _____ _______________________________________
Мөрдің орыны
Бөлiмше бастығы________________________________________________
Түгендеу жүргiзу туралы белгiлер
___ парақ |______________|___ парақ |_________________|
(күнi, қолы)                   (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы)                   (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы)                   (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы)                   (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы)                   (күнi, қолы)
___ парақ |______________| ___ парақ |___________________|
(күнi, қолы)                   (күнi, қолы)
Iстердi тексеру туралы белгiлер
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы)                         (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы)                         (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы)                         (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы)                         (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы)                         (күнi, қолы)
Өкiл |___________________| Өкiл |___________________|
(күнi, қолы)                         (күнi, қолы)

1. Базовая пенсионная выплата выплачена по "___" ________ 20____ года в
размере _______________________ тенге
2. Пенсионная выплата по возрасту выплачена по "___" ______ 20 ___ года в
размере __________________________ тенге
3. Экологическая надбавка выплачена по "___" ________ 20 ___ года в
сумме _____________________ тенге
4. Задолженность за 1995-1997 годы по экологической надбавке, осуществленная в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан от 18 декабpя 1992 года "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне", выплачена: с "__" _____ ___года по "___" ____ 20 __ года в сумме ____ тенге
5. Единовременная компенсация по реабилитации выплачена с "___" __________ 20 ____ года по "___" _______ 20 __ года в сумме ___________ тенге
6. Единовременная компенсация за проживание в зоне Семипалатинского испытательного ядерного полигона "___" ______ 20 __ году в сумме
_______________________________________________________________ тенге
7.___________________________________________________________________
(указать другие виды выплаты (при наличии))
Приложение: ______________ Указать виды выплат, по которым направляются только ЭМД в АИС
"Е-макет": 1._________________ 2._________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
Место печати
Начальник отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист отделения
Государственной корпорации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) служебного телефона
Приложение 31
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Код района _______________
Республика Казахстан___________
отделение Государственной корпорации по ____________________________ области
Заявление от гражданина (ки) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _______________________________
Серия документа: ________ номер документа: _________ кем выдан: _____
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ___________________________________
Область _____________________________________________________________
город (район) __________________________ село: _________________________
улица (микрорайон) _________________ дом ________ квартира _____________
Прошу выдать на руки дело получателя (государственной базовой пенсионной
выплаты; пенсионных выплат по возрасту) в связи с выездом за пределы Республики Казахстан (нужное подчеркнуть)
Адрес выбытия: ______________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Контактные данные заявителя:
телефон домашний___________ мобильный ___________ Е-маil ____________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для оформления и выдачи дела.
Дата подачи "____"_____ 20 ___года.
Подпись заявителя/ЭЦП/ sms-сообщения ________________________________
Дата и время подписания заявления: ____._____________.________ года _____
часов ____ минут ____ секунд ____
Приложение 32
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) государственной
базовой пенсионной выплаты,
пенсионных выплат по возрасту
Форма
Пенсионное дело
Пенсионное дело № ______
Республика Казахстан
Область
Город (район)
Телефон
Вид выплаты
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Филиал банка
Отделение связи №
График выплаты
Отметки о принятии и снятии с учета
Снять с учета с "_____" ________ 20 __________ года
Вид выплаты __________________________________
Размер выплаты ___________________________ тенге
Выплачено по "____"_______________ 20______года
Количество листов в деле ________________________
Место печати Начальник отделения _____________
Принять на учет с "____" ____________ 20______года
Вид выплаты _________________________________
Размер выплаты ______ тенге /___________________/
Количество листов в деле ________________________
Место печати Начальник отделения _______________
Снять с учета с "____"_______________ 20______года
Вид выплаты ___________________________________
Размер выплаты ___________________________ тенге
выплачено по "____"________________ 20______года
Количество листов в деле ________________________
Место печати Начальник отделения ______________________
Принять на учет с "____"_____________20______года
вид выплаты____________________________________
Размер выплаты ______ тенге /____________________/
Количество листов в деле ________________________
Место печати
Начальник отделения ____________________________
Отметки о проведении инвентаризации
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
Отметки о проверке дела
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись) ___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись) ___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись) ___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись) ___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись) ___________|_____________________________________|
Представитель (дата, подпись) |