Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Суармалы жерлердің мелиорациялық кадастры туралы есеп" нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 1 тамыздағы № 285 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 тамызда № 33242 болып тіркелді
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Суармалы жерлердің мелиорациялық кадастры туралы есеп" нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 1 тамыздағы
№ 285 бұйрығымен
бекітілген
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Суармалы жерлердің мелиорациялық кадастры туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-СЖМК
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйіне мониторинг және бағалау бойынша функцияларды жүзеге асыратын республикалық мемлекеттік мекемелер
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, күнтізбелік жылдың 31 қаңтарына дейін.
1. Ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын аумақты көрсетіңіз
Облыс_________________________________________
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы коды___________________________________

Об утверждении формы, предназначеной для сбора административных данных "Отчет о мелиоративном кадастре орошаемых земель"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 августа 2023 года № 285. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2023 года № 33242
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму, предназначенную для сбора административных данных "Отчет о мелиоративном кадастре орошаемых земель".
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 августа 2023 года № 285
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.gov.kz
Отчет о мелиоративном кадастре орошаемых земель
Индекс формы административных данных: 1-МКОЗ
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих информацию: республиканские государственные учреждения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющие функции по мониторингу и оценке мелиоративного состояния орошаемых земель
Срок представления формы административных данных: ежегодно, до 31 января календарного года.
1. Укажите территорию осуществления сельскохозяйственной деятельности
Область _____________________________________________________
Код по классификатору административно-территориальных объектов
____________________________________________________________

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Суармалы жерлердің мелиорациялық кадастры туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды. Нысан Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйіне мониторинг және бағалау бойынша функцияларды жүзеге асыратын республикалық мемлекеттік мекемелерінің деректері бойынша қалыптастырады.
2. Нысанды толтыру мақсатында мынадай анықтамалар қолданылады:
1) жерасты сулары – бірінші суға төзімді қабатта орналасқан жер бетінен бірінші тұрақты сулы горизонттың гравитациялық жерасты сулары;
2) жерасты суларының минералдануы – жерасты суларында тұздардың мөлшері;
3) жердiң мелиорациялық жай-күйi – топырақ-гидрологиялық жағдайлардың және топырақ жамылғысының жай-күйiнiң егiстiктер, ормандар және басқа екпелер үшiн қолайлы су режимiн құруға уақтылы және сапалы пайдалану талаптарына сәйкестiгiн сипаттайтын көрсеткiштер жүйесi, ауыл шаруашылығы жұмыстары мен қызметі;
4) топырақтың тұздануы – барлық профилінде немесе оның бөлігінде өсімдіктерге зиянды мөлшерде оңай еритін минералды тұздары бар топырақтар;
5) тұздық түсірілім – сілтісіздендіру карталарын жасау, басқа да тұзды мелиорациялау қажеттілігін анықтау және суару мен сілтілеу кезінде тұздылықты бақылау мақсатында кез келген аумақта тұздардың таралуын зерттеу.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-жолда гидрогеологиялық және мелиорациялық бақылаулар нәтижелері бойынша және агромелиорациялық зерттеулер бойынша олардың мелиорациялық жай-күйі туралы ақпарат алу үшін мелиорациялық мониторинг жүргізілетін есепті жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қолда бар суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы ауданы көрсетіледі;
Есепті жылы айналымға енгізілген жаңа суармалы ауыл шаруашылығы алқаптары келесі жылы мелиорациялық мониторингпен қамтылады.
4. 2-жолда суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының тұздануға ұшыраған алаңдары және (немесе) тұзданған жерлер көрсетіледі, оларда Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2016 жылғы 25 шілдедегі № 330 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14227 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйінің мониторингін және оны бағалауды және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің мелиорациялық жай-күйі туралы ақпараттық деректер банкін мемлекеттік жүргізу қағидаларына сәйкес суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының зерттеп-қаралатын алаңдарының сортаңдану химизмінің дәрежесі мен типін белгілеу бойынша тұздық түсірілім, сорланған жерлердің кеңістікте таралуы жүргізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о мелиоративном кадастре орошаемых земель" (далее – форма). Форма формируется по данным республиканских государственных учреждений Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющих функции по мониторингу и оценке мелиоративного состояния орошаемых земель.
2. В целях заполнения формы применяются следующие определения:
1) грунтовые воды – гравитационные подземные воды первого от поверхности земли постоянного водоносного горизонта, расположенного на первом водоупорном слое;
2) минерализация грунтовых вод – содержание солей в грунтовых водах;
3) мелиоративное состояние земель – система показателей, характеризующих соответствие почвенно-гидрогеологических условий и состояние почвенного покрова созданию благоприятного водного режима для сельскохозяйственных культур, лесов и иных насаждений требованиям своевременного и качественного проведения сельскохозяйственных работ и мероприятий;
4) засоленные почвы – почвы, содержащие во всем профиле или в его части легкорастворимые минеральные соли в количествах, вредных для растений;
5) солевая съемка – изучение распределения солей на какой-либо территории с целью составления карт для промывок, определения потребности в других рассолительных мелиорациях и контроля засоления при орошении и промывках.
Глава 2. Пояснения по заполнению формы
3. В строке 1 указывается общая площадь орошаемых сельскохозяйственных угодий, имеющихся в наличии по состоянию на 1 января отчетного года, на которых проводится мелиоративный мониторинг для получения информации об их мелиоративном состоянии на основании результатов проведения гидрогеологических и почвенно-мелиоративных наблюдений и данных агромелиоративного обследования.
Введенные в отчетном году в оборот новые орошаемые сельскохозяйственные угодья охватываются мелиоративным мониторингом в следующем году.
4. В строке 2 указываются площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, подверженные к засолению и (или) засоленные земли, на которых проведена солевая съемка по установлению степени и типа химизма засоления обследуемых площадей орошаемых сельскохозяйственных угодий, пространственное распространение засоленных земель согласно Правилам государственного ведения мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель в Республике Казахстан и информационного банка данных о мелиоративном состоянии земель сельскохозяйственного назначения, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 июля 2016 года № 330 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14227).

5. 3-жолда дренажы бар суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңдары көрсетіледі, олар туралы мәліметтер гидромелиорациялық жүйелерді салу немесе реконструкциялау жобаларына сәйкес анықталады.
6. 4, 5, 6, 7-жолдарда суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының пайдаланылмаған алаңдары, барлығы және оның ішінде топырақтың тұздану немесе батпақтану себептері, жерасты суының жоғарылығы себептері және судың жетіспеушілігі бойынша көрсетіледі, олар туралы мәліметтер агромелиорациялық зерттеулердің деректеріне сәйкес анықталады.
Агромелиорациялық зерттеу кезінде суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының пайдаланылмаған алаңдарды егістік алқаптарын көзбен шолып тексеру (оларды жұмыс карталарына енгізе отырып) арқылы анықталады, олар бұдан әрі суармалы жерлерді пайдалану (оның ішінде ауыл шаруашылығы дақылдары бойынша) және пайдаланбау (оның ішінде топырақтың тұздану немесе батпақтану себептері, жерасты суының жоғарылығы себептері және судың жетіспеушілігі) жөнінде жасалған актілермен расталады.
7. 8, 9, 10, 11, 12, 13-жолдарда гидрогеологиялық байқаулар жүргізу нәтижелері (вегетациялық кезеңдегі орташа көрсеткіштер) бойынша анықталатын жерасты суларының орналасу деңгейі бойынша суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарын бөлу туралы деректер көрсетіледі.
8 және 9-жолдарда көрсетілген суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңдары топырақ түзудің гидроморфты режимі бар жерлерге жатады, онда жерасты суларының орналасу деңгейі (0-1,5 метр) қолайсыз (шекті) болып саналады. Жерасты суларының гидроморфты режимінде топырақтың тамыр қабаты батпақты болып, оның сулы-физикалық, ауа және жылу режимі бұзылады, бұл дақылдардың өсуіне және дамуына теріс әсер етеді. 10, 11 және 12, 13-ші жолдарда қалған суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының жерлері топырақ түзудің жартылай гидроморфты және автоморфты режимі бар жерлерге жатады, бұндай жерлердің жерасты сулардың орналасу деңгейі қолайлы (оңтайлы) болып саналады.
8. 14, 15, 16, 17-жолдарда жерасты суларына зертханалық талдауларының нәтижелері (вегетациялық кезеңдегі орташа көрсеткіш) бойынша анықталатын жерасты суларының минералдануы бойынша суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарын бөлу туралы деректер көрсетіледі.
16 және 17-жолдарда көрсетілген суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңдары жерасты суларының минералдануы жоғары (3,0 грамм/литр және одан көп) жерлерге жатады. Гидроморфты және жартылай гидроморфты топырақ түзілу жағдайында жерасты суларындағы тұздардың осындай жоғарылауымен топырақтың тамыр қабатының қайталама тұздануы жүреді.

5. В строке 3 указываются площади орошаемых сельскохозяйственных угодий с дренажем, сведения о которых определяются в соответствии с проектами строительства или реконструкции гидромелиоративных систем.
6. В строках 4, 5, 6, 7 указываются неиспользованные площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, по причинам засоления и (или) заболачивания почв, близкого залегания уровня грунтовых вод и неводообеспеченности сведения о которых определяются по данным агромелиоративного обследования.
При агромелиоративном обследовании неиспользованные площади орошаемых сельскохозяйственных угодий выявляются путҰм визуального обследования посевных площадей (с занесением их в рабочие карты), которые далее подтверждаются составленными актами по использованию (в том числе по сельскохозяйственным культурам) и неиспользованию (по причинам засоления и (или) заболачивания почв, близкого залегания уровня грунтовых вод и неводообеспеченности) орошаемых земель.
7. В строках 8, 9, 10, 11, 12, 13 указываются данные о распределении орошаемых сельскохозяйственных угодий по глубине залегания грунтовых вод, определяемые по результатам (средних значений за вегетационный период) проведения гидрогеологических наблюдений.
Площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, приведенные в строках 8 и 9 относятся к землям с гидроморфным режимом почвообразования, где уровень залегания грунтовых вод (0-1,5 метров) считается недопустимым (критическим). При гидроморфном режиме грунтовых вод происходит заболачивание корнеобитаемого слоя почв с нарушением еҰ водно-физического, воздушного и теплового режима, которое отрицательно влияет на благополучный рост и развитие возделываемых сельскохозяйственных культур. Остальные площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, представляемые в строках 10, 11 и 12, 13 относятся к землям с полугидроморфным и автоморфным режимом почвообразования соответственно, которые считаются допустимой (оптимальной) отметкой залегания грунтовых вод.
8. В строках 14, 15, 16, 17 указываются данные о распределении орошаемых сельскохозяйственных угодий по минерализации грунтовых вод, определяемые по результатам (средних значений за вегетационный период) проведения лабораторных анализов грунтовых вод.
Площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, приведенные в строках 16 и 17 относятся к землям с повышенной минерализацией (3,0 грамм/литр и более) грунтовых вод. При таком повышенном содержании солей в грунтовой воде в условиях гидроморфного и полугидроморфного режима почвообразования происходит вторичное засоление корнеобитаемого слоя почв.

9. 18, 19, 20-жолдарда суармалы судың зертханалық талдауларын жүргізу нәтижелері бойынша анықталатын суармалы судың минералдануы бойынша ауыл шаруашылығы алқаптарын бөлу туралы деректер көрсетіледі.
20-жолда көрсетілген суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңдары минералдануы жоғары жерлерге жатады (3,0 грамм/литр және одан көп), оларды пайдалану кезінде топырақтың тамыр жайылатын қабатында қайта сортаңдану жүреді.
10. 21, 22, 23, 24 25-жолдарда топырақты-мелиорациялық (тұзды түсіру) жұмыстарының нәтижелері бойынша анықталатын топырақтың сортаңдану дәрежесі бойынша суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарын бөлу туралы деректер көрсетіледі.
23, 24, 25-жолдарда көрсетілген суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңдары тұздану дәрежесі жоғары жер санаттарына жатады, мұнда өсірілетін дақылдар қатты қысымға ұшырайды.
11. 26, 27, 28, 29, 30-жолдарда топырақ-мелиорациялық (тұзды түсіру) жұмыстарының нәтижелері бойынша анықталатын топырақтың сортаңдану дәрежесі бойынша суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарын бөлу туралы деректер көрсетіледі.
26, 27, 28, 29, 30-жолдарда көрсетілген суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңдары сортаң топырақтары бар құнарсыз немесе құнарлығы аз жерлермен толтырылады, онда өсімдіктердің шығуы екіталай және 23, 24, 25-жолдарда көрсетілген жерлермен салыстырғанда оларды суландыру және игеруге қиын.
12. 31, 32, 33, 34, 35-жолдарда агромелиорациялық (жер бетіндегі еңістерді зерттеу) жұмыстарының нәтижелері бойынша алынған жер үсті еңістері бойынша суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарын бөлу туралы деректер көрсетіледі.
32 және 33-жолдарда көрсетiлген суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының алқаптары, жоғары еңісі бар жер санаттарына жатады және су эрозиясына ұшырайтын, суару техникасы және (немесе) технологиясы сақталмаған кезде топырақтың құнарлы (қарашірік) қабаты мен минералдық тыңайтқыштар шайылып кетеді (топырақ эрозиясы), бұл жердің тозуына әкеп соғады.
13. 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40-жолдарда осы Түсіндірмеге қосымшада көрсетілген суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін бағалауға арналған көрсеткіштермен нақты көрсеткіштерді салыстыру арқылы айқындалатын суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының олардың мелиорациялық жай-күйін бағалау жөніндегі алаңдары көрсетіледі
14. 41, 42, 43, 44-жолдарда су шаруашылығы және агротехникалық мелиорациялық іс-шараларды жүргізугу жататын суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңдары көрсетіледі. 41, 42, 43-жолдарда көрсетілген алаңдарда коллекторлық-дренаждық жүйелерді қалпына келтіру арқылы суландыру жүйелерінде сүзілуге қарсы іс-шараларды өткізу және аумақтық кәрізделгендікті жақсарту есебінен жерасты суларының сіңбе суларын төмендетуге жағдай жасайтын суландыру және коллекторлық-дренажды жүйелерді кешенді реконструкциялауды көздейтін, кешенді су шаруашылығы мелиорациялық іс-шараларды орындау қажет.

9. В строках 18, 19, 20 указываются данные о распределении орошаемых сельскохозяйственных угодий по минерализации оросительных вод, определяемые по результатам проведения лабораторных анализов оросительных вод.
Площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, приведенные в строке 20 относятся к землям с повышенной минерализацией (3,0 грамм/литр и более) оросительных вод, при использовании которых происходит вторичное засоление земель.
10. В строках 21, 22, 23, 24, 25 указываются данные о распределении орошаемых сельскохозяйственных угодий по степени засоления почв, определяемые по результатам проведения почвенно-мелиоративных (солевых съемок) работ.
Площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, приведенные в строках 23, 24, 25 относятся к категориям земель с повышенной степенью засоления, где возделываемые сельскохозяйственные культуры подвергаются к сильному угнетению.
11. В строках 26, 27, 28, 29, 30 указываются данные о распределении орошаемых сельскохозяйственных угодий по степени солонцеватости почв, определяемые по результатам проведения почвенно-мелиоративных (солевых съемок) работ.
Площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, приведенные в строках 26, 27, 28, 29, 30, заполняются по неплодородным или малоплодородным землям с солонцовыми почвами, где всходы растений маловероятны, и по сравнению с землями, указанными в строках 23, 24, 25, трудно поддаются мелиорации и освоению.
12. В строках 31, 32, 33, 34, 35 указываются данные о распределении орошаемых сельскохозяйственных угодий по уклону поверхности, полученные по результатам проведения агромелиоративных (нивелирование уклонов поверхности) работ.
Площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, приведенные в строках 32 и 33 относятся к категориям земель с повышенным уклоном и подверженные к водной эрозии, на которых при несоблюдении техники и (или) технологии полива происходит (эрозия почв) смыв плодородного (гумусного) слоя почв и минеральных удобрений, что приводит к деградации земель.
13. В строках 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 указываются площади орошаемых сельскохозяйственных угодий по оценке их мелиоративного состояния, сведения о которых определяются посредством сравнения фактических показателей, с показателями для оценки мелиоративного состояния орошаемых земель указанными в приложении к настоящему Пояснению.
14. В строках 41, 42, 43, 44 указываются площади орошаемых сельскохозяйственных угодий, подлежащих проведению водохозяйственных и агротехнических мелиоративных мероприятий. На площадях, указанных в строках 41, 42, 43 необходимо выполнение капитальных водохозяйственных мелиоративных мероприятий, предусматривающих комплексную реконструкцию оросительных и коллекторно-дренажных систем, способствующих уменьшению инфильтрационных питаний грунтовых вод за счет проведения антифильтрационных мероприятий на оросительных системах и улучшению дренированности территории, путем восстановления коллекторно-дренажных систем.

15. 47, 48, 49, 50-жолдарда көрсетілген алаңдарда топырақтың сортаңдануы орташа, қатты және өте қатты дәрежеге сәйкес болған шекарада жерлерді күрделі шаюды (45-жол), сондай-ақ әлсіз және орташа дәрежеге дейін сортаңданған жерлерде эксплуатациялық шаюды (46-жол) көздейтін агротехникалық мелиорациялық іс-шараларды орындау қажет. 47, 48-ші жолдарда жерасты суларының терең орналасумен орташа және қатты сортаңданғандар топырақ химиялық және биологиялық мелиорацияны қажет ететін алаңдар көрсетіледі.
16. 49-жолда күрделі жоспарлауды қажет ететін, суару кезінде суаратын судың және тиісінше суару қарығы бүкіл ұзындығы бойынша ылғалдың біркелкі бөлінбеуі анықталған алаңдар көрсетіледі.
17. 50-жолда топырақтың құнарлы қабатын және минералды тыңайтқыштарды тиісінше шаюдың су эрозиясын болдырмау мақсатында эрозияға қарсы іс-шараларды ұдайы сақтау қажет алаңдар көрсетіледі. Мұндай іс-шараларға үстіңгі қарық суару техникасының оңтайлы элементтерін тағайындау (бороздардың ұзындығы, суару ағыны) немесе суарудың заманауи су үнемдейтін технологияларын енгізу жатады.
18. Нысанды толтыру кезінде жолдар арасында мынадай бақылау арақатынасын сақтау қажет:
1) 2-жол 1-жолдан кіші немесе оған тең;
2) 3-жол 1-жолдан кіші немесе оған тең;
3) 4-жол 5, 6, 7-жолдардың сомасына тең;
4) 1-жол 8, 9, 10, 11, 12,13-жолдардың сомасына тең;
5) 1-жол 14, 15, 16, 17-жолдардың сомасына тең;
6) 1-жол 18, 19 ,20-жолдардың сомасына тең;
7) 1-жол 21, 22, 23, 25-жолдардың сомасына тең;
8) 1-жол 26, 27, 28, 29, 30-жолдардың сомасына тең;
9) 1-жол 31, 32, 33-жолдардың сомасына тең немесе одан кем;
10) 1-жол 34, 35, 36-жолдардың сомасына тең;
11) 36-жол 37, 38, 39, 40-жолдардың сомасына тең;
12) 40-жол 42, 43-жолдардың сомасына тең;
13) 44-жол 45, 46, 47, 48, 49, 50-жолдардың сомасына тең;
14) 41-жол 36-жолға тең.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Суармалы жерлердің
мелиорациялық кадастры
туралы есеп" нысаннын толтыру
бойынша түсіндірмеге
қосымша
Суармалы жерлердің мелиорациялық жай-күйін бағалауға арналған көрсеткіштер
Мелиорациялық жай-күйі
Жерасты суларының режимі және олардың минералдануы
Топырақтың тұздану және сортаңдану дәрежесі
Жер бетінің еңісі
Қажетті мелиорациялық іс-шаралар жіберіледі
1
Жақсы
Жерасты суының автоморфты режимі тереңдігі 3 метр және одан төмен, тұздылығы 3,0 грамм/литрға дейін /
Тұзданбаған топырақ
0,005 дейін
Жердің қазіргі мелиорациялық жай-күйін сақтауға
2
Қанағаттанарлық
Жерасты суының жартылай гидроморфты режимі тереңдігі 2-ден 3 метрге дейін және тұздылығы 3-тен 5 грамм/литрға дейін
Әлсіз тұзданған топырақ

15. На площадях, указанных в строках 47, 48, 49, 50 необходимо выполнение агротехнических мелиоративных мероприятий, предусматривающих капитальную промывку земель (строка 45), в границах которых засоленность почв соответствует средней, сильной и очень сильной степени, а также эксплуатационную промывку земель (строка 46) засоленных от слабой до средней степени. В строках 47, 48 указываются площади, нуждающиеся в химической и биологической мелиорации, где почвы относятся к средне- и сильносолонцеватым с глубоким залеганием грунтовых вод.
16. В строке 49 указываются площади, нуждающиеся в капитальной планировке, на которых при поливах выявлено неравномерное распределение поливной воды и соответственно влаги по всей длине поливных борозд.
17. В строке 50 указываются площади, на которых необходимо регулярно соблюдать противоэрозионные мероприятия с целью предотвращения водной эрозии соответственно смыва плодородного слоя почв и минеральных удобрений. К таким мероприятиям относятся назначение оптимальных элементов техники поверхностного бороздкового полива (длина борозд, поливная струя) или внедрения современных водосберегающих технологии полива.
18. При заполнении формы необходимо соблюдать следующие контрольные соотношения между строками:
1) строка 2 меньше или равна строке 1;
2) строка 3 меньше или равна строке 1;
3) строка 4 равна сумме строк 5, 6, 7;
4) строка 1 равна сумме строк 8, 9, 10, 11, 12, 13;
5) строка 1 равна сумме строк 14, 15, 16, 17;
6) строка 1 равна сумме строк 18, 19, 20;
7) строка 1 равна сумме строк 21, 22, 23, 24, 25;
8) строка 1 равна сумме строк 26, 27, 28, 29, 30;
9) строка 1 равна или меньше суммы строк 31, 32, 33;
10) строка 1 равна сумме строк 34, 35, 36;
11) строка 36 равна сумме строк 37, 38, 39, 40;
12) строка 40 равна сумме строк 42, 43;
13) строка 44 равна сумме строк 45, 46, 47, 48, 49, 50;
14) строка 41 равна строке 36.
Приложение к пояснению по
заполнению формы,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о мелиоративном кадастре
орошаемых земель"
Показатели для оценки мелиоративного состояния орошаемых земель
Мелиоративное состояние
Режим грунтовых вод и их минерализация
Степень засоления и солонцеватости почв
Уклон поверхности земель
Необходимые мелиоративные мероприятия направляются
1
Хорошее
Автоморфный режим грунтовых вод с глубиной залегания от 3 метров и ниже и минерализацией до 3 грамм/литр
Почвы незасоленные
до 0,005
На сохранение существующего мелиоративного состояние земель
2
Удовлетворительное
Полугидроморфный режим грунтовых вод с глубиной залегания от 2 до 3 метров и минерализацией от 3 до 5 грамм/ литр
Почвы слабозасоленные

0,005-тен 0,05-ке дейін
Жерасты суының деңгейін 3 метрден төмендетуге, топырақтың тұздануын жоюға және жердің жақсы мелиорациялық жай-күйіне қол жеткізу үшін эрозияға қарсы іс-шаралар
3
Қанағаттанарлықсыз
Жерасты суының гидроморфты режимі тереңдігі 0-ден 2 метрге дейін және тұздылығы 5 грамм/литрден жоғары
Орташа, күшті, сортаңданған, сортаң, күшті және өте күшті тұзданған топырақтар
0,05-тен астам
Жерасты суының деңгейі мен тұздылығын төмендетуге, топырақтың тұздануы мен сортаңдануын жоюға және эрозияға қарсы іс-шаралар

от 0,005 до 0,05
На снижение уровня грунтовых вод ниже 3 метров, ликвидацию засоления почв и противоэрозионные мероприятия для достижения хорошего мелиоративного состояния земель
3
Неудовлетворительное
Гидроморфный режим грунтовых вод с глубиной залегания от 0 до 2 метров и минерализацией
более 5 грамм/ литр
Почвы среднесолонцеватые и сильносолонцеватые, солонцы, сильно и очень сильнозасоленные
более 0,05
На снижение уровня и минерализации грунтовых вод, ликвидацию засоления и солонцеватости почв и противоэрозионные мероприятия