Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2023 жылғы 21 шiлдедегi № 224 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 шiлдеде № 33166 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20122 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 235-15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
Е. Оспан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 21 шілдедегі
№ 224 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары

Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2023 года № 33166
В соответствии с подпунктом 235-15) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые штаты работников государственных организаций образования.
2. Юридическому департаменту Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра просвещения Республики Казахстан
Е. Оспан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры
и спорта Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 июля 2023 года № 224
Типовые штаты работников государственных организаций образования

6. Сөйлеу қабілеті бұзылған балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында және сөйлеу қабілеті бұзылған балалар үшін арнайы топтар құрылған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында логопед және дефектолог мұғалім лауазымының штат бірліктері қосымша белгіленеді.
7. Әр түрлі тілде оқыту және тәрбиелеу қатар жүргізілетін эксперименттік режимде жұмыс істейтін мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында әдіскерлердің лауазымының штат бірліктері топтардың санына қарай, әрбір топқа лауазымның 0,25 штат бірлігі есебінен еңбекақы төлеу қоры шегінде тілдік оқыту және тәрбие берудің әрбір түрі үшін жеке белгіленеді.

6. В организациях дошкольного воспитания и обучения для детей с нарушениями речи и в организациях дошкольного воспитания и обучения, где созданы специальные группы для детей с нарушениями речи, дополнительно устанавливаются штатные единицы должности логопеда и учителя-дефектолога.
7. В организациях дошкольного воспитания и обучения, работающих в режиме эксперимента параллельно на разных языках обучения и воспитания, штатные единицы должности методистов устанавливаются для каждого вида языкового обучения и воспитания отдельно в зависимости от количества групп, из расчета 0,25 штатной единицы должности на каждую группу, в пределах фонда оплаты труда.

8. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында дене тәрбиесі залы болған жағдайда 3 және одан ересек жастағы балалардың әрбір тобы үшін лауазымның 0,25 бірлігі есебінде дене тәрбиесі жөніндегі нұсқаушы лауазымының штат бірлігі қосымша белгіленеді.
9. Қыли көзді және амблиопиясы бар балаларға арналған арнаулы топтар құрылған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында тифлопедагог мұғалімі және әрбір 3 топқа лауазымның 0,5 штат бірлігі есебінен медициналық аппаратураны жөндеу жөніндегі техник лауазымдарының штат бірліктері белгіленеді.

8. При наличии в организациях дошкольного воспитания и обучения физкультурного зала дополнительно устанавливается штатная единица должности инструктора по физкультуре из расчета по 0,25 единицы должности на каждую группу детей в возрасте от 3 лет и старше.
9. В организациях дошкольного воспитания и обучения, где созданы специальные группы для детей с косоглазием и амблиопией, устанавливаются штатные единицы должностей учителя-тифлопедагога и техника по ремонту медицинской аппаратуры из расчета 0,5 штатной единицы должности на каждые 3 группы.

10. Балалардың дене мен психикалық денсаулығын сақтау әрі нығайту жөніндегі міндеттерді орындайтын және физиотерапия кабинеттері бар мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында дәрігер лауазымының 1 штат бірлігі көзделеді.
11. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында компьютерлік және ұйымдастыру техникасы болған кезде осы техникаға қызмет көрсету жөніндегі маманның лауазымдық штат бірлігі қосымша белгіленеді.

10. В организациях дошкольного воспитания и обучения, выполняющих задачи по охране и укреплению физического и психического здоровья детей и имеющих кабинеты физиотерапии, предусматриваются по 1-ой штатной единице должности врача.
11. В организациях дошкольного воспитания и обучения при наличии компьютерной и организационной техники дополнительно устанавливается штатная единица должности специалиста по обслуживанию данной техники.

Бастауыш мектептерде директордың лауазымы 8 және одан көп сынып жинақтауыштары әрі оқушылар саны 240-тан кем болмаған жағдайда белгіленеді.
Жалпы білім беретін мектептерде педагог-ассистент лауазымы психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынысы бойынша белгіленеді.
Лицейлер, гимназиялар (мектеп-лицейлер, мектеп-гимназиялар), эксперименттік алаңдар
Лауазымдардың атауы
Мектепке дейінгі дайындықты қоса алғанда сынып жинақтауыш санына қарай штат бірліктерінің саны
6-ға дейін

В начальных школах должность директора устанавливается при наличии 8 и более классов-комплектов и не менее 240 учащихся.
В общеобразовательных школах должность педагога-ассистента устанавливается по рекомендации психолого-медико-педагогической консультации.
Лицеи, гимназии (школы-лицеи, школы-гимназии), экспериментальные площадки
Количество штатных единиц в зависимости от числа классов-комплектов, включая предшкольную подготовку
до 6

5. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында 500 немесе одан да көп әскери міндеттілер және әскерге шақыру жасындағы білім алушылар болған жағдайда, кадр және арнайы жұмыс жөніндегі инспектор лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
6. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында бір немесе бірнеше мамандықтар бойынша кемінде 150 білім алушы бар болса, ал кәсіп немесе мамандық бейінінің ерекшелігіне байланысты кемінде 120 білім алушы болса, мамандықтар тобы бойынша бөлімше меңгерушісі лауазымының штат бірліктері қосымша белгіленеді.

5. При наличии в организациях технического и профессионального, послесреднего образования от 500 или более военнообязанных и обучающихся призывного возраста устанавливается штатная единица должности инспектора по кадрам и специальной работе.
6. При количестве обучающихся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования не менее 150 обучающихся по одной или нескольким специальностям, дополнительно устанавливаются штатные единицы должности заведующего отделением по группе специальностей, а исходя из специфики профиля профессии или специальности – не менее 120 обучающихся.

7. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру үшін мемлекеттік сатып алу бойынша менеджер лауазымының штат бірлігі енгізіледі.
8. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік бірлестік болған кезде директордың оқу-әдістемелік бірлестік жөніндегі орынбасары, әдіскер, техник-бағдарламашы, аудармашының штат бірліктері қосымша белгіленеді.

7. В организациях технического и профессионального, послесреднего образования для осуществления выполнения государственных закупок вводится штатная единица должности менеджера по государственным закупкам.
8. При наличии в организациях технического и профессионального, послесреднего образования учебно-методического объединения дополнительно устанавливаются штатные единицы заместителя директора по учебно-методическому объединению, методиста, техника-программиста, переводчика.

9. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында жатақхана бойынша тәрбиеші лауазымының штат бірлігі жатақханада тұратын әрбір 75 білім алушыға және әрбір 25 жетім балаға қосымша енгізіледі.
10. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында 20 және одан да көп жұмыс істеп тұрған жабдықтар (станоктар, машиналар, автомобильдер, тракторлар және ауылшаруашылық машиналары) болған кезде механиктің штат бірлігі белгіленеді.

9. В организациях технического и профессионального образования, послесреднего штатная единица должности воспитателя по общежитию дополнительно вводится на каждые 75 обучающихся и каждые 25 детей-сирот, проживающих в общежитии.
10. В организациях технического и профессионального, послесреднего образования при наличии от 20 и более единиц действующего оборудования (станков, машин, автомобилей, тракторов и сельскохозяйственных машин) устанавливается штатная единица механика.

11. Бірқатар пәндер шет тілінде оқытылатын техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында шет тілі бойынша әдіскер лауазымының штат бірлігі қосымша белгіленеді.
12. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында бағдарламалар әкімшілерімен келісу бойынша еңбекақы төлеу қорының шегінде немесе көрсетілген ақылы қызметтерден түскен қаражат есебінен қажет болған жағдайда кәсіптердің (қызметшілер мен жұмысшылардың) мынадай штат бірліктері қосымша белгіленеді: аға оқытушы, экономист, әлеуметтік педагог, ұйымдастырушы педагог, консультант-заңгер, мұрағатшы, оқу бөлімінің меңгерушісі, әдістемелік кабинеттің меңгерушісі, қойма меңгерушісі, медициналық пункттің меңгерушісі, асхана меңгерушісі, сүйемелдеуші, көркемдік жетекші, костюмер, суретші, киномеханик, үрмелі аспаптардың күйін келтіруші, дене шынықтыру және бұқаралық жұмыстар жөніндегі нұсқаушы, қосымша білім беру педагогы, музыкалық жетекші, жастар істері жөніндегі инспектор.

11. В организациях технического и профессионального, послесреднего образования с преподаванием ряда предметов на иностранном языке устанавливается дополнительно штатная единица должности методиста по иностранному языку.
12. В организациях технического и профессионального, послесреднего образования по согласованию с администраторами программ в пределах фонда оплаты труда и за счет средств от представленных платных услуг при необходимости дополнительно устанавливаются следующие штатные единицы профессий (служащих и рабочих): старший преподаватель, экономист, социальный педагог, педагог-организатор, юрист-консультант, архивариус, заведующий учебной части, заведующий методическим кабинетом, заведующий складом, заведующий медицинским пунктом, заведующий столовой, аккомпаниатор, художественный руководитель, костюмер, художник, киномеханик, настройщик духовых инструментов, руководитель по физкультурно-массовой работе, педагог дополнительного образования, музыкальный руководитель, инспектор по делам молодежи.

13. Эксперимент режимінде бірнеше тілде қатар оқытатын техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылар саны 281-ден көп болғанда, директордың ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасары, директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары лауазымдарының штат бірліктері әр оқыту тілінің түріне жеке белгіленеді.
4-тарау. Даму мүмкіндіктері шектеулі балалар мен жасөспірімдерге арналған арнаулы ұйымдар қызметкерлерінің үлгі штаттары
Лауазымдардың атауы
Тәрбиеленушілер топтарына қарай штаттық бірліктер саны
8-ге дейін

13. В организациях технического и профессионального, послесреднего образования, работающих в режиме эксперимента параллельно на разных языках обучения с контингентом свыше 281 обучающихся, штатные единицы должностей заместитель директора по научной работе, заместитель директора по учебной работе устанавливаются для каждого вида языкового обучения отдельно.
Глава 4. Типовые штаты работников специальных организаций образования для детей и подростков с ограниченными возможностями в развитии
Наименование должностей
Количество штатных единиц в зависимости от количества групп воспитанников
до 8

1. Даму мүмкіндіктері шектеулі балалар мен жасөспірімдерге арнаулы білім беру ұйымдарында тәрбиешілердің саны тәрбиеленушілердің әр тобына 2 штат бірлігі есебінен белгіленеді.
2. Сыныптар және тәрбиелеу топтарының толықтырылуы "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) сәйкес айқындалады.
3. Жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ жексенбі және мереке күндері осы ұйымда қалатын балалар бар арнаулы білім беру ұйымдарында қосымша мынадай лауазымдар:
осындай әрбір 25 балаға бірақ әр ұйымға 0,25 бірліктен кем болмайтын тәрбиеші лауазымының 0,25 штат бірлігі;
ұйымда кемінде осындай 25 бала болған кезде аспаз лауазымының 0,5 штат бірлігі белгіленеді.
4. Жүріп-тұру мүшелері, сөйлеу қабілеті бұзылған балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарында 12-15 – балаға бір штат бірлігі есебінен, кемтарлығы күрделі балаларға балалар саны 6-дан аспайтын топтарға бір штат бірлігі есебінен логопед мұғалім және дефектолог мұғалім лауазымдары белгіленеді
5. Бір немесе бірнеше мектепке дейінгі топтары бар арнаулы білім беру ұйымдарында әрбір топқа мынадай лауазымдар:
тәрбиеші – екі штат бірлігі;
естімейтін, нашар еститін, кейін саңырау болған балаларға, зағип және нашар көретін, ақыл-ойы кенжелеп қалған балаларға арналған топтар үшін дефектолог мұғалімнің бір штат бірлігі белгіленеді.

1. В специальных организациях образования для детей и подростков с ограниченными возможностями количество воспитателей устанавливается из расчета 2 штатной единицы на каждую группу воспитанников.
2. Наполняемость классов и воспитательных групп определяется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890).
3. В специальных организациях образования, имеющих детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также детей, находящихся в данной организации в воскресные и праздничные дни, дополнительно устанавливаются следующие должности:
0,25 штатной единицы должности воспитателя на каждые 25 таких детей, но не менее 0,25 единицы на организацию;
0,5 штатной единицы должности повара при наличии в организации не менее 25 таких детей.
4. В специальных организациях образования для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, с нарушениями речи устанавливаются должности учителя-логопеда и учителя-дефектолога из расчета одной штатной единицы на 12-15 детей, для детей со сложной структурой дефекта – из расчета одной штатной единицы на группу из не более чем шести детей.
5. В специальных организациях образования, имеющих одну или несколько дошкольных групп, на каждую группу устанавливаются следующие должности:
воспитатель – две штатные единицы;
учитель-дефектолог в группах для глухих, слабослышащих, позднооглохших детей, для слепых и слабовидящих, для умственно отсталых детей – одна штатная единица.

6. Көру қабілеті бұзылған, жүріп-тұру мүшелері бұзылған балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарының мектепке дейінгі топтарында тәрбиеші көмекшісінің екі штат бірлігі, сөйлеу қабілеті өте нашар әрбір 10 балаға немесе фонетикалық сөйлеу қатары бұзылған әрбір 12 балаға логопед мұғалімнің бір штат бірлігі белгіленеді. Егер мектепке дейінгі топтардың жатын бөлмелері қатар орналасса, әрбір екі топқа 2,5 штат бірлігі есебінен тәрбиешінің көмекшісі, 0,5 штат бірлігі есебінен кір жуу машинисі лауазымдары белгіленеді.

6. В дошкольных группах специальных организаций образования для детей с нарушениями зрения, с нарушениями опорно-двигательного аппарата при наличии детей с нарушениями речи устанавливаются две штатные единицы помощника воспитателя, одна штатная единица учителя-логопеда на каждые 10 детей с тяжелыми нарушениями речи или на каждые 12 детей с нарушениями фонетического строя речи. Если дошкольные группы размещены в смежных спальных помещениях, устанавливаются должности: помощника воспитателя из расчета 2,5 штатной единицы и машиниста по стирке белья из расчета 0,5 штатной единицы на каждые две группы.

7. Арнаулы білім беру ұйымдарында екі немесе одан да көп мектепке дейінгі топтар болған кезде аспаз және қосалқы жұмысшы лауазымдарының 0,5 штат бірліктері қосымша белгіленеді.
8. Көру қабілеті бұзылған балаларға, жүріп-тұру мүшелері бұзылған балаларға арналған төрттен тоғызға дейін топтары бар арнаулы білім беру ұйымдарында қосалқы жұмысшы лауазымының бір штат бірлігі, ал тоғыз және одан да көп топтар болған кезде қосалқы жұмысшы лауазымының екі штат бірлігі қосымша белгіленеді.

7. При наличии в специальных организациях образования двух и более дошкольных групп устанавливаются дополнительно по 0,5 штатной единице должностей повара и подсобного рабочего.
8. В специальных организациях образования для детей с нарушениями зрения, для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, имеющих от четырех до девяти групп, устанавливаются дополнительно одна штатная единица должности подсобного рабочего и две штатные единицы должности подсобного рабочего при наличии от девяти и более групп.

9. Жүріп-тұру мүшелері бұзылған балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарында: тәрбиеленушілерінің саны 100 дейін осы ұйымдарда ортопедиялық аппараттарды жөндеу жөніндегі техник лауазымының 0,5 штат бірлігі және тәрбиеленушілер саны 100 астам болса, 1 штат бірлігі белгіленеді.
10. Көру қабілеті бұзылған балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарында оқушылар бедерлі қаріптермен жазылған оқулықтар мен оқу әдебиетін пайдаланатын 4-5 топ болса, кітапханашы лауазымының 0,5 штат бірлігі белгіленеді.

9. В специальных организациях образования для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата устанавливается должность техника по ремонту ортопедических аппаратов: 0,5 штатной единицы с количеством в данных организациях до 100 воспитанников и одна штатная единица с количеством более 100 воспитанников.
10. В специальных организациях образования для детей с нарушениями зрения с количеством 4-5 групп, в которых учащиеся пользуются учебниками и учебной литературой с рельефным шрифтом, устанавливается 0,5 штатной единицы должности библиотекаря.

11. Есту қабілеті бұзылған балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарында 3-8 сынып болған кезде – дыбысты күшейту аппаратына қызмет көрсету жөніндегі техник лауазымының бір штат бірлігі, осындай 9-16 сынып болса – 1,5 штат бірлігі белгіленеді. Сыныптардың қатарында дыбысты күшейту аппаратурасы орнатылған мектепке дейінгі топтар да есепке алынады.
12. Есту қабілеті бұзылған балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарында есту кабинетінің дефектолог мұғалімі лауазымының бір штат бірлігі белгіленеді.

11. В специальных организациях образования для детей с нарушением слуха устанавливается должность техника по обслуживанию звукоусиливающей аппаратуры: одна штатная единица при наличии 3-8 классов, оборудованных звукоусиливающей аппаратурой, и 1,5 штатной единицы – при наличии 9-16 таких классов. В числе классов учитываются также дошкольные группы, в которых установлена звукоусиливающая аппаратура.
12. В специальных организациях образования для детей с нарушениями слуха устанавливается одна штатная единица должности учителя-дефектолога слухового кабинета.

13. Арнаулы білім беру ұйымдарында тәрбиешінің көмекшісі лауазымы әрбір жатын корпусына екі штат бірлігі есебінен белгіленеді, жатын корпусына 100 астам тәрбиеленуші орналастырылған кезде жатын корпусының әрбір қабатына екі штат бірлігі енгізіледі.
14. Арнаулы білім беру ұйымында жатын корпусынан тыс орналасқан изолятор болған кезде тәрбиешінің көмекшісі лауазымының екі штат бірлігі қосымша белгіленеді.

13. Должность помощника воспитателя в специальных организациях образования устанавливается из расчета две штатные единицы на каждый спальный корпус, а при размещении в спальном корпусе более 100 воспитанников – две штатные единицы на каждый этаж спального корпуса.
14. При наличии в специальной организации образования изолятора, расположенного за пределами спального корпуса, устанавливаются дополнительно две штатные единицы должности помощника воспитателя.

15. Топ саны 15-ке дейінгі арнаулы білім беру ұйымдарында жуылатын бұйымдардың бір бөлігі кір жуатын орындарға тапсырылатын жағдайда кір жуу машиналары операторы лауазымының бір штат бірлігі, ал 15 топ және одан астам болса, лауазымның екі штат бірлігі белгіленеді.
16. Жүріп-тұру мүшелері бұзылған балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарында әрбір топқа массаж жасаушы мейіргер лауазымының 0,5 штат бірлігі белгіленеді.

15. В тех случаях, когда часть белья сдается в стирку в прачечную, в специальных организациях образования с числом до 15 групп, устанавливается одна штатная единица должности оператора стиральных машин, а с числом 15 и более групп – две штатные единицы должности.
16. В специальных организациях образования для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата на каждую группу устанавливается 0,5 штатной единицы должности медсестры-массажиста.

5. Жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда үйірмелік, еңбек, спорт және емдеу іс-шаралары өткізілуіне қарай музыка жетекшісі, қосымша білім беру педагогы, сондай-ақ дене шынықтыру мен еңбекке баулу жөніндегі нұсқаушы лауазымдарының штат бірліктері белгіленеді.
6. Жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда жер учаскесі мен қосалқы шаруашылығы болған кезде бейін бойынша мамандардың штат бірліктері (агроном, зоотехник тағы басқалар) қосымша енгізіледі.

5. В организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, штатные единицы должностей музыкального руководителя, педагога дополнительного образования, а также инструкторов по физической культуре и труду устанавливаются в зависимости от проводимых кружковых, трудовых, спортивных и лечебных мероприятий.
6. При наличии в организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, земельного участка и подсобного хозяйства дополнительно вводятся штатные единицы специалистов по профилю (агроном, зоотехник и т.д.).

7. Жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың жанында жалпы білім беретін мектеп, балалар үйінен шеткері орналасқан өзінің демалыс аймағы болған жағдайда қосымша штат бірліктері тиісті білім беру ұйымдарының үлгі штаттарына сәйкес белгіленеді.
8. Жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда штат санының лимиті шеңберінде ұйым басшылары қажет болған жағдайда лауазымдардың штат бірліктерін ауыстыруды жүзеге асыра алады.

7. В случае наличия при организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, общеобразовательной школы, собственной зоны отдыха, находящейся за пределами детского дома, дополнительные штатные единицы работников устанавливаются согласно типовым штатам соответствующих организаций образования.
8. В организациях для детей-сирот, для детей, оставшихся без попечения родителей, в рамках лимитов штатной численности руководители организаций при необходимости могут осуществлять замену штатных единиц должностей.

1. Балалар мен жасөспірім шығармашылық сарайларында, үйлерінде, орталықтарында, кешендерінде, студияларында ән және би ансамблі, хореографиялық ұжымы, хор ұжымы және қатысушыларының саны кемінде 90 адам болған жағдайда ансамбльдің көркемдік жетекшісі, балетмейстер, хормейстер лауазымдарының штат бірліктері белгіленеді.
2. Осы ұйымдарда оркестрдің дирижері лауазымының штат бірлігі оркестрде кемінде 50 адам болған кезде белгіленеді.
3. Осы ұйымдарда хор, хореография, театр немесе драма ұжымы болған жағдайда костюмер лауазымының штат бірлігі енгізіледі.
4. Осы ұйымдарда кемінде 3 мың дана кітап қоры болған кезде кітапханашы лауазымының штат бірлігі енгізіледі.
5. Осы ұйымдарда киноқондырғысы және кемінде 250 орындық көрермен залы, жабдықталған сахнасы болған кезде киномеханик лауазымының 0,5 штат бірлігі, жарық түсіруші мен сахна машинисі 0,5 штат бірліктен белгіленеді.
Жас натуралистер станциялары (балалар экологиялық орталықтары, биологиялық орталықтар, экобиоорталықтар), жас техниктер станциялары (орталықтар, жасөспірімдер мен балалар шығармашылық техникалық мектептері), жас туристер станциялары (балалар-жасөспірімдер туризм орталықтары)
Лауазымдардың атауы
Штаттық бірліктерінің саны
Директор
1
Директордың әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасары
1
Қойма (шаруашылық меңгерушісі)
1
Бөлім меңгерушілері (бір бейіндегі 10 үйірме болған жағдайда - 1 штат бірлігі)
Бухгалтер
1
Хатшы (іс қағаздарын жүргізуші)
1
Ғимараттарға кешенді қызмет көрсететін және жөндейтін жұмысшы (әрбір ғимаратқа)
1
Күзетші
3
Вахтер, әр ғимаратқа
1
Ескертпелер:
1. Осы мектептен тыс ұйымдар, жалақы қоры бағдарламалар әкімшілері бекітетін бюджеттік қаржы шегінде, қосымша білім беру педагогтарды, ұйымдастырушы педагогтарды, әдіскерлерді жұмысқа тарта алады.

1. При наличии во дворцах, домах, центрах, комплексах, студиях детского и юношеского творчества ансамбля песни и танца, хореографического коллектива, хорового коллектива с количеством участников не менее 90 человек устанавливаются штатные единицы должности художественного руководителя ансамбля, балетмейстера, хормейстера.
2. Штатная единица должности дирижера оркестра в данных организациях устанавливается при наличии в оркестре не менее 50 человек.
3. При наличии в указанных организациях хорового, хореографического, театрального или драматического коллектива вводится штатная единица должности костюмера.
4. При наличии в данных организациях книжного фонда, содержащего не менее 3 тысяч экземпляров, устанавливается штатная единица должности библиотекаря.
5. При наличии в указанных организациях киноустановки и зрительного зала не менее чем на 250 мест и оборудованной сцены устанавливается 0,5 штатной единицы должности киномеханика, по 0,5 штатной единицы должности осветителя и машиниста сцены.
Станции юных натуралистов (детские экологические центры, биологические центры, экобиоцентры), станции юных техников (центры, школы технического творчества детей и юношества), станции юных туристов (центры детско-юношеского туризма)
Наименование должностей
Количество штатных единиц
Директор
1
Заместитель директора по методической работе
1
Заведующий складом (хозяйством)
1
Заведующие отделами (при наличии 10 кружков одного профиля - одна штатная единица)
Бухгалтер
1
Секретарь (делопроизводитель)
1
Рабочий по комплексному обслуживанию и ремонту зданий (на каждое здание)
1
Сторож
3
Вахтер на каждое здание
1
Примечания:
1. Данные внешкольные организации могут привлекать педагогов дополнительного образования, педагогов-организаторов, методистов, фонд заработной платы которых утверждается администраторами программ в пределах бюджетных ассигнований.

8-тарау. Білім беру ұйымдарына (жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда) ортақ жекелеген лауазымдар бойынша білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары
1. Мемлекеттік емес тілде оқытылатын білім беру ұйымдарында қазақ тілінің аудармашысы лауазымының штат бірлігі қосымша енгізіледі.
2. Білім беру ұйымдарында арнайы жабдықталған кабинеттер, шеберханалар, зертханалар, оқу-зертханалық жабдықтар, оқу-есептеу техникасының кабинеттері, аудио-бейне, лингвистикалық кабинеттер, байланыс құралдары және басқа да күрделі аппаратуралар болған жағдайда Жабдықтау жөніндегі инженердің, бағдарламалық қамтамасыз ету жөніндегі маманның және зертханашы лауазымдарының штат бірліктері белгіленеді.
3. Киім ілуші лауазымының штат бірлігі, жабдықталған киім ілгіш болған жағдайда, жұмыс маусымына белгіленеді. Оқушыларға сабақ беру екінші, үшінші ауысымдарда өткізілетін білім беру ұйымдарында және ұзартылған күн топтары болған жағдайда әр киім ілгішке 0,5 штат бірлігі есебінен киім ілуші лауазымының штат бірлігі қосымша белгіленеді.
4. От жағушылар мен машинистердің лауазымы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық жүйесіне берілмеген ұйымдарда:
орталықтандырылған жылу болған жағдайда әр қазандыққа ауысымына от жағушы лауазымының 1 штат бірлігі, ал сыртқы жылытқышы 75 шаршы метрден асатын қатты отынмен (шымтезекпен, көмірмен) жылытылатын қазандықтарда әр ауысымға от жағушы лауазымының 2 штат бірлігі енгізіледі;
газбен жылытылған кезде ауысымға 1 машинист, ал қауіпсіздік автоматикасы жоқ қазандықтарда ауысымына 2 машинист лауазымының штат бірлігі енгізіледі;
орталықтандырылған жылумен (ЖЭО) қамтамасыз етілетін, жылу пункті немесе элеваторы бар мекемелерде - ғимараттар мен құрылыстарға қызмет көрсететін және жөндеу жұмыстарын жүргізетін жұмысшы лауазымының 1 штат бірлігі, ал бойлері, сорғылары болған жағдайда ауысымға осындай бір жұмысшы лауазымының штат бірлігі енгізіледі;
пешпен жылытылатын болған жағдайда әрбір 5 пешке от жағушы лауазымының 1 штат бірлігі, бірақ әрбір білім беру ұйымдарына кемінде бір бірліктен белгіленеді.
Осы тармақта көзделген от жағушылар немесе машинистер лауазымдары жылыту маусымына белгіленеді. Көрсетілген қызметтердің жалпы санынан от жағушы немесе машинист лауазымы бір штат бірлігі жыл бойына белгіленеді.
5. Қызмет үй-жайларын тазалаушы лауазымы 250 шаршы метр жиналу алаңына 0,5 штат бірлігі есебінен, бірақ әрбір білім беру ұйымында кемінде бір бірліктен белгіленеді.
Оқушылар сабағы екінші, үшінші ауысымда өткізілетін, сондай-ақ ұзартылған күн бойынша оқытылатын топтары бар білім беру ұйымдарында мынадай есептен қызмет үй-жайларын тазалаушы лауазымының штат бірлігі қосымша белгіленеді: 2 және 3 ауысымда жұмыс істейтін мектептерде әрбір 250 шаршы метр жиналатын алаңына 0,5 бірлік лауазым, ұзартылған күнмен жұмыс істейтін мектептерде ұзартылған күн топтары пайдаланатын алаңының әрбір 250 шаршы метр жиналатын алаңына 0,5 бірлік лауазым белгіленеді.

Глава 8. Типовые штаты работников организаций образования по отдельным должностям, общие для организаций образования (за исключением организаций высшего и (или) послевузовского образования)
1. В организациях образования с негосударственным языком обучения дополнительно вводится штатная единица должности переводчика казахского языка.
2. Штатные единицы должности инженера по оборудованию, специалиста по программному обеспечению и лаборанта устанавливаются при наличии в организациях образования специально оборудованных кабинетов, мастерских, лабораторий, учебно-лабораторного оборудования, кабинетов учебно-вычислительной техники, аудио-видео, лингвистических кабинетов, средств связи и другой сложной аппаратуры.
3. Штатная единица должности гардеробщика устанавливается при наличии оборудованных гардеробов на сезон работы. В организациях образования, где занятия с учащимися проводятся в две или три смены, или при наличии в организациях образования групп продленного дня дополнительно устанавливаются должности гардеробщика из расчета 0,5 штатной единицы должности на гардероб.
4. В организациях образования, в которых должности кочегаров и машинистов не переданы в систему жилищно-коммунального хозяйства, устанавливаются:
при наличии центрального отопления - 1 штатная единица должности кочегара в смену в каждой котельной, а в котельных, применяющих твердые виды топлива (торф, каменный уголь), с поверхностью нагрева котлов более 75 квадратных метров - 2 штатные единицы должности кочегара в смену в каждой котельной;
при газовом отоплении - 1 штатная единица должности машиниста в смену, а в котельных, не имеющих автоматики безопасности - 2 штатные единицы должности машиниста в смену;
при централизованном теплоснабжении (ТЭЦ) в организациях образования, имеющих тепловой пункт или элеватор - 1 штатная единица должности рабочего по обслуживанию и ремонту зданий, сооружений и оборудования, а при наличии бойлеров, насосов - 1 штатная единица должности такого рабочего в смену;
при наличии печного отопления - 1 штатная единица должности истопника на каждые 5 печей, но не менее одной единицы на организацию образования.
Штатные единицы должностей кочегара или машиниста, предусмотренные настоящим пунктом, устанавливаются на отопительный сезон. Из общего количества указанных должностей одна штатная единица должности кочегара или машиниста устанавливается на круглый год.
5. Штатная единица должности уборщика служебных помещений устанавливается из расчета 0,5 штатной единицы должности на каждые 250 квадратных метров убираемой площади, но не менее одной штатной единицы должности на организацию образования.
В организациях образования, где занятия с учащимися проводятся в 2 или 3 смены, а также имеются группы продленного дня дополнительно устанавливаются штатные единицы должности уборщика служебных помещений из расчета: в организациях образования, работающих в 2 или 3 смены - 0,5 единицы должности на каждые 250 квадратных метров, а в организациях, имеющих группы продленного дня - 0,5 единицы должности на каждые 250 квадратных метров убираемой площади, используемой группами продленного дня.

6. Білім беру ұйымдарында тиісті еден (паркет және тағы басқалар) жабындылары төселген жағдайда еден сүртуші лауазымының штат бірлігі енгізіледі.
7. Аула сыпырушы лауазымының штат бірліктері сыпырылатын учаске алаңына қарай белгіленеді. Шағын жинақталған білім беру ұйымдарында аула сыпырушы лауазымының штат бірлігі сыпыру учаскесінің алаңына қарамастан ұйымға бір штат бірлігі есебінен белгіленеді.
8. Жеміс бау-бақшасы бар немесе 1,5 гектардан кем емес сәндік екпелер отырғызылған жер телімдері бар білім беру ұйымдарында аула сыпырушының орнына бағбан лауазымының штат бірлігі енгізілуі мүмкін.
9. Білім беру ұйымдарында автомобиль көлігі, мотокөлік құралы немесе мал көлігі болған жағдайда көліктің әрбір түріне жүргізуші лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
10. Білім беру ұйымдарында әрбір 500 жарықтандыру және электрлік нүктелерге электромонтер лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
11. Слесарь-сантехник және балташы лауазымдарының штат бірліктері білім беру ұйымдарының бөлек тұрған әрбір ғимараттарына енгізіледі.
12. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беретін ұйымдарда ұйымдардың үлгісіне қарай және үлгі оқу жоспарына сәйкес бастауыш әскери дайындық жөніндегі оқытушы-ұйымдастырушысы лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
13. Білім беру ұйымдарында қосалқы шаруашылық, егістік алаңы болған кезде директордың өндірістік жұмыс жөніндегі орынбасары лауазымының штат бірлігі қосымша енгізіледі.
14. Ұзартылған күнмен білім беру ұйымдарында қосымша мынадай лауазымдық штат бірліктері белгіленеді:
медициналық бике;
қоймашы, аспаз, көмекші жұмысшы лауазымдары тамақ тікелей білім беру ұйымында даярланған жағдайда ғана енгізіледі;
сыныптардың саны тоғыздан асқан жағдайда білім беру ұйымында аспаз лауазымының 2 штат бірлігі енгізіледі;
тәрбиеші лауазымы ұзартылған күн тобына бір штат бірлігі есебінен белгіленеді.
15. Жабдықталған оқу шеберханалары бар білім беру ұйымдарында шеберхана меңгерушісі мен шебер лауазымының штат бірліктері белгіленеді.
16. Білім беру ұйымдарында зертханашы лауазымының штат бірлігі әрбір кабинетке мынадай есептен: 9-18 сынып-жинақтауыш санына лауазымның 1 штат бірлігі, 19-28 сынып болса 1,5 лауазым бірлігі, 29-39 болса 2 лауазым, 40 және одан көп болса 2,5 лауазым белгіленеді.

6. При наличии в организациях образования соответствующих (паркетных и другие) половых покрытий дополнительно вводится штатная единица должности полотера.
7. Количество штатных единиц должности дворника устанавливается в организациях образования в зависимости от площади убираемого участка. В малокомплектных организациях образования штатная единица должности дворника устанавливается из расчета одной штатной единицы на организацию независимо от площади убираемого участка.
8. В организациях образования, которые имеют фруктовый сад или земельный участок с декоративными насаждениями площадью не менее 1,5 гектара, вместо штатной единицы должности дворника может быть установлена штатная единица должности садовника.
9. При наличии в организациях образования автомобильного транспорта, мототранспортного средства или гужевого транспорта устанавливается штатная единица должности водителя на каждый вид транспорта.
10. Штатная единица должности электромонтера в организациях образования устанавливается на каждые 500 осветительных и электрических точек.
11. Штатные единицы должностей слесаря-сантехника и плотника в организациях образования устанавливаются на каждое отдельное здание.
12. В организациях начального, основного среднего, общего среднего образования в зависимости от типа организаций и согласно типовому учебному плану устанавливается штатная единица должности преподавателя-организатора по начальной военной подготовке.
13. При наличии подсобного хозяйства, посевной площади в организациях образования дополнительно вводится штатная единица должности заместителя директора по производственной работе.
14. В организациях образования с продленным днем устанавливаются дополнительные штатные единицы должностей:
медицинской сестры;
кладовщика, повара, подсобного рабочего - при условии приготовления пищи непосредственно в организациях образования;
две штатные единицы должности повара - при наличии более девяти классов;
воспитателя - из расчета одной штатной единицы на группу продленного дня.
15. При наличии в организациях образования оборудованных учебных мастерских устанавливаются штатные единицы должностей заведующего учебными мастерскими и мастера.
16. В организациях образования штатная единица должности лаборанта устанавливается при наличии оборудованных кабинетов из расчета: с количеством 9-18 классов-комплектов - одна штатная единица должности, 19-28 классов-комплектов - 1,5 штатной единицы должности, 29-39 классов-комплектов - 2 штатной единицы должности, 40 и более - 2,5 штатной единицы должности лаборанта на каждый кабинет.

Компьютер сыныптары мен басқа да арнайы жабдықталған кабинеттер болған жағдайда әрбір кабинетке зертханашы лауазымының 0,5 штат бірлігі қосымша белгіленеді.
17. Оқушыларға көлік құралдарын жүргізуді, ауыл шаруашылығы машиналарымен жұмыс істеуді, жазу машинасымен және басқа да ұйымдастыру техникасымен жұмыс істеуді үйрететін білім беру ұйымдарында өндірістік оқыту шебері лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
18. Білім беру ұйымдарында жүзу бассейні болған кезде жүзуге үйрету жөніндегі сабақтар өткізілетін әрбір 2 топқа лауазымның 0,25 штат бірлігі есебінен жүзуді үйрету жөніндегі нұсқаушы лауазымының штат бірлігі қосымша белгіленеді.
Хлорлау қондырғысы болған жағдайда 4-тен 8-ге дейінгі топтарға лауазымның 0,5 штат бірлігі, ал 9 және одан көп топтарға 1 штат бірлігі есебінен хлорлау операторы лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
19. Бірқатар пәндер шет тілде оқытылатын білім беру ұйымдарында директордың шет тілі жөніндегі орынбасары лауазымының штат бірлігі қосымша белгіленеді.
20. Мектепке дейінгі дайындық жөніндегі жұмыс ұйымдастырылған білім беру ұйымдарында мектеп жасына дейінгі балалар сыныбының тәрбиешісі лауазымының штат бірліктері белгіленеді.
21. Білім беру ұйымдарында спорт кешені болған жағдайда спорт кешенінің меңгерушісі, бассейн меңгерушісі, жүзу жөніндегі нұсқаушы, жүзу бассейнінің медбикесі, кіші медициналық персонал, киім ілуші, хлорлау қондырғысының операторы лауазымдарының штат бірліктері қосымша белгіленеді.
22. Білім беру ұйымдарында музыкалық аспаптар болған жағдайда музыкалық аспаптар қоймасының меңгерушісі лауазымының штат бірлігі қосымша белгіленеді.
23. Әр түрлі тілдерде қатар оқытатын эксперимент режимімен жұмыс істейтін білім беру ұйымдарында директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары лауазымдарының штат бірліктері әрбір тілді оқытуға жеке белгіленеді.
24. Құрамында сырттай оқитын жұмысшы жастар сыныптары немесе топтары бар жалпы білім беретін ұйымдарда жұмысшы жастардан жинақталған сыныптардың (топтардың) саны есепке алынып, осы ұйым қызметкерлерінің штат бірліктері белгіленеді.
Күндізгі және сырттай немесе тек қана сырттай оқу нысандары бар білім беру ұйымдарында қызмет көрсетуші персонал мен жұмысшылардың лауазымдарын белгілеген кезде осы мектептің үй-жайларында оқитын оқушылар саны есепке алынады, ал басшы және оқу-көмекші персоналы лауазымдарын белгілеген кезде басқа ұйымдар беретін үй-жайларда оқитын жекелеген сыныптар оқушыларының, сырттай оқитын оқушылар топтарының және оқу-консультациялық пункттерінің оқушылар саны ескеріледі.

При наличии компьютерных классов и других специальных оборудованных кабинетов дополнительно устанавливается по 0,5 единицы должности лаборанта на каждый кабинет.
17. В организациях образования, где введено обучение учащихся вождению транспортных средств, работе на сельскохозяйственных машинах, работе на пишущих машинах и другой организационной технике, устанавливаются штатные единицы должности мастеров производственного обучения.
18. В организациях образования при наличии плавательного бассейна дополнительно устанавливается штатная единица должности инструктора по плаванию из расчета по 0,25 штатной единицы должности на каждые 2 группы, с которыми проводятся занятия по обучению плаванию.
При наличии хлораторной установки устанавливается штатная единица должности оператора хлораторной установки из расчета 0,5 штатной единицы должности при наличии от 4 до 8 групп, а при наличии от 9 и более групп 1 штатная единица должности.
19. В организациях образования с преподаванием ряда предметов на иностранном языке устанавливается дополнительно штатная единица должности заместителя директора по иностранному языку.
20. В организациях образования, где организована работа по предшкольной подготовке, устанавливается штатная единица должности воспитателя для классов дошкольного возраста.
21. При наличии в организациях образования спортивного комплекса дополнительно устанавливаются штатные единицы должностей заведующего спортивным комплексом, заведующего бассейном, инструктора по плаванию, медицинской сестры плавательного бассейна, младшего медицинского персонала, гардеробщика, оператора по хлораторной установке.
22. При наличии в организациях образования музыкальных инструментов дополнительно устанавливается штатная единица должности заведующего складом музыкальных инструментов.
23. В организациях образования, работающих в режиме эксперимента параллельно на разных языках обучения, штатные единицы должностей заместителей директоров по воспитательной работе устанавливаются для каждого вида языкового обучения отдельно.
24. В организациях образования, имеющих в своем составе классы или заочные группы работающей молодежи, штатные единицы работников данной организации устанавливаются с учетом количества классов (групп), укомплектованных работающей молодежью.
При установлении в организациях образования с очной и заочной или только заочной формами обучения должностей обслуживающего персонала и рабочих учитывается количество учащихся, обучающихся в помещении данной школы, а при установлении руководящего и учебно-вспомогательного персонала учитывается также количество учащихся отдельных классов, групп заочников и учебно-консультационных пунктов, занимающихся в других зданиях и помещениях, предоставляемых другими организациями.

25. 100 және одан да көп сырттай оқитын оқушысы және кемінде екі оқу-консультациялық пункті бар күндізгі және сырттай немесе тек қана сырттай оқыту нысанындағы білім беру ұйымдарында 0,5 штат бірлігі есебінен әдіскер, ал 200 немесе одан да көп сырттай оқитын оқушылары бар ұйымдарда әдіскер лауазымының 1 штат бірлігі белгіленеді. 100-ден 200-ге дейін сырттай оқитын оқушылары бар оқу-консультациялық пункттерде лауазымның 0,5 штат бірлігі есебінен әдіскер, ал 200-ден астам сырттай оқитын оқушылары болғанда - консультациялық пункттің меңгерушісі лауазымының 1 штат бірлігі белгіленеді.
26. Оқушылардың саны 2000-нан асатын білім беру ұйымдарында 1,5 штат бірлігі медбике және 1 штат бірлігі кіші медициналық персонал (санитар), оқушыларының саны 3000-нан асатын ұйымдарда 2 бірлік медбике және 1,5 штат бірлігі кіші медициналық персонал (санитар) лауазымдарының штат бірліктері белгіленеді.
27. Ұйымдарда тұратын балалар саны 100 және одан көп білім беру ұйымдарында емдәмбике лауазымының 1 штат бірлігі белгіленеді, балалар саны 450 және одан көп ұйымдарда көмекші жұмысшы лауазымының 3 штат бірлігі белгіленеді.
28. 150-ден астам оқушы жатақханада тұратын білім беру ұйымында кастелянша лауазымының штат бірлігі белгіленеді.
29. Білім беру ұйымдарында қажет болған жағдайда балаларды (тәрбиеленушілердің, білім алушылардың) бейіндік оқыту мен тәрбиелеуге сәйкес келетін, сондай-ақ өткізілетін үйірмелік, спорт, емдеу іс-шараларына қарай лауазымдардың (директордың бейін бойынша оқыту жөніндегі орынбасары, әлеуметтік педагог, ұйымдастырушы педагог, әлеуметтік талдаушы, сүйемелдеуші, көркемдік жетекші, костюмер, суретші, киномеханик, сахна жұмысшысы, музыкалық аспаптардың күйін келтіруші, өндірістік оқыту шебері, дене шынықтыру және еңбекке баулу жөніндегі нұсқаушы, қосымша білім беру педагогы, музыкалық жетекші, мұрағатшы, экономист және басқалар) штат бірліктері қосымша белгіленеді.
30. Білім беру ұйымдарында директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары лауазымы сыныптар саны 40-49 болған кезде 2,5 штат бірлігі, 50-59 болса - 3 штат бірлігі, 60 және одан көп болса - 3,5 штат бірлігі белгіленеді.
31. Дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы лауазымының штат бірлігі білім беру ұйымдарында мектеп жасына дейінгі балалардың әрбір 2 тобына лауазымның 0,25 штат бірлігі есебінен балаларды сауықтыру және шынықтыру жөніндегі іс-шаралар талаптарына сәйкес белгіленеді.

25. В организациях образования с очной и заочной или только заочной формами обучения, где обучаются от 100 и более учащихся-заочников и имеющих не менее двух учебно-консультационных пунктов, устанавливается 0,5 штатной единицы должности методиста, а в организациях образования с числом от 200 и более учащихся-заочников - одна штатная единица должности методиста. В учебно-консультационных пунктах с количеством от 100 до 200 учащихся-заочников устанавливается 0,5 штатной единицы должности методиста, а в учебно-консультационных пунктах с количеством свыше 200 учащихся-заочников - одна штатная единица должности заведующего консультационным пунктом.
26. В организациях образования с количеством свыше 2000 учащихся устанавливается 1,5 штатной единицы должности медицинской сестры и 1 штатная единица должности младшего медицинского персонала (санитара), в организациях образования с контингентом свыше 3000 учащихся устанавливаются 2 штатные единицы должности медицинской сестры и 1,5 штатной единицы должности младшего медицинского персонала (санитара).
27. В организациях образования с количеством детей от 100 и выше, проживающих при организации, устанавливается одна штатная единица должности диетической сестры, с количеством детей от 450 и выше устанавливаются 3 штатные единицы должности подсобного рабочего.
28. При наличии в организации образования более 150 учащихся, проживающих в общежитии, устанавливается штатная единица должности кастелянши.
29. В организациях образования при необходимости дополнительно устанавливаются штатные единицы должностей, соответствующие профилю обучения и воспитания детей (воспитанников, обучающихся), а также в зависимости от проводимых кружковых, спортивных и лечебных мероприятий (заместителя директора по профильному обучению, социальный педагог, педагог-организатор, социолог-аналитик, аккомпаниатор, художественный руководитель, костюмер, художник, киномеханик, работник сцены, настройщик музыкальных инструментов, мастер производственного обучения, инструктор по физической культуре и труду, педагог дополнительного образования, музыкальный руководитель, архивариус, экономист и другие).
30. Штатная единица должности заместителя директора по учебной работе в организациях образования с количеством от 40 до 49 классов-комплектов устанавливается в количестве 2,5 штатной единицы, с количеством от 50 до 59 классов-комплектов - 3 штатные единицы, с количеством от 60 и более классов-комплектов - 3,5 штатные единицы.
31. Штатная единица должности инструктора по физической культуре в организациях образования устанавливается в соответствии с требованиями мероприятий по оздоровлению и закаливанию детей из расчета 0,25 штатной единицы должности на каждые 2 группы детей дошкольного возраста.

32. Білім беру ұйымдарында балалар тобы 8-ден кем болмаған жағдайда қажеттілігіне қарай тігінші лауазымының 0,5 штат бірлігі белгіленеді.
33. Білім алушылар контингенті шағын, сынып-жинақтары біріктірілген және оқу сабақтарын ұйымдастырудың өзіндік нысаны бар "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) сәйкес тамақтандыруды ұйымдастыруға қажетті жағдайлар болған кезде конкурс қорытындылары бойынша көрсетілетін қызметті берушілер болмаған жағдайда жергілікті бюджет есебінен ас әзірлейтін бөліктердің қызметкерлерін (аспазшылар, асхана қызметкерлері, қоймашы) енгізуге жол беріледі.

32. При необходимости в организациях образования устанавливается 0,5 штатной единицы должности швеи при наличии в этих организациях не менее 8 групп детей.
33. В организациях среднего образования с малым контингентом обучающихся, совмещенными класс-комплектами и со специфической формой организации учебных занятий при наличии необходимых условий к организации питания в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890), в случае отсутствия потенциального поставщика услуги по итогам конкурса, допускается введение работников пищеблоков (поваров, кухонных работников, кладовщиков) за счет средств местных бюджетов.