Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2023 жылғы 27 маусымдағы № 183 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 шiлдеде № 33154 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
Е. Оспан
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 27 маусымдағы
№ 183 бұйрығы
қосымша
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер:
1. "Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 204 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22711)
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидаларында:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-бабына сәйкес әзірленді және бастауыш және негізгі орта білім, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру деңгейінде білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды."
6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын

О внесении изменений в некоторые приказы Министра просвещения Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2023 года № 33154.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые приказы Министра просвещения Республики Казахстан.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра просвещения Республики Казахстан Е. Оспан
Приложение к приказу
И.о. министра просвещения
Республики Казахстан
от 27 июня 2023 года № 183
Изменения, которые вносятся в некоторые приказы Министра просвещения Республики Казахстан:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 204 "Об утверждении Правил проведения мониторинга образовательных достижений обучающихся" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22711):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения мониторинга образовательных достижений обучающихся, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения мониторинга образовательных достижений обучающихся (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 (далее – Положение) и определяют порядок проведения мониторинга образовательных достижений обучающихся на уровне начального, основного среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. ББЖМ "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 55-бабының 4-тармағына сәйкес бастауыш және орта білім беру ұйымдарында 4 және 9-сынып білім алушыларының арасында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін пәндер бойынша екінші курс және (немесе) кәсіптік модульдер немесе жалпы кәсіптік, арнайы пәндер бойынша үшінші курс білім алушыларының арасында жүргізіледі.".
2. "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, діни білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 473 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30721 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 33) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
3. "Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 5 желтоқсандағы № 486 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31053 болып тіркелген) келесі өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 54) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
осы бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарының 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі-Өлшемшарттар) білім беру ұйымдарының білім беру қызметін өзін-өзі бағалауды жүзеге асыру кезінде оларды пайдалану мақсатында "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 54) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
16-тармақтың 1) тармақшасының бірінші бөлігіне орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

"6. МОДО проводится в организациях начального и основного среднего образования среди обучающихся 4 и 9 классов, в организациях технического и профессионального, послесреднего образования среди обучающихся второго курса по общеобразовательным дисциплинам и (или) третьего курса по профессиональным модулям или общепрофессиональным, специальным дисциплинам в соответствии с пунктом 4 статьи 55 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон).".
2. В приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 473 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций, предоставляющих начальное, основное среднее, общее среднее, техническое и профессиональное, послесреднее, духовное образование, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30721):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 33) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:".
3. В приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 5 декабря 2022 года № 486 "Об утверждении критериев оценки организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31053):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 54) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Критериях оценки организаций образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие критерии оценки организаций образования (далее – Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 54) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" с целью использования их при осуществлении самооценки образовательной деятельности организаций образования.";
часть первую подпункта 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"1) наличие и соответствие плана работы (по направлениям деятельности) на учебный год, разработанного и утвержденного согласно Перечню документов, обязательных для ведения педагогами организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, и их формы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2020 года № 130 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20317) содержанию образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования по:".

4. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарды және орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 13 ақпандағы № 34 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 31902 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидаларында:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын
"1. Осы Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді және орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану тәртібін белгілейді.";
3-тармақтың:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аккредиттеу органы, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органы Заңның 5-бабының 28) тармақшасына сәйкес бекітілген аккредиттеу органына қойылатын талаптарға оның сәйкестігін растау үшін уәкілетті органға тану үшін қағаз және/немесе электронды түрде мынадай құжаттарды ұсынады:";
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Заңның 5-бабының 28) тармақшасына сәйкес бекітілген аккредиттеу органына қойылатын талаптардың 3-тармағында көрсетілген материалдық ресурстардың бар екенін растайтын құжаттар;";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Заңның 5-бабының 28) тармақшасына сәйкес бекітілген аккредиттеу органына қойылатын талаптардың 1-7-тармақтарының сәйкестігін қарау нәтижелері бойынша Кеңес:";
11-тармақтың бірінші бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Заңның 5-бабының 28) тармақшасына сәйкес бекітілген Аккредиттеу органына қойылатын талаптардың 1-7 тармақтарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда оларды еркін нысанда жою жөнінде ұсынымдар беріледі.";
13-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Заңның 5-бабының 28) тармақшасына сәйкес бекітілген аккредиттеу органына қойылатын талаптардың 6, 7-тармақтарының және Кеңес шешімдерінің орындалмаған;";

4. В приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 13 февраля 2023 года № 34 "Об утверждении требований, предъявляемые к аккредитационному органу в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования и правил признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31902):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 28) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следущей редакции:
"1. Настоящие Правила признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и определяет порядок признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.";
в пункте 3:
часть первую изложить в следущей редакции:
"3. Аккредитационный орган, в том числе зарубежный в подтверждение его соответствия требованиям, предъявляемым к аккредитационному органу, утвержденным в соответствии с подпунктом 28) статьи 5 Закона, представляет для признания в уполномоченный орган следующие документы в бумажной и/или электронной формах:";
подпункт 4) изложить в следущей редакции:
"4) документы, подтверждающие наличие имеющихся ресурсов, указанных в пункте 3 Требований, предъявляемых к аккредитационному органу, утвержденных в соответствии с подпунктом 28) статьи 5 Закона;";
часть первую пункта 8 изложить в следущей редакции:
"8. По результатам рассмотрения документов на соответствие пунктов 1-7 Требований, предъявляемых к аккредитационному органу, утвержденных в соответствии с подпунктом 28) статьи 5 Закона, Совет принимает решение:";
часть первую пункта 11 изложить в следущей редакции:
"11. При выявлении несоответствия пунктам 1-7 требований, предъявляемых к аккредитационному органу, утвержденных в соответствии с подпунктом 28) статьи 5 Закона, выдаются рекомендаций по их устранению в произвольной форме.";
подпункт 3) пункта 13 изложить в следущей редакции:
"3) невыполнения пунктов 6, 7 Требований, предъявляемых к аккредитационному органу, утвержденных в соответствии с подпунктом 28) статьи 5 Закона, и решений Совета;";

5-қосымшаның 4-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Аккредиттеу органының Заңның 5-бабының 28) тармақшасына сәйкес бекітілген аккредиттеу органына қойылатын талаптарды орындауын талдау үшін мәліметтер.".

подпункт 4 приложения 5 изложить в следующей редакции:
"4) Сведения для анализа выполнения аккредитационным органом Требований предъявляемых к аккредитационному органу, утвержденных в соответствии с подпунктом 28) статьи 5 Закона".