Мемлекеттік реттеуге жататын өлшемдер тізбесін бекіту туралы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 11 шілдедегі № 497 және Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2023 жылғы 18 шілдедегі № 285-НҚ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 шілдеде № 33128 болып тіркелді
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік реттеуге жататын өлшемдер тізбесі бекітілсін.
2. "Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 170 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18444 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Заң департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму, сауда және интеграция вице-министрлеріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
__________А. Шаккалиев
Қазақстан Республикасы Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрінің
міндетін атқарушы
__________А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Бірлескен бұйрықпен
бекітілген
Мемлекеттік реттеуге жататын өлшем тізбелері
Объектіні және қолдану саласын көрсете отырып, өлшемдердің атауы
Метрологиялық талаптар
Ескертпе
Өлшемдер
ауқымы
Шекті рұқсат етілген қателігі немесе дәлдік тобы
1
2
3
4
5
Азаматтық авиация саласында
1.
Метеорологиялық оптикалық көріну қашықтығын өлшеу

Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию
Совместный приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 497 и и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 18 июля 2023 года № 285-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2023 года № 33128
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6-3 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый перечень измерений, относящихся к государственному регулированию.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 170 "Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18444).
3. Юридическому департаменту Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров индустрии и инфраструктурного развития, торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра
торговли и
интеграции
Республики Казахстан
__________А.
Шаккалиев
Исполняющий обязанности
министра
индустрии и
инфраструктурного
развития
Республики
Казахстан
__________А.
Бейспеков
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и
интеграции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утвержден
совместным приказом
Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию
Наименование измерений с указанием объекта и области применения
Метрологические требования
Примечание
Диапазон измерений
Предельно допустимая погрешность или класс точности
1
2
3
4
5
В области гражданской авиации
1.
Измерение метеорологической оптической дальности видимости

10 м – 100 км
± 50 м 600 м - ге дейін
± 10% 600 м ден 1500 м дейін
± 20 % 1500 м жоғары
Салыстырмалы
қателік
2.
Бұлттардың төменгі шекарасының биіктігін өлшеу
0 м – 30 км
100 м – ге (330 фут) дейін ± 10 м (33 фут)
100 м-ден (330 фут) жоғары ± 10 %
Салыстырмалы
қателік
3.
Ауа ағыны қозғалысының бағытын өлшеу
0-ден 3600-га дейін
± 10 0
4.
Ауа ағыны қозғалысының жылдамдығын өлшеу
от 0 ден 75 м/с- қа дейін
0,5 м/с- тан (1 түйін) 5 м/с - қа (10 түйін) дейін
5 м/с-тан (10 түйін) жоғары ± 10 %
Салыстырмалы
қателік
5.
Атмосфералық қысымды өлшеу
5002 -ден 1080 гПа дейін
± 0,5 гПа
2 Әуеайлақтың климаттық ерекшеліктері есепке алынып, метеорологиялық жабдықтар құрамына өлшеудің азырақ ауқымдары бар аспаптар кіре алады
6.
Қоршаған ауа температурасын өлшеу
минус 80-нен 60-қа дейін
± 1 0С
7.
Салыстырмалы ауа ылғалдылығын өлшеу
0 ден 100 %-ға дейін
0 0С температурадан жоғары болғанда ± 5 %,
0 0С температурадан төмен болғанда ± 10 %
Салыстырмалы қателік
8.
Ілінісу коэффициентін өлшеу
0 ден 1,0 бірлік. Ксц
± 0,01
ІК- ілінісу коэффициенті
Автомобиль жолдары саласында
9.
Учаскелердің ұзындығын анықтау кезінде ұзындықты өлшеу (автомобиль жолдарын пайдалану)
1000 м-ден аз
1000 м-ден көп
± 0,1 м
± 1,0 м
ГОСТ 33475
10.
Жамылғының тегістігін өлшеу (автомобиль жолдарын пайдалану)
(0 - 200) мм
± 0,1 мм
ҚР СТ 1219
ПР РК 218-03
(0 - 200) см/км
Келтірілген қателік ± 10 %
ГОСТ 33101
СТ РК 1219
ПР РК 218-03
(IRI) Халықаралық тегістік индексі бойынша
(0 - 10) м/км
Келтірілген қателік ± 2 %
ГОСТ 33101
ҚР СТ 1219
ПР РК 218-03
11.
Учаскелердің еңістерін анықтау кезінде құламалықты өлшеу (автомобиль жолдарын пайдалану)
± 120 промилле
± 3 промилле
ГОСТ 33475
СП РК 3.03-101
СП РК 3.04-101
12.
Айналу бұрышының шамасын өлшеу (автомобиль жолдарын)
± 1800
Келтірілген қателік ± 10
ГОСТ 33475
СП РК 3.03-101
13.
Бұрылыс радиусының шамасын өлшеу (автомобиль жолдарын)
(10 - 3000) м
Келтірілген қателік ± 10 %
ГОСТ 33475
СП РК 3.03-101
14.
Жамылғы бетінің микропішіні элементтерінің биіктігін өлшеу(автомобиль жолдарын)
(0,001 - 0,150) м
Салыстырмалы қателік ± 10 %
ГОСТ 33101
15.
Жамылғы сорабының тереңдігін өлшеу
(автомобиль жолдарын)
(0,003 - 0,150) м
± 0,002 м
ГОСТ 32825
16.
Жамылғының серпімді иілісінің шамасын өлшеу
(автомобиль жолдарын)
(0,2 - 1,5) мм
Келтірілген қателік ± 5 %
ГОСТ 32729
ҚР СТ 1377
17.
Жамылғының қалыңдығын өлшеу (автомобиль жолдарын)
(0,05 - 0,50) м
± 0,02 м
СП РК 3.03-101
18.
Көлік құралы шинасының жол жамылғысымен ілінісу коэффициентін өлшеу
(0,1 - 0,7)
Келтірілген қателік ± 0,05 %
ГОСТ 33078
ҚР СТ 1279
19.
Жол белгілерінің көріну қашықтығын өлшеу

10 м – 100 км
± 50 м до 600 м ± 10 % от 600 м до 1500 м ± 20 % свыше 1500 м
Погрешность относительная
2.
Измерение высоты нижней границы облаков
0 м – 7500 м
± 10 м (33 фута) до 100 м (330 футов) ± 10 % свыше 100 м (330 футов)
Погрешность относительная
3.
Измерение направлений смещения воздушного потока
от 0 до 360°
± 10 °
4.
Измерение скорости смещения воздушного потока
от 0 до 75 м/с
от 0,5 м/с (1 узел) до 5 м/с (10 узлов) ± 10 % свыше 5 м/с (10 узлов)
Погрешность относительная
5.
Измерение атмосферного давления
От 5002 до 1080 гПа
± 0,5 гПа
2 С учетом климатических особенностей аэродрома в состав метеорологического оборудования могут включаться приборы с меньшими диапазонами
6.
Измерение температуры окружающего воздуха
от минус 80 до плюс 60 °С
± 1 °С
7.
Измерение относительной влажности воздуха
от 0 до 100 %
± 5 % при температуре выше 0 °С, ± 10 % при температуре ниже 0 °С
Погрешность относительная
8.
Измерение коэффициента сцепления
от 0 до 1,0 ед. Ксц.
± 0,01
Ксц- коэффициент сцепления
В области автомобильных дорог
9.
Измерение длины при определении протяженности участков (автомобильных дорог в эксплуатации)
Менее 1000 м Более 1000 м
± 0,1 м ± 1,0 м
ГОСТ 33475
10.
Измерение ровности покрытия (автомобильных дорог в эксплуатации)
(0 - 200) мм
± 0,1 мм
СТ РК 1219 ПР РК 218-03
(0 - 200) см/км
Приведенная погрешность ± 10 %
ГОСТ 33101 СТ РК 1219 ПР РК 218-03
По международному индексу ровности (IRI) (0 - 10) м/км
Приведенная погрешность ± 2 %
ГОСТ 33101 СТ РК 1219 ПР РК 218-03
11.
Измерение крутизны при определении уклона участков (автомобильных дорог в эксплуатации)
± 120 промилле
± 3 промилле
ГОСТ 33475 СП РК 3.03-101 СП РК 3.04-101
12.
Измерение величины угла поворота (автомобильных дорог)
± 180 °○
Приведенная погрешность ± 1°○
ГОСТ 33475 СП РК 3.03-101
13.
Измерение величины радиуса поворота (автомобильных дорог)
(10 - 3000) м
Приведенная погрешность ± 10 %
ГОСТ 33475 СП РК 3.03-101
14.
Измерение высоты элементов микропрофиля поверхности покрытия (автомобильных дорог)
(0,001 - 0,150) м
Относительная погрешность ± 10 %
ГОСТ 33101
15.
Измерение глубины колеи покрытия (автомобильных дорог)
(0,003 - 0,150) м
± 0,002 м
ГОСТ 32825
16.
Измерение величины упругого прогиба покрытия (автомобильных дорог)
(0,2 - 1,5) мм
Приведенная погрешность ± 5 %
ГОСТ 32729 СТ РК 1377
17.
Измерение толщины покрытия (автомобильных дорог)
(0,05 - 0,50) м
± 0,02 м
СП РК 3.03-101
18.
Измерение коэффициента сцепления шины транспортного средства с дорожным покрытием
(0,1 - 0,7)
Приведенная погрешность ± 0,05 %
ГОСТ 33078 СТ РК 1279
19.
Измерение дальности видимости дорожных знаков

(0,3 - 150) м
Келтірілген қателік ±1 %
ГОСТ 32945
ГОСТ 32946
ҚР СТ 1125
20.
Жол жамылғысының жарықтылық деңгейін анықтау кезінде жарықтылықты өлшеу
(автомобиль жолдарын)
(10 - 2·105) кд/м2
Салыстырмалы қателік ± 10 %
ГОСТ 33176
ГОСТ 33175
ҚР СТ ГОСТ Р 54305
21.
Жол жамылғысының жарықтандыру деңгейін өлшеу
(автомобиль жолдарын)
(10 - 2·105) лк
Салыстырмалы қателік ± 8 %
ГОСТ 33176
ГОСТ 33175
ҚР СТ ГОСТ Р 54305
22.
Жол белгілерінің жарықтық коэффициентін өлшеу
(автомобиль жолдарын)
(0 - 100) %
Салыстырмалы қателік ± 2 %
ГОСТ 32945
ГОСТ 32946
ҚР СТ 1125
23.
Жол таңбаларының жарықтылық коэффициентін өлшеу
(0 - 100) %
Салыстырмалы қателік ± 2 %
ГОСТ 32953
ГОСТ 32952
ҚР СТ 1124
24.
Жол белгісінің жарық қайтару коэффициентін өлшеу
(0-100) %
Салыстырмалы қателік ± 1 %
ГОСТ 32945
ГОСТ 32946
СТ РК 1125
25.
Жол таңбасының жарық қайтару коэффициентін өлшеу
(0-100) %
Салыстырмалы қателік ± 1 %
ГОСТ 32953
ГОСТ 32952
СТ РК 1124
Теміржол көлігі саласында
Рельстік жолтабан параметрлерін өлшеу
26.
Жолдың ені
(1510-1550) мм
± 1,0 мм
"Теміржол көлігін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 544 бұйрығы
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11897 болып тіркелген)
27.
Екі рельстік жіптің биіктігі бойынша өзара орналасуы (деңгейі)
150 мм
± 1,0 мм
28.
Көлдеңен рельс жіптің иілу жебесі
± 225 мм
± 1,0 мм
29.
Тік жазықтықтағы рельс жіптің иілу жебесі (шөгу)
± 50 мм
± 1,0 мм
30.
Құрылыстардың, іргетастардың, көпір құрылыстарының көпарналы діріл диагностикасын өлшеу
(0,5 – 100) Гц
(5 – 1000) Гц
діріл жылдамдығын өлшеу ауқымы,
(0,1 – 500) мм/с
± 5,0 %
Байланыс желісінің параметрлерін өлшеу
31.
Рельс басының деңгейінен байланыс сымының биіктігін өлшеу
(5675 – 6800) мм
± 3 мм
"Теміржол көлігін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 544 бұйрығы
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11897 болып тіркелген)
Рельс профилін өлшеу
32.
Рельс басының тік тозуы
(0-13) мм
± 0,01 м
"Теміржол көлігінің техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 544 бұйрығы
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11897 болып тіркелген)
33.
Рельс басының бүйір тозуы
(0-20) мм
± (1-2) мм
34.
Рельс басының металл қаттылығын өлшеу
МТР (HRC)
25 ± 5
45 ± 5
65 ± 5
НВ
100 ± 25
200 ± 50
400 ± 50
HV
450 ± 50
800 ± 75
HSD
30 ± 7
60 ± 7
95 ± 7
±1,5 HRC
±10 HB
±12 HV
±2 HSD
Рельс ақауларының тереңдігін анықтау (өлшеу)
35.
Ақаудың тереңдігі және оның орналасуы

(0,3 - 150) м
Приведенная погрешность ± 1 %
ГОСТ 32945 ГОСТ 32946 СТ РК 1125
20.
Измерение яркости при определении уровня яркости дорожного покрытия (автомобильных дорог)
(10 - 2·10-5) кд/м2
Относительная погрешность ± 10 %
ГОСТ 33176 ГОСТ 33175 СТ РК ГОСТ Р 54305
21.
Измерение уровня освещенности дорожного покрытия (автомобильных дорог)
(10 - 2·10-5) лк
Относительная погрешность ± 8 %
ГОСТ 33176 ГОСТ 33175 СТ РК ГОСТ Р 54305
22.
Измерение коэффициента яркости дорожных знаков
(0 - 100) %
Относительная погрешность ± 2 %
ГОСТ 32945 ГОСТ 32946 СТ РК 1125
23.
Измерение коэффициента яркости дорожных разметок
(0 - 100) %
Относительная погрешность ± 2 %
ГОСТ 32953 ГОСТ 32952 СТ РК 1124
24.
Измерение коэффициента световозвращения дорожного знака
(0-100) %
Относительная погрешность
± 1 %
ГОСТ 32945
ГОСТ 32946
СТ РК 1125
25.
Измерение коэффициента световозвращения дорожной разметки
(0-100) %
Относительная погрешность
± 1 %
ГОСТ 32953
ГОСТ 32952
СТ РК 1124
В области железнодорожного транспорта
Измерение параметров рельсовой колеи
26.
Ширина колеи
(1510-1550) мм
± 1,0 мм
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 544 "Об утверждении Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11897)
27.
Взаимное положение обеих рельсовых нитей по высоте (уровень)
150 мм
± 1,0 мм
28.
Стрела изгиба рельсовой нити в горизонтальной (рихтовка)
± 225 мм
± 1,0 мм
29.
Стрела изгиба рельсовой нити в вертикальной плоскости (просадка)
± 50 мм
± 1,0 мм
30.
Измерение многоканальной вибродиагностики конструкций, фундаментов, оснований, мостовых сооружений
(0,5 – 100) Гц (5 – 1000) Гц диапазон измерений виброскорости, (0,1 – 500) мм/с
± 5,0 %
Измерение параметров контактной сети
31.
Измерение высоты контактного провода от уровня головки рельса
(5675 – 6800) мм
± 3 мм
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 544 "Об утверждении Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11897)
Измерение профиля рельса
32.
Вертикальный износ головки рельсов
(0-13) мм
± 0,01 м
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 544 "Об утверждении Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11897)
33.
Боковой износ головки рельсов
(0-20) мм
± (1-2) мм
34.
Измерение твердости металла головки рельса
МТР (HRC) 25 ± 5 45 ± 5 65 ± 5 НВ 100 ± 25 200 ± 50 400 ± 50 HV 450 ± 50 800 ± 75 HSD 30 ± 7 60 ± 7 95 ± 7
±1,5 HRC ±10 HB ±12 HV ±2 HSD
Выявление (измерение) глубины залегания дефектов рельсов (дефектоскопия)
35.
Глубина залегания дефекта рельса и его местонахождение

(3 – 580) мм
± 2 %
Жылжымалы құрамның параметрлерін өлшеу
Қозғалыс параметрлері
36.
Жылдамдықты өлшеу
0-ден 140 км/сағ (жолаушы);
0-ден 90 км/сағ дейін (жүк)
± 1 км/сағ (жолаушы);
± 2 км/сағ (жүк)
"Теміржол көлігінің техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 544 бұйрығы
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11897 болып тіркелген)
37.
Қысымды өлшеу (конверсия)
(0 – 1) МПа
± 0,02 МПа
38.
Айналу бұрышын өлшеу
Сенсор модуляторының ось айналу бұрышы, 0 - 8.57 ... 359.94
± 1,3 °
Жылжымалы құрамды жобалау параметрлері
Вагон арбалары
39.
Раманың білік ойықтарының сыртқы бағыттағыштары арасындағы қашықтықты өлшеу
(2180 - 2190) мм
D = ± 0,5 мм
"Теміржол көлігін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 544 бұйрығы
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11897 болып тіркелген)
Достастыққа қатысушы мемлекеттердің темір жол көлігі жөніндегі кеңесі бекіткен 1520 (1524мм) магистралдық темір жолдарының жүк вагондарының букс тораптарымен доңғалақ жұптарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі басшылық құжат (2012 жылғы 16-17 қазандағы .№57 хаттама);
Достастыққа катысушы мемлекеттердің темір жол көлігі жөніндегі кеңесі бекіткен темір жол жылжымалы құрамының автотіркегіш құрылғысын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық (2010 жылғы 18-19 мамырдағы №54 хаттама)
Вагонның сырғымалары арасындағы өлшеулер
(0-1) мм
(0-22) мм
(0-10) мм
(0-20) мм
D = ± 0,05 мм
D = ± 0,05 мм
D = ± 0,05 мм
D = ± 0,1 мм
Рессордан жоғары арқалыққа қатысты сына қалпын өлшеу
(0-12) мм
D = ± 0,1 мм
40.
Жылжымалы құрамның автотіркегіш осінің биіктігін рельстер бастарының жоғарғы деңгейінен бақылау, автотіркегіш биіктіктері арасындағы айырмашылықты анықтау
- прокат, жылжыма, шыр (0 – 10) мм,
- қабырғасының қалыңдығы (18- 33) мм
± 0,1
± 0,3 мм
41.
Букса түйіннің температурасын өлшеу
минус 20 0 C-тан 600 0 C дейін
± 1 0С
Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларының параметрлерін өлшеу (СОБ)
42.
Кернеуді, айнымалы және тұрақты токты, тұрақты және ауыспалы токтың шамасын (оның ішінде кодтық рельстік тізбектерде және тонналық жиіліктегі рельстік тізбектерде, кең жолақты және селективті режимдерде), тұрақты ток кедергісін
0-ден 30 А-ға дейін тұрақты тоқ
0-ден 300 А-ға дейін айнымалы тоқ
0-ден 1000 В-ға дейін
0-ден 10 МОм-ге дейін
Дәлдік класы
1,0
"Теміржол көлігін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 544 бұйрығы
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11897 болып тіркелген)
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларын орнату қағидалары
43.
АЛСН кодтық сигналдарының уақыт параметрлерін өлшеу

(3 – 580) мм
± 2 %
Измерение параметров подвижного состава
Параметры движения
36.
Измерение скорости
от 0 до140 км/ч (пассажирский); от 0 до 90 км/ч (грузовой)
± 1 км/ч (пассажирский); ± 2 км/ч (грузовой)
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 544 "Об утверждении Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11897)
37.
Измерение (преобразование) давления
(0 – 1) МПа
± 0,02 МПа
38.
Измерение угла поворота
Угол поворота оси модулятора датчика, 0 - 8,57...359,94
± 1,3 °
Параметры конструкции подвижного состава
Тележки вагонов
39.
Измерение расстояния между наружными направляющими буксовых проемов рамы
(2180 - 2190) мм
D= ± 0,5 мм
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 544 "Об утверждении Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11897);
Руководящий документ по ремонту и техническому обслуживанию колесных пар с буксовыми узлами грузовых вагонов магистральных железных дорог колеи 1520 (1524 мм), утвержденный Советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества (протокол от 16-17 октября 2012 года № 57);
Инструкция по ремонту и обслуживанию автосцепного устройства подвижного состава железных дорог утвержденная Советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества (протокол от 18-19 мая 2010 года №54)
Измерения между скользунами вагона
(0-1) мм
(0-22) мм
(0-10) мм
(0-20) мм
D= ± 0,05 мм
D= ± 0,05 мм
D= ± 0,05 мм
D= ± 0,1 мм
Измерение положения клина относительно надрессорной балки
(0-12) мм
D= ± 0,1 мм
40.
Контроль высоты оси автосцепки подвижного состава над уровнем верха головок рельсов, определение разницы между высотами автосцепок
- проката, ползуна, навара (0 – 10) мм;
- толщины гребня (18- 33) мм;
± 0,1;
± 0,3 мм;
41.
Измерения температуры буксового узла
от минус 20 °С до 600°С
± 1 °С
Измерения параметров устройств сигнализации, централизации и блокировки (СЦБ)
42.
Измерения напряжения, переменного и постоянного тока, сопротивления по постоянному току в оборудованиях и устройствах средств железнодорожной автоматики, телемеханики и связи
от 0 до 30 А постоянного тока от 0 до 300 А переменного тока от 0 до 1000 В от 0 до 10 МОм
Класс точности: 1,0 ÷ 4,0
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 544 "Об утверждении Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11897)
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 "Об утверждении Правил устройства электроустановок" зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10851)
43.
Измерение временных параметров кодовых сигналов АЛСН

60 мс – 1999 с
± 10 мс
44.
Темір жол автоматикасы, телемеханика және байланыс құралдарының құрылғылары мен жабдықтарындағы кабель желілері кабельдерінің монтажы мен сымдарының оқшаулау кедергісін өлшеу
(0 – 10000) МОм
± 15 %
45.
Темір жол автоматикасы, телемеханика және байланыс құралдарын электрлік орталықтандыру және автобұғаттау құрылғыларының жерге тұйықтау кедергісін өлшеу
(0,1 – 1000) Ом
±5%
46.
Кабель-жер потенциалдарының айырмасын, теміржол автоматикасы, телемеханика және байланыс құралдарының дренаж тогын өлшеу
50 мкА-ден 50 А-ге дейін
75 мВ-тен 600 В-ке дейін
± 1,0 – 4,0
47.
Магистральдық темір жол желісінің бағыттамалы бұрмаларындағы бағыттамаларды ауыстыру күшін өлшеу
(0-7,5) кН
± 10 %
ГОСТ 32685
48.
Сигналдық реленің баяулауын және магистральдық темір жол желісінің темір жол автоматикасы мен телемеханикасының құрылғылары мен жабдықтарындағы фидерлерді қайта қосу уақытын өлшеу
(1-10) с
d= ± 0,03с
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен бекітілген электр қондырғыларын орнату қағидалары
"ҚТЖ" ҰҚ" АҚ Вице-президентінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы №1714-ЦЗ бұйрығымен бекітілген Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларына(СЦБ) техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық"
49.
Магистральдық темір жол желісінің релесі мен темір жол автоматикасы мен телемеханикасының құрылғылары мен жабдықтарының уақытша параметрлерін өлшеу
1-ден 105mc-ке дейін
± 0,005%
50.
Тұрақты кернеу мен тоқ күшін, айнымалы кернеулер мен тоқ күшін, темір жол автоматикасы, телемеханика және байланыс құралдарының тұрақты тоқ бойынша электр кедергісін өлшеу
0-ден 40 А дейін тұрақты ток
0-ден 20 А-ға дейін айнымалы ток
Кернеу бойынша:
0-ден 1000 В-ға дейін
кедергі бойынша:
0-ден 200 МОм-ге дейін
жиілігі бойынша:
0-ден 100 кГц-ке дейін
± 0,05 %
51.
Темір жол автоматикасы, телемеханика және байланыс құралдарының айнымалы кернеуін өлшеу
Кернеу бойынша:
0-ден 300 В-ға дейін
жиілігі бойынша:
0-ден 5 кГц-ке дейін
4 %
Магистральдық темір жол желісіндегі электр байланысы құрылғыларының параметрлерін өлшеу
52.
Дыбыстық және ультрадыбыстық жиіліктердің электрлік тербелістерін өлшеу, магистральдық теміржол желісінің радиобайланыс құрылғыларының синусоидалды сигналының деңгейін өлшеу
жиілігі бойынша:
0,3-тен 620 кГц-ке дейін
деңгейі бойынша:
минус 50 дБ-дан 10 дБ-ға дейін
жиілігі бойынша:
0,2 кГц-тан 1620 кГц-ке дейін,
деңгейі бойынша:
минус 70 дБ-дан 10 дБ-ға дейін
± 0,5 кГц
± 0,2 дБ
± 0,5 %
± 0,2 дБ
"ҚТЖ" ҰҚ" АҚ "Магистральдық темір жол желісінде электр байланысы құрылғыларына техникалық қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық"
53.
Магистральдық темір жол желісіндегі радиобайланыс құрылғыларының сигналдарының нысанын өлшеу және олардың параметрлерін өлшеу

60 мc – 1999 с
± 10 мc
44.
Измерение сопротивления изоляции монтажа и жил кабеля кабельных линий в устройствах и оборудованиях средств железнодорожной автоматики, телемеханики и связи
(0 – 10000) МОм
± 15 %
45.
Измерение сопротивления заземления устройств электрической централизации и автоблокировки средств железнодорожной автоматики, телемеханики и связи
(0,1 – 1000) Ом
± 5,0 %
46.
Измерение разности потенциалов "кабель-земля", тока дренажа средств железнодорожной автоматики, телемеханики и связи
от 50 мкА до 50А
от 75мВ до 600 В
± 1,0 – 4,0
47.
Измерение усилия перевода стрелок на стрелочных переводах магистральной железнодорожной сети
(0 – 7,5) кН
± 10 %
ГОСТ 32685
48.
Измерение замедления сигнальных реле и времени переключения фидеров в устройствах и оборудованиях железнодорожной автоматики и телемеханики магистральной железнодорожной сети
(1 – 10) с
D = ± 0,03 с
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 "Об утверждении Правил устройства электроустановок" зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10851)
"Инструкция по техническому обслуживанию устройств сигнализации, централизации и блокировки (СЦБ), утвержденная приказом Вице-президента АО "НК "КТЖ" от 29 декабря 2014 года № 1714-ЦЗ
49.
Измерение временных параметров реле в устройствах и оборудованиях железнодорожной автоматики и телемеханики магистральной железнодорожной сети
от 1 до 105 mc
± 0,005 %
50.
Измерение постоянного напряжения и силы тока, переменных напряжений и силы тока, электрического сопротивления по постоянному току средств железнодорожной автоматики, телемеханики и связи
от 0 до 40 А постоянного тока
от 0 до 20 А переменного тока
По напряжению: от 0 до 1000 В по сопротивлению: от 0 до 200 Мом
по частоте: от 0 до 100 кГц
± 0,05 %
51.
Измерение переменного напряжения средств железнодорожной автоматики, телемеханики и связи
по напряжению: от 0 до 300 В по частоте: от 0 до 5 МГц
± 4 %
Измерения параметров устройств радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
52.
Измерение электрических колебаний звуковых и ультразвуковых частот, измерение уровня синусоидального сигнала устройств радиосвязи магистральной железнодорожной сети
по частоте: от 0,3 до 620 кГц
по уровню: от минус 50 дБ до 10 дБ по частоте: от 0,2 кГц до 1620 кГц по уровню: от минус 70 дБ до 10 дБ
± 0,5 кГц
± 0,2 дБ
± 0,5 %
± 0,2 дБ
"Инструкция по организации системы технического обслуживания устройств электросвязи на магистральной железнодорожной сети, утверждена приказом АО "НК "КТЖ" от 18 апреля 2017 года № 321-ЦЗ
53.
Измерение формы сигналов и измерения их параметров устройств радиосвязи на магистральной железнодорожной сети

0-ден 250 МГЦ
±4%
54.
Магистральдық темір жол желісіндегі радиобайланыс құрылғыларының дыбыстық және ультрадбыстық жиіліктерінің электрлік тербелістерін өлшеу
20 Гц-ден 200 кГц-ке дейін
Гармоник коэффициенті
К. г. - 0,05 бастап %
Жиілікті орнату
0,01 Гц бастап
55.
Магистральдық теміржол желісіндегі радиобайланыс құрылғылары радиожиіліктерінің электрлік тербелістерін өлшеу
100 МГц-тен 1 ГГц-ке дейін
± 4 %
56.
Электр тербелістерінің жиілігін, электр тербелістерінің кезеңін, уақыт интервалдарын, импульс ұзақтығын өлшеу, магистральдық темір жол желісіндегі радиобайланыс құрылғыларының электр импульстарының (жиілік санауыштарының) санын есептеу
Жиілік: 0,01 Гц тен 1ГГц
Период: 10-6С-ден 10С-ға дейін
± 2,5×10-7
57.
Магистральдық темір жол желісіндегі радиобайланыс құрылғыларының электр сыйымдылығын, индуктивтілігін, кедергісін өлшеу
100 кГц-тен 1 ГГц-ке дейін
0,1 пФ-тен 20 мкФ-ке дейін
1 Мом-ден 20 МОо-ге дейін
0,1 Мгн-ден 16 кГн-ге дейін
± 0,25 %
58
Магистральдық теміржол желісіндегі радиобайланыс құрылғыларының жол тізбесінің магнит ағынын өлшеу
25-0-25 мкВб
50-0-50 мкВб,
100-0-100 мкВб
250-0-250 мкВб
± 1 %
59
Магистральдық теміржол радиобайланыс желісі құрылғылары сымының қалыңдығын өлшеу
0-тен 25 мм-ке дейін
± 2,0 мкм
Магистральдық темір жол желісіндегі электр байланысы құрылғыларының параметрлерін өлшеу
60
Магистральдық теміржол желісіндегі телекоммуникациялық құрылғылардың параметрлерін өлшеу
0,3 кГц-тен 3,4 кГц-ке дейін
± 1 Гц
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген "Электр қондырғыларын орнату қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығы);
"Қазақстан темір жолы "Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы Вице-Президентінің 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 1190-ЦЗ бұйрығымен бекітілген Теміржол сигнализациясының, орталықтандырудың және бұғаттаудың электрмен жабдықтау объектілерін орнату және техникалық пайдалану қағидалары
61
Магитральдық теміржол желісіндегі телекоммуникация және радиобайланыс үшін күшейткіш аппаратураның электр сигналының амплитудасы мен уақыт параметрлерін өлшеу жиілік және жиілікті өлшеу магистральдық теміржол желісі
(0 – 100) МГц
(0,05 – 200) мкс
± 2 %
62
Магистральдық теміржол желісіндегі телекоммуникациялық және радиобайланыс генераторлық аппаратурасы тудыратын синусоидалы сигналдарды жиілікті өлшеу кезеңі
0,1 Гц-тен 10 МГц-ке дейін
0,1 мкс-тен 100с-ке дейін
± 1 %
63
Кабельдік байланыс желілерінің параметрлерін өлшеу және магистральдық және жергілікті байланыс желілерінің зақымдану орынын анықтау

от 0 до 250 МГЦ
± 4 %
54.
Измерение электрических колебаний звуковых и ультразвуковых частот устройств радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
от 20 Гц до 200 кГц
Коэффициент гармоник К.г. ± 0,05 %;
Установка частоты ± 0,01Гц
55.
Измерение электрических колебаний радиочастот устройств радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
от 100 кГц до 1 ГГц
Установка частоты ± 1×10-7
56.
Измерение частоты электрических колебаний, периода электрических колебаний, интервалов времени, длительности импульсов, счет числа электрических импульсов (частотомеры) устройств радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
Частота: от 0,01 Гц до 1 ГГц
Период: 10-6 С до 10 С
± 2,5×10-7
57.
Измерение электрической емкости, индуктивности, полного сопротивления устройств радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
От 100 Гц, 1 кГц, от 0,1 пФ до 20 мкФ
от 1 МОм до 20 МОм
от 0,1 мГн до 16 кГн
± 0,25 %
58.
Измерение магнитного потока к магнитной индукции рельсовой цепи устройств радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
25-0-25 мкВб
50-0-50 мкВб,
100-0-100 мкВб
250-0-250 мкВб
± 1 %
59.
Измерение толщины провода устройств радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
от 0 до 25 мм
± 2,0 мкм
Измерения параметров устройств электросвязи на магистральной железнодорожной сети
60.
Измерение сопротивлений, уровня, усиления, затуханий симметрии или отражения, специальные измерения, лабораторные измерения большой точности оборудования, линий и каналов связи тональной частоты устройств электросвязи и радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
от 0,3 кГц до 3,4 кГц
± 1 Гц
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 "Об утверждении Правил устройства электроустановок" зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10851);
Правила устройства и технической эксплуатации объектов электроснабжения железнодорожной сигнализации, централизации и блокировки, утвержденные приказом Вице-президента акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы" от 27 декабря 2012 года № 1190-ЦЗ
61.
Измерение амплитудных и временных параметров электрического сигнала усилительного оборудования электросвязи и радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
(0 – 100) МГц
(0,05 – 200) мкс
± 2 %
62.
Измерение частоты и период синусоидальных сигналов, выдаваемых генераторным оборудованием электросвязи и радиосвязи на магистральной железнодорожной сети
от 0,1 Гц до 10 МГц
от 0,1 мкс до 100с
± 1 %
63.
Измерение параметров кабельных линий связи и определения мест повреждений магистральных и местных линий связи на магистральной железнодорожной сети

0,1 Ом-ден 1 Гом-ке дейін
100 нФ-тен 10 мкФ-ке дейін
±2,5%
64
Магистральдық теміржол желісіндегі жергілікті және жергілікті магистральдық байланыс желілерінің 20 км-ге дейінгі және қашықтықтағы тұрақты/айналымы токпен және рефлектормен көпір режимінде кабель өзектерінің параметрлері мен біркелкі еместігін өлшеу
(0 – 100) В,
10 кОм-дейін 20 Гом-ге дейін,
50 м-ден 20 км-ге дейін
± 2,5 %
65.
Тұрақты және айналымы токпен зақымдануды оқшаулау әдісімен өлшеу, Мюррей бойынша өлшеу, Кюпфмюллер бойынша өлшеу, қосымша автоматты сүзгілеу арқылы кедергі кернеуін талдау, оқшаулау кедергісін өлшеу, контур кедергісін өлшеу, айырмашылық кедергісін өлшеу, сыйымдылықты өлшеу (екі сымды және төрт сымды), сыйымдылықты жерге өлшеу, саңылаулар мен кроссоверлерді өлшеу, оқшаулау темір жолдардың жергілікті және магистральдық байланыс желілеріндегі аралас кабельдері бар учаскелердегі ақаулар
1 Ом-ден 10 кОм-ге дейін
±0,2 % индикация ± 0,005 Ом
66.
Магистральдық теміржол желісінің электрлендірген учаскелеріндегі жоғары вольтты электр беру желілерімен, ДПР желілерімен байланыс кабельдерінің трассаларынан өту кезінде мүмкін болатын әсерді анықтау үшін жоғары жиілікті жүйелердің байланыс желілері арналарындағы кедергілерді (шуларды) өлшеу
0,2м-ден 4,6 м-ге дейін Зонд режимінде 10%
4,6 м-ден 6 м-ге дейін,
50 Гц, 100 Гц, 450 Гц немесе 60 Гц, 120 Гц, 540 Гц,
15 кГц-тен 60 кГц-ке дейін
± 5 %
67.
Сымдардың, түйіспелі тораптың айырғыштарының, телекоммуникация құралдарының, радиобайланыстың, сигналдық жүйелердің, магистарльдық теміржол желісін электрмен жабдықтаудың күштік электр жабдықтарындағы болтты жалғаулардың беткі жанасуындағы қыздыру температурасын өлшеу
минус 20-дан 650°С
минус 20-дан 120°С
0-ден 650°С
300-ден 1500°С
± 2 %
68.
Темір жол көлігімен тасымалданатын жүк массасының өлшемдері
НПВі салмағының ең үлкен шегі мұнда НПВі = НПВ; НмПВі салмақтың ең төмен шегі, мұндағы НмПВі = НПВ(і-1) және НмПВі=НмПВ
Класс I - 50 000 б қоса.; 50 000 б-тен 200 000 б қоса;
Св 200 000 б
Класс II – 0-ден 5 000 б қоса; 5 000 б-тен 20 000 б қоса.; Св. 20 000 б Класс III – 0-ден 500 б қоса; 500 б-тен 2 000 б қоса. Св. 2 000 б Класс IV – 0-ден 50 б қоса.; 50 б-тен 200 б қоса. ±0,5 б; ±1 б; Св. 200 б; ± 1,5 б
ГОСТ OIML R 76-1
Автомобиль көлігі саласында
69.
Тасымалданатын жылжымалы таразылардағы жүктер мен көліктердің жалпы массасы станционарлық үлгідегі таразы жабдығында жүктемені және көлік құралдарының жалпы массасын өлшеу
Жалпы масса боынша:
1 т-дан 200 т-ға дейін
Ось бойынша:
0,2 т-дан 30 т-ға дейін
- жалпы масса бойынша ± 3 %
- осьтер бойынша
± 10 %
"Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11009 болып тіркелген)
"Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасын Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 362 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6472 болып тіркелген)
ПР РК 218-143.
70
Станционарлық үлгідегі таразы жабдығында жүктемені және көлік құралдарының жалпы массасын өлшеу

от 0,1 Ом до 1 ГОм
от 100 нФ до 10 мкФ
±2,5%
64.
Измерение параметров и неоднородностей кабельных жил в режиме моста постоянного/переменного тока и рефлектометра на расстоянии до 20 км местных и магистральных линий связи на магистральной железнодорожной сети
(0 – 100) В,
от 10 кОм до 20 ГОм,
от 50 м до 20 км
±2,5 %
65.
Измерение методом локализации повреждений постоянным и переменным током, измерение по Мюррею; измерение по Кюпфмюллеру, анализ напряжения помех при помощи дополнительной автоматической фильтрации, измерение сопротивления изоляции, измерение сопротивления шлейфа, измерение разности сопротивления, измерение Ұмкости (двухпроводная и четырҰхпроводная), измерение Ұмкости относительно земли, измерение размыканий и скрещиваний проводов, локализация повреждений на участках со смешанными кабелями на местных и магистральных линиях связи железных дорог
1 Ом до 10 кОм
±0,2 % индикации ± 0,005 Ом
66.
Измерение уровня помех (шума) в линиях связи каналах высокочастотных систем для определения возможного влияния при прохождении трасс кабелей связи по металлическим коммуникациям, на пересечениях кабелей связи с высоковольтными линиями электропередач, линии ДПР на электрифицированных участках магистральной железнодорожной сети
от 0,2м до 4,6 м в режиме Зонд 10%
от 4,6 м до 6 м,
50 Гц, 100 Гц, 450 Гц или 60 Гц, 120 Гц, 540 Гц,
от 15 кГц до 60 кГц
± 5 %
67.
Измерение температуры нагрева на поверхности контактных соединений проводов, разъединителей контактной сети, болтовых соединений на силовом электрооборудовании объектов электросвязи, радиосвязи, СЦБ, электроснабжения магистральной железнодорожной сети
от минус 20 до 650 °С
от минус 20 до 120 °C
от 0 до 650 °C
от 300 до 1500 °C
± 2 %
68.
Измерения массы грузов, перевозимых железнодорожным транспортом
Наибольший предел взвешивания НПВi, где НПВi = НПВ; наименьший предел взвешивания НмПВi, где НмПВi=НПВ(i-1) и НмПВi=НмПВ
Класс I-до 50 000 е вкл.; от 50 000 е до 200 000 е включ.;
Св 200 000 е
Класс II-от 0 до 5 000е включ; от 5 000 е до 20 000 е включ.; Св. 20 000 е Класс III-от 0 до 500 е включ; от 500 е до 2 000 е включ. Св. 2 000 е Класс IV-от 0 до 50 е включ.; от 50 е до 200 е включ. ±0,5 е; ±1 е; Св. 200 е; ± 1,5 е
ГОСТ OIML R 76-1
В области автомобильного транспорта
69.
Измерение осевых нагрузок и общей массы автотранспортных средств на переносных мобильных весах
По общей массе:
от 1 т до 200 т
по осям:
от 0,2 т до 30 т
- по общей
массе ± 3 %
- по осям ± 10 %
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 342 от 26 марта 2015 года "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11009); Приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 362 "Об утверждении правил организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6472)
70.
Измерение осевых нагрузок и общей массы автотранспортных средств на весоизмерительном оборудовании стационарного типа
По общей массе:

- жалпы масса бойынша: 3,5 тоннадан 200 тоннаға дейін
– осьтер бойынша:
1 т-дан 50 т-ға дейін
- жалпы масса бойынша: ± 5 %
- осьтер бойынша: ± 8 %,
- осьтер тобына ± 10 %
- осьтер тобындағы ось бойынша ± 10 %
- осьтер аралық қашықтық, геометриялық параметрлер ± 2 %
71
Қозғалыстағы арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарында көлік құралдарының осьтік жүктемелерін, жалпы массасын және жиынтық параметрлерін өлшеу
Шектеусіз
- жалпы масса бойынша: ± 14 %-дан жоғары емес
- осьтер бойынша: ±19 %-дан жоғары емес,
- осьтер тобына ± 17 %-дан жоғары емес,
- ұзындығы бойынша ± 50 мм
- биіктігі мен ені бойынша ± 35 мм
- осьтер аралық қашықтық, геометриялық параметрлер ± 2 %-дан жоғары емес
72
Көлік құралдарының жалпы параметрлерін өлшеу
0,05 м-ден 50 м-ге дейін
± (1,5 мм + 0,05L) м L - габаритті параметрлер
73
Жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін тіркеу кезінде қолданылатын өлшемдер
0-ден 220 км/с-қа дейін
± 6 км/с
74
Автокөлік құралдары фараларының жарық параметрлерін өлшеу
(0 – 70) %
± 2 %
"Қарулы күштердің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін қоспағанда, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқауды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізудің кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 329 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11704 болып тіркелген)
75
Рульдік басқармалардың жиынтық люфтін өлшеу
0°- 30°
± 1°
76
Жарық күшін өлшеу
(0 – 800) кд
± 5 %
77
Педальға күш өлшеу
(0 – 900) Н
± 1 %
78
Көлік құралының пайдаланылған газдарын шығару шуының деңгейін өлшеу
(19-150) дБ
± 0,7 дБ
Су көлігі саласында
79
Салыстырмалы ылғалдылықты өлшеу
(0 – 100) % сыйымдылығы бойынша
± 1,5 0С
80
Жұмыс аймағының ауа температурасын өлшеу
минус 20-дан 70 ºС-ға дейін
± 1,5 ºС
81
Жұмыс орнының жарықтандыруын өлшеу
(1 - 20000) лк
± 5 лк
Гигиеналық нормативтерді бекіту туралы әсер ететін физикалық факторларға байланысты Қазықстан Республикасы денсаулық сақтау министрлігінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26831 болып тіркелген)
82
Жұмыс орындарындағы шуды өлшеу
(25 – 140) дБ
± 1 дБ
83
Жел жылдамдығын өлшеу
(10 – 40) м/с
± 1,5 м/с
"Ішкі жүзу кемелерін жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 127 бұйрығының 397-қосымшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6871 болып тіркелген)
84
Электр тізбектерінің оқшаулау кедергісін өлшеу
100 кОм-ден 50 МОм-ке дейін

от 3,5 т до 200 т
по осям:
от 1 т до 50 т
-по общей
массе ± 5 %
- по осям
± 8 %
- группу осей
± 10 %
- на ось в группе осей ± 10 %
- межосевого расстояния, геометрические параметры ± 2 %
71.
Измерение осевых нагрузок, общей массы и габаритных параметров автотранспортных средств на специальных автоматизированных измерительных средствах в движении
Без ограничений
-по общей массе: не более ± 14 %
- по осям: не более ± 19 %
- группу осей: не более ± 17 %
- по длине ± 50 мм
- по высоте и ширине ± 35 мм
- межосевого расстояния, геометрические параметры не более ± 2 %
Приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 сентября 2013 года № 689 "Об утверждении Правил использования специальных автоматизированных измерительных средств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8788);
ПР РК 218-143.
72.
Измерение габаритных параметров автотранспортных средств
от 0,05 м до 50 м
± (1,5 мм + 0,05L) м L - габаритные параметры
73.
Измерение применяемые при регистрации режима труда и отдыха водителей
От 0 до 220 км/ч
± 6 км/ч
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1288 "Об утверждении Правил организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14095); Указ Президента Республики Казахстан от 12 мая 1995 года № 2272 "О присоединении Республики Казахстан к Европейскому Соглашению, касающемуся работы экипажей транспортных средств, производящих международные автомобильные перевозки"
74.
Измерение параметров света фар автотранспортных средств
(0 – 70) %
± 2 %
Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 329 "Об утверждении Правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, периодичность прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, за исключением механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11333)
75.
Измерение суммарного люфта рулевых управлений
0°- 30°
± 1°
76.
Измерение силы света
(0 – 800) кд
± 5 %
77.
Измерение усилия на педаль
(0 – 900) Н
± 1 %
78.
Измерение уровня шума выпуска отработавших газов транспортного средства
(19-150) дБ
± 0,7 дБ
В области водного транспорта
79.
Измерение относительной влажности
(0 – 100) % по объему
± 1,5 %
80.
Измерение температуры, воздуха рабочей зоны
От минус 20 до 70 ºС
± 1,5 ºС
81.
Измерение освещенности рабочих мест,
(1 - 20000) лк
± 5 лк
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-15 "Об утверждении Гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействия на человека" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26831)
82.
Измерение шума на рабочих местах
(25 – 140) дБ
± 1 дБ
83.
Измерение скорости ветра
(10 – 40) м/с
± 1,5 м/с
Приложение 379 приказа Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил постройки судов внутреннего плавания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6871)
84.
Измерение сопротивления изоляции электрических цепей
от 100 кОм до 50 МОм

± 0,05 кОм
"Пайдаланылатын кемелерді куәландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы №216 бұйрығы
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6991болып тіркелген)
85
Қоршаған орта температурасын өлшеу
минус 30-дан 50 ºС-ға дейін
± 1,5 ºС
"Ішкі жүзу кемелерін жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 127 бұйрығының 397-қосымшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6871 болып тіркелген)
86
Судан алынатын материалдардың салмағын өлшеу
(100-15000) кг
± 50 кг
"Ішкі су жолдарында кеме қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жол-көлік жұмыстарын жоспарлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 27 қыкүйектегі №761 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8861 болып тіркелген)
87
Ішкі су жолдарының тереңдігін өлшеу
(1 – 50) м
± 0,2 м
"Ішкі су жолдарын пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы №161 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № №10870 болып тіркелген)
88
Гидравликалық жүйелердегі қысымды өлшеу
(80 - 106) МПа
± 0,2 МПа
"Пайдаланылатын кемелерді куәландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 216 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6991 болып тіркелген)
89
Пнемотикалық жүйелердегі қысымды өлшеу
(600 – 800) МПа
± 0,5 МПа
90
Іштен жанатын қозғалтқыштардың майлау жүйесіндегі май қысымын өлшеу
(1 – 25) МПа
± 0,5 МПа
91
Қысымды ыдыстардағы оттегі газының қысымын өлшеу
(1 – 25) МПа
± 0,5 МПа
"Қысыммен жұмыс істейтін жабдықты пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы №358 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу №10303 болып тіркелген)
92
Қысымдымды ыдыстардағы пропан газының қысымын өлшеу
(1 – 4) МПа
± 0,2 МПа
93
Қозғалтқыштың суы мен майының температурасын өлшеу
(0 – 120) °С
± 2 °С
"Пайдаланылатын кемелерді куәландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 216 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6991 болып тіркелген)
94
Кемелерді жөндеуде қолданылатын дайындамалар мен бұйымдардың метрикалық мәндерін өлшеу

± 0,05 кОм
Приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 "Об утверждении Правил освидетельствования судов в эксплуатации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6991)
85.
Измерение температуры окружающего воздуха
от минус 30 до 50 ºС
± 1,5 ºС
Приложение 379 приказа Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил постройки судов внутреннего плавания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6871)
86.
Измерение веса материалов, извлекаемых из воды
(100 - 15000) кг
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 сентября 2013 года № 761 "Об утверждении Правил планирования и проведения путевых работ по обеспечению безопасности судоходства на внутренних водных путях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8861)
± 50 кг
87.
Измерение глубин водоемов внутренних водных путей
(1 – 50) м
± 0,2 м
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 161 "Об утверждении Правил эксплуатации внутренних водных путей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10870)
88.
Измерение давления в гидравлических системах
(80-106) МПа
± 0,2 МПа
Приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 "Правила освидетельствования судов в эксплуатации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6991)
89.
Измерение давления в пневматических системах
(600-800) МПа
± 0,5 МПа
90.
Измерение давления масла в системе смазки двигателей внутреннего сгорания
(1-25) МПа
± 0,5 МПа
91.
Измерение давления газа кислород, в сосудах под давлением
(1- 25) МПа
± 0,5 МПа
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 358 "Об утверждении Правил обеспечение промышленной безопасности при эксплуатации оборудования работающего под давлением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10303)
92.
Измерение давления газа пропан, в сосудах под давлением
(1- 4) МПа
± 0,2 МПа
93.
Измерение температуры воды и масла двигателей
(0 – 120) °С
± 2 °С
Приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 "Об утверждении Правил освидетельствования судов в эксплуатации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6991)
94.
Измерение метрических величин заготовок и изделий, используемых при ремонте судов

(0 - 200) м
± 0,2 мм
"Кемелерді жөндеу қағидаларының бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі №201 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6938 болып тіркелген)
95
Электр тогының кернеуін өлшеу
(4 – 600) В
± 0,1 В
"Пайдаланылатын кемелерді куәландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 216 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6991 болып тіркелген)
96
Ағымды өлшеу
(0 – 100) А
± 0,5 А
97
Электр желісінің ток жиілігін өлшеу
(0 – 60) Гц
± 0,5 Гц
"Ішкі суда жүзетін кемелерді жасау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6871 болып тіркелген)
98
Іштен жанатын қозғалтқыштардың иінді білігінің айналу жиілігін өлшеу
(0 – 1500) об/мин
± 1 об/мин
"Пайдаланылатын кемелерді куәландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 216 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6991 болып тіркелген)
99
Атомосфералық қысымды өлшеу
(600 – 800) мм рт.ст.
± 1,5 мм рт.ст.
"Ішкі жүзу кемелерін жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 127 бұйрығының 397-қосымшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6871 болып тіркелген)
100
Гидротехникалық құрылыстардың құлыптарының қақпалары мен қақпаларының металын коррозиядан қорғау бойынша жұмыстарды орындау кезінде әртүрлі материалдардан жасалған бұйымдардың қалыңдығын өлшеу
(1,0 - 199,9) мм
± 1 мм
"Кеме жүретін гидротехникалық құрылыстарды (шлюздер) техникалық пайдалану, тексеру және жөндеу қағидалары" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі №550 бұйрығы (Нормативтік құқытық актлерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11915 болып тіркелген)
101
Ақаулардың пайда болу координаттарының өзгеруі; бетон құрылыстардағы ақаулардың баламалы өлшемдері
(1,0 – 6000,0) мм
± 5 мм
102
Бетон құрылыстарына бір жақты қол жеткізу кезінде бұйымдардың қалыңдығын өлшеу
(0,5 – 6000,0) мм
± 0,1 мм
103
Жер және бетон құрылыстары мен олардың негіздерінің қашықтықтарын (көлденең және тік) өлшеу
(0 - 5000) мм
± 3 мм/км

(0 – 200) мм
± 0,2 мм
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 07 апреля 2011 года № 201 "Об утверждении Правил ремонта судов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6938)
95.
Измерение напряжения электрического тока
(4 – 600) В
± 0,1 В
Приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 "Об утверждении Правил освидетельствования судов в эксплуатации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6991)
96.
Измерение силы тока
(0 – 100) А
± 0,5 А
97.
Измерение частоты тока электрической сети
(0 – 60) Гц
± 0,5 Гц
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 09 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил постройки судов внутреннего плавания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6871)
98.
Измерение частоты вращения коленчатого вала двигателей внутреннего сгорания
(0 – 1500) об/мин
± 1 об/мин
Приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 "Об утверждении Правил освидетельствования судов в эксплуатации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6991)
99.
Измерение атмосферного давления
(600 – 800) мм рт.ст.
± 1,5 мм рт.ст.
Приложение 379 Приказа Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 09 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил постройки судов внутреннего плавания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6871)
100.
Измерение толщин изделий, выполненных из различных материалов при выполнение работ по антикоррозионной защите металла ворот и затворов шлюзов гидротехнических сооружений
(1,0 - 199,9) мм
± 1 мм
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 550 "Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11915)
101.
Измерение координат залегания дефектов; эквивалентных размеров дефектов на бетонных сооружениях
(1,0 – 6000,0) мм
± 5 мм
102.
Измерение толщины изделий при одностороннем доступе к бетонным сооружениям
(0,5 – 6000,0) мм
± 0,1 мм
103.
Измерение расстояний (горизонталбных и вертикадьных) перемещений земляных и бетонных сооружений и их оснований
(0 - 5000) мм
± 3 мм/км

104
Кеме орамын өлшеу
(0 - 40)º
± 1º
"Ішкі жүзу кемелерін жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 127 бұйрығының 397-қосымшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6871 болып тіркелген)
105
Ішкі судағы кемелердің корпус конструкцияларының қалыңдығын өлшеу
(0,8 – 100) мм
± 0,1 мм
"Пайдаланушы кемелерді тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі №216 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6991 болып тіркеген)
106
Іштен жанатын қозғалтқыштардың цилиндрлі-поршеньді тобы бөліктерінің сыртқы және ішкі өлшемдерін өлшеу
(0 – 250) мм
± 0,01 мм
107
Кемелердің бұрандалы-рульдік кешені бөліктерінің корпусын, жұмыс беттерін өлшеу
(3 – 500) мм
± 0,1 %
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында
108
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі саласындағы материалдардың бетіндегі температураны өлшеу
минус 40-тан 280 °C-қа дейін
± 5,0 %
ГОСТ 26629;
ГОСТ 11828
ГОСТ 25380
СП-ҚР-4.0203;
РД-153-34.0-20363;
РД-13-04;
109
Энергия үнемдейтін энергия тиімділігі саласындағы сұйықтық пен салқындатқыштың шығынын өлшеу
0,7-ден 1500000 м³/с-қа дейін
± 3,0 % жылдамдықтан бастап 0,1-дейін 1 м³/с;
± 1,5 % жылдамдықтан бастап 1,0 дейін 20 м³/с;
ГОСТ 8.611;
ГОСТ 28702;
ГОСТ 15528
110
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі саласындағы қалыңдықты өлшеу
0,2-ден 1000 мм-ге дейін
± 0,3 мм
ГОСТ 28702
111
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі саласында қоршаған орта мен материалдың температурасын өлшеу
0-ден 550 °C-қа дейін
± 10 °C
ГОСТ 26629;
СП-РК-4.0203;
РД-153-34.0-20363;
РД-13-04;
112
Энергия үнемдеу және энегергия тиімділігі саласындағы жылу ағынының тығыздығын өлшеу
(10 – 999) Вт/м²
± 6 %
ГОСТ 25380;
113
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі саласындағы жылу ағының тығыздығын температуралық өлшеу
минус 30-дан 80 °C-қа дейін
± 0,2 °С
ГОСТ 8.558;
ГОСТ 26629;
(өнеркәсіптік кәсіпорындардың энергия аудитін жүргізу кезінде қолданылады)
114
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі саласындағы айнымалы ток кедергісін өлшеу
(0 – 1000) МОм
± 1,5 %
ГОСТ 13109
115
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі саласындағы айнымалы ток күшін өлшеу
(0 – 1000) А
± 2 %
ГОСТ 13109
116
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі саласындағы айнымалы ток кернеуін өлшеу
(0 – 1000) В
± 2 %
ГОСТ 13109
117
Газдар мен ауа қозғалысының жылдамдығын өлшеу

104.
Измерение крена судна
(0 - 40)º
± 1º
Приложение 384 Приказа Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 09 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил постройки судов внутреннего плавания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6871)
105.
Измерение толщин корпусных конструкций судов внутренних водных путей
(0,8 – 100) мм
± 0,1 мм
Приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 "Об утверждении Правил освидетельствования судов в эксплуатации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6991)
106.
Измерение наружных и внутренних размеров деталей цилиндро-поршневой группы двигателей внутреннего сгорания
(0 – 250) мм
± 0,01 мм
107.
Измерение корпуса, рабочих поверхностей деталейвинто-рулевого комплекса судов
(3 – 500) мм
± 0,1 мм
В области энергосбережения и повышения энергоэффективности
108.
Измерение температуры на поверхности материалов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
от минус 40 до 280 °C
± 5,0 %
ГОСТ 26629; ГОСТ 11828 ГОСТ 25380 СП-РК-4.0203; РД-153-34.0-20363; РД-13-04;
109.
Измерение расхода и учета жидкости и теплоносителя в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
от 0,7 до 1500000 м³/с
± 3,0 % при скоростях потока от 0,1-до 1 м³/с; ± 1,5 % при скоростях потока от 1,0 до 20 м³/с;
ГОСТ 8.611; ГОСТ 28702; ГОСТ 15528
110.
Измерение толщины в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
от 0,2 до 1000 мм
± 0,3 мм
ГОСТ 28702
111.
Измерение температуры окружающей среды и материалов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
от 0 до 550 °C
± 10 °C
ГОСТ 26629; СП-РК-4.0203; РД-153-34.0-20363; РД-13-04;
112.
Измерение плотности теплового потока в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
(10 – 999) Вт/м²
± 6 %
ГОСТ 25380;
113.
Измерение температуры плотности теплового потока в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
от минус 30 до 80 °C
± 0,2 °С
ГОСТ 8.558; ГОСТ 26629; (применяется при проведении энергоаудита промышленных предприятий)
114.
Измерение сопротивления переменного тока в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
(0 – 1000) МОм
± 1,5 %
ГОСТ 13109
115.
Измерение силы переменного тока в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
(0 – 1000) А
± 2 %
ГОСТ 13109
116.
Измерение напряжения переменного тока в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
(0 – 1000) В
± 2 %
ГОСТ 13109
117.
Измерение скорости движения газов и воздуха

(0,80 -30,00) м/с
± 2 %
ГОСТ 12.1.005
118
Ауаның ылғалдылығын өлшеу
(0-90) %
± 3 %
ГОСТ 12.1.005
119
Жарықтандыруды өлшеу
(1-200 000) лк
± 10 %
120
Қашықтықты өлшеу
(0,05-100) м
± 1,5 %
ГОСТ 21830; ГОСТ 8.051;
121
Электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін өлшеу
(2 -200) МОм
± 10 %
ГОСТ 13109
122
Сұйықтық пен газдың қысымын өлшеу
(0-200) мм вод. ст.
± (0,08-0,98) мм вод. ст.
123
Газ қоспалары құрамының сапасы мен санын өлшеу
(О) 0-ден 25 %-ға дейін
(СО) 4-ден 4000 %-ға дейін (NO) 0-ден 3000 %-ға дейін
(O-оттегі) ± 3,3 %; (CO-көміртек) ± 6,6 %; (NO-азот) ± 6,6 %;
ГОСТ 8.207; РД 34.01.101; РД 34.25.514; РД 34 ҚР 1-26.303
Құрылыс саласында
124
Бетонның созылу беріктігін, құрылыста сығылуға беріктігін анықтауда қолданылатын өлшемдер
0-ден 1500 кН-ға дейін
± 10 %
ГОСТ 10180
ГОСТ 18105
ГОСТ 22690
125
Құрылыстағы кірпіштің байланыс беріктігін анықтауда қолданылатын өлшемдер
0-ден 160 МПа-ға дейін
ГОСТ 24992
126
Құрылыстағы конструкциялардың қисиаюын анықтауда қолданылатын өлшемдер
Шектеусіз
± 2 %
ГОСТ 8829
127
Құрылыстағы темір-бетон конструкцияларындағы бетонның қорғаныс қабатын және арматураның орнын анықтауда қолданылатын өлшемдер
минус 5-тен 130-ға дейін %
±(0,05tpr + 0,5) мм
tpr – бетонның қорғаныш қабатының қалыңдығы
ГОСТ 22904
128
Құрылыстағы температура мен ылғалықты өлшеу
минус 0-ден 100%-ға дейін
±5%
СП ҚР EN 1991-1-5:2003/2017 НТП ҚР 01-01-5.1-2013 ГОСТ ISO 3745
СП РК EN 1991-1-5:2003/2017 НТП РК 01-01-5.1-2013 ГОСТ 30494-96
минус 10°С-тен 60 °С-ке дейін
± 0,5°С

(0,80 -30,00) м/с
± 2 %
ГОСТ 12.1.005
118.
Измерение влажности воздуха
(0-90) %
± 3 %
ГОСТ 12.1.005
119.
Измерение освещенности
(1-200 000) лк
± 10 %
120.
Измерение расстояний
(0,05-100) м
± 1,5 %
ГОСТ 21830; ГОСТ 8.051;
121.
Измерение показателей качества электроэнергии
(2 -200) МОм
± 10 %
ГОСТ 13109
122.
Измерение давление жидкости и газа
(0-200) мм вод. ст.
± (0,08-0,98) мм вод. ст.
123.
Измерение качества и количества состава смесей газов
(О) от 0 до 25 % (СО) от 4 до 4000 % (NO) от 0 до 3000 %.
(O-кислород) ± 3,3 %; (CO-углерод) ± 6,6 %; (NO-азот) ± 6,6 %;
ГОСТ 8.207; РД 34.01.101; РД 34.25.514; РД 34 РК 1-26.303
В области строительства
124.
Измерения, применяемые при определении прочности бетона на растяжение, на сжатие в строительстве
от 0 до 1500 кН
± 10 %
ГОСТ 10180
ГОСТ 18105
ГОСТ 22690
125.
Измерения, применяемые при определении прочности сцепления каменной кладки в строительстве
от 0 до 160 МПа
Предел прочности при осевом растяжении вычисляют с погрешностью до 0,01 МПа
ГОСТ 24992
126.
Измерения, применяемые при определении прогиба конструкций в строительстве
Без ограничений
± 2 %
ГОСТ 8829
127.
Измерения, применяемые при определении защитного слоя бетона и расположение арматуры в ж/б конструкциях в строительстве
от 5 до 130 мм
±(0,05tpr + 0,5) мм tpr – диапазон толщины защитного слоя бетона
ГОСТ 22904
128.
Измерение температуры и влажности в строительстве
от минус 0 до 100 %
± 5 %
СП РК EN 1991-1-5:2003/2017 НТП РК 01-01-5.1-2013 ГОСТ 30494-96
от минус 10 °С до 60 °С
± 0,5°С

ГОСТ 31899-1
133
Құрылыстағы топырақты далалық сынау кезінде қолданылатын өлшемдер
(0 – 80) мм
± 0,1 %
ГОСТ 5686
134
Құрылыс кезінде қадалардың көтеру қабілетін өлшеу
(0,3 – 1200) тс
± 5 %
ГОСТ 5686
135
Ластану радиоактивті және дезактивация
(0 – 200) мм
± 0,1 %
ГОСТ 20276
136
Құрылыс кезінде созылуға, сығылуға, иілуге, майыстыруға, кесуге – конструкциялардың нормативтік және есептік кедергісін өлшеу
(0 – 50) тс
± 1∙ 10-2 тс
ГОСТ 10180 СНиП ІІ-23-881
137
Құрылыс кезінде кернеудің созылу, сығылуға, иілуге, майыстыруға, кесуге қабілетін өлшеу
(0 – 50) тс
± 1∙ 10-2 тс
ГОСТ 10180
138
Құрылыс кезінде серпімді негіздің коэффициентін өлшеу
(0,1 – 5) т/м3
± 5 %
139
Құрылыс кезінде көлденең қиманың ауданын өлшеу
(0,1 – 6000) мм
± 1 %
ГОСТ 26433.0-85
ГОСТ 26433.2-94
140
Құрылыс кезінде арматуралық бұйымдардың аққыштық, серпімділік шегін өлшеу
(0 – 350) мм
± 2 %
ГОСТ 12004
141
Құрылыстағы цемент арқалықтарының иілу беріктігін өлшеу
(20-1000) кН
± 1 %
ГОСТ 8462
142
Құрылыстағы қабырға материалдарының иілу беріктігін өлшеу
(20-1000) кН
± 1 %
ГОСТ 8462
143
Құрылыстағы бұйымдардың сығылу беріктігін өлшеу
(20-1000) кН
± 1 мм
ГОСТ 8462; ГОСТ 24332
ГОСТ 10180
144
Құрылыстағы бұйымдардың ілінісу беріктігін өлшеу
Шектеусіз
Салыстырмалы қателік ± 2 %
ГОСТ 10181
145
Құрылыстағы бетон қоспасының қозғалғыштығын өлшеу
(0 – 450) мм
± 2 %
ГОСТ 10181
146
Құрылыстағы бетон қоспасының қаттылығын өлшеу
(0 – 50) с
± 1 %
ГОСТ 10181
147
Құрылыстағы бетон қоспасының орташа тығыздығын өлшеу
(0,2-0,8) %
(3-6) %
± 2 %
ГОСТ 10181
148
Құрылыстағы бетон қоспасының үйінді тығыздығын өлшеу
шектеусіз
± 2 %
ГОСТ 10060-2
ГОСТ 10060-3
149
Құрылыстағы тығыздықты (көлемдік массаны) өлшеу
Шектеусіз
± 1 %
ГОСТ 12730.1
150
Құрылыстағы шынайы тығыздықты өлшеу
Шектеусіз
± 1000 г/см3 дейін
ГОСТ 12730.1
151
Құрылыс кезінде бетондардың кеуектілігін, су өткізбеушілігін, ауа өткізбеушілігін, ылғалдылығын және су сіңуін анықтау кезінде қолданылатын өлшеу
Шектеусіз
Салыстырмалы қателік ± 0,1 %
ГОСТ 12730.0 ГОСТ 12730.2 ГОСТ 12730.3 ГОСТ 12730.4 ГОСТ 12730.5
152
Құрылыстағы бетондардың аязға төзімділігін анықтау кезінде қолданылатын өлшеу
Шектеусіз
Мрз (50-1000)
± 1 %
ГОСТ 10060
153
Құрылыста су өткізбейтін өлшеу
(0 - 2,0) МПа
± 1 %
ГОСТ 12730.0
ГОСТ 12730.5
154
Құрылыстағы ауа өткізгіштікті өлшеу
(0 – 10) Па
± 1 %
ГОСТ 31167
155
Құрылыс кезінде бетонда цементтің үлестік жылу бөлінуін анықтау кезінде қолданылатын өлшеулер
(0 – 125) Вт/(м С)

ГОСТ 31899-1
133.
Измерения, применяемые при полевых испытаний грунтов в строительстве
(0 – 80) мм
± 0,1 %
ГОСТ 5686
134.
Измерение несущей способности свай при строительстве
(0,3 – 1200) тс
± 5 %
ГОСТ 5686
135.
Загрязнение радиоактивное идезактивизация
(0 – 200) мм
± 0,1 %
ГОСТ 20276
136.
Измерение нормативных и расчетных сопротивлений растяжению, сжатию, изгибу, смятию, срезу - конструкций при строительстве
(0 – 50) тс
± 1∙ 10-2 тс
ГОСТ 10180 СНиП ІІ-23-881
137.
Измерение напряжения растяжению, сжатию, изгибу, смятию, срезу в строительстве
(0 – 50) тс
± 1∙ 10-2 тс
ГОСТ 10180
138.
Измерение коэффициента постели упругого основания при строительстве
(0,1 – 5) т/м3
± 5 %
139.
Измерение площади поперечного сечения при строительстве
(0,1 – 6000) мм
± 1 %
ГОСТ 26433.0-85
ГОСТ 26433.2-94
140.
Измерение предела текучести, упругости, арматурных изделий при строительстве
(0 – 350) мм
± 2 %
ГОСТ 12004
141.
Измерение прочности на изгиб стеновых материалов в строительстве
(20-1000) кН
± 1 %
ГОСТ 8462
142.
Измерение прочности на сжатие изделий в строительстве
(20-1000) кН
± 1 мм
ГОСТ 8462; ГОСТ 24332
ГОСТ 10180
143.
Измерение прочности сцепления изделий в строительстве
Без ограничений
Относительная погрешность ± 2 %
ГОСТ 24992
144.
Измерение подвижности бетонной смеси в строительстве
(0 – 450) мм
± 2 %
ГОСТ 10181
145.
Измерение жесткости бетонной смеси в строительстве
(0 – 50) с
± 1 %
ГОСТ 10181
146.
Измерение расслаиваемости бетонной смеси:
водоотделение
раствороотделение
(0,2-0,8) %
(3-6) %
± 2 %
ГОСТ 10181
147.
Измерение средней плотности бетонной смеси в строительстве
Без ограничений
± 2 %
ГОСТ 10181
148.
Измерения, применяемые при определении плотности бетона в строительстве
Без ограничений
± 1 %
ГОСТ 12730.1
149.
Измерения плотнос (объҰмной массы) в строительстве
Без ограничений
до ± 1000 г/см3
ГОСТ 12730.1
150.
Измерения, применяемые при определении пористости, водонепроницаемости, воздухопроницаемости, влажности и водопоглощения бетонов при строительстве
Без ограничений
Относительная погрешность ± 0,1 %
ГОСТ 12730.0 ГОСТ 12730.2 ГОСТ 12730.3 ГОСТ 12730.4 ГОСТ 12730.5
151.
Измерение, применяемые при определении морозостойкости бетонов в строительстве
Без ограничений
Мрз (50-1000)
± 1 %
ГОСТ 10060
152.
Измерения водонепроницаемости в строительстве
(0 - 2,0) МПа
± 1 %
ГОСТ 12730.0 ГОСТ 12730.5
153.
Измерения воздухопроницаемости в строительстве
(0 – 10) Па
± 1 %
ГОСТ 31167
154.
Измерения, применяемые при определении удельного тепловыделения цемента в бетоне при строительстве
Без ограничений
не более ± 0,1 ккал/кг
ГОСТ 24316
155.
Измерение теплопроводности в строительстве
(0 – 125) Вт/(м С)

(0-398) Вт/(м К)
± 0,25 %
±5,0 %
7,0%
ГОСТ 7076
ГОСТ 30256
156
Жылу беру кедергісін өлшеу
0,2-ден 6 м2 * К / С дейін
± 6,0 %
ГОСТ 26602.1-99
157
Құрылыстағы су сіңіруді өлшеу
(0 – 100) %
± 0,1 %
ГОСТ 12730.3
158
Коэффициентті өлшеу
құрылыстағы бетонның бу өткізгіштігі
шектеусіз
± 1 %
ГОСТ 12852.5
159
Құрылыстағы шу көздерінің дыбыстық қуаттылығын анықтауда қолданылатын өлшеулер
шектеусіз
± 1 %
ГОСТ EN 29053;
ГОСТ ISO 3745
160
Құрылыстағы акустикалық кедергіні өлшеу
(100 – 10000) Гц
± 5 % амплитуда және ± 10° фаза үшін
161
Құрылыстағы механикалық кедергіні өлшеу
(10 – 1000) Гц
Амплитуда үшін ± 5 %
Фазаға үшін ± 100
СП РК 2.03-30
162
Құрылыстағы ерікті тербелістердің параметрлерін анықтауда қолданылатын өлшеулер
Шектеусіз
± 1 %
СП РК 2.03-30
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында
163
Су шығынын өлшеу
D 15-тен 50 мм-ге дейін (қалақты)
D 65 мм-ден 150 мм-ге дейін
(турбиналық)
D 15 мм 0,01-ден 3,5 м3/сағ-қа дейін
D 20 мм-ден 0,015-ке дейін 5,0 м3/сағ
D 25 мм 0,02-ден 7,9 м3/сағ-қа дейін
D 32 мм 0,03-тен 13,0 м3/сағ-қа дейін
D 40 мм 0,04-тен 20,0 м3/сағ-қа дейін
D 50 мм 0,05-тен 31,5 м3/сағ-қа дейін
D 65 мм 0,1-ден 120,0 м3/сағ-қа дейін
D 80 мм 0,1-ден 200,0 м3/сағ-қа дейін
D 100 мм
0,2-ден 300,0 м3/сағ-қа дейін
D 125 мм
0,2-ден 350,0 м3/сағ-қа дейін
D 150 мм
0,2-ден 600,0 м3/сағ-қа дейін
Салқын су үшін:
Q1-ден Q2-ке дейін
d = ± 5%
Q2-ден Q4 дейін
d = ± 2%
Ыстық су үшін: Q1ден Q2-ке дейін
D = ± 5%
Q2-ден Q4-ке дейін
d = ± 3%
Коммерциялық есепке алу үшін (монтаждауға байланысты, V – тігінен немесе H - көлдеңінен) 30 ˚С дейінгі суды есепке алу үшін ГОСТ Р 50193.0 бойынша дәлдік сыныбы С-тен төмен емес, ҚР СТБ ИСО 4064-1 сәйкес Q3/Q1 арақатынасы 100 төмен емес, суды есепке алу үшін ГОСТ Р 50193.1 бойынша 30-дан 90 ˚С –ке дейін дәлдігі В-дан төмен емес, ҚР СТ СТБ ИСО 4064-1 бойынша Q3/Q1 арақатынасы 50-ден емес.
∆Qmin – жылумен жабдықтау жүйесінің тура және кері ағындарының жылу тасымалдағышы температурасының ең аз айырмасы
∆Q – жылумен жабдықтау жүйесінің тура және кері ағындарының жылу тасымалдағышы температурасының айырмасы
Q1 – ең аз шығын
Q2 – номиналды шығын
Q4 – максималды шығын
∆ - абсолютті ауытқу
d – салыстырмалы ауытқу
164
Су шығынын өлшеу (ультрадыбыстық)
D 10 мм
0,028-ден 1,4 м3/сағ-қа дейін
D 15 мм
0,1-ден 3,5 м3/сағ-қа дейін D 20 мм
0,02-тен 8,1 м3/сағ-қа дейін
D 25 мм
0,06-ден 12,2 м3/сағ-қа дейін
D 32 мм
0,07-ден 40,0 м3/сағ-қа дейін
D 40 мм
0,1-ден 45,0 м3/сағ-қа дейін
D 50 мм
0,1-ден 70,0 м3/сағ-қа дейін
D 65 мм
0,65-тен 120 м3/сағ-қа дейін
D 80 мм
0,4-тен 80 м3/сағ-қа дейін
D 100 мм
0,63-тен 280 м3/сағ-қа дейін
D 150 мм
1,5-нан 750 м3/сағ-қа дейін
D 200мм
2-ден 1100 м3/сағ-қа дейін
D 250 мм
5-тен 2000 м3/сағ-қа дейін
D 300 мм
6-дан 2500 м3/сағ-қа дейін
D 350 мм
7-ден 3500 м3/сағ-қа дейін
D 400 мм
8-ден 4500 м3/сағ-қа дейін
D 500 мм
10-нан 7000 м3/сағ-қа
D 600мм
12-ден 10000 м3/сағ-қа дейін
D 700 мм
14-тен 14000 м3/сағ-қа дейін
D 800 мм
16-дан 18000 м3/сағ-қа дейін
D 900 мм
18-ден 23000 м3/сағ-қа дейін
D 1000 мм
20-дан 28000 м3/сағ-қа дейін
Салқын су үшін:
Q1 ден Q2 дейін
d = ± 5%
Q2 ден Q4 дейін
d = ± 2%
Ыстық су үшін: Q1 ден Q2 дейін
d = ± 5%
Q2 ден Q4 дейін
d = ± 3%

(0-398) Вт/(м К)
± 0,25 %
±5,0 %
7,0%
ГОСТ 7076
ГОСТ 30256
156.
Измерение сопротивления теплопередаче
от 0,2 до 6 м2*К/Вт
± 6,0 %
ГОСТ 26602.1-99
157.
Измерения водопоглощение в строительстве
(0 – 100) %
± 0,1 %
ГОСТ 12730.3
158.
Измерение коэффициента паропроницаемости бетона в строительстве
Без ограничений
± 1 %
ГОСТ 12852.5
159.
Измерения, применяемые при определении уровней звуковой мощности источников шума в строительстве
Без ограничений
± 1 %
ГОСТ EN 29053; ГОСТ ISO 3745
160.
Измерения удельного акустического сопротивление в строительстве
(100 – 10000) Гц
± 5 %
ГОСТ EN 29053 ГОСТ ISO 3745
161.
Измерения механического сопротивления в строительстве
(10 – 1000) Гц
± 5 % для амплитуды и ± 10° для фазы
162.
Измерения, применяемые при определении параметров свободных колебаний, в строительстве
Без ограничений
± 1 %
СП РК 2.03-30
В области жилищно-коммунального хозяйства
163.
Измерение расхода воды D от 15 до 50 мм (крыльчатые) D от 65 до 150 мм (турбинные)
D 15 мм от 0,01 до 3,5 м3/ч D 20 мм от 0,015 до 5,0 м3/ч D 25 мм от 0,02 до 7,9 м3/ч D 32 мм от 0,03 до 13,0 м3/ч D 40 мм от 0,04 до 20,0 м3/ч D 50 мм от 0,05 до 31,5 м3/ч D 65 мм от 0,1 до 120,0 м3/ч D 80 мм от 0,1 до 200,0 м3/ч D 100 мм от 0,2 до 300,0 м3/ч D 125 мм от 0,2 до 350,0 м3/ч D 150 мм от 0,2 до 600,0 м3
Для холодной воды: от Q1 до Q2 d = ± 5% от Q2 до Q4 d = ± 2% Для горячей воды: от Q1 до Q2 d = ± 5% от Q2 до Q4 d = ± 3%
Для коммерческого учета (в зависимости от монтажа, V - вертикально или H- горизонтально) для учета воды до 30 ˚С по ГОСТ Р 50193.1 класс точности не ниже C, согласно СТ РК СТБ ИСО 4064-1 соотношение Q3/Q1 не ниже 100, для учета воды от 30 до 90 ˚С по ГОСТ Р 50193.1 класс точности не ниже B, по СТ РК СТБ ИСО 4064-1 соотношение Q3/Q1 не ниже 50 ∆Qmin - минимальная разность температур теплоносителя прямого и обратного потоков системы теплоснабжения ∆Q - разность температур теплоносителя прямого и обратного потоков системы теплоснабжения Q1 – минимальный расход; Q2 – номинальный расход; Q4 – максимальный расход; ∆ - абсолютная погрешность; d – относительная погрешность.
164.
Измерение расхода воды (ультразвуковые)
D 10 мм от 0,028 до 1,4 м3/ч D 15 мм от 0,1 до3,5 м3/ч D 20 мм от 0,02 до 8,1 м3/ч D 25 мм от 0,06 до 12,2 м3/ч D 32мм от 0,07 до 40,0 м3/ч D 40 мм от 0,1 до 45,0 м3/ч D 50 мм от 0,1 до 70,0 м3/ч D 65 мм от 0,65 до 120 м3/ч D 80 мм от 0,4 до 180 м3/ч D 100 мм от 0,63 до 280м3/ч D 150 мм от 1,5 до 750м3/ч D 200 мм от 2 до 1100м3/ч D 250 мм от 5 до 2000 м3/ч D 300 мм от 6 до 2500 м3/ч D 350 мм от 7 до 3500 м3/ч D 400 мм от 8 до 4500 м3/ч D 500 мм от 10 до 7000 м3/ч D 600 мм от 12 до 10000 м3/ч D 700 мм от 14 до 14000 м3/ч D 800 мм от 16 до 18000 м3/ч D 900 мм от 18 до 23000 м3/ч D 1000 мм от 20 до 28000 м3/ч
Для холодной воды: от Q1 до Q2 d = ± 5% от Q2 до Q4 d = ± 2% Для горячей воды: от Q1 до Q2 d = ± 5% от Q2 до Q4 d = ± 3%

165
Су шығынын өлшеу (электр магниттік)
D 15 мм 0,002-ден 9,0 м3/сағ-қа дейін D 20 мм 0,025-тен 12,0 м3/сағ-қа дейін D 25 мм 0,04-тен 16,0 м3/сағ-қа дейін D 32 мм
0,09-дан 20 м3/сағ-қа дейін D 40 мм 0,1-ден 27,0 м3/сағ-қа дейін D 50 мм от 0,3 до 40,0 м3/сағ-қа дейін D 65 мм от 0,4 до 60,0 м3/сағ-қа дейін D 80 мм от 0,8 до 80 м3/сағ-қа дейін D 100 мм от 0,16 до 160 м3/сағ-қа дейін D 150 мм от 1,25 до 450,0 м3/сағ-қа дейін D 200 мм от 2,5 до 650 м3/сағ-қа дейін D 250мм от 3,2 до 1100 м3/сағ-қа дейін D 300 мм 1,0-ден 1800 м3/сағ-қа дейін D 350 мм 3,8-ден 2600 м3/сағ-қа дейін D 400 мм
4,9-дан 3400 м3/сағ-қа дейін D 450 мм 6,2-ден 4200 м3/сағ-қа дейін D 500 мм 7,7-ден 5000 м3/сағ-қа дейін D 600 мм 11,2-ден 5800 м3/сағ-қа дейін D 1000 мм от 32,7 до 8200 м3/ч
Салқын су үшін:
Q1 ден Q2 дейін
d = ± 5%
Q2 ден Q4 дейін
d = ± 2%
Ыстық су үшін: Q1 ден Q2 дейін
d = ± 5%
Q2 ден Q4 дейін
d = ± 3%
166
Жылу (жылу энергиясы) мөлшерін өлшеу
шектеусіз
d = ±(0,5 + ∆Qmin ⁄∆Q) %
167
Жылу (жылу энергиясы) мөлшерін өлшеуде сұйықтықтың шығынын өлшеу (электр маниттік шығын өлшеуіштер)
D 15 мм
0,002-ден 9,0 м3/сағ-қа дейін
D 20 мм
0,025-тен 12,0 м3/сағ-қа дейін
D 25 мм
0,04-тен 16,0 м3/сағ-қа дейін
D 32 мм
0,09- дан 20 м3/сағ-қа дейін
D 40 мм
0,1-ден 27,0 м3/сағ-қа дейін
D 50 мм
0,3-тен 40,0 м3/сағ-қа дейін
D 65 мм
0,4-тен 60,0 м3/сағ-қа дейін
D 80 мм
0,8-ден 80 м3/сағ-қа дейін
D 100 мм
0,16-дан 160 м3/сағ-қа дейін
D 150 мм
1,25-тен 450,0 м3/сағ-қа дейін
D 200 мм
2,5-тен 650 м3/сағ-қа дейін
D 250мм
3,2-ден 1100 м3/сағ-қа дейін
D 300 мм
1,0-ден 1800 м3/сағ-қа дейін
D 350 мм
3- тен 2600 м3/сағ-қа дейін
D 400 мм
4,9-дан 3400м3/сағ-қа дейін
D 450 мм
6,2-ден 4200 м3/сағ-қа дейін
D 500 мм
7,7-ден 5000 м3/сағ-қа дейін
D 600мм
11,2-ден 5800 м3/сағ-қа дейін
D 1000 мм
32,7-ден 8200 м3/сағ-қа дейін
d = ±5 %
168
Жылу (жылу энергиясы) мөлшерін өлшеуде сұйықтықтың шығынын өлшеу (ультрадыбыстық шығын өлшеуіштер)
D 10 мм
0,028 ден 1,4 дейін м3/сағ
D 15 мм
0,1 ден 3,5 дейін м3/сағ
D 20 мм
0,02 ден 8,1 дейін м3/сағ
D 25 мм
0,06 ден 12,2 дейін м3/сағ
D 32мм
0,07 ден 40,0 дейін м3/сағ
D 40 мм
0,1 ден 45,0 дейін м3/сағ
D 50 мм
0,1 ден 70,0 дейін м3/сағ
D 65 мм
0,65 ден 120 дейін м3/сағ
D 80 мм
0,4 ден 180 дейін м3/сағ
D 100 мм
0,63 ден 280 дейін м3/сағ
D 150 мм
1,5 ден 750 дейін м3/сағ
D 200 мм
2 ден 1100 дейін м3/сағ
D 250 мм
5 ден 2000 дейін м3/сағ
D 300 мм
6 ден 2500 дейін м3/сағ
D 350 мм
7 ден 3500 дейін м3/сағ
D 400 мм
8 ден 4500 дейін м3/сағ
D 500 мм
10 ден 7000 дейін м3/сағ
D 600 мм
12 ден 10000 дейін м3/сағ
D 700 мм
14 ден 14000 дейін м3/сағ
D 800 мм
16 ден 18000 дейін м3/сағ
D 900 мм
18 ден 23000 дейін м3/сағ
D 1000 мм
20 ден 28000 дейін м3/сағ
d = ±5 %

165.
Измерение расхода воды (электромагнитные)
D 15 мм от 0,002 до 9,0 м3/ч D 20 мм от 0,025 до 12,0 м3/ч D 25 мм от 0,04 до 16,0 м3/ч D32 мм от 0,09 до 20 м3/ч D 40 мм от 0,1 до 27,0 м3/ч D 50 мм от 0,3 до 40,0 м3/ч D 65 мм от 0,4 до 60,0 м3/ч D 80 мм от 0,8 до 80 м3/ч D 100 мм от 0,16 до 160 м3/ч D 150 мм от 1,25 до 450,0 м3/ч D 200 мм от 2,5 до 650 м3/ч D 250мм от 3,2 до 1100 м3/ч D 300 мм от 1,0 до 1800 м3/ч D 350 мм от 3,8 до 2600 м3/ч D 400 мм от 4,9 до 3400 м3/ч D 450 мм от 6,2 до 4200 м3/ч D 500 мм от 7,7 до 5000 м3/ч D 600мм от 11,2 до 5800 м3/ч D 1000 мм от 32,7 до 8200 м3
Для холодной воды: от Q1 до Q2 d = ± 5% от Q2 до Q4 d = ± 2% Для горячей воды: от Q1 до Q2 d = ± 5% от Q2 до Q4 d = ± 3%
166.
Измерение количества теплоты (тепловой энергии)
Без ограничений
d = ±(0,5 + ∆Qmin ⁄∆Q) %
167.
Измерение расхода жидкости при измерении количества теплоты (тепловой энергии) (электромагнитные расходомеры)
D 15 мм от 0,002 до 9,0 м3/ч D 20 мм от 0,025 до 12,0 м3/ч D 25 мм от 0,04 до 16,0 м3/ч D32 мм от 0,09 до 20 м3/ч D 40 мм от 0,1 до 27,0 м3/ч D 50 мм от 0,3 до 40,0 м3/ч D 65 мм от 0,4 до 60,0 м3/ч D 80 мм от 0,8 до 80 м3/ч D 100 мм от 0,16 до 160 м3/ч D 150 мм от 1,25 до 450,0 м3/ч D 200 мм от 2,5 до 650 м3/ч D 250мм от 3,2 до 1100 м3/ч D 300 мм от 1,0 до 1800 м3/ч D 350 мм от 3,8 до 2600 м3/ч D 400 мм от 4,9 до 3400 м3/ч D 450 мм от 6,2 до 4200 м3/ч D 500 мм от 7,7 до 5000 м3/ч D 600мм от 11,2 до 5800 м3/ч D 1000 мм от 32,7 до 8200 м3/ч
d = ±5 %
168.
Измерение расхода жидкости при измерении количества теплоты (тепловой энергии) (ультразвуковые расходомеры)
D 10 мм от 0,028 до 1,4 м3/ч D 15 мм от 0,1 до3,5 м3/ч D 20 мм от 0,02 до 8,1 м3/ч D 25 мм от 0,06 до 12,2 м3/ч D 32мм от 0,07 до 40,0 м3/ч D 40 мм от 0,1 до 45,0 м3/ч D 50 мм от 0,1 до 70,0 м3/ч D 65 мм от 0,65 до 120 м3/ч D 80 мм от 0,4 до 180 м3/ч D 100 мм от 0,63 до 280м3/ч D 150 мм от 1,5 до 750м3/ч D 200 мм от 2 до 1100м3/ч D 250 мм от 5 до 2000 м3/ч D 300 мм от 6 до 2500 м3/ч D 350 мм от 7 до 3500 м3/ч D 400 мм от 8 до 4500 м3/ч D 500 мм от 10 до 7000 м3/ч D 600 мм от 12 до 10000 м3/ч D 700 мм от 14 до 14000 м3/ч D 800 мм от 16 до 18000 м3/ч D 900 мм от 18 до 23000 м3/ч D 1000 мм от 20 до 28000 м3
d = ±5 %

177
Массаны өлшеу
0,02-ден 260 г-ға дейін
0,5-тен 1500 г-ға дейін
0-ден 220 г-ға дейін
0 ден 2100 г дейін
± 0,1 %
178
Оптикалық тығыздығын өлшеу
250-ден 900 Нм-ге дейін
315-тен 990 Нм-ге дейін
325-тен 1000 Нм-ге дейін
190-нан 1100 Нм-ге дейін
± 0,5 %
179
Сутектік (pH) көрсеткішін өлшеу
0-ден 14 бірлік рН-ке дейін
0 ден 14 бірлік рН-ке дейін
0 ден 14 бірлік рН-ке дейін
± 0,05 бірлік рН
180
Меншікті электр өткізгіштікпен өлшеу
10-4-ден 10 см/м-ге дейін
± 1 %
181
Ылғалдылықты өлшеу
0-ден 110 %-ға дейін
0-ден 210 %-ға дейін
± 0,02 %
182
Температураны өлшеу
Ауаның ылғалдығы
16-дан 40 0С-ке дейін
20-дан 90 %-ға дейін
± 0,2 %
183
Ерітілген оттегіні өлшеу, мг/л
0,1-ден 20,0 мг-ға дейін
± 1 %
184
Гранулометриялық құрамды өлшеу, мм
0,25-тен 1 мм-ға дейін
± 1 %
185
Судағы галогенорганикалық және бейорганикалық қоспаларды өлшеу
Линдан бойынша 4х10-14 г/с детекторлау шектері
± 2,8 %
186
Судағы ауыр металдардың жаппай шоғырлануын өлшеу
185-тен 900 нм-ге дейін
190-нан 600 нм-ге дейін
± 3,0 %
± 6,0 %
187
Судағы аниондардың және катиондардың жаппай шоғырлануын өлшеу
0-ден 15000 мкСм/см-ге дейін
190-нан 380 нм-ге дейін
± 0,5 %
± 5 %
Қорғаныс-өнеркәсіптік кешен саласында
188
Тікұшақтарды жөндеу және регламент жүргізу кезінде бөлшектердің, тораптар мен агрегаттардың сыртқы және ішкі өлшемдерін өлшеу
(0 – 10) м
D = ± 3 мм
189
Тікұшақтың жөндеуі мен регламентін орындау кезінде тростардың, біліктердің, карданның беріктігін, тартылуын өлшеу
(30 – 1500) Нˑм
d = ± 3 %
190
Зауытқа келіп түскен бос тікұшақтың материалдарының массасын өлшеу
(0 – 5000) кг
D = ± 50 гр
191
Тікұшақтарды жөндеу және реттеу кезінде сұйықтықтармен газдардың артық қысымын өлшеу
(0 – 600) кгс/см2
Келтірілген ауытқу 0,4 %
192
Барометрлік қысымды (биіктік көрсеткіштерін), жылдамдық арынын (жылдамдықты), тікұшақтардың жабдықтарын жөндеу және регламентті орындау кезінде өлшеу
(200 – 1400) мм. рт. ст.
D = ± 2 мм. рт.ст.
193
Тікұшақтардың жабдықтарын жөндеу және реттеу бойынша зертханаларда материалдық қорларды сақтауға арналған үй-жайлардағы ауа температурасын өлшеу
(5 – 45) °С
D = ± 1°С
194
Тікұшақтардың жабдықтарын жөндеу және реттеу бойынша зертханаларда материалдық корларды сақтауға арналған үй-жайлардағы ауаның салыстырмалы ылғалдығын өлшеу
(20 – 85) %
D = ± 8 %
195
Тікұшақтардың жабдықтарын жөндеу және реттеу кезінде ауыспалы және тұрақты тоқтардың кернеуін өлшеу
(100 мВ – 1000) В
d = ± 5,0 %
196
Тікұшақтардың жабдықтарын жөндеу және реттеу кезінде ауыспалы және тұрақты тоқтардың күшін өлшеу
(0 - 1,5) кА
d = 0,5 %
197
Тікұшақтардың жабдықтарын жөндеу және реттеу кезінде кедергіні, оқшаулауды, жерге тұйықтау кедергісін өлшеу

177.
Измерение массы
от 0,02 до 260 г от 0,5 до 1500 г от 0 до 220 г от 0 до 2100 г
± 0,1 %
178.
Измерение оптической плотности
от 250 до 900 Нм от 315 до 990 Нм от 325 до 1000 Нм от 190 до 1100 Нм
± 0,5 %
179.
Измерение водородного показателя рН
от 0 до 14 ед. рН от 0 до 14 ед. рН от 0 до 14 ед. рН
± 0,05 ед. рН
180.
Измерение удельной электрической проводимостью
от 10-4 до 10 см/м
± 1 %
181.
Измерение влажности
от 0 до 110 % от 0 до 210 %
± 0,02 %
182.
Измерение температуры Влажности воздуха
от 16 до 40 0С от 20 до 90 %
± 0,2 %
183.
Измерение растворенного кислорода
от 0,1 до 20,0 мг
± 1 %
184.
Измерение гранулометрического состава
от 0,25 до 1 мм
± 1 %
185.
Измерение галогенорганических и неорганических примесей в воде
Переделы детектирования 4·10-14 г/с по Линдану
± 2,8 %
186.
Измерение массовых концентрации тяжелых металлов в воде
от 185 до 900 нм от 190 до 600 нм
± 3,0 % ± 6,0 %
187.
Измерение массовой концентрации анионов и катионов в воде
от 0 до 15000 мкСм/см от 190 до 380 нм
± 0,5 % ± 5 %
В области оборонно-промышленного комплекса
188.
Измерение внешних и внутренних размеров деталей, узлов и агрегатов при производстве ремонта и регламента вертолетов
(0 – 10) м
D = ± 3 мм
189.
Измерение силы, натяжение тросов, валов, карданов, при выполнении ремонта и регламента вертолета
(30 – 1500) Нˑм
d = ± 3 %
190.
Измерение массы, материалов поступивших на завод, пустого вертолета
(0 – 5000) кг
D = ± 50 гр
191.
Измерения избыточного давления жидкостей и газов при производстве ремонта и регламента вертолетов
(0 – 600) кгс/см2
приведенная погрешность 0,4 %
192.
Измерение барометрического давления (указателей высоты), скоростного напора (скорость), при выполнении ремонта и регламента оборудования вертолетов
(200 – 1400) мм. рт. ст.
D = ± 2 мм. рт.ст.
193.
Измерение температуры воздуха в помещениях для хранения материальных запасов в лабораториях по выполнению ремонта и регламента оборудования вертолетов
(5 – 45) °С
D = ± 1°С
194.
Измерение относительной влажности воздуха в помещениях для хранения материальных запасов и в лабораториях по выполнению ремонта и регламента оборудования вертолетов
(20 – 85) %
D = ± 8 %
195.
Измерения напряжения переменного и постоянного токов при выполнении ремонта и регламента оборудования вертолетов
(100 мВ – 1000) В
d = ± 5,0 %
196.
Измерения силы переменного и постоянного тока при выполнении ремонта и регламента оборудования вертолетов
(0 - 1,5) кА
d = 0,5 %
197.
Измерение сопротивления, изоляции, сопротивление заземления при выполнении ремонта и регламента оборудования вертолетов

(0 – 20000) МОм
d = 1,0 %
198
Тікұшақтардың жабдықтарын жөндеу және реттеу кезінде берілетін құрылғылардың сигнал қуатын өлшеу
(0,3 – 20) Вт
d = ± 1 %
199
Тікұшақ жабдығын жөндеу кезінде синусоидалы, импульстік бақылау және ақпараттық сигналдардың жиілігін өлшеу
(12,5 – 400) МГц
d = ± 0,5 %
200
Тікұшақтардың құрамдас бөліктері мен бөлшектерін бұзбай сынау кезінде орындалатын өлшемдер
(7 - 1000) мм
d = ± 0,5 %
201
Тікұшақтарды жөндеу кезінде модуляция тереңдігін, радиоаппаратураның сызықты емес бұрмалауын өлшеу
(0 - 200) %
D = ± 0,5 %
202
Қабылдау және шығару клапандарын реттеу кезінде клапандардың саңылауларын өлшеу
(0 – 0,50) мм
D = 5 мкм
203
Жоғары қысымды отын сорғысын өлшеу
(0 – 25) мм
D = 6 мкм
204
Қозғалқышты жөндеу кезінде иінді біліктің, поршеньдік туйреуіштердің, қозғалқыш поршеньдерінің негізгі журналдарының сыртқы өлшемдерін өлшеу
(0 – 150) мм
D = 6 мкм
205
Қозғалтқышты жөндеу кезінде цилиндрлер блогының төсеніштерінің, шатундардың, шатундардың втукаларцының, цилиндр гильзаларының ішкі өлшемдерін өлшеу
(0 – 550) мм
D = 0,015 мм
206
Қозғалтқыштарды жөндеу кезінде мойынтіректерді иінді біліктің бойлақ қозғалысын өлшеу
(0,2 - 0,5) мм
D = 5 мкм
207
Қозғалқышты диагностикалау кезінде қозғалтқыш цилиндрлеріндегі қысуды өлшеу
(0 - 6000) бар
d = 0,1 %
208
Кіріс және технологиялық бақылау кезінде патрондар (жез таспалар, болат және қорғасын сым және конструкциялық легирленген болат) өндіруге арналағн шикізаттың сапалық және сандық химиялық құрамын өлшеу
(0,01 – 100) %
D = ± 6 %
209
Кіріс және технологиялық бақылау кезінде химиялық заттардың және технологиялық ертінділердің қышқылдық индексін (pH) өлшеу
(0 - 14) рН
∆= ± 0.001 рН
210
Кіріс және технологиялық бақылау кезінде химиялық заттардың және технологиялық ертінділердің сыну көрсеткішін өлшеу
(1.33 - 1.53) RI
∆= ± 0.00002 RI
211
Енгізі, технологиялық бақылау және өнімді сынау кезінде жез таспалардың, болат пен қоғасын сымның, конструциялық легирленген болаттың, оқ-дәрі дайындамаларының, соққы және оқ координаттарының геометриялық өлшемдерін өлшеу
(0 - 1) мм
∆= ± 2 мм
212
Кіріс технологиялық бақылау кезінде жез таспалардың, болат сымның қорғасын сымның, конструкциялық дегирленген болаттың және оқ-дәрі дайындамаларының қаттылығын өлшеу
(1 - 157,2) ед.тв.
∆= ± 0,01 ед.тв
213
Кіріс және технологиялық бақылау кезінде шикізат пен материалдық өлшейтін жез таспаларының, оқ-дәрілердің құрылымдық легирленген болат дайындамаларының үлгілерінің массасын өлшеу
(0 - 50) г
∆= ± (0,01÷263) г
214
Жез таспалардың, болат пен қоғасын сымдарының, конструкциялық легирленген болаттардың және кіреберістегі оқ-дәрілердің үлгілерінің беріктігін, беріктігін және пластикалық деформация коэффициентін өлшеу және дайын өнімді технологиялық бақылау және сынау

(0 – 20000) МОм
d = 1,0 %
198.
Измерение мощности сигнала, передающих устройств при выполнении ремонта оборудования вертолетов
(0,3 – 20) Вт
d = ± 1 %
199.
Измерения частоты синусоидальных, импульсных управляющих и информационных сигналов при выполнении ремонта оборудования вертолетов
(12,5 – 400) МГц
d = ± 0,5 %
200.
Измерение, проводимые при неразрушающем контроле узлов и деталей вертолетов
(7 - 1000) мм
d = ± 0,5 %
201.
Измерение глубины модуляции, нелинейных искажений радиооборудования при выполнении ремонта вертолетов
(0 - 200) %
D = ± 0,5 %
202.
Измерение клапанных зазоров при регулировке впускных и выпускных клапанов
(0 – 0,50) мм
D = 5 мкм
203.
Измерение регулировочных шайб топливный насос высокого давления
(0 – 25) мм
D = 6 мкм
204.
Измерение внешних размеров коренных шеек, шатунных шеек коленчатого вала, поршневых пальцев, поршней двигателя при проведении ремонта двигателя
(0 – 150) мм
D = 6 мкм
205.
Измерение внутренних размеров постели блока цилиндров, шатунов, втулок шатунов, гильз цилиндров при ремонте двигателя
(0 – 550) мм
D = 0,015 мм
206.
Измерение продольного разбега коленчатого вала в подшипниках при ремонте двигателя
(0,2 - 0,5) мм
D = 5 мкм
207.
Измерение компрессии в цилиндрах двигателя при диагностике двигателя
(0 - 6000) бар
d = 0,1 %
208.
Измерение качественного и количественного химического состава сырья для производства патронов (латунных лент, стальной и свинцовой проволоки и конструкционной легированной стали) при входном и технологическом контроле
(0,01 – 100) %
D = ± 6 %
209.
Измерение показателя кислотности (рН) химических веществ и технологических растворов при входном и технологическом контроле
(0 - 14) рН
∆= ± 0.001 рН
210.
Измерение показателя преломления химических веществ и технологических растворов при входном и технологическом контроле
(1.33 - 1.53) RI
∆= ± 0.00002 RI
211.
Измерение геометрических величин латунных лент, стальной и свинцовой проволоки, конструкционной легированной стали, заготовок боеприпасов, бойка и координат пули при входном, технологическом контроле и испытании продукции
(0 - 1) мм
∆= ± 2 мм
212.
Измерение твердости латунных лент, стальной, свинцовой проволоки, конструкционной легированной стали и заготовок боеприпасов при входном и технологическом контроле
(1 - 157,2) ед.тв.
∆= ± 0,01 ед.тв.
213.
Измерение массы образцов проб латунных лент, стальной и свинцовой проволоки, конструкционной легированной стали, заготовок боеприпасов, взвешивании сырья и материалов при входном и технологическом контроле
(0 - 50) г
∆= ± (0,01÷263) г
214.
Измерение силы, прочности и коэффициента пластической дифформации образцов проб латунных лент, стальной и свинцовой проволоки, конструкционной легированной стали и боеприпасов при входном, технологическом контроле и испытании готовой продукции

(0 - 2500) N
d = ± 1,0 %
215
Химиялық талдаулар мен сынақтар жүргізу кезінде зертхана үй-жағдайларындағы ауа температурасын, оқ-дәрі дәрілерді, жылыту жүйесінің суын күйдіру және шыңдау кезінде пештерді өлшеу
(0 - 250) °С
∆= ± 2,5 °С
216
Кіріс және технологиялық бақылау кезінде сұйық химиялық заттар мен технологиялық ерітінділердің тығыздығын өлшеу
(700 - 1840) кг/м3
∆= ± 1 кг/м3
217
Оқ-дәрілерге арналған герметикаланған лак-бояу материалдарының тұтқырлығын және кіру, технологиялық бақылау кезінде оқтың жылдамдығын өлшеу және дайын өнімді сынау
(6 - 30) мм2/с
d = ± 0,2 %
218
Кіріс және технологиялық бақылау кезінде сұйық химиялық реактивтер мен технологиялық ерітінділер көлемін өлшеу
(5 - 2000) см3
2 кл.
219
Ұнтақты газдардың қысым датчиктерін калибрлеу кезінде электр сыйымдылығын өлшеу
(0 - 10 000) pF
d = ± 0,5 %
220
Өнеркәсіптік қондырғылар жоғары қысымды ыдыстардағы ауа, су, май, арган қысымын өлшеу
(0 - 1) МПа
d = ± 2,5 %
221
Патрондарды дайындау жөніндегі өндірістік машиналардың пневматикалық желілеріндегі мыс және жез тоостағандар мен гильзаларды жасау жөніндегі машиналарда, сондай-ақ тостағандар мен гильзаларды жуу және шаю кезінде патрондарды құрастыру жөніндегі машиналардың, оқтың өзекшелерін жасау жөніндегі баспақтың жұмыс топтарының гидравликалық желілеріндегі ауа,су, май, арган қысымын өлшеу. Баллистикалық сынақ атыстарын жүргізу кезіндегі оқ-дәрілердің оқ-дәрілері газдарының қысымы
(0 - 1) МПа
d = ± 2,5 %
222
Бақылау және сынау процесінде әскери және арнайы техниканың жиілігін өлшеу
(0,1 - 1*109) Гц
D = ± 5*10-7 Гц
223
Бақылау және сынау процесінде әскери және арнайы техниканың кернеуін өлшеу
(0,001 - 1000) В
d = ± 0,2 %
224
Сынақтарды бақылау процесінде әскери және арнайы техниканың оқшаулау кедергісін өлшеу
(0 - 20) ГОм
d = ± 0,5 %
225
Бақылау және сынау процесінде әскери және арнайы техниканың тоқ күшін өлшеу
(0,001 - 30) А
d = ± 0,2 %
226
Бақылау және сынау процесінде әскери және арнайы техника бөліктерінің сыртқы және ішкі өлшемдерін өлшеу
(0 - 1) м
D = ± 1 мм
27
Бақылау және сынау процесінде әскери және арнайы техниканың массасын өлшеу
(0 - 200) кг
D = ± 0,5 кг
228
ӘК жөндеу және техникалық қызмет көрсету кезінде бөлшектер мен бекіткіштердің беріктігі мен қаттылығын өлшеу
(0 – 700) Н
D = ± 0,5 Н
229
ӘК-ге техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде тарату жүйелерінің арналарындағы қысымды өлшеу
(0 – 250) кгс/см2
d = ± 0,4 %
230
Ұшақ бұйымдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету кезінде геометриялық өлшемдер мен шамаларды өлшеу

(0 - 2500) N
d = ± 1,0 %
215.
Измерение температуры воздуха в помещениях лаборатории при проведении химических анализов и испытаний, печей при отжиге и закалке заготовок боеприпасов, воды отопительной системы
(0 - 250) °С
∆= ± 2,5 °С
216.
Измерение плотности жидких химических веществ и технологических растворов при входном и технологическом контроле
(700 - 1840) кг/м3
∆= ± 1 кг/м3
217.
Измерение вязкости герметизирующих лакокрасочных материалов для боеприпасов и скорости пули при входном, технологическом контроле и испытание готовой продукции
(6 - 30) мм2/с
d = ± 0,2 %
218.
Измерение объема жидких химических реактивов и технологических растворов при входном и технологическом контроле
(5 - 2000) см3
2 кл.
219.
Измерение электрической емкости при калибровке датчиков давления пороховых газов
(0 - 10 000) pF
d = ± 0,5 %
220.
Измерения давления воздуха, воды, масла, аргона на промышленных установках и на сосудах высокого давления
(0 - 1) МПа
d = ± 2,5 %
221.
Измерения давления воздуха, воды, масла, аргона в пневматических линиях производственных машин по изготовлению патронов, на машинах по изготовлению медных и латунных чашек и гильз, а также при мойке и полоскании чашек и гильз, в гидравлических линиях рабочих узлов машин по сборке патронов, машин по изготовлению сердечников пули, пресса по изготовлению чашек. Измерение давления пороховых газов боеприпасов при проведении баллистических испытательных стрельб
(0 - 1) МПа
d = ± 2,5 %
222.
Измерение частоты военной и специальной техники в процессе контроля и испытаний
(0,1 - 1*109) Гц
D = ± 5*10-7 Гц
223.
Измерение напряжения военной и специальной техники в процессе контроля и испытаний
(0,001 - 1000) В
d = ± 0,2 %
224.
Измерение сопротивления изоляции военной и специальной техники в процессе контроля и испытаний
(0 - 20) ГОм
d = ± 0,5 %
225.
Измерение силы тока военной и специальной техники в процессе контроля и испытаний
(0,001 - 30) А
d = ± 0,2 %
226.
Измерение внешних и внутренних размеров деталей военной и специальной техники в процессе контроля и испытаний
(0 - 1) м
D = ± 1 мм
227.
Измерение массы военной и специальной техники в процессе контроля и испытаний
(0 - 200) кг
D = ± 0,5 кг
228.
Измерение силы и твердости деталей и крепежей при проведении технического обслуживания ремонта воздушных судов
(0 – 700) Н
D = ± 0,5 Н
229.
Измерение давления в каналах распределительных систем при проведении технического обслуживания и ремонта воздушных судов
(0 – 250) кгс/см2
d = ± 0,4 %
230.
Измерение геометрических размеров и величин при ремонте и техническом обслуживании авиационных изделий

(0 - 40) м
D = ± 1 м
231
Әуе кемелерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету кезіндегі электрлік шамаларды өлшеу
(0 - 2000) кОм
(0 – 300) В
d = ± 1 %
d = ± 4 %
232
Әуе кемелерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету кезіндегі авиациялық өнімдер мәндерінің оптикалық – физикалық өлшемдері
(0 - 360) °
d = ± 10,0 %
233
Әуе кемелерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету үшін уақыт пен жиілікті өлшеу
(0,1 - 1200) МГц
(0,1 - 100) В
d = ± 0,5 %
234
Әскери техника мен қаруды жөндеу кезінде артиллериялық оқ-дәрілерді, қосалқы бөлшектердің, тораптар мен тораптардың ішкі және сыртқы өлшемдерін өлшеу
(0 – 3150) мм
класс 1 ГОСТ 25346-89
235
Резеңке бұйымдар мен әскери техника мен қаруды жөндеу кезінде, артиллериялық оқ-дәрілерді, қосалқы бөлшектерді жасау кезінде бөлшектердің, тораптар мен тораптардың конустарының бұрыштарын өлшеу
(6 -120) °
класс 1 ГОСТ 8593-81 (СТ СЭВ 512-77)
236
Автокөлік құралдарын құрастыру кезінде бұрындалы қосылыстардың тартылу күшінің моментін өлшеу
(24 - 120) Нм
d = ± 2 %
237
Автокөліктердің барлық түрлерін қабылдау сынақтары кезінде түтінді автоиатты түрде өлшеу
(0 – 100) %
(0 – 100) %
238
Автокөлік құралдарына жанармай құю кезінде отын шығынын өлшеу, сондай-ақ шығарылған соманы есепке алу
(2 - 100) л/ч
d = ± 1 %
239
Сынақ кезінде жұмыс істейтін жабықтың шу деңгейін өлшеу
(35 - 130) дБ
d = 1,5 дБ
240
Сығылған ауамен жабдықтау жүйесіндегі ыдыстар мен құбырларға ауа қысымын өлшеу
(0 - 16) кПа
∆ = 2,5 кПа
241
Ыдастардағы, құбырлардағы және дәнекерлеу машиналарындағы газ қысымын өлшеу
(0 - 25) МПа
∆ = 2,5 МПа
242
Қабылдау (шығару) кезінде тауар – материалдық құндылықтардың массасын өлшеу
(0 - 1000) кг
∆ = ± 100 г
243
Дәнекерлеу кезінде тұрақты және айнымалы тоқ желілеріндегі күшті өлшеу
(0 - 1) кА
d = ± 2,5 %
244
Дәнекерлеу кезінде тұрақты және айнымалы тоқ желілеріндегі кенеуді өлшеу
(0 - 100) В
d = ± 1,5 %
245
Тұақтылықты анықтау үшін лак-бояу материалдарының вискозиметр арқылы өту уақытын өлшеу
(0 - 60) секунд
∆ = ± 3 секунд
246
Автокөліктегі рубль дөңгелегі еркін ойнату бұрышын (люфта) өлшеу
(0 – 30) º
∆ = ± 0.5 º
247
Желдету жүйесіндегі ауа ағынының жылдамдығын өлшеу
(0,1 - 10) м/с
∆ = ± 0.1 м/с
248
Өңдірісте немесе жөндеу жұмыстарында бөлшектер мен тораптар, саңылаулардың ішкі және сыртқы беттердің өлшемдерін өлшеу
(0 - 1000) мм
∆ = ± 5 мм
249
Боялған бұйымдағы бояу жабының қалыңдығын өлшеу
(0 - 1,5) мм
∆ = ± 0.05 мм
250
Акустикалық шу, діріл және инфрадыбыс параметрлерін өлшеу
20 - 8 000) Гц
(8 - 12,5) кГц
∆ = ± 2 дБ
∆ = ± 2,5 дБ

(0 - 40) м
D = ± 1 м
231.
Измерение электрических величин при ремонте и техническом обслуживании воздушных судов
(0 - 2000) кОм (0 – 300) В
d = ± 1 % d = ± 4 %
232.
Оптико-физические измерения величин авиационных изделий при ремонте и техническом обслуживании воздушных судов
(0 - 360) °
d = ± 10,0 %
233.
Измерения времени и частоты при ремонте и техническом обслуживании воздушных судов
(0,1 - 1200) МГц (0,1 - 100) В
d = ± 0,5 %
234.
Измерение внутренних и внешних размеров деталей, узлов и агрегатов при изготовлении артиллерийских боеприпасов, запасных частей и резинотехнических изделий при проведении ремонта военной техники и вооружения
(0 – 3150) мм
класс 1 по ГОСТ 25346-89
235.
Измерение углов конусов деталей, узлов и агрегатов при изготовлении артиллерийских боеприпасов, запасных частей, резинотехнических изделий и при проведении ремонта военной техники и вооружения
(6 -120) °
класс 1 по ГОСТ 8593-81 (СТ СЭВ 512-77)
236.
Измерение крутящего момента силы затяжки резьбовых соединений при сборке автомобильной техники
(24 - 120) Нм
d = ± 2 %
237.
Автоматическое измерение дымности при приемо-сдаточных испытаниях для всех типов транспортных средств
(0 – 100) %
(0 – 100) %
238.
Измерение расхода топлива при заправке автотранспортных средств, а также учет выданного количества
(2 - 100) л/ч
d = ± 1 %
239.
Измерение уровня шума работавшей техники в процессе испытания
(35 - 130) дБ
D = 1,5 дБ
240.
Измерение давления воздуха в сосудах и трубопроводах в системе подачи сжатого воздуха
(0 - 16) кПа
D = 2,5 кПа
241.
Измерение давления газов в сосудах и трубопроводах в аппаратах для сварки
(0 - 25) МПа
D = 2,5 МПа
242.
Измерение массы товарно-материальных ценностей при приме (выдаче)
(0 - 1000) кг
D = ± 100 г
243.
Измерение силы в сетях постоянного и переменного токов при сварке
(0 - 1) кА
d = ± 2,5 %
244.
Измерение напряжения в сетях постоянного и переменного токов при сварке
(0 - 100) В
d = ± 1,5 %
245.
Измерение времени прохождения лакокрасочных материалов через вискозиметр для определения вязкости
(0 - 60) секунд
D = ± 3 с
246.
Измерение угла свободного хода (люфта) рулевого колеса в автомобиле
(0 – 30) º
d = ± 0.5 º
247.
Измерение скорости потока воздуха в системе вентиляции
(0,1 - 10) м/с
D = ± 0.1 м/с
248.
Измерение размеров отверстий, внутренних и наружных поверхностей, узлов и агрегатов при изготовлении или проведении ремонтных работ
(0 - 1000) мм
D = ± 5 мм
249.
Измерение толщины лакокрасочного покрытия на окрашенном изделии
(0 - 1,5) мм
D = ± 0.05 мм
250.
Измерение параметров акустического шума, вибрации и инфразвука
(20 - 8 000) Гц (8 - 12,5) кГц
D = ± 2 дБ D = ± 2,5 дБ

251
Өнімді сынау кезінде қошаған ортаның температурасын және салыстырмалы ылғалдылығын өлшеу
(- 40 - +50) °С
∆ = ± 0,5 °С
252
Инженерлік жабдықтықты дайындау және жөндеу кезінде бөлшектердің, тораптар мен бұйымдардың сыртқы және ішкі өлшемдердің өлшеу
(0 – 6000) мм
∆ = ± 200 мкм
253
Инженерлік жабдықты жасау және жөндеу кезінде бөлшектердің бұрыштарын өлшеу
(0 – 180) °
∆ = ± 15 °
254
Инженерлік жабдықты жасау және жөндеу кезінде саңылаулар мен ойықтардың өлшемдерін, сондай-ақ тораптар бөліктерінің ішкі беттерін өлшеу
(0 – 800) мм
∆ = ± 0,05 мм
255
Инженерлік жабдық агрегаттарын сынау кезінде сұйықтық қысымын өлшеу
(0 – 5 )МПа
d = ± 4 %
Аббревиатураның толық жазылуы:
мм. рт.ст – сынап бағанасының миллиметрі;
см – сантиметр;
кг – килограмм;
даН – декаНьютон;
Гр – Грей;
Гц – Герц;
л – литр;
л/с – секундына литр;
% - пайыз;
‰ – промилле;
мг/л- л-литріне миллиграм;
дптр – диоптрия;
Бк – Беккерель;
Вт – Ватт;
Мин – минут;
мкВ – микровольт;
мВ – милливольт;
мм/мВ – милливольтқа миллиметр;
с – секунд;
г – грамм;
мрад – мега радиан;
мл х м2 – шаршы метрге миллиметр;
г/см3 – текше сантиметрге грамм;
°С – цельсия градусы;
мОсмоль/кг – бір килограммға шайылатын;
Н – Ньютон;
мкм – микрометр;
мкл – микролитр;
мм- миллиметр;
мл – миллилитр;
мг – миллиграмм;
А – ампер;
В – вольт;
Ом – электр кедергісі;
мСм/см – миллисименс сантиметрге;
сПз – сантипуаз;
Па×с – Паскаль секундына;
Н/см2 – Ньютон – сантиметр шаршы;
мл/мин – миллилитр минутпен;
КОЕ – колонияқұраушы бірліктер;
мг/м³ - текше метрге миллиграмм;
м/с – секундына метр;
кПа – килопаскаль;
Б – Бел;
Мр/с - сағатына миллирентген;
мкЗв/сағ – микрозиверт сағатына;
бөлігі/см2 мин – жиілігі бір сантиметрге шаршы минутына;
дм3 – текше дециметр;
Зв/сағ – Зиверт сағатына;
Зв – Зиверт;
н³Зв/сағ – нанозиверт сағатына;
нЗв – НаноЗиверт;
Бк/м³ - текше метрге Беккерель;
Бк/м² - шаршы метрге Беккерель;
Бк/л – Беккерель литріне;
Бк/ кг² - шаршы метріне бір килограммға Беккерель;
МГц - миллигерц;
ГГц – гигагерц;
эВ - электронвольт;
лк- люкс;
Вт/м² - шаршы метрге ватт;
дБА – акустикалық децибел;
дБО – орташа децибел;
дБ – децибел;
В/м – вольт метрге;
мА/м – миллиампер метрге;
А/м – Ампер метрге;
ш/м – шаршы метр;
кГц – килогерц;
дм3/м2 – шаршы метрге текше дециметр;
нм - нанометр;
кН – килоНьютон;
БӨСК – бағытталған өткізудің спектрлік коэффициенті;
бірлік. рН – қышқылдық, құнарлылық;
кг/м³ - текше метрге килограмм;
мг/кг – килограммына миллиграмм;
мг/дм³ - текше дециметрге миллиграмм;
мкг – микрограмм;
г/ дм³ - текше дециметрге грамм;
V – ағынның жылдамдығын өлшеу;
ОКА – орташа квадраттық ауытқу;
ЭДҚ – экспозициялық дозаның қуаты;
ЭД – эквивалентті доза;
ДҚ – дозаның қуаты;
ЭТКБ – эквивалентті тепе-теңдік көлемдік белсенділік;
АББЗ – анионды беттік-белсенді заттар;
ҚМСҚ – құрғақ майсыздандырылған сүт қалдығы;
ДЗ – дәрілік заттар;
МБ – медициналық бұйымдар.

251.
Измерение температуры и относительной влажности окружающей среды при испытаний продукции
(- 40 - +50) °С
D = ± 0,5 °С
252.
Измерение внешних и внутренних размеров деталей, узлов и изделий при изготовлении и ремонте инженерной техники
(0 – 6000) мм
D = ± 200 мкм
253.
Измерение углов деталей при изготовлении и ремонте инженерной техники
(0 – 180) °
D = ± 15 °
254.
Измерение размеров отверстий и пазов, а также внутренних поверхностей деталей, узлов при изготовлении и ремонте инженерной техники
(0 – 800) мм
∆ = ± 0,05 мм
255.
Измерение давления жидкости при испытании агрегатов инженерной техники
(0 – 5) МПа
d = ± 4 %
Расшифровка аббревиатур:
мм. рт.ст - миллиметр ртутного столба;
см – сантиметр;
кг – килограмм;
даН - декаНьютон;
Гр – Грей;
Гц – Герц;
л – литр;
л/с – литр в секунду;
% -процент;
‰ – промилле;
мг/л- миллиграм на литр;
дптр - диоптрия;
Бк –Беккерель;
Вт – Ватт;
Мин – минута;
мкВ- микровольт;
мВ- милливольт;
мм/мВ - миллиметр на милливольт;
с – секунда;
г – грамм;
мрад – мега радиан;
мл х м2 – миллилитр на метр в квадрате;
г/см3 - грамм на сантиметр в кубе;
°С - градус цельсия;
мОсмоль/кг – осмоляемость на килограмм;
Н- Ньютон;
мкм – микрометр;
мкл – микролитр;
мм- миллиметр;
мл- миллилитр
мг- миллиграм;
А – ампер;
В – Вольт;
Ом - электрическое сопротивление;
мСм/см- миллисименс на санитиметр;
сПз – сантипауз;
Па×с – Паскаль на секунду;
Н/см2- Ньютон-сантиметр квадрат;
мл/мин – миллилитр в минутах;
КОЕ- колониеобразующие единицы;
мг/м³- миллиграмм на кубометр;
м/с - метр в секунду;
кПа – килопаскаль;
Б – Бел;
Мр/ч - миллирентген в час;
мкЗв/ч - микрозиверт в час;
част/см² мин- частота на сантиметр в квадрате в минуту;
дм3- дициметр куб;
Зв/ч – Зиверт/час;
Зв - Зиверт;
н³Зв/ч- нанозиверт в час;
нЗв - НанозЗиверт;
Бк/м³- Беккерель на кубический метр;
Бк/м2 - Беккерель на квадратный метр;
Бк/л - Беккерель на литр;
Бк/кг²- Беккерель на килограмм в квадрате;
МГц- миллигерц;
ГГц- гигагерц;
кэВ- электронвольт;
лк- люкс;
Вт/м²- ватт на метр в квадрате;
дБА- акустический децибел;
дБС- усредненный децибел;
дБ- децибел;
В/м- вольт на метр;
мА/м-миллиАмпер на метр;
А/м- Ампер на метр;
кВ/м- квадратный метр;
кГц- килогерц;
дм32- дециметр кубический на метр в квадрате;
нм- нанометр;
кН- килоНьютон;
СКПН - спектральный коэффициент направленного пропускания;
ед. рН – кислотность, водородность;
кг/м³- килограмм на кубометр;
мг/кг - миллиграмм на килограмм;
мг/дм³- миллиграмм на кубический дециметр;
мкг- микрограмм;
г/дм³ - грамм на кубический дециметр;
V - измерение скорости потоков;
СКО - среднее квадратичное отклонение;
МЭД - мощность экспозиционной дозы;
ЭД- эквивалентная доза;
МД – мощность дозы;
ЭРОА -эквивалентная равновесная объемная активность;
АПАВ -анионные поверхностно-активные вещества;
СОМО- сухой обезжиренный молочный остаток;
ЛС- лекарственные средства
МИ- медицинские изделия